Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI WRZESIEŃ 2022

Za nami 11. edycja „Narodowego Czytania”

Za nami 11. edycja „Narodowego Czytania”. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim i Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki kolejny raz połączyli swoje siły i wspólnie zorganizowali to szczególne wydarzenie.

3 września, na skwerze przy Pl. Kilińskiego za sprawą wierszy Adama Mickiewicza „Ballady i romanse” – wybranej na ten dzień lektury, przenieśliśmy się w epokę romantyzmu, pełnej ludowych wierzeń i duchowości. Tomik poezji, wydany ponad 200 lat temu w Wilnie, był czytany przez mińszczan, przedstawicieli władz Miasta i Powiatu, a także przez specjalnych gości: Barbarę Kurdej – Szatan i Rafała Szatana.

Klimat tak ważnego dla historii i kultury okresu, podkreślały piękne kostiumy z epoki, a przy naszym bibliotecznym stoliku, każdy uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy stempel w książce, "przypinkę", a także rozwiązać specjalnie przygotowaną na ten dzień "romantyczną" krzyżówkę i otrzymać nagrodę.

W ramach atrakcji dla najmłodszych uczestników, na bibliotecznych, barwnych ławeczkach, odbywało się malowanie buziek przez uczennice Liceum Sztuk Plastycznych.

Na zakończenie tegorocznego „Narodowego Czytania” odbył się mini recital Macieja Wiśniewskiego, który zaśpiewał i zagrał polskie ballady, idealnie wpisując się w klimat wydarzenia.

Dodać należy, że tegorocznej edycji "Narodowego Czytania" towarzyszyło otwarcie wystawy „Wyspa wolności”, która prezentuje historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. To najstarsza polska instytucja kultury poza krajem, dawniej tworzona przez polskich romantyków na emigracji m. in. Adama Mickiewicza. Zapraszamy do obejrzenia jego rękopisów, portretów wieszcza i jego rodziny oraz najcenniejszych pamiątek i zbiorów polskich. Wystawa jest dostępna do zwiedzania w sali konferencyjnej Biblioteki do końca września.

Następne "Narodowe Czytanie" aż za rok... A jaka książka będzie lekturą przewodnią kolejnej edycji? My już wiemy! I dzielimy się z Wami wiadomością, że w przyszłym roku wspólnie czytać będziemy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

  • kobieta i dwóch mężczyzn pozują do zdjęcia
  • osoby siedzące na fotelach czytają wiersze
  • zgromadzona publiczność słuchająca wierszy
  • kobieta i mężczyzna czytają "Ballady i romance"
  • mężczyzna śpiewa, gra na gitarze

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim