Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 19 sierpnia 2018

Imieniny:

Jana, Bolesława, Ludwika

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

  • Europa dla Obywateli
  • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Święto Pułkowe 7. Pułku Ułanów Lubelskich

Jak co roku, Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego, zorganizowało święto pułkowe na pamiątkę odznaczenia przez marszałka Józefa Piłsudskiego sztandaru Pułku, a więc wszystkich jego żołnierzy, orderem Wojennym Virtuti Military V klasy. 23 marca 1921 r. mówił: „Za zasługi w bojach, za dzielność, za wytrwanie w dobrej i złej doli - mianuję 7. Pułk Ułanów Lubelskich kawalerem Virtuti Militari”. Tylko 5 pułków przedwojennej kawalerii zostało tak uhonorowanych.

W sobotę 7 kwietnia pod pomnikiem gen. Zygmunta Piaseckiego odczytano uroczysty apel poległych, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów. Następnie poczet sztandarowy 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego (który dziedziczy barwy i tradycję 7 PUL) i poczet 7 Pułku Ułanów Lubelskich, razem z zebranymi gośćcmi, udali się do Muzeum Ziemi Mińskiej dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich przy ul. Sosnkowskiego. Tam został otworzony pasaż lanc 7 Pułku i tablica koni oficerskich 7 Pułku. Uroczystość uświetniły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Zamienia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego występując z gawędą o koniach kawaleryjskich i z przedstawieniem “Jak to drzewiej na imieninach marszałka bywało”

W niedzielę 8 kwietnia uroczystości rozpoczęliśmy od Mszy Świętej za żołnierzy 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Następnie na placu Stary Rynek odbyła się inscenizacja święta pułkowego w czasie którego zaprezentowano Szefowi Pułku gen. K. Sosnkowskiemu sekcje pułku ze 100 lat jego istnienia. Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem niepodległości, przybyli na święto mińszczanie mogli obejrzeć przedwojenny sprzęt kawaleryjski, samochód pancerny Bren Carrier w barwach 7PUL odtworzonego we Włoszech w 1945 r. W namiocie Muzeum Ziemi Mińskiej można było zobaczyć odlew popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego wykonany przez znanego rzeźbiarza, profesora i rektora ASP w Krakowie Konstantego Laszczki. Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki.

Zenon Duszczyk

  

Wstecz

Rotator zdjęć

  • MKS MAZOVIA
    MKS MAZOVIA
  • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 17524