Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 8 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • Aktualności październik    /   

Treść strony

Drewniana architektura Marka Chabrowskiego

Spotkanie z Małgorzatą Kalicińską

Odwołana Mińska Noc Kabaretowa

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że planowana na 11. października,III Mińska Noc Kabaretowa, niestety nie odbędzie się. W związku z brakiem zainteresowana ze strony mieszkańców miasta i gminy Mińsk Mazowiecki musimy zrezygnować z organizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że impreza powróci w 2015 roku i na stałe zagości w kalendarzu imprez kulturalnych naszego miasta. Najmocniej przepraszamy za zaistniałą sytuację.
Marcin Kowalski - Organizator

V Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Pływaniu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz KS Barakuda Mińsk Mazowiecki mają zaszczyt zaprosić na V Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Pływaniu. Grand Prix w sezonie 2014/2015 będzie rozgrywane w 3 kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców:

I – 2005-2007, II – 2002-2004, III – 1999-2001

Grand Prix w sezonie 2014/2015 zaplanowane jest na 4 rundy wg następującego terminarza:

 • 9 listopada 2014
 • Kat. I – 25m stylem dowolnym, grzbietowym
 • Kat. II – 50m stylem motylkowym, klasycznym
 • Kat. III -  50m stylem dowolnym i 100m stylem zmiennym
 • Kat. I-III - 12x50m stylem dowolnym, sztafeta mieszana
 • 1 marca 2015
 • Kat. I – 25m stylem klasycznym, 50m stylem dowolnym
 • Kat. II – 50m stylem grzbietowym, 100m stylem zmiennym
 • Kat. III – 50m stylem motylkowym, 100m stylem grzbietowym
 • Kat. I-III - 12x50m stylem dowolnym
 • 19 kwietnia 2015
 • Kat. I –  25m stylem dowolnym, grzbietowym
 • Kat. II – 50m stylem dowolnym, 100m stylem klasycznym
 • Kat. III – 100m stylem dowolnym, 200m stylem zmiennym
 • Kat. I-III – 12x50m stylem dowolnym
 • 10 maja 2015
 • Kat. I – 25m stylem klasycznym, 50m stylem dowolnym
 • Kat. II –100m stylem dowolnym i grzbietowym
 • Kat. III – 100m stylem klasycznym, 200m stylem dowolnym
 • Kat. I-III – 12x50m stylem dowolnym

 

Serdecznie zapraszamy do rywalizacji!

Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół w Szachach Szybkich

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach

27 września w Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej przy ulicy Pięknej zostały rozegrane Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach.  W zawodach wystartowało 18 zawodników z Mazowsza, w tym finalista Mistrzostw Polski oraz były Mistrz Polski Jan Adamski. W ceremonii otwarcia uczestniczyła Katarzyna Rosochacka – wicedyrektorka Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Każdy z zawodników miał 10 minut na rozegranie partii.

Mistrzem Mińska Mazowieckiego został mistrz międzynarodowy Jan Adamski, który zgromadził 8,5 punktu, drugie miejsce zajął Robert Brewczyński, a trzecie Artur Suliborski. W kategorii kobiet triumfowała Pola Parol, a w kategorii juniorów i juniorów młodszych – Przemysław Laszczak.

Jako imprezy towarzyszące zostały rozegrane dwa turnieje dla dzieci: Jesienne nadzieje szachowe oraz Jesienne początki szachowe.

Turniej dla najmłodszych wygrał Miłosz Zaborowski, wyprzedzając Michała Stradczuka i Huberta Manaja. W kategorii dziewcząt wygrała Sandra Paduch.

W turnieju Nadziei najlepsi byli: Maciej ZaborowskiNikodem Jachimowicz i Jakub Wołosiewicz wśród chłopców oraz Aleksandra LisieckaZuzanna Łaszczuk i Paulina Golwiej wśród dziewcząt.

W turniejach dwanaście osób zdobyło lub podwyższyło kategorie szachowe.

W ceremonii zakończenia wziął udział Robert Smuga – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – głównego sponsora Mistrzostw. Honorowy Patronat nad zawodami objął Burmistrz Marcin Jakubowski. 

Turnieje przeznaczone dla dzieci zostały sfinansowane ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

VI Puchar Europy Taekwon-Do ITF – Budapeszt, Węgry 11-12/10/2014

W dniach 11-12 października 2014 roku, w Budapeszcie na Węgrzech odbyły się zawody VI Pucharu Europy w Taekwon-Do federacji ITF. W zawodach wzięło udział 607 zawodników reprezentujących 72 drużyny z 29 krajów - w tym 16 reprezentacji narodowych.

Nasze miasto i powiat na tej imprezie reprezentował Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO.

Trener Jacek Łuniewski (VI DAN) zabrał na zawody 16 osobową kadrę. Trenera wspierali Karol Łuniewski (I DAN) i Diana Jędrasik (2 KUP), którzy jednocześnie byli startującymi zawodnikami oraz Marcin Widerski (II DAN).

Mińszczanie spisali się w tym międzynarodowym współzawodnictwie znakomicie – 16 razy stając na podium zawodów!

W konkurencjach juniorów pierwsze miejsca zajęli: Michalina Mikulska w walkach kobiet do 60kg oraz w układach formalnych kobiet stopni KUP, Julia Kawka w walkach kobiet do 50kg i Mateusz Radomski w układach formalnych mężczyzn stopni KUP.

Drugie miejsca zajęli: Natalia Cecotka w walkach kobiet do 60kg, Karol Łuniewski w walkach mężczyzn do 75kg, Natalia Piórkowska w walkach kobiet do 60kg, Mateusz Zgódka w układach formalnych stopni KUP oraz w walkach mężczyzn do 62kg i Diana Jędrasik w walkach kobiet w kategorii seniorów do 68kg.

Brązowe medale za zajęcie trzeciego miejsca zdobyli: Karol Łuniewski w układach formalnych stopni mistrzowskich I DAN oraz Natalia Piórkowska w konkurencji układów formalnych stopni KUP. 

W konkurencjach drużynowych - walki oraz układy formalne stopni KUP – drużyna kobieca w składzie: Michalina Mikulska, Natalia Cecotka, Natalia Piórkowska, Gabriela Misterkiewicz i Julia Kawka dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce.   

W konkurencjach drużynowych mężczyzn drużyna w składzie: Mateusz Zgódka, Mateusz Radomski, Sewerian Widerski, Marcin Kalbara i Jakub Hamerski – zdobyła dwukrotnie brązowe medale w konkurencji walk mężczyzn oraz układów formalnych stopni KUP.

Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO zajął w klasyfikacji medalowej juniorów 3.miejsce ustępując jedynie miejsca reprezentacjom Polski oraz Rosji, a w klasyfikacji generalnej zawodów zajął 5.miejsce za reprezentacjami narodowymi Polski, Rosji i Węgier oraz reprezentacją klubów regionu Śląskiego z Polski.

W przededniu zawodów pucharowych odbyły się w Budapeszcie także zawody dzieci i kadetów w Taekwon-Do w których wystartowali z sukcesami nasi klubowicze: Cezary Jackowski zajął 1.miejsce w walkach do 56kg, Marta Krajewska zajęła 2.miejsce w walkach do 48kg, a Viviana Widerska 3.miejsce w układach formalnych stopni KUP. Ponadto miński klub dzielnie reprezentowali w stolicy Węgier Jakub Kuźmicz oraz Mikołaj Gajewski.

„To bez wątpienia wielki sukces naszych klubowiczów. Dla wielu z nich był to pierwszy start w międzynarodowych zawodach. Do tej pory mieli okazję do współzawodnictwa z najlepszymi w Polsce – teraz przekonali się także, że ich umiejętności są na międzynarodowym poziomie i jak równy z równym mogą walczyć w swoich kategoriach wiekowych z kadrowiczami z innych państw. Warto też zauważyć, że nasz klub w klasyfikacji medalowej juniorów musiał uznać wyższość jedynie dwóch reprezentacji narodowych. To świadczy zarówno o poprawnym systemie szkolenia zawodników jaki przyjęliśmy i prowadzimy w klubie jak i o charakterze i potencjale naszych młodych klubowiczów. Myślę, że dla niektórych z nich kwestią czasu jest powołanie do szerokiej kadry reprezentacji Polski” (Igor Koczyrkiewicz, MKS TKD Mińsk Maz).  

 

Dzień Edukacji Narodowej

Czterdziestolecie „Piątki” i miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

We wtorek 14 października 2014 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim świętowała czterdziestolecie jej istnienia. Jubileusz szkoły posiadał szczególnie uroczystą oprawę, ponieważ został połączony z miejskimi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. 

Po zwiedzeniu wyremontowanego szkolnego budynku, wyposażonego w nową szatnię, dyrektor Ewa Szczerba powitała w  przyjaznych murach „Piątki” liczne grono dostojnych gości. W wypełnionej po brzegi sali znaleźli się znani i zasłużeni przedstawiciele lokalnej społeczności, osoby reprezentujące instytucje oraz organizacje pozarządowe działające na terenie miasta i powiatu, od lat wzorowo współpracujące ze środowiskiem Szkoły Podstawowej nr 5. Nie zabrakło również uczniów, rodziców na czele z przewodniczącą Prezydium Rady Rodziców Aleksandrą Miłkowską - Żuraw oraz byłą przewodniczącą Agnieszką Sado, absolwentów, przyjaciół szkoły, emerytowanych i byłych pracowników „Piątki”.

W swym wystąpieniu dyrektor Szczerba mówiła o największych sukcesach szkoły, ale również  podkreśliła ogromną rolę wzajemnych bardzo dobrych relacji z partnerami szkoły i owocnej współpracy, służącej wszechstronnemu rozwojowi uczniów, co zostało również dostrzeżone i ocenione najwyższą notą przez przedstawicieli Kuratorium Oświaty podczas kompleksowej ewaluacji zewnętrznej w SP 5. Ewa Szczerba wręczyła specjalne podziękowania na ręce Burmistrza Mińska Mazowieckiego oraz Rady Miasta jako wyraz wdzięczności za  stałe wspieranie w udoskonalaniu bazy lokalowej  Piątki i pomoc w realizacji wielu różnorodnych inicjatyw i przedsięwzięć.

Wiele gratulacji oraz słów uznania pod adresem dyrekcji i wszystkich pracowników szkoły na przestrzeni czterech minionych dekad padło również ze strony Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Posła Ziemi Mińskiej Czesława Mroczka, Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego i innych dostojnych gości. Ciepłe słowa i życzenia dalszego dynamicznego rozwoju szkoły i kolejnych sukcesów dydaktycznych i sportowych na ręce Ewy Szczerby złożył również Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i wieloletni dyrektor  Piątki Mirosław Krusiewicz, który w swym wystąpieniu przypomniał ważne momenty w historii placówki, m.in. zmianę jej imienia, powstanie hymnu itd. Niełatwe, bo przypadające na lata siedemdziesiąte, początki szkoły przy ul. Małopolskiej wspominał także jeden z jej pierwszych dyrektorów Kazimierz Gałązka.


W części oficjalnej uroczystości nie zabrakło też gratulacji i życzeń od przedstawicieli placówek oświatowych, instytucji i organizacji z terenu miasta i powiatu mińskiego, zaproszonych radnych z gminy Kleszczów (woj. łódzkie, powiat bełchatowski), gości
z sąsiedniego powiatu otwockiego oraz przedstawicieli Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego SP 5.

W dalszej części uroczystości społeczność szkoły i zaproszeni goście obejrzeli bogaty, starannie i profesjonalnie przygotowany program artystyczny w wykonaniu uczniów Piątki. Pojawiło się w nim odniesienie do postaci patrona Józefa Wybickiego. Były też życzenia od braci uczniowskiej dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Występ dzieci, bogaty w piosenki, kanony, utwory muzyczne w wykonaniu zespołu instrumentalnego i chóru szkolnego, a także popisy recytatorskie, gimnastyczne  oraz taneczne najmłodszych i nieco starszych wychowanków szkoły, został nagrodzony gromkimi brawami. Prawdziwą gratką był także popis wokalny absolwenta „Piątki” Tomka Osicy, który zaprezentował piosenkę „Czterdzieści lat minęło…”, a także wieńczący pierwszą część uroczystości walc wiedeński w wykonaniu profesjonalnej pary tanecznej.

Społeczność „Piątki” przygotowała także z okazji czterdziestolecia wystawę prac plastycznych po tytułem „Nasza szkoła za czterdzieści lat w oczach dzieci”,  jubileuszowy kącik wspomnień, w którym nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, kronik, mundurków szkolnych i tarcz sprzed lat. Dla upamiętnienia jubileuszu szkoły wydano również okolicznościowy folder, w którym można przeczytać o historii i teraźniejszości „Piątki". Uroczystości jubileuszowe uświetniło też posadzenie pamiątkowego drzewa, które w ramach podziękowań za owocną współpracę przekazała dla społeczności szkolnej Rada Rodziców. Grab został posadzony na terenie szkoły przez burmistrza Marcina Jakubowskiego, zastępcę dyrektora Wydziału Kształcenia Ogólnego Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Przemysława Ogonowskiego, radnego Andrzeja Kucia oraz dyrektor Ewę Szczerbę.

Druga część wtorkowych uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej prowadzona była przez radnego Sejmiku Samorządu Województwa Mazowieckiego, dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej Leszka Celeja. Miała ona wyjątkową artystyczną oprawę. Prawdziwą ucztą dla ducha były bowiem występy zespołu instrumentów dętych blaszanych o nazwie Varsovia Brass Quintet i solistów Piotra Rafko (tenor) i Małgorzaty Urbaniak (sopran), które uprzyjemniały ceremonię wręczania podziękowań i gratulacji zasłużonym przedstawicielom mińskiej oświaty.

Bohaterami tej części uroczystości byli zaproszeni dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i innych placówek oświatowych działających na terenie miasta. Otrzymali oni nagrody za wyróżniającą pracę oraz życzenia dalszych sukcesów dydaktycznych, wychowawczych i satysfakcji w życiu zawodowym i osobistym. Spośród dyrektorów nagrodzeni zostali: Maria Samociuk, Ewa Antosiewicz, Agnieszka Mazurek, Tomasz Ciechański, Sławomir Domański, Ewa Szczerba. W tym roku nagrodzeni nauczyciele to:  Anna Dąbrowska,  Sławomira Gromek, Agnieszka Dubińska, Bożena Korzeń, Olga Wilk, Anna Bembnowicz, Anna Gizińska, Edyta Kunikowska, Beata Zdankowska-Wasążnik, Aleksandra Bielecka, Beata Ewa Wójcicka, Marzena Reda, Katarzyna Ciechańska, Jolanta Malinowska, Piotr Łopacki, Elżbieta Brygoła, Lucyna Blacharska, Aleksandra Wróbel, Dorota Sugier, Mirosław Mozol. Burmistrz Marcin Jakubowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazał również na ręce dyrektorów, przedstawicieli mińskich placówek oświatowych,  organizacji pozarządowych, i  instytucji  związanych z oświatą, a także dla rodziców, którzy współtworzą współczesną szkołę, podziękowania i najlepsze życzenia.

Iwona Kokoszka

Przedłużanie Mińskich Kart Dużej Rodziny, których okres ważności upływa dnia 31.12.2014r.

PRZEDŁUŻANIE MIŃSKICH KART DUŻEJ RODZINY, KTÓRYCH OKRES WAŻNOŚCI UPŁYWA DNIA 31.12.2014 ROKU

Wnioski o przedłużenie ważności Mińskiej Karty Dużej Rodziny Kart na okres do dnia 31 grudnia 2015 roku przyjmowane są w Urzędzie Miasta przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim, pokój: 215 od dnia 1 października 2014 roku.

Przy składaniu wniosku wnioskodawca załącza oświadczenie o złożeniu deklaracji
o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, komplet Mińskich Kart Dużej Rodziny
oraz okazuje oryginały dokumentów potwierdzające istnienie rodziny wielodzietnej, tj.:

 • w przypadku osób zameldowanych na pobyt stały w Mińsku Mazowieckim - dokument tożsamości;
 • w przypadku osób zameldowanych na pobyt stały poza miastem Mińsk Mazowiecki – pierwszą stronę rozliczenia podatkowego w Urzędzie Skarbowym w Mińsku Mazowieckim za rok poprzedzający rok składania wniosku, w którym wskazano Miasto Mińsk Mazowiecki jako miejsce zamieszkania oraz dokument tożsamości;
 • w przypadku dzieci do 6 roku życia – akt urodzenia;
 • w przypadku dzieci w wieku szkolnym – aktualną na rok szkolny 2014/2015 legitymację szkolną;
 • w przypadku studentów w wieku do 24 lat – legitymację studencką lub zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta na rok akademicki 2014/2015;
 • w przypadku rodzin zastępczych lub opiekuna prawnego – prawomocne orzeczenie o ustanowieniu rodziny zastępczej lub ustanowieniu opiekuna prawnego.

Pracownik Urzędu Miasta dokonuje weryfikacji dokumentów i po potwierdzeniu uprawnień nakleja na Karty hologram z nadrukowanym okresem ważności.

 

95. rocznica powstania Związku Inwalidów Wojennych RP i 5. rocznica odsłonięcia Pomnika ZIW w Mińsku Mazowieckim

Narodowe Święto Niepodległości w Mińsku Mazowieckim

"Pokój do wynajęcia"

Grand Prix w badmintonie w sezonie 2014/2015

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza na Grand Prix w badmintonie w sezonie 2014/2015. Tegoroczne rozgrywki zaczną się już 9 listopada 2014 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim. 
O godzinie 10.30 swoją rywalizację zacznie kategoria Kobiet i Skrzatów, natomiast na godzinę 13.00 zapraszamy kategorię OPEN.  Szczegóły już niedługo w regulaminie.

Gwarantujemy wspaniałą zabawę i nagrody po zakończeniu całego cyklu.

Czwartkowa uczta historyczna

Od kilku lat druga połowa października przynosi ze sobą w działalności Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego organizację sesji popularnonaukowej „Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani…”. W tym roku odbędzie się dziesiąta edycja tego przedsięwzięcia. Przed zgromadzoną publicznością wystąpi pięcioro prelegentów przybyłych zarówno z terenu powiatu mińskiego, jak i spoza jego granic. Popularnonaukowe przedsięwzięcie odbędzie się w świetlicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim. Początek uczty historycznej nastąpi w czwartek, 23 października, o godzinie 16.30.

Dziękujemy za pomoc w organizacji sesji Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim.

Program sesji popularnonaukowej

"Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani... część X"
23 października 2014 roku,
świetlica Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Mińsku Mazowieckim

16.30-16.50 dr Lilla Małgorzata Kłos, Lekarz – społecznik Karol Mitkiewicz.
16.55-17.25 Henryk Sienkiewicz, Drewniana architektura sakralna na terenie powiatu mińskiego.
17.25-17.35 przerwa
17.40-18.10 Piotr Dorosz, Mały Staś, wielka muzyka – słów kilka o Mińskiej Kapeli Małego Stasia.
18.15-18.35 Zdzisław Ćmoch, Eugeniusz Religa – nauczyciel i żołnierz.
18.40-19.05 Damian Sitkiewicz, Narodowe Siły Zbrojne w powiecie mińskim.
19.10 – 19.15 podsumowanie i zakończenie sesji.
Serdecznie zapraszamy!!!

 

Stanisława Celińska w bibliotece miejskiej

Miejska Biblioteka Publiczna ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowy wieczór. W poniedziałek, 27 października, o godzinie 18.30 Stanisława Celińska przedstawi poruszający i głęboki monodram pt. „Księga Hioba”. Spektakl niniejszy w sposób przejmujący zespala wersety biblijnej Księgi z „Pieśniami” i „Trenami” Jana Kochanowskiego. U boku artystki, w roli akompaniatora wystąpi kompozytor i pianista - Tomasz Bajerski. Z ogromną przyjemnością zapraszamy na ten niezwykły wieczór, który z pewnością dostarczy niesamowitych przeżyć i na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Spektakl odbędzie się w sali konferencyjnej Biblioteki. Wstęp jest wolny.

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej i Jubileusz 70 lecia ZSZ nr 2

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej i Jubileusz 70 lecia  Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim z udziałem Wiceministra Edukacji Narodowej p Tadeusza Sławeckiego i Wiceministra Obrony Narodowej p Czesława Mroczka.

Zespól Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim w dniach 10 - 13 października 2014 r. obchodził jubileusz 70 lecia. Przez wiele lat tworzyła się niepowtarzalna historia codziennych i niepowtarzalnych zdarzeń tworzących klimat popularnie zwanego „Mechanika”. Zaczęło się w 1944 roku gdy jeszcze trwały wojenne zmagania dzięki grupie entuzjastów powstało Prywatne Gimnazjum Mechaniczne.      

Siedemdziesiąt lat później 10 października 2014 roku ślubowaniem klas pierwszych i uroczystym apelem z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły się główne obchody Jubileuszu istnienia naszego Zespołu. W tym samym dniu wieczorową porą w sali gimnastycznej odbył się IX Powiatowy Przegląd Piosenki Nauczycielskiej Powiatu Mińskiego objęty  patronatem Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego. Niesamowitą atmosferą i wyrafinowany humor zaprezentowali nauczyciele mińskiego powiatu. W tym roku do odważnych należeli: Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespół Szklono-Przedszkolny z Okuniewa i reprezentacja „Mechanika” oraz dyrektor Tomasz Płochocki, który pozakonkursowo wykonał utwór „Tyle mi zostało” Krzysztofa Daukszewicza.                                

W sobotę w drugim dniu obchodów plac szkolny zdominowały zabytkowe pojazdy, które o godzinie 11. 00 ruszyły w asyście policji na rajd ulicami Mińska Mazowieckiego. Po zakończeniu rajdu odbył się mecz piłki nożnej Absolwenci – Nauczyciele. Stał się on przedsmakiem zjazdu absolwentów wyznaczonego na ten dzień. Sala gimnastyczna po raz kolejny w przeciągu dwóch dni wypełniła się po brzegi. Spotkania po latach z nauczycielami, wychowawcami, wspólne zdjęcia, zawiedzenie szkoły poprzedziły „Bal dyrektora”, który zakończył drugi dzień obchodów „kamiennej rocznicy” szkoły.                                                      

W poniedziałek 13 października główne uroczystości Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej i obchody jubileuszowe szkoły rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela koncelebrowaną przez biskupa Kazimierza Romaniuka, oraz zaproszonych księży. Mszę świętą i uroczystości przed budynkiem szkoły uświetniła Miejska Orkiestra z dyrygentem Marcinem Ślązakiem. Zanim jednak odbył się apel poległych przed „Kamieniem pamięci” na placu szkolnym, uczniowie szkoły z grupami rekonstrukcyjnymi na placu kościelnym, przedstawili rekonstrukcję wydarzeń z czasów powstania warszawskiego. O  godzinie 14. 00 uroczystości przeniosły się do niecodziennie udekorowanej sali gimnastycznej. W uroczystości Jubileuszu 70-lecia szkoły  uczestniczyli m.in.:

 • Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki
 • Wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek
 • Poseł na Sejm RP Lidia Krajewska
 • Poseł na Sejm RP Krzysztof Borkowski
 • Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak
 • Przedstawiciel Mazowieckiego Magdalena Cichostępska
 • Przedstawiciel Marszałka woj. Mazowieckiego Mariusz Kozera
 • Przewodniczącego Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Mazowieckiego, Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej – Leszek Celej
 • Starosta Powiatu Mińskiego – Antoni Jan Tarczyński
 • Przewodniczący Rady Powiatu  - Mirosław Krusiewicz
 • Wicestarosta Powiatu Mińskiego  - Krzysztof Płochocki
 • Członkowie Zarządu Powiatu
 • Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki  - Marcin Jakubowski
 • Wójtowie z terenu Powiatu Mińskiego
 • Radni Powiatu Mińskiego
 • Radni Miasta Mińsk Mazowiecki
 • Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Mińskiego i Miasta Mińsk Mazowiecki
 • Naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego
 • Kombatanci
 • Społeczność Szkoły
 • Prasa lokalna i media

Przyszedł wreszcie czas na przemówienia i wyróżnienia. W pierwszej kolejności Pan Mariusz Kozera w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczył szkole medal pamiątkowy „Pro Masovia”, będący wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym za całokształt działalności społecznej, publicznej na rzecz Województwa Mazowieckiego. Również sztandar szkoły, w dowód uznania zasług dla społeczności lokalnej został udekorowany przez Prezesa mińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych Józefa Jedynaka Złotym Krzyżem za Zasługi dla Inwalidów Wojennych.                                            

Po tych jakże ważnych odznaczeniach Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki skierował słowa podziękowania do tych wszystkich,  którzy tworzyli 70 letni dorobek tej szkoły, kreowali pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym i osiągali sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. Specjalne słowa podziękowania skierował również do władz organu prowadzącego szkołę na czele ze Starostą Mińskim Antonim Janem Tarczyńskim i  Przewodniczącym Rady Powiatu Mirosławem Krusiewiczem oraz wszystkim sprawującym władzę samorządową obecnej i poprzednich kadencji.                                                             

W związku iż szkolny jubileusz powiązany był z Powiatowym Dniem Edukacji Narodowej nie obyło się również bez okolicznościowych odznaczeń, nagród, wyróżnień. Wśród wyróżnionych „Mechanika” znaleźli się między innymi: Jerzy Gańko odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Maria Wójcik Złoty Medal za Długoletnią Służbę.  Alicja Adamiec, Alina Łodyga, Stanisław Paluch, Jadwiga Zychowicz, Henryk Zychowicz, Maria Wójcik, Małgorzata Males- Gdula, Halina Mikuszewska, Elżbieta Zelwowiec, Jadwiga Tarczyńska, Janusz Zduńczyk otrzymali okolicznościowe dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Starosta Miński Pan Antoni Jan Tarczyński w swoim przemówieniu złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty, podziękował  za wkład pracy oraz pogratulował sukcesów. Szczególnie zasłużonym Pan Starosta przyznał nagrody, które otrzymali:    Tomasz Płochocki, Agnieszka Paja, Jacek Kosieradzki                     

Po raz pierwszy w historii szkoły przyznano statuetkę Zasłużony dla Mechanika. Kapituła w składzie Tomasz Płochocki, Jerzy Gańko, Agnieszka Paja, Janusz Zduńczyk przyznała statuetki osobom, które w wybitny sposób przyczynili się do powstania i rozwoju szkoły: pośmiertnie Mieczysławowi Ługowskiemu, pośmiertnie Stanisławowi Sieradzkiemu, Zdzisławowi Mazance, Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu, Zofii Sidorowicz, księdzu Marianowi Sobieszkowi i Powiatowemu Cechowi Rzemiosł Różnych w Mińsku Mazowieckim. Nie obyło się również bez życzeń, symbolicznych kwiatów, upominków złożonych na ręce Dyrektora Tomasza Płochockiego od zaproszonych gości. Wsród nich byli również przedstawiciele szkół zawodowych z Niemiec, Czech i Słowacji, z którymi „Mechanik” współpracuje. Znaczącym momentem dla szkoły było również przekazanie Ryngrafu WAT przez zastępcę dziekana Wydziały Mechanicznego płk dr inż. Adama Bartnickiego w związku z rozpoczęciem współpracy. Na zakończenie uroczystości 70 leci  istnienia  Zespołu zaproszeni goście obejrzeli krótką prezentację o historii szkoły, która była świadkiem i uczestnikiem wielu przemian społecznych, gospodarczych, administracyjnych i kolejnych reform oświaty. Nie tylko zmieniała się nazwa szkoły, z Prywatnego Gimnazjum Mechanicznego na Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy od 1995 roku ale zmieniał się również budynek. To tutaj ponad 20 tysięcy uczniów zdobywało wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem zawodu, tutaj kolejne roczniki absolwentów zdawały egzamin dojrzałości, egzamin maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Było tak od 70 lat i jest do dziś. Przypomnienie historii szkoły, stworzyło możliwość porównania jak wiele się zmieniło i jak zmienił się sposób życia, myślenia, pracy społeczności „Mechanika”.

Tomasz Płochocki, fot. z arch. ZSZ nr2

Deblowy Turniej w Tenisa Ziemnego

W dniach 18 i 19 października 2014 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował Deblowy Turniej w Tenisa Ziemnego o Puchar Dyrektora MOSiR. Do ostatniego turnieju w tym roku przystąpiło 20 par spośród których najlepszą okazali się być Wojciech Piątek oraz Hubert Chrzanowski, którzy w decydującym secie pokonali Rafała Słodownika oraz Kajetana Kosobudzkiego.

Trzecie lokaty osiągnęły tandemy Marek Szuba i Maciej Sadowski oraz Krzysztof Marcinkowski i Adam Komorowski. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni pucharami z rąk Dyrektora MOSiR Roberta Smugi, a zawodnicy z miejsc 2 i 3 otrzymali pamiątkowe statuetki.

Turniej ten zakończył sezon tenisowy na kortach ziemnych w związku z tym MOSiR pragnie serdecznie podziękować za wspólnie spędzony czas.

Do zobaczenia za rok!

Karolina Stokowska

Certyfikat „Gmina Fair Play” 2014 po raz trzeci dla Miasta Mińsk Mazowiecki

17 października 2014 roku Marcin Jakubowski Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki uczestniczył w uroczystej gali finałowej konkursu „Gmina Fair Play” Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji 2014, która odbyła się w Hotelu Bristol w Warszawie.

Konkurs od 2001 roku organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja gmin przyjaznych dla inwestorów.

W tegorocznej edycji konkursu Miasto Mińsk Mazowiecki otrzymało certyfikat oraz honorowe wyróżnienie „Gmina Fair Play” 2014 w kategorii średnich miast, jak również certyfikat „Złota Lokalizacja Biznesu”.

Certyfikaty wręczał Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński oraz Prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym – Pan Mieczysław Bąk. 

Ruszyła druga edycja rankingu „Turniej Miast Zumi”!

Ruszyła druga edycja rankingu „Turniej Miast Zumi”! Po raz kolejny użytkownicy serwisu głosują na swoje ulubione miasto w Polsce. W pierwszej edycji zwyciężyła Rawa Mazowiecka. Kto wygra tym razem? O tym przekonamy się po zakończeniu głosowania, które potrwa do 6 listopada.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku zabawa ma formę rankingu, w którym uczestnicy mogą zagłosować na jedno spośród 335 miast powiatowych. Wszystkie miasta mają równe szanse na zwycięstwo. O pozycji w rankingu decyduje proporcja ilości głosów do liczby mieszkańców. Co ważne, jedna osoba może oddać tylko jeden głos.

 

W drugiej edycji pula nagród została znacznie powiększona, zarówno pod względem kwot na kampanie promocyjne jak i ilości nagrodzonych miast. Nagroda to rabat 99% na kampanie promocyjne w serwisach Zumi i Onet o wartościach kolejno: I miejsce - 200 tys. PLN, II miejsce 100 tys. PLN, III miejsce 50 tys. PLN.

 

Ubiegłoroczny „Turniej Miast Zumi” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy wykazali niebywałe zaangażowanie i mobilizację. Na forach dyskutowano o przebiegu akcji, w serwisie Facebook mieszkańcy tworzyli wydarzenia zagrzewające do oddania głosu na ich miejscowość. Zarówno media lokalne jak i Urzędy Miast informowały o plebiscycie. Ranking pokazał, że mieszkańcy polskich miast są aktywni i chętnie angażując się w działania, które mogą pomóc lokalnej społeczności.

 

Pierwsza edycja rankingu wskazała nie tylko najbardziej lubiane i prężnie działające miasta w Polsce, ale również otworzyła przed jego laureatem drzwi do ogólnopolskiej kampanii marketingowej. Zwycięska Rawa Mazowiecka, oprócz wygranej kampanii zyskała także spore wsparcie promocyjne na stronach Onetu i Zumi m.in. została opisana w serwisie Poznaj Polskę, dodatkowo powstał obszerny reportaż o mieście oraz wywiad z jego burmistrzem.

Chcesz wypromować swoje miasto? Wejdź na http://turniejmiast.zumi.pl/ i zagłosuj w rankingu!

 • fot. qmphotostudio
  fot. qmphotostudio

Konsultacje dla organizacji pozarządowych

W związku z trwającymi konsultacjami projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania na stronach:

www.pozytek.gov.pl,  www.mam.zdanie.org.pl,  www.poradnik.ngo.pl

zamieszczono wersję elektroniczną przedmiotowego rozporządzenia wraz z pismem przewodnim i prośbą o nadsyłanie uwag do dnia 17 listopada br. na adres: e-mail: pozytek@mpips.gov.pl 

SAMORZĄDOWA KAMPANIA WYBORCZA

         Prowadząc kampanię wyborczą, kandydaci, ich sztaby wyborcze jak i mieszkańcy  miasta często zadają sobie pytanie: czy podejmowane działania w ramach  kampanii mieszczą się w zakresie dopuszczalnym przez prawo.  W trosce o estetykę i porządek w mieście Straż Miejska Miasta Mińsk Mazowiecki przypomina zatem o obowiązujących przepisach,  które wynikają z ustawy z dnia 5 stycznia 2011r.  Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

            Powszechnie wykorzystywanym elementem kampanii wyborczej są różnego rodzaju materiały wyborcze. Ustawa definiuje je szeroko, jako każdy upubliczniony i upowszechniony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami i pochodzący od komitetu wyborczego. Na każdym materiale wyborczym powinno znaleźć się wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. Za brak tego oznaczenia ustawa przewiduje karę grzywny. W czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają ochronie prawnej. Prawna ochrona materiałów wyborczych to nic innego jak zakaz niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźbą kary grzywny.

        Jednym z rodzajów materiałów wyborczych są wszechobecne w czasie kampanii wyborczej plakaty. Te, zgodnie z art. 110 § 1 Kodeksu wyborczego, można umieszczać na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, czy telekomunikacyjnych, o ile uzyskało się zgodę właściciela lub zarządcy danej nieruchomości, obiektu czy urządzenia. Przepisy jednoznacznie wskazują że zezwolenie to powinno być uprzednie, należy go zatem uzyskać zanim przystąpi się do montażu danego materiału wyborczego. Uzyskanie zgody nie jest wymagane w przypadku umieszczania plakatów wyborczych na słupach ogłoszeniowych, o których mowa w informacji Burmistrza Miasta z dnia 29 września 2014r. o miejscach do bezpłatnego umieszczania ogłoszeń i plakatów wyborczych. W każdym jednak razie, plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, żeby możliwe było ich późniejsze usunięcie bez wyrządzenia szkód. Rozwieszania plakatów, ogłoszeń i ulotek reklamowych na pniach drzew nie powinno mieć miejsca. Wykorzystane w celu mocowania plakatów zszywki, pinezki czy taśmy mają szkodliwy wpływ na stan zdrowotny drzew, powodują trwałe uszkodzenie kory, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych i obumierania drzew. Rozwieszanie plakatów na drzewach psuje również estetykę otoczenia i doprowadza do zaśmiecania terenu.

      W przypadku umieszczenia plakatu wyborczego w miejscu, w którym zagraża to bezpieczeństwu ludzi, uprawnionym do jego zdjęcia jest policjant lub strażnik miejski. Za każdym razem o takiej sytuacji powiadamiany będzie pełnomocnik odpowiedniego komitetu wyborczego.

         Ustawowy termin usunięcia materiałów wyborczych wynosi 30 dni po dniu wyborów. Po tym terminie Burmistrz Miasta ma kompetencję do wydania postanowienia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych, jak również urządzeń ogłoszeniowych na koszt obowiązanych do ich usunięcia komitetów wyborczych.

       Niestosowanie się do powyższych przepisów zagrożone jest grzywną, do której stosowania uprawniony jest Sąd, a w drodze postępowania mandatowego - funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Strażnicy w Mińsku Mazowieckim zostali już przeszkoleni w zakresie stosowania w praktyce Kodeksu wyborczego, tym samym będą każdorazowo i niezwłocznie reagowali na ujawnione i zgłaszane przypadki naruszeń ustawy.

         Do wszystkich pełnomocników komitetów wyborczych prowadzących kampanie na terenie naszego miasta wysłałem pisma przypominające o przepisach i informujące o planowanych działaniach  municypalnych. Zwrócona zostanie również uwaga komitetom wyborczym na konieczność bieżącej kontroli stanu umieszczania plakatów i haseł w celu zapobieżenia zaśmiecania miasta i stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

        Zwracam się również z apelem do mieszkańców o zgłaszanie naruszeń  prawa wyborczego  mieszczących się w zakresie działania Straży Miejskiej pod nr tel.  25 759 53 38 lub pocztą elektroniczną na adres:  strazmiejska@umminskmaz.pl.

 

Komendant Straży Miejskiej
Janusz Wiaterek

Pietrzak w "Koperniku"

Siatkarskie rozgrywki

I Jesienne Gran Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych

18 października 2014 roku zakończył się cykl biegów pod nazwą „I Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w biegach przełajowych”, będący alternatywną dla biegów ulicznych oraz znakiem nowej jakości Mińskiego Klubu Biegacza Dreptak.

Cykl Grand Prix rozegrano na dystansie 10,2 km dla mężczyzn oraz 6,5 km dla kobiet. Organizatorem cyklu biegów był Miński Klub Biegacza Dreptak. Zarząd Klubu - Prezes Sławomir Zduńczyk i zastępcza Bożena Tulej wspomagani członkami klubu czuwali nad sprawną organizacją imprezy oraz działalnością biura zawodów. Natomiast sekretarz klubu Mirosław Sujak wraz z członkami klubu, Wolontariuszami, Harcerzami z 2 drużyny harcerskiej GROT oraz Grupą Medyczną OSP Ładzyń czuwał nad właściwym przebiegiem, oznaczeniem oraz zabezpieczeniem trasy biegu. 

Bazą dla biegów był obiekt sportowy zlokalizowany przy ul. Sportowej 1 należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim oraz kompleks leśny Nadleśnictwa Mińsk (leśnictwo Stankowizna) po terenie którego wyznaczona została trasa biegów. Celem cyklu było zaprezentowanie jego uczestnikom walorów turystycznych, historycznych okolicznych lasów oraz przedstawienie uczestnikom Grand Prix biegania jako najprostszej formy wypoczynku w zestawieniu z myślą przewodnią Klubu „….bo naszą pasją jest bieganie….”.

Cykl Grand Prix został podzielony na cztery biegi które zorganizowano w dniach 6 wrzesień, 20 wrzesień, 4 październik oraz 18 październik. Zainteresowanie zawodami przerosło oczekiwania jego organizatorów i już na 2 tygodnie przed rozpoczęciem cyklu biegów wyczerpany został limit zgłoszeń który organizatorzy przewidzieli z uwagi na przepustowość leśnych ścieżek na 100 zawodniczek i zawodników. W całym cyklu udział wzięło ostatecznie 132 zawodniczek i zawodników reprezentujących biegowe kluby sportowe oraz będących amatorami pasjonatami biegania z centralnej Polski, a w tym gronie 63 zawodników miasta Mińsk Mazowiecki. Po dwumiesięcznej rywalizacji sportowej w dniu 18 października po czwartym biegu nastąpiło podsumowanie wyników rywalizacji. Zwycięzcami I Jesiennego Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych a zarazem mistrzami Mińska Mazowieckiego w biegach przełajowych w sezonie 2014 zostali:

Kategoria OPEN Kobiet:

1 miejsce         Zuzanna Pyszel          MKS Polonia Warszawa

2 miejsce         Magdalena Pawlak     VMAX Adamów

3 miejsce         Joanna Snopkiewicz   Biegacz Cegłów

 

Kategoria OPEN Mężczyzn:

1 miejsce         Florian Pyszel             MKS Polonia Warszawa

2 miejsce         Zbigniew Lamparski  MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

3 miejsce         Sebastian Reczek       KS Zielono-Czarni

 

Kategorie wiekowe Kobiet:

Kobiety          K16     16-19 lat         (1998-95)

1 miejsce         Paulina Zatorska         Rębierz Kolonia

2 miejsce         Paulina Czyżowska    MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

3 miejsce         Monika Słodownik     Mrozy

Kobiety          K20     20-29 lat         (1994-85)

1 miejsce         Agnieszka Kołodziejczyk      Virtual Runner Club

2 miejsce         Agnieszka Nowosielska         Mińsk Mazowiecki

3 miejsce         Katarzyna Makowska                        Radom

Kobiety          K30     30-39 lat         (1984-75)

1 miejsce         Katarzyna Biardzka               Huta Mińska

2 miejsce         Karolina Lewandowska         Dream Run

3 miejsce         Ewelina Kaska-Łobodowska Siennica

Kobiety          K40     40-49 lat         (1974-65)

1 miejsce         Jolanta Bartnik                       MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

2 miejsce         Agata Boniakowska               Biegacz Cegłów

3 miejsce         Ewa Koper                             Barcząca

Kobiety          K50     50 lat i więcej (1964 i starsze)

1 miejsce         Krystyna Domań        Mińsk Mazowiecki

2 miejsce         Małgorzata Pyszel      Mińsk Mazowiecki

3 miejsce         Wanda Judka             Mińsk Mazowiecki

Kategorie wiekowe Mężczyzn:

Mężczyźni      M16    16-19 lat         (1998-95)

1 miejsce         Łukasz Zajma             Transbór

2 miejsce         Dawid Michalak         MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

Mężczyźni      M20    20-29 lat         (1994-85)

1 miejsce         Robert Rowicki          MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

2 miejsce         Paweł Czyżowski       Yulo Run Team Siedlce

3 miejsce         Karol Smutek             Mińsk Mazowiecki

Mężczyźni      M30    30-39 lat         (1984-75)

1 miejsce         Mariusz Piotrowski    MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

2 miejsce         Artur Dominowski     COSZŻW Mińsk Mazowiecki

3 miejsce         Marek Czyżowski      ZSZ nr 2 Mińsk Mazowiecki

Mężczyźni      M40    40-49 lat         (1974-65)

1 miejsce         Krzysztof Piętka        Mińsk Mazowiecki

2 miejsce         Michał Michalak         MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

3 miejsce         Krzysztof Michalak    MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

Mężczyźni      M50    50-59 lat         (1964-55)

1 miejsce         Zbigniew Koper         MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

2 miejsce         Kazimierz Radomski  KB-Rebus.pl

3 miejsce         Janusz Wieczorek       MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

Mężczyźni      60 lat i więcej (1954 i starsi)

1 miejsce         Krzysztof Wycisłowski          MKB Dreptak Mińsk Mazowiecki

 

Zwycięzcy otrzymali puchary z rąk Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Roberta Smugi, Asystenta Burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Alicji Cichoń oraz przedstawiciela Banku Spółdzielczego w Mińsku Mazowieckim Agaty Kubickiej. Wszyscy uczestnicy Grand Prix którzy ukończyli 3 z 4 zaplanowanych biegów otrzymali na mecie pamiątkowe medale.

Na zakończenie I Jesiennego Grand Prix w biegach przełajowych przystąpiono do losowania nagród pocieszenia. Nagrody zakupione przez organizatorów oraz przekazane przez fundatorów trafiły w ręce 40 szczęśliwych uczestników biegów.

I Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych jest zadaniem publicznym i jego organizacja została dofinansowana ze środków pochodzących z budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Wśród partnerów biegu znaleźli się: Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim, Nadleśnictwo Mińsk, Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim, biuro rachunkowe Camelot Sp. z o.o. (taniarachunkowosc.pl), tygodnik mazowiecki Nowy Dzwon, portal wirtualnyminsk.com, Druga drużyna harcerska GROT, Powiatowe Centrum Wolontariatu w Mińsku Mazowieckim, salon sportowy Fansport.

Po Mazowieckiej Piętnastce -  I Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w biegach przełajowych jest kolejnym wydarzeniem biegowym w naszym mieście. Organizatorzy składają podziękowania dla partnerów cyklu Grand Prix za wsparcie organizacyjne i finansowe imprezy.

Sławek Zduńczyk

Jazzowy koncert zespołu OBARA INTERNATIONAL

8 listopada 2014 r. o godzinie 19:30 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się jazzowy koncert zespołu OBARA INTERNATIONAL (Maciej Obara – saksofon, Dominik Wania – fortepian, Ole Morten Vaagan (Norwegia) – kontrabas, Gard Nilssen (Norwegia) perkusja) z gościnnym udziałem trębacza Toma Arthursa (Wlk. Brytania). Pod nazwą OBARA INTERNTIONAL WITH SPECJAL GUEST TOM ARTHURS projekt ten zostanie zarejestrowany w formie audiowizualnej. Nagranie LIVE IN MIŃSK MAZOWIECKI będzie perełką muzyczną na europejskim i amerykańskim rynku muzycznym.

            Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Jest artystą odnoszącym międzynarodowe sukcesy, którego nazwisko pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie. Dominik Wania, tegoroczny podwójny laureat nagrody „Fryderyk”, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. Obara i Wania to wielcy indywidualiści, których połączyło pragnienie stworzenia polskiego kwartetu na europejskim poziomie. Obecnie tworzą duet niemalże doskonały. Gościnnie Obarze i Wani towarzyszyć będzie wyjątkowy trębacz pochodzący z Wielkiej Brytanii - Tom Arthurs. Obara wystąpi z sekcją rytmiczną z kontrabasistą Ole Morten Vaaganem i perkusistą Gardem Nilssenem.

SIÓDMY POWIATOWY DZIEŃ PAPIESKI

Powiatowy Dzień Papieski po raz siódmy został zorganizowany wspólnie przez trzy szkoły: Salezjańskie Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej oraz Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Każdego roku celem organizatorów jest integrowanie społeczności lokalnej wokół postaci Papieża Jana Pawła II. W tym roku mieszkańcy powiatu mińskiego zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Pocztówka do świętego” oraz w wernisażu „Pielgrzymka nadziei”.

 

Na konkurs pocztówkowy nadesłano aż 385 prac. Były pocztówki wykonane indywidualnie, zespołowo, czasem kartki od całych klas, nierzadko pocztówki rodzinne. Jury oceniało zarówno awers (czyli stronę plastyczną), jak i rewers (oryginalny, samodzielnie stworzony tekst do adresata - św. Jana Pawła II). Pomysłów było tak wiele, jak wielu autorów prac. Jurorzy (przedstawiciel Instytutu Papieża Jana Pawła II – pan Łukasz Jankowski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie – pan Michał Rukat, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawsko-Praskiej – siostra Natanaela, pani Sylwia Gawrysiak z Tygodnika „Idziemy” oraz pani Joanna Wilczak z Miejskiego Domu Kultury) mieli nie lada wyzwanie przy wyborze zwycięzców. Zdecydowali się przyznawać nagrody i wyróżnienia aż w 6 kategoriach. W gronie laureatów znaleźli się autorzy 43 pocztówek do świętego Jana Pawła II.

Wśród przedszkolaków I miejsce zajął Krzyś Kohn z Przedszkola Niepublicznego Do-Re-Mi w Chrośli, II - Marysia Pasik, Kamila Łyczkowska i Matylda Mędrzycka z Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Ciuchcia”, zaś III - Adam Szwajkowski z Przedszkola Niepublicznego Do-Re-Mi. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Lilla Olszewska z babcią Ewą Olszewską, Zuzanna Ostrowska ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzózem, Igor Fijołek i Kacper Łodyga ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w ZS w Latowiczu, Maria Sadowska i Rafał Metera z Gminnego Przedszkola w Mrozach, Natalia i Mikołaj Rybaccy zgłoszeni przez mamę oraz grupa Starszaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

Konkurs pocztówkowy wzbudził ogromne zainteresowanie u uczniów szkół podstawowych, więc organizatorzy podzielili tę grupę na dwie kategorie. W klasach I-III zwyciężył Rafał Sarna ze Szkoły Podstawowej w ZS w Stojadłach, II miejsce zajął Michał Mudant z tej samej szkoły, natomiast III - Aleksandra Szołdra ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Hallera w Mariance. Jury przyznało 5 wyróżnień w tej kategorii, otrzymali je: Kacper Zarzycki (Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie), uczniowie kl. 1b ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej, Bartosz Czerwiński (Szkoła Podstawowa w ZS w Stojadłach), Miłosz Zaborowski (Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim) oraz Kamila Ziółkowska (Szkoła Podstawowa w ZS w Stojadłach). W klasach IV-VI najlepszą pocztówkę do świętego Jana Pawła II wykonała Julia Wronowska ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w ZS w Latowiczu, II miejsce zajęła Kamila Olko z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siennicy, natomiast III – Zofia Niewiadomska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Alicja Sabak i Wiktoria Zawada (Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Siennicy), Mikołaj Jarzyna i Iga Szulc (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki) oraz Elżbieta Staszel (Szkoła Podstawowa w ZS w Stojadłach).

W kategorii gimnazjów miejsca na podium zajęły dwie dziewczyny z Zespołu Szkół w Halinowie (I – Katarzyna Wilgatek, II – Marta Piotrowska), zaś trzecia nagroda przypadła Weronice Rechnio i klasie 2j z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Wśród wyróżnionych kartek znalazły się pocztówki przygotowane przez uczniów klas: 2a, 2f oraz Kamili Serafińskiej z papieskiego gimnazjum. Jurorzy w swoim werdykcie wyróżnili też pracę Marzeny Bugzel z Gimnazjum nr 2 w Mrozach.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężczyniami okazały się trzy uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. M. Skłodowskiej-Curie: I miejsce zajęła Maria Magdalena Domańska, II - Natalia Wardzyńska i III - Weronika Rudnik.

Jurorzy konkursu pocztówkowego przyznali też nagrody dla uczniów szkół specjalnych i ośrodków wychowawczych. W tej grupie na podium znaleźli się podopieczni Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie: I miejsce - Adrian Skoczek, II – miejsce - Kamil Dębowski i III - Magdalena Kowalczyk, a wyróżnienia otrzymały Ewa Sułkowska i Dorota Sułkowska. Nagrodę specjalną jury przekazało uczniom z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie. Kolejną nagrodą specjalną były półroczne prenumeraty Tygodnika „Idziemy” (patrona medialnego), które otrzymały trzy szkoły za szczególne zaangażowanie uczniów w konkurs pocztówkowy. Nagrody te trafiły do Zespołu Szkół w Stojadłach, do Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej–Curie w Mińsku Mazowieckim oraz do Szkół Specjalnych w Ignacowie za piękną, dużą kartkę od całej społeczności szkolnej.

Wszystkim laureatom i uczestnikom powiatowego konkursu „Pocztówka do świętego” należą się brawa za pomysłowość, staranność wykonania i szczery przekaz, jaki niosły ze sobą karty, których adresatem był święty Jan Paweł II. Mogli się o tym przekonać ci wszyscy, którzy 21 października przyszli do Miejskiego Domu Kultury na wernisaż wystawy „Pielgrzymka nadziei” połączony z wystawą pocztówek. Wieczorne spotkanie rozpoczęło się występem uczniów z klasy teatralnej (2a) w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II, którzy pod opieką wychowawczyni – pani Anny Lubienieckiej – przygotowali niezwykle poruszającą pantomimę o świętości papieża Polaka. Następnie wszyscy goście wzięli udział w otwarciu wystawy składającej się z 20 wielkoformatowych plansz, na których zebrano wspomnienia z drugiej wizyty Ojca Świętego w ojczyźnie w 1983 roku. O idei wystawy opowiedział zebranym przedstawiciel Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – pan Michał Karpowicz, który zwrócił uwagę zarówno na znaczenie historyczne, jak i społeczne II pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Po chwili poświęconej wystawie „Pielgrzymka nadziei” nadszedł czas wręczania nagród laureatom konkursu pocztówkowego. W związku z tym, że nagrodzono autorów aż 43 kartek, scena z każdą chwilą wypełniała się dumnymi młodymi ludźmi. Organizatorzy poprosili o pomoc przy wręczaniu nagród starostę powiatu mińskiego – pana Antoniego Tarczyńskiego, wójta gminy Mińsk Mazowiecki pana Janusza Antoniego Piechoskiego i panią Alicję Cichoń reprezentującą burmistrza miasta pana Marcina Jakubowskiego. Wspólne zdjęcie wszystkich laureatów zakończyło tę część spotkania. Następnie wszyscy mogli obejrzeć obie wystawy, poczęstować się kremówką i podzielić wrażeniami.

Powiatowy Dzień Papieski w tym roku obchodzony pod hasłem „Świętymi bądźcie” po raz kolejny udało się zorganizować dzięki współpracy trzech dyrektorów: ks. Ryszarda Woźniaka, pana Piotra Matzanke i pana Grzegorza Wyszogrodzkiego, którzy od siedmiu lat z powodzeniem wcielają w życie ideę integrowania środowiska lokalnego wokół postaci Papieża-Polaka. Po raz kolejny nagrody zgodzili się sponsorować: Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mińsku Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim, Kuria Warszawsko-Praska, Instytut Papieża Jana Pawła II, Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Piekarnia „Gromulski”. Po raz kolejny organizatorzy sprawili, że tak wiele osób włączyło się w zaproponowane inicjatywy, tym razem konkurs pocztówkowy i wernisaż wystawy „Pielgrzymka nadziei”. Wszyscy wyrażamy zatem nadzieję, że po raz kolejny spotkamy się przy obchodach kolejnego – już ósmego – Powiatowego Dnia Papieskiego za rok!

w imieniu organizatorów – Agnieszka Kożuchowska, fot. Przemysław Piątkowski

Obwieszczenia Miejskiej Komisji Wyborczej

WIĘCEJ INFORMACJI O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH 2014 - kliknij

Mińsk atrakcyjniejszy turystycznie

Miło nam poinformować, iż wniosek złożony przez Miasto Mińsk Mazowiecki pt. „POPRAWA ATRAKCYJNOŚCI TURYSTYCZNEJ MIŃSKA MAZOWIECKIEGO POPRZEZ TWORZENIE KOMPLEKSOWEJ OFERTY TURYSTYCZNO-REKREACYJNEJ” uplasował się na 3 miejscu listy rankingowej otrzymując 108,50 punktów, co stanowi 94,35% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia. Kwota dofinansowania wynosi 749 959,55 zł, przy całkowitej wartości projektu 2 061 804,33 zł.

Wniosek został złożony w ramach konkursu otwartego bez preselekcji RPOWM/6.2/1/2014 Priorytet VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji” dla Działania 6.2 „Turystyka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Projekt obejmuje m.in. zwrot kosztów przebudowy placu przy Pałacu Dernałowiczów wraz z budową oświetlenia i fontanny, utworzenia plenerowych siłowni miejskich. Ponadto w ramach dofinansowania zostanie utworzony szlak turystyczny „kulturalno – sportowy Mińsk Mazowiecki”, na wszystkich miejskich przystankach będą umieszczone plakaty informujące o atrakcjach historycznych, kulturalnych i artystycznych miasta. W Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Ziemi Mińskiej powstaną punkty obsługi turystów, zostanie stworzona strona internetowa oraz materiały informacyjne promujące turystykę. 

Spotkanie z Ewą Kasprzyk w bibliotece - odwołane

Szanowni Czytelnicy, zaplanowane na 6 listopada spotkanie z Ewą Kasprzyk i jej książką "Mił.ość" zostało odwołane. Przepraszamy.

Historyczna transakcja

Bardzo ważna dla naszego miasta transakcja została sfinalizowana 23 października w siedzibie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie. W obecności wiceministra Czesława Mroczka oraz zastępcy prezesa WAM Piotra Sadocha burmistrz Marcin Jakubowski i dyrektor Oddziału Regionalnego WAM Paweł Fiedczak podpisali akt notarialny dotyczący zbycia na rzecz miasta gruntów po dawnym poligonie. Tereny o łącznej powierzchni ponad 6 ha i wartości niemal 11 mln. zł miasto nabyło za kwotę 541 tys. zł (5% wartości).

Miasto Mińsk Mazowiecki od wielu lat współpracuje z Oddziałem Regionalnym WAM w Warszawie w sprawach administracyjnych tj. m.in. uregulowania stanów prawnych nieruchomości, uzyskiwania koniecznych do realizowania procesu sprzedaży nieruchomości dokumentów. Współpraca układa się z korzyścią dla obu stron.

Z uwagi na potrzeby społeczne mieszkańców burmistrz miasta zwrócił się do WAM o zbycie na cel publiczny ośmiu działek położonych na terenie dawnego poligonu wojskowego.

Zakupione grunty zostaną przeznaczone pod budowę nowej szkoły podstawowej, bloków socjalnych oraz infrastruktury drogowej. To bezprecedensowe w skali kraju wydarzenie. Trzy lata negocjacji i świetne relacje miasta z resortem obrony narodowej pozwoliły na uzyskanie tak znaczącej bonifikaty.

Sprzedaż nieruchomości na rzecz samorządu odbyła się zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 2 oraz art. 68 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, które ze względów społecznych pozwalają na dokonanie takiej transakcji na rzecz samorządu.

Placówka Roku 2014

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im Powstańców Warwszawy otrzymał tytuł Placówka Roku 2014 - złoty certyfikat. 

Konkurs miał na celu nagrodzenie instytucji edukacyjnych oferujących atrakcyjne programy dydaktyczne, realizowane w atmosferze przyjaznej i otwartej na potrzeby uczniów i podopiecznych.

Laureatów wyłoniła niezależna kapituła konkursu. W procesie certyfikacji oceniano, między innymi, doświadczenie i kompetencje kadry dydaktycznej, prestiż placówki,  dynamikę jej rozwoju, a także atrakcyjną infrastrukturę i wyposażenie sprzyjające nauce i opiece.

Organizatorem konkursu jest Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej, instytucja wspierająca podmioty edukacyjne i gospodarcze w rozwoju, poprzez promocję ich działań na rynku ogólnopolskim.

Tomasz Płochocki

 

IT SZKOŁA 2014

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy zdobył 10 miejsce w Polsce i 2 w województwie mazowieckim w rankingu IT SZKOŁA 2014.

Pamiątkową statuetkę odebrała wicedyrektor Agnieszka Paja. W poprzednich dwóch edycjach programu nasza szkoła zdobywała wyróżnienia, trzecią zakończyła tak wysoką lokatą.

W dniu 3 października 2014 r., podczas Inauguracji roku akademickiego 2014/2015 w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach III edycji ogólnopolskiego oraz wojewódzkiego rankingu IT Szkoła 2014.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych IT Szkoła jest sporządzany na podstawie pomiaru aktywności udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych kategoriach działań programu: kursach dla uczniów, wszechnicy informatycznej stacjonarnej, wszechnicy informatycznej online, konkursach IT, akademickich kołach naukowych oraz we wszechnicy na kołach.

Fot. ze strony WWSI: Pani Agnieszka Paja z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbiera nagrodę za zajęcie X miejsca w ogólnopolskim rankingu IT Szkoła 2014.

Tomasz Płochocki

Straż Miejska na Wszystkich Świętych

Straż Miejska w Mińsku Mazowieckim w  szczególny sposób przygotowała się do służby na rzecz zapewnienia spokoju i porządku publicznego w czasie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.

Już 27 października br. strażnicy miejscy rozpoczną kontrole  okolic i terenu mińskiego cmentarza, starając się służyć pomocą, a czasem skuteczną interwencją w stosunku do osób popełniających wykroczenia.

Patrole podejmą intensywną współpracę z funkcjonariuszami  Komendy Powiatowej Policji oraz pracownikami cmentarza. Kontrole będą miały również na celu wyeliminowanie kradzieży zniczy, stroików, wiązanek, chryzantem, jak również zwrócenie uwagi na nieprawidłowe parkowanie pojazdów w pobliżu cmentarzy. W trakcie kontroli cmentarzy mińscy strażnicy przypomną osobom sprzątającym groby, aby nie zostawiały bez nadzoru torebek z dokumentami i pieniędzmi. Będą namawiać  również  do oznakowania donic ze świeżymi kwiatami oraz dużych zniczy, co z pewnością zniechęci potencjalnego złodzieja do ich kradzieży.

Przez najbliższe dni, aż do 2 listopada br. włącznie, mieszkańcy oraz przyjezdni, będą odwiedzać groby swoich bliskich. Dlatego funkcjonariusze Straży Miejskiej będą szczególnie czuwać w tych dniach nad spokojem i bezpieczeństwem  oraz porządkiem w ruchu drogowym.

Strażnicy będą też też udzielać informacji o wyznaczonych objazdach oraz przygotowanych parkingach dla tych, którzy zdecydują się w najbliższych dniach na jazdę samochodem.

Strażnicy miejscy będą zwracać szczególną uwagę na:

·         bezpieczeństwo na cmentarzach oraz wokół nich,
·         łamanie przepisów ruchu drogowego w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii,
·         handlujących bez wymaganych zezwoleń oraz nielegalnie kwestujących,
·         zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie i zanieczyszczanie,
·         akty wandalizmu, niszczenia mienia,
·         kieszonkowców grasujących w tych dniach na cmentarzu
·         nietrzeźwych oraz spożywających alkoholu w rejonach nekropolii.
 

Komendant Straży Miejskiej
Janusz Wiaterek

Śladem szeptu amazońskiego potoku

30 października, o godzinie 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim,  w ramach prowadzonego cyklu biblioteka podróży, odbędzie się spotkanie ze Stefanem Czernieckim – wędrowcem i dziennikarzem, autorem książek „Dalej od Buenos” oraz „Cisza”. W czasie spotkania pod hasłem „Śladem szeptu amazońskiego potoku”, podróżnik opowie o przyjemności, jaką czerpie z odkrywania dziewiczych rejonów świata i swojej miłości do Ameryki Południowej.

Poza wspomnianymi publikacjami Stefan Czerniecki jest również autorem programu „Za siódmą górą” w TV Republika. Ponadto zwyciężył w I edycji prestiżowego Memoriału im. Piotra Morawskiego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu, na którym wspólnie z podróżnikiem przeniesiemy się w odległe i tajemnicze zakamarki świata. 

Mińsk Mazowiecki po białorusku

Szczęśliwa trzynastka

Dwadzieścia zabytkowych świadectw przeszłości, które zostały uratowane od zniszczenia to piękny bilans organizowanych od 2001 roku Społecznych Kwest na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. Ubiegłoroczna zbiórka pieniędzy zaowocowała kwotą 15 310, 10 złotych, dzięki czemu odnowiono płyty nagrobne stanowiące istotny element miejsca pochowania Józefa Wiśniewskiego i Józefa Pajewskiego. Prace przy odrestaurowaniu tych obiektów wykonał Jacek Sawicki.

Podobnie jak w ubiegłym roku także tegoroczna kwesta cmentarna odbędzie się 1 i 2 listopada. W rolę osób zbierających datki wcielą się mińskomazowieccy samorządowcy, dyrektorzy powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawiciele środowisk kulturalnych, sportowych i biznesowych oraz harcerze i pełnoletni uczniowie szkół. Trzynaste w historii przedsięwzięcie mające na celu ratowanie mińskomazowieckich obiektów zabytkowych odbędzie się w godzinach 8:00 – 16:00. Każda osoba, która przekaże kwestarzom dowolny datek finansowy otrzyma pamiątkowy folder. Przypomnijmy, że organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Tomasz Adamczak, TPMM 

 

 • Odnowione nagrobki na mińskim cmentarzu, fot. Justyna...
  Odnowione nagrobki na mińskim cmentarzu, fot. Justyna Wojciechowska

Diamentowe i Złote Gody w Mińsku Mazowieckim

W dniu 24 października 2014 roku, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jubileusze małżeńskie świętowało 28 par z Mińska Mazowieckiego.

 W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczył Dostojnym Jubilatom Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski. Pogratulował wszystkim Jubilatom tak długiego pożycia małżeńskiego oraz życzył zdrowia, pomyślności i pogody ducha na kolejne lata.

Nie zabrakło również dobrej zabawy przy wspólnym poczęstunku i muzyce w wykonaniu zespołu „Safari”.

 

60-lecie pożycia małżeńskiego:

Michalina i Roman Adamscy

Kazimiera i Marian Suda

 

59-lecie pożycia małżeńskiego:

Wacława i Edmund Borkowscy

 

50-lecie pożycia małżeńskiego:

Antonina i Adam Bagińscy

Barbara i Andrzej Błachucińscy

Stanisława i Marian Bożym

Jadwiga i Stanisław Chłopik

Cecylia i Paweł Grzesińscy

Jadwiga i Jerzy Jackowicz

Irena i Marian Kielak

Teresa i Józef Kruszewscy

Zofia i Tadeusz Legat

Jadwiga i Jerzy Maciejewscy

Janina i Henryk Magdziak

Leokadia i Stanisław Oklesińscy

Marianna i Stanisław Oklesińscy

Elżbieta i Piotr Parobczyk

Zofia i Jan Podobas

Teresa i Marian Sado

Wanda i Zdzisław Sadowscy

Marianna i Leonard Skowrońscy

Barbara i Zbigniew Stolarscy

Zofia i Jan Stosio

Zofia i Stanisław Szczęsny

Eugenia i Antoni Szymańczuk

Halina i Stanisław Wardzyńscy

Jadwiga i Jan Wojdyga

Stanisława i Marian Zalewscy

 

PRZEDŁUŻ MIŃSKĄ KARTĘ DUŻEJ RODZINY

PRZEDŁUŻANIE MIŃSKICH KART DUŻEJ RODZINY, KTÓRYCH OKRES WAŻNOŚCI UPŁYWA DNIA 31.12.2014 ROKU

 

Wnioski o przedłużenie ważności Mińskiej Karty Dużej Rodziny Kart na okres do dnia 31 grudnia 2015 roku przyjmowane są w Urzędzie Miasta przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 w Mińsku Mazowieckim, pokój: 215 od dnia 1 października 2014 roku.

Przy składaniu wniosku wnioskodawca załącza oświadczenie o złożeniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, komplet Mińskich Kart Dużej Rodziny oraz okazuje oryginały dokumentów potwierdzające istnienie rodziny wielodzietnej, tj.:

 • w przypadku osób zameldowanych na pobyt stały w Mińsku Mazowieckim - dokument tożsamości;
 • w przypadku osób zameldowanych na pobyt stały poza miastem Mińsk Mazowiecki – pierwszą stronę rozliczenia podatkowego w Urzędzie Skarbowym w Mińsku Mazowieckim za rok poprzedzający rok składania wniosku, w którym wskazano Miasto Mińsk Mazowiecki jako miejsce zamieszkania oraz dokument tożsamości;
 • w przypadku dzieci do 6 roku życia – akt urodzenia;
 • w przypadku dzieci w wieku szkolnym – aktualną na rok szkolny 2014/2015 legitymację szkolną;
 • w przypadku studentów w wieku do 24 lat – legitymację studencką lub zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta na rok akademicki 2014/2015;
 • w przypadku rodzin zastępczych lub opiekuna prawnego – prawomocne orzeczenie o ustanowieniu rodziny zastępczej lub ustanowieniu opiekuna prawnego.

Pracownik Urzędu Miasta dokonuje weryfikacji dokumentów i po potwierdzeniu uprawnień nakleja na Karty hologram z nadrukowanym okresem ważności.

Więcej na: PROGRAM RODZINNY MIŃSK

Organizacja ruchu w okolicy cmentarza

Informacje o inwestycjach PEC

Informacja Burmistrza Miasta

I N F O R M A C J A

Stosownie do art.35 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2014 r., poz.518 z późn.zm.) – niniejszym informuję, że w dniu 23 października 2014 r. ustaliłem, a w dniu 27 października 2014 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący niżej wymienione nieruchomości położone w Mińsku Mazowieckim, stanowiące własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przeznaczone do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym na kolejny okres, na rzecz ich dotychczasowych dzierżawców:

1) część działki gruntu Nr 4622/11 o powierzchni 2200 m2 przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego,

2) działka gruntu Nr 4029/2 o powierzchni 722 m2 oraz części działek gruntu Nr Nr 4622/11 i 1381 o powierzchni 1237 m2, położone przy ul. Zachodniej,

3) stanowiska garażowe Nr Nr 12, 18 i Nr 27 (części działki gruntu Nr 2520 o powierzchchni łącznej 60 m2 ) przy ul. Dąbrówki.

Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 27 października 2014 r. do 17 listopada 2014 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Informacja Burmistrza Miasta

I N F O R M A C J A

Zawiadamiam, że w dniu 23 października 2014 r. ustaliłem, a w dniu 27 października 2014 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący działkę gruntu, położoną w Mińsku Mazowieckim, stanowiącą własność Miasta Mińsk Mazowiecki, oznaczoną numerem 3940/25 przy ul. Armii Ludowej 21A, przewidzianą do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz jej dotychczasowych użytkowników wieczystych.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 27 października 2014 r. do dnia 17 listopada 2014 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Interaktywna wystawa w bibliotece

12 listopada do MBP zawita wystawa interaktywna „Eksperymentuj!” Centrum Nauki Kopernik. Podczas wystawy zwiedzający dowiedzą się jak powstaje film, poznają możliwości swojej pamięci, zbadają szybkość reakcji i działanie narządu słuchu, jak również przeanalizują tablicę Galtona i będą mogli poznać metody rozwiązywania matematycznych łamigłówek oraz szyfrów. Pod okiem trzech animatorów z Centrum Nauki Kopernik, każdy uczestnik dokładnie pozna działanie poszczególnych eksponatów i otrzyma ogromną porcję wiedzy z zakresu biologii, fizyki i matematyki.

Zwiedzanie wystawy trwa 60 minut. Przewidujemy 6 cykli: 3 dla grup zorganizowanych (11:00, 12:00 i 13:00) i 3 dla zwiedzających indywidualnie (14:00, 15:00 i 16:00). Każde wejście rozpoczyna się o pełnej godzinie zegarowej. Karty wstępu dla uczestników indywidualnych można odebrać w siedzibie biblioteki. Natomiast grupy prosimy o kontakt telefoniczny z Odziałem dla Dzieci.

Serdecznie zapraszamy!

Skrzynecki

Oktet wokalny w epoce renesansu

V Grand Prix w Pływaniu

Puchar Polski w Kulturystyce i Fitness - 23.11.2014

Spotkanie z Ewą Kasprzyk odwołane

Najnowszy nr gazety MIM dostępny on line

Remigiusz Grzela w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza na fascynującą rozmowę o tajemnicy i wielkiej odwadze. 13 listopada, o godzinie 18:30 w związku z premierą książki „Wybór Ireny” gościem biblioteki będzie Remigiusz Grzela. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać historię niesamowitej kobiety – łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej, która wielokrotnie zmieniała tożsamość. Była Ireną Gelblum, Ireną Waniewicz, aż stała się włoską poetką – Ireną Conti di Mauro. Książka „Wybór Ireny” jest zapisem życia, w którym fikcja miesza się z prawdą. To poruszająca opowieść o woli walki, samotności i zatraceniu siebie.  

Nowi odbiorcy odpadów komunalnych

Szanowni Państwo!!!

Od 1 stycznia 2015 r. usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych w Mińsku Mazowieckim zamieszkałych oraz niezamieszkałych świadczyć będzie wyłonione w drodze przetargu konsorcjum MPK Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce przy ulicy Kołobrzeskiej 5 i CZYŚCIOCH Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku przy ulicy Kleeberga 20.

Właściciele nieruchomości lub ich zarządcy zainteresowani najmem, dzierżawą pojemników do zbierania odpadów komunalnych od wyżej wymienionego konsorcjum oraz w innych sprawach dotyczących gospodarowania, w tym zbierania odpadów komunalnych mogą kontaktować się z pracownikiem MPK Sp. z o.o. Panem Adamem Melcarz, tel. 607 698 335, e-mail. a.melcarz@mpk.net

                                                                          Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Warszawski dzień z TPMM

Warszawski dzień:

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza na sobotnią, 8 listopada, wycieczkę autokarową do Warszawy. W programie wyjazdu znalazły się następujące punkty:

- zwiedzanie cmentarza powązkowskiego z przewodnikiem;

- zwiedzanie wystawy poświęconej masonom w Muzeum Narodowym;

- odwiedziny Soho Factory w tym muzeum PRL i muzeum neonów;

- wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich;

- wieczorny spacer z przewodnikiem po Placu Zbawiciela i Złotych Tarasach.

Koszt udziału w wycieczce to 80 złotych (w tym bilety i przewodnicy). Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 512 517 774 i drogą mailową (tpmmaz@gmail.com).

Ilość miejsc ograniczona. 

Mecz - MKS Mazovia - MKS Narew

Młodzicy i Juniorzy z Taekwon-Do

I Turniej Dzieci i Młodzików, Otwarte Mistrzostwa Warszawy Juniorów

w Taekwon-Do ITF, 25/10/2014 Warszawa

W sobotę, 25 października, Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO wziął udział w rozgrywanych w stolicy zawodach I Turnieju Dzieci i Młodzików, Otwartych Mistrzostwach Warszawy Juniorów w Taekwon-Do ITF.

Był to już drugi start mińszczan w sezonie sportowym 2014/15 – pierwszą imprezą po wakacjach w której zawodnicy brali udział był VI Puchar Europy w Budapeszcie z którego mińska ekipa przywiozła 16 medali oraz dwa puchary dla najlepszych zawodników imprezy!

W tradycyjnie silnie już obsadzonych warszawskich zawodach wystartowało ponad stu sportowców z klubów Warszawy i okolic.

Nasze miasto i powiat, pod opieką trenera Jacka Łuniewskiego (VI DAN), reprezentowało 37 zawodników i zawodniczek.

Mińscy reprezentanci po raz kolejny potwierdzili swoją klasę zdobywając tym razem 30 medali w swoich konkurencja wiekowych: Karol Łuniewski - I miejsca w układach formalnych stopni DAN oraz w walkach do 75kg i II miejsce w technikach specjalnych, Mateusz Zgódka – I miejsca w układach formalnych stopni KUP oraz w walkach do 62kg, Gabriela Misterkiewicz – I miejsce w walkach do 55kg, Julia Kawka – I miejsce w walkach do 50kg i II miejsca w układach formalnych stopni KUP oraz technikach specjalnych, Jakub Hamerski – I miejsce w walkach do 56kg oraz III miejsce w układach formalnych stopni KUP, Michalina Mikulska – I miejsca w walkach do 60kg i układach formalnych stopni KUP oraz III miejsce w technikach specjalnych, Marta Krajewska – I miejsca w układach formalnych stopni KUP oraz w technikach specjalnych, Natalia Paska – II miejsce w walkach do 42kg, Jakub Kuźmicz – I miejsce w układach stopni KUP, Mikołaj Gajewski – II miejsce w układach stopni KUP, Oskar Ziółkowski – III miejsce w układach stopni KUP.

 

Wśród najmłodszych: Karolina Łuniewska – I miejsce w układach formalnych stopni KUP, Wiktoria Owczarska – II miejsce w układach formalnych KUP, Cezary Gęsior – I miejsce w układach formalnych stopni KUP, Michał Mudant – II miejsce w układach formalnych stopni KUP, Karol Misterkiewicz – I miejsce w układach formalnych stopni KUP, Piotr Zabiegliński – III miejsca w układach formalnych stopni KUP i w technikach specjalnych, Michał Trill – III miejsce w układach formalnych stopni KUP, Marcel Mikulski – II miejsce w układach formalnych stopni KUP i III miejsce w technikach specjalnych.        

 

Podsumowując zawody trener Jacek Łuniewski powiedział: „Naszym jesiennym celem sportowym był występ w zawodach Pucharu Europy na Węgrzech na którym mińscy zawodnicy spisali się znakomicie, jednak warszawskie zawody także potraktowaliśmy poważnie. Była to okazja dla naszych najmłodszych klubowiczów do ich pierwszego występu we współzawodnictwie sportowym. Wyniki osiągnięte w Warszawie to kolejne potwierdzenie na harmonijny i stały rozwój naszych zawodników. W listopadzie koncentrujemy się na kolejnym turnieju, także rozgrywanym w Warszawie. Potem starszych stopniem zawodników czeka jeszcze seminarium szkoleniowe na stopnie mistrzowskie DAN, które odbędzie się na początku grudnia w Lublinie, wraz z egzaminem na czarne pasy. Pierwsza połowa nowego roku to starty w zawodach Pucharu Polski i Grand Prix Polski, a także turnieje eliminacyjne do Mistrzostw Polski oraz kolejne seminarium i egzaminy na stopnie mistrzowskie DAN. Jak widać w naszym klubie nie ma czasu na nudę”.

Wszystkim reprezentantom Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO gratulujemy startu w mistrzostwach!

Igor Koczyrkiewicz

MKS TKD Mińsk Maz.

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Seniorów w Brydżu Sportowym Par

MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki wraz z MZBS w Warszawie jako współorganizatorzy z Okazji Dnia Nepodległości zapraszają na Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Seniorów w Brydżu Sportowym Par, które odbędą się 9 listopada br. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Budowlanej 4. Początek rywalizacji o godz 10.30.

Fundatorem pucharów i medali jest Mazowiecki Związek Brydża Sportowego natomiast cenne nagrody rzeczowe dla mistrzów Mazowsza funduje Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, dla wicemistrzów – Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski a dla brązowych medalistów Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski. Zapraszamy brydżystów z rocznika 1955 i starszych do rywalizacji.

                                                                                                                                                                                                                ORGANIZATORZY

Ruszyły brydżowe rozgrywki ligowe

RUSZYŁY  BRYDŻOWE ROZGRYWKI  LIGOWE

    SEZONU  2014 / 2015

Tradycyjnie, zgodnie z kalendarzem PZBS w październiku nastąpiła inauguracja  rozgrywek ekstraklasy w której rywalizuje 16 zespołów, I Ligi – 32 drużyny oraz II Ligi – 64 ekipy. Rozgrywki niższego szczebla  swoją rywalizację zainaugurują w innym terminie.

Drużyna Mazovii swoje mecze rozgrywa w Starachowicach. Inauguracyjny dwudniowy zjazd, w trakcie którego drużyna rozegrała 5  spotkań odbył się w pierwszy weekend października . W sobotę zespół na początek wysoko przegrał z gospodarzami , drużyną „Hotel Senator” Starachowice w stosunku 2,11 : 17,89. Podstawowym powodem wpadki w pierwszym meczu był fakt przystąpienia do rywalizacji o godz 10.00 rano bez odpoczynku bezpośrednio po podróży .Wynik kolejnego meczu z drużyną spadkowiczem z ekstraklasy  SPS Construction Kielce oscylował wokół remisu ale ostatecznie mecz zakończył się  porażką „Mazovii” w stosunku 8,10 : 11,90. Od trzeciego meczu rozgrywanego w sobotę sytuacja uległa zdecydowanej poprawie a zaczęło się od wysokiego zwycięstwa nad ekipą MKS „Arnica” Przasnysz w stosunku 14,60 : 5,40. W niedzielę obydwa mecze zostały wygrane. Szczególnie cieszy bardzo wysokie zwycięstwo nad silną drużyną „Spójnia” Warszawa w stosunku 18,56 : 1,44. Sukcesem zakończył  się również piąty mecz z drużyną „Skobud” Tarnobrzeg w stosunku 11,68 : 8,32. Łącznie w ramach pierwszego zjazdu drużyna  „Mazovii” zgromadziła 56,14 VP i zajmuje wśród 16 drużyn VIII miejsce. Tabela pierwszych 8 drużyn przedstawia się następująco  :

 

1

PETROACTIN  PIAST  SKAWINA

69,92 VP

2

SPS  CONSTRUCTION  KIELCE

63,53

3

SYNERGIA  LUBLIN

63,45

4

SKOBUD  TARNOBRZEG

63,43

5

ELEKTROMONTAŻ  RZESZÓW

61,56

6

SENIOR   KATOWICE

58,18

7

SFORA   CIBORA   KRAKÓW

57,08

8

MAZOVIA   MIŃSK   MAZOWIECKI

56,14

W pierwszym zjeździe barw „Mazovii” bronili : Krzysztof Kulka, Krzysztof Roguski, Marek Dalecki, Maciej Modrzejewski, Jan Nadaj oraz Andrzej Ogłoblin. Rezerwowymi byli : Kazimierz Samoder i Zbigniew Szostak.

Kolejny zjazd w Starachowicach  w trakcie  którego rywalami „Mazovii” będą Skór-But Łęczna, Spektr TST ECB Białoruś, Synergia Lublin, Senior Katowice oraz Joker Oświęcim odbędzie się w dniach 15-16 listopada br.

 

                                                                       Opracowano na podstawie                                                materiałów Klubu  MKS „Mazovia”                             

Listopadowy długi weekend z Kolejami Mazowieckimi

Komunikat prasowy

Listopadowy długi weekend z Kolejami Mazowieckimi

Ze względu na najbliższy długi weekend Koleje Mazowieckie wydłużają czas obowiązywania oferty „Bilet Wycieczkowy”. Będzie można z nim podróżować przez 4 dni.

Podróżni, którzy zechcą skorzystać z oferty, będą mogli podróżować z „Biletem Wycieczkowym” dłużej niż zwykle, tj. od 7 listopada 2014 r. od godziny 20.00 do 12 listopada 2014 r. do godziny 8.00. Z takim biletem – na przejazd "tam" lub "tam i z powrotem" – można podróżować  pociągami Kolei Mazowieckich w relacji do 200 km.

Szczegółowe informacje o ofercie znajdują się na stronie internetowej Kolei Mazowieckich www.mazowieckie.com.pl oraz pod czynnym przez całą dobę numerem telefonu call center KM: (022) 364 44 44.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl; tel. (22) 47 37 551, kom.: 661-929-207

Grand Prix w Tenisie Stołowym w sezonie 2014-2015

Latawce poszybowały

Coroczne Święto Latawca organizowane przez Miejski Dom Kultury zgromadziło 26 października wielu młodych modelarzy. Pod okiem instruktora Aleksandra Drabarka w modelarni MDK przeprowadzone zostały warsztaty budowy latawców. Wzięło w nich udział 20 dzieci wraz z rodzicami. Każde z nich zbudowało mały latawiec malajski. Chętni dostali dokumentację oraz materiały do budowy większego latawca.

Około południa uczestnicy warsztatów wraz z publicznością przeszli na stadion przy ul. Budowlanej, gdzie dzięki uprzejmości dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyło się oblatywanie wykonanych latawców oraz loty latawców przyniesionych przez mieszkańców. W sumie latało ponad 60 latawców i choć przy bezwietrznej pogodzie nie wzbiły się zbyt wysoko, to przy pięknym słońcu zabawa była doskonała.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy.

fot. z arch. MDK

Medale judoków

W Międzynarodowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Judo w Lublinie w dniu 25 października 2014r. z UKS Judo KONTRA uczestniczyło 13 zawodniczek i zawodników.

Złoty medal w kategorii młodziczek zdobyła Aleksandra Polkowska.

W kategorii dzieci brązowe medale zdobyli Krystian Adamczyk w wadze 40kg, Wiktoria Zalewska, kategoria 57kg.

W kategorii juniorek młodszych brązowy medal zdobyła Katarzyna Przyczyna, w wadze 57kg.

W kategorii młodzików V miejsca zdobyli: Dominika Adamczyk - 52kg, Mateusz Polkowski - 46kg i Jakub Czyżewski - 60kg.

Na VII miejscu uplasował się Aleksander Wiącek - 55kg.

W tym samym dniu w Łapach koło Białegostoku odbył się Międzynarodowy Turniej Judo im. Antoniego Laszuka. W kategorii młodzików brązowy medal zdobył Jakub Kretowicz w wadze 55kg.

Trenerzy Zdzisław  i Sebastian Wiącek

 

Mińsk Mazowiecki wyróżniony w konkursie "Zielone miasta - w stronę przyszłości!"

4 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Środowiska wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie "Zielone miasta – w stronę przyszłości!".

Minister Środowiska przyznał Miastu Mińsk Mazowiecki wyróżnienie w kategorii  "efektywność energetyczna w budownictwie" za realizację projektu pt. „Termomodernizacja Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Mińsku Mazowieckim”, które tym samym znalazło się w gronie 36 laureatów.

To niezwykle cenne wyróżnienie potwierdza, że działania związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej są bardzo istotne, a ich realizacja w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie ilości energii cieplnej zużywanej w budynkach  – celem i główną korzyścią jest ograniczenie kosztów ogrzewania poprzez jednoczesne ograniczanie zanieczyszczenia środowiska. Ma także duży wpływ na wysokość kosztów eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem placówek.

Konkurs został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Kolejne miliony z UE dla miasta

6 listopada br. wmurowano akt erekcyjny jako kamień węgielny pod budowę nowej Stacji Uzdatniania Wody dla Miasta i Gminy Mińsk Mazowiecki z zapleczem techniczno-administracyjnym przy ul. Mireckiego w Mińsku Mazowieckim. Generalnym wykonawcą inwestycji jest IDS-BUD S.A. z Warszawy, a rolę Inżyniera Kontraktu pełni firma B-Act Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Termin zakończenia prac – 30 listopada 2015 roku.

Zadanie będzie finansowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim z wykorzystaniem środków z Unii Europejskie pochodzących z Europejskiego Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Taniej autobusami

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Mińsku Mazowieckim S.A. przystąpiło do Programu „Rodzinny Mińsk”. Od dnia  7 listopada 2014 r. posiadaczom Mińskiej Karty Dużej Rodziny przysługuje 25% zniżka na bilet miesięczny normalny (bez ulg ustawowych) po terenie Miasta i Gminy Mińsk Mazowiecki w komunikacji regularnej. 

Ponadto, w celu promowania inicjatywy regularnych przewozów autobusowych na terenie Mińska Mazowieckiego od 7 listopada 2014 r. emerytom, rencistom (za okazaniem legitymacji ZUS) oraz seniorom (osób powyżej 65 roku życia za okazaniem dokumentu tożsamości) z Miasta Mińsk Mazowiecki przewoźnik oferuje bilet jednorazowy w cenie 2 złotych. 

Koncert w doborowym towarzystwie

Koncert Jubileuszowy „45-lecie Centrum Sztuki Estradowej w Ursusie – czy mnie jeszcze pamiętasz”.

Wystąpią: zespół MEDIUM, Tomasz Szwed z zespołem TENDER, zespół wokalny PARTITA, Danuta Stankiewicz, TRUBADURZY, zespół WRZOSY z Michałem Śniadowskim, Miejska Orkiestra Kameralna Szkoły Muzycznej w Mińsku Mazowieckim pod dyr. Wenantego Macieja Domagały oraz Romana Wachowicza, zespół akordeonowy, zespół taneczny, Ryszard Świerszcz i Jacek Gawor.

Wstęp wolny.

Bezpłatne porady prawne

Studencka Poradnia Prawna przy Uczelni Łazarskiego w Warszawie udziela bezpłatnych porad prawnych oraz pomaga w sporządzaniu pism do sądów i urzędów.

Aby skorzystać z naszych usług wystarczy zadzwonić pod numer (022)54-35-318 lub 340 i umówić się na spotkanie lub zapraszamy do kontaktu mailowego szkola.prawa@lazarski.pl

Szkoła Bez Granic 2014

W dniach 26 października – 8 listopada w Mińsku Mazowieckim odbyła się kolejna edycja programu "Szkoła Bez Granic" organizowanego przez Mińskie Stowarzyszenie Na Rzecz Współpracy z Lacey "MiLa". W tym roku udział wzięło 3 uczniów z Lacey (Waszyngton, USA) ze szkoły Timberline High School: Victoria Glasman, Hailey Goodman oraz Amanda Rich. Ich opiekunką była Kim Glasman razem z Prezes Lacey-Mińsk Mazowiecki Sister City Association – Mary Kos-Kirker. Podczas pobytu w Mińsku goście u rodzin goszczących, które na ten czas zastąpiły ich amerykańskie rodziny.

Podczas wizyty w Mińsku Mazowieckim grupa uczniów uczęszczała na zajęcia do Zespołu Szkół Ekonomicznych, Liceum na Pięknej i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 – “Mechanik”. Podczas spotkań z mińską młodzieżą amerykańscy uczniowie opowiedzieli jak wyglada życie nastolatków w Lacey, a także odpowiedzieli na wiele pytań na temat życia w Ameryce i tamtejszego system nauczania.

Podczast pobytu grupa podróżowała do Warszawy i Krakowa. W Warszawie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich, Starówkę i przeszli Trasą Królewską. W Krakowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, obóz koncentracyjny – Auschwitz, Stare Miasto oraz Wawel. Uczestnicy mieli również okazję spotkać się z Burmistrzem Mińska Mazowieckiego Panem Marcinem Jakubowskim – honorowym obywatelem Lacey.

Dla naszych gości był to czas niesamowitej i niezapomnianej przygody, podczas której poznali wielu nowych przyjaciół. Wspólnie twierdzą, że ten czas minął zbyt szybko i są smutni, że muszą wracać do domu. Wiedzą jednak, że będą mieli wiele wspaniałych historii do opowiedzenia swoim przyjaciołom i rodzinie, a wspominienia z pobytu w Polsce zostaną na całe życie.

 

 

Spotkanie regionalistów nad Srebrną

22 listopada 2014 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim organizuje II Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych, poświęconych Mińskowi Mazowieckiemu i powiatowi mińskiemu. Wydawnictwa te cieszą się od lat dużym zainteresowaniem, są jednak rozproszone i niekiedy trudno do nich dotrzeć.

Dla wydawców Mińskie Spotkania będą okazją do zaprezentowania swego dorobku wydawniczego i wymiany doświadczeń; dla czytelników, bibliotek i placówek kultury - do poznania lokalnego rynku wydawniczego, uzupełnienia zbiorów.

II Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych odbędą się pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Zapraszamy!

 

Obchody 95. Rocznicy Powstania Związku Inwalidów Wojennych RP i 5. Rocznicy Odsłonięcia Pomnika ZIW

Złożeniem meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesławowi Mroczkowi i uroczystym wciągnięciem flagi polskiej na maszt rozpoczęto obchody 95. Rocznicy Powstania Związku Inwalidów Wojennych RP i 5. Rocznicy Odsłonięcia Pomnika Związku Inwalidów Wojennych w Mińsku Mazowieckim.  

Historię powstania związku i główne cele działalności przypomniał w swoim przemówieniu Józef Jedynak – Prezes Zarządu Oddziału ZIW. Wraz z Eugeniuszem Kuleszą – Prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło miejsko-gminne w Kałuszynie odznaczyli Pana Czesława Mroczka – Posła Ziemi Mińskiej Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i Pana Antoniego Piechoskiego – Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Krzyżem 95-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP za zaangażowanie na rzecz związku i spraw inwalidów wojennych. Modliwę za Ojczyznę poprowadził kapelan wojskowy ks. płk Adam Prus - Dziekan Żandarmerii Wojskowej.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Mińsk Mazowiecki, służb mundurowych, środowisk kombatanckich. Delegacje przybyłych gości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Związku Inwalidów Wojennych RP. Na zakończenie odegrano utwór „Śpij Kolego” oraz Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.   

 

11 listopada - Święto Niepodległości

Odsłonięcie „Przystanku historia” przy ul. 11 Listopada, III Mińska Patriotyczna Impreza na Orientację, Msza Święta w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny połączona z uroczystościami pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Stary Rynek, koncert „Pieśń polska” w wykonaniu Justyny i Patryka Rymanowskich oraz prezentacja albumu o Ułanach 7. Pułku Ułanów Lubelskich to elementy, które złożyły się na całość obchodów 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mińsku Mazowieckim. 

JESTEŚ OFIARĄ LUB ŚWIADKIEM PRZEMOCY DOMOWEJ ? !!!

Laura 2014

6. edycja Festiwalu Piotra Skrzyneckiego - informacje

6. edycja Festiwalu Piotra Skrzyneckiego upłynie pod znakiem Witkacego – jednego z najwybitniejszych, polskich artystów, pisarza, dramaturga, grafika, postaci bez wątpienia nieszablonowej i ekscentrycznej.

19 listopada Festiwal rozpocznie spotkanie z dr Anną Żakiewicz, która od lat zajmując się plastycznym dorobkiem Stanisława Ignacego Witkiewicza dowodzi, że wypadki, jakich okrutny los mu nie szczędził miały znaczący wpływ na kształtowanie się światopoglądu artysty. 

20 listopada w MDK odbędą się warsztaty komiksu prowadzone przez mińskiego rysownika Wojtka Cichonia, autora komiksu Brama Czasu. Nie zapominajmy jednak, że komiks to nie tylko rysunek, ale także słowo, dlatego w sukurs Wojtkowi przyjdzie Artur Grzenda. Mamy nadzieję wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzyć komiks o nowych przygodach Piotra S. wpisanych w miński pejzaż.

Wieczorem, o 20:00 odbędzie się  pokaz filmu Mistyfikacja, który jest odważną próbą nowego spojrzenia na tajemniczą i wielokrotnie podważaną śmierć S. I. Witkiewicza w 1939 r.

21 listopada - Przegląd Piosenki Poetyckiej. W muzyczno-wokalne szranki staną artyści - amatorzy z całego kraju. Na koncert laureatów zapraszamy  o 18:30. Natomiast o 20:00 na deskach Miejskiego Domu Kultury wystąpi zespół Piwnicy Pod Baranami w repertuarze opartym na tekstach Witkacego. Bilety na koncert Piwniczan są do nabycia w Miejskim Domu Kultury.

Finał Festiwalu, 22 listopada, będzie zwieńczeniem czterodniowej, kulturalnej uczty, przygotowanej dla widzów. Po raz pierwszy w Mińsku wystąpi trupa Teatru im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego. Aktorzy zaprezentują sztukę pt.: „Appendix”, która jest wyjątkowo oryginalną próbą potwierdzenia słów Witkacego: „gdyby nikt ponad siebie nie wyskakiwał, nie byłoby żadnego rozwoju i postępu na świecie”. Bilety na Appendix do nabycia w Miejskim Domu Kultury.

Codziennie, na godzinę przed każdym z festiwalowych wydarzeń na fasadzie pałacu Dernałowiczów wyświetlana będzie prezentacja w formie mappingu, czyli zaawansowanej technicznie projekcji graficznej. Mapping towarzyszy najważniejszym wydarzeniom kulturalnym na świecie. 

O Toskanii w miejskiej bibliotece

19 listopada, o godzinie 18:30 gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim będą miłośnicy i znawcy Toskanii – Anna  Goławska i Grzegorz Lindenberg. W ten chłodny, listopadowy wieczór opowieści o urokach słonecznej Toskanii, bogatej w cudowne wino i prawdziwą oliwę, z pewnością polepszą uczestnikom samopoczucie i być może zachęcą do podróży. Zapraszamy!

Spotkanie z Magdaleną Zawadzką

21 listopada, o godzinie 18:30 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Magdaleną Zawadzką, znakomitą aktorką i autorką właśnie wydanej książki „Taka jestem i już!”. W ten wyjątkowy wieczór wysłuchamy opowieści o blaskach i cieniach dorastania do dojrzałości, o bólu i tęsknocie za mężem Gustawem Holoubkiem oraz o trudnym czasie żałoby po śmierci matki. 

Brydżowe Mistrzostwa Mazowsza Seniorów

Po raz kolejny, w uznaniu za profesjonalną organizację imprez brydżowych, Zarząd Mazowieckiego Związku Brydża Sportowego powierzył naszemu miastu przeprowadzenie otwartych Mistrzostw Mazowsza Seniorów.

W ramach rywalizacji przeprowadzonej w dniu 9 listopada z okazji obchodów Święta Niepodległości rozegrano dwa turnieje par, wyniki których po podliczeniu uzyskanych punktów wyłoniły Mistrzów i Wicemistrzów Mazowsza.  Imprezę  otworzył  Starosta  Miński p. Antoni Jan Tarczyński w asyście gospodarza obiektu dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego P. Małgorzaty Beczek oraz reprezentanta współorganizatora zawodów Wiceprezesa Zarządu MKS „Mazovia” Krzysztofa Roguskiego. W rywalizacji uczestniczyło 66 brydżystów nie tylko z województwa mazowieckiego. Trzy pierwsze miejsca w pierwszym turnieju zajęli Waldemar Burakowski z Włodzimierzem Ilnickim, Wojciech Biegajło z Maciejem Kowalskim oraz Jan Kandybowicz z Kazimierzem Wielechowskim. Tuż za podium byli brydżyści I Ligowej „Mazovii” Mińsk Mazowiecki Krzysztof Kulka i Krzysztof Roguski. W drugim turnieju zwyciężyli Wojciech Biegajło z Maciejem Kowalskim przed Jackiem Korpettą z Arturem Rutkowskim oraz para mińskich  brydżystów  Marianem  Sękiem  oraz  Wojciechem  Piwkiem /niezrzeszeni/. Kolejne miejsca zajęli zawodnicy „ Mazovii”  Jan Nadaj z Andrzejem Ogłoblinem oraz Krzysztof Kulka z Krzysztofem Roguskim. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obu turniejach otrzymali złote, srebrne i brązowe medale ufundowane przez MZBS. Po krótkiej chwili napięcia związanej z podsumowaniem wyników obu turniejów okazało się, że Mistrzami Mazowsza Seniorów na rok 2014 zostali Wojciech Biegajło z Maciejem Kowalskim  - 136  pkt, I Wicemistrzami – Waldemar Burakowski i Włodzimierz Ilnicki – 117 pkt, a tytuł II Wicemistrzów Mazowsza wywalczyli brydżyści I Ligowej  „Mazovii” Krzysztof Kulka z Krzysztofem Roguskim – 116 pkt.  Sponsorem nagród dla mistrzów Mazowsza był Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, dla vice mistrzów  Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski oraz Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki  Antoni Janusz Piechoski,  który z upoważnienia pozostałych sponsorów wręczył je najlepszym brydżowym duetom w asyście p. Diany Rokickiej reprezentującej Burmistrza Miasta. Uczesttnicy mistrzostw otrzymali również upominki od przedstawicieli samorządów lokalnych promujące powiat, miasto oraz gminę Mińsk Mazowiecki. W rywalizacji sportowej uczestniczyło 12 brydżystów reprezentujących mińskie środowisko brydżowe. Byli to:  Krzysztof Kulka, Krzysztof Roguski, Jan Nadaj, Andrzej  Ogłoblin, Wojciech Piwek, Marian Sęk, Andrzej Robotowski, Bernard Juściński, Witold Niedziałek, Mieczysław Szuba, Andrzej Wiatr oraz Stanisław Piechowicz. Zawody bardzo sprawnie przeprowadził Sędzia Międzynarodowy Arkadiusz Ciechomski.

Opracowano na podstawie materiałów Klubu MKS „Mazovia”
Sekcja Brydża Sportowego

 

Konferencja dla przedsiębiorców

Trójstronne porozumienie pomiędzy Policją , MOPS i Strażą Miejską

       W dniu 12 listopada 2014 roku, w samo południe, w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim doszło do spotkania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbiety Kowalik - Wirowskiej, Komendanta Komendy Powiatowej Policji mł. insp. Roberta Żebrowskiego oraz Komendanta Straży Miejskiej w Mińsku Mazowieckim Janusza Wiaterka, podczas którego skupiono się na procedurach postępowania wobec osób bezdomnych w obliczu nadchodzącej zimy.

        Podpisano również trójstronne porozumienie o współpracy pomiędzy jednostkami Policji, Straży Miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, na bazie którego podejmowane będą wspólne działania o charakterze prewencyjnym, polegające na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesiącach zimowych. W ten sposób wymienione służby będą przeciwdziałać negatywnym skutkom przebywania w niskich temperaturach oraz identyfikować miejsca osób bezdomnych wymagających udzielenia pomocy. Porozumienie wymienia przedsięwzięcia, których celem będzie przeciwdziałanie zagrożeniu utraty zdrowia lub życia osób bezdomnych wskutek nadmiernego wychłodzenia organizmu lub wystąpienia pożaru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych, zajmowanych przez osoby bezdomne. Adresatami zawartego porozumienia są osoby bezdomne przebywające na klatkach schodowych, piwnicach, strychach oraz w pomieszczeniach niemieszkalnych tj. w pustostanach, altanach działkowych itp.

         W godzinach wieczornych i nocnych patrolowane będą tereny, na których przebywają osoby bezdomne. Będą one informowane o formach pomocy oraz zasadach jej udzielania oraz zachęcane do skorzystania ze schronienia w placówkach pomocowych. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewni się osobie bezdomnej miejsce noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach funkcjonariusze wezwą pogotowie ratunkowe. Sporządzona  zostanie również mapa z zaznaczonymi miejscami pobytu osób bezdomnych oraz siecią organizacji i instytucji prowadzących działania pomocowe adresowane do osób bezdomnych. Posiadanie tych samych informacji o miejscach pobytu osób bezdomnych przez pracowników socjalnych oraz funkcjonariuszy obu służb mundurowych przyczyni się do częstszego monitorowania tych miejsc, czego skutkiem będzie zminimalizowanie wśród osób bezdomnych ofiar śmiertelnych poprzez zagrożenia nieszczęśliwymi wypadkami, spowodowanymi oddziaływaniem niskich temperatur lub przypadków pożarów.  

         Apelujemy do mieszkańców Mińska Mazowieckiego o przekazywanie funkcjonariuszom Policji bądź Straży Miejskiej informacji o osobach bezdomnych wymagających udzielenia pomocy. 

Janusz Wiaterek
Komendant Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki

Wiązanka od Prezydenta

12 listopada Pan Jacek Michałowski spotkał się z członkami Mińsko Mazowieckiego Stowarzyszenia ”Nasz Szpital” oraz władzami samorządowymi w ramach Jubileuszu 100-lecia Szpitala Powiatowego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Mińsku Mazowieckim. Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu Pana Bronisława Komorowskiego uroczyście złożył biało-czerwoną wiązankę pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Stary Rynek.  

 

PRZEDŁUŻANIE MIŃSKICH KART DUŻEJ RODZINY

Lokalizacja stref ograniczonego postoju

Więcej informacji o strefach ograniczonego postoju ... 

 • ul. Kazikowskiego
  ul. Kazikowskiego
 • ul. Kościuszki
  ul. Kościuszki
 • Plac Dworcowy
  Plac Dworcowy
 • ul. Konstytucji 3 Maja
  ul. Konstytucji 3 Maja
 • ul. Targowa
  ul. Targowa

Nieoficjalne wstępne wyniki Wyborów Samorządowych 2014

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 45385