Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2021

Wykaz nieruchomości przy ul. Stankowizna

Wykaz obejmujący miejską działkę gruntu położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Stankowizna, przeznaczoną do sprzedaży.

Impresje malarskie w bibliotece

Z cyklu PROJEKT 600 - IMPRESJE MALARSKIE - 9.06-30.09.2021.

Wernisaż:
9.06 o godzinie 16.30.

Miejsce wystawy:
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 1a.

Na wystawę zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

Organizator:
Muzeum Ziemi Mińskiej
Partner:
Miejska Biblioteka Publiczna

 • Impresje malarskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej - plakat

Mińszczanie wracają z 11 medalami

W dniach 28-30 maja w Nowej Rudzie – Słupiec na Dolnym Śląsku, odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon–Do ITF zorganizowane przez Polski Związek Taekwon-Do. Impreza zgromadziła na swoim starcie 382 zawodników z 48 klubów z całej Polski zrzeszonych w PZTKD.  W zawodach wzięła udział 13-osobowa reprezentacja Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN oraz Mateusza Radomskiego II DAN. Ponadto wśród sędziów zawodów znaleźli się: Karol Łuniewski IV DAN, Cezary Jackowski II DAN i Piotr Kuźmicz 1 KUP.

Mińszczanie spisali się znakomicie, zdobywając w sumie 11 medali: 3 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. Tytuły Mistrzyń Polski zdobyły: Helena Kędziora 1 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 1 KUP – II DAN, Karolina Łuniewska I DAN w walkach kobiet w kategorii do 50 kg oraz Natalia Kuć 3 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 6-2 KUP. Wicemistrzyniami Polski zostały: Karolina Łuniewska I DAN w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 1 KUP – II DAN oraz Wiktoria Owczarska 2 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 6-2 KUP. Brązowe medale Mistrzostw Polski zdobyli: Patryk Matejak 2 KUP i Maciej Połaski 5 KUP w konkurencji układów formalnych mężczyzn stopni 6-2 KUP, Julia Michalik 3 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 6-2 KUP, Michał Branicki 3 KUP w walkach mężczyzn w kategorii do 58 kg, Maciej Pieńkowski 3 KUP w walkach mężczyzn w kategorii do 70 kg oraz Wiktoria Owczarska 2 KUP w walkach kobiet w kategorii do 46 kg.

Ponadto klub reprezentowali na zawodach, zdobywając punkty do klasyfikacji mistrzostw: Karol Misterkiewicz 2 KUP, Piotr Zabiegliński 2 KUP, Wiktoria Szczepańska 4 KUP i Oliwia Więckowska 6 KUP.

Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO zajął 1. miejsce w klasyfikacji medalowej i punktowej mistrzostw.


mat. MKS Taekwon-Do

 

 • Zawodnicy MKS Taekwon-Do
 • Zawodnicy MKS Taekwon-Do na podium
 • Zawodnicy MKS Taekwon-Do w strojach klubowych - zdjęcie grupowe

Wystawa pocztówek z Mińska od początku XX w.

Z cyklu - 6 Wielkich Kolekcji z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki - POCZTÓWKI z Mińska od początku XX w. z kolekcji Janusza Kuligowskiego.
Wystawa w dniach 10.06-10.08.2021, Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16
Wernisaż 10.06 o godzinie 18.00.

MUZEUM ZIEMI MIŃSKIEJ w Mińsku Mazowieckim
mzm-minskmaz.pl 

 • Wystawa pocztówek z Mińska początku XX w. - plakat

Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami”

Prawie 10 000 uczestników bezpłatnych webinarów  z programowania i matematyki!

Właśnie zakończyła się kolejna edycja największej bezpłatnej, ogólnopolskiej, społecznej akcji edukacyjnej – ,,Szkoła z Gigantami - Programowanie w czterech wymiarach gamingu”. W trwających przez dwa tygodnie zajęciach online udział wzięło ponad 8 000 uczestników z Polski i prawie 2 000 uczniów z Chorwacji oraz Słowacji.

- Webinaria były rewelacyjne, a nauczyciel prowadzący zajęcia opowiadał o programowaniu z ogromną pasją i zaangażowaniem. Chciałabym wziąć udział w takich zajęciach ponownie.  – wspomina Nika z Chorwacji (11 lat).

Wydarzenie odbyło się w formie bezpłatnych webinariów z programowania na kanale YouTube, a dedykowane było uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dla młodszej grupy wiekowej przygotowano cztery spotkania z programowania oparte o różne typy rozgrywek: klasyczną rywalizację, tower defense, tanks oraz battle royale. Starsza grupa tworzyła tematyczne strony internetowe w językach: HTML, CSS
i JavaScript.

- Świetna akcja! Programując, mogłem się poczuć jak zawodowy programista, a dzięki zajęciom zrozumiałem, że chciałbym nim zostać w przyszłości. Myślę, że to wspaniałe uczucie tworzyć gry i aplikacje przydatne dla społeczeństwa. – mówi z Ostródy (13 lat).

Nowością w ,,Szkole z Gigantami” były webinaria „Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty”. W trakcie spotkań uczestnicy mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej, a wszystko to w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne ósmoklasisty i maturzysty, przygotowane przez współpracującego z organizatorem egzaminatora CKE, omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.

Akcja umożliwiła dzieciom i młodzieży dołączenie do platformy integracyjnej, która działała w trakcie trwania zajęć. Dzięki platformie Discord uczestnicy mieli możliwość nawiązania  nowych relacji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego programowania.
- Żyjemy w trudnych czasach, w których nie możemy zaproponować dzieciom wielu atrakcji będących standardem jeszcze dwa lata temu. Korzystanie z komputera nie musi oznaczać wyłącznie konsumpcji rozrywkowych treści. Uczestnicy naszych kursów tworzą swoje własne gry, projekty 3D, aplikacje, a w przyszłości będą zmieniać świat. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych bezpłatnych akcjach oraz kursach, wśród których znajdziecie m.in. Akademię Youtubera – warsztaty dla młodzieży, która interesuje się streamingiem i montażem filmów. – Dawid Leśniakiewicz, organizator akcji „Szkoła z Gigantami”, współwłaściciel „Giganci Programowania”.

Organizatorem akcji „Szkoła z Gigantami” jest międzynarodowa szkoła „Giganci Programowania” z oddziałami m.in. w Hiszpanii, Chorwacji i na Słowacji. Partnerem społecznym "Szkoły z Gigantami" są HAKERSI - ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która wspiera potrzebujące dzieciaki w usamodzielnianiu się przez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Organizator zaprasza już na wrześniową, 9. edycję bezpłatnej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Koduj z Gigantami’’.
Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania na stronie  www.giganciprogramowania.edu.pl

oprac. na podst. mat. organizatora

 

 • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami” - przygotowanie do testu ósmoklasisty - na pierwszym planie dziewczyna w okularach...
 • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami” - na pierwszym planie pan w okularach z tyłu plansza z gry komputerowej
 • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami” - na pierwszym planie pan w okularach z tyłu plansza z gier komputerowych
 • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami”
 • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami”

La Flaca zaprasza na pokaz artystyczny i teatr tańca

STUDIO TAŃCA LA FLACA zaprasza na:

Pokaz Artystyczny dzieci, młodzieży i dorosłych - 20.06.2021 niedziela
12:00-13:45 część 1
15:30-17:00 część 2


Hala Widowiskowo - Sportowa, ul. Kopernika 9 w Mińsku Mazowieckim
Wejście tylko z wejściówkami, które rozdają instruktorzy prowadzący grupy

Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego
 

Teatr Tańca La Flaca
20/06/2021, godzina 20:30 - SPEKTAKL TANECZNY

Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Kopernika 9, Mińsk Mazowiecki

Rezerwacja biletów:
516066944 lub la-flaca@wp.pl

Reżyseria: Jakub Chocholski przy pomocy Pauliny Szczęsnej
Choreografia: Jakub Chocholski przy pomocy Aleksandry Borkowskiej oraz grupy tancerzy
Obsada: Inez Smuga, Oliwia Zagórska, Anna Obszarna, Kajetan Konowrocki, Kacper Sarna, Anna Kurowska, Jakub Chocholski, Maja Płochocka, Julia Dróżdż, Wiktoria Trochimiak, Zuzanna Źrodowska, Michalina Żelazowska, Wiktoria Wąsowska, Oliwia Sęczkowska, Roksana Aniszewska, Alicja Kropielnicka, Vladyslava Kanakhovska, Martyna Kowalska, Oliwia Wójcik, Joanna Federak, Amelia Zwierz, Zuzanna Tkacz, Julia Rogala, Weronika Głażewska, Aniela Kowalczyk

Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego

 • 196590627_4221932797872394_7827974055858148404_n
 • 195019581_4206768706055470_1887463312368685259_n

Filmy promujące Narodowy Spis Powszechny

Zapraszamy do obejrzenia filmów promujących Narodowy Spis Powszechny 2021 i zapoznania się z prezentowanymi informacjami.

Pracowity długi weekend u karateków

5 czerwca Mińsko-Mazowiecki Klub Karate był organizatorem Mistrzostw Mazowsza w konkurencji KATA. Pomimo długiego weekendu i maratonu startów, zawodnicy dopisali.

Kata to bardzo ciekawe, specjalne układy ćwiczeń, które wykonuje się w formie pokazu. W tym roku karatecy mogli powalczyć zarówno indywidualnie, jak i w kata synchronicznym, przygotowanym przez trzyosobowe drużyny. Starty w zawodach są poprzedzone tygodniami ciężkich, pełnych skupienia i wysiłku ćwiczeń.

W zawodach wzięło udział 122 karateków z klubów działających na terenie Mazowsza. Miński Klub jako członek Okręgowego Związku Karate czynnie włącza się w organizację i udział w Mazowieckiej Lidze Karate, gdzie najmłodsi zawodnicy mogą rywalizować, pokonując tremę i pokazując poziom swojego wyszkolenia. Ukoronowaniem sezonu startowego jest fakt, że miński Klub zajął II miejsce drużynowo, mimo że karatecy zaangażowani byli w organizację.

I miejsce Aleksandra Zęgota,
II miejsce: Nina Bartnicka, Zofia Szewczyk,
III miejsce: Daria Kwiatkowska, Aleksandra Najmrodzka.

Następny dzień także należał do bardzo pracowitych. Końcówkę sezonu zawodniczego mińscy karatecy „uczcili”, startując w Otwartym Turnieju Józefowie. Oczywiście nie zawiedli, wrócili z medalami, kolejnym bagażem ciekawych sportowych doświadczeń i wrażeń.

I miejsce: Nina Bartnicka, Sandra Kosiec, Daria Kwiatkowska,
III miejsce: Aleksandra Zęgota i Mikołaj Kwiatkowski.

Piękne i ważne jest to, że są prawdziwą drużyną – wspierają się, dopingują i nawzajem motywują. Wspólne godziny przepracowane na treningach i wzajemne motywowanie cementuje w nich niezwykłe, godne podziwu wartości, jakimi są przyjaźń, braterstwo, niesamowity duch walki i pokorna, mądra niezłomność.

oprac. na podst. mat. Klubu

 

 • Karatecy - foto grupowe
 • Karatecy na podium
 • Karatecy na podium
 • Karatecy na podium

Zapoznaj się z gen. Józefem Hallerem

Serdecznie zapraszamy na trzydniowe uroczystości pod hasłem Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem: Konferencja naukowa „20 lat z Hallerem”, III Błękitny Bieg, Uroczysty  koncert. Obchody są zorganizowane w ramach projektu pt. Powiat Miński „Stolica Kultury Mazowsza” w 2021 r. oraz Jubileuszu 20-lecia nadania imienia Generała Józefa Hallera Szkole Podstawowej w Mariance.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki w kalendarium wydarzeń https://www.minskmazowiecki.pl/1827,styczen-21-r?tresc=7620

 • Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem - plakat

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. informuje, że utworzyło w Mińsku Mazowieckim Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w ramach I-go stopnia referencyjnego nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dzięki temu dzieci i młodzież z Mińska Mazowieckiego oraz powiatu mińskiego otrzymają opiekę psychologa, psychoterapeuty i terapeuty środowiskowego blisko domu.

Świadczenia realizowane są bezpłatnie w ramach kontraktu NFZ.
Miejsce: Mińsk Mazowiecki – ul. Olsztyńska 2
•    zapisy: kom. 509 927 446, Call Center (25) 633 35 55
•    kontakt email: osrodekpsychoterapii@centrum.med.pl

Warunkiem koniecznym do uczestnictwa w zajęciach jest podpisanie oświadczenia przez rodziców w przypadku osób niepełnoletnich lub przez osoby pełnoletnie. W przypadku osób 16-18 lat oświadczenia podpisują jednocześnie rodzic oraz osoba w wieku 16-18 lat.

Proponowane zajęcia mogą odbywać się podczas np. godziny wychowawczej lub innych luźniejszych zajęć, tak aby nie zakłócały planu zajęć osób w nim uczestniczących (w przypadku organizacji grupy przez szkołę). Dotyczy to sytuacji, kiedy szkoła będzie organizować grupę uczestników. Listę osób chętnych z zaznaczeniem, jakiego warsztatu dotyczy, można zgłaszać telefonicznie pod numerem 509 927 446 lub mailowo: osrodekpsychoterapii@centrum.med.pl
Rodzice mogą samodzielnie zgłaszać dzieci.

Trening Umiejętności Społecznych (TUS)
Główne cele treningu:
•    poszerzenie wiedzy o umiejętnościach społecznych,
•    zwiększenie zakresu umiejętności wykonawczych,
•    zmiana doświadczeń i przeżyć w sytuacjach społecznych.
Na TUS-ach dzieci uczą się:
•    rozpoznawania treści przeżywanych emocji,
•    zdrowych sposobów odreagowania napięcia emocjonalnego i fizycznego,
•    jak poprawić swoją koncentrację,
•    jak pohamować nieakceptowalne społeczne, spontaniczne reakcje,
•    jak kształtować samoocenę.

DLA KOGO JEST TUS?
Trening Umiejętności Społecznych to  psychoedukacyjne zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży w wieku 4-17 lat, które mają szeroko rozumiane trudnościami w interakcjach społecznych.
Mogą to być m.in. kłopoty w inicjowaniu i podtrzymywaniu relacji, wycofanie społeczne czy trudności w regulowaniu emocji (np. lęku, złości). Jest to również forma zajęć szczególnie polecana dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i ADHD.
Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7.06.2021 godz. 12.00
Liczba uczestników : 6 osób


TRENING ZASTĘPOWANIA AGRESJI (TZA) ART – Agression Replacement Training
Program ART to rewelacyjna i nowatorska metoda pozwalająca dzieciom, młodzieży, a także osobom dorosłym nauczyć się stawiania czoła trudnym sytuacjom życiowym oraz rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy. Redukuje negatywne emocje, pozwala działać produktywnie w sytuacjach powodujących stres i złość. ART znajduje szerokie zastosowanie w kreowaniu przywództwa i współdziałania, wychowaniu, profilaktyce, a także terapii poznawczo-behawioralnej zachowań nacechowanych złością, przemocą, nieposłuszeństwem.

Każda sesja składa się z:
•    treningu umiejętności zachowań prospołecznych,
•    treningu kontroli złości,
•    treningu wnioskowania moralnego.

Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7.06.2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty dla dzieci i młodzieży Cyber świat - przeciwdziałanie uzależnieniu od Internetu
•    przyczyny
•    skutki
•    przeciwdziałanie
•    wzrost motywacji do zmiany życia
•    redukcja negatywnych emocji związanych z koniecznością odstawienia Internetu
•    wybór nowych celów życiowych, znalezienie zainteresowań, pasji
•    redukcja negatywnych skutków używania, takich jak utrata relacji społecznych, pracy, motywacji do życia
•    eliminacja innych czynników, które mogły doprowadzić do uzależnienia, np. niska samoocena czy fobia społeczna
Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7.06.2021 godz. 14.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty profilaktyczne uzależnienie od alkoholu, substancji psychoaktywnych
•    Sztuka odmawiania - techniki asertywności.
•    Wyjście z nałogu.
•    Utrzymanie trzeźwości.
Spotkania co tydzień (10 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 14.06.2021 godz. 12.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty edukacyjne - przeciwdziałanie depresji
Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 14.06.2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty edukacyjne sposoby radzenia sobie ze stresem
Spotkania co tydzień (3 spotkania).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 14.06.2021 godz. 14.00
Liczba uczestników : 6 osób
Warsztaty edukacyjne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami
Spotkania co tydzień (3 spotkania).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 21.06.2021 godz. 12.00
Liczba uczestników : 6 osób
 
Zajęcia dla dzieci z spektrum autyzmu

Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 21.06.2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

TRENING RELAKSACYJNY
Trening skierowany jest do młodzieży. Pozwoli uczestnikom regulować napięcia, uwolni od stresu i lęku. Zalecany jest wygodny strój, aby zachować komfort.
Trening relaksacji wpływa pozytywnie na wiele obszarów naszego funkcjonowania
•    Osiąganie stanu wyciszenia, odprężenia, głębokiego relaksu.
•    Zwiększenie odporności immunologicznej organizmu.
•    Efektywniejsze regulowanie emocji.
•    Obniżenie stresu, lęku czy niepokoju.
•    Poprawa samopoczucia.
•    Zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 15.06. 2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

Organizator zaznacza, że w przypadku szybszego zebrania osób chętnych terminy rozpoczęcia zajęć, warsztatów i treningów mogą ulec przyśpieszeniu lub dostosowaniu do możliwości grupy i osoby prowadzącej.

 

 • Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Stanowisko Rady Przedsiębiorczości w sprawie Polskiego Ładu

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami, które Rada Przedsiębiorczości kieruje do rządzących.

Obwieszczenie Starosty

Obwieszczenie Starosty Mińskiego z 2 czerwca w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - rozbudowie drogi powiatowej ul. Chróścielewskiego

Myśl samodzielnie i nie bój się spisu! To nie boli

Nie chcesz się spisać? Uważasz, że spis jest niepotrzebny? Twierdzisz, że to nielegalna inwigilacja i państwo chce znać twój majątek albo wykorzystać zebrane dane do celów podatkowych? Jeśli masz opory, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), przeczytaj, dlaczego warto to zrobić. Dowiedz się, co zyskasz uczestnicząc w spisie, a co stracisz odmawiając udziału.

1.    Nie kieruj się komentarzami czy filmikami z Internetu! Czerp wiedzę o spisie ze sprawdzonych źródeł.
Nie zawsze prawdą są opinie osób, które zabiegają o popularność w Internecie. Czasami możesz natknąć się na informacje krytykujące organizację tego przedsięwzięcia. Wolność prasy gwarantuje dostęp do różnych zdań i opinii. Nigdzie jednak w oficjalnych mediach (również prywatnych) nie znajdziesz informacji nawołujących do bojkotu udziału w spisie. Jeśli ktoś tak czyni, pomyśl w jakim i czyim interesie to robi? Opieraj swoją wiedzę wyłącznie na potwierdzonych materiałach. Można to zrobić na stronie https://spis.gov.pl w aktualnościach i dziale poświęconym najczęściej zadawanym pytaniom. Informacji szukaj też na stronach internetowych gmin i w mediach.

2.    Nie neguj zasadności spisu. Od stu lat przeprowadza się go w Polsce co dekadę.
Spisy organizowane są nie tylko w Polsce i Unii Europejskiej, ale na całym świecie. To, że spisy powszechne są potrzebne, wiedzieli już w starożytności. W naszym kraju spisy są realizowane od wieków, pierwszy został zatwierdzony w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego w XVIII w. Od 1921 r. realizowany jest ze stałą częstotliwością. Na przestrzeni dziesięcioleci bez względu na sytuację polityczną i panujące warunki spisy dostarczały informacji o ilości mieszkańców kraju i każdej miejscowości, ich charakterystyce demograficznej i warunkach mieszkaniowych. Po odzyskaniu niepodległości i w okresie rozkwitu dwudziestolecia międzywojennego służyły zaplanowaniu działań umożliwiających odbudowę kraju, po II wojnie światowej pozwalały na ocenę skali strat wojennych, utraty ludności w wyniku działań okupacyjnych oraz zmiany granic i związanych z tym masowych przesiedleń. W kolejnych dziesięcioleciach pokazywały przemiany demograficzne w strukturze wiekowej mieszkańców, liczebności rodzin, wykształceniu, czy źródłach utrzymania i inwalidztwie włączonych do formularza spisowego w 1978 r. To spisy były źródłem informacji kreślącym portret naszego społeczeństwa przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i po kolejnych latach korzystania z funduszy europejskich. Zawsze liczyła się każda odpowiedź. W obecnie trwającym spisie również liczą się wszyscy, bez względu na wiek, wykształcenie, wyznanie czy pochodzenie.

Osoby, które negują potrzebę przeprowadzania spisu powszechnego, powinny sobie zadać pytanie, co by było, gdyby go nie organizowano? Jak mogłoby funkcjonować nasze państwo bez wiedzy o tym, ile osób w nim mieszka, jak wyglądają nasze rodziny czy w jakich warunkach mieszkamy? Rządzący na poziomie kraju czy gminy, bez względu na to jaką partię reprezentują, korzystają z informacji uzyskanych w spisie przez kolejne 10 lat. Na ich podstawie będą dzielić środki finansowe i podejmować rzetelne decyzje dotyczące dostosowania usług publicznych do potrzeb lokalnych społeczności (m.in. w zakresie infrastruktury i opieki zdrowotnej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, działalności placówek bibliotecznych, transportu), uruchamiania programów wsparcia dla bezrobotnych, osób starszych czy wykluczonych cyfrowo. Brak danych zebranych w spisie będzie miał zatem wpływ na przyszłość Twoją i Twoich najbliższych.

3.    Nie odmawiaj uczestnictwa w spisie -  jest on legalny i obowiązkowy
Nie jest prawdą, że nikt nie ma prawa pytać o sprawy zawarte w formularzu spisowym. Otóż spis jest legalny. Statystyka publiczna ma do tego pełne prawo na podstawie Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Dodatkowo, informacje zbierane w spisach powszechnych są wyłączone z obowiązywania przepisów RODO.
Prawdą jest, że spis obejmuje zagadnienia, które są objęte szczególną ochroną: stan zdrowia czy wyznanie religijne. Na te pytania nie musisz odpowiadać. Udzielenie odpowiedzi na pozostałe jest jednak naszym obowiązkiem. Takim samym, jak płacenie podatków.   

4.    Nie bój się o swoje dane, są bezpieczne
Nie jest prawdą, że informacje o Tobie zostaną przekazane jakiejkolwiek instytucji czy osobie. To, co jest udostępniane, to wartości uogólnione w postaci wyliczonych wskaźników, sum, średnich. Poza tym wszystkie osoby realizujące prace spisowe obowiązuje tajemnica statystyczna, za złamanie której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Tajemnica statystyczna jeszcze nigdy w historii nie została złamana. Warto też wiedzieć, że nie każdy pracownik statystyki ma dostęp do danych jednostkowych.

5.    Nie podawaj informacji o swoim majątku – nikt o niego nie zapyta
Nie jest prawdą, że w spisie są pytania o majątek, zarobki, konto bankowe, posiadanie działek, samochodów czy kosztowności. Można to sprawdzić na stronie spis.gov.pl w wykazie pytań. Statystyka publiczna nie interesuje się też legalnością pobytu obcokrajowców. Spis nie będzie wykorzystany do nałożenia nowych podatków czy tworzenia tajnych wykazów.
Jeśli podczas wywiadu padną takie lub podobne pytania to znaczy, że rachmistrz przekroczył swoje uprawnienia lub rozmowa jest prowadzona z nieuprawnioną osobą.

6.    Nie zakładaj z góry, że nie podołasz zadaniu - udział w spisie zajmuje kwadrans
Nie jest prawdą, że udział w spisie jest trudny. Spokojne wypełnienie formularza zajmuje 15 minut. Możesz to zrobić przez komputer lub telefon. Pomoże ci w tym rachmistrz lub - jak wolisz - urzędnik w gminie. Możesz to też zrobić samemu. Wybierz metodę udziału najlepszą dla siebie, na przykład poprzez:
•    Internet i formularz na stronie spis.gov.pl
•    Infolinię 22 729 99 99 i rozmowę z urzędnikiem Urzędu Statystycznego
•    Punkt spisowy i spisanie się z pomocą urzędnika gminnego
•    Rozmowę telefoniczną z rachmistrzem spisowym. Rachmistrz dzwoni z nr. 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Pamiętaj, że udzielonych i zatwierdzonych odpowiedzi nie można już poprawiać. Dlatego poświęć chwilę na przeczytanie pytań i zastanów się spokojnie, zanim zaznaczysz poprawną odpowiedź.
7.    Nie korzystasz z Internetu - odbierz telefon i zaufaj rachmistrzowi

Nie jest prawdą, że rachmistrz to oszust. Mogą zdarzyć się przypadki podszywania się pod rachmistrza, tak samo jak oszuści podszywają się pod wnuczka, policjanta czy wojskowego. Trzeba być ostrożnym na każdym kroku. Jeśli masz obawy co do rozmowy z rachmistrzem, zweryfikuj jego tożsamość.

Rachmistrz zadzwoni z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia niektóre telefony mogą wskazywać te numery jako zagrożenie lub spam. To dlatego, że występuje ciąg tych samych cyfr. Takie numery zostały ustalone, żeby łatwo było je zapamiętać. Jeśli zadzwoni jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw.
Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.
Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając telefonu i Internetu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy skorzystać z pomocy rachmistrza.

8.    Nie trać czasu, skorzystaj z fachowej pomocy
Ze wsparcia rachmistrza powinny też skorzystać osoby nie dysponujące nadmiarem wolnego czasu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że pośpiech i niedokładne czytanie treści pytań na formularzu spisowym są najczęstszą przyczyną pomyłek popełnianych przez mieszkańców przy jego wypełnianiu. W praktyce skutkuje to dodatkowymi telefonami na infolinię spisową i próbą poprawy błędnych zapisów za pośrednictwem konsultanta.
Przeszkolony rachmistrz przeprowadzi nas bezpiecznie przez pytania spisowe, przeczyta je dokładnie wraz z odpowiedziami, wyjaśni wątpliwości, zaznaczy za nas odpowiedzi. Co więcej, odbierając telefon od rachmistrza i spisując się z jego pomocą nie ponosimy kosztu rozmowy. Możemy zatem bez pośpiechu wypełnić formularz i pytać rachmistrza o wszystko, z czym mamy problem.

9.    Nie odkładaj spisu na później, oszczędź sobie stresu
Nie jest prawdą, że zyskasz, jeśli będziesz odwlekać spis w nieskończoność. Może się bowiem okazać, że osób, które zostawiły sobie spis na ostatnią chwilę, jest na tyle dużo, że ograniczona będzie dostępność rachmistrzów i konsultantów telefonicznych. Będzie wprawdzie funkcjonować samospis internetowy, ale w tej opcji nie możemy liczyć na wsparcie rachmistrza i wszystkie wątpliwości będziemy musieli wyjaśnić sami. Odkładanie spraw prostych na ostatnią chwilę, jak pokazuje praktyka, często prowadzi do niepotrzebnych emocji i stresujących sytuacji.

10.    Nie odmawiaj udziału w spisie – odmowa jest zagrożona karą grzywny
Ustawa o statystyce publicznej w artykule 57 jasno określa, że kto wbrew obowiązkowi odmawia udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie. Jej wysokość każdorazowo określa sąd w odrębnym postępowaniu administracyjnym. Maksymalna kara grzywny może wynieść nawet 5 000 zł.

PLAKAT:
Nie bój się spisu, bądź na „TAK”!
1.    Nie kieruj się komentarzami czy filmikami z Internetu! Czerp wiedzę o spisie ze sprawdzonych źródeł.
2.    Nie neguj zasadności spisu. Od stu lat przeprowadza się go w Polsce co dekadę.
3.    Nie odmawiaj uczestnictwa w spisie -  jest on legalny i obowiązkowy
4.    Nie bój się o swoje dane, są bezpieczne
5.    Nie podawaj informacji o swoim majątku – nikt o niego nie zapyta
6.    Nie zakładaj z góry, że nie podołasz zadaniu - udział w spisie zajmuje kwadrans
7.    Nie korzystasz z Internetu - odbierz telefon i zaufaj rachmistrzowi
8.    Nie trać czasu, skorzystaj z fachowej pomocy
9.    Nie odkładaj spisu na później, oszczędź sobie stresu
10.    Nie odmawiaj udziału w spisie – odmowa jest zagrożona karą grzywny

 

 • Nie bój się spisu - plakat

Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Brazylijskim Jiu-Jitsu

1.  MISTRZOSTWA POLSKI SŁUŻB MUNDUROWYCH W BRAZYLIJSKIM JIU-JITSU GII NO GI
12.06.2021, w godz. od 9.00 do 14.00, Hala Sportowa SP nr 1, ul. Kopernika 9
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

IMPREZA W REŻIMIE SANITARNYM.

Patronat Honorowy Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego,
Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego,
Prezesa Zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim Sp. z o.o. Roberta Smugi.

 • MISTRZOSTWA POLSKI SŁUŻB MUNDUROWYCH W BRAZYLIJSKIM JIU-JITSU GII NO GI - plakat

Premiera piątej części komiksu z serii „Kmieć Grzegorz” w MDK

Grzegorzowi Siekyrze Rodacy - PREMIERA KOMIKSU, KMIEĆ I KILKA INNYCH ATRAKCJI...

Sprzed sześciuset lat pochodzi najstarsza znana wzmianka o Mińsku Mazowieckim, w której wymienione jest „Mensko” jako dobra ziemskie i jako wieś, oraz jego mieszkaniec, kmieć Grzegorz Siekyra.

Zapraszamy na premierę piątej części komiksu z serii „Kmieć Grzegorz”, autorstwa Wojtka Cihego Cichonia i Artura Grzendy. Tym razem nasz bohater zmierzy się z najsławniejszą pałacową legendą o czarnym psie, budzącą postrach wśród mieszczan.
Oprócz tego, Kmieć Grzegorz na stałe wprowadzi się do Pałacu… Zobaczymy Go też na dużym ekranie, podczas projekcji animacji!
Ludzie i ludziska, mieszczanie Menska, tłumnie przybywajcie!

Sobota, 12 czerwca 2021 o godz. 16:00, plac przed MDK WSTĘP WOLNY

 • Grzegorzowi Siekyrze Rodacy | PREMIERA KOMIKSU, KMIEĆ I KILKA INNYCH ATRAKCJI...

15.06 – Światowy Dzień Bookcrossingu

15 CZERWCA o godz. 11:00 przyjdź na skwer przy placu Kilińskiego, mając ze sobą książkę, którą chciałbyś wysłać w bookcrossingową podróż. Zostaw ją w wyznaczonym do tego miejscu i w zamian zabierz inną książkę do domu!

BOOKCROSSING to niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania, to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

 • 15.06 – Światowy Dzień Bookcrossingu - plakat

Spektakl Słowianie w ramach Mazowieckiego Tryptyku Teatralnego

Już 19 czerwca o godz.21.30 zapraszamy do parku miejskiego na spektakl Słowianie. Przedstawienie będzie pierwszym z trzech widowisk, wchodzących w skład Mazowieckiego Tryptyku Teatralnego.
Spektakl finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżet Obywatelski Mazowsza, we współpracy z Miastem Mińsk Mazowiecki i MDK Mińsk Mazowiecki.

 • Spektakl Słowianie w ramach Mazowieckiego Tryptyku Teatralnego - plakat

Wyprzedaż garażowa w MDK

Niedziela, 20 czerwca 2021 od 09:00 do 14:00 - MDK Mińsk Mazowiecki, ul. Warszawska 173
Masz na swoim strychu bądź w piwnicy niepotrzebne rzeczy? Spotkajmy się na wyprzedaży garażowej! :)


GDZIE? Taras MDK Mińsk Mazowiecki
KIEDY? 20 czerwca 2021 w godz. 9:00-14:00
ZAPISY dla wystawców promocja@mdkmm.pl (imię, nazwisko, tel. kontaktowy)
ZASADY W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzenia prosimy zapoznać się z Regulaminem  www.mdkmm.pl/REGULAMIN_PARK_HANDLOWY_ALEJA.pdf  
Organizator nie zapewnia stołów.

 

 • Wyprzedaż garazowa i antykwaryczna w MDK - plakat

Pierwszy otwarty trening nordic walking w Mińsku Mazowieckim

5 czerwca odbył się otwarty, darmowy trening nordic walking dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego pod nazwą  "Podstawy nordic walking - trening w Mińsku Mazowieckim".

Zajęcia poprowadził instruktor oraz sędzia nordic walking z Łodzi Przemysław Stupnowicz. 30 osób zostało zapoznanych  z podstawami tej dyscypliny.

Trening składał się z:
-omówienia historii, zalet, wskazań i przeciwwskazań do NW,
-omówienia prawidłowego sprzętu i jego doboru,
-rozgrzewki,
-pokazu prawidłowej techniki,
-treningu głównego z ćwiczeniami technicznymi i marszem,
-rozciągania.

To początek nordic walking w Mińsku Mazowieckim. Swoją działalność rozpoczyna grupa miłośników tej dyscypliny.  Na 10 lipca zaplanowany jest I Rajd Nordic Walking w Mińsku Mazowieckim.

Oprac. na podst. mat. Przemysława Stupnowicza, autora książki ''Kod zwycięstwa. Jak ultramaratończycy pokonują swoje słabości''
Trener i ultramaratończyk - https://www.facebook.com/zNogamiWchmurach

 

 • Grupowe zdjęcie miłośników Nordic Walking pod najstarszą sosną na Mazowszu. Okolice Mińska mazowieckiego.

Mińskie opowieści cz. III

Mamy dla Was niespodziankę! Ponieważ "Mińskie opowieści" bardzo się Wam podobają, postanowiliśmy rozbudować je o kilka dodatkowych wątków z historii naszego miasta. Dlatego pojawi się jeszcze jedna - czwarta część filmiku, w którym ożywiliśmy archiwalne zdjęcia.

Dzisiaj część trzecia - radosne świętowanie 33. urodzin Janka Witkowskiego przerywa wybuch II wojny światowej.

Za tydzień opublikujemy wszystkie części jako jeden film.

Zapraszamy do oglądania!

Spotkanie miast partnerskich online

Z inicjatywy naszych przyjaciół z Saint-Égrève burmistrzowie, ich zastępcy oraz pracownicy wydziałów kultury z sześciu miast siostrzanych spotkali się w wirtualnej rzeczywistości, aby porozmawiać o planach na wspólne działania. Spotkanie było także okazją do poznania dwóch nowo wybranych burmistrzów: z Krnov i Saint-Égrève. Wszyscy wyrazili ogromną chęć spotkania w realnej rzeczywistości. Nasza współpracą opiera się na wymianie doświadczeń na polu kultury, sportu i stosunków międzynarodowych. Najbliższe spotkanie odbędzie się we Francji. My natomiast mamy nadzieję, że naszych przyjaciół z Europy i USA będziemy mogli gościć na zakończenie jubileuszu 600-lecia miasta. Zdradzimy jedną z planowanych na 2022 rok niespodzianek. Jest nią nazwanie alei w parku miejskim nazwami miast partnerskich.

Trudno zastąpić kontakty osobiste tymi wirtualnymi, ale dziś, mimo wszystko, czuliśmy ogromną bliskość i radość spotkania.

 

 • Spotkanie miast partnerskich online

Centralna ewidencja emisyjności budynków

Centralna ewidencja emisyjności budynków – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

Ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2127) utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i nałożono nowe obowiązki na właścicieli lub zarządzających budynkami lub lokalami. Za jej stworzenie, wdrożenie i prowadzenie odpowiedzialny jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jakie dane zawiera deklaracja?

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
 • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
 • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
 • numer telefonu właściciela lub zarządu (opcjonalnie);
 • adres e-mail (opcjonalnie).

Kogo dotyczy obowiązek złożenia deklaracji?

Każdego właściciela lub zarządcę budynku lub lokalu, który posiada źródło ciepła o mocy do 1MW.

Kiedy należy złożyć deklarację?

Od 1 lipca 2021 r.

Dla nowopowstałych budynków termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca ma 12 miesięcy na złożenie deklaracji.

Jak należy złożyć deklarację?

W formie elektronicznej, czyli przez Internet.

W formie papierowej – wypełniony dokument można złożyć w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki.

UWAGA! Obowiązek złożenia deklaracji jest nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi grzywna.  

Wszelkie informacje publikowane są na stronie https://zone.gunb.gov.pl/

100-lecie przybycia 7. Pułku Ułanów do Mińska Mazowieckiego

Biuro Programu "Niepodległa" i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim oraz Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim  mają wielką przyjemność zaprosić Państwa na niepowtarzalną rewię kawaleryjską, która odbędzie się 20 czerwca z okazji 100-lecia przybycia 7. Pułku Ułanów do Mińska Mazowieckiego.

Zobaczą Państwo przemarsz przez ulice naszego miasta ok. 60 koni, szwadron reprezentacyjny Wojska Polskiego, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych pułków kawalerii II Rzeczypospolitej, zaprzęg z armatą Bofors, kompanię reprezentacyjną 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Cała kolumna w asyście Mińskiej Orkiestry Dętej ruszy z ulicy Ogrodowej przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godz. 13.30 i przejdzie ulicami: Warszawską, Dąbrówki, Mickiewicza, Warszawską by dotrzeć do koszarów Żandarmerii Wojskowej. Tam ok.  godz. 14.00, po oficjalnych uroczystościach, odbędą się pokazy kawaleryjskie w wykonaniu szwadronu reprezentacyjnego, grupy Stunt Bros i Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów. Następnie swoje umiejętności zaprezentują żołnierze Żandarmerii Wojskowej i 7. Batalionu Kawalerii Wojskowej. Będą też stoiska prezentujące uzbrojenie wojska polskiego i uzbrojenie historyczne. Na teren koszar będzie wstęp wolny.

Patronat nad uroczystością objął Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej.

Serdecznie zapraszamy.

 

 • 100-lecie przybycia 7. Pułku Ułanów do Mińska Mazowieckiego - plakat

Informacja Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki

Informacja Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki o zamieszczeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej

INFORMACJA

BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

o zamieszczeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej  w trybie specustawy mieszkaniowej w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki

Na podstawie art. 7 ust. 10 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. 2020 r., poz. 219 z późn. zm.) informuję o zamieszczeniu  w dniu 11 czerwca 2021 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, polegającej na „Budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym na działkach nr ewid. 2561/1, 2561/2 i 2562/2 położonych przy  ul. Braci Śniadeckich w Mińsku Mazowieckim”.

Z wyżej wymienionym wnioskiem można zapoznać się:

 • w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki www.bip.minsk-maz.pl (z paska „menu” należy wybrać zakładkę Gospodarka przestrzenna”, następnie „Wnioski w trybie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”  oraz „2021 r. ”) ,
 • na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki www.minsk-maz.pl w zakładce „Ogłoszenia”,
 • w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, pokój nr 4, pod numerem telefonu: 25 759 53 24.

Zainteresowani mogą składać uwagi do wniosku w postaci papierowej na adres: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki lub postaci elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. z 2019 r, poz. 123 i 730) , tj. w szczególności za pomocą poczty elektronicznej na adres boi@umminskmaz.pl, w terminie do dnia 2 lipca 2021r., z podaniem: imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu wnioskodawcy, przedmiotu wniosku.             

Link do materiałów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej:

https://www.bip.minsk-maz.p/index.php?type%3D4%26name%3Dbt3%26func%3Dselectsite%26value%255B0%255D%3Dmnu28%26value%255B1%255D%3D11

                                                     

 • Zagospodarowanie terenu - wizualizacja budynku na ul. Braci Śniadeckich

"Woda i wyprawa na kilka kontynentów"

Skąd się wzięła woda? Jak chronić i dbać o wodę? Jaki jest największy wodospad na świecie? Czym zajmują się miejskie Wodociągi? Co to znaczy zwierzę wodne?

Te i wiele innych ciekawostek poznali w trakcie semestru uczniowie klas 1-3 w ramach edukacji ekologicznej realizowanej wspólnie z Fundacją W Podróży. Młodzi  podróżnicy Pola i Michał https://polaimichalwpodrozy.pl/ zabrali uczniów mińskich szkół w podróż na kilka kontynentów. Razem poznali rolę wody w przyrodzie oraz działania mające na celu zapewnienie jej dostępności. Zastanawiali się, co najmłodsi mieszkańcy Mińska Mazowieckiego mogą zrobić, aby dbać o wodę. Wybrali się także na filmowe spotkanie z ulubionymi zwierzątkami morskimi - delfinami - i dowiedzieli się np. dlaczego delfin zawsze się uśmiecha.

Zajęcia były finansowane ze środków budżetu miasta. Zostały przeprowadzone w  6 szkołach podstawowych dla ponad 700 uczniów klas wczesnoszkolnych.

Kolejne podróżnicze przygody w nowym roku szkolnym. Tymczasem udanych wakacji!

 

 • -
 • 102_20210602_151204
 • 103_20210610_095844
 • 104_20210602_103316
 • 105_20210513_110530
 • 106_20210602_150349

Mińskie Spotkania Historyczne

W niedzielę 6 czerwca 2021 r. w kościele Sanktuarium i Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie z okazji 600-lecia lokacji miasta. Przedsięwzięciu patronował Ksiądz Proboszcz Jerzy Mackiewicz, pomysłodawczynią społecznej inicjatywy Anna Popławska.

Uczestników spotkania powitał Ksiądz Proboszcz i wiersz Tadeusza Różewicza Oblicza ojczyzny. W ten sposób zaakcentowano zakorzenienie dziedzictwa mińskiej parafii w małej i wielkiej Ojczyźnie. Wystąpieniem Kościół, a tożsamość lokalna dr Janusz Kuligowski – historyk, archiwista, regionalista, wieloletni prezes TPMM i redaktor „Rocznika Mińskomazowieckiego”, obecnie dyrektor Archiwum Prezydenta RP – wprowadził zebranych w mury mińskiej fary. Z zaangażowaniem przedstawił, jak na przestrzeni lat dzieje parafii splatały się z historią miasta, co wielokrotnie zostało odzwierciedlone na tablicach czy elementach wystroju świątyni. Zebrani dowiedzieli się m. in., że obraz Matki Boskiej Mińskiej nazywany jest Panią Hallera czy Matką Boską Hallerowską, gdyż gen. Józef Haller modlił się przed obrazem w trakcie bitwy warszawskiej 1920 r. Kolejny prelegent dr Tadeusz Krawczak – historyk specjalizujący się m. in. w historii Kościoła, wykładowca akademicki i były dyrektor AAN – przybliżył zebranym słuchaczom zagadnienie Świadomości narodowej i religijnej w XIX i XX wieku. Podczas wypowiedzi mówił o roli Kościoła w czasach zaborów, zaakcentował cechy polskiej religijności, jak również etapy kształtowania się świadomości narodowej. Nawiązał do osób ks. Stanisława Stojałowskiego czy Konrada Prószyńskiego. Wystąpienia historyków zakończyła dr Lilla Kłos – historyk, regionalista, pedagog, autorka m. in. Historii parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Przedstawiła ona przede wszystkim mało znane fakty XIX w. historii parafii. Wspomniała o erygowanej w 1886 r. Drodze Krzyżowej, której pierwsza, odtworzona stacja ufundowana przez Mariana Makowskiego, zdobi obecnie ściany świątyni. 

Historyczne spotkania poetyckim spojrzeniem na dzieje wzbogaciła ceniona pisarka i poetka środowiska literackiego ziemi mińskiej, laureatka Laury powiatu mińskiego, pedagog, społecznik Stanisława Gójska. Mówiąc o wielkich wieszczach, przypomniała lokalnych pisarzy: Michalinę Chełmońską -Szczepankowską, Tadeusza Chróścielewskiego i Krzysztofa Szczypiorskiego. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wysłuchania samej poetki, m. in. napisanego na 550-lecie Mińska utworu Najmilsze miasto.

Osobą, która w subtelny sposób poezją, cytatami Świętego Jana Pawła II i wiążącym słowem  poprowadziła historyczną podróż była Renata Bakuła - wieloletni nauczyciel, b. dyrektor Szkół Salezjańskich. Mińskie Spotkania Historyczne modlitwą do patronki sanktuarium zakończył Ksiądz Proboszcz Jerzy Mackiewicz.  

Warto jeszcze przypomnieć, że rok po założeniu miasta erygowana została parafia, więc w tym roku jubileusz obchodzi miasto,  a  za rok 600 -  lecie będzie świętować najstarsza mińska parafia. Mińskie Spotkania Historyczne będą z pewnością miały ciąg dalszy.

Lilla M. Kłos

 • Mińskie Spotkania Historyczne
 • Mińskie Spotkania Historyczne
 • Mińskie Spotkania Historyczne
 • Mińskie Spotkania Historyczne

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

OGŁOSZENIE

BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

o  wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania

 przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki

                Na podstawie  art. 17 pkt 9 i 11  ustawy z dnia 27 marca 2003 r.  o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 741 t.j. ze zm.), art. 39 ust. 1 pkt. 2-5 oraz 46 ust. 1 pkt 1,     w związku z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu  informacji o środowisku  i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.) w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, zawiadamiam o  wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki dla terenu o łącznej powierzchni 3,84 ha, obejmującego następujące obszary: Obszar Nr 1 – działka o nr ewid. 1246/5, obręb nr 0001 Mińsk Mazowiecki  i Obszar Nr 2 – działki o nr ewid. 2681/5 i 2681/8 obręb nr 0001 Mińsk Mazowiecki,  w granicach planu określonych w załączniku graficznym do uchwały Nr XI.103.2019 z dnia 30 września 2019 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki, zmienionej uchwałą Nr XV.158.2020 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 20 stycznia 2020 r. i uchwałą Nr XXVIII.254.2021 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 15 marca 2021 r.