Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 24 kwietnia 2019

Imieniny:

Aleksego, Grzegorza, Fidelisa

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • MARZEC/KWIECIEŃ 2019    /   

Treść strony

Zrozumieć starość

Dzięki Fundacji ZACZYN i Mińskiej Radzie Seniorów uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II mogli 1 kwietnia podczas warsztatów ZROZUMIEĆ STAROŚĆ i nie był to żart primaaprilisowy.

Za sprawą pani Izabelli Wandy Rombel oraz dzięki wsparciu Miasta Mińsk Mazowiecki na czele z panem burmistrzem Marcinem Jakubowskim wszyscy siódmoklasiści z „papieskiej trójki” mogli wziąć udział w niezwykłych warsztatach. Panie Maria Grzywacz i Joanna Mazurkiewicz z Fundacji Zaczyn pokazały uczniom przy pomocy kombinezonu geriatrycznego, jak czuje się osoba 60+.
- Mówienie o starości jest bardzo ważne, bo jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i będzie przybywało osób starszych – mówiła Joanna Mazurkiewicz.

Wybrani uczniowie po założeniu specjalnego kombinezonu, który usztywnił ich stawy, ograniczył sprawność fizyczną i siłę mięśniową oraz gogli pogarszających wzrok i słuchawek ograniczających słuch, mieli wykonywać proste życiowe czynności. Okazało się, że wyjęcie tabletki z pojemnika, drobnych monet z portfela czy wypełnienie druku nadania listu poleconego na poczcie nie jest już takie proste. Trudno było usiąść i szybko wstać czy przejść po schodach, a jeszcze trudniej – przeczytać gazetę. Ćwiczenia wywoływały salwy śmiechu, ale przychodziła też refleksja, że to, co być może śmieszy wśród nastolatków, dla osób starszych jest trudną codziennością. Może nie jest łatwo wyobrazić sobie życie osoby starszej, gdy ma się kilkanaście lat, ale te warsztaty z pewnością pozwolą zrozumieć funkcjonowanie osób 60+.

Fundacja ZACZYN realizuje wiele projektów na rzecz osób starszych. Kampania społeczna „Zrozumieć starość” jest jedną z takich inicjatyw. Poza tym fundacja wspiera Rady Seniorów, organizuje konkursy, projekty edukacyjne, kampanie, happeningi czy inne działania z udziałem osób 60+ i na rzecz poprawy wizerunku tej grupy społecznej.  

Młodzież z mińskiej szkoły przekonała się, że życie osoby starszej jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Wspólnie z trenerkami podopieczni dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego zastanawiali się też, co mogą zrobić, by w codziennym życiu pomóc osobom starszym. W warsztatach wzięli udział wszyscy siódmoklasiści oraz przedstawiciele Mińskiej Rady Seniorów – pani Izabella Wanda Rombel, pani Alicja Szymla i pani Halina Starzyńska.

To była niezwykła lekcja empatii i zrozumienia! Prawdziwy międzypokoleniowy dialog.

Izabela Saganowska

 

 • P1190875
 • P1190888
 • P1190893
 • P1190900
 • P1190909
 • P1190947
 • P1190964

Wstecz

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 7163