Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 19 października 2019

Imieniny:

Ziemowita, Jana, Pawła

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Rugby dla każdego

12 września uczniowie mińskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim na kolejne wydarzenie realizowane w ramach 7. edycji projektu „Kultura Włączania” w naszym mieście. Tym razem można było obejrzeć mecz pokazowy Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach 4 KINGS. Organizatorami imprezy był Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim oraz 3 szkoły: Szkoła Podstawowa w Hucie Mińskiej, Szkoły Salezjańskie oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II.

Zanim na boisku pojawili się zawodnicy drużyny 4 KINGS, widzowie mogli obejrzeć mecz pokazowy rozegrany między przedstawicielami Rugby TAG SP Huta Mińska a zawodnikami z klasy 5 ze Szkół Salezjańskich. Podczas trwania meczu zasady gry w rugby objaśniał pan Piotr Matzanke – prezes Rugby Club Mazovia Mińsk Mazowiecki. Następnie na boisku pojawili się wszyscy goście i zawodnicy drużyny 4 KINGS, których witał dyrektor placówki – pan Grzegorz Wyszogrodzki. W imieniu pana burmistrza Marcina Jakubowskiego głos zabrała kierowniczka Wydziału Oświaty - pani Bożena Macheta, która przywitała wszystkich zgromadzonych. O swojej pasji związanej z rugby krótko opowiedział również wiceprezes Polskiego Związku Rugby – pan Andrzej Kuć. Mazowiecki Instytut Kultury będący koordynatorem projektu „Kultura Włączania” był reprezentowany przez kierownika Działu Edukacji – pana Norberta Późniewskiego. Byli z nami także – pan Maciej Augustyniak (prezes fundacji „Polska bez barier”), pan Dominik Wietrak (prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach), pan Bartosz Zielski (trener drużyny 4 KINGS), pan Robert Smuga (dyrektor MOSiR-u), pani Jolanta Damasiewicz (sekretarz gminy Mińsk Mazowiecki) oraz pani Hanna Kiraga (inspektor ds. promocji w mieście).

Po oficjalnej części na boisko wjechali sportowcy na wózkach, którzy zagrali pokazowy mecz rugby na wózkach. Podczas oglądania rywalizacji wszyscy słuchali rozmowy prowadzonej przez pana Piotra Matzanke z kapitanem drużyny 4 KINGS. Młodzież dowiedziała się, że rugby to bardzo widowiskowa gra, w której udział biorą dwie drużyny liczące po czterech zawodników. Mecz podzielony jest na 4 kwarty po 8 minut czystej gry, przy czym zawodnicy mają po 10 sekund na wybicie piłki zza linii, 10 sekund na wykonanie kozła lub podania, 40 sekund na rozegranie całej akcji i 12 sekund na przejście w pole ataku, czyli przekroczenie połowy. Warto też wiedzieć, że zawodnik atakujący może przebywać tylko 10 sekund w strefie obronnej przeciwnika. Zawodnicy grają na specjalnych wózkach przeznaczonych do tej dyscypliny sportu i do niej dostosowanych. Są one bardziej obudowane i szersze niż zwykłe wózki, mają też inaczej zamocowane koła, dzięki czemu wózki są bardziej stabilne i zwrotne. Wózki różnią się między sobą – jedne są ofensywne, a drugie defensywne. Podczas gry w rugby na wózkach dozwolone jest uderzanie wózkiem w wózek, ale zabrania się kontaktu cielesnego między zawodnikami. Za złamanie tej zasady grozi kara wykluczenia z gry na 1 minutę. Po meczu pokazowym rozegranym przez profesjonalistów na boisko zostali zaproszeni zawodnicy II ligowej „Mazovii” oraz przedstawiciele uczniów i w takich mieszanych składach rozgrywali kolejne kwarty meczu. Zarówno dla dorosłych, jak i dla uczniów gra na wózku była dużym wyzwaniem i ogromnym wysiłkiem fizycznym (zwłaszcza dla rąk i dla dłoni, na które zakłada się specjalne rękawice).

W drugiej części spotkania pan Piotr Matzanke rozmawiał z zawodnikami 4 KINGS o ich niepełnosprawności i o pasji związanej z rugby. Okazało się, że dla każdego z nich sport stał się sposobem na życie, pozwolił poradzić sobie z ograniczeniami dnia codziennego, dał motywację do życia i normalnego funkcjonowania. W przypadku zawodników 4 KINGS niepełnosprawność została przekuta w sukces, ale jednocześnie każdy z nich zaznaczał, jak ważne jest podejmowanie rozsądnych decyzji w ryzykownych sytuacjach. Świadectwo zawodników i ich osobiste historie, które doprowadziły do konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim, są najlepszym sposobem dotarcia z przestrogami do młodych ludzi.

Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami oraz podsumowaniem przez pana Norberta Późniewskiego z Mazowieckiego Instytutu Kultury dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach 7. edycji projektu „Kultura Włączania” i jednocześnie zapowiedzią wydarzeń, które będą pojawiały się w mieście jeszcze do grudnia.

Agnieszka Kożuchowska – nauczycielka w SP3

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • logo-www-kultura-wlaczaniaMIK-min

Wstecz

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 8876