Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

Honorowi Obywatele Miasta Mińsk Mazowiecki

Papież Jan Paweł II Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 r., zm. 2 kwietnia 2005 r.) - Uchwała nr VI/51/99 Rady Miejskiej z dnia 10 marca 1999r.

Papież (od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005), Wielki Polak. Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki dnia 11 kwietnia 1999r. na Watykanie, od pielgrzymów z Mińska Mazowieckiego pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jana Byrskiego z rąk Burmistrza Miasta Zbigniewa Grzesiaka. Wtedy również otrzymał i pobłogosławił symboliczne klucze do serc i bram naszego miasta.


Marian Benko (ur. 12 lipca 1907 r., zm. 24 listopada 1993 r.) - Uchwała Miejska Rady Narodowej nr XIX/61/71 z dnia 27 kwietnia 1971 r. z okazji  550. rocznicy nadania praw miejskich.

Architekt, planista przestrzenny, pedagog, autor wielu publikacji naukowych, w tym o osadnictwie Mazowsza południowo-wschodniego i zabytkowej architekturze powiatu mińskiego, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, związany z Zespołem Szkół nr 1.


Tadeusz Chróścielewski (ur. 3 czerwca 1920 r., zm. 17 sierpnia 2005 r.) - Uchwała Miejska Rady Narodowej nr XIX/61/71 z dnia 27 kwietnia 1971 r. z okazji  550 rocznicy nadania praw miejskich.

Poeta, prozaik, tłumacz, eseista, piewca ziemi mińskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Towarzystwa Pamięci  7. Pułku Ułanów Lubelskich.


Stanisław Jurkowski (ur. 1 marca 1909 r., data śmierci nieznana)  - Uchwała Miejska Rady Narodowej nr XIX/61/71 z dnia 27 kwietnia 1971 r. z okazji  550. rocznicy nadania praw miejskich.

Działacz ludowy, w latach 1936-1939 sekretarz Zarządu Powiatu SL w Mińsku Mazowieckim, w latach 1944-1947 burmistrz miasta (po Hipolicie Nowinie-Konopce), poseł na Sejm Ustawodawczy 1947-1952, po zjednoczeniu ruchu ludowego (PLS i SL) w styczniu 1949r., wszedł w skład Rady Naczelnej Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.
 ­


Władysław Kozak  -  Uchwała Miejska Rady Narodowej nr XIX/61/71 z dnia 27 kwietnia 1971 r. z okazji  550. rocznicy nadania praw miejskich.

Po II wojnie światowej trzeci z kolei starosta powiatowy, urząd ten objął 4 grudnia 1944r. W trudnym okresie odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych był organizatorem życia gospodarczego, kulturalnego i oświatowego w mieście i powiecie.


Melania Pietrowna Kodeniec (Kodiniec) - Uchwała Miejska Rady Narodowej nr XIX/61/71 z dnia 27 kwietnia 1971 r. z okazji  550. rocznicy nadania praw miejskich.

Mieszkanka Brześcia, w lipcu 1944r. uczestniczyła w walkach z Niemcami na terenie powiatu mińskiego, wdowa po oficerze Armii Czerwonej, mjr. Michale Bykowie, który poległ pod Mińskiem Mazowieckim i spoczywa na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Warszawskiej w Mińsku Mazowieckim.


Tomasz  Marian Chludziński  (ur. 13 marca 1929r.) - Uchwała nr XIV/80/91 Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1991 r. z okazji 570. rocznicy nadania praw miejskich.

Dziennikarz i etnograf, długoletni działacz PTTK, autor wielu przewodników turystycznych,  licznych publikacji dotyczących historii miasta i okolic, m.in. folderu „Mińsk Mazowiecki i okolice” (1947).


Władysław Rudziński (ur. 21 września 1922 r., zm. 9 kwietnia 2013 r.) - Uchwała nr XIV/80/91 Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1991 r. z okazji 570. rocznicy nadania praw miejskich.

Autor publikacji dotyczącej właścicieli miasta, potomek jednego z rodów będących współwłaścicielami miasta w XVIII wieku. Żołnierz AK ( pseudonim „Jastrząb”), absolwentem Szkoły Podchorążych Dywizjonu 1806 I Pułku Strzelców Konnych w Warszawie. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim w Kompanii Szturmowej „Stefan” IV Rejonu AK Warszawa-Śródmieście.  Za zasługi  w czasie II wojny światowej odznaczony został Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.    


Ryszard Sielski - Uchwała nr XIV/80/91 Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1991r. z okazji 570. rocznicy nadania praw miejskich. Jeden z działaczy społecznych w zakresie ratowania zabytków miasta.


Tadeusz Skolimowski  (ur. 18 lipca 1917 r., zm. 2000 r.) - Uchwała nr XIV/80/91 Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1991r. z okazji 570. rocznicy nadania praw miejskich.

Działacz społeczno-kulturalny, miał duży osobisty wkład w ochronę zabytków i urbanizacji miasta.


Józef Skrzynecki (ur. 20 września 1927r., zm. 17.09.1997r.) - Uchwała nr XIV/80/91 Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1991 r. z okazji 570. rocznicy nadania praw miejskich.

Syn ostatniego dowódcy 7. PUL w Mińsku Mazowieckim,  zasłużony w propagowaniu historii miasta. W czasie okupacji kpr. pchor. 1 szwadronu (1 pluton) pułku AK "Jeleń". Uczestnik akcji "Burza" obwodu "Mewa-Kamień".


Piotr Skrzynecki (ur. 12 września 1930 r., zm. 27 kwietnia 1997 r.) - Uchwała nr XIV/80/91 Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1991 r. z okazji 570. rocznicy nadania praw miejskich.

Syn ostatniego dowódcy 7 PUL w Mińsku Mazowieckim, zasłużony w propagowaniu historii miasta za granicą, dyrektor „Piwnicy pod Baranami" w Krakowie.


ks. Jan Sikora (ur. 29 sierpnia 1921r., zm. 17 sierpnia 2011r.) - Uchwała nr XXII/220/96 Rady Miejskiej z dnia 27 kwietnia 1996 r. z okazji  575. rocznicy nadania praw miejskich.

Walczył w szeregach lokalnego oddziału Armii Krajowej w obwodzie "Mewa-Jamnik-Kamień" AK oraz w 7. Pułku Ułanów Lubelskich, harcerz, wyświęcony na kapłana 17.12.1950r., proboszcz Parafii rzym.-kat. MB Częstochowskiej w Wołominie, kapelan Armii Krajowej, uczestnik ruchu oporu w b. powiecie mińskim, uczestnik tajnego nauczania, członek wielu organizacji kombatanckich. Wielokrotnie odznaczony i wyróżniony, w tym również i przez rząd polski na emigracji w Londynie. Był również członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. 


ppłk  Witold Szaniawski  (ur. 19 marca 1917r., zm. 18 września 2003r.) - Uchwała nr XXII/220/96 Rady Miejskiej z dnia 27 kwietnia 1996 r. z okazji  575. rocznicy nadania praw miejskich.

Rotmistrz 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim. Działacz konspiracyjny, dowódca  dywizjonu 7. Pułku Ułanów AK o kryptonimie „Jeleń” (odznaczonego orderem Virtuti Militari), wieloletni pracownik „Inco-Veritas”. W 1987 roku przekazał siedem portretów dowódców 7 . PUL do Mińska Mazowieckiego, obecnie eksponowane w Muzeum Ziemi Mińskiej.


Ks. Bp Kazimierz Romaniuk (ur. 21 sierpnia 1927r.) - Uchwała nr  XXVII/239/01 Rady Miejskiej z dnia 23 kwietnia 2001 r. z okazji 580. rocznicy nadania praw miejskich.

Prof. dr hab. teologii biblijnej.  Pracował jako wikariusz w parafiach: Raszyn i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie – Saska Kępa. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Rzymie i Jerozolimie. 25 marca 1992 mianowany pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej. Dokonał pierwszego samodzielnego tłumaczenia z języków oryginalnych na język polski Biblii zwanej Biblią Warszawsko-Praską. Dnia 26 sierpnia 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację Księdza Biskupa z obowiązków pasterza Diecezji Warszawsko-Praskiej, złożoną ze względu na wiek.


Ryszard Kaczorowski (ur. 26 listopada 1919 r., zm. 10 kwietnia 2010 r.) - Uchwała nr  XXVII/239/01 Rady Miejskiej z dnia 23 kwietnia 2001 r. z okazji 580. rocznicy nadania praw miejskich.

Polityk, członek Szarych Szeregów, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie (w latach 1989-1991). Przez całe życie dawał przykład wiernej służby naszej Ojczyźnie. Za swoje zaangażowanie w działalność harcerską w II Rzeczpospolitej został skazany w 1940r. przez NKWD na karę śmierci i zesłany na Syberię. Będąc żołnierzem armii gen. Andersa, przeszedł szlak bojowy walcząc również w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji, działając w organizacjach polonijnych, w latach 1956-1967 był naczelnikiem harcerstwa polonijnego, a w l. 1986-89 był ministrem w rządzie emigracyjnym. Za swoją wieloletnią działalność wojskową i służbę publiczną był odznaczany i wyróżniany wieloma orderami w tym tytułem Rycerza Krzyża Wielkiego nadanym przez Elżbietę II. Często odwiedzał nasze miasto.


Paweł Filleborn (ur. 29 czerwca 1955r.) - Uchwała  nr  XXVII/239/01 z Rady Miejskiej dnia 23 kwietnia 2001 r. z okazji 580. rocznicy nadania praw miejskich.

Sportowiec, organizator pierwszego klubu kulturystycznego na terenie miasta. Legenda kulturystyki. W latach 80. i na początku 90. był kilkanaście razy mistrzem Polski. Zdobył też wicemistrzostwo Europy i brązowy medal mistrzostw świata par. Na zakończenie kariery w 1996 roku wywalczył tytuł mistrza świata w kategorii masters. Był współzałożycielem Polskiego Związku Kulturystyki  i Trójboju Siłowego. Jako członek Prezydium tego Związku  pełnił również funkcję trenera kadry narodowej kulturystów. Od 1998r. jest prezesem tegoż Związku. Jest również wieloletnim sędzią klasy międzynarodowej w kulturystyce i fitness. Za swoje osiągnięcia w pracy trenerskiej i szkoleniowej otrzymał wielokrotnie nagrodę indywidualną I Stopnia Prezesa UKFiT-u i inne honorowe odznaczenia i wyróżnienia.


Henryk Gąsowski (ur.  1 października   1916 r., zm. 2008 r.) - Uchwała  nr  XXVII/239/01 Rady Miejskiej z dnia 23 kwietnia 2001 r. z okazji 580. rocznicy nadania praw miejskich.

Więzień KL Auschwitz. Porucznik Henryk Gąsowski - o pseudonimie 'Kadet' - był żołnierzem partyzantki AK okolic Wysokiej Mazowieckiej. Pracownik Biura Projektów przemysłu Chemicznego „Prochem” w Warszawie. Członek honorowy Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), wieloletni członek władz centralnych Stowarzyszenia, działacz Oddziału Warszawskiego SEP im. Kazimierza Szpotańskiego, inicjator i członek Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP. Jest autorem lub współautorem dwóch publikacji książkowych i ponad 50 artykułów i referatów dotyczących zagadnień z zakresu instalacji elektrycznych wykonywanych w obiektach przemysłowych.


gen. Roman Harmoza (ur. 12 lutego 1937r.) - Uchwała nr VII/56/11 Rady Miejskiej z dnia 23 maja 2011 r.

W 1956 r. skończył liceum w Szprotawie i wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu, którą ukończył w 1960 r. jako prymus ze stopniem podporucznika. Instruktor-pilot w 31. Pułku Szkolno-Bojowym w Łasku, od 1963 r. dowódca klucza w stopniu porucznika, a od 1966 r. kapitana. W latach 1966-1969 r. studiował w Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie, którą skończył z wyróżnieniem, po czym został szefem strzelania powietrznego eskadry 13. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK w Łęczycy. W latach 1970-1978 mieszkaniec Miasta Mińsk Mazowiecki. W tym czasie pełnił obowiązki pilota dowódcy eskadry, a w latach 1973-1977 dowodził 1 Pułkiem Lotnictwa Obrony Powietrznej "WARSZAWA" w Mińsku Mazowieckim. Przeniesiony w stan spoczynku w 1997 roku.


Virgil Clarkson (ur. 19 marca 1932r.) - Uchwała nr XXVIII/295/13 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 22 kwietnia 2013 r. 

Były burmistrz Lacey (USA). Od 2004 roku wspiera i ułatwia kontakty mieszkańców Lacey z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego. Był współinicjatorem podpisania w roku 2005 Porozumienia Miast Siostrzanych pomiędzy miastem Lacey, Washington, USA i naszym miastem. Udziela pełnego poparcia stowarzyszeniom działającym na terenie naszych miast: Lacey Mińsk Mazowiecki Sister City Association i Mińskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Współpracy w Lacey „Mila”. Dzięki staraniom tych stowarzyszeń i poparciu burmistrzów obu miast, co roku realizowany jest program wymiany edukacyjnej młodzieży pt „Szkoła bez granic”. Czynnie uczestniczy w propagowaniu kultury polskiej oraz promowaniu naszego miasta na terenie Lacey i Thurston Country.


Zdzisław Ciszewski (ur. 19 sierpnia 1929 r., zm. 14 czerwca 2016 r.) - Uchwała nr XXVIII/296/13 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 22 kwietnia 2013 r. 

W 1958 roku otworzył Zakład Kamieniarski i od tego momentu zaczęła się jego działalność na rzecz Mińska Mazowieckiego. Wykonał większość pomników na terenie miasta. Przez okres 50-ciu lat wyuczył w zawodzie wielu młodych adeptów sztuki kamieniarskiej oraz branży budowlanej. Wielki patriota, brał czynny udział w uroczystościach wojskowych, państwowych i rocznicowych.

Zdzisław Ciszewski zmarł 14 czerwca 2016 r. i spoczął na Cmentarzu w Wilanowie.


Marszałek Józef Piłsudski  (1867-1935) - Uchwała Rady Miejskiej z dnia 10 listopada 1928 r. protokół nr 25 z okazji 10. rocznicy odrodzenia Państwa Polskiego.

Działacz niepodległościowy, mąż stanu, Naczelnik Państwa, marszałek Polski.


Marszałek Edward Rydz-Śmigły (1886-1941) - Uchwała Rady Miejskiej z dnia 10 sierpnia 1937 r.

Legionista, marszałek Polski, naczelny wódz, zmarł pod przybranym nazwiskiem Zawisza Czarny.


7. Pułk Ułanów Lubelskich im. Kazimierza Sosnkowskiego - Uchwała Rady Miejskiej z dnia 10 sierpnia 1937 r.

Sformowany w 1918r., za zasługi w wojnie z Rosją Sowiecką – 23.03.1921 r. został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego orderem Virtuti Militari V klasy. W latach 1921-1939 stale garnizonował w Mińsku Mazowieckim. W okresie II wojny światowej w kraju  pod okupacją niemiecką, został odtworzony pod kryptonimem „Jeleń”, a na Zachodzie we Włoszech  w 1945r. jako pułk rozpoznawczy 3 DSK.


Tomasz Leon Paudyna (ur. 15 sierpnia 1954 r.) - Uchwała Nr XVI.164.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 25 kwietnia 2016 r. z okazji 595. rocznicy nadania praw miejskich.

Wpisał się na stałe w historię Mińska Mazowieckiego, zakładając tu w 1991 roku jedną z pierwszych szkół językowych, realizując przy tym swoją życiową pasję pracy społecznej na rzecz naszego miasta i ziemi mińskiej. Przez 25 lat działalności stworzył wraz ze swoim zespołem instytucję, której zaufało ponad 15 tys. słuchaczy, a jej absolwenci zdobyli prawie 4 tys. międzynarodowych certyfikatów językowych. W uznaniu za wsparcie i współorganizację ponad 300 projektów edukacyjnych i społecznych Tomasz Paudyna otrzymał wiele zaszczytnych tytułów, wyróżnień i statuetek. W 2014 roku Studium Języków Obcych zostało Autoryzowanym Centrum Egzaminacyjnym Uniwersytetu Cambridge, stając się jedynym w regionie wydziałem tej renomowanej uczelni.


Kathleen Anne Gallagher Perz (ur. 19 września 1949 r.) i Paul Edward Perz (ur. 21 maja 1948 r.) - Uchwała Nr XVI.164.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 25 kwietnia 2016 r. z okazji 595. rocznicy nadania praw miejskich. 

Wieloletni działacze Stowarzyszenia Lacey-Mińsk Mazowiecki Sister City Association działającego w Lacey w stanie Washington w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dzięki ich poświęceniu i wytrwałości młodzież z Mińska Mazowieckiego uczestniczyła w wielu projektach edukacyjno-kulturalnych w Lacey i Mińsku Mazowieckim. „Szkoła bez granic” nie mogłaby być realizowana, gdyby nie ich praca i zaangażowanie. Od 2009 roku w projekcie tym wzięło udział 45 uczniów ze szkół w Mińsku Mazowieckim. Kathleen Perz współpracowała przy tworzeniu profili łączących polskich uczniów z amerykańskimi rodzinami, a Paul Perz jako członek Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Pacific Northwest pracuje nad rozwojem stosunków gospodarczych między naszymi miastami.


Marek Piotrowski (ur. 14 sierpnia 1964 r.) - Uchwała Nr XVI.164.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 25 kwietnia 2016 r. z okazji 595. rocznicy nadania praw miejskich. 

9-ciokrotny Mistrz Świata zawodowców w kick-boxingu, Mistrz Świata amatorów, zdobywca Pucharu Świata, Mistrz Polski w kick-boxingu, Mistrz Polski juniorów i seniorów w Karate Kyokushinkai. Treningi zaczynał w Polsce w spartańskich warunkach. W 1988 roku zdecydował się na samotny wyjazd do Stanów Zjednoczonych, mając przy sobie jedynie 70 dolarów. Pokonywał tam swoich kolejnych rywali, wprawiając w zdumienie cały zawodowy świat boksu i kick-boxingu. Nie bez powodu nadano mu przydomek – Wojownik. Do dziś wielu amerykańskich biznesmenów ma w swoich gabinetach zdjęcia z autografami naszego Mistrza. Po powrocie do kraju kontynuował swoją karierę, zdobywając kolejne mistrzowskie tytuły. Niestety, ciężka choroba przyśpieszyła koniec zawodowej aktywności. Ostatni pojedynek stoczył w grudniu 1996 roku, schodząc z ringu niepokonanym. Marek Piotrowski do dzisiaj wspiera młodzież, udzielając cennych rad i wskazówek na treningach. Jego kariera opisana została w książce „Kickboxer” Aleksandra Bilika. Przez amerykańską prasę wybrany został jednym z dwóch największych fighterów lat 90-­­­­­­­tych.

­

Kontakt

Urząd Miasta
Mińsk Mazowiecki

ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

   



Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Kasa czynna jest:
poniedziałek, wtorek, czwartek
w godz. 8.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.30
piątek 8.00 - 14.00


 

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim