Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 17 października 2019

Imieniny:

Lucyny, Wiktorii, Ignacego

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

  • Europa dla Obywateli
  • MSA wyposażenie

Nawigacja:

  • Aktualności    /   
  • Aktualności listopad    /   

Treść strony

Kolejny Festiwal Skrzyneckiego za nami

Kolejny Festiwal Skrzyneckiego za nami. Po wcześniejszych udanych edycjach mogłoby się wydawać, że organizatorzy nie są w stanie już niczym nowym zaskoczyć publiczności. Nic bardziej mylnego. Czterodniowe święto sztuki obfitowało w wydarzenia kulturalne z najwyższej półki.
Festiwal zainaugurowało spotkanie z dr Anną Żakiewicz – znawczynią Witkacego z Muzeum Narodowego w Warszawie, która wyjaśniła dlaczego Witkacy i jego twórczość stały się motywem przewodnim Festiwalu. Jego dzieła niezmiennie fascynują. Mechanizmy rządzące jego twórczością są ponadto zaskakująco współczesne - poszczególne gatunki sztuki, jakie uprawiał mieszają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają tworząc jednolity świat wyobraźni charakterystyczny dla dzisiejszego pojmowania otaczającej nas rzeczywistości.

Twórczością i działalnością Piotra Skrzyneckiego staramy się zainteresować młodzież. To do niej skierowana była oferta drugiego dnia Festiwalu. Wojciech Cichoń – rysownik, twórca komiksu „Brama Czasu” i „Skarb Krzywoustego” oraz Artur Grzenda scenarzysta wyjaśnili jak napisać scenariusz i stworzyć komiks. Grupa ponad 30 uczniów mińskich gimnazjów z zainteresowaniem uczestniczyła w tworzeniu rysunkowych historii.

Wieczorem Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr w filmie „Mistyfikacja” brawurowo wcielili się w Witkacego i tropiącego go studenta.

Jednym z głównych celów Festiwalu jest wspieranie śpiewających młodych ludzi, którzy marzą o tym by dzielić się ze światem swoja twórczością. To właśnie dla nich organizujemy Przegląd Piosenki Poetyckiej. Trzeciego festiwalowego dnia śpiewali oni poezję oddając hołd wielkim twórcom polskiej piosenki, piosenki i piwnicznej, i kabaretowej, i festiwalowej. Młodych pasjonatów poezji śpiewanej oceniało jury w składzie Elżbieta Adamiak, Andrzej Zarycki, Maciej Półtorak, Jan Poprawa i Robert Zapora. Grand Prix gwarantujące m.in. występ w Piwnicy pod Baranami oraz nominację do finału 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie otrzymała Karolina Lizer. Drugą nagrodę wywalczyła Aleksandra Wylężek, trzecie miejsce przypadło Danucie Szymańskiej. Dwa honorowe wyróżnienia otrzymali Grzeczni Chłopcy i Dominik Kwaśniewski.

 Na piątkowy wieczór z niecierpliwością czekali miłośnicy Piwnicy pod Baranami. Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. Nie inaczej było w tym roku. Niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni „piwniczych” kompozytorów – to wszystko stworzyło niepowtarzalną, wysmakowaną artystyczną ucztę. Tym razem legendarny zespół wystąpił w specjalnie przygotowanym na podstawie tekstów Witkacego programie „Makabreski”, który zaprezentowany był dopiero po raz drugi.

Ukoronowaniem Festiwalu, mocnym sobotnim akordem był występ Teatru im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem. Zespół wystąpił po raz pierwszy w Mińsku. Przyjmując od nas zaproszenie potwierdził, że Festiwal Skrzyneckiego w Mińsku to prestiżowe wydarzenie liczące się na kulturalnej mapie Polski. Spektakl „Appendix” złożony był z fragmentów „Niemytych dusz” St. I. Witkiewicza, piosenek napisanych do rozmaitych tekstów i śmiesznych wierszyków Patrona zakopiańskiej sceny. Zabawne scenki, zaskakujące rozwiązania kazały publiczności bawić się, myśleć i śmiać się.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Festiwalu mył videomapping 3D. Każdego dnia na godzinę przed wieczornym wydarzeniem na fasadzie pałacu wyświetlana była opracowana specjalnie na potrzeby Festiwalu Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim multiprezentacja łącząca grafikę 3D, obraz i muzykę.

Uczestnicy Festiwalu po tegorocznych atrakcjach z niecierpliwością oczekują już kolejnych edycji. Jednego można być pewnym – będzie to na pewno niezapomniana uczta dla ducha.  

Piotr Siła, fot. z arch. MDK

Wstecz

Rotator zdjęć

  • Gmina Mińsk Mazowiecki
  • MKS MAZOVIA
    MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 32000