Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 23 marca 2019

Imieniny:

Pelagii, Feliksa, Zbysława

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

  • Europa dla Obywateli
  • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i oddaleni”

Już od czterech lat zapraszamy Państwa na Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i oddaleni”. Cieszymy się, że jesteście wtedy z nami. Dzięki temu wiemy, że nasze działania mają sens. Odpominanie żydowskiej obecności wzbogaca naszą wspólnotowość tu i teraz. Wiemy, że przeszłości nie zmienimy, ale mamy przecież wpływ na przyszłość. W trosce o nią  na płaszczyźnie kultury chcemy budować wspólnotę.

W dniach 24 – 26 listopada zapraszamy na IV Dni Kultury Żydowskiej zorganizowane wokół pytania: Kim jest człowiek? Zadawał je sobie Abraham Joshua Heschel, jeden z największych filozofów żydowskich XX wieku, potomek słynnego rodu cadyków chasydzkich, w tym Jakuba Perłowa, cadyka nowomińskiego.  Przypomnimy jego postać dzięki obecności szczególnego gościa – pani Susannah Heschel, jego córki, profesor studiów żydowskich w Dartmouth College w USA.

24 listopada w sobotę najmłodszych (dzieci 6 - 10 lat) zapraszamy do Muzeum Ziemi Mińskiej na warsztaty  współorganizowane przez edukatorkę Muzeum POLIN panią Renatę Płotczyk „Dziecko. Ryba. Człowiek”, a trochę starszych na warsztaty fotograficzne pt. „Co ciekawego kryją stare fotografie”, które poprowadzi pan Marek Łodyga, prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Przygotowaliśmy również zajęcia dla rodzin – rokrocznie cieszącą się dużą popularnością grę miejską „W poszukiwaniu człowieka. Śladami Żydów Mińskich” prowadzoną wraz z uczniami przez panią Ewę Borkowską, nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

26 listopada, w poniedziałek w godzinach 9.30 – 12.00, zapraszamy młodzież mińskich szkół średnich do Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty czytania tekstów filozoficznych z filozofem Tomaszem Femiakiem, założycielem Filozoficznej Akademii Rozwoju Osobistego Ego Eimi. Młodzież będzie miała szansę zmierzyć się z tekstem Abrahama J. Heschela oraz porozmawiać z jego córką Susannah. Choć same warsztaty odbędą się w języku polskim, liczymy na to, że młodzież z gościem porozmawia w języku angielskim. Ukoronowaniem spotkania będą warsztaty artystyczne.

W południe tego dnia powtórzymy spacer historyczny, który poprowadzi pani Ewa Borkowska. Cieszył się on dużą uwagą w sierpniu podczas miejskich obchodów rocznicy likwidacji mińskiego getta. Spacer chcemy uczynić swego rodzaju hołdem dla Abrahama J. Heschela, który wraz z Martinem Lutherem Kingiem szedł w słynnym marszu z Selmy do Montgomery, sprzeciwiając się dyskryminacji rasowej.   

O godzinie 18.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz ich gości do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z profesor Susannah Heschel poświęcone historii rodziny Heschelów i jej związków z Mińskiem. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert „Nie bój się, braciszku” przygotowany przez młodzież licealną oraz drobny poczęstunek. Uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać przygotowany specjalnie na tę okazję zestaw pocztówek prezentujący historię rodziny Heschelów na tle dawnego Mińska.
Profesor Susannah Heschel pierwszy raz będzie gościła w Polsce. Możliwe jest to dzięki zaproszeniu pani Katarzyny Łaziuk, która przybliżała już mieszkańcom miasta w lokalnej prasie historię rodziny Heschelów. W naszym mieście pani profesor spędzi jeden dzień, a odwiedzi także Wrocław, Łódź i Warszawę, gdzie m.in. w Collegium Civitas wygłosi wykład dla studentów na temat wkładu Abrahama J. Heschela w dialog między religiami. Spotka się także z rzecznikiem Adamem Bodnarem i zarządem Forum Dialogu.

Tegorocznym Dniom Kultury Żydowskiej towarzyszą także otwarte lekcje biblioteczne dla młodzieży szkół średnich poświęcone zadawaniu pytań istotnych i szukaniu na nie odpowiedzi, czyli filozofowaniu, prowadzone przez panią Magdę Mól w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w ramach godzin pracy biblioteki miejskiej. 8 listopada zaś zapraszamy nauczycieli na seminarium, które poprowadzą pani Renata Gryz, nauczycielka języka angielskiego i etyki w Gimnazjum w Pustelniku i pani Elżbieta Smater, nauczycielka języka polskiego i etyki w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim. Dyskutowane na nim będzie zagadnienie istnienia lub nieistnienia wartości, za które warto by umierać. Seminarium przygotuje nauczycieli do poprowadzenia lekcji etyki, filozofii, języka polskiego, zajęć z wychowawcą, religii wokół powyższych zagadnień. Wszelkich informacji na temat warsztatów i seminarium można szukać na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Innym działaniem przygotowującym młodzież do wydarzeń DKŻ są lekcje poświęcone historii i ideom Ruchu na Rzecz Praw Człowieka (Civil Rights Movement) i jego liderowi Martinowi Lutherowi Kingowi Jr. Scenariusze opracowane przez nauczycielki języka angielskiego panie Magdalenę Zygnerską (SP nr 4), Jowitę Stusińską (GiLO) i Katarzynę Łaziuk (GiLO) będą rozesłane do szkół podstawowych i średnich powiatu mińskiego. Autorki zapraszają anglistów do skorzystania z gotowych scenariuszy zajęć. Wierzą, że dzięki omówieniu powyższej tematyki uczniowie nie tylko poszerzą wiedzę, ale także zrozumieją, jak ważna jest solidarność i wspólne działania na rzecz poszanowania i dobra drugiego człowieka.

Wszelkie materiały edukacyjne dostępne będą na stronie internetowej projektu: Relacje. Podaj dalej! https://www.facebook.com/relacjepodajdalej/

Pytania o to, co określa człowieczeństwo, o wartości, to jedne z najważniejszych pytań, jakie można sobie stawiać. Nieustannie warto zadawać sobie pytanie z rozprawy Abrahama J. Heschela – kim jest człowiek? Mamy nadzieję, że IV Dni Kultury Żydowskiej pozwolą nam poddać je mądrej refleksji.

IV Dni Kultury Żydowskiej to dzieło społeczników, jednak ich organizacja wymaga wsparcia nie tylko merytorycznego, ale także i finansowego. Udzieliły go Forum Dialogu, Stowarzyszenie Alumni, Muzeum POLIN, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim. Przylot Susannah Heschel z USA do Polski możliwy jest dzięki finansom grantu uzyskanego z Forum Dialogu.

Tekst: Justyna Radomińska, Katarzyna Łaziuk
Patronat medialny
Strefa Mińsk - Tygodnik Społeczno - Kulturalny Mińsk Mazowiecki
Projekt współfinansowany przez Forum Dialogu
Ponadto organizatorzy dziękują za  wsparcie przedsięwzięcia:
Bożenie i Andrzejowi Plichtom,
Kancelarii Finansowo – Ubezpieczeniowej Marcina Kołodziejczyka w Mińsku Mazowieckim,
Rodzinie pp. Grzyniewskich z  Siedlec i Warszawy,
Firmie Tom-Bud s.c. J. Brodziak T. Czerwiński  W. Czerwiński w Mińsku Mazowieckim,
Dawidowi Matwiejowi  i Akademii Sztuk Walki Teakwon-do IFT,
Walhalla Fight Club  Kamila Chłopika,
Urszuli Borkowskiej,
Agnieszce i Tomaszowi Rycharskim,
Lilli i Maciejowi Kłosom,
Ewie Pszczółkowskiej,
Mariuszowi Żyle Art Deco Mińsk Mazowiecki,
Specjalne podziękowania dla Bartłomieja Wiesnera (projekt graficzny i skład wydawnictwa).

  • dni2018

Wstecz

Rotator zdjęć

  • MKS MAZOVIA
    MKS MAZOVIA
  • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 78242
baner toplayer
Cyfrowy Mińsk