Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2021

Wykaz nieruchomości przy ul. Stankowizna

Wykaz obejmujący miejską działkę gruntu położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Stankowizna, przeznaczoną do sprzedaży.

Impresje malarskie w bibliotece

Z cyklu PROJEKT 600 - IMPRESJE MALARSKIE - 9.06-30.09.2021.

Wernisaż:
9.06 o godzinie 16.30.

Miejsce wystawy:
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 1a.

Na wystawę zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

Organizator:
Muzeum Ziemi Mińskiej
Partner:
Miejska Biblioteka Publiczna

  • Impresje malarskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej - plakat

Mińszczanie wracają z 11 medalami

W dniach 28-30 maja w Nowej Rudzie – Słupiec na Dolnym Śląsku, odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon–Do ITF zorganizowane przez Polski Związek Taekwon-Do. Impreza zgromadziła na swoim starcie 382 zawodników z 48 klubów z całej Polski zrzeszonych w PZTKD.  W zawodach wzięła udział 13-osobowa reprezentacja Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN oraz Mateusza Radomskiego II DAN. Ponadto wśród sędziów zawodów znaleźli się: Karol Łuniewski IV DAN, Cezary Jackowski II DAN i Piotr Kuźmicz 1 KUP.

Mińszczanie spisali się znakomicie, zdobywając w sumie 11 medali: 3 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. Tytuły Mistrzyń Polski zdobyły: Helena Kędziora 1 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 1 KUP – II DAN, Karolina Łuniewska I DAN w walkach kobiet w kategorii do 50 kg oraz Natalia Kuć 3 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 6-2 KUP. Wicemistrzyniami Polski zostały: Karolina Łuniewska I DAN w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 1 KUP – II DAN oraz Wiktoria Owczarska 2 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 6-2 KUP. Brązowe medale Mistrzostw Polski zdobyli: Patryk Matejak 2 KUP i Maciej Połaski 5 KUP w konkurencji układów formalnych mężczyzn stopni 6-2 KUP, Julia Michalik 3 KUP w konkurencji układów formalnych kobiet stopni 6-2 KUP, Michał Branicki 3 KUP w walkach mężczyzn w kategorii do 58 kg, Maciej Pieńkowski 3 KUP w walkach mężczyzn w kategorii do 70 kg oraz Wiktoria Owczarska 2 KUP w walkach kobiet w kategorii do 46 kg.

Ponadto klub reprezentowali na zawodach, zdobywając punkty do klasyfikacji mistrzostw: Karol Misterkiewicz 2 KUP, Piotr Zabiegliński 2 KUP, Wiktoria Szczepańska 4 KUP i Oliwia Więckowska 6 KUP.

Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO zajął 1. miejsce w klasyfikacji medalowej i punktowej mistrzostw.


mat. MKS Taekwon-Do

 

  • Zawodnicy MKS Taekwon-Do
  • Zawodnicy MKS Taekwon-Do na podium
  • Zawodnicy MKS Taekwon-Do w strojach klubowych - zdjęcie grupowe

Wystawa pocztówek z Mińska od początku XX w.

Z cyklu - 6 Wielkich Kolekcji z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki - POCZTÓWKI z Mińska od początku XX w. z kolekcji Janusza Kuligowskiego.
Wystawa w dniach 10.06-10.08.2021, Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16
Wernisaż 10.06 o godzinie 18.00.

MUZEUM ZIEMI MIŃSKIEJ w Mińsku Mazowieckim
mzm-minskmaz.pl 

  • Wystawa pocztówek z Mińska początku XX w. - plakat

Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami”

Prawie 10 000 uczestników bezpłatnych webinarów  z programowania i matematyki!

Właśnie zakończyła się kolejna edycja największej bezpłatnej, ogólnopolskiej, społecznej akcji edukacyjnej – ,,Szkoła z Gigantami - Programowanie w czterech wymiarach gamingu”. W trwających przez dwa tygodnie zajęciach online udział wzięło ponad 8 000 uczestników z Polski i prawie 2 000 uczniów z Chorwacji oraz Słowacji.

- Webinaria były rewelacyjne, a nauczyciel prowadzący zajęcia opowiadał o programowaniu z ogromną pasją i zaangażowaniem. Chciałabym wziąć udział w takich zajęciach ponownie.  – wspomina Nika z Chorwacji (11 lat).

Wydarzenie odbyło się w formie bezpłatnych webinariów z programowania na kanale YouTube, a dedykowane było uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dla młodszej grupy wiekowej przygotowano cztery spotkania z programowania oparte o różne typy rozgrywek: klasyczną rywalizację, tower defense, tanks oraz battle royale. Starsza grupa tworzyła tematyczne strony internetowe w językach: HTML, CSS
i JavaScript.

- Świetna akcja! Programując, mogłem się poczuć jak zawodowy programista, a dzięki zajęciom zrozumiałem, że chciałbym nim zostać w przyszłości. Myślę, że to wspaniałe uczucie tworzyć gry i aplikacje przydatne dla społeczeństwa. – mówi z Ostródy (13 lat).

Nowością w ,,Szkole z Gigantami” były webinaria „Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty”. W trakcie spotkań uczestnicy mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej, a wszystko to w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne ósmoklasisty i maturzysty, przygotowane przez współpracującego z organizatorem egzaminatora CKE, omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.

Akcja umożliwiła dzieciom i młodzieży dołączenie do platformy integracyjnej, która działała w trakcie trwania zajęć. Dzięki platformie Discord uczestnicy mieli możliwość nawiązania  nowych relacji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego programowania.
- Żyjemy w trudnych czasach, w których nie możemy zaproponować dzieciom wielu atrakcji będących standardem jeszcze dwa lata temu. Korzystanie z komputera nie musi oznaczać wyłącznie konsumpcji rozrywkowych treści. Uczestnicy naszych kursów tworzą swoje własne gry, projekty 3D, aplikacje, a w przyszłości będą zmieniać świat. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych bezpłatnych akcjach oraz kursach, wśród których znajdziecie m.in. Akademię Youtubera – warsztaty dla młodzieży, która interesuje się streamingiem i montażem filmów. – Dawid Leśniakiewicz, organizator akcji „Szkoła z Gigantami”, współwłaściciel „Giganci Programowania”.

Organizatorem akcji „Szkoła z Gigantami” jest międzynarodowa szkoła „Giganci Programowania” z oddziałami m.in. w Hiszpanii, Chorwacji i na Słowacji. Partnerem społecznym "Szkoły z Gigantami" są HAKERSI - ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która wspiera potrzebujące dzieciaki w usamodzielnianiu się przez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Organizator zaprasza już na wrześniową, 9. edycję bezpłatnej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Koduj z Gigantami’’.
Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania na stronie  www.giganciprogramowania.edu.pl

oprac. na podst. mat. organizatora

 

  • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami” - przygotowanie do testu ósmoklasisty - na pierwszym planie dziewczyna w okularach...
  • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami” - na pierwszym planie pan w okularach z tyłu plansza z gry komputerowej
  • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami” - na pierwszym planie pan w okularach z tyłu plansza z gier komputerowych
  • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami”
  • Podsumowanie akcji „Szkoła z Gigantami”

La Flaca zaprasza na pokaz artystyczny i teatr tańca

STUDIO TAŃCA LA FLACA zaprasza na:

Pokaz Artystyczny dzieci, młodzieży i dorosłych - 20.06.2021 niedziela
12:00-13:45 część 1
15:30-17:00 część 2


Hala Widowiskowo - Sportowa, ul. Kopernika 9 w Mińsku Mazowieckim
Wejście tylko z wejściówkami, które rozdają instruktorzy prowadzący grupy

Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego
 

Teatr Tańca La Flaca
20/06/2021, godzina 20:30 - SPEKTAKL TANECZNY

Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Kopernika 9, Mińsk Mazowiecki

Rezerwacja biletów:
516066944 lub la-flaca@wp.pl

Reżyseria: Jakub Chocholski przy pomocy Pauliny Szczęsnej
Choreografia: Jakub Chocholski przy pomocy Aleksandry Borkowskiej oraz grupy tancerzy
Obsada: Inez Smuga, Oliwia Zagórska, Anna Obszarna, Kajetan Konowrocki, Kacper Sarna, Anna Kurowska, Jakub Chocholski, Maja Płochocka, Julia Dróżdż, Wiktoria Trochimiak, Zuzanna Źrodowska, Michalina Żelazowska, Wiktoria Wąsowska, Oliwia Sęczkowska, Roksana Aniszewska, Alicja Kropielnicka, Vladyslava Kanakhovska, Martyna Kowalska, Oliwia Wójcik, Joanna Federak, Amelia Zwierz, Zuzanna Tkacz, Julia Rogala, Weronika Głażewska, Aniela Kowalczyk

Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego

  • 196590627_4221932797872394_7827974055858148404_n
  • 195019581_4206768706055470_1887463312368685259_n

Filmy promujące Narodowy Spis Powszechny

Zapraszamy do obejrzenia filmów promujących Narodowy Spis Powszechny 2021 i zapoznania się z prezentowanymi informacjami.

Pracowity długi weekend u karateków

5 czerwca Mińsko-Mazowiecki Klub Karate był organizatorem Mistrzostw Mazowsza w konkurencji KATA. Pomimo długiego weekendu i maratonu startów, zawodnicy dopisali.

Kata to bardzo ciekawe, specjalne układy ćwiczeń, które wykonuje się w formie pokazu. W tym roku karatecy mogli powalczyć zarówno indywidualnie, jak i w kata synchronicznym, przygotowanym przez trzyosobowe drużyny. Starty w zawodach są poprzedzone tygodniami ciężkich, pełnych skupienia i wysiłku ćwiczeń.

W zawodach wzięło udział 122 karateków z klubów działających na terenie Mazowsza. Miński Klub jako członek Okręgowego Związku Karate czynnie włącza się w organizację i udział w Mazowieckiej Lidze Karate, gdzie najmłodsi zawodnicy mogą rywalizować, pokonując tremę i pokazując poziom swojego wyszkolenia. Ukoronowaniem sezonu startowego jest fakt, że miński Klub zajął II miejsce drużynowo, mimo że karatecy zaangażowani byli w organizację.

I miejsce Aleksandra Zęgota,
II miejsce: Nina Bartnicka, Zofia Szewczyk,
III miejsce: Daria Kwiatkowska, Aleksandra Najmrodzka.

Następny dzień także należał do bardzo pracowitych. Końcówkę sezonu zawodniczego mińscy karatecy „uczcili”, startując w Otwartym Turnieju Józefowie. Oczywiście nie zawiedli, wrócili z medalami, kolejnym bagażem ciekawych sportowych doświadczeń i wrażeń.

I miejsce: Nina Bartnicka, Sandra Kosiec, Daria Kwiatkowska,
III miejsce: Aleksandra Zęgota i Mikołaj Kwiatkowski.

Piękne i ważne jest to, że są prawdziwą drużyną – wspierają się, dopingują i nawzajem motywują. Wspólne godziny przepracowane na treningach i wzajemne motywowanie cementuje w nich niezwykłe, godne podziwu wartości, jakimi są przyjaźń, braterstwo, niesamowity duch walki i pokorna, mądra niezłomność.

oprac. na podst. mat. Klubu

 

  • Karatecy - foto grupowe
  • Karatecy na podium
  • Karatecy na podium
  • Karatecy na podium

Zapoznaj się z gen. Józefem Hallerem

Serdecznie zapraszamy na trzydniowe uroczystości pod hasłem Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem: Konferencja naukowa „20 lat z Hallerem”, III Błękitny Bieg, Uroczysty  koncert. Obchody są zorganizowane w ramach projektu pt. Powiat Miński „Stolica Kultury Mazowsza” w 2021 r. oraz Jubileuszu 20-lecia nadania imienia Generała Józefa Hallera Szkole Podstawowej w Mariance.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki w kalendarium wydarzeń https://www.minskmazowiecki.pl/1827,styczen-21-r?tresc=7620

  • Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem - plakat

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. informuje, że utworzyło w Mińsku Mazowieckim Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w ramach I-go stopnia referencyjnego nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dzięki temu dzieci i młodzież z Mińska Mazowieckiego oraz powiatu mińskiego otrzymają opiekę psychologa, psychoterapeuty i terapeuty środowiskowego blisko domu.

Świadczenia realizowane są bezpłatnie w ramach kontraktu NFZ.
Miejsce: Mińsk Mazowiecki – ul. Olsztyńska 2
•    zapisy: kom. 509 927 446, Call Center (25) 633 35 55
•    kontakt email: osrodekpsychoterapii@centrum.med.pl

Warunkiem koniecznym do uczestnictwa w zajęciach jest podpisanie oświadczenia przez rodziców w przypadku osób niepełnoletnich lub przez osoby pełnoletnie. W przypadku osób 16-18 lat oświadczenia podpisują jednocześnie rodzic oraz osoba w wieku 16-18 lat.

Proponowane zajęcia mogą odbywać się podczas np. godziny wychowawczej lub innych luźniejszych zajęć, tak aby nie zakłócały planu zajęć osób w nim uczestniczących (w przypadku organizacji grupy przez szkołę). Dotyczy to sytuacji, kiedy szkoła będzie organizować grupę uczestników. Listę osób chętnych z zaznaczeniem, jakiego warsztatu dotyczy, można zgłaszać telefonicznie pod numerem 509 927 446 lub mailowo: osrodekpsychoterapii@centrum.med.pl
Rodzice mogą samodzielnie zgłaszać dzieci.

Trening Umiejętności Społecznych (TUS)
Główne cele treningu:
•    poszerzenie wiedzy o umiejętnościach społecznych,
•    zwiększenie zakresu umiejętności wykonawczych,
•    zmiana doświadczeń i przeżyć w sytuacjach społecznych.
Na TUS-ach dzieci uczą się:
•    rozpoznawania treści przeżywanych emocji,
•    zdrowych sposobów odreagowania napięcia emocjonalnego i fizycznego,
•    jak poprawić swoją koncentrację,
•    jak pohamować nieakceptowalne społeczne, spontaniczne reakcje,
•    jak kształtować samoocenę.

DLA KOGO JEST TUS?
Trening Umiejętności Społecznych to  psychoedukacyjne zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży w wieku 4-17 lat, które mają szeroko rozumiane trudnościami w interakcjach społecznych.
Mogą to być m.in. kłopoty w inicjowaniu i podtrzymywaniu relacji, wycofanie społeczne czy trudności w regulowaniu emocji (np. lęku, złości). Jest to również forma zajęć szczególnie polecana dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i ADHD.
Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7.06.2021 godz. 12.00
Liczba uczestników : 6 osób


TRENING ZASTĘPOWANIA AGRESJI (TZA) ART – Agression Replacement Training
Program ART to rewelacyjna i nowatorska metoda pozwalająca dzieciom, młodzieży, a także osobom dorosłym nauczyć się stawiania czoła trudnym sytuacjom życiowym oraz rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy. Redukuje negatywne emocje, pozwala działać produktywnie w sytuacjach powodujących stres i złość. ART znajduje szerokie zastosowanie w kreowaniu przywództwa i współdziałania, wychowaniu, profilaktyce, a także terapii poznawczo-behawioralnej zachowań nacechowanych złością, przemocą, nieposłuszeństwem.

Każda sesja składa się z:
•    treningu umiejętności zachowań prospołecznych,
•    treningu kontroli złości,
•    treningu wnioskowania moralnego.

Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7.06.2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty dla dzieci i młodzieży Cyber świat - przeciwdziałanie uzależnieniu od Internetu
•    przyczyny
•    skutki
•    przeciwdziałanie
•    wzrost motywacji do zmiany życia
•    redukcja negatywnych emocji związanych z koniecznością odstawienia Internetu
•    wybór nowych celów życiowych, znalezienie zainteresowań, pasji
•    redukcja negatywnych skutków używania, takich jak utrata relacji społecznych, pracy, motywacji do życia
•    eliminacja innych czynników, które mogły doprowadzić do uzależnienia, np. niska samoocena czy fobia społeczna
Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7.06.2021 godz. 14.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty profilaktyczne uzależnienie od alkoholu, substancji psychoaktywnych
•    Sztuka odmawiania - techniki asertywności.
•    Wyjście z nałogu.
•    Utrzymanie trzeźwości.
Spotkania co tydzień (10 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 14.06.2021 godz. 12.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty edukacyjne - przeciwdziałanie depresji
Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 14.06.2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

Warsztaty edukacyjne sposoby radzenia sobie ze stresem
Spotkania co tydzień (3 spotkania).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 14.06.2021 godz. 14.00
Liczba uczestników : 6 osób
Warsztaty edukacyjne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami
Spotkania co tydzień (3 spotkania).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 21.06.2021 godz. 12.00
Liczba uczestników : 6 osób
 
Zajęcia dla dzieci z spektrum autyzmu

Spotkania co tydzień (6 spotkań).
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 21.06.2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

TRENING RELAKSACYJNY
Trening skierowany jest do młodzieży. Pozwoli uczestnikom regulować napięcia, uwolni od stresu i lęku. Zalecany jest wygodny strój, aby zachować komfort.
Trening relaksacji wpływa pozytywnie na wiele obszarów naszego funkcjonowania
•    Osiąganie stanu wyciszenia, odprężenia, głębokiego relaksu.
•    Zwiększenie odporności immunologicznej organizmu.
•    Efektywniejsze regulowanie emocji.
•    Obniżenie stresu, lęku czy niepokoju.
•    Poprawa samopoczucia.
•    Zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 15.06. 2021 godz. 13.00
Liczba uczestników : 6 osób

Organizator zaznacza, że w przypadku szybszego zebrania osób chętnych terminy rozpoczęcia zajęć, warsztatów i treningów mogą ulec przyśpieszeniu lub dostosowaniu do możliwości grupy i osoby prowadzącej.

 

  • Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Stanowisko Rady Przedsiębiorczości w sprawie Polskiego Ładu

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami, które Rada Przedsiębiorczości kieruje do rządzących.

Obwieszczenie Starosty

Obwieszczenie Starosty Mińskiego z 2 czerwca w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - rozbudowie drogi powiatowej ul. Chróścielewskiego

Myśl samodzielnie i nie bój się spisu! To nie boli

Nie chcesz się spisać? Uważasz, że spis jest niepotrzebny? Twierdzisz, że to nielegalna inwigilacja i państwo chce znać twój majątek albo wykorzystać zebrane dane do celów podatkowych? Jeśli masz opory, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), przeczytaj, dlaczego warto to zrobić. Dowiedz się, co zyskasz uczestnicząc w spisie, a co stracisz odmawiając udziału.

1.    Nie kieruj się komentarzami czy filmikami z Internetu! Czerp wiedzę o spisie ze sprawdzonych źródeł.
Nie zawsze prawdą są opinie osób, które zabiegają o popularność w Internecie. Czasami możesz natknąć się na informacje krytykujące organizację tego przedsięwzięcia. Wolność prasy gwarantuje dostęp do różnych zdań i opinii. Nigdzie jednak w oficjalnych mediach (również prywatnych) nie znajdziesz informacji nawołujących do bojkotu udziału w spisie. Jeśli ktoś tak czyni, pomyśl w jakim i czyim interesie to robi? Opieraj swoją wiedzę wyłącznie na potwierdzonych materiałach. Można to zrobić na stronie https://spis.gov.pl w aktualnościach i dziale poświęconym najczęściej zadawanym pytaniom. Informacji szukaj też na stronach internetowych gmin i w mediach.

2.    Nie neguj zasadności spisu. Od stu lat przeprowadza się go w Polsce co dekadę.
Spisy organizowane są nie tylko w Polsce i Unii Europejskiej, ale na całym świecie. To, że spisy powszechne są potrzebne, wiedzieli już w starożytności. W naszym kraju spisy są realizowane od wieków, pierwszy został zatwierdzony w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego w XVIII w. Od 1921 r. realizowany jest ze stałą częstotliwością. Na przestrzeni dziesięcioleci bez względu na sytuację polityczną i panujące warunki spisy dostarczały informacji o ilości mieszkańców kraju i każdej miejscowości, ich charakterystyce demograficznej i warunkach mieszkaniowych. Po odzyskaniu niepodległości i w okresie rozkwitu dwudziestolecia międzywojennego służyły zaplanowaniu działań umożliwiających odbudowę kraju, po II wojnie światowej pozwalały na ocenę skali strat wojennych, utraty ludności w wyniku działań okupacyjnych oraz zmiany granic i związanych z tym masowych przesiedleń. W kolejnych dziesięcioleciach pokazywały przemiany demograficzne w strukturze wiekowej mieszkańców, liczebności rodzin, wykształceniu, czy źródłach utrzymania i inwalidztwie włączonych do formularza spisowego w 1978 r. To spisy były źródłem informacji kreślącym portret naszego społeczeństwa przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i po kolejnych latach korzystania z funduszy europejskich. Zawsze liczyła się każda odpowiedź. W obecnie trwającym spisie również liczą się wszyscy, bez względu na wiek, wykształcenie, wyznanie czy pochodzenie.

Osoby, które negują potrzebę przeprowadzania spisu powszechnego, powinny sobie zadać pytanie, co by było, gdyby go nie organizowano? Jak mogłoby funkcjonować nasze państwo bez wiedzy o tym, ile osób w nim mieszka, jak wyglądają nasze rodziny czy w jakich warunkach mieszkamy? Rządzący na poziomie kraju czy gminy, bez względu na to jaką partię reprezentują, korzystają z informacji uzyskanych w spisie przez kolejne 10 lat. Na ich podstawie będą dzielić środki finansowe i podejmować rzetelne decyzje dotyczące dostosowania usług publicznych do potrzeb lokalnych społeczności (m.in. w zakresie infrastruktury i opieki zdrowotnej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, działalności placówek bibliotecznych, transportu), uruchamiania programów wsparcia dla bezrobotnych, osób starszych czy wykluczonych cyfrowo. Brak danych zebranych w spisie będzie miał zatem wpływ na przyszłość Twoją i Twoich najbliższych.

3.    Nie odmawiaj uczestnictwa w spisie -  jest on legalny i obowiązkowy
Nie jest prawdą, że nikt nie ma prawa pytać o sprawy zawarte w formularzu spisowym. Otóż spis jest legalny. Statystyka publiczna ma do tego pełne prawo na podstawie Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Dodatkowo, informacje zbierane w spisach powszechnych są wyłączone z obowiązywania przepisów RODO.
Prawdą jest, że spis obejmuje zagadnienia, które są objęte szczególną ochroną: stan zdrowia czy wyznanie religijne. Na te pytania nie musisz odpowiadać. Udzielenie odpowiedzi na pozostałe jest jednak naszym obowiązkiem. Takim samym, jak płacenie podatków.   

4.    Nie bój się o swoje dane, są bezpieczne
Nie jest prawdą, że informacje o Tobie zostaną przekazane jakiejkolwiek instytucji czy osobie. To, co jest udostępniane, to wartości uogólnione w postaci wyliczonych wskaźników, sum, średnich. Poza tym wszystkie osoby realizujące prace spisowe obowiązuje tajemnica statystyczna, za złamanie której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Tajemnica statystyczna jeszcze nigdy w historii nie została złamana. Warto też wiedzieć, że nie każdy pracownik statystyki ma dostęp do danych jednostkowych.

5.    Nie podawaj informacji o swoim majątku – nikt o niego nie zapyta
Nie jest prawdą, że w spisie są pytania o majątek, zarobki, konto bankowe, posiadanie działek, samochodów czy kosztowności. Można to sprawdzić na stronie spis.gov.pl w wykazie pytań. Statystyka publiczna nie interesuje się też legalnością pobytu obcokrajowców. Spis nie będzie wykorzystany do nałożenia nowych podatków czy tworzenia tajnych wykazów.
Jeśli podczas wywiadu padną takie lub podobne pytania to znaczy, że rachmistrz przekroczył swoje uprawnienia lub rozmowa jest prowadzona z nieuprawnioną osobą.

6.    Nie zakładaj z góry, że nie podołasz zadaniu - udział w spisie zajmuje kwadrans
Nie jest prawdą, że udział w spisie jest trudny. Spokojne wypełnienie formularza zajmuje 15 minut. Możesz to zrobić przez komputer lub telefon. Pomoże ci w tym rachmistrz lub - jak wolisz - urzędnik w gminie. Możesz to też zrobić samemu. Wybierz metodę udziału najlepszą dla siebie, na przykład poprzez:
•    Internet i formularz na stronie spis.gov.pl
•    Infolinię 22 729 99 99 i rozmowę z urzędnikiem Urzędu Statystycznego
•    Punkt spisowy i spisanie się z pomocą urzędnika gminnego
•    Rozmowę telefoniczną z rachmistrzem spisowym. Rachmistrz dzwoni z nr. 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Pamiętaj, że udzielonych i zatwierdzonych odpowiedzi nie można już poprawiać. Dlatego poświęć chwilę na przeczytanie pytań i zastanów się spokojnie, zanim zaznaczysz poprawną odpowiedź.
7.    Nie korzystasz z Internetu - odbierz telefon i zaufaj rachmistrzowi

Nie jest prawdą, że rachmistrz to oszust. Mogą zdarzyć się przypadki podszywania się pod rachmistrza, tak samo jak oszuści podszywają się pod wnuczka, policjanta czy wojskowego. Trzeba być ostrożnym na każdym kroku. Jeśli masz obawy co do rozmowy z rachmistrzem, zweryfikuj jego tożsamość.

Rachmistrz zadzwoni z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia niektóre telefony mogą wskazywać te numery jako zagrożenie lub spam. To dlatego, że występuje ciąg tych samych cyfr. Takie numery zostały ustalone, żeby łatwo było je zapamiętać. Jeśli zadzwoni jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw.
Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.
Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając telefonu i Internetu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy skorzystać z pomocy rachmistrza.

8.    Nie trać czasu, skorzystaj z fachowej pomocy
Ze wsparcia rachmistrza powinny też skorzystać osoby nie dysponujące nadmiarem wolnego czasu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że pośpiech i niedokładne czytanie treści pytań na formularzu spisowym są najczęstszą przyczyną pomyłek popełnianych przez mieszkańców przy jego wypełnianiu. W praktyce skutkuje to dodatkowymi telefonami na infolinię spisową i próbą poprawy błędnych zapisów za pośrednictwem konsultanta.
Przeszkolony rachmistrz przeprowadzi nas bezpiecznie przez pytania spisowe, przeczyta je dokładnie wraz z odpowiedziami, wyjaśni wątpliwości, zaznaczy za nas odpowiedzi. Co więcej, odbierając telefon od rachmistrza i spisując się z jego pomocą nie ponosimy kosztu rozmowy. Możemy zatem bez pośpiechu wypełnić formularz i pytać rachmistrza o wszystko, z czym mamy problem.

9.    Nie odkładaj spisu na później, oszczędź sobie stresu
Nie jest prawdą, że zyskasz, jeśli będziesz odwlekać spis w nieskończoność. Może się bowiem okazać, że osób, które zostawiły sobie spis na ostatnią chwilę, jest na tyle dużo, że ograniczona będzie dostępność rachmistrzów i konsultantów telefonicznych. Będzie wprawdzie funkcjonować samospis internetowy, ale w tej opcji nie możemy liczyć na wsparcie rachmistrza i wszystkie wątpliwości będziemy musieli wyjaśnić sami. Odkładanie spraw prostych na ostatnią chwilę, jak pokazuje praktyka, często prowadzi do niepotrzebnych emocji i stresujących sytuacji.

10.    Nie odmawiaj udziału w spisie – odmowa jest zagrożona karą grzywny
Ustawa o statystyce publicznej w artykule 57 jasno określa, że kto wbrew obowiązkowi odmawia udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie. Jej wysokość każdorazowo określa sąd w odrębnym postępowaniu administracyjnym. Maksymalna kara grzywny może wynieść nawet 5 000 zł.

PLAKAT:
Nie bój się spisu, bądź na „TAK”!
1.    Nie kieruj się komentarzami czy filmikami z Internetu! Czerp wiedzę o spisie ze sprawdzonych źródeł.
2.    Nie neguj zasadności spisu. Od stu lat przeprowadza się go w Polsce co dekadę.
3.    Nie odmawiaj uczestnictwa w spisie -  jest on legalny i obowiązkowy
4.    Nie bój się o swoje dane, są bezpieczne
5.    Nie podawaj informacji o swoim majątku – nikt o niego nie zapyta
6.    Nie zakładaj z góry, że nie podołasz zadaniu - udział w spisie zajmuje kwadrans
7.    Nie korzystasz z Internetu - odbierz telefon i zaufaj rachmistrzowi
8.    Nie trać czasu, skorzystaj z fachowej pomocy
9.    Nie odkładaj spisu na później, oszczędź sobie stresu
10.    Nie odmawiaj udziału w spisie – odmowa jest zagrożona karą grzywny

 

  • Nie bój się spisu - plakat

Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Brazylijskim Jiu-Jitsu

1.  MISTRZOSTWA POLSKI SŁUŻB MUNDUROWYCH W BRAZYLIJSKIM JIU-JITSU GII NO GI
12.06.2021, w godz. od 9.00 do 14.00, Hala Sportowa SP nr 1, ul. Kopernika 9
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

IMPREZA W REŻIMIE SANITARNYM.

Patronat Honorowy Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego,
Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego,
Prezesa Zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim Sp. z o.o. Roberta Smugi.

  • MISTRZOSTWA POLSKI SŁUŻB MUNDUROWYCH W BRAZYLIJSKIM JIU-JITSU GII NO GI - plakat

Premiera piątej części komiksu z serii „Kmieć Grzegorz” w MDK

Grzegorzowi Siekyrze Rodacy - PREMIERA KOMIKSU, KMIEĆ I KILKA INNYCH ATRAKCJI...

Sprzed sześciuset lat pochodzi najstarsza znana wzmianka o Mińsku Mazowieckim, w której wymienione jest „Mensko” jako dobra ziemskie i jako wieś, oraz jego mieszkaniec, kmieć Grzegorz Siekyra.

Zapraszamy na premierę piątej części komiksu z serii „Kmieć Grzegorz”, autorstwa Wojtka Cihego Cichonia i Artura Grzendy. Tym razem nasz bohater zmierzy się z najsławniejszą pałacową legendą o czarnym psie, budzącą postrach wśród mieszczan.
Oprócz tego, Kmieć Grzegorz na stałe wprowadzi się do Pałacu… Zobaczymy Go też na dużym ekranie, podczas projekcji animacji!
Ludzie i ludziska, mieszczanie Menska, tłumnie przybywajcie!

Sobota, 12 czerwca 2021 o godz. 16:00, plac przed MDK WSTĘP WOLNY

  • Grzegorzowi Siekyrze Rodacy | PREMIERA KOMIKSU, KMIEĆ I KILKA INNYCH ATRAKCJI...

15.06 – Światowy Dzień Bookcrossingu

15 CZERWCA o godz. 11:00 przyjdź na skwer przy placu Kilińskiego, mając ze sobą książkę, którą chciałbyś wysłać w bookcrossingową podróż. Zostaw ją w wyznaczonym do tego miejscu i w zamian zabierz inną książkę do domu!

BOOKCROSSING to niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania, to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

  • 15.06 – Światowy Dzień Bookcrossingu - plakat

Spektakl Słowianie w ramach Mazowieckiego Tryptyku Teatralnego

Już 19 czerwca o godz.21.30 zapraszamy do parku miejskiego na spektakl Słowianie. Przedstawienie będzie pierwszym z trzech widowisk, wchodzących w skład Mazowieckiego Tryptyku Teatralnego.
Spektakl finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżet Obywatelski Mazowsza, we współpracy z Miastem Mińsk Mazowiecki i MDK Mińsk Mazowiecki.

  • Spektakl Słowianie w ramach Mazowieckiego Tryptyku Teatralnego - plakat

Wyprzedaż garażowa w MDK

Niedziela, 20 czerwca 2021 od 09:00 do 14:00 - MDK Mińsk Mazowiecki, ul. Warszawska 173
Masz na swoim strychu bądź w piwnicy niepotrzebne rzeczy? Spotkajmy się na wyprzedaży garażowej! :)


GDZIE? Taras MDK Mińsk Mazowiecki
KIEDY? 20 czerwca 2021 w godz. 9:00-14:00
ZAPISY dla wystawców promocja@mdkmm.pl (imię, nazwisko, tel. kontaktowy)
ZASADY W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzenia prosimy zapoznać się z Regulaminem  www.mdkmm.pl/REGULAMIN_PARK_HANDLOWY_ALEJA.pdf  
Organizator nie zapewnia stołów.

 

  • Wyprzedaż garazowa i antykwaryczna w MDK - plakat

Pierwszy otwarty trening nordic walking w Mińsku Mazowieckim

5 czerwca odbył się otwarty, darmowy trening nordic walking dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego pod nazwą  "Podstawy nordic walking - trening w Mińsku Mazowieckim".

Zajęcia poprowadził instruktor oraz sędzia nordic walking z Łodzi Przemysław Stupnowicz. 30 osób zostało zapoznanych  z podstawami tej dyscypliny.

Trening składał się z:
-omówienia historii, zalet, wskazań i przeciwwskazań do NW,
-omówienia prawidłowego sprzętu i jego doboru,
-rozgrzewki,
-pokazu prawidłowej techniki,
-treningu głównego z ćwiczeniami technicznymi i marszem,
-rozciągania.

To początek nordic walking w Mińsku Mazowieckim. Swoją działalność rozpoczyna grupa miłośników tej dyscypliny.  Na 10 lipca zaplanowany jest I Rajd Nordic Walking w Mińsku Mazowieckim.

Oprac. na podst. mat. Przemysława Stupnowicza, autora książki ''Kod zwycięstwa. Jak ultramaratończycy pokonują swoje słabości''
Trener i ultramaratończyk - https://www.facebook.com/zNogamiWchmurach

 

  • Grupowe zdjęcie miłośników Nordic Walking pod najstarszą sosną na Mazowszu. Okolice Mińska mazowieckiego.

Mińskie opowieści cz. III

Mamy dla Was niespodziankę! Ponieważ "Mińskie opowieści" bardzo się Wam podobają, postanowiliśmy rozbudować je o kilka dodatkowych wątków z historii naszego miasta. Dlatego pojawi się jeszcze jedna - czwarta część filmiku, w którym ożywiliśmy archiwalne zdjęcia.

Dzisiaj część trzecia - radosne świętowanie 33. urodzin Janka Witkowskiego przerywa wybuch II wojny światowej.

Za tydzień opublikujemy wszystkie części jako jeden film.

Zapraszamy do oglądania!

Spotkanie miast partnerskich online

Z inicjatywy naszych przyjaciół z Saint-Égrève burmistrzowie, ich zastępcy oraz pracownicy wydziałów kultury z sześciu miast siostrzanych spotkali się w wirtualnej rzeczywistości, aby porozmawiać o planach na wspólne działania. Spotkanie było także okazją do poznania dwóch nowo wybranych burmistrzów: z Krnov i Saint-Égrève. Wszyscy wyrazili ogromną chęć spotkania w realnej rzeczywistości. Nasza współpracą opiera się na wymianie doświadczeń na polu kultury, sportu i stosunków międzynarodowych. Najbliższe spotkanie odbędzie się we Francji. My natomiast mamy nadzieję, że naszych przyjaciół z Europy i USA będziemy mogli gościć na zakończenie jubileuszu 600-lecia miasta. Zdradzimy jedną z planowanych na 2022 rok niespodzianek. Jest nią nazwanie alei w parku miejskim nazwami miast partnerskich.

Trudno zastąpić kontakty osobiste tymi wirtualnymi, ale dziś, mimo wszystko, czuliśmy ogromną bliskość i radość spotkania.

 

  • Spotkanie miast partnerskich online

Centralna ewidencja emisyjności budynków

Centralna ewidencja emisyjności budynków – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

Ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2127) utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i nałożono nowe obowiązki na właścicieli lub zarządzających budynkami lub lokalami. Za jej stworzenie, wdrożenie i prowadzenie odpowiedzialny jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jakie dane zawiera deklaracja?

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  • numer telefonu właściciela lub zarządu (opcjonalnie);
  • adres e-mail (opcjonalnie).

Kogo dotyczy obowiązek złożenia deklaracji?

Każdego właściciela lub zarządcę budynku lub lokalu, który posiada źródło ciepła o mocy do 1MW.

Kiedy należy złożyć deklarację?

Od 1 lipca 2021 r.

Dla nowopowstałych budynków termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca ma 12 miesięcy na złożenie deklaracji.

Jak należy złożyć deklarację?

W formie elektronicznej, czyli przez Internet.

W formie papierowej – wypełniony dokument można złożyć w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki.

UWAGA! Obowiązek złożenia deklaracji jest nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi grzywna.  

Wszelkie informacje publikowane są na stronie https://zone.gunb.gov.pl/

100-lecie przybycia 7. Pułku Ułanów do Mińska Mazowieckiego

Biuro Programu "Niepodległa" i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim oraz Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim  mają wielką przyjemność zaprosić Państwa na niepowtarzalną rewię kawaleryjską, która odbędzie się 20 czerwca z okazji 100-lecia przybycia 7. Pułku Ułanów do Mińska Mazowieckiego.

Zobaczą Państwo przemarsz przez ulice naszego miasta ok. 60 koni, szwadron reprezentacyjny Wojska Polskiego, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych pułków kawalerii II Rzeczypospolitej, zaprzęg z armatą Bofors, kompanię reprezentacyjną 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Cała kolumna w asyście Mińskiej Orkiestry Dętej ruszy z ulicy Ogrodowej przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godz. 13.30 i przejdzie ulicami: Warszawską, Dąbrówki, Mickiewicza, Warszawską by dotrzeć do koszarów Żandarmerii Wojskowej. Tam ok.  godz. 14.00, po oficjalnych uroczystościach, odbędą się pokazy kawaleryjskie w wykonaniu szwadronu reprezentacyjnego, grupy Stunt Bros i Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów. Następnie swoje umiejętności zaprezentują żołnierze Żandarmerii Wojskowej i 7. Batalionu Kawalerii Wojskowej. Będą też stoiska prezentujące uzbrojenie wojska polskiego i uzbrojenie historyczne. Na teren koszar będzie wstęp wolny.

Patronat nad uroczystością objął Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej.

Serdecznie zapraszamy.

 

  • 100-lecie przybycia 7. Pułku Ułanów do Mińska Mazowieckiego - plakat

Informacja Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki

Informacja Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki o zamieszczeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej

INFORMACJA

BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

o zamieszczeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej  w trybie specustawy mieszkaniowej w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki

Na podstawie art. 7 ust. 10 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. 2020 r., poz. 219 z późn. zm.) informuję o zamieszczeniu  w dniu 11 czerwca 2021 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, polegającej na „Budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym na działkach nr ewid. 2561/1, 2561/2 i 2562/2 położonych przy  ul. Braci Śniadeckich w Mińsku Mazowieckim”.

Z wyżej wymienionym wnioskiem można zapoznać się:

  • w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki www.bip.minsk-maz.pl (z paska „menu” należy wybrać zakładkę Gospodarka przestrzenna”, następnie „Wnioski w trybie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”  oraz „2021 r. ”) ,
  • na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki www.minsk-maz.pl w zakładce „Ogłoszenia”,
  • w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, pokój nr 4, pod numerem telefonu: 25 759 53 24.

Zainteresowani mogą składać uwagi do wniosku w postaci papierowej na adres: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki lub postaci elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. z 2019 r, poz. 123 i 730) , tj. w szczególności za pomocą poczty elektronicznej na adres boi@umminskmaz.pl, w terminie do dnia 2 lipca 2021r., z podaniem: imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu wnioskodawcy, przedmiotu wniosku.             

Link do materiałów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej:

https://www.bip.minsk-maz.p/index.php?type%3D4%26name%3Dbt3%26func%3Dselectsite%26value%255B0%255D%3Dmnu28%26value%255B1%255D%3D11

                                                     

  • Zagospodarowanie terenu - wizualizacja budynku na ul. Braci Śniadeckich

"Woda i wyprawa na kilka kontynentów"

Skąd się wzięła woda? Jak chronić i dbać o wodę? Jaki jest największy wodospad na świecie? Czym zajmują się miejskie Wodociągi? Co to znaczy zwierzę wodne?

Te i wiele innych ciekawostek poznali w trakcie semestru uczniowie klas 1-3 w ramach edukacji ekologicznej realizowanej wspólnie z Fundacją W Podróży. Młodzi  podróżnicy Pola i Michał https://polaimichalwpodrozy.pl/ zabrali uczniów mińskich szkół w podróż na kilka kontynentów. Razem poznali rolę wody w przyrodzie oraz działania mające na celu zapewnienie jej dostępności. Zastanawiali się, co najmłodsi mieszkańcy Mińska Mazowieckiego mogą zrobić, aby dbać o wodę. Wybrali się także na filmowe spotkanie z ulubionymi zwierzątkami morskimi - delfinami - i dowiedzieli się np. dlaczego delfin zawsze się uśmiecha.

Zajęcia były finansowane ze środków budżetu miasta. Zostały przeprowadzone w  6 szkołach podstawowych dla ponad 700 uczniów klas wczesnoszkolnych.

Kolejne podróżnicze przygody w nowym roku szkolnym. Tymczasem udanych wakacji!

 

  • -
  • 102_20210602_151204
  • 103_20210610_095844
  • 104_20210602_103316
  • 105_20210513_110530
  • 106_20210602_150349

Mińskie Spotkania Historyczne

W niedzielę 6 czerwca 2021 r. w kościele Sanktuarium i Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie z okazji 600-lecia lokacji miasta. Przedsięwzięciu patronował Ksiądz Proboszcz Jerzy Mackiewicz, pomysłodawczynią społecznej inicjatywy Anna Popławska.

Uczestników spotkania powitał Ksiądz Proboszcz i wiersz Tadeusza Różewicza Oblicza ojczyzny. W ten sposób zaakcentowano zakorzenienie dziedzictwa mińskiej parafii w małej i wielkiej Ojczyźnie. Wystąpieniem Kościół, a tożsamość lokalna dr Janusz Kuligowski – historyk, archiwista, regionalista, wieloletni prezes TPMM i redaktor „Rocznika Mińskomazowieckiego”, obecnie dyrektor Archiwum Prezydenta RP – wprowadził zebranych w mury mińskiej fary. Z zaangażowaniem przedstawił, jak na przestrzeni lat dzieje parafii splatały się z historią miasta, co wielokrotnie zostało odzwierciedlone na tablicach czy elementach wystroju świątyni. Zebrani dowiedzieli się m. in., że obraz Matki Boskiej Mińskiej nazywany jest Panią Hallera czy Matką Boską Hallerowską, gdyż gen. Józef Haller modlił się przed obrazem w trakcie bitwy warszawskiej 1920 r. Kolejny prelegent dr Tadeusz Krawczak – historyk specjalizujący się m. in. w historii Kościoła, wykładowca akademicki i były dyrektor AAN – przybliżył zebranym słuchaczom zagadnienie Świadomości narodowej i religijnej w XIX i XX wieku. Podczas wypowiedzi mówił o roli Kościoła w czasach zaborów, zaakcentował cechy polskiej religijności, jak również etapy kształtowania się świadomości narodowej. Nawiązał do osób ks. Stanisława Stojałowskiego czy Konrada Prószyńskiego. Wystąpienia historyków zakończyła dr Lilla Kłos – historyk, regionalista, pedagog, autorka m. in. Historii parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Przedstawiła ona przede wszystkim mało znane fakty XIX w. historii parafii. Wspomniała o erygowanej w 1886 r. Drodze Krzyżowej, której pierwsza, odtworzona stacja ufundowana przez Mariana Makowskiego, zdobi obecnie ściany świątyni. 

Historyczne spotkania poetyckim spojrzeniem na dzieje wzbogaciła ceniona pisarka i poetka środowiska literackiego ziemi mińskiej, laureatka Laury powiatu mińskiego, pedagog, społecznik Stanisława Gójska. Mówiąc o wielkich wieszczach, przypomniała lokalnych pisarzy: Michalinę Chełmońską -Szczepankowską, Tadeusza Chróścielewskiego i Krzysztofa Szczypiorskiego. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wysłuchania samej poetki, m. in. napisanego na 550-lecie Mińska utworu Najmilsze miasto.

Osobą, która w subtelny sposób poezją, cytatami Świętego Jana Pawła II i wiążącym słowem  poprowadziła historyczną podróż była Renata Bakuła - wieloletni nauczyciel, b. dyrektor Szkół Salezjańskich. Mińskie Spotkania Historyczne modlitwą do patronki sanktuarium zakończył Ksiądz Proboszcz Jerzy Mackiewicz.  

Warto jeszcze przypomnieć, że rok po założeniu miasta erygowana została parafia, więc w tym roku jubileusz obchodzi miasto,  a  za rok 600 -  lecie będzie świętować najstarsza mińska parafia. Mińskie Spotkania Historyczne będą z pewnością miały ciąg dalszy.

Lilla M. Kłos

  • Mińskie Spotkania Historyczne
  • Mińskie Spotkania Historyczne
  • Mińskie Spotkania Historyczne
  • Mińskie Spotkania Historyczne

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

OGŁOSZENIE

BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

o  wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania

 przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki

                Na podstawie  art. 17 pkt 9 i 11  ustawy z dnia 27 marca 2003 r.  o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 741 t.j. ze zm.), art. 39 ust. 1 pkt. 2-5 oraz 46 ust. 1 pkt 1,     w związku z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu  informacji o środowisku  i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.) w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, zawiadamiam o  wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki dla terenu o łącznej powierzchni 3,84 ha, obejmującego następujące obszary: Obszar Nr 1 – działka o nr ewid. 1246/5, obręb nr 0001 Mińsk Mazowiecki  i Obszar Nr 2 – działki o nr ewid. 2681/5 i 2681/8 obręb nr 0001 Mińsk Mazowiecki,  w granicach planu określonych w załączniku graficznym do uchwały Nr XI.103.2019 z dnia 30 września 2019 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki, zmienionej uchwałą Nr XV.158.2020 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 20 stycznia 2020 r. i uchwałą Nr XXVIII.254.2021 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 15 marca 2021 r.

 

Z

Z

                        Obszar Nr 1                                                             Obszar Nr 2                                   

 

Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie wyłożony w dniach od  25 czerwca 2021 r. do 16 lipca 2021 r. w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim pok. nr 116 oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki (w zakładce „Gospodarka przestrzenna”). Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 30 czerwca 2021 r. o godzinie 17:00 w Sali Konferencyjnej w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki (pokój  nr 116 na I piętrze) przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim. Dyskusja publiczna    zostanie przeprowadzona z zachowaniem reżimu sanitarnego i wszystkich  środków ostrożności, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki w godzinach pracy Urzędu pod numerem telefonu: 25 759 53 23 lub 25 759 53 24.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 54 ust. 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.

Uwagi do projektu planu miejscowego oraz wnioski i uwagi do prognozy oddziaływania na środowisko należy składać:

  1. w formie papierowej bądź drogą pocztową do Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki na adres: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki,
  2. w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym poprzez pocztę elektroniczną na adres: boi@umminskmaz.pl lub za pomocą platformy ePUAP,
  3.  w przypadku prognozy oddziaływania na środowisko także ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki,

Termin składania uwag upływa 31 lipca 2021 r. Wnoszący uwagę, w tym również w czasie dyskusji publicznej, zobowiązany jest podać: imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej, adres oraz    oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy. Dodatkowe informacje będą dostępne na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej miasta Mińsk Mazowiecki: bip.minsk-maz.pl, na stronie miasta Miński Mazowiecki: www.minsk-maz.pl lub w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki pod numerem telefonu: 25 759 53 23 lub 25 759 53 24.

Administratorem danych osobowych jest Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki z siedzibą przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji czynności o których mowa w art. 17 pkt 4, 9 i 12-14 oraz art. 17 pkt 1 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO. Więcej informacji związanych z wykonywaniem obowiązku, o którym mowa w art. 13 RODO uzyskacie Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki w zakładce Gospodarka przestrzenna (www. bip.minsk-maz.pl).


Mińsk Mazowiecki, dnia 9 czerwca 2021 r.

                                                     

                                           Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki  

 

Odszedł Marian Makowski

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Mariana Makowskiego, radnego Rady Miasta kadencji 1990–1994, 2014–2018 oraz przewodniczącego Rady Miasta w kadencji 2014–2018.

Marian Makowski był również wiceprezesem zarządu Oddziału Powiatowego Stowarzyszenia Polska-Wschód, Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Mińsku Mazowieckim oraz pełnił funkcję przewodniczącego komisji egzaminacyjnej instalatorów sanitarnych w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie.

Pogrążonej w żałobie i smutku Rodzinie składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

 

  • Kondolencje - Marian Makowski

Spektakl „Słowianie”

Słowianie wierzyli w to, że nasz los został z góry zaplanowany, a my jedynie niczym bezwolne marionetki, podążamy za nicią, „linią życia”  uplecioną przez Dolę. Według pradawnych wierzeń ten duch opiekuńczy pojawiał się przy nas już w chwili narodzin i towarzyszył nam aż do śmierci. Człowiek, któremu Dola uplotła piękną mocną nić, mógł cieszyć się zdrowiem, miłością, bogactwem. Nawet jeśli na jego drodze pojawiły się jakieś drobne niepowodzenia, dzięki opiece swojej patronki miał szansę szybko wybrnąć z problemów. Człowiek, któremu trafiła się słaba i poplątana nić, przez całe życie  zmagał się z trudnościami. Musiał się z tym pogodzić, a jedyne, co mógł, to gorzko westchnąć „taka już moja Dola”.

Spektakl „Słowianie” opowiada historię życia Człowieka. Bez imienia i nazwiska. Człowiek podążą drogą, którą wyznaczyła mu Dola. Idzie wyboistym szlakiem pełnym niebezpieczeństw i życiowych zakrętów. Egzystuje między jawą a snem, miedzy światem ludzi i wszechobecnych demonów.  Na swojej drodze napotyka uwodzicielskie Rusałki, upartą Biedę, dobroduszną Jagę. Cel ma jeden – odnaleźć perunowy kwiat i tym samym zmienić swoje przeznaczenie. Czy to możliwe? Czy Człowiek zdoła się usamodzielnić? A może już do kresu swoich dni będzie jedynie bezwolną marionetką, zabawką w rękach słowiańskich bogów? O tym przekonać się będzie można już 19 czerwca. Zapraszamy na spektakl. Wstęp wolny.

Scenariusz i reżyseria: Urszula Brzost, Anna Obszarna

Muzyka: Kasia Pakosa

Muzycy: Kasia Pakosa, Katarzyna Szetela-Pękosz, Aleksandra Gronowska, Anastazja Sosnowska, Tomasz Stolarski, Edward Poliński

Teksty piosenek: Urszula Brzost

Choreografia: Jakub Chocholski

Kostiumy: Anna Obszarna

Lalki, maski, scenografia: Joanna Wilczak, Agnieszka Patoka, Mariusz Żyła, Urszula Brzost oraz uczniowie (kierunku terapeuta zajęciowy) Medycznej Szkoły Policealnej w Mińsku Mazowieckim

Taniec: Kacper Sarna, Inez Smuga, Wiktoria Trochimiak, Anna Kurowska, Maja Płochocka, Michalina Żelazowska, Julia Dróżdż, Kajetan Konowrocki, Zuzanna Źrodowska, Wiktoria Wąsowska, Anita Chojecka, Julian Wieczorek, Jan Wieczorek

Występują: Janek Grządziela, Paulina Dobosz, Mariusz Jaguścik, Anna Jaworska, Ewa Giersz- Buśko, Magdalena Zygnerska, Piotr Obszarny, Radosław Stosio

Światło i nagłośnienie: Q-DEL Andrzej Matejak

Produkcja: MDK Mińsk Mazowiecki

Zadanie realizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Współfinansowanie: UM Mińsk Mazowiecki.

  • Spektakl "Słowianie"
  • Spektakl "Słowianie"

Budżet Obywatelski 2022 - spotkanie informacyjne

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące Budżetu Obywatelskiego edycji 2022.

16.06 (środa), godz. 18.00
sala konferencyjna w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Podczas pobytu na terenie MBP prosimy o zakrywanie ust i nosa maseczkami oraz dezynfekcję rąk.

 

  • Budżet Obywatelski - spotkanie - plakat

WracaMY do gry!

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim sp. z o.o. zaprasza do wzięcia udziału w akcji wakacyjnej Lato z MOSiR 2021! W tym roku proponujemy pływanie, wycieczki, parkour, sensoplastykę, frubungee/trampoliny, taniec, biwak, tenis ziemny i inne!

Wiecej na: www.mosir.org.pl

 

  • WracaMY do gry! - plakat MOSiR

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert "MUZYKA FILMOWA I OKOLICE"

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert "Muzyka Filmowa i Okolice" - 29.06.2021 r.,  godz. 19.00, Miejska Szkoła Artystyczna, ul. Jana Pawła II 23.
Wstęp Wolny.

Zagra Moon Ship w składzie:
Mariusz „Fazi "Mielczarek, saksofon, leader
Piotr Wrombel, fortepian
Adam Lewandowski, perkusja
Mirosław Wiśniewski, bass



 

  • Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert - plakat

Wyśniony Mińsk w prezencie

Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta dostaną książki z wierszami „Mińsk mi się śni”. To kolejna akcja w ramach obchodów 600-lecia naszego miasta.

Prezenty uczniom klas 0-3 rozdawała 15 czerwca wiceburmistrz Eliza Bujalska z pomocą dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Piękne książki trafią w ręce najmłodszych uczniów ze szkół podstawowych oraz najstarszych grup przedszkolnych na terenie miasta.

A prezent to wyjątkowo uroczy. W książce wydanej przez Muzeum Ziemi Mińskiej znalazły się wiersze mińszczanki, Magdaleny Bernat-Protaziuk dotyczące historii i legend miejskich. Są tam utwory o Annie Mińskiej czy rycerzu Janie z Gościańczyc, ale i o Michale Elwiro Andriollim czy Piotrze Skrzyneckim. Dzieci dowiedzą się, dlaczego panda jest symbolem mińskiej biblioteki i jakie gwiazdy świecą w Alei Gwiazd Literatury. Wierszom towarzyszą ilustracje Beaty Sajewskiej. W książce można znaleźć również tekst piosenki „Bajeczne miasto” do muzyki Małgorzaty Lewandowskiej. Wartością dodaną książki są bogate przypisy, z których można dowiedzieć się sporo o historii miasta, ale i wzbogacić słownictwo.

„Mińsk mi się śni” może i powinien być pretekstem do wielu rozmów z dziećmi podczas zajęć w szkole czy przedszkolu. Nauczyciele mogą wykorzystywać zawarte w publikacji teksty jako inspiracje do zajęć regionalnych.

Izabela Saganowska

 

  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.
  • Najmłodsi mińszczanie w prezencie od miasta otrzymują książki z wierszami „Mińsk mi się śni”.

"Mińsk mi się śni" to książka z wierszami dla dzieci autorstwa Magdaleny Bernat-Protaziuk wydana przez Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Oto oficjalny teledysk promujący książkę.

M Liga Cross Run

To już druga impreza biegowa w ramach M LIGA CROSS RUN
Mińsk Mazowiecki, ul. Stankowizna
Pomnik przyrody – najstarsza sosna w Polsce

Harmonogram:
08:00 - otwarcie Biura Zawodów
09:00 – 10:45 - start kategorii Dorośli, Seniorzy oraz Młodzież (1 runda)
10:45 – 11:15 - start kategorii dzieci starszych
11:15 – 11:30 - start najmłodszych dzieci

Piękna trasa, zróżnicowany teren, cudowne lasy Mińska Mazowieckiego! Zapraszamy na drugą imprezę M LIGA CROSS RUN!

Szczegóły wkrótce!

http://mliga.pl/event/01-08-m-liga-cross-run-2-etap/

  • M Liga Cross Run

Miniatury dla mojego miasta

Z okazji Jubileuszu 600-Lecia Miasta Mińsk Mazowiecki wystąpi Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego w programie

"Miniatury dla mojego miasta"

Dyrygent: Tomasz Zalewski

20 Czerwca 2021, godz. 17:30, kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny W Mińsku Mazowieckim

  • Miniatury dla mojego miasta

Konferencja prasowa nt. platformy "600 drzew"

17 czerwca o godz. 14:00 w sali koncertowej w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim (ul. Jana Pawła II 23) odbędzie się konferencja prasowa burmistrza Marcina Jakubowskiego w temacie innowacyjnej platformy do zakupu drzew i edukacji ekologicznej.

  • Drzewa przy ulicy.

Dzień Patrona Miasta

Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski I Proboszcz Parafii Ks. Marian Sobieszek zapraszają na 25. Dzień Patrona Miasta i Odpust Parafialny
- 24.06.2021r. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43 A

Program Uroczystości:

16.30 - Msza Św. z Sakramentem Bierzmowania

18.00 - Koncert Chóru „Schola Cantorum Maximilianum”  (w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela)

18.30 - Msza Św. W Intencji Parafii Oraz Miasta I Jego Mieszkańców z okazji 600-Lecia Nadania Praw Miejskich
             pod przewodnictwem Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej

19.30 -  Koncert Chóru „Vivo” z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej

Po zakończonym koncercie zapraszamy na ciasto świętojańskie. :)

 

  • Dzień Patrona Miasta - plakat

Musical "NAPRAWCZAK" w MSA

MAT - Musicalowa Akademia Talentów w Mińsku Mazowieckim zaprasza na MUSICAL - "NAPRAWCZAK"
Spektakl odbędzie się 23 czerwca o godz. 19.00 w MSA.
Obowiązują wejściówki. Ilość miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w MSA i Urzędzie Miasta od 22 czerwca 2021 r.

https://pl-pl.facebook.com/akademiamat/about/

 

  • Musical NAPRAWCZAK w MSA - plakat
  • Musical NAPRAWCZAK 1
  • Musical NAPRAWCZAK 2
  • Musical NAPRAWCZAK 3

Ogłoszenie o wyłożeniu karty inwentaryzacyjnej nieruchomości

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 10 maja 1990 roku – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 1990r. Nr 32, poz. 191 z późn.zm.) Komisja Inwentaryzacyjna Mienia Komunalnego powołana uchwałą Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Nr XXI.207.2020 z dnia 29 czerwca 2020 r., zawiadamia, że w dniach 16.06.2021 – 19.07.2021 r. będzie wyłożony spis inwentaryzacyjny wraz kartą inwentaryzacyjną obejmującą nieruchomość Nr 7189/3 położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Chróścielewskiego, w godzinach urzędowania w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1 w pokoju nr 207.

Osoby, których interes prawny dotyczy ustaleń zawartych w spisie inwentaryzacyjnym mienia mogą zgłosić zastrzeżenia do Komisji Inwentaryzacyjnej.


Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
Marcin Jakubowski

 

XXXIV Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwon-Do ITF

W dniach 11-13 czerwca w Głubczycach odbyły się XXXIV Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwon–Do ITF zorganizowane przez Polski Związek Taekwon-Do.

Impreza zgromadziła na swoim starcie 143 zawodników z 31 klubów z całej Polski, zrzeszonych w PZTKD. W zawodach wzięła udział 6-osobowa reprezentacja Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO  pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN, której zawodnicy zdobyli w sumie 6 medali: 1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe.

Tytuł Mistrza Polski zdobył Michał Tril 1 KUP w konkurencji układów formalnych mężczyzn stopni 5-1 KUP. Tytuły wicemistrzowskie zdobyli: Julia Kawka III DAN w walkach kobiet  w kategorii do 56 kg oraz drużyna w składzie: Marek Skiba IV DAN, Mateusz Radomski II DAN, Cezary Jackowski II DAN, Cezary Gąsior I DAN i Michał Tril 1 KUP w konkurencji drużynowych układów formalnych mężczyzn. Brązowe medale Mistrzostw Polski zdobyli: Julia Kawka III DAN w konkurencji układów formalnych kobiet stopni III-IV DAN oraz Mateusz Radomski II DAN i Cezary Jackowski II DAN w konkurencji układów formalnych mężczyzn stopni II DAN.

mat. MKS Taekwon-do

 

  • Seniorzy - zawodnicy Teakwon-Do

I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI

12 czerwca nasze miasto było gospodarzem I Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Brazylijskim Jiu Jitsu. Zawody były dedykowane przedstawicielom służb z całej Polski. Do rywalizacji na macie stawili się reprezentanci różnych formacji policji, wojska, straży pożarnej i granicznej.

Zaproszenie przyjęło ponad 70 jednostek m.in.: z Opola, Gdańska, Lublińca, Ustronia. Kielc, Radomia, Stargardu, Szczecina, Rzeszowa, Giżycka, Węgorzewa, Leska, Lublina, Świnoujścia, Siedlec, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Grudziądza, Białegostoku, Olsztyna, Częstochowy, Kluczborka.

Zawody były rozgrywane w dwóch formułach: kimona – GI i bez kimon NO GI. Reprezentanci mińskiego Klubu Walki Grappler uzyskali następujące wyniki:

Piotr Pióro okazał się najlepszy w 2 kategoriach NO GI Master białe pasy  - 85,5kg oraz w GI Master białe pasy - 88,3kg.
Jarosław Całka zdobył podwójny brąz w kategoriach: NO GI Master niebieskie pasy -91,5kg oraz GI Master niebieskie- 94,3kg.
Marcin Frankiewicz pierwsze miejsce na podium w kategorii NO GI Master brązowe/czarne pasy +97,5kg, zaś Wojtek Wocial uzyskał pierwszą lokatę w GI niebieskie pasy - 82,3kg oraz brąz w NO GI niebieskie pasy - 85,5kg. Błażej Mikulski uplasował się na trzeciej pozycji w kategorii NO GI białe pasy - 85,5kg. Radosław Kubicki w kategorii GI niebieskie pasy – 76kg zajął trzecią lokatę.

Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe medale, a najlepsi nagrody rzeczowe. W klasyfikacji drużynowej nasi przedstawiciele wywalczyli 4 miejsce. Gratulujemy świetnego wyniku!

Impreza została zorganizowana z ramienia MKS MMA TEAM i współfinansowana z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Pana Marcina Jakubowskiego, Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego i Prezesa MOSiR Sp. z o.o. Pana Roberta Smugi. Serdecznie dziękujemy za wsparcie pierwszej edycji mistrzostw!

KW Grappler

 

I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI

12 czerwca nasze miasto było gospodarzem I Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Brazylijskim Jiu Jitsu. Zawody były dedykowane przedstawicielom służb z całej Polski. Do rywalizacji na macie stawili się reprezentanci różnych formacji policji, wojska, straży pożarnej i granicznej.

Zaproszenie przyjęło ponad 70 jednostek m.in.: z Opola, Gdańska, Lublińca, Ustronia. Kielc, Radomia, Stargardu, Szczecina, Rzeszowa, Giżycka, Węgorzewa, Leska, Lublina, Świnoujścia, Siedlec, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Grudziądza, Białegostoku, Olsztyna, Częstochowy, Kluczborka.

Zawody były rozgrywane w dwóch formułach: kimona – GI i bez kimon NO GI. Reprezentanci mińskiego Klubu Walki Grappler uzyskali następujące wyniki:

Piotr Pióro okazał się najlepszy w 2 kategoriach NO GI Master białe pasy  - 85,5kg oraz w GI Master białe pasy - 88,3kg.
Jarosław Całka zdobył podwójny brąz w kategoriach: NO GI Master niebieskie pasy -91,5kg oraz GI Master niebieskie- 94,3kg.
Marcin Frankiewicz pierwsze miejsce na podium w kategorii NO GI Master brązowe/czarne pasy +97,5kg, zaś Wojtek Wocial uzyskał pierwszą lokatę w GI niebieskie pasy - 82,3kg oraz brąz w NO GI niebieskie pasy - 85,5kg. Błażej Mikulski uplasował się na trzeciej pozycji w kategorii NO GI białe pasy - 85,5kg. Radosław Kubicki w kategorii GI niebieskie pasy – 76kg zajął trzecią lokatę.

Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe medale, a najlepsi nagrody rzeczowe. W klasyfikacji drużynowej nasi przedstawiciele wywalczyli 4 miejsce. Gratulujemy świetnego wyniku!

Impreza została zorganizowana z ramienia MKS MMA TEAM i współfinansowana z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Pana Marcina Jakubowskiego, Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego i Prezesa MOSiR Sp. z o.o. Pana Roberta Smugi. Serdecznie dziękujemy za wsparcie pierwszej edycji mistrzostw!

KW Grappler

 

  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI
  • I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w BJJ Gi i NO GI

Mińskie opowieści cz. 4

Publikujemy ostatnią część "Mińskich opowieści", najsmutniejszą bo opowiadającą o wydarzeniach II wojny światowej. Nasz bohater, Janek jest świadkiem Zagłady, Wielkiej Wsypy, traci przyjaciół, żyje w strachu o życie najbliższych. Powojnie nie przynosi wolności tylko życie w cieniu kolejnego reżimu, tym razem ze wschodu. Nasz film inspirowany historią Mińska powstał na podstawie archiwalnych zdjęć. Jego twórcami są Anna Osiadacz i Zygmunt Fit z Fundacji Koncept Kultura, którzy poza uzgodnionymi ustaleniami w ramach umowy postanowili w prezencie na 600-lecie film pokolorować. To była żmudna praca, która przyniosła niesamowity efekt. Taki film mamy tylko my, jubilaci. Bardzo, bardzo dziękujemy. Film sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Bądź z innej bajki… #patostreamy

Dowiedz się, czym charakteryzują się szkodliwe treści w Internecie i jak skutecznie chronić przed nimi młodych ludzi. Możecie obejrzeć wspólnie animację, wysłuchać podcastu lub wydrukować plakat i powiesić go w szkole, w której uczy się Twoja córka lub syn.

Zobacz animację i dowiedz się, jak Mama skutecznie zapobiegła szkodliwemu wpływowi, jaki Królowa Śniegu miała na Kaja.

Link do filmiku:  https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/krolowa-sniegu

  • Królowa Śniegiu - patostreamy

Inauguracja jubileuszu 600-lecia miasta

W dniach 28-30 maja 2021 r. zainaugurowaliśmy obchody 600. rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu. Ostatni weekend maja przebiegł pod szyldem Dni Miasta, tak bardzo oczekiwanych przez mieszkańców, spragnionych kontaktów i uczestnictwa w kulturze.

 

28 maja na Placu Lotników symbolicznie świętowaliśmy obchody 100-lecia 1. Pułku Lotniczego. Uroczystość poprzedzona była mszą św. w kościele pw. NNMP. Po okolicznościowych przemówieniach organizatorów oraz zaproszonych gości pod pomnikiem 1. PLM „Warszawa” złożono kwiaty, a nieopodal posadzono dąb pamięci.  Z uwagi na obostrzenia epidemiczne tradycyjny Piknik Lotniczy dowództwo 23. BLT postanowiło przenieść na wrzesień br.

 

Jubileuszową sobotę rozpoczął poranny rajd rowerowy po ulicach Mińska Mazowieckiego, w którym udział wzięli m.in. burmistrz z zastępcami, dyrektorzy jednostek miejskich oraz parlamentarzyści i samorządowcy. Na trasie znalazł się czas na przystanek przy willi hr. Łubieńskiej, czyli siedzibie muzeum, gdzie stanęło drzewo dobrych relacji. Uczestnicy rajdy na specjalnie przygotowanych fiszkach zapisali życzenia dla mieszkańców, a później zawiesili na wspomnianym drzewie, które cały czas pozostaje do dyspozycji mieszkańców. Można przyjść i zostawić życzenia dla mieszkańców oraz zabrać ze sobą któreś ze wcześniej zostawionych.

W południe byliśmy świadkami odsłonięcia niezwykłego muralu. „Vintage 600” jest dziełem mińszczanina Pawła Ziemickiego oraz pochodzącej z Kolumbii Sary Sierry Rivery. Intencją artystów było pokazanie na nim w formie abstrakcyjnej 600 lat historii Mińska Mazowieckiego – przemian historycznych, gospodarczych i społeczno-kulturowych, jakie na przestrzeni lat zaszły w naszym mieście. Na stronie www.minsk-maz.pl opublikowaliśmy przewodnik o tym, jak czytać pełen symboliki mural.

Po południu Stary Rynek zamienił się na kilka godzin w średniowieczny gród nad Srebrną. Na tle wielu epokowych atrakcji przygotowanych przez Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego momentem szczególnym było odsłonięcie pomnika założyciela naszego miasta – Jana z Gościańczyc. Przedstawiony w abstrakcyjnej formie rycerz siedzący na potężnym koniu to dzieło Pawła Wociala.

Jak na 29 maja przystało, nie mogło zabraknąć uroczystej sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki. Podczas posiedzenia przedstawiono ambasadorów 600-lecia miasta: Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Krystynę Gucewicz, Tomasza Karola i Pawła Goźlińskiego. Laudację na cześć miasta przygotowała i odczytała pisarka Krystyna Gucewicz. Odchodzący na emeryturę wieloletni dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Antoni Tułodziecki odczytał słowo do miasta od seniorów. Reprezentujący marszałka województwa mazowieckiego Wiesław Kołodziejski uhonorował burmistrza Marcina Jakubowskiego, dyrektora Antoniego Tułodzieckiego oraz przewodniczącego rady Dariusza Kulmę medalami Pro Masovia za szczególne zasługi dla samorządu. Zwieńczeniem sesji była projekcja „Mińskich opowieści” - pierwszego w takiej formie filmu o Mińsku Mazowieckim, który stworzony został z odnowionych archiwalnych zdjęć z wpleceniem żywych postaci. Uroczystą atmosferę dopełnił występ zespołów Kreska i Ludowiacy.

Sobotni wieczór zakończył mapping na fasadzie pałacu Dernałowiczów. Dzieło Marcina Najdenowa to swoisty spektakl multimedialny wbogacony światłami, muzyką i atrakcjami pirotechnicznymi, powstały na rysunkach Wojtka Cichonia i okraszony głosem Tomasza Knapika czytającego według scenariusza Artura Grzendy. 600 lat Mińska Mazowieckiego w 20 minut na fasadzie pałacu!

 

Niedziela poświęcona była Piotrowi Skrzyneckiemu. Po południu spotkaliśmy się przed gmachem Miejskiej Szkoły Artystycznej, gdzie już tydzień wcześniej chodnik zmienił się w klawiaturę i wieko fortepianu. To tutaj stanęła rzeźba barda, twórcy krakowskiej Piwnicy Pod Baranami – Piotra Skrzyneckiego, który dzieciństwo spędził w naszym mieście. Jest to bliźniacza rzeźba tej, która od 1998 r. stoi nieopodal bramy wiodącej do Piwny Pod Baranami. Kompozytor Zbigniew Preisner zamówił wówczas dwa odlewy, stawiając drugi we własnym ogrodzie. W styczniu 2021 r. przekazał swojego Piotra na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a po pełnej emocji aukcji dowiedzieliśmy się, że jej zwycięzcą była mińska firma KONSTANS. Jej właściciel Konstanty Król postanowił zrobić mińszczankom i mińszczanom niespodziankę i wylicytowaną za ponad 90 tys. zł rzeźbę Piotra Skrzyneckiego podarował miastu z okazji 600-lecia nadania praw miejskich.

Dni Miasta zakończyliśmy ucztą dla ducha – koncertem Piwnicy Pod Baranami oraz Big Bandu Mińsk Mazowiecki, w przerwie między którymi z ekranu kinowego przemówił do nas… Jurek Owsiak! Twórca WOŚP chciał być z nami osobiście, jednak inne obowiązki zatrzymały go w stolicy, dlatego przesłał do nas nagranie, podczas którego podziękował za wkład włożony w dzieło WOŚP i pomaganie najsłabszym, pogratulował Konstantemu Królowi szlachetnego gestu, a mińszczankom i mińszczanom złożył jubileuszowe życzenia.

 

28-30 maja były dniami pełnymi emocji i wielu niezwykle ciekawych wydarzeń. Majowym weekendem rozpoczęliśmy 12-miesięczne obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich i żywimy nadzieję, że nie zdarzy się już nic, co miałoby pokrzyżować nam plany w świętowaniu. Motywem przewodnim jubileuszu są relacje i zależy nam na tym, by mieszkańcy mieli szansę je budować i podtrzymywać, mimo epidemii, która nas dotknęła.

28 maja

  • DSC_3073
  • DSC_3075
  • DSC_3081
  • DSC_3186
  • DSC_3106
  • DSC_3116
  • DSC_3193
  • DSC_3123
  • DSC_3133
  • DSC_3134
  • DSC_3156
  • DSC_3170
  • DSC_3174
  • DSC_3162
  • DSC_3194

29 maja

  • DSC_3208
  • DSC_3214
  • DSC_3218
  • DSC_3229
  • DSC_3233
  • DSC_3235
  • DSC_3240
  • DSC_3247
  • DSC_3277
  • DSC_3298
  • DSC_3303
  • DSC_3271
  • DSC_3308
  • DSC_3329
  • DSC_3326
  • DSC_3333
  • DSC_3343
  • DSC_3353
  • DSC_3347
  • DSC_3359
  • DSC_3374
  • DSC_3382
  • DSC_3387
  • DSC_3388
  • DSC_3398
  • DSC_3419
  • DSC_3461
  • New_IMG_0950
  • New_IMG_0976
  • New_IMG_0961

30 maja

  • DSC_3495
  • DSC_3498
  • DSC_3505
  • DSC_3519
  • DSC_3528
  • DSC_3559
  • DSC_3568
  • DSC_3566
  • DSC_3570
  • New_IMG_0129_1
  • New_IMG_0175_1
  • New_IMG_0085_1
  • New_IMG_0145_1
  • New_IMG_0146_1
  • New_IMG_0147
  • New_IMG_0233_1
  • New_IMG_0301_1
  • New_IMG_0252_1
  • Pomnik Piotra Skrzyneckiego przed MSA

Integracyjne spotkanie plenerowe

27 czerwca na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbędzie się integracyjne spotkanie plenerowe, organizowane przez Stowarzyszenie Dzieciom Radość Ignaców, które działa przy Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie.

15.00 - animacje dla dzieci.

16.00 - koncert zespołu Powsinogi z gościnnym udziałem podopiecznych Stowarzyszenia.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu "Muzyka z naszych stron".

Projekt finansowany ze środków Powiatu Mińskiego i Miasta Mińsk Mazowiecki.

Zapraszamy 

  • Plakat koncert Powsinogi

Międzyczas - miejsce dla młodych tworzone przez młodych

19 czerwca w Pałacu Dernałowiczów otworzyło się centrum młodzieżowe “Międzyczas”, czyli przestrzeń dla młodych ludzi z Mińska i okolic. Niezwykłe jest to, że to trzecia taka inicjatywa w Polsce, a pierwsza w pełni oddolnie zorganizowana. Co więcej, zorganizowana przez lokalnych nastolatków.

Pomysłodawczynią projektu jest Eliza Bujalska - do niedawna prezeska Fundacji EBU, od wielu lat pracująca z młodzieżą i rozwijająca w naszym mieście strukturę wsparcia dla młodych mieszkańców. W 2017 roku stworzyła Laboratorium Wolontariatu i Inicjatyw Młodzieżowych EBU LAB, czyli miejsce, gdzie młodzi mogą rozwijać swoje kompetencje społeczne, projektować i realizować pomysły na działania lokalne oraz angażować się w akcje wolontariackie. W EBU LAB działa również Europejski Punkt Informacji Młodzieżowej EURODESK, który dostarcza młodzieży wsparcia i informacji o możliwościach udziału w projektach międzynarodowych, wymianach młodzieżowych, studiach czy pracy za granicą. Lata współpracy i wsłuchiwania się w głos młodych ludzi pokazały jednak, że nastolatkowie potrzebują otwartego i przyjaznego miejsca spotkań, gdzie nie tylko będa mogli współpracowac, lecz także posiedzieć, pogadać, poznać rówieśników.

Mińsk Mazowiecki oczami nastolatków

Jesienią 2018 roku wolontariusze i wolontariuszki Fundacji EBU przeprowadzili konsultacje społeczne w ramach projektu Eurodesk Garden (projekt ten wygrał międzynarodową nagrodę za najlepszy projekt informacji młodzieżowej w Unii Europejskiej), które pokazały, że młodzi ludzie w Mińsku Mazowieckim spotykają się przeważnie w parku albo w prywatnych domach. Uniemożliwia to kontakt międzyszkolny i poznawanie rówieśników, co odbierają jako dużą stratę.

Droga do sprawczości młodych mieszkańców

Na skutek tych konsultacji i refleksji z nich wynikających pojawił się pomysł, żeby właśnie w parku zorganizować ogólnodostępne miejsce spotkań. Idealnym punktem okazała się piwnica Pałacu Dernłowiczów, która kilka miesięcy wcześniej opustoszała. Okres przedwyborczy oraz późniejszy konkurs na nowego dyrektora MDK sprzyjały otrzymaniu deklaracji przeznaczenia piwnicy dla młodzieży. Eliza Bujalska, świeżo upieczona radna, podjęła wyzwanie zajęcia się tym tematem również z pozycji samorządowej. Zainicjowana przez nią we wrześniu 2018 Międzyszkolna Inicjatywa Samorządowa (MIS), czyli grupa składająca się z przedstawicieli i przedstawicielek samorządów uczniowskich z lokalnych szkół średnich, odegrała kluczową rolę w budowaniu dialogu pomiędzy mińskimi decydentami, a młodzieżą.

Podczas pierwszego spotkania MISu z burmistrzem w grudniu 2018 młodzież opowiadała o potrzebach młodych ludzi oraz o centrum młodzieżowym, jako miejscu je zaspokajającym. Podczas bankietu samorządowego w lutym 2019 roku burmistrz zadeklarował, że centrum powstanie i przychylił się do pomysłu współtworzenia go przez uczniów i uczennice. Zatem młodzi zakasali rękawy i zabrali się do pracy!

Dzięki wsparciu Katarzyny Łaziuk, Kierowniczki Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, oraz radnej Elizy, MIS został zakwalifikowany do Akademii Młodego Animatora, w ramach której przedstawiciele inicjatywy wzięli udział w 3-dniowym szkoleniu z myślenia projektowego. To właśnie wtedy opracowali proces konsultacyjny oraz realizację działań prowadzących do powstania centrum, w tym skuteczną kampanię, dzięki której udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł. To była epokowa edycja budżetu obywatelskiego, bo po raz pierwszy najczęściej głosującą grupą wiekową byli właśnie młodzi.

To nie był jedyny sukces jesieni 2019. Fundacja EBU pozyskała środki z Europejskiego Korpusu Solidarności na projekt solidarnościowy, dzięki któremu w styczniu 2020 wystartowały intensywne konsultacje wśród mińskiej młodzieży, a zespół projektowy miał okazję wybrać się na wizytę studyjną do Wymiennikowni, czyli Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni. To właśnie tam lokalni aktywiści zobaczyli, jak w praktyce działa miejsce dla młodych tworzone przez młodych. Zebrali mnóstwo dobrych praktyk i opowieści o doświadczeniach. Jedna z nich sugerowała, żeby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyzwaniem będzie przekonanie zarówno dorosłych, jak i rówieśników, że w mieście może istnieć miejsce, gdzie młodzież poczuje się swobodnie i gdzie nikt im nie narzuci, jak mają spędzać czas.

Międzyczas - miejsce dla młodych tworzone przez młodych

Bardzo szybko zespół projektowy przekonał się, że w cierpliwość rzeczywiście uzbroić się warto, bo pandemia opóźniła otwarcie centrum młodzieżowego o cały rok. Projektowanie wnętrza i planowanie wyposażenia online było prawdziwym wyzwaniem.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego pokryły koszty gruntownego remontu piwnicy Pałacu Dernałowiczów: wymiany instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, położenia tynków. Gdy sytuacja sanitarna na to pozwoliła, lokalnym aktywistom w pracach remontowych pomogli wolontariusze EBU w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

To właśnie fizyczne zaangażowanie w malowanie ścian czy montowanie lamp sprawiło, że młodzież może poczuć autentyczne przywiązanie do miejsca i odpowiedzialność za jego stan. W ramach budżetu obywatelskiego Międzyczas został wyposażony w wiele sprzętów i materiałów, które wynikają z preferencji młodzieży, ale też nawiązują do wyposażenia europejskich centrów młodzieżowych, które przez lata odwiedzała Eliza Bujalska.

Mówisz, działasz i masz

Międzyczas jest kwintesencją partycypacji. To młodzież, wspierana przez dorosłych, tworzy przestrzeń dla siebie. Tworzy, czyli decyduje, ale też samodzielnie, własnoręcznie wykonuje poszczególne zadania. Międzyczas nie jest skończony, ale takie jest założenie - to będzie nieustannie tworzącą się przestrzeń.

Liderzy grupy inicjatywnej weszli w skład pierwszej Rady Programowej, która odpowiada za kształt obecnych przygotowań. Rada będzie zmienia swój skład co pół roku, aby stworzyć możliwość wielu młodym ludziom do współdecydowania i kształtowania rozwoju Międzyczasu. Tego, jak wygląda i co się tam dzieje.

Na otwarcie Międzyczasu przyszło wielu nastolatków. Deklarują, że będą się tu pojawiać regularnie, aby pobyć “w międzyczasie”, oczekując na autobus, pomiędzy zajęciami czy po prostu po lekcjach.

 

 

  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”

Aktualny repertuar Kina MUZA

Repertuar Kina MUZA od 25 czerwca do 3 lipca 2021 r.

www.muzakino.pl

 

  • Repertuar kina MUZA

Integracyjne spotkanie plenerowe

27 czerwca na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbędzie się integracyjne spotkanie plenerowe organizowane przez Stowarzyszenie Dzieciom Radość Ignaców, które działa przy Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie.

Harmonogram:

15:00 - animacje dla dzieci.

16:00 - koncert zespołu Powsinogi z gościnnym udziałem podopiecznych Stowarzyszenia.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Muzyka z naszych stron".

Projekt finansowany ze środków Powiatu Mińskiego i Miasta Mińsk Mazowiecki.

 

Konkurs fotograficzny pn. „Moje miasto, a w nim… moje ulubione miejsce”

Organizatorem konkursu jest Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej, Julianów 14, 05-332 Siennica. Nazwa konkursu dla celów organizacyjnych oraz informacyjnych brzmi: Konkurs fotograficzny pn. „Moje miasto, a w nim… moje ulubione miejsce”. Konkurs trwa od dnia 15 czerwca 2021 do dnia 15 lipca 2021 roku.

Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika Regulaminu w całości. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w konkursie.

Regulamin konkursu w załączeniu.

  • Konkurs fotograficzny - plakat

Rachmistrzowie ruszają w teren!

Pomimo że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) trwa od 1 kwietnia, praca rachmistrzów terenowych była wstrzymana. Powód był oczywisty – pandemia. Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej zezwolono rachmistrzom na prowadzenie wywiadów bezpośrednich. W województwie mazowieckim ruszają oni w teren od 23 czerwca.

Wiele osób czeka ze spisem, bo chcą to zrobić w bezpośredniej rozmowie i przy wsparciu rachmistrza. Będzie to w końcu możliwe! W przypadku województwa mazowieckiego osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku spisowego, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza począwszy od 23 czerwca. Nie ma absolutnie żadnych powodów do obaw – rachmistrz przychodzi, by służyć pomocą.

Czy wizyta rachmistrza jest bezpieczna?

Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i będą zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów!

Jeśli mamy wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

Nie odmawiaj rachmistrzowi

Rachmistrzowie będą docierać do tych osób, które jeszcze się nie spisały. Warto skorzystać z tej możliwości i wypełnić obowiązek spisowy, aby nie myśleć o tym podczas wakacji.

Nie należy odmawiać rachmistrzowi. Wyjątkowo – jeśli mamy uzasadniony powód – możemy poprosić o przełożenie kontaktu na inny możliwie szybki termin. Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie.

Rachmistrz przychodzi do Ciebie, aby Ci pomóc. Dlatego warto pamiętać o wzajemnej życzliwości.

  • Rachmistrzowie ruszają w teren!

„Noc Świętojańska” nad Zalewem Karczunek

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Noc Świętojańska”, które odbędzie się 26 czerwca 2021 r.  nad Zalewem Karczunek w Kałuszynie.

18:30   Otwarcie festynu
19:00   UKULELKI ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie i UKULELE GIRLS z Domu Kultury
19:30   Występ zespołu KOBRANOCKA
20:30   Wianki w tradycji ludowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „KASIANIECKA” ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie i Międzypokoleniowego Zespołu „RAZEM” z Domu Kultury. Korowód na molo i puszczanie wianków
21:10   Gwiazda wieczoru KRZYSZTOF CUGOWSKI Z ZESPOŁEM MISTRZÓW
22:30   Pokaz sztucznych ogni

Organizatorzy: Gmina Kałuszyn i Biblioteka Publiczna w Kałuszynie
Sponsor: No1 eventy
Współorganizator: Mazowsze serce Polski

DODATKOWE ATRAKCJE: ANIMACJE DLA DZIECI, DMUCHAŃCE, STOISKA, OGRÓDEK PIWNY, DYSKOTEKA

  • Zaproszenie na Noc Świętojańską w Kałuszynie

Spisz się, jeśli nie chcesz zapłacić grzywny!

Obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) jest nałożony na Ciebie mocą ustawy. Jeśli uporczywie będziesz odmawiać spisania się, grozi Ci kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. złotych! Już trwają przygotowania pierwszych wniosków do sądu.

Mimo zbliżającego się półmetka NSP 2021 wielu mieszkańców nie wypełniło jeszcze obowiązku spisowego. Tłumaczenia są z reguły podobne : „brakuje mi czasu”, „zrobię to we wrześniu” lub „poczekam na rachmistrza”. Ryzyko jest jednak takie, że w końcu zapomnimy się spisać. A z tym wiążą się określone konsekwencje.

Jakim prawem?

Obowiązek spisowy jest zapisany w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 3). Zgodnie zaś z ustawą o statystyce publicznej „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie” (art. 57).

Z osobami, które nie spisały się przez Internet lub telefon, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Jeśli w trakcie rozmowy z rachmistrzem będziemy na różne sposoby unikać udziału w spisie, jest to równoznaczne z odmową, co może skutkować przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania. Podstawą do takiego działania jest zapis z art. 17a ustawy narodowym spisie powszechnym: „Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego”.

Skąd kwota 5 tys. złotych możliwej grzywny? W Kodeksie wykroczeń znajdujemy zapis: „Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych” (art. 24).

Wszystko jest zatem precyzyjnie uregulowane i nie ma podstaw do kwestionowania zarówno obowiązku spisowego, jak i karania za unikanie spisu.

Chcesz uniknąć grzywny?

Po prostu spisz się! W dowolny sposób – najlepiej od razu przez Internet na stronie https://spis.gov.pl/, w punkcie spisowym w Urzędzie Gminy/Miasta lub przez infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. Nie odmawiaj rozmowy z rachmistrzem. Skontaktuje się on z Tobą osobiście lub zadzwoni, a na wyświetlaczu telefonu pojawi się numer 22 828 88 88 lub numer infolinii spisowej. Pamiętaj, że Rachmistrz chce Ci pomóc w spisie! Jeśli jesteś w danej chwili zajęty i nie masz czasu, ustal inny możliwie szybki termin rozmowy.  

Co zrobi rachmistrz, gdy odmówisz?

Rachmistrz przy każdej odmowie spisania się (również w trakcie rozmowy telefonicznej, kiedy argumentujesz, że do końca spisu masz jeszcze czas) ma obowiązek przygotować specjalną notatkę urzędową. Na jej podstawie będą kierowane do sądu wnioski o ukaranie. Niestety jest już kilka przypadków wszczęcia takiej procedury.

Czy warto ryzykować konieczność wizyt w sądzie, składania zeznań i płacenia wysokiej grzywny? Odpowiedz sobie sam.

 

  • Spisz się, jeśli nie chcesz zapłacić grzywny!

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do wizyty w Mobilnym Punkcie Informacyjnym:

Kiedy: 30 czerwca (środa) 2021., godz. 10.00 – 13.00

Gdzie: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1

Zgłoszenia: Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, ul. Jagiellońska 74 

Kontakt:  punkt_kontaktowy@mazowia.eu 

  • Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 53

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie ostrzega.

Zjawisko/stopień zagrożenia: burze z gradem/ 1
Obszar: województwo mazowieckie, powiat miński
Ważność: od godz. 15:00 dnia 22.06.2021 do godz. 06:00 dnia 23.06.2021
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie
do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska:  80%
 

Dyżurny synoptyk
IMGW-PIB
Kamil Walczak
 

I Rajd Nordic Walking w Mińsku Mazowieckim

Impreza odbędzie się 10 lipca.  Będzie możliwość pokonania z kijami 5 lub 10 km. Start zaplanowany jest w okolicach parkingu przy Najstarszej Sośnie. Trasa w 100 procentach po duktach leśnych.

Jako Łódzka Szkoła Nordic Walking zadbaliśmy o bogaty pakiet dla uczestników - okazały medal na mecie, dedykowany kubek, magnes oraz dyplomy.

Zapisy oraz regulamin znajdują się tutaj:

https://elektronicznezapisy.pl/event/5940/strona.html

Na bieżąco wszystkie informacje będą się również pojawiać tutaj:

https://www.facebook.com/events/1934747136676399

Z jednego konta na panelu zapisów można zapisać wiele osób.

Dzień po rajdzie będzie również szansa zdobyć uprawnienia Przewodnika Nordic Walking.  Certyfikowane szkolenie trwa około 5 godzin. Plan szkolenia i wszelkie informacje można znaleźć tutaj:

https://www.facebook.com/events/330181515174990/

Organizatorem obu przedsięwzięć jest instytucja szkoleniowa Łódzka Szkoła Nordic Walking.

Serdecznie zapraszamy.

  • Zaproszenie do udziału w I Rajdzie Nordic Walking w Mińsku Mazowieckim

Zmiana ostrzeżenia meteorologicznego nr 54 – Burze z gradem stopień III

Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze z gradem stopień  3
Obszar: województwo mazowieckie powiat miński
Ważność: od godz. 13:30 dnia 23.06.2021 do godz. 02:00 dnia 24.06.2021

Przebieg: Obserwowane i prognozowane są burze, którym towarzyszą nawalne opady deszczu, a ich suma może wynieść do 100 mm. Porywy wiatru do 100 km/h. Duży grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%
Uwagi:  podniesienie stopnia ostrzeżenia.

Dyżurny synoptyk
IMGW-PIB
Ilona Bazyluk
Godzina i data wydania godz. 13:30 dnia 23.06.2021
 

Koncert muzyki sakralnej "Pater noster"

Mińskie Towarzystwo Muzyczne i Oktet Wokalny Manufaktura Dźwięku zapraszają na koncert  muzyki sakralnej pt. "Pater noster".  Niedziela, 27 czerwca 2021 o 19:00 w Sanktuarium św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. 

  • Koncert Manufaktury Dźwieku - plakat

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 55

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie
Zjawisko/stopień zagrożenia: burze z gradem/ 2
Obszar: województwo mazowieckie powiat miński
Ważność: od godz. 09:00 dnia 24.06.2021 do godz. 09:00 dnia 25.06.2021
Przebieg: prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć nawalne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami grad.
Prawdopodobieństwo: wystąpienia zjawiska(%): 80%
Uwagi Ostrzeżenie może być aktualizowane na bieżąco, z uwagi na dynamiczną sytuację w ciągu dnia i w nocy 24/25.06.
Dyżurny synoptyk
IMGW-PIB
Ilona Bazyluk

Miejskie domki dla owadów

„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”- to cytat przypisywany Albertowi Einsteinowi. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ważnej roli pszczół i owadów w ekosystemie.

Owady odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin kwiatowych. Z powodu m.in.  intensywnego koszenia trawników miejskich czy opryskiwania przeciw kleszczom nie mają miejsc do zakładania gniazd i kolonii. W ramach akcji „Miejskie domki dla owadów” Kreatywna Pracownia Ceramiki stworzyła projekt, do którego zaprosiła dzieci ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie. Młodzież projektuje i wykonuje gliniane domki dla owadów, które następnie umieszczane są w odpowiednich miejsca w przestrzeni publicznej.

Glina od wieków jest używana jako materiał budowlany. Jest przyjazna dla środowiska, a jednocześnie bardzo trwała. Wypalenie gliny w temperaturze 900 ⁰C utrwala kształt. Pokrycie daszku i innych elementów szkliwem zabezpieczy domek przed wnikaniem wody i nada mu kolory atrakcyjne dla owadów. Modelowanie gliny wzmacnia małą motorykę dłoni i rozwija plastycznie dzieci. Stworzenie domku dla owadów o dowolnej formie i kształcie rozwija wyobraźnię. Domek dla owadów musi spełniać określone założenia (ma być domkiem dla owadów), co uczy planowania.

23 czerwca dzieci ze SOW w Ignacowie przyjechały z opiekunami do Mińska Mazowieckiego, by jeden z takich domków przekazać na ręce burmistrza Marcina Jakubowskiego. Podczas rozmowy burmistrz zaproponował, by dzieci pomogły mu ustawić domek na skraju skweru przy rondzie gen. Hallera. Tuż przy nim umieszczono tabliczkę informacyjną o projekcie i jego partnerze – Fundacji Orange. Dziękując za ten niezwykle pożyteczny prezent dla miasta, burmistrz wręczył dzieciom jubileuszowe upominki.


Dzięki takim przedsięwzięciom dzieci poszerzają wiedzę o owadach i ich problemach w miastach, rozwijają współpracę między sobą oraz wnoszą wkład w edukację ekologiczną.
Dziękujemy!

Oprac. Na podst. mat. Kreatywnej Pracowni Ceramiki

 

  • d 1
  • IMG_1865
  • IMG_1866
  • IMG_1873
  • IMG_1877
  • IMG_1881
  • IMG_1905
  • IMG_1887
  • IMG_1906 kopia
  • IMG_1909

600 km na 600-lecie miasta

0d niedzieli, 27 czerwca, kibicujemy i towarzyszymy Sebastianowi Reczkowi, który podjął wyzwanie przebiegnięcia 600 km, aby w ten sposób upamiętnić jubileusz miasta. Jak mówi sportowiec „Następna okazja dopiero za 100 lat i obawiam się, że wówczas nie dam rady”.

Na bieżąco będziemy informować o trasie biegu. Zachęcamy  do towarzyszenia  panu Sebastianowi w trakcie biegu. Dołączyć można w dowolnym momencie i miejscu.

Inauguracja biegu o 9.45. Start o 10.00  sprzed budynku Urzędu Miasta.
Przedsięwzięcie patronatem objęli  burmistrz Marcin Jakubowski oraz MOSiR.

Poniżej trasa pierwszego etapu:
Urząd Miasta
park miejski
ul. Warszawska
stacja Anielina
Wólka Wiciejowska
Cegłów
Jędrzejów
Ul. Warszawska ( stara trasa A2)
autostrada A2
Wólka Mińska
Aquapark

Dystans około 39 km.

Powodzenia!

 

  • Sebastian Reczek przed Urzędem Miasta z flagą 600-lecia
  • Sebastian Reczek przed Urzędem Miasta z polską flagą

Anna Zalewska kończy pracę na stanowisku dyrektora SP nr 6

Koniec roku szkolnego 2020/21 zbiega się z zakończeniem przez panią Annę Zalewską pracy na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim.

Z podziękowaniami za wieloletni wkład w rozwój placówki udał się burmistrz Marcin Jakubowski, który przekazał wyrazy wdzięczności za współpracę oraz życzenia samych pogodnych dni na nowy rozdział życia.

 

  • Burmistrz wraz z dyrektorką trzymającą bukiet kwiatów.

Święto Gminy Dębe Wielkie

Serdecznie zapraszamy w dniach 25-27 czerwca na „Święto Gminy Dębe Wielkie”. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, realizowany w ramach wydarzenia pt. Powiat Miński "Stolica Kultury Mazowsza" w 2021 r. Szczególy na załączonym plakacie.

  • Serdecznie zapraszamy w dniach 25-27 czerwca na „Święto Gminy Dębe Wielkie”.

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

Mińsk Mazowiecki, 23 czerwca 2021 r.

OGŁOSZENIE
BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki

            Na podstawie  art. 17 pkt 9 i 11  ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 741 t.j. ze zm.), art. 39 ust. 1 pkt. 2-5 oraz 46 ust. 1 pkt 1,  w związku z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu  informacji o środowisku  i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.) w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, zawiadamiam o  drugim wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki, w granicach planu określonych w załączniku graficznym do uchwały Nr X.113.2015 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 26 października 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki. Schemat granic projektu planu zamieszczono na poniższym rysunku.

Tytuł: Granica planu zgodnie z załącznikiem graficznym do uchwały Nr X.113.2015 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 26 października 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki — opis: Granica obejmuje: ul. Przemysłowa, ul. Huberta, ul. Grobelnego, ul. Żwirowa, ul. Koscielna, ul. Ogrodowa, ul.Czarnieckiego, ul.Sobieskiego, ul. Żwirki, ul. Batorego, ul. Chrobrego, ul. Warszawska, ul. Mickiewicza, ul.Dąbrówki

 

Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie wyłożony  w dniach od  9 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r. w Wydziale Gospodarki Przestrzennej  i Nieruchomości Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim pok. nr 116 oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Mińsk Mazowiecki (w zakładce „Gospodarka przestrzenna”). Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 28 lipca 2021 r. o godzinie 17:00 w Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim  przy ul. Józefa Piłsudskiego nr 1a  w Mińsku Mazowieckim. Dyskusja publiczna zostanie przeprowadzona z zachowaniem reżimu sanitarnego i wszystkich  środków ostrożności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu   przestrzennym oraz art. 54 ust. 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.

Uwagi do projektu planu miejscowego oraz wnioski i uwagi do prognozy oddziaływania na  środowisko należy składać:

  1. w formie papierowej bądź drogą pocztową do Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki na adres: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki,
  2. w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym poprzez pocztę elektroniczną na adres: boi@umminskmaz.pl lub za pomocą platformy ePUAP,
  3.  w przypadku prognozy oddziaływania na środowisko także ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki,

Termin składania uwag upływa 13 sierpnia 2021 r. Wnoszący uwagę, w tym również  w czasie dyskusji publicznej, zobowiązany jest podać: imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej, adres oraz  oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy. Dodatkowe informacje będą dostępne na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej miasta Mińsk Mazowiecki: bip.minsk-maz.pl, na stronie miasta Miński Mazowiecki: www.minsk-maz.pl lub w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki pod numerem telefonu: 25 759 53 23 lub 25 759 53 24.

Administratorem danych osobowych jest Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki z siedzibą przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji czynności o których mowa w art. 17 pkt 4, 9 i 12-14 oraz art. 17 pkt 1 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO. Więcej informacji związanych z wykonywaniem obowiązku, o którym mowa w art. 13 RODO uzyskacie Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki w zakładce Gospodarka przestrzenna (www. bip.minsk-maz.pl).

 

Burmistrz Miasta
/-/ Marcin Jakubowski

 

                                               

Pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie

Czas pandemii COVID-19 to okres zwiększonej liczby zgłaszanych przypadków przemocy w rodzinie i ograniczonego dostępu osób krzywdzonych przez najbliższych do bezpośredniej pomocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób doznających przemocy w rodzinie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przegotowała dwa filmy: 30-sekundowy spot odnoszący się do faktu, że przemoc może zdarzyć się wszędzie – bez względu na status społeczny rodziny i jej członków oraz 3 minutowy film informujący o ofercie działającego na zlecenie PARPA Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, w ramach którego działa m.in. całodobowy i bezpłatny telefon  800-12-00-02. 
 

Zmiana godzin pracy punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

Zmiana godzin pracy punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2021 r.  (harmonogram w załączeniu).

 

  • Zmiana godzin pracy punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

Podsumowanie projektu matematycznego w SP nr 3

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego skończył się także trwający od lutego 2021 roku autorski projekt matematyczny w oddziale przedszkolnym. Klasa pod kierownictwem Eweliny Frankiewicz i Kingi Frączkowskiej, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Fundacji mBanku, mogła realizować projekt pn.: ”Matematyczne paluszki w edukacji przedszkolnej”.

Celem projektu było: rozbudzenie pasji do nauki matematyki, rozwój logicznego myślenia i wyobraźni, poprawa koncentracji uwagi i spostrzegawczości, wyzwalanie twórczej aktywności wśród dzieci, doskonalenie samodzielnego myślenia i pracy w zespole, poprawa wyników w edukacji matematycznej, udział w konkursach i olimpiadach matematycznych.

Dzięki grantowi udało się doposażyć klasę w różnorodne pomoce edukacyjne: gry, łamigłówki i matematyczne gry komputerowe. Dzieci z pasją i zaangażowaniem wykonywały działania dodawania, odejmowania w zakresie 1000, dzielenia i mnożenia w zakresie 100, poznały także ułamki. Wzięły udział w zorganizowanym konkursie „Matematyczny detektyw”. Nabyte umiejętności zachęciły do dalszej matematycznej przygody i z pewnością przełożą się na osiągane wyniki w przyszłości.

Serdeczne podziękowania kadra projektu kieruje do dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 Grzegorza Wyszogrodzkiego za umożliwienie przeprowadzenia projektu oraz do Stowarzyszenia na Piątkę  i Dariusza Świętochowskiego za współpracę podczas jego trwania.

  • Dzieci siedzą przy stolikach, piszą na zmywalnych tablicach, logo MFundacji w prawym dolnym rogu
  • Dzieci siedzą przy stolikach, z pudełek wyjmują łamigłówki matematyczne, logo MFundacji w lewym dolnym rogu
  • dziewczynka ćwiczy przy monitorze komputerowym, ktoś wskazuje palcem na monitorze
  • Trójka dzieci siedi przy stole, dziewczynka po prawej pozuje z uśmiechem do zdjęcia, na stoliku łamigłówki matematyczne
  • dwie dziewczynki pozują do zdjęcia, prezentują na papierze swoje łamigłówki, jedna z nich posiada maseczkę
  • Troje uczestników projektu prezentuje swoje dyplomy, za nimi łąwka i chłopiec, znajdują się w sali lekcyjnej

Wykaz obejmujący części nieruchomości miejskich

WYKAZ

Działając na podstawie art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r., poz. 1990 ze zm.) – podaję do publicznej wiadomości wykaz obejmujący część nieruchomości miejskich, przeznaczonych do oddania w użyczenie na rzecz Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Stefana Okrzei 16:

  1. Oznaczenie, powierzchnia, położenie nieruchomości, numer księgi wieczystej:
  • część działki gruntu Nr 2264/4 o powierzchni 0,0040 ha, położonej w Mińsku Mazowieckim przy Placu Stary Rynek, stanowiącej zgodnie z Decyzją Wojewody Mazowieckiego Nr 12/2012 z dnia 21.06.2012 r. (nr sprawy: WIŚ-II.7820.2.125a.2012.SMS) oraz księgą wieczystą Nr SI1M/00058639/4 własność Miasta Mińsk Mazowiecki,
  • część działki gruntu Nr 947 o powierzchni ok. 0,0004 ha, położonej w Mińsku Mazowieckim przy Warszawskiej, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00083672/1 własność Miasta Mińsk Mazowiecki.
  1. Opis nieruchomości: Części działek miejskich.
  2. Przeznaczenie terenu i sposób jego zagospodarowania: Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki uchwalonym uchwałą Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Nr XX/223/04 z 19 lipca 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 223, poz.5975):
  • teren działki gruntu Nr 2264/4 przeznaczony jest w części pod publiczne place i w części pod ulice dojazdowe,
  • teren działki gruntu Nr 947 przeznaczony jest pod publiczne ciągi piesze.
  1. Okres użyczenia: na czas nieoznaczony.
  2. Przeznaczenie użyczenia: posadowienie pomnika Jana z Gościańczyc na części działki gruntu Nr 2264/4 oraz posadowienie pomnika Anny Mińskiej na części działki gruntu Nr 947.

 

Niniejszy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 25 czerwca 2021 r. do dnia 15 lipca 2021 r., a także zamieszczono na stronach internetowych tego Urzędu.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

/-/ Marcin Jakubowski

To już jest koniec…..

Tak, to już koniec przygód Janka Witkowskiego, bohatera „Mińskich opowieści”, filmu inspirowanego historią Mińska Mazowieckiego. Film powstał z okazji 600-lecia miasta. Janek dorastał na tle wydarzeń, zmian społeczno-kulturowych z pierwszej połowy XX wieku. 
Filmu publikowaliśmy w odcinkach a teraz zapraszamy do obejrzenia całości. 

Film został zrealizowany przez Fundację Koncept Kultura a sfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mińskie opowieści - cały film

Link do serwisu Youtube z filmem „Mińskie opowieści” inspirowanym historią Mińska Mazowieckiego [całość]

Pierwszy czarny pas brazylijskiego Jiu Jitsu!

Pierwszy czarny pas brazylijskiego Jiu Jitsu!

W niedzielę 27 czerwca główny trener Klubu Walki Grappler Marcin Frankiewicz został promowany na czarny pas brazylijskiego Jiu Jitsu. Nominacja odbyła się podczas seminarium z mentorem naszego klubu trenerem Radkiem Turkiem – jednego z najbardziej utytułowanych zawodników BJJ w Europie i na świecie. Asystował mu wieloletni trener naszego klubu czarny pas trener „Harry”- Adam Parafiańczuk. Tym samym „Zły Trener” został pierwszą osobą w naszym mieście i powiecie mińskim z najwyższym stopniem mistrzowskim BJJ i dołączył do grona niespełna 800 posiadaczy czarnego pasa.

Trener Marcin swoją przygodę ze sztukami walki zaczął 30 lat temu jako niespełna 12-latek trenował karate kyokushin, następnie boks. W 2000 roku rozpoczął treningi brazylijskiego Jiu Jitsu w szczecińskim klubie Berserker’s Team i ta przyjęta przez niego droga trwa do dziś. Od 2010 roku został głównym trenerem  w mińskim klubie Grappler, prowadząc sekcje brazylijskiego Jiu Jitsu dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz treningi MMA i personalne. Ponadto jest organizatorem wielu imprez sportowych, które przez lata zyskały rangę ogólnopolską, przyczyniając się do szerzenia w regionie brazylijskiego Jiu Jitsu.

Podczas seminarium także pozostali klubowicze otrzymali kolejne stopnie oraz zmienili kolory pasów, pojawiły się między innymi kolejne pasy purpurowe i niebieskie. Serdecznie gratulujemy!

  • Zdjęcie grupowe zawodników brazylijskiego Jiu Jitsu
  • pięć osób, dwie w białych kimonach, trzy w niebieskich, stoją na niebieskich matach, chłopcu zawiązywany jest pas
  • zdjęcie pozowane, dwie osoby na zewnątrz w białych kimonach, w środku jedna w niebieskim
  • zdjęcie pozowane, dwie osoby na zewnątrz w białych kimonach, w środku dwie w niebieskim
  • zdjęcie pozowane, dwie osoby na zewnątrz w białych kimonach, w środku jedna w niebieskim
  • zdjęcie pozowane, dwie osoby na zewnątrz w białych kimonach, w środku dwie w niebieskim
  • zdjęcie pozowane, dwie osoby na zewnątrz w białych kimonach, w środku jedna w niebieskim
  • pięć osób, dwie w białych kimonach, trzy w niebieskich, stoją na niebieskich matach, chłopcu zawiązywany jest pas
  • dwie osoby, jedna w białym kimonie, druga w niebieskim. Osobie w niebieskim kimonie zawiazywany jest pas

Letnie Grand Prix Polski w Kickboxingu

19 czerwca w Mińsku Mazowieckim odbył się ogólnopolski turniej Kickboxingu zorganizowany przez Walhalla Fight Club – „Letnie Grand Prix Polski w Kickboxingu” pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu.

W  turnieju uczestniczyło blisko 300 zawodników z 30 klubów. Rozegrano ponad 300 walk na 3 planszach w formułach walki na pałki piankowe (najmłodsi), pointfighting (walka przerywana) oraz Kick-Light (walka ciągła).  Do Mińsk Mazowieckiego pierwsi zawodnicy przyjechali już w piątek w godzinach popołudniowych w celu rejestracji oraz zweryfikowania wagi.  Walki w sobotę rozpoczęły się punktualnie o 8:30 i trwały do 20:30. Turniej odbył się sprawnie, bez zakłóceń, przy asyście licencjonowanych sędziów Polskiego Związku Kickboxingu.

Był to już 12. ogólnopolski turniej sportów walki, a 14. impreza sportowa zorganizowana przez Klub Walhalla z Mińska Mazowieckiego.

Drużyna organizatora w klasyfikacji generalnej zajęła drużynowo III miejsce. A na najwyższym podium stanęli: Marika Morelowska (Kick Light), Dominika Chłopik (Pałki Piankowe), Rafał Wilczek (Kick Light), Wojciech Chłopik (Pałki Piankowe), Błażej Jagusiak (Pointfighting). Na podium znaleźli się również: Wojciech Gryz (II msc. pałki pinakowe), Błażej Jagusiak (III msc. pałki piankowe), Gabriela Skrabarczyk (II msc. – pointfighting), Karol Kędziorek (III msc. pointfighting), Wojciech Chłopik (III msc. Pointfighting), Filip Boruciński (III msc. poinftighting), Adrian Śledziewski (II msc. Kick-Light), Oskar Pechcin (III msc. Kick-Light), Mikołaj Komorzycki (III msc. Kicklight), Mateusz Salach (III msc. Kick-Light), Kamila Chłopik (III msc. Kick- Light), Marika Morelowska (II msc. Pointfighting), Michał Wąsiewicz (III msc. Pointfighting).

Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia był Kamil Chłopik – właściciel Klubu Sportowego Walhalla Fight Club, trener Kickboxingu. Jak sam dodaje, początkowo miał być to mały turniej dla kilku klubów z okolicy, a jednak mimo upalnej pogody, pory już wakacyjnej, wyszła dość spora i licząca się impreza Kickboxingu. Po raz kolejny wraz z zawodnikami, rodzicami adeptów i przyjaciółmi klubu udało się stanąć na wysokości zadania i Letnie Grand Prix Polski odbyło się na najwyższym krajowym poziomie.

Organizatorzy dziękują partnerom i sponsorom turnieju. Burmistrzowi Marcinowi Jakubowskiemu za patronat honorowy, Polskiemu Związkowi Kickboxingu za współpracę oraz Mirosławowi Samociukowi, dyrektorowi  Szkoły Podstawowej nr 4 za zaufanie.

Sponsorem Głównym turnieju były firmy: Weskadbud – Budowa domów pod klucz oraz firma KOMA -  Odzysk Surowców Wtórnych, pozostali sponsorzy to: Żłobek Jacek i Agata z Mińska Mazowieckiego, pracownia Wiewióra Handmade.  Partnerami turnieju byli: nasze-slubne.pl oraz MOSiR Mińsk Mazowiecki.

mat. organizatorów turnieju

  • cztery osoby w białych koszulkach
  • dwóch chłopców walczących na niebieskiej macie, z tyłu siedzi mężczyzna
  • dwóch chłopców walczących na niebieskiej macie, z tyłu mężczyzna w białej koszulce, za nim widzowie
  • trzy osoby na zdjęciu, mężczyzna zawiązuje rękawice jednej dziewczynie, druga stoi obok
  • dwóch walczących mężczyzn, jeden kopie drugiego, za nimi sędzia, w tyle kosz do koszykówki
  • trzy osoby na pierwszym planie, w środku sędzia wskazujący na wygranego po obu stronach stoją chlopcy, wygrany trzyma ręcę...
  • dwie kobiety w zielonych strojach walczą na niebieskiej macie. jedna kopie drugą
  • na podium stoją wygrani, po obu stronach mężczyźni

"Spod skrzydeł ulotności" - projekt Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Nasza Przestrzeń.

"Spod skrzydeł ulotności" -  projekt Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Nasza Przestrzeń.

Autor projektu: Michał Eryk Rogala.

Do stworzenia grafik  użyte zostały fotografie ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Autorem projektu jest dr Marian Benko.

Autorzy połączyli archiwalne zdjęcia Mińska, Warszawy, Krakowa i innych obszarów Polski z grafiką. Motywem przewodnim grafik jest ulotność.

Zapraszamy do odwiedzenia plenerowej wystawy na ogrodzeniu Przedszkola Miejskiego nr 5.

Zadanie finansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego i Miasta Mińsk Mazowiecki. 

  • budynki czarno białe, niebo kolorowe, loga z lewej strony TPMM, jubileusz 600-lecia miasta, mazowasze, z prawej nasza...
  • zdjęcia czarno białe, dwie kobiety stoją na starym moście, niebo miejscami niebieskie, w lewym dolnym roku loga TPMM,...
  • czarno białe zdjęcia, na lewo biały budynek, po środku ulica, trzy osoby idące chodnikiem, po lewo wóz z sianem, na dole loga

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

30 czerwca 2021 r. w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki odbyło się spotkanie w ramach „Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich”.

W trakcie spotkania istniała możliwość zadawania pytań dotyczących aktualnych naborów wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego oraz Krajowych Programów Operacyjnych.

Ekspert udzielał informacji w zakresie:

- Funduszy Europejskich, poszczególnych Programów i Działań oraz programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską (m.in. Horyzont 2020, COSME, LIFE, ERASMUS, CEF); 

- systemu wdrażania bądź zakwalifikowania pomysłu na projekt do konkretnego Priorytetu/Działania w Programie finansowanym z FE;

- przygotowania wniosku o wsparcie;

- realizacji i rozliczenia projektu;

- możliwości udziału w realizowanych przez innych beneficjentów, projektach współfinansowanych z FE;

- wskazania narzędzi do wyszukania interesujących go projektów, np. internetowe bazy projektów.

W przypadku zainteresowania ze strony mieszkańców, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych  tematyką Funduszy Europejskich istnieje możliwość, zorganizowania kolejnych spotkań.

Nowe konsultacje z NGO

Konsultacje z organizacjami pozarządowymi w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych jednostek oświatowych, prowadzonych na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.

  • data: 2021-06-30

Nowe konsultacje z NGO

Konsultacje z organizacjami pozarządowymi w przedmiocie projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za korzystanie z targowiska miejskiego w Mińsku Mazowieckim.

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim