Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 19 listopada 2019

Imieniny:

Seweryna, Elżbiety, Maksyma

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

  • Europa dla Obywateli
  • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

„Żółte kartki” Straży Miejskiej i … holowanie pojazdów

„Żółte kartki” Straży Miejskiej i … holowanie pojazdów – nowe inicjatywy mińskiej Straży Miejskiej.   

Problem wolnych miejsc do parkowania, zwłaszcza w centrum miasta, jest doskonale znany chyba wszystkim kierowcom, dlatego wielu z nich parkuje pojazdy nie zawsze zgodnie z przepisami.

Tylko w I półroczu dyżurny SM odebrał 292 zgłoszenia od mieszkańców związane z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów w mieście, a sami strażnicy podjęli w tym temacie aż 1755 interwencji, nakładając 453 mandaty karne i udzielając 1247 pouczeń, a w pozostałych sprawach kierując wnioski o ukaranie do sądu.

„Żółta kartka” to nowy pomysł, choć sprawdzony już w innych rejonach kraju. Zgodnie z wytycznymi komendanta strażnicy częściej niż dotąd będą przeprowadzać kontrole w tzw. strefach ograniczonego parkowania i innych miejscach zgłaszanych przez mieszkańców, choć nie zawsze sięgać będą od razu po bloczek z mandatami. Nałożą upomnienie w postaci „żółtej kartki” – metoda ta dotyczyć będzie tylko drobnych wykroczeń, również takich, które nie stwarzają problemu innym oraz nie powodują zagrożenia dla pozostałych mieszkańców miasta.

„Żółte kartki” będą stosowane wobec kierowców, którzy parkują w miejscach, gdzie zabraniają tego znaki drogowe. Kierowca pojazdu zamiast mandatu ujrzy za wycieraczką żółtą kartkę z logiem straży miejskiej oraz informacją, że auto zostało pozostawione w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Co więcej, jest to ostrzeżenie, iż strażnicy następnym razem zastosują bardziej restrykcyjne środki w postaci mandatu karnego. Pojazd taki zostanie, bowiem każdorazowo zarejestrowany w bazie straży miejskiej i przy każdej kolejnej interwencji strażnik będzie weryfikował czy już wcześniej kierujący nie został pouczony „żółtą kartką”. Kierowcy, którzy blokują przejazd innym pojazdom, stwarzają swoim parkowaniem zagrożenie czy też parkują na miejscach przeznaczonych dla inwalidów, na „żółtą kartkę” nie mają co liczyć. Dla nich przygotowano od razu wezwania do zgłoszenia się w siedzibie Straży Miejskiej celem odebrania mandatu karnego bądź też ich pojazd zostanie odholowany.

Jeżeli zaparkujemy samochód w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu albo pozostawimy pojazd nieoznakowany kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla auta osoby niepełnosprawnej, nasz samochód może zostać odholowany. Wynika to z art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).

W takim  przypadku, jak pozostawienie pojazdu na przejściu dla pieszych lub w jego pobliżu, w obrębie skrzyżowania, na miejscu dla osoby niepełnosprawnej strażnicy o tolerancji zapomną. Wezwą holownik i zlecą wywiezienie pojazdu na jeden z parkingów strzeżonych, powiadamiając o tym fakcie dyżurnego Komendy Powiatowej Policji. Kierujący, zanim odbierze swój pojazd, będzie zobligowany nie tylko do zapłaty wysokiego mandatu w siedzibie straży miejskiej, ale również do pokrycia kosztów związanych z jego odholowaniem i zabezpieczeniem na strzeżonym parkingu, a i te koszty są niemałe. Odholowanie pojazdu osobowego  to wydatek 485 zł, a koszt parking strzeżonego  to 39 zł za każdą dobę.

Co należy zrobić, gdy stwierdzimy, że nasz pojazd został odholowany?

  1. Należy zadzwonić pod numer 986 (Straż Miejska) lub 997 (Policja) i upewnić się, czy samochód na pewno został odholowany (wyklucza to inne sytuacje typu kradzież). W czasie rozmowy telefonicznej z dyżurnym uzyskamy adres parkingu strzeżonego, na którym stoi odholowany samochód oraz poznamy procedurę i warunki odebrania pojazdu.
  2. Jeżeli podmiotem, który wydał decyzję o odholowaniu była Straż Miejska, udajemy się do siedziby przy ul. Konstytucji 3 Maja 1a i tam okazujemy prawo jazdy, dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny. Jeżeli nie jesteśmy właścicielem odholowanego pojazdu, musimy posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez jego właściciela lub zgłosić się po odbiór pojazdu razem z jego właścicielem. Na podstawie okazanych dokumentów zostanie nam wydane zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego.
  3. Udajemy się na wskazany parking strzeżony. Po uiszczeniu opłat za holowanie oraz parkowanie możemy odebrać auto.

 

Oprac. na podst. mat. Straży Miejskiej w Mińsku Maz.

Wstecz

Rotator zdjęć

  • Gmina Mińsk Mazowiecki
  • MKS MAZOVIA
    MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 28248