Nawigacja
AKTUALNOŚCI WRZESIEŃ 2023
9 września - Światowy Dzień FAS (z ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome)
Światowy Dzień FAS (z ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome) obchodzony jest od 1999 r., przypada zawsze 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godz. 9.09. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę:
9 MIESIĘCY CIĄŻY BEZ ALKOHOLU
FAS - zespół uszkodzeń organizmu i związanych z tym zaburzeń rozwoju u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. Występuje u dzieci i dorosłych, jest nieuleczalny.
FASD (z ang. FASD: Fetal Alcohol Spectrum Disorder) - Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych jest ogólnym terminem, opisującym całe spektrum skutków rozwojowych, występujących u potomstwa matek pijących alkohol w okresie ciąży. Skutki te mogą obejmować zaburzenia rozwoju fizycznego, umysłowego, zachowania i uczenia się; mogą trwać przez całe życie.
„Podaruj swojemu dziecku zdrowe i radosne życie. Nie pij alkoholu, gdy planujesz zajść w ciąże, jesteś w ciąży, karmisz dziecko piersią.”
Alkohol – legalnie dostępna substancja, jest jednym z czynników środowiskowych, który może nieodwracalnie zmienić stan płodu, powodując rozległe i poważne szkody u rozwijającego się dziecka. Każdy rodzaj alkoholu i każda jego ilość może być groźna dla dziecka w życiu płodowym.
Spożywanie go przez przyszłych rodziców przed zapłodnieniem, wpływa zarówno na płodność kobiet i mężczyzn, jak i na jakość materiału biologicznego i genetycznego, a tym samym na zdrowie dziecka.
W pierwszych 8 tygodniach ciąży, kiedy powstają zawiązki wszystkich narządów, picie alkoholu może doprowadzić do nieodwracalnych wad rozwojowych narządów, a także wad układu kostnego, moczowego, słuchowego czy wzrokowego.
Przez okres całej ciąży na negatywne działanie alkoholu narażony jest ośrodkowy układ nerwowy dziecka. Konsekwencjami mogą być: opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją.
Zaburzenia powstałe w wyniku spożycia alkoholu przez kobietę w ciąży noszące nazwę FASD - Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, mają wpływ na rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny zarówno w okresie dzieciństwa i dorastania, a także po osiągnięciu dorosłości.
W Europie FASD dotyczy około 1% wszystkich żywych urodzeń (8 na 1000 urodzonych) i jest najbardziej rozpowszechnionym, niegenetycznym schorzeniem neurorozwojowym.
Dane epidemiologiczne publikowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczące rozpowszechnienia FASD w Polsce, (projekt badawczy ALICJA z 2015 r.) wskazują, że Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych dotyczy 20 dzieci na 1000 urodzonych.
Szacuje się, że 2% uczniów nauczania początkowego ma FASD, co oznacza, że występuje ponad 10 razy częściej niż zespół Downa.
Nie ma lekarstwa, ani specjalnego leczenia mogącego usunąć FASD. Fizyczne wady i zaburzenia psychiczne utrzymują się przez całe życie. Wczesna diagnoza i podjęcie interwencji może poprawić rozwój dziecka, zmniejszyć skutki i przyczynić się do zminimalizowania niektórych wtórnych niepełnosprawności. Jednak z FASD się nie wyrasta, a dorośli z spektrum także wymagają adekwatnych działań pomocowych.
„FASD nie można wyleczyć, ale w 100% można mu zapobiec. Dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość każdego człowieka niezależnie od płci na temat szkodliwego działania alkoholu na płód”
Twoje decyzje mamo, to moja przyszłość. W czasie ciąży nie ma dawki alkoholu, która byłaby dla mnie bezpieczna. Alkohol w moim małym organizmie powoduje nieodwracalne szkody.”
Oprac. Mińskie Centrum Profilaktyki
Na podstawie „Alkohol – Kobiety – FASD”, Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA, nr 2(102)2023 oraz www.ciazabezalkoholu.pl
Kontakt
Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1 05-300 Mińsk Mazowiecki tel. +48 25 759 53 00, 11 fax +48 25 758 40 25 e-mail boi@umminskmaz.pl www.minsk-maz.pl |
Pracujemy: Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
|
Portal Usług Elektronicznych: https://e-minskmaz.pl
Informacja o sposobach komunikacji - kliknij