Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 17 października 2019

Imieniny:

Lucyny, Wiktorii, Ignacego

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

  • Europa dla Obywateli
  • MSA wyposażenie

Nawigacja:

  • Aktualności    /   
  • Aktualności październik    /   

Treść strony

SIÓDMY POWIATOWY DZIEŃ PAPIESKI

Powiatowy Dzień Papieski po raz siódmy został zorganizowany wspólnie przez trzy szkoły: Salezjańskie Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej oraz Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Każdego roku celem organizatorów jest integrowanie społeczności lokalnej wokół postaci Papieża Jana Pawła II. W tym roku mieszkańcy powiatu mińskiego zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Pocztówka do świętego” oraz w wernisażu „Pielgrzymka nadziei”.

 

Na konkurs pocztówkowy nadesłano aż 385 prac. Były pocztówki wykonane indywidualnie, zespołowo, czasem kartki od całych klas, nierzadko pocztówki rodzinne. Jury oceniało zarówno awers (czyli stronę plastyczną), jak i rewers (oryginalny, samodzielnie stworzony tekst do adresata - św. Jana Pawła II). Pomysłów było tak wiele, jak wielu autorów prac. Jurorzy (przedstawiciel Instytutu Papieża Jana Pawła II – pan Łukasz Jankowski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie – pan Michał Rukat, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawsko-Praskiej – siostra Natanaela, pani Sylwia Gawrysiak z Tygodnika „Idziemy” oraz pani Joanna Wilczak z Miejskiego Domu Kultury) mieli nie lada wyzwanie przy wyborze zwycięzców. Zdecydowali się przyznawać nagrody i wyróżnienia aż w 6 kategoriach. W gronie laureatów znaleźli się autorzy 43 pocztówek do świętego Jana Pawła II.

Wśród przedszkolaków I miejsce zajął Krzyś Kohn z Przedszkola Niepublicznego Do-Re-Mi w Chrośli, II - Marysia Pasik, Kamila Łyczkowska i Matylda Mędrzycka z Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Ciuchcia”, zaś III - Adam Szwajkowski z Przedszkola Niepublicznego Do-Re-Mi. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Lilla Olszewska z babcią Ewą Olszewską, Zuzanna Ostrowska ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzózem, Igor Fijołek i Kacper Łodyga ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w ZS w Latowiczu, Maria Sadowska i Rafał Metera z Gminnego Przedszkola w Mrozach, Natalia i Mikołaj Rybaccy zgłoszeni przez mamę oraz grupa Starszaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

Konkurs pocztówkowy wzbudził ogromne zainteresowanie u uczniów szkół podstawowych, więc organizatorzy podzielili tę grupę na dwie kategorie. W klasach I-III zwyciężył Rafał Sarna ze Szkoły Podstawowej w ZS w Stojadłach, II miejsce zajął Michał Mudant z tej samej szkoły, natomiast III - Aleksandra Szołdra ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Hallera w Mariance. Jury przyznało 5 wyróżnień w tej kategorii, otrzymali je: Kacper Zarzycki (Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie), uczniowie kl. 1b ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej, Bartosz Czerwiński (Szkoła Podstawowa w ZS w Stojadłach), Miłosz Zaborowski (Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim) oraz Kamila Ziółkowska (Szkoła Podstawowa w ZS w Stojadłach). W klasach IV-VI najlepszą pocztówkę do świętego Jana Pawła II wykonała Julia Wronowska ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w ZS w Latowiczu, II miejsce zajęła Kamila Olko z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siennicy, natomiast III – Zofia Niewiadomska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Alicja Sabak i Wiktoria Zawada (Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Siennicy), Mikołaj Jarzyna i Iga Szulc (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki) oraz Elżbieta Staszel (Szkoła Podstawowa w ZS w Stojadłach).

W kategorii gimnazjów miejsca na podium zajęły dwie dziewczyny z Zespołu Szkół w Halinowie (I – Katarzyna Wilgatek, II – Marta Piotrowska), zaś trzecia nagroda przypadła Weronice Rechnio i klasie 2j z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Wśród wyróżnionych kartek znalazły się pocztówki przygotowane przez uczniów klas: 2a, 2f oraz Kamili Serafińskiej z papieskiego gimnazjum. Jurorzy w swoim werdykcie wyróżnili też pracę Marzeny Bugzel z Gimnazjum nr 2 w Mrozach.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężczyniami okazały się trzy uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. M. Skłodowskiej-Curie: I miejsce zajęła Maria Magdalena Domańska, II - Natalia Wardzyńska i III - Weronika Rudnik.

Jurorzy konkursu pocztówkowego przyznali też nagrody dla uczniów szkół specjalnych i ośrodków wychowawczych. W tej grupie na podium znaleźli się podopieczni Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie: I miejsce - Adrian Skoczek, II – miejsce - Kamil Dębowski i III - Magdalena Kowalczyk, a wyróżnienia otrzymały Ewa Sułkowska i Dorota Sułkowska. Nagrodę specjalną jury przekazało uczniom z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie. Kolejną nagrodą specjalną były półroczne prenumeraty Tygodnika „Idziemy” (patrona medialnego), które otrzymały trzy szkoły za szczególne zaangażowanie uczniów w konkurs pocztówkowy. Nagrody te trafiły do Zespołu Szkół w Stojadłach, do Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej–Curie w Mińsku Mazowieckim oraz do Szkół Specjalnych w Ignacowie za piękną, dużą kartkę od całej społeczności szkolnej.

Wszystkim laureatom i uczestnikom powiatowego konkursu „Pocztówka do świętego” należą się brawa za pomysłowość, staranność wykonania i szczery przekaz, jaki niosły ze sobą karty, których adresatem był święty Jan Paweł II. Mogli się o tym przekonać ci wszyscy, którzy 21 października przyszli do Miejskiego Domu Kultury na wernisaż wystawy „Pielgrzymka nadziei” połączony z wystawą pocztówek. Wieczorne spotkanie rozpoczęło się występem uczniów z klasy teatralnej (2a) w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II, którzy pod opieką wychowawczyni – pani Anny Lubienieckiej – przygotowali niezwykle poruszającą pantomimę o świętości papieża Polaka. Następnie wszyscy goście wzięli udział w otwarciu wystawy składającej się z 20 wielkoformatowych plansz, na których zebrano wspomnienia z drugiej wizyty Ojca Świętego w ojczyźnie w 1983 roku. O idei wystawy opowiedział zebranym przedstawiciel Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – pan Michał Karpowicz, który zwrócił uwagę zarówno na znaczenie historyczne, jak i społeczne II pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Po chwili poświęconej wystawie „Pielgrzymka nadziei” nadszedł czas wręczania nagród laureatom konkursu pocztówkowego. W związku z tym, że nagrodzono autorów aż 43 kartek, scena z każdą chwilą wypełniała się dumnymi młodymi ludźmi. Organizatorzy poprosili o pomoc przy wręczaniu nagród starostę powiatu mińskiego – pana Antoniego Tarczyńskiego, wójta gminy Mińsk Mazowiecki pana Janusza Antoniego Piechoskiego i panią Alicję Cichoń reprezentującą burmistrza miasta pana Marcina Jakubowskiego. Wspólne zdjęcie wszystkich laureatów zakończyło tę część spotkania. Następnie wszyscy mogli obejrzeć obie wystawy, poczęstować się kremówką i podzielić wrażeniami.

Powiatowy Dzień Papieski w tym roku obchodzony pod hasłem „Świętymi bądźcie” po raz kolejny udało się zorganizować dzięki współpracy trzech dyrektorów: ks. Ryszarda Woźniaka, pana Piotra Matzanke i pana Grzegorza Wyszogrodzkiego, którzy od siedmiu lat z powodzeniem wcielają w życie ideę integrowania środowiska lokalnego wokół postaci Papieża-Polaka. Po raz kolejny nagrody zgodzili się sponsorować: Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mińsku Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim, Kuria Warszawsko-Praska, Instytut Papieża Jana Pawła II, Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Piekarnia „Gromulski”. Po raz kolejny organizatorzy sprawili, że tak wiele osób włączyło się w zaproponowane inicjatywy, tym razem konkurs pocztówkowy i wernisaż wystawy „Pielgrzymka nadziei”. Wszyscy wyrażamy zatem nadzieję, że po raz kolejny spotkamy się przy obchodach kolejnego – już ósmego – Powiatowego Dnia Papieskiego za rok!

w imieniu organizatorów – Agnieszka Kożuchowska, fot. Przemysław Piątkowski

Wstecz

Rotator zdjęć

  • Gmina Mińsk Mazowiecki
  • MKS MAZOVIA
    MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 32076