Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 28 maja 2017

Imieniny:

Jaromira, Augustyna, Justyny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

Europa dla Obywateli
MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Aktualnie w kinie MUZA

09.05, WTOREK  18:00, 20:30 - SZYBCY I WŚCIEKLI - 2D, NAPISY

11.05, Czwartek, 8:00 - Riko prawie bocian - 2D dubbing

12.05, Piątek, godz: 20:15 - Gwiazdy, 2D, PL

13.05, Sobota, 13:30 - Riko prawie bocian - 2D dubbing

13.05, Sobota, 15:15 - Dzieciak Rządzi - 2D, dubbing

13.05, Sobota, 17:30 - Gwiazdy - PL, 2D

13.05, Sobota, 20:00 - Przyrzeczenie - 2D napisy

14.05, Niedziela, 12:00 - Riko prawie bocian - 2D dubbing

14.05, Niedziela, 14:30 - Dzieciak Rządzi - 2D, dubbing

14.05, Niedziela, 17:00 - Gwiazdy - PL, 2D

14.05, Niedziela, 20:00 - Przyrzeczenie - 2D napisy

16.05 Wtorek, 20:15 - Gwiazdy - PL, 2D

18.05 Czwartek, 20:15 - Przyrzeczenie - 2D napisy

www.muzakino.pl

 

Casting do („Niezwykłego”) musicalu!

Twoje dziecko jest utalentowane aktorsko, tanecznie, wokalnie? W takim razie nie przegap castingu, który odbędzie się 27 maja o godz. 14.00 w Miejskim Domu Kultury. Musicalowa Akademia Talentów, Fundacja „ Dom Naturalnego Rozwoju” oraz Teatr Lalek Dużych Pianka poszukują utalentowanych dzieci, które wystąpią w pierwszym mińskim musicalu.

Casting do („Niezwykłego”) musicalu!

Ruszyły prace nad pierwszym mińskim musicalem. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży, które chcą przeżyć przygodę tworząc pierwsze tego typu widowisko w Mińsku Mazowieckim. Spektakl będzie połączniem różnych form teatralnych, teatru lalek, ruchu i śpiewu. Pomysł zrobienia spektaklu muzycznego w wykonaniu dzieci i skierowanego do ich rówieśników zrodził się w głowie właścicieli Musicalowej Akademii Talentów. Marta i Marcin Kozioł od dawna marzyli o zrobieniu dużego musicalu z młodzieżą. – Od wielu lat  jesteśmy związani ze sceną. Marta najpierw reżyserowała autorskie spektakle w swoim teatrze. Po skończeniu szkoły aktorskiej pracowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni i kilku innych w Trójmieście przy musicalach jako aktorka i wokalistka. Ja po zdobyciu v-ce mistrzostwa Europy w tańcu show dance solo zacząłem współpracę, jako tancerz, przy polskich i międzynarodowych produkcjach musicalowych. Od kiedy zaczęliśmy tworzyć Musicalową Akademię Talentów było dla nas oczywiste, że chcemy robić spektakle musicalowe, potrzebowaliśmy tyko ludzi, którzy będą mogli nam pomóc w realizacji tego szalonego pomysłu - opowiada Marcin Kozioł z Musicalowej Akademii Talentów. Marta i Marcin do współpracy zaprosili Teatr Lalek Dużych Pianka z Mińska Mazowieckiego. – Do teatralnych przedsięwzięć nie trzeba nas namawiać. Zgodziliśmy się od razu zwłaszcza, że też od jakiegoś czasu myśleliśmy o powołaniu do życia w Mińsku Mazowieckim lalkowego teatru dziecięcego. – tłumaczy Urszula Brzost z Teatru Pianka. W projekt włączyła się też Fundacja Naturalny Rozwój, skupiająca swoją działalność wokół inteligentnego rozwoju najmłodszych. - Ten projekt idealnie wpisuje się w główne cele, które wyznaczyła sobie Fundacja. Głównie skupiamy się za zacieraniu różnic rozwojowych w naszej lokalnej społeczności. Pragniemy ułatwiać kształtowanie indywidualnych talentów i lokalnych biznesów. W tym celu otworzyliśmy 2 lata temu kreatywną przestrzeń - Dom Naturalnego Rozwoju. Lubimy również duże wyzwania projektowe i właśnie dlatego chętnie angażujemy się w realizację tego ogromnego przedsięwzięcia. Osobiście, jako producent i reżyser wielu artystycznych wydarzeń na terenie Polski z udziałem innowacji multimedialnych, dość ambicjonalnie podchodzę do przedsięwzięć, które organizuję w Mińsku Mazowieckim. Moim marzeniem była organizacja na terenie mojego rodzinnego miasta tak złożonego projektu z udziałem utalentowanych dzieci, nowoczesnych multimediów i wielu odnóg sztuki, i to przy współpracy z profesjonalistami. Czuję, że ten projekt będzie spełnieniem jednego z moich marzeń. - tłumaczy Karolina Pyrkosz, Prezes Fundacji Naturalny Rozwój.

Praca nad musicalem ruszyła pełną parą. Gotowy jest scenariusz, teksty i muzyka do piosenek. - Zależało nam na tym aby musical  poruszał współczesne problemy, miał walory edukacyjne. Był czytelny zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jednocześnie  chcieliśmy uniknąć zbędnego moralizatorstwa, przygotować ciekawą, przygodową, baśniową fabułę zakorzenioną w naszych czasach – tłumaczą twórcy musicalu. - Pracując nad scenariuszem, przypomniałam sobie sytuację sprzed roku, kiedy to moja córeczka była w szpitalu. Na oddziale leżały dzieci albo podpięte do kroplówek albo trzymające w rączkach maski od inhalatorów i każdemu z tych kilkuletnich maluchów towarzyszył smartfon, tablet, laptop. Taki współczesny „plasterek” na ból. Malutkie raczki klikające w klawiatury lub przesuwające paluszkami po ekranach. To był przerażający, smutny widok, jednocześnie doskonale definiujący „nasze czasy”. I z tego szpitalnego obrazu, wyłonił się pomysł na scenariusz o „Panu Niezwykłym”, który mieszka w tablecie, laptopie, smartfonie. O „Panu”, który zaprzyjaźnia się z naszymi dziećmi, mami je…wciąga do sieci, który jest w stanie zaproponować dzieciom niezwykłe przygody, podróże do najprzedziwniejszych krain. Ten „Pan” ma dla dzieci czas, którego nie mają zapracowani, wiecznie zagonieni rodzice, jest tolerancyjny, cierpliwy i niestety nie jest bezinteresowny. Ma podstępny plan. -  opowiada Urszula Brzost, autorka scenariusza.

„Pan Niezwykły” to opowieść o równoległych światach barwnych, kolorowych zamieszkałych przez najdziwniejsze stworzenia ale też o miejscach szarych, nudnych, smutnych. To opowieść o siostrzanej miłości o zderzeniu niewinnych, dziecięcych marzeń ze światem wirtualnym.

Muzykę do musicalu skomponowała Marta Kozioł.  

Twórcy musicalu założyli, że w projekcie udział weźmie blisko setka dzieci. Młodzi aktorzy, wokaliści i tancerze. -  Do obsadzenia są dwie główne role i kilkanaście drugoplanowych, do tego dublerzy. Zależy nam na zabraniu obsady łączącej umiejętności aktorskie z dużymi możliwościami wokalnymi i ruchowymi.  Casting odbędzie się 27 maja w Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Na castingu dzieci będą czytać wcześniej przygotowane fragmenty scenariusza a także śpiewać do fortepianu bądź półplaybacków, które zapewnią organizatorzy. Wybrane dzieci będą od września pracować nad musicalem „ Pan Niezwykły”, którego premiera zaplanowana jest w tym roku.

„Pan Niezwykły” to pierwsza tak duża produkcja teatralna w Mińsku Mazowieckim. W Musical’u wykorzystane zostanie wiele form współczesnej sztuki, która opiera się na połączeniu projekcji multimedialnej, tańca, śpiewu i gry aktorskiej. W pracę nad musicalem zaangażowani są aktorzy, muzycy, tancerze, graficy 3D, filmowcy i realizatorzy multimediów.

MKS Mazovia – Mławianka Mława

Miniony sezon kolarski 2016

Miniony sezon kolarski 2016 na długo pozostanie w pamięci mińskich kolarzy V-MAXu i ich kibiców. Rewelacyjna postawa najmłodszych zawodników skupionych w lokalnych Szkółkach Kolarskich V-MAXu w Mińsku Mazowieckim, Dębem Wielkim, Jakubowie, Mrozach, Janowie i Hucie Mińskiej zasługuje na uznanie.

Liczne miejsca na podium maratonów MTB oraz pierwsze sukcesy w konkurencjach szosowych dały sporą satysfakcję. Nieco starsi, ale jeszcze niepełnoletni kolarze mińskiego Klubu w ubiegłym sezonie byli już posiadaczami licencji kolarskich MWZKOL, co oznacza dopuszczenie do startu w ogólnopolskich imprezach na poziomie mistrzowskim. Tutaj również swoje możliwości pokazali podopieczni trenera Jacka Tomkiewicza. Zarówno w konkurencjach torowych, jak i na szosie w mazowieckim Challenge,u MWZKOL 2016 czołowe miejsca na podium przypadły Zuzannie Sierhej oraz Jakubowi Soszce. W Pucharze Mazowsza w wyścigu szosowym ta dwójka również nie zostawiła żadnych złudzeń rywalom i zgarnęła złoto oraz srebro. Największe zainteresowanie towarzyszyło występom "elity V-MAXu", czyli pełnoletnim kolarzom, którzy niejednokrotnie stawali do pojedynków z peletonem zawodowym. W ubiegłym roku postawili sobie za cel walkę o klasyfikację generalną ogólnopolskiego cyklu wyścigów "Super Prestige". Kilkanaście wyścigów szosowych rozgrywanych od wiosny do jesieni na terenie kraju przyniosło zasłużoną wygraną niesamowitego Mateusza Mikulskiego. "Mati", mimo złamanego wiosną obojczyka, szybko wrócił do wysokiej formy i zrobił to, co wydawało się niemożliwe. Na dodatek w peletonowym zamieszaniu potrafił świetnie współpracować z młodziutkim Maksymilianem Błońskim, który w ostatecznym rozstrzygnięciu zdobył srebro.

Pamiętamy doskonale wrześniowe sprinterskie popisy mińskich kolarzy w czasie Kolarskiego Kryterium Ulicznego przy okazji VIII Memoriału Feliksa Rawskiego rozgrywanego w centrum miasta. Złoty medal Konrada Kący w I Powiatowych Mistrzostwach Szkół Podstawowych, fantastyczne finisze reprezentantów mińskiego Klubu, którzy wielokrotnie wchodzili na podium. Dzisiaj te wydarzenia to już historia. Trwa kolejny sezon startowy 2017, a zawodnicy V-MAXu mają już za sobą "pierwsze przetarcie". To, co najważniejsze jest jeszcze przed nimi. W sobotę, 13 maja, o godz.12:00 zaprezentują się w ramach IX Memoriału Feliksa Rawskiego tym razem rozgrywanego w formie "wyścigu klasycznego".

Trzymamy kciuki za dziewczyny i chłopaków w limonkowych strojach z herbem Mińska Mazowieckiego i życzymy przysłowiowego "połamania kół"!

Jacek Tomkiewicz

IX Memoriał Feliksa Rawskiego ŻTC BIKE RACE

Aleksandra Polkowska na podium

W dniach 5-6 maja 2017r. trzy zawodniczki UKS Judo KONTRA uczestniczyły w finałach XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych w Judo. Zawody odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim. Startowały zawodniczki urodzone w latach 2000 - 2002.

Wspaniały sukces odniosła Aleksandra Polkowska zdobywając w kategorii wagowej 44kg. srebrny medal. Zawodniczka nasza wygrała cztery walki na IPPON z zawodniczkami z Poznania, Koszalina, Bytomia i Dębowca. Przegrała walkę finałową z zawodniczką z Wolbroma.

Swój debiut w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zaznaczyły młode zawodniczki, rocznik 2002 Anna Łukaszewicz, 57kg, XI miejsce i Wiktoria Zalewska, 63kg.

 

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

 

Informacja dot. Projektu OZE

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, iż w związku z nieprzyznaniem  przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych dofinansowania projektu pt. ”Inwestycje w odnawialne źródła energii w Mieście Mińsk Mazowiecki”,  projekt nie będzie realizowany.

Wydział Rozwoju Gospodarczego Miasta

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Tenisie Stołowym - relacja

Sezon rakietkowy w MOSiR kończymy zazwyczaj w kwietniu imprezą pod hasłem Otwarte Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Tenisie Stołowym. 29 kwietnia w murach GM nr 2 przy ul. Budowlanej odbyła się 43 edycja zawodów, będąca jednocześnie podsumowaniem cyklu imprez organizowanych w sezonie 2016/2017 pod nazwą Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Tenisie Stołowym, w którym zawodnicy od października do marca spotykają się, aby w ramach rywalizacji w kat open, by wyłonić najlepszego amatora (choć często poziom gry jest wysoce profesjonalny).

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło nieomal 50 zawodników, którzy walczyli w kat. dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także amator do lat 45 i amator powyżej lat 45.

Tradycją stało się, że Mistrzostwa to nie tylko pokaz umiejętności tej niezwykle popularnej gry rakietkowej, ale również okazja do spotkanie się w środowisku amatorów i zawodników profesjonalnych, którzy tu mogą rywalizować w osobnej, stworzonej dla nich kategorii.

Najlepsi spośród czterdziestu czterech, którzy stanęli w szranki podczas spotkań odbywających się w ostatnią sobotę miesiąca od października do marca (tj. 29.10, 26.11, 17.12 2016 oraz 28.01, 2.02, 25.03) to:

 1. Artur Kasprzak
 2. Tomasz Okurowski
 3. Aneta Janisiewicz
 4. Janusz Konstanty
 5. Stanisław Trzpioła
 6. Krzysztof Krusiewicz
 7. Mirosław Krusiewicz
 8. Jacek Popis

Podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się podczas Mistrzostw ww. zostali nagrodzeni okazałymi pucharami i cennymi nagrodami, które niewątpliwe będą wspaniałą pamiątką rywalizacji.

Całe to święto tenisa stołowego nie odbyłoby się bez zawodników deklarujących udział w Mistrzostwach Miasta, czyli najbardziej prestiżowej odsłonie imprez w mieście. I tu na szczególne uznanie zasługuje kategoria startujących w grupie amator do lat 45 i powyżej lat 45. Ich fantastyczny pokaz siły, techniki, wytrzymałości był nie lada gratką dla kibiców i obserwatorów. Na szczególne uznanie zasługują najlepsze trójki, do których kolejno zostali sklasyfikowani:

1 miejsce: Ruszczyński Krzysztof (amator młodszy), Kasprzak Artur (amator starszy)

2 miejsce: Janisiewcz Aneta (amator młodszy), Trzpioła Stanisław (amator starszy)

3 miejsce:  Parzyszek Paweł (amator młodszy), Tomaszuk Eugeniusz (amator starszy)

W przypadku nieco młodszych adeptów tenisa stołowego na szczególną uwagę zasługuje występ najmłodszych, tj. ze szkół podstawowych i gimnazjalnych

 

Szkoły podstawowe:

1 miejsce: Kulik Olga, Kwiatkowski Jakub

2 miejsce: Wronka Wioletta, Murasicki Igor

3 miejsce: Purgał Katarzyna, Piskorski Igor

Szkoły gimnazjalne:

1 miejsce: Malinowska Marta, Bątruk Krzysztof

2 miejsce: Bareja Aleksandra

3 miejsce: Kwiatkowska Agata

Szkoły ponadgimnazjalne:

1 miejsce: Zakrzewski Kamil

2 miejsce: Adamiak Maciej

3 miejsce: Bątruk Paweł

Zawodnicy, którzy w sobotniej imprezie zdobyli lokatę na podium otrzymali z rąk Pana Mirosława Krusiewicza Dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim cenne trofea sportowe oraz nagrody ufundowane przez MOSiR. Dziękujemy za tak liczny udział wszystkim zawodnikom i kibicom! Szczególne podziękowania należą się Panu Dyrektorowi GM nr 2, Panu Grzegorzowi Wyszogrodzkiemu dziękujemy za wsparcie!

MOSiR


 

Jubileuszowe dyktando w „Dąbrówce”

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim oraz nauczycielki języka polskiego po raz dziesiąty zaprosili uczniów i nauczycieli z Powiatu Mińskiego do udziału w Konkursie Ortograficznym dla Szóstoklasistów organizowanym pod honorowym patronatem Starosty Mińskiego pana Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki pana Marcina Jakubowskiego. Konkurs  miał na celu zachęcenie uczniów do pracy nad poprawnością ortograficzną i interpunkcyjną.

W finale tegorocznych zmagań, które odbyły się 7 kwietnia 2017 r., wzięło udział osiemdziesięcioro sześcioro mistrzów ortografii z dwudziestu dwóch szkół z terenu powiatu, którzy zostali wyłonienie w eliminacjach szkolnych, poprzedzających zmagania powiatowe.

W tegorocznym finale Konkursu uczestnicy zmierzyli się z pułapkami „kryjącymi” się we fragmencie zaczerpniętym z powieści J.R.R. Tolkiena  „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Dyktando rekomendowane przez panią Alinę Komorowską, doświadczoną polonistkę i edukatorkę, podyktowała uczniom przewodnicząca komisji konkursowej pani Iwona Krasuska z Gimnazjum w Pustelniku. Zostało ono napisane przez uczniów na poziomie, którego mogliby im pozazdrościć dorośli miłośnicy poprawnej polszczyzny. Dodatkowo uczniowie musieli się wykazać znajomością zasad pisowni. Niestety, okazało się, że nie jest to najmocniejsza strona większości z nich.

Po zakończeniu konkursu prace zostały ocenione przez komisję, w skład której weszły zarówno polonistki z „Dwójki”, jaki nauczycielki języka polskiego z zaprzyjaźnionych szkół: pani Ewa Pszczółkowska (Gimnazjum Miejskie nr 2 w Mińsku Mazowieckim), pani Alicja Nowicka (Gimnazjum w Jakubowie), pani Zofia Czerwińska-Gągol (Szkoła Podstawowa w Jakubowie), pani Magdalena Piętka (Szkoła Podstawowa w Grzebowilku), pani Katarzyna Malka (Zespół Szkół w Stojadłach). To dzięki ich cennemu zaangażowaniu dokonano wnikliwej oceny prac uczniów i obiektywnie wyłoniono laureatów.

Tym razem wiadomości z zakresu zawiłej, polskiej ortografii i interpunkcji najlepiej powtórzyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Pierwsze miejsce zajęła Julia Dworecka,  drugie Maciej Grudziński, trzecie zaś Mateusz Karpiński. Komisja Konkursowa postanowiła wyróżnić także: Weronikę Koszel z Mrozów, Joannę Wronę, Adama Fabera z SP2 w Mińsku Mazowieckim, Aleksandrę Gryzik, Aleksandrę Sabak z Siennicy, Bernarda Szponara ze Stanisławowa, Patryka Świętochowskiego z SP5 w Mińsku Mazowieckim, Filipa Sankowskiego z Cegłowa, Zuzannę Capek z SP1 w Sulejówku, Igora Kurzypa z Latowicza.

Jubileuszowy Konkurs przeszedł do historii i pozostaje się jedynie cieszyć zainteresowaniem, który wzbudził wśród uczniów i nauczycieli języka polskiego. Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim laureatom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród nastąpi wkrótce, w czasie obchodów święta Patronki Szkoły – księżniczki Dobrawy.

Renata Miszczak

Konkurs Języka Angielskiego ‘Master of English Grammar’

25 kwietnia bieżącego roku w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego ‘Master of English Grammar’ dla uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej.

Celem konkursu było doskonalenie umiejętności językowych uczniów oraz budowanie motywacji do nauki języków obcych. Impreza została zorganizowana przez nauczycieli języków obcych Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w składzie: Iwona Rojek, Katarzyna Błaszczak, Małgorzata Tunicka. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Mikołaja Kopernika oraz Studium Języków Obcych. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Iwona Gutkowska.

W konkursie wzięło udział 65 laureatów eliminacji szkolnych z 24 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Po zakończeniu konkursu prace zostały ocenione przez komisję, w skład której weszli zarówno organizatorzy konkursu, jak i opiekunowie uczniów, co znacznie usprawniło pracę.

Najlepsze wyniki uzyskali:

KL. 4

 1. Wanda Gwiazda – Chobot, opiekun P. Zofia Kruszewska
  Szymon Baran – Marianka, opiekun P. Iwona Rawska

 

 1. Maja Magdoń – Grzebowilk, opiekun, P. Monika Zgódka
  Szymon Wieczorek – Brzóze, opiekun P. Anna Wojda

 

 1. Zuzanna Reperowicz – Cegłów, opiekun P. Bożena Kramek
  Mateusz Widłaś – Ładzyń, opiekun P. Elżbieta Jankowska
  Jacek Komoń – Mińsk Mazowiecki SP1, opiekun P. Iwona Rojek

 

Kl. 5

 1. Mateusz Jóźwiak – Dębe Wielkie, opiekun P. Ewelina Grzechnik
 2. Igor Paderewski – Siennica, opiekun P. Ewa Ruszpel
 3. Tatiana Piwowar – Mińsk Mazowiecki SP1, opiekun P. Katarzyna Błaszczak

Kinga Gałązka – Wiciejów, opiekun P. Hanna Stolarska

Michał Maleńczyk – Halinów, opiekun P. Magdalena Rudnik

 

Kl. 6

 1. Amelia Zwierz – Halinów, opiekun P. Magdalena Rudnik
 2. Alicja Szmarowska – Mińsk Mazowiecki SP1, opiekun P. Iwona Rojek
 3. Aleksandra Gryzik – Siennica, opiekun P. Ewa Ruszpel

 

Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim laureatom II Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego ‘Master of English Grammar’ oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za udział oraz życzymy dalszych sukcesów w pasjonującej przygodzie, jaką jest nauka języka angielskiego. Zapraszamy do udziału w III edycji konkursu już za rok.

 

                             Nauczyciele języka angielskiego:
    Iwona Rojek, Małgorzata Tunicka, Katarzyna Błaszczak

1 weekend 2 mistrzostwa wielki sukces Akademii Sztuk Walki

W sobotę 22 kwietnia dziewięcioosobowa drużyna ASW wystartowała w Mistrzostwach Polski Sztuk Walki w podwarszawskich Markach, gdzie zebrało się ok 200 zawodników z różnych stylów: Tang Soo Do, Karate, Ju-Jitsu i Taekwon-do.

Jedynym przedstawicielem TKD byli podopieczni trenera Dawida Matwieja VI Dan, którzy łącznie przywieźli 15 krążków.

Oliwia Piotrkowicz wykazała się dobrą techniką w układach zajmując II lokatę. Natalia Michalczyk nie miała sobie równych w technikach specjalnych (kopnięcie z wyskoku) oraz w walkach grapling BJJ zdobywając dwa złote medale. Wspaniale zaprezentowali się seniorzy-weterani dając dowód na to, że Taekwon-do można zacząć i ćwiczyć w każdym wieku. I tak Mariusz Steczek zajął I miejsce BJJ, II miejsce formy drużynowe, III miejsce skok dosiężny. A Mirosław Ługowski III miejsce BJJ, II miejsce formy drużynowe, III miejsce semmi-contakt.

Wyjątkowy popis swoich umiejętności dał Damian Walas, który zdobywając w każdej z konkurencji po jednym krążku: I miejsce techniki specjalne, II miejsce formy drużynowe, II miejsce kata indywidualne, II miejsce BJJ, III miejsce semmi-contakt.

Cieszy również udany start debiutantów: siostry Sikorskie przywiozły dwa brązowe medale: Martyna za grappling BJJ, a Natalia za kata indywidualne.

Warto docenić także zawodników, którzy tym razem wrócili bez medalu: Aleksandra Piorkowicz i Piotr Ługowski wykazali się wolą walki i sportowym duchem.

Druga impreza tego weekendu 23 kwietnia to Otwarte Mistrzostwa Polski w Taekwon-do UITF, które odbyły się w Strzegomiu. Impreza zgromadziła ok 250 zawodników z całego kraju.

Zawody rozpoczął Wielki Mistrz Wojciech Dolny IX dan Taekwon-do życząc wszystkim wielu sukcesów podczas turnieju. Akademicy wzięli sobie słowa Mistrza dosłownie i jedenastoosobowa drużyna przywiozła aż 18 tytułów Mistrzów Polski oraz 9 powołań do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata 2017 do Holandii.

Wspaniale zaprezentował się Jakub Pankiewicz debiutujący na tak wielkiej imprezie zdobywając

I miejsce w układach taekwon-do ITF Junior młodszy 10-8cup. Również Kornelia Naumiuk wykazała się wysokim poziomem technicznym zdobywając pierwszą lokatę w układach Taekwon-do ITF Kadeci 7-5cup. Natomiast, jej siostra Roskana Naumiuk zdobyła II lokatę w technikach specjalnych. Jakub Brodzik nie miał sobie równych w walkach semmi-contact junior młodszy -70kg i ostatecznie to na jego szyi zawisł złoty medal. Jego klubowy kolega Armik Badalyan przywiózł dwa krążki za: III miejsce układy Taekwon-do ITF, II miejsce walki light contact junior młodszy -62kg.

Bardzo ładnie zaprezentował się Paweł Rogalski wieloletni zawodnik ASW który powrócił do startów po 4 letniej przerwie zdobywając: II miejsce układy Taekwon-do ITF junior, II miejsce walki light contact junior. Damian Walas, dla którego był to drugi występ w ten weekend przywiózł dwa krążki: II miejsce walki light contakt senior -78kg, II miejsce techniki specjalne senior. Katarzyna Mazurowska utrzymuje formę przywożąc z Mistrzostw dwa tytuły Mistrzyni Polski juniorów młodszych w walkach - 70kg i technikach specjalnych.

Niewątpliwie dużym wydarzeniem w tym sezonie jest wysoki poziom wyszkolenia Natalii Michalczyk, która z każdych zawodów przywozi kosz medali. Na turnieje zawsze przyjeżdża przygotowana i dokładnie wykonuje plan, który przygotowali razem z trenerem na zajęciach. Tym razem wywalczyła: I miejsce Soft-stik, I miejsce walki hogo-semmi, II miejsce techniki specjalne.

Dawid Matwiej nie zamierza odwiesić rękawic na kołku, i do kosza medali zdobytych przez swoich podopiecznych dołożył swoje 3 krążki: I miejsce testy siły, I miejsce w walkach light contakt - 80kg, II miejsce w technikach specjalnych.

Jak widać po sukcesach zawodników, nie idą na marne wielogodzinne ćwiczenia i seminaria z mistrzami koreańskimi. Podczas Turnieju zostały rozdane również Powołania do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata do Holandii we wrześniu 2017r. Z Akademii Sztuk Walki zaszczyt reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej przypadł następującym zawodnikom:

Monika Wtulich II Dan, Kornelia Naumiuk 8 cup, Roksana Naumiuk 6cup, Natalia Michalczyk 5cup, Katarzyna Mazurowska 2cup, Armik Badalyan 3cup, Jakub Brodzik 3 cup, Damian Walas 2 cup oraz trener Dawid Matwiej VI Dan.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Taekwon!!! Akademia Sztuk Walki.

Wystawa „Olga Tokarczuk na świecie”

Olga Tokarczuk, gość tegorocznej Gali Alei Gwiazd Literatury jest pisarką, której książki czytają czytelnicy na całym świecie. W sumie zostały one przełożone na 30 języków, w tym na chiński, japoński i hindi. Zagraniczny dorobek Olgi Tokarczuk będzie można poznać na wystawie przygotowanej przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. T. Mikulskiego, a udostępnionej mińszczanom w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Ekspozycja ma charakter wyjątkowy, bo zobaczymy na niej materiały z prywatnego archiwum pisarki - głównie książki, recenzje, fotografie. Zostaną zaprezentowane wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek (ponad 100), mało znane zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach: podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także  w sytuacjach mniej oficjalnych. Ciekawym uzupełnieniem będą z pewnością fotografie zrobione przez samą pisarkę.

 Wystawę można odwiedzać do 31 maja w godzinach otwarcia biblioteki. Grupy zorganizowane,  prosimy o wcześniejszy kontakt 25 740 51 04.

 

CZYTELNIA
Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim
05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Piłsudskiego 1a
tel. (25) 740-51-04
www.mbpmm.pl

Przedstawiciele GiLO z wizytą w litewskiej szkole

W dniach 23-28 kwietnia br. grupa uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej wraz z opiekunami odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Telszach na Litwie. Wizyta w Telsiu Zemaites Gimnazija rozpoczęła się od oficjalnego powitania  przez dyrekcję, następnie uczniowie-przewodnicy oprowadzili gości po placówce.

Motywem przewodnim tegorocznej wymiany była kreatywna nauka języków obcych. Dlatego  uczestnicy brali udział w licznych  zajęciach języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz litewskiego. Polscy uczniowie zostali poproszeni o przeprowadzenie lekcji języka polskiego na temat   życia i twórczości Adama Mickiewicza.

Telsze  to nieduże, bardzo przyjemne  miasto. Uczestnicy polsko-litewskiego spotkania mieli okazję zwiedzić je z przewodnikiem, który przybliżył  historię i tradycję miasta.  W Kłajpedzie studenci wyższej szkoły morskiej zdradzili  tajniki nawigacji – zdobytą wiedzę uczestnicy sprawdzili w praktyce na nowoczesnym symulatorze statku. Polscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna Pałacu Ogińskich w Połądze, gdzie oprócz ciekawej lekcji historii, podziwiali prace lokalnych artystów. Wszystkim bardzo podobała  się wizyta w fabryce cukierków w Kretyndze, z której  do Polski przywieźliśmy ręcznie wykonane słodycze.

Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy, więc i my po kilku dniach musieliśmy się pożegnać – najpierw oficjalnie w szkole, potem ze swoimi rodzinami goszczącymi. Wróciliśmy bogatsi w kolejne doświadczenia i nowe znajomości. Jesteśmy pewni, że  podróże kształcą.

Dziękujemy Radzie Rodziców GiLO oraz Burmistrzowi Mińska Mazowieckiego za wsparcie finansowe, dzięki którym wizyta była możliwa.

J. Stusińska

I Otwarte Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Cross Triathlonie

MECHANIK w Magdeburgu w ramach programu PNWM

Tytuł projektu: MAGDEBURG-MIASTEM NAUKI

Dziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim wraz z opiekunami Markiem Czyżowskim i Tomaszem Wróblewskim realizowała w Magdeburgu w dniach 23-29.04.2017 roku wraz z młodzieżą Berufsbildende Schulen I „Eike von Repgow” piąty w historii wymiany projekt edukacyjny „Magdeburg-miastem nauki”. Po oficjalnym powitaniu przez Panią dyrektor Gabrielę Lorenz, opiekunowie grupy niemieckiej Sylvia Ast i Rita Rekowski dokonały wprowadzenia do projektu. Następnie młodzież polska miała możliwość poznania warunków nauki niemieckich rówieśników. Po południu zwiedziliśmy Magdeburg śladami najwybitniejszych niemieckich naukowców.

Niezapomnianym przeżyciem dla naszych uczniów była wizyta w Wolfsburgu w Zakładach Volkswagena. Automatyczna linia produkcyjna Golfa, salony samochodowe wszystkich marek należących do Grypy Volkswagen oraz Muzeum Motoryzacji na długo pozostaną w pamięci mechanikom z Mechanika.

W Instytucie im. Maxa Planca młodzież poznała charakter pracy badawczej oraz obserwowała doświadczenia dotyczące pionizacji elementów połączonych ze sobą przegubami. Duże wrażenie wywarła zbudowana w Rothensee prawie przed stu laty podnośnia statków i współczesna śluza na skrzyżowaniu Kanału Śródlądowego z Łabą o kilkunastometrowej różnicy poziomów wody.

Podczas tygodniowego pobytu w Magdeburgu nie zabrakło elementów sportowych. Udział naszych uczniów w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Szkół Zawodowych z Magdeburga wzbudził podziw sędziów i kibiców. Zdecydowanie mniej stresująca i bardziej przyjemna była rywalizacja z  niemieckimi kolegami na kręgielni.

Ciekawostką archeologiczną było znalezisko koncentrycznej osady datowanej  na 3000 r. pne w Poemmelte. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w tzw. Wieży Tysiaclecia (odpowiednik Centrum Nauki „Kopernik”), gdzie młodzież mogła osobiście doświadczyć przełomowych w dziejach ludzkości odkryć i wynalazków.

Współfinansowana przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży piąta jubileuszowa wymiana pozwoliła młodzieży obu partnerskich szkół nawiązać przyjacielskie kontakty, które zostaną na pewno zacieśnione po rewizycie kolegów z Magdeburga w październiku br.

 

                                                                                                            Tomasz Wróblewski

nauczyciel języka niemieckiego

Wernisaż wystawy pt. "Niepokonani"

Zapraszamy serdeczenie na wernisaż wystawy pt. "Niepokonani", która odbędzie się 17.05.2017r o godz. 19:00 w Klubie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Autorem wystawy jest Erazm Wojciech Felcyn, mieszkaniec Gdańska,który urodził się w 1946 r., w Bydgoszczy. Doktor nauk chemicznych i prywatny przedsiębiorca. Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą „Na szlaku” w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w licznych konkursach i wystawach w kraju i na świecie (m.in. Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Hong-Kong, Brazylia i Austria), zdobywając szereg medali i prestiżowych wyróżnień. Wiele jego zdjęć znajduje się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Jest autorem licznych prac o charakterze eksperymentalnym.

„Wystawa „Niepokonani” jest owocem plenerów fotograficznych, które odbyły się w latach 2015 i 16 w Koszalinie, w związku z Europejskim Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i Ja”. Na każdym z tych plenerów pięciu artystów fotografowało pięć osób niepełnosprawnych. Po każdym plenerze,w trakcie festiwalu, organizowana była ekspozycja licząca 25 prac. „Niepokonani” to moja wypowiedź osobista, a jej przedmiotem jest m.in. ukazanie pewnego zjawiska, polegającego na tym, że zwyczajni ludzie – poddani szczególnie ciężkim próbom – są zdolni do czynów i osiągnięć absolutnie niezwykłych.”


E. W. Felcyn

https://pl-pl.facebook.com/klubzandarmeriiwojskowej/

 

Bardejów - światowe dziedzictwo UNESCO - wystawa w Muzeum Ziemi Mińskiej

Nasadzenia w parku i rozbiórka oczyszczalni

W Parku Dernałowiczów trwają prace związane z projektem pn. „Rozwój i rewaloryzacja terenów zieleni w centrum Mińska Mazowieckiego” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.

Firma P.W.ARTIMEX Artur Gniado z siedzibą w Mińsku Mazowieckim kończy rozbiórkę nieczynnej oczyszczalni ścieków, która zlokalizowana była na skraju parku od strony ul. Budowlanej. We wcześniejszym stanie teren dawnej oczyszczalni nie przedstawiał sobą walorów użytkowych i wizualnych. Obecność ruin i nieuporządkowanej roślinności sprzyjały niepożądanemu zachowaniu. Prowadzone są również przez firmę AG-Complex nasadzenia na terenie Parku Dernałowiczów. Dobór roślin jest zgodny z zaleceniami Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zastosowane zostaną rośliny liściaste, byliny i pnącza, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków naturalnie występujących na terenie naszego kraju i charakterystycznych dla siedlisk grądowych oraz łęgowych, które urozmaicono gatunkami obcymi i odmianami ozdobnymi. Aktualnie wykonywane się nasadzenia żywopłotów wzdłuż ulic Kościelnej, Ogrodowej i Warszawskiej, które będą izolowały park od ruchu ulicznego.

UMMM

Finisaż wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody 2016”

5 maja odbył się finisaż kolejnej wystawy w Muzeum Ziemi Mińskiej. Tym razem w godzinach 18-21 można było obejrzeć zdjęcia prezentowane na wystawie „Fotografia Dzikiej Przyrody 2016”. Fotografie zebrane na wystawie, to prace nagrodzone i wyróżnione w międzynarodowym konkursie fotograficznym (edycja za rok 2016) orgaznizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców naszego miasta i najbliższej okolicy, ale również zwiedzających z Warszawy, do których wystawa trafi na jesieni tego roku. Warto wspomnieć, że zdjęcia „dzikiej przyrody” prezentowane są jedynie w 10 miastach w Polsce. Finisaż wystawy, na który przybyła wyjątkowo duża liczba gości pokazuje, że pomysł wieczornego otwarcia Muzeum jest niezwykle trafiony. Jak zwykle na zwiedzających czekał słodki poczęstunek.

Dlatego dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej już dzisiaj zaprasza na najbliższą wieczorną imprezę, czyli „Noc Muzeów” - 20 maja br. o godz. 19.00.

MZM

"Michałki" - Parafialny Festyn Rodzinny

Noc Muzeów w MZM

"Wspomnień czar" - koncert na 40-lecie Miejskiej Szkoły Artystycznej

Koncert Marcina Wyrostka z zespołem Corazon

IV Gali Alei Gwiazd Literatury będzie towarzyszył koncert wyjątkowego akordeonisty - Marcina Wyrostka z zespołem Corazon. Zapraszamy mieszkańców miasta, wielbicieli książek Olgi Tokarczuk i fanów muzyki Marcina Wyrostka na ten wyjątkowy wieczór.

Repertuar kina MUZA

Majowy Piknik Rodzinny u Salezjanów

http://www.salezjanieminsk.pl

Koncert MM BIG BAND

Podsumowanie projektu PO WER ERASMUS +

Majowe spotkanie z Iwaszkiewiczem

Anna Król jest autorką książek: Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia oraz Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie. Opracowała i wydała również Kocią książkę Jarosława Iwaszkiewicza. Na spotkaniu, w którym weźmie udział także Jolanta Plater-Zyberk, córka Tadeusza Dorii-Dernałowicza, pani Anna opowie między innymi o związkach Iwaszkiewicza z mińskim pałacem i jego ostatnimi właścicielami.

DNI MIASTA 27-28 MAJA

Kosmiczna Noc Bibliotek już 3 czerwca!

CZYTANIE PORUSZA! Leć z nami w kosmos! Zapraszamy na pokazy w mobilnym planetarium oraz obserwacje nieba. Do wyboru będą 3 pokazy: Wyprawa na Ziemię, Gwiezdne opowieści i Drogowskazy na niebie. Przed wejściem do planetarium ustalimy z grupą widzów, co chcieliby zobaczyć i ten pokaz dla nich wyświetlimy.

W programie:
od godz. 19.00: Pokazy w Mobilnym Planetarium, grupy 20 os., pokaz trwa 30 minut
godz. 21.00 - 22.00: Niebo przez teleskop, obserwacja nieba, nauka orientacji na niebie*

Dodatkowe atrakcje: kosmiczna czytelnia, kolorowanki dla najmłodszych, mile widziane kosmiczne przebrania!

Wstęp wolny!

* w przypadku niepogody odbędzie się wewnątrz Pokaz robienia komety

 

CZYTELNIA
Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim
05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Piłsudskiego 1a
tel. (25) 740-51-04
www.mbpmm.pl

Piknik Lotniczy 2017

Ta Maria, czyli rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie

Program słowno – muzyczny Piwnicy pod Baranami, którego bohaterką jest Maria Curie - Skłodowska. W programie poświęconym wybitnej noblistce wystąpią: Tamara Kalinowska - gitara, śpiew, Agata Półtorak - skrzypce, Paweł Pierzchała - piano.

Skąd się biorą książki?

Skąd się biorą książki? Jak wydać bestseller? Co robi redaktor? Kto decyduje o wydaniu publikacji? Jeśli interesują Was tematy związane z pisaniem, tłumaczeniem, wydawaniem książek, zapraszamy na nowy cykl: "Spotkania z Wydawcą". Naszym pierwszym gościem będzie Małgorzata Czarzasty, Redaktor Naczelna Wydawnictwa Muza.


Muza jest z naszą biblioteką zaprzyjaźniona od lat. Regularnie zaprasza swoich autorów do mińskich czytelników. Byli u nas Anna Mieszkowska, Janusz Ekiert, Marek Orzechowski, tłumacz Carlos Marrodan Casas, Barbara Ogrodowska, Leonard Pietraszak, Katarzyna Bonda, Barbara Wachowicz i wielu innych wspaniałych pisarzy.

Wydawnictwo działa na rynku wydawniczym od 1991 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydawnictw książkowych w Polsce. Publikuje książki w kategoriach: literatura piękna, albumy, atlasy, encyklopedie, leksykony, poradniki, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży, przewodniki turystyczne.

Podczas spotkania usłyszycie zapewne wiele anegdot z życia wydawnictwa, będzie można powspominać ulubione wydania, serie, a także kupić najnowsze książki.

Serdecznie zapraszamy.

Indiański obóz nad morzem

XXIX Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki cz. I

Ocena jakości wody

Działając zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2017 r. poz. 328 j.t.) podaję do publicznej wiadomości ocenę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 11 maja 2017 r. sporządzoną przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Z-ca Burmistrza Miasta
Krzysztof Michalik

Burmistrz wręczył kolejne stypendia sportowe

INFORMACJA

Na podstawie § 6 ust. 6, 8 i 9 Uchwały Nr XVII.184.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2016 roku w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień dla osób fizycznych za osiągnięcie wyniki sportowe, Burmistrz Miasta przyznał dwa stypendia na okres trzech miesięcy dla przedstawicieli Klubu MMA TEAM Mińsk Mazowiecki rywalizującym w brazylijskim Jiu Jitsu, na ogólną kwotę po 600,00 zł. Kwota ta jest maksymalną, zgodnie z zapisami uchwały.

Stypendium sportowe za osiągnięte wyniki sportowe otrzymał dziesięciolatek – Andrzej Frankiewicz, który w tym roku zajął:

I miejsce w Grand Prix Polski w brazylijskim jiu jitsu w kategorii dzieci – 30 kg;

II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Katana Cup w Ju Jitsu w kategorii dzieci – 30 kg;

III miejsce na Dziecięcej Lidze Grapplingowej Young Graplers, kategoria 30 kg;

I miejsce w drużynowym Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu, kategoria dzieci;

III miejsce drużynowo w Ogólnopolskim Turnieju Katana Cup w Ju Jitsu, kategorii dzieci,

a także dziesięciolatek – Damian Wieczork za zdobycie:

I miejsce na Dziecięcej Lidze Grapplingowej Young Graplers, kategoria dzieci - 24 kg;

III miejsce w Grand Prix Polski w brazylijskim jiu jitsu w kategorii dzieci – 30 kg;

III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Katana Cup w Ju Jitsu w kategorii dzieci – 26 kg;

I miejsce w drużynowym Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu, kategoria dzieci;

III miejsce drużynowo w Ogólnopolskim Turnieju Katana Cup w Ju Jitsu, kategorii dzieci.

Burmistrz Miasta także przyznał jedną nagrodę w wysokości 600,00 zł za zdobycie Wicemistrzostwa Polski No GI W Jiu Jitsu w kategorii purpurowe pasy master w kategorii + 100,5 kg dla Marcina Frankiewicza.

Pan Marcin jest jednocześnie Prezesem i trenerem Klubu MMA TEAM w Mińsku Mazowieckim.

Jego osiągnięcia w tym roku to:

III miejsce w Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu, kategoria purpurowe pasy +100,5 kg;
V miejsce drużynowym Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu w kategorii masters.

 

Bezpłatne badania nerek

XXIX Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki cz. II

Wydarzenie muzealne roku 2016

Wystawa stała pt. ,,Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?”, zorganizowana przez Marię Ekiel-Jeżewską i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, zdobyła wyróżnienie w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016, w kategorii wystaw historycznych i archeologicznych. Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

 

Wystawa

            Niedawno otwarta w Muzeum Ziemi Mińskiej wystawa stała pt. „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” zabiera zwiedzających w podróż wstecz w czasie do realiów życia codziennego sprzed osiemdziesięciu lat, zamkniętych we wnętrzu mieszkania, które wygląda tak jakby gospodarze tylko na chwilę z niego wyszli. Przedmioty w pokojach, kuchni i łazience zaczynają opowiadać historię: czasopisma, książki i zeszyty na biurku i na stole nakrytym do podwieczorku, w szafie ubraniowej szabla i mundur obok codziennych strojów, obraz na sztalugach w trakcie malowania... Dalszy ciąg działań mieszkających tu nauczycieli dopowiadają plansze, eksponaty i multimedia na korytarzu obok. A z przedwojennego radioodbiornika rozbrzmiewają piosenki, przemówienia i pogadanki z czasów II RP, udostępnione przez Archiwum Polskiego Radia.

 

Konkurs Sybilla

            16 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala laureatów Sybilli, na której wystawa została uhonorowana wyróżnieniem. Rangę tego osiągnięcia wyjaśnia Anna Saratowicz-Dudyńska, kustosz kolekcji metali i zegarów na Zamku Królewskim w Warszawie:

            – SYBILLA, czyli doroczny konkurs pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku, to najważniejszy konkurs w dziedzinie muzealnictwa w Polsce. Jury złożone z uznanych autorytetów po starannej analizie nadsyłanych zgłoszeń wydarzeń muzealnych podzielonych na 11 kategorii - od 5 rodzajów wydarzeń wystawienniczych, przez naukowe, konserwatorskie, edukacyjne po działania z dziedziny inwestycji i digitalizacji zbiorów oraz publikacje - przyznaje jedną nagrodę i nie więcej niż trzy wyróżnienia w każdej kategorii. Wyłaniana jest też jedna nagroda główna.

 

Ranga wyróżnienia

            – To, że wystawa z Muzeum Ziemi Mińskiej, przygotowana przy ścisłej współpracy z panią Marią Ekiel-Jeżewską, znalazła się w gronie laureatów konkursu Sybilla 2016 jest dla naszego miasta wielkim zaszczytem. – mówi Marcin Jakubowski, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki. – Już od samego początku ekspozycja pn. „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” budziła ogromne zainteresowanie wśród mińszczan oraz turystów. Z niebywałą troską o każdy detal pani Maria Ekiel-Jeżewska i dyrektor muzeum pan Leszek Celej przygotowali perełkę na skalę regionu. Przy tak silnej konkurencji z całej Polski, sukces wystawy z Mińska Mazowieckiego to nagroda godna dużego uznania.

            – 12 letnia działalność Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim doczekała się wyjątkowej chwili.  – mówi Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Leszek Celej. – Jury ogólnopolskiego konkursu muzealnego SYBILLA dostrzegło niezwykłość projektu wystawowego JAK ŻYLI NAUCZYCIELE W II RZECZYPOSPOLITEJ?, w którym wartość przekazu historycznego splata się z bogactwem osobistych emocji odbieranych z każdego eksponatu związanego z życiem i pracą pedagogiczno-patriotyczną Janiny i Józefa Sylwestrowiczów. Obecny sukces Muzeum to przede wszystkim sukces kuratora i organizatora wystawy prof. Marii Ekiel-Jeżewskiej, będącej także autorką prezentacji wystawy zgłoszonej na konkurs.”

            – W życiu nie zrobiłam nic porównywalnie trudnego. – mówi kurator i współorganizator wystawy Maria Ekiel-Jeżewska (nadeszła chwila, abym powiedziała coś od siebie). – Dziś odczuwam radość i satysfakcję. Nabieram nadziei, że siedem lat pracy ogromnego zespołu specjalistów nad stworzeniem tej wystawy nie pójdzie na marne, że ta ekspozycja będzie żyć. Chciałabym, aby nauczyciele czuli się tu u siebie, przyprowadzali swoich uczniów i wykorzystywali zgromadzone zasoby muzealne po to, aby kształcić młodzież w upragniony sposób, aby dyskutować ze sobą, wymieniać doświadczenia, spotykać się z ekspertami, którzy tworzyli wystawę, łączyć stare z nowym. Także w oparciu o już istniejącą współpracę z Biblioteką Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim i przy współudziale wielu innych instytucji w różnych miejscowościach.

 

Przedmioty i ludzie

            Nasza wystawa zderza i łączy ze sobą dawny świat rzeczy ze współczesnym. Poprzez postęp cywilizacyjny, bo w przedwojennym mieszkaniu rzuca się w oczy, jak bardzo tamte realia życia odbiegają od dzisiejszych. Budząc emocje, gdyż niejeden zwiedzający odnajduje tu przedmioty, które przypominają mu dzieciństwo. A także dzięki wykonanej współcześnie pracy nad detalami z epoki oraz nad skonstruowaniem nowoczesnych struktur i elementów części informacyjnej wystawy.

            – Praca z użytkowymi przedmiotami historycznymi, wytworzonymi starymi technikami, sprawia mi dużą przyjemność. – mówi pan Roman Ruśplo, pracownik Muzeum, który znakomicie wciela się w „rzemieślnika z dawnych lat”. – One mają duszę. Lubię je naprawiać, wykonywać drobne konserwacje i przywracać im dawną świetność. Sprawia mi frajdę, że daję im drugie życie.

            Wystawa łączy świat materialny z intelektualnym. Codzienność w przedwojennym mieszkaniu splata się z dążeniami i działaniami Polaków, pokazanymi obok w multimedialnej części ekspozycji. Przedmioty mówią o wartościach, którym służyli ich właściciele, a które niosła ze sobą II Rzeczpospolita – takich jak wolność, samorządność, współpraca, oszczędność, edukacja, sztuka, rozwój społeczny. Podczas warsztatów kuratorskich dzieci i młodzież szukają na wystawie wybranych wartości, obserwując eksponaty, plansze i multimedia.

            – Otwarciu wystawy i realizacji programu edukacyjnego towarzyszy wiele emocji. – mówi Monika Pszkit, która jest dokumentalistą w Muzeum, na co dzień oprowadza po wystawie i nad nią czuwa. – Począwszy od codziennych reakcji zwiedzających, którzy nie kryją zaskoczenia, że w Mińsku Mazowieckim powstała tak wyjątkowa wystawa, poprzez bardziej emocjonalne wrażenia odbioru przywołujące miłe wspomnienia rodzinne, a kończąc na żywiołowych reakcjach uczniów biorących udział w poszukiwaniu najważniejszych wartości okresu II RP. Wszystkie te emocje zazwyczaj i mnie się udzielają, gdyż są silne i autentyczne, przez co stają się najlepszą recenzją naszej wystawy oraz świadczą o dobrej decyzji organizatorów o jej powołaniu.

            – Lubię tu przebywać – przyznaje Małgorzata Bańkowska, muzealna opiekunka wystawy. – We wnętrzu tego mieszkania mam poczucie, że nie jestem w pracy; czuję się tak, jakbym porządkowała, dbała o kwiaty i przyjmowała gości u swoich dziadków.

            Nad oddaniem przedwojennego klimatu pracowałam razem z Piotrem Jeżewskim, artystą sztuk wizualnych. Wspólnie tworzyliśmy scenariusz aranżacji i pozyskiwaliśmy eksponaty.

            Wystawa jest dziełem wielu profesjonalistów z różnych dziedzin – ludzi wiedzy, umiejętności i dobrej woli, często pracujących bez wynagrodzenia, a zawsze z przekonaniem, że warto coś zrobić dla dobra publicznego – a więc z tych samych pobudek, które kierowały działaniami ich przodków w II RP. I tych samych, które skłoniły spadkobierców Janiny i Józefa Sylwestrowiczów do użyczenia Muzeum większości eksponatów prezentowanych na naszej wystawie, a szacowne instytucje do wsparcia naszego projektu. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Mińsk Mazowiecki, Fundacji PKO BP, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, a patronują jej Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, Starosta Miński oraz Głos Nauczycielski jako patron medialny. Jako kurator ogromnie dziękuję wszystkim współtwórcom wystawy.

 

Wymarzona edukacja

            W tym roku Grand Prix w Konkursie Sybilla zdobyło Muzeum Narodowe w Warszawie za projekt edukacyjny ,,W Muzeum wszystko wolno”. Nagroda ta może skłaniać do zastanowienia nad tym, jakiego wykształcenia i wychowania potrzebuje i pragnie współczesna młodzież, oraz z kim mogą współpracować nauczyciele, aby taką edukację realizować. Wystawa „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” podejmuje ten temat. Po pierwsze, pokazuje inspirujące przedwojenne przykłady praktyki szkolnej oraz współdziałania nauczycieli – między sobą, a także z władzami, artystami, uczonymi, stowarzyszeniami, wojskiem. Po drugie, kameralny charakter naszej ekspozycji budzi zainteresowanie i sprzyja innowacjom edukacyjnym. Po trzecie, sam proces tworzenia i udoskonalania wystawy oparty jest na współpracy specjalistów z zakresu nauki, sztuki, muzealnictwa, konserwacji, archiwistyki, rzemiosła, biznesu, informatyki i innych branż. Nawiązane kontakty można wykorzystać w sposób przydatny nauczycielom i ich uczniom. Aby rozwinąć taką działalność, niezbędni są inicjatorzy, twórcy, organizatorzy i sojusznicy, przede wszystkim wśród nauczycieli.

            W Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku wyróżnione zostały dwa przedsięwzięcia mające swoje korzenie w Mińsku Mazowieckim. Na Gali Sybilli dyplomy odebrały dwie pary współpracujących instytucji i osób: Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i prof. dr hab. Maria Ekiel-Jeżewska za wystawę „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim za projekt edukacyjny „Daję słowo”, w ramach którego uczniowie zebrali i dali innym dobre słowa, wkomponowując je w mural, który namalowali na dworcu kolejowym w Mińsku Mazowieckim. Warto więc na koniec przypomnieć potrzebne i ważne słowo: RAZEM.

Maria Ekiel-Jeżewska

Autorzy zdjęć:

Janusz Sylwestrowicz

Muzeum Ziemi Mińskiej

Piotr Jeżewski

Monika Rozalska

Linki:

https://www.youtube.com/watch?v=pyXuxorE9G8

http://konkurssybilla.nimoz.pl/LAUREACI2016

http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,180464.html?tab=event_basic_data&locale=pl_PL

Mecz Mazovia Mińsk Mazowiecki - Czarni Węgrów

IX Memoriał Feliksa Rawskiego

IX Memoriał Feliksa Rawskiego rozegrany 13 maja 2017 roku przechodzi do historii. Już dziewięć lat z rzędu kolarze z całego kraju zjeżdżają do Mińska Mazowieckiego, aby stoczyć walkę na szosach naszego miasta. Tym razem zamiast corocznego kryterium ulicznego w centrum miasta, zobaczyliśmy klasyczny wyścig szosowy rozgrywany na drogach przyległych do autostrady A2.

Organizatorzy w tym roku połączyli siły, co podniosło rangę zawodów. Fuzja lokalnych inicjatorów z Żyrardowskim Towarzystwem Cyklistów pozwoliła włączyć miński wyścig w ogólnopolski blok znany pod nazwą "Super Prestige". Rozmach imprezy, poziom sportowy i frekwencja (204 zawodników) mówią same za siebie. W poprzednich latach zmaganiom kolarzy nadawali ton zawodnicy z mińskiego V-MAXu, którzy popisowo rozgrywali sprinterskie pojedynki na linii mety wyznaczonej tuż przed budynkiem Urzędu Miasta. Nasuwało się pytanie jak nasi zawodnicy zaprezentują się w nieporównywalnie większym peletonie narażonym na silny wiatr, który tego dnia hulał bezlitośnie. Okazało się, że łatwo nie było. Boczne podmuchy na otwartym terenie sprawiały sporo zamieszania. Zgodnie z przypuszczeniami fachowców takie warunki spowodowały wiele chaosu i upadków w peletonie. Na szczęście kolarze trenera Jacka Tomkiewicza sprytnie obronili się przed tymi przeszkodami i sprawnie popędzili do mety. Na najdłuższym dystansie 114 km w najsilniejszej kategorii wiekowej 17-29 lat kolejny raz honor V-MAXu uratował Mateusz Mikulski, zdobywając najwyższe miejsce na podium. Miłą niespodzianką była pozycja Sebastiana Węglińskiego, który na dystansie 60 km w kategorii 29-39 lat wywalczył III miejsce. Nie wiele zabrakło do szczęścia Sylwii Powałce, która w kategorii pań zajęła IV miejsce.

Po zakończonych zmaganiach na szosie przyszedł czas na drugą porcję emocji. W miasteczku sportowym zorganizowanym na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrano tradycyjnie "Konkurs Jazdy Rowerem po Szynie Kolejowej". Okazało się, że kopia "historycznego wyczynu" patrona Klubu Kolarskiego V-MAX - Feliksa Rawskiego, w tym roku była niewykonalna. Pokaźna nagroda pieniężna ufundowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej przechodzi więc na kolejny sezon. 

Tegoroczna impreza zebrała świetne notowania zarówno wśród kibiców, jak i samych zawodników. Jak zawsze dużo dobrego wnieśli lokalni sponsorzy. Wart uwagi jest fakt, że od tego roku mińskie kolarstwo wspierać będzie marka SKODA, którą reprezentuje firma CARSED. Samochody tej marki od kilku lat "napędzają Tour de France". Sezon startowy 2017 pędzi już na wysokich obrotach. Najmłodsi kolarze zdobywają swoje szlify na maratonach MTB, a ci bardziej doświadczeni regularnie przepychają się w ciasnym peletonie szosowym. Każdy ma jakiś cel i każdy ma coś do udowodnienia. Praktycznie co weekend zaliczają wyścigi wyjazdowe, gdzie podejmują walkę w każdych warunkach. Przed nimi jeszcze wiele wyścigów. Wypada tylko życzyć wytrwałości i przysłowiowego "połamania kół", bo z całą resztą zapewne sobie poradzą.

 

mat. J.Tomkiewicz

Grappler na Pucharze Polski MMA

W niedzielę, 14 maja, w Sochaczewie odbył się Puchar Polski MMA 2017, na którym pojawili się zawodnicy z całej Polski. Klub Walki Grappler  reprezentowała trójka mińszczan : Julka Paździoch, Józek Wysocki i Kamil Ambroż. Swoje pierwsze walki stoczyli Kamil Ambroż i Józek Wysocki.

Obydwa pojedynki odbyły się na zasadach MMA w kategorii do 70kg. Kamil Ambroż w pięknym stylu wygrał pierwszy pojedynek, który zakończył już w 20. sekundzie, „dusząc” swojego przeciwnika. W kolejnej walce o brązowy medal  musiał uznać wyższość przeciwnika, zajmując ostatecznie 4. lokatę. Józek Wysocki po dobrym początku walkę niestety przegrał. Julka Paździoch miała sprawdzić swoje umiejętności w formule MMA, jednak z powodu braku przeciwniczki, zmierzyła się w formule BJJ NO GI.

W pierwszej walce  Julka pokonała swoją rywalkę na punkty, wygrywając  20 do 0! W kolejnym starciu prowadziła na punkty,  ale chwila nieuwagi zakończyła się przegraną. W tym pojedynku zabrakło jakże cennego doświadczenia, ale ostatecznie Julka zdobyła 2. miejsce i srebrny medal. Puchar Polski MMA to cykliczne i jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce.

Gratulujemy wyników, a przed Grapplerami kolejne starty na imprezach ogólnopolskich.

Relacja z nocy muzeów w MZM

W sobotę 20 maja br. odbyła się po raz kolejny Noc Muzeów. Muzeum Ziemi Mińskiej od godz. 19.00 zapraszało do swoich dwóch budynków – siedziby głównej w willi hrabiny Pelagii Łubieńskiej przy u. Okrzei 16 oraz do Działu 7 Pułku Ułanów Lubelskich mieszczącego się w willi dr Huberta przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 4.

W willi hr Łubieńskiej prezentowana była wystawa „Bardejov – światowe dziedzictwo UNESCO” pokazująca urokliwe słowackie miasto położone niedaleko od polskiej granicy, w regionie Szarisz. W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako czwarty zespół architektoniczny na Słowacji. Bardejov to perła średniowiecznej architektury, miasto, które miało swój rozkwit w epoce renesansu. Dlatego też podczas Nocy Muzeum odbył się koncert pieśni renesansowych „Stół Cypriana Bazylika”, śpiewanych przy stole jak nakazuje tradycja. Pieśni wykonał zespół Bornus Consort w składzie: Mirosław Borczyński, Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski i Robert Lawaty. Zwiedzający byli pod dużym wrażeniem koncertu, który w pełni oddał klimat dawnych czasów. Dla podkreślenia słowackiej atmosfery można było degustować piwo ważone na Słowacji oraz pikantne paszteciki.

W innej muzealnej sali odwiedzający mogli obejrzeć kolekcję związaną z Hipolitem Nowina-Konopką, burmistrzem Mińska Mazowieckiego w ramach akcji „Burza”. Natomiast w pomieszczeniach na pierwszym piętrze autorka wystawy „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” Pani Maria Ekiel-Jeżewska zapoznawała zwiedzających z zabytkami zgromadzonymi w mieszkaniu Państwa Sylwestrowiczów. Ekspozycja ta zdobyła wyróżnienie w prestiżowym „XXXVII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2016” w kategorii wystawy historyczne i archeologiczne.

Pracownicy Muzeum zaprezentowali również quest o Mińsku Mazowieckim.  Jest to świetna forma nauki przez zabawę, która przybliża ważne, historyczne miejsca w naszym mieście. Quest polega na tym, że wędruje się zgodnie z informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Po przebyciu całej trasy odgaduje się hasło, a w nagrodę zdobywa pieczęć potwierdzającą wykonanie zadania. Quest o Mińsku przenosi nas w okres Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy w quest. Po ulotkę należy zgłosić się do siedziby Muzeum przy ul. Okrzei 16.

 

W willi dr Huberta poza stałą ekspozycją pokazującą dzieje 7 Pułku Ułanów Lubelskich prezentowana była wystawa z eksponatami z kolekcji prywatnych pt. „Bagnet w wojsku polskim i w armiach europejskich I poł. XX w.” O godz. 20.00, 21.00 i  22.00 odbyły się projekcje filmów związanych z 7 Pułkiem Ułanów Lubelskich i z działalnością Grupy Rekonstrukcji Historycznej  Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich.

Oprac. Monika Roguska

MIĘDZYKULTUROWE LATO 2017

Oto pomysł na ciekawy, letni wypoczynek! Zapraszamy do udziału w półkoloniach językowo-kulturowych prowadzonych przez międzynarodowy zespół animatorów. Zabawy językowe, zadania rozwijające wyobraźnię i umiejętności społeczne, obcojęzyczna atmosfera, fascynująca mieszanka różnych kultur oraz mnóstwo dobrej zabawy w towarzystwie wolontariuszy z krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Półkolonie potrwają cztery tygodnie w formie trzech pięcio-dniowych turnusów. Każdy tydzień został zaplanowany w taki sposób, aby dostarczyć dzieciom niepowtarzalnych wrażeń oraz zapewnić atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu.

Odpowiednio dostosowany programy prowadzimy dla dwóch grup wiekowych: 6-11 oraz 12-15 lat. Istnieje możliwość udziału w dwóch, trzech lub czterech turnusach, każdy tydzień jest zupełnie inny.

Organizatorem programu jest organizacja pozarządowa: Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU.

Program został objęty honorowym patronatem przez Burmistrza Miasta, Pana Marcina Jakubowskiego.

Program dla dzieci w wieku 6-11 lat:

Miejsce: Zespół Szkół Miejskich nr 2, ul. Siennicka, Mińsk Mazowiecki

Turnus I: 26 – 30 czerwca 2017

Turnus II: 3 - 7 lipca 2017

Turnus III: 10 – 14 lipca 2017

Turnus IV: 17 - 21 lipca 2017

Zajęcia w godzinach 9:30-15:30. Symboliczna "cegiełka": 170zł / jeden tydzień.

Program dla młodzieży w wieku 12-15 lat:

Miejsce: Gimnazjum Miejskie nr 2, ul. Budowlana, Mińsk Mazowiecki

Turnus I: 26 – 30 czerwca 2017

Turnus II: 3 - 7 lipca 2017

Zajęcia w godzinach 10:00-14:00. Symboliczna "cegiełka": 100zł / jeden tydzień.

 

Program dnia:

· do południa - warsztaty kulturowe w grupach wiekowych prowadzone przez zagranicznych wolontariuszy;

· w południe - wspólny posiłek;

· po południu - warsztaty plastyczne, teatralne, sportowe, językowe, zręcznościowe, muzyczne, do wyboru do koloru - uczestnicy sami zdecydują w jakiej formie będą chcieli spędzić popołudnie;

· na początek i na koniec dnia - wspólna piosenka lub gra zespołowa.

A w programie:

- zajęcia w niewielkich grupach z zagranicznymi wolontariuszami;

- warsztaty artystyczne, tworzenie cudów z niczego i odkrywanie nietypowych materiałów artystycznych;

- gry zręcznościowe; zadania rozwijające wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie;

- zabawy ruchowe i gry sportowe; odkrywanie ciekawych kultur i podróże na latającym dywanie;

- gry językowe oraz praktyczne użycie języka angielskiego do komunikacji i dobrej zabawy;

- gry zespołowe oraz dynamika grupy;

- owocowe koktajle, kolorowe ciasteczka i międzynarodowe przysmaki!

EBU

 

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

Komunikat prasowy

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

Korekta rozkładu wejdzie w życie 11 czerwca br. Jest ona podyktowana kolejnymi pracami modernizacyjnymi infrastruktury, które prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Na zmiany muszą się przygotować m.in. podróżni korzystający z przejazdów na linii nr 7.

Zmiany dotyczą okresu 11 czerwca - 2 września 2017 r. W tym czasie ruch pociągów na liniach obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie będzie wyglądał następująco:

 • Linia nr R1 Warszawa – Skierniewice

Trwać będzie remont odcinka między Warszawą Włochy a Grodziskiem Mazowieckim. Pociągi dalekobieżne będą kursować po jednym czynnym torze oraz po torach podmiejskich. Z tego powodu zmienią się godziny kursowania niektórych z nich.

 • Linia nr R2 Warszawa – Siedlce – Łuków

W dniach 12 - 18 sierpnia w stacji Warszawa Rembertów będą prowadzone prace związane z wymianą rozjazdów. Ruch pociągów na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna będzie prowadzony jednotorowo dwukierunkowo, co wiąże się z dużą liczbą odwołanych pociągów oraz zmianą godzin kursowania pozostałych.

 • Linia nr R3 Warszawa – Łowicz

Rozpocznie się modernizacja stacji Łowicz Główny. Wybrane pociągi skończą bieg w stacji Bednary, natomiast na odcinku Bednary – Łowicz będzie kursowała autobusowa komunikacja zastępcza. Dodatkowo, z uwagi na remont linii nr 447, ruch pociągów na odcinku Warszawa Włochy – Warszawa Gołąbki w dniach 4 lipca – 2 września będzie się odbywał wahadłowo po jednym czynnym torze. Część pociągów będzie kursować z pominięciem stacji Warszawa Gołąbki, Warszawa Ursus Północny oraz Warszawa Włochy. Niektóre pociągi będą kursować według zmienionego rozkładu jazdy.

 • Linia nr R6 Warszawa – Małkinia

8 lipca rozpocznie się kolejny etap modernizacji linii E75 Rail Baltica Warszawa – Białystok. Prace będą dotyczyły odcinka Łochów – Małkinia. Ruch pociągów pomiędzy tymi stacjami będzie się odbywał po jednym czynnym torze. W związku z tym zmianie ulegną godziny kursowania części pociągów, a niektóre z nich będą odwołane na ww. odcinku. W zamian zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Dodatkowo, z uwagi na wymianę rozjazdów w stacji Warszawa Wileńska Marki w dniach 8 -23 lipca na odcinku Warszawa Wileńska – Zielonka ruch pociągów będzie prowadzony po jednym czynnym torze. Z tego powodu znaczna liczba pociągów zostanie odwołana, natomiast pozostałe zmienią godziny kursowania.

 • Linia nr R7 Warszawa – Dęblin

11 czerwca rozpocznie się pierwszy etap modernizacji linii. Na odcinku Garwolin – Dęblin zostanie wtrzymany ruch pociągów. W zamian zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

 • Linia nr R8 Warszawa – Radom

Jeszcze do 30 czerwca potrwa modernizacja odcinka Piaseczno – Czachówek Południowy, co przełoży się na  istotne utrudnienia. Od dnia 1 lipca poza stacją Czachówek Południowy ruch pociągów będzie się odbywał po obu czynnych torach, co wpłynie na znacznie ograniczenie utrudnień. Pociąg „Radomiak od 11 czerwca będzie kursował trasą przez Warkę i Piaseczno.

 • Linia nr R9 Warszawa – Działdowo

W związku z trwającą modernizacją linii ruch pociągów będzie wstrzymany na odcinku Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia p.8. Na Moście Gdańskim ruch w dalszym ciągu będzie odbywać się po jednym czynnym torze. We wczesnych godzinach porannych oraz późnym wieczorem w wybrane dni część pociągów będzie miała zmieniony rozkład jazdy w związku z prowadzonymi pracami utrzymaniowymi infrastruktury kolejowej.

 • Linia nr R29 Tłuszcz - Ostrołęka

Na linii z powodu prac utrzymaniowo-naprawczych rozkład jazdy pociągów będzie ulegał częstym zmianom. Pociągi zostaną zastąpione komunikacją autobusową w następujących terminach:

- od 8 lipca godz. 8:00 do 9 lipca godz. 18:00 na odcinku Wyszków – Mostówka,

- od 10 do 15 lipca oraz 17 lipca w godz. 7:40-16:55 na odcinku Wyszków – Mostówka,

- od 24 lipca godz. 8:00 do 13 sierpnia godz. 20:00 na odcinku Pasieki – Ostrołęka.

 • Linia nr R31 Siedlce - Czeremcha

Trwa rewitalizacja linii. Największe utrudnienia wystąpią w dniach 11 - 20 lipca, kiedy będą prowadzone prace związane z remontem odcinka Siedlce – Mordy. Ruch pociągów zostanie wstrzymany i zastąpiony komunikacją autobusową. Dodatkowo pociąg „Czeremszak” będzie uruchamiany w pełnej relacji Czeremcha – Warszawa Wschodnia trasą okrężną przez stacje Dziewule.

 

Na pozostałych liniach nie przewiduje się większym utrudnień.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągów został zamieszczony na stronie internetowej www.mazowieckie.com.pl

w zakładce „Tabele rozkładów jazdy”.

 

Informacje dla mediów:

Donata Nowakowska - Rzecznik Prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl, tel. 661 929 207

 

Spektakl "MAŁA KRÓLEWNA" w MDK

Każda dziewczynka chciałaby być królewną i każda chciałaby, żeby odnalazł ją piękny książę. Ale często najpierw pojawia się groźny smok i wiele przeciwności. Na zamku u Króla Lula rodzi się królewna. Jest huczna zabawa… Ale król i królowa zapomnieli zaprosić wróżkę, która mieszka nieopodal zamku. Wróżka rzuca zaklęcie.

Wesoła królewna Lulinka uważa, że jest najważniejsza i najpiękniejsza na świecie. Kiedy zaklęcie zaczyna działać… zamienia się w ropuchę. Ze wstydu opuszcza dom i poznaje smoka który ma czkawkę; stracha na wróble; zbójnika i oczywiście pięknego księcia, który wybawia ją z opresji i… prosi o rękę. Dzięki swoim przygodom zaczyna rozumieć wartość przyjaźni.  

MDK, 28 maja, godz. 10.30, 12.30
Bilet 10 zł/os

Podsumowanie projektu w "Mechaniku"

Podsumowanie projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy

Projekt „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowany jest ze środków PO WER . Po zakwalifikowaniu się wniosku w programie Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe Akcja 1 Mobilność edukacyjna młodzież i kadra nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr2 im. Powstańców Warszawy wzięła udział w projekcie pt. „Integracja Zawodowa w Europie kluczem do sukcesu”.

Wniosek obejmował 48 uczniów Technikum w zawodach Informatyk, cyfrowe procesy graficzne, elektryk, elektronik, mechatronik oraz 6 nauczycieli. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 106.002 EURO. Czas trwania projektu, to okres od 01.11.2016 do 31.10.2017. Partnerem naszym była organizacja Mobility Friends w Barcelos, Portugalia. Projekt podzielony jest na trzy etapy:

 1. Okres przed mobilnością.
 2. Okres mobilności.
 3. Działania ewaluacyjne i upowszechnianie po zakończeniu wyjazdu.

Okres przed mobilnością uczestników projektu zawiera przygotowanie językowe i kulturowo –pedagogiczne. Grupa uczniów i nauczycieli z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyła w kursie języka portugalskiego oraz w warsztatach kulturowo – pedagogicznych

Mobilność uczestników projektu odbyła się w dniach 19.03.2017 – 08.04.2017r. Miejscem docelowym była miejscowość Barcelos w Portugalii.

Po zakończeniu wyjazdu nadszedł czas ewaluacji i upowszechniania. Jedną z form było zaprezentowanie wyników praktyk uczniowskich i Job Shadowing nauczycieli.

17 maja b.r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbyło się pierwsze podsumowanie udziału szkoły w projekcie „INTERGRACJA ZAWODOWA W EUROPIE KLUCZEM DO SUKCESU”. Projekt wpisany jest w wizję rozwoju placówki. Spotkanie podsumowujące rozpoczęła koordynator projektu Pani Joanna Wójtowicz, która poprosiła Dyrektora ZSZ nr 2 Pana Tomasza Płochockiego o przywitanie zaproszonych gości, wśród których byli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, Wicestarosta Krzysztof Płochocki, Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Emilia Piotrkowicz, Radni Powiatu Zdzisław Tarczyński i Leonard Zdanowicz, Prezes ZNP Pan Stanisław Mejszutowicz, rodzice uczestników projektu, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły, prasa i telewizja lokalna. Po tym wstępie, pani koordynator opowiedziała ogólne założenia realizowanego przedsięwzięcia.  Podkreśliła fakt, że wniosek mimo dużej konkurencji został zakwalifikowany do realizacji, m.in. dzięki dogłębnemu rozeznaniu możliwości rozwoju szkolnictwa zawodowego na terenie naszego powiatu oraz  celnemu trafieniu w oczekiwania uczniów i rodziców.

W dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali przebieg własnych praktyk w Portugalii. Podkreślali, że było to podróż ich życia. Wielu z nich po raz pierwszy leciała samolotem, dokonywała odprawy biletowej. W przydzielonych zakładach pracy zamieniali wiedzę na praktykę. Nabywali nowych umiejętności zawodowych, ale także językowych. Okazało się że język angielski nie jest tak bardzo popularny w Portugalii i muszą używać języka portugalskiego, którego podstawy poznali na kursach przygotowawczych do wyjazdu. Mieszkanie przez 3 tygodnie w kampusie z rówieśnikami z innych krajów było także okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania innych kultur. Czas po pracy spędzali aktywnie na basenie lub boisku, a w weekendy na wycieczkach m.in. do Porto, Bragi, Ponte de Lima, nad ocean, czy w Barecelos gdzie mieszkali. Wszyscy uczestnicy praktyk stwierdzili, że absolwenci naszej szkoły mogą spokojnie znaleźć swoje miejsce na europejskim rynku pracy, będąc tam cenionymi fachowcami.

Po wystąpieniu uczniów, relację z realizacji działania Job Shadowing mobilności kadry kształcenia zawodowego przedstawił Dyrektor Tomasz Płochocki. Grupa sześciu nauczycieli, w czasie kiedy młodzież pracowała w swoich firmach, zapoznała się z systemem kształcenia zawodowego w Portugalii. W tym celu nauczyciele odbyli spotkania w szkołach rozmawiając z dyrektorem, kierownikiem ds. doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz spotkali się z wiceprezydent Barcelos. Dyrektor omówił system kształcenia Portugalii, przedstawił status nauczycieli na tamtejszym rynku pracy, podkreślając różnice ale i wskazując podobieństwa.

Po tych relacjach, przystąpiono do wręczenia uczestnikom projektu certyfikatów oraz pamiątkowych zdjęć, a nauczycielom wręczono statuetki z podziękowaniem. Głos zabrał Pan Starosta, który stwierdził, ze Zarząd Powiatu zawsze wspiera cenne inicjatywy, a do takich niewątpliwie należy realizowany przez ZSZ nr 2 projekt.

Na podsumowaniu spotkania pani koordynator przedstawiła plany na przyszłość i zapowiedziała, ze został złożony wniosek na realizację kolejnego projektu. Wniosek już uzyskał pozytywną ocenę i jest bardzo duża szansa, że przejdzie do realizacji.

Projekt zakończy się 31.10.2017 roku. Korzyści wynikające z udziału w projekcie mogą okazać się długofalowe nie tylko dla uczestników ale i całej instytucji jaką jest szkoła. Zadania jakie postawiliśmy sobie w projekcie wpisują się w wizję nasze szkoły.

Tomasz Płochocki

Mazowiecki Rajd Weteranów Szos „Magnet 2017”

Już po raz 22. miński Klub Dawnych Motocykli „Magnet” zorganizował w naszym mieście pokaz zabytkowej motoryzacji. W sobotę 20 maja na dziedzińcu MDK roiło się od pięknie zachowanych i odrestaurowanych jednośladów. To wydarzenie było elementem Mazowieckiego Rajdu Weteranów Szos, który od lat przyciąga pasjonatów dawnych motocykli do Mińska i jest objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego.

Od kilku lat obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania tą dyscypliną i co za tym idzie zwiększającą się liczbę gości prezentujących swoje maszyny w naszym mieście. Niewątpliwie sprawia to fakt, że od trzech lat miński rajd został podniesiony przez Polski Związek Motorowy do rangi rundy Eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Możemy być zatem dumni że właśnie w naszym mieście odbywa się impreza o takim kalibrze. Choć nie jest to dziedzina  tak popularna jak inne sporty motorowe to jednak nie mniej widowiskowa i posiadająca wiele pozytywnych walorów. Przede wszystkim edukacyjnych. Nigdzie bowiem w Polsce, w żadnym muzeum nie zobaczymy tylu zabytkowych jednośladów naraz. A tu mamy możliwość dotknąć historii, porozmawiać z właścicielami, którzy zawsze chętnie opowiadają o swoich ruchomych eksponatach.

Tegoroczna odsłona mińskich rajdów odbywała się w przepięknej aurze pogodowej co niewątpliwie również wpłynęło na frekwencję. Do naszego miasta zjechało aż 136 zabytkowych motocykli, z których 96 ruszyło w 104 kilometrowy rajd. Wynik znakomity, najwyższy od dziesięciu lat. Najważniejsze jednak jest to że ilość idzie w parze z jakością. Zobaczyć można było prawdziwe perły motoryzacyjne. Wszystkie w doskonałej kondycji technicznej i wizualnej. Sumując, kto nie widział niech żałuje. Kolejna edycja za rok, a już we wrześniu zapraszamy na kolejną organizowaną przez nasz klub imprezę – Warkot, będącą gratką dla fanów „prawdziwych” aut i motocykli.

 

Wyniki Tegorocznego rajdu:

Klasa OPEN:

 1. Tomasz Sobieszek
 2. Paweł Jońca
 3. Leszek Ostrowski

Klasyfikacja Mistrzostw Polski:

Klasa PRE’ 55

 1. Tomasz Reichman (BSA M20)
 2. Paweł Kut (Awo Simson)
 3. Łukasz Górecki (NSU)

Klasa Post’55

 1. Szymon Reichman (DKW)
 2. Michał Siemiński (AWO)
 3. Piotr Płudowski (Junak M10)

Klasa Post’ 70

1.Jerzy Szymiczek (Yamaha)

2. Bogusław Michałkiewicz (WSK)

3.Krzysztof Adamiec ( Honda)

 

                                                                                                       Daniel Gągol

Naukowe spotkanie gimnazjalistów

Po raz czwarty dr Lilla Kłos zaprosiła gimnazjalistów na spotkanie młodych historyków. Wygłaszając referaty o ciekawostkach z historii własnego miasta, mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

23 maja 2017 r. w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II odbyła się IV Gimnazjalna Sesja Popularnonaukowa. Patronat honorowy nad spotkaniem objęło Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Tegoroczna sesja była poświęcona Bohaterom naszej małej Ojczyzny.

Sesję otworzył dyrektor papieskiego gimnazjum, Grzegorz Wyszogrodzki, dziękując młodym uczestnikom i ich opiekunom za naukową aktywność. Na dobry początek spotkania dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej opowiedział o nowym pomyśle na indywidualne zwiedzanie Mińska – questingu. Wystarczy wziąć z muzeum przy Okrzei folder z wierszem i spróbować rozwiązać hasło, wędrując po mieście.

Uczestnicy sesji zaprezentowali postaci nieznanych, ale zasłużonych mińszczan. O Bogusławie Tauzowskim opowiadali uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 1. Halinę Chorobińską zaprezentowali gimnazjaliści z Pięknej, a Bolesława Kusińskiego – uczniowie ze szkoły przy Siennickiej. Informacje o Stanisławie Jensenie przedstawili podopieczni dr Kłos z papieskiego gimnazjum, a o ks. Kazimierzu Sobolewskim opowiedzieli uczniowie Salezjańskiego Gimnazjum.

Dodatkowo uczestnicy sesji odgadywali wizualne zagadki dotyczące osób związanych z Mińskiem oraz oglądali legendę o naszym mieście. Filmowe autorskie wersje Legend o Mińsku Mazowieckim przygotowali w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie kl. III F papieskiego gimnazjum. Radna mińskiej Rady Seniorów – p. Izabela Rombel pochwaliła prezentujących za przygotowanie tak interesujących prezentacji i wystąpień oraz podzieliła się refleksjami o jednym z bohaterów - Bogusławie Tauzowskim.  Spotkanie prowadziły uczennice: Martyna Szuba i Milena Gawron.

Patroni honorowi oraz Urząd Miasta Mińska Mazowieckiego podarowali prelegentom oraz ich opiekunom regionalne wydawnictwa i inne mińskomazowieckie drobiazgi.                          Dodatkowo goście i opiekunowie otrzymali nakręcone przez kl. III F Legendy…                                            Patron honorowy spotkania TPMM w kolejnym ”Roczniku Mińskomazowieckim” zgodziło się wydrukować artykuły o przedstawianych bohaterach. Gimnazjaliści mają więc szansę przedstawić dokonania swoich postaci jeszcze szerszemu gronu osób.

Choć gimnazja odchodzą również do historii, nie powiedzieliśmy jeszcze żegnajcie, tylko do zobaczenia.

Lilla Kłos

Lekcje na Malcie

Niemal 60 uczniów Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim wyjechało uczyć się języka angielskiego na Maltę.

Pomysłodawczynią niezwykłej językowej przygody dla uczniów jest nauczycielka angielskiego w „papieskiej” szkole – Magdalena Brewczyńska. To ona po doświadczeniach z podróżami do Londynu z Biurem Podróży ATAS wpadła na pomysł, by zaproponować uczniom i ich rodzicom naukę w najlepszych europejskich szkołach językowych, a przy okazji odkrywanie pięknej śródziemnomorskiej wyspy.

Najpierw tydzień na Malcie spędziła 20-osobowa grupa pierwszoklasistów pod opieką nauczycielek języka angielskiego – Eweliny Gromskiej i Ilony Krupy. Potem na kolejny tydzień wyjechało 38 uczniów wraz z czwórką nauczycieli – dyrektorem szkoły Grzegorzem Wyszogrodzkim oraz Magdaleną Brewczyńską, Agnieszką Kożuchowską i Izabelą Saganowską.

Uczniowie codziennie spędzali przedpołudnia w szkole, ucząc się angielskiego z podręczników przygotowanych przez Link School. Znajomość języka obcego szlifowali również w praktyce, mieszkając u rodzin goszczących.

Poza nauką był też czas na poznawanie uroków Malty. Ta niewielka wyspa o powierzchni mniejszej niż Warszawa ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji historycznych, architektonicznych i przyrodniczych. Gimnazjaliści zwiedzili dawną stolicę Malty – Mdinę zwaną „miastem ciszy”, gdzie po przekroczeniu bramy miejskiej ma się wrażenie przeniesienia w czasie. Odkrywali uroki obecnej stolicy – Valetty z główną ulicą La Republica i odchodzącymi od niej prostopadłymi uliczkami. Podczas zwiedzania młodzieży towarzyszyli angielskojęzyczni przewodnicy. Uczestnicy wyjazdu spacerowali wąskimi, pełnymi uroku uliczkami Birgu – pierwszego miejsca, do którego na wyspę dotarli Rycerze Maltańscy. Niezapomniane wrażenie zostawiła wizyta na sąsiedniej wysepce Comino i kąpiel w Blue Lagoon. Szybkie łodzie motorowe, bajecznie piękne zatoczki, groty wyżłobione przez wodę, skalista ziemia i turkusowa lub błękitnie przejrzysta woda – to wszystko zostanie w pamięci na zawsze. Ciekawą formą zwiedzania wyspy okazała się całodniowa przejażdżka otwartym, piętrowym autobusem. Udało się podejrzeć pracę słynnej maltańskiej huty szkła, gdzie powstają prawdziwe arcydzieła, a także skorzystać z kąpieli na najładniejszej plaży piaszczystej Golden Bay.

– Mam nadzieję, że dla moich uczniów ten wyjazd będzie pięknym wspomnieniem i ważnym doświadczeniem kulturowym. Jego zaletą było połączenie nauki języka angielskiego z fantastyczną przygodą. Absolutnie potwierdził tezę, że podróże kształcą – podsumowuje wyjazd dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki.

Ciekawe, jaki kolejny kierunek podróżniczo-edukacyjnych wypraw wyznaczy swoim uczniom szkoła przy Budowlanej.

Izabela Saganowska

XXIV Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon-Do ITF

XXIV Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon-Do ITF - 20-21/05/2017, Głubczyce

W dniach 20 - 21 maja 2017 roku odbyły się w Głubczycach XXIV Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon - Do ITF zorganizowane przez Polski Związek Taekwon-Do.

Na starcie zawodów stanęło, po ogólnopolskich eliminacjach, 219 zawodników z 50 klubów z całej Polski.

Nasze miasto i powiat na tej imprezie reprezentował Miński Klub Sportowy TAEKWON – DO pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN.

Mistrz Łuniewski zabrał na zawody pięcioro zawodników, którzy w turniejach eliminacyjnych zdobyli prawo do występu w mistrzostwach.

Z mistrzostw mińska ekipa przywiozła dwa złote medale.

Dwa tytuły Mistrza Polski wywalczyła Marta Krajewska - w konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich I DAN oraz w walkach kobiet w kategorii do 46kg.

Marta została najlepszą zawodniczką Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, a Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO w klasyfikacji medalowej zajął II miejsce.

Oprócz Marty punkty dla mińskiej reprezentacji oraz doświadczenie zawodniczne dla siebie zdobywali także: Marcel Mikulski, Cezary Jackowski, Konrad Bernacki i Mikołaj Gajewski.  

Trenerowi i zawodnikom gratulujemy startu!

MKS TAEKWON-DO

Rekrutacja do klasy sportowej

W Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim rusza klasa sportowa dla rocznika 2004 !!!

Z dniem 1 września 2017 roku przy akceptacji Burmistrza Miasta oraz współpracy z MKS  „Olimp” i  MOSiR  w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim zostanie utworzona klasa sportowa o specjalności piłka siatkowa – dziewczęta i piłka nożna – chłopcy dla rocznika 2004.

Szkoła dysponuje odpowiednią bazą treningową i sprzętem sportowym. Ukierunkowany program szkolenia sportowego ma na celu ujawnienie predyspozycji i uzdolnień uczniów w/w dyscyplinach sportu. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć sportowych wynosi 10 godzin tygodniowo. W ramach tych godzin realizowane będą obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego (4 godz./tydz.) przewidziane w ramowym planie nauczania dla klasy siódmej i równolegle program szkolenia sportowego (6 godz./tydz.). Dyrekcja szkoły i kadra pedagogiczna stworzy uczniom klasy sportowej najlepsze warunki umożliwiające łączenie zajęć sportowych z realizacją zajęć dydaktycznych.

 

Próba sprawności fizycznej dla kandydatów do klasy siódmej sportowej

o specjalności piłka siatkowa – dziewczęta i piłka nożna – chłopcy odbędzie się

termin podstawowy: 10 czerwca 2017 roku (sobota) godz. 10.00

termin uzupełniający: 19 czerwca 2017 roku (poniedziałek) godz. 17.00

 

Zapraszamy Uczniów i ich Rodziców do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną dostępną na stronie internetowej szkoły www.sp1kopernik.pl

Dyrekcja

 

Spotkanie autorskie z panią Stanisławą Gujską

Stanisława Gujska –  urodziła się w 1944 roku w miejscowości Lipniak w powiecie siedleckim. Wiersze próbowała pisać już w szkole podstawowej. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Siedlcach rozpoczęła pracę z dziećmi niepełnosprawnymi w Szkole Specjalnej w Ignacowie koło Mińska Mazowieckiego. Doskonaliła się w kierunku logopedii, terapii pedagogicznej oraz muzyki z rytmiką. Często pisała i uczyła dzieci własnych wierszyków, aby uatrakcyjnić zajęcia szkolne. Pierwsze publikacje autorki ukazały się jako pojedyncze teksty w „Świerszczyku” i „Echu Podlasia”. W sumie wydała ponad 30  książek, w większości tomików z wierszami.

źródło: http://stanislawagujska.prv.pl/biografia.html

19 maja 2017 r. uczniowie klasy 1 b i 2 b SP 6 w Mińsku Mazowieckim wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Stanisławą Gujską, które odbyło się. w Bibliotece Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach - Filia w Mińsku Mazowieckim. Razem z poetką słuchacze mieli okazję odbyć poetycką podróż przez Polskę. Uczniowie wykazali się znajomością nie tylko geografii, ale także historii ojczystej. Bez trudu odgadywali miejsca opisywane w wierszach.

Autorka przybliżyła czytelnikom treści zawarte w jej najnowszych powieściach. Przypomniała, że uczniowie SP 6 są ilustratorami jednego z tomików  wierszy wydanych przez poetkę. Artystka ciekawie opowiadała o tym, skąd czerpie pomysły literackie, zaprezentowała słuchaczom kilka pięknych wierszy opisujących mazowiecką przyrodę. Subtelne opisy pejzaży naszego regionu sprawiły, że zapanował liryczny nastrój.

Pani Stanisława podzieliła się z uczestnikami  spotkania wiedzą o swoim życiu i twórczości. Spotkanie miało formę dialogu, w trakcie którego uczniowie traktowani byli jak równorzędni partnerzy. Artystka ciekawie opowiadała o dziejach powstawania swoich książek. Mówiła o sposobach pozyskiwania  informacji, które prezentowane są w jej utworach. Słuchacze dowiedzieli się, skąd biorą się pomysły na bajki i wiersze.

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki nie mogło zabraknąć poezji tematycznie związanej z tym świętem. Uczestnicy spotkania wysłuchali wzruszających utworów poświęconych trudnej, pełnej wyrzeczeń pracy wychowawczej matki i wspólnie zaśpiewali kilka strof wiersza o mamie.   Spotkanie przebiegało w kameralnej atmosferze, a posmaku dodawał fakt recytowania poezji przez samego twórcę.

Pani Stanisława Gujska jest autorką znaną nie tylko w naszym regionie. Wydała już ponad 30 książek. To nietuzinkowa postać, jej wiersze umieszczane są w antologiach utworów dla dzieci. Poetka potrafiła zachęcić słuchaczy nie tylko do czytania wierszy, ale również do podejmowania prób pisania własnych utworów poetyckich. Wypada jeszcze dodać, że każdy uczestnik spotkania mógł nabyć książkę autorki opatrzoną specjalną dedykacją i autografem.

                                                                                                                                  Bożena Swatko

Rajd Rowerowy Ulicami Miasta

Reklama

turystycznyminsk.com

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 68
baner toplayer
Dni Miasta 2017