Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 12 lipca 2020

Imieniny:

Brunona, Bonifacego, Andrzeja

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Trening z Mistrzem…

2 marca 2015 roku w Gimnazjum Miejskim nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży z Marcinem Prusem -  reprezentantem Polski w piłce siatkowej juniorów i seniorów, który jest ambasadorem Akademii S.O.S. z ramienia Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Celem zorganizowanej sportowej imprezy było zachęcenie młodych ludzi do uprawiania sportu, w szczególności piłki siatkowej oraz promowanie Akademii Siatkówki S.O.S., która w lutym została powołana przy GM1.

Honorowy gość opowiadał o swojej karierze sportowej, zachęcając dzieci do rozpoczęcia przygody z siatkówką od najmłodszych lat, zaprezentował medale, jakie zdobył podczas  Mistrzostw Świata i Europy, a następnie cierpliwie odpowiadał na liczne pytania zadawane przez uczniów. Kolejnym ważnym punktem spotkania był trening prowadzony przez Mistrza. W zajęciach uczestniczyły uczennice ze szkół podstawowych reprezentujące mińską Akademię Siatkówki S.O.S.

Dziś każdy mógł otrzymać autograf Mistrza, zrobić z nim zdjęcie i uścisnąć dłoń.

Fantastycznej zabawie przyglądali się koordynatorzy grup żeńskich S.O.S. reprezentujący Polski Związek Piłki Siatkowej - pan Krzysztof Felczak i pan Robert Kupisz, przedstawiciele Urzędu Miasta – pani Diana Rokicka i pan Andrzej Ryszawa, dyrektor MOSiR-u – pan Robert Smuga oraz nauczyciele i trenerzy mińskiej Akademii Siatkówki S.O.S.

Marcin Prus – w reprezentacji Polski w latach 1997–2001 rozegrał 97 spotkań. 1995 - brązowy medalista Mistrzostw Europy Kadetów z Barcelony, Hiszpania; 1996 - Mistrz Europy Juniorów z Netanya, Izrael; 1997 - Mistrz Świata Juniorów z Manama oraz  tytuł MVP (najlepszy zawodnik turnieju), Bahrajn.

Iwona Dróżdż, ZSM nr 1

MIM LUTY 2015 on line

III Turniej Grand Prix Mazowsza w warcabach 100 – polowych

7 marca zapraszamy na III turniej z cyklu Grand Prix Mazowsza 2015. Turniej rozpocznie się o godzinie 11.00 zapisy w godz. 10.00 – 10.45. Gramy w warcaby 100-polowe.

Organizatorzy. 1. Mazowiecki Okręgowy Związek Warcabowy 2. MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki Współorganizatorzy. 3. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim 4. Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim

Patronat Honorowy Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego Zapraszamy!

Regulamin turnieju znajduje się na stronie:

http://www.warcaby.pl/home/1322-grand-prix-mazowsza-w-warcabach-2015-turniej-trzeci-minsk-mazowiecki

Informacje na temat turnieju znajdują się na profilu facebooka: MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki - sekcja warcabowa

Spotkanie z Bartoszem Stróżyńskim

Niebawem Miejska Biblioteka Publiczna przeniesie czytelników do fascynującego świata Arktyki i Antarktyki, pełnego pięknych krajobrazów i niezwykle rzadkich gatunków zwierząt. Już 18 marca, o godzinie 18:30 biblioteka zabierze wszystkich uczestników spotkania w subiektywną podróż fotograficzną do najodleglejszych i najzimniejszych rejonów kuli ziemskiej. Będzie to możliwe, dzięki obecności Bartosza Stróżyńskiego – znakomitego fotografa i podróżnika, autora niedawno wydanej książki „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”. Podczas spotkania czytelnicy będą mieli okazję nie tylko obejrzeć zachwycające zdjęcia, ale również nabyć wiedzę o podstawach nurkowania i fotografii. Zapraszamy wszystkich w morskie głębiny na poszukiwanie przygody!

 

Biegi przełajowe „Powitanie Wiosny”

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów biegania na biegi przełajowe „Powitanie Wiosny”. Zawody odbędą się w sobotę 21 marca 2015 od godz. 9.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1 w Mińsku Mazowieckim.

Biegi odbędą się w kategoriach:
Szkoły Podstawowe
klasy I-III – dziewczęta i chłopcy dystans 400m
klasy IV – dziewczęta i chłopcy dystans 600m
klasy V-VI – dziewczęta dystans 800m, chłopcy dystans 1000m
Szkoły Gimnazjalne
klasy I-III – dziewczęta dystans 1000m, chłopcy dystans 1500m
kategoria kobiety open od lat 16
bez podziału na kategorie wiekowe – dystans 5000m
kategoria mężczyźni open od lat 16
bez podziału na kategorie wiekowe – dystans 5000m

Do wygrania dyplomy, medale, puchary i nagrody rzeczowe.
Serdecznie zapraszamy do aktywnego spędzenia soboty!

Krzysztof Koźbiał w Miejskiej Bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim serdecznie zachęca wszystkie dzieci do wzięcia udziału w fantastycznym literackim spotkaniu. Już 24 marca, o godzinie 10:00 w bibliotece pojawi się Krzysztof Koźbiał, autor książki – „Tajemnicza Polana. Czarna chmura”. Jaka jest tajemnica polany, znajdującej się niedaleko pewnego działkowego ogródka? Dlaczego biedronki śpiewają tam biedronkowe piosenki, rośliny powodują katar, a z lasu co kwadrans wylatuje czarna chmura? Być może autor książki już wkrótce pomoże młodym czytelnikom znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy na spotkanie! 

„Polski jacht Selma na Antarktydzie, czyli jak wygląda koniec mórz i oceanów”

Wyniki Konkursu plastycznego S.P. nr 5 w Mińsku Mazowieckim pt. „Polski jacht Selma na Antarktydzie, czyli jak wygląda koniec mórz i oceanów”

Werdykt Jury 
Obradujące na pokładzie s/y Selma Expeditions Jury w składzie: kpt. Piotr Kuźniar - przew. oraz - Michał Gawron, Dusan Jamny, Krzysztof Jasica, Piotr Lubaczewski, Tomasz Łopata, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Artur Skrzyszowski, Damian Święs i Jacek Załuski - podkreśla bardzo wysoką jakość wszystkich prac i niebywałą zdolność do odwzorowania codzienności życia na jachcie. Przesłane satelitarnie z Mińska Mazowieckiego - prosto na Antarktydę - prace szkolnych finalistów ociepliły zimny klimat i wnętrze jachtu. Jury bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom Konkursu. Podczas głosowania przyznano:

Pierwsze miejsce - praca nr 5 - autorka Dominika Błażejewska kl. Vc 
"Selma na tle ośnieżonych szczytów górskich i zachodzącego słońca. Walory: czyste wesołe kolory...". 
Drugie miejsce: równorzędnie: - praca nr 3: Dorota Nowicka kl. Vc 
"Wyklejanka z Selmą, górami, krą i morzem. Doceniamy pracochłonność i pokazanie licznych elementów...". 
Drugie miejsce: równorzędnie: praca nr 6: Urszula Glezman kl. VI a 
"Bardzo udany portret Artura - wbijającego flagę, w tle Selma. Duże podobieństwo..." 
Trzecie miejsce - praca nr 10 autorka Magdalena Boruc kl. VI a 
"Pingwiny wręczające puchar załodze Selmy. Gratulujemy poczucia humoru!"

FILM z wynikami konkurs w załączniku oraz pod tym linkiem:https://www.youtube.com/watch?v=5k1V615tQTw

Dodatkowa nagroda specjalna - Użytkowników Portalu SelmaAntarktyda.com 
przyznana w głosowaniu na portalach społecznościowych związanych ze stroną wyprawy www.SelmaAntarktyda.com oraz za pośrednictwem e-maili nadsyłanych do końca dnia w niedzielę 01.03.2015 - wg czasu polskiego - przypadła pracy nr 3, autorstwa Doroty Nowickiej z kl. Vc. "Wyklejanka z Selmą, górami, krą i morzem".

Bardzo dziękujemy pomysłodawcom oraz wszystkim uczestnikom Konkursu - przede wszystkim samym uczniom oraz dyrekcji i nauczycielom S.P. nr 5 w Mińsku Mazowieckim, jak również redakcji magazynu i portalu ŻAGLE i wspierającym mediom TVP ABC i audycji JEDYNKA DZIECIOM - Polskie Radio Program Pierwszy.

Nagrody dla zwycięzców oraz dla wszystkich pozostałych finalistów ufundowała SELMA EXPEDITIONS i zostaną dostarczone w ciągu 2 tygodni - kurierem na adres Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim. Niestety Kpt. Kuźniar nie może ich wręczyć osobiście - jest teraz oddalony od Mińska Mazowieckiego ponad 17 tys. km, ale nagrał przekaz wideo (w załączeniu) lub pod tym linkiemhttps://www.youtube.com/watch?v=5k1V615tQTw 
Źródło: Selma Expeditions.com

Lampionada o Puchar Burmistrza

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Badmintonie

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Mistrzostwa  Mińska Mazowieckiego w Badmintonie, które odbędą się w Sali gimnastycznej SP nr 2 przy ul. Dąbrówki 10 w Mińsku Mazowieckim. 28 marca zawodnicy będą rywalizować w następujących kategoriach: Skrzaty, Deble (od 10.00), Open-ranga I (godz. 13.00) oraz Open-ranga II (godz. 13.30). Zawody zakończą trwający od listopada 2014 cykl Grand Prix. Wspaniała atmosfera podczas turniejów oraz rywalizacja na wysokim poziomie gwarantowana. Serdecznie zapraszamy!

7 marca 2015 r. - Dzień Otwarty w Urzędzie Skarbowym

Startuje Konkurs „FIO-Mazowsze Lokalnie” 2015

Pierwszy mecz MAZOVII w rundzie wiosennej

„Mińska Gildia Fantastyki”

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki „Mińska Gildia Fantastyki” serdecznie zachęcają wszystkich fanów literatury fantasy do wzięcia udziału w organizowanych w dniach 27 – 28 marca wydarzeń pod hasłem „Fantastyczna Biblioteka”. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie zabraknie ciekawych spotkań, gier planszowych i konkursów. 27 marca, o godzinie 19:00 „Fantastyczną Bibliotekę” otworzy spotkanie z Robertem Wegnerem, który zadebiutował w 2009 r. zbiorem „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. W roku 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Ponadto jest trzykrotnym laureatem Nagrody Janusza A. Zajdla. Zapraszamy!

Puchar Polski Seniorów i Juniorów Taekwon-Do

Puchar Polski Seniorów i Juniorów Taekwon-Do ITF - 06-08/03/2015, Ciechanów

            W dniach 06-08 marca 2015 roku odbył się w Ciechanowie zorganizowany przez Polski Związek Taekwon-Do Puchar Polski w Taekwon-Do ITF.

            Jednym z głównych celów rozgrywanych corocznie zawodów Pucharu Polski jest przegląd zawodników którzy mogą pretendować do występów w reprezentacji Polski.

            Impreza, której gospodarzem był klub LKS MATSOGI Ciechanów, zgromadziła na starcie ponad 250 najlepszych zawodników reprezentujących barwy ponad 40 klubów z całej Polski - w tym kilkudziesięciu zawodników szerokiej kadry reprezentacji Polski juniorów i seniorów.

            Nasze miasto i powiat reprezentowała, pod kierunkiem Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN oraz Damiana Iwaniuka IV DAN, trzynastoosobowa juniorska ekipa Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO w której znalazło się czworo ubiegłorocznych medalistów Mistrzostw Polski.

            Nasi klubowicze na tle czołowych zawodników w kraju spisali się bardzo dobrze – ośmiokrotnie stając na podium zawodów.

            Złote medale zdobyli Karol Łuniewski w konkurencji układów formalnych mężczyzn stopni mistrzowskich II DAN i w walkach w kategorii do 75kg oraz Michalina Mikulska w konkurencji układów formalnych kobiet stopni uczniowskich KUP w której startowało ponad 40 zawodniczek.

            Brązowe medale zdobyli Mateusz Zgódka w walkach w kategorii do 62kg, Michalina Mikulska w walkach w kategorii do 60kg, Natalia Cecotka w układach formalnych kobiet stopni uczniowskich KUP oraz Julia Kawka w walkach w kategorii do 50kg i Marta Krajewska w walkach w kategorii do 45kg.

            W zawodach Pucharu Polski miński klub reprezentowali także Mateusz Radomski, Sewerian Widerski, Jakub Hamerski, Marcin Kalbara, Gabriela Misterkiewicz, Natalia Piórkowska oraz Viviana Widerska, którym tym razem nie udało się dostać do strefy medalowej. Pomimo to ich występ należy także uznać za udany.

Podsumowując zawody Mistrz Jacek Łuniewski stwierdził: „Zawody Pucharu Polski w Ciechanowie były dla nas pierwszymi zawodami w bieżącym roku. Generalnie możemy być zadowoleni z wyników uzyskanych przez naszych zawodników. Wiemy nad jakimi elementami należy jeszcze popracować, aby wyeliminować braki. Przypominam, że aktualnie naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie się do występu w dwóch kolejnych turniejach eliminacyjnych, których stawką jest uzyskanie kwalifikacji do występów w finałowych zawodach Mistrzostw Polski. Po tym co na początku sezonu zaprezentowali nasi zawodnicy – można optymistycznie patrzeć w przyszłość”. 

            Kolejną marcową imprezą w której wezmą udział zawodnicy Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO będą, rozgrywane w Bartoszycach na Warmii i Mazurach, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów i Juniorów Młodszych stanowiące jednocześnie I Eliminacje do Mistrzostw Polski w Taekwon-Do ITF.  

            Wszystkim naszym reprezentantom oraz trenerowi gratulujemy udziału w zawodach Pucharu Polski.

II Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu

7 marca na hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim mieliśmy okazję podziwiać zmagania zawodników podczas II Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu oraz II Turnieju w Brazylijskim Jiu Jitsu dla dzieci i młodzieży. Oprócz prawie 30 osobowego składu mińskiego Klubu Walki Grappler i dzieci z filii Grappler Jakubów, zawitali do nas goście z Olsztyna, Szczytna, Radomia, Lublina, Łodzi, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Mrągowa, Białegostoku, Płocka, Ostrołęki, Warszawy, Łomży, Wołomina, Mławy, Rudy. Podobnie jak w zeszłym roku, na turnieju pojawiła się liczna grupa z zaprzyjaźnionego białoruskiego klubu Holy Family Gym z Mińska. W sumie do naszego miasta zawitało ponad 300 zawodników. Turniej został rozegrany przy licznym udziale publiczności, która dopingowała swoich faworytów. Największe emocje można było zobaczyć podczas walk najmłodszych. Rodzice dopingowali swoje pociechy z całych sił, emocji nie brakowało także podczas wręczania medali, pucharów i nagród.

Na sali obok równolegle prowadzono walki dorosłych, które były bardzo widowiskowe i wymagały dużej zręczności i sporych umiejętności. Na Grand Prix  pojawili się jedni z najlepszych zawodników brazylijskiego Jiu Jitsu w Polsce m.in. Adam Wardziński, Dominik Chmiel, Adam Parafiańczuk.

Zawody skończyły się późnym popołudniem a nasi zawodnicy zajęli następujące lokaty:

Dzieci:

Złoto zdobyli: Andrzej Frankiewicz, Natalia Wolińska, Martyna Bodecka.

Srebro zdobyli : Sara Sękowska, Jakub Czyżkowski, Szymon, Antoni Rosa, Krystian Szczęsny

Brąz zdobyli: Zuzanna Królak, Krystian Woliński, Alex Sitek, Filip Kosut, Patryk Kesler, Jakub Jęda, Oliwie Szczęsny, Szymon Czyżkowski, Krysia Iwanow, Jakub Padzik, Zuzanna,  Kacper Lasota

Dorośli:

Srebro zdobyli: Marcin Frankiewicz, Arkadiusz Bodecki

Brąz zdobyli: Zdzisław Raubo, Marcin Gałązka, Mateusz Szmytkowski

Bardzo dobre walk choć tym razem bez medalu stoczyli Kamil Kublik i Daniel Rozenek.

Dla wszystkich naszych grapplerów DUŻE GRATULACJE !!! Tak trzymać a będzie jeszcze lepiej !!!

Duże podziękowania dla wszystkich rodziców za pomoc i poświecony czas.

Serdeczne podziękowania dla całej ekipy z Grapplera za pomoc w organizacji  i przygotowanie turniejów.

Składamy także serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta i Pana Burmistrza Marcina Jakubowskiego, Staroście Mińskiemu Panu Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu za ufundowanie nagród i medali, Dyrektorowi Mosir Panu Robertowi Smuga i dziewczynom z działu organizacji imprez, sponsorom firmie Cartpoland, Majsterpol, Panu Mirkowi Lesińskiemu, sklepowi MManiak oraz Czarny Rycerz.

To już 12 impreza zorganizowana przez Klub Walki Grappler, następne wydarzenie w naszym mieście już za niespełna miesiąc 11 kwietnia zapraszamy na II edycję zawodowej Gali Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night do Hali Sportowej ZSM nr 1 przy ul. Kopernika 9 o godz. 19.30. Emocji na pewno nie zabraknie. Zapraszamy.

 

Koniec z wuefami na korytarzu!

Grzegorz Wyszogrodzki – dyrektor Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim opowiada o budowie nowej sali gimnastycznej, kosztach, terminach oddania i radości z doczekania wymarzonej inwestycji.

- Jak długo gimnazjum przy Budowlanej czekało na salę sportową z prawdziwego zdarzenia?

- Jeśli dobrze pamiętam, to pierwszy wniosek o budowę sali sportowej złożyłem do budżetu miasta w 2000 roku, co oznacza, że czekamy na tę inwestycję 15 lat. Jednocześnie dziękuję wszystkim na czele z panem burmistrzem Marcinem Jakubowskim oraz radnym miasta, którzy w tym czasie w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że w końcu i gimnazjum papieskie będzie miało salę gimnastyczną na miarę XXI wieku.

- Warto było czekać?

- O tak, niesamowicie jest patrzeć codziennie na rosnące mury. Przejeżdżając obok szkoły, być może nie do końca widać rozmiar tej budowli, ale naprawdę to imponująca sala. Daje ogromne możliwości. To nie tylko boiska sportowe, ale także bogate zaplecze.

- Jakie miejsca dla młodych sportowców powstaną w nowym budynku?

- Przede wszystkim pełnowymiarowe boisko do siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki. Sala podzielona będzie na trzy boiska w poprzek, z których jednocześnie będą mogły korzystać trzy grupy ćwiczących. Na widowni zmieści się około 200 osób. Do tego duża, dobrze wyposażona siłownia i pięknie doświetlona sala lustrzana do zajęć tanecznych. Do dyspozycji uczniów zostaną oddane po dwie szatnie z prysznicami na każdej kondygnacji. A przecież zostanie również stara sala gimnastyczna. Koniec z wuefami na korytarzu!

- Podobno dodatkowo przy sali będzie scena teatralna?

- Zgadza się. W ramach tego projektu zbudowana została scena teatralna. Będzie to scena z profesjonalnymi kurtynami, oświetleniem, garderobami dla aktorów. Nareszcie będziemy mogli na nasze imprezy zapraszać do naszej szkoły.

- Jaki jest koszt tej inwestycji?

- Przybliżony koszt całkowity to ok. 7,8 mln zł.

- A kiedy nastąpi oddanie sali do użytku?

- Zakończenie budowy przewidziano zgodnie z umową na 10 sierpnia tego roku. Potem czekają nas jeszcze procedury odbioru, ale realnie myślę, że jesienią będziemy już ćwiczyć w super warunkach.

- Poszerzycie ofertę dla sportowców?

- Trzeba przyznać, że i bez sali dobrze radzimy sobie w sporcie. Od kilku lat jesteśmy w czołówce  sportowej rywalizacji szkół w powiecie. Sala da nam w tej mierze nowe możliwości. Już w tym roku zapraszamy młodych sportowców do nas. Stworzymy od września klasę, w której będą oni mogli rozwijać swoje sportowe pasje w zakresie sztuk walki i tenisa stołowego. W kolejnych latach będziemy podejmowali próby utworzenia klas sportowych w innych dyscyplinach sportu. Będziemy chcieli łączyć pasje i wysiłki sportowe z dbałością o wysokie osiągnięcia edukacyjne. Z pewnością jesteśmy w stanie zaoferować doskonale wykwalifikowaną kadrę instruktorską i najnowszą sportową infrastrukturę w mieście.

- Marzenie się spełnia. Są kolejne?

- Teraz marzymy, żeby przy sali powstały boiska, które są w projekcie. Mam nadzieję, że obecna rada miasta nie pozwoli nam czekać na nie tak długo jak na salę.

-  Dziękuję za rozmowę.

Iza Saganowska

Obszar Metropolitalny Warszawy – warsztaty strategiczne w Mińsku Mazowieckim

Trwają prace związane z opracowywaniem Strategii Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roku 2030, które realizowane są przez  firmę Deloitte Consulting S.A. w ramach projektu Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Jednym z etapów prac nad ww. dokumentem są warsztaty strategiczne organizowane na terenie Metropolii Warszawy.

W piątek, 6 marca br. warsztaty odbyły się w Mińsku Mazowieckim. Uczestnikami byli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw z terenu miasta Mińsk Mazowiecki oraz gmin:  Sulejówek, Halinów, Dębe Wielkie i  Mińsk Mazowiecki. Warsztaty podzielono na dwie części: wprowadzenie – podczas którego omówione były główne założenia projektu i wnioski z diagnozy OMW oraz część praktyczną w formie moderowanej dyskusji połączonej z głosowaniem. Efektem przeprowadzonych warsztatów ma być wspólne wypracowanie wizji Obszaru Metropolitalnego Warszawy oraz celów strategicznych wraz z ich operacjonalizacją. Pierwszym etapem warsztatów była wizja rozwoju OMW, gdzie wśród wielu przykładów, uczestnicy warsztatów głosowali nad, ich zdaniem, najważniejszymi sferami, które powinny charakteryzować Obszar Metropolitalny Warszawy, tj. powinien on tworzyć zintegrowane systemy transportowe, wysokiej jakości infrastrukturę oraz przyciągać inwestorów. Nie oznacza to, że pozostałe zagadnienia nie są istotne, wręcz przeciwnie również wymagają podkreślania, jednak w chwili obecnej dla przedstawicieli wskazanego regionu OMW „twarde” inwestycje są niezwykle istotne. Kolejnym etapem głosowania było wybranie trzech kluczowych obszarów strategicznych. W tym przypadku również potwierdziło się wcześniejsze głosowanie, gdyż jako najważniejszy obszar wskazano:  transport i infrastruktura. Tuż za nimi były: gospodarka, przemysł i rolnictwo oraz edukacja, kultura i dziedzictwo. W części poświęconej omówieniu celów strategicznych również dokonano wyboru trzech, które uznano za najważniejsze: rozwój infrastruktury drogowej/kolejowej/parkingi typu park&ride, stworzenie systemu współpracy biznes-szkolnictwo zawodowe na poziomie OMW oraz stworzenie atrakcyjnych przestrzeni publicznych, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas. Informujemy, że na stronie http://omw.um.warszawa.pl/ znajduje się ankieta dla mieszkańców, a uzyskane informacje będą stanowiły cenny wkład do będącej obecnie w fazie przygotowania Strategii Rozwoju OMW do 2030 roku. Zachęcamy do aktywnego udziału oraz bieżącego monitorowania postępów prac we wskazanym obszarze. 

Muzeum Ziemi Mińskiej świętowało 10-lecie

W niedzielę, 8 marca w willi hrabiny Łubieńskiej świętowano Jubileusz 10-lecia Muzeum Ziemi Mińskiej. Do siedziby muzeum wprowadził gości fascynującą grą na ligawce Roman Brochocki, który na tę okazję przyjechał z Sokołowa Podlaskiego. Zebranych powitał dyrektor Leszek Celej, wygłaszając jednocześnie bogaty w statystyki referat o działalności placówki.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. burmistrz Marcin Jakubowski, poseł Czesław Mroczek (wiceminister obrony narodowej), burmistrz-senior Zbigniew Grzesiak, radni Rady Miasta, miński historyk Janusz Kuligowski, właściciel wydawnictwa „Zbroja” Wiktor Cygan oraz proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów kapł. Jan Opala. Gratulacje i życzenia przekazali przedstawiciele szkół miejskich – dyr. Ewa Szczerba i dyr. Sławomir Domański. Nie mogło zabrakło również Elżbiety Sieradzińskiej kierującej Miejską Biblioteką Publiczną. Przerywnik do okolicznościowych wystąpień stanowiły utwory muzyczne w wykonaniu duetu skrzypcowego „Anita i Karolina”.

Wzruszające wystąpienie Alicji Dąbrowskiej, która w imieniu całej rodziny opowiedziała o swoim ojcu Lucjanie, wprowadziło zebranych do uroczystego otwarcia odtworzonej pracowni zegarmistrzowskiej Lucjana i Władysława Dąbrowskich, która mieściła się przy ul. Warszawskiej róg pl. Kilińskiego. Zachwyca mnogość i różnorodność pamiątek, jakie rodzina Dąbrowskich przekazała do muzeum. Od drobiazgów związanych z zegarmistrzowskim fachem, poprzez przedmioty codziennego użytku właścicieli zakładu do pokaźnych rozmiarów zegarów ściennych. Równolegle można było zwiedzać zrekonstruowane mieszkanie Janiny i Józefa Sylwestrowiczów, ukazujące jak żyli nauczyciele II Rzeczpospolitej.

Dziękując dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Ziemi Mińskiej za ochronę od zapomnienia i kultywowanie pięknych tradycji lokalnych, życzymy powodzenia w realizacji dalszych planów, a także radości i satysfakcji wynikających z tak bogatej tradycji.  Dalsza działalność muzeum przyniesie jeszcze wiele satysfakcji zwiedzającym.

Żyj bez stresu z Nordic Walking

Haftowane ogrody - Haliny Kłoszewskiej

Skorzystaj z darmowego szkolenia komputerowego!

Tydzień Zawodowca w Mechaniku i nie tylko ...

"Impuls do biznesu"

Wystartowała kolejna edycja konkursu "Impuls do biznesu", w którym zarówno obecni, jak i przyszli przedsiębiorcy będą mogli wygrać finansowanie dla innowacyjnych pomysłów na biznes. Do wygrania jest 100 tys. złotych oraz dodatkowe finansowanie od inwestora w wysokości 1 mln złotych.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zglos-swoj-pomysl-i-wygraj-100-tys-zl-7239511.html

 

Luty w statystyce mińskiej Straży Miejskiej

W ubiegłym miesiącu mińscy strażnicy miejscy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wykonywali nałożone na nich obowiązki pilnując porządku publicznego w naszym mieście. Wykonali 55 służb patrolowych, z czego 36 służb w godzinach 7.00-15.00, 20 służb patrolowych w godzinach 15.00-23.00.

Uruchomienie bezpłatnego numeru alarmowego Straży Miejskiej spowodowało że mieszkańcy częściej niż dotąd dzwonią do Straży prosząc o pomoc i interwencje. W ubiegłym miesiącu aż 99 zgłoszeń telefonicznych odnotował dyżurny Straży Miejskiej w tym:

 • 4 dotyczyły zakłócanie porządku i spokoju publicznego
 • 40 dotyczyło porządku w ruchu drogowym
 • 10 dotyczyło czystości i estetyki miasta
 • 6 dotyczyło sopli, nawisów i śniegu
 • 2 dotyczyło niszczenia zieleni
 • 15 dotyczyło zwierząt
 • 3 dotyczyły spożywania alkoholu w miejscu zabronionym
 • 1 dotyczyło umieszczenia ogłoszenia w miejscu zabronionym
 • 2 dotyczyło osób bezdomnych
 • 7 dotyczyło uszkodzeń infrastruktury miejskiej
 • 9 interwencji innych.

 

            Z własnej inicjatywy strażnicy interweniowali aż w 218 przypadkach stwierdzając naruszenie prawa i porządku publicznego, w tym:

 • 3 dotyczyły zakłócania porządku i spokoju publicznego
 • 161 dotyczyło porządku w ruchu drogowym
 • 17 dotyczyło czystości i estetyki miasta
 • 11 dotyczyły zwisających sopli oraz śliskości na chodnikach
 • 1 dotyczyły niszczenia zieleni
 • 8 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach zabronionych
 • 4 dotyczyła prowadzenia handlu w miejscach zabronionych
 • 11 dotyczyło uszkodzeń infrastruktury miejskiej
 • 2 interwencje inne.

 

            Ujawniając nieprawidłowości i nieprzestrzeganie przepisów prawa mińscy strażnicy udzielili 273 pouczeń, nałożyli 133 mandaty karne na łączną kwotę 16250,00 zł,  sporządzili 76 notatek pod wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, ponadto wystawili kierującym pojazdami samochodowymi nie stosujących się do obowiązujących przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym 356 wezwań celem złożenia wyjaśnień.

Fotoradar „złapał” 60 kierujących pojazdami przekraczających znacznie prędkość na  terenie miasta  -  strażnicy wobec tych sprawców wykroczeń byli nieubłagani, tym samym ukarali 26 osób mandatami karnymi i sporządzili 34 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Realizując  roczny Plan działań strażnicy  miejscy w tym okresie przeprowadzali min.  kontrole parkowania w strefie ograniczonego postoju, kontrolowali stan śliskości jezdni,  chodników i przejść dla pieszych, objęli nadzorem rejon obok baru „Pod Kładka” i rejonu sklepu przy ul Bocznej ze względu na zgłoszenia o zakłócaniu spokoju i porządku publicznego, realizowali ponadto kontrole na terenie targowiska miejskiego pod kątem legalizacji wag i odważników.

W lutym strażnicy rozpoczęli również kontrole pod kątem utrzymaniem czystości                           i porządku na terenie miasta  -  wykonali ich aż 92 –  w tym przeprowadzili  28 kontroli terenów posesji nieruchomości w zakresie  realizacji obowiązku sprzątania i odśnieżania (nałożono jeden mandat, dwunastu właścicieli nieruchomości pouczono), ujawniono jedno nielegalne wysypisko śmieci (właściciel terenu został zobowiązany do uprzątnięcia), 54 kontroli stanu porządkowego parków, zieleńców i lasów komunalnych, 6 kontroli stanu technicznego i czystości wiat przystankowych, 3 krotnie reagowali na ujawnione i zgłoszone przypadki niszczenia mienia komunalnego, czyny chuligańskie, szczególnie pod wpływem alkoholu.

W miesiącu lutym 2015 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej reagowali 87 krotnie na łamanie przepisów związanych z parkowaniem pojazdów samochodowych, natomiast jedną interwencję podjęli w związku z zaparkowaniem pojazdu przez osobę nieuprawnioną na miejscu przeznaczonym dla inwalidów.

W strefach ograniczonego postoju strażnicy pojawiali się 43 krotnie, wystawiając 102 wezwania do złożenia wyjaśnień. W 8 przypadkach  strażnicy reagowali na wykroczenia popełnione przez pieszych.

W analizowanym okresie Straż Miejska podjęła 7 interwencji w związku z ujawnionymi przypadkami spożywania alkoholu w miejscach zabronionych oraz dwukrotnie interweniowali w związku  z ujawnionym przypadkiem zakłócania porządku i spokoju publicznego przez osobę nietrzeźwą. Wykonano również 77 kontroli rejonów wokół placówek sprzedających i podających napoje alkoholowe.

W miesiącu lutym 2015 roku 2 razy strażnicy reagowali na nieprawidłowości związane z wyprowadzaniem psów bez nakazanych środków ostrożności. Ponadto przeprowadzono 3 kontrole szczepień psów przeciwko wściekliźnie.

 Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki 10 krotnie byli zmuszeni reagować na przejawy przemocy w środowisku rówieśniczym, zaniedbania opiekuńczo - wychowawcze oraz naruszanie porządku prawnego przez uczniów. Wykonali także 103 prewencyjnych patroli terenów przyszkolnych - funkcjonariusze pojawiali się w rejonach szkół dbając o poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w drodze do szkoły, zwracali szczególną uwagę na respektowanie przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przez kierowców zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, patrolowali również tereny placówek oświatowych zwracając uwagę na ład, porządek i bezpieczeństwo, a także na młodzież opuszczającą teren szkoły w czasie zajęć, palącą papierosy oraz spożywającą alkohol.

Przeprowadzono 10 kontroli prowadzenia handlu okrężnego oraz podjęto 2 interwencje wobec handlujących bez posiadania wymaganych zezwoleń. Wykonano również 29 kontroli legalizacji wag i odważników na targowisku miejskim. W wyniku kontroli na osoby posiadające urządzenia wagowe bez ważnej legalizacji nałożono 2 mandaty karne oraz 22 pouczenia, doprowadzając tym samym do zalegalizowania używanych przez nich urządzeń. Funkcjonariusze Straży Miejskiej wielokrotnie patrolowali również teren targowiska miejskiego sprawdzając zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.

Miesiąc luty to drugi miesiąc realizacji programu „strażnika rejonowego” – w tym okresie strażnicy rejonowi sporo czasu poświęcili na nawiązanie kontaktu  z mieszkańcami  i ich przedstawicielami. Wielokrotnie podejmowali również działania na rzecz poprawy estetyki miasta doprowadzając do uporządkowania wielu posesji, a także na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście. Kontrolowali pustostany pod kątem przebywania tam osób bezdomnych. Strażnicy zgłaszali również swoje spostrzeżenia na temat znaków drogowych, nazw ulic oraz barierek oddzielających chodnik od ulicy mając na celu poprawę infrastruktury miejskiej dla dobra mieszkańców. Realizując już drugi miesiąc program strażnika rejonowego strażnicy nawiązywali współpracę  ze społecznością lokalną miasta Mińsk Mazowiecki,  w tym  okresie odbyli 6 spotkań z radnymi miasta, 14 spotkań z mieszkańcami osiedli,  4 spotkania odbyli z kierownikami placówek oświatowych, 3 spotkania z prezesami spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych.

W dniu 25 lutego z inicjatywy Komendanta Straży Miejskiej Janusza Wiaterka odbyło się w Urzędzie Miasta ponad dwugodzinne spotkanie kierownictwa Straży z przedstawicielami wszystkich spółdzielni mieszkaniowych z terenu miasta. Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia w szczegółach programu „strażnika rejonowego” a tym samym istotnej zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu mińskiej Straży Miejskiej zmierzającej min. do nawiązania ścisłej współpracy z mieszkańcami w celu poprawy poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych zgłaszali komendantowi nurtujące ich i mieszkańców problemy dotyczące porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz spożywania alkoholu na terenach spółdzielni, a także czystości posesji. Ustalono zasady współpracy, rozmawiano też o dyżurach strażników w siedzibach spółdzielni i rozbudowie systemu monitoringu miejskiego. 

W miesiącu lutym została również uruchomione tzw. stałe łącze telefoniczne pomiędzy dyżurnym SM i dyżurnym Komendy Miejskiej Policji, co pozwoli  na szybką  wymianę informacji między obiema służbami w szczególnie w zakresie korzystania z monitoringu wizyjnego miasta.

Przypominamy że strażnikom w naszym mieście zgłaszać już można interwencje z zakresu porządku publicznego pod bezpłatnym numerem telefonu 986.

Każde ze zgłoszeń jest odnotowywane  i monitorowane a zgłaszający jest informowany zwrotnie o sposobie zakończenia  sprawy. Warto wspólnie zadbać o porządek  i bezpieczeństwo w Mińsku Mazowieckim. 

Komendant Straży Miejskiej
Janusz Wiaterek

 

Wielkopostny Dzień Skupienia Nauczycieli

Wielkopostny Dzień Skupienia Nauczycieli, czyli o budowaniu relacji we wspólnocie

         Wielki Post to czas przygotowania do największego święta w kościele katolickim, przygotowania do Zmartwychwstania Chrystusa, czas na refleksję i zadumę.  Warto wówczas zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad sobą, przemyśleć najważniejsze sprawy, odpowiedzieć na pytanie, co prawdziwy chrześcijanin powinien postawić na pierwszym miejscu w swoim życiu w świecie, w którym nie ma czasu na budowanie relacji z drugim człowiekiem, świecie, który pędzi do przodu w zatrważającym tempie. Brakuje człowiekowi kontaktu z innymi, bliskości, rozmowy. Mijamy się ze sobą, nie dostrzegamy przyjaznej duszy w tłumie obojętnych ludzi.

         Nauczyciele z powiatu mińskiego mają jednak możliwość takiego wyciszenia się i spędzenia chwili na refleksji podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia organizowanego już  po raz ósmy przez Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim. W tym roku odbył się on 7 marca w sobotnie popołudnie. Do wygłoszenia konferencji zaproszony został przez panią dyrektor Renatę Bakułę oraz ks. Piotra Pierzchałę z Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Warszawsko – Praskiej  ks. Krzysztof Pietrzak, proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach. Po przywitaniu uczestników spotkania przez ks. dyrektora Ryszarda Woźniaka prowadzący konferencję ks. Krzysztof zwrócił się do licznego grona nauczycieli. Przypomniał zebranym, jakże ważne i cenne słowa świętego Jana Pawła II, który mówił, że: „nasze chrześcijańskie wspólnoty winny stawać się prawdziwymi «szkołami» modlitwy, w której spotkanie z Jezusem nie polega jedynie na błaganiu Go o pomoc, ale wyraża się też przez dziękczynienie, uwielbienie, adorację, kontemplację, słuchanie, żarliwość uczuć aż po prawdziwe «urzeczenie» serca. Ma to zatem być modlitwa głęboka, która jednak nie przeszkadza uczestniczyć w sprawach doczesnych, jako że otwierając serce na miłość Bożą, otwiera je także na miłość do braci i daje nam zdolność kształtowania historii wedle zamysłu Bożego”. Dzięki temu uświadomił wszystkim uczestnikom Dnia Skupienia, jak ważna jest możliwość bycia ze sobą, wspólnej modlitwy, ponieważ tak dużo możemy czerpać od siebie wzajemnie. Modlitwa powierzchowna nie jest w stanie wypełnić życia prawdziwemu chrześcijaninowi. Możemy przecież dzięki wspólnej modlitwie pomagać sobie w odkrywaniu siebie, uczeniu się swojej drogi życiowej, swojego powołania, dzielić się sobą. Bycie razem pomaga również odkrywać autorytet miłości Chrystusa w swoim życiu, przez każdego z nas bowiem Jezus chce głosić siebie. A zgodnie z tym, co mówił ewangelista Jan, najważniejsza w życiu jest miłość.

         Stworzona nauczycielom przez organizatorów Dnia Skupienia możliwość uczestniczenia w Drodze Krzyżowej, Adoracji Najświętszego Sakramentu, sakramencie pokuty oraz mszy świętej niewątpliwie wzbogaciły duchowo wszystkich zebranych, pomogły odnaleźć właściwą drogę do budowania relacji z innymi, zwłaszcza z młodymi ludźmi. Z kazania wygłoszonego w czasie Eucharystii w szkolnej kaplicy nauczyciele mogli wynieść jeszcze jedną cenną myśl przekazaną przez ks. Krzysztofa Pietrzaka, jak bardzo ważne jest mieć w  Niebie swojego przyjaciela, który wesprze w  każdej trudnej chwili i wymodli potrzebne nam łaski. Nie trzeba się wówczas bać wykonywania zwykłych codziennych obowiązków ani realizować wielkich życiowych wyzwań.

         Wspólne rozmowy przy herbatce po mszy świętej sprzyjały lepszemu poznaniu się oraz wymianie doświadczeń, przeżyć, myśli i rozważań.

         Sobotnie spotkanie nauczycieli podczas Wielkopostnego Powiatowego Dnia Skupienia dowiodło po raz kolejny, że jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, sprzyjająca budowaniu więzi pomiędzy pracownikami oświaty z różnych placówek, wzbogacaniu siebie nawzajem i wymianie doświadczeń oraz wspólnemu przeżywaniu oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. 

 

Małgorzata Szczęsna, polonistka
w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim
fot. z arch. szkoły

Zielony koncert na 15. urodziny

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim w tym roku po raz piętnasty zorganizuje Koncert Charytatywny „Trochę słońca”. Przygotowania trwają już od dwóch miesięcy.

Nauczyciel fizyki i chemii, uwielbiany przez uczniów Sławomir Rybiński zagra pana domu, który zburzy mieszczańskie szczęście. Do pięknej Ledy (w tej roli pedagog Justyna Kołodziejczyk) będzie się zalecał informatyk Mariusz Jaguścik w roli Zeusa. Wicedyrektor Urszula Ćwiek wcieli się w postać Baronowej, w której małżeństwie wygasła miłość. Lewą nogą z łóżka (które zagrają nauczycielki wspomagające nauczanie w klasach integracyjnych: Ewa Kądziela, Aneta Korkosz i Marzena Grzyb) wstanie Gżegżółka, czyli Dorota Sugier, ale sytuację uratuje Piekielny Piotruś (Aleksandra Bereda). Całym bałaganem będzie sterować narrator, czyli polonistka Agnieszka Kożuchowska, a skomentuje Osiołek Porfirion, czyli Lilla Kłos. A to jeszcze nie wszystko.

21 marca o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się XV Koncert Charytatywny „Trochę słońca”. Scenariusz napisała Anna Misiołek, która zdradza, że motywem przewodnim tegorocznego koncertu będzie kolor zielony.

Stąd Teatrzyk Zielona Gęś w wykonaniu nauczycieli gimnazjum papieskiego, a do tego zielone muzykowanie pod batutą Magdaleny Jakubowskiej. W części teatralnej zagrają uczniowie klasy politechnicznej (skoro scenariusz pisze matematyk, to wszystko jest możliwe), nie zabraknie też absolwentów. Oprócz występów teatralnych i muzycznych będzie zielona taneczna niespodzianka w wykonaniu rodziców – warto to zobaczyć!

Koncertowi towarzyszyć będzie kiermasz prac artystycznych uczniów, nie zabraknie stroików wielkanocnych, palemek, pisanek, kartek okolicznościowych – przed świętami jak znalazł.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją wrażliwością i dobrocią. Jak zawsze zbierać będziemy pieniądze, by móc przez cały kolejny rok pomagać potrzebującym gimnazjalistom. Obiecuję, że zaśpiewam i zagram na gitarze – mówi dyrektor gimnazjum papieskiego, Grzegorz Wyszogrodzki.

W pierwszy dzień wiosny spotykamy się na zielonym koncercie. Do zobaczenia w Pałacu!

Izabela Saganowska

Tydzień Zawodowca w ZSE

2 Mińska Gala Mieszanych Sztuk Walk

Festiwal Piosenki Przedszkolnej TĘCZOWE NUTKI

Zapraszamy przedszkolaki do wzięcia udziału w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej TĘCZOWE NUTKI.

15 kwietnia 2015 r. od godz. 9.00

Termin składania kart zgłoszeń upływa 9 kwietnia 2015 r.

pdf.gif Regulamin

pdf.gif Karta zgłoszeniaSzczegółowe informacje:
Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 173, tel. (025) 758 39 17, e-mail:promocja@mdkmm.pl, Agnieszka Boruta

Piętnasty koncert charytatywny

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza na XV KONCERT CHARYTATYWNY „Trochę słońca”, który odbędzie się 21 marca (w sobotę) o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury. Każdego roku, odkąd istnieje gimnazjum papieskie, uczniowie i nauczyciele występują i zbierają pieniądze, by móc pomagać najuboższym gimnazjalistom. Tak będzie również w tym roku.

Motywem przewodnim koncertowego spotkania będzie kolor zielony. Będą ufoludki, żabki, wiosna, a nawet zielona gęś. Na scenie obok pana od fizyki i pani od chemii wystąpi też wicedyrektor, nauczyciel informatyki czy polonista, a to jeszcze nie wszyscy. Swoje taneczno-muzyczne show przygotowali rodzice. Pojawią się absolwenci i pierwszoklasiści w rolach aktorskich. Zaśpiewa zespół uczniowsko-nauczycielski. Zaśpiewa i zagra na gitarze dyrektor. Będzie też można kupić na kiermaszu artystyczne przedmioty wykonane własnoręcznie przez uczniów i rodziców. Zapraszamy do pomagania i dobrej zabawy w rodzinnej atmosferze.   

Uczniowie „Piątki” w TVP ABC

Warto obejrzeć w najbliższą sobotę 21.03. 2015 godz. 15:45, na kanale edukacyjnym TVP (TVP ABC) wyprawa SELMA na Antarktydzie razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Mińsku Mazowieckim. 


http://abc.tvp.pl/18411148/masz-wiadomosc.

Przystanek Historia -FILM

III Turniej Grand Prix Mazowsza w warcabach

7 marca w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim odbył się już III turniej Grand Prix Mazowsza 2015. W rozgrywkach wzięło udział 84 warcabistów z województwa mazowieckiego.

Gościliśmy: UKS Struga Marki, LKS Grom Złota Dama Poczesna, LKS Olymp Błonie, GKS Diagram Mińsk Mazowiecki, Słupno, UKS Roszada Lipno, OKS Sokół Wrocław, ŁKS Orlęta Łuków, KS Pętelka Działdowo.  Sędzią głównym zawodów była Edyta Suchecka.

Jak zawsze rozgrywkom towarzyszyło wiele emocji.  Zawodnicy klubu MKS Mazovia nie zawiedli i stawili się na rozgrywki pełni wiary w swoje umiejętności.

Niepokonany w kategorii open w tegorocznej edycji Grand Prix jest Łukasz Kosobudzki, który trzeci raz z rzędu zajął 1. miejsce zdobywając złoty medal, miejsce 7. zajął Przemysław Kosobudzki, miejsce 10. Bartłomiej Królak, miejsce 15. Marta Stangret, miejsce 19. Robert Kaczmarski oraz miejsce 22. Ewa Kosobudzka.

W kategorii do lat 10 po raz drugi w tym roku miejsce 1. zajął Mateusz Pióro zdobywając złoty medal, miejsce 2. Łukasz Jędrasik zdobywając srebrny medal, miejsce 4. Angelika Santorek, miejsce 10. Kamil Kwiatkowski, miejsce 20. Maks Stolarczyk.

W kategorii do lat 13 miejsce 4. zajął Michał Pióro, miejsce 5. Jakub Santorek, miejsce 7. Magdalena Padzik, miejsce 11. Igor Bezłada.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Urzędu Miasta i Burmistrza Miasta p. Marcina Jakubowskiego za ufundowanie nagród, Dyrektora MOSiR p. Roberta Smugi i Pań z działu organizacji imprez za ufundowanie dyplomów i medali oraz oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 – p. Ewy Szczerby oraz Anny Ciszkowskiej.

Dziękujemy serdecznie również sponsorom: Wedel Sp. z o.o, ZPC Flis Sp. J. oraz Agencji Tatulo. Dzięki ich uprzejmości  w trakcie turnieju uczestnicy oraz zgromadzeni goście mogli korzystać ze słodkiego i owocowego poczęstunku.

Iwona Kwiatkowska

 

„Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga!”

Ostatnia szansa na udział w projekcie powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać

Informujemy, że istnieje możliwość zgłoszenia dzieci do udziału w projekcie powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”

Wolne miejsce dostępne są w następujących grupach:

 1. poniedziałek 13:00-14:00; wtorek 16:00-17:00
 2. wtorek 13:00-14:00; środa 16:00-17:00
 3. wtorek 15:00-16:00; środa 15:00-16:00

 

Zapraszamy uczniów z klas 2 i 3 z mińskich szkół do udziału w projekcie. Dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin lekcyjnych nauki pływania (10 tygodni, po 2 godz./tydzień).

O zakwalifikowaniu uczestników decydować będzie kolejność zgłoszeń, przy czym dzieci, które uczestniczyły w I edycji, nie mogą brać udziału w kolejnej. W tym celu należy złożyć wypełnione „oświadczenie opiekuna prawnego uczestnika bezpłatnych zajęć nauki pływania realizowanych w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, p. 105 (I piętro).

 

Planujemy rozpoczęcie zajęć od 13 kwietnia 2015 r., pod warunkiem skompletowania grup uczestniczących w projekcie.

Informacja prasowa - Inteligentne specjalizacje Mazowsza

Radni województwa przyjęli właśnie aktualizację Regionalnej Strategii Innowacji. To dokument ukierunkowujący badania, rozwój firm i instytucji, a przez to rozwój Mazowsza. To przede wszystkim wskazówki dla ubiegających się o fundusze unijne. Obecna wersja RIS-u zawiera wymagane przez Komisję Europejską tzw. inteligentne specjalizacje regionu.

http://www.mazovia.pl/dla-mediow/informacje-prasowe/art,3424,inteligentne-specjalizacje-mazowsza.html

Rajd Weteranów Szos MAGNET 2015

"MOTOSERCE" - Motocykliści Dzieciom

Światowy Dzień Wody w Mińsku Mazowieckim

19 marca po raz kolejny będziemy obchodzić w Mińsku Mazowieckim Światowy Dzień Wody. Coroczne obchody Światowego Dnia Wody zostały ustanowione z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ na dzień 22 marca. Mińsk Mazowiecki włącza się w tę słuszną inicjatywę po raz kolejny organizując szereg interesujących wydarzeń. Celem obchodów jest pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w naszych warunkach klimatycznych często bywa marnotrawiona. Natomiast dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Jednocześnie dynamiczny i niekontrolowany rozwój może doprowadzić do degradacji cennych zasobów przyrody. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na konieczność realizacji zagadnień zrównoważonego rozwoju. Pamiętajmy o przyszłych pokoleniach, świadomie korzystajmy z bogactwa natury, by ich nie umniejszyć.

W tym roku gościem specjalnym będzie Agnieszka Renc - polska wioślarka, zawodniczka WTW Warszawa, razem z Magdaleną Kemnitz wicemistrzyni świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej podczas Mistrzostw Świata 2009 w Poznaniu. Aktualna Mistrzyni Polski w konkurencji jedynki wagi lekkiej.

Mińskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji od lat jest pomysłodawcą i angażuje się w rożnego rodzaju  akcje specjalne, mające na celu edukacje dzieci i młodzieży w zakresie higieny, spożywania wody z kranu czy ochrony środowiska. 19 marca na pływalni miejskiej odbędzie się impreza pływacka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 6 w Mińsku Mazowieckim. Konkurencje będą odbywać się na basenie sportowym na dystansie 25 m tj. jedna długość basenu i 50m, tj. dwie długości basenu, każdy uczestnik imprezy weźmie udział w 4 konkurencjach sportowych na czas.

Konkurencja 1

 • Wyścig na dystansie 25m stylem dowolnym z „ósemką” między nogami
  - każda osoba startuje z wody przy ścianie basenu nie oddając skoku.
  Zawodnicy ruszają na znak sędziego posługując się przyrządem do nauki pływania zwanym „ósemką”,

 

Konkurencja 2

 • Wyścig na materacu na dystansie 25m  – każda osoba startuje z wody przy ścianie basenu (brak możliwości skoków do wody). Zawodnicy ruszają na znak sędziego kładąc się swobodnie na materacu i pokonując dystans. W przypadku kiedy zawodnik spadnie z materaca zobowiązany jest stanąć w miejscu i ponownie na niego wejść. Nie jest możliwe holowanie materaca,

 

Konkurencja 3

 • Wyścig na pontonie na dystansie 50m  – każda osoba startuje z wody przy ścianie basenu. Zawodnicy wchodzą do pontonu i posługując się wiosłami pokonują wyznaczony dystans,

 

Konkurencja 4

 • Zjazd na czas zjeżdżalnią –w konkurencji liczy się wyłącznie czas zjazdu, nie jest liczony czas wbiegania po schodach,

 

Program Zawodów:

 • 9.00 -  Otwarcie zawodów, zapoznanie z regulaminem imprezy
 • 9.15-10.45 -  Konkurencje sportowo-rekreacyjne
 • 11.00 – Zakończenie imprezy, dekoracja uczestników

Podczas trwania imprezy zostanie przeprowadzony również konkurs/quiz
z nagrodami.

Partnerem imprezy jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim.

Piotr Walewski 
PWiK 

 

 

 

 

Nowy wzór dowodu osobistego

10. Gala Okręgowego Związku Piłki Nożnej

14 marca w lokalu "Sevilla" w Sobolewie odbyła się 10. Gala Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Siedlcach. Najlepszym  w minionym roku zawodnikom, trenerom, działaczom i sędziom wręczono pamiątkowe trofea. Dla MAZOVII Mińsk Mazowiecki w tym roku przypadło mnóstwo nagród.

Wyróżnienia otrzymali:

- Samorząd miasta Mińsk Mazowiecki - reprezentowany przez Radnego Rady Miasta Roberta Gałązkę

- W kategorii sponsor roku - firma Akpol - reprezentowana przez Andrzeja Kucia

- W kategorii działacza roku - Prezes Mazovii Mińsk Mazowiecki Andrzej Kuć i kierownik klubu Janusz Wilczek

W pozostałych kategoriach główne trofea zdobyli:

- Trener młodzieży - Robert Stelmach (MOSiR Mińsk Maz.)

- Trener seniorów - Janusz Puchalski (Mazovia Mińsk Maz.)

- Piłkarz klasy "A" - Łukasz Gagaska (Mazovia II Mińsk Maz.)

- Piłkarz IV ligii - Michał Bondara (Mazovia Mińsk Maz.)

Poseł Grzegorz Woźniak wręczył specjalny puchar Mazovii Mińsk Mazowiecki.

Warto dodać, że nominowanymi do nagrody "Najlepszy piłkarz IV ligii", byli reprezentanci Mazovii Mińsk Mazowiecki: Alan Grabek i Bartek Kozakiewicz, którzy również otrzymali statuetki.

Nominowanym do nagrody "Nadzieja piłkarska" był Daniel Smuga.

Statuetkę dla sędziego roku otrzymał Arkadiusz Pazdyka, wieloletni reprezentant Mazovii Mińsk Mazowiecki.

fot. Bartek Mazanka
 

Konkurs matematyczno-artystyczny „Wszystko jest liczbą”

13 marca,  w przededniu  „π –day” – Międzynarodowego Dnia Liczby π, w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, odbył się  VI finał konkursu matematyczno-artystycznego „Wszystko jest liczbą”. Patronat nad konkursem objął Starosta Miński.

Na uroczystość przybyli:

- przedstawiciel Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim - Pani Iwona Chałupka,

- przedstawiciel sponsora –firmy ELITMAT – Pani Ewa Hutkowska,

- redaktor naczelny tygodnika Co Słychać – Zbigniew Piątkowski,

- Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych nr 2,

- młodzież biorąca udział w konkursie wraz z opiekunami,

- nauczyciele matematyki ZSZ nr 2,

- uczniowie ZSZ nr 2.

Uroczystość prowadził nauczyciel matematyki w Zespole Szkół nr 2 Marek Szczurowski.

Na wstępie głos zabrał dyrektor Zespołu, który powitał zebranych gości i wprowadził w atmosferę konkursu. Następnie uczniowie klasy 1 technikum zaprezentowali wiersz absolwenta ZSZ nr 2, p. Jerzego Olczaka pt. „Liczby i liczenie”. Kolejnym punktem finału było rozdanie nagród, których sponsorami były firmy: AWENTA, ELITMAT i EUROSCHOOL.

Na konkurs wpłynęło 30 prac, w tym 15 plakatów, 13 prezentacji multimedialnych i 2 filmy. Autorami byli gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich z powiatu mińskiego. Wszystkie zgłoszone prace spełniały wymagania regulaminowe konkursu.

Jury konkursu, w skład którego wchodzili nauczyciele matematyki ZSZ nr 2, przyznało następujące nagrody;

- wyróżnienie w kategorii PLAKAT – Maria Magdalena Domańska – uczennica Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Mińsku Mazowieckim,

- nagrodę główną w kategorii PLAKAT – Kacper Wilk – uczeń gimnazjum w GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim,

- nagrodę główna w kategorii PREZENTACJA – Aleksandra Wieczorek – uczennica GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w mińsku Mazowieckim’

- nagrodę główną w kategorii FILM – Maciej Sankowski, Daniel Łebek, Maciej Bolek i Patryk Przedlacki – uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów. Podziękowania zostały także wręczone opiekunom uczniów i sponsorom nagród.

Swoją nagrodę przyznała też publiczność zgromadzona na gali. Otrzymali ją uczniowie GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim  - Arkadiusz Rechnio i Władysław Płatek za zaprezentowany widzom film o tematyce konkursowej.

Po rozdaniu nagród uczestnicy finału zostali zaproszeni do udziału w konkursie dla publiczności. Ich zadaniem było odgadywanie rebusów, w których hasłami były różne pojęcia matematyczne. Każde poprawne rozwiązanie było nagradzane drobnym upominkiem.

Po zakończeniu rozgrywki wszystkich gości zaproszono na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, ufundowany przez PIEKARNIĘ WIELGOLAS.

Zapraszamy do udziału w konkursie  w przyszłym roku!

Opracował: Marek Szczurowski

Powiatowa Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół Miejskich nr 2

Grappler z medalami

14 marca nasi zawodnicy w składzie: Krysia Iwanow, Marcin Gałązka, Kamil Kublik, Sebastian Rawski, Daniel Rozenek i Marcin Frankiewicz wzięli udział w I Turnieju Amatorskim Sztuk Walki w Tłuszczu. Nasi zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach: grappling i mma.

Medale: Krysia Iwanow -  złoto w MMA i srebro w GRAPPLINGU, Sebastian Rawski - złoto w MMA do 85 kg, Kamil Kublik - srebro w MMA do 75 kg, Marcin Gałązka - brąz w MMA do 75 kg, Daniel Rozenek – debiutant w MMA do 85 kg i Marcin Frankiewcz w Open w GRAPPLINGU. Warto dodać, że Krysia Iwanow jest pierwszą w naszym klubie i pewnie w naszym mieście dziewczyną, która w MMA zdobyła złoto i to w debiucie !!! Taka ilość medali dała nam III miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Marcin Frankiewicz

26 marca Urząd Miasta czynny do godz. 15.30

II MIŃSKA GALA MIESZANYCH SZTUK WALKI GRAPPLER NIGHT

I Eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych

            W sobotę, 21 marca 2015 roku w Bartoszycach na Warmii i Mazurach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów i Juniorów Młodszych w Taekwon – Do ITF. Zawody te były jednocześnie I Eliminacjami do Mistrzostw Polski. Impreza, której gospodarzem była Bartoszycka Szkoła Taekwon-Do, zgromadziła na starcie ponad 100 zawodników z klubów województw mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego, w tym reprezentantów Polski.

            Na zawody udała się czternastoosobowa reprezentacja Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN.

            Reprezentanci naszego miasta i powiatu spisali się bardzo dobrze i swój występ w tak silnie obsadzonych zawodach mogą uznać za udany. Mińszczanie stawali 27 razy na podium mistrzostw.

            W eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów: Karol Łuniewski zajął pierwsze miejsca w konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich II DAN, w walkach w kategorii do 75kg oraz w konkurencji technik specjalnych. Mateusz Radomski zajął pierwsze miejsce w konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich I DAN oraz w walkach w kategorii do 62kg. Marcin Kalbara zajął trzecie miejsce w walkach w kategorii do 58kg.

            W eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych pierwsze miejsca zajęli: Mateusz Zgódka w układach formalnych stopni mistrzowskich I DAN, w walkach w kategorii do 64kg oraz w technikach specjalnych,  Julia Kawka w walkach w kategorii do 50kg, Marta Krajewska w układach stopni uczniowskich KUP i w walkach w kategorii do 46kg, Viviana Widerska w walkach w kategorii do 42kg, Michalina Mikulska w walkach w kategorii do 60kg, Gabriela Misterkiewicz w walkach w kategorii do 55kg, Jakub Hamerski w walkach w kategorii do 58kg, Sewerian Widerski w konkurencji układów formalnych stopni szkoleniowych KUP.

            Drugie miejsca przypadły: Vivanie Widerskiej w konkurencji układów formalnych stopni szkoleniowych KUP, Natalii Pasce w walkach w kategorii do 42kg, Natalii Cecotce w walkach w kategorii do 50kg, Natalii Piórkowskiej w walkach w kategorii do 55kg, Sewerianowi Widerskiemu w walkach w kategorii do 64kg, Jakubowi Hamerskiemu w konkurencji układów formalnych stopni szkoleniowych KUP.

            Trzecie miejsca zajęli: Marta Krajewska w konkurencji technik specjalnych, Michalina Mikulska w układach formalnych stopni uczniowskich KUP, Natalia Piórkowska w technikach specjalnych i w układach formalnych stopni szkoleniowych KUP.

           Podsumowując występ mińskich zawodników trener Jacek Łuniewski powiedział: „Możemy być zadowoleni z naszego startu w pierwszych eliminacjach. Polski Związek Taekwon-Do to organizacja w której trzeba wywalczyć sobie możliwość uczestnictwa w zawodach rangi Mistrzostw Polski. Dzięki temu jest pewność, że w finałowej imprezie nie ma przypadkowych zawodników i jest gwarancja najwyższego poziomu sportowego, co nie jest regułą w zawodach innych działających w Polsce organizacji Taekwon-Do. Nasi klubowicze, na tle silnych rywali, pokazali się z bardzo dobrej strony. W kwietniu startujemy w Ciechanowie w drugim turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Polski oraz w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Wierzę, że tak jak i w ubiegłym roku pełnym składem zakwalifikujemy się do udziału w finałowych zawodach Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych i powtórzymy nasz medalowy sukces z 2014 roku”.

           

            Finałowe zawody Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Taekwon-Do ITF odbędą się w maju w Nowej Rudzie, natomiast turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorów w czerwcu w Rybniku na Górnym Śląsku.

Igor Koczyrkiewicz
MKS TKD Mińsk Maz.

Sukces w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży

Reprezentanci UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki uczestniczyli w kolejnych zawodach organizowanych przez Warszawsko Mazowiecki Związek Judo.

Warszawska Olimpiada Młodzieży młodziczek i młodzików w judo odbyła się w Warszawie Wesołej w dniu 22 marca 2015r.

Złote medale zdobyli: Aleksandra Polkowska w wadze 40kg

Dominika Adamczyk w wadze 57kg

Patryk Pszonka w wadze 73kg

Srebrny medala zdobył Jakub Kretowicz - waga 60kg.

Na zdjęciu ekipa reprezentująca UKS Judo KONTRA

 

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN
Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

 

„TROCHĘ SŁOŃCA” PO RAZ PIĘTNASTY!

Koncert Charytatywny „Trochę słońca” to najważniejsze wydarzenie każdego roku szkolnego dla całej społeczności Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, co więcej – jest to wydarzenie, które od 15 lat łączy uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Najważniejszy jest wspólny cel – pomoc tym, którzy najbardziej pomocy potrzebują.

21 marca w Miejskim Domu Kultury spotkali się ci wszyscy, którzy chcieli zrobić coś dla innych. Na scenie pojawili się pierwszoklasiści z 1e w roli ufoludków, mamy jako żabki - tata jako bocian, nauczyciele w scenkach z „Teatrzyku Zielona Gęś”, szukano oznak wiosny i – jak na pierwszy dzień wiosny przystało – dominował kolor zielony. Jak co roku, na scenie pojawił się dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który nie tylko przywitał zebranych i apelował o hojność, ale także przy akompaniamencie gitary zaśpiewał „Nadzieję”. Rada Rodziców licytowała karykaturę pana dyrektora. Pani wicedyrektor Izabela Saganowska odczytała fragmenty listów gratulacyjnych, które z okazji 15-lecia Koncertu Charytatywnego przesłali do gimnazjum pani prezydentowa Anna Komorowska i Rzecznik Praw Dziecka – pan Marek Michalak. Występy muzyczne przygotowane przez panią Magdalenę Jakubowską zachwycały nie tylko brzmieniem, ale też powszechną zielono-wiosenną radością. Nauczyciele gimnazjum po raz kolejny udowodnili, że mają talenty aktorskie i potrafią zachwycić widzów swoimi niecodziennymi wcieleniami. Każdy gość miał możliwość zakupienia prac artystycznych przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Wszystkie te działania miały służyć zebraniu pieniędzy dla najuboższych uczniów. W tym roku udało się zgromadzić 3600 złotych!

Przygotowania do XV Koncertu Charytatywnego „Trochę słońca” po raz piętnasty koordynowała pani Anna Misiołek – autorka scenariusza, za występ rodziców odpowiadał w tym roku przewodniczący Rady Rodziców – pan Tomasz Bielecki, nad przygotowaniem kiermaszu – jak co roku - czuwały panie Ewa Raczyńska, Agnieszka Rycharska i Katarzyna Duczek, a częścią organizacją zajęła się pani Dorota Sugier.

Społeczność gimnazjum traktuje Koncert Charytatywny „Trochę słońca” jako niezwykle ważny aspekt budowanej od lat szkolnej tradycji, jako element spajający wszystkich wokół idei pomagania innym, dlatego każdego roku dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki kieruje słowa wdzięczności do tych, którzy tego dnia są gośćmi i odpowiadają na zaproszenie do udziału w koncercie. Podczas XV Koncertu Charytatywnego swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta i powiatu – pani Emilia Piotrkowicz, pan Witold Kikolski, pan Dariusz Kulma, pan Waldemar Mirecki, pan Kazimierz Markowski. Jak co roku, była z nami również przyjaciółka szkoły – pani Wanda Izabella Rombel. Jubileuszowe podziękowania należą się wszystkim, którzy przez 15 lat koncertowej historii dali coś od siebie, żeby wesprzeć innych. Za rok „Trochę słońca” zaświeci ponownie! Społeczność papieskiego gimnazjum zaprasza już dziś! Będziemy po raz kolejny razem dla innych, tak jak przez ostatnich 15 lat!

Agnieszka Kożuchowska – nauczycielka GM2

Światowy Dzień Wody 2015

W czwartek 19 marca br. w Aquaparku Miejskim w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie z Agnieszkią Renc, polską wioślarką, zawodniczką WTW Warszawa, wicemistrzynią świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej podczas Mistrzostw Świata 2009 w Poznaniu oraz aktualną mistrzynią Polski w konkurencji jedynki wagi lekkiej.

Wizyta gościa specjalnego związana była z 23 edycją Światowego Dnia Wody.
Nasza mistrzyni koordynowała zawody, w których udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim. Konkurencje odbywały się na basenie sportowym na dystansie 25 m tj. jedna długość basenu, każdy uczestnik imprezy wziął udział w 3 konkurencjach sportowych:

Konkurencja 1

Wyścig na dystansie 25m stylem dowolnym przy pomocy makaronu pływackiego

1. Karolina Wilczek, Robert Perzanowski

Konkurencja 2

Wyścig na materacu na dystansie 25m 

 1. Wiola Meleszko, Robert Perzanowski

Konkurencja 3

Zjazd na czas zjeżdżalnią

1. Karolina Wilczek, Bartek Ciszkowski

 

Wyniki ogólnej klasyfikacji przedstawiają się następująco:

Kategoria dziewcząt:

 1. Karolina Wilczek
 2. Karolina Nowicka
 3. Wiola Meleszko

Kategoria chłopców:

 1. Robert Perzanowski
 2. Bartek Ciszkowski
 3. Kuba Witan

 

Dodatkowo, poza klasyfikacją odbyła się również konkurencja dodatkowa, był to bardzo widowiskowy Wyścig na pontonie na dystansie 50m 

W spotkaniu wzięli udział także: przedstawiciel Burmistrza Mińska Mazowieckiego Pani Diana Rokicka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim Robert Smuga, a także Prezes PWiK Bernard Krekora.

Wszyscy uczestnicy z ogromnym zapałem rywalizowali we wszystkich dyscyplinach, najlepsi zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami i pucharami, a wszyscy zawodnicy otrzymali również gadżety ufundowane przez PWiK. Przez cały czas trwania zawodów, a także po ich zakończeniu, zawodnicy i kibice mogli skosztować strefy samku - pysznych koktajli owocowych przygotowanych na bazie mińskiej wody kranowej.

Partnerem tegorocznego Światowego Dnia Wody był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim.

Piotr Walewski

Koncert wielkopostny STABAT MATER

2 kwietnia - na niebiesko dla autyzmu

Wystawa „Haftowane Ogrody” Haliny Kłoszewskiej

Wystawa „Haftowane Ogrody” Haliny Kłoszewskiej w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim (17.03. – 12.04.2015)

Halina Kłoszewska (1922 – 1992). Artystka mińska, autorka ponad stu „malowanych nicią” obrazów. W jej dzbanach kwitną po dziś dzień polskie maki, chabry, łubiny, kąkole, margerytki, kaczeńce, irysy i róże. Czerwienieją jarzębiny, złocą się słoneczniki.

Wystawa Haftowane Ogrody to wyjątkowa okazja do poznania twórczości artystki mińskiej – Haliny Kłoszewskiej (1922 – 1992), autorki ponad stu „malowanych nicią” obrazów.

Dziś prezentujemy w Muzeum Ziemi Mińskiej te najcenniejsze, bo pochodzące z prywatnych zbiorów. Przechowywane przez rodzinę, przyjaciół, czy znajomych mińszczan są wciąż nie tylko oryginalną ozdobą ścian, ale także wyjątkowymi pamiątkami po wspaniałej osobie.

Halina Kłoszewska, matka, babcia i przyjaciółka swą przygodę z haftem rozpoczęła od strojów dla córek i znajomych, galanterii domowej, obrusów, serwetek i pościeli. Talent i zamiłowanie przerodziły potrzeby domowe w pasję sztuki i artyzm. Ozdabianie monotonnych ubrań Polski lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych „wywędrowało” do społeczności nie tylko mińskiej. W czasach, gdy kolorowe stroje były zagranicznym rarytasem, w Mińsku rozprzestrzeniała się moda na haftowane przez nią kożuchy czy sukienki, szkoły zamawiały szyte i haftowane przez nią stroje ludowe. Wiele tych unikatowych prac pozostało jeszcze na zdjęciach z tamtych lat. Gdy potrzeby konfekcyjne przestały być pilne, zaczęła zajmować się haftowaniem obrazów.

Niezwykłość sztuki Haliny Kłoszewskiej polega na wyjątkowej, niespotykanej technice haftu – nakładaniu poszczególnych kolorów nici na siebie, tworzących w ten sposób odcienie i walory barw. Pamiętajmy, że obrazy te powstawały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy nie wszystko było dostępne w sprzedaży. Dziś nie jest rzeczą trudną znalezienie wielu kolorów mulin, czy wełny, kupienie gotowego wzoru do haftu krzyżykowego, a i takie obrazy wymagają precyzji i wyczucia, tym bardziej zasługuje na podziw sztuka haftu bez wyrysowanego konturu na płótnie i samodzielne dobranie lub stworzenie barw włóczki.

Żmudną pracą starannie nakładanych nici i dodatkowych efektów splotów wełny, wyczarowała Halina Kłoszewska swój oryginalny i niepowtarzalny artystyczny świat. Drobiazgowość i wysmakowanie kolorystyczne nadały jej obrazom niepowtarzalny urok i styl. Tematyka folklorystyczna przerodziła się w dojrzałą formę, a utalentowana amatorka sztuki w prawdziwą artystkę. Nasze polskie kwiaty, te ukochane: polne, łąkowe i ogrodowe rozkwitły na jej obrazach i kwitną do dziś.


Małgorzata Lucyna Kłoszewska

Spotkanie informacyjne dotyczące funduszy europejskich

Zapraszamy na mecz MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki

Targ Wielkanocny- Stragan Sendomierski

Święto 7. Pułku Ułanów Lubelskich

W historii miasta Mińsk Mazowiecki mocnym akcentem zapisał się 7. Pułk Ułanów Lubelskich, który w latach 1921 – 1939 stacjonował w koszarach, gdzie dzisiaj mieszczą się jednostki Żandarmerii Wojskowej. Był to jeden z najlepszych pułków kawalerii polskiej, odznaczony w 1921 roku srebrnym krzyżem Orderu „Virtuti Militari” za wojnę 1918-1920. Na pamiątkę tego wydarzenia Święto 7. Pułku Ułanów Lubelskich ustanowiono na 23 marca.

W tym roku obchodziliśmy 94. rocznicę ustanowienia Święta 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Obchody rozpoczęto w sobotę, 21 marca w willi dr. Jana Huberta, gdzie Muzeum Ziemi Mińskiej eksponuje pamiątki po tej formacji. Tuż po zmroku, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odczytano apel poległych. Po nim oddano salut armatni z repliki armaty Bofors wz. 1936.

Niedzielną część uroczystości rozpoczęła Msza Św. tradycyjnie odprawiona w kościele pw. NNMP, po której poczty sztandarowe, goście i mieszkańcy przeszli na plac Stary Rynek. Z tego miejsca można było obserwować defiladę kawalerii w wykonaniu członków Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich, następnie inscenizację historyczną obrazującą przekazanie szefostwa Pułku gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu (1938 rok).

W swoich okolicznościowych wystąpieniach zarówno sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, jak i burmistrz Marcin Jakubowski podkreślili silne związki wojska z Mińskiem Mazowieckim, wyrazili podziw dla zaangażowania z jakim Towarzystwo Pamięci 7. PUL kultywuje kawaleryjskie tradycje i podziękowali za zorganizowanie ważnej dla pielęgnowania lokalnej tożsamości uroczystości.

Na zakończenie obchodów złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Organizatorami uroczystości były Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz Muzeum Ziemi Mińskiej. Patronat Honorowy objął Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski.

fot. Andrzej Partyka i Leszek Siporski

 

Bezbramkowy remis Mazovii z Huraganem

W pierwszy dzień wiosny 21 marca o godzinie 14:00 Mazovia rozegrał swój kolejny mecz o Mistrzostwo IV ligi. Rywalem był Huragan Wołomin, którego głównym atutem w tym meczu miało być własne boisko. Mecz od początku był bardzo wyrównany i obie drużyny przez pierwsze minuty spotkania badały się wzajemnie. Jednak Mińscy piłkarze już w 5 minucie spotkania stwarzają doskonałą sytuacje - po wrzutce w pole karne Bondara uderza piłkę głową, jednak fantastycznie interweniuje bramkarz gospodarzy wybijając piłkę na rzut rożny. Dalszy ciąg pierwszej połowy to bardzo dużo walki w środkowej części boiska gdzie Puciłowski, Krajewski i Kozakiewicz bardzo ciężko pracowali na to by tworzyć sytuacje dla Mazovii ale także na to by jak najszybciej przerywać ataki Huraganu. Mecz był bardzo zacięty a gra opierała się na twardej grze. Do przerwy drużyna z Wołomina stworzyła sobie jedną dogodną sytuację. Po przerwie na boisko Mazovia wychodzi z jedną zmianą Dawida Mataka zastępuje Marcin Kowalczyk. W drugiej połowie lekką inicjatywę przyjął Huragan Wołomin, który to coraz częściej znajdował się z piłką w okolicach bramki strzeżonej przez Szelągowskiego, jednak albo nasz bramkarz świetnie bronił albo obrońcy nie dopuszczali do oddania strzału. W 70 minucie spotkania świetnym "crosem" popisuje się Puciłowski, piłka trafia pod nogi Kowalczyka ten pędzi lewym skrzydłem mija obrońcę rywala zagrywa w okolice 16 metra gdzie jest Kozakiewicz ten strzela lewą nogą jednak piłka mija "długi słupek" i tylko jęk zawodu na trybunach w sektorze goście gdzie świetny doping prowadzili kibice z Mińska. Obie drużyny walczyły do ostatniej minuty o to by w tym meczu zdobyć 3 punkty, nikt nie odstawiał nogi. W 80 minucie Bartek Kozakiewicz zostaje brutalnie faulowany przez zawodnika Huraganu. Sędzia pokazuje tylko żółtą kartkę, a Bartek opuszcza boisko na noszach. Trener Puchalski jest zmuszony dokonać zmiany i kontuzjowanego Kozakiewicza zastępuje wracającym po kontuzji kolana Danielem Smugą. Wynik 0-0 utrzymuje się do końca meczu. Po dwóch zwycięstwach lekki niedosyt pozostaje, mimo wszystko należy jednak cieszyć się z dobrej gry Mińszczan oraz punktu zdobytego na wyjątkowo trudnym terenie.

Warto dodać że tuż po meczu IV ligi pomiędzy pierwszymi drużynami Huraganu Wołomin oraz Mazovii Mińsk Mazowiecki odbył się mecz sparingowy pomiędzy drugimi drużynami wyżej wymienionych zespołów. Wynik niczym nie różnił się od tego z meczu o mistrzostwo IV ligi i zakończył się bezbramkowym remisem.

W najbliższą sobotę 28 marca pierwsza drużyna Mazovii zmierzy się w Mińsku na boisku przy ul. Sportowej z KS Łomianki. Mecz zapowiada się szalenie ciekawie, bowiem obydwie drużyny posiadają tą samą ilość punktów w tabeli. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 15:00 – zapraszamy do kibicowania! Z kolei w niedzielę 29 marca rozgrywki A-klasowe rozpoczyna druga drużyna Mazovii walcząca o awans do Ligi Okręgowej – mecz z Wichrem Sadowne na boisku przy ul. Sportowej o godz. 14:30. Serdecznie zapraszamy kibiców!

(MMM+SA)

Niezwyczajni 2014

Każdego roku ponad 10 000 instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego przepracowuje miliony godzin wolontariacko, mając swój wkład w wychowanie młodego człowieka. Przed 3 laty powstał plebiscyt „Niezwyczajni”, po to by wyróżnić instruktorów, którzy swoją pracą i postawą mogą stanowić inspiracje dla innych. A przede wszystkim żeby móc wyrazić wielkie, tak rzadko słyszane, „Dziękuje”.

Tegoroczna edycja był dla naszego Hufca wyjątkowa. Nasz instruktor phm. Piotr Gazda został nominowany w kategorii „Aktywność Obywatelska”. Wyróżnienie to otrzymał za stworzenie programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „miniInżynier” – innowacyjego projektu zajęć z przedmiotów inżynierskich, mający na celu zachęcenie młodzieży do poznawania świata. Jego kandydatura została wybrana spośród 30 zgłoszonych osób w tej kategorii i zakwalifikowano go do finałowej 5, w której o zwycięstwie decydowało głosowanie internautów oraz jury/kapituły konkursu.

28 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, pod hasłem „Pokolenie Wolności” odbyła się uroczysta Gala Dnia Myśli Braterskiej podsumowująca plebiscyt Niezwyczajni 2014. Przed rozpoczęciem uroczystości reprezentacja naszego Hufca brała udział w panelu dyskusyjnym „Jak budować przestrzeń dla Harcerstwa w mieście?”. Dzięki wiedzy jaką podzielili się z nami paneliści czyli dyrektorzy komórek ds. rozwoju Społecznego miasta Gdańsk i oświaty, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, dyrektorzy szkół i instruktorzy Gdańskich hufców wiemy więcej jak budować partnerskie relacje z władzami miasta i dyrektorami szkół. Mamy nadzieję, że to doświadczenie pomoże nam jeszcze lepiej współpracować ze szkołami i wzmocni budowanie pozycji wśród władz i mieszkańców miasta Mińsk Mazowiecki. Po tym wydarzeniu odbyło się spotkanie z Naczelniczką ZHP – najwyżej władzy 100 tyś. organizacji z osobami nominowanymi. Było to nie zapomniane przeżycie uścisnąć rękę osoby będącej wielkim autorytetem harcerskim i usłyszeć: „Dziękuje za Twoją pracę”.

O godz. 16 rozpoczęła się Gala, której motywem przewodnim był Ruch. Mieliśmy okazję oglądać wspaniałych spektaklów tanecznych dla których tło stanowiły obrazy Gdańska i pięknej Polskiej przyrody, w przerwach między ogłaszaniem kolejnych zwycięzców poszczególnych kategorii. Wręczenia statuetki dokonywali ważni działacze społeczni reprezentujący takie urzędy jak: Kancelaria Prezydenta, Premiera RP czy pani Poseł Lidia Krajewska. Nasz nominowany był blisko sięgnięcia statuetki. Nagrodę w tej kategorii odebrał pwd. Marcin Świderski . Znalezienie się wśród 25 najwspanialszych instruktorów roku 2014 jest ogromną nobilitacją dla wyróżnionego i całego środowiska. Dziękujemy bardzo wszystkim którzy zagłosowali na Piotrka. Ciepłe słowa które usłyszeliśmy przy okazji tego głosowania i zainteresowanie jakiego doświadczyliśmy mobilizują nas do ciężkiej pracy.

Instruktorzy hufca ZHP „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim 

 

OGÓLNOPOLSKI   TURNIEJ   BEZPIECZEŃSTWA   W   RUCHU   DROGOWYM

Dzień Promocji Szkoły w gimnazjum papieskim

26 marca o godz. 18.00 drzwi Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim zostaną otwarte dla szóstoklasistów i ich rodziców. Kandydatom na uczniów gimnazjum pokaże, jaką przygotowało dla nich ofertę.

Będzie można obejrzeć szkolne wnętrza podczas wycieczki z przystankami. Nikt się nie będzie nudził. Przygotowano występ teatralny, pokazy sportowe, doświadczenia chemiczne, wystawy zdjęć, kronik, gazetek, prezentację multimedialną i inne atrakcje. Będzie można porozmawiać z uczniami, nauczycielami i dyrektorem szkoły. Gimnazjum zaproponuje naukę w klasie przyrodniczo-laboratoryjnej, akademickiej humanistycznej, matematyczno-informatycznej, integracyjnej - artystycznej, politechnicznej, europejskiej - językowej, usportowionej oraz przysposabiającej do pracy.  Warto do nas zajrzeć do szkoły przy Budowlanej , by podjąć dobrą decyzję. Przed szóstoklasistami 1 kwietnia sprawdzian, a od 13 kwietnia rusza elektroniczna rekrutacja do gimnazjów. 

Iza Saganowska

SYRENA ALARMOWA!

SYRENA    ALARMOWA

Informujemy, że  w  każdy  czwarty  czwartek  miesiąca  w  godz. 1100 - 1300  w  ramach  treningów  powszechnego  ostrzegania  i  alarmowania  zostanie  włączona  syrena  alarmowa  na  terenie  Oddziału  Specjalnego  Żandarmerii  Wojskowej w  Mińsku  Mazowieckim  przy  ul.  Warszawskiej  267.

STOP! wypalaniu traw na Mazowszu

Koleje Mazowieckie szkolą przyszłych maszynistów i kierowników pociągów

Kursy dla osób chcących podjąć pracę w zawodzie konduktora bądź maszynisty prowadzone są przez spółkę w ramach działającego w niej ośródka szkoleniowego. Wdrożenie działań szkoleniowych to kolejny krok spółki zmierzający do sukcesywnej likwidacji luki pokoleniowej wśród osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu kolejowego. Urząd Transportu Kolejowego umieścił Koleje Mazowieckie na liście podmiotów uprawnionych do szkolenia i egzaminowania osób ubiegających się o licencję maszynisty i świadectwa maszynisty.

Ze względu na konieczność bieżącego uzupełniania zatrudnienia w grupie osób związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu pociągów za priorytetowe działania w ramach polityki kadrowej w spółce Koleje Mazowieckie zostały uznane szkolenia na stanowisko maszynisty i konduktora/kierownika pociągu. Uruchomione zostały one w porozumieniu z mazowieckimi urzędami pracy, uczestniczącymi w procesie rekrutacji kandydatów do tych kursów. Do udziału w nich można było zgłaszać się także indywidualnie,
bez pośrednictwa urzędu pracy.

W sumie w 2014 roku w szkoleniach na licencję maszynisty i konduktora wzięło udział blisko 80 osób. Wśród nich znajdowały się 44 osoby wytypowane we współpracy z urzędami pracy – w tym przypadku koszty szkolenia pokryły te urzędy – a także 19 osób prywatnych pokrywających koszt udziału w zajęciach we własnym zakresie. Spośród 44 osób, które w 2014 r. uczestniczyły w szkoleniu na licencję maszynisty, pozytywny wynik na egzaminie uzyskało 38 kursantów. Po ukończeniu szkolenia na licencję maszynisty
w 2014 r. szkolenie na świadectwo maszynisty rozpoczęło 28 pracowników spółki. Natomiast
w przeprowadzonym w pierwszym kwartale 2014 r. szkoleniu na referenta handlowo-pasażerskiego, konduktora wzięło udział 33 kursantów – wszyscy przeszli pomyślnie egzamin. Zarówno osoby kierowane na szkolenia przez urzędy pracy, jak i te, które wzięły w nich udział indywidualnie, otrzymują propozycję pracy w Kolejach Mazowieckich.

W celu usprawnienia procesu szkolenia przyszłych maszynistów w 2014 roku spółka zakupiła symulator jazdy pociągu. To nowoczesne urządzenie  wykorzystywane jest także jako narzędzie służące doskonaleniu pracydla już pracujących w spółce maszynistów. Dotychczas tego typu szkolenia można było odbyć jedynie w ośrodku posiadającym symulator lokomotywy EP-09.

Planując działania związane z polityką kadrową, staramy się uwzględniać nie tylko bieżące potrzeby spółki, ale również jej przyszłe losy, a także przyszłość branży kolejowej w ogóle. Zdajemy sobie sprawę z tego, że im wcześniej podejmowane będą przedsięwzięcia mające na celu uzupełnienie powiększającej się luki pokoleniowej głównie wśród maszynistów, tym skuteczniej uda się zniwelować negatywne skutki tego zjawiska. Nam udaje się to w dużym stopniu, co naturalnie nie oznacza, że spoczniemy na laurach – powiedział Marcin Karlikowski, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Kolei Mazowieckich.

Funkcjonowanie ośrodka szkoleń zawodowych posiadającego nowoczesny symulator jazdy pociągu, wyposażony w sale szkoleniowe z nowoczesnym sprzętem multimedialnym oraz szerokim dostępem do specjalistycznej literatury, umożliwiającej przyswajanie wiedzy przez uczestników kursów i wysokiej zdawalności, zostało dostrzeżone przez innych uczestników rynku szkoleń. Fakt ten potwierdzają propozycje objęcia szkoleniem osób z innych spółek realizujących zadania na rzecz kolei lub z urzędów pracy spoza województwa mazowieckiego.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM” sp. z o.o.

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 473 75 51; 0 661 929 207

 

Koleje Mazowieckie – informacje o spółce

„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. została powołana 29.07.2004 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego
(51 proc. udziałów) i „PKP Przewozy Regionalne” sp. z o.o. (49 proc. udziałów). Od 2008 r., po odkupieniu udziałów
od „PKP Przewozy Regionalne”, jedynym właścicielem spółki jest Samorząd Województwa. Obecnie Koleje Mazowieckie

to najnowocześniejszy regionalny przewoźnik kolejowy w kraju i spółka z ponad 23 proc. udziałem w rynku przewozów pasażerskich. W 2013 roku z usług Kolei Mazowieckich skorzystało ponad 62 mln osób. W ciągu doby spółka uruchamia około 800 pociągów.

Prezesem Zarządu KM jest Artur Radwan.

Przewodniczącym Rady Nadzorczej KM jest Waldemar Kuliński.

Ogłoszenie Burmistrza Miasta o  przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki

Przystanek Historia – Film

W środę, 25 marca przy ul. Kościelnej w Mińsku Mazowieckim uroczyście odsłonięto kolejny z Przystanków Historia, a krótkiego wprowadzenia dokonał dyrektor MDK Piotr Siła. Motywem przewodnim jest Film, czyli wszystko, co nasze miasto ma wspólnego z polską kinematografią. Bo właśnie w Mińsku Mazowieckim kręcono sceny do „Ślubów ułańskich” (1934), czy Monidła (1969). Andrzej Wajda znalazł w naszym mieście plan zdjęciowy do „Brzeziny” i „Pierścionka z orłem w koronie”. Więcej ciekawostek znaleźć można na przystanku, którego wiata stanowi swego rodzaju planszę z ekspozycją archiwalnych zdjęć uzupełnionych tekstem historycznym. A to dzięki zastosowaniu przezroczystej usztywnianej folii z nadrukowanym tekstem i skanami dawnych fotografii.

Niespodzianką dla zebranych przy przystanku mińszczan był gość specjalny w osobie aktora Olgierda Łukaszewicza, który zagrał Stasia w „Brzezinie”. Wspominał Mińsk Mazowiecki lat 70-tych, relacje z lokalnymi statystami, czy fakt, że – o ile dobrze pamięta – grali w tym filmie Wajdy bez scenariusza, improwizując. Od mińskiego artysty otrzymał na pamiątkę tamtych dni grafikę przedstawiającą nasze miasto. Teraz postanowił „zwrócić” mińszczanom to dzieło, a swoje myśli zawarł w osobistej dedykacji:

Drodzy! Niech dzieło Pana Chabrowskiego – niegdyś prezent dla „Stasia” z „Brzeziny” Wajdy wraca do swoich w Mińsku. Oboje z żoną przez lata cieszyliśmy się tym dziełem – wspomnieniem, a teraz niech Państwa cieszy, a Autor mi wybaczy…

Olgierd Łukaszewicz

W dniu wspominania „Brzeziny” na Przystanku Historia po 45 latach.

Wielkanoc 2015 r.

Olgierd Łukaszewicz przeczytał fragment opowiadania „Brzezina”, a Mariusz Dzienio uraczył zebranych ciekawostkami z mińskich planów filmowych.

- Od dziś mieszkańcy miasta będą mogli przystanąć i pochylić się nad „filmową” historią Mińska Mazowieckiego uwiecznioną w takich arcydziełach jak „Brzezina” i „Pierścionek z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy, czy „Europa, Europa” Agnieszki Holland. – powiedział burmistrz Marcin Jakubowski.

Najprawdopodobniej nie ma drugiej takiej trasy w Polsce. Dlatego chapeau bas! dla pomysłodawców projektu Przystanek Historia, którymi są Joanna Wilczak (m.in. projekt graficzny) oraz Mariusz Dzienio (fotografie, teksty). Dzięki ich kreatywności i pomysłowości każdy podróżujący autobusami oraz przechodzień może zapoznać się z historią miasta w łatwy i przystępny sposób.

Bezpłatne szczepienia dla mińszczanek!

Doczekaliśmy czasów, kiedy nareszcie można, a nawet powinno się poruszać kwestie, które nie tak dawno były tematami tabu. Głośno i bez kamuflażu zaczęto mówić o delikatnych, intymnych sprawach związanych z nowotworami narządów rodnych kobiet. Wielu rodzinnym tragediom, gdzie traci się matki lub córki można zapobiec poprzez regularne badania cytologiczne, edukację i szczepienia ochronne.

Dlatego Rada Miasta Mińsk Mazowiecki uchwaliła program zdrowotny „Profilaktyka raka szyjki macicy  i innych chorób wywoływanych przez zakażenie wirusem HPV dla Miasta Mińsk Mazowiecki na lata 2015 – 2017”, który umożliwia bezpłatne zaszczepienie dziewczynek 13-letnich zamieszkujących na terenie miasta Mińsk Mazowiecki.

Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie możliwości zapobiegania i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem HPV oraz zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez prowadzenie edukacji zdrowotnej również wśród chłopców i rodziców dziewczynek, czy wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wśród 13-letnich dziewczynek zamieszkujących na terenie miasta Mińsk Mazowiecki. Na 2015 rok przewidziano zaszczepienie dziewczynek z rocznika 2002. Szczepienie dziewczynek zalecają polskie towarzystwa medyczne np. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Wakcynologii, czy Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Szczegóły realizacji programu wkrótce.

http://koalicjarsm.pl/

Boisko wielofunkcyjne na Aquaparku

Koncert w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Cudowna lampa i Aladyn

Miejski Dom Kultury i Zamek Atlantis zapraszają na spektakl „Cudowna lampa i Aladyn". Spektakl w wykonaniu Zamku Atlantis - teatru działającego na Zamku Królewskim w Warszawie.
19 kwietnia 2015 r. godz. 12.30, bilet wstępu 15 zł (jeden opiekun wstęp gratis).

występują - Hanna Piaseczna, Alina Więckiewicz
scenariusz i reżyseria - Hanna Piaseczna, Alina Więckiewicz
kostiumy i rekwizyty - Alina Więckiewicz
opieka artystyczna – Jacek Pacocha

Historia ubogiego Aladyna, którego los zostaje odmieniony przez przypadkiem znalezioną starą lampę jest znanym motywem Baśni tysiąca i jednej nocy. Nasz spektakl powstał na motywach „Klechd sezamowych” Bolesława Leśmiana. Zafascynowane Orientem aktorki stworzyły świat pełen zróżnicowanych postaci, przygód i wartkiej narracji. Muzyka arabska przenosi widzów w świat nargili, mocnej kawy i bardzo słodkiej herbaty, gdzie ludzie bez zbytniego pośpiechu kontemplowali opowiadanie i wysłuchiwanie tysięcy opowieści…

 

Ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Przedszkola Miejskiego Nr 1

3 kwietnia Urząd Miasta pracuje krócej

Przerwa Wielkanocna 2015 w Aquaparku

Spotkanie z Haliną Kunicką i Kamilą Drecką - odwołane

Zawiadamiamy, że spotkanie z Panią Haliną Kunicką (planowane na dzień 15 kwietnia) zostało odwołane z powodu choroby. Nowy termin zostanie wkrótce wyznaczony.  

Dzień Węgierski w MZM

Odwołane spotkanie z Haliną Kunicką

Kalendarium

«kwiecień 2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234dzień: 5dzień: 6dzień: 7
89101112dzień: 13dzień: 14
1516dzień: 1718192021
2223242526dzień: 27dzień: 28
2930

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 33449