Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 20 października 2018

Imieniny:

Ireny, Kleopatry, Wendelina

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

  • Europa dla Obywateli
  • MSA wyposażenie

Nawigacja:

  • Aktualności    /   

Treść strony

Miejskie obchody rocznicy tragicznych wydarzeń września 1939 roku

Organizatorami tegorocznych miejskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń września 1939 roku  i Dnia Sybiraka byli: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki oraz społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika i Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Wł.  Andersa – placówek mieszczących się w jednym budynku.

Wśród zaproszonych gości, którzy 16 września przybyli na ulicę Kopernika,  znaleźli się: pan Leszek Celej – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, który reprezentował Wiceministra Obrony Narodowej – posła Czesława Mroczka, pan Krzysztof Michalik – Zastępca Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, pan Michał Wasilewski - Przewodniczący Powiatowej Rady ds. Kombatantów, żołnierz 8. Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej, frontowy żołnierz 26. pułku artylerii przeciwlotniczej i 4. Brygady Pancernej 1. Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, uczestnik walk w operacji berlińsko-praskiej, dr Zbigniew Szubiński, żołnierz Szarych Szeregów Zawiszaków, ps. „Żbik", uczestnik powstania warszawskiego, byli żołnierze, działacze związków kombatanckich wraz z rodzinami, księża z mińskich parafii, dowódcy i komendanci służb mundurowych, a także dyrektorzy, kierownicy, przewodniczący, prezesi instytucji, towarzystw i organizacji działających na terenie miasta. W związku z tym, że rocznica była doskonałą okazją do kolejnej lekcji patriotyzmu, wzięli w niej również udział laureaci miejskiego konkursu „Cichy Bohater” – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniowie SP1 i GM1 wraz z rodzicami i  nauczycielami.

Oficjalne obchody rozpoczęły się w Kościele pw. św. Antoniego z Padwy. W czasie Mszy Świętej z udziałem gości, pocztów sztandarowych szkół, organizacji i zawiązków z terenu miasta, zebrani mieli okazję odmówić modlitwę w intencji Sybiraków oraz ofiar II wojny światowej.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkół i została podzielona na części tematyczne. Po powitaniu zgromadzonych w sali uczestników tego niezwykłego wydarzenia przez dyrektorów placówek: panią Iwonę Dróżdż i pana Tomasza Ciechańskiego, głos zabrali zaproszeni goście, zwracając w swoich przemówieniach uwagę na wartość tego typu spotkań i przypominając ważne wydarzenia z wojennej historii Polski.

Następnym punktem programu było odebranie przez pana Edmunda Wiącka – weterana walk za wolność ojczyzny - aktu mianowania na stopień kapitana. Pan Wiącek w 1944 roku wstąpił do formującej się na terenie Związku Radzieckiego 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego. W szeregach 3. Samodzielnego Batalionu Saperów brał udział w bitwie pod Studziankami w sierpniu 1944 roku. W styczniu roku następnego uczestniczył w wyzwalaniu Warszawy, a następnie Bydgoszczy, Piły i Kołobrzegu. Po tych wydarzeniach wraz z Armią Ludowego Wojska Polskiego przekroczył Odrę i brał udział w szturmie na Berlin. Jest m.in. Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Zwycięstwa i Wolności, Odznaki Honorowej Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Srebrnego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i wielu innych odznaczeń. Akt mianowania odczytał komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim - pan ppłk Zygmunt Sekular.

Następnie pani Hanna Wielgołaska - jako przewodnicząca jury - podsumowała IV edycję konkursu miejskiego „Cichy Bohater”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Nasi Rówieśnicy”. W rywalizacji wzięło udział 31 uczniów z 8 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Mińsk Mazowiecki. Celem zmagań było odnalezienie i opisanie swoich rówieśników, czyli osób, które w latach 1939-1945 miały nie więcej niż 17 lat, a dzielnie walczyły o wolną i niepodległą ojczyznę. Projekt obejmował dwie dziedziny twórczości: literaturę i film lub prezentację multimedialną. Uczestnicy przygotowywali prace w dwóch grupach wiekowych (klasy IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum). Udział w tym konkursie  dawał uczniom i nauczycielom możliwość realizacji projektów edukacyjnych wymaganych w nowej podstawie programowej.
Jury w składzie:  Hanna Wielgołaska - nauczyciel polonista GM1, Joanna Czeluścińska – psycholog PPP, Magdalena Dąbrowa - nauczyciel polonista GM1, Bożena Polkowska - nauczyciel informatyk SP1, Artur Wróblewski - nauczyciel historii Zespołu Szkół w Siennicy, Michał Wasilewski - Przewodniczący Powiatowej Rady ds. Kombatantów następująco oceniło prace konkursowe:
szkoła podstawowa - kategoria literatura
I miejsce - Natalia Safaryn  SP2, II miejsce - Kamila Koseska  SP2, III miejsce - Damian Koseski  SP2, wyróżnienia: Alicja Betlej i Natalia Marchaj SP2 oraz Agata Kolasińska SP5;
szkoła podstawowa - kategoria multimedialna
I miejsce - Maja Kostrzewska  SP2, II miejsce - Jakub Szopa  Huta Mińska;
gimnazjum - kategoria literatura
I miejsce - Joanna Kiełczykowska GM1, II miejsce - Paulina Zatorska GiLO, III miejsce - Patrycja Klimkowska GM1, wyróżnienia: Eliza Majewska GM3, Natalia Kulbacka GM2, Tomasz Śledziewski GM1, Małgorzata Patoleta GM1;
gimnazjum - kategoria multimedialna
wyróżnienie  - Kamil Samson GM1.

Po nagrodzeniu laureatów zgromadzeni w sali goście mieli okazję obejrzeć krótki program artystyczny przygotowany przez młodzież GM1 pod kierunkiem pani Hanny Wielgołaskiej. Oprawą muzyczną zajął się pan Tomasz Zalewski wraz z uczniami SP1.

Niezwykle ważną (szczególnie dla społeczności GM1) i bardzo wzruszającą dla wszystkich stała się chwila poświęcona zmarłemu niedawno kpt. Jakubowi Hryniewickiemu. Ten żołnierz Byłych Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy” był przyjacielem gimnazjum przy ulicy Kopernika, a także inicjatorem nadania szkole imienia, wmurowania tablicy pamiątkowej, założenia izby pamięci gen. Andersa i żołnierzy II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości zostali zapoznani z życiorysem „Kuby” i uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała film pt. „Losy zesłańców Sybiru” przekazany szkole przez Oddział Warszawski Związku Sybiraków. Pokaz przybliżył sylwetki i życie naszych rodaków deportowanych w głąb byłego ZSRR.

Ostatnim elementem obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń września był pokaz przygotowany przez Grupę Rekonstrukcyjną Muzeum 2. Korpusu Polskiego z Józefowa. Młodzież miała okazję poznać historię walk września 1939 roku, obejrzeć wyposażenie żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej, a także spróbować wojskowej grochówki.

To niecodzienne spotkanie młodości z dojrzałością, młodego pokolenia ze starszym było wydarzeniem o niepowtarzalnej wartości historycznej i patriotycznej zarówno w życiu naszych wychowanków, jak i w życiu miasta. Stało się dobrą okazją i właściwym czasem, aby przypomnieć poświęcenie, honor, odwagę i bohaterstwo żołnierzy różnych frontów II wojny światowej.
Obecnie słowa „patriotyzm” i „patriota” najczęściej kojarzą się młodemu pokoleniu z nudną lekcją historii lub z bohaterskimi męczennikami za naszą wolność. W każdym wypadku z niczym, co dotyczyłoby nas bezpośrednio. Dzięki takim uroczystościom młodzież poznaje historię „na żywo” - ze wspomnień osób, które przeżyły wojnę. Ma okazję budować swoją przyszłość na mocnych fundamentach – na znanej i pamiętanej przeszłości. Co z kolei pozwala na identyfikację narodową i kulturową, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, przygotowuje do pełnienia ról prospołecznych. Wspólne przeżywanie świąt narodowych i lokalnych, opieka nad miejscami pamięci narodowej, uczestnictwo w programach i konkursach o charakterze patriotycznym, integrują i ukazują młodemu pokoleniu współczesne oblicze patriotyzmu.

Hanna Wielgołaska
i Magdalena Dąbrowa
GM1

Wstecz

Rotator zdjęć

  • MKS MAZOVIA
    MKS MAZOVIA
  • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 1220212