Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2021

Laureaci X Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania

Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić. - Ta myśl zaczerpnięta z Kongresu Futurologicznego Stanisława Lema stanowiła motto tegorocznego, dziesiątego już Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim w dniach 15-16 listopada. Współorganizatorem konkursu objętego patronatem Starosty Mińskiego Jana Tarczyńskiego były Szkoły Salezjańskie.  

Stanisław Lem - patron roku 2021 - najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, w swoich utworach zawarł rozważania nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego. Pisarz dostrzegał wiele niezwykle istotnych  dla kultury i myśli współczesnej zagadnień, przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne wywierają znaczący wpływ na określanie miejsca ludzkości we wszechświecie i przewidywanie jej losu.

Uczestnicy jubileuszowej edycji konkursu (uczniowie z ponad trzydziestu szkół podstawowych z całego powiatu mińskiego i z prawie wszystkich szkół ponadpodstawowych, w tym jednej policealnej) czytali fragmenty wybranych przez siebie utworów Stanisława Lema. Ze względu na epidemię konkurs odbył się on-line. Członkinie jury - Renata Bakuła (przewodnicząca), Małgorzata Chrobot, Katarzyna Jastrzębska, Anna Popławska, Ewa Pszczółkowska i Bożena Swatko - wysłuchały i obejrzały 142 prezentacje. Zdecydowanie najczęściej wybierane przez uczestników konkursu były fragmenty z Bajek robotów, ale wśród prezentacji znalazły się również takie utwory Lema, jak: Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Obłok Magellana, Dzienniki gwiazdowe, Powrót z gwiazd, Solaris i inne. Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych. Trzy pierwsze obejmowały uczniów szkół podstawowych: klasy 1-3, 4-6 i 7-8. Ostatnią, czwartą grupę stanowiła młodzież szkół ponadpodstawowych i policealnych. Poziom tegorocznych wystąpień był wysoki, dlatego duża grupa uczestników znalazła się na liście laureatów.

W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce ex aequo zajęły Małgorzata Sokołowska, kl. III (Zespół Szkolny w Cegłowie) i  Martyna Demianiuk, kl. II (Szkoła Podstawowa w Rudzie). Na drugim miejscu, także ex aequo znaleźli się Dawid Ostrowski, kl. III (Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa w Mińsku Mazowieckim) i Oliwia Kemska, kl. III (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sulejówku). Trzecią lokatę jury przyznało również dwóm osobom: Weronice Dąbkowskiej, kl. III (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mińsku Mazowieckim) i Malwinie Grzędzie, kl. III (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem). Ponadto wyróżnienia otrzymali: Celina Jastrzębska, kl. I (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrozach) i Franciszek Kropielnicki, kl. III (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim).

Wśród uczniów klas 4-6 najlepiej wypadli: 1. Karolina Wiak, kl. VI (Szkoła Podstawowa w Mistowie), 2. Wiktoria Szostak, kl. VI (Szkoła Podstawowa w Wielgolesie) i ex aequo Zuzanna Karpińska, kl. V (Publiczna Szkoła Podstawowa w Grzebowilku) i 3. Zofia Bogusz, kl. V (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mińsku Mazowieckim) oraz Artur Girndt, kl. IV  (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim). Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Martynie Rzeskiewicz, kl. VI (Zespół Szkół Specjalnych), Gabrieli Dębale, kl. V (Szkoła Podstawowa w Hucie Mińskiej), Franciszkowi Bilewiczowi, kl. V (Szkoła Podstawowa w Mariance) i Mikołajowi Ptasińskiemu,  kl. V - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mińsku Mazowieckim).

Spośród siódmo- i ósmoklasistów na nagrody zasłużyli: Michalina Gąsior, kl. VIII (Zespół Szkolny  w Cegłowie) i Maria Gorczyca, kl. VIII (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim) - obie dziewczynki zajęły pierwsze miejsce. Drugie przypadło  Antoniemu Rosie, kl. VIII (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem) i Zuzannie Skrzeczkowskiej, kl. VIII (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sulejówku), na trzecim uplasowały się Jagoda Wieczorek, kl. VIII (Szkoła Podstawowa w Jakubowie) i Gabriela Stawińska, kl. VIII (Zespół szkól Specjalnych w Ignacowie). Wyróżniono Natalię Uchman, kl. VII (Zespół Szkolny w Cegłowie). Emilię Uksę, kl. VII (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzezinach) i  Katarzynę Wielechowską, kl. VIII (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem).

W kategorii szkół ponadpodstawowych i policealnych laury zwycięzców przypadły:

1. miejsce - Nikodemowi Szwedowi, kl. IV INFA (technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim);

2. miejsce - Kindze Domańskiej, kl. I PPR (liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim);

3. miejsce - Łukaszowi Michalskiemu, kl. II OPW (liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim).

W tej grupie wiekowej wyróżnienie otrzymała Łucja Piwowarczyk, kl. III (technikum w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy). 

            Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za solidne przygotowanie do udziału w konkursie, wszystkim też gratulujemy. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji,  jesienią 2022 r., znowu spotkamy się - być może już bez potrzeby wykorzystania internetu - by posłuchać pięknie czytanych utworów literackich.

  • Uczestnicy Konkursu Pięknego Czytania

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim