Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 29 maja 2020

Imieniny:

Magdaleny, Teodozji, Urszuli

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

MIM on line

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Gazety Samorządowej MIM - lipiec/sierpień 2019.

Rugby jest dla wszystkich

ZAPRASZAMY NA POKAZOWY MECZ RUGBY W RAMACH PROJEKTU "KULTURA WŁĄCZANIA". W meczu weźmie udział Warszawska Drużyna Rugby na Kółkach. 12.09.2019, O GODZ.11.00, SP NR 3

 • Plakat A3 Rugby_v1

Ocena jakości wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim stwierdza przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Mińsk Mazowiecki...

 

 • 201909101214

I Zlot FoodTrucków w Mińsku Mazowieckim

Zapraszamy na  I Zlot FoodTrucków w Mińsku Mazowieckim. 14-15 września 2019 r., plac przed MDK

Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Serdecznie zapraszamy na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 17 i 27 września. Przedsięwzięcie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i wicemarszałek Senatu Maria Koc. To wspólna inicjatywa Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich i Fundacji Dziękujemy za Wolność.

 

 • plakat 17 września

ALEJA GWIAZD LITERATURY

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim ma zaszczyt ogłosić, że już niebawem w bibliotecznej „Alei Gwiazd Literatury” przybędzie kolejna Gwiazda! Planowane wydarzenie jest kontynuacją cyklicznej imprezy, która rozpoczęła się w 2014 r. wmurowaniem gwiazdy honorującej osobę i twórczość poetki, pisarki i eseistki Julii Hartwig. W kolejnych latach gwiazdy przed Biblioteką odsłonili Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk oraz Mariusz Szczygieł.
    21 września szóstą Gwiazdę w Alei Gwiazd Literatury odsłoni Joanna Bator. Pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, nauczycielka akademicka, antropolog kultury. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a powieść „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike 2013 i wtedy też gościła w naszej Bibliotece. Niebawem, przyjedzie do nas ponownie, aby odsłonić swoją literacką Gwiazdę. Laureatka jest wielbicielką i znawczynią japońskiej kultury, dlatego też właśnie w tym stylu zostanie utrzymana estetyka tegorocznego  wydarzenia.
 Po części oficjalnej Gali wystąpi Piotr Pawlak z zespołem RITO. Grupa tworzy muzykę transową, medytacyjną, czasem eksperymentalną, której głównym fundamentem są emocje i energia. Połączenie etnicznego brzmienia z nowoczesnością przeniesie nas w zupełnie nowy muzyczny wymiar.
    Podczas uroczystości zostanie rozstrzygnięty konkurs literacki: Gwiazda Literatury 2019 - Haiku dla Joanny Bator.
    Tegoroczna uroczystość odbędzie się pod patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marcina Jakubowskiego Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, wydawnictwa „Znak”, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, „Radia dla Ciebie”, serwisu internetowego „Lustro Biblioteki”, dwutygodnika „Strefa Mińsk” oraz portalu internetowego „Wirtualny Mińsk Mazowiecki” .
    Tegoroczną Galę poprowadzi Miłka Skalska.
         Dziękujemy za wsparcie sponsorom: Polskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wyszkowie, PHU Partner, Bankowi Spółdzielczemu w Mińsku Mazowieckim, szkołom „Euro – School” oraz „Studium Języków Obcych”, firmie „Rotrans”, kwiaciarni „VIRO”, firmie „Styropmin” oraz restauracjom „Stacja Sushi Konrad” i „Iwo Sushi”.   
Gala rozpocznie się o godz. 19:00. Zapraszamy wszystkich miłośników książki i muzyki na ten niezwykły wieczór!

 

 

 • agl19plakat

Koncert Piotra Pawlaka z zespołem RITO

21 września, o godz. 19:00 rozpocznie się VI Gala Alei Gwiazd Literatury. Część artystyczną imprezy wypełni koncert Piotra Pawlaka z zespołem RITO. Grupa tworzy muzykę transową, medytacyjną, czasem eksperymentalną, której głównym fundamentem są emocje i energia. Połączenie etnicznego brzmienia z nowoczesnością przenosi słuchaczy w zupełnie nowy muzyczny wymiar. RITO to rytm i pierwotna siła. Dajmy się ponieść etnicznym brzmieniom i magii tej muzyki.

 • AGL_rito(2)

"Rozmowy Bardzo Polityczne" w muzeum

Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne z serii "Rozmowy Bardzo Polityczne", którego gośćmi będą Jakub Majmurek oraz Adrian Stankowski. Wydarzenie odbędzie się 19 września o godzinie 18.00, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, ul. Okrzei 16.

 • plakat02

Mecz II Ligi Rugby: RC Mazovia - Posnania RC

Zapraszamy na Mecz II Ligi Rugby: RC Mazovia - Posnania RC, niedziela, 15 września 2019 o godz. 14:00, stadion ul. Budowlana

https://www.facebook.com/events/909754112728421/

 • 70717991_2156938721266520_2821941268936916992_o

Mińszczanin Mistrzem Polski Juniorów w Jeździe Agresywnej na Rolkach!

Szymon Ziemicki, mieszkaniec Mińska Mazowieckiego, wygrał finałowy turniej rozgrywany w Dąbrowie Górniczej w ramach zawodów Rollcamp Champions i sięgnął po pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski Juniorów w Jeździe Agresywnej na Rolkach.

Zawody Rollcamp Champions to cykl kilku turniejów przeznaczonych dla miłośników jazdy agresywnej na rolkach, rozgrywanych w różnych miastach w Polsce. W tym roku po raz pierwszy w historii zawody odbywały się pod patronatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, dzięki czemu zwycięzca całego cyklu otrzymał oficjalnie tytuł Mistrza Polski Juniorów. Tegoroczna edycja obejmowała turnieje w Chorzowie, Gdańsku, Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej oraz Przysusze, gdzie odbyły się dwa konkursy organizowane na obiektach obozu Rollcamp. Finałowy turniej odbył się 7 września 2019 roku na skateparku w Dąbrowie Górniczej, gdzie bezpośrednio po rozstrzygnięciu czempionatu juniorów wyłoniono również Mistrza Polski w kategorii Open (powyżej 16-go roku życia). Został nim po raz szósty w karierze Tomek Przybylik – zawodnik niezwykle utalentowany, regularnie startujący wraz ze światową czołówką w finałowych turniejach Mistrzostw Świata. W rywalizacji juniorów, zarówno w sobotnim konkursie, jak i w całym cyklu Rollcamp Champions zwyciężył Mińszczanin Szymon Ziemicki, zdobywając tym samym przyznawany po raz pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski Juniorów w Jeździe Agresywnej na Rolkach. Rywalizacja w grupie juniorów była w tym roku niezwykle zacięta, a walka o mistrzowski tytuł toczyła się pomiędzy kilkoma zawodnikami aż do ostatnich zawodów całego cyklu.

Jazda agresywna na rolkach polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików z wykorzystaniem przeszkód umieszczonych na skateparku. Triki te mogą polegać zarówno na wykonywaniu akrobacji powietrznych podczas skoków z rotacjami, saltami lub transferami pomiędzy przeszkodami, jak też technicznych układów zwanych grind’ami i slid’ami wykonywanych na murkach, rurkach oraz poręczach. Przejazd konkursowy trwa 45 sekund, w trakcie których zawodnik ma za zadanie wykonanie jak największej ilości jak najwyżej punktowanych trików. Odniesienie sukcesów w tym sporcie uzależnione jest nie tylko od umiejętności technicznych, czy formy fizycznej, lecz również od umiejętności właściwego zaplanowania swojego przejazdu w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać ustawienie przeszkód na danym skateparku i tym samym zdobyć jak najwięcej punktów. W tym roku udało się to Szymonowi Ziemickiemu, który w całym cyklu zawodów Rollcamp Champions zgromadził najwięcej punktów.

Szymon swoje pierwsze kroki na rolkach stawiał w mińskiej szkółce Rolkowy Mińsk, gdzie po dziś dzień trenuje i gdzie można go spotkać podczas zajęć. Na co dzień jest uczniem ósmej klasy w Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza. Jego postępy w jeździe na rolkach można śledzić na YouTube, gdzie prowadzi kanał Roller Ziemniak. Pod tą samą nazwą znaleźć go również można na Facebooku, zaś na Instagramie ma konto pod nazwą ziemniak_roller.

R.Z.

 • LRM_EXPORT_1240320133374257_20190907_135230202
 • LRM_EXPORT_1240463470081526_20190907_135453539
 • LRM_EXPORT_1240874690321047_20190907_140144759
 • LRM_EXPORT_1242291149088018_20190907_145826107

Kominikacja na trasie Mińsk Mazowiecki - Lotnisko Janów 14.09.2019

W dniu 14.09.2019 w godzinach 9.30 -16.00 na trasie Mińsk Mazowiecki (dworzec) - Lotnisko Janów będą kursowały wahadłowo  dwa  autobusy firmy Bags zgodnie załączoną mapką.
Cena biletu 5 zł.

 

 • Pitnik Lotniczy

Międzynarodowy obóz sportowy w Czechach

W dniach 25 - 31 sierpnia br. grupa 8 uczniów z Mińska Mazowieckiego: 4 dziewczynki ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz 4 chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z opiekunami Beatą Szymkowiak i Grzegorzem Cyranem, uczestniczyła w Międzynarodowym Obozie Sportowym w Czechach w partnerskim mieście Krnov. Przyjechały tam  reprezentacje z Francji (Saint-Egreve), Litwy- (Telsze) i z Czech. Codziennie młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i turystycznych. Do południa i popołudniu zajęcia odbywały się na wielofunkcyjnej sali gimnastycznej i przyległym szkolnym boisku sportowym. Oprócz doskonalenia umiejętności fizycznych, młodzież utrwalała język angielski, którym porozumiewała się w trakcie zajęć oraz w czasie wolnym.

Każdego dnia młodzież wraz z opiekunami prezentowała swoje miasto oraz gry i zabawy charakterystyczne dla swojej szkoły i miejscowości. Litwini zapoznali uczestników z grą w szachy oraz z ćwiczeniami na ketballach, Francuzi zaprezentowali grę w petanque - gra w bule. Grupa czeska zachwyciła nas grą w unihokeja, zaś polska młodzież zaimponowała wszystkim siatkarskimi umiejętnościami. Na obozie dużą popularnością cieszyły się zajęcia na ścianie wspinaczkowej, gra w piłkę ręczną, piłkę nożną, piłkę siatkową  i unihokej. Naszą uwagę zwróciła czeska gra terenowa discgolf.  Wieczorem młodzież uczestniczyła w zabawach integracyjnych, w miejskiej grze terenowej mającej na celu zapoznanie się z zabytkami miasta.

Czas na obozie był doskonale zorganizowany, a mińska młodzież zyskała nowych przyjaciół.

oprac. na podst. mat. opiekunów wyjazdu

 • IMG_20190827_095304
 • IMG_20190827_095317
 • IMG_20190827_103911
 • IMG_20190829_091628
 • IMG_20190829_111206
 • IMG_20190829_160939
 • IMG_20190830_194617
 • IMG_20190831_154240
 • IMG_20190826_195120
 • IMG_20190826_101210
 • IMG_20190826_151513
 • IMG_20190826_151624
 • IMG_20190826_152816
 • IMG_20190826_152936
 • IMG_20190827_103911

Origami dla rodzin w bibliotece

Po raz pierwszy w ramach Alei Gwiazd Literatury, oprócz stałych elementów wydarzenia, czyli konkursu, koncertu oraz wręczenia statuetki laureatowi Gwiazdy, proponujemy Państwu coś ekstra. W ramach tegorocznej Gali Alei Gwiazd Literatury, zapraszamy na warsztaty artystyczne dla rodzin, które poprowadzi Monika Talarek.
Zapisy w Czytelni lub pod nr tel. 25 740 51 04.

 

 • AGL19_origami

Rugby dla każdego

12 września uczniowie mińskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim na kolejne wydarzenie realizowane w ramach 7. edycji projektu „Kultura Włączania” w naszym mieście. Tym razem można było obejrzeć mecz pokazowy Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach 4 KINGS. Organizatorami imprezy był Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim oraz 3 szkoły: Szkoła Podstawowa w Hucie Mińskiej, Szkoły Salezjańskie oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II.

Zanim na boisku pojawili się zawodnicy drużyny 4 KINGS, widzowie mogli obejrzeć mecz pokazowy rozegrany między przedstawicielami Rugby TAG SP Huta Mińska a zawodnikami z klasy 5 ze Szkół Salezjańskich. Podczas trwania meczu zasady gry w rugby objaśniał pan Piotr Matzanke – prezes Rugby Club Mazovia Mińsk Mazowiecki. Następnie na boisku pojawili się wszyscy goście i zawodnicy drużyny 4 KINGS, których witał dyrektor placówki – pan Grzegorz Wyszogrodzki. W imieniu pana burmistrza Marcina Jakubowskiego głos zabrała kierowniczka Wydziału Oświaty - pani Bożena Macheta, która przywitała wszystkich zgromadzonych. O swojej pasji związanej z rugby krótko opowiedział również wiceprezes Polskiego Związku Rugby – pan Andrzej Kuć. Mazowiecki Instytut Kultury będący koordynatorem projektu „Kultura Włączania” był reprezentowany przez kierownika Działu Edukacji – pana Norberta Późniewskiego. Byli z nami także – pan Maciej Augustyniak (prezes fundacji „Polska bez barier”), pan Dominik Wietrak (prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach), pan Bartosz Zielski (trener drużyny 4 KINGS), pan Robert Smuga (dyrektor MOSiR-u), pani Jolanta Damasiewicz (sekretarz gminy Mińsk Mazowiecki) oraz pani Hanna Kiraga (inspektor ds. promocji w mieście).

Po oficjalnej części na boisko wjechali sportowcy na wózkach, którzy zagrali pokazowy mecz rugby na wózkach. Podczas oglądania rywalizacji wszyscy słuchali rozmowy prowadzonej przez pana Piotra Matzanke z kapitanem drużyny 4 KINGS. Młodzież dowiedziała się, że rugby to bardzo widowiskowa gra, w której udział biorą dwie drużyny liczące po czterech zawodników. Mecz podzielony jest na 4 kwarty po 8 minut czystej gry, przy czym zawodnicy mają po 10 sekund na wybicie piłki zza linii, 10 sekund na wykonanie kozła lub podania, 40 sekund na rozegranie całej akcji i 12 sekund na przejście w pole ataku, czyli przekroczenie połowy. Warto też wiedzieć, że zawodnik atakujący może przebywać tylko 10 sekund w strefie obronnej przeciwnika. Zawodnicy grają na specjalnych wózkach przeznaczonych do tej dyscypliny sportu i do niej dostosowanych. Są one bardziej obudowane i szersze niż zwykłe wózki, mają też inaczej zamocowane koła, dzięki czemu wózki są bardziej stabilne i zwrotne. Wózki różnią się między sobą – jedne są ofensywne, a drugie defensywne. Podczas gry w rugby na wózkach dozwolone jest uderzanie wózkiem w wózek, ale zabrania się kontaktu cielesnego między zawodnikami. Za złamanie tej zasady grozi kara wykluczenia z gry na 1 minutę. Po meczu pokazowym rozegranym przez profesjonalistów na boisko zostali zaproszeni zawodnicy II ligowej „Mazovii” oraz przedstawiciele uczniów i w takich mieszanych składach rozgrywali kolejne kwarty meczu. Zarówno dla dorosłych, jak i dla uczniów gra na wózku była dużym wyzwaniem i ogromnym wysiłkiem fizycznym (zwłaszcza dla rąk i dla dłoni, na które zakłada się specjalne rękawice).

W drugiej części spotkania pan Piotr Matzanke rozmawiał z zawodnikami 4 KINGS o ich niepełnosprawności i o pasji związanej z rugby. Okazało się, że dla każdego z nich sport stał się sposobem na życie, pozwolił poradzić sobie z ograniczeniami dnia codziennego, dał motywację do życia i normalnego funkcjonowania. W przypadku zawodników 4 KINGS niepełnosprawność została przekuta w sukces, ale jednocześnie każdy z nich zaznaczał, jak ważne jest podejmowanie rozsądnych decyzji w ryzykownych sytuacjach. Świadectwo zawodników i ich osobiste historie, które doprowadziły do konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim, są najlepszym sposobem dotarcia z przestrogami do młodych ludzi.

Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami oraz podsumowaniem przez pana Norberta Późniewskiego z Mazowieckiego Instytutu Kultury dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach 7. edycji projektu „Kultura Włączania” i jednocześnie zapowiedzią wydarzeń, które będą pojawiały się w mieście jeszcze do grudnia.

Agnieszka Kożuchowska – nauczycielka w SP3

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • logo-www-kultura-wlaczaniaMIK-min

Konferencja naukowo-historyczna w SP 4

Zapraszamy na Konferencję naukowo-historyczną "Wrzesień 1939 r. na ziemi mińskiej" w Szkole Podstawowej nr 4, 13.09.2019 r.

 • 69812833_2650316808358780_3739085063451574272_o

Lekcja historii i odsłonięcie tablicy w MZM

Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski i Dyrektor MZM Leszek Celej zapraszają 17 września na lekcję historii i odsłonięcie tablicy z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Szczegóły na załączonym plakacie...

 • plakat A4 Poziom tlo

Zmiana organizacji ruchu podczas "WARKOTU"

15 września (niedziela) odbędzie się Zlot Pojazdów Zabytkowych „Warkot”. Na czas trwania imprezy planowane jest wyłączenie z ruchu odcinków ulic: Kościuszki (pomiędzy ul. Warszawską i ul. Jana Pawła II) i Konstytucji 3 Maja (pomiędzy ul.  Kazikowskiego i ul. Kościuszki). Zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu z zakazem wjazdu na te odcinki i dodatkowo z zakazem skrętu w ul. Kościuszki z ul. Warszawskiej (DK nr 92).

 • Warkot 2019 (002)_Strona_1
 • Warkot 2019 (002)_Strona_2
 • Warkot 2019 (002)_Strona_3
 • plakat1

Koncert pieśni sakralnych Manufaktury Dźwięku

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza w niedzielę 22 września po mszy św. do kościoła pw. św. Antoniego z Padwy na koncert pieśni sakralnych w wykonaniu oktetu wokalnego Manufaktura Dźwięku. Dyryguje Emil Ławecki.

 • manufaktura_koncert_muzyki_sakralnej

Wyróżnienie dla miasta w Mazowieckiej Marce Ekonomii Społecznej

Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej to wartość wypracowana na rzecz lokalnej społeczności. Mińsk Mazowiecki aplikował w kategorii "Odpowiedzialność" i został wyróżniony!
13 września na Gali w Warszawie w imieniu władz miasta nagrodę odebrała Hanna Kiraga.
Czym zainspirowaliśmy kapitułę do takiego werdyktu? Jakie dobre praktyki wprowadzamy w mieście?

 •  projekt Human Smart City (pikniki połączone z konsultacjami społecznymi, Hackathon - wspólne tworzenie aplikacji, warsztaty edukacyjne, stworzenie wzorcowej przestrzeni wspólnej),
 •   Międzyszkolna Inicjatywa Samorządowa (młodzież partnerami samorządu),
 •  współpraca ze Stowarzyszeniem "Radość Trzeciego Wieku" ("Pudełko życia", Uniwersytet Trzeciego Wieku, projekt "Zrozumieć starość"),
 •  współorganizacja projektu "Kultura włączania" (podniesienie kompetencji kadr w temacie osób z niepełnosprawnościami, inicjowanie i wzmacnianie współpracy).

Dziękujemy Wam, drodzy mieszkańcy, za to, że jesteście z nami przy współtworzeniu wymienionych i wielu innych projektów. Dziękujemy, że wspólnie zmieniamy miasto.

 • 69826041_2657360620987732_5351125468055601152_o
 • 70429153_2657360470987747_3508908063727812608_o
 • 70432754_2657360677654393_2095370176982679552_n

17 września w MZM

Mija 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Wydarzenia września 1939 r. przypominają Polakom, jak cenna jest niepodległość. Mińszczanie pamiętają o ofiarach i bohaterach II wojny światowej! Muzeum Ziemi Mińskiej zaprosiło dziś młodzież na lekcję historii i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

 • IMG_6248
 • IMG_6250
 • IMG_6260
 • IMG_6266
 • IMG_6281
 • IMG_6291
 • IMG_6316
 • IMG_6298
 • IMG_6310
 • IMG_6325
 • IMG_6327
 • IMG_6354
 • IMG_6339
 • IMG_6367
 • IMG_6369

XI Puchar Polski Juniorek w Judo

W dniu 14 września w Sochaczewie odbył się XI Puchar Polski Juniorek w Judo im. Tadeusza Naskręta. W kategorii wagowej 52kg. Aleksandra Polkowska zdobyła brązowy medal. W kategorii wagowej 63kg. Wiktoria Zalewska uplasowała się na VII miejscu.
Były to pierwsze zawody zawodniczek UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki po przerwie wakacyjnej.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

 

 • IMG_20190914_145518
 • IMG_20190914_150055
 • IMG_20190914_150117

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. miało miejsce Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. W 2018 roku akcja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zaproponowała do lektury nowele polskie. Wyboru dokonano z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 7 września wspólnie czytaliśmy: „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobą nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawę” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu, w szczególności Burmistrzowi Miasta Marcinowi Jakubowskiemu, członkom Miejskiej Rady Seniorów oraz dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Ładzyniu.

fot. MBP

 • 69807809_2658495280850589_4609391101437018112_o
 • 69830441_2658495144183936_4102436466309726208_o
 • 70121416_2658492374184213_5709568938770169856_o
 • 70422937_2658492540850863_8913791520008568832_o
 • 70496428_2658495364183914_4794422853803966464_o

Najazd na Mińsk, czyli IX zlot pojazdów zabytkowych „WARKOT 2019”

Ponad 250 zabytkowych aut i ponad 150 zabytkowych motocykli !!! Te czterysta leciwych pojazdów, skupionych w jednym miejscu to efekt pracy Klubu Dawnych Motocykli „Magnet” i organizowanego po raz 9 zlotu „Warkot”. Cyfry imponujące, a to nie wszystko, bowiem nie zakładając aż takiej frekwencji zwyczajnie zabrakło materiałów dla uczestników w biurze zlotu. Liczba ta skutkowała również niemożliwością przeprowadzenia konkurencji sprawnościowej dla aut. Po prostu zabrakło miejsca !

Ten ogromny najazd zabytków motoryzacyjnych miał miejsce w ostatnią niedzielę, 15 września w Mińsku Mazowieckim. Tu w zakorkowanym do granic możliwości centrum, przeprowadzono tradycyjnie, choć z trudem konkurs „wolnej jazdy” dla motocyklistów. Uhonorowano część uczestników zlotu, po czym ogromny sznur pojazdów udał się na wspólną przejażdżkę do sąsiedniego miasta Kałuszyn. Tam jury wytypowało kolejne, szczególnie warte wyróżnienia pojazdy. Po wspólnie spędzonej pogodnej, motoryzacyjnej retro niedzieli, uczestnicy powoli opuszczali miejsce zlotu. Wszyscy z zapewnieniami przyszłorocznego stawiennictwa na kolejnej edycji. Na terenie imprezy pozostawiając organizatorów z niemałym bólem głowy, bowiem już rozpoczęła się „burza mózgów”, jak logistycznie rozplanować „Warkot 2020”, skoro frekwencja z roku na rok wzrasta. To oczywiście cieszy, bo świadczy o poziomie imprezy i o tym, że coraz więcej zabytków powraca na szosy. Na pewno damy radę!

Nie można nie wspomnieć, że po raz kolejny zlotowi towarzyszą bardzo szczytne przedsięwzięcia. Ogólnopolska akcja Motoserce, podczas której zebrano 18,900 l krwi dla Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Także baza  potencjalnych dawców szpiku DKMS powiększyła się o 42 chętne pomóc osoby. Z całego serca wszystkim dziękujemy.

                                                                                                       
Daniel Gągol


A oto lista wyróżnionych podczas IX zlotu „Warkot 2019” :
Konkurs elegancji:
1.    Mirosław Oklesiński – Jaguar XK 140
2.    Paweł Młynarski – Żuk A18H
3.    Mateusz Muszyński
Najlepiej „Warkoczące” auto – Cadillac Deauville Roberta Roguskiego
Najlepiej „Warkoczący” motocykl – Royal Enfield Dominika Malesy
Najstarszy motocykl – DKW z 1936 roku Mieczysława Rykiela
Najstarsze auto – Citroen AC4 z 1929 roku Janusza Borkowskiego
Najładniejszy polski motocykl – WSK 125 Mariusza Jóźwiaka
Najciekawszy pojazd ciężarowy – Star 200 Adama Jałochy
Najciekawszy pojazd zlotu – Skoda 1203 Kamila Gąsiorka
Zwycięzca konkursu „wolnej jazdy” motocyklem – Jakub Wojda, motocyklem WSK 125

 

 • DSC_0413
 • DSC_0417
 • IMG_20190915_093146
 • IMG_20190915_093220
 • IMG_20190915_093401
 • IMG_20190915_094442
 • IMG_20190915_101245
 • IMG_20190915_101402

Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w tenisie ziemnym

Korty Mińsko-Mazowieckiego Towarzystwa Tenisowego w dwa kolejne weekendy – 7, 8 oraz 14, 15 września 2019 stały się areną Mistrzostw Powiatu Mińskiego w tenisie ziemnym. Właśnie na tym obiekcie rozegrano turniej główny – w kategorii OPEN, a także w kategorii KOBIET. Natomiast zawody dla dzieci przeprowadzono na kortach MOSIR przy Aquaparku. W sumie turnieje zgromadziły na starcie blisko 50 uczestników. Stawką głównych zawodów były puchary ufundowane przez Starostę Mińskiego oraz punkty do klasyfikacji cyklu GRAND PRIX, która po tym turnieju ostatecznie się ukształtowała. Puchary i upominki dla uczestników rywalizacji kobiet i dzieci przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.  Zawody w kategorii OPEN rozegrano systemem pucharowym, natomiast dzieci i kobiety walczyły w grupach „każdy z każdym”.  Zawody były zacięte i ciekawe dla kibiców. Nie brakowało spektakularnych akcji, i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W każdej z kategorii zawodnicy dawali z siebie wszystko. Po paru godzinach w końcu poznaliśmy zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Uroczyste zakończenie zawodów otworzył Prezes MMTT – Jacek Żbikowski, po czym nastąpiło wręczenie uczestnikom mistrzostw pucharów i upominków przez Starostę Mińskiego – Antoniego Jana Tarczyńskiego, przedstawiciela MOSIR – jednocześnie sędziego głównego cyklu GRAND PRIX – Bogdana Wasilonka oraz sędziów turniejowych z ramienia MMTT – Emilię Gliwińską,  Krystiana Kielana.

Oprócz samych zmagań sportowych,  na uwagę niewątpliwie zasługuje kilka faktów. Wysoki poziom sportowy czołówki poszczególnych kategorii, a zwłaszcza turnieju głównego OPEN,  osobiste zaangażowanie Starosty Mińskiego, który jako patron honorowy od 20 lat pojawia się na mistrzostwach powiatu,  współpraca Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z Mińsko-Mazowieckim Towarzystwem Tenisowym w zakresie organizacji tego typu imprez sportowych.

Poniżej prezentujemy rezultaty i zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Turniej główny „OPEN” od ćwierćfinałów.
KALINOWSKI DARIUSZ – KSIĘŻOPOLSKI KAROL  7/5, 7/5
POPIS JACEK - WRÓBLEWSKI IREK  7/5, 6/2
SZYSZKOWSKI TOMASZ – BEMBNOWICZ MIROSŁAW  6/3, 6/3
WIŚNIEWSKI RAFAŁ – SZUBA MAREK  6/2, 7/5

Półfinały:  KALINOWSKI – POPIS  6/1, 6/3,  SZYSZKOWSKI – WIŚNIEWSKI 6/2, 6/3

FINAŁ:  SZYSZKOWSKI – KALINOWSKI  6/3, 6/2

Kobiety:  1. GLIWIŃSKA EMILIA,  2. MAJ ADA,  3. PAWLICA HANNA,  4. KRUPA IZA

Dzieci -  Roczniki 2005-2007:  1. WIECZOREK JAN,  2. KĘPCZYK MARCIN,  3. REK MATEUSZ
               Roczniki 2008-2010:  1. WIERCIOCH HUBERT,  2. KULIKOWSKI WIKTOR
               Roczniki 2011-2013:  1. KRÓLAK OSKAR,  2. MAJ STAŚ,  3. POPIS PATRYK,  4. KOWALCZYK BARTOSZ

MOSiR

 • 20190915_163444
 • 20190915_163500
 • 20190915_163507n

Grand Prix dla Studia Tańca La Flaca

Z wielką przyjemnością chciałbym poinformować, że grupa La Flaca ze Studia Tańca La Flaca z Mińska Mazowieckiego w dniach 11.09-18.09.2019 roku wyjechała do południowych Włoch gdzie wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu - Concorzo Internazionale Musica & Ballo ''CALABRIA E IL MONDO'' (12.09), a także w Gran Gala di Danza Classica e Contemporanea (14.09), która odbyła się w nadmorskim amfiteatrze w Arena Dello Stretto w Reggio di Calabria we Włoszech, zdobywając nagrodę GRAND PRIX w kategorii taniec. Mieli zaszczyt występować nie tylko z uczestnikami z całych Włoch ale także innych państw z Europy. Dodatkowo otrzymali nagrodę publiczności a także drugie miejsce otrzymał Kacper Sarna w kat. solo. Trenerem grupy jest Jakub Chocholski a choreografia przygotowana została przez Aleksandrę Borkowską. Oczywiście poza tanecznymi podbojami Włoch udało się znaleźć chwilę czasu aby zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Kalabrii a także zwiedzić grecki amfiteatr na Sycylii.

J. CH., fot. z arch. Studia Tańca La Flaca

 • 20190912_222420 - Kopia
 • 20190913_172138 - Kopia
 • 20190913_181556_004 - Kopia
 • 20190914_105833 - Kopia
 • 20190914_174113 - Kopia
 • 20190914_231959 - Kopia
 • 20190915_003907 - Kopia
 • 20190916_135708 - Kopia
 • Screenshot_20190917-230526_Video Player
 • Screenshot_20190917-230835_Video Player
 • Screenshot_20190917-231201_Video Player - Kopia

Koncert Justyny Kowyni-Rymanowskiej

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza w piątek 27 września 2019 r. o godz. 19.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej na koncert muzyki klasycznej.
Wystąpi Justyna Kowynia - Rymanowska (mezzosopran) z towarzyszeniem Anny Kornackiej przy fortepianie. W programie usłyszymy arie i pieśni kompozytorów:  G. Rossiniego, St. Moniuszki, G. Bizeta, G. F. Haendela, I. J. Paderewskiego, P. Czajkowskiego, F. Mendelssohna-Bartholdyego, F.Niewiadomskiego.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

MTM

 • KOWYNIA

Promocja tomu V serii "VI Wieków Mińska Mazowieckiego"

Promocja tomu V serii "VI Wieków Mińska Mazowieckiego - Mińsk Mazowiecki w okresie międzywojennym" autorstwa Janusza Kuligowskiego. 25.09.2019 w Restauracji Planeta, ul. Konstytucji 3-go Maja 7 w Mińsku Mazowieckim.

 • VI wieków Mińska Tom 5 Kuligowski

Spotkanie z autorem książki "Siódmacy w kampanii wrześniowej"

29 września (niedziela) o godz. 17.00 w MZM, Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich, odbędzie się spotkanie z autorem książki "Siódmacy w kampanii wrześniowej", pierwszego opracowania obsady osobowej 7 PUL z walk w 1939 roku.

 • Plakat

VI Gala Alei Gwiazd Literatury

    21 września mińska Aleja Gwiazd Literatury wzbogaciła się o kolejną Gwiazdę. W chłodny, sobotni wieczór swoją statuetkę odebrała Joanna Bator. Pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, nauczycielka akademicka, antropolog kultury. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a powieść „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike 2013 i wtedy też gościła w naszej Bibliotece po raz pierwszy.
    Laureatka jest wielbicielką i znawczynią kultury japońskiej, dlatego też właśnie w tym stylu została utrzymana estetyka tegorocznego wydarzenia. W dniu Gali, w godzinach południowych w bibliotece odbyły się warsztaty artystyczne origami dla rodzin, które poprowadziła Monika Talarek. Artystka tworząca w dziedzinie tkaniny artystycznej w typie art quilt, jak również rzeźby metalowej, wykonanej przy użyciu technik włókienniczych. Zajęcia w przyjemny i  kreatywny sposób wprowadziły nas w klimat wieczornych wydarzeń.
     Punktualnie o godzinie 19:00 Joanna Bator w bambusowej lektyce, którą nieśli członkowie Mińsko - Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushin dotarła przed scenę. Elżbieta Sieradzińska, dyrektor MBP, przywitała gości, a Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki, wygłosił laudację dla naszej bohaterki. Tegoroczną Galę prowadziła Miłka Skalska. Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs literacki: Gwiazda Literatury 2019 - Haiku dla Joanny Bator. Jury w składzie: Edyta Matejko – Paszkowska, Kinga Sabak i Emilia Szostak przyznało nagrodę główną Annie Plaskowskiej (Amaterasu), dwa wyróżnienia: Iwonie Krasuskiej (Matylda) i Martynie Bakule (Marba) oraz nagrodę dodatkową Katarzynie Chorąży – Bochner (Choka).
    Kulminacyjnym momentem było wręczenie Joannie Bator kryształowej statuetki oraz odsłonięcie przez nią Gwiazdy z jej nazwiskiem wmurowanej w chodnik przed budynkiem biblioteki.
   Po części oficjalnej Gali wystąpił Piotr Pawlak z zespołem RITO. Grupa tworzy muzykę transową, medytacyjną, czasem eksperymentalną, której głównym fundamentem są emocje i energia. Połączenie etnicznego brzmienia z nowoczesnością przeniosło nas w zupełnie nowy muzyczny wymiar i rozgrzewało atmosferę w ten chłodny, jesienny wieczór.
        Współorganizatorem VI Gali Alei Gwiazd Literatury był Marszałek Województwa Mazowieckiego. Tegoroczna uroczystość odbyła się pod patronatem: Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, wydawnictwa „Znak”, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz portalu sbp.pl, „Radia dla Ciebie”, serwisu internetowego „Lustro Biblioteki”, dwutygodnika „Strefa Mińsk” oraz portalu internetowego „Wirtualny Mińsk Mazowiecki” .
    Dziękujemy za wsparcie sponsorom: Polskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wyszkowie, PHU Partner, Bankowi Spółdzielczemu w Mińsku Mazowieckim, szkołom „Euro – School” oraz „Studium Języków Obcych”, firmie „Robert Patoka Rotrans”, kwiaciarni „Viro”, firmie „Styropmin” oraz restauracjom „Stacja Sushi Konrad” i „Iwo Sushi”.   

Nagroda główna w konkursie „Haiku dla Joanny Bator”:
Zakwitły mlecze
Słońca ściskane w dłoniach
Plamią ubrania
Anna Plaskowska (Amaterasu)

MBP

Zobacz galerię:

https://mbpmm.pl/galeria/category/265-vi-gala-alei-gwiazd-literatury-z-joanna-bator

 

 • DSC_4901

Spotkania z Portugalią

Pierwsze z przewidzianych w Mińsku Mazowieckim wydarzeń, których celem jest promocja i popularyzacja kultury portugalskiej.

Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego, życzliwie udostępnionego przez Ambasadę Polski w Portugalii, który uświetnił portugalskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dokument nie tylko traktuje o pobycie Marszałka Piłsudskiego w Quinta Bettencourt, w Funchal, lecz także odsłania przed widzem uroki tego niezwykłego archipelagu – jego mieszkańców, języka portugalskiego, bogactwa gospodarczego, kulturowego i edukacyjnego.

Patronami spotkania są: Ambasada Portugalii w Polsce, Ambasada Polski w Portugalii, Instytut Camõesa, Turismo de Portugal, MDK Mińsk Mazowiecki oraz Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki.

W programie:
Powitanie i wykład dr. André Bandeira (wiceambasadora Portugalii w Polsce)
Prezentacja działalności Camões Instituto w Polsce - wykład prof. José Carlos Dias, dyrektora Camões Instituto
Piłsudski na Maderze - film
Filmowa prezentacja Madery
Studio Tańca La Flaca - pokaz taneczny
27 września, MDK, godz. 19:00.

WSTĘP WOLNY

 

 • zaproszenie
 • PLAKAT_Piłsudski

IX Puchar Polski No Gi JIU JITSU

Zawodnicy Klubu Walki Grappler wzięli udział w Pucharze Polski NO GI Jiu Jitsu, który odbył się 21 września w Luboniu koło Poznania. Impreza ta, to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych, które i  w tym roku przyciągnęło rekordową liczbę uczestników bo, prawie 800 osób z całego kraju.

Miński Klub reprezentowali zarówno juniorzy jak i seniorzy.
Najmłodsi zajęli następujące lokaty:
Damian Wieczorek – srebrny medal
Antoni Rosa- brązowy medal


Seniorzy w składzie:
Marcin Frankiewicz – złoty i brązowy medal
Zdzisław Raubo – srebrny medal.


Oficjalne otwarcie sezonu uważamy za udane, a już w kolejny weekend będziemy  walczyć o „blachy” podczas Mistrzostw Polski Jiu Jitsu w Sochaczewie, organizowane przez PZJJ- podsumowuje trener Marcin Frankiewicz.

Ewelina Frankiewicz, fot. z arch. KW Grappler

 

 

 • 70523518_447965355807439_3649466507781472256_n
 • 71069392_724540321327991_5350571473108992000_n
 • 71151380_3035967719808325_1096997568669286400_n
 • 71269108_1194790494052003_5881582881486143488_n

Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?

Dni z kuratorem na wystawie stałej „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” w Muzeum Ziemi Mińskiej to okazja to barwnej podróży wstecz w czasie do Mińska Mazowieckiego lat 30. XX wieku. W przedwojennym mieszkaniu państwa Janiny i Józefa Sylwestrowiczów gości przyjmie kurator wystawy, prof. dr hab. Maria Ekiel-Jeżewska. Opowie o zgromadzonych tam przedmiotach i historii działań naszych przodków. Razem z pracownikami Muzeum Ziemi Mińskiej poprowadzi warsztaty historyczne dla młodzieży szkolnej. Zapisy: 25 752 25 81. Miejsce: Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16 Czas: 24.09, 30.10, 19.11, 10.12.2019 w godz. 9-17. Wstęp wolny. Zapraszamy!

 • do_internetu_2019_zwiedzanie z...

Mobilna pracownia dla TRÓJKI

Mobilna pracownia komputerowa to nagroda w konkursie „#OSEWyzwanie”, jaką zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim.
Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców, które zgłosiły się do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i programu mLegitymacja szkolna prowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod auspicjami Ministerstwa Cyfryzacji. Dodatkowe punkty szkoła otrzymywała za przesłanie pracy na konkurs plastyczny „Smart szkoła” oraz zgłoszenie placówki do programów OSE Hero i CodeWeek. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski, najwięcej z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, w tym 125 dla szkół z naszego województwa.
20 września dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki odebrał potwierdzenie przyznania nagrody podczas konferencji „OSEregio -  o Internecie dla szkół i nowoczesnych technologiach w edukacji” w Ostrołęce.
– Ten rok szkolny rozpoczął się dla Szkoły Podstawowej nr 3 wyjątkowo szczęśliwie. Na początku września oddaliśmy do użytku nowoczesną i piękną świetlicę szkolną oraz nowiutki plac zabaw, a teraz kolejna radosna wiadomość. Cieszę się, że moi uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii na lekcjach – ocenia dyrektor Wyszogrodzki.
Nagrodą przyznaną szkole przy Budowlanej jest pracownia mobilna składająca się z 16 laptopów w przenośnej szafie z punktem dostępowym do Internetu. Nagroda ma służyć podnoszeniu poziomu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także wspomagać proces kształcenia. Pracownia ma trafić do „papieskiej trójki” w tym roku szkolnym.
Współautorką tego sukcesu jest uczennica kl. 8d – Amelia Borysiuk, autorka pracy plastycznej na konkurs „Smart szkoła”. Ósmoklasistka narysowała szkołę przyszłości, w której korzysta się z nowoczesnych technologii, smartphonów, laptopów czy wirtualnej rzeczywistości 3D.
Przyłączenie szkoły do sieci OSE niesie także inne korzyści, poza wygraną pracownią mobilną w konkursie. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II uzyska bezpłatny dostęp do szybkiego i bezpiecznego Internetu. Łącze OSE gwarantuje przepustowość 100 Mb/s. Jest to Internet symetryczny, czyli z równie wysoką prędkością można pobierać i wysyłać dane. Dodatkowo, podłączając szkołę do sieci OSE, zyskuje się dostęp do profesjonalnych usług bezpieczeństwa, które chronią przed wirusami, atakami hakerskimi, złośliwym oprogramowaniem czy treściami potencjalnie niebezpiecznymi.
W powiecie mińskim oprócz „papieskiej trójki” mobilną pracownię w konkursie OSE zdobył również miński „Ekonom”.

Izabela Saganowska
Na zdjęciu – dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki i uczennica z kl. 8d – Amelia Borysiuk

 

 • P1200479

Ogłoszenie Burmistrza Miasta o wyborach do Miejskiej Rady Seniorów

Mińsk Mazowiecki, 25 września 2019 roku

 

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI
O WYBORACH
DO MIEJSKIEJ RADY SENIORÓW W MIŃSKU MAZOWIECKIM


Na podstawie Statutu Miejskiej Rady Seniorów, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XVII.183.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2016 r., w sprawie powołania Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim i nadania jej Statutu, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki ogłasza nabór do Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim.
1.    Ustala się termin spotkania, na którym przeprowadzone zostaną wybory do Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim na dzień 17 października 2019 roku.
2.    Spotkanie, o którym mowa w ust. 1 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim, ul. J. Piłsudskiego 1A (sala konferencyjna) o godz. 17°° i trwać będzie do godz. 19°°.
3.    Zgłoszeń kandydatów do Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim należy dokonywać  w  Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki,  ul. Konstytucji 3 Maja 1, pok. 4 do 7 października  2019 r. w godzinach pracy Urzędu Miasta. Zgłoszenie składa się w zaklejonej kopercie z opisem „Wybory do Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim zarządzone na 17 października 2019 r.”.
4.    Kandydat na członka Rady wraz ze zgłoszeniem swojej kandydatury przedstawia listę poparcia zawierającą minimum 20 podpisów osób, które w dniu podpisania listy ukończyły 60 lat i zamieszkują na terenie miasta Mińsk Mazowiecki. Wzór karty zgłoszenia kandydata stanowi załącznik do ogłoszenia na www.minsk-maz.pl. Można go pobrać również w pok.4 w Urzędzie Miasta.
5.    Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki do 9 października  2019 r. wyda obwieszczenie zawierające listę imienną kandydatów do Rady.
6.    Czynne i bierne prawo wyborcze przysługuje osobie będącej mieszkańcem miasta Mińsk Mazowiecki, która najpóźniej w dniu poprzedzającym spotkanie, o którym mowa w ust. 1 ukończyła 60 lat.
7.  Nad przebiegiem spotkania czuwa komisja składająca się z trzech osób wyznaczonych przez Burmistrza  Miasta Mińsk Mazowiecki.
8.    Wybory przeprowadzane na spotkaniu są bezpośrednie i tajne.
9.    Głosowanie odbywa się przy pomocy karty do głosowania, której wzór stanowi załącznik Nr 3 do Statutu Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim.
10.    Przed przystąpieniem do głosowania uczestnik spotkania okazuje komisji dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości.
11.    Uczestnik spotkania odbierający kartę do głosowania potwierdza jej otrzymanie własnym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu, który jest tworzony na potrzeby wyborów Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim.
12.    Po otrzymaniu karty do głosowania uczestnik spotkania udaje się do miejsca zapewniającego tajność głosowania.
13.    Każdy uczestnik spotkania posiadający czynne prawo wyborcze wskazuje na karcie wyborczej nie więcej niż trzech kandydatów do Rady. Wskazania dokonuje się poprzez postawienie znaku X  w kwadracie umieszczonym po lewej stronie przy nazwiskach kandydatów.
14.    Uczestnik spotkania wrzuca kartę do urny znajdującej się w dostępnym i widocznym miejscu.
15.    Głos uznaje się za nieważny w przypadku niezaznaczenia nazwiska żadnego kandydata lub zaznaczenia więcej niż trzech nazwisk kandydatów oraz użycia innego znaku niż X.
16.    Z przeprowadzonych wyborów komisja sporządza protokół zawierający dane kandydatów oraz liczbę otrzymanych przez nich głosów.
17.    Za wybranych uważa się nie więcej niż 11 kandydatów, którzy otrzymali najwyższą liczbę głosów. W razie równej liczby głosów wśród kandydatów uzyskujących najmniejszą liczbę głosów kwalifikujących do składu Rady przeprowadza się losowanie.
18.    W przypadku zgłoszenia mniej niż 7 kandydatów do Rady wyborów nie przeprowadza się. Po upływie 6 miesięcy Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki zwołuje kolejne spotkanie w sprawie wyborów osób do składu Rady.

 

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

OGŁOSZENIE

BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

o  przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
 miasta Mińsk Mazowiecki

 

Na podstawie  art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  (Dz. U. z 2018 r., poz. 1945 ze zm.), art. 39 ust. 1 i art. 40 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r., poz. 2081 ze zm.) – ponownie zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miasta Mińsk Mazowiecki uchwały Nr X.113.2015 z dnia 26 października 2015 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki, obejmującego obszar o łącznej powierzchni ok. 117 ha, w granicach jak na zamieszczonym poniżej rysunku.