Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 8 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • Aktualności kwiecień    /   

Treść strony

Zaproszenie do udziału w konsultacjach społecznych

Warsztaty Teatru Ruchu „INSPIRACJE”  

Miejski Dom Kultury oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na warsztaty Inspiracje Teatru Ruchu.

Ideą projektu jest aktywna edukacja, skierowana na uczestnictwo w twórczym działaniu, wymianie doświadczeń i integracji artystycznej. Projekt ma charakter edukacyjno – upowszechnieniowy; wypełnia lukę w tym kierunku sztuki, będąc także odpowiedzią na potrzeby młodego środowiska o twórczych zainteresowaniach.

Warsztaty przewidziane są jako cykl pięciu sesji dwudniowych po 10 godzin. Każdemu ze spotkań, oprócz części praktycznej, towarzyszą pokazy wideo prezentujące fragmenty spektakli i różne techniki wybitnych twórców pantomimy, tańca współczesnego i teatru ruchu. Podsumowaniem piątej sesji warsztatowej będzie pokaz etiud stworzonych przez uczestników warsztatów i spektakli w wykonaniu wykładowców. Pokaz i spektakl będą pokazane miejscowej publiczności.

Warsztaty poprowadzi Bartłomiej Ostapczuk.

Wstęp wolny. Warsztaty dla osób pow. 16 roku życia. Ilość miejsc ograniczona.

zapisy: promocja@mdkmm.pl

 

Bartłomiej Ostapczuk - aktor-mim, autor reżyserii i choreografii przedstawień teatru pantomimy.
Pomysłodawca i założyciel Teatru Mimo; W latach 1998 –2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów pod dyrekcją Stefana Niedziałkowskiego. Od 2005r. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w Teatrze Na Woli w Warszawie.

Aktor amerykańskiego teatru pantomimy „Alithea Mime Theatre”. Wielokrotny stypendysta „The School for Mime Theatre” w USA (lata 2001,2003,2004)
Autor choreografii i ruchu scenicznego przedstawień w teatrach dramatycznych.
Gościnnie występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w spektaklach reżyserowanych przez: Krzysztofa Warlikowskiego, Mariusza Trelińskiego, Mikołaja Grabowskiego, Tomasz Koninę i Achima Freyera. Wykładowca teatru pantomimy w ramach projektu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki-Inspiracje(od 2004 r.)
Współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005r. prowadzi w Warszawie studio teatru pantomimy.
Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico,Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji.

Plan Warsztatów Teatru Ruchu Inspiracje

 

11 kwietnia /sobota/ - 10.00-13.00, 14.00-17.00  (6 godz + 1godz przerwy) 

12 kwietnia /niedziela/ - 10.00-14.30 (4 godz + 30 min. przerwy)

 

18 kwietnia /sobota/ - 10.00-13.00, 14.00-17.00  (6 godz + 1godz przerwy) 

19 kwietnia /niedziela/ - 10.00-14.30 (4 godz + 30 min. przerwy)

 

25 kwietnia /sobota/ - 10.00-13.00, 14.00-17.00  (6 godz + 1godz przerwy) 

26 kwietnia /niedziela/ - 10.00-14.30 (4 godz + 30 min. przerwy)

 

10 maja /niedziela/ - 10.00-14.00 15.00-18.00 (7 godz + 30 min. przerwy)

 

16 maja /sobota/ od godz. 10.00 – próba

17 maja /niedziela/ od godz. 10.00 – próba techniczna, próba generalna 

spektakl godz. 18.00

 

 

Urszula Dudziak w MDK

Urszula Dudziak to artystka, która oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności, historiami o legendach światowego jazzu, muzyce oraz niezrównaną energią, która obdarza zgromadzoną publiczność. Podczas koncertu wykona utwory z pierwszego od lat studyjnego albumu „Wszystko gra” w którym jazz zmieszał się z muzyką z różnych zakątków świata.

Bezpieczny senior

Piłka siatkowa i piłka nożna dla rocznika 2002

Z dniem 1 września 2015 roku przy akceptacji Burmistrza Miasta oraz współpracy z MKS  „Olimp” i  MOSiR  w Gimnazjum Miejskim nr 1 im. Gen. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim zostanie utworzona klasa sportowa o specjalności piłka siatkowa – dziewczęta i piłka nożna – chłopcy dla urodzonych w roku 2002.

Szkoła dysponuje odpowiednią bazą treningową i sprzętem sportowym. Ukierunkowany program szkolenia sportowego, ma na celu ujawnienie predyspozycji i uzdolnień uczniów w/w dyscyplinach sportu. Za zgodą Burmistrza Miasta ustalono obowiązkowy wymiar godzin zajęć sportowych, który wynosi 10 godzin tygodniowo. W ramach tych godzin realizowane będą obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego (4 godz./tydz.) przewidziane w ramowym planie nauczania dla gimnazjum i równolegle program szkolenia sportowego (6 godz./tydz.). Dyrekcja szkoły i kadra pedagogiczna stworzy uczniom klasy sportowej najlepsze warunki umożliwiające łączenie zajęć sportowych z realizacją zajęć dydaktycznych.

Gimnazjum Miejskie nr 1 już trzy lata temu wzięło na siebie odpowiedzialność prowadzenia klas sportowych na rzecz stworzenia uzdolnionej młodzieży właściwych warunków do rozwijania swoich talentów i pasji, a także zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do nauki w gimnazjum. Bardzo dobre wyniki dydaktyczne uczniów klas sportowych, ich sukcesy sportowe i pozytywna współpraca z Rodzicami potwierdzają, iż podjęta inicjatywa przekłada się na realne korzyści dla naszych gimnazjalistów.

Gimnazjum Miejskie nr 1 to bezpieczna szkoła, w której każdy nastolatek znajdzie swoje miejsce. Zależy nam, by nasi uczniowie w odpowiednich warunkach inspirowani przez dobrą kadrę pedagogiczną zdobywali wiedzę i rozwijali swoje zdolności. Zależy nam również, by rodzice byli aktywnymi uczestnikami życia gimnazjum.

Zapraszamy Szóstoklasistów i ich Rodziców do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną dostępną na stronie internetowej szkoły www.gm1minskmazowiecki.szkolnastrona.pl

Iwona Dróżdż
wicedyrektor ZSM nr 1

Powiatowa Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych i Dzień Otwarty w "Mechaniku"

Wieczór poezji z Zofią Kucówną ODWOŁANY

 

KINO ZNOWU W NASZYM MIEŚCIE!

Miejski Dom Kultury po raz siódmy we współpracy z Kinem Orange organizuje seanse filmowe w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim.

Kino Orange to największego kino objazdowe, które wyświetla najnowsze produkcje filmowe w miejscowościach, w których na co dzień nie ma kin. Seanse odbywają się na profesjonalnym sprzęcie projekcyjnym, w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki projektorowi cyfrowemu, widzowie mogą oglądać filmy w technologii 3D.

Zapraszamy 20 kwietnia 2015 r.

BARANEK SHAUN - godz. 10:00

ASTERIKS I OBELIKS. OSIEDLE BOGÓW - godz. 12:00

DISCO POLO - godz. 16:00

BODY/CIAŁO - godz. 18:15

SZYBCY I WŚCIEKLI 7 - godz. 20:15

Cena biletu 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy do nabycia on-line na http://kinoorange.pl lub przed seansami.

Wieczór Piosenki Francuskiej

 

JOSELA RAKOWERA ROZMOWA Z BOGIEM

 

Stragan Sendomierski 2015

W Niedzielę Palmową, 29 marca mińszczanie mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Mińskiej Targu Wielkanocnym. Dotychczasowe badania historyczne wskazują, że w XVI w. sąsiadowała z Menskiem inna osada – Sendomierz, właśnie w miejscu dzisiejszego Pl. Jana Kilińskiego. Stąd nazwa targu i jego lokalizacja.

W tym roku zaprezentowało się odwiedzającym ok. 35 wystawców zarówno z Mińska Mazowieckiego, jak i okolicznych gmin, a nawet sąsiedniego powiatu węgrowskiego. A kupić można było m.in. własne wyroby wędliniarskie wystawców, miody, nalewki, jak również rękodzieło artystyczne (biżuteria, torebki, dekoracje do mieszkań) i tradycyjne wielkanocne stroiki.

W pierwszy weekend września dyrektor MZM Leszek Celej zaprasza na Targ Janowy z po raz pierwszy organizowanym w Mińsku Mazowieckim Turniejem Nalewek Domowych.
 

tekst, fot.: A. Cichoń

Nowy numer gazety MIM on line

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Tenisie Stołowym 18.04.2015

Nowe oblicze Miejskiego Domu Kultury

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w Pałacu Dernałowiczów będącym siedzibą Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, usunięcie progu w drzwiach frontowych, zakup fortepianu, schodołaza oraz sprzętu projekcyjnego to najważniejsze elementy projektu, który decyzją Zarządu Województwa otrzymał unijne dofinansowanie. Umowę o dofinansowanie projektu pn. „Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim wraz ze wzbogaceniem oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury” podpisali w dniu dzisiejszym Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego - Janina Ewa Orzełowska,  Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - Elżbieta Lanc i Dyrektor MDK – Piotr Siła. Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski podkreślił niewątpliwe znaczenie otrzymanego wsparcia oraz aktywną działalność MDK w obszarze kultury. Dyrektor podziękował współpracownikom za pracę włożoną w przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej oraz podziękował za otrzymane dofinansowanie, które umożliwi również zlikwidowanie barier architektonicznych w Pałacu i korzystanie z obiektu przez osoby niepełnosprawne.

 

Tytuł projektu: „Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim wraz ze wzbogaceniem oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury”

Beneficjent: Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

Całkowita wartość projektu: 1 197 056,91 zł

Kwota dofinansowania: 717 516,45 zł

Działanie: 6.1 Kultura

 

tekst: J. Dutkiewicz,

fot. MDK Mińsk Maz.

 

 

Informacja Burmistrza Miasta

I N F O R M A C J A

Informuję, iż w dniu 27 marca 2015 r. ustaliłem, a w dniu 30 marca 2015 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący nieruchomość lokalową położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. 1 PLM Warszawa 1B (lokal nr 14) przeznaczoną do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz dotychczasowej najemczyni lokalu. Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 30 marca 2015 r. do dnia 20 kwietnia 2015 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowieck

/-/ Marcin Jakubowski

Finał Mistrzostw Powiatu Juniorów w Koszykówce

W 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

W 10. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II burmistrz Marcin Jakubowski złożył w imieniu mieszkańców miasta symboliczną wiązankę przy pomniku na terenie Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki Uchwałą Rady Miejskiej z 10 marca 1999 roku.

 


tekst, fot. A. Cichoń

Wystartowała Lampionada

Wystartowała Lampionada – Puchar Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego w Marszach i Biegach na Orientację. W niedzielę, 29 marca odbył się I etap, w którym wystartowało 41 uczestników, 21 w marszach i 20 w biegach na orientację. Pogoda dopisała - było słonecznie i bezwietrznie. Start miał miejsce na terenie ZSZ Nr 2, a teren zawodów stanowił las o zmiennej przebierności. Uczestnicy w punkcie rejestracji otrzymywali mapy z zaznaczonymi punktami, gdzie należało dokonać potwierdzenia dotarcia poprzez „skasowanie” karty specjalnym kasownikiem. Kierownikiem zawodów i budowniczym trasy był Marcin Okrzejski. Rozgrywka podzielona była na kategorie turystyczną (dla początkujących i zaawansowanych) oraz sportową.
Kolejny etap 12 kwietnia. Można dokonywać zapisów.

Protokół

 

 

tekst: A. Cichoń

fot. organizator

VIII edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Policjant, który mi pomógł”

Szczegóły pod linkiem:

http://kppminsk.policja.waw.pl/portal/pmm/177/56068/Mozna_zglaszac_policjantow_w_konkursie_
Policjant_ktory_mi_pomogl.html

Mecz MKS Mazovia vs Błękitni Raciąż

Kampania społeczno-edukacyjna "Żyj z pompą!"

Kampania społeczno-edukacyjna "Żyj z pompą!" na rzecz osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD) ruszyła 27 marca 2015r.

Apeluje ona do zrezygnowanych opiekunów małych pacjentów o śledzenie postępów medycyny i nowych refundacji terapii, które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym. Podejmuje także walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób z MPD. Kampanię wspierają charytatywnie Piotr Gruszka i Barbara Kurdej-Szatan.

Kampania "Żyj z pompą!", zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, w tym także przez mińskie Stowarzyszenie "KROK DALEJ",  jest poświęcona podniesieniu świadomości na temat osiągnięć w leczeniu MPD. Zwraca uwagę na problem braku wiedzy - zarówno wśród pacjentów, ich bliskich, ale także w środowisku medycznym - o nowych, lepszych sposobach walki z chorobą.

W załączeniu  materiały informacyjne:

MARATOŃCZYCY DOBIEGLI

Od kilku lat uczniowie klas III w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim w marcu biorą udział w Maratonie Wiedzy. Jest to pomysł pani wicedyrektor Urszuli Ćwiek polegający na cotygodniowych – weekendowych zadaniach dla uczniów i kończący się nocką w szkole, podczas której uczniowie intensywnie się uczą.

Trzecioklasiści od początku marca co weekend mogli rozwiązywać przygotowane dla nich zadania ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych. Każdy uczeń miał szansę na sukces, ponieważ idea projektu jest taka, żeby uczniowie rozwiązywali zadania o zróżnicowanym stopniu trudności dostosowanym do swoich możliwości. Tegoroczną innowacją zaproponowaną i przygotowaną technicznie przez informatyka – pana Mariusza Jaguścika było przeprowadzenie Maratonu Wiedzy z wykorzystaniem platformy internetowej Classroom. Każdy uczeń otrzymywał kod dostępu do platformy, logował się na swoim koncie, gdzie znajdował zestaw zadań do wykonania przez weekend. Okazało się, że Classroomy przypadły do gustu zarówno uczniom, którzy chętnie wypełniali zadania za pośrednictwem nowego narzędzia edukacyjnego, jak i nauczycielom, którzy bardzo sprawnie mogli ocenić uczniowskie odpowiedzi i opatrzyć je odpowiednim komentarzem. Przez trzy kolejne tygodnie trzecioklasiści gromadzili punkty na swoim koncie, a zwieńczeniem prawie miesięcznych starań była dodatkowa porcja wiedzy, którą mogli zdobyć podczas nocki w szkole z piątku na sobotę 27/28 marca.

W tym roku chętnych do nocnej nauki było ponad 100 uczniów, a to niezły wynik, zwłaszcza że warunkiem nocowania w szkole było wzięcie udziału w zmaganiach weekendowych. Trzecioklasiści do północy rozwiązywali zadania, różnorodne testy i brali udział w konkursach przedmiotowych, czyli naprawdę intensywnie powtarzali wiedzę lub ją uzupełniali. W tym roku dyrekcja zaprosiła również rodziców uczniów do nocnej wizyty w szkole. Ci rodzice, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, dowiedzieli się, jak dużo muszą umieć ich dzieci i jakim wyzwaniem jest bardzo dobre przygotowanie się do egzaminów gimnazjalnych. Zarówno dyrekcja, jak i nauczyciele doceniają to, że rodzice chcą się włączać w proponowane przez szkołę projekty edukacyjne dla ich dzieci i tym samym wspierają szkolne inicjatywy o charakterze dydaktycznym. Po cyklu zajęć przedmiotowych o północy uczniowie zajadali się pizzą, potem były rozgrywki sportowe i ogłoszenie wyników tegorocznego Maratonu: I miejsce zajął Radosław Kuźma z 3f, II – Jakub Golba z 3f, III – Dawid Radłowski z 3g, IV – Martyna Kłoczewiak (3f), a V – Marta Jabłońska (3g). Wszyscy ci uczniowie w nagrodę otrzymali karty prezentowe do Empiku o zróżnicowanej wartości. Co roku prowadzony jest też konkurs na klasę, która zgromadzi najwięcej punktów w przeliczeniu na 1 ucznia za wszystkie zadania. W tej konkurencji wygrała 3f (medialna)! Gratulacje należą się wszystkim, którzy cały marzec poświęcili na naukę do egzaminu. Trzymamy kciuki, żeby uczniom wystarczyło energii do pracy do samych egzaminów, które odbędą się w dniach 21-23 kwietnia.

Agnieszka Kożuchowska – nauczycielka jęz. polskiego

Złoto Łukasza w warcabach 100-polowych

W dniach 21-28 marca w Lututowie (woj. Łódzkie) odbył się Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski w warcabach 100-polowych w których wzięło udział 12 najlepszych zawodników kraju w tym 3 zawodników klubu MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki. Byli to: Natalia Sadowska, Bartosz Goliński i Łukasz Kosobudzki. Natalia i Bartosz do Finału IMP awansowali poprzez Półfinały Mistrzostw Polski w których zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce w swoich grupach eliminacyjnych. Łukasz, brązowy medalista z 2014 roku, miejsce w Finale miał zapewnione gdyż trójka medalistów z poprzedniego roku miała awans z „automatu”.

Świetny występ zanotował Łukasz, który deklasując rywali w 11 rundach zdobył

16 punktów wygrywając 5 partii i 6 remisując. W drodze po złoty medal pokonał on m.in. poprzedniego mistrza Damiana Reszkę (Lokator Gniezno), który tym razem zajął 2 miejsce zdobywając 13 punktów. Tyle samo punktów zdobyła Natalia Sadowska, która zajęła 3 miejsce ustępując Damianowi tylko mniejszą liczbą zwycięstw. Bartosz Goliński zajął 9 miejsce zdobywając 9 punktów.

 

Strona mistrzostw: http://imp2015.daminator.eu/

Łukasz odbierający Puchar od Wójta Gminy Lututów:

http://imp2015.daminator.eu/?attachment_id=379

Noc Świętej Heleny - film promocyjny

Pokaz filmu "Dama" w MDK

MARSZ KATYŃSKI

Marsz Katyński to organizowany w Mińsku Mazowiecki od 2013 roku  – doroczny przedsięwzięcie, którego celem jest  upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.

Marsz organizowany jest dla upamiętnienia polskich oficerów WP, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. Pochód tworzą członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, oraz wszyscy którzy chcą wspomnieć te tragiczne wydarzenia z naszej historii . W tym roku marsz tradycyjnie rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 10:00 na stacji PKP i przejdzie ulicami naszego miasta. Organizatorem marszu jest Społeczny Komitet "Dziękujemy za Wolność" przy współpracy z Narodowym Mińskiem Mazowieckim wraz z grupami rekonstrukcyjnymi 7 Pułku Ułanów Lubelskich, "Niepodległość", "Śródmieście".

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.
 

Kalendarium imprez w MDK

„BON BON BONJOUR"

Międzykulturowe rodzinne warsztaty artystyczne prowadzone przez francuskich wolontariuszy EVS z Fundacji EBU. Zapraszamy do wspólnego poznawania Francji poprzez bezpośredni kontakt z jej mieszkańcami.

Charlene z Bretanii oraz Maxime prawie z Bretanii w dynamiczny i przyjazny sposób pomogą odkryć ciekawostki dotyczące swojego kraju.

 

W programie:

- prace artystyczne min. tworzenie tradycyjnych, francuskich dekoracji oraz budowanie wieży Eiffle'a z nietypowych elementów,

- kącik francuskojęzyczny, czyli gry i zabawy językowe dla małych i dla dużych,

- zagadki i quizy na temat kultury i obyczajów Francji.

 

Organizator warsztatów: Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU we współpracy z Miejskim Domem Kultury.

 

Warsztaty w ramach projektu EVS: „SKY IS THE LIMIT 2015”, finansowanego z programu Erasmus+.

 

12 kwietnia 2015 r.

godz. 12.30-14.00

wstęp wolny

 

Warsztaty Teatru Ruchu „INSPIRACJE”    

Miejski Dom Kultury oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na warsztaty Inspiracje Teatru Ruchu.

Ideą projektu jest aktywna edukacja, skierowana na uczestnictwo w twórczym działaniu, wymianie doświadczeń i integracji artystycznej. Projekt ma charakter edukacyjno – upowszechnieniowy; wypełnia lukę w tym kierunku sztuki, będąc także odpowiedzią na potrzeby młodego środowiska o twórczych zainteresowaniach.

Warsztaty przewidziane są jako cykl pięciu sesji dwudniowych po 10 godzin. Każdemu ze spotkań, oprócz części praktycznej, towarzyszą pokazy wideo prezentujące fragmenty spektakli i różne techniki wybitnych twórców pantomimy, tańca współczesnego i teatru ruchu. Podsumowaniem piątej sesji warsztatowej będzie pokaz etiud stworzonych przez uczestników warsztatów i spektakli w wykonaniu wykładowców. Pokaz i spektakl będą pokazane miejscowej publiczności.

Warsztaty poprowadzi Bartłomiej Ostapczuk.

Wstęp wolny. Warsztaty dla osób pow. 16 roku życia. Ilość miejsc ograniczona.

zapisy: promocja@mdkmm.pl

 

Bartłomiej Ostapczuk - aktor-mim, autor reżyserii i choreografii przedstawień teatru pantomimy.
Pomysłodawca i założyciel Teatru Mimo; W latach 1998 –2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów pod dyrekcją Stefana Niedziałkowskiego. Od 2005r. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w Teatrze Na Woli w Warszawie.

Aktor amerykańskiego teatru pantomimy „Alithea Mime Theatre”. Wielokrotny stypendysta „The School for Mime Theatre” w USA (lata 2001,2003,2004)
Autor choreografii i ruchu scenicznego przedstawień w teatrach dramatycznych.
Gościnnie występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w spektaklach reżyserowanych przez: Krzysztofa Warlikowskiego, Mariusza Trelińskiego, Mikołaja Grabowskiego, Tomasz Koninę i Achima Freyera. Wykładowca teatru pantomimy w ramach projektu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki-Inspiracje(od 2004 r.)
Współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005r. prowadzi w Warszawie studio teatru pantomimy.
Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico,Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji.

Plan Warsztatów Teatru Ruchu Inspiracje

 

11 kwietnia /sobota/ - 10.00-13.00, 14.00-17.00  (6 godz + 1godz przerwy) 

12 kwietnia /niedziela/ - 10.00-14.30 (4 godz + 30 min. przerwy)

 

18 kwietnia /sobota/ - 10.00-13.00, 14.00-17.00  (6 godz + 1godz przerwy) 

19 kwietnia /niedziela/ - 10.00-14.30 (4 godz + 30 min. przerwy)

 

25 kwietnia /sobota/ - 10.00-13.00, 14.00-17.00  (6 godz + 1godz przerwy) 

26 kwietnia /niedziela/ - 10.00-14.30 (4 godz + 30 min. przerwy)

 

10 maja /niedziela/ - 10.00-14.00 15.00-18.00 (7 godz + 30 min. przerwy)

 

16 maja /sobota/ od godz. 10.00 – próba

17 maja /niedziela/ od godz. 10.00 – próba techniczna, próba generalna 

spektakl godz. 18.00

 

 

Koncert charytatywny u Salezjanów

Brydżowe remanenty

W miesiącu marcu zakończyły się rozgrywki I Ligi w brydżu sportowym sezonu 2014/2015 . Dobry wynik w tych rozgrywkach uzyskali brydżyści „Mazovii” plasując się ostatecznie na wysokim 5 miejscu . Zajmując po rundzie zasadniczej i rozegraniu 30 spotkań 6 miejsce „Mazovia” w dalszej fazie rozgrywek uczestniczyła w rywalizacji systemem play-off o awans do ekstraklasy. Po zwycięstwie w meczu z ekipą „Skobud” Tarnobrzeg , w drugim meczu, którego triumfator awansował do ostatniej rundy eliminacji o awans do ekstraklasy, „Mazovia” po walce uległa silnej drużynie „Elektromontaż” Rzeszów.

Końcowa tabela I Ligi sezonu 2014/2015 przedstawia się następująco :

           1.Synergia  Lublin – awans do ekstraklasy

           2.Hotel Senator Starachowice – awans do ekstraklasy

           3.SPS Construction Kielce – awans do baraży o ekstraklasę

           4.Elektromontaż Rzeszów – awans do baraży o ekstraklasę

           5.Mazovia Mińsk Mazowiecki

           6.MKS Arnica Przasnysz

           7.Petroactiv Piast Skawina

           8.Skobud Tarnobrzeg

           9.Spójnia Warszawa

         10.Senior Katowice

         11.Sfora Cibora Kraków

         12.Jocker Oświęcim

         13.Spectr TST ECB Białoruś / Białystok

         14.Czarna Papuga Zwierzyniec – Kraków

         15.TS Wisła Kraków

         16.Skór-But Łęczna

W drużynie „Mazovii” w minionym sezonie występowali Krzysztof Roguski- kapitan drużyny, Krzysztof Kulka, Andrzej Ogłoblin, Jan Nadaj, Marek Dalecki, Maciej Modrzejewski, Władysław Izdebski, Cezary Przasnek, Jerzy Orzeł, Andrzej Potyński, Zbigniew Szostak oraz Kazimierz Samoder.

Tradycyjnie na zakończenie sezonu ligowego, MKS „Mazovia” jest organizatorem Otwartych Turniejów Par w ramach Grand Prix Mazowsza. W bieżącym roku 15 marca odbył się już XI Turniej Par o Puchar Starosty Mińskiego oraz VIII Turniej Par o Puchar Burmistrza Miasta Mińska Mazowieckiego. Turnieje jak co roku przeprowadzono w gościnnych pomieszczeniach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im Kazimierza Wielkiego użyczonych   brydżystom przez wielką sympatyczkę brydża sportowego p. Małgorzatę Beczek Dyrektorkę Zespołu Szkół. Tegoroczna rywalizacja miała dodatkowy, uroczysty charakter bo odbywała się w roku obchodów 90-lecia Klubu MKS „Mazovia” oraz w przededniu 50 rocznicy powstania i zarejestrowania w PZBS mińskiej drużyny brydża sportowego, która w rozgrywkach B klasy w roku 1966 wystąpiła pod szyldem LZS Mińsk Mazowiecki. Z uwagi między innymi na dogodny dojazd do Mińska , dużo miejsc parkingowych, bardzo dobre warunki gry, sprawne , profesjonalne sędziowanie oraz bufet serwujący smaczne i niedrogie posiłki do Mińska przyjeżdża wielu brydżystów o dużych umiejętnościach, legitymujących się wysokimi współczynnikami klasyfikacyjnymi. W tym roku nie było inaczej. W pierwszym turnieju o Puchar Starosty Mińskiego rywalizowało 82 brydżystów , w tym 7 kobiet , 15 arcymistrzów, 13 mistrzów międzynarodowych, 19 mistrzów krajowych co gwarantowało bardzo wysoki poziom rywalizacji.

 

Imprezę otworzyła p. Małgorzata Beczek Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1, gospodarz obiektu, życząc uczestnikom udanych zagrań , trafionych impasów i zajęcia wysokiego miejsca. Posłuszni woli p. Dyrektor puchary Starosty za I miejsce wywalczyli Tomasz Paluchowski arcymistrz „Singleton” Warszawa oraz Stanisław Stachlewski mistrz międzynarodowy „Bogoria” Nadarzyn, II miejsce padło łupem mistrzów międzynarodowych Piotra Łyczkowskiego i Andrzeja Serwacha K2 Raszyn a na najniższym stopniu podium stanęli arcymistrzowie Jan Kandybowicz  „Czwórka” Warszawa i Kazimierz Wielechowski „Singleton” Warszawa.

 

W tym znamienitym towarzystwie mińscy brydżyści, których wystartowało 10, wypadli słabo a najwyższe 13 miejsce wśród 41 par wywalczyli Wojciech Piwek i Marian Sęk. Sponsorem imprezy była Fundacja „Od pokoleń dla pokoleń”  z Warszawy , w której imieniu nagrody rzeczowe najlepszym brydżowym parom wręczył dyrektor SK Banku  - Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa Oddział w Mińsku Mazowieckim p. Tomasz Kołakowski. Fundacja sponsorowała cenne nagrody rzeczowe dla najlepszych w obu turniejach za co organizatorzy składają sponsorowi serdeczne podziękowania. Kolejny turniej par o Puchar Burmistrza w którym rywalizowało 72 zawodników w tym 6 kobiet, 14 arcymistrzów, 11 mistrzów międzynarodowych, 15 mistrzów krajowych, otworzył osobiście Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki p. Marcin Jakubowski, który życząc wszystkim sukcesów, zaprosił na kolejną imprezę w roku 2016. Życzenia sukcesów najbardziej wzięli sobie do serca zdobywcy II miejsca w turnieju o Puchar Starosty Mińskiego Piotr Łyczkowski i Andrzej Serwach, którzy tym razem  zdobyli Puchary Burmistrza oraz wartościowe nagrody od Fundacji „ Od pokoleń dla pokoleń” wyraźnie powiększając swój dorobek trofeów. Puchary i nagrody za II miejsce odebrali Anna Sarniak Bridge 24 „Warszawa”, jedyna kobieta na podium, wielokrotna reprezentantka Polski oraz Maciej Dąbrowski SKS Mazovia Warszawa a za III miejsce Sylwester Młynarczuk i Artur Rutkowski obydwaj Autostrada Eksploatacja Warszawa. Przy wręczaniu  pucharów i nagród najlepszym , Burmistrzowi  Miasta, Staroście Mińskiemu oraz Dyrektorowi Oddziału Mińskiego SK Banku  asystowali pan Andrzej Kuć  - Prezes MKS „Mazovia”, pani Diana Rokicka – Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta oraz Prezes Ogniska TKKF „Albatros”, współorganizator zawodów  pan Krzysztof Kulka. Tym razem wśród 5 mińskich par najwyżej na VI miejscu sklasyfikowani zostali Tadeusz Piechowicz i Kazimierz Samoder a na VIII – Andrzej Ogłoblin i Jan Nadaj. Zawody sprawnie przeprowadził sędzia państwowy Arkadiusz Ciechomski a większość obecnych  w trakcie ceremonii dekoracji uczestników rywalizacji otrzymała pamiątkowe gadżety promujące Mińsk Mazowiecki oraz Powiat Mińsk deklarując jednocześnie przyjazd do gościnnego  Mińska za rok na kolejne turnieje o Puchar Starosty i Burmistrza.

Opracowano na podstawie  materiałów będących w  posiadaniu MKS „Mazovia”.

 

 

Mińska Noc Św. Heleny

5. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Szybkie Czwartki Kolarskie w Mińsku

Od dzisiaj 9.04.2015 - ruszają "Szybkie Czwartki Kolarskie w Mińsku Mazowieckim" !!! W zeszłym sezonie nasze wyścigi gościły czołowych kolarzy z Mazowsza.

W zaciętej rywalizacji w klasyfikacji generalnej w kategorii  do lat 30 zwyciężyli: Mateusz Mikulski (Pilawa) przed Dariuszem Kołakowskim (V-MAX Mińsk Maz.) oraz Dominikiem Jaroszem (V-MAX Mińsk Maz.) natomiast w kategorii powyżej 30 lat - Jacek Tomkiewicz (V-MAX Mińsk Mazowiecki) przed Rafałem Sabakiem (V-MAX Mińsk Mazowiecki) i Pawłem Wiskim (K.K."Cyklon" - Sulejówek). 

W sezonie 2015 zapowiada się jeszcze większa walka o zwycięstwo na Chmielewskiej Pętli. W sezonie 2015 impreza zostanie poszerzona o udział młodszych kategorii wiekowych tj. 14-16 lat, gdzie zobaczymy m.inn, młodych adeptów szkółek kolarskich V-MAXu z Dębego Wielkiego, Cyganki, Halinowa, Okuniewa, Jakubowa, Mrozów, Huty Mińskiej i Janowa. Zapraszam do kibicowania kolarzom z Powiatu Mińskiego. Szczegóły na: www.vmaxkolarze.pl

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze

Mobilny Punktu Informacyjny Funduszy Europejskich

Konsultanci Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Siedlcach zapraszają 22 kwietnia 2015 r. do Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki, w godzinach 9:00 – 14:00 na bezpłatne konsultacje dotyczące funduszy unijnych w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego. Dyżur pełniony będzie w pokoju przy sali konferencyjnej Urzędu wejście boczne od ul. Konstytucji 3 Maja.

Każdy zainteresowany pozyskaniem dofinansowania na realizację własnych pomysłów będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat funduszy unijnych na lata 2014-2020. W ramach konsultacji zostaną omówione m.in., warunki oraz możliwości pozyskania dotacji. Konsultacje dedykowane są przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego (JST), przedsiębiorcom oraz wszystkim zainteresowanym tematykę funduszy unijnych.

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Oddział Zamiejscowy w Siedlcach
ul. Piłsudskiego 7, 08-110 Siedlce
tel. (0 22) 542 25 28

Powiatowy Konkurs Piosenki Kabaretowej i Teatralnej

            26 marca bieżącego roku nasza szkoła miała zaszczyt organizować dziewiąty już  Powiatowy Konkurs Piosenki Kabaretowej i Teatralnej. Mury naszego Gimnazjum gościły w tym roku ponad 100 uczestników, którzy zaprezentowali się zespołowo i indywidualnie.

            W czarowny świat teatru i kabaretu wprowadziły widzów prowadzące, które na wstępie posłużyły się słowami Jeremiego Przybory „Piosenka jest dobra na wszystko”, a później prowadziły swoisty dialog z widzami, opisując świat piosenki w pigułce: „piosenka kabaretowa jest kreacją, która w zależności od tego, jak jest wyrażona pełni zupełnie różne role. Generalnie jest sztuką niespodzianki. Za każdym razem nowe wykonanie tego samego utworu, może zaskoczyć, zachwycić, poruszyć na nowo.”

            Konkurs jak zwykle był podzielony  na trzy kategorie: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

            Szacowne jury  oceniało występy według następujących kryteriów : dobór repertuaru, interpretacja tekstu, pomysłowość i oryginalność wykonania, połączenie form: ruch, mimika i gest sceniczny.

            Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych. Trzeba przyznać, że wykonanie przez nich piosenki były  naprawdę bardzo miłe dla ucha i oka. Każda interpretacja najmłodszych adeptów sztuki scenicznej okazywały się wyjątkowo piękne, wręcz urzekające, a uśmiechnięte twarzyczki maluchów i ich śmiały i beztroski ruch na scenie przyprawiały o błogi śmiech, a nawet sentyment do dziecięcych lat.

W tej kategorii Jury przyznało  I miejsce Śpiewające Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Stojadłach z prezentacją Dzik jest dziki z filmu „Opowieści Pana Kleksa” pod opieką pani Elżbiety Leszczyńskiej, Justyny Kowyni-Rymanowskiej, II miejsce otrzymało Trio The cats ze szkoły gospodarzy, SP-4 pod opieką pani Hanny Guzowskiej. III miejsce przyznano  Cytrynkom z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 za  „Ja uwielbiam ją”  pod opieką pani Małgorzaty Gałązki. Wyróżnienie otrzymał Paweł Kołodzik ze Szkoły Podstawowej nr 2: „O sole Mio”  w parodii Czesława Jakubca pod opieką pani Anety Sentkas.

           W drugiej kategorii wiekowej zaprezentowali się gimnazjaliści, którzy nie okazali się gorszymi konkurentami.  Ujmowali nas pięknymi głosami, ciekawymi wykonaniami i interpretacjami  utworów znanych i zupełnie nowych. Gimnazjaliści wykazali się profesjonalizmem oraz aktorskim i muzycznym zacięciem. Jury miało „trudny orzech do zgryzienia”, jednak po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców.    

I miejsce „Taktomy” z Zespołu Szkół z Siennicy, Marionetki C.K. Norwida, op. Jakub Maguza

II miejsce Klaudia Karpińska, z gimnazjum ze Stojadeł,  Szuja z Kabaretu Starszych Panów, op. Justyna Kowynia-Rymanowska

III miejsce Izabela Rosiecka – Gimnazjum Miejskie nr 2,  Nudzę się kabaret Potem op. Anna Lubienicka

wyróżnienie Kłopoty Doroty z Gimnazjum z Jakubowa „Tyle wdzięku” rep. Danuty Rinn op. Dorota Czerwińska

wyróżnienie Aleksandra Rek, z Salezjańskiego Gimnazjum, Szyby z rep. Metra, op. Jakub Maguza

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaskoczyli nas chyba najbardziej. Cenne okazało się doświadczenie i sceniczne obycie. Na kabaretowym show najstarsi okazali się wyjątkowo pomysłowi i odważni.

I miejsce Barbara Majewska – repezentantka Liceum Salezjańskiego - Brzydal – Domowe Melodie, op. Jakub Maguza

II miejsce:  Patotki, z Zespołu Szkół w Siennicy, List do ludożerców Tadeusza Różewicza, muzyka Jakuba Maguza, op. Jakub Maguza

III miejsce: Tomasz Osica, z Zepołu Szkół Ekonomicznych, Już taki jestem zimny drań

wyróżnienie: Alicja Wincenciuk i Izabela Leonardzik  z Zepołu Szkół Ekonomicznych, w piosence :”Mamo, córko”

 

            Na tegorocznym konkursie uczestnicy zaprezentowali naprawdę wysoki poziom, cechowało ich duże zaangażowanie i szczera chęć rywalizacji. Interpretacja i wykonanie utworów jak zwykle zmuszały do refleksji, wprawiały w zadumę, albo budziły gromki śmiech do łez.

Dziewiąty już konkurs piosenki teatralnej i kabaretowej zamknięto z mocnymi wrażeniami. Usłyszeć jednego dnia tylu młodych, utalentowanych ludzi, to cenna dawka luksusu dla naszych artystycznych zmysłów. Mam nadzieję, że przyszłoroczna  edycja konkursu będzie równie udana. Co roku przybywa uczestników, widać, że rosną talenty, a konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Opr. P. Anna Luba, ZSM2

                                                                 

Kabaret Młodych Panów

W dniu 26 kwietnia 2015, w Mińsku Mazowieckim wystąpi czołowy polski kabaret “ Kabaret Modych Panów” znany i lubiany ze swoich znakomitych propozycji satyrycznych oraz programow telewizyjnych TVP.

Kabaret przedstawi  najnowszy premierowy program “Urodziny 10/10” jest to jubileuszowy występ specjalnie przygotowany na tą okazję.

W dniu 26 kwietnia, o godz, 19:30 w Hali Sportowej “Kopernik” , ul. Kopernika 9. “Kabaret Młodych Panów” zaprasza wszystkich swoich fanów na “urodzinową rewolucję kabaretową”

Bilety można nabyć w cenie 50 zł w Redakcji Tygodnika “Nowy Dzwon” ul. Świętokrzyska 5, tel. 25/758 59 43.

Zakup biletow grupowych tel. 515 400 723

Zakup biletów przez internet: kupbilecik.pl   oraz  biletynakabarety.pl

„Żarłoczne Mole”… czyli pasowanie na czytelnika

            We wtorek, 24 marca 2015 roku już po raz szósty odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy pierwszej Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim. Pierwsza część spotkania miała miejsce w sali pierwszaków, do której żywiołowo wkroczyły Mole. Bez namysłu zaczęły objadać się książkami, w których  ktoś zrobił wielki bałagan – wymieszał ich tytuły  i pozamieniał ilustracje. Z tego obżarstwa rozbolały je brzuchy. Zdesperowane zaczęły wołać o pomoc. Chorym Molom na pomoc  przybyła Wróżka. Postanowiła ulżyć  im w cierpieniu i zaangażować w to pierwszoklasistów. Uczniowie z wielkim zapałem zabrali się do pomocy. Wszyscy razem uporządkowali tytuły i ilustracje w książkach, wykazując się przy tym ich fantastyczną znajomością.

            W nagrodę Wróżka zamieniła łakome Mole w Mole Książkowe, które odtąd nie będą zjadać książek, lecz je czytać. Mole przyznały, że „smaczniej jest czytać książki”... o krajach, przygodach, potrawach niż je zjadać.

            Po krótkiej części artystycznej wszyscy udali się do biblioteki. Tego dnia wizyta tam była wyjątkowo ważna. Dzieci zwiedziły bibliotekę i czytelnię oraz zapoznały się z zasadami wypożyczania zbiorów. Następnie wszyscy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą sumiennie wykonywać powinności czytelnika oraz szanować książki. Pani Dyrektor Renata Bakuła pasowała uczniów na czytelnika biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszaki otrzymały dyplomy i zakładki do książek.

            Na koniec przyszedł wreszcie czas na pierwszą wypożyczoną pozycję. Świeżo upieczonym czytelnikom biblioteka proponuje dziecięcą literaturę popularnonaukową oraz bogato ilustrowane bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci, zarówno te należące już do klasyki, jak i tworzone współcześnie.

            Tegoroczne przedstawienie, przygotowali – tradycyjnie już -  czytelnicy z  Klubu Kreatywnego Czytelnika -  Kasia Baranowska, Julia  Nagraba, Kasia Lisowska, Kacper Ostrowski, Rafał Szlendak i Mateusz Źrodowski – uczniowie z klasy szóstej. W trakcie uroczystości zdjęcia wykonał Michał Mulik uczeń z klasy trzeciej gimnazjum.

            Tego dnia pierwszaki na pewno nie zapomną!

            Życzymy nowym czytelnikom, aby poszli w ślady naszych moli książkowych!!!

 

Małgorzata Chrobot - nauczyciel bibliotekarz

w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

 

 

Wizyta gości z Ukrainy

W dniach 23 – 27 marca przebywali w naszym mieście mer bliźniaczej Borodianki – Wiktor Truchan oraz mer miejscowości Valky – Walerij Skrypniczenko. Wzięli oni udział w projekcie „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”,  wspólnej inicjatywie Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Rozpoczęte w 2014 r. przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland. Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy.

Podczas kilkudniowej wizyty goście zwiedzili miejskie placówki oświatowe (przedszkole, szkoły podstawowe oraz gimnazjum), obiekty sportowe oraz miejsca zarządzane przez Prezesa PWIK – Bernarda Krekorę, Prezesa PEC – Andrzeja Ferdka, Prezesa PGK – Jana Gibałę. Na wskazanych wyżej przykładach pokazaliśmy, w jaki sposób udało nam się wykorzystać środki unijne, zmodernizować i ulepszyć istniejącą infrastrukturę przeznaczoną dla mieszkańców miasta. Przedstawiliśmy procedury i metody funkcjonujące przy aplikowaniu o środki zewnętrzne oraz poruszyliśmy temat udziału obywateli w realizacji kluczowych dla miasta przedsięwzięć.

Celem projektu, w który włączyło się nasze miasto, jest przygotowanie ukraińskich samorządowców do przeprowadzenia reform decentralizacyjnych oraz skutecznej absorpcji dotacji unijnych przeznaczonych na rozwój ukraińskich obszarów. Efektem długofalowym ma być wzmocnienie obrazu samorządu w oczach społeczeństwa ukraińskiego, podniesienie jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych, a także włączenie mieszkańców w decydowanie o sprawach lokalnych. 

Dzień Katyński - Wystawa Katyńska

2. rocznica śmierci Władysława Rudzińskiego h. Prus III

W czwartek, 9 kwietnia mija 2. rocznica śmierci Władysława Rudzińskiego Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki. Wiązankę od mieszkańców Mińska Mazowieckiego w imieniu burmistrza złożyła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Alicja Cichoń.

Władysław Rudno-Rudziński h. Prus III był potomkiem właścicieli ziem mińskich. Zawdzięczamy mu publikację obszernego dzieła dotyczącego właścicieli miasta, poprzedzoną żmudnymi i wieloletnimi badaniami historycznymi. Spokrewniony z tak znanymi postaciami z kart polskiej historii, jak malarze Maria Dulębianka i Józef Mehoffer, czy minister dla Galicji Władysław Dulęba.

Władysław Rudziński był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim „Jastrząb”), absolwentem Szkoły Podchorążych Dywizjonu 1806 I Pułku Strzelców Konnych w Warszawie. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim w Kompanii Szturmowej „Stefan” IV Rejonu AK Warszawa-Śródmieście. Za zasługi w czasie II wojny światowej odznaczony został Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki przyznano Władysławowi Rudzińskiemu na mocy Uchwały Rady Miejskiej Nr XIV/80/91 z dnia 29 maja 1991 roku.

 • autor: A. Cichoń

Dzień Węgierski w Mińsku Mazowieckim

„Węgrzy zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle Polak, Węgier dwa bratanki .... Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów.” (pl.wikipedia.org)

8 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza odbyły się obchody Dnia Węgierskiego w Mińsku Mazowieckim z udziałem Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki pod batutą Marcina Ślązaka. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim – pana Leszka Celeja oraz Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku – pana Leonarda Sobieraja - i objęte było patronatem honorowym Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego. Koordynatorem projektu był pan Marek Zalewski – starszy kustosz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.


Z tej okazji została przygotowana wystawa w Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich, poświęcona Księciu Franciszkowi II Rakoczemu, jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii Węgier. Przedsięwzięcie to zrealizowano dzięki współpracy Węgierskiego Instytutu Kultury Węgierskiej w Warszawie, Muzeum im. Andrasa Josa w Nyfregyhaza, Muzeum im. Rakoczego w Sarospatak Węgierskiego Muzeum Narodowego, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Historycznego w Legionowie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach, Muzeum Zamojskiego w Zamościu przy współpracy Vychodoslovenske Muzeum w Koszycach oraz Stowarzyszenia im. Franciszka II Rakoczego w Borsa (Słowacja).

Pan Leszek Celej serdecznie powitał zaproszonych gości: delegację węgierską na czele z panem Janosem Tischlerem – Dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury, Leonarda Sobieraja – przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki – pana Marcina Jakubowskiego i pozostałych Gości. W dalszej części wypowiedzi Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej zapoznał uczestników spotkania z harmonogramem uroczystości i nie omieszkał odwołać się do najważniejszych faktów historycznych łączących naród polski i węgierski. Wspomniał, że okresem, w którym zaczęły kształtować się polsko – węgierskie relacje było średniowiecze. To właśnie wtedy za sprawą sojuszu Bolesława Krzywoustego i króla węgierskiego Kolomana nasze narody nawiązały pierwsze kontakty. Trochę później (wiek XIV) oba państwa powiązała unia personalna. Bezdzietny Kazimierz Wielki zawarł umowę z Ludwikiem I Wielkim - w jej wyniku po śmierci polskiego króla na naszym tronie zasiadł Ludwik Węgierski, a następnie jedna z jego córek Jadwiga. Wśród wielu faktów historycznych, do których nawiązywał pan Leszek Celej, nie mogło zabraknąć wspomnień o Józefie Bemie i Franciszku II Rakoczym.

Następnie głos zabrała pani Anna Zalewska, Dyrektor SP 6 w Mińsku Mazowieckim, z inicjatywy której w gościnnych murach szkoły odbyło się to niecodzienne spotkanie. Przypomniała, że przyjaźń polsko-węgierska to relacja zarówno pomiędzy ludźmi jak i narodami i oparta jest na wspólnym systemie wartości – szacunku do wolności swojej i innych. Akcentowała również wartość lokalnych kontaktów między miastami i ludźmi, którzy są powiązani wspólnym światem wartości. Wyraziła nadzieję, że przyjaźń polsko-węgierska, która trwa od wieków, będzie nadal rozwijać się i nasze relacje będą coraz lepsze, bo wiele nas łączy.

Pan Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski kontynuował myśl przedmówczyni, podkreślił, że przyjaźń między naszymi narodami jest zjawiskiem szczególnym i należy ją pielęgnować i o niej pamiętać. Przypomniał zebranym historyczne przysłowie, które powstało prawdopodobnie po upadku konfederacji barskiej wśród przywódców powstania antyrosyjskiego, którzy znaleźli azyl polityczny w Austrii na Spiszu lub Preszowie:: Polak, Węgier - dwa bratanki i do szabli i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi! Pan Burmistrz podkreślił, że formuła, przez niego zacytowana mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodów. Zaznaczył również, że w całej Europie nie ma drugiego takiego przykładu wzajemnej przyjaźni między dwoma narodami. Polsko – węgierska przyjaźń trwa już od tysiąca lat.

Pan Janos Tischler nakreślił patriotyczną symbolikę wyrażoną w hymnie węgierskim i polskim. Wyraził także nadzieję, że w następnych latach kontynuowana będzie współpraca kulturalna pomiędzy instytucjami Miasta Mińsk Mazowiecki i Węgierskim Instytutem Kultury. Koordynator projektu, pan Marek Zalewski, nadmienił, że w świecie, gdzie tak ciężko o bezinteresowność, tego typu ponadczasowe związki są bezcenne. Tradycyjna przyjaźń węgiersko-polska jest ciągle żywa. Wzajemne wyrazy sympatii odwołujące się do historycznej przyjaźni obu narodów okazują również obecni politycy Polski i Węgier. Mało jest w historii przykładów tak długiego, bezkonfliktowego współistnienia dwóch narodów - zacytował słowa prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego.

Po wstępnych przemówieniach, decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wręczono przedstawicielom delegacji węgierskiej pamiątkowe medale PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działań na rzecz województwa mazowieckiego. Uhonorowani zostali: Janos Tischler, Marta Szelekovszky, Maria Molnar, Janos Bene i Zsigmond Hajdu. W imieniu Marszałka odznaczenia wręczył Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, pan Leonard Sobieraj. Gospodarz spotkania, pani Anna Zalewska zadbała o to, by Goście otrzymali również pamiątki od wychowanków naszej szkoły. Delegatom z Węgier wręczono widoczki tematycznie związane z polskimi tradycjami wielkanocnymi przygotowane przez uczniów SP 6.

Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki uświetniła przyjęcie, odgrywając hymny obu państw, po czym uczestnicy spotkania mogli obejrzeć krótki film reklamujący Węgry i Polskę. Młodzież ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawskich zaprosiła Gości do wysłuchania reminiscencji o życiu Franciszka II Rakoczego, charyzmatycznego przywódcy powstań węgierskich. Na uwagę zasługuje fragment przedstawienia, w którym młodzi artyści zacytowali wspomnienia Franciszka II Rakoczego dotyczące Polski pochodzące ze Wspomnień, które powstały w latach 1717-1719 w Turcji w Rodosto. Jest tu intrygująca wzmianka dotycząca prawdopodobnie naszego miasta. Książę w czasie podróży z Warszawy do dóbr wojewodziny bełskiej, która akurat przebywała w Czechach, zatrzymał się… Tedy najlepszym wyjściem dla nas było schronienie się w zamku o nazwie Mińsk, należącym do kapitana regimentu wieluńskiego, brata Męcińskiego, i położonym o kilka mil od Warszawy (…) i tak spędziliśmy około czterech tygodni. Ta tajemnicza wzmianka jest sygnałem dla historyków o podjęcie badań w tym kierunku.

Poważny nastrój uroczystości przeplatał się z motywami rozrywkowymi. Młodzież SP 6 ubarwiła spotkanie prezentacją tańca nowoczesnego w wykonaniu uczniów klas I-III oraz żywiołowym pokazem cheerleaderek z klas IV-V. Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki zaprezentowała zebranym znane węgierskie utwory narodowe. Uczestnicy spotkania zachwycali się Czardaszem (muz. Andre Waignein), Tańcem Węgierskim nr 5 Johanessa Brahmsa oraz Wielką Rapsodią Węgierską (muz. Alfred Bosendorfer).

Kolejna część uroczystości miała miejsce w Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 4, gdzie Goście uczestniczyli w wernisażu wystawy „Z Bogiem za ojczyznę i wolność – o Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier. Istennel a hazaert es a szabadsagert – II. Rakoczi Ferenc, Magyarorszag hose” poświęconą Księciu Franciszkowi II Rakoczemu. Na dziedzińcu MZM został odsłonięty kopijnik upamiętniający Dzień Węgierski w Mińsku Mazowieckim. Odsłonięcia pomnika dokonał Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki pan Marcin Jakubowski, pan Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu w Warszawie i pan Akos Engelmayer. Miński kopijnik wykonany jest z lipowego drewna, a płaskorzeźby umieszczone na nim odnoszą się do symboliki rycerstwa węgierskiego i symboliki herbu Rakoczego. Na pomniku znajdują się również herby Mińska Mazowieckiego i Węgier.

Od długiego czasu Polskę i Węgry łączy bliska przyjaźń. Oba państwa są pełnoprawnymi członkami NATO i Unii Europejskiej. Zmiany w polityce Węgier są często poprzedzane przez podobne wydarzenia w Polsce. 12 marca 2007 parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm. Dzień Węgierski organizowany w Mińsku Mazowieckim wpisuje się w obchody dni przyjaźni między naszymi narodami.

Bożena Swatko

Księstwo Warszawskie - wystawa w MZM

Łączy nas pasja

W kalendarz wydarzeń  naszego miasta od kilku lat corocznie wpisuje się organizowanie dni otwartych w placówkach oświatowych dla przyszłych kandydatów. Szkoły średnie zabiegają o absolwentów gimnazjów, a gimnazja zachęcają szóstoklasistów. Tak też było 8 kwietnia 2015r. Uczniowie,  grono pedagogiczne oraz dyrekcja Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa przy ul. Kopernika 9 zaprosili do siebie wszystkich zainteresowanych nauką w placówce z tradycjami.

Goście zapoznali się z ofertą edukacyjną, wzięli udział w pokazach chemii, fizyki i biologii doświadczalnej. Mogli też sprawdzić swoją wiedzę o języku polskim. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja klasy, która w swoim założeniu ma  zdobycie certyfikatu na poziomie A1 z języka francuskiego i angielskiego.

Najwięcej uczniów i rodziców zgromadziło się w  nowoczesnej hali sportowo – widowiskowej, w której  odbył się pokazowy trening piłkarzy i siatkarek z klas sportowych. Przypomnijmy, że Gimnazjum Miejskie nr 1 jest w naszym mieście prekursorem i pomysłodawcą klas z innowacją językową  oraz sportowych. Realizuje projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych we współpracy z MKS „Olimp” oraz w ramach Akademii Siatkówki S.O.S. obejmuje swym zasięgiem szkoły podstawowe.

W nowym roku szkolnym 2015/2016 proponujemy niezwykłą atmosferę miejsca i ciekawe kierunki.

Hanna Wielgołaska

 

Wieczór Francuski w MDK - TȆTE-À-TȆTE

Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu - Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego


W piątek, 10 kwietnia minęła 5. rocznica śmierci Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Symboliczną wiązankę w imieniu mieszkańców naszego miasta przy grobie Prezydenta w Świątyni Opatrzności Bożej złożył burmistrz Marcin Jakubowski.


Ryszard Kaczorowski był członkiem Szarych Szeregów, później cenionym i wytrawnym politykiem. Przez całe życie dawał przykład wiernej służby naszej Ojczyźnie. Za swoje zaangażowanie w działalność harcerską w II Rzeczpospolitej został skazany w 1940 r. przez NKWD na karę śmierci i zesłany na Syberię. Będąc żołnierzem armii gen. Wł. Andersa, przeszedł szlak bojowy, walcząc również w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji, działając w organizacjach polonijnych m.in. w harcerstwie. Często odwiedzał nasze miasto.

Ryszard Kaczorowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki na mocy uchwały nr  XXVII/239/01 Rady Miejskiej z dnia 23 kwietnia 2001 r. z okazji 580. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

 • autor: A. Cichoń

Spotkanie z Leonardem Pietraszakiem

23 kwietnia, o godzinie 18:30 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Leonardem Pietraszakiem – filmowym Gustawem Kramerem, niezapomnianym pułkownikiem Dowgirdem oraz przyjacielem Czterdziestolatka. Aktor zagrał w wielu znakomitych polskich filmach („Kingsajz”, „Vabank”) oraz serialach („Czarne chmury”, „Siedlisko”). Występuje również w spektaklach na deskach teatralnych Warszawy, Łodzi i Poznania. Do biblioteki przybędzie wraz z Katarzyną Madey - autorką niedawno wydanej książki „Ucho od śledzia”. Pod tym tytułem kryje się obraz życia i pracy zawodowej wspaniałego aktora, a także wiele pięknych wspomnień o wyjątkowych postaciach polskiego teatru i filmu. Zapraszamy na spotkanie!

Dzień otwarty u Salezjanów

http://www.minsk.salezjanie.pl/

Dzień otwartych drzwi w GM nr3

Pracowity weekend V-MAXu

W niedzielę 12.04.2015 r. w Legionowie miała miejsce pierwsza edycja Maratonów Kolarskich "SK-Bank Mazovia Marathon". W słoneczne przedpołudnie niemal 1400 zawodników postanowiło zmierzyć się z trasą poprowadzoną tradycyjnie w urokliwych Lasach Chotomowskich. Na linii startu pojawiło się 6 młodych zawodników z Klubu Kolarskiego V-MAX Mińsk Mazowiecki. Dzieci i młodzież z mińskiego MOSiRu powoli i rozważnie wchodzi w obecny sezon a pierwsze występy traktuje treningowo. Tym bardziej cieszą obecne wyniki i aktualna dyspozycja młodych kolarzy bowiem "szczyt formy" jest zaplanowany na późniejsze najważniejsze krajowe imprezy mistrzowskie.

Na legionowskiej trasie młody V-MAX pokazał się z niezłej strony. Młodziutka Zuzia Sierhej na 6-kilometrowym dystansie pewnie sięgnęła po pierwsze miejsce bardzo wyraźnie pokonując rywalki. Na nieco dłuższym dystansie 23 km. klasę pokazała utytułowana Ewelina Nowak która zajęła 2 miejsce. Na tym samym dystansie o podium otarli się też Iza Wiercioch i Kuba Soszka. Kolejne zmagania dla "górali" już 26.04.2015 r. w podwarszawskim Piasecznie.

Tymczasem w ostatni czwartek 9.04.2015 r. o godz.17:30 w Mińsku Mazowieckim miała miejsce inauguracja kolarskiego sezonu szosowego w powiecie mińskim.

Ruszyły cotygodniowe "Szybkie Czwartki Kolarskie" organizowane od kilku lat przez Klub Kolarski V-MAX Mińsk Mazowiecki. Cztery pętle 32-kilometrowej trasy biegnącej szosami Chmielewa, Marianki, Zakola i Barczącej w zeszłym sezonie gościły wielokrotnie najszybszych kolarzy z Mazowsza. Tym razem zjechali się rządni ścigania reprezentanci Garwolina, Halinowa, Sokołowa Podlaskiego, Pilawy, Sulejówka i Mińska Mazowieckiego. Pierwsze sprinterskie starcie najlepiej rozegrał Mateusz Mikulski (najnowszy nabytek K.K V-MAX) przed Kamilem Zarębą (GSK "Horyzont"-Garwolin) - obaj kat.17-29 lat. Trzecie i czwarte miejsce zgarnęli Mastersi - kat.30 lat i więcej -Jacek Tomkiewicz (V-MAX) i Marcin Lirski (K.K."Cyklon" Sulejówek).

Wiosenna aura nie dała też możliwości odpoczynku dla szosowej elity mińskiego Klubu V-Max. Pod Rawą Mazowiecką w miejscowości Adamowice podczas cyklicznej mocno obsadzonej imprezy pod oryginalną nazwą "Szosoman-nja"  ścigało się naszych dwóch szosowców. Mateusz Mikulski był trzeci a Krzysztof Kryczka zajął najmniej lubiane - czwarte miejsce.

Sezon kolarski 2015 rozkręca się na dobre a kalendarz startów napięty jest maksymalnie. Większość podopiecznych trenera Jacka Tomkiewicza nie będzie miała wolnych weekendów z uwagi na wyścigi wyjazdowe na terenie kraju. Ambicji i chęci do walki mińskim kolarzom nigdy nie brakowało. Wielokrotnie pokazywali że potrafią wygrywać nawet z najsilniejszymi rywalami. Z powodzeniem stawali też w szranki z zawodowcami. Nie dawno skończyli żmudne zimowe przygotowania do sezonu i niebawem nadejdzie czas aby zweryfikować - czy praca została wykonana jak należy.

Więcej kolarskich wieści dostępnych jest na klubowej stronie www.vmaxkolarz.pl oraz na stronie FB.

Gala Grappler Night 2 za nami

W minioną sobotę, 11 kwietnia byliśmy świadkami II edycji Mińskiej Gali Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night. Po raz kolejny impreza odbyła się w hali sportowej w ZSM nr 1 przy ulicy Kopernika 9 w Mińsku Mazowieckim. Organizatorami  wydarzenia byli : Klub Walki Grappler, MKS MMA TEAM oraz Miejski Ośrodek  Sportu i Rekreacji  w Mińsku Mazowieckim.

Gala odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego oraz Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego. Honorowy patronat medialny objął Tygodnik  Lokalna.

Podczas imprezy odbyła się zbiórka pieniędzy na leczenie Patrycji Beredy podopiecznej Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Wolontariuszom udało się uzbierać prawie 1000 zł.

Organizatorzy Ewelina i Marcin Frankiewicz wręczyli także już II Nagrodę Grapplera dla zasłużonego sportowca. Nagrodę otrzymał Adam Żukowski – który od lat przyczynia się czynnie do propagowania sztuk walki, prowadząc sekcję w ju-jitsu w Rudzie k/Dębego Wielkiego.

Gośćmi honorowymi widowiska byli Tomasz Drwal – zawodnik  KSW i UFC oraz Marek Piotrowski, mistrz świata w kickboxingu. Niespodziankę sprawił Paweł Nastula – mistrz olimpijski, który pojawił się na gali. Mieliśmy zaszczyt gościć także Zbigniewa Górskiego Prezesa Polskiego Związku Bokserskiego.

W przeddzień gali w Mjuzik Pub odbyła się po raz pierwszy w naszym mieście konferencja prasowa i oficjalne ważenie zawodników.

Walki toczyły się w ringu, karta walk zawierała w sumie 11 pojedynków. Zawodnicy stoczyli pojedynki w formułach : MMA, K1 oraz w BOKSIE.

Miński Klub Walki Grappler reprezentowali : Marcin Gałązka, Sebastian Rawski, Kamil Kublik oraz debiutantka Krysia Iwanow.

Cała czwórka mińskich Grapplerów zwyciężyła w swoich pojedynkach.

A oto jak przedstawiają się wyniki :

Walka wieczoru
73 kg: Marcin Gałązka pokonał Arkadiusza Ozioro przez TKO (seria ciosów) w 1 rundzie

Pozostałe walki zawodowe
77 kg: Krzysztof Drwal pokonał Damiana Majewskiego przez poddanie (duszenie zza pleców) w 1 rundzie
75 kg: Daniel Chrzanowski pokonał Artura Głowackiego przez poddanie (duszenie zza pleców) w 2 rundzie
84 kg: Sebastian Rawski pokonał Huberta Jaszczuka przez TKO (poddanie narożnika) w 3 rundzie
+91 kg: Jakub Tarczewski pokonał Pawła Echlera przez decyzję – pojedynek bokserski

Walki amatorskie
77 kg: Alan Czajkowski pokonał Vahe Movsisyana przez jednogłośną decyzję
95 kg: Rafał Jastrzębski pokonał Tomasza Litewnickiego przez jednogłośną decyzję – K-1
56 kg: Krystyna Iwanow pokonał Dominikę Skołorzyńską przez jednogłośną decyzję
63 kg: Kamil Kublik pokonał Michała Piotrowskiego przez jednogłośną decyzję 
75 kg: Daniel Strzemiński zremisował z Piotrem Bielakiem po 3 rundach
67 kg: Robert Fliszkiewicz pokonał Michała Gryszkiewicza przez jednogłośną decyzję

 

W imieniu organizatorów MKS MMA TEAM oraz KLUBU WALKI GRAPPLER składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników naszego  wydarzenia. Dziękujemy ślicznie władzom Miasta i Starostwu Powiatowemu , współorganizatorowi –MOSiR.

Wszystkim sponsorom: Majsterpol, Cartpoland, Mirosławowi Lesińskiemu, Akpol i Andrzejowi Kuciowi,  Firmie Asaj, Przedsiebiorstwu Agmar Dachy, Zakładowi Remontowo Budowlanemu Zbigniew Wocial, Mjuzik Pub, SK-Bank, Przedsiębiorstwu Partner, Mexican Grill Bar Piri Piri, Iguana, Bona Dea, Topaz, zawodnikom i trenerom, całej obsłudze:  Qdeł, DJ Karol, Dorocie Kaczorek,  Piotrowi Gańko, Rafałowi Gałązka, Ekipie Grapplera, Arturowi Tkacz i Karolinie Komorowskiej, Zespołowi tanecznemu LA FLACA i Jakubowi Chocholskiemu, ekipie z ZSM nr 1 Panu Adamowiowi Cichoń i Andrzej Soćko, pięknym Ring Girls: Ewelina Godleś, Michalina Juszczyk i Magdalena Szuba.

Wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji -  nie sposób wymienić ich wszystkich osobno – jesteście super drużyną!

Dziękujemy Wam, Drodzy Kibice i Pasjonaci sztuk walk, dla Was robimy to widowisko i dzięki Wam ono powstaje i istnieje! Hala wypełniona po brzegi jest dla nas dowodem na to, żeby dalej pracować i przygotowywać kolejne edycje.

Oficjalnie zapraszamy  na kolejną, trzecią odsłonę tego wydarzenia Grappler Night 3 jesienią!

Organizatorzy
fot. z arch. UM MM i Leszek Siporski

 

Dzień Katyński w Mińsku Mazowieckim

W poniedziałek, 13 kwietnia Muzeum Ziemi Mińskiej przygotowało Dzień Katyński – happening na skwerze przy rondzie gen. J. Hallera. W ramach spotkania z młodzieżą Gimnazjum Miejskiego nr 2 burmistrz Marcin Jakubowski wspomniał o historii zbrodni katyńskiej, która od samego początku była fałszowana przez dziesiątki lat i dopiero od niedawna wszyscy poznaliśmy prawdziwe oblicze mordu na polskich oficerach. Burmistrz zwrócił też uwagę, że w Mińsku Mazowieckim mieszkańcy w różnych formach pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed 75-ciu lat. W niedzielę ulicami miasta przeszedł Marsz Katyński z udziałem władz miasta, Przewodniczący Rady Miasta Marian Makowski złożył wieniec pod Pomnikiem Niepodległości, a dzisiaj wszyscy przechodnie mieli możliwość podziwiania na skwerze instalacji obrazującej postaci mińskich ofiar zbrodni w Katyniu.

 • autor: A. Cichoń

 „Zdrowo i bezpiecznie” – promowanie zdrowego stylu życia w SP 6

Szkoła Podstawowa nr 6 w Mińsku Mazowieckim już od dwunastu lat należy do placówek oświatowych, w których podejmuje się działania promujące zdrowy i bezpieczny styl życia. Realizacja tego przedsięwzięcia jest dla nas priorytetem, a założone cele udaje się nam realizować dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób: Dyrekcji SP 6, nauczycieli, pielęgniarki szkolnej, pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim, przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego, rodziców i oczywiście samych uczniów. W najbliższej przyszłości zamierzamy przystąpić do Krajowego Rejestru Szkół Promujących Zdrowie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie to stan cechujący się uzyskaniem dobrego samopoczucia na poziomie fizycznym, psychicznym i społecznym, to wartość najcenniejsza i należy o nie dbać na każdym poziomie, zarówno indywidualnym jak i społecznym. Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”, wychodząc naprzeciw zaleceniom strategii WHO w zakresie diety, aktywności fizycznej i zdrowia oraz Narodowej Strategii opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, zainicjował realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego promocji zasad zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Celem programu „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Pomysł realizacji programu w formie konkursu zrodził się w SP 6 po wspólnej dyskusji nauczycieli zajmujących się zagadnieniami wychowania zdrowotnego (p. Elwira Czyż, p. Grażyna Suchodolska, p, Janina Piekut, p. Elżbieta Brygoła, p. Renata Krasnodębska, p. Agnieszka Nowak, p. Agnieszka Kraus, p. Małgorzata Tomkiewicz). Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony Dyrekcji, nauczycieli i uczniów. W tym roku przedsięwzięcie to realizowane było pod hasłem „Zdrowo i bezpiecznie 2015”. Do konkursu zgłosili się przedstawiciele następujących szkół:

- Szkoły Podstawowej w Ładzyniu (koordynator – p. Katarzyna Wąsowska, uczniowie – Nelly Borowska, Magdalena Ostrowska, Olga Kamińska),

- Szkoły Podstawowej w Mariance (koordynator – Anastazja Kąca, uczniowie – Julian Domagała, Patryk Chróst, Adrian Cembrowski),

- Szkoły Podstawowej w Mrozach (koordynator – Agnieszka Rybak, Agnieszka Luba, uczniowie – Bartosz Kąca, Szymon Ignaczak, Urszula Dworzyńska),

- Szkoły Podstawowej w Stojadłach (koordynator – Emilia Wronowska, uczniowie – Weronika Popis, Bartosz Czerwiński, Kamil Wieczorek),

- Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim (koordynator – Barbara Perzyna, uczniowie – Liwia Jabłońska, Jakub Mroczek, Julia Wasilewska) i oczywiście

- Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim (koordynator – Paulina Białoskurska, uczniowie – Jakub Ruszpel, Izabela Górska, Olga Antosiewicz).

I etap konkursu odbył się w szkołach macierzystych. W placówkach przystępujących do zawodów zostały wyłonione drużyny składające się z trzech osób (po jednym uczniu z klasy II, III i IV). W II etapie, który miał miejsce 27 lutego 2015 roku w SP 6 w Mińsku Mazowieckim uczestnicy konkursu musieli podać receptę na zdrowie i zdrowy styl odżywiania, wykazali się znajomością produktów żywieniowych. Mogli pochwalić się także biegłością nazw specjalizacji lekarskich i znajomością bezpiecznego i kulturalnego zachowania w szkole, w domu i w ruchu drogowym.

III etap konkursu „Baw się zdrowo na sportowo” odbył się 10 kwietnia 2015 r. o godz. 10.00 w SP 6. Uczestnicy oceniani byli przez profesjonalne jury w następującym składzie: p. Anna Zalewska – Dyrektor SP 6, p. Bożena Nastaga - pielęgniarka szkolna w SP 6 oraz p. Lidia Padzik i p. Ewa

Kowalska - przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim. Na tym etapie drużyny miały do pokonania zwinnościowy tor przeszkód. Zmaganiom zawodników towarzyszyła wystawa plakatów tematycznie związanych z konkursem pt. „Chorób brudnych rąk”, którą zorganizowała p. Justyna Kalinowska. Nagrodę główną uzyskała w tej dziedzinie Julia Bątruk (VI b), a wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Sarniak (V b) i Piotr Chłopik (VI b).

W tym trudnym i bogatym tematycznie konkursie wszyscy uczestnicy byli „zwycięzcami”. Najważniejsza była promocja zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Drużyny poszczególnych szkół uzyskały następującą ilość punktów: SP 6 w Mińsku Mazowieckim – 80 pkt., SP w Mrozach – 62 pkt., SP w Ładzyniu – 61 pkt., SP 1 w Mińsku Mazowieckim – 55 pkt., SP w Mariance – 49 pkt. i SP w Stojadłach – 48 pkt. Nagrody dla uczestników konkursu sponsorowane były przez Dyrekcję Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim, Dyrekcję i Radę Rodziców SP 6 w Mińsku Mazowieckim oraz Placówkę Handlową „IMPET – komputery z impetem”, ul. Cicha 12 w Mińsku Mazowieckim. Organizatorzy konkursu wszystkim sponsorom składają serdecznie podziękowania.

Działania naszej szkoły na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów wpisują się w jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa, określony przez Ministra Edukacji Narodowej. W preambule podstawy programowej dla szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zapisano: „Ważnym zadaniem szkoły jest także edukacja zdrowotna, realizowana przez nauczycieli wielu przedmiotów, której celem jest kształtowanie u uczniów umiejętności dbałości o zdrowie własne i innych ludzi.”

Bożena Swatko

Roboty opanują Mińsk Mazowiecki

Konwersacje językowe w Miejskiej Bibliotece

Informacja Burmistrza Miasta o przetargu

INFORMACJA

Stosownie do art. 38 ust. 2 i art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm.) - informuję, że na dzień 30 czerwca 2015 r. ogłosiłem trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej działki gruntu Nr 1970 o powierzchni 425 m2  położonej   w Mińsku Mazowieckim przy ul. Józefa Piłsudskiego 2, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą  Nr SI1M/00117031/4, własność Miasta Mińsk Mazowiecki.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta przewidziana do sprzedaży nieruchomość leży w terenie przeznaczonym pod mieszkalnictwo wielorodzinne i intensywne mieszkalnictwo jednorodzinne jako przeznaczenie podstawowe, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych.

Powyższe ogłoszenie podano do wiadomości publicznej poprzez publikację na stronie internetowej Urzędu Miasta i w Biuletynie Informacji Publicznej, wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie tut. Urzędu oraz na terenie Miasta w sposób zwyczajowo przyjęty.

/-/ Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Ogłoszenie o przetargu

OGŁOSZENIE

Działając na podstawie art. 13 ust.1, art. 25 ust.1 i ust.2, art. 28 ust.1 i ust.2, art. 37 ust.1, art. 38 ust.1, ust.2 i ust.4, art. 39 ust.2, art. 40 ust.1 pkt. 1 i ust. 3, art. 41   ust. 2, art. 67 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 oraz art. 70 ust. 1 ustawy  z  dnia  21 sierpnia 1997 r.  o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm.) § 3 ust. 1, § 4,   § 6 ust. 1 i ust. 7,
§ 13 oraz § 14 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 wrześ
nia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1490)   -   o g ł a s z a m:

trzeci  przetarg  ustny  nieograniczony

na sprzedaż niezabudowanej działki gruntu nr 1970 o powierzchni 425 m2, położonej 
w Mińsku Mazowieckim przy ul. Józefa Piłsudskiego 2, stanowiącą zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00117031/4, własność Miasta Mińsk Mazowiecki.

Oferowana do sprzedaży działka gruntu nie jest obciążona żadnymi długami ani nie stanowi przedmiotu innych zobowiązań.

Pierwszy przetarg na sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości odbył się w dniu 
4 września 2014 r., a drugi  - w dniu 3 marca 2015 r. (zakończone wynikami negatywnymi)

Warunki  trzeciego  przetargu:

 1. cena wywoławcza:
  495.000,00 zł ( słownie złotych: czterysta dziewięćdziesiąt pięć tysięcy),
 2. wadium:
  50.000,00 zł ( słownie złotych: pięćdziesiąt tysięcy),
 3. postąpienie:
  o  wysokości postąpienia decydują uczestnicy trzeciego przetargu, przy czym nie może być ono niższe niż 4.950,00 zł (1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych).

 

Przeznaczenie terenu, na którym położona jest opisana wyżej działka gruntu, zgodnie
z ustaleniami planu miejscowego:

 • teren przeznaczony pod mieszkalnictwo wielorodzinne i intensywne mieszkalnictwo jednorodzinne jako przeznaczenie podstawowe, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych.

 

Sposób  zagospodarowania:

 • linia zabudowy – w linii rozgraniczającej ul. Józefa Piłsudskiego: dla kondygnacji powyżej parteru jako obowiązująca, dla parteru jako nieprzekraczalna; nakaz kształtowania parteru jako usługowo-handlowego ogólnodostępnego,
 • wysokość zabudowy:
 • maksymalnie 4 kondygnacje i nie więcej niż 14,0 m od poziomu terenu do naj-wyższego punktu budynku,
 • minimalna wysokość zabudowy – 10 m,
 • ukształtowanie dachu nawiązujące do dachów zabudowy sąsiedniej, z preferencją dachu wysokiego,
 • nakaz uzgodnienia projektu budowlanego z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków,
 • powierzchnia biologicznie czynna – nie mniej niż 25% powierzchni terenu.

Uzbrojenie przyległej ulicy publicznej w urządzenia infrastruktury technicznej:

 • nieruchomość usytuowana jest w strefie pełnego wyposażenia w sieci uzbrojenia komunalnego, przy utwardzonej drodze publicznej.

Inne warunki:

 • warunkiem przystąpienia do trzeciego przetargu jest wpłacenie w pieniądzu wadium
  w wysokości podanej wyżej, najpóźniej w dniu 23 czerwca 2015 roku na konto Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki Nr 33 9226 0005 0024 4185 2000 0050 urządzone w Banku Spółdzielczym w Mińsku Mazowieckim; dowód wniesienia wadium podlega przedłożeniu Komisji Przetargowej przed otwarciem tego przetargu.

Trzeci przetarg odbędzie się w dniu 30 czerwca 2015 roku o godz. 10oo w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 (sala nr 6).

Informuje się, że osoba, która wygra trzeci przetarg na sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości miejskiej:

 • nabywa jej własność na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, ponosząc przy tym koszty związane z zawarciem aktu notarialnego i ustanowieniem odrębnej własności nieruchomości, a wpłacone przez tę osobę wadium zalicza się na poczet ceny nabycia tej nieruchomości,
 • zobowiązana będzie do zapłaty Sprzedającemu ceny sprzedaży ustalonej w trzecim przetargu wraz z należnym podatkiem VAT, nie później niż w przeddzień daty ustalonej na zawarcie notarialnej umowy sprzedaży.

Według art.41 ust.2 cytowanej na wstępie ustawy o gospodarce nieruchomościami, uchylenie się od zawarcia umowy notarialnej powoduje przepadek wpłaconego wadium.

Wadia wpłacone przez osoby przystępujące do trzeciego przetargu, które nie wygrają go, zostaną im niezwłocznie zwrócone (także w przypadku: odwołania lub unieważnienia tego przetargu oraz zakończenia go wynikiem negatywnym).

Zastrzega się możliwość odwołania trzeciego przetargu z uzasadnionej przyczyny, przy czym informacja o takiej decyzji podana zostanie w sposób i w formie, jakie zastosowano do ogłoszenia o tym przetargu.

Szczegółowe informacje o warunkach trzeciego przetargu udzielane będą zainteresowanym codziennie w godzinach urzędowania  w  Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1 w pokoju nr 207, tel. 25 7595325  lub  25 7595323, do 23 czerwca 2015 r. włącznie.


Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
              /-/  Marcin Jakubowski

5. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

W piątek, 10 kwietnia syrenami alarmowymi o godz. 8.41 na skwerze Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 5. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przedstawiciele obecnych na rocznicy delegacji, w tym burmistrz Marcin Jakubowski, wójt Antoni J. Piechoski i starosta Antoni J. Tarczyński złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar tych tragicznych wydarzeń.

Tego samego dnia burmsitrz Marcin Jakubowski złożył symboliczną wiązankę w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobie Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w tej katastrofie.

 • autor: A. Cichoń

Koncert "Kiedy Zakwitną Bzy"

Kontynuacja warsztatów "Skąd nasz ród?" w MDK

DGZZ W MDK

Polski jacht  Selma w Piątce

15 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Polski jacht Selma na Antarktydzie, czyli jak wygląda koniec mórz i oceanów”. W wydarzeniu tym poza nauczycielami, rodzicami i uczniami uczestniczyli zaproszeni goście, których w imieniu całej społeczności Piątki powitała dyrektor Ewa Szczerba.

W gronie zaproszonych, którzy uświetnili szkolną uroczystość, znaleźli się m.in.: Mazowiecki Kurator Oświaty Pani Dorota Sokołowska, Zastępca Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Krzysztof Michalik wraz przedstawicielami urzędu Panią Bożeną Machetą i Panią Dianą Rokicką. Wyjątkowymi gośćmi byli członek załogi jachtu Selma Pan Krzysztof Pełka oraz rzecznik rejsu - firmy Mediapartners Pan Janusz Cieliszak.

Zainicjowany przez uczniów SP5 konkurs był ich spontaniczną odpowiedzią na wspaniały wyczyn polskich żeglarzy z jachtu Selma. O tym niezwykłym osiągnięciu Polaków, którzy pobili rekord świata i jako pierwsi dopłynęli do najdalej wysuniętych południowych wybrzeży Antarktydy,  informowały w ostatnich tygodniach niemal wszystkie media. Dyrektor Ewa Szczerba w imieniu całej społeczności „Piątki” na ręce przedstawiciela załogi Krzysztofa Pełki złożyła serdeczne gratulacje. Podziękowała także za ciepłe słowa od kapitana Piotra Kuźniara skierowane do wszystkich uczniów z bardzo zimnego zakątka świata. Nie zabrało również podziękowań dla Pana Janusza Cieliszaka, rzecznika rejsu - firmy Mediapartners, za osobiste zaangażowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Podziękowania zostały  również złożone popularnej radiowej „Jedynce", autorom programu „Jedynka Dzieciom” oraz ekipie Telewizji ABC za zainteresowanie się inicjatywą uczniów naszej szkoły.  Dzięki wymienionym mediom podopieczni „Piątki” mieli  szansę poszerzyć swoją wiedzę związaną z rejsem i Antarktydą  oraz bliżej poznać kulisy życia na jachcie. Dyrektor Szczerba serdeczne gratulacje złożyła wszystkim uczestnikom konkursu.

Zwycięzcy wyróżnieni przez załogę Selmy to: pierwsze miejsce - Dominika Błażejewska kl. Vc,  drugie miejsce - Dorota Nowicka kl. Vc  i  Urszula Glezman kl. VIa, zaś trzecie miejsce - Magdalena Boruc kl. VIa. Dodatkowa nagroda specjalna, przyznana przez użytkowników portalu SelmaAntarktyda.com, przypadła Dorocie Nowickiej z kl. Vc.

W dalszej części uroczystości głos zabrała Pani Dorota Sokołowska. Pani Kurator podkreśliła znaczenie współpracy w realizacji różnych przedsięwzięć. Doceniła zaangażowanie dzieci i wszystkich pracowników szkoły. Podkreśliła, jak ważny jest upór  i wytrwałość w dążeniu do celu. Wyraziła uznanie dla osiągnięć polskich żeglarzy. Podziękowania, ciepłe słowa i gratulacje dla załogi Selmy i uczniów popłynęły także z ust Zastępcy Burmistrza Pana Krzysztofa Michalika.

Ze szczególnym entuzjazmem został przyjęty występ Pana Krzysztofa Pełki, który pomimo powrotu z wyprawy zaledwie w poniedziałek 13 kwietnia znalazł czas na odwiedziny naszej szkoły. Podzielił się wrażeniami z wyprawy, wzbogacając swoją wypowiedź pokazem filmu podsumowującego  ekspedycję jachtu Selma. Z prawdziwą swadą opowiedział o trudach żeglowania. Wspomniał, iż rysunki uczniów wywołały wśród żeglarzy wiele radości i ociepliły pobyt wilków morskich w  mroźnym klimacie. Uczestnicy wyprawy nie spodziewali się tak wielkiego zainteresowania ich losem. Gość podkreślił, że  wyjątkowym  wyzwaniem dla załogi okazał się wybór zwycięskich prac konkursowych. Na pamiątkę spotkania wilk morski podarował społeczności szkoły książkę  autorstwa Sir Ernesta Shackletona „Południe. Historia ekspedycji Ernesta Shackletona z lat 1914 – 1917” ze specjalną dedykacją.

Po wręczaniu nagród przyszedł czas na autografy i pamiątkowe zdjęcia  z zaproszonymi gośćmi i członkiem załogi Selmy, który wraz ze współuczestnikami rejsu  dokonał niemożliwego.

„To, co dziś jest rzeczy­wis­tością, wczo­raj było niereal­nym marzeniem”. Paulo Coelho


Ewa Szczerba ​

Zdjęcia i filmy wideo z rejsu Selmy

źródło: selmaexpeditions.com

specjalna strona wypraw: www.selmaantarktyda.com

„Ptasi deweloperzy po raz kolejny w akcji”

Uczniowie klas II a, II b, II e Gimnazjum Miejskiego nr 3 brali udział w projekcie edukacyjnym  „Ptasie M1 – projekt i wykonanie budki lęgowej dla ptaków”. Pod opieką nauczyciela biologii Aleksandry Bieleckiej  młodzież klas drugich wykonała projekty budek lęgowych dla ptaków żyjących w  naszej okolicy. Uczniowie poznali nisze ekologiczne różnorodnych gatunków,  dla których tworzyli budki. Kolejnym etapem pracy było techniczne wykonanie projektu z czym uczniowie poradzili sobie znakomicie. Po skończonej pracy przyszedł czas na oddanie budek w użytkowanie ptakom. W piękny wiosenny dzień 15 kwietnia 2015 roku, młodzież rozmieściła budki w parku miejskim.

Nie była to pierwsza akcja gimnazjalistów z „Trójki”. W zeszłym roku przy pomocy pracowników mińskiego nadleśnictwa, uczniowie zawiesili budki lęgowe w kompleksie leśnym, w którym znajduje się najstarsza sosna w Polsce.

Mamy nadzieję, że budki, które z wielkim zaangażowaniem wykonała młodzież znajdą  już niebawem lokatorów. Gimnazjaliści zachęcają wszystkich  do obserwacji   pięknie śpiewających ptaków  w nowych budkach. 

Aleksandra Bielecka

Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji

Relacja z wernisażu wystawy Księstwo Warszawskie

Grand Prix w Pływaniu

KS Barakuda po raz trzeci w edycji 2014/15 był gospodarzem mińskiego Grand Prix w pływaniu. W kwietniową niedzielę na terenie naszego basenu stawiło się 217 zawodników z 13 klubów sportowych Mazowsza. Rywalizowali zawodnicy ze szkól podstawowych i gimnazjalnych w III kategoriach wiekowych. Dzięki obecności licznej publiczności panowała wspaniała rodzinna atmosfera.  Nasi pływacy poprawiali swoje rekordy życiowe i zdobywali miejsca w rankingu. Na wyróżnienie zasługują nasi medaliści:

Radek Marczak ( złoto 50 m dowolny, srebro 100 klasyczny)

Natalia Kuć ( złoto 100 dowolny)

Mikołaj Komorek ( srebro 200 zmienny)

Mikołaj Kupidura ( brąz 100 dowolny )

Wojtek Tomusiak ( brąz 100 klasyczny)

Nasza sztafeta mieszana 12x50 m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce.

Szczególne pochwały należą się Natalii Kuć i Radkowi Marczakowi za zdobycie tytułów najlepszych zawodników w swoich kategoriach.

Już za tydzień mińscy pływacy wyjeżdżają do Garwolina na kolejną rundę Mityngu Pływackiego. Trzymamy kciuki !

Anna Komorek

Sukces zawodnika Mińskiego Towarzystwa Szachowego

Drugi po raz drugi - sukces zawodnika Mińskiego Towarzystwa Szachowego

W sobotę 11 kwietnia 2015 roku w Pęgowie k. Wrocławia zostały rozegrane II Mistrzostwa Polski Amatorów w Szachach Szybkich. Na starcie turnieju stanęło 102 zawodników legitymujących się rankingiem FIDE lub PZSzach nie przekraczającym 2000. W turnieju bardzo dobrze spisał się reprezentant Mińskiego Towarzystwa Szachowego - Artur Suliborski. Nasz zawodnik zajął drugie miejsce i obronił zdobyty w 2014 roku tytuł Wicemistrza Polski. Warto dodać, że Artur zdobywając 7 punktów w 9 rundach nie odniósł żadnej porażki.

 

Maria Suliborska - sekretarz MTSz

„BON BON BONJOUR"

Międzykulturowe rodzinne warsztaty artystyczne prowadzone przez francuskich wolontariuszy EVS z Fundacji EBU. Zapraszamy do wspólnego poznawania Francji poprzez bezpośredni kontakt z jej mieszkańcami.

Charlene z Bretanii oraz Maxime prawie z Bretanii w dynamiczny i przyjazny sposób pomogą odkryć ciekawostki dotyczące swojego kraju.

W programie:
- prace artystyczne min. tworzenie tradycyjnych, francuskich dekoracji oraz budowanie wieży Eiffle'a z nietypowych elementów,
- kącik francuskojęzyczny, czyli gry i zabawy językowe dla małych i dla dużych,
- zagadki i quizy na temat kultury i obyczajów Francji.

Organizator warsztatów: Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU we współpracy z Miejskim Domem Kultury.
Warsztaty w ramach projektu EVS: „SKY IS THE LIMIT 2015”, finansowanego z programu Erasmus+.

26 kwietnia 2015 r.
godz. 12.30-14.00
wstęp wolny

Wieczór z burleską w MDK

Mecz - MKS MAZOVIA - GKS KORONA Szydłowo

Start MGR w Tour de Warsaw

18 kwietnia szosowa część Mińskiej Grupy Rowerowej wystartowała w Tour de Warsaw Prolog. Mający ponad 200 km wyścig dookoła Warszawy był niebywale trudnym sprawdzianem dla mińszczan. Siedmioosobowa drużyna w składzie Patryk Wawryszuk, Kamil Bodziony, Paweł Roman, Bartłomiej Bartnicki, Jakub Kruszewski, Piotr Cudny oraz Krzysztof Arcimowicz wystartowała kilka minut po siódmej rano.

Wyścig nie należał do łatwych. Trudnością nie okazały się pokonywane kilometry, a wręcz zimowe warunki do jazdy. Grad, silne opady deszczu oraz temperatura oscylująca wokół zera stopni praktycznie od samego początku, dawały się we znaki wszystkim drużynom. Powodowało to również liczne wypadki, których nie ustrzegła się i nasza drużyna. Jednak pomimo tego Mińska Grupa Rowerowa dojechała w pełnym składzie, kończąc wyścig na dziewiątym miejscu. Łącznie z dojazdem do lotnych punktów zawodnicy musieli pokonać ponad 250 km.

Kamil Bodziony, fot. z arch. MGR

Przebudowa boiska sportowego przy ulicy Budowlanej

Trwa procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy przebudowy boiska sportowego przy ul. Budowlanej.

W ramach inwestycji wykonana zostanie przebudowa nawierzchni istniejącego boiska, które dostosowane będzie do gry w piłkę nożną oraz rugby. Nowe boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej zostanie wyposażone w system drenażu, w stałe bramki o wymiarach 7,32 x2,44 m i demontowalne bramki do rugby. Za bramkami znajdą się piłkochwyty o wysokości 6 m.

Wokół boiska wykonana zostanie bieżnia o nawierzchni poliuretanowej. Bieżnia okrężna będzie czterotorowa, a prosta sześciotorowa. W północnym zakolu wybudowane zostaną skrót do biegów z przeszkodami z rowem z wodą, zeskocznia do skoku w dal i trójskoku oraz rzutnia do pchnięcia kulą.

W południowym zakolu znajdzie się skocznia do skoku wzwyż. Bieżnia będzie posiadała po zewnętrznym obwodzie pas bezpieczeństwa szerokości 1 m. Również dla bezpieczeństwa użytkowników projektowane chodniki i trybuny oddzielone będą od bieżni barierami wysokości 120 cm.

Na skarpie, po zachodniej stronie głównej areny zaprojektowano czterorzędową, odkrytą trybunę dla 316 widzów.

Ze względu na kolizję bieżni ze skarpą ziemną znajdującą się po jej wschodniej stronie przewidziano częściową rozbiórkę nasypu. Pozostawiona część skarpy zostanie zabezpieczona murem oporowym.

Cały zespół będzie oświetlony. Wykonane zostaną również nowe chodniki i podjazdy.

 • autor: A.Cichoń

Kondolencje - Andrzej Maliszewski

Mistrzostwa w tenisie stołowym

W dniu 18 kwietnia 2015 w jak zwykle gościnnej Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Małopolskiej odbyły się 41 Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w tenisie stołowym. Impreza będąca jednocześnie podsumowaniem cyklu grand prix w tenisie stołowym była również uświetnieniem obchodów 90-lecia MKS Mazovia. W sobotni poranek na starcie stawiło się 61 śmiałków, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne, open do lat 50 i open powyżej lat 50, a wyniki przedstawiają się następująco:

 

Kategoria szkoły podstawowe

 1. Jakub Brzezik
 2. Tobiasz Perkuć
 3. Maciej Kosyl

Kategoria szkoły gimnazjalne

 1. Maciej Adamiak
 2. Wiktor Gajowniczek
 3. Michal Gołębiewski

Kategoria do lat 50

 1. Mateusz Majszyk
 2. Damian Wróbel
 3. Marcin Cabaj

Kategoria powyżej lat 50

 1. Stanisław Trzpioła
 2. Mirosław Krusiewicz
 3. Zbigniew Odalski

 

Warto zwrócić szczególną uwagę na rywalizację kategorii open. Dwaj młodsi zawodnicy z czołówki to reprezentanci MKS Mazovia, którzy jak dotychczas są zazwyczaj niepokonani w turniejach MOSiR, a ich umiejętności to prawdziwy majstersztyk. Kategoria open powyżej lat 50 to również stojący na wysokim poziomie mecz finałowy Trzpioła-Krusiewcz 3:2. Najlepszą kobietą mistrzostw została Aneta Janisiewicz.

Zawodnicy zostali nagrodzeni pucharami oraz cennymi nagrodami rzeczowymi, które wręczyli Dyrektor MOSiR Robert Smuga oraz Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Krusiewicz.

Tradycją jest, iż podczas Mistrzostw Mińska Mazowieckiego następuje rozdanie nagród najlepszym zawodnikom cyklu Grand Prix (29.11, 20.12 2014 oraz 31.02, 28.02, 28.03 2015). Najlepszą ósemką spośród 41 startujących okazali się:

 1. Damian Wróbel
 2. Mateusz Majszyk
 3. Aneta Janisiewicz
 4. Bartosz Jaworski
 5. Krzysztof Krusiewicz
 6. Zbigniew Odalski
 7. Janusz Konstanty
 8. Jacek Popis

Najlepszą kobietą cyklu Grand Prix została Aneta Janisiewicz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za razem spędzony czas i rywalizację w duchu fair play, a Pani Ewie Szczerbie za pomoc w organizacji turniejów – możemy na nią liczyć od kilku lat, a współpraca układa się wzorowo.

Do zobaczenia w październiku na następnym turnieju grand prix w tenisie stołowym!

 

30 lat Klubu Karate w Mińsku Mazowieckim

18 kwietnia b.r. na hali w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 przy ul. Kopernika miało miejsce niezwykłe, niecodzienne i naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Mińsko-Mazowiecki Klub Karate Kyokushin obchodził uroczyście 30 lat istnienia i działalności. To wyjątkowe wydarzenie swym Honorowym Patronatem objął Starosta Miński pan Antoni Tarczyński.

Jubileusz to okazja do podsumowania trzydziestoletniego dorobku Klubu. Sensei Maciej Wójcicki – założyciel Klubu, powitał serdecznie wszystkich gości, karateków i licznie przybyłą publiczność, a następnie przypomniał w kilku zdaniach historię Klubu. Sam sensei Maciej ćwiczy karate nieprzerwanie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez klub przewinęły się setki trenujących. Sensei Wójcicki dochował się godnego następcy w osobie najbardziej utytułowanego zawodnika, który jako pierwszy zdobył w Klubie czarny pas mistrzowski – sensei Tomasza Bartnickiego. Sensei Bartnicki przyczynił się do rozwoju klubu jako główny instruktor, a jako kierownik ośrodka wpłynął na organizację, na stan liczebny i osiągnięcia karateków. W Klubie są jeszcze dwie osoby posiadające czarny pas: sensei Jarosław Fruba i sensei Paweł Galant. Klub działa w Mińsku Mazowieckim, Halinowie, Kołbieli, Grzebowilku, Cisiu, Człekówce, Okuniewie, Strachówce i w Ładzyniu.

Na ten wyjątkowy jubileusz przybyło wielu znakomitych gości. Zaszczyli nas swoją obecnością między innymi starosta miński Antoni Tarczyński, burmistrza miasta  reprezentowała Kierownik ds. Promocji, Kultury i Sportu  Diana Rokicka. Niezmiernie miło było nam witać wśród zaproszonych gości dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej Leszka Celeja. Naszą uroczystość zaszczycił także mistrz Jacek Łuniewski  z zaprzyjaźnionego Klubu Taekwondoo oraz sensei Michał Godlewski z Sokołowskiego Klubu Karate. Bardzo miłym gościem była także p. Maria Makos, dyrektor szkoły w Grzebowilku, gdzie od lat Klub ma filię. Jednym z wyjątkowych gości byli członkowie założyciele naszego Klubu: wieloletni przyjaciel klubu, dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim sempai Tomasz Paudyna oraz państwo Elżbieta i Zbigniew Bartczakowie.

Bardzo miło było nam także gościć tak licznie przybyłą publiczność, karateków i wszystkich sympatyzujących z naszym Klubem. Wyjątkowymi gośćmi byli także ci karatecy, którzy kiedyś trenowali, a z okazji jubileuszu założyli po wielu latach kimona, by wziąć udział w sentymentalnym treningu.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Karatecy mieli okazję zaprezentować swój wysoki poziom wyszkolenia, poprzez krótki pokaz technik  kihon, kyokushinkai kumite i kata. Czterej Sensei zaś pokazali tamashiwari – sztukę rozbijania przedmiotów. Niezwykle miłym akcentem były podziękowania dla sensei, życzenia i upominki dla Klubu. S. Maciej Wójcicki i S. Tomasz Bartnicki otrzymali specjalne podziękowania za wszystko, co zrobili dla Klubu od wdzięcznych karateków. Starosta Antoni Tarczyński na ręce prezesa złożył list gratulacyjny i życzył dalszych wspaniałych osiągnięć. W imieniu burmistrza miasta życzenia i upominek przekazała Diana Rokicka. Następnie dyrektor studium Tomasz Paudyna wręczył piękne statuetki samurajów, jako hołd dla czterech sensei, dla ich dorobku i osiągnięć. Studium Języków Obcych ufundowało także dla Klubu bon o wartości 1000 zł, za który  będzie można doposażyć swoje treningowe zasoby sprzętowe.

Interesującym akcentem były życzenia dla Klubu, które zostały nagrane przez shihan Andrzeja Drewniaka i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Po zgaszeniu świeczek na urodzinowym torcie i gromkim odśpiewaniu „Sto lat”, jeszcze jedna chwila wzruszenia… Wszyscy zostali zaproszeni na projekcję filmu wykonanego przez zaprzyjaźnioną z Klubem firmę Rectime. Ten pięciominutowy film został odebrany przez wszystkich bardzo osobiście, stąd łzy wzruszenia i gratulacje dla twórców. Uroczystość zakończyła oficjalna dekoracja karateków – każdy otrzymał pamiątkowy medal oraz torebkę z klubowymi gadżetami. Po dekoracji wszyscy zostali zaproszeni na wystawę zdjęć dotyczącą historii klubu oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy ćwiczących u nas karateków.

Do organizacji tego wydarzenia przyczyniło się wiele osób, instytucji i firm. Wszystkim pragniemy bardzo gorąco podziękować. Takie wydarzenia są wyjątkową okazją do spotkań po latach, do wspomnień, do podsumowań. Wpisują się one także w promocję zarówno zdrowego stylu bycia, ale i istotnych wartości, którymi warto kierować się w życiu. Te wartości wyróżniają karateków i wyróżniają nasz Klub. Pokora, grzeczność i szacunek na co dzień, a jednocześnie nieugiętość, walka z przeciwnościami i własnymi słabościami są uniwersalne i ponadczasowe, dlatego mamy nadzieję, że przetrwają dla następnych pokoleń dzielnych karateków. Film i zdjęcia na www.mkkk.pl

Foto: Damian Przedlacki ze Szkolnego Koła Fotograficznego ZSZ nr 2. 

na podst. mat. Mińsko-Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushin

Szkolne Biuro Pracy poszukuje pracodawców

Mistrzostwa Polski Sportowego Jujitsu

W sobotę 18 kwietnia w Szczytnie odbyły się XII Mistrzostwa Polski Sportowego Jujitsu. Klub Walki Grappler reprezentowało 13 najmłodszych zawodników i zawodniczek z Mińska i Jakubowa. Nasza reprezentacja po raz pierwszy miała okazję pokazać swoje umiejętności na Mistrzostwach Polski Sportowego Jujitsu. Pokaz wypadł bardzo okazale, ponieważ na mistrzostwach zdobyliśmy łącznie 5 medali. Nasi najmłodsi grapplerzy jak zawsze pokazali coraz większe umiejętności i ogromne zacięcie do walki,  a medale po ciężkich walkach udało się zdobyć :  Złoty medal i Mistrzostwo Polski – Oliwier Szczęsny, srebrne i Vice Mistrzostwo Polski - Wiktoria Klepacka i  Krystian Woliński, brązowe medale - Martyna Bodecka , Paulina Królka oraz Alex Sitek i Antek Rosa – czwarte miejsce. Jednak pozostali też pokazali serce do walki i na następnych zawodach na pewno będzie już medal, a byli to : Zuzanna Krolak, Sara Sękowska, Natalia Wolińska, Zuzanna Demjanowska, Filip Kosut, Łukasz Cyran. Wielkie Gratulacje dla naszych najmłodszych zawodników !!!  Mega sukces !!!  Brawo – tak trzymać !!! Duże podziękowania dla rodziców za wsparcie i ogromny doping !!!!

Również w sobotę 18.04 druga ekipa z Klubu Walki Grappler walczyła na XVII GRAND PRIX Polski w MMA i Grapplingu w Wołominie. Nasi zawodnicy walczyli w Grapplingu Gi i No Gi oraz MMA. Dobre walki dały nam medale, które dla naszego klubu zdobyli : Krysia Iwanow - złoto w Grapplingu w Gi i srebro w No Gi, Jakub Padziik srebrny medal w Grapplingu GI i nasz mulimedalista Daniel Rozenek -  srebro w No Gi braz w Gi i MMA !!!  Wielkie brawa i gratulacje dla naszych grapplerów !!! Specjalnie podziękowania dla Bartka Raczyńskiego za pomoc !!!

Puchar Polski Seniorów i Juniorów Taekwon-Do ITF

Puchar Polski Seniorów i Juniorów Taekwon-Do ITF - 06-08/03/2015, Ciechanów

W dniach 06-08 marca 2015 roku odbył się w Ciechanowie zorganizowany przez Polski Związek Taekwon-Do Puchar Polski w Taekwon-Do ITF.

Jednym z głównych celów rozgrywanych corocznie zawodów Pucharu Polski jest przegląd zawodników którzy mogą pretendować do występów w reprezentacji Polski.

Impreza, której gospodarzem był klub LKS MATSOGI Ciechanów, zgromadziła na starcie ponad 250 najlepszych zawodników reprezentujących barwy ponad 40 klubów z całej Polski - w tym kilkudziesięciu zawodników szerokiej kadry reprezentacji Polski juniorów i seniorów.

Nasze miasto i powiat reprezentowała, pod kierunkiem Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN oraz Damiana Iwaniuka IV DAN, trzynastoosobowa juniorska ekipa Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO w której znalazło się czworo ubiegłorocznych medalistów Mistrzostw Polski.

Nasi klubowicze na tle czołowych zawodników w kraju spisali się bardzo dobrze – ośmiokrotnie stając na podium zawodów.

Złote medale zdobyli Karol Łuniewski w konkurencji układów formalnych mężczyzn stopni mistrzowskich II DAN i w walkach w kategorii do 75kg oraz Michalina Mikulska w konkurencji układów formalnych kobiet stopni uczniowskich KUP w której startowało ponad 40 zawodniczek.

Brązowe medale zdobyli Mateusz Zgódka w walkach w kategorii do 62kg, Michalina Mikulska w walkach w kategorii do 60kg, Natalia Cecotka w układach formalnych kobiet stopni uczniowskich KUP oraz Julia Kawka w walkach w kategorii do 50kg i Marta Krajewska w walkach w kategorii do 45kg.

W zawodach Pucharu Polski miński klub reprezentowali także Mateusz Radomski, Sewerian Widerski, Jakub Hamerski, Marcin Kalbara, Gabriela Misterkiewicz, Natalia Piórkowska oraz Viviana Widerska, którym tym razem nie udało się dostać do strefy medalowej. Pomimo to ich występ należy także uznać za udany.

Podsumowując zawody Mistrz Jacek Łuniewski stwierdził: „Zawody Pucharu Polski w Ciechanowie były dla nas pierwszymi zawodami w bieżącym roku. Generalnie możemy być zadowoleni z wyników uzyskanych przez naszych zawodników. Wiemy nad jakimi elementami należy jeszcze popracować, aby wyeliminować braki. Przypominam, że aktualnie naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie się do występu w dwóch kolejnych turniejach eliminacyjnych, których stawką jest uzyskanie kwalifikacji do występów w finałowych zawodach Mistrzostw Polski. Po tym co na początku sezonu zaprezentowali nasi zawodnicy – można optymistycznie patrzeć w przyszłość”. 

Kolejną marcową imprezą w której wezmą udział zawodnicy Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO będą, rozgrywane w Bartoszycach na Warmii i Mazurach, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów i Juniorów Młodszych stanowiące jednocześnie I Eliminacje do Mistrzostw Polski w Taekwon-Do ITF.  

Wszystkim naszym reprezentantom oraz trenerowi gratulujemy udziału w zawodach Pucharu Polski.

Igor Koczyrkiewicz

Z cyklu Giganci Piosenki: Janusz Kondratowicz

Platforma Konsultacji Społecznych

W ramach realizowanego projektu pn. „Przygotowanie modelowego programu rozwoju przedsiębiorczości w Powiecie Mińskim” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Mińsku w partnerstwie z Fundacją Europejskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Związkiem Pracodawców Warszawy i Mazowsza powstała  Platforma Konsultacji Społecznych dostępna pod adresem:  http://konsultacje-powiatminski.zpwim.pl/

Zostaną na niej umieszczone dokumenty bezpośrednio związane z tworzącym się Lokalnym Program Rozwoju Przedsiębiorczości Powiatu Mińskiego.

W ramach projektu zostanie także przeprowadzonych 13 spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami każdej z gmin powiatu mińskiego. Terminy zostaną podane na Platformie.

Serdecznie zapraszamy zarówno do uczestniczenia w spotkaniach, jak i udzielania się na platformie konsultacyjnej. 

 

 

Relacja z Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych

XII POWIATOWA GIEŁDA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

 W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2 IM. POWSTAŃCÓW WARSZAWY

W MIŃSKU MAZOWIECKIM

 

17 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, popularnie zwanego „Mechanikiem”, odbyła się XII Powiatowa Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. Celem cyklicznej imprezy organizowanej pod patronatem Starosty Mińskiego  jest umożliwienie uczniom gimnazjów zapoznania się z pełną ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu i podjęcie świadomej, mądrej decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia, wyborze przyszłej drogi zawodowej.

O 9,00 uroczystego otwarcia Giełdy dokonał Starosta Miński Pan Antoni Jan Tarczyński, a gospodarz placówki Dyrektor Zespołu Pan Tomasz Płochocki serdecznie powitał przybyłych gości.

W piątkowy poranek sala gimnastyczna ZSZ nr 2 zamieniła się w barwną salę wystawową gotową do przyjęcia młodzieży gimnazjalnej i jej opiekunów Niezwykle interesująco prezentowały się stoiska przygotowane przez  Poradnie Psychologiczno- Pedagogiczne w Mińsku Mazowieckim i Sulejówku, Powiatowy Urząd Pracy, Studium Języków Obcych , CKZiU, mińskie  szkoły ponadgimnazjalne : Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Zespół Szkół Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Agrotechnicznych oraz Liceum Ogólnokształcące w Mrozach i Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy.

 Wystawcy dołożyli wszelkich starań, by przyciągnąć uwagę gimnazjalistów i zachęcić ich do poznania oferty edukacyjnej: rozdawano ulotki, prezentowano filmy promocyjne, a  uczniowie i nauczyciele udzielali szczegółowych informacji na temat kierunków kształcenia, wyposażenia szkół, osiągnięć i atmosfery panującej w ich placówkach. Bezpośredni kontakt gimnazjalistów i ich rodziców z kadrą pedagogiczną i uczniami szkół ponadgimnazjalnych stał się także okazją do rozmów na temat możliwości rozwijania zainteresowań i talentów,  udzielenia odpowiedzi na  pytania gimnazjalistów.

Gospodarze tegorocznej Giełdy  zadbali, by przybyli na nią goście nie czuli się zagubieni, toteż od momentu przekroczenia progu Zespołu każdej grupie gimnazjalistów towarzyszyli uczniowie „Mechanika”, którzy korzystając z prawa gospodarzy, oprowadzali gości po swojej szkole, umożliwiali obejrzenie pracowni i obserwowanie prowadzonych przez nauczycieli zajęć.  

Kadra pedagogiczna i uczniowie „Mechanika” zadbali również o to, by na Giełdzie panowała miła, przyjazna atmosfera. Zwiedzającym towarzyszył koncert zespołu muzycznego Avista, chwilę relaksu zapewnili również młodzi sportowcy Zespołu, którzy zorganizowali pokaz wschodnich sztuk walki. Dla obsługujących stoiska wystawowe przygotowano poczęstunek.

Ogromne zainteresowanie Powiatową Giełdą Szkół Ponadgimnazjalnych, na którą  przybyło ponad 1000 uczniów gimnazjów, dowodzi, że pomysł jej organizowania (zrodzony przed dwunastu latach w głowach pracowników ZSZ nr 2 i zaakceptowany przez Starostę Mińskiego) był trafiony i ma głęboki sens. Giełda nie tylko umożliwia gimnazjalistom dokonania trafnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, ale jest także dowodem mądrego, zgodnego działania w słusznej sprawie władz Powiatu Mińskiego,  dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych organizujących tak duże przedsięwzięcie oraz władz  Mińska Mazowieckiego, wójtów gmin, dyrektorów i nauczycieli gimnazjów, którzy umożliwiają swoim uczniom uczestniczenie w kolejnych Giełdach.

Tomasz Płochocki

Tęczowe Nutki 2015 - relacja

Kondolencje - Piotr Dębiński

Nowy plac zabaw przy Aquaparku

Trwają prace związane z budową placu zabaw przy ul. St. Kardynała Wyszyńskiego 56.
Projekt Placu Zabaw, na zlecenie Miasta, opracował  mgr inż. Jacek Bakuła, STUDIO PROJEKT Pracownia Projektowa w Mińsku Mazowieckim, zaś wykonawcą robót jest Pan Mirosław  Derkacz prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Derkacz Mirosław GARDEN DESIGNERS z siedzibą w Lublinie.

Z placu zabaw będą mogły korzystać dzieci w wieku od 3 – 12 lat.

Zakres robót obejmuje:

1) wykonanie ogrodzenia panelowego,
2) wykonanie nawierzchni bezpiecznej  na obszarze 202,46 m2,
3) dostawę i  montaż urządzeń: równoważni wiszącej, piramidy wiszącej,  huśtawki - gniazdo, urządzenia wspinaczkowego, zestawu sprawnościowego,
4) zamontowanie tablicy z regulaminem,
5) montaż ławek oraz koszy na śmieci.

Planowany termin zakończenia robót o wartości ok. 93 tys. zł – 30 kwietnia 2015 r.
    Szacowany koszt realizacji inwestycji – 92 736,16 zł brutto.
    

 

Rozbudowa ul. J. Grzeszaka

Wykonawcą inwestycji  jest Firma Handlowo Usługowa „BRUK-BUD” Piotr Skoczek, Pogorzel, ul. Świerkowa 31, 05-430 Celestynów z podwykonawcą robót kanalizacyjnych firmą PARSTER  Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 32 21-200 Parczew.

Roboty zostały rozpoczęte w sierpniu 2014 roku. W chwili obecnej inwestycja jest na ukończeniu, do wykonania pozostało ułożenie warstwy ścieralnej i wykonanie oznakowania poziomego.

Zakończono  roboty budowlane związane z budową kanalizacji deszczowej, przebudową sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, budową przepustu z rury stalowej spiralnej z murkami czołowymi z betonu. W ramach zadania w ul. Grzeszaka zostały wykonane obustronne chodniki,  zjazdy oraz ścieżka rowerowa o szerokości z bezfazowej kostki betonowej grubości.

Zostało również przebudowane skrzyżowanie ul. Dąbrówki z ul. Grzeszaka. Budowa ronda w miejscu istniejącego skrzyżowania przyczyni się do znacznej poprawy płynności, zwiększając jednocześnie szeroko rozumiane  bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jako formę geometryczną skrzyżowania przyjęto małe rondo jednopasmowe, które zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa ruchu i sprawność całego skrzyżowania przy nieznacznym zwolnieniu ruchu na drodze powiatowej tj. w ul. Dąbrówki.

Ze względu na to, iż przedmiotowa droga znajduje się w pobliżu stacji kolejowej  wykonano również 2 zatoki autobusowe obramowane krawężnikiem betonowym na ławie z betonu. W obrębie zaprojektowanej drogi wykonano  obniżenie krawężników w rejonach przejść dla pieszych w celu umożliwienia osobom niepełnosprawnych swobodnego poruszania się  po ciągach pieszych. Przed przejściami dla pieszych w pasie o szerokości 80 cm zastosowano nawierzchnię z wypustkami  ułatwiające osobom niewidomym poruszanie się po ciągach pieszych.

W ramach realizacji zadania zostanie również wprowadzona nowa organizacja ruchu. W pasie drogowym znajdą się dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, wyznaczone zostaną w obrębie każdego skrzyżowania przejścia dla pieszych, natomiast w ul. Grzeszaka przy rondzie zostanie wykonane przejście dla pieszych z azylem.  Zostanie zamontowane  oznakowanie pionowe i poziome.

VI Spotkanie Integracyjne

W niedzielę 19 kwietnia 2015 roku w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim zorganizowany został „Wieczór Talentów” promujący uzdolnione osoby niepełnosprawne z powiatu mińskiego. Pomysłodawcą przedsięwzięcia już po raz szósty był Zespół ds. Integracji z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać niezwykłych artystów w prezentacjach tanecznych, wokalnych, literackich i plastycznych. Każdego roku głównym celem tych spotkań jest zrozumienie, poznanie i akceptacja odmienności środowiska osób niepełnosprawnych. Tegoroczne VI Spotkanie Integracyjne „Wieczór Talentów” było również częścią realizowanego przez gimnazjum papieskie projektu edukacyjnego Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka „Szkoła Równego Traktowania”.

Spotkanie rozpoczęło występem Martyny Kłoczewiak - uczennicy z Gimnazjum Miejskiego nr 2, która wprowadziła zebranych w niezwykły nastrój wykonaniem na klarnecie I części koncertu Es-dur Antonina Kozeluha. Jako pierwsza uczestniczka wystąpiła pani Anna Piętka ze Studium Wokalnego Justyny Kowyni – Rymanowskiej w Siedlcach. Swoim głosem zachwycił publiczność Michał Deneko z Punktu Przedszkolnego „Mrówkolandia” w Mińsku Mazowieckim, który razem z bratem wykonał piosenkę „Mrówki w kąpielówkach”. Wokalnych oraz muzycznych wrażeń dostarczyli również: uczennica Zespołu Szkół w Ignacowie Anna Gańko, która zaśpiewała piosenkę „Moja planeta” z repertuaru Majki Jeżowskiej, pani Agnieszka Makowska reprezentująca Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Krok dalej”, Magdalena Stochmiał – uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim, która zagrała na pianinie walca oraz uczeń IV klasy integracyjnej Szkoły Podstawowej w Mrozach - Dawid Wilk, który wykonał przepiękny utwór na keyboardzie.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję do zapoznania się z młodym grafikiem komputerowym – panem Bartoszem Nazarczukiem, który przedstawił prezentację o swojej pracy. Podczas wieczoru można było obejrzeć prace plastyczne młodych artystów: Patrycji Buczkowskiej - uczennicy klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 5, Aleksandra Bodo - ucznia klasy I Szkoły Podstawowej nr 6, Pawła Sulewskiego z Gimnazjum Miejskiego nr 2, pana Grzegorza Sobotki i pani Justyny Rek ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim. Zaprezentowano także fotografie wykonane przez reprezentantów Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Krok Dalej” w Mińsku Mazowieckim: pana Marcina Wiącka, Roberta Cichockiego, Radosława Zalewskiego oraz Bartosza Nazarczuka.

Na scenie występowali także wspaniali tancerze: Kamila Pasieczna z klasy I szkoły podstawowej reprezentująca Centrum Usprawniania w Mińsku Mazowieckim, która swoją radością wzruszyła wszystkich do łez oraz zespół rodem z bollywood, w którego skład wchodzili: Agnieszka Wołkowicz, Justyna Kolos, Małgorzata Wójcik, Anna Malinowska, Mateusz Łypaczewski z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Swoim literackim kunsztem oczarowała słuchaczy Natalia Wiącek z Gimnazjum Miejskiego nr 2, umilając wieczór recytacją swoich wierszy. Na scenie debiutowała Wiktoria Książek (przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Rudzienku), recytując wiersz Mariana Załuskiego  „Pan Słowik”. Gościem honorowym VI Spotkania Integracyjnego była niezwykle utalentowana śpiewaczka Pani Paulina Chodkowska, a na zakończenie na scenie zaprezentował się zespół DiAnti w składzie: Grzegorz Fiks - wokal, Artur Gałązka – gitara solowa oraz Mariusz Jaguścik – gitara basowa.

Spotkania integracyjne są niezwykle ważną okazją do uczenia się wzajemnego szacunku wobec siebie. Dzięki nim lokalna społeczność może dowiedzieć się, jak wielu jest utalentowanych ludzi, którzy borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Najważniejszą wartością spotkań integracyjnych jest to, że wszyscy występujący odnieśli sukces na miarę swoich możliwości. Kolejne prezentacje talentów za rok!

Dagmara Kacprzyk (nauczycielka wspomagająca z GM2)

„Pijki- źródełka” w Szkołach Mińska Mazowieckiego

"Nie liczby widzę lecz twarze..." Konkurs literacki IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich do udziału w II. edycji konkursu „Nie liczby widzę, a twarze… Literacki obraz zbrodni totalitaryzmów”.

Termin nadsyłania prac upływa 1 czerwca 2015 r.

Prace należy nadsyłać w wersji elektronicznej na adres: karolina.kolbuszewska@ipn.gov.pl wraz ze skanem własnoręcznie podpisanej, wygenerowanej z elektronicznego formularza zgłoszeniowego metryczki pracy (http://pamiec.pl/pa/form/dodaj13,Formularz-Konkurs-Nie-liczby-widze-a-twarze-quot.html).

Więcej informacji znajdą Państwo w załączniku oraz na stronie www.pamiec.pl

w zakładce: http://www.pamiec.pl/pa/edukacja/konkursy/ogolnopolskie/nie-liczby-widze-a-twar/14780,II-edycja-konkursu-Nie-liczby-widze-a-twarze-Literacki-obraz-zbrodni-totalitaryz.html

Powiatowe Sympozjum Bezpieczna jazda...? - Co irytuje kierowców"

Marzec w statystyce Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki

Marzec już za nami więc zapoznać się z wynikami pracy mińskich strażników miejskich za ten okres.  Od uruchomienia bezpłatnego numeru telefonu 986 do Straży Miejskiej w sposób wyraźny wzrasta liczba kierowanych przez mieszkańców miasta spraw  w celu podjęcia interwencji – w marcu aż 120 krotnie mińszczanie prosili o pomoc i żądając interwencji przez municypalnych.             

Najwięcej zgłoszeń mieszkańców dotyczyło jak zwykle wykroczeń drogowych (52), ale mińszczanie również zgłaszali sprawy z zakresu czystości i estetyki miasta (18), nieprawidłowego trzymania zwierząt domowych i braku nadzoru (14), spożywania alkoholu  w miejscach publicznych (7),  infrastruktury miasta (7), czy też żebractwa i bezdomności (4).

W trakcie służb patrolowych strażnicy z własnej inicjatywy interweniowali w 197 przypadkach. Reagowali na wykroczenia w ruchu drogowym (96 interwencji) i utrzymania czystości w mieście (63 interwencje) ale również na stwierdzone przypadki spożywania alkoholu w miejscach publicznych (10), ujawnili ponadto w 10 przypadkach uszkodzenie   i dewastację infrastruktury miejskiej, ujawnili osoby prowadzące handel w miejscach do tego nie przeznaczonych bądź bez zezwolenia na prowadzenie takiej działalności (5), brak nadzoru nad zwierzętami (5), czy też dewastacji terenów zielonych (2). 

Fotoradar namierzył 73 sprawców wykroczeń drogowych – 39 osób ukarano mandatami karnymi a wobec 34 sporządzono wnioski o ukaranie do sądu. Zbyt szybka jazda jak widać nie popłaca i nie ma co liczyć w tym temacie na pobłażliwość mińskich stróżów prawa.

Stwierdzając nieprawidłowości i wykroczenia strażnicy w tym okresie podjęli łącznie 449 interwencji, udzielili 266 pouczeń sprawcom czynów zabronionych, nałożyli 148 mandatów karnych na łączną kwotę 18 900,00 zł, sporządzili 35 notatek skutkujących sporządzeniem wniosków o ukaranie do Sądu.  

Po wprowadzeniu nowych zasad i reguł związanych  z zarządzaniem monitoringiem miasta i w tym zakresie zauważa się większą niż dotąd aktywność operatorów– mianowicie  w marcu br. ujawnili oni 13 zdarzeń (przestępstw i wykroczeń). W każdym z tych przypadków podjęta była skuteczna i szybka interwencja służb porządkowych tj. mińskiej Policji i Straży Miejskiej. Ponadto przekazano Komendzie Powiatowej Policji 9 nagrań z monitoringu w związku z prowadzonymi  czynnościami dochodzeniowo-śledczymi.       

W marcu br. strażnicy wykonali 50 służb patrolowych na terenie miasta pełniąc służbę w systemie dwuzmianowym w godzinach 7.00-23.00.

W ramach poznania rejonu służbowego i  zbliżenia się do problemów nękających naszych mieszkańców strażnicy rejonowi odbyli 5 spotkań z radnymi miasta, 14 spotkań                     z mieszkańcami, 2 spotkania z kierownikami placówek  oświatowych, 10 spotkań z prezesami spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot i 11 spotkań z innymi osobami w sprawach czystości i porządku w mieście.

 

Strażnicy rejonowi w  miesiącu marcu znaczną część czasu  poświęcili na poprawę czystości i estetyki miasta doprowadzając do uporządkowania wielu posesji, a także działając na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście. Strażnicy zgłaszali również swoje spostrzeżenia urzędnikom na temat brudnych i zniszczonych znaków drogowych, braku nazw ulic oraz uszkodzonych barierek oddzielających chodnik od ulicy. W okresie od 1 do 31 marca 2015r wykonali łącznie 120 kontrole w związku  z utrzymaniem czystości i porządku na terenie miasta:

 • 64 kontroli terenów posesji nieruchomości w zakresie  realizacji obowiązku sprzątania - 20 właścicieli nieruchomości pouczono,
 • ujawniono 8 nielegalnych wysypisk śmieci - właściciele terenów zostali zobowiązani do uprzątnięcia,
 • 48 kontroli stanu porządkowego parków, zieleńców i lasów komunalnych.

 

W miesiącu  marcu  2015 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej reagowali 59 krotnie na łamanie przepisów związanych z parkowaniem pojazdów samochodowych. Na strefach ograniczonego postoju strażnicy pojawiali się 28 razy wystawiając 136 wezwania. Trzykrotnie strażnicy reagowali na wykroczenia popełnione przez pieszych.

W analizowanym okresie Straż Miejska podjęła 11 interwencji w związku z ujawnionymi przypadkami spożywania alkoholu w miejscach zabronionych oraz w jednym przypadku interweniowali w związku  z ujawnionym przypadkiem zakłócania porządku i spokoju publicznego przez osobę nietrzeźwą. Wykonano również 74 kontroli rejonów wokół placówek sprzedających i podających napoje alkoholowe.

W miesiącu marcu 2015 roku 3 krotnie strażnicy reagowali na nieprawidłowości związane z wyprowadzaniem psów bez nakazanych środków ostrożności. Ponadto przeprowadzono  2 kontrole szczepień psów przeciwko wściekliźnie.

W omawianym okresie funkcjonariusze pojawiali się również w rejonach szkół dbając o poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w drodze do szkoły. Zwracali szczególną uwagę na respektowanie przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przez kierowców, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Patrolowali również tereny placówek oświatowych zwracając uwagę na ład, porządek i bezpieczeństwo, a także na młodzież opuszczającą teren szkoły w czasie zajęć, palącą papierosy oraz spożywającą alkohol. Strażnicy reagowali ponadto na przejawy przemocy w środowisku rówieśniczym, zaniedbania opiekuńczo - wychowawcze oraz naruszanie porządku prawnego przez uczniów. Wykonano także 73 prewencyjnych patroli terenów przyszkolnych. Ponadto strażnicy 20-krotnie patrolowali rejony przejść dla pieszych w okolicach szkół w związku z akcją Bezpieczna Droga do Szkoły.

W trakcie 8 przeprowadzonych kontroli  targowiska miejskiego podjęto 6 interwencji wobec handlujących bez posiadania wymaganych zezwoleń.

W opisywanym okresie przeprowadzili 4 wspólne akcje z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej w Mińsku Mazowieckim podczas:

- zabezpieczenia miejsc inscenizacji związanej z projektem „Żołnierze Wyklęci. Podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i terenie powiatu mińskiego”

- zabezpieczenia uroczystości 7 Pułku Ułanów Lubelskich przy Pomniku Niepodległości na Placu Stary Rynek

- zabezpieczenia ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej

- zabezpieczenia Drogi Krzyżowej ulicami miasta z Kościoła pw. Św. Michała Archanioła do Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

Janusz Wiaterek
Komendant Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3  Maja 1A
tel.+48 25 759 53 38, fax +48 25 758 40 25

Wydłużone godziny pracy Urzędu Skarbowego w dniach 29 i 30 kwietnia 2015 r.

Informujemy, że w dniach 29 i 30 kwietnia 2015 r. Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim będzie pracował w wydłużonych godzinach pracy, tj. od 8:00 do 18:00. Podatnicy, którzy z różnych przyczyn nie mogli wcześniej rozliczyć swoich dochodów będą mogli w ostatnich dniach kwietnia przyjść do Urzędu celem złożenia zeznania podatkowego za 2014 rok.

Zapraszamy również do skorzystania z możliwości wysłania swojego zeznania za pośrednictwem Internetu. Przy specjalnie przygotowanych e-Stanowiskach pracownicy Urzędu wyjaśnią Państwu jak poprawnie wypełnić interaktywny formularz PIT i wysłać przy pomocy aplikacji e-Deklaracje.

Jednocześnie przypominamy, że dnia 30 kwietnia 2015 r. upływa ostateczny termin rozliczenia dochodów za 2014 rok, a terminowa wpłata podatku wykluczy ponoszenie kosztów związanych z przymusowym dochodzeniem należności.

Więcej informacji na stronie internetowej  www.finanse.mf.gov.pl

 

Wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Kondolencje - Jerzy Kowalski

Tymczasowa zmiana organizacji ruchu w związku z 3. Biegiem Poległych Żołnierzy ŻW

MOSiR zaprasza na Aqua Maraton

Śniadanie i Oświadczyny z Czechowem

Wielka Gala KICKBOXINGU

Komendant Lubicz - zwiastun filmu

Wybory Prezydenta RP 24 maja 2015 II tura

Spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zaprasza wszystkie dzieci do wysłuchania historii pewnej wyjątkowej pieśni – „Mazurka Dąbrowskiego”, który z żołnierskiej „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” stał się pieśnią narodową i hymnem państwowym. 8 maja, o godzinie 10:30 tajemnice dotyczące powstania pieśni, tak ważnej dla każdego z nas, odkryje Małgorzata Strzałkowska, autorka książki o narodzinach „Mazurka Dąbrowskiego”. Pisarka zajmuje ważne miejsce w polskiej literaturze dziecięcej, napisała ponad 150 książek! Jest autorką wielu bajek, piosenek, a także scenariuszy dla TVP 1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Prze wiele lat współpracowała w czasopismami: „Świerszczyk”, „Dziecko”, „Miś”, „Pentliczek”, „Ciuchcia”, a jej książki znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

UKS Judo Kontra - złoto, srebro i brąz

W dniu 25 kwietnia zawodniczka UKS Judo KONTRA Paulina Przyczyna w wadze 70kg zdobyła VII miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorek, które odbyły się w Kielcach. Był to pierwszy występ reprezentantki naszego klubu w tak ważnej na arenie krajowej imprezie. Zawodniczka jest jeszcze juniorką. 

Tydzień wcześniej  młodsza siostra Pauliny Katarzyna Przyczyna reprezentowała nasz klub w Pucharze Polski Juniorek młodszych w Suchym Lesie k/Poznania, gdzie zdobyła V miejsce w wadze 52kg.

Piotr Marczak, najmłodszy uczestnik Warszawskiej Olimpiady Młodzieży,( III rzut Funy Judo),  zdobył srebrny medal w wadze 29kg, w zawodach, które zorganizował  Warszawsko Mazowiecki Okręgowy Związek Judo.

Ten sam zawodnik 26 kwietnia uczestniczył w Międzynarodowych Mistrzostwach Grodziska Mazowieckiego w kategorii dzieci młodszych i zdobył brązowy medal w kategorii wagowej 29kg.

Czworo reprezentantów UKS Judo KONTRA uczestniczyło w dniu 26 kwietnia w Międzynarodowych Mistrzostwach Grodziska Mazowieckiego w kategorii młodzików i młodziczek. W tych zawodach zdobyli 3 złote medale i jeden srebrny. Złote medale zdobyli: Aleksandra Polkowska, 44 kg, Dominika Adamczyk, 57kg, Jakub Kretowicz, 60kg. Srebrny medal zdobył Patryk Pszonka w kategorii wagowej 73kg.

Zdzisław Wiącek

VII Parafialny Festyn Rodzinny MICHAŁKI

PROFILAKTYCZNE, KOMPLEKSOWE BADANIA USG DLA DZIECI

Spotkanie z Dariuszem Kortko

13 maja, o godzinie 18:30 Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zaprasza na spotkanie z Dariuszem Kortko, który wspólnie z Judytą Wartołą napisał książkę pt. „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”. Jest to portret niezwykłego człowieka i wybitnego lekarza, który odważył się zmienić zasady, jakie obowiązywały dotychczas w medycznym świecie. Wielu pacjentów mówiło o nim „święty człowiek”, zaś lekarze podziwiali jego cierpliwość, zaangażowanie i ambicję. Profesor Zbigniew Religa, sławny polski kardiochirurg i pionier transplantacji serca, jest bohaterem książki, którą z pewnością warto przeczytać. Zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniu

„Tydzień Bibliotek”

W dniach 8 – 15 maja w bibliotece tradycyjnie obchodzimy „Tydzień Bibliotek”. W tym roku pod hasłem „Wybieram Bibliotekę” odbędzie się szereg wydarzeń związanych z tym wyjątkowym świętem.

W maju naszą bibliotekę odwiedzi Małgorzata Strzałkowska, autorka ponad 150 książek dla dzieci, wspaniałych wierszy i programów telewizyjnych oraz Dariusz Kortko, który wspólnie z Judytą Wartołą napisał książkę pt. „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy tydzień potwierdzi, jak ważną rolę pełnią biblioteki w życiu każdego z nas. 

W 18. rocznicę śmierci Piotra Skrzyneckiego

Burmistrz Marcin Jakubowski w 18. rocznicę śmierci Piotra Skrzyneckiego - Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki, złożył symboliczną wiązankę na grobie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Piotr Skrzynekci - (1930-1997) Reżyser, scenarzysta, współtwórca kabaretu „Piwnica Pod Baranami” w Krakowie. Syn ostatniego dowódcy 7. Pułku Ułanów Lubelskich – ppłk. Mariana Skrzyneckiego. Dzieciństwo spędził w Mińsku Mazowieckim. Z bratem rozdzieliła go II wojna światowa. Jego charyzma, niezwykły talent i oryginalny gust oraz sposób bycia ściągały do „Piwnicy Pod Baranami” rzesze widzów. Całe życie związany był z kabaretem, który poza pracą stał się dla niego też domem i rodziną.

 • autor: A.Cichoń

Mały Koncert uczniów MSA

NOC Muzeów z Biblioteką

Urszula Dudziak w MDK

Profilaktyczne badania USG dla dzieci

W dniach 12 - 14 maja b.r. Fundacja Ronalda McDonalda we współpracy z  Miastem Mińsk Mazowiecki zaprasza na badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6. roku życia włącznie.

Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne.

Jak ważne jest zdrowie naszego dziecka? Rodzice nie mają wątpliwości – najważniejsze. A jak często wykonujemy naszym dzieciom badania profilaktyczne? Za rzadko lub wcale.

Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania realizowane są według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów.

Ambulans Fundacji to jedyny tego typu pojazd w Europie. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

Aby wziąć udział w badaniu USG należy zapisać dziecko, dzwoniąc w dniach 5 - 6 maja w godzinach 8.00 – 15.00 pod numer: 539-396-979.

Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Informacja o zakończeniu zapisów zostanie podana na stronie Fundacji TUTAJ oraz na profimu FB Miasta TUTAJ

Lekarze będą przyjmować w ambulansie Fundacji, który stanie na placu przed MDK w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 173.

Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.

Zaproszenie ambulansu Fundacji do Mińska Mazowieckiego było możliwe dzięki zaangażowaniu finansowemu firmy Harper Hygienics oraz Banku Społdzielczego w Mińsku Mazowieckim.
 

 • autor: z arch. Fundacji

Alert poziom I - ocena jakości powietrza

Powiatowy Dzień Strażaka

Piknik Strażacki i Święto Flagi

Zmiana organizacji ruchu - 3 maja 2015

Uroczyste obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - fotorelacja

W ubiegłą niedzielę przy rondzie gen. Józefa Hallera obchodziliśmy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przed uroczystym odprawieniem Mszy Świętej głos zabrał burmistrz Marcin Jakubowski, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę polskiej Konstytucji, która w momencie uchwalenia ukazywała Polskę jako kraj oświecony i nowoczesny, a zarazem stabilizowała podstawy państwa na tyle, na ile można było to wówczas uczynić. „Prowadząc dyskusje i spory, tak charakterystyczne i naturalne dla tworzenia prawa, pamiętajmy o granicy, która oddziela nas od tego momentu, kiedy o wspólnocie łatwo zapomnieć. Granicy tej przekroczyć nie możemy i tego też uczy nas bogata historia naszego narodu.” – powiedział burmistrz i dodał, że z Konstytucji 3 Maja czerpali twórcy polskiego prawa w dwudziestoleciu międzywojennym,  uchwalając m.in. bardzo liberalne, jak na ówczesne czasy, regulacje dotyczące praw kobiet, jak i dzisiejsi politycy, tworząc czasami kontrowersyjne, ale jakże potrzebne prawo.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Orkiestra Dęta.

 

 • autor: A.Cichoń

Ostatnie pożegnanie Władysława Bartoszewskiego

W poniedziałek, 4 maja burmistrz Marcin Jakubowski uczestniczył w ostatniej drodze Władysława Bartoszewskiego, Pełnomocnika Rządu ds Dialogu Międzynarodowego.

Minister Władysław Bartoszewski gościł w Mińsku Mazowieckim w marcu 2013 roku na konferencji poświęconej Julianowi Grobelnemu, pierwszemu po wyzwoleniu miasta staroście mińskiemu. Minister Władysław Bartoszewski współpracował z Julianem Grobelnym w czasach okupacji hitlerowskiej w ramach działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 45159