Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 24 kwietnia 2019

Imieniny:

Aleksego, Grzegorza, Fidelisa

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • MARZEC/KWIECIEŃ 2019    /   

Treść strony

XIII Powiatowy konkurs piosenki kabaretowej i teatralnej

W związku z Międzynarodowym Dniem Teatru obchodzonym 27 marca Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Powstańców Styczniowych w Mińsku Mazowieckim organizuje Powiatowy konkurs piosenki kabaretowej i teatralnej. Wydarzenie ma długą tradycję – w tym roku odbyła się już XIII edycja – i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. W szranki stanęło 30 solistów i zespołów ze szkół podstawowych (podzielonych na dwie kategorie: klasy I-IV i V-VIII) oraz z gimnazjów i szkół średnich. Występy oceniali jurorzy będący specjalistami od małych form teatralnych: pan Paweł Parchomenko – nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim, pani Anetta Bodecka – polonista ze Szkoły Podstawowej w Dobrem i pani Marta Patoka – nauczyciel i terapeuta pedagogiczny w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Mińsku Mazowieckim. Zwracano uwagę na dobór repertuaru – zgodny z tematyką konkursu, interpretację tekstu, fantazję i pomysłowość wykonania. Liczyła się również trudna umiejętność połączenia form: mimiki, gestu i ruchu scenicznego (teatr to przecież sztuka synkretyczna) oraz oryginalność wykonania. Repertuar był urozmaicony. Dominowały oczywiście piosenki kabaretowe, ale nie zabrakło też utworów poważnych, skłaniających do refleksji, a nawet pieśni artystycznych Stanisława Moniuszki.


Jury było pod wrażeniem występu Kaliny Sołtysiak ze Szkoły Podstawowejw Kałuszynie. Przygotowana przez panią Agnieszkę Broniarek zajęła I miejsce w kategorii klas I-IV. Upiorny twist z repertuaru Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu młodej artystki wzbudził sporo pozytywnych emocji. Kalina była oczywiście – jak sama o tym śpiewała – śliczna, liryczna i apetyczna, a jej upiorny śmiech wieczorny nie pozostawił wątpliwości, że mamy do czynienia z kimś naprawdę wyjątkowym, obdarzonym szczególnym talentem scenicznym. Reprezentantka tej samej szkoły – Wiktoria Sęktas z zespołem Młodsze fleciki pod opieką pani Wandy Stryczyńskiej wywalczyła II miejsce. W utworze Śpiewam i tańczę szczególnie podobał nam się układ choreograficzny. Piękny, czysty głos, którym Wiktoria operowała z niezwykłą finezją, również został doceniony przez słuchaczy. Zespół Świetliki ze Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim przygotowany przez panią Marzenę Borcuch wyśpiewał III miejsce utworem Kłamczucha. Dobrze dobrany repertuar, choreografia i oryginalność wykonania to gwarancja sukcesu.


Uczniowie starsi – z klas V-VIII szkół podstawowych nie ustępowali poziomem tym młodszym. Bezkonkurencyjny okazał się Jakub Wieczorek ze Szkoły Podstawowej w Jakubowie przygotowany przez panią Dorotę Czerwińską. W piosence Baby, ach te baby z repertuaru Eugeniusza Bodo był bardzo przekonujący. Chłopak jest obdarzony świetnym głosem. Jak na zawołanie zmieniał techniki wokalne – śpiewał zarówno falsetem, jak i dźwiękiem gardłowym, mocno chropowatym. No i to westchnienie! Ono nie pozostawiało wątpliwości, że świat bez kobiet nie ma racji bytu. Tę samą szkołę reprezentowała też Wiktora Sikorska, nagrodzona II miejscem. Uczennica pani Doroty Czerwińskiej ma oryginalną barwę głosu. Ciekawą techniką wokalną z wibratem zaśpiewała piosenkę Modelka. Czysty biały głos kolejnej uczestniczki - Anieli Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim nie był jedynym jej atutem. Świetna charakteryzacja, dokładnie opracowany ruch sceniczny, gesty pełne wdzięku i gracji przekonująco oddały pragnienie młodej dziewczyny, aby otworzyły się przed nią Drzwi do kariery. Tak się też stało. Aniela cieszyła się z III miejsca w konkursie.


Występy najstarszych wykonawców – uczniów klas III gimnazjum i szkół średnich również stały na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcy w tej kategorii – zespół Panna Krysia ze Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim, przygotowany przez panie Dorotę Późniecką i Sylwię Szymczak, wykonał mini spektakl – ślub na opolskim rynku. Był więc rzut welonem i pan młody wiozący swoją wybrankę na … rowerowym bagażniku, a to wszystko przy śpiewie dwóch barytonów. Jednym słowem: Ach, co to był za ślub! Ten sam zespół zajął również III miejsce w swojej kategorii. Tym razem zaśpiewał piosenkę Jesteśmy na wczasach. Sam Wojciech Młynarski byłby pod wrażeniem spektaklu z tangiem i beguinem w tle. II miejsce zajęła Aleksandra Rek z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim. Uczennica pana Jakuba Maguzy śpiewała piosenkę Jestem tutaj. Dbała o dynamikę poszczególnych elementów utworu. Najważniejsze jednak jest to, że sugestywnie przekazała poważny problem współczesnych ludzi – wyalienowania w świecie zdominowanym przez pośpiech i obojętność.


Laureaci zostali nagrodzeni statuetkami i dyplomami, które wręczyła pani wicedyrektor Katarzyna Szlendak. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny występów. Zaznaczyło, że jest to efekt ciężkiej pracy nie tylko młodych artystów, ale również ich opiekunów, którzy poświęcili wiele wolnego czasu, aby uczniów do konkursu przygotować. Wszyscy dobrze wiemy, że śpiewać każdy może, ale nie każdy potrafi robić to tak dobrze, jak uczestnicy XIII Powiatowego konkursu piosenki kabaretowej i teatralnej.
                                                                                          

Monika Halagiera

 • DSC02731
 • DSC02737
 • DSC02788
 • DSC02809
 • DSC02814
 • DSC02857
 • DSC03006

Wstecz

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 7227