Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 3 lipca 2020

Imieniny:

Anatoli, Jacka, Tomasza

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Nowy numer gazety MIM on line

Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej - "Zimowe Impresje"

Łączy nas siatkówka…

Można się zastanawiać nad kierunkiem rozwoju edukacji, ale nie można ignorować istotnej roli sportu we współczesnej szkole. Niewątpliwie jest on nieodłącznym elementem procesu edukacyjnego. Aby w pełni wykorzystać potencjał dzieci i młodzieży, należy otworzyć się na rewolucję w nauczaniu i szukać nowoczesnych, innowacyjnych metod i form nauczania, nawet w sporcie.

Gimnazjum Miejskie nr 1 w Mińsku Mazowieckim, które od 2012 roku realizuje projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych we współpracy z MKS „Olimp” powołuje Akademię Siatkówki S.O.S. z udziałem szkół podstawowych. Zadaniem GM1 jako szkoły założycielskiej jest stworzenie programu rozwoju Akademii poprzez realizowanie systemu rozgrywek dla danego poziomu wiekowego oraz wsparcia szkoleniowego dla uczniów i nauczycieli.

Do Akademii Siatkówki zaproszono mińskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 1 im. M. Kopernika, Szkołę Podstawową nr 2 im. Dąbrówki, Szkołę Podstawową nr 5 im. J. Wybickiego oraz Szkołę Podstawową nr 6 im. H. Sienkiewicza. Szkoły uczestniczące w programie będą mogły korzystać ze wsparcia sprzętowego, organizacyjnego i promocyjnego organizowanego lokalnie lub centralnie.

Ambasadorem Akademii S.O.S. został pan Adam Cichoń - trener wielu pokoleń siatkarek w Mińsku Mazowieckim.

Projektowi patronuje pan Marcin Jakubowski – burmistrz miasta oraz pan Robert Kupisz koordynator wojewódzki grup żeńskich S.O.S. reprezentujący Polski Związek Piłki Siatkowej.

Akt Inaugurujący powstanie Akademii Siatkówki S.O.S. przy Gimnazjum Miejskim nr 1 im. Gen. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim zostanie podpisany 6 lutego 2015 roku o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.

Iwona Dróżdż
wicedyrektor ZSM nr 1

 

Kolarska zima V-MAXU

Już od późnej jesieni trwają przygotowania zawodników Klubu V-MAX do kolejnego sezonu startowego 2015. Zima to okres ciężkiej pracy w siłowni, sali gimnastycznej, na plenerowych ścieżkach biegowych czy na basenie. To również czas na testy wydolnościowe oraz trening ukierunkowany na eliminację słabych stron w elementach wyszkolenia. To również pora na tak nie lubiane "trenażery kolarskie" na których niestety trzeba spędzić zimą wiele godzin.

Wiadomym jest że każdy sukces szczególnie w sportach wytrzymałościowych musi wymagać ogromnego poświęcenia, determinacji i systematyki. W kilku miejscowościach powiatu mińskiego kipi gorąca praca przygotowawcza przed nowym sezonem startowym a okres ferii zimowych pozwolił na jeszcze większe zaangażowanie młodych cyklistów z lokalnych szkółek kolarskich V-MAXU.

Bardzo cieszy fakt że po zeszłorocznych sukcesach sportowych kolarzy z powiatu mińskiego grono dzieci zainteresowanych jazdą na rowerze ciągle wzrasta. Do współpracy z Klubem przystąpiła właśnie również Gmina Mińsk Mazowiecki - umożliwiając powstanie kolejnych szkółek kolarskich w Janowie i Hucie Mińskiej.

Kto wie..? Może są tam następcy Mistrza Świata Michała Kwiatkowskiego ?... Trzeba w to wierzyć i gorąco wspierać.

Jacek Tomkiewicz

Urodziny Kaliny Jędrusik w MDK

Giganci Piosenki w MDK - Violetta Villas

Mistrzostwa Polski Sztuk Walk

17 stycznia w Mińsku Mazowieckim odbyły się długo oczekiwane przez fanów sportów walki  „Mistrzostwa Polski Sztuk Walk” pod federacją WKSF. Organizatorem tego wydarzenia był Kamil Chłopik – trener kadry narodowej full-contact kickboxing wraz z zawodnikami  klubu Walhalla Fight Club.  Na turniej przybyło 220 zawodników z 28 klubów z całej Polski m.in. ze Szczecina, Zawiercia, Siemianowic Śląskich, Susza, Olsztynka, Katowic. Przedział wiekowy zawodników wahał się od 6 do 41 lat. Zawodnicy rywalizowali ze sobą na 4 planszach oraz ringu w  konkurencjach – walki semi-contact, light-contact, Kick -light oraz K1 - rules, a także formy przy muzyce, formy z bronią oraz układy stylowe. Podczas turnieju rozegrano blisko 400 walk oraz ok. 100 układów formalnych z muzyką, z bronią oraz form tradycyjnych.  Impreza pozwoliła na wymianę doświadczeń oraz poglądów pomiędzy zawodnikami i trenerami różnych sztuk i sportów walki takich jak Karate, Kickboxing, Muay Thai, Taekwon-do, Tang Soo Do, Wu shu oraz Kung-Fu.

Mińsk Mazowiecki reprezentował klub  Walhalla TEAM zdobywając następujące lokaty:

Piotr Bielak(junior) – I miejsce kick – light -70 kg, I miejsce pointfighting -185 cm
Mateusz Bielicki(junior)- I m-ce light-contact -75kg, II pointfighting +185 cm
Natalia Kowalczyk(juniorka) - I m-ce Light contact +55kg
Bartosz Jakimcio (kadet starszy) – II miejsce light contact -55kg
Krystian Kuciński (senior)– II m-ce light kick -70kg
Mateusz Główka (senior) –III m-ce pointfighting -185cm, II miejsce pointfighting +185cm
Anna Gańko (seniorka)– II m-ce light contact -60 kg
 

Podsumowując zawody, trener Kamil Chłopik powiedział: „Przygotowań do zawodów było bardzo dużo, poczynając od sponsorów, a kończąc na przywitaniu znakomitych zawodników podczas turnieju. Tradycyjnie w dniu imprezy wspomagali mnie zawodnicy i przyjaciele klubu oraz przyjaciele i rodzina. Ale najbardziej cieszę się z moich zawodników, którzy pokazali wspaniałą formę i ducha walki co jest efektem wielu  godzin treningu.

Ponad to chciałbym poinformować, iż Mistrzostwa Polski Sztuk Walk w Mińsku Mazowieckim będą imprezą cykliczną, a już niebawem mamy w planach organizację wielkiego wydarzenia w naszym mieście – zawodowej gali K1, gdzie walką wieczoru będzie profesjonalna walka o tytuł Zawodowego Mistrza Polski Kickboxingu federacji WKSF. Serdecznie zapraszamy, nie zabraknie emocji.”

Tegoroczny turniej zgromadził liczną grupę nie tylko zawodników, ale również kibiców. Na turniej przybyli także zaprzyjaźnieni z klubem goście honorowi - zawodowy bokser, zawodnik KSW – Rafał Jackiewicz oraz 9-krotny Mistrz Świata Kickboxingu – Marek Piotrowski.

oprac. na podst. mat. Kamila Chłopika

Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej na Bemowie

Źródło:http://www.parafia-bemowo.waw.pl/index.php/wydarzenia/959-koledowy-koncert-orkiestry-detej-miasta-minsk-mazowiecki

Choć minął już okres Bożego Narodzenia, to w naszym kościele radosną świąteczną atmosferę przedłuża jeszcze fantastyczne kolędowanie. Właśnie w niedzielę (18.01) o godz. 19.00 w ramach koncertów kolędowych wystąpiła Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z solistkami. Jako pierwszą usłyszeliśmy pieśń „Chwała bądź Bogu” w aranżacji samej orkiestry. Na niedzielnej uroczystości zaprezentowały się także wokalistki: Aleksandra Okrasa (sopran koloraturowy) - wybitna śpiewaczka operowa, współpracująca z wieloma orkiestrami, na co dzień związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, Olga Wądołowska – dyrygent chóralny, wokalistka, flecistka, pedagog oraz wokalistka Zofia Nojszewska. Podczas godzinnego koncertu orkiestra wraz ze swoimi solistkami zaprezentowała różne kolędy i pastorałki, które pozwoliły słuchaczom powrócić myślami w czas Świąt Bożego Narodzenia. Dyrygował ks. Rafał Staniec i dr Marcin Ślązak.

Usłyszeliśmy popularne w polskich domach kolędy takie jak: „Anioł pasterzom mówił”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wesołą nowinę”, „Jezus malusieńki”, czy „Wśród nocnej ciszy”. Nie mogło obejść się bez najsłynniejszej kolędy świata „Cicha noc”. Zaśpiewana przepięknym głosem operowym przez główną wokalistkę Aleksandrę Okrasę zabrzmiała poważnie, dostojnie wręcz podniośle. Oprócz tego mińszczanie zachwycili nas repertuarem zagranicznym. Kulminacyjnym punktem koncertu było wykonanie przez wszystkie wokalistki kolędy „Bóg się rodzi”. Artystki kilkakrotnie gestami zachęcały widownię do wspólnego śpiewu, jednak do tak artystycznego wykonania niewiele głosów zechciało się przyłączyć. W podziękowaniu orkiestra ze swoimi solistami dostała od publiczności gromkie owacje na stojąco. W rolę konferansjera wcielił się sam dyrygent Marcin Ślązak, który swoimi zapowiedziami wprowadzał widzów w klimat świąt.

Gdy oklaski dla wykonawczyń milkły on opowiadał o … niepowtarzalnej atmosferze panującej w Świętej Grocie, gdzie „srebrna gwiazda umieszczona w miejscu Narodzenia błyszczy, wypolerowana ustami i dłońmi milionów pielgrzymów”, tam „dreszcz wzruszenia ogarnia, kiedy uświadomimy sobie, że w tej przestrzeni "wszystko" się zaczęło”. W innym miejscu zacytował Leopolda Staffa, wzywając słowami poety do większego zastanowienia się nad sensem tych świąt: «Pokaż no, Panie Jezu, żeś Pan nad panami! Żeś darmo się nie rodził, żeś tu nie przybłęda! Czy chcemy, czy nie chcemy, zrób porządek z nami - Kolęda! Kolęda!» (Kolęda). Już jako podsumowanie jego konferansjerki zacytował ks. Jana Twardowskiego z wiersza: „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia...?” Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce./Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać.” Poezja mówi, na co zapewne chciał zwrócić uwagę prowadzący, nie tyle o „cukierkowatym” Betlejem z choinką, śniegiem i prezentami, nie tylko o skocznym, radosnym kolędowaniu, ale o tym, że przeżywanie Bożego Narodzenia oznacza bycie człowiekiem, przez którego Jezus znowu przychodzi na świat. Ojciec Święty Franciszek mówi, że Boże Narodzenie to dla niego jest „czas nadziei i miłości”. A ja mam nadzieję, że u każdego a z nas „w sercu znów zamieszkał Ten, co "w żłobie leży" (o. Franciszek Czarnowski). Czego wszystkim życzę. mdż

Zdjęcia - R. Świłło

W poszukiwaniu zapachów snów

5 marca, o godzinie 18:30 Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zaprasza na spotkanie z Iwoną Menzel i promocję jej książki - „W poszukiwaniu zapachu snów”. Wielu czytelników biblioteki z zapartym tchem śledziło losy Oleny – bohaterki innej powieści tej autorki pt. „Szeptucha” i tym samym uległo urokowi magicznego Podlasia. Biblioteka zapewnia, że proza Iwony Menzel z pewnością nie zawiedzie czytelników, a spotkanie z autorką okaże się niepowtarzalną, literacką przygodą. 

Teatralna Scena Kameralna w MDK zaprasza

Familiada na lodowisku

1 lutego  na Lodowisku Miejskim przy ul. Wyszyńskiego 56 w Mińsku Mazowieckim odbyła się 4 Familiada na Lodowisku. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa jak dotychczas liczba drużyn – 18, które rywalizowały w 5 konkurencjach na czas bądź zdobywały punkty.

W tym roku również kibice mogli wziąć udział w tym wydarzeniu i dopingować swoich, zmagających się m.in. ze slalomem w kole i na sankach, tańcem z woreczkiem na głowie, czy konkurencją z krążkiem i kijem hokejowym.  Wśród drużyn znalazły się dwie, w których składzie było dziecko w wieku gimnazjalnym, dlatego postanowiliśmy nagrodzić te pary wręczając im puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci talonów do sklepu. Nagrody te wyślizgał Paweł i Klaudia Roman oraz Katarzyna i Wiktoria Wójcik. Wśród pozostałych szesnastu drużyn, które w składzie miały dziecko ze szkoły podstawowej, najlepsi okazali się Piotr i Rafał Padzik, zaraz przed Iwoną i Karoliną Jurek oraz Zbigniewem i Aleksandrą Olak. Wśród zawodników został przeprowadzony konkurs z nagrodami, w którym trzy drużyny wygrały talony do mińskiej pizzerii. Dziękujemy za wspaniałą zabawę i emocje, które ocieplały tą zimową imprezę. Zawodnicy wykazali się entuzjazmem i zaangażowaniem przy proponowanych zabawach za co serdecznie dziękujemy. Dodamy, że nagrodziliśmy wszystkich uczestników biletami rodzinnymi na lodowisko, które z ogromną przyjemnością wręczał dyrektor MOSiR Pan Robert Smuga.

Karolina Stokowska

Dobra passa brydża na Mazovii

W październiku 2014 r. rozpoczęły się  rozgrywki I Ligi grupy południowej sezonu 2014/2015 w brydżu sportowym, w których wśród 16 zespołów występuje Mińska „Mazovia” . W rywalizacji uczestniczą bardzo silne ekipy: Wisła Kraków, Spójnia Warszawa, SPS Construction Kielce, Elektromontaż - Rzeszów, Senior Katowice, Sfora Cibora Kraków, Joker Oświęcim, Synergia Lublin, Hotel Senator Starachowice, Skobud Tarnobrzeg, Petroactiv Piast Skawina, MKS Arnica Przasnysz, Czarna Papuga Zwierzyniec Kraków, Skór-But Łęczna oraz Białoruski Zespół Spektr – TST – ECB. Dotychczas w trakcie trzech dwudniowych zjazdów rozgrywanych w Hotelu Senator w Starachowicach zakończono rywalizację wstępną, w ramach której wszystkie zespoły rozegrały po 15 spotkań a uzyskane przez nie  wyniki zadecydowały o podziale na grupy.

”Mazovia” Mińsk Mazowiecki zajmując VI miejsce z wynikiem 166,67 VP po pierwsze znalazła się w grupie drużyn walczących o  awans do  ekstraklasy a po drugie ma zapewniony udział w przyszłorocznych rozgrywkach I Ligi o ile nie awansuje do ekstraklasy. Jest to bardzo duży sukces naszych brydżystów. W rywalizacji o  awans „Mazovia” rywalizować będzie  z Synergią Lublin – 196,55 VP, Elektromontażem Rzeszów 185,40 VP, Hotelem Senator Starachowice 182,39 VP, SPS Construction Kielce 181,55 oraz Skobudem Tarnobrzeg 172,29. O zaciętości rywalizacji świadczy fakt iż drużynę Petroactiv Piast  Skawina która zajęła VII miejsce i znalazła się wśród zespołów rywalizujących o dalsze miejsca i utrzymanie  się w I Lidze , „Mazovia” Mińsk Mazowiecki wyprzedziła zaledwie o 0,44 VP. Kolejny IV Zjazd Ligi wyłoni  spośród 6 drużyn pierwszą czwórkę która rywalizować będzie  w systemie Play Off o awans do ekstraklasy.

Podstawowymi zawodnikami rywalizującymi dotychczas w I Lidze byli Krzysztof Kulka – Krzysztof Roguski, Marek Dalecki – Maciej Modrzejewski oraz Jan Nadaj – Andrzej Ogłoblin. Zawodnikami będącymi w rezerwie byli Cezary Przasnek, Zbigniew  Szostak, Andrzej Potyński, Kazimierz Samoder, Władysław Izdebski , Jerzy Orzeł. Poza dobrymi wynikami drużyny w rozgrywkach I Ligi należy podkreślić duży sukces pary Krzysztof Kulka – Krzysztof Roguski, która w grudniu 2014 r. odniosła zdecydowane zwycięstwo w XV Jubileuszowym Otwartym Turnieju Par o Puchar Wójta Gminy Stoczek rozegranym  w ramach Grand Prix Mazowsza, w którym rywalizowało blisko 30 par z województwa mazowieckiego. Nasi brydżyści wyprzedzili wiele doskonałych par legitymujących się tytułami arcymistrzów.

Po zakończeniu rywalizacji drużynowej w ramach rozgrywek I Ligi, która już teraz zawodnikom i klubowi dała wiele splendoru i zadowolenia a kibicom sprawiła  radość i satysfakcję, sekcja już dziś rozpoczęła przygotowania do organizacji XI Turnieju Par o Puchar Starosty Mińskiego oraz VIII Turnieju Par o Puchar Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, które tradycyjnie przeprowadzone zostaną w gościnnych pomieszczeniach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 przy ul Budowlanej w niedzielę 15 marca. Z uwagi na profesjonalizm, organizację, sędziowanie, znakomite warunki gry, specyficzny klimat miejsca oraz możliwość spożycia smacznych i tanich posiłków mińska impreza brydżowa rozgrywana  w tym roku w ramach obchodów 90 lecia Klubu w cyklu turniejów Grand Prix Mazowsza cieszy się bardzo dużą popularnością wśród brydżystów okręgu mazowieckiego i nie tylko.

                                                                                     Opracowano na podstawie
                                                                                       materiałów MKS „Mazovia” 

Spotkanie promujące książkę „Energia Kobiet” w MBP

19 lutego, o godzinie 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim odbędzie się spotkanie promujące książkę „Energia Kobiet” autorstwa Grażyny Borkowskiej, Moniki Chodyry i Agnieszki Kublik. Pozycja zawiera dwanaście wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które niewątpliwie połączyła potrzeba dzielenia się swoim doświadczeniem, pasją i energią.  Współczesny świat wymaga kreatywności, przebojowości i nie lada odwagi. Jak zatem znaleźć w sobie siłę i odnieść życiowy sukces? Losy osób takich jak Ewa Błaszczyk, Krystyna Janda, Monika Pyrek, czy Siostra Małgorzata Chmielewska ujawnione w tej książce mogą okazać się pomocne w naszej codziennej walce o szczęście i stanowić inspirację do działania. Zapraszamy! 

Kino Orange w MDK

Miejski Dom Kultury po raz szósty we współpracy z Kinem Orange organizuje seanse filmowe w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim. Kino Orange to największego kino objazdowe, które wyświetla najnowsze produkcje filmowe w miejscowościach, w których na co dzień nie ma kin. Seanse odbywają się na profesjonalnym sprzęcie projekcyjnym, w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki projektorowi cyfrowemu, widzowie mogą oglądać filmy w technologii 3D.

Zapraszamy 20 lutego 2015 r.

Paddington (podstawówka) - godz. 10:00

Hiszpanka (gimnazjum i szkoła średnia) - godz. 12:00

Carte Blanche - godz. 15:00

Ida - godz. 17:00

50 twarzy Greya - godz. 18:45

Ziarno prawdy - godz. 21:00

Cena biletu 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy do nabycia on-line na http://kinoorange.pl lub przed seansami.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje

OGŁOSZENIE

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że decyzje w sprawie wymiaru: podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na rok 2015, doręczane będą podatnikom zamieszkującym w Mińsku Mazowieckim – w okresie od 6 lutego 2015 r. do 28 lutego 2015 r. – za pośrednictwem pracowników Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, posiadających  identyfikatory.  

Współpraca Miasta Mińsk Mazowiecki z lokalnymi Przedsiębiorcami

Współpraca Miasta Mińsk Mazowiecki z lokalnymi Przedsiębiorcami ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju regionu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców, planujemy zorganizować cykl spotkań, których tematyka będzie bezpośrednio powiązana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wydarzeniem otwierającym była konferencja pn. „Przedsiębiorca w dobie kryzysu – czyli jak zabezpieczyć swój biznes”, która została zorganizowana we współpracy z firmą Korporacja Finansowo-Kapitałowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Celem konferencji było zapoznanie przedsiębiorców z dostępnymi instrumentami, które umożliwiają zabezpieczenie firmy i siebie w sytuacji kryzysu, jak również w nieprzewidzianych sytuacjach losowych. Bezpłatne uczestnictwo było możliwe dzięki współfinansowaniu wydarzenia ze środków w budżetu Państwa oraz PARP-u. Zapraszamy do regularnego „odwiedzania” strony www.minskmaz.pl, gdzie będziemy publikować informacje o kolejnych spotkaniach.

Zwycięscy chłopcy z MOSiR-u

17 stycznia - w ostatnią sobotę przed feriami drużyna MOSiR Mińsk Mazowiecki rocznik 2001 wzięła udział w silnie obsadzonym turnieju halowym „OSiR Włochy CUP 2015”. Po zaciętej rywalizacji młodzi mińszczanie okazali się bezkonkurencyjni i zasłużenie zwyciężyli zostawiając za sobą m.in. drużyny: Marcovii Marki, Olimpii Warszawa, Drukarza Warszawa, RKS Okęcie, Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. W sumie w turnieju wystąpiło 14 drużyn z Warszawy oraz z woj. Mazowieckiego.

Chłopcy z MOSiR Mińsk Mazowiecki prowadzeni przez trenera Waldemara Osicę zaprezentowali się na stołecznej hali przy ul. Gładkiej z bardzo dobrej strony, prowadzili równą i skuteczną grę od pierwszego do ostatniego spotkania. Warte odnotowania również, że do zawodników z Mińska trafiły wyróżnienia indywidualne – dla Czarka Gańko statuetka najlepszego strzelca oraz Jakuba Sikorskiego – najlepszego zawodnika turnieju. W 2 tygodniu ferii zimowych młodzi piłkarze z Mińska Mazowieckiego wyjechali na obóz sportowy do Białego Dunajca, który zorganizowało wspólnie Gimnazjum Miejskie nr 1 oraz MOSiR Mińsk Mazowiecki. A wszystko to w ramach realizowanego z sukcesami w Gimnazjum przy ul. Kopernika projektu klas sportowych o profilu piłka nożna. Jest to jedyna klasa sportowa o takim profilu w powiecie mińskim. Chłopców urodzonych w 2002 roku w tym roku kończących podstawówkę serdecznie zapraszamy do kolejnej edycji klasy sportowej - niebawem opublikowane zostaną szczegóły dot. rekrutacji na stronie szkoły.

Więcej o młodych mińskich piłkarzach można przeczytać na stronach: www.mosirmm01.futbolowo.pl oraz www.mosirek.com.pl (as)

Już po raz drugi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 najhojniejsi na Mazowszu!

Już od trzynastu lat uczniowie z „Dąbrówki” biorą udział w akcji charytatywnej „Góra Grosza”,  która jest organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom od 1999 roku. Polega ona na zbiórce drobnych monet w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Zebrane środki  umożliwiają pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, domach dziecka oraz innych placówkach opieki zastępczej. Choć jeden grosz nic nie znaczy, to uzbierana góra grosza może bardzo wiele zmienić w życiu dzieci doświadczonych przez los.

Inicjatorką akcji w naszej szkole jest pani Agnieszka Skalska, która zaangażowała w zbiórkę w 2002 roku uczniów klas I-III. Rok później rozszerzono akcję na klasy starsze, a koordynacją działań oprócz pani Agnieszki Skalskiej zajęła się pani Ewa Serafin. Z roku na rok przedsięwzięcie stawało się coraz bardziej popularne. Uczniowie zachęcali do udziału swoje rodziny. W domach zbierano drobne pieniążki, które potem dzieci wrzucały do klasowych puszek. Po przeliczeniu zebranych monet komisje klasowe przekazywały fundusze wraz z protokołami zbiórki do szkolnej komisji.

14 stycznia 2015 roku w naszej placówce kolejny raz gościła przedstawicielka Towarzystwa Nasz Dom - pani Elżbieta Prządka, która w czasie uroczystego apelu przekazała na ręce Michała Trila z klasy Vf dyplom z gratulacjami za zebranie największej kwoty na Mazowszu, osiągnięcie trzeciego wyniku w Polsce w ubiegłorocznej, XIV edycji akcji. Bardzo cieszyliśmy się, że udało się powtórzyć sukces sprzed dwóch lat – zajęcie pierwszego miejsca w województwie mazowieckim i jednego z najwyższych w Polsce.

Razem z dyrekcją, społecznością szkolną z sukcesu cieszyli się też zaproszeni na uroczystość goście: burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki - pan Marcin Jakubowski, radny miasta - pan Waldemar Mirecki, przewodnicząca Rady Rodziców - pani Agnieszka Karpińska oraz przedstawiciele lokalnej prasy, których na początku spotkania serdecznie przywitał dyrektor szkoły - pan Sławomir Domański. Następnie głos zabrał pan burmistrz, który docenił zaangażowanie uczniów, ich wielkie serca.

W dalszej części uroczystości podsumowano XV edycję „Góry Grosza”. W tym roku uczniowie klas I - III zebrali 1379,51 zł, a uczniowie klas IV-VI -1897,11 zł. Każda klasa otrzymała pamiątkową cegiełkę. Łącznie udało się zebrać w XV edycji „Góry Grosza” 3276,62 zł.  Najwięcej pieniędzy wśród klas młodszych zebrali uczniowie klasy IIc - 388,03zł. Wśród uczniów klas IV –VI najbardziej szczodrzy byli uczniowie klasy Vf, którzy przekazali dzieciom 451,54zł. Wyróżnione klasy otrzymały dyplomy. Każda klasa przywiesiła na tablicy symboliczny grosz, z których powstała góra groszy.

Byli też uczniowie, których postawa zasługuje na wyróżnienie. Wśród klas młodszych szczególnie hojny był uczeń klasy IIc - Mikołaj Góras, który przekazał 287,28zł, a wśród klas starszych - Michał Tril, uczeń klasy Vf - 351,48 zł. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Po porównaniu kwot zebranych w szkołach na terenie Polski w tym roku, okaże się czy znów jesteśmy jedną z najbardziej wrażliwych i hojnych społeczności na Mazowszu i w całym kraju. Oby udało nam się powtórzyć sukces z XIII i XIV edycji – pierwsze miejsce w województwie i czołowe lokaty w Polsce.

Uroczystość uświetniły występy tancerzy oraz solistów z Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrówka” kierowanego przez panią Bogusławę Bednarską oraz zespołu tanecznego „Duet”, którego opiekunem jest pan Paweł Pasztor. Uczniowie zebrani w sali gimnastycznej śpiewali piosenkę Orkiestry Dni Naszych „Nie ma jak dom”, która co roku towarzyszy zbiórce pieniędzy.

Dzięki corocznemu udziałowi w akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom uczymy się zauważać potrzeby innych, stajemy się bardziej wrażliwi. Jest to doskonała lekcja empatii, zrozumienia. Pomoc rówieśnikom daje wiele satysfakcji, dlatego dzieci co roku chętnie wspierają akcję, namawiają rówieśników, angażują rodziców. Zachęcamy wszystkich do udziału w XVI edycji akcji, bo nic tak nie cieszy jak pomaganie drugiemu człowiekowi!


Renata Miszczak

Łączy nas siatkówka…

6 lutego br. o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta podpisano Akt Inaugurujący powstanie Akademii Siatkówki S.O.S. przy Gimnazjum Miejskim nr 1 im. Gen. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim.

Można się zastanawiać nad kierunkiem rozwoju edukacji, ale nie można ignorować istotnej roli sportu we współczesnej szkole. Niewątpliwie jest on nieodłącznym elementem procesu edukacyjnego. Aby w pełni wykorzystać potencjał dzieci i młodzieży, należy otworzyć się na rewolucję w nauczaniu i szukać nowoczesnych, innowacyjnych metod i form nauczania, nawet w sporcie.

Gimnazjum Miejskie nr 1 w Mińsku Mazowieckim, które od 2012 roku realizuje projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych we współpracy z MKS „Olimp” powołało Akademię Siatkówki S.O.S. z udziałem szkół podstawowych. Zadaniem GM1 jako szkoły założycielskiej jest stworzenie programu rozwoju Akademii poprzez realizowanie systemu rozgrywek dla danego poziomu wiekowego oraz wsparcia szkoleniowego dla uczniów i nauczycieli.

Do Akademii Siatkówki zaproszono mińskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 1 im. M. Kopernika, Szkołę Podstawową nr 2 im. Dąbrówki, Szkołę Podstawową nr 5 im. J. Wybickiego oraz Szkołę Podstawową nr 6 im. H. Sienkiewicza. Szkoły uczestniczące w programie będą mogły korzystać ze wsparcia sprzętowego, organizacyjnego i promocyjnego organizowanego lokalnie lub centralnie.

Ambasadorem Akademii S.O.S. został pan Adam Cichoń - trener wielu pokoleń siatkarek w Mińsku Mazowieckim.

Projektowi patronuje pan Marcin Jakubowski – burmistrz miasta oraz pan Robert Kupisz koordynator wojewódzki grup żeńskich S.O.S. reprezentujący Polski Związek Piłki Siatkowej.

Kryminalna Biblioteka

Mając na uwadze, że w tym roku przypada 125 rocznica urodzin Agathy Christie, Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna serię spotkań z autorami tego gatunku. Jako pierwsza „Kryminalną Bibliotekę” odwiedzi Katarzyna Puzyńska, która zadebiutowała doskonale przyjętą powieścią „Motylek”. Zapraszamy wszystkich seryjnych miłośników kryminałów na spotkanie z pisarką - 24 lutego, o godzinie 18:30 – w dzień premiery jej najnowszej powieści pt. „Trzydziesta pierwsza”. Książka jest trzecią częścią znanej sagi o policjantach ze wsi Lipowo. Katarzyna Puzyńska tworzy mistrzowskie kryminały psychologiczne, w których odnaleźć można również wątki społeczne i obyczajowe. Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu i lektury książki!

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji

W środę, 4 lutego burmistrz Marcin Jakubowski wziął udział w odprawie kadry kierowniczej Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, której celem i głównym założeniem było podsumowanie wyników i  przedstawienie zaproszonym gościom jak kształtuje się przestępczość i jakie działania podejmuje Policja, aby chronić obywateli przed sytuacjami i zachowaniami naruszającymi ład i porządek prawny. Odprawę poprowadził nowy komendant - nadkomisarz Bartłomiej Dydek.

Współprowadzący spotkanie nadkomisarz Zbigniew Pucelak podczas swojego wystąpienia podkreślił:

 • zwiększenie patroli w 2014 r., gdzie do służby skierowano przez cały rok 16 703 policjantów. Stało się to możliwe między innymi  dzięki dodatkowym wspólnym służbom z żołnierzami z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, których odbyło się 1788. Do służby patrolowej można było skierować większą liczbę policjantów, dzięki wprowadzeniu służb ponadnormatywnych, finansowanych ze środków samorządowych władz miejskich Mińska Mazowieckiego, Halinowa, Sulejówka oraz władz gminnych Dębego Wielkiego,
 • osiągnięcie jeszcze lepszego czasu reakcji na zdarzenie: w obszarze miejskim czas policyjnej reakcji, od chwili przyjęcia zgłoszenia do podjęcia czynności przez policjantów, wyniósł 6 minut 39 sekundy (poprawiono go o 1 minutę 55 sekund w porównaniu do 2013 roku), w obszarze wiejskim natomiast wyniósł 9 minut 34 sekundy (poprawiono go o 2 minuty 7 sekund w porównaniu do 2013 roku),
 • zaangażowanie policjantów w działalność profilaktyczno-edukacyjną w przedszkolach i szkołach powiatu mińskiego,
 • zintensyfikowanie działań policjantów wydziału ruchu drogowego w kierunku zdecydowanej reakcji wobec nietrzeźwych kierujących, a także wobec osób pieszych. Zastępca Komendanta zwrócił uwagę na kontrole trzeźwości oraz działania mające na celu przestrzeganie przez pieszych przepisów mówiących o obowiązkowym noszeniu elementów odblaskowych po zmroku.

Komendant Bartłomiej Dydek omawiając efekty służby policjantów pionu kryminalnego, wskazał na wysoką skuteczność ścigania na poziomie 67,6 % i wzrost wykrywalności o 2% w stosunku do 2013 roku, a także spadek liczby przestępstw o 356 w porównaniu do 2013 roku.

Na zakończenie Komendant Powiatowy Policji nadkomisarz Bartłomiej Dydek podziękował za przybycie na odprawę, deklarując chęć kontynuowania bardzo dobrej współpracy z samorządem, wymiarem sprawiedliwości oraz innymi służbami.

Oprac. na podst. KPP Mińsk Maz.

 fot. KPP Mińsk Maz.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego – PRZYSIĘGAM”

5 lutego w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której żołnierze służby przygotowawczej złożyli przysięgę wojskową.

Na ręce Komendanta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej płk. Piotra Płonki wpłynęły gratulacje Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pana Ministra Czesława Mroczka. „Przysięga wojskowa jest dla każdego żołnierza momentem szczególnie doniosłym, stanowi symbol włączenia w szeregi Wojska Polskiego. Złożenie przysięgi wyraża dojrzałość do przyjęcia trudnych
i odpowiedzialnych obowiązków oraz gotowość do poświęceń dla Ojczyzny. Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej to również wspaniała okazja do podkreślenia, że Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ma bardzo dobre tradycje oraz stanowi ważną część procesu kształcenia wojskowego
”.

W przeddzień najważniejszego dnia w życiu każdego żołnierza Wojska Polskiego odbyła się msza święta w Kościele Garnizonowym w Mińsku Mazowieckim.
Mszę celebrował ks. prałat kanonik płk Adam Prus.

W uroczystości złożenia przysięgi wojskowej uczestniczyli przedstawiciele Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Garnizonu Warszawa Prokuratury Wojskowej, Sądownictwa Wojskowego oraz Powszechnego, Straży Granicznej, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W uroczystości uczestniczył Komendant-Rektor Akademii Marynarki Wojennej oraz Prorektorzy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Wojskowej Akademii Technicznej. Obecni byli również przedstawiciele władz powiatu, gminy oraz miasta Mińsk Mazowiecki, a także przedstawiciele lokalnej prasy oraz mińskich szkół.

Ekumenicznego błogosławieństwa elewów udzielili ks. prałat kanonik płk Adam Prus – Dziekan Żandarmerii Wojskowej oraz ks. kpt. Łukasz Godun – przedstawiciel Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego.  

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek na ręce Komendanta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej przekazał gratulacje wszystkim składającym przysięgę wojskową. „Ślubowanie wierności Ojczyźnie to bardzo ważny i szczególny moment w życiu każdego żołnierza. To zobowiązanie do sumiennego wypełniania zadań oraz świadectwo odwagi i gotowości do poświęceń. Niech przyświeca Wam dewiza Wojska Polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ufam, że dotrzymacie każdego słowa wypowiedzianej roty” – napisał w liście bp. Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Aktu zaprzysiężenia dokonał Komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. „Stoją przed nami żołnierze. Za chwilę z pełną odpowiedzialnością wypowiedzą słowa: „Ja, Żołnierz Wojska Polskiego…”. To uroczysta chwila dla Nas wszystkich, ale do chwili tej – do tej świadomości, potrzebnych było wiele lat przygotowań i przekazywania największych wartości.” - powiedział Komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej kierując swoje słowa do rodzin elewów.

Złożeniem przysięgi na Sztandar Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej wyróżnieni zostali: szer. elew Natalia Kordek, szer. elew. Mateusz Gołota, szer. elew Rafał Włodarczyk, szer. elew Michał Horak.

Następnie reprezentujący Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej płk dypl. dr Bronisław Johnson w towarzystwie Komendanta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom oraz rodzinom. Listy gratulacyjne są wyrazem uznania dla zdyscyplinowania oraz sumienności podczas odbywania szkolenia. Wyróżnieni listem gratulacyjnym zostali: szer. elew Rafał Sobecki, szer. elew Magdalena Paprocka, szer. elew Michał Pyć, oraz szer. elew Ewa Ruszkowska.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej oraz Orkiestry Wojskowej z Siedlec. Uroczystość była także okazją do promocji Żandarmerii Wojskowej. Goście oraz rodziny mogli zapoznać się z zaprezentowanym sprzętem i wyposażeniem Żandarmerii Wojskowej.

Przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest momentem szczególnie doniosłym. Stanowi ona symbol włączenia w szeregi Wojska Polskiego i rozpoczęcia służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – rozpoczęcie prawdziwej żołnierskiej drogi. Złożenie przysięgi wyraża dojrzałość do przyjęcia trudnych i odpowiedzialnych obowiązków oraz gotowość do poświęceń dla dobra Ojczyzny i Narodu. Wypowiadając słowa roty żołnierze zobowiązują się do dochowania wierności Ojczyźnie i Narodowi w obronie niepodległości i suwerenności.

Służba przygotowawcza w ramach Narodowych Sił Rezerwowych to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego, a chciałyby je odbyć
w trybie ochotniczym. Daje także możliwość połączenia cywilnej aktywności zawodowej z obowiązkami żołnierskimi służąc w Narodowych Siłach Rezerwowych. Jest szansą do rozwoju własnych zdolności, zdobycia nowych umiejętności oraz poszerzenia wiedzy.

tekst: Katarzyna Mrozkowiak, zdjęcia: por. Bartosz Klepczyński

Zmiany w harmonogramie KINA ORANGE

III Sesja Rady Miasta

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) oraz § 37 Statutu Miasta Mińsk Mazowiecki
zwołuję III sesję Rady Miasta Mińsk Mazowiecki, która odbędzie się w dniu
16 lutego 2015 r. (poniedziałek) o godz. 13.00
w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim ul. Kościuszki 3.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji.
 2. Przyjęcie protokołu z obrad II sesji.
 3. Wybór Komisji Uchwał i Wniosków.
 4. Informacja dotycząca działań w celu pozyskania funduszy unijnych i innych środków zewnętrznych.
 5. Informacja Burmistrza Miasta z działalności w okresie między sesjami Rady, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady oraz sprawozdanie z realizacji zadań inwestycyjnych Miasta do dnia 2 lutego 2015 r.
 6. Podjęcie uchwał:
 1. w sprawie zmian w budżecie Miasta Mińsk Mazowiecki na rok 2015,
 2. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Mińsk Mazowiecki na lata 2015-2026,
 3. w sprawie utworzenia Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mińsku Mazowieckim,
 4. w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Mińsk Mazowiecki,
 5. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki,
 6. w sprawie określenia kryteriów naboru do publicznych przedszkoli oraz do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Mińsk Mazowiecki, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów,
 7. w sprawie określenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Mińsku Mazowieckim na 2015 rok,
 8. w sprawie powierzenia Burmistrzowi Miasta uprawnienia do stanowienia o wysokości cen i opłat na cmentarzu komunalnym w Mińsku Mazowieckim,
 9. w sprawie przystąpienia do realizacji projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”,
 10. zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Rodzinny Mińsk”,
 11. zmieniającej uchwałę w sprawie zasad korzystania z niektórych obiektów i urządzeń użytku publicznego, sposobu ustalania opłat za ich korzystanie oraz powierzenia Burmistrzowi Miasta uprawnienia do stanowienia o ich wysokości,
 12. w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 rok,
 13. w sprawie uchwalenia planów pracy komisji stałych Rady Miasta na 2015 rok,
 14. w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Miasta Mińsk Mazowiecki na 2015 rok.

    7. Interpelacje radnych.
     8. Zapytania radnych.
     9. Odpowiedzi na interpelacje.
   10. Odpowiedzi na zapytania radnych.
   11. Wolne wnioski i informacje.
   12. Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady Miasta
/-/ Marian Makowski

 

XII Indywidualny Turniej Szachowy

XII Indywidualny Turniej Szachowy o mistrzostwo Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim

Celem turnieju jest stworzenie możliwości do sportowej rywalizacji dla młodych szachistów z powiatu Mińskiego, popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie zdobycia kategorii szachowych.

Turniej zostanie rozegrany w dniu: 21.02.2015r. (sobota) o godz.10.00 w sali Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 173. 

pdf.gif Regulamin Mistrz MDK 2015

Informacja Burmistrza Miasta

I N F O R M A C J A

Zawiadamiam, że w dniu 5 lutego 2015 r. ustaliłem, a w dniu 9 lutego 2015 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący stanowiska garażowe Nr Nr 1, 2, 9, 11, 14, 18, 19, 20, 22 i 23 ( część działki Nr 1381 i Nr 4622/11 przy ul. Granicznej), przeznaczone do oddania w dzierżawę.

Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 9 lutego 2015 r. do 2 marca 2015 r.

 

Burmistrz Miasta
Mińsk Mazowiecki

 

BIEGASZ, BO KOCHASZ! ツ ♥

Zbieramy się 15 lutego (niedziela) o godz. 10:00 na PARKINGU pod Najstarszą Sosną w Polsce, Mińsk Maz. ul. Stankowizna (spójrz Google, Sosna Mińsk). Następnie ruszamy na miejsce startu ok. 0,2 km. Malujemy swoim biegiem napis LOVE - trasa nowego TRENINGU, Nawet bardziej coś jakby bieg na orientację. Możesz biec sam lub z ukochaną osobą a co najważniejsze lecimy zwartą grupą oznaczoną trasą. Tym razem zaczynamy i kończymy pod SOSNĄ!
P A M I Ę T A J C I E !
TO NIE JEST WYŚCIG!!!
Bieg ma charakter spontaniczny.


Przystępując do biegu robisz to na własną odpowiedzialność oraz tym samym oświadczasz, że nie posiadasz jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych do uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej.
Zapraszamy!


Niezależni Biegacze MMz
Udział w biegu jest bezpłatny.


http://minskmaz.com/co-gdzie-kiedy/ii-walentynkowy-bieg-pod-najstarsza-sosna-w-polsce
Tak to mniej więcej wyglądało w zeszłym roku: https://www.youtube.com/watch

Informacja Burmistrza Miasta o przetargu

I  N  F  O  R  M  A  C  J  A

        Stosownie do art. 38 ust. 2 i art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.     o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm. ) –   i n f o r m u j ę , że  na dzień  21 kwietnia  2015 r. ogłosiłem przeprowadzenie drugiego przetargu  ustnego nieograniczonego na sprzedaż działki gruntu Nr 1911/1  o  powierzchni 1527 m2  zabudowanej przeznaczonymi do rozbiórki: drewnianym budynkiem mieszkalnym  i  murowanymi budynkami gospodarczymi,  położonej     w  Mińsku  Mazowieckim  przy  ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stanowiącej zgodnie z  księgą wieczystą Nr SI1M/00015100/4 własność Miasta Mińsk Mazowiecki .

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta przewidziana do sprzedaży nieruchomość  leży w terenie mieszkalnictwa wielorodzinnego i intensywnego mieszkalnictwa jednorodzinnego z dopuszczeniem usług  nieuciążliwych towarzyszących zabudowie mieszkaniowej na nie więcej niż 40% terenu. 

       Ogłoszenie o drugim przetargu  podano do wiadomości publicznej poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki , umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta  i w Biuletynie Informacji Publicznej oraz  na terenie miasta w sposób zwyczajowo przyjęty.

 

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

/-/ Marcin Jakubowski 

Ogłoszenie o przetargu

O G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Działając na podstawie  art. 13 ust.1, art. 25 ust.1 i ust.2, art. 28 ust.1 i ust.2, art. 37 ust. 1, art. 38 ust. 1, ust. 2 i ust. 4, art. 39 ust. 1, art. 40 ust. 1 pkt. 1 i ust. 3, art. 41 ust. 2 , art. 67 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 oraz art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. z 2014 r.  poz. 518 z późn. zm)  § 3 ust. 1, § 4,    § 6 ust. 1 i  ust. 7, § 13 oraz § 14 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów  z  dnia 14 września 2004 r.  w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania  przetargów oraz rokowań na zbycie  nieruchomości  (Dz. U.   Nr 207,  poz. 2108 z późn. zm.)   -    o g ł a s z a m:

d r u g i   p r z e t a r g   u s t n y   n i e o g r a n i c z o n y

na sprzedaż działki gruntu nr 1911/1  o  pow. 1527  m2  zabudowanej  przeznaczonymi     do rozbiórki: drewnianym budynkiem mieszkalnym i murowanymi budynkami  gospodarczymi, położonej w Mińsku Mazowieckim  przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stanowiącej własność Miasta Mińsk Mazowiecki zgodnie  z księgą wieczystą SI1M/ 00015100/4.

Oferowana do sprzedaży działka gruntu  nie jest obciążona żadnymi długami ani nie stanowi przedmiotu innych zobowiązań.

Pierwszy przetarg odbył się w dniu 27 października 2014 r. i zakończył się wynikiem negatywnym.

Warunki  drugiego przetargu:

 1. cena  wywoławcza:
  1.600.000  zł (słownie: jeden milion sześćset tysięcy złotych),
 2. wadium:
  160.000  zł (słownie: sto sześćdziesiąt tysięcy złotych),
 3. postąpienie:
  o wysokości postąpienia decydują uczestnicy drugiego przetargu, przy czym nie może być ono niższe niż 16.000 zł (1%  ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych).  
   

Przeznaczenie terenu:

• teren mieszkalnictwa wielorodzinnego i  intensywnego mieszkalnictwa jednorodzinnego z  dopuszczeniem  usług  nieuciążliwych  towarzyszących  zabudowie  mieszkaniowej na nie więcej niż 40% terenu.

Sposób zagospodarowania:
• wysokość zabudowy – maksymalnie 5 kondygnacji i nie więcej niż 17 m od poziomu  terenu do najwyższego punktu budynku, piąta kondygnacja bądź w wysokim dachu,  bądź wyraźnie wycofana od lica elewacji; nowe budynki nie niższe niż 10 m od poziomu terenu do najwyższego punktu budynku,
• maksymalna wysokość poziomu parteru (dla zabudowy zlokalizowanej wzdłuż ulic) – 0,50 m  od poziomu terenu,
• ukształtowanie dachów – nawiązujące  do dachów zabudowy sąsiedniej, z preferencją dachów wysokich tzn. o spadku połaci w stosunku do poziomu powyżej  30o,
• powierzchnia biologicznie czynna – nie mniej niż 50%  powierzchni terenu,
• linia zabudowy – wzdłuż ulicy nieprzekraczalna w odległości 5,0 m od linii rozgraniczającej tej drogi,
• obsługa komunikacyjna – z istniejącego publicznego układu komunikacyjnego.

Uzbrojenie przyległej ulicy publicznej w urządzenia infrastruktury technicznej:

 • nieruchomość usytuowana jest w strefie pełnego wyposażenia w sieci uzbrojenia  komunalnego, przy utwardzonej drodze publicznej.

I n n e    w a r u n k i:

 • warunkiem przystąpienia do drugiego przetargu jest wpłacenie w pieniądzu wadium w wysokości podanej wyżej, najpóźniej w dniu 14 kwietnia  2015 roku na konto Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki Nr 33 9226 0005 0024 4185 2000 0050  urządzone w Banku Spółdzielczym w Mińsku Mazowieckim ; dowód wniesienia wadium podlega przedłożeniu Komisji Przetargowej przed otwarciem przetargu.

Drugi przetarg  odbędzie  się w dniu  21 kwietnia  2015 roku  o godz.10oo w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 (sala nr  6).                                  

Informuje się, że osoba, która wygra drugi przetarg na sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości miejskiej:

 • nabywa jej własność na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, ponosząc przy tym koszty związane z zawarciem aktu notarialnego i ustanowieniem odrębnej własności nieruchomości, a wpłacone przez tę osobę wadium zalicza się na poczet ceny nabycia tej nieruchomości,
 • zobowiązana będzie do zapłaty Sprzedającemu ceny sprzedaży ustalonej w drugimprzetargu wraz z należnym podatkiem VAT, nie później niż w przeddzień daty ustalonej na zawarcie notarialnej umowy sprzedaży.

Według art.41 ust.2 cytowanej na wstępie ustawy o gospodarce nieruchomościami, uchylenie się od zawarcia umowy notarialnej powoduje przepadek wpłaconego wadium.

Wadia wpłacone przez osoby przystępujące do drugiego przetargu, które nie wygrają go, zostaną im niezwłocznie zwrócone (także w przypadku: odwołania lub unieważnienia tego przetargu oraz zakończenia go wynikiem negatywnym).

Zastrzega się możliwość odwołania drugiego przetargu z uzasadnionej przyczyny, przy czym informacja o takiej decyzji podana zostanie w sposób i w formie, jakie zastosowano do ogłoszenia o drugim przetargu.

Szczegółowe informacje o warunkach drugiego przetargu udzielane będą zainteresowanym codziennie  w  godzinach urzędowania  w  Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki   ul. Konstytucji 3 Maja 1  w  pokoju nr 207,  tel. 25 759 53 25  lub  25 759 53 23,  do 14 kwietnia 2015 r.  włącznie.

Burmistrz Miasta
Mińsk Mazowiecki

/-/ Marcin Jakubowski

Warsztaty Genealogiczne

Spotkanie z Jeremim Przyborą

Teresa Drozda, znana dziennikarka radiowa, od przeszło 20 lat z pasją zajmuje się twórczością Jeremiego Przybory i potrafi na nią spojrzeć z zaskakujących punktów widzenia. Na przykład analizując wyłącznie motyw „braczków na rynku” czy kubełka na śmieci.

5 marca, dzień po 11 rocznicy śmierci Jeremiego Przybory zapraszamy na spotkanie, będące rodzajem estradowego wydania audycji radiowej, czy też gawędy połączonej ze słuchaniem archiwalnych, mało lub zupełnie nie znanych wyimków z twórczości Przybory.

Teresa Drozda opowie Państwu o zapomnianych piosenkach, nieznanych opowiadaniach i powieści, które wyszły spod pióra Jeremiego Przybory.

„Mam nadzieję, że za sprawą tej zabawy nieco inaczej zaczną Państwo Przyborę czytać” – powiedziała nam Teresa Drozda.

 

Twórcy „Carte Blanche” na pokazie Kina Orange w Mińsku Mazowieckim

Tomasz Ziętek, wschodząca młoda gwiazda polskiego kina, wraz z reżyserem Jackiem Lusińskim spotkają się z widzami Kina Orange w Mińsku Mazowieckim. Spotkanie odbędzie się 20 lutego o godzinie 16:30 w Miejskim Domu Kultury, tuż po projekcji filmu „Carte Blanche”, który widzowie będą mogli zobaczyć o 15:00.

„Carte Blanche” to wzruszająca opowieść o nauczycielu historii, który stopniowo traci wzrok. Scenariusz oparty jest na prawdziwej historii Macieja Białka, nauczyciela lubelskiego liceum. Film poświęca sporo uwagi relacjom historyka z uczniami - w rolę nauczyciela wcielił się Andrzej Chyra, któremu na planie towarzyszył młody aktor, Tomasz Ziętek. Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i okolic już 20 lutego w ramach kolejnych odwiedzin Kina Orange będą mieli wyjątkową okazję spotkać się, porozmawiać oraz zadać interesujące ich pytania. Spotkanie poprowadzi dziennikarz telewizyjny Paweł Rojek.

Tomasz Ziętek sporą popularność zdobył w ubiegłym roku dzięki roli Rudego w ekranizacji lektury „Kamienie na szaniec”, za którą nagrodzony został Nagrodą Stowarzyszenia „Kina Polskie" Złoty Bilet. Młodego aktora będzie można zobaczyć także w u boku Mai Ostaszewskiej i Janusza Gajosa w najnowszym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, który wejdzie na ekrany kin już w marcu. Niespełna 25-letni Ziętek na swoim koncie ma także udział w serialach „Czas honoru” oraz „Na dobre i na złe”. Dodatkowo, jest członkiem trójmiejskiego zespołu The Fruitcakes, w którym śpiewa oraz gra na gitarze akustycznej.

Na spotkaniu nie zabraknie reżysera filmu – Jacka Lusińskiego. W 2012 roku został on finalistą konkursu scenariuszowego „Script Pro 2012” organizowanego przez HBO, PISF oraz szkołę Wajdy za scenariusz filmu fabularnego „Carte Blanche”. W styczniu ukazała się książka autorstwa Lusińskiego pod tym samym tytułem oraz odbyła się kinowa premiera filmu, który pokazywany jest w ramach trasy Kina Orange w różnych zakątkach Polski. Ponadto, Jacek Lusiński tworzył reklamy, teledyski, filmy dokumentalne oraz zrealizował dla kanału Discovery serial pt. „Wrzesień 39". Za debiutancki film „Piksele" zdobył dwie nominacje do Złotej Kaczki (za reżyserię oraz scenariusz), a także „Brązowy granat” na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

Jak pokazać w filmie świat widziany oczami osoby tracącej wzrok? Jak wyglądają dzisiejsze relacje uczniów z nauczycielami? Czy przyjaźń między nimi jest możliwa? Co daje młodemu aktorowi praca na planie u boku Andrzeja Chyry? - te i wiele innych pytań będzie miała okazję zadać twórcom publiczność po seansie filmu w Miejskim Domu Kultury już 20 lutego.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Bilety na seans można nabyć tuż przed pokazem lub w przedsprzedaży na www.KinoOrange.pl

Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka

Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka odbędzie się: 

31.03.2015 – godz. 10.00 – eliminacje miejskie
2.04.2015 – godz. 9.00 – eliminacje powiatowe

Eliminacje gminne organizują biblioteki na terenie powiatu mińskiego – informacji na ten temat udziela instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim, Pani Karolina Wieczorek. Do przeglądu miejskiego i powiatowego placówki typują po jednym reprezentancie w każdej kategorii.

Informacji telefonicznie udziela inst. Małgorzata Sulewska: 25 758 39 17 wew. 13 

Regulaminy i karty zgłoszenia znajdą Państwo poniżej. 

Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka
pdf.gif Karta uczestnika Syrenka 2015
pdf.gif Regulamin Syrenka 2015 
 

Zmagania o Pałacową Maskę

Zapraszamy miłośników sztuki scenicznej ze szkół i placówek oświatowych, kulturalnych i wychowawczych do udziału w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Zmagania o Pałacową Maskę. 

23.03.2015 – godz. 9.00 – szkoły podstawowe 
24.03.2015 – godz. 9.00 – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne 
25 i 26.03.2015 – godz. 9.00 – przedszkola 
28.03.2015 – godz. 16.00 – FINAŁ – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (występują zdobywcy złotych masek w każdej kategorii)


Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Zmagania o Pałacową Maskę:
pdf.gif Karta uczestnika MASKA 2015
pdf.gif Regulamin MASKA 2015

Turniej brydża w ramach GRAND PRIX MAZOWSZA

Podwójny sukces szóstoklasistki Julii Wójcik

Podwójny sukces szóstoklasistki Julii Wójcik w wojewódzkich konkursach przedmiotowych dla szkół podstawowych

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim co roku odnoszą spektakularne sukcesy dydaktyczne i sportowe w konkursach wiedzy i zawodach sportowych. Zdobywane laury są niewątpliwym źródłem radości i dumy dla rodziców, nauczycieli i całej szkolnej społeczności. Szczególnie prestiżowe są zmagania uczniów w organizowanych pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty konkursach przedmiotowych, do których przystępują niemal wszystkie szkoły. Marzeniem każdego uczestnika konkursu i jego nauczyciela jest uzyskanie tytułu laureata. To najpiękniejsze zwieńczenie  wieloletniej pracy oraz przepustka do wymarzonego gimnazjum i klasy o wybranym profilu. Uczeń, który otrzymuje wspomniany tytuł, jest zwolniony z pierwszej części sprawdzianu kompetencji dla szóstoklasistów (z języka polskiego i matematyki), mając zagwarantowany maksymalny wynik, czyli 100% punktów z obu przedmiotów.

Szóstoklasiści z „Piątki” niemal co roku dostarczają powodów do radości i dumy. Wystarczy przypomnieć, że to już trzeci rok z rzędu uczniowie SP 5 znajdują się wśród najlepszych z najlepszych w województwie mazowieckim. W roku szkolnym 2012/2013 szkoła mogła się poszczycić dwojgiem laureatów, jednym z języka polskiego i jednym z matematyki, a także finalistą z matematyki. W roku 2013/2014  troje szóstoklasistów sięgnęło po najwyższe laury – dwie uczennice „Piątki” uzyskały tytuł laureata, a jedna tytuł finalisty w konkursie z języka polskiego i jeden uczeń zdobył tytuł laureata w konkursie z matematyki.

W tym roku szkolnym mamy szczególny powód do dumy, ponieważ uczennica SP 5 Julia Wójcik z klasy VI C jako jedyna reprezentantka naszego miasta została „podwójną laureatką”, uzyskując zaszczytny tytuł laureata aż z dwóch wiodących przedmiotów, czyli języka polskiego i matematyki.  To naprawdę niezwykłe osiągnięcie, ponieważ od października do stycznia musiała przejść pomyślnie przez trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki zmagań konkursowych z dwóch trudnych i przy tym tak różnych dyscyplin nauki. W ciągu zaledwie kilku miesięcy wypełnionych żmudnymi przygotowaniami zdała sześć egzaminów o bardzo wysokim poziomie trudności.

Serdecznie gratulujemy Julii jej podwójnego sukcesu, którym wyjątkowo pięknie zapisała się nie tylko w historii szkoły, ale i miasta. Cieszymy się, że humanistyczne i matematyczne zdolności oraz ogromna  pracowitość naszej szóstoklasistki, podopiecznej polonistki p. Iwony Kokoszki i matematyczki  p. Iwony Sabak, zostały nagrodzone. Jesteśmy przekonani, że osiągniecie Julii stanie się dobrym przykładem  dla jej młodszych koleżanek i kolegów, którzy również będą starali się rozsławiać dobre imię szkoły, miasta i powiatu. 

Lutowe atrakcje w SP nr5 !!!

Luty 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 5 obfituje w liczne atrakcje karnawałowe. W pierwszym tygodniu po feriach we wtorek 3.02. uczniowie „Piątki” oddali się tanecznym szaleństwom. W corocznym balu karnawałowym, połączonym ze słodkim poczęstunkiem, o który zadbali niezawodni rodzice, uczestniczyły najmłodsze dzieci z  klas I  - III oraz starsze z klas IV-VI pod opieką swoich wychowawców.
 

W to niecierpliwie oczekiwane przez szkolną społeczność wydarzenie jak zwykle aktywnie włączyła się Rada Rodziców, która zadbała o ciekawe atrakcje, m. in. dyskotekę z DJ’em malowanie twarzy, makijaże dla klas I-III, karaoke dla klas IV-VI. Były pamiątkowe zdjęcia i ciesząca się dużym powodzeniem szkolna kawiarenka. Rada Rodziców zorganizowała również konkurs dla uczniów „Piątki” i członków ich rodzin na najlepsze ciasto karnawałowe 2015. Zwieńczeniem tego niezwykłego współzawodnictwa była koronacja Słodkiej Królowej i Słodkiego Króla. Ciasta zgłoszone do konkursu można było kupić do spróbowania na miejscu i na wynos. Dochód ze sprzedaży słodkich wypieków, zdjęć oraz cegiełek został  w całości przekazany na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na potrzeby uczniów naszej szkoły.

To nie koniec niezwykłych karnawałowych atrakcji. 14 i 15 lutego (w sobotę i niedzielę) w  „Piątce” odbywać się będzie wystawa "Eksperymentuj!" organizowana przez Radę Rodziców i naszą Szkołę  we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. To prawdziwa gratka dla ciekawych nowych doświadczeń młodych odkrywców, wynalazców i być może przyszłych naukowców, w których gronie z pewnością nie zabraknie kiedyś podopiecznych SP 5. Jesteśmy przekonani, że liczny udział najmłodszych i tych nieco starszych uczniów „Piątki” w  wystawie jeszcze raz potwierdzi słuszność tezy, że „nauka + zabawa = sukces”.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 5 w imieniu całej szkolnej społeczności składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców i wszystkim sponsorom za zaangażowanie się w organizację balu karnawałowego oraz wystawy „Eksperymentuj” we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Przedsięwzięcia te są wspaniałym przejawem Państwa kreatywności służącej dzieciom oraz aktywnego współuczestniczenia w życiu szkoły i wspierania nauczycieli  w procesie kształcenia i wychowania naszych uczniów. Jeszcze raz dziękujemy i liczymy na kolejne tak interesujące atrakcje.

Młody V-MAX już w akcji

Dobre wieści o mińskich kolarzach nadeszły w miniony weekend z podwarszawskiej Jabłonny. Mimo że do początku sezonu startowego zostało jeszcze półtora miesiąca to młodzież z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pokazała, że przygotowania do wiosennych ważnych startów idą w dobrym kierunku a wykonana zimą praca przyniesie oczekiwany rezultat.

Niedzielny zimowy wyścig "Mazovia Northtec MTB" przyciągnął na start łącznie około 370 kolarzy i był pierwszym sprawdzianem formy dla podopiecznych trenera Jacka Tomkiewicza. Na 20-kilometrowym dystansie bezkonkurencyjna była w swojej kategorii wiekowej Iza Wiercioch pokonując o minutę utytułowaną Aleksandrę Lach z "UKK Huragan Wołomin". W barwach Klubu Kolarskiego V-MAX "na śnieżnej trasie" bardzo ładnie jechał przez długi czas 14-latek Jakub Soszka jednak defekt techniczny zmrożonego napędu pozbawił go szansy walki o podium. Kolejny zimowy sprawdzian "młodego V-MAXU" już w kolejny weekend w Karczewie k.Otwocka.

Wiadomym jest, że cała krajowa kolarska czołówka swoje karty wyłoży na stół dopiero w kwietniu ale każde zwycięstwo w okresie przygotowawczym ma dla młodych zawodników olbrzymie znaczenie psychologiczne. Fot. Iza Wiercioch (I miejsce)

Stawka miesięczna za odpady komunalne

OGŁOSZENIE

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że zgodnie z uchwałą Nr XLIV/433/14 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 22 września 2014 r. Dz. Urz. Woj. Mazow., od 1 stycznia 2015 r. stawka miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady te są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi

7 zł od jednego mieszkańca.  

Jednocześnie przypomina się, o obowiązku regulowania ww. opłaty – bez wezwania – raz na kwartał, w każdym roku kalendarzowym w terminie do:

 • 15 marca za I kwartał,
 • 15 czerwca za II kwartał,
 • 15 września za III kwartał,
 • 15 grudnia za IV kwartał.

Wpłat z tytułu przedmiotowej opłaty należy dokonywać na indywidualny numer rachunku bankowego, wskazany we wcześniej otrzymanym zawiadomieniu lub w kasie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki.   

Burmistrz Miasta

Więcej informacji w zakładce GOSPODARKA ODPADAMI

Złoto na XI Ogólnopolskim Turnieju Judo Młodzików

Reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo KONTRA wspaniale zainaugurowali sezon sportowy 2015 roku. 14 lutego w Mysiadle k. Warszawy uczestniczyli w XI Ogólnopolskim Turnieju Judo Młodzików. W pięknym stylu zdobyli 4 złote medale.

W turnieju uczestniczyły 2 młodziczki i 2 młodzików - rocznik 2001/2002 wygrywając wszystkie walki przed czasem na Ippon. Łącznie wygrali 12 walk, nie przegrywając żadnej.

Złoty medal w kategorii wagowej 40kg zdobyła Aleksandra Polkowska. 3 walki wygrane na Ippon.
Złoty medal w kategorii wagowej 57kg zdobyła Dominika Adamczyk. 3 walki wygrane na Ippon.
Złoty medal w kategorii wagowej 60kg - Jakub Kretowicz. 4 walki wygrane na Ippon.
Złoty medal w kategorii wagowej 73kg - Patryk Pszonka. 3 walki wygrane na Ippon.

Trener judo, III DAN  Zdzisław Wiącek

 

„Moda na Polski” w GM Nr 2

Luty w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II jest miesiącem, w którym króluje język polski. Wszyscy uczniowie są włączeni do przygotowanej przez polonistów zabawy, mającej na celu promowanie języka ojczystego i pokazanie, że język polski da się lubić.

W pierwszym tygodniu po feriach papiescy gimnazjaliści mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w konkursie indywidualnym. Przez pięć kolejnych dni na oknach na korytarzu wywieszane były zadania dla uczniów, którzy na przerwach skupiali się na poprawności językowej, na ortografii, rozpoznawali bohaterów literackich, wypisywali oboczności i określali plany filmowe. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczniów, a rywalizacja była na tyle wyrównana, że o ostatecznym wyniku zadecydowała dogrywka. Na podium znalazły się trzecioklasistki: Ewa Piętka z 3g, Natalia Brzezińska z 3f i Marta Jabłońska z 3g. Dzięki hojności Rady Rodziców dziewczyny otrzymały karty prezentowe do Empiku.

Kolejną polonistyczną propozycją dla papieskich gimnazjalistów w ramach Szkolnego Święta Języka Polskiego było wzięcie udziału w międzyklasowych zmaganiach przeprowadzonych na trzech poziomach. Uczniowie pokazywali swoją wiedzę w polonistycznych konkurencjach – w pracowni komputerowej pisali dyktanda i dbali o edycję tekstu, odkrywali tajniki wiedzy zapisanej na kartach różnych słowników, rozwiązywali krzyżówki, rebusy i odpowiadali na pytania dotyczące literatury. Aż 9 klas – dzięki uzyskanym wynikom - zakwalifikowało się do finału. Przedstawiciele tych klas otrzymali dwa dodatkowe, nieobowiązkowe zadania do przygotowania na finał – mieli zaprosić do zabawy 2 swoich rodziców i napisać jedno jak najdłuższe zdanie, w którym każdy wyraz miał się rozpocząć do tej samej litery alfabetu. Okazało się, że wszyscy skorzystali z szansy zdobycia dodatkowych punktów, ponieważ 12 lutego (w dniu finałowej rozgrywki) w szkole pojawili się rodzice i dziadkowie, którzy zechcieli wesprzeć swoje dzieci w walce o sukces. Sami uczniowie podczas prezentacji „kilometrowych zdań” wprawili w zdumienie nie tylko jurorów, ale też całą publiczność, ponieważ wykazali się nadzwyczajną kreatywnością i niemałym poczuciem humoru. Jurorzy, którym przewodniczyła pani Wanda Izabella Rombel, zdecydowali się przyznać maksymalną ilość punktów za te zadania wszystkim klasom. Brawa należą się zwłaszcza rodzicom, którzy musieli pochwalić się wiedzą na temat tego, kto uczy języka polskiego ich dzieci, przypomnieć sobie „Inwokację” i uporządkować „noblowski bałagan”. Ostatecznie – po zaciętej walce – najbardziej polonistycznymi klasami w szkole okazały się 1d, 2a i 3g. Przewodniczący tych klas otrzymali z rąk dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego czeki o wartości 100zł z przeznaczeniem na integrację zespołu klasowego.

Tradycją gimnazjalnej „Mody na polski” jest również przygotowanie specjalnego numeru gazetki szkolnej, w której publikowane są bardzo dobre, twórcze prace uczniów. W tym roku wydanie gazetki zostało połączone z konkursem dla uważnych czytelników, którzy mieli odnaleźć ukryte wewnątrz numeru hasło. Tajemnicze hasło „OzD” zostało rozszyfrowane dopiero podczas konkursu finałowego, kończącego tegoroczne polonistyczne działania wewnątrzszkolne. Troje młodych ludzi –Weronika Nowicka z 2e, Kamil Łastowski z 1c i Paweł Rogalski z 1d – w ramach nagrody ma zjeść obiad w stołówce szkolnej w towarzystwie pana dyrektora Wyszogrodzkiego J!

W Gimnazjum Miejskim nr 2 już od kilku lat zespołowi nauczycieli polonistów udaje się w niestandardowy sposób zachęcać uczniów do mądrej rywalizacji i do poznawania tajników języka ojczystego. W tym roku czeka nas jeszcze II Mińskie Święto Języka Polskiego pod hasłem „Moda na polski”, do udziału w którym zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich mińskich gimnazjów. Konkurs miejski odbędzie się 20 lutego o godz. 13.45 w naszej szkole. Mamy nadzieję, że pozytywne polonistyczne emocje udzielą się również społeczności innych mińskich szkół.

Agnieszka Kożuchowska
nauczycielka jęz. polskiego

 

Zmiany, zmiany, zmiany...

„Zmiany, zmiany, zmiany….." takie słowa można było usłyszeć w pierwszym dniu nauki po feriach, kiedy to uczniowie zobaczyli na korytarzach nowe, piękne szafki.

Kolorowe meble z przepięknymi, wybranymi przez samych uczniów, motywami graficznymi, przypadły wszystkim do gustu. Można w nich zostawić swoje drobiazgi i ubrania. Niewątpliwie, namalowane na nich wspaniałe widoczki z Grecji, Francji i Włoch, cieszą oczy, a ogromna mapa świata pozwala odkrywać nowe miejsca.

Ewa Szczerba

Głosuj na Gazdę

Piotr Gazda został nominowany w ogólnopolskim plebiscycie na instruktorską osobistość roku 2014 w kategorii "Aktywność Społeczna". Nominacja jest związana z realizacją projektu "miniInżynier" dla dzieci i młodzieży z miasta Mińsk Mazowiecki.

Głosowanie internetowe trwa do 22 lutego.
Informacje o kandydaturze Piotra Gazdy można znaleźć na stronie:
https://pl-.facebook.com/niezwyczajni/photos/a.808340389254779.1073741835.368640629891426/808413479247470/?type=1&fref=nf
lub w wydarzeniu:
https://pl-pl.facebook.com/events/1017144031646490/permalink/1017145848312975/
Formularz do głosowania znajduje się na stronie:
https://www.facebook.com/niezwyczajni/app_190322544333196
Co ważne, aby zagłosowań trzeba podać swojego maila, na którego przychodzi mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu.

 

I runda Mityngu Pływackiego

15 lutego na mińskim basenie rozegrano I rundę Mityngu Pływackiego. To już trzecia edycja rywalizacji pomiędzy najlepszymi pływakami z naszego regionu. W zawodach konkurowali zawodnicy z czterech klubów sportowych z Mińska Mazowieckiego, Sokołowa Podlaskiego, Garwolina oraz Ostrowi Mazowieckiej. Organizatorem wydarzenia był Klub Sportowy BARAKUDA oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim.

W niedzielny poranek na naszym basenie pojawiło się niemal 200 zawodników. Najmłodsi mieli niespełna 7 lat !

W klasyfikacji drużynowej KS Barakuda zajął pierwsze miejsce. Bardzo cieszymy się z tego wyniku i wierzymy, że utrzymamy prowadzenie w kolejnych rundach. Na szczególne wyróżnienie zasługują nasi najlepsi zawodnicy:

w kategorii I (2005 i młodsi):

Aleksandra Posiewka ( I m-ce stylem dowolnym na 25m, III m-ce stylem grzbietowym na 25m, III m-ce stylem klasycznym na 25m,)

Piotr Drozdowski ( I m stylem grzbietowym na 25 m)

w kategorii II ( 2002-2004):

Radosław Marczak ( I m-ce stylem dowolnym na 50m, I m-ce stylem dowolnym na 100m, I m-ce stylem motylkowym na 50m)

Wojciech Tomusiak ( I m-ce stylem klasycznym na 50m, I m-ce stylem klasycznym 100m)

Milena Bakuła (I m-ce stylem dowolnym na 50m, II m-ce stylem zmiennym na 100m, III m-ce stylem motylkowym na 50m)

Katarzyna Szczepańska ( II m-ce stylem grzbietowym na 50 m )

Natalia Serwatko ( III m-ce stylem grzbietowym na 50m )

w kategorii III ( 1997- 2001):

Natalia Kuć ( I m-ce stylem dowolnym na 50m, II m-ce stylem motylkowym na 50m, II m-ce stylem zmiennym na 100m )

Sylwia Stupnicka (I m-ce stylem dowolnym na 100m, II m-ce stylem grzbietowym na 50 m, III m-ce stylem zmiennym na 100m)

Mikołaj Komorek (I m-ce stylem zmiennym na 100m, III m-ce stylem klasycznym na 50 m, III m-ce stylem dowolnym na 100m)

Wiktoria Wójcik (II m-ce stylem klasycznym na 50m, III m-ce stylem zmiennym na 100m)

Aleksandra Radomińska (III m-ce stylem grzbietowym na 50 m, III m-ce stylem motylkowym na 50m)

Michalina Ulicka (II m-ce stylem dowolnym na 100 m)

Mikołaj Kupidura (II m-ce stylem dowolnym na 50m)

Olga Olszewska (III m-ce stylem dowolnym na 100m)

Arkadiusz Marczak (III m-ce stylem zmiennym na 100m)

Karol Wydra (III m-ce stylem klasycznym na 100m)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy startów! Czekamy na kolejne sukcesy i II rundę Mityngu Pływackiego, która odbędzie się 26 kwietnia w Garwolinie.

 

Pierwszy mińszczanin 2015 roku z wizytą u Burmistrza

We wtorek, 17 lutego burmistrz Marcin Jakubowski gościł państwa Elżbietę i Marcina Waszelewskich rodziców Alana – pierwszego mińszczanina urodzonego w 2015 roku.  

Narodziny dziecka zawsze wzruszają i są wielkim wydarzeniem dla całej rodziny. Chwila ta tym bardziej zapada w pamięć, jeśli maleństwo przychodzi na świat jako pierwsze w danym roku. – napisał burmistrz w liście gratulacyjnym dla rodziców. Poza pięknym bukietem dla mamy na rodzinę czekały prezenty, wśród których znalazły się m.in. bony upominkowe ufundowane przez Hannę Golec właścicielkę Specjalistycznego Sklepu Dziecięcego TIK – TAK (o wartości 300 zł) oraz przez Ewę i Macieja Majszyków właścicieli Sklepu EWELINA (o wartości 250 zł).

Szczęśliwym rodzicom gratulujemy, a małemu Alanowi życzymy beztroskiego i zdrowego dzieciństwa oraz wiele miłości i radosnych dni.

 

Quilling Sztuka Tworzenia Ozdób - Warszataty Familijne

Brazylijskie Jiu-Jitsu

Szkoła bez dyskryminacji

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II znalazło się wśród 60 polskich szkół (w tym 20 gimnazjów) zakwalifikowanych do udziału w projekcie „Szkoła równego traktowania”.

Ogólnopolski projekt Fundacji „Centrum im. prof. Bronisława Geremka” oraz Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” ruszył jesienią 2014r. Zakłada on m.in. przygotowanie i wsparcie nauczycieli w realizacji szkolnych inicjatyw edukacyjnych przeciwdziałających dyskryminacji, włączających i angażujących środowisko uczniowskie i lokalne. Chodzi o to, byśmy już na poziomie gimnazjum umieli rozmawiać o poszanowaniu praw człowieka, dialogu między różnymi środowiskami i kulturami. Projekt jest finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

W gimnazjum kierowanym przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego koordynatorem projektu jest dr Lilla Kłos. Nauczycielka historii uczestniczyła w dwóch trzydniowych zjazdach szkoleniowych, wypełnionych zajęciami warsztatowymi.

- Nauczyciele z całej Polski mogli wymieniać się doświadczeniami, dobrymi praktykami, ale też zdobyliśmy wiedzę na temat przeciwdziałania dyskryminacji w oświacie, przemocy w szkole, narzędzi do równościowego monitoringu wydarzenia edukacyjnego – mówi Lilla Kłos i dodaje, że rangę spotkań podnosiły wykłady prof. Małgorzaty Fuszary – pełnomocnika rządu ds. równego traktowania czy prof. Iwony Jakubowskiej-Branickej z Otwartej Rzeczpospolitej.

Nauczyciele otrzymali także pakiety materiałów edukacyjnych, mieli dostęp do platformy edukacyjnej on-line, a realizując projekt,  korzystają z opieki trenerów, którzy wspierają ich w różny sposób, łącznie z przyjazdem do szkół w celu przeprowadzenia szkoleń rad pedagogicznych czy zajęć warsztatowych z uczniami.

Udział gimnazjum papieskiego w projekcie świadczy o tym, że placówka należy do szkół, w których zasada równego traktowania i zakaz dyskryminacji nie jest tylko papierowym zapisem w statucie. Choć realizacja tzw. polityki równościowej wynika z obowiązujących przepisów prawa, a przede wszystkim z art. 32 Konstytucji RP, w wielu polskich szkołach nie zawsze jest tak, jak być powinno. W gimnazjum przy Budowlanej od września funkcjonuje klasa wielokulturowa, która pracuje według innowacji „Tacy sami, a inni między nami” stworzonej przez dr Lillę Kłos. Uczestnicząc w szkoleniach, pracując nad projektem oraz dokształcając się, zdobyła ona wiedzę potrzebną do bycia liderem edukacji antydyskryminacyjnej w środowisku szkolnym i lokalnym. Osobą wspierającą projekt została Marzena Grzyb (nauczyciel wspomagający nauczanie w klasach integracyjnych).  

Obecnie w gimnazjum przeprowadzana jest diagnoza potrzeb, której towarzyszą lekcje wychowawcze o dyskryminacji. Przed nauczycielami i uczniami szkolenia. Jednocześnie osoby koordynujące projekt opracowały plan długofalowych działań wychowawczych i  dydaktycznych, które nie tylko będą dotyczyć gimnazjum papieskiego, ale i środowiska lokalnego. Pierwszym dużym wydarzeniem zorganizowanym dla środowiska lokalnego będzie Spotkanie Integracyjne „Wieczór talentów”, podczas którego 19 kwietnia na scenie MDK będą mogli wystąpić uczniowie niepełnosprawni i o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Finałem będzie majowe spotkanie w Sejmie, podczas którego placówki uczestniczące w projekcie uzyskają tytuły „Szkół równego traktowania”.

INFORMACJA Wydziału Spraw Obywatelskich

Zostań RODZINĄ ZASTĘPCZĄ

Co roku ludzie o wielkich sercach tworzą rodziny zastępcze dla dzieci pozbawionych wychowania w swoich rodzinach biologicznych. Jeśli jesteś wrażliwy, masz otwarte serce i możesz przyjąć do swojej rodziny dziecko pozbawione domu, zgłoś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim, ul. Konstytucji 3 Maja 16, pokój 104 (I piętro), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00, tel. 25 756-40-26. Zostaną Państwu udzielone wszelkie niezbędne informacje dotyczące rodzinnej pieczy zastępczej, w szczególności jak można zostać rodziną zastępczą, jakie obowiązują wymagania formalne i procedury.

Turecki Teatr Cieni KARAGÖZ Łódź

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO turecki teatr cieni Karagöz to jedna z kilku tego typu tradycyjnych technik teatralnych, jakie możemy spotkać w Azji. Jego początki są dość niejasne. Jedni są przekonani, że przybył do Turcji na początku XVI wieku z Egiptu, inni mówią, że to rodzima tradycja, która zrodziła się w Bursie, niedaleko Stambułu – w XIV wieku. Jakby nie było, teatr ten od swoich początków aż do końca XIX wieku był w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek. Lubili go wszyscy: władcy i ludzie prości, żołnierze i kobiety, starzy i młodzi.


Akcja przedstawienia dzieje się w dawnej Turcji, w Stambule - jej ówczesnej stolicy, a dokładnie na morzu, które przez nią przepływa. Główni bohaterowie – Karagöz i Hacivat – pracują na łodzi i przewożą ludzi z jednego brzegu na drugi. Wśród ich klientów jest lubiący spacery Śpioch, przybyły z Afryki Arab, któremu wciąż jest zimno, sprzedający różne graty i klamoty Żyd oraz uciekająca przed swoim narzeczonym dziewczyna. Każdy kurs wygląda inaczej i obfituje w różnego rodzaju niespodzianki.

Występują: Umut Nebioglu i Albert Kwiatkowski

15 marca 2015 r. godz. 12.30, bilet wstępu 15 zł (jeden opiekun wstęp gratis). MDK Mińsk Mazowiecki.

Giganci Piosenki - Magda Umer

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nauczycieli

„Czytanie najlepszą nauką”

„Czytanie najlepszą nauką”(A. Puszkin)

Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności człowieka. Każdy z nas nabywa ją w trakcie edukacji. Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej opracowała 17 zalet czytania książek dla dzieci. Aby młody człowiek mógł korzystać z książki w sposób twórczy, trzeba pomóc mu w dochodzeniu do samodzielnego wyboru tekstu. Początkowo źródłem przeżyć emocjonalnych dla ucznia jest sytuacja czytania, a dopiero w dalszej kolejności treść czytanej książki.

Czytanie jest procesem neuronalnym, polegającym na rozwiązywaniu problemów w umyśle czytelnika. A czym jest czytanie w SP 6 w Mińsku Mazowieckim? Jednym z priorytetów realizowanych w Szkole Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza jest troska o poziom czytelnictwa. Rola książki w życiu młodego czytelnika jest niekwestionowana. Dzięki niej uczeń ma możność poznawania otaczającej rzeczywistości, poszerzenia wiedzy o świecie, poznania mechanizmów, które nim rządzą. Dziecko uczy się odróżniać dobro od zła, książka rozwija uczucia i zdolność do empatii. Czytanie to podstawowa umiejętność ucznia, potrzebna dziecku do poznawania siebie i drugiego człowieka. Czytając, dziecko może ocenić sytuację i ustosunkować się do niej. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych (p. Jolanta Czyżkowska, p. Aneta Syryjczyk) funkcjonujących w naszej szkole dbają o to, by rozbudzić w dziecku zainteresowania książką, by czytanie stawało się dla niego przyjemnością. Realizując to zadanie, uczęszczają z podopiecznymi na zajęcia biblioteczne, a także wykorzystując każdą wolną chwilę, starają się głośno czytać swoim wychowankom. W tym celu starannie dobierają literaturę, która zaspakaja potrzeby odbiorców i daje im poczucie zadowolenia. Czytanie to proces twórczy, kreuje wyobraźnię i fantazję. Bohaterowie literaccy budują w dzieciach odwagę do wyrażania uczuć. Czas spędzony z książką powinien być przyjemnością. Zgodnie z teorią uczenia się poprzez doświadczenie odbiorca dąży do powtarzania kontaktów lekturowych. Właściwie dobrana książka kształtuje nawyki czytelnicze. Realizację tego zadania pogłębia biblioteka szkolna, która wspiera i ułatwia proces nauki czytania. Uczeń w naszej szkole otoczony jest odpowiednimi książkami, ma je zawsze pod ręką. Codzienne głośne czytanie utworów literackich przez nauczycieli rozbudza w dzieciach zainteresowanie książką, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo. Gotowość do czytania nie pojawia się nagle, lecz kształtuje powoli, praktycznie od początku życia. Dziecko, przekraczając progi szkoły, pojawia się w nieznanej mu dotąd sytuacji. Każde doświadczenie jest dla sześciolatka bardzo ważne. Klasy „0” mają za zadanie wyrównywanie szans edukacyjnych i przygotowanie ucznia do dalszego kształcenia. Nie jest jednak regułą, że przyszły pierwszoklasista nie potrafi czytać i pisać. W SP 6 znaczna grupa słuchaczy oddziałów „0” nieźle radzi sobie z umiejętnością czytania. Sprawia to ogromną radość nie tylko rodzicom, ale również Dyrekcji Szkoły i uczącym ich nauczycielom. Rozważna postawa kochających opiekunów na pewno pomoże tym uczniom, którzy jeszcze umiejętności czytania nie posiedli, w szybszym przyswojeniu tej sztuki. Czym jest dla dziecka „pierwsza samodzielnie wypożyczona książka” w szkolnej bibliotece? Jak mówią Agnieszka Carrasco-Żylicz i Paulina Wilk: Czymś naturalnym, tak samo jak zabawa czy bieganie. Dzięki efektywnej pracy nauczycieli i rodziców wielu uczniów oddziałów „0” naszej szkoły już nie musi mówić: „Poczytaj mi, mamo!”. 18 lutego 2015 r. miała miejsce w naszej szkole lekcja biblioteczna połączona z aktem ślubowania czytelnika. Uroczystość tę z pewnością zapamiętają na zawsze jej uczestnicy. „Zerówkowicze” mogli nie tylko zwiedzić szkolną bibliotekę, ale również zapoznać się z zasadami jej funkcjonowania, ze sposobem ustawienia księgozbioru, poznać regulaminy obowiązujące w czytelni i w wypożyczalni i oczywiście wypożyczyć pierwszy w życiu wolumen. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali kolorowe zakładki do książek, wykonane przez starszych czytelników. Nie mogło zabraknąć również pamiątkowego zdjęcia. Nauczyciele SP 6 są przekonani, że jedną z najważniejszych rzeczy, których powinna uczyć szkoła, jest uświadomienie uczniom, czym jest nauka. Szkoła to wielka przygoda, w którą wyruszamy razem – uczniowie, nauczyciele i rodzice. Dobry start edukacyjny ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ucznia w szkole. Sukces odniesiony w początkowym okresie nauki często decyduje o całym procesie kształcenia. Wszyscy pragniemy, aby nasi wychowankowie byli kreatywni. Każdy uczeń traktowany jest w naszej szkole poważnie, gdyż jego potencjał jest ogromny, a nasza rola to pobudzanie i wspieranie uczniów.

Opracowała: Bożena Swatko

Powiatowy Konkurs Matematyczno-Artystyczny

Powiatowy Konkurs Matematyczno-Artystyczny
 
 „Wszystko jest liczbą” 
 
Pod patronatem Starosty Mińskiego
 

Tytuł tegorocznej edycji konkursu to jedno z haseł, jakie głosili uczniowie wielkiego starożytnego matematyka – Pitagorasa.

Zauważ i ty ile liczb, ile matematyki jest wokół nas, w różnych dziedzinach nauki, ale i w życiu codziennym. Przyjrzyj się liczbom. Może znasz zapomniane już różne metody liczenia. Wiesz, że przy pomocy liczb można kodować informacje, przesyłać je i odkodowywać. A jakich maszyn do liczenia używano przed erą komputera? Co jeszcze ciekawego wiesz o liczbach? Czy naprawdę wszystko jest liczbą?

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Cele konkursu: popularyzacja matematyki, rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Organizatorzy: nauczyciele matematyki w ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.

Uczestnicy konkursu: uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego.

Forma prac konkursowych: plakat, film, prezentacja multimedialna.

Termin: Prace konkursowe z podaniem imienia i nazwiska ucznia imienia i nazwiska nauczyciela matematyki (lub plastyki) oraz nazwy szkoły należy dostarczyć do ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w terminie do 02.03.2015r.

Komisja oceniać będzie zgodność pracy z tytułem konkursu, pomysłowość prac oraz artyzm ich wykonania.

Skład komisji konkursowej: nauczyciele matematyki ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe, dyplomy i wyróżnienia. Ponadto uczniowie gimnazjów preferencje przy przyjęciu do ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród: podczas „Powiatowego Święta Matematyki π-day” 13 marca 2015r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy.

Zaproszenie - odsłonięcie tablicy Hipolita Nowiny-Konopki

Odlotowy zawód, czyli projekt gimnazjalistów z Mińska

        W roku szkolnym 2014/2015 jedna z klas Salezjańskiego Gimnazjum im. św. J. Bosko  w Mińsku Mazowieckim  pracuje nad projektem poświęconym lotnictwu i lotnikom polskim. Okazja ku temu – szczególna – mija 75 lat od wybuchu II wojny światowej. Młodzież ma już za sobą część działań, np. porządkowanie i dokumentowanie grobów  polskich lotników spoczywających na Starych Powązkach.  Drugoklasiści  z pasją opracowali też lekcje poświęcone książce Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”. Na drugi semestr zaplanowali spotkanie z człowiekiem wykonującym współcześnie ów zawód. Na lekcję wychowawczą w dniu 9 lutego  do kl. II g  przybył  płk dypl. pilot  pan Robert Cierniak. Zebrani – wychowawca Piotr Bartosiak, młodzież oraz przybyli goście powitali Go z radością. Oto – czego się dowiedzieli.

1. (Klaudia G.) -  Prosimy, by pomógł nam  Pan, jako specjalista, rozróżnić dwa, wydałoby się  synonimiczne, słowa:  pilot a lotnik.

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest bardzo proste. Pilot to osoba bezpośrednio związana z realizacją zadania lotniczego w powietrzu, np. operator samolotu, śmigłowca … Natomiast lotnik to każdy żołnierz będący w składzie Polskich Sił Powietrznych, noszący mundur koloru stalowego. Może to być kontroler, mechanik samolotu. Trzeba przy tym pamiętać, że pilot to także lotnik.

2. (Hubert N.) - Jesteśmy dopiero w gimnazjum, ale myślimy już o wyborze przyszłego zawodu. Czy trzeba mieć predyspozycje do tego właśnie zawodu?  Co poradziłby Pan kandydatom z naszej klasy?

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Najistotniejsze jest to, aby chciało się chcieć. Osoby zdeterminowane zazwyczaj dochodzą do obranego celu, osiągają go. Marzenia same się nie zrealizują, są bardzo ważne i trzeba nad nimi pracować. Ja w wieku 15 lat poszedłem do liceum lotniczego. Aby otrzymać licencję pilota, trzeba było ukończyć 17 lat. Ważnymi kryteriami były min. dobre zdrowie, chęć uczenia się przedmiotów ścisłych oraz humanistycznych, np. historii.  Nie można zapomnieć  także o nauce języków obcych. Zawsze chciałem być pilotem i udało mi się! Konieczne jest realizowanie marzeń.

3. (Jakub K.) - Gdzie i jak należy się kształcić, by pójść w Pana ślady? Czy kształcenie obejmuje tylko szkoły w naszym kraju?  Jaki system obowiązuje w tym zakresie?

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Gdy zaczynałem naukę, proces szkolenia odbywał się tylko   w naszym kraju. Obecnie w Polsce, ale także za granicą. Konieczna jest matura i refleksja, w jakiej szkole chcemy się uczyć. Można pytać o opinię absolwentów. Ja studiowałem w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, obecnie to Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.  Jest to uczelnia typowo techniczna, oferująca wiele kierunków. Tam uzyskałem podstawy. Potem specjalizowałem się w zawodzie pilota/dowódcy  wojskowego. Oczywiście na każdym etapie nauki można dokonać zmiany profilu kształcenia. Trzeba jednak wiedzieć, czego się chce.

4. (Zosia M.) - Jaką drogę przeszedł Pan do obecnego momentu w karierze? Wiemy, że to wysoka ranga: pułkownik dyplomowany pilot.

Płk  dypl. pilot  Robert Cierniak:  - W 1991 roku po ukończeniu szkoły lotniczej w Dęblinie, zostałem mianowany przez ówczesnego Prezydenta Lecha Wałęsę na stopień podporucznika. Dzięki temu mogłem piąć się wyżej w hierarchii wojskowej i szkolenia lotniczego /klasa trzecia, druga, pierwsza mistrzowska/.  Potem ukończyłem wiele uczelni,  w kraju, np. Akademię Obrony Narodowej w Rembertowie, ale i poza granicami, w tym Canadian Forces College w Toronto.  Dowodziłem 1 eskadrą lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim i pierwszym  polskim kontyngentem lotniczym  poza  granicami kraju w ramach  NATO-owskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej. Służbę w Mińsku Mazowieckim zakończyłem  na stanowisku Dowódcy 23 Bazy Lotniczej.  Obecnie jestem zastępcą dowódcy I Skrzydła Lotniczego w Świdwinie. Kieruję pracą kilku baz lotniczych /Mińsk Mazowiecki, Malbork, Świdwin, Mirosławiec/.W procesie rozwoju  konieczny jest bagaż doświadczeń, on bowiem bardzo ułatwia życie. Bez niego nie można, na przykład,  współpracować z innymi  i sprawnie kierować ludźmi.

5. (Kacper Sz.) - Kiedy, w jakich okolicznościach w Pana życiu zrodził się pomysł zostania pilotem?

Płk  dypl. pilot Robert Cierniak: - Stało się to dość wcześnie. Od zawsze wiedziałem, że chcę zostać pilotem, ale dopiero gdy skończyłem 5 lat ,mama  i babcia  podsunęły mi pomysł na życie. To mądre kobiety, wiele im zawdzięczam. Jednocześnie muszę dodać, że nie mieliśmy w rodzinie tradycji lotniczych.   Wybór okazał się trafny.

6. (Natalia M.) - Jak wygląda praca lotnika  "od kuchni" ?

Płk dypl. Pilot Robert Cierniak: - Od kuchni?  Z opinii  bliskich wynika, że  bardzo dobrze gotuję…/śmiech/. Teraz poważnie…   Praca pilota składa się z wielu etapów. Bardzo ważne jest planowanie lotu oraz jego przygotowanie zgodnie z obowiązującymi procedurami. Lot trwa około godziny, nie więcej niż dwie. Podczas jednego lotu taktycznego wykorzystujemy od dwóch do czterech samolotów. Liczy się praca zespołowa!  Obecnie, dzięki specjalistycznym badaniom , można stwierdzić, czy dany człowiek może latać jako pilot, czy musi swoje marzenia puścić w niepamięć. Wymagana jest także bardzo dobra koordynacja ruchowa. Żmudne, ale konieczne są ćwiczenia na symulatorach. Sami widzicie, że czynników decydujących o tej pracy jest ogrom. Sam lot, w ich kontekście, jest przysłowiową „wisienką na torcie”.

7. (Karol R.) - Co przeżywa się w czasie ćwiczeń i lotów?  Mam na myśli zarówno sferę fizyczna, jak i psychiczną.

Płk  dypl. pilot Robert Cierniak: - Zarówno sfera psychiczna, jak i fizyczna są bardzo ważne. Zwłaszcza ta pierwsza jest złudna. Na początku wydaje się, że nasza tężyzna fizyczna pozwala od razu wsiąść do samolotu. W praktyce to założenie zupełnie się nie sprawdza, co więcej – nie spełnia się nawet minimalnych norm. Wraz z ćwiczeniami i większą ilością odbytych lotów – nabywa się koniecznego doświadczenia .Psychika stymuluje sferę fizyczną. Bez dobrego nastawienia psychicznego nie jest możliwe dobre wykonanie zadania. Musimy być nastawieni pozytywnie, zbalansowani emocjonalnie, spokojni, by dobrze wykonać swoje zadania. Nie ma „złotego środka”. Sam jednak często powtarzam: <<jeśli ktoś nie jest „nakręcony”, niech lepiej ze mną nie leci…>>

8. (Julka K.) - Czy zechciałby się Pan podzielić z nami jakimiś ciekawymi przygodami lotniczymi? Mogą być  własne, ale i kolegów „po skrzydle”.

Płk  dypl. pilot Robert Cierniak: - Kiedyś byłem na ćwiczeniu lotniczym w Norwegii. Wykonywaliśmy niskoprofilowy lot nad Morzem Norweskim. Z jednej strony skaliste wybrzeże, z drugiej – góra lodowa. Piękne zjawisko przyrody. Niesamowity widok! Wtedy poczułem do głębi, jak ciekawą i fascynującą mam pracę. Inna przygoda – moich kolegów pilotów – była związana z lotem, gdy jeden z  silników zawiódł. To jednak mniej zabawny epizod… Z moich obserwacji wynika, że osoby wykonujące ten sam zawód co ja – są do siebie podobne. I to w różnych krajach.  Mamy  wspólną ideę - szacunek do wykonywanego zawodu i konkretnego zadania.

9. (Ola R.) - Czy był Pan kiedyś w sytuacji ekstremalnej? O niektórych trudnych zdarzeniach czytaliśmy w  książce „Dywizjon 303”,  z jeszcze dramatyczniejszymi spotkaliśmy się podczas bytności na Starych Powązkach, a następnie – opracowując ten materiał.

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - To trudne pytanie… Dla osób niedoświadczonych ekstremalnym przeżyciem jest lot z prędkością dziewięciuset kilometrów na godzinę na wysokości kilkudziesięciu metrów nad morzem. Dla profesjonalistów to chleb powszedni. Może mam wypaczone wyobrażenie o tym, co ekstremalne, ale uważam, że sytuacji takiej nie zaznałem.

10. (Angelika K.)  - Czy dla Pana praca jest jednocześnie życiową pasją?

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej! /uśmiech/  Kocham swoją pracę.

11. (Marta K.) - Czy tak stresujący i odpowiedzialny zawód nie przeszkadza w życiu rodzinnym?

Płk dypl. Pilot Robert Cierniak: - Ma. Jestem tego świadomy. Dużo podróżuję. Nie wszystko przecież da się uzgodnić przez telefon. Nie mam też dostatecznie dużo czasu na przyjemności, w tym – na zabawy z dziećmi – przedszkolakiem i gimnazjalistką. Także po powrocie z długiej delegacji konieczny jest czas, by przestawić się z „trybu wojskowego” , na „tryb domowy” . Wymaga to poświęcenia z obu stron.

12. (Piotrek M.) - Czy brał Pan udział w misjach międzynarodowych? Jeśli tak, czy zechciałby Pan nam o nich opowiedzieć? Oczywiście rozumiemy, że nie o wszystkim można mówić,  z uwagi na tajemnicę wojskową.

Płk dypl. pilot  Robert Cierniak: - Istotnie, w wielu. Dowodziłem I Kontyngentem Wojskowym „Orlik” w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej w państwach nadbałtyckich.  W roku 2000 uczestniczyłem w polsko-francuskiej misji „Chopin”. Brałem też udział w wielu ćwiczeniach w krajach wschodnich, np. na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, na północy – w Finlandii, Norwegii ,  za oceanem – w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych, w basenie Morza Karaibskiego… Czasami zadaję sobie pytanie, gdzie nie byłem ? Jestem pilotem, ale z drugiej strony też żołnierzem, oficerem. Muszę zawsze o tym pamiętać. Założenie, że wojna nie dotyczy naszego kraju , jest błędne, gdyż nigdy do końca nie wiadomo, co może się zdarzyć. Dziś w sytuacji zagrożenia działania nie są możliwe jedynie w jednym kraju. Prezydent, nasz zwierzchnik sił zbrojnych, wysyła żołnierzy tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba.

13. (Maciek M.) - Czy zawód pilota wymaga dokształcania się? Jak to się odbywa w praktyce?

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Tak, nieustannie. Obowiązuje system kursów – doskonalących i typowo specjalistycznych. Trwają one od kilku tygodni do kilku lub nawet kilkunastu tygodni. Inne to dwuletnie studia podyplomowe. Kwalifikacyjne – przygotowują do kolejnych stopni wojskowych.

14. (Natalia W.) - Jak długo pracuje się w tym zawodzie? Kiedy przechodzi się na emeryturę? Co można robić  później? Czy ma Pan już wizję swojego życia na emeryturze?

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Emerytura to przereklamowany temat. Na razie nie mam takiego planu. Jeśli zdrowie pozwoli, będę latał jak najdłużej.  A w przyszłości? Może będę uczył w waszej szkole  języka angielskiego ? /śmiech…/

15. (Piotrek D.) - Czy myśli już Pan o przygotowaniu następców? Co mogliby zrobić, wg Pana, jeszcze lepiej,  przede wszystkim dla dobra naszej ojczyzny?

Płk  dypl. pilot Robert Cierniak: - Proces szukania i wybierania przyszłych następców jest ciągły i bardzo długi. To szlifowanie diamentów. Mojemu następcy z pewnością postawię główne zadanie – będzie musiał umieć skutecznie współpracować z ludźmi.

16. (Pani M.B.) - Jaką ma Pan receptę, by odstresować się po pracy. Proszę się z nami podzielić doświadczeniem.

Płk dypl. Pilot Robert Cierniak: Wiosną, latem i jesienią uprawiam turystykę, biegam, jeżdżę na rowerze. Okolice Mińska Mazowieckiego znakomicie się do tego nadają. W promieniu 50 km od naszego miasta dobiegłem lub dojechałem wszędzie, nawet do najmniejszej osady. Zimą moją pasją są narty. Pasjonuje mnie też podróżowanie. Moim zdaniem to ciekawy sposób na poznanie świata.

17. (Hubert N.) - Czy zmagał się Pan kiedyś z lękiem wysokości? Jak sobie z tym radzić?

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Nie znam lotnika, który nie ma lęku wysokości. Jest to zdrowy odruch. Każdy niezachwiany psychicznie człowiek go posiada. Tylko jednemu plemieniu z Ameryki Południowej udowodniono, że jest go pozbawione. Musimy panować na lękiem wysokości. Kiedy jest się przypiętym do fotela, ma się wrażenie, że świat wiruje wokół nas, a nie my wokół niego, czyli doznaje się wrażenia kompletnie odwrotnego, od rzeczywistości.    

18. (Hubert N., Klaudia G.) - Serdecznie dziękujemy za przybycie na naszą lekcję wychowawczą, udzielenie wywiadu i danie nam okazji do poszerzenia wiedzy na temat lotniczego fachu . Dziękujemy, że opowiedział nam Pan o swoich pasjach. Zapamiętamy też życiowe motto: „aby chciało się chcieć”.

Płk dypl. pilot Robert Cierniak: - Podjęliście ambitny, ważny i mądry projekt. Uczy patriotyzmu. Cieszę się, że choć w części mogłem w nim z wami uczestniczyć i podzielić się informacjami, które posiadam. Pamiętajcie, warto też zobaczyć samolot w czasie lotów i odwiedzić 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego. Do widzenia.   

Renata Bakuła      

Szkoła bez granic 2015!

Rewolucyjne zmiany w systemie dotowania inicjatyw społecznych

Rewolucja w mikrodotacjach

Szykują się ogromne zmiany w sposobie aplikowania i ocenie składanych wniosków w ramach regionalnej edycji programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 16 lutego obradował Komitet Sterujący* projektu FIO-Mazowsze Lokalnie, który zatwierdził nową, zmienioną formułę Konkursu na 2015 rok.

W marcu rusza kolejny Konkurs Programu FIO-Mazowsze Lokalnie, którego celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie publiczne. W ramach programu udzielane jest wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Program wspiera mieszkańców, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności przyznając mikrodotacje do 5.000 zł każda. 16 lutego na spotkaniu Komitetu Sterującego zatwierdzono nową formułę Konkursu, który może stać się początkiem rewolucji w systemie dofinansowania młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w skali mikro.

– W poprzednim roku zainteresowanie Konkursem, przerosło nasze oczekiwania. W tym roku przygotowujemy się na przyjęcie jeszcze większej liczby wniosków, a w związku z tym wprowadzamy szereg innowacji. Wprowadzając te zmiany, zaczynamy rewolucje w mikrograntach – mówił podczas spotkania Komitetu Sterującego Daniel Prędkopowicz, koordynator projektu. Poszukując nowych rozwiązań, czerpaliśmy inspiracje między innymi z sektora biznesu, zrobiliśmy też duży krok naprzód jeżeli chodzi o odejście od tzw. grantozy, która niepotrzebnie formalizowała i schematyzowała język a także sposób oceny. – dodaje.

Wymienione kierunki zmian, to jedynie czubek góry lodowej modyfikacji, które planują wprowadzić Operatorzy programu. W nowym modelu Konkursu wyodrębniono dwie ścieżki aplikacyjne, tym samym dokonano alokacji środków na mikrodotacje – 30%  przeznaczono na wsparcie rozwoju organizacji, pozostałe 70% dedykowano na realizację inicjatyw oddolnych.

Wprowadzenie nowego modelu Konkursu pociągnął za sobą zmianę etapu przygotowania wniosków i ich oceny. – Wniosek aplikacyjny, zarówno projektów na rozwój organizacji, jak i wsparcia realizacji inicjatywy oddolnej, redukujemy do fiszki. Rozbijamy również system oceny projektów na inicjatywy oddolne na dwa etapy – ekspercką ocenę online oraz prezentację najlepszych pomysłów na działania przed specjalnie powołanymi na tą okazję Komisjami w poszczególnych subregionach. – mówi Jacek Ostrowski, członek Zarządu Fundacji Fundusz Współpracy. – Takie rozwiązanie pozwoli nam wyłonić najciekawsze pomysły, ale i poznać lokalnych liderów – dodaje.

Pomysł na uproszczenie wniosku konkursowego i zmiana systemu oceny projektów został pozytywnie zaopiniowany przez członków Komitetu Sterującego, co oznacza, że projektodawcy będą korzystać już z nowej formuły. – To rewolucja, która idzie w dobrym kierunku. – mówi Hubert Pasiak, Ambasador FIO-Mazowsze Lokalnie w powiecie siedleckim. – Operatorzy stawiają na spontaniczność. Będzie mniej formalności, a więcej zaangażowania społecznego w wyzwalaniu kreatywności i energii społecznej – dodaje. Podobnie uważa Ewa Pietrzak, przedstawicielka samorządu w Płocku. – Wartością dodaną nowej formuły Konkursu jest ocena projektów na inicjatywy lokalne na poziomie subregionów. To dodatkowa forma promocji organizacji pozarządowych i inicjatyw oddolnych, a tych nigdy nie jest za dużo – dodaje.

Oprócz zmian w przygotowaniu wniosków i ich ocenie, w kalendarzu Programu FIO-Mazowsze Lokalnie nie zabraknie sprawdzonych w poprzednim roku rozwiązań. Odbędzie się cykl webinariów oraz seminaria w subregionach województwa mazowieckiego, które zostaną przeprowadzone przez Biuro Organizacji Ruchu Inicjatyw Społecznych, a realizatorzy projektów będą mogli wziąć udział w Konkursie „Opowiedz o swoim projekcie” na najlepszy materiał promocyjny przeprowadzonych działań.

Więcej informacji o rozpoczęciu i założeniach Konkursu pojawi się wkrótce na stronie Programu: www.mazowszelokalnie.pl

***

FIO-Mazowsze lokalnie jest jednym z kilkunastu regionalnych programów regrantingowych realizowanych w ramach Priorytetu 1 Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zarządzanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ramach programu udzielane jest wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. W ramach programu FIO-Mazowsze Lokalnie wspierane są dwa typy działań: projekty które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego oraz projekty przyczyniające się do rozwoju instytucjonalnego młodych organizacji pozarządowych. W ramach programu w ciągu trzech lat (2014-2016) operatorzy planują przekazać ok. 600 mikrodotacji o łącznej sumie ponad 2,1 mln zł. W pierwszym roku działania, przyznano dofinansowanie 139 projektom o wartości łącznej ponad 600.000 zł, w ramach których zaangażowano blisko 1.500 wolontariuszy i w działaniach których udział wzięło ponad 23 tys. mieszkańców. W roku 2015 operatorzy planują rozdysponować blisko 800 tys. zł na realizację ok. 200 projektów.  

Komitet Sterujący to organ opiniodawczo-doradczy, którego głównym celem jest wpieranie operatorów FIO-Mazowsze Lokalnie w trakcie realizacji projektu oraz wyznaczanie kierunku zmian w formie i działaniach programowych. Członkowie Komitetu to osoby związane z III sektorem, które aktywnie działają na rzecz jego rozwoju. Wśród nich znaleźli się między innymi Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Departament Pożytku Publicznego), Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Urzędu Marszałkowskiego, organizacji pozarządowych i partnerów społecznych oraz jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego. Podczas spotkania zespół Programu zaprezentował podsumowanie poprzedniej edycji oraz przedstawił zmiany w tegorocznym konkursie, które zostały poddane pod dyskusję i ostatecznie zatwierdzone przez jego członków.

--
Pozdrawiam,
Katarzyna Łabędź
Specjalistka ds. promocji i projektów lokalnych
 

Wystawa Wildlife Photographer of the Year 2014

Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2014 jest największym i najbardziej prestiżowym w świecie, w dziedzinie fotografii przyrodniczej. Przedstawiane tutaj prace wybrano spośród ponad 41 tys. zdjęć (niemal wyłącznie cyfrowych), nadesłanych przez ponad 4 tys. fotografów, z ponad 90 krajów. Wystawa, poprzez prezentację wybitnych fotografii, ukazuje wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich  i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji Natury.

Wystawę można oglądać do dnia 25 lutego 2015 roku w Muzeum Ziem Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, ul. Okrzei 16.

 

Koncert Big Bandu

BEZPŁATNE SPOTKANIE MAMA WIE!

Wiosną br. rozpocznie się kolejna seria cieszących się dużym zainteresowaniem spotkań MAMA WIE!

W 12 miastach w Polsce odbędą się bezpłatne spotkania dla przyszłych i świeżo upieczonych rodziców.

Po raz kolejny, gościem specjalnym wszystkich spotkań będzie Paweł Zawitkowski - fizjoterapeuta NDT-Bobath, specjalizujący się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia.  Od lat doradza rodzicom jak przez dotyk, ruch oraz zwariowane pomysły wspierać prawidłowy rozwój ich dzieci.

Bezpłatne warsztaty będą miały charakter wykładów, prezentacji, a także indywidualnych rozmów ze specjalistami z zakresu m.in. fizjoterapii, pielęgnacji czy rozwoju maluszka. Projekt MAMA WIE! jest skierowany do kobiet w ciąży oraz tych, którzy właśnie zostali rodzicami. Prelegenci przekażą uczestnikom rzetelną wiedzę dotyczącą pielęgnacji i rozwoju dziecka od pierwszych chwil jego życia. Każdy z uczestników otrzyma drobny upominek.

Spotkanie w Mińsku Mazowieckim odbędzie się 20.03.2015 r. (piątek) w godz. 16:30 - 19:30 w HOTELU PARTNER, ul. Konstytucji 3 Maja 7.

Warsztaty MAMA WIE! to inicjatywa bezpłatna, dostępna dla wszystkich zarejestrowanych. Wszelkie informacje oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie www.mama-wie.pl oraz na profilu na Facebooku (www.facebook.com/warsztatymamawie). LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

II Powiatowy Turniej Taneczny „Wytańczyć marzenia”

„W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą” –

II Powiatowy Turniej Taneczny „Wytańczyć marzenia”

„Gdyby ponad dwa lata temu, kiedy zrodził się pomysł zorganizowania turnieju tanecznego dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, wiedziałybyśmy jak wielką popularnością będzie się on cieszył, zwiększając liczbę występów z 23 w czasie pierwszej edycji, do prawie dwukrotnie większej ilości w następnej, chyba nie uwierzyłybyśmy w to” – tak mówią organizatorki II Powiatowego Turnieju Tanecznego „Wytańczyć marzenia”, panie Agnieszka Kurel i Monika Jaremko z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Oczywiście jego sukces nie jest dziełem wyłącznie dwóch osób, realizacja nie byłaby możliwa bez pań: Beaty Bieniek, Kingi Stańkowskiej, Marty Łuniewskiej – prowadzącej turniej, Agnieszki Szostak i Beaty Zdankowskiej-Wasążnik, których dekoracje od lat wzbudzają zachwyt i stanowią niezwykłą oprawę plastyczną wszystkich uroczystości ZSM nr 2 oraz uczniów pomagających przy obsłudze konkursu. Wszystkie inicjatywy są zawsze gorąco wspierane przez Dyrekcję szkoły.

 Do rywalizacji stanęli uczniowie z całego powiatu mińskiego. Popularność tego oryginalnego przedsięwzięcia mile zaskoczyła samych organizatorów, przed którymi stanęło wyzwanie w zorganizowaniu wyjątkowego konkursu, w czasie którego licznie przybyli i wyjątkowo utalentowani taneczni uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Obecnie taniec jest niezwykle popularny i ma coraz większą rzeszę fanów. „Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce” – takie motto towarzyszyło wszystkim występującym, których oceniało jury w składzie: pan Tadeusz Rey, członek Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalno-Sportowego Ad-Astra, Mistrz Polski w tańcach standardowych, wielokrotny wicemistrz Polski w kombinacjach 10 tańców (nowoczesnych i latynoamerykańskich), pani Aneta Senktas -  instruktor tańców ludowych, choreograf  Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrówka”, pani Katarzyna Pskiet, była tancerka, obecnie referent w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz pan Tomasz Czyżewski - przedstawiciel Studium Języków Obcych. Patronatem przedsięwzięcia stali się dyr. MOSIR – u Robert Smuga, Miejska Biblioteka Publiczna oraz „Ad Astra”. Wszyscy występujący zaprezentowali się wspaniale, a uroku dodawały przepiękne stroje. Wachlarz stylów prezentowanych przez uczestników był niezwykle szeroki. Mogliśmy podziwiać popisy taneczne i wspólnie bawić się w rytmie zumby, waka – waka, disco, tańca współczesnego. Dodatkowego smaczku dodały niesamowite tańce w stylu indyjskim czy też jazzu. To tylko niektóre ze stylów, którymi uraczyli nas tancerze. Poziom ich umiejętności był bardzo wysoki i przy wyborze zwycięzców w każdej kategorii wiekowej stał się przyczyną burzliwych obrad jury. Do ostatniej chwili trwały debaty. Wyłonienie najlepszych spośród wspaniałych był niezwykle trudny, jednak zgodnie z regulaminem, na podium stanęły:

kategoria przedszkola:

I miejsce: Przedszkole Niepubliczne FUNNY KIDS, zespół „Funny Kids” opiekun: Marzena Białek,

II miejsce: Przedszkole Miejskie nr 5 „Tęczowa dolina”, zespół „Czarne Pantery” opiekun: Ewa Boniecka,

III miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem, zespół „Smyki” opiekun: Katarzyna Wolska.

 kategoria klasy I-III szkoły podstawowe

I miejsce: Nina Wieczorek ze Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim

Opiekun: Marzena Borcuch

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Dobrem, zespół „Smyki”

Opiekun: Katarzyna Wolska

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza, zespół „FUN”

Opiekun: Agnieszka Kraus

IV-VI szkoły podstawowe:

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki, DUET JUNIOR - MINIFORMACJA

Opiekun: Paweł Pasztor

II miejsce: Studio Tańca La Flaca w Mińsku Mazowieckim, zespół „Nadzieje”

Opiekun: Małgorzata Karczmarczyk

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki, grupa Cheerleaders „Dwójeczki”

Opiekun: Paweł Pasztor

 Gimnazja:

I miejsce: Studio Tańca La Flaca w Mińsku Mazowieckim,  La Flaca Junior-mini

Opiekun:  Jakub Chocholski

II miejsce: Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II, duet – Piotr Zyglarski i Weronika Lato

Opiekun: Anna Lubieniecka

III miejsce: Zespół „Eksplozja” z Kałuszyna

Opiekun: Katarzyna Berska i Teresa Kowalska

Wyróżnienie: Inez Smuga ze Studia Tańca La Flaca w Mińsku Mazowieckim

Opiekun: Jakub Chocholski

Wszyscy tancerze otrzymali drobny upominek, a zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody oraz puchary ufundowane przez sponsorów: Stowarzyszenie „Ad Astra”, SJO oraz Radę Rodziców przy ZSM nr 2. Jednak mamy nadzieję, iż oprócz tych wspaniałych nagród każdy z tancerzy oraz ich profesjonalnych trenerów wyniósł coś jeszcze, mianowicie przesłanie towarzyszące całemu przedsięwzięciu, że „Taniec jest lustrem w którym możemy zobaczyć i poznać samego siebie”. Organizatorki dziękują za ciepłe słowa od uczestników. Wyrazy uznania sprawiły, iż mówią one : ”Do zobaczenia za rok!” 

Agnieszka Kurel, ZSM nr 2

Kolorowa podróż w czasie

Reprodukcje zdjęć pochodzących z albumu pt. „550 lat 1421 – 1971 Mińsk Mazowiecki. Mińsk Mazowiecki dawniej a dziś” przygotowanego przez pracowników Powiatowej Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych im. 1 Maja w Mińsku Mazowieckim stanowią przedmiot nowej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Zestawienie albumowe zawierające 57 fotografii zostało sporządzone przez członków Spółdzielni z okazji 550 – lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki. Rocznica ta przypadała w 1971 roku. Niestety nie znamy autora/autorów zdjęć ani innych osób zaangażowanych w powstanie albumu - jeśli czytacie Państwo te słowa prosimy o kontakt – tel. 512 517 774. Obecnie ta okolicznościowa, ale i unikatowa publikacja znajduje się w zasobie regionaliów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Pozycję tą przekazał MBP burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki w latach 1990 - 2008 Zbigniew Grzesiak. Całodobową wystawę można oglądać w gablotach nieczynnego kina „Światowid”. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu ekspozycji dyrektor MBP Elżbiecie Sieradzińskiej oraz Michałowi Culkowi, Michałowi Rogali, Markowi Łodydze, Waldemarowi Piekarskiemu i Wojciechowi Bednarczykowi.

Uwaga: podpisy pod zdjęciami są identyczne (w treści) z tymi znajdującymi się w albumie.

Tomasz Adamczak

Sukcesy Judo Kontra

22 lutego zawodnicy UKS Judo KONTRA wzięli udział w Mistrzostwach Mazowsza Juniorek i Juniorów Młodszych, które odbyły się w Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie k/Warszawy. Wszyscy odnieśli sukces. Ola Polkowska i Jakub Kretowicz są jeszcze młodzikami.

Aleksandra Polkowska zajęła I miejsce w wadze 40kg.

Katarzyna Przyczyna zajęła I miejsce w wadze 52kg.

Jakub Kretowicz zajął II miejsce w wadze 60kg.

Trener Zdzisław Wiącek, III DAN

Spotkanie z Krystyną Gucewicz

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie z Krystyną Gucewicz i promocję jej najnowszej książki pt. „Jeszcze wczoraj miałam raka”. Walka z chorobą nowotworową nigdy nie jest łatwa, wymaga wewnętrznej siły i niezłomnej wiary w powrót do zdrowia. Autorka książki przeżyła trudny czas, w którym „śmiech towarzyszy wściekłości, a radość jest lustrem niepowodzeń”. Dziś Krystyna Gucewicz dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i udowadnia, że z rakiem można wygrać i nigdy nie wolno się poddawać.

Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców - rocznik 2002

Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z rocznika 2002 pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta

Pięć drużyn, dobry futbol, wielkie emocje, grad bramek i zdrowa, sportowa rywalizacja - tak w skrócie można opisać zmagania piłkarzy rocznik 2002 podczas Halowego Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się 24 lutego 2015 roku. Honorowy patronat nad Turniejem objął pan Marcin Jakubowski - burmistrz naszego miasta.

Młodzi zawodnicy stworzyli znakomite widowisko, nie brakowało zaciętych pojedynków i pięknych bramek.

W organizację zawodów aktywnie włączyli się trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego, którym składamy bardzo serdeczne podziękowanie. 

Dla najlepszych graczy Burmistrz Miasta ufundował wspaniałe puchary, medale i statuetki. Dekoracji zwycięzców dokonała pani Diana Rokicka – kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta.

Klasyfikacja końcowa Halowego Turnieju Piłki Nożnej:

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Kałuszynie

4 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6

5 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1

Wyróżnieni zostali:
Najlepszy piłkarz Turnieju – Paweł Osica Szkoła Podstawowa nr 5

Najlepszy bramkarz Turnieju – Jakub Sobolewski Szkoła Podstawowa nr 2

Najlepszy zawodnik Turnieju – Jakub Pałdyna Szkoła Podstawowa nr 1

Najlepszy zawodnik Turnieju – Miłosz Górski Szkoła Podstawowa nr 2

Najlepszy zawodnik Turnieju – Adrian Lipiński Szkoła Podstawowa nr 5

Najlepszy zawodnik Turnieju – Grzegorz Tomczak Szkoła Podstawowa nr 6

Najlepszy zawodnik Turnieju – Jakub Pałdyna Szkoła Podstawowa w Kałuszynie

Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na następną edycję Halowego Turnieju Piłki Nożnej w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim. 

Iwona Dróżdż, wicedyrektor ZSM Nr 1

 

Budowa ścieżki zakończona

Zakończono budowę ścieżki rowerowej w ul. Budowlanej w Mińsku Mazowieckim. Nowy odcinek ścieżki rowerowej przebiega od przejścia dla pieszych przy Gimnazjum Nr 2 do mostu po stronie południowej w kierunku stadionu miejskiego przy ul. Budowlanej. Inwestycja została zrealizowana na nieruchomości, której właścicielem jest Miasto Mińsk Mazowiecki, w niewielkim stopniu w pasie drogowym ulicy Budowlanej.  Wykonana jest z kostki brukowej betonowej bezfazowej koloru czerwonego o grubości 8cm na podsypce cementowo-piaskowej. Szerokość ścieżki to 2m, a w przypadku bezpośredniego styku z jezdnią 2,5m. Łączy się z już istniejącą ścieżką rowerową, co było niezwykle istotne przy wyborze do realizacji przedmiotowej inwestycji. Elementem towarzyszącym jest tablica zawierająca informacje przyrodnicze, która znajduje się w sąsiedztwie ścieżki rowerowej na terenie zabytkowego parku.

Budowa ścieżki została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie pożyczki w kwocie 125.943,00 zł.

 

„Mechanik” Szkołą Zawodowych Perspektyw

 

 

Dawka kultury na marzec

Zaproszenie TPMM

W związku z przypadającą w bieżacym roku 70 rocznicą komunistycznej zbrodni popełnionej na terenie Mińska Mazowieckiego serdecznie zapraszamy na wykład poświęcony temu tragicznemu wydarzeniu. Prelekcję zatytułowaną "Nieukarana zbrodnia komunistów. Mord polityczny w Mińsku Mazowieckim 2 - 3 marca 1945" roku wygłosi Damian Sitkiewicz. Mińskie spotkanie z historią odbędzie się 3 marca 2015 roku w Klubie Seniora (ul. Piłsudskiego 27). Początek godz. 18:30.

Tomek Adamczak

VI Turniej Karate Kyokushinkai

VI TURNIEJ KARATE KYOKUSHIN O PUCHAR MIŃSKO-MAZOWIECKIEGO KLUBU KARATE KYOKUSHIN POD PATRONATEM BURMISTRZA MIŃSKA MAZOWIECKIEGO.

 

 

  "Ten co uczynił Drogę swym codziennym
 życiem nosi głowę nisko, lecz spogląda wysoko
 jest skromny w mowie i ma dobre serce,
 miarowym krokiem podąża ku doskonałości"

                                                                                                   (Mas. Oyama)

 

            22 lutego na hali sportowej Zespołu Szkół Miejskich nr 2 odbyło się wspaniałe widowisko. Mińsko-Mazowiecki Klub Karate Kyokushinkai już po raz szósty zorganizował Turniej Karate. Klub Karate Kyokushinkai, pod kierownictwem sensei Macieja Wójcickiego (1.dan) oraz sensei Tomasza Bartnickiego (3.dan), działa na terenie naszego powiatu od trzydziestu lat, jest organizacją z tradycjami, przez której szeregi przewinęły się setki trenujących. Klub oprócz terenu naszego miasta, od kilku lat działa z powodzeniem w filiach: m.in. w Halinowie (gdzie treningi prowadzi sensei Jarosław Fruba 2. dan), w  Kołbieli, Człekówce, Grzebowilku, Okuniewie, Strachówce, Ładzyniu i w Rudzienku.

Doroczny turniej można nazwać ukoronowaniem rocznej pracy klubu. Ta wspaniała impreza przyciąga małych sportowców, ich rodziców i wielu zaciekawionych kibiców. W zawodach wzięło udział ponad stu karateka.

Organizatorzy zapewnili widzom prawdziwie sportowe emocje. Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00 walkami eliminacyjnymi oraz konkurencjami kata. Młodzi adepci sztuki karate walczyli z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem.

Około godz. 12.00, po walkach eliminacyjnych, gdy już było wszystko jasne, kto przeszedł do półfinału, nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów, którego w imieniu Burmistrza Miasta p. Marcina Jakubowskiego, dokonała Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu p. Diana Rokicka.

Prezes Mińsko-Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushinkai sensei Maciej Wójcicki przywitał wszystkich zgromadzonych, gości, zawodników i publiczność. Wdzięczni za wieloletnią współpracę
i pomoc, członkowie zarządu klubu wręczyli panu Tomaszowi Paudynie specjalną pamiątkową statuetkę. Specjalne podziękowania Zarząd MKKK skierował także do Burmistrza Miasta pana Marcina Jakubowskiego, który wsparł turniej i objął nasze zawody swoim patronatem.

Gdy turniej uznano za otwarty, organizatorzy zaprosili wszystkich, do obejrzenia pokazu, jaki przygotował sensei Jarosław Fruba. Publiczność była zaciekawiona i oczarowana umiejętnościami karateków.

Bardzo miłym i podniosłym wydarzeniem jest wręczenie pomarańczowych pasów za pierwszy zdany egzamin.

Emocje jednak sięgnęły szczytu, gdy nadszedł czas na walki półfinałowe i finałowe. Publiczność gorącym dopingiem zagrzewała do walki swoich faworytów. To co najpiękniejsze po walkach karate – to fakt, że zarówno wygrany, jak i przegrany zawsze pięknie dziękują sobie za stoczony pojedynek.

Pełna tabela zwycięzców i piękne zdjęcia do obejrzenia na stronie www.mkkk.pl .

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, finaliści zaś medale, puchary oraz upominki od sponsorów.

Turnieje organizowane przez Mińsko–Mazowiecki Klub Karate Kyokushinkai, wpisały się na stałe w kalendarz imprez naszego miasta i powiatu, dlatego zapraszamy za rok do kibicowania sportowcom.

Zarząd Mińsko-Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushinkai pragnie złożyć gorące podziękowania panu Tomaszowi Paudynie Dyrektorowi Studium Języków Obcych oraz jego pracownikom, pani Barbarze Redzie za ufundowanie pucharu dla Najlepszego Zawodnika turnieju, państwu Renacie i Mirosławowi Kamińskim,a także wszystkim sponsorom, dzięki którym zawody mogły się odbyć.

Sensei Maciej Wójcicki, sensei Tomasz Bartnicki i sensei Jarosław Fruba słowa podziękowań kierują także do Członków i Zawodników mińskiego klubu karate oraz Rodziców, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji turnieju. Przed Zarządem MKKK kolejne wyzwania: w marcu będą organizatorami Mazowieckiej Ligi Karate Kyokushin, a 18 kwietnia zorganizują uroczyste obchody trzydziestolecia działalności Klubu na terenie naszego miasta.

Aneta bartnicka
fot. z arch. MKK Kyokushinkai

Dwójkowi laureaci

Łukasz Sitkowski i Radosław Kuźma – uczniowie kl. 3f (humanistycznej/medialnej) Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim znaleźli się w gronie laureatów etapu wojewódzkiego konkursów kuratoryjnych organizowanych przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy akredytacji Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Etapy szkolne konkursów rozpoczęły się w październiku, później chłopaki musieli doskonale poradzić sobie z wyzwaniami etapu rejonowego, aby ostatecznie w lutym pokazać, na co ich stać i zdobyć tytuły laureatów. Łukasz Sitkowski (uczeń pani dr Lilli Kłos) sukces odniósł dzięki swojej ponadprzeciętnej wiedzy historycznej. W tym roku do etapu rejonowego z historii zakwalifikowało się 118 uczniów, w tym tylko 2 z Mińska Mazowieckiego. Podczas etapu wojewódzkiego Łukasz okazał się jedynym reprezentantem naszego miasta i jednym z dwóch najlepszych w powiecie (spośród 64 osób, które w tym roku zdobyły tytuł laureata lub finalisty). Równie wielki jest sukces Radosława Kuźmy (ucznia pana Sławomira Rybińskiego), który został laureatem konkursu z chemii. W powiecie mińskim uczy się tylko 3 uczniów z tytułem laureata lub finalisty. Warto również podkreślić, że w tym konkursie w ścisłej wojewódzkiej czołówce znalazło się 66 uczniów, dlatego tym bardziej cieszy sukces Radka.

Na szczególne gratulacje zasłużyli (oprócz samych laureatów) nauczyciele z papieskiego gimnazjum. Zarówno pani dr Lilla Kłos, jak i pan Sławomir Rybiński poświęcili mnóstwo czasu na przygotowanie uczniów, na wyjaśnienie im zagadnień nieobjętych podstawą programową i wykraczających poza program nauczania historii i chemii w gimnazjum. Sukces uczniów dowodzi, że doskonała współpraca ucznia i nauczyciela się opłaca, a papiescy gimnazjaliści mają szczęście do nauczycieli uczących z pasją. Już dzisiaj wiadomo, że Łukasz zasłużył na 6 z historii i jest zwolniony z pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w kwietniu (wynik 100%). Radek może cieszyć się z 6 z chemii, ze zwolnienia z egzaminu z przedmiotów przyrodniczych i 100% wyniku. Warto było zainwestować w siebie czas poświęcony na naukę!

Informacja o planowych wyłączeniach energii elektrycznej

Mińsk Mazowiecki „Gminą na 5!”

W rankingu gmin wyróżnionych tytułem „Gmina na 5!” Mińsk Mazowiecki znalazł się wśród 10 najlepiej ocenionych samorządów, zajmując 6. lokatę. Nagrodę odbierał zastępca burmistrza Krzysztof Michalik na konferencji „Forum Gmin na 5!”, która odbyła się w piątek, 27 lutego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Po raz szósty w tym roku akademickim Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych SGH przygotowało raport z badania jakości obsługi potencjalnych inwestorów przez urzędy gmin. Do badania zostały wybrane gminy o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej według Instytutu Przedsiębiorczości PAI. Na podstawie zebranych danych został przygotowany ranking „Gmina na 5!”, którego celem jest wyłonienie jednostek samorządu terytorialnego, które są najbardziej przyjazne inwestorom.

Posługując się metodą tajemniczego klienta (ang. mystery client), Zespołowi Badawczemu udało się przebadać witryny internetowe oraz nawiązać kontakt mailowy z ponad 600 gminnymi urzędami z terenu całego kraju. Głównym przesłaniem było przede wszystkim wskazanie dobrych praktyk w zakresie obsługi klienta-przedsiębiorcy przez gminy z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi komunikacji. Ocenie podlegały witryny internetowe badanych gmin oraz jakość korespondencji w jęz. polskim i angielskim z poszczególnymi urzędami.  

Prace projektowe nad "Strategią Rozwoju OMW"

W czwartek, 26 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące prace projektowe nad dokumentem „Strategii Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roku 2030”, w którym udział wzięli Burmistrz Marcin Jakubowski i Joanna Dutkiewicz kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Miasta. W spotkaniu uczestniczyły również, oprócz przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych objętych OMW, osoby reprezentujące Urząd m.st. Warszawy oraz firmę Deloitte Consulting S.A.

Prace nad dokumentem stanowią kolejny etap projektu „Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy – PROM”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Główny cel stanowi diagnoza terenu tworzącego Obszar Metropolitalny Warszawy oraz na jej bazie wskazanie pożądanych kierunków rozwoju poszczególnych obszarów strategicznych.

„Strategia Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roku 2030” stanowić będzie narzędzie planowania oraz upowszechniania wiedzy, wskazując cele strategiczne obszaru metropolitalnego w perspektywie do roku 2030.

W ramach opracowywania dokumentu 6 marca b.r. odbędą się w Mińsku Mazowieckim warsztaty mające na celu m.in. omówienie kluczowych wniosków z diagnozy OMW i wybór celów strategicznych.

oprac. na podst. mat. m.st. Warszawy

Odsłonięcie tablicy Hipolita Nowiny-Konopki

3 marca w Muzeum Ziemi Mińskiej w ogrodzie Działu 7. Pułku Ułanów Lubelskich odsłonięto instalację pomnikową poświęconą Hipolitowi Nowinie-Konopce pierwszemu burmistrzowi Mińska Mazowieckiego po wyzwoleniu w 1944 r. Odsłonięcia dokonali burmistrz Marcin Jakubowski oraz płk Artur Frączek reprezentujący ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Asystę przy pomniku pełnili członkowie Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego. 

Odsłaniając dzisiaj tablicę upamiętniającą Hipolita Nowinę – Konopkę, upamiętniamy wartości, o które mińszczanie walczyli z powojennym komunistycznym okupantem. Upamiętniamy dobrych ludzi, ich idee i dożęnie do prawdziwej niepodległości naszej Ojczyzny. – powiedział burmistrz Marcin Jakubowski.

Płk Artur Frączek w imieniu ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego uroczyście odznaczył medalami „Pro Patria”: Michała Wasilewskiego, Jarosława Gdańskiego, dr Lillę Kłos, Tomasza Płochockiego, Romana Ruśplo, Sztandar ZSZ Nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Referat popularno-naukowy dla młodzieży wygłosili dr Lilla Kłos i Daniel Białecki z UKSW w Warszawie. Zaprezentowano także fragmenty filmu "Podziemna Armia Powraca".

Hipolit Nowina – Konopka urodził się i wychował w Małopolsce. Służył w 2. Pułku Legionów, z którym przybył do Mińska Mazowieckiego i pozostał tu do końca życia. Po wyzwoleniu miasta w ramach akcji „Burza” (30 lipca 1944 r.) został burmistrzem ze wskazania Delegatury Rządu na Kraj. Jego decyzje były bardzo odważne, pro obywatelskie. Nakazywał usuwanie niemieckich napisów z przestrzeni publicznej, zakazywał samowolnego zasiedlania opuszczonych mieszkań. 1 listopada 1944 roku Hipolit Nowina – Konopka zorganizował uroczystości ku pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce o wolność Ojczyzny. Przez takie działania burmistrz stał się niewygodny dla ówczesnej władzy komunistycznej i na listopadowym posiedzeniu prezydium Miejskiej Rady Narodowej wysuwano przeciw niemu szereg irracjonalnych argumentów, aby ostatecznie zwolnić go ze skutkiem natychmiastowym ze stanowiska. W nocy z 2 na 3 marca 1945 roku skrytobójczo zamordowany przez UM strzałem w tył głowy i w plecy. Sprawców nie wykryto i nie osądzono do dnia dzisiejszego.

Święto 7. Pułku Ułanów Lubelskich

Zapraszamy na uroczystości organizowane przez Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich pod patronatem burmistrza Marcina Jakubowskiego, które odbędą się w dniach 21-22 marca 2015 roku. Szczegóły w załączeniu.

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 42902