Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 1 czerwca 2020

Imieniny:

Jakuba, Justyny, Konrada

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II 

Aby oddać szacunek i pamięć papieżowi Janowi Pawłowi II oraz osobom i instytucjom, które podjęły się trudu upamiętnienia Jego pontyfikatu, w 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego przybliżamy związki papieża Polaka z naszym miastem.

Bodaj pierwszą związaną z Mińskiem Mazowieckim osobą, która uwieczniła papieża Polaka w twórczości, był rówieśnik Karola Wojtyły Tadeusz Chróścielewski (Honorowy Obywatel Miasta Mińsk Mazowiecki), który napisał kilka wierszy poświęconych Janowi Pawłowi II. W okresie PRL w ramach mińskiego oddziału Stowarzyszenia „Pax” jego prezes Krzysztof Szczypiorski (Zasłużony dla Miasta Mińsk Mazowiecki) zorganizował dwie wystawy w prowadzonym przez siebie klubie „Pax-u” przy ul. Warszawskiej. Pierwsza w 1987 r. z okazji trzeciej pielgrzymki papieża do Polski i rok później z racji 10-lecia pontyfikatu. Na te wystawy składały się głównie mało dziś znane prace rozpoznawalnych mińskich artystów: Marka Nojszewskiego (który od kilku lat ma w mieście rondo swego imienia) - plansza pielgrzymek papieskich po świecie i grafiki Marka Chabrowskiego, w tym bazyliki w Wadowicach.

Ale papież Jan Paweł II to przede wszystkim honorowy obywatel samorządów polskich, gdyż spośród wielu zasłużonych dla Polski osób, bodaj właśnie Jan Paweł II jest najczęściej spotykanym honorowym obywatelem polskich miast. Podczas kolejnej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II, z wniosku trzech mińskich stowarzyszeń do kapituły ds. tytułów honorowych, której mistrzem był Krzysztof Szczypiorski, a kanclerzem  Janusz Kuligowski, Rada Miasta 10 marca 1999 roku nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowy Obywatel Miasta Mińsk Mazowiecki (Uchwała RM Nr VI/51/99). Było to w skali Polski jedno z pierwszych nadań honorowego obywatelstwa samorządu. Tytuł został wręczony na audiencji indywidualnej na Watykanie 11 kwietnia 1999 r. w trakcie pielgrzymki z mińskiej parafii Św. Antoniego. Dyplom wręczył papieżowi ówczesny miński burmistrz Zbigniew Grzesiak, a symboliczne klucze miasta ówczesny radny miasta Ryszard Luba.

Wcześniej, 16 września 1996 r., na terenie przykościelnym mińskiej parafii pw. Św. Antoniego miało miejsce poświęcenie przez nuncjusza papieskiego ks. abp. Józefa Kowalczyka i ordynariusza diecezji ks. bp. Kazimierza Romaniuka wzniesionego jako wotum dziękczynne za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II poświęconego mu pomnika.  W kościele tym jest też relikwiarz (zrobiony z przetopionych precjozów ofiarowanych przez parafian) z kroplą krwi Jana Pawła II. Dodatkowo w prezbiterium znajduje się herb papieski, a w prawej części kościoła obraz ukazujący papieża Polaka. Na wierzy kościelnej podziwiać można jeden z trzech dzwonów im. Maryja, który poświęcony jest papieżowi Janowi Pawłowi II. 

22 września 1996 r. wzniesiono pamiątkową wolnostojącą płytę marmurową z wizerunkiem papieża przed frontem kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W samym zaś kościele po lewej stronie od dnia kanonizacji papieża 27 kwietnia 2014 r.  znajduje się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, ponadto relikwie papieża z jego zakrwawionych szat.

Podczas pielgrzymki do Polski 13 czerwca 1999 r. w katedrze warszawsko-praskiej papież  poświęcił złotą koronę (wykonaną z precjozów ze złota ofiarowanych przez wiernych) dla obrazu Matki Bożej Anielskiej, od 2000 r. już jako Matki Bożej Mińskiej zwanej też Hallerowską lub wcześniej Akowską, dla kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim.  Koronacji obrazu dokonali 17 sierpnia 2000 r. ówczesny Prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz pierwszy ordynariusz warszawsko-praski ks. bp prof. Kazimierz Romaniuk. 

Jak w każdej świątyni rzymskokatolickiej, tak również w mińskich kościołach farnych, w dniach, kiedy Jan Paweł II odchodził z tego świata na przełomie marca i kwietnia 2005 r., mińszczanie spotykali się na czuwaniu i nabożeństwach w intencji papieża Polaka. Szczególnie duży wkład w dniach wielodniowej żałoby narodowej wnieśli w upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II mińscy harcerze ZHP i ZHR, organizując spontaniczny żałobny pochód uliczny, bodaj najbardziej doniosły w historii miasta, pochód kilku tysięcy ludzi idących w ciszy, w blasku pochodni, świec oraz zniczy w asyście duszpasterstwa i „białej służby z czasów pielgrzymek” od placu przed kinem „Światowid” pod pomnik papieża przed kościołem pw. Św. Antoniego.

W 2005 r. Gimnazjum Miejskie nr 2 przyjęło za patrona Jana Pawła II. Z dumą nosi zaszczytne imię także po przekształceniu 1 września 2017 r. w Szkołę Podstawową nr 3, gdyż taki patronat zobowiązuje. Zaś w 88. rocznicę urodzin Karola Wojtyły przemianowano Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Hucie Mińskiej i nadano patronat Karola Wojtyły. 

Powiatowy Dzień Papieski obchodzony jest co roku w październiku począwszy od 2008 r. Pierwsza edycja odbyła się z okazji 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża i nikt się nie spodziewał, że stanie się cyklicznym wydarzeniem w kalendarzu powiatu mińskiego. Przedsięwzięcie jest unikatowe, bo tworzą je trzy szkoły: Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej. Co roku Powiatowy Dzień Papieski swoim mecenatem obejmują: starosta miński, burmistrz miasta i wójt gminy. Poza tym przedsięwzięciu patronują instytucje warszawskie ‒ Instytut Papieża Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Jana Pawła II. Organizatorzy, z koordynatorką działań polonistką mińskiej „Trójki” Izabelą Saganowską na czele, dbają o wysoki poziom merytoryczny proponowanych działań i ich różnorodność. Starają się upowszechniać nauczanie papieża Polaka i integrować społeczność lokalną wokół tej wielkiej postaci. Działania kierowane są do różnych grup wiekowych i zawodowych. Do tej pory organizatorzy zaproponowali mieszkańcom powiatu mińskiego wiele ciekawych form uczczenia pamięci o Janie Pawle II: konkurs recytatorski, muzyczny, plastyczny, fotograficzny, literacki, dziennikarski, grę miejską, rozgrywki sportowe, spotkania z autorami książek o Janie Pawle II, koncerty, spektakle, happening uliczny, konferencję naukową, dyktando z papieża, Familiadę papieską, konkursy multimedialne, quiz znajomości historii Polski, konkurs na lapbook, wystawy i inne. Często podsumowaniom Powiatowych Dni Papieskich towarzyszą wydawnictwa w formie folderów pokonkursowych.

Ale nie tylko we wspomnianych szkołach pamięć o Janie Pawle II  jest żywo kultywowana. W mińskim Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej już kilkukrotnie przypomniano o nim na okolicznościowych wystawach, głównie publikacji i wydawnictw zawartych w szkolnej bibliotece za sprawą wieloletniej kierownik biblioteki Zofii Wróblewskiej - 2 kwietnia 2006 r. w 1. rocznicę śmierci papieża, 27 kwietnia 2014 r. z racji jego kanonizacji oraz w 2015 r. z okazji Roku Świętego Jana Pawła II.

26 czerwca 2017 r., w ramach dekomunizacji, jedna z ważniejszych ulic w centrum miasta otrzymała nazwę  Jana Pawła II.

Proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela ks. Marian Sobieszek w dniu święta patrona miasta i odpustu parafialnego 24 czerwca 2006 r. zorganizował posadzenie przed wejściem do kościoła dębu im. Jana Pawła II., który wyhodowano z żołędzi poświęconych przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 r. jako daru leśników Ziemi Mińskiej. Przed wspomnianym kościołem znajduje się dzwon, który nosi imię Jan Paweł II Wielki oraz apel papieski Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Jest też dzwon Św. Katarzyna z sentencją Dar pracowników ZNTK w roku beatyfikacji bł. Jana Pawła II 1.05.2011 w Mińsku Mazowieckim.

11 listopada 2018 r., świętując stulecie odzyskania Niepodległości, odsłonięto i poświęcono przed bramą wjazdu na teren przykościelny parafii patrona miasta Św. Jana Chrzciciela tablicę, gdzie pod tekstem o dziejowej wymowie jest sentencja Pokój Tobie Polsko! Jan Paweł II.


oprac. na podst. art. Artura Piętki
 

 • 30 (3)

Wstecz

Kalendarium

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 3344