Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 22 maja 2019

Imieniny:

Rity, Heleny, Wiesława

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • MARZEC/KWIECIEŃ 2019    /   

Treść strony

Refleksje z Wielkopostnego Dnia Skupienia dla Nauczycieli

Duch Święty  czyli o dobrym Przewodniku – refleksje z Wielkopostnego Dnia Skupienia dla Nauczycieli

W sobotnie popołudnie 30 marca 2019 roku nauczyciele z powiatu mińskiego spotkali się, już po raz dwunasty ,  na Wielkopostnym Dniu Skupienia, tradycyjnie w gościnnych progach Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim. Licznie przybyłą grupę pedagogów przywitał ks. Sławomir Łubian , dyrektor Domu Zakonnego oraz dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej  Kurii Warszawsko-Praskiej – ksiądz Piotr Pierzchała, który przedstawił zaproszonego prelegenta – ks.  Arkadiusza Zawistowskiego, Krajowego Duszpasterza Służby  Zdrowia.

Punktem wyjścia do rozważań stało się hasło roku liturgicznego „ W Mocy Bożego Ducha”. Swoimi refleksjami chciała się podzielić z czytelnikami  Elżbieta Paluch, nauczyciel – bibliotekarz  w Zespole Szkół Zawodowych nr 2  im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.

Spotkanie wielkopostne to czas na zatrzymanie się w codziennym biegu, raptem kilka godzin na przedświąteczne porządki w głowie i duszy. To spojrzenie z „lotu ptaka” na swoje życie.

Masz na pewno czasami kłopoty w rodzinie, pracy, mówisz - życie mnie boli. Stres można zajadać czekoladkami, poprawiać nastrój ulubioną muzyką, zwierzać się przyjaciołom, szukać pomocy w internecie. To wszystko pomaga, ale tylko na chwilę. Jakiego dna musimy nieraz sięgnąć w życiu, by odkryć źródło siły w zwyczajnej modlitwie?

Modlitwa to przyjacielskie spotkanie z Bogiem - Tym, kto kocha – to wiemy od dziecka. Niestety, prawie zawsze jest to duchowa walka a nie pobożna formalność. Nie ma co ukrywać, nie jest łatwo! Co nam przeszkadza? – zmęczenie, trudności w skupieniu. Szatan boi się i wręcz nienawidzi modlącego się człowieka bo on jest wtedy  dla niego niedostępny. Stara się za wszelka cenę skłócić go z Bogiem, wzbudza niepokój, szarpie,  dręczy, zasmuca, pokazuje wszystko w negatywnym świetle, potrafi doprowadzić do rozpaczy. Jak ważna jest modlitwa skoro szatan z taką zaciekłością walczy?! Myślisz czasem - to za trudne, nie mam czasu, Bóg i tak nie wysłucha, muszę sobie radzić sam. A może przeciwnie – czujesz się wspaniałym człowiekiem, wręcz bezgrzesznym, więc na co mi Bóg? To działania Złego. Człowiek może walczyć ze Złym ale nigdy sam. Nie da rady!

Czy potrafię przyznać że jestem słaba, robię głupstwa i potrzebuję Przewodnika? Czy mam w sobie tyle pokory, żeby poprosić o pomoc? Bez wsparcia Ducha św. nie da się być dobrym nauczycielem, rodzicem, lekarzem, realizować swoje powołanie w pracy z drugim człowiekiem. Nie da się dobrze modlić. A ileż można zyskać na dobrej współpracy z takim Boskim Przewodnikiem!

Duch Święty to najbardziej tajemnicza i ukryta Osoba Boska . Pełna mocy a jednocześnie działająca delikatnie, nie tak nachalnie jak reklamy w TV. Pyta mnie i Ciebie – czy chcesz? Chcesz? Jest nieuchwytny, Jego działanie widzimy po skutkach – owoce Ducha Św. to miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie czyli  - mądrość życia! To od  Niego pochodzą nasze dobre natchnienia i rewelacyjne pomysły, chęć pomocy, pragnienie modlitwy i prawdy, pokoju serca.

Nie kręć się więc jak ten przysłowiowy pies wokół własnego ogona, czas na odkrycie i użycie własnych skrzydeł. Spójrz  szerzej, odetchnij szeroko tchnieniem modlitwy – Bóg ma dla Ciebie wyjątkowy plan na życie. Duchu Św. prowadź! – kończy p. E. Paluch
Ks. A. Zawistowski rekomendował też zebranym  lekturę książek :M Spitzera „Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”, J. Zielińskiego OCD „ Walka duchowa „ i „ Spotkania z własnym wnętrzem „, R. Guardiniego „Przedszkole modlitwy” oraz książkę biograficzną „Św. Józef Moscati. Historia Świętego Lekarza”.

Kolejnym punktem naszego spotkania była Droga Krzyżowa. Wszyscy udaliśmy się do szkolnej kaplicy, gdzie  wspólnie rozważaliśmy Mękę Pańską. Autorem głębokich i pięknych rozważań był p. Jerzy Gańko , wicedyrektor w Zespole Szkół Zawodowych nr 2  im. Powstańców Warszawy w Mińsku. Była również  możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Piotr Pierzchała, a homilię wygłosił ks. .A. Zawistowski. Zbudowani Jego słowami, z nadzieją w sercach, spotkaliśmy się po Eucharystii na agapie. I tak kolejny Wielkopostny Dzień Skupienia przeszedł do historii jako ważne duchowe przeżycie w życzliwej, braterskiej atmosferze.

Opr. Renata Bakuła, wicedyrektor  Szkół Salezjańskich
 w Mińsku Mazowieckim

 

 • DSCF0001
 • DSCF0002
 • DSCF0003

Wstecz

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 11640