Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 3 lipca 2020

Imieniny:

Anatoli, Jacka, Tomasza

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • Aktualności czerwiec    /   

Treść strony

MKS MAZOVIA vs MKS Ciechanów

Informacja Burmistrza Miasta

I  N  F  O  R  M  A  C  J  A

Zawiadamiam, że w dniu 28 maja 2015 r. ustaliłem, a w dniu 1 czerwca 2015 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący działkę gruntu nr 2339/4 o powierzchni 170 m 2 stanowiącą zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00079653/1 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Błonie, przeznaczoną do sprzedaży na rzecz właściciela nieruchomości przyległej oznaczonej numerami 2339/2, 2340 i 2342, w celu poprawienia warunków zagospodarowania tej nieruchomości.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 1 czerwca 2015 r. do dnia 22 czerwca 2015 r.

Burmistrz Miasta
Marcin Jakubowski

Informacja Burmistrza Miasta

I N F O R M A C J A

Informuję, iż w dniu 28 maja 2015 r. ustaliłem, a w dniu 1 czerwca  2015 r. podałem  do  publicznej  wiadomości  wykaz  obejmujący  nieruchomość  lokalową  położoną  w  Mińsku Mazowieckim przy ul. Dąbrówki 6 (lokal nr 8)  przeznaczoną do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz otychczasowej najemczyni lokalu.

Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1  na okres od dnia  1 czerwca 2015 r. do dnia 22 czerwca 2015 r.

Burmistrz Miasta
Marcin Jakubowski

Spotkania dla mieszkańców w sprawie gospodarki niskoemiisyjnej

Szanowni Mieszkańcy, 

w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 (sala konferencyjna), odbędzie się spotkanie skierowane do mieszkańców z przedstawicielami firmy CASE-Doradcy Sp. z o.o.,  dotyczące postępów w realizacji prac nad Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Mińsk Mazowiecki.

Spotkania odbędą w następujących terminach:

1. 8.06 – godz. 9.15

2. 10.06 – godz. 15.00

3. 16.06 – godz. 15.00

4. 18.06. – godz. 10.30

Serdecznie zapraszamy.

Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
Robert Zakrzewski

Bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom HPV

Drodzy Rodzice.
Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o wdrożeniu programu profilaktycznych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV): Program Zdrowotny "Profilaktyka raka szyjki macicy i innych chorób wywoływanych przez zakażenie wirusem HPV dla Miasta Mińsk Mazowiecki na lata 2015-2017" w 2015 roku.

Szczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy (RSM) i innych chorób wywoływanych przez wirusa HPV.
Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2002 roku, zamieszkałe w mieście Mińsk Mazowiecki. Szczepienia będą realizowane najbardziej zaawansowaną dostępną szczepionką (czterowalentną). Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne. Są one w całości finansowane z budżetu miasta.
 
Dodatkowo dla wszystkich rodziców, chcących zaszczepić swoje pocieszy, zorganizowane zostało spotkanie edukacyjne, na którym będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat wirusa HPV oraz o metodach profilaktyki przeciw chorobom przez niego wywoływanym. Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu również rodziców chłopców urodzonych w 2002 roku, ponieważ problem zakażeń wirusem HPV dotyczy nie tylko dziewcząt.
 
Spotkanie odbędzie się 9 czerwca:
 
- w Szkole Podstawowej nr 1, ul. Kopernika 9, godz. 17.30, 18.30
- w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Dąbrówki 10,  godz. 19.00, 20.00
 
poprowadzi je dr n. med. Teresa Marek Szydłowska specjalista immunologii klinicznej z Krakowa.

Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV jest również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV. Te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytnicy, szyi i głowy.
Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV, jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z miast i gmin w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Jak skorzystać ze szczepień?

Podanie pierwszej dawki  planowane jest maksymalnie do 25 czerwca 2015 roku. Pełen cykl wymaga podania 2 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu.  

Realizatorem szczepień jest Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o.
Telefon kontaktowy:  25 633 35 55, www.centrum.med.pl.

Szczepienia odbywają się w:
Przychodni Zdrowia - Mińsk Maz., ul. Piłsudskiego 42A, tel. 25 785 60 96
Przychodni „Centrum Matki i Dziecka” - Mińsk Maz., ul. Spółdzielcza 7, tel. 25 785 60 51
Przychodni Zdrowia – Mińsk Maz., Dąbrówki 52 (czynna od 1 X 2015)


Zachęcamy do wzięcia udziału w programie i zaszczepienia swoich córek. Będzie to nie tylko działanie profilaktyczne, ale również doskonała inwestycja w zdrowie własnego dziecka.

 

 

Wspomnień czar….

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim  w dniach 21 – 24 maja 2015 roku uroczyście obchodziła 100 – lecie swojego powstania. Jubileusz rozpoczęły oficjalne uroczystości w hali widowiskowo – sportowej. Przedstawiono w nich historię i dzisiejsze oblicze „Kopernika”.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in. radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Teresa Wargocka, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki – Marcin Jakubowski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie – Joanna Wielhorska, dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie – Mirosław Krusiewicz, proboszcz parafii pw. św. Antoniego – ks. infułat Jan Byrski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie – Mariusz Kozera, radni Rady Miasta na czele z przewodniczącym Marianem Makowskim, absolwenci rocznika ’69, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z oświatą, służby mundurowe, obecni i emerytowani nauczyciele, uczniowie, rodzice i absolwenci. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali zestaw jubileuszowych pamiątek, czyli folder szkoły, „Zeszyt wspomnień” oraz okolicznościowy kalendarz.

Część oficjalną zainaugurował  obecny dyrektor szkoły pan Tomasz Ciechański, który w swoim przemówieniu m.in. podkreślił jak ważna jest rola nauczyciela w kształtowaniu i wychowaniu młodego pokolenia. Uświadomił, że obecnie nasza szkoła w swojej pracy łączy nowoczesność z tradycją. Miłym zaskoczeniem było spontaniczne wystąpienie pani Joanny Nojszewskiej, najstarszej nauczycielki „Kopernika”, które okazało się „żywą lekcją historii”. Następnie głos zabrali byli dyrektorzy szkoły, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami i życzyli dalszych sukcesów naszej społeczności. Odsłonięcia  tablicy upamiętniającej 100 – lecie dokonali pan Kazimierz Gałązka (dyrektor SP1 1972 – 1974), pani Danuta Zagórska (dyrektor SP1 1974 – 1991) oraz pan Tomasz Ciechański (dyrektor od 2001). Na ręce dyrektora z okazji jubileuszu złożono liczne gratulacje i podziękowania, wręczono pamiątki. Burmistrz Miasta w imieniu samorządu lokalnego sprezentował szkole teleskop. Pan Mariusz Kozera, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego pana Adama Struzika, przekazał szkole medal Pro Mazovia oraz uhonorował zasłużonych nauczycieli i pracowników dyplomami uznania. Na zakończenie części oficjalnej minutą ciszy uczczono pamięć nieżyjących nauczycieli „Kopernika”.
Podczas części artystycznej młodzi artyści wraz z Małym Księciem zabrali wszystkich w sentymentalną podróż przez stulecie naszej placówki. Występy dostarczyły  wielu wrażeń. Goście podziwiali talenty wokalne, taneczne i aktorskie naszych uczniów. Na zakończenie dyrektor Ciechański zaprosił wszystkich na poczęstunek, który stanowił okazję do wspomnień i rozmów. Goście mogli przywołać dawne czasy i przy okazji zobaczyć jak zmienił się „Kopernik”. Wielu zwiedzających szkołę podziwiało jej współczesne dokonania, prace uczniów, okolicznościowe wystawy i przeglądało szkolne kroniki.

Kolejną atrakcją obchodów 100 – lecia był piątkowy koncert Czerwonych Gitar, podczas którego zgromadzeni fani świetnie się bawili.

W sobotę hala widowiskowo – sportowa ponownie wypełniła się po brzegi. Odbył się  XIV festyn rodzinny „Spotkania z Jedynką”. Jak co roku mogliśmy podziwiać talenty naszych uczniów, oglądać okolicznościowe wystawy, wziąć udział w loterii fantowej, czy też odwiedzić szkolną kawiarenkę, gdzie czekały przygotowane przez rodziców słodkości. Dla najwytrwalszych na zakończenie festynu przygotowano tradycyjną grochówkę. Ważnym  akcentem, który podkreślił doniosłość obchodów, było posadzenie dębu.  Będzie on „przyglądał się” kolejnym latom  życia mińskiej „Jedynki”.

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów stała się niedzielna Msza Święta odprawiona w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w intencji obecnych i nieżyjących już ludzi  tworzących historię „Kopernika”.

W taki oto sposób uroczystości jubileuszowe z okazji 100 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim przeszły do historii. Przed nami otwierają się kolejne karty, które zapiszą nowe pokolenia.

 

opracowały: Anna Gizińska i Anna Wasążnik

Wybory na ławników

Janusz Głowacki na Gali „Alei Gwiazd Literatury”

Czerwony dywan, nowojorska taksówka, ekspresja tańca i światła, a przede wszystkim postać Janusza Głowackiego – to wszystko na długo pozostanie w pamięci osób zgromadzonych 30 maja przed Biblioteką w Mińsku Mazowieckim.  

W sobotni wieczór, o godzinie 21:00 Galę otworzył przyjazd pod Bibliotekę Janusza Głowackiego w żółtej, nowojorskiej taksówce. Na czerwonym dywanie wyjątkowego gościa powitała Elżbieta Sieradzińska – dyrektor MBP oraz Remigiusz Grzela – prowadzący imprezę pisarz, dziennikarz i prozaik. Słyszane w tle jazzowe nuty grane na trąbce przez Rafała Gańko dodały tej chwili niepowtarzalnego charakteru. Następnie Remigiusz Grzela przedstawił portret Janusza Głowackiego jako utalentowanego twórcy i zarazem nietuzinkowego człowieka, zaś sam Janusz Głowacki opowiedział o znajomości z Janem Himilsbachem i dziękował za pamiątkową statuetkę, którą otrzymał z rąk Jadwigi Frelak – Sekretarza Miasta.

Część artystyczną Gali wspaniale wypełnił spektakl „OKO” krakowskiego zespołu Art Color Ballet. Zaprezentowane na dużej scenie, niezwykłe połączenie tańca, techniki fluo i światła sprawiło, że biblioteczna impreza nabrała barw i stała się niezapomnianym obrazem w pamięci widzów.      

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs „Gwiazda Literatury 2015”, którego przedmiotem był plakat ilustrujący wybrane dzieło lub sylwetkę Janusza Głowackiego.
Zwycięzca konkursu - Krzysztof Jagodziński otrzymał czytnik e-booków Amazon Kindle o wartości 500 zł. Drugą nagrodę (bon o wartości 300 zł) do sieci Empik zdobył Marcin Lipiński, uczeń mińskiego Liceum Plastycznego. Przyznano także dwa wyróżnienia dla Artura Kłosińskiego i Łukasza Stosio ze Szkół Salezjańskich. Nagrody laureatom wręczył przewodniczący jury Krzysztof Rusiecki - artysta, malarz i pedagog.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie przez Janusza Głowackiego, w towarzystwie Jadwigi Frelak oraz Elżbiety Sieradzińskiej, gwiazdy znajdującej się na chodniku przed Biblioteką. Na zakończenie, nasz gość podpisywał książki i fotografował się z mińszczanami.

Tegoroczna Gala odbyła się pod patronatem: Marcina Jakubowskiego Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, „Radia dla Ciebie”, serwisu internetowego „Lustro Biblioteki”, Tygodnika „Strefa Mińsk” oraz portalu internetowego „Wirtualny Mińsk Mazowiecki”.

Dziękujemy za wsparcie sponsorom: Polskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wyszkowie, Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim, Bankowi Spółdzielczemu w Mińsku Mazowieckim oraz firmie PHU „KONSTANS”.

W ubiegłym roku pierwszą Gwiazdę w „Alei Gwiazd Literatury” odsłoniła Julia Hartwig, kolejną Janusz Głowacki. Kto odsłoni następną Gwiazdę w „Alei Gwiazd Literatury” za rok? Czas pokaże, a dziś Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje czytelnikom za tak liczne przybycie i już zaprasza wszystkich na przyszłoroczną Galę. 

MBP

SUPERGIMBUS 2015 - relacja

Wiadome jest, że rywalizacja łączy ludzi. Już po raz dziewiąty współzawodnictwo podczas „Supergimbusa” zintegrowało ponad 250 trzecioklasistów z gimnazjów całego powiatu mińskiego. Czy warto było przyjeżdżać? Warto. Nie tylko na uczestników, ale też na ich wiernych kibiców czekały miłe upominki, a pełne emocji chwile będą z pewnością długo wspominane.

Dla uczniów Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim, wieloletnich organizatorów konkursu, przygoda z Supergimbusem zaczęła się już dwa dni wcześniej podczas przygotowań do imprezy.

W piątek 29 maja, około godziny 11.00 sala gimnastyczna zaczęła wypełniać się uczestnikami i kibicami. Osiemnastu reprezentantów gimnazjów, przy akompaniamencie zespołu „Kreska” prowadzonego przez Jakuba Maguzę, zapoznawało się z nową technologią podawania odpowiedzi. Do walki o tytuł Najlepszego Gimnazjalisty Powiatu Mińskiego zgłosili się przedstawiciele szkół z Żakowa, Stanisławowa, Dobrego, Okuniewa, Halinowa, Gimnazjum nr 3 i nr 1 z Sulejówka, Kałuszyna, Stojadeł, Wielgolasu oraz Huty Mińskiej, Cegłowa, Jakubowa, a także z Mińska Mazowieckiego – Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Gimnazjum Miejskiego nr 1, 2 i 3 oraz Gimnazjum Salezjańskiego. Od strony technicznej konkurs był przygotowany bardzo dobrze, co zawdzięczamy Mirosławowi Barei grupie uzdolnionych informatycznie chłopców z klasy I liceum. Konkurs został rozpoczęty modlitwą i powitaniem ks. Dyrektora Ryszarda Woźniaka: Wszyscy jesteście już zwycięzcami  – takie słowa otuchy ksiądz kierował do uczestników. Następnie głos zabrał Antoni Jan Tarczyński – starosta miński. Należy podkreślić, że od początku istnienia, impreza jest odbywa się pod patronatem starosty mińskiego oraz burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki – Marcina Jakubowskiego. Patronat medialny objęły lokalne media: „Lokalna”, „Strefa Mińsk” oraz „Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon”.

Po oficjalnym rozpoczęciu, prowadzenie konkursu przejęła para konferansjerów: Natalia Piotrowska i Maciej Małetka, także z klasy I liceum. Pierwsze pytania miały na celu wyłonienie „Wielkiej Trójki” konkursu. Łącznie padło 18 pytań z dziewięciu kategorii m.in. z matematyki, historii i religii. W każdej kategorii przygotowano 25 pytań, które losowo wybierało jury w składzie: Diana Gajc-Piątkowska (polonistka w Szkołach Salezjańskich), Renata Ziółkowska (przedstawicielka Gimnazjum Miejskiego nr 2, zwycięzcy poprzedniej edycji) oraz Bożena Macheta (inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta). Po długich i stresujących zmaganiach wyłoniono trójkę finalistów. Tytuł Supergimbusa zdobył Patryk Bratuś z Gimnazjum nr 1 w Sulejówku. Oprócz statuetki i dyplomu otrzymał tablet 10" - Toshiba Excite Pure AT15-A16 oraz zaprojektowaną przez salezjańskich licealistów koszulkę Supergimbusa. Drugie miejsce i tytuł najlepszego gimnazjalisty Mińska Mazowieckiego otrzymała Marta Jabłońska z Gimnazjum Miejskiego nr2. Oprócz statuetki i pamiątkowego dyplomu Marta odebrała nagrody rzeczowe: tablet 7" Toshiba Excite Go AT7-C8 oraz czytnik e- booków Onyx Boox C65S Classic Black. Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Stankiewicz z Gimnazjum w Cegłowie. Uhonorowaną ją statuetką, dyplomem i nagrodą rzeczową, którą był zewnętrzny dysk twardy WD Elements Portable 500GB. Fundatorami nagród byli: starosta miński, burmistrz Mińska Mazowieckiego oraz dyrektor naszej szkoły ks. Ryszard Woźniak. Warto także podkreślić zaangażowanie widowni, szczególnie kibiców Marty Jabłońskiej. Ich wysiłek nie poszedł na marne, oni również dostali nagrody! Przedstawiciele mediów wsparcie grupy z „papieskiego” gimnazjum ocenili najwyżej.

O jak najlepsze przygotowanie tegorocznych zawodów zatroszczyli się nauczyciele Szkół Salezjańskich: Robert Gałązka, Mirosław Bareja, Marlena Rozbicka oraz Jakub Maguza. „Supergimbus” nie mógłby się odbyć bez zaangażowania uczniów, a w szczególności klasy I liceum oraz III gimnazjum.

Już teraz zapraszamy serdecznie na jubileuszową, dziesiątą już edycję Konkursu na Najlepszego Gimnazjalistę Powiatu Mińskiego. Do zobaczenia za rok na Supergimbusie 2016!

 

Emilia Niemyjska, uczennica klasy III
Salezjańskiego Gimnazjum
im. św. J. Bosko w Mińsku Mazowieckim

Medale na Mistrzostwach Świata w Taekwon-Do

Mistrzostwa Świata w Taekwon-Do ITF Jesolo 27-31/05/2015, Włochy

W dniach 27 – 31 maja w Jesolo we Włoszech odbyły się XIX Mistrzostwa Świata Seniorów i XIII Mistrzostwa Świata Juniorów w Taekwon-Do ITF. W zawodach wzięło udział 1019 zawodników z 52 krajów, w tym reprezentacja narodowa Polski.

Reprezentacja Polski potwierdziła swoją dominującą pozycję na świecie przywożąc z mistrzostw 40 medali: 8 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych.

Polacy zajęli 3 miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej mistrzostw, naszą kadrę wyprzedziły tylko reprezentacje Nowej Zelandii i Rumunii.

Jednym z kadrowiczów reprezentujących Polskę był zawodnik Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO Karol Łuniewski – posiadacz stopnia mistrzowskiego II DAN.

Selekcjonerzy reprezentacji Polski zdecydowali się wystawić Karola we wszystkich konkurencjach zawodów, zarówno indywidualnych jaki i drużynowych.

Mińszczanin spisał się znakomicie zdobywając wraz z kolegami z drużyny Mistrzostwo Świata w kategorii juniorów w konkurencjach układów formalnych oraz walk, a także brązowe medale w konkurencjach technik specjalnych i testów siły. Indywidualnie Karol Łuniewski zdobył brązowy medal w walkach juniorów w kategorii do 75 kg.

W drodze po drużynowe złoto w konkurencji układów formalnych Karol wraz z kolegami, pokonali po kolei drużyny Anglii, Włoch i Norwegii, a w konkurencji walk reprezentacje Słowenii, Norwegii, Rosji i Rumunii. W konkurencji walk indywidualnych, w pierwszej rundzie, wyeliminował reprezentanta Irlandii, a następnie zostawił w pokonanym polu reprezentantów Argentyny i Włoch, przegrywając nieznacznie dopiero półfinałową walkę z reprezentantem Ukrainy – późniejszym zdobywcą Mistrzostwa Świata.

Drużyna juniorów reprezentacji Polski, w której wystąpił mińszczanin, została najlepszą drużyną Mistrzostw Świata 2015.

Igor Koczyrkiewicz (MKS TKD Mińsk Maz): Bardzo cieszymy się z osiągnięć Karola na mistrzostwach. Z uwagą w naszym klubie śledziliśmy, dzięki Polskiemu Związkowi Taekwon-Do, relację internetową „na żywo” z zawodów – przez cały czas trwania imprezy mieliśmy zarówno podgląd na maty, gdzie rozgrywane były poszczególne konkurencje, jak i do raportów z wynikami. Po zeszłorocznym debiucie Karola na Mistrzostwach Europy byliśmy ciekawi jak teraz zaprezentuje się na tle najlepszych na świecie zawodników w tej kategorii wiekowej. Po wynikach widać, że Karol sprostał wyzwaniu. Jeszcze raz brawo! Liczymy w klubie na kolejne powołania dla niego. Niech jego występ będzie też motywacją dla innych naszych zawodników.

Karolowi gratulujemy występu na Mistrzostwach Świata i życzymy kolejnych powołań do reprezentacji.

 

Wieczorek stylu w MDK

Bon Bon Bonjour

Obchody XX-lecia nadania ZSZ nr 2 imienia Powstańców Warszawy

Zostań Ogrodnikiem Roku!

Mińsk Mazowiecki zazielenia się, powstają nowe skwery, stare zieleńce pokrywają się bujną roślinnością. W naszej miejskiej przestrzeni publicznej są również przydomowe ogródki i balkony mieszkańców miasta. Chcielibyśmy je poznać i nagrodzić trud ich twórców, którzy na co dzień dbają, aby chociaż mały skrawek przestrzeni stał się zieloną enklawą.

Zapraszamy więc wszystkich mińszczan do wzięcia udziału w konkursie ZOSTAŃ  OGRODNIKIEM ROKU.

Zaprezentujcie nam swoje dokonania ogrodnicze, a my je ocenimy, pokażemy innym mieszkańcom Mińska Mazowieckiego i nagrodzimy.

Konkurs skierowany jest do mieszkańców miasta Mińsk Mazowiecki. Za trzy pierwsze miejsca za najładniej ukwiecony balkon i ogródek przydomowy przewidziane są nagrody ufundowane przez firmę Castorama Polska Sp. z o.o.

Zasady Konkursu oraz Formularz Zgłoszeniowy do pobrania w pok. 202 w Urzędzie Miasta przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 lub ze strony internetowej.

 

 

Głosuj na mińską modernizację roku 2014

Szanowni Państwo.
 
Nasz obiekt - ul. Bulwarna, startuje w Finale Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2014". 10 czerwca 2015 rusza plebiscyt internetowy (modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt). Wszystkie zgłoszone obiekty walczą w swoich kategoriach o  tytuł najpopularniejszej modernizacji w Polsce.  

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do głosowania na mińską modernizację roku 2014 - Modernizacja ul. Bulwarnej. Poniżej podajemy link do głosowania w plebiscycie: 

W najbliższą niedzielę zmieni się rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

Wernisaż wystawy fotograficznej - „Selma – Antarktyda – Wytrwałość”

10 czerwca, o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej - „Selma – Antarktyda – Wytrwałość”. Niezwykła podróż polsko – czeskiej załogi jachtu Selma za cel obrała dotarcie do najważniejszych miejsc związanych z wyprawami antarktycznymi Shackletona, czyli do najdalszych i najzimniejszych krańców mórz i oceanów.

Wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem – zdobyciem żeglarskiego rekordu świata - „Najdalej na Południe”, dokonanym 12 lutego br. na arktycznym Morzu Rossa. Na pokładzie zwycięskiego jachtu był także mieszkaniec Mińska Mazowieckiego. Załoga Selmy otrzymała specjalne podziękowanie od Prezydenta RP i Prymasa Czech, a na temat ich niezwykłego wyczynu ukazało się już ponad 400 relacji medialnych. W trakcie Wyprawy załoga otrzymała niespodziewany prezent z Mińska Mazowieckiego od uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w postaci Konkursu Plastycznego o dokonaniach tego rejsu. Dzięki połączeniu satelitarnemu, kapitan i załoga jachtu Selma obejrzeli na Antarktydzie prace dzieci i wybrali laureatów, których dzieła również będzie można zobaczyć w Bibliotece w dniu otwarcia wystawy. Podczas wernisażu zostaną także wyświetlone slajdy oraz film na temat wyprawy. Wystawa będzie czynna aż do 30 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00.

Koncert Zespołu "POEMA"

„Poema” to zespół śpiewający poezję takich autorów jak Leśmian, Lechoń, Asnyk, Pawlikowska – Jasnorzewska, czy Agnieszka Osiecka, do których muzykę tworzą Jakub Maguza oraz Wojciech Kożuchowski.

Początek zespołu sięga lat dziewięćdziesiątych, kiedy duet Maguza – Kożuchowski pisali swoje pierwsze piosenki do wierszy Leśmiana, Baczyńskiego czy Asnyka. Wtedy powstały takie interpretacje jak: „Lubię szeptać Ci słowa”, Między nami nic nie było” czy „Mrok na schodach”.

W kolejnych latach do zespołu dołączyła Dorota Czerwińska (skrzypce) oraz Ewa Szymańska – Kopcińska (wiolonczela), dzięki którym śpiewana poezja otrzymała nowe brzmienie.

Zespół był rozpoznawalny pod nazwą „Jakub i kompanija cała”, którą zmienił w 2014 r. na „Poema”, jednoznacznie określając swoje  miejsce w świecie poezji śpiewanej.

W 2015 roku do zespołu dołączył Karol Pałdyna, który doskonale wkomponował się w klimat śpiewanych wierszy ze swoją gitarą basową.

Informacje z TPMM

Piękna powtórka „Pięknej”

Trzy trzyosobowe reprezentacje placówek oświatowych z Mińska Mazowieckiego wzięły udział w tegorocznej edycji Gimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. W miejskim finale rywalizacji, który odbył się w czwartek, 28 maja, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki uczestniczyli uczniowie:

- Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Władysława Andersa,

- Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II,

- Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej.

W pierwszej rundzie konkursowych zmagań kandydaci do zwycięstwa musieli rozwiązać pisemny test dotyczący historii Mińska Mazowieckiego oraz funkcjonujących do 1914 roku na terenie miasta organizacji pozarządowych. Po przerwie przeznaczonej na ocenę tego sprawdzianu przedstawiciele GiLO im. PMS i GM 2 powalczyli w ramach pisemnej dogrywki o ostateczne zwycięstwo w rywalizacji. Miano jej zwycięzców przypadło przedstawicielkom szkoły mieszczącej się przy ulicy Pięknej 7a. Tym samym reprezentantki tej zasłużonej dla Mińska Mazowieckiego powtórzyły swój ubiegłoroczny sukces. Warto podkreślić, że w składzie zwycięskiej ekipy znalazły się Ewelina Jastrzębska, Weronika Dyrkacz i Aleksandra Niedziałkowska. Opiekunką triumfatorek była Małgorzata Kiełczykowska. Drugie miejsce w konkursie wywalczyły uczennice GM 2 – Marta Jabłońska, Marta Weremiuk i Martyna Kłoczewiak. Do udziału w konkursowych potyczkach przygotowały je Lilla Małgorzata Kłos i Ewa Borkowska. Trzecie miejsce na podium zajął zespół GM 1, który utworzyli Maja Linosz, Kaja Linosz i Jan Kudlak. Opiekunką drużyny z „Andersa” była Małgorzata Roguska. Warto podkreślić, że wszystkie trzy ekipy otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy oraz okolicznościowe nagrody rzeczowe. Wśród tych ostatnich trofeów znalazły się tablety, stylowe odbiorniki radiowe, wyświetlacz do zdjęciowych plików komputerowych i dynamiczne kamery sportowe. W uroczystości podsumowania konkursu i wręczenia nagród wziął udział zastępca burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Krzysztof Michalik, który w kilku wygłoszonych zdaniach docenił zaangażowanie młodzieży w poznawanie historii miasta. Na zakończenie dodajmy, że w skład komisji sędziowskiej weszli tym razem Małgorzata Przybysz, Tomasz Adamczak i Michał Culek. Konkurs został dofinansowany ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki. Dziękujemy za pomoc w jego przygotowaniu Urzędowi Miasta Mińsk Mazowiecki, firmie KNK Neptun Mińsk Mazowiecki i Markowi Łodydze (www.naszeslubne.pl). (tpmm)

W drogę z TPMM

Istotnym elementem funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest organizowanie objazdów turystyczno – historycznych. Corocznie przygotowywane wycieczki cieszą się niesłabnącą popularnością, dzięki czemu wygodne autobusy przewożące uczestników wypraw odwiedzają różne zakątki województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Nie inaczej będzie w bieżącym roku, gdy rozśpiewany autokar znowu wyruszy w drogę. Pierwsza okazja do skorzystania z wyjazdu nadarzy się już w sobotę 20 czerwca. Wówczas przed siedzibą TPMM, znajdującą się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 27 w Mińsku Mazowieckim, rozpocznie się eskapada zatytułowana „W cieniu świdermajerów”. Jej uczestnicy odwiedzą między innymi takie miejscowości jak Józefów, Otwock i Karczew. Dwa tygodnie później, 4 lipca, zaplanowano wycieczkową podróż, której przystankami będą na przykład Stanisławów, Wołomin i Radzymin. Cel tego rajdu będzie stanowił Zalew Zegrzyński. Ważną nowością, z której będą mogli również skorzystać miłośnicy aktywnego spędzania czasu z TPMM jest przygotowywany przez członków stowarzyszenia spływ kajakowy na rzece Świder.

Uczestnicy tego przedsięwzięcia, zaplanowanego na 11 lipca, pokonają odcinek znajdujący się pomiędzy miejscowościami Wola Karczewska i Emów. Koszt udziału w autokarowych wyprawach wynosi po 40 złotych, zaś w kajakowym wydarzeniu 100 złotych. Bliższe informacje o powyższych wydarzeniach można uzyskać kontaktując się z przedstawicielami TPMM. Można to uczynić drogą telefoniczną (nr 512 517 774), mailową (tpmmaz@gmail.com) lub przybywając na dyżur członków zarządu organizacji (wtorki godz. 17:00 – 19:00). Uwaga: liczba miejsc w autobusie i na spływie jest ograniczona. (tpmm)   

III Rajd Rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz"

Dzień Patrona Miasta

Zamieszanie w peletonie

W upalną sobotę 13.06.2015 r. zawodnicy Klubu Kolarskiego V-MAX równolegle występowali w kilku poważnych imprezach na terenie kraju. Pozostali, którzy nie brali udziału w ściganiu dołączyli do grona mińskich fanów "dwóch kółek" w ramach Rajdu Rowerowego zorganizowanego w naszym mieście.

W mazurskich Wydminach rozgrywane były Mistrzostwa Polski - Masters gdzie barwy klubowe reprezentował Tomek Czyżkowski. Nie wiele brakowało do szczęścia żeby 4 osobowa ucieczka w której mocno pracował zawodnik V-MAXu, z powodzeniem dojechała do mety. Skończyło się "finiszem z peletonu" a Tomek wpadł na kreskę czwarty lub piąty (jeszcze brak oficjalnych wyników).

W podwarszawskim Tłuszczu rozgrywana była w tym samym czasie kolejna edycja Szosowej Ligi Mazowsza. To wyścigi wyłącznie dla licencjonowanych młodych kolarzy więc poziom sportowy był bardzo wysoki. V-MAX wystawił tam 6-osobowy skład w kategoriach Młodzików i Juniorów Młodszych. Świetnie wypadły dziewczyny... Zuzia Sierhej zdobyła srebro a Ewelina Nowak i Iza Wiercioch stanęły na najwyższych stopniach podium. Wiele dramaturgii towarzyszyło wyścigom chłopaków gdzie konkurencja była bardzo silna. Wszyscy wiedzieliśmy że apetyt na zwycięstwo ma Kuba Soszka (kat.Młodzik). Gdyby nie przypadkowy błąd na ostatnim łuku przed finiszem.. Kto wie..?? I tak jest się czym cieszyć
bo drugie miejsce w takim doborowym towarzystwie znaczy bardzo wiele.

W kat. Juniorów Młodszych mieliśmy Miłosza Gębarskiego i Przemka Nowaka. Przemek dopiero zaczyna skutecznie rozpychać się w szosowym peletonie i jest coraz skuteczniejszy. Miłosz natomiast po spektakularnym zwycięstwie na ostatniej majowej edycji Szosowej Ligi Mazowsza w Wołominie bardzo chciał potwierdzić swoją dobrą dyspozycję. Niestety skończyło się na "szlifowaniu asfaltu". Na szczęście Miłosz doznał tylko klasycznych urazów typowych dla tej dyscypliny.

Zbliża się półmetek sezonu kolarskiego 2015. Młodzi zawodnicy wspierani przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dalej nie zwalniają tempa i wyznaczają sobie nowe ambitne cele. Nie boją się konfrontacji z najmocniejszymi rywalami, nie czują tremy i bardzo lubią wygrywać. To najważniejsze cechy które powinny charakteryzować każdego sportowca.
Najbliższy poważny występ młodzieży z mińskiego V-MAXu już 28.06.2015 r. w Dębem Wielkim gdzie odbędzie się kolejna edycja Ligi Szosowej Mazowsza oraz Kolarskie Kryterium Uliczne dla pełnoletnich zawodników w ramach Challenge,u Masters PZKOL. Szykuje się więc pół dnia wielkiego ścigania.

Więcej informacji o kolarskich wydarzeniach - na www.vmaxkolarze.pl

 

XXIV Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwon-Do ITF

W dniach 12 – 13 maja 2015 roku odbyły się w Rybniku XXIV Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwon - Do ITF zorganizowane przez Polski Związek Taekwon-do.

Na starcie zawodów stanęło, wyłonionych w turniejach kwalifikacyjnych, 127 najlepszych zawodników z 38 klubów z terenu całej Polski.

Nasze miasto i powiat w tej imprezie reprezentowali zawodnicy Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON – DO pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN.

Wraz z trenerem Łuniewskim do Rybnika pojechało trzech zawodników, którzy w dwóch turniejach eliminacyjnych zdobyli prawo do występu w zawodach finałowych.

Najlepszy występ z naszych klubowiczów zanotował Karol Łuniewski II DAN zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski w konkurencji walk mężczyzn w kategorii do 75kg.

Ponadto w zawodach wzięli udział i zdobywali punkty dla klubu oraz Powiatu Mińskiego w klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży Mateusz Radomski I DAN oraz Marcin Kalbara 2 KUP, którzy pomimo dzielnej postawy musieli jednak uznać wyższość rywali w swoich konkurencjach.

Mistrz Jacek Łuniewski podsumował ostatni w tym półroczu start swoich podopiecznych: „Za nami pełne sukcesów pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku. Wyniki startów naszych zawodników w Pucharze Polski, Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych i teraz Mistrzostwach Juniorów potwierdziły przynależność naszego klubu do krajowej czołówki w tych kategoriach wiekowych. W zawodach w których uczestniczyliśmy pokazaliśmy się z najlepszej strony. Czasami brakowało szczęścia, ale taki jest sport. Dziękuję moim zawodnikom za trud włożony podczas treningów oraz zawodów. To jest ich sukces”.       

Zawodnikom oraz trenerowi gratulujemy udziału w zawodach!

Ratownicy na medal!

W środę 10 czerwca 2015 roku  w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim odbyły się miejskie zawody szkolnych drużyn ratowniczych w udzielaniu pierwszej pomocy.

Rywalizacja rozpoczęła się tuż po godzinie 10.00. W turnieju wzięło udział 8 szkół z terenu naszego miasta. Każdą placówkę reprezentowała  pięcioosobowa drużyna ratowników. Pierwszą konkurencją było rozwiązanie testu z wiedzy teoretycznej przez przedstawiciela drużyny. Następnie uczniowie rywalizowali, udzielając pierwszej pomocy. Sędzią głównym zawodów był pan doktor Andrzej Jagiełło -  specjalista  z zakresu  anestezjologii, intensywnej terapii, medycyny ratunkowej oraz  medycyny  transportu. Funkcję sędziów  pomocniczych pełniły  panie pielęgniarki z medycyny szkolnej oraz strażacy - ratownicy. Jedna pielęgniarka i jeden strażak razem tworzyli zespół sędziowski na stanowisku. Uczniowie mieli do wykonania dwa zadania. Jedno polegało na resuscytacji krążeniowo - oddechowej w różnych konfiguracjach, drugie na udzieleniu pomocy przy urazach."Podgrywającymi" tzw pozorantami  byli uczniowie klasy IV salezjańskiej podstawówki  którzy tydzień temu uzyskali podczas egzaminu swoje pierwsze prawo jazdy (kartę rowerową). Celem zawodów  organizowanych po raz drugi jest propagowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzacja idei niesienia pomocy oraz nabywanie wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego, promowanie symulacji jako najlepszej formy edukacji, integracja środowisk szkolnych naszego miasta oraz kształtowanie pozytywnych zachowań uczniów i promowanie pracy zespołowej. Wszyscy czujemy się wygranymi, bo przecież  nabyte umiejętności każdej z drużyn zostaną na zawsze. Jednak rywalizacja ma za zadanie wyłonić zwycięzców. W kategorii szkół gimnazjalnych czwarte miejsce zajęła drużyna z Salezjańskiego Gimnazjum w składzie: Maciej Dawid, Weronika Parol, Emilia Niemyjska, Olga Oleksińska, Klara Mazurek. Miejsce trzecie przypadło Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej: Aleksandra Sabak, Rafał Klimek, Sylwia Stupnicka, Maria Kuca, Mikołaj Kuca. Miejsce drugie zdobyli uczniowie z Gimnazjum Miejskiego nr 3 w składzie: Karol Polak, Jagoda Apanasewicz, Mateusz Zgódka, Dagmara Oleś, Ewelina Kostelnik. Drugi raz z rzędu najlepsze było Gimnazjum Miejskie nr 2 reprezentowane przez: Kamilę Karwowską, Zuzannę Raciborską, Maję Ryfkę, Agatę Kaczmarczyk, Emila Bartnickiego pod opieką pani Iwony  Ciesielskiej.

Fundatorem nagród dla zawodników i szkół gimnazjalnych był Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski.

Równie zacięta rywalizacja odbyła się  na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Czwarte miejsce przypadło w udziale Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w składzie: Bogumiła Chybicka, Przemysław Jackowski, Konrad Rek, Grzegorz Mikos, Krzysztof Miszczak. Trzecie miejsce zajęła drużyna  z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w składzie: Karol Łuniewski, Jakub Pawłowski, Dominika Sędek, Łukasz Pyrzanowski, Mateusz Radomski. Warto podkreślić, iż zawodnikom do drugiego miejsca zabrakło pół punktu na 78 możliwych do uzyskania. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej którego reprezentantami byli: Jan Szponar, Michał Kozłowski, Cezary Ryżko, Rafał Jurek, Klaudia Glińska. Najwyższe umiejętności w tym roku zaprezentowali zawodnicy z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Augusta Czartoryskiego: Artur Kłosiński, Łukasz Stosio, Honorata Bogusz, Maja Wachnicka, Maciej Małetka przygotowani przez p. Piotra Bartosiaka

Fundatorem nagród dla zawodników i szkół ponadgimnazjalnych była Rada Rodziców Szkół Salezjańskich oraz prywatny sponsor. Całość turnieju objął patronatem Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski oraz ks. Dyrektor Szkół Salezjańskich Ryszard Woźniak. Zawody wspierały dwie instytucje -  Grupa PZU i Fundacja  Orange, które  obdarowały uczestników różnorodnymi gadżetami. Dodatkowo pracownicy grupy PZU (jednocześnie wolontariusze i ratownicy medyczni) bacznie przyglądali się całemu turniejowi, obserwowali prace drużyn ratowniczych i przyznali nagrody specjalne.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy umiejętności i charakteru w dążeniu do celu. Życzymy sukcesów i zapraszamy szkolne drużyny ratowników  za rok.

Piotr Bartosiak , nauczyciel edukacji dla  bezpieczeństwa
 w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działki przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

O G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Działając na podstawie  art. 13 ust.1, art. 25 ust.1 i ust.2, art. 28 ust.1 i ust.2, art. 37 ust. 1, art. 38 ust. 1, ust. 2 i ust. 4, art. 39 ust. 2, art. 40 ust. 1 pkt. 1 i  ust. 3, art. 41 ust. 2 , art. 67 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 oraz art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. z 2014 r.  poz. 518 z późn. zm),  § 3 ust. 1, § 4, § 6 ust. 1 i  ust. 7, § 13 oraz § 14 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów  z  dnia 14 września 2004 r.  w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania  przetargów oraz rokowań na zbycie  nieruchomości  (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r.,  poz. 1490)  -  o g ł a s z a m:

t r z e c i   p r z e t a r g   u s t n y   n i e o g r a n i c z o n y

na sprzedaż działki gruntu nr 1911/1  o  pow. 1527  m2  zabudowanej  przeznaczonymi do rozbiórki: drewnianym budynkiem mieszkalnym i murowanymi budynkami  gospodarczymi, położonej w Mińsku Mazowieckim  przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stanowiącej własność Miasta Mińsk Mazowiecki zgodnie  z księgą wieczystą SI1M/ 00015100/4 .

Oferowana do sprzedaży działka gruntu  nie jest obciążona żadnymi długami ani nie stanowi przedmiotu innych zobowiązań. 

Pierwszy przetarg na sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości odbył się w dniu 27 listopada  2014 r., a drugi - w dniu 21 kwietnia 2015 r. (zakończone wynikami negatywnymi).

Warunki  trzeciego przetargu :
1) cena  wywoławcza: 
1.400.000,00 zł  ( słownie: jeden milion czterysta tysięcy złotych ),
2) wadium: 
zł  140.000,00  ( słownie: sto czterdzieści tysięcy złotych ),
3) postąpienie: 
o wysokości postąpienia decydują uczestnicy trzeciego przetargu , przy czym nie może być ono niższe niż  14.000  zł  (1%  ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę   do pełnych dziesiątek złotych).   

Przeznaczenie terenu:
• teren mieszkalnictwa wielorodzinnego i intensywnego mieszkalnictwa jednorodzinnego       z  dopuszczeniem  usług  nieuciążliwych  towarzyszących  zabudowie  mieszkaniowej         na nie więcej niż 40% terenu .

Sposób zagospodarowania:
•     wysokość zabudowy – maksymalnie 5 kondygnacji i nie więcej niż 17 m od poziomu terenu do najwyższego punktu budynku, piąta kondygnacja bądź w wysokim dachu ,  bądź wyraźnie wycofana od lica elewacji; nowe budynki nie niższe niż 10 m od poziomu terenu do najwyższego punktu budynku,
• maksymalna wysokość poziomu parteru (dla zabudowy zlokalizowanej wzdłuż ulic) – 0,50 m  od poziomu terenu ,
• ukształtowanie dachów – nawiązujące  do dachów zabudowy sąsiedniej, z preferencją dachów wysokich tzn. o spadku połaci w stosunku do poziomu powyżej  30o ,
• powierzchnia biologicznie czynna – nie mniej niż 50%  powierzchni terenu,  
• linia zabudowy – wzdłuż ulicy nieprzekraczalna w odległości 5,0 m od linii rozgraniczającej tej drogi,
obsługa komunikacyjna – z istniejącego publicznego układu komunikacyjnego.  

Uzbrojenie przyległej ulicy publicznej w urządzenia infrastruktury technicznej :
• nieruchomość usytuowana jest w strefie pełnego wyposażenia w sieci uzbrojenia  komunalnego, przy utwardzonej drodze publicznej .
     
I n n e    w a r u n k i :
• warunkiem przystąpienia do trzeciego przetargu jest wpłacenie w pieniądzu wadium w wysokości podanej wyżej, najpóźniej w dniu 1 września  2015 roku na konto Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki Nr 33 9226 0005 0024 4185 2000 0050  urządzone w Banku Spółdzielczym w Mińsku Mazowieckim ; dowód wniesienia wadium podlega przedłożeniu Komisji Przetargowej przed otwarciem przetargu .

Trzeci przetarg  odbędzie  się w dniu  8 września  2015 roku  o godz.10.00  w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 (sala nr  6) .                                   

Informuje się, że osoba, która wygra trzeci przetarg na sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości miejskiej:
• nabywa jej własność na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami , ponosząc przy tym koszty związane z zawarciem aktu notarialnego i ustanowieniem odrębnej własności nieruchomości, a wpłacone przez tę osobę wadium zalicza się na poczet ceny nabycia tej nieruchomości,
• zobowiązana będzie do zapłaty Sprzedającemu ceny sprzedaży ustalonej w trzecim przetargu oraz należnego podatku VAT, nie później niż w przeddzień daty ustalonej  na zawarcie notarialnej umowy sprzedaży. 

Według art. 41 ust. 2 cytowanej na wstępie ustawy o gospodarce nieruchomościami, uchylenie się od zawarcia umowy notarialnej powoduje przepadek wpłaconego wadium.

Wadia wpłacone przez osoby przystępujące do trzeciego przetargu, które nie wygrają go, zostaną im niezwłocznie zwrócone (także w przypadku: odwołania lub unieważnienia tego przetargu oraz zakończenia go wynikiem negatywnym). 

Zastrzega się możliwość odwołania trzeciego przetargu z uzasadnionej przyczyny, przy czym informacja o takiej decyzji podana zostanie w sposób i w formie, jakie zastosowano do ogłoszenia o tym przetargu.

Szczegółowe informacje o warunkach trzeciego przetargu udzielane będą zainteresowanym codziennie  w  godzinach urzędowania  w  Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki  ul. Konstytucji 3 Maja 1 w pokoju nr 207,  tel. 25 7595325  lub  25 7595323 ,  do  dnia  1  września 2015 r.  włącznie. 

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
/-/ Marcin Jakubowski

Piknik Rodzinny w Piątce

"CZAROW-NICE" Premierowy spektakl Teatru Po Godzinach

Trzy młode aktorki postanowiły zmierzyć się z trzema złowieszczymi i charakterystycznymi czarownicami z „Makbeta” Szekspira. Czy trzem współczesnym nastolatkom uda się przepowiedzieć nieodwracalny i tragiczny los Makbeta i Banca? Jakich środków i narzędzi użyją aby dokonać złowieszczego rytuału?

"Skupieni" - Premierowy spektakl Teatru Po Godzinach

Paryska bohema artystyczna dwudziestolecia międzywojennego. Skupieni Pasjonaci. Wielkie nazwiska. Wielkie talenty. Ogromne Skupienie. Jak bardzo można być skupionym… na sobie?

Nie mów mi jak mam umierać

Pokaz filmu o legendzie polskich kaskaderów. Krzysztof Fus umierał w życiu wiele razy. Umierał za największe tuzy polskiego kina: Cybulskiego, Holoubka, Mikulskiego. Za siebie też umierał, trzykrotnie był w stanie śmierci klinicznej. Pracował jako dziennikarz, fotograf, pisze poezję. Spotkanie poprowadzi Ajka Tarasow.

Podróże Sindbada Żeglarza

Oparte na baśni Bolesława Leśmiana Podróże Sindbada Żeglarza przeznaczone są głównie dla dzieci od lat sześciu, ale i dorośli nie będą rozczarowani. Akcja toczy się w tajemniczym i fascynującym klimacie Orientu. Bohater dociera do wielu dziwnych krain w poszukiwaniu wymarzonej królewny, a baśniowy świat mieści się w wiklinowym kufrze, który, będąc statkiem Sindbada, kryje jednocześnie przeróżne postaci i miejsca akcji. Pełną plastycznej urody opowieść snują głównie lalki i symboliczne przedmioty. Zmienność nastrojów podkreślana jest przez bogatą warstwę dźwiękową przedstawienia. W ten sposób przenosimy widzów w pełnię klimatu krainy tysiąca i jednej nocy.

Wieczorek stylu

Wieczorki stylu są unikalnym przedsięwzięciem Profimage Studio. Zrodziły się z chęci stworzenia przestrzeni, gdzie kobiety będą czuły się dobrze i swobodnie. Głównym celem jest umożliwienie Paniom miłego spędzenia czasu, oderwania się od codziennych zajęć i obowiązków. W ramach pierwszego spotkania Panie będą miały okazję skorzystać z porad makijażysty, wizażysty i fryzjera.

Japońskie etykiety

Projekt Norweski

„Przemoc jako forma zachowań społecznych towarzyszy człowiekowi od zawsze i dotyka każdą sferę życia człowieka: osobistą, społeczną , gospodarczą, gospodarczą i polityczną. Czysta przemoc nie dba o cel, jakim jest człowiek i jego „godność”, czyni z niego narzędzie do osiągania własnych celów”.

28 maja 2015 r. miała miejsce konferencja podsumowująca realizację projektu współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego pt.: ”Podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie zmniejszania zjawiska przemocy ze względu na płeć". Spotkanie skierowane było do beneficjentów projektu oraz jego wykładowców.

Dyrektor MOPS Pani Elżbieta Kowalik-Wirowska w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za udział w projekcie oraz przybliżyła przybyłym gościom statystyki Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i projektu. Panie Agnieszka Słońska – kierownik Projektu i Zofia Zawadka omówiły zrealizowane działania
i poszczególne etapy projektu oraz zaprezentowały materiał na temat Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Podczas konferencji głos zabrali również Kierownik Rewiru Dzielnicowych Sebastian Matasek, Pani Dorota Piątkowska – adwokat, Justyna Kołodziejczyk z Gimnazjum Miejskiego nr 2 i jedna z uczestniczek programu.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim w okresie od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja 2015 r. jako jedna z trzech instytucji wygrała mały grant i realizowała projekt dofinansowany ze środków Funduszu małych Grantów dla Programu PL14 „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć”, realizowanym w ramach Norweskiego mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Całkowity koszt budżetu opiewał na kwotę 95.878 zł, wartość wkładu własnego Miasta Mińsk Mazowiecki wyniosła 14.381 zł, a pozostała kwota 81.497 zł pochodziła ze wsparcia funduszy norweskich.

Projekt był adresowany do kobiet doznających przemocy oraz dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, w tym zagrożonych przemocą w rodzinie z terenu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Skupiał się on na pięciu działaniach :

1.utworzeniu 2 grup psychoedukacyjnych dla kobiet oraz dla dzieci i młodzieży dotkniętych przemocą w rodzinie.

2.prowadzeniu doradztwa społeczno – prawnego poprzez pocztę elektroniczną (indywidualne konsultacje były świadczone przez psychologa, prawnika, pracownika socjalnego, pedagoga);

3.spotkań edukacyjnych adresowanych do rodziców objętych pomocą Ośrodka w związku z doświadczaniem przemocy w rodzinie i przeżywaniem trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych;

4.mediacji rodzinnych;

5.superwizji jako systemu wsparcia dla członków grup roboczych.

 

W okresie realizacji projektu odbyło się:

Grupy psychoedukacyjne

 • 20 spotkań grupy psychoedukacyjnej dla kobiet doświadczających przemocy
  z problemem alkoholowym w rodzinach prowadzonych przez doświadczonych psychologów. Obejmowały one również spotkania z członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego, policjantem i prawnikiem oraz indywidualne konsultacje
  z psychologiem.
  • Liczba uczestników - 27 kobiet
 • 16 trzygodzinnych spotkań grupy psychoedukacyjnej dla dzieci w wieku 7-12 lat, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, w tym rodzin dotkniętych przemocą.
  • Liczba uczestników - 22 dzieci.

Doradztwo społeczno - prawne

 • Doradztwo społeczno – prawne czyli indywidualne konsultacje świadczone przez psychologa, prawnika, pedagoga i pracownika socjalnego dla osób zagrożonych oraz dotkniętych przemocą w rodzinie przy pomocy poczty elektronicznej
 • Liczba udzielonych porad – 5

Spotkania edukacyjne

 • 6 spotkań edukacyjnych dla osób z rodzin przeżywających trudności w celu zdobycia wiedzy na temat przemocy w rodzinie, rozwinięcia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych i podniesienia świadomości w zakresie funkcjonowania rodziny. Dnia 12.05.2015r. odbyła się wycieczka edukacyjno – informacyjna dla jej uczestników - 9 osób chętnych .
  • Liczba uczestników spotkań edukacyjnych – 21 osób.

Mediacje rodzinne

 • spotkania rodzin będących w trakcie konfliktu z mediatorem rodzinnym.
  • Liczba uczestników - 19 osób.

Superwizja

 • 9 spotkań członków grup roboczych Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z superwizorem.
  • Liczba uczestników – 38 osób (w tym 22 pracowników MOPS).

 

 

 

Spotkanie z Markiem Boruckim

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza na spotkanie z Markiem Boruckim, autorem książki „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”. Autor przedstawił 39 postaci, wśród których znaleźli się wybitni naukowcy, wspaniali kompozytorzy, konstruktorzy, malarze, graficy, pisarze oraz społecznicy. Ich osiągnięcia zostały udokumentowane wieloma prestiżowymi nagrodami. Niektórzy z nich wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” i innych książek tego autora w promocyjnej cenie. Wydawnictwo Muza S.A. zaproponowało dodatkowe rabaty dla szkół, zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Propozycje wzięcia udziału w tym spotkaniu Biblioteka kieruje przed wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prosimy o potwierdzenie obecności nauczycieli i uczniów do dnia 18 czerwca telefonicznie: 25 740 51 04 lub mailowo: czytelnia@mbpmm.pl.

Spotkanie z Elżbietą Sieradzińską

17 czerwca, o godz. 18:30 zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Sieradzińską - autorką niedawno wydanej biografii „Cesaria Evora”. Książka jest portretem kobiety niezwykłej, która stała się legendą, choć nigdy o to nie zabiegała. Jej talent, skromność i nieprzeciętna osobowość zachwyciła świat. Zatem niech poniesie nas opowieść o Bosej Królowej z Wysp Zielonego Przylądka, muzyce unoszącej ponad ziemię i przyjaźni, jaka połączyła charyzmatyczną wokalistkę z jej pokrewną, polską artystyczną duszą. Bo, jak zwykła mawiać autorka, w życiu nie ma przypadków, a to co nam pisane może okazać się piękną podróżą, której wspomnienie pozostanie w sercu na zawsze.

Debel Świętojański

Olimpiada Przedszkoli

W dniu 10 czerwca 2015 na boiskach przy ul. Wyszyńskiego 56 w Mińsku Mazowieckim odbyła się Olimpiada Przedszkoli, której organizatorami byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF Albatros. W tegorocznej edycji udział wzięło 9 placówek z terenu miasta: Przedszkole Miejskie nr 2, 3, 4, 5, 6, Przedszkole przy SP nr 1 oraz Wesoła Ciuchcia, Niepubliczne Przedszkole Montessori Delfinek oraz Niepubliczne Przedszkole Kleksik.

Olimpiadę rozpoczynał przemarsz reprezentantów przedszkoli, którzy w asyście Dyrektora MOSiR Roberta Smugi oraz Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego rozpoczynali sportową rywalizację. 

Dwudziestka reprezentantów z każdej placówki rywalizowała w 6 konkurencjach, tj.:
sztafeta z szarfą, sztafeta w parach, skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, sztafeta w workach oraz slalom z ringo.

Tego dnia każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal za udział i słodki upominek, a każde Przedszkole otrzymało pamiątkowy puchar i dyplom, które zostały wręczone przez Dyrektora MOSiR Roberta Smugę oraz Prezesa TKKF Albatros Pana Krzysztofa Kulkę podczas uroczystej dekoracji.

Pierwszą lokatę zajęło Przedszkole Miejskie nr 6 zaraz przed Przedszkolem przy SP nr 1 oraz Przedszkolem Miejskim nr 5 (trzecie miejsce).

Dla wszystkich chętnych przedstawicieli przedszkoli Organizatorzy przygotowali „konkurencję niespodziankę”, w której najszybsza okazała się reprezentantka Przedszkola przy SP nr 1.

Olimpiada Przedszkoli jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących wydarzeń w kalendarzu imprez sportowo-rekreacyjnych MOSiR, gdyż nieczęsto mamy okazję gościć 200 uśmiechniętych dzieci.

Dziękujemy serdecznie za wspólną zabawę, do zobaczenia w następnym roku!

Obchody 20-lecia nadania Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 imienia Powstańców Warszawy

11 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą nadania imienia szkole „Powstańców Warszawy”. Pomysł nadania imienia szkole narodził się podczas obchodów jubileuszu 50-lecia naszego Zespołu, a inicjatorem był obecny wicedyrektor Jerzy Gańko. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem szkolnej społeczności.  Mało kto już pamięta, iż były to pierwsze lata suwerenności od sowieckich wpływów, kiedy to Powstanie Warszawskie i wszystko, co z nim związane było napiętnowane.

Uroczystości związane z rocznicą nadania imienia podobnie jak 20 lat temu odbyły się przy pięknej, słonecznej pogodzie. O godzinie 10.00 na zewnątrz budynku przy „Kamieniu pamięci” zgromadzili się licznie uczestnicy naszego święta. Na uroczystość przybyli m.in.: Wicestarosta Powiatu Mińskiego Krzysztof Płochocki, Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Powiatu Mińskiego Pani Emilia Piotrkowicz, Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Laszek Celej, Proboszcz parafii po wezwaniem św. Jana Chrzciciela Marian Sobieszek. Zarówno przed jaki w trakcie części oficjalnej przygotowanej przez klasę 2 Tim pod opieką wychowawczyni pani Elżbiety Zelwowiec znalazł się czas na wspomnienia. W ciągu tych 20 lat szkoła rozwinęła się, zmieniła swój wygląd i nadal pozostała wierna szkolnictwu zawodowemu.  Zdarzyły się również przykre chwile gdy z naszej społeczności szkolnej odeszli uczestnicy Powstania Warszawskiego: Stanisław Sieradzki ps. Świst z Batalionu „Zośka” i Jadwiga Podrygałło ps. Isia z  Oddziału „Dysk”. Po uroczystościach oficjalnych, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy rozpoczęła się część sportowa naszego święta. Młodzież miała możliwość uczestniczenia w biegu sztafetowym o Puchar Dyrektora Szkoły, konkursie rowerowym, meczach w piłkę nożna i siatkową z nauczycielami. Najbardziej widowiskową konkurencje bieg o Puchar Dyrektora Szkoły wgrała klasa 1 Tem. Na zakończenie zmagań sportowych odbyło się wręczenie nagród oraz loteria fantowa.


Tomasz Płochocki

                                                       

 

Noc św. Jana po hiszpańsku

Przedsięwzięcia w papieskim gimnazjum

III Gimnazjalna Sesja Popularnonaukowa

10 czerwca w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II spotkali się pasjonaci historii, wśród nich przedstawiciele wszystkich gimnazjów z Mińska. Tematem przewodnim tegorocznej sesji poświęconej (podobnie jak poprzednie w 2011r. i 2013 r.) historii regionalnej była Druga wojna światowa w Mińsku Mazowieckim i powiecie. Patronat nad spotkaniem, które uroczyście otworzył dyrektor gimnazjum Grzegorz Wyszogrodzki, objęli: Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Sesję uświetniły wystąpienia zaproszonych gości: Piotra Wojdygi – radnego miasta Mińsk Mazowiecki, który opowiedział o grobach nieznanych żołnierzy znajdujących się w okolicy Mińska i dr. Tadeusza Boruty – adiunkta Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, który udzielił dobrych rad młodym poszukiwaczom prawdy historycznej. Uczestnicy spotkania zapoznali się z następującymi zagadnieniami: Życie codzienne w Mińsku Mazowieckim pod okupacją niemiecką (Gimnazjum Salezjańskie); Miejsca pamięci narodowej w Mińsku Mazowieckim (GM nr 3); Relacje świadków (GM nr 2); Zagłada Żydów na terenie Mińska Mazowieckiego w czasie II wojny światowej (GM nr 1); Bitwy II wojny światowej w okolicach Mińska Mazowieckiego (Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej).

Wysoki poziom prezentowanych tematów to zasługa zarówno zainteresowanych historią regionalną gimnazjalistów, jak i opiekujących się nimi nauczycielek. Pomysłodawczyni sesji – dr Lilla Kłos podziękowała za współpracę paniom: Małgorzacie Roguskiej, Barbarze Szmidt, Karolinie Kaczyńskiej i Małgorzacie Kiełczykowskiej. Referujący gimnazjaliści w ramach nagrody otrzymali talony do Empiku, a ich opiekunowie wydawnictwa regionalne podarowane przez Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. 

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim - Szkołą Równego Traktowania

29 maja w Sejmie RP z rąk pani wicemarszałkini Wandy Nowickiej papieskie gimnazjum trzymało tytuł Szkoły Równego Traktowania. Tym samym stało się jedną z 60 szkół w Polsce noszących ten zaszczytny tytuł.

W mijającym roku szkolnym gimnazjaliści realizowali projekt edukacyjny Różny, ale nie gorszy, którego koordynatorem była p. Lilla Kłos wspierana przez p. Marzenę Grzyb. Był on częścią ogólnopolskiego projektu Szkoła Równego Traktowania realizowanego pod patronatem Centrum im. Profesora Bronisława Geremka. Główny cel działań polegał na propagowaniu postaw i zachowań antydyskryminacyjnych zarówno w środowisku szkolnym, jak i lokalnym. Udało się go osiągnąć dzięki przeprowadzeniu odpowiednio przygotowanych lekcji wychowawczych i wykonaniu plakatów. Młodzież wzięła udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, a nauczyciele w szkoleniowej Radzie Pedagogicznej o tematyce antydyskryminacyjnej. Uczniowie napisali też Kodeks Równego Traktowania i wydali okolicznościową Jednodniówkę. Szkoła kierowana przez dyrektora Wyszogrodzkiego w kwietniu zorganizowała niezwykle ważną i potrzebną w środowisku lokalnym imprezę, czyli spotkanie integracyjne pod hasłem Wieczór talentów.

Jako społeczność gimnazjum jesteśmy przekonani, że podjęte działania wzmocniły w nas wszystkich postawy równości i poszanowania godności osób niepełnosprawnych oraz uczuliły na problematykę dyskryminacji. Właśnie to było dla nas najważniejsze.

Lilla Kłos

Tu mieszkam, tu zmieniam

Z Biletem Turysty przez Mazowsze

Koleje Mazowieckie wprowadzają nową ofertę na wakacje – Bilet Turysty. Za 67 zł można zwiedzać Mazowsze jeżdżąc pociągami spółki bez ograniczeń przez 3 dowolnie wybrane dni w ciągu 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych.

Bilet Turysty pozwala swobodnie zwiedzać Mazowsze. Można, np. pojechać do Sierpca, zostać tam 2 dni i kontynuować podróż na tym samym bilecie, np. do Siedlec. W dzień, który podróżny zdecyduje się wykorzystać bilet może odbyć nieograniczoną liczbę przejazdów w dowolnym kierunku.

Myśląc o zapewnieniu dobrej komunikacji na Mazowszu nie możemy zapominać również o turystach. Możliwość swobodnego i taniego podróżowania jest dla nich bardzo ważna, dlatego na okres wakacji wprowadzamy dla nich nową ofertę. Bilet Turysty wyróżnia się przede wszystkim ze względu na swoją elastyczność. To podróżny decyduje kiedy i na jakiej linii będzie podróżował, a ma na to 3 dni. Żaden z przewoźników kolejowych w Polsce nie ma takiej oferty – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich i pomysłodawca oferty.

Bilet Turysty kosztuje 67 złotych i można go kupić już na 7 dni przed planowaną podróżą w każdej kasie biletowej KM oraz w biletomatach KM. Oferta obowiązuje w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia.

Szczegółowe warunki korzystania z oferty znajdują się na stronie internetowej Kolei Mazowieckich www.mazowieckie.com.pl oraz pod numerem call center (022) 364 44 44.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska, rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 47 37 551, kom. 661 929 207

Świętojański Maraton Pływacki

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pragnie serdecznie zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Świętojańskim Maratonie Pływackim.

Impreza odbędzie się w dniu 19 czerwca 2015 od godz. 21.30-01.30 w Aquaparku Miejskim przy ul. Wyszyńskiego 56 w Mińsku Mazowieckim

Na zgłoszenia czekamy do dnia 19.06.2015 do godz. 12.00. Należy wysłać e-maila na imprezy@mosir.org.pl - w temacie wiadomości: MARATON ŚWIĘTOJAŃSKI.

Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko zawodnika, miejscowość zamieszkania, telefon kontaktowy oraz określenie tempa pływania jako: wolne/średnie/szybkie.

Dobra zabawa gwarantowana! Szczegóły w regulaminie na www.mosir.org.pl

Afryka Kazika - spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim. 17 czerwca, godz. 9.00. Miejska Biblioteka Publiczna.
Kiedy byłem chłopcem, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd była gotowa. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński – w 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki. Tamtego dnia słuchając jego słów zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie Czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami dalekich krain. Ta książka to AFRYKA KAZIKA.

Miński Rajd Rowerowy ulicami miasta

13 czerwca odbył się I Miński Rajd Rowerowy ulicami miasta. Licznie przybyli mieszkańcy Mińska Mazowieckiego zostali powitani przez burmistrza Marcina Jakubowskiego, by, po wysłuchaniu krótkiej historii Pałacu Dernałowiczów opowiedzianej przez Mariusza Dzienio, wyruszyć w ok. 4 km rowerową przejażdżkę. Metą także był plac przed MDK, na którym zostały rozegrane konkurencje sportowe dla wszystkich zgromadzonych. Nagrody trafiły zarówno dla najmłodszych jak i tych trochę starszych mińszczan – jedynym warunkiem udziału w zmaganiach było posiadanie roweru i umiejętność jego wykorzystania w jak najkrótszym czasie. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali opaski odblaskowe oraz rękawy rowerowe.  Przy organizacji imprezy wspierali nas: Mińska Grupa Rowerowa oraz Klub Kolarski V-MAX, KPP w Mińsku Mazowieckim, Straż Miejska, MDK oraz MOSiR.

Rajd rowerowy jest jednym z elementów realizowanego przez Miasto Mińsk Mazowiecki projektu pt. „Poprawa atrakcyjności Mińska Mazowiecki poprzez tworzenie kompleksowej oferty turystyczno-rekreacyjnej”  w ramach konkursu RPOWM/6.2/1/2014 Priorytet VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji” dla Działania 6.2 „Turystyka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

 

Powrót Kolarzy Szosowych

Wielki międzynarodowy peleton szosowy znów wraca do Mrozów !!! To niezwykłe miejsce... Przepiękna okolica, nieocenione walory przyrodnicze, mnóstwo uroczych szlaków turystycznych. Życzliwość gospodarzy oraz pokaźna liczba lokalnych sympatyków sportów rowerowych sprawiają, że od lat wyścigi kolarskie organizowane w tym miejscu są bardzo udane a samym zawodnikom na zawsze zapadają w pamięć.

Kolarskie Klasyki "Super Prestige" to największy w Polsce cykl wyścigów szosowych dla amatorów gdzie chętnie uczestniczą kolarze zagraniczni. Rok wcześniej ta właśnie impreza rozgrywana w Mrozach zebrała na forach krajowych najwyższe oceny zarówno w kwestii organizacji jak i poziomu sportowego. Miejmy nadzieję że w najbliższą niedzielę 21.06.2015 r. o godz.12:00 znów wszystko zagra jak w zegarku a zawodnicy Klubu Kolarskiego V-MAX kolejny raz pokażą że potrafią wygrywać w wyścigach takiej rangi.

Organizatorami jak zawsze będą GOSiR w Mrozach, Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów oraz Klub Kolarski V-MAX Mińsk Mazowiecki.

Wszystkich rządnych mocnej dawki adrenaliny oraz wspaniałych sportowych emocji serdecznie zapraszamy.

Poniżej: szczegółowy program zawodów oraz regulamin.

Klub Kolarski V-MAX oraz Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów zapraszają na Super Prestige - Kolarski Klasyk, który odbędzie się w Mrozach 21 czerwca 2015 w niedzielę.

Biuro zawodów:
Mrozy k. Mińska Mazowieckiego, ul. Licealna (MOSiR)

PROGRAM:

 • godz. 8.00-11.30 - zapisy w Biurze Zawodów
 • godz. 9.30 – zamknięcie listy startowej dla kat. K20,K30, K40+, M60, M70, M80
 • godz. 10.00 – start honorowy (Mrozy) razem kat. K20,K30, K40+, M60, M70, M80 i przejazd na start ostry, gdzie startują następujące grupy I-M60, II-K20,K30+K40+, III-M70, M80
 • godz. 11.30 - zamknięcie listy startowej dla pozostałych kategorii
 • godz. 12.00 – start honorowy (Mrozy) razem kat. M20, M30, M40 ,M50 i przejazd na start ostry, gdzie startują następujące grupy I-M20+M30, II-M40+M50
 • godz. 13.30 - dekoracja zwycięzców kat. K20,K30, K40+, M60, M70, M80
 • godz. 16.00 - dekoracja zwycięzców kat. M20, M30, M40, M50

DYSTANSE:

 • 96,5 km dla kat. M20+M30 (6,5km + 12 okrążeń)
 • 81,5 km dla kat. M40+M50 (6,5km + 10 okrążeń)
 • 59 km dla kat. M60 (6,5km + 7 okrążeń)
 • 51,5 km dla kat. K20,K30+K40+ (6,5km + 6 okrążeń)
 • 44 km dla kat. M70+M80 (6,5km + 5 okrążeń)

TRASA
Trasa poprowadzona jest na okrążeniu o długości 7,5 km.
Nawierzchnia na całym dystansie asfaltowa.

Kontakt:
K. Kwiatkowski tel. 601 287 932
email: k.kwiatkowski1@poczta.onet.pl

Regulamin i plakat w załączeniu.

W drogę z TPMM

Istotnym elementem funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest organizowanie objazdów turystyczno – historycznych. Corocznie przygotowywane wycieczki cieszą się niesłabnącą popularnością, dzięki czemu wygodne autobusy przewożące uczestników wypraw odwiedzają różne zakątki województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Nie inaczej będzie w bieżącym roku, gdy rozśpiewany autokar znowu wyruszy w drogę.

Pierwsza okazja do skorzystania z wyjazdu nadarzy się już w sobotę 20 czerwca. Wówczas przed siedzibą TPMM, znajdującą się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 27 w Mińsku Mazowieckim, rozpocznie się eskapada zatytułowana „W cieniu świdermajerów”. Jej uczestnicy odwiedzą między innymi takie miejscowości jak Józefów, Otwock i Karczew. Dwa tygodnie później, 4 lipca, zaplanowano wycieczkową podróż, której przystankami będą na przykład Stanisławów, Wołomin i Radzymin. Cel tego rajdu będzie stanowił Zalew Zegrzyński. Ważną nowością, z której będą mogli również skorzystać miłośnicy aktywnego spędzania czasu z TPMM jest przygotowywany przez członków stowarzyszenia spływ kajakowy na rzece Świder. Uczestnicy tego przedsięwzięcia, zaplanowanego na 11 lipca, pokonają odcinek znajdujący się pomiędzy miejscowościami Wola Karczewska i Emów. Koszt udziału w autokarowych wyprawach wynosi po 40 złotych, zaś w kajakowym wydarzeniu 100 złotych. Bliższe informacje o powyższych wydarzeniach można uzyskać kontaktując się z przedstawicielami TPMM. Można to uczynić drogą telefoniczną (nr 512 517 774), mailową (tpmmaz@gmail.com) lub przybywając na dyżur członków zarządu organizacji (wtorki godz. 17:00 – 19:00). Uwaga: liczba miejsc w autobusie i na spływie jest ograniczona. (tpmm)   

Festiwal 4M - Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki

http://www.festiwal4m.pl/

 

Ambasador Wenezueli z wizytą w Mińsku Mazowieckim

Prawie cały dzień, 16 czerwca spędził w Mińsku Mazowieckim Luis Gomez Urdaneta Ambasador Boliwariańskiej Republiki Wenezueli. W spotkaniach z dyrektorami miejskich placówek towarzyszyli Ambasadorowi małżonka Natalia Simon oraz Pierwszy Sekretarz Dimas Alvarenga Guerra. Przewodnikiem po mieście był tego dnia burmistrz Marcin Jakubowski, a wsparcia w tłumaczeniu udzieliła Eliza Bujalska z Fundacji EBU z pomocą mieszkającego w Mińsku Wenezuelczyka Efraula Jose Gonzalesa Reyesa.

Wizytę Ambasadora rozpoczęto zwiedzaniem Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Sosnkowskiego, gdzie dyrektor Leszek Celej  przedstawił barwną historię 7. Pułk Ułanów Lubelskich oraz zaprezentował imponującą kolekcję pamiątek po tej formacji.

Z mińską oświatą burmistrz Marcin Jakubowski zapoznał Ambasadora, zapraszając do Gimnazjum Miejskiego Nr 2. Dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki spotkanie z Ambasadorem  rozpoczął od zaprezentowania zmierzającej ku końcowi budowy sali gimnastycznej, na którą otrzymano dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 1 910 000 zł.  Natomiast dla młodzieży gimnazjalnej wizyta Ambasadora stała się okazją do poszerzenia wiedzy o Wenezueli. W szkole przeprowadzony został Quiz oraz konkurs na prezentację multimedialną o tym kraju. Z rąk gościa owocowe nagrody za zwycięstwo odebrali uczniowie: Jakub Hoang z kl. Ib, Izabela Rosiecka z kl. IIa oraz Radosław Kuźma z kl. IIIf. Uczestnicy spotkania obejrzeli wspólnie prezentację multimedialną, w której autorka, uczennica kl. Ie - Marta Gańko, zestawiła ciekawostki na temat Wenezueli i Polski. Drugie miejsce w konkursie na najciekawszą prezentację zajęła Julia Patoka z kl. IIa, a trzecie jej koleżanka z klasy – Kamila Serafińska. Dziennikarki z gazetki szkolnej „NA MARGINESIE” (Martyna Kłoczewiak i Kinga Wojciechowska z IIIf) zadały Ambasadorowi kilka pytań, dzięki czemu uczniowie „papieskiego” gimnazjum o Wenezueli wiedzą już znacznie więcej. Na koniec spotkania wszyscy goście otrzymali specjalnie wydaną jednodniówkę przygotowaną z okazji wizyty Ambasadora w gimnazjum.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej gości powitała dyrektor Elżbieta Sieradzińska, która dzięki znajomości kreolskiego mogła swobodnie rozmawiać z Ambasadorem o działalności placówki. Dyrektor Sieradzińska zaprezentowała wszystkie sale będące do dyspozycji mieszkańców: czytelnię, bibliotekę, oddział dla dzieci oraz, jak to żartobliwie ujęła – taki duży pendrive, czyli imponujące archiwum przechowywane w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu. Wrażenie na gościach zrobiła sala z Regionaliami, lokalnymi perełkami z różnych zakątków Polski, świata, a przede wszystkim naszymi mińskimi publikacjami.

Swoją wizytę w Mińsku Mazowieckim Ambasador Luis Gomez Urdaneta zakończył w Miejskim Domu Kultury. Krótkim wstępem do spaceru po Pałacu Dernałowiczów było przybliżenie historii tego miejsca zaprezentowane przez dyrektora Piotra Siłę. W trakcie spotkania wspomniano również o trwającej od początku czerwca wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w pałacu. Prace te realizowane są w ramach projektu, który decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymał unijne dofinansowanie. Projekt obejmuje również zlikwidowanie barier architektonicznych, chociażby poprzez montaż schodołazu.

Wtorkowa wizyta Ambasadora w Mińsku Mazowieckim otworzyła drzwi do kolejnych możliwości na poszerzanie oferty kulturalnej miejskich jednostek. Ambasador Luis Gomez Urdaneta zapewnił o swoim wsparciu przy planowanych wydarzeniach związanych z propagowaniem kultury wenezuelskiej w naszym mieście, co przełożyć się może na skalę krajową. A, jak sam powiedział uczniom GM Nr 2, woli poszukiwać podobieństw między naszymi krajami, niż różnic.

 

 • autor: A. Cichoń
 • autor: A. Cichoń i MDK

ul. Grzeszaka oficjalnie otwarta

We wtorek, 16 czerwca burmistrz Marcin Jakubowski zaprosił na oficjalne otwarcie ul. Juliana Grzeszaka. Po prawie 30 latach oczekiwań mieszkańcy doczekali się nowej nawierzchni z wieloma dodatkowymi udogodnieniami. Roboty rozpoczęto w sierpniu 2014 roku, a zakończono w maju b.r. Wykonawcą była Firma Handlowo Usługowa „BRUK-BUD” Piotr Skoczek.

W oficjalnym otwarciu rozbudowanej ul. Juliana Grzeszaka udział wzięli starosta miński Antoni J. Tarczyński (powiat miński był partnerem finansowym przy tej inwestycji), Przewodniczący Rady Miasta Marian Makowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Kulma i Tomasz Płochocki, Przewodniczący Komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska Kazimierz Markowski, Radna z okręgu ul. Grzeszaka Barbara Reda oraz Radni Robert Gałązka, Jerzy Gryz, Piotr Wojdyga i Dariusz Gąsior, Andrzej Ferdek prezes PEC – partnera projektu, Krystyna Kluczyńska ze społecznego komitetu zrzeszającego mieszkańców ul. Grzeszaka i sąsiednich, przedstawiciele wykonawcy Piotr Skoczek i Zdzisław Jachuła oraz inspektorzy nadzoru: Antoni Tułodziecki (dyrektor ZDM), Kazimierz Wąsowski, Jerzy Gałązka.

W ramach inwestycji wykonano m.in.:

- nawierzchnię jezdni z mieszanki mineralno-bitumicznej w o szer. 6,0 m;

- przebudowę geometrii skrzyżowania z ul. Dąbrówki na rondo o  R=11m;

- budowę obustronnych chodników z betonowej kostki;

- przebudowę i  budowę zjazdów publicznych i indywidualnych;

- zatoki postojowe z 47 miejscami postojowymi;

- ścieżkę rowerową z betonowej kostki brukowej o szerokości 2,0m;

- 2 zatoki autobusowe;

- sieć kanalizacji deszczowej, odcinki sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej;

- przepust z rury stalowej spiralnej w miejscu istniejącego przepustu z prefabrykatów żelbetowych;

- oznakowanie poziome i pionowe.

Długość projektowanego odcinka wynosi 497,70m. Wartość inwestycji łącznie z nadzorami ok.: 3 530 000,00zł

 

 

 • autor: A. Cichoń
 • autor: A. Cichoń

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Maj w statystce Straży Miejskiej

Słuszność uruchomienia w lutym tego roku bezpłatnego numeru telefonu do Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki potwierdzają m.in. statystki, w których odnotowuje się coraz większą liczbę spraw przekazywanych strażnikom telefonicznie. W maju zgłoszono aż 113 interwencji: 5 dotyczyło zakłócania porządku i spokoju publicznego, 57 dotyczyło porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 6 zgłoszeń związanych z czystością i estetyką miasta, 3 dotyczyły niszczenia zieleni, 16 związanych było z niewłaściwym nadzorem nad zwierzętami, 4 dotyczyły spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, 6 dotyczyło prowadzenia handlu w miejscach do tego niewyznaczonych, 5 zgłoszeń dotyczyło uszkodzeń infrastruktury miejskiej, 2 dotyczyły umieszczania plakatów i ogłoszeń bez zgody zarządzającego nieruchomością, 2 dotyczyły osób bezdomnych, a 7 obejmowało inne sprawy porządkowe.

Mińscy strażnicy w ramach 37 wykonanych służb patrolowych pełnionych w godzinach 7.00-23.00 ujawnili 99 naruszeń prawa, podejmując stosowne czynności służbowe w tym: jedna interwencja związana była z zakłócaniem spokoju publicznego, 77 dotyczyło porządku w ruchu drogowym, 4 dotyczyły czystości i estetyki miasta, 5 dotyczyło niszczenia zieleni, 2 dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, 4 dotyczyły prowadzenia handlu w miejscach zabronionych, 2 dotyczyły umieszczania plakatów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, 4 dotyczyły uszkodzeń infrastruktury miejskiej.

W pierwszej dekadzie maja strażnicy rozpoczęli kontrole placów zabaw i terenów rekreacyjnych, zwracając przede wszystkim uwagę na stan czystości i estetyki tych miejsc oraz bezpieczeństwo bawiących się tam dzieci. Kontrolują czy został wymieniony piasek w piaskownicach, sprawdzają w ramach swojej kompetencji stan techniczny urządzeń, z których korzystają najmłodsi. Każdorazowo sporządzany jest z przeglądu odpowiedni protokół, z którego wynika zobowiązanie właściciela (zarządcy) terenu do usunięcia ujawnionych nieprawidłowości i innych zagrożeń. Wyznaczony zostaje ponadto termin przeglądu sprawdzającego czy zalecenia zostały wykonane. Kontrola potrwa do końca czerwca.

Strażnicy przeprowadzili również 34 kontrole nieruchomości pod kątem wykonywania obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz 8 kontroli terenów posesji pod kątem realizacji obowiązku sprzątania. Ujawniono jedno nielegalne wysypisko śmieci – właściciel terenu został zobowiązany do uprzątnięcia (polecenia zostały wykonane). Przeprowadzono 20 kontroli stanu porządkowego parków, zieleńców i lasów komunalnych; 4 kontrole stanu technicznego i czystości wiat przystankowych. W maju funkcjonariusze Straży Miejskiej aż 223 razy zmuszeni byli reagować na łamanie przepisów związanych z parkowaniem pojazdów samochodowych w mieście, w  tym w strefach ograniczonego postoju strażnicy pojawiali się dwunastokrotnie, wystawiając 171 wezwań. Nałożono 42 mandaty karne, 108 kierowców naruszających przepisy w tych strefach pouczono, pozostałe sprawy są w trakcie wyjaśniania.

W maju Straż Miejska podjęła 3 interwencje w związku z ujawnionymi przypadkami spożywania alkoholu w miejscach zabronionych przez osoby zakłócające spokój i porządek publiczny, nakładając na sprawców trzy mandaty karne, jedna osoba została pouczona. Wykonali również 39 prewencyjnych patroli w rejonach placówek sprzedających i podających napoje alkoholowe.

Komendant Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki Janusz Wiaterek wystosował pismo (apel) do wszystkich właścicieli sklepów i punktów handlowych sprzedających i podających napoje alkoholowe na terenie miasta, przypominając obowiązujące przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zakaz podawania i sprzedawania napojów alkoholowych nieletnim. Zachęcił również do współpracy w zakresie utrzymania porządku wokół tych placówek i niedopuszczania do spożywania alkoholu w obrębie i na terenie lokalu (sklepu). Warto przypomnieć, że strażnicy w ramach posiadanych uprawnień, mogą dokonywać kontroli punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta. Stosowne upoważnienia wydane zostały wszystkim strażnikom przez Burmistrza na podstawie przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W okresie letnim przewidziano kontrole tych sklepów i lokali, w obrębie których dochodzi do zakłócenia spokoju i porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe.

Z dotkliwą karą musi się liczyć przedsiębiorca, któremu udowodniona zostanie sprzedaż alkoholu osobie niepełnoletniej. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje za to przewinienie. Pierwsza – administracyjno-prawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej. Druga jest uruchamiana na podstawie przepisów Kodeksu Karnego i dotyczy orzeczenia kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 za popełnione przestępstwo, tzn. sprzedaż alkoholu nieletniemu. Nawet jednorazowa sprzedaż lub podanie alkoholu nieletniemu może skutkować ww. sankcjami. Aby zatem nie narazić się na utratę zezwolenia lub surowe sankcje karne, sprzedawcy w każdym przypadku, gdy nie są pewni wieku osoby nabywającej alkohol, powinni żądać okazania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego wiek.

W ubiegłym miesiącu strażnicy kontynuowali służby patrolowo – prewencyjne wokół placówek oświatowych. Wykonali 26 patroli, zwracając uwagę na ład, porządek i bezpieczeństwo, a także na młodzież opuszczającą teren szkoły w czasie zajęć, palącą papierosy oraz spożywającą alkohol. Strażnicy reagowali również na przejawy przemocy wśród nieletnich. Ponadto strażnicy dwunastokrotnie patrolowali rejony przejść dla pieszych w okolicach szkół w związku z akcją ”Bezpieczna Droga do Szkoły”.

Przeprowadzono 13 kontroli prowadzenia handlu okrężnego oraz podjęto 2 interwencje wobec handlujących bez posiadania wymaganych zezwoleń, nakładając dwa mandaty karne. Siedmiokrotnie reagowano w stosunku do osób stosujących urządzenia wagowe bez ważnej legalizacji. Reagowano również na prowadzenie sprzedaży poza targowiskiem, na terenach należących do miasta bez wymaganego zezwolenia.

Tradycyjnie municypalni współpracowali z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji, przeprowadzając wspólne kontrole targowiska miejskiego przy ul. Chełmońskiego, zabezpieczając uroczystości związane z obchodami 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zabezpieczając ogólnopolski 20. Bieg Uliczny „Mazowiecka Piętnastka”, zabezpieczając uroczystości związane z 594. rocznicą nadania praw miejskich czy też związane z 10. rocznicą odsłonięcia Pomnika Lotników. Udzielili ponadto 10 asyst urzędnikom Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych i brali udział w zabezpieczeniu wyborów prezydenckich.

15 maja cały skład mińskiej Straży uczestniczył w szkoleniu dotyczącym postępowania podczas interwencji związanych ze zwierzętami. Omawiana była ustawa o ochronie zwierząt, wskazano reguły właściwego postępowania ze zwierzętami, zachowania się strażników podczas interwencji dotyczących wszelkich przypadków znęcania się nad zwierzętami, współpracy z inspektorami i wolontariuszami. Szkolenie przeprowadzili przedstawiciele Międzynarodowej Fundacji Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA!, aktywnie działającej na terenie naszego miasta. Oprócz przekazanej przez VIVĘ wiedzy, szkolenie umożliwiło wymianę dotychczasowych doświadczeń w zakresie przeciwdziałania okrucieństwu wobec zwierząt. Poruszane były również problemy, z jakimi spotykają się członkowie fundacji, jak również strażnicy miejscy w swojej codziennej pracy.

Janusz Wiaterek
Komendant Straży Miejskiej

Grand Prix Polski w Koszykówce 3x3

Czasowe zamknięcie płatnego parkingu na ul. Kościuszki

Szanowni Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i użytkownicy płatnego parkingu przy ul. Kościuszki. W związku z planowanym w dniu 21.06.2015r. Grand Prix Polski w Koszykówce 3x3, które zostanie rozegrane na terenie parkingu przy ul. Kościuszki informujemy, że parking ten będzie zamknięty w dniu 20.06.2015 od godziny 20.00 do dnia następnego tj. 21.06. 2015r. do godz. 20.00. Za utrudnienia przepraszamy. 

 

Czasowe zamknięcie płatnego parkingu na ul. Kościuszki

Szanowni Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i użytkownicy płatnego parkingu przy ul. Kościuszki. W związku z planowanym w dniu 21.06.2015r. Grand Prix Polski w Koszykówce 3x3, które zostanie rozegrane na terenie parkingu przy ul. Kościuszki informujemy, że parking ten będzie zamknięty w dniu 20.06.2015 od godziny 20.00 do dnia następnego tj. 21.06. 2015r. do godz. 20.00. Za utrudnienia przepraszamy. 

 

Mińskie judo punktuje

13 czerwca w Warszawie odbył się Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzików "Żoliborz Judo Cup". W turnieju startowali reprezentanci UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki. Osiągnęli następujące rezultaty:

w kategorii młodzików:
złoty medal w kategorii wagowej 44kg zdobyła Aleksandra Polkowska.
srebrny medal w kategorii 63kg zdobyła Wiktoria Zalewska
IV miejsce w wadze 73kg wywalczył Patryk Pszonka.
W kategorii dzieci V miejsce w wadze 32 kg zdobył Mikołaj Poślada.

14 czerwca na Żoliborzu w Warszawie odbył się finał Warszawskiej Olimpiaday Młodzieży Dzieci Młodszych - "FUNNY JUDO". Startujący w roczniku 2007 Piotr Marczak, reprezentant UKS Judo KONTRA, zdobył II miejsce w kategorii wagowej 29 kg i wygrał w pięknym stylu 4 walki.

20 czerwca w Luboniu k/Poznania odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych w judo. Zawodniczka UKS Judo KONTRA Katarzyna Przyczyna wywalczyła w tych zawodach V miejsce w kategorii wagowej 52kg wygrywając 3 walki. Uległa jedynie mistrzyni Polski Aleksandrze Kalecie, reprezentantce UKS Judo Wolbrom, a o III miejsce przegrała z Dagmarą Paszkowską z KJ Samuraj Koszalin.

Zdzisław Wiącek
trener Judo II klasy, III DAN

Japońskie etykiety do zapałek

18 czerwca w siedzibie Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Okrzei 16 odbył się wernisaż wystawy „Japońskie etykiety do zapałek” z kolekcji Ladislava Kohma z miasta partnerskiego Krnov.  Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum do 23 sierpnia br.

"Tę wystawę nazywam „Japonia”. Zięć mojego dziadka był Japończykiem, profesorem bohemistyki na uniwersytecie w Tokio. Przez wiele lat przywoził do Czech zapałki, które jego teść, a mój dziadek, zbierał ze względu na piękno zdobiących zapałczane pudełka etykiet. Zbierał je przez 18 lat swego życia. Maleńkie rozmiarem, ale mocne w wyrazie, osadzone w kulturze, wysmakowane estetycznie miniatury. Wielka powódź, która w 1997 roku dotkliwie zniszczyła miasto Krnov, nie oszczędziła również mojej pracowni. Straciłem wtedy wiele prac, na szczęście kolekcja mojego dziadka Ladislava ocalała. Przeniosłem ją do nowej pracowni, gdzie leżała, czekała do roku 2014, by ujrzeć światło dzienne w czasie wystawy w bibliotece naszego miasta. Tam obejrzał ją mój przyjaciel Pan Krzysztof Rusiecki, którego ja bardzo cenię jako artystę i miał taki wspaniały pomysł by tę wystawę pokazać Wam!
Najpierw etykiety jechały z Japonii do Czech a teraz przyjechały do Was, przyjaciół z Mińska Mazowieckiego.
Mam nadzieję, że wystawa ta będzie nowym, ciekawym spojrzeniem na piękno i sztukę."

Ladislav Steininger, Krnov 2015

… powoli zaczynamy odkrywać wielkość tych artystycznych miniatur. Niczym w poezji haiku, odnajdujemy w nich dyscyplinę formalną, pomysłowość, techniczną wirtuozerię, wysoki smak estetyczny i umiejętność syntetycznej, skrótowej wypowiedzi plastycznej. Pieczołowicie gromadzona przez Ladislava Khoma kolekcja zawiera niemalże wszystko, począwszy od niespożytej inwencji literniczej po zminiaturyzowane reprodukcje japoński mistrzów drzeworytu.
Co więcej, można powiedzieć, że większość chwytów artystycznych, którym współczesna krytyka wmawia awangardowość była praktykowana już dużo wcześniej przy projektowaniu tych etykiet przez japońskich artystów.Mając taki zbiór, można otwierać Akademię.

Krzysztof Rusiecki, Mińsk Mazowiecki, 2015

 

Koncert uczniów Yamahy

21 czerwca uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Mińsku Mazowieckim występowali na koncercie podsumowującym mijający rok szkolny 2014/2015. W Miejskiej Bibliotece Publicznej sala koncertowa aż trzykrotnie była wypełniona po brzegi.

W pierwszej części na scenie swoje talenty prezentowali najmłodsi uczniowie przygotowani przez Magdalenę Jakubowską i Małgorzatę Lewandowską. Dzięki wsparciu rodziców i wspólnej muzycznej zabawie dzieci i dorosłych udało się wyczarować przesympatyczną atmosferę. Dzieci śpiewały, tańczyły i bawiły się instrumentami, a widzowie każdy występ nagradzali gromkimi brawami.

Druga część koncertu była zarezerwowana dla uczniów klas instrumentalnych. Widzowie wysłuchali wielu utworów wykonanych na keyboardach zarówno przez dzieci z Jounior Music Course (4-5 latki), jak i przez uczniów programu Fun Key Kids. Wielkie brawa zebrały również skrzypaczki pani Doroty Czerwińskiej, a dodatkowym walorem tej części koncertu była prezentacja możliwości grupy wokalnej prowadzonej przez panią Magdalenę Jakubowską.

W ostatniej turze po wspólnym występie kolejnej grupy wokalnej i nauczycieli na scenie pojawili się uczniowie pana Wojciecha Kożuchowskiego - gitarzyści klasyczni, którzy zagrali utwory w różnych stylach muzycznych. Widzowie wysłuchali zarówno występów grup uczniowskich, jak i solistów. Po raz kolejny swoją grą na saksofonie zachwycił Mateusz Waligóra, a na koniec zostały mocniejsze uderzenia, czyli koncert gitarzystów elektrycznych przygotowanych przez pana Jarosława Gryza. Warto podkreślić, że wiele utworów w tej części koncertu zostało wykonanych przy akompaniamencie grającego na perkusji pana Krzysztofa Kazikowskiego, który w szkole jest nauczycielem gry na perkusji.

Podczas niedzielnego popołudnia dla wszystkich gości zagrali i zaśpiewali również nauczyciele, którzy zapowiedzieli, że w tym roku szkolnym to jeszcze nie koniec muzycznych atrakcji dla uczniów Yamaha Szkoły Muzycznej. Wszyscy chętni zostali zaproszeni do wzięcia udziału w pierwszym muzycznym biwaku pod hasłem „Bawmy się muzyką!”, który odbędzie się w pierwszych dniach wakacji.

Wojciech Kożuchowski

Akademiccy przyrodnicy

19 czerwca Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim podpisało kolejną umowę o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym. Od września 2015 roku w placówce kierowanej przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego zostanie utworzona klasa I przyrodniczo-laboratoryjna pod patronatem Wydziału Nauk Ścisłych UPH.

W spotkaniu inaugurującym współpracę w zakresie nauk przyrodniczych uczestniczyli przedstawiciele UPH - dziekan Wydziału Nauk Ścisłych prof. dr hab. Wiesława Barszczewska, z-ca dyrektora Instytutu Chemii ds. dydaktycznych dr Danuta  Kroczewska, z-ca dyrektora Instytutu Matematyki i Fizyki dr Mirosław Jakubiak,  prodziekan ds. studenckich dr Agnieszka Gill-Świderska i koordynator projektu ze strony UPH dr Marek Siłuszyk. Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II było reprezentowane przez dyrektora Wyszogrodzkiego i nauczycielkę fizyki oraz chemii – panią Dorotę Sugier.

Innowacja realizowana we współpracy z Wydziałem Nauk Ścisłych UPH od września 2015 roku w klasie I będzie dotyczyła wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów przyrodniczych. W pierwszym roku uczniowie mają skupić się na zdobywaniu wiadomości z geografii i biologii, w kolejnych dwóch latach rozszerzenie będzie dotyczyło chemii i fizyki. Dzięki podpisanej 19 czerwca umowie o współpracy z UPH uczniowie przez wszystkie 3 lata nauki w gimnazjum będą 2 razy w semestrze wyjeżdżać na uczelnię na różnego rodzaju zajęcia o charakterze akademickim. Umowa zakłada udział uczniów w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Nauk Ścisłych – młodzież będzie wykonywała samodzielnie doświadczenia z fizyki i chemii wykraczające poza podstawę programową, ma również uczestniczyć w wykładach akademickich. W ramach współpracy uczniowie gimnazjum papieskiego będą uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach naukowych organizowanych przez Wydział Nauk Ścisłych, takich jak Festiwal Nauki czy pierwszy dzień wiosny z Wydziałem. Do gimnazjum będą także przyjeżdżali studenci tego wydziału, którzy mają się dzielić swoją wiedzą z młodszymi kolegami i koleżankami.

Z pewnością współpraca Gimnazjum Miejskiego nr 2 z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w zakresie nauk przyrodniczych i nauk humanistycznych sprawi, że uczniowie gimnazjum dostaną szansę zdobycia wiedzy i umiejętności wykraczających poza podstawę programową. Oferta gimnazjum papieskiego od roku szkolnego 2015/2016 staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla uczniów – zarówno dla uzdolnionych humanistycznie, jak i w zakresie tzw. przedmiotów ścisłych. Dzięki umowom o współpracy z Wydziałem Nauk Ścisłych i z Wydziałem Nauk Humanistycznych gimnazjaliści będą mogli korzystać z szansy osobistego rozwoju intelektualnego.

Agnieszka Kożuchowska (GM2)

Rozumiem, akceptuję, zmieniam

Pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich

W tegoroczne wakacje po raz jedenasty na tory wyjedzie pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich. Będzie kursował codziennie w okresie 28.06.-30.08.2015 r. w relacji Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia. Zatrzyma się m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Lęborku i Słupsku. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.mazowieckie.com.pl.

Pociąg „Słoneczny” składa się z nowoczesnych wagonów piętrowych i lokomotywy Traxx wyprodukowanych przez firmę Bombardier. Prędkość maksymalna pociągu wynosi 160 km/h.

Podróż „Słonecznym” jest szybka i komfortowa. Wagony piętrowe są klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wyposażone w przewijaki dla niemowląt. Turysta, który na wakacyjne wojaże zechce zabrać ze sobą rower, doceni możliwość skorzystania ze specjalnie zainstalowanych stojaków na rowery. Na pokładzie dostępny jest również catering. Nad spokojnym przebiegiem podróży każdego turysty czuwa uprzejma i kompetentna obsługa pociągu.

Bilety na pociąg „Słoneczny” są do nabycia w bardzo atrakcyjnych cenach. Honorowane są zniżki ustawowe, dodatkowo w cenie biletu można zabrać ze sobą rower lub psa. Zakupu biletów można dokonać w kasach biletowych, w biletomatach KM, a także bezpośrednio u kierownika pociągu.

Wakacyjnemu połączeniu stolicy z wybrzeżem towarzyszy akcja promocyjna „Słoneczny wysyp rabatowy”, dzięki której osoby podróżujące pociągiem „Słoneczny” mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w interesujących miejscach nad morzem.

Wydział Promocji
"Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.
tel.: 22 47 38 066
www.mazowieckie.com.pl

Maraton Świętojański

Wyniki Świętojańskiego Maratonu Pływackiego, który odbył się 19 czerwca, nie były dla nikogo zaskoczeniem, gdy okazało się, że wygrał go jeden z kilku Polaków, którym udało się przepłynąć Kanał La Manche.

Bogusław Woźniak z Warszawy, nie zdradzając nikomu swoich sportowych osiągnięć przystąpił do Maratonu i już od pierwszych chwil wraz z Damianem Banasikiem z miejscowości Duczki stanowili parę faworytów. W ostatecznym rozrachunku doświadczenie wzięło górę nad młodością i Pan Bogusław uzyskał 10 600m, a Damian 10 350m. Panie tego dnia również dały popis wspaniałych umiejętności, bo Alicja Misiołek pokonała dystans 9850m. Wszyscy wymienieni nawet na chwilę nie zatrzymali się, aby złapać przysłowiowy oddech, co dało Panu Wożniakowi i Pani Misiołek dodatkowe nagrody za najdłuższy dystans jednorazowo bez odpoczynku. Ogólnie w Maratonie wystartowało 15 osób – profesjonalistów i amatorów/miłośników pływania – najkrótszy dystans to 2100m – najdłuższy jak wspomnieliśmy wyżej 10 600m. Niezależnie od pokonanego dystansu radość ze współzawodnictwa stała się udziałem wszystkich, a trzygodzinny maraton w Aquaparku Miejskim w Mińsku Mazowieckim należy zaliczyć do bardzo udanych. Jest to impreza klimatyczna, osoby które wzięły udział w latach poprzednich wracają do nas, co nam, organizatorom,  daje satysfakcję, a inicjatywie daje szansę na kontynuację w latach następnych.  

MOSiR

Jakubowskie szach-maty

Jak co roku – w czerwcu, tym razem 13 – spotkali się już po raz szósty młodzi szachiści w Zespole Szkół w Jakubowie. W pięknie udekorowanej hali, przy dużym zaangażowaniu p. dyrektor Marii Pruszyńskiej oraz społeczności szkolnej w ramach VI Turnieju Szachowego o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Jakubowie rozegrano trzy turnieje szachowe: dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III, dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI oraz dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Honorowy Patronat nad turniejami objęła Hanna Wocial – Wójt Gminy Jakubów. Turnieje były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nad sprawnym przeprowadzeniem rozgrywek czuwali sędziowie z Mińskiego Towarzystwa Szachowego: Artur Suliborski (główny), oraz Krzysztof Parol i Andrzej Koseski (rundowi) oraz Roland Suliborski (techniczny).

W zmaganiach turniejowych wzięło udział 40 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Warszawy, Siedlec, Mińska Mazowieckiego i Jakubowa. Turnieje zostały rozegrane na dystansie 7 rund tempem 15 minut na zawodnika.

W turnieju A – szkół podstawowych kl. I-III – zwyciężył Miłosz Zaborowski przed Grzegorzem Kordulą i Maciejem Zaborowskim. Najlepszymi szachistkami turnieju zostały Zofia Łaszczuk, Beata Rybałtowska i Wiktoria Sikorska, a wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Jakubowie triumfowali: Jacek Wąsak, Eryk Bilski i Kuba Sikorski.

W turnieju B – klas IV-VI – pierwsze miejsce zajął Kacper Królak, drugie Maria Zaborowska, a następne Olga Plichta. Klasyfikację dziewcząt wygrała Maria Zaborowska przed Olgą Plichtą i Zuzanną Kordulą. Wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Jakubowie najlepsi byli: Kacper Królak, Adam Grochowski i Natalia Żebrowska.

W turnieju C – gimnazjów – zwyciężył  Przemysław Laszczak przed Polą Parol i Damianem Koseskim. Klasyfikację dziewcząt wygrała Pola Parol, druga była Kamila Koseska, a trzecia Natalia Prymek. Wśród uczniów Gimnazjum w Jakubowie najlepszymi okazali się: Dawid Goraj, Radosław Trąba i Hubert Kosieradzki.

Najlepsi zawodnicy w poszczególnych turniejach, jak również kategoriach, otrzymali piękne puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.

Mamy nadzieję, że za rok hala sportowa w Zespole Szkół w Jakubowie też będzie tętnić atmosferą szachowych zmagań.

Oprac. na podst. mat. Marii Suliborskiej

Powiatowy Konkurs Fotograficzny

Zwycięskie zawody Barakudy

21 czerwca Klub Sportowy Barakuda na wyjazdowych zawodach w Sokołowie Podlaskim zakończył rok rywalizacji miedzy klubami pływackimi rejonu. O tytuł najlepszego klubu pływackiego walczyły kluby z Sokołowa Podlaskiego, Ostrowii Mazowieckiej, Garwolina i Mińska Mazowieckiego. W klasyfikacji generalnej III Mityngu Pływackiego sezonu 2014/15 zwyciężyła nasza mińska Barakuda! Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom.

Szczególne uznanie za zwycięstwa w ostatniej finałowej rundzie należą się zawodnikom, którzy stanęli na pudle. Złoto wywalczyli: Michalina Ulicka, Aleksandra Wąsak, Milena Bakuła, Natalia Kuć, Marcelina Komorek, Radosław Marczak, Mikołaj Kupidura; srebro - Malwina Ulecka, Aleksandra Wąsak, Natalia Kuć, Piotr Drozdowski; brąz - Michalina Woźnica, Milena Bakuła, Wiktoria Wójcik, Olga Olszewska, Szymon Fałek, Mikołaj Kupidura,  Piotr Drozdowski, Aleksander Żywicki, Bartosz Stupnicki.

A już w najbliższą sobotę uroczyste zakończenie sezonu sportowego – czas na podsumowanie i odpoczynek.

Anna Komorek

Grappler Boks

20 czerwca zawodnicy z nowo powstałej sekcji boksu Grappler Boks Mińsk Mazowiecki  stoczyli swoje walki na Amatorskiej Lidze Boksu Białych Kołnierzyków zorganizowanej w warszawskim klubie Palestra.  Nasze miasto reprezentowali: Krysia Iwanow, Małgorzata Mroszczyk i Marcin Frankiewicz. Każdy z zawodników stoczył po jeden walce. Wszyscy zaprezentowali bardzo dobrą formę, dzięki której pokonali swoich rywali!

Wszystkie starcia dostarczyły dużo emocji i pokazały umiejętności  naszych bokserów. Główną ideą powstałej Ligi jest wymiana doświadczeń zawodników różnych klubów  trenujących na co dzień boks. Sukces tak młodej sekcji zawdzięczamy naszemu trenerowi Eugeniuszowi Charzewskiemu,  który przygotował naszych zawodników motywując ich do treningów. Zawodnikom serdecznie gratulujemy, a wszystkich chętnych zapraszamy na treningi boksu do Klubu Walki Grappler.

Ewelina Frankiewicz

Mrozy dla kolarzy V-Maxu

21 czerwca w Mrozach znów wystartował kolarski peleton. To był bardzo trudny egzamin kolarski. Nadzwyczajna próba wytrzymałości zarówno dla psychiki zawodników jak i dla samego sprzętu. Ciężka nawierzchnia w połączeniu z ostrymi zakrętami zweryfikowały umiejętności techniczne kolarzy.

Kolejna edycja kolarskich klasyków „Super Prestige” przyciągnęła do Mrozów ścisłą krajową czołówkę oraz zawodników zagranicznych. Najpierw do akcji weszli zawodnicy ścigający się na rowerach górskich, którzy łatwo poradzili sobie z trudną nawierzchnią trasy. Potem spod Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji gdzie urządzono sportowe miasteczko ruszyła dziewiąta już „Rowerowa RekreAKCJA” czyli honorowy przejazd wielkiej kolumny lokalnych rowerzystów, rodzin i wszystkich przybyłych gości. Sygnał na starcie dali dyrektor GOSiRu – Lucjan F. Molenda oraz Przewodniczący Rady Miasta – Marek Rudka. Tradycyjnie już cały mieszany peleton poprowadziły dzieci z powiatowych szkółek kolarskich V-MAXu zaś całą stawkę zamknęli kolarze szosowi. Ta rowerowa masa spokojnym tempem przemieściła się w kierunku Guzewa gdzie miał nastąpić początek kolarskiej rywalizacji szosowców.

Peleton naszpikowany gwiazdami polskiego kolarstwa postawił poprzeczkę wysoko. Sytuacja zmieniała się błyskawicznie. Arytmiczna trasa co chwila prowokowała do wielu ataków. Czuć było duże napięcie, a zgromadzeni w Guzewie i Lubominie kibice z obawą patrzyli jak zawodnicy wchodzą w ostre zakręty...

Honoru gospodarzy imprezy jak zwykle bronili bardzo zmotywowani kolarze Klubu V-MAX Mińsk Mazowiecki. Wystawili dość pokaźny skład szczególnie w najsilniejszej kategorii wiekowej 17-29 lat. Od początku można było zauważyć jak bardzo „pilnowani” byli w peletonie nasi zawodnicy. Wszystkie akcje V-MAXu natychmiast były likwidowane. Chłopaki już w poprzednich wyścigach pokazali, że potrafią wygrywać ze wszystkimi więc koalicja zawiązana przez rywali bardzo mińszczanom przeszkadzała. Tego dnia nikomu z naszych nie udało się wygrać, ale drugie miejsce Darka Kołakowskiego i trzecie Mateusza Mikulskiego dalej potwierdzają dominację V-MAXu w krajowym peletonie. W kategorii powyżej 40 lat ponownie świetnie pojechał nasz Tomek Czyżkowski, który uplasował się na trzecim miejscu. Warto dodać, że we wcześniejszym porannym wyścigu w kategorii „rowerów górskich” zadebiutował Rafał Sabak, który bez problemu wywalczył dla V-MAXu jeszcze jedno miejsce na podium –  to najwyższe.

Niebawem ukaże się film, a już dzisiaj dostępne są galerie zdjęć z imprezy. Zapraszamy na www.vmaxkolarze.pl 

Następna wielka mobilizacja w V-Max już w niedzielę 28 czerwca. Tym razem zarówno najmłodsi zawodnicy prowadzeni przez Jacka Tomkiewicza, jak i elita mińskiego klubu staną do walki w Dębem Wielkim. Pierwszy raz zostanie tam rozegrana Liga Szosowa Mazowsza, czyli wyścig dla młodych kolarzy licencjonowanych oraz II Kryterium Kolarskie dla zawodników pełnoletnich. W obu przypadkach trzeba oczekiwać najwyższego poziomu sportowego.

Oprac. na podst. mat. Jacka Tomkiewicza

Turystyczny Zlot Dzieci i Młodzieży

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Mińsku Mazowieckim po raz kolejny zorganizowało dla dzieci i młodzieży „Zlot Turystyczny”. 20 czerwca odbyła się wycieczka objazdowa po okolicy Mińska z programem edukacji regionalnej.

Uczestnicy Zlotu z Klubu Turystycznego „Mobilek” oraz z różnych szkół odwiedzili i poznali ciekawe miejsca zarówno w stolicy powiatu i okolicy. Niektórzy uczniowie byli przewodnikami na trasie, grupa najpierw odwiedziła Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich przy ul. Sosnkowskiego - tu gawędą o wojsku polskim i wilii doktora Huberta zachwycił dyrektor Muzeum Leszek Celej. Półtorej godziny w muzeum minęło koncertowo w przenośni i dosłownie, ponieważ na zabytkowym fortepianie zagrał dla uczniów Wojtek Nowak z Dębego Wielkiego, także świetny krasomówca, uczestnik ubiegłorocznej edycji konkursu. Z muzeum uczestnicy spacerkiem przeszli do starej sosny przy ul. Stankowizna. Ania Sielska z Zamienia opowiadała legendy o rzece Srebrnej, a wszyscy podziwiali pomnik przyrody, poznając i prawdę i legendy o starej sośnie. Następnie grupa  pojechała do Chmielewa, do galerii Krzysztofa Jagodzińskiego, gdzie spotkali się z malarzem, obejrzeli wystawę obrazów, uczestniczyli w pokazie techniki twórczej i oczywiście sami mieli możliwość tworzenia sztuki nowoczesnej. Michalina Ciechańska z Mińska Mazowieckiego, przygotowując własną, oryginalną pracę plastyczną, z dziecięcą szczerością oceniła twórczość K. Jagodzińskiego – powiedziała, że była w galerii w Paryżu, ale prace pana Krzysztofa i tak bardziej jej się podobają, bo są są ciekawsze. Na pamiątkę tego spotkania wszyscy uczestnicy dostali książki oraz kolorowanki z pracami artysty. Kolejnym etapem wycieczki było Dębe Wielkie. Zabytkowy, ponad stuletni kościół i pomnik powstania listopadowego,  to główne punkty wycieczki. Przewodnikami byli Damian Murach i Wojtek Nowak, mieszkańcy Dębego i laureaci konkursu krasomówczego. Chłopcy z „Mobilka” z turystycznym zacięciem szukali koło kościoła tzw. skrzynki w ramach geocachingu – gry terenowa użytkowników GPS polegającej na poszukiwaniu „skarbów” ukrytych przez innych uczestników. Skarby tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Członkowie mińskiego Klubu „Mobilek” to pasjonaci tej zabawy. Podsumowanie Zlotu odbyło się w sympatycznej atmosferze w „Dziupli”, czyli w dębskiej świetlicy dla dzieci i młodzieży i w towarzystwie Wójta Gminy Krzysztofa Kalinowskiego, pasjonata i promotora historii Dębego, który opowiadał o przeszłości miejscowości, o herbie, symbolice barw, różnicach między herbem, a godłem i oczywiście o najważniejszych bitwach w okolicy. Następnie uczniowie spontanicznie prezentowali się w improwizowanych wystąpieniach tematycznie związanych wycieczką, co było i dobrą zabawą, i zarazem nauką, ćwiczeniem pokonywania tremy podczas mówienia przed publicznością.

Koordynatorem Zlotu była Joanna Janicka z mińskiego Oddziału PTTK. Współpracowali i pomagali organizacyjnie Dariusz Jackiewicz – z Harcerskiego Klubu Turystycznego „MOBILEK” w Mińsku Mazowieckim, Małgorzata Laskowska ze Stowarzyszenia „Koniczynka” – nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie, Bożena Swatko – polonista ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim z grupą uczniów, w Dębem ugościł uczestników Wójt Gminy Krzysztof Kalinowski z pracownikami Urzędu Gminy.

Impreza wspierana finansowo przez Miasto Mińsk Mazowiecki w ramach projektu Mińska Akademia Krasomówców.

Opracowano na podstawie materiałów PTTK

Bieg po Szablę Sierżanta Dobrowolskiego

21 czerwca odbył się „2 Bieg po szablę sierżanta Dobrowolskiego” zorganizowany przez Muzeum Ziemi Mińskiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz  EKWOS. Bieg przypomina postać mińskiego bohatera sierżanta Henryka Dobrowolskiego ps. Sęk, który był członkiem Pierwszej Kompanii Kadrowej i zginął w bitwie pod Łowczówkiem w grudniu 1914 roku.

Patronat nad biegiem sprawował burmistrz Marcin Jakubowski. Dyrektor biegu Jerzy Nurek przygotował technicznie trasę biegu pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Grębiszewem (dystans 11 km). Stawkę biegaczy pilotował Jerzy Gryz.

Wolontariuszami zapewniającymi dobry przebieg biegu byli uczniowie z GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stojadłach. Wszyscy wolontariusze otrzymali podziękowanie w formie pakietów książek.

W kategorii kobiet zwyciężyła Katarzyna Truszczyńska, II miejsce zajęła Jolanta Bartnik, III miejsce Edyta Płotecka. W kategorii mężczyzn I miejsce zajął Łukasz Lemanowicz, II miejsce Krzysztof Piętka, a III miejsce na podium zajął Marek Czyżowski.

Wśród nagród znalazły się dobowe pobyty w Ekwosie, darmowe wejściówki na basen, bony pieniężne do Carrefoura i oczywiście repliki szabli polskiej z 1934 roku.

                                                                        Oprac. na podst. mat. organizatorów.

Przebudowa ul. Siennickiej

Szanowni Państwo.

Na lipiec br. planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych związanych z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 802, czyli ul. Siennickiej. Inwestycja dotyczy odcinka drogi od skrzyżowania z ul. Mrozowską do skrzyżowania z ul. Spacerową.

Inwestorem robót jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, ul. Mazowiecka 14, 00-048  Warszawa. Przewidywany termin zakończenia utrudnień związanych z ww. rozbudową to koniec września 2015 r. Prosimy o szczególne zachowanie ostrożności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przestrzeganie wprowadzonej tymczasowej organizacji ruchu.

Zgodnie z czasową organizacją ruchu przewiduje się częściowe zwężenia i zamykanie jezdni z uwzględnieniem możliwości dojazdu mieszkańców do posesji.

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Efektem rozpoczynanych prac będzie poprawa bezpieczeństwa i komfortu w ruchu drogowym na ul. Siennickiej.

 

Podpisanie Listu Intencyjnego w ZSZ nr 2

Podpisanie Listu Intencyjnego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2
im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

w dniu 23 czerwca 2015r.

pomiędzy Powiatem Mińskim reprezentowanym przez Zarząd Powiatu Mińskiego 
w imieniu, którego działają 

Pan Antoni Jan Tarczyński Starosta Miński
Pan Krzysztof Płochocki Wicestarosta Powiatu Mińskiego

i

Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” SA reprezentowanymi przez Sławomira Piątka Prezesa Zarządu Dyrektora Generalnego

oraz Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim reprezentowanym przez dyrektora Tomasz Płochockiego

List intencyjny ma przyczynić się do pogłębienia współpracy pomiędzy zakładem pracy i szkołą w celu podniesienia poziomu wiedzy technicznej i kluczowych kompetencji absolwentów szkoły, a także lepszego ich przygotowania do wymagań współczesnego rynku pracy. Współpraca obejmować będzie działania ukierunkowane na wzmocnienie atrakcyjności i jakości kształcenia i szkolenia zawodowego, rozwijanie systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu oraz lepsze przygotowanie uczniów do świadomego planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Strony dążyć będą do wzajemnej współpracy oraz zawarcia stosownych porozumień/umów określających ich obowiązki w zakresie:

 1. Odbywania praktyk  i zajęć praktycznych oraz skorzystania z organizowanych wycieczek zawodowych.
 2. Współorganizowania konkursów propagujących wiedzę techniczną.
 3. Możliwości partycypowania pracodawcy w unowocześnianiu bazy dydaktycznej szkoły poprzez przekazywanie sprzętu i urządzeń mogących stanowić pomoce dydaktyczne w szkole.
 4. Realizacji wspólnych projektów zawodowych.
 5. Współpracy z nauczycielami w realizacji programów nauczania i wspólnych zajęć dydaktycznych.
 6. Odbywania staży przez uczniów szkoły.
 7. Stypendium fundowanego dla najlepszych uczniów.
 8. Utworzenia na stronach internetowych partnerów, wspólnych połączeń.

W ramach współpracy Powiat Miński deklaruje tworzenie warunków organizacyjnych i wspierania szkoły w działaniach zmierzających do realizacji i rozwoju współpracy. Szczegółowe zasady sprawowania patronatu zostaną określone odrębnie. Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz intencji stron podjęcia ścisłej współpracy i nie tworzy żadnych zobowiązań, w szczególności nie ma on stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń.

List intencyjny zawarto w dwóch/trzech jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. List odczytano, zgodnie przyjęto i podpisano.

Starosta Miński A. J. Tarczyński jest przekonany, iż jest to kolejne ważne wydarzenie, które przyniesie wiele korzyści absolwentom naszej szkoły jak i społeczności naszego Powiatu.

Tomasz Płochocki

Drużynowi Wicemistrzowie Polski w warcabach 100 - polowych!

W zeszłym tygodniu zawodnicy klubu MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki - sekcja warcabowa, wzięli udział w Drużynowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w warcabach 100 – polowych. Mistrzostwa zostały rozegrane  w dniach 18-21.06.2015 r. nad morzem w Dąbkach, województwo Zachodniopomorskie. W rozgrywkach wzięło udział 350 warcabistów z całego kraju,  między innymi z: Mińska Mazowieckiego, Gniezna, Janikowa, Wrocławia, Horyńca-Zdroju, Lipna, Pęgowa, Poczesnej, Marek, Bielawy, Błonia, Świecia, Komorza, Baszni, Miejskiej Górki, Bydgoszczy, Kuźnicy, Lubaczowa oraz Staniewic.

W niedzielę rano o 7:45 odbyła się ostatnia 7 runda i owocne dla nas zakończenie Mistrzostw! Koncentracja, strategia, kombinacje, stres oraz uciekający na zegarze czas były stałymi towarzyszami warcabistów.

Zawodnicy MKS Mazovii przez cały rok ciężko trenowali pod czujnym okiem trenera Łukasza Kosobudzkiego, notabene Mistrza Polski w warcabach 100 – polowych. Dzięki ich wspólnej pracy i nabytym umiejętnościom mogą się teraz cieszyć swoimi sukcesami. A oto wyniki Mistrzostw:

W kategorii Juniorzy do lat 10 – drużyna w składzie:  Łukasz Jędrasik, Kamil Kwiatkowski, Mateusz Pióro po 7 rundach zajęli 2. miejsce zdobywając SREBRNY medal i tytuł Drużynowych Wicemistrzów Polski!

W kategorii Juniorki do lat 10 – drużyna w składzie: Angelika Santorek i Karolina Kwiatkowska zajęły miejsce 10.

W kategorii Juniorzy do lat 13 – drużyna w składzie: Michał Pióro, Jakub Santorek, Igor Bezłada zajęli miejsce 4.

W kategorii Juniorki do lat 19 – drużyna w składzie: Kamila Biernat, Magdalena Padzik zajęły 2. miejsce zdobywając SREBRNY medal i tytuł Drużynowych Wicemistrzyń Polski!

W kategorii Juniorzy do lat 19 – drużyna w składzie: Robert Kaczmarski, Bartłomiej Królak, Marta Stangret zajęli 2. miejsce zdobywając SREBRNY medal i tytuł Drużynowych Wicemistrzów Polski!

W turnieju plażowym – 2. miejsce i SREBRNY medal wywalczył Przemysław Kosobudzki.

Jesteśmy dumni i gratulujemy sukcesów!

zapraszamy na nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/MksMazoviaMinskMazowieckiSekcjaWarcabowa

Iwona Kwiatkowska

REQUIEM MOZARTA

W całej wielowiekowej historii muzyki nie łatwo jest znaleźć takie dzieło, które owiane jest mgłą tajemnicy, wzbudza tyle emocji, fascynuje kolejne pokolenia słuchaczy, a takie właśnie dzieło będzie można usłyszeć w tym roku w ramach Festiwalu 4M. W myśl, że Mińsk Mazowiecki jest Miastem Muzyki rozszerzyliśmy spektrum rodzajów muzyki i mińska publiczność będzie światkiem wykonania utworu majestatycznego, tajemniczego i pięknego - Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pisane w ostatnich chwilach życia z przeświadczeniem, że komponuje Msze Żałobną dla siebie samego. Kompozycja sprawia wrażanie modlitwy umierającego gdzie nadzieja życia wiecznego przeplata się z grozą śmierci i strachem przed sądem ostatecznym. Requiem wykonane zostanie dwukrotnie – 27 czerwca o godzinie 20 w Kościele pw. Św. Antoniego z Padwy oraz dzień później o godz. 14.00 w Kościele pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim. Niespełna 100 osób pracuje już od dłuższego czasu aby wykonanie było godne mistrza. Wykonawcami będą artyści lokalni co znakomicie wpisuje się w trend organizatorów w promowanie tego co najlepsze w naszym regionie: Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego, Chór Cantate Domino z Parafii NNMP w Mińsku Mazowieckim, Chór Kameralny Miasta Sulejówek, Oktet Wokalny Manufaktura Dźwięku oraz Unplugged Orchestra, partie solowe zaśpiewają Aleksandra Klimczak - sopran, Anna Fijałkowska – Alt, Emil Ławecki – Tenor, Artur Janda – Bas. 
dyryguje- MICHAŁ ŚMIGIELSKI 
Zapraszamy serdecznie

 

Rally Mińsk Mazowiecki

Dzień Patrona Miasta - relacja

24 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona Miasta. Koncelebrowaną mszą świętą w intencji mińszczan, parafian i zmarłych z naszego miasta rozpoczęto uroczystości w kościele Św. Jana Chrzciciela. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Mińskiego Towarzystwa Muzycznego pod dyrekcją Tomasza Zalewskiego. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe Miasta Mińsk Mazowiecki, 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, OSP Kędzierak, Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henrka Sienkiewicza, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy. Po duchowej uczcie na terenie parafii prowadzonej przez ks. Mariana Sobieszka odbyła się część artystyczna. Przybyli goście mogli wysłuchać koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej, obejrzeć występy Szkolnego Zespołu „Duet” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki, grup tanecznych ze Studia Tańca „La Flaca” Jakuba Chocholskiego. Po godzinie 20 na scenę wkroczył zespół „Diament”, który przy zapachach grillowanych kiełbasek i domowych ciast umilał zgromadzonym czas do późnych godzin wieczornych. 

Wakacyjne Grand Prix MOSiR

Czytanie na trawie

19 lipca, w godzinach 14:00 – 18:00 – zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na Plac Jana Kilińskiego na Piknik Czytelniczy „Czytanie na trawie”. W programie: zabawy z Wodzirejem Arkiem, wspólne czytanie z Katarzyną Enerlich i Stanisławą Gujską, kiermasz taniej książki i inne atrakcje. 

Mecz MKS Mazovia vs Oskar Przysucha

Fotografia artystyczna koni

Turniej Rycerski Jana z Gościańczyc

Konkurs fotograficzny w miejskiej bibliotece

2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim przeniosła swoją siedzibę  do nowego gmachu, rozpoczynając tym samym nowy rozdział w swojej działalności. Aby upamiętnić to wydarzenie  Oddział dla Dzieci zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.  Adresowany jest do rodziców/opiekunów prawnych  dzieci, które urodziły się w 2010 roku i tak jak nasza biblioteka obchodzą w 2015 roku swoje  5 urodziny.
Szczegóły konkursu na stronie internetowej biblioteki oraz w Oddziale dla Dzieci.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

Informacja Burmistrza Miasta

I  N  F  O  R  M  A  C  J  A

Zawiadamiam, że w dniu 25 czerwca 2015 r. ustaliłem, a w dniu 29 czerwca 2015 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący działkę gruntu 732o powierzchni 348 m 2 stanowiącą zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00031070/2 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Budowlanej, przewidzianą do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 29 czerwca 2015 r. do dnia 20 lipca 2015 r.

 Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Gimnazjaliści z GM1 wicemistrzami Coca-Cola Cup 2015

Gimnazjaliści z GM1 wicemistrzami Coca-Cola Cup 2015

Na specjalnie przygotowanym boisku na Targu Węglowym w Gdańsku drużyna chłopców z Gimnazjum Miejskiego nr 1 wywalczyła srebro w krajowym finale piłkarskiego turnieju. Tysiące gdańszczan i turystów (liczna grupa również z naszego miasta) wspólnie kibicowało młodym piłkarzom.

Głównym punktem turnieju była rywalizacja gimnazjalistów z całej Polski o mistrzowski tytuł i wyjazd do Madrytu na obóz treningowy. W wielkim finale krajowym zagrało 16 drużyn chłopięcych i 16 dziewczęcych. Warto przypomnieć, że o udział w krajowym finale walczyło 408 zespołów z województwa mazowieckiego. Nasi mińszczanie reprezentowali Mazowsze.

Przez cały piątek 19 czerwca młodzi zawodnicy rywalizowali o wejście do wielkiego finału. Decydujące mecze rozegrano w sobotę. Puchar i srebrne medale wywalczyli: Adrian Abelski (3a), Alan Gańko (3a), Konrad Biesiada (3a), Szymon Staska (3a), Mateusz Góras (3a), Mateusz Grudziński (2a), Marcin Kacprowicz (2a), Jakub Teodorski (2a), Michał Prasuła (1a), Czarek Gańko (1a). Na podium drużynę poprowadził trener Robert Stelmach.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Roberta Korzeniowskiego i Roberta Lewandowskiego – ambasadorów Coca – Cola Cup. Nie zabrakło także innych atrakcji, m.in. wystąpiła Margaret, która jedną ze swoich piosenek zaśpiewała z mińszczaninem Piotrem Parobczykiem. Każdy entuzjasta sportu mógł odwiedzić Strefę Aktywnego Życia i dowiedzieć się, jak żyć zdrowo i aktywnie na co dzień, sprawdzić umiejętność utrzymania równowagi na równoważni czy spróbować swoich sił w różnych zabawach i dyscyplinach sportowych.

Wicemistrzom – bardzo serdecznie gratulujemy sukcesu. Tym kibicom, którzy w Gdańsku głośno dopingowali naszym i tym, którzy w domach oglądali relację na żywo – dziękujemy.

Przeżyjmy to jeszcze raz  https://www.cocacolacup.pl/Home/Live

opracowała Iwona Dróżdż ZSM nr1

Rolki na wakacje i nie tylko

Hokejowy Klub Sportowy Mińsk Mazowiecki od 27 kwietnia prowadzi zajęcia nauki jazdy na rolkach dla dzieci i dorosłych, a od 1 czerwca również zajęcia ogólnorozwojowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych.
 
Zajęcia te odbywają się na terenie Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim (rolki – boisko asfaltowe, zajęcia ogólnorozwojowe – sala gimnastyczna). Prowadzącymi zajęcia są: Kamil Ołdak – rolki, Milena Wiercioch – fizjoterapeutka – sala gimnastyczna.
 
Zajęcia odbywają się w:
- poniedziałki 17.30 – 18.30 - sala gimnastyczna,
- wtorki 17.15 - 20.30 – rolki dzieci i dorośli
- czwartki 18.00 - 20.30 – rolki dzieci i dorośli
- soboty 8.45 - 11.30 – rolki dzieci i dorośli

W związku ze zbliżającymi się wakacjami Hokejowy Klub Sportowy Mińsk Mazowiecki ogłasza nabór na dodatkowe darmowe zajęcia nauki jazdy na rolkach oraz ćwiczeń ogólnorozwojowych z elementami ćwiczeń korekcyjnych.
 
Na zajęciach rolkowych wymagane jest posiadanie kasku oraz zalecamy korzystanie z ochraniaczy na kolana i łokcie. Na ćwiczeniach ogólnorozwojowych – ubranie sportowe.

Nauka jazdy na rolkach – IV turnusy (zajęcia w środy i piątki) – GRUPA POCZĄTKUJĄCA I ŚREDNIOZAAWANSOWANA (po 15 osób każda)
- I TURNUS 15.07 i 17.07 (każda grupa 2 razy w tygodniu)
- II TURNUS 22.07 i 24.07 (każda grupa 2 razy w tygodniu)
- III TURNUS 19.08. i 21.08 (każda grupa 1 raz w tygodniu)
- IV TURNUS 26.08 i 28.08 (każda grupa 1 raz w tygodniu)

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych (zajęcia w poniedziałki i czwartki):
- 20, 23 lipca
- 3, 6 sierpnia
- 10, 13 sierpnia
- 17, 20 sierpnia

LIMIT MIEJSC W KAŻDEJ GRUPIE – 15 OSÓB (30 osób na turnus – nauka jazdy na rolkach oraz 15 osób – ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych).

Miejsce zajęć:
Nauka jazdy na rolkach -Boisko wielofunkcyjne w Parku Miejskim przy skatparku
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Sportowa 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki (budynek przy stadionie)
Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem w zajęciach prosimy o przesłanie e-maila ze zgłoszeniem na rolkowy.minsk@gmail.com w temacie wiadomości koniecznie wpisując: „ZAJĘCIA ROLKI lub ZAJĘCIA ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE”
Dzieci mogą uczestniczyć w obydwu zajęciach.

Zgłoszenie powinno zawierać
1. imię i nazwisko dziecka
2. wiek
3. PESEL
4. miejscowość zamieszkania
5. dane kontaktowe rodzica (telefon)
6. podanie interesującego terminu turnusu/turnusów (jeśli będą wolne miejsca można będzie uczestniczyć w kilku turnusach rolkowych) oraz informację o przydzieleniu dziecka do właściwej grupy (podstawowa, średniozaawansowana)

Zgłoszenia będą przyjmowane od dnia 29.06.2015 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc.
Jeśli e-maile nie będą zawierały wszystkich niezbędnych do zgłoszenia informacji nie będą przyjmowane.

Osoby zakwalifikowane otrzymają e-maila zwrotnego, informującego o przyjęciu do grupy.
UWAGA: ZAJĘCIA ROLKOWE ODBYWAJĄCE SIĘ WE WTORKI, CZWARTKI I SOBOTY PRZEZ OKRES WAKACJI NADAL BĘDĄ PROWADZONE I SĄ ONE PODSTAWOWĄ OFERTĄ STOWARZYSZENIA – natomiast zajęcia wakacyjne (IV turnusy jest to oferta dodatkowa – umożliwiająca doszkolenie dzieci w okresie wakacyjnym). Zajęcia, o których wyżej mowa odbywać się będą nadal na obiekcie ZS im. M. Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim przez cały okres wakacyjny.

Hokejowy Klub Sportowy Mińsk Mazowiecki na zakończenie wakacji zorganizuje również 30 sierpnia (niedziela) I Miński Piknik Rolkowy „Rolkowy Mińsk”. Wśród atrakcji planujemy zorganizować dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego przejazd ulicami miasta w zwartej kolumnie oraz zorganizować gry i zabawy dla dzieci oraz warsztaty nauki jazdy na rolkach oraz pokazy slalomu, skoków przez przeszkody, podstaw jazdy typu „Freeskating” oraz hokeja na rolkach.

Zajęcia współfinansowane z budżetu miasta Mińsk Mazowiecki

Lipiec w MDK

Informacja dotycząca szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych

Dnia 23 czerwca br. w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Mińsk Mazowiecki na 2015 rok zostało przeprowadzone szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych z terenu miasta Mińsk Mazowiecki. Szkolenie takie jest organizowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mińsku Mazowieckim corocznie w okresie poprzedzającym wakacje.

Zainteresowanie mińskich przedsiębiorców korzystających z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych było duże. Łącznie w tym szkoleniu wzięło udział 70 osób.

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia: 
- przepisy regulujące sprzedaż alkoholu w Polsce,
- zasady spożywania i sprzedaży alkoholu – ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
- pozpoznawanie wieku na podstawie wyglądu,
- mechanizmy psychologiczne, leżące u podstaw przepisów regulujących sprzedaż alkoholu w Polsce: 
- picie ryzykowne, picie szkodliwe, zespół uzależnienia od alkoholu - picie alkoholu wśród młodzieży - FAS – alkoholowy zespół płodowy, 
- asertywna odmowa - radzenie sobie w sytuacjach trudnych,
- agresja : agresywny klient a własna złość,
- jak rozmawiać z agresywnym klientem,
- jak radzić sobie z własnymi emocjami,
- reklama napojów alkoholowych,
- regulamin sklepu : jak wypracować i przestrzegać w sklepie zasad bezpiecznej sprzedaży alkoholu, 
- kontrola punktów sprzedaży .

Szkolenie prowadził psycholog trener specjalista Pani Jolanta Flaga. Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały z tego zakresu rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie pt. „Dlaczego nie sprzedawać alkoholu nieletnim?”.

Mińsk 
Mazowiecki, dn. 30.06.2015 r.

Rusza remont ul. Sportowej

Z końcem czerwca miasto Mińsk Mazowiecki przystąpiło do remontu ulicy Sportowej.

W ramach tego działania wydzielone zostaną jezdnia, chodniki oraz miejsca parkingowe równoległe. Wykonane zostanie odwodnienie. Ulica Sportowa zyska nową nawierzchnię z kostki brukowej betonowej bezfazowej. Termin zakończenia prac przewidywany jest na początek września bieżącego roku.

Przepraszamy Państwa za utrudnienia, jakie pojawią się przy realizacji remontu. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Remont ul. Sportowej niewątpliwie usprawni komunikację i poprawi komfort życia w tej okolicy.

 

 • autor: A.Cichoń

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Lato w pełni, a gdzie są najbliższe kąpieliska?

Na  terenie województwa  mazowieckiego  funkcjonuje 5 kąpielisk  oraz  41 przebadanych  miejsc przeznaczonych do  kąpieli,  w tym:

-  kąpielisko  w  Kącku k. Otwocka (Staw Kąck),

-  miejsce przeznaczone do kąpieli – Zalew  Karczunek w  Kałuszynie.

Departament  Bezpieczeństwa  Zdrowotnego  Wody  Państwowej  Stacji  Sanitarnej   udostępnił  serwis  kąpieliskowy   http://sk.gis.gov.pl/index.php, który  zawiera  między innymi   informacje  dotyczące  jakości  wody  i  infrastruktury.

Aktualne informacje o przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach i miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli można uzyskać bezpośrednio u organizatorów kąpielisk lub miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli oraz u właściwych terenowo państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych.

Amatorski Turniej Sztuk Walk

27 czerwca w Miąsem koło Tłuszcza odbył się po raz drugi Amatorski Turniej Sztuk Walk. Na Turnieju nie mogło zabraknąć zawodników Klubu Walki Grappler, który reprezentowało 12 zawodników zarówno tych młodszych jak i starszych. Nasi zawodnicy walczyli w trzech kategoriach: BJJ dla dzieci, NO GI oraz MMA. Na dwóch matach grapplerzy toczyli zacięte walki pokazując bardzo duże umiejętności i serce do walki, co zaprocentowało I MIEJSCEM W KLASYFIKACJI DRUŻYNOWEJ !!! Ponadto jeden z naszych zawodników Kamil Kublik został wyróżniony tytułem Najlepszego Technika Turnieju !!!

Medale dla Grapplera zdobyli:

Złote medale: Krysia Iwanow w NO GI, Oliwier Szczęsny w BJJ, Kamil Kublik w MMA I NO GI, Daniel Rozenek w MMA, Marcin Frankiewicz w NO GI,

Srebne medale: Antek Rosa w BJJ, Mateusz Dorosz w BJJ,

Brązowe medale: Aleksandra Rosołowska  w NO GI, Daniel Rozenek w NO GI, Alex Sitek w BJJ, Kacper Bodecki w BJJ, Patryk Kesler w BJJ, Filip Kosut w BJJ, Kuba Jęda w BJJ, Oliwier Szczęsny w BJJ

Duże brawa dla naszych zawodników, że postanowili powalczyć na matach mimo kończącego się już sezonu i początku wakacji!!! Ogromne gratulacje i tak trzymać!!! 

Marcin Frankiewicz 

Strażnicy miejscy na rowerach

2 lipca w godzinach popołudniowych mińscy strażnicy miejscy, po pierwszej odprawie do tego typu służby, wyruszyli w rejon miasta… na rowerach. 

Rowerowe patrole Straży Miejskiej  pojawią się w parkach, na uliczkach osiedlowych, czyli tam, gdzie trudniej dotrzeć radiowozem. Mundurowi będą nie tylko oddziaływać prewencyjnie swoją obecnością, ale podejmować również  liczne interwencje wobec osób łamiących przepisy. 

Ta nowa forma pełnienia służby nie tylko ułatwi poruszanie się stróżom prawa w odległych terenach, czy trudnych warunkach, ale i pozwoli na lepszy kontakt ze społeczeństwem. Pomysł pełnienia służby przez strażników miejskich  na rowerach związany jest z wdrażaniem  pilotażowego programu nowej koncepcji pracy mińskich strażników miejskich.                                       

W uzgodnieniu z burmistrzem miasta komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek podjął decyzję o zakupie jednośladów i po okresie niezbędnych przygotowań, w tym między innymi zakupu dodatkowego wyposażenia i umundurowania, strażnicy ruszyli w rejon na jednośladach.  W planach min. wspólne akcje z Mińską Grupą Rowerową promujące bezpieczeństwo, w trakcie których zwrócona zostanie municypalnym uwaga na problemy nękające rowerzystów, takie jak nieprzejezdne ścieżki rowerowe, brak właściwego oznakowania ścieżek. Strażnicy będą pouczać tych cyklistów, którzy nie stosują się do przepisów „kodeksu drogowego” i stwarzają zagrożenie innym użytkownikom dróg.

Ta nowa forma działań o charakterze prewencyjno – interwencyjnym będzie obecna w  naszym mieście aż do 30 września.

 

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 802

Fotografie artystyczne koni w muzeum

Fotografia Artystyczna Koni autorstwa Katarzyny Kalinowskiej.

Podczas tegorocznego Turnieju Rycerskiego w siedziebie MZM Dziale 7 PUL odbył się wernisaz wystawy Katarzyny Kalinowskiej, która od pięciu lat pasjonuje się fotografowaniem koni. Sama o sobie pisze:

Z zawodu lekarz weterynarii, z zamiłowania amazonka i pasjonatka fotografii.

"Od kiedy sięgam pamięcią moją pasją były konie, na pierwszych narysowanych przeze mnie obrazkach były konie, na pierwszej kolorowej pocztówce, którą dostałam w wieku 2-3 lat były konie arabskie a zwierzątko które chciałam mieć w domu to był oczywiście koń. Marzenie to spełniło się wiele lat później, kiedy to członkiem mojej rodziny dokładnie 15 lat temu stał się Koń Manet. 

Pasja fotograficzna nie jest tak długa jak końska, chociaż już jako młoda panienka fotografowałam na analogach (jak chyba każde dziecko w latach 80-dziesiątych) a wieczory spędzałam w ciemni czekając niecierpliwie, jaki obraz wynurzy się z kuwety, co było dla mnie zdecydowanie ciekawsze niż samo robienie zdjęć. Od 5 lat fotografia stała się moją namiętnością, odskocznią od stresów i sposobem na poznawanie świata i ludzi. Współpracuję z portalem "HEJ NA KOŃ", swoje prace pokazywałam na I i II Festiwalu Sztuki Jeździeckiej w Warszawie".

V Turniej Rycerski Jana z Gościańczyc

4 lipca w ogrodzie Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich odbył się V Turniej Rycerski Jana z Gościańczyc
Przybyli goście mogli odwiedzić obóz rycerski, uczestniczyć w grach, zabawach, strzelać z łuku a nawet stoczyć walkę z rycerzem. Najbardziej efektowne okazały się jednak turnieje bojowe na miecze i tarczę, walki drużynowe oraz wieczorny teatr ognia. Imprezę przygotowało Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej.

Obwieszczenie Starosty Mińskiego - ul. Wesoła

Nowy numer Gazety Samorządowej MIM

"Co było nie wróci. Opowieść o Bułacie Okudżawie"

5 lipca 2015 w zespole Pałacowo-Parkowym Rudno k/Kołbieli odbył się koncert i wernisaż artystyczny "Co było nie wróci. Opowieść o Bułacie Okudżawie". Imprezę zorganizowała Fundacja "Być więcej", której partnerem było m.in. Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Szczegóły na stronie fundacji www.bycwiecej.pl

Kolejny FESTIWAL 4M za nami

Ostatnie dni czerwca upłynęły mieszkańcom miasta bardzo muzycznie za przyczyną Festiwalu 4M – Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki. W tym roku odbyła się jego piąta, jubileuszowa edycja, czterodniowe święto muzyczne zostało zorganizowane przez mińskie stowarzyszenia: Niezależną Inicjatywę Kulturalną, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Ścieżki Nieskończoności” oraz Mińskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Impreza została sfinansowana z budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Odsłona Festiwalu miała miejsce w amfiteatrze Miejskiego Domu Kultury w czwartek, 25 czerwca, a więc dzień wcześniej niż podczas poprzednich edycji. Festiwal zainaugurował liryczny występ mińskiej grupy Poema. Drugi dzień Festiwalu wypełniło spokojne i klimatyczne granie, choć magnetyzujące i wzbudzające aprobatę publiczności. Koncerty rozpoczął występ mińskiego zespołu CostaNova z Elżbietą Sieradzińską – liderką zespołu, zapraszając publiczność do wspólnej muzycznej podróży.

Następnie na scenie zainstalował się zespół Rafała Nosala Bohema, zaczarowując publiczność swoimi kawałkami łączącymi niebanalne teksty z zabawą różnymi stylami muzycznymi od british rocka, przez folk, po jazz. Zespół zagrał piosenki z ostatniego krążka, a także kilka nowych utworów. Gwiazdą wieczoru była Anita Lipnicka, której koncert na długo pozostanie w pamięci wielu mińszczan. Wokalistka zaśpiewała swoje najnowsze piosenki pochodzące z płyty „Vena Amoris”, a także dobrze znane przeboje grupy Varius Manx, z którą zaczynała muzyczną karierę.

Po klimatycznych brzmieniach pierwszych dwóch dni festiwalu, sobota upłynęła pod znakiem mocniejszego grania, a festiwal przeniósł się na dużą scenę przed pałacem Dernałowiczów. To na niej zaprezentowało się pięć zespołów, które wzięły udział w IX edycji Rock In Mińsk Fest, do której zgłosiło się ponad 300 grup z całej Polski. Kiedy jury w składzie: Małgorzata Kaczmarek, Olaf Deriglasoff oraz Ula Kaczyńska udało się na obrady, na scenie wystąpiła grupa Farben Lehre. Na koniec fani mocnego metalowego grania mogli nasycić się brzmieniem „dobrze naoliwionej i rozpędzonej maszyny”, czyli Acid Drinkers pod wodzą charyzmatycznego Titusa. Pod sceną było tłoczno i głośno, ale przecież był to zdecydowanie najbardziej rockowy dzień festiwalu. Sobotni wieczór to również pierwszy z dwóch koncertów Mozart Requiem KV 626, który mińszczanie mogli wysłuchać dwukrotnie, pierwszy raz w sobotę w Kościele pw. św. Antoniego z Padwy, a drugi w niedzielę w Kościele NNMP. Utwór wykonał Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego, Chór Cantate Domino, Chór Kameralny Miasta Sulejówek, Oktet Wokalny Manufaktura Dźwięku, za przygotowanie chórów odpowiadał Tomasz Zalewski, Unplugged Orchestra pod dyrekcją Michała Śmigielskiego oraz soliści – Aleksandra Klimczak, Anna Fijałkowska, Emil Ławecki oraz Artur Janda.

Ostatni dzień Festiwalu 4M rozpoczął koncert laureata sobotniego RiMFest, czyli formacji Rootzmans z Włodowic, następnie na scenie pojawił się warszawski zespół MetKa, grający połączone rytmy ska, metalu, reggae i rocka. Z kolei Orkiestra Dni Naszych z Iwoną Kobylińską na czele, zaserwowała publiczności rytmy folk& roll. Natomiast Mikromusic zaprezentował bardzo ciekawą fuzję jazzu, trip-hopu oraz rocka z ludowymi wstawkami. Prawdziwą euforię wśród licznie zgromadzonej na dziedzińcu MDK publiczności wywołało pojawienie się na scenie zespołu Wilki i jego frontmana Roberta Gawlińskiego. Na przebojowym koncercie padł frekwencyjny rekord w historii dotychczasowych Festiwali 4M. Grupa zagrała swoje największe przeboje, których, jak się okazało, przez ponad 20 lat scenicznej kariery uzbierało się bardzo dużo.

oprac.: Małgorzata Zakrzewska na podstawie relacji Dariusza Mola,
fot. Tomasz Wojciechowski (FOTOLIZARD.PL)

Mińsk Mazowiecki – Borodianka- budujemy mosty przyjaźni

Przełom czerwca  i lipca 2015 r. w Mińsku Mazowieckim był czasem wypoczynku letniego dla grupy 20 młodych Ukraińców, którzy wraz z opiekunami przybyli  na zaproszenie  Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki z bliźniaczej Borodianki. W trakcie kilkunastodniowego pobytu poznali oni nasze miasto, jego historię oraz mieszkańców.

Zaczęliśmy od wyprawy do rezerwatu Mienia zakończonej piknikiem. W programie pobytu znalazła się  również wycieczka do Krakowa i Wieliczki oraz Warszawy. Szczególne wrażenie wywarła wizyta w planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Ukraińscy goście odwiedzili harcerzy z mińskiego ZHP. Druhowie pomogli zorganizować grę miejską, której celem było znalezienie wg mapy ciekawych miejsc w Mińsku Mazowieckim.  Młodzież gościła także w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II.  Wspólnie z wolontariuszami Fundacji EBU Elizy Bujalskiej uczestniczyliśmy w zajęciach wakacyjnych przygotowanych dla mińskiej młodzieży. Nie zabrakło zajęć sportowych  oraz  pobytu w Aquaparku. Spacerując po mieście, odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną.   Ostatniego dnia pojechaliśmy na  pobliskie lotnisko w Janowie oraz do siedziby  23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Swoje umiejętności sportowe  mieli okazję zaprezentować  przed gośćmi zawodnicy ASW TAEKWON-DO ITF prowadzonej przez Dawida Matwieja. Nasi goście zapytani o to, co najbardziej ich zaskoczyło,  odpowiedzieli, że „czystość oraz dużo zieleni, wielu rowerzystów, uprzejmość i gościnność mińszczan, kulturalni kierowcy, dobre drogi”. W ich pamięci na pewno zostanie sposób  zapisywania ocen w dzienniku elektronicznym i polski system oceniania. Goście zaskoczeni natomiast byli faktem, iż sklepy w naszym mieście zamykane są tak wcześnie. Uroczyste pożegnanie odbyło się 8 lipca w Urzędzie Miasta. Padło wiele ciepłych słów, popłynęły łzy wzruszenia. Z całą pewnością była to dla młodych Ukraińców wspaniała wakacyjna przygodą, którą długo będą wspominać.

 

Pracowity rok Barakudy

Tuż po zakończeniu roku szkolnego przyszedł czas na zamknięcie sezonu pływackiego klubu sportowego Barakuda. Zawodnicy, trenerzy i rodzice sportowców spotkali się na terenie MOSiR podsumowując rok ciężkiej pracy. A było co podsumowywać, bo Barakudę w sezonie 2014/15 można podsumować jednym stwierdzeniem - „działo się!”.

Jak wyglądała nasza codzienność?

Przede wszystkim ciężko pracowaliśmy. I to od najmłodszych, 7-latków do najstarszych, kończących gimnazjum. Maluchy trenowały po 2-3 godziny tygodniowo, grupa średnia po 6 godzin, a najstarsi po 9 godzin w tygodniu! Ile wysiłku, walki ze sobą, codziennej motywacji musiały wzbudzić w sobie dzieci, to komuś, kto nie trenuje, trudno sobie wyobrazić. A przecież wszyscy chodzą codziennie do szkoły. Ale, kto ciężko pracuje, ten ma efekty.

Jakie sukcesy?

 • Uczestniczyliśmy w rywalizacji klubów pływackich rejonu, tzw. Mityngu Pływackim. Po rocznej walce odnieśliśmy zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. A konkurencja była mocna - kluby z Sokołowa Podlaskiego, Garwolina, Ostrowi Mazowieckiej. Jeszcze 2-3 lat temu takie zwycięstwo wydawało się poza naszym zasięgiem. Teraz jest faktem!
 • Nasi zawodnicy zdobywali medale na Mistrzostwach Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Pływackiego na basenie 50m.
 • Indywidualnie odnosiliśmy sukcesy w trakcie i w klasyfikacji końcowej Grand Prix Mińska Mazowieckiego.
 • W trakcie szkolnych zawodów pływackich na szczeblu miasta i powiatu niemal wszystkie miejsca medalowe zajęli nasi zawodnicy. Niektórzy stanęli na podium  także w etapie rejonowym, a sztafeta z Macierzanki z naszymi zawodniczkami zakwalifikowała się do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Co zrobiliśmy? Gdzie byliśmy obecni?

 • Zorganizowaliśmy, wraz z MOSiR, Grand Prix Mińska Mazowieckiego. Na nasze zawody każdorazowo przyjeżdżało około 200 zawodników z Polski centralnej i wschodniej, wraz z rodzinami, które wypełniały trybuny basenowe i dopingowały do zwycięstwa. Zawody chwalone przez uczestników za doskonałą organizację i fantastyczną atmosferę.
 • Uczestniczyliśmy w wymianie pływackiej na Litwie, w naszym partnerskim mieście Telsai.
 • Braliśmy udział w wyjazdowych zawodach: Od Młodzika do Olimpijczyka na Warszawiance, Mistrzostwach Ostrowi Mazowieckiej, Mityngu Pływackim.
 • Zorganizowaliśmy kurs sędziego pływackiego klasy II.

Podsumowując – składamy ogromne podziękowania dla trenerów za ich całoroczna pracę, dla zawodników za wytrwałość, wysoką motywację i hart ducha, dla rodziców- za wsparcie i podwożenie na treningi. Mamy nadzieję, że nadchodzący sezon będzie obfitował w jeszcze większe sukcesy.

A od września zapraszamy do zapisów kandydatów do klubu – pływaków z rocznika 2006-2008.

Anna Komorek

 

III Mityng Pływacki

21 czerwca Klub Sportowy Barakuda na wyjazdowych zawodach w Sokołowie Podlaskim zakończył rok rywalizacji miedzy klubami pływackimi rejonu. O tytuł najlepszego klubu pływackiego walczyły kluby z Sokołowa Podlaskiego, Ostrowii Mazowieckiej, Garwolina i Mińska Mazowieckiego. W klasyfikacji generalnej III Mityngu Pływackiego sezonu 2014/15 zwyciężyła nasza mińska Barakuda! Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom.

Szczególne uznanie za zwycięstwa w ostatniej finałowej rundzie należą się zawodnikom, którzy stanęli na pudle. Złoto wywalczyli: Michalina Ulicka, Aleksandra Wąsak, Milena Bakuła, Natalia Kuć, Marcelina Komorek, Radosław Marczak, Mikołaj Kupidura; srebro - Malwina Ulecka, Aleksandra Wąsak, Natalia Kuć, Piotr Drozdowski; brąz - Michalina Woźnica, Milena Bakuła, Wiktoria Wójcik, Olga Olszewska, Szymon Fałek, Mikołaj Kupidura,  Piotr Drozdowski, Aleksander Żywicki, Bartosz Stupnicki.

Anna Komorek

Bezpieczne wakacje

Niedziela z ułanami

Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim zaprasza na "niedzielę z ułanami". 19 lipca 2015r. od godz. 11.00 na terenie parku obok Pałacu Dernałowiczów. Pokazy odbędą się, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe. Serdecznie zapraszamy.

Pierwsze piętrusy PESY dla KM jadą na testy

Komunikat prasowy

PESA Bydgoszcz SA. kończy produkcję pierwszych zestawów polskich „push-pulli” dla Kolei Mazowieckich. W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone jazdy techniczne z prędkością do 160 km/h środkowych wagonów piętrowych na trasach PLK.

Zgodnie z umową podpisaną w kwietniu 2014 roku PESA wykona dla Kolei Mazowieckich 22 wagony piętrowe oraz 2 lokomotywy elektryczne. Koleje Mazowieckie posiadają obecnie 37 wagonów piętrowych (26 środkowych i 11 sterowniczych) oraz 11 lokomotyw TRAXX P160 DC firmy Bombardier Transportation i są wśród polskich przewoźników kolejowych pionierem pod względem wykorzystania możliwości, jakie daje uruchamianie pociągów w systemie „push-pull”. Wartość kontraktu z PESĄ to około 278 mln zł, z czego blisko 180 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

- Jazdy techniczne wagonów środkowych, które rozpoczniemy dzisiaj mają na celu sprawdzenie parametrów pracy poszczególnych elementów układów oraz prawidłowego funkcjonowania instalacji i urządzeń, jako całości. Będziemy obserwować zachowanie pojazdu podczas hamowania, przyśpieszania oraz jazdy przy prędkości konstrukcyjnej 160 km/h. – powiedział szef kontraktu pojazdów piętrowych w PESA – Maciej Walczak.

Wagony od PESY to pierwsze polskie „push-pulle”. Posiadają nowoczesny design, połączony
z przestronnymi wnętrzami, wygodnymi fotelami, klimatyzacją, nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej, a także dostępem do internetu. Dla bezpieczeństwa podróżnych zostanie w nich zainstalowany monitoring. W wagonach sterowniczych znajdą się także strefy dla osób niepełnosprawnych, z częścią gastronomiczną, toaletą oraz wejściami wyposażonymi w platformy umożliwiające wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.

- Sukcesywnie rozbudowujemy nasz park taborowy o kolejne nowoczesne pojazdy. Obecnie trwają odbiory Impulsów z Newagu, a za chwilę będziemy odbierać pierwsze polskie „push-pulle”. Dzięki dodatkowym piętrusom oraz dwóm lokomotywom będziemy mogli polepszyć ofertę pociągów przyspieszonych. Chcemy aby dojazd do pracy z bardziej odległych miast jak Radom, Dęblin, czy Płock stawał się coraz bardziej komfortowy. – mówi Czesław Sulima, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska, rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 47 37 551, kom. 661 929 207

Maciej Grześkowiak, Szef Zespołu PR, PESA Bydgoszcz SA

Email: maciej.grzeskowiak@pesa.pl

Tel. 52 339 13 61,

Kom. +48 607 809 721

 

Wieści z 64 pól

20 i 21 czerwca br. w Lublinie zostały rozegrane Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Szachach Błyskawicznych.
W imprezie wystartowało troje reprezentantów Mińskiego Towarzystwa Szachowego.
Artur Suliborski wystąpił w Akademickiej Drużynie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, która zajęła 10. miejsce. Artur na III szachownicy zajął dobre 8. miejsce zdobywając 6,5 punktu.
W Indywidualnych Mistrzostwach Mężczyzn Artur Suliborski zajął 39. miejsce zdobywając 8 punktów na 13 możliwych, z kolei Krzysztof Parol z dorobkiem 5 punktów zajął 97. miejsce.
Bardzo dobrze spisała się Pola Parol, która zdobywając 7 punków zajęła doskonałe 6. miejsce.

 

2. Jesienne Grand Prix w Biegach Przełajowych

Miński Klub Biegacza „Dreptak” serdecznie zaprasza na drugą odsłonę biegów pn. „2. Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych”. Mając na uwadze sukces pierwszej edycji oraz bardzo ciepłe przyjęcie ze strony biegaczy, jak również nawiązując do naszego motta „bo bieganie jest naszą pasją” postanowiliśmy kontynuować nasze Grand Prix.

2. Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych odbędzie się przełomie września i października br. Będzie to cykl 4 biegów, do ukończenia którego wymagane będzie zaliczenie trzech z nich. Trasa biegów o długości 10.2 km(mężczyźni) i 6.5 km (kobiety) została wytyczona w leśnym kompleksie Nadleśnictwa Mińsk, po terenach leśnictwa Stankowizna. Biuro zawodów mieścić będzie się w nowoczesnym obiekcie sportowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim, przy ul. Sportowej. Start pierwszego biegu przewidziano na 5 września. Pozostałe biegi odbędą się terminach 19 września, 3 i 17 października (finał i zakończenie). W klasyfikacji końcowej organizatorzy zapewniają atrakcyjne puchary, medale, nagrody rzeczowe oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników tego cyklu.

Opłata startowa: za cały cykl biegów – 30 zł, jednorazowa za każdy bieg – 10 zł, natomiast w dniu zawodów – 20 zł.

Zapraszamy wszystkich, który uwielbiają smak rywalizacji na trasach biegowych, pasjonatów biegania oraz wszystkich którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem.

Tym razem postaramy również zaskoczyć wszystkich biegaczy, którzy postanowią spróbować swoich sił w cyklu naszych biegów. Gwarantujemy atrakcyjny pakiet dla każdego uczestnika, pyszne i ciepłe drożdżówki, butelkę wody na mecie, atrakcyjne nagrody zarówno w poszczególnych biegach Grand Prix oraz w klasyfikacji końcowej biegu Grand Prix. Nie zabranie także nagród do rozlosowania wśród wszystkich uczestników biegów. Ponadto tym razem zapewniamy wyjątkowy i niepowtarzalny medal dla wszystkich którzy ukończą Grand Prix.

Zapisy na biegi TUTAJ
 

 

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 39350