Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 18 lutego 2020

Imieniny:

Konstancji, Symeona, Alberta

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

OK konferencja

Kilkudziesięciu nauczycieli spotkało się w sobotę (11 stycznia) w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, żeby rozmawiać o tym, jak sprawić, żeby lekcje były OK.

Pomysłodawczynią konferencji była nauczycielka matematyki w papieskiej trójce – Joanna Sułek, która zaprosiła nauczycieli do dyskusji o nowoczesnej szkole. Jako entuzjastka wprowadzania do nauczania elementów oceniania kształtującego chciała podzielić się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu przez uczniów OK zeszytów, czyli zeszytów, które pomagają się uczyć. Na zaproszenie na sobotnie spotkanie pozytywnie odpowiedziała spora grupa nauczycieli (dokładnie 68 osób) z Mińska oraz bliższych i dalszych okolic.

Gości powitał gospodarz obiektu dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który wyraził radość, że aż tylu nauczycieli chce ambitnie rozwijać się zawodowo. Część merytoryczną rozpoczęło wystąpienie Danuty Sterny, ekspertki merytorycznej w programie Szkół Uczących Się prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gość specjalny to także autorka wielu książek o ocenianiu kształtującym i pomysłodawczyni idei OK zeszytu.

– Motywację uczniów i naszą zabijają słowa: muszę, powinienem, nie mam czasu – mówiła Danuta Sterna i podkreślała, że warto zmienić te słowa na: chcę, wybieram, wiem, co jest ważne. Warto też pozwolić uczniowi popełniać błędy, bo one pomagają się uczyć. Ekspertka uzasadniała w ten sposób ideę odejścia od tradycyjnego szkolnego oceniania.

Praktyczne zastosowanie tych zasad pokazała w swojej prezentacji Joanna Sułek, która opowiadała o OK zeszycie, pokazując, jak elementy oceniania kształtującego pozwalają się uczniowie lepiej i skuteczniej uczyć. „Quo vadis polska szkoło?” – pytała w swoim wystąpieniu matematyczka i wskazywała wyzwania, jakie stoją przed współczesną szkołą. Odpowiedzią na nie może być ocenianie kształtujące.

– Dzięki OK zeszytowi zawsze wiem, czego mam się nauczyć na sprawdzian. Notatki są uporządkowane, a materiał pokazany tak, żeby było wiadomo, co jest najważniejsze – mówili uczniowie, absolwenci i rodzice podczas panelu na temat skuteczności oddziaływania OK zeszytu. Jeden z absolwentów opowiadał o tym, jak przekonał do idei OK zeszytu nauczycieli w swojej nowej szkole. W wypowiedziach uczniów wyraźnie wybrzmiało, że OK zeszyt pomaga im się uczyć.

Ostatnią częścią konferencji były spotkania w mniejszych grupach z nauczycielami praktykami uczącymi według zasad oceniania kształtującego. Można było obejrzeć autentyczne uczniowskie OK zeszyty, porozmawiać o praktyce lekcyjnej, rozwiać rodzące się wątpliwości. Spotkania poprowadziły panie: Magdalena Niedziela, Jolanta Podsiadły, Agnieszka Kożuchowska, Irena Micek, Joanna Sułek, Karina Orłowska i Lidia Wacławek, które na różnych przedmiotach i poziomach nauczania stosują OK zeszyt.

Organizatorzy mają nadzieję, że sobotnie spotkanie było inspirujące dla uczestników i dało pole do rozmyślań nad tym, jak uczyć i jak oceniać, by nauczyć i uratować motywację uczniów.

Szczególne podziękowania Szkoła Podstawowa nr 3 składa osobom, które wsparły organizację konferencji, zwłaszcza Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz firmie „Atlas”. Dzięki tej pomocy konferencja była bezpłatna dla uczestników.

Izabela Saganowska

 • DSC_0007
 • DSC_0008
 • DSC_0016
 • DSC_0022
 • DSC_0045
 • DSC_0035
 • DSC_0051
 • DSC_0063

Wstecz

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 7873