Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 8 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

 • Aktualności    /   
 • Aktualności wrzesień    /   

Treść strony

„Bezpieczna i aktywna kobieta – JESIEŃ 2015”

Zmiany godzin pracy w Urzędzie Skarbowym w Mińsku Mazowieckim

K O M U N I K A T

dotyczący zmiany godzin pracy w Urzędzie Skarbowym w Mińsku Mazowieckim

 

Szanowni Państwo !

Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim informuje, że w ramach wdrożonego Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika z dniem 1 września 2015 roku zmianie ulegają godziny pracy Urzędu:

 • poniedziałek: od 07:30 do 18:00
 • wtorek-piątek: od 07:30 do 15:30

 

Z up. Naczelnika
Urzędu Skarbowego

Z-ca Naczelnika
Mariola Sadoch

http://www.warszawa.apodatkowa.gov.pl/urzad-skarbowy-w-minsku-mazowieckim

Asystent Podatnika i Centrum Obsługi w Administracji Podatkowej

„Aktywne przejścia dla pieszych”

Miasto Mińsk Mazowiecki bierze udział w konkursie organizowanym przez Fundację PZU „Aktywne przejścia dla pieszych”, w którym wygrane miejsca otrzymają wsparcie polegające na budowie nowoczesnego i bezpiecznego przejścia dla pieszych . Na stronie www.stopwariatom.pl w zakładce „AKTYWNE PRZEJŚCIA” można oddać głosy na mińskie lokalizacje:

ul. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa 8 (1 PLM)

ul. J. Mireckiego 18

ul. Konstytucji 3 Maja 6-10

ul. Mrozowska 302

ul. B. Limanowskiego

Każdy głos jest na wagę bezpieczeństwa!

http://stopwariatom.pl/#aktywne_przejscia

 

Festiwal Himilsbacha wystartował

Happeningiem na moście im. Jana Himilsbacha rozpoczęto 7. Festiwal Himilsbacha. We wtorkowe południe przechodnie mogli na ul. Mireckiego obserwować powstawanie niezwykłego malowidła. Niezwykłego, bo członkowie grupy wypiszwymaluj.com postanowili do tego celu wykorzystać szczeble barierki mostowej.

Malowidło to napis festiwalowy oraz wizerunek Janka Himilsbacha. Co ciekawe, każdy inny w zależnosci od kierunku poruszania się obserwatora.

Pierwszy dzień festiwalu zakończono w Miejskim Domu Kultury energetycznym koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Włodek Paliwk Trio. Włodzimierz Pawlik to kompozytor i wykonawca muzyki jazzowej. Twórca muzyki filmowej i teatralnej. Zdobywca nagrody Grammy 2014w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album.

 

fot. A. Cichoń oraz MDK

 • autor: A.Cichoń

Turniej Bubble Ball

Podczas tegorocznego Pikniku odbędzie się Turniej Bubble Ball! Na zgłoszenia drużyn czekamy do piątku do godz. 12.00 na sportowa@mosir.org.pl. Zgłoszenia powinny zawierać nazwę zespołu, imiona, nazwiska i datę urodzenia wszystkich zawodników oraz telefon kontaktowy do kapitana zespołu. Zakwalifikowane drużyny otrzymają od nas emaila potwierdzającego udział! Spróbujcie swoich sił! Bawcie się razem z nami!

Bubble Ball Piknik 2015
Data: 6 września 2015
Miejsce: boisko MOSiR, ul. Sportowa 1 w Mińsku Mazowieckim
Godz.: 14.00

Zasady gry:
• Liczba zawodników-5
• Gra na wyznaczonym polu na połowie boiska
• Bramki 5x2
• Gramy na auty i na rzuty rożne
• Gra bez bramkarzy
• Czas gry ok. 5 min mecz
• Nie przewidujemy fauli i spalonych
• Od bramki piłka wprowadzana do gry nogą z miejsca
• W turnieju mogą brać udział osoby które ukończyły 12 lat. Wszystkie osoby biorące udział w turnieju muszą wypełnić oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w Turnieju. W przypadku osób niepełnoletnich oświadczenie wypełnia opiekun prawny/rodzic, a zawodnik okazuje je Organizatorowi w dniu Turnieju

System gry:
• System zależny od liczby zgłoszonych drużyn: pucharowy lub grupowy. O systemie Organizatorzy zadecydują w dniu turnieju

Zgłoszenia:
• Zgłoszenia mailowe na adres sportowa@mosir.org.pl
• Zgłoszenie musi zawierać nazwę drużyny i listę zawodników: imiona, nazwiska i data urodzenia zawodników oraz telefon kontaktowy do kapitana zespołu

z poważaniem

Karolina Stokowska

 

Dział Organizacji Imprez i Sportu Młodzieżowego

www.mosir.org.pl

„Umiem Pływać” ruszy w październiku

Jesienna edycja projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” ruszy w październiku

W związku z dużym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci projektem powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” Miasto przystąpiło do realizacji kolejnej edycji tego przedsięwzięcia. Projekt skierowany do dzieci z klas II i III szkół podstawowych realizowany będzie w podziale na sześć piętnastoosobowych grup.

W związku z trwającą przerwą technologiczną na mińskim Aquaparku zajęcia rozpoczną się w październiku, a zakończą w grudniu. Rekrutację rozpoczniemy w drugiej połowie września 2015 roku.

Dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin lekcyjnych nauki pływania. Główne cele programu to: nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy, efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie), edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania
z akwenów.

O zakwalifikowaniu uczestników decyduje kolejność zgłoszeń, dzieci które brały już udział w projekcie nie mogą brać udziału w jego kolejnej edycji. Aby zapisać dziecko na zajęcia należy złożyć wypełnione „Oświadczenie opiekuna prawnego uczestnika bezpłatnych zajęć nauki pływania realizowanych w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, p. 203 (II piętro). Formularz wraz z harmonogramem będzie dostępny na stronie internetowej miasta (w drugiej połowie września), ponadto zostanie rozesłany do szkół.

 

Zabrakło "pół koła"...

Wiele emocji i głębokich wzruszeń dostarczyli w ostatni weekend mińskim kibicom kolarze Klubu V-MAX. Młodzież z mińskiego MOSiRu stanęła do walki w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików rozgrywanych pod Giżyckiem. Szosowy wyścig w formie jazdy na czas oraz tradycyjnego „startu wspólnego” przyciągnął na mazurską imprezę najściślejszą krajową licencjonowaną czołówkę. Już pierwszego dnia zmagań mieliśmy sensację, gdy nasz Kuba Soszka dosłownie zdemolował wszystkich rywali zdobywając złoto. Wspaniale pojechał też duet naszych dziewcząt. Ewelina Nowak i Zuzia Sierhej w konkurencji „par” zajęły trzecie miejsce. Trzeba dodać, że „czasówki” nie są specjalnością młodej ekipy V-MAXu więc radość jest jeszcze większa. Kolejny dzień rywalizacji to wyścig ze startu wspólnego. Tutaj już poziom adrenaliny wymykał się spod kontroli. Osamotniony Kuba Soszka umęczył się niemiłosiernie, neutralizując masę akcji przeciwników. Udało się jednak zachować siły na spektakularny finisz. Mały błąd techniczny na ostatnim zakręcie dał naszemu kolarzowi drugie miejsce. Do złota zabrakło bardzo niewiele... W wyścigu dziewcząt bardzo przyzwoicie wypadła Ewelina Nowak przyjeżdżając na metę na piątym miejscu. Zuzia Sierhej po defekcie koła niestety musiała się wycofać, a w jej przypadku apetyt na wygraną był największy.

Mińska kolarska młodzież dostała kolejny silny bodziec treningowy, bowiem sukcesy na tak wysokim poziomie sportowym z pewnością przyniosą szybkie efekty.

Silne wsparcie duchowe i wiele satysfakcji dla podopiecznych trenera Jacka Tomkiewicza napłynęło też za sprawą starszej elity V-MAXu. W ostatnią sobotę barwy mińskiego klubu widoczne były podczas Mistrzostw Świata Masters, które odbywały się w austriackim St. Johan. Tomek Czyżkowski, który w obecnym sezonie fantastycznie spisuje się na trasach całej Polski, zmierzył się ze światową czołówką kolarzy. Nasz „profesor szosowego ścigania” słynie z tego, że nigdy nie czuje respektu dla rywali. Odznacza się niebywałą intuicją i obyciem w peletonie. Do Austrii pojechał, by zaskoczyć nas wszystkich i chyba samego siebie. Kapitalna akcja przed finiszem zapewniła Tomkowi siódme miejsce i jednocześnie najlepszą lokatę wśród Polaków.

Wszystko to są dobre zwiastuny przed Kolarskim Kryterium Ulicznym – „Memoriałem Feliksa Rawskiego”, który zobaczymy już 13 września 2015 r. na ulicach Mińska Mazowieckiego. Pamiętajmy jednak, że w sporcie nic nie jest oczywiste, a zwycięzcę zobaczymy dopiero na mecie. Właśnie dlatego kolarstwo jest tak nieprzewidywalne i emocjonujące. 

Jacek Tomkiewicz

Mazovia Mińsk Mazowiecki kontra Naprzód Skórzec

Powitanie uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 2

Wakacje dobiegły końca. Po raz pierwszy szkolny dzwonek zwiastujący rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016,  który rozległ się w murach odnowionej „Dąbrówki”, usłyszało 166 uczniów klas pierwszych.

Przybyłych na uroczystość uczniów, rodziców, gości oraz nauczycieli przywitał dyrektor placówki, pan Sławomir Domański. Życzył on dzieciom jak najlepszych wyników w nauce, a rodzicom i nauczycielom owocnej współpracy. Następnie głos zabrał  pan Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego, który również powitał nowych uczniów. Podkreślił, iż „Dąbrówka” to szkoła z tradycjami, profesjonalną kadrą, bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych oraz nowoczesną infrastrukturą. Powodzenia w nowym roku szkolnym życzyła zebranym przewodnicząca Rady Rodziców, pani Agnieszka Karpińska.  

W minione wakacje w „Dwójce” wykonano kompleksowy remont korytarzy, łazienek, centralnego ogrzewania, magazynów: piwnicznych, przeznaczonego na sprzęt sportowy, środki czystości. Prawie milionowa inwestycja została sfinansowana z budżetu miasta. Ponadto pomalowano pomieszczenia świetlicowe, dokonano w nich renowacji parkietu. W czterech salach lekcyjnych wymieniono stoliki uczniowskie oraz krzesła. Jedną z sal wyposażono w meble przeznaczone dla uczniów klas I-III. Dzięki pomocy władz miasta uczniowie siedmiu klas pierwszych będą uczyć się w estetycznych, nowoczesnych wnętrzach dostosowanych do ich potrzeb.  

Po życzeniach i przemówieniach przyszedł czas na głównych aktorów tego dnia, którzy zostali pasowani przez pana burmistrza „magicznym” ołówkiem na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. W podniosłym akcie aktywnie uczestniczyli oprócz dyrekcji szkoły także pozostali zaproszeni goście: pani Zofia Markowska, pan Kazimierz Markowski, pan Waldemar Mirecki, pani Barbara Reda – radni naszego miasta,  ksiądz Jarosław Opala - proboszcz parafii mariawickiej oraz pani Bożena Macheta – główny specjalista do spraw oświaty Urzędu Miasta, panie Agnieszka Karpińska, Justyna Jóźwiak, które reprezentowały Radę Rodziców. Z ich rąk pierwszoklasiści otrzymali elementarze, pamiątkowe znaczki z logo szkoły oraz ołówki.

Uroczystość swymi występami uświetnili uczniowie  klasy II b, których przygotowała pani Ewa Serafin, chórzystki,  członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrówka”, tancerze ze Szkolnego Zespołu Tanecznego „Duet”, gimnastyczki.


Renata Miszczak

Grappler night po raz trzeci

"Lataj z głową"

http://latajzglowa.pl/

Za nami drugi dzień 7. Festiwalu Himilsbacha

Drugi dzień 7. Festiwalu Himilsbacha już za nami. O godzinie 19.00 odbyło się uroczyste otwarcie mieszkania Himilsbachów, które odtworzono w Pałacu Dernałowiczów.

Ponadto tego dnia miała miejsce promocja niepublikowanych dotąd opowiadań Jana Himilsbacha "Monolog i inne zapiski". Udało się je odnaleźć wśród notatek, które pozostały po pisarzu. Niektóre są w pełni dokończone, niektóre to wstępne szkice. W spotkaniu uczestniczyli Gabriel Michalik autor książki "Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach", Irena Wiśniewska siostra Barbary Himilsbach i wydawca Grzegorz Ciepły.

na podst. mat. prasowego MDK Mińsk Mazowiecki
fot. MDK Mińsk Mazowiecki

 

Spektakl "WIT STWOSZ" w MDK

Z cyklu Teatralna Scena Kameralna - Wit Stwosz Konstanty Ildefons Gałczyński - 17 września godz. 19.00

Anna Bojarska
Marek Urbański
ze specjalnym udziałem
Marii Pomianowskiej

Reżyseria: Irena Jun
Scenografia: Aleksandra Semenowicz
 

Informacja Burmistrza Miasta dot. składania wniosków do budżetu na rok 2016

WYNIKI REFERENDUM

Papieskie wspomnienia

„Papieskie wspomnienia” – to konkurs, który ogłaszają trzy papieskie szkoły w ramach przygotowań do tegorocznych obchodów Powiatowego Dnia Papieskiego.

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II, Salezjańskie Gimnazjum im. św. Jana Bosko oraz Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej po raz ósmy wspólnie organizują październikowy Dzień Papieski.

W tym roku organizatorzy chcą zaprosić różne grupy społeczne do udziału w obchodach Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych (IV-VI) będą mogli wziąć udział w spotkaniu z pisarzem – panem Pawłem Zuchniewiczem, który opowie im o Papieżu-Polaku i zaprezentuje książkę pt. „Pamiętnik papieskiego anioła”. Gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli mają okazję do podzielenia się wspomnieniami o św. Janie Pawle II. Dla tej grupy został przygotowany konkurs na przeprowadzenie wywiadu z osobą, która spotkała się z Janem Pawłem II lub napisanie wspomnienia związanego z Papieżem – Polakiem. Finałem obchodów Powiatowego Dnia Papieskiego 2015 będzie Rodzinne Dyktando Papieskie, do udziału w którym organizatorzy zachęcają rodziny z powiatu mińskiego.

Szczegóły dotyczące konkursu „Papieskie wspomnienia” oraz kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II - www.gm2.pl

Festiwal Himilsbacha w TVP Warszawa 05.09 - relacja

Piknik Sportowo-Rekreacyjny MOSiR

6 września w niedzielne popołudnie na stadionie MOSiR przy ul. Sportowej 1 odbył się, dziewiąty Piknik Sportowo-Rekreacyjny, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Piknik to impreza z tradycjami, która podsumowuje akcję wakacyjną,t wakacyjna nawiązywała do sztuk i sportów walki. Znalazły się w niej nie tylko szkółki sportów walk np. fun-kick, brazylijskie jj, taekwon-do, ale również inne popularne wśród dzieci i dorosłych zajęcia. Program tegorocznego Pikniku był bardzo bogaty i każdy znalazł coś dla siebie. Wszystkie dzieci miały szansę sprawdzić swoje umiejętności w strefie malucha. Tam najmłodsi mieli do pokonania 8 konkurencji typu bieg w workach, tor z przeszkodami,  czy slalom na dmuchanej piłce. Każde dziecko, które zmierzyło się ze wszystkimi konkurencjami, otrzymywało nagrodę gwarantowaną: zabawki, słodycze, sprzęt sportowy to tylko niektóre upominki, które wywoływały uśmiech na twarzach najmłodszych. W konkurencjach wzięło udział ok. 350 dzieci. Specjalnie dla nich „Cool School” przygotował również jogę, która uczy prawidłowej postawy ciała, poprawy koncentracji oraz pobudza wyobraźnię, rozwijając tym samym kreatywność. Chętnych było sporo, a najaktywniejsi otrzymali drobne upominki od Cool-School. Dla nieco starszych, Organizatorzy przygotowali zabawę „Podejmij Wyzwanie”. Gra polegała na wykonywaniu w określonym czasie czynności losowanych z przygotowanej puli zadań. Były to zarówno wyzwania sportowe, wymagające sprawności fizycznej, zadania w formie zabawy, a także rozrywki umysłowe. Każda osoba, która podjęła wyzwanie otrzymała nagrodę niespodziankę ukrytą w tajemniczym pudełku. Organizatorzy przeprowadzili 5 bloków rozdając ponad 30 nagród.

W programie znalazły się również pokazy sztuk i sportów walki, które zostały przygotowane przez mińskie kluby: MKS Taekwon-do, Klub Walki i Fitness GRAPPLER oraz Walhalla Fight Club. Pokazy na ringu wzbudziły ogromne zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności. Najważniejszymi punktami w programie imprezy była obecność gości ze świata sportu – Pawła Nastuli, Mariusza Pudzianowskiego oraz Rafała Jackiewicza. Pan Paweł po krótkim wywiadzie przeprowadzonym przez Dyrektora MOSiR Roberta Smugę, przeniósł się na ring, gdzie przeprowadził konkurencje sportowe dla chętnych. Była to wspaniała zabawa nie tylko dla najmłodszych, którzy mogli obcować z „Nastkiem” twarzą w twarz, ale również dla nieco starszych, którzy pamiętali osiągnięcia Pana Pawła.

Kolejnym punktem napiętego programu imprezy była wizyta Mariusza Pudzianowskiego, po krótkim wywiadzie „Dominator” przeprowadził konkurencje siłowe z mieszkańcami miasta. Po „ciężkiej” rywalizacji Pan Mariusz rozdawał autografy i pozował do wspólnych  zdjęcia. Ostatnim Gladiatorem był mińszczanin Rafał Jackiewicz – bokser, zawodnik MMA, były pretendent do tytułu Mistrza Świata federacji IBF w kat. półśredniej. Pan Rafał przeprowadził krótkie treningi, w których uczestniczyli zainteresowani i tym samym zakończył nasz Piknik pod kątem sportowym. Oprócz obecności trzech mistrzów, w bogatym programie Pikniku znalazł się również pokaz kuchni japońskiej, wraz z degustacją przygotowany przez Pana Konrada Wąsika Stacja Sushi Konrad. Dodatkowo odbył się również pokaz CAPOEIRY, pełen dynamizmu i płynności tanecznej układ, bardzo charakterystyczny dla tej afrykańsko-brazylijskiej sztuki walki, który znalazł wielu zwolenników wśród publiczności. Dodatkowo, wszystkim obecnym przygrywał zespół „KWIATY” umilając to niedzielne popołudnie.

Nie lada atrakcją ale też wyzwaniem okazał się również Turniej Bubble Ball, który zgromadził siedem pięcioosobowych drużyn rywalizujących w pompowanych kulach. Pierwszą lokatę osiągnęła „Ekipa” zaraz przed drużyną „50 Twarzy Grzybiarzy” oraz „Wypłukani z magnezu”. Wspaniała zabawa i niezapomniane doznania fizyczne na zawsze zostaną w pamięci uczestników. W programie tegorocznego Pikniku, jak to już tradycyjnie w MOSiR bywa, nie zabrakło mnóstwa nieodpłatnych atrakcji: rodeo, eurobungee, bungee-run dżungla, gladiatorzy, pneumatyczny potwór morski, zjeżdżalnia samuraj, sumo, siłomierz boxer, ścianka wspinaczkowa, kule zorbingowe, malowanie twarzy – to niektóre z nich. Serdecznie dziękujemy Państwu za wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy na 10. Piknik Sportowo- Rekreacyjny 28 sierpnia 2016. Jednocześnie, pragniemy podziękować Kasie Stefczyka z oddziałem przy ul. Stary Rynek 5, firmie Folpak, Rotrans Robert Patoka za finansowe i logistyczne wsparcie imprezy oraz Państwu Ewelinie i Marcinowi Frankiewiczom za użyczenie ringu, stanowiącego arenę zmagań dla wszystkich gości i publiczności. Dziękujemy również Studium Języków Obcych, Przedsiębiorstwu Wodno-Kanalizacyjnemu Mińsk Mazowiecki, Panu Konradowi Wąsikowi Stacja Sushi Konrad, Hufcowi MAZOWSZE oraz Paniom z TKKF Albatros za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

MOSiR

Puchar Judoków

5 września w Sochaczewie odbył się VII Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Juniorek i Juniorów. Troje reprezentantów UKS Judo KONTRA dobrze zaprezentowało się na tych zawodach, osiągając następujące wyniki:

III miejsce zajęła, zdobywając brązowy medal Paulina Przyczyna, w wadze 70kg.
V miejsce zajęła Katarzyna Przyczyna, 52kg.
VII miejsce zajął Tomasz Sternicki - 60kg.

Klub zaprasza dzieci i młodzież do trenowania judo.
Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Miejskich Nr 2 przy ul. Siennickiej 17 w Mińsku Mazowieckim. Kontakt do trenera Zdzisława Wiącka: 511 896 399

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

Rozpoczęcie sezonu sportowego 2015/16 w MKS TAEKWON-DO

W czwartek 3 września Miński Klub Sportowy TAEKWON – DO rozpoczął swój 22.sezon sportowo-treningowy.

Tym samym, po wakacyjnej przerwie, zawodnicy i zawodniczki z Mińska Mazowieckiego oraz sekcji w Mariance i Latowiczu rozpoczęli przygotowania do swoich startów w sezonie 2015/16.

Przed wakacjami reprezentanci Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO 23 razy stawali na podium najważniejszych imprez krajowych i międzynarodowych w Taekwon-Do ITF w swoich kategoriach wiekowych - zdobywając 10 medali Mistrzostw Polski, 8 medali Pucharu Polski oraz 5 medali Mistrzostw Świata.

W październiku czworo klubowiczów: Karol Łuniewski II DAN, Mateusz Zgódka I DAN, Michalina Mikulska I DAN i Marta Krajewska I DAN, którzy zostali powołani do Reprezentacji Polski, uda się do Motherwell w Szkocji gdzie w dniach 22-25 października wystąpią w Mistrzostwach Europy Seniorów i Juniorów w Taekwon-Do ITF.

Ponadto mińszczanie wezmą także udział w turnieju Mazovia Cup w Ciechanowie oraz w cyklu jesiennych turniejów warszawskich.

W pierwszym półroczu 2016 roku klubowicze wystartują w zawodach Pucharu Polski i Grand Prix Polski oraz w międzywojewódzkich turniejach eliminacyjnych do Mistrzostw Polski - ci którzy zdobędą kwalifikacje wystąpią też w finałowych zawodach Mistrzostw Polski.

Początek września w mińskim klubie jest sygnałem do rozpoczęcia systematycznych treningów nie tylko dla startujących w turniejach i zawodach, ale także dla starszych wiekiem klubowiczów, którzy wykorzystują zdrowotny aspekt ćwiczenia Taekwon – Do i uczęszczają na zajęcia dla podtrzymania dobrej kondycji fizycznej.

Do klubowej tradycji należy już, że na pierwszym treningu pojawia się wielu byłych klubowiczów, nie związanych już aktywnie z Taekwon – Do, którzy z sentymentu chętnie powracają do klubu chociaż na jeden trening w roku.

Dzień wcześniej, w środę 2 września, swoje zajęcia rozpoczęły "Tygrysy" - najmłodsi klubowicze. W ramach zajęć "Tygrysy TKD", które są systemowym nauczaniem i wychowaniem dzieci w wieku przedszkolnym, nasi klubowicze uczą się prostych elementów Taekwon-Do, a także poznają kluczowe umiejętności życiowe, które mogą któregoś dnia pomóc im lub ich bliskim, czy przyjaciołom.

Wszystkich chętnych do rozpoczęcia swojej przygody z tą koreańską sztuką walki serdecznie zapraszamy na zajęcia do klubu w Mińsku Mazowieckim lub w naszych sekcjach w Mariance oraz Latowiczu.

Więcej informacji na stronie klubu: www.mks-taekwondo.com oraz w recepcji klubu.

Zapraszamy!!!

Wystawa w MZM

Pierwszy mecz Polska - Jakucja w warcabach 100-polowych

8 września w Miejskim Domu Kultury o godzinie 18.00 rozpocznie pierwszy mecz Polska - Jakucja w warcabach 100-polowych (rewanż we wtorek w Markach).

Mecz ten odbędzie się pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego.

W 10-osobowej kadrze na ten mecz znalazło się dwoje zawodników MKS Mazovii Mińsk Mazowiecki: obecna Mistrzyni Polski i jednocześnie Wicemistrzyni Świata Natalia Sadowska oraz także tegoroczny Mistrz Polski Łukasz Kosobudzki.

Niestety już wiemy, że Natalia z powodu choroby musiała zrezygnować z meczu i w jej miejsce wejdzie inna zawodniczka Mazovii, Mistrzyni Polski Juniorek Marta Stangret.

Szczegóły na stronie Polskiego Związku Warcabowego: www.warcaby.pl

Transmisja live z obydwu meczy: www.polska-jakucja.warcaby.pl

Republika Sacha (Jakucja): 3 miliony kilometrów kwadratowych i około miliona obywateli. Zimą temperatury około minus 60, latem plus 40. Czy to właśnie jest powód, że warcaby to w Jakucji sport narodowy? Trudno stwierdzić. Wiadomo jednak, że nauka gry w warcaby jest powszechna w szkołach a na dwóch uniwersytetach kształci się trenerów. Studiują tam nie tylko Jakuci ale i Chińscy i Mongolscy trenerzy.

Praktycznie rok w rok pojawiają się na arenie międzynarodowej nowe talenty które szybko osiągają wysoki poziom. Nierzadko zdobywają medale na seniorskich imprezach już w wieku 12-14 lat.

Jakuci darzą Polaków wyjątkowym sentymentem. Każdy w tym kraju zna Wacława Sieroszewskiego, pisarza i etnografa i co najmniej kilku innych naszych rodaków którzy będąc na zesłaniu wiele wnieśli do kultury tego narodu.

Trudno było zatem o lepszy pomysł jak zaprosić narodowa reprezentację Sacha na mecz z Polską. Zmierzymy się na stu polach z niezwykle silną drużyna ale również popytamy jak oni to robią, że mają tak duże sukcesy w szkoleniu.

Łukasz Kosobudzki

Artur Barciś spotkał się z uczniami i nauczycielami Gimnazjum Miejskiego nr 2

11 kg dobroci

Artur Barciś spotkał się 5 września z uczniami i nauczycielami Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim.

- Skoro jesteśmy w sobotę w szkole, to musiało wydarzyć się coś szczególnego – mówiła Marysia z 2e, która razem z Mają i Michaliną prowadziła spotkanie w „papieskim” gimnazjum. Rzeczywiście dzień ten był wyjątkowy, bo gimnazjalistów odwiedził wybitny polski aktor – Artur Barciś.

Jego wizyta w szkole przy Budowlanej była niespodzianką i nagrodą dla uczniów za udział w promowanej przez aktora akcji charytatywnej „Kluczyk – Budzik”. Akcja polega na tym, by zbierać stare, niepotrzebne klucze, potem oddać je do wyznaczonego punktu dorabiania kluczy, gdzie zostają zezłomowane, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane są na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?” i kliniki „Budzik”. Podopieczni dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego włączyli się w te działania charytatywne w drugim semestrze ubiegłego roku szkolnego i nazbierali 11 kg kluczy. Okazało się, że wśród 22 szkół, które wzięły udział w akcji, uczniowie z Mińska Mazowieckiego zajęli I miejsce.

- W tym roku także będziemy zbierać klucze. Może dzięki naszym kilogramom dobroci uda się wybudzić kolejne dziecko – deklarowali uczniowie i szkolna koordynatorka akcji, nauczycielka matematyki Renata Ziółkowska. Dzięki zaangażowaniu aktora akcja osiąga ogólnopolski zasięg.

Podczas sobotniego spotkania była też okazja do rozmowy z aktorem o jego artystycznych dokonaniach, o wybitnych rolach, ale i pasji reżyserskiej. Szkolny teatr prowadzony przez polonistkę, Annę Lubieniecką pokazał spektakl „Belfer”, który został przez gościa przychylnie oceniony. Artur Barciś podjął wyzwanie i specjalnie dla uczestników spotkania wykonał zadanie aktorskie – zagrał modelkę. Dziennikarki ze szkolnego miesięcznika „Na marginesie” przeprowadziły z gościem wywiad. Można się też było wspólnie pośmiać z wybranych przez Martę z 2e urywków „Miodowych lat”. Była okazja do zadawania pytań, wspólnych zdjęć, autografów. Spotkanie było niezwykle serdeczne. W podziękowaniu za nie aktor otrzymał z rąk dyrektora Wyszogrodzkiego w prezencie miód, bo co innego można podarować komuś, kto ma na nazwisko Barciś i grał w „Miodowych latach”.

- „Samych miodowych lat” – taką dedykację zostawił Artur Barciś społeczności gimnazjum.

Izabela Saganowska  

„Narodowe Czytanie” na Placu Kilińskiego

Było słonecznie i dostojnie! W sobotę, 5 września biblioteka zaproponowała czytelnikom podróż w czasie do XIX - wiecznej Warszawy, znanej wszystkim z powieści „Lalka” Bolesława Prusa. To właśnie tej lekturze poświęcona została tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Na Placu Kilińskiego, w towarzystwie dam spacerujących po skwerze w bogato zdobionych sukniach oraz panów w szykownych frakach i melonikach, wspólnie odczytaliśmy wybrane fragmenty „Lalki”.

W tle rozbrzmiewał nostalgiczny dźwięk katarynki, przypominając o minionych latach, uwiecznionych na kartach powieści. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas wspaniały aktor teatralny i filmowy – Artur Barciś, który odczytał fragment książki, a także ogłosił zwycięzców tegorocznych zmagań konkursowych. Najstarszy zgłoszony egzemplarz „Lalki” pochodził z 1954 r.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski. Patronem „Narodowego Czytania” było także Wydawnictwo MG, które ufundowało 5 egzemplarzy najnowszego wydania „Lalki” dla naszej publiczności.

MBP

Książkowe wtorki w MBP

Pierwsze Mińskie Kwiatowe Plenery

Utrudnienia w ruchu 13.09.2015

Wyłączenie ulic z ruchu podczas zlotu WARKOT

Organizatorzy Zlotu Zabytkowych Pojazdów "WARKOT" informują, że 13 września 2015 r., w godz. 8:00 - 13:15, podczas trwania zlotu wyłączone z ruchu będą ulice: Konstytucji 3 Maja (od Ronda Hallera do Ronda Sławińskiego), ul. Kościuszki (od Ronda Sławińskiego do ul. Warszawskiej) oraz płatny parking.

Za utrudnienia przepraszamy.

Aktualna lista Partnerów Programu Rodzinny Mińsk

Trwają prace budowlane na ul. Wesołej

Trwają prace budowlane na ul. Wesołej. Wykonawcą inwestycji jest firma „ DOWBUD- C” z siedzibą w Warszawie. Termin zakończenia prac: 30 listopada br. Wartość umowy to ok. 1 200 000 zł.

W ramach inwestycji zostanie wykonane  m.in.:

- jezdnia o nawierzchni bitumicznej,

- zatoki parkingowe z kostki betonowej;

- chodniki z betonowej kostki brukowej;

-  zjazdy;

- kanalizacja deszczowa;

- rozbudowa oświetlenia ulicznego;

- przebudowa linii energetycznej  niskiego napięcia i średniego napięcia;

- przebudowa kanalizacji telekomunikacyjnej;

- oznakowanie poziome i pionowe.

Modernizacja boiska na ul. Budowlanej dobiega końca

Trwa rozbudowa ul. Narutowicza

Trwa rozbudowa ul. Narutowicza, którą wykonuje firma  R.D.B Roboty Drogowe Brukarskie Mirosław Krysiuk z Mińska Mazowieckiego. Termin zakończenia prac: 30 listopada br. Wartość umowy ok. 926 tys. zł .

W ramach inwestycji zostaną wykonane  m.in. prace:

 • na I odcinku (od granicy pasa drogowego ul. Grzeszaka do ślepego zakończenia w kierunku zachodnim ) o długości 135m – budowa jezdnia o szerokości 5,0m i 5,5m;
 • budowa chodnika o szer. 1,7m do 2,8m;
 • na II odcinku (od granicy pasa drogowego ul. Grzeszaka do ślepego zakończenia w kierunku wschodnim) o dł. 280m - budowa ciągu pieszo-jezdnego o szer. od 9,0m do 15,0m;
 • przebudowa zjazdów indywidualnych;
 • przebudowa przepustu na rowie odwadniającym na przepust z blachy falistej;
 • przebudowa napowietrznej linii energetycznej niskiego napięcia;
 • przebudowa wodociągu;
 • przebudowa gazociągu;
 • budowa sieci kanalizacji deszczowej.
 • wykonanie oznakowania poziomego i pionowego.

Zróbmy "Teatr Po Godzinach"

Nowy sezon artystyczny w MDK

NOWY SEZON ARTYSTYCZNY W MDK - JUŻ MOŻNA SIĘ ZAPISYWAC!

14 września rozpoczynamy nowy sezon warsztatów artystycznych MDK

Zajęcia będą prowadzone zgodnie z harmonogramem. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej MDK. 

Pierwsze zajęcia są bezpłatne. Po nich prosimy już o podjęcie decyzji odnośnie uczestnictwa i uregulowanie opłat. Mają na to Państwo czas do 16 października. 

Zapisanie na zajęcia odbywa się poprzez złożenie (osobiste bądź mailowe) wypełnionej karty uczestnika

Przypominamy, że zapisanie na zajęcia jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu. Prosimy zapoznać się z jego postanowieniami. 


WARSZTATY ARTYSTYCZNE 2015/2016

Akademia śpiewu Małgorzata Lewandowska 
Balet Patrycja Samson – Ładno 
Hip-hop Agata Gańko 
Joga Edyta Matejko – Paszkowska
Modelarstwo Aleksander Drabarek
Plastyka dla dzieci Maja Bielawska
Plastyka dla młodzieży Elżbieta Dunajewska
Rękodzieło artystyczne Elżbieta Sieradzka
Rysunek i malarstwo dla dorosłych Elżbieta Dunajewska
Szkółka szachowa Andrzej Koseski 
Teatr po godzinach Michał Zasłona
Videoclip Dance Agata Gańko
Zumba i Zumba Kids Katarzyna Dębowska

NOWE W OFERCIE!!!
Dobry start - zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat, zajęcia ogólnorozwojowe z elementami zajęć muzycznych, plastycznych, ruchowych oraz języka angielskiego. Poznawanie świata (m.in. kolory, kształty, zwierzęta) w radosny sposób w towarzystwie innych dzieci oraz rodzica lub opiekuna. Zajęcia kierowane do dzieci, które nie są objęte edukacją przedszkolną. Monika Rokicka
Karykatura i komiks - zajęcia dla młodzieży poprowadzi Wojciech Cichoń
Mali Einsteini – zajęcia dla dzieci zdolnych z klas I-III szkoły podstawowej skupione na edukacji matematyczno-przyrodniczej skierowane z jednej strony na automatyzację liczenia i rozwijanie logicznego myślenia, a z drugiej strony na poznawanie świata w sposób praktyczny (eksperymenty, doświadczenia, działanie praktyczne). Monika Rokicka
Wokal bez tajemnic - zajęcia dla młodzieży, która chce swoich sił spróbować na scenie, opiekę nad zespołem wokalnym sprawował będzie Marcin Błądziński

Powyższa oferta może ulec zmianie w zależności od zainteresowania udziałem w poszczególnych warsztatach. 

Do pobrania:

Regulamin warsztatow 2015
Karta uczestnika 2015
Lista zajęć 2015
Harmonogram 2015

Przyjaciółka Cesarii Evory!

 • ... w Dzień Dobry TVN
  ... w Dzień Dobry TVN
 • ... w Kultura Na Dzień Dobry TV Republika
  ... w Kultura Na Dzień Dobry TV Republika
 • ... w "Polacy Tu i Tam" TVP POLONIA...od 00:16:30
  ... w "Polacy Tu i Tam" TVP POLONIA...od 00:16:30

Relacja z Targu Janowego i Turnieju Nalewek

5 września, w ostatnim dniu Festiwalu Himilsbacha, na Starym Rynku obył się Targ Janowy organizowany przez Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Z roku na rok coraz większa liczba wystawców uczestniczy w tej imprezie na stałe wpisanej w kalendarium miasta. Licznie przybyli mieszkańcy mogli zakupić wyroby rękodzielnicze, biżuterię, ręcznie szyte zabawki, torebki, poduszki, wyroby z filcu, masy solnej i decoupage oraz domowe wyroby spożywcze, nalewki, wina, konfitury, miody, smalce, pierogi i wiele innych. Oczywiście Muzeum również zaprezentowało swoje publikacje.

Nowością w tym roku był odbywający się po raz pierwszy podczas Targu Janowego finał „Mińskiego Turnieju Nalewek Domowych” o tytuł „Miński Nalewkarz 2015”. Do konkursu głównego zgłoszono 20 nalewek, natomiast do konkursu publiczności 18. Jury pod przewodnictwem Kurta Schellera (znakomitego kucharza, cenionego szefa kuchni, założyciela Kurt Scheller Academy) oceniało nalewki pod względem smaku, koloru i zawartości alkoholu. Członkami komisji konkursowej byli: Izabela Walewska-Ogrodnik (Strefa Mińsk), Hubert Kuś (Hotel Partner), Marek Kostusiewicz (Mazowianka) i Mateusz Wąsik (Tatulo). W konkursie publiczności mógł wziąć udział każdy, kto podczas targu dokonał zakupów, otrzymywał wówczas kupon upoważniający do bezpłatnej degustacji 18 nalewek. Nalewki publiczność degustowała w położonym na placu Kilińskiego Ministerstwie Śledzia i Wódki. Jak pokazały wyniki konkursu specjalistkami w tworzeniu nalewek domowych są w naszym powiecie kobiety. I miejsce i tytuł Miński Nalewkarz 2015 oraz 1000 zł nagrody otrzymała Pani Milena Jagodzińska-Wróbel z Mińska Mazowieckiego (nalewka Bukiet Smaku  z aronii, śliwki, moreli, żurawiny i spirytusu). II i III miejsce zajęły nalewki Pani Martyny Krusiewicz z Karoliny, która wygrała odpowiednio 700 zł i 500 zł nagrody (II miejsce zajęła Nalewka z wiśni z dodatkiem wanilii, a III miejsce Nalewka z czarnej porzeczki). Natomiast nagrodę publiczności i kwotę 500 zł otrzymał Pan Antoni Majorek z Mrozów za nalewkę Śliwowica ze śliwek węgierek, z dodatkiem goździków, cynamonu i wanilii. Finał turnieju w świetnym stylu poprowadził Grzegorz Jarek (aktor, muzyk, nauczyciel), a w klimat młodzieńczych lat Himilsbacha wprowadziła wszystkich  kapela Mazowszaki.

Patrząc na zainteresowanie imprezą, prawdopodobnie Miński Turniej Nalewek Domowych wpisze się na stałe w program Targu Janowego. 

Monika Roguska, fot. MZM

Złoty Jubileusz Wenantego Macieja Domagały

1 września 2015r. w Miejskiej Szkole Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim był, nie tylko datą rozpoczęcia nowego roku szkolnego, ale także jubileuszem 50-lecia pracy dydaktycznej i artystycznej dyrektora szkoły Pana Wenantego Macieja Domagały.

Uroczystość była niespodzianką nie tylko dla licznie przybyłych uczniów szkoły i ich rodziców, ale również dla samego jubilata.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski z dużym uznaniem wymienił największe osiągnięcia i odznaczenia jakie na przestrzeni tych 50 lat działalności były udziałem Pana W. Domagały. Podziękował za długoletnią działalność dydaktyczno – wychowawczą  i zaangażowanie z jakim od lat kieruje szkołą, życząc jednocześnie wytrwałości i siły w pokonywaniu codziennych trudności.

Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Iwona Łukaszewska w imieniu wszystkich rodziców złożyła dyrektorowi serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu oraz słowa uznania za dotychczasową pracę. Życzyła dalszych osiągnięć, satysfakcji, zdrowia i pomyślności w pracy zawodowej i życiu osobistym.

Specjalnie na tą okazję jubilat skomponował  i osobiście wykonał na fortepianie sentymentalny utwór pt. „Moje marzenie”. Rozbudził on wyobraźnię słuchaczy, a sam autor spuentował, że „wiele się przez te lata zmieniło…”

Miejska Orkiestra Kameralna, wykonała, a Tomasz Osica zaśpiewał utwory: „Dopóki jesteś”, oraz „Najwięcej witaminy”, które były dedykowane szanownemu jubilatowi.

W duecie fortepianowo – skrzypcowym wystąpili nauczyciele Miejskiej Szkoły Artystycznej - Anna Kornacka i Piotr Grabowicz, w utworze pt. „Pięćdziesiątka”,  a Joanna Nowik i Paulina Rzewuska – Korycińska  wykonały na cztery ręce Chorał – J.S. Bacha.

Miłą niespodzianką i muzycznym podarunkiem dla jubilata od „koleżanki” z dawnych lat, był występ Pani Danuty Stankiewicz, która uświetniła uroczystość wykonując trzy najbardziej znane piosenki ze swojego repertuaru „Wernisaż”, „Złoty pierścionek”, „Nie płacz kiedy odjadę”. Dyrektor był wyraźnie wzruszony.

Dopełnieniem tej swojskiej, rodzinnej atmosfery było wielokrotnie odśpiewane, wspólne „Sto lat…”, oraz duży, trzypiętrowy tort – prezent od Rady Rodziców, którym dyrektor osobiści osłodził początek roku szkolnego wszystkim uczniom i rodzicom.

MSA, fot. Michał E. Rogala

Czytanie rozwija nawet niemowlęta

Uwaga rodzice maluchów! Czytanie rozwija nawet niemowlęta. Obcowanie z książeczką zwiększa sprawność niemowlęcych rączek, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymuluje wzrok, rozwija wyobraźnię i wspomaga wymowę. Rodzinne czytanie to także okazja do bliskości.

Zapraszamy rodziców naj naj najmłodszych czytelników do zapisania dzieci do naszej Biblioteki. Specjalnie dla Waszych pociech książkowe upominki.

Szczegóły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci. http://mbpmm.pl/

Wypożyczalnia i Czytelnia MBP będą nieczynne w okresie 5-31 października

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że 5 października 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna przystępuje do ustawowo wymaganego spisu kontrolnego zbiorów bibliotecznych (skontrum).

Z uwagi na wielkość zbiorów i mnogość prac związanych ze skontrum Wypożyczalnia i Czytelnia MBP przy ul. Piłsudskiego 1a będą nieczynne w okresie 5-31 października 2015 r. Ponowne otwarcie wymienionych działów MBP planowane jest na 2 listopada 2015 r.W przypadku zakończenia prac skontrowych przed 2 listopada działy te zostaną otwarte wcześniej, o czym poinformujemy Państwa na stronie internetowej, na Facebooku i w materiałach informacyjnych w budynku Biblioteki.

Z uwagi na dobro Czytelników Wypożyczalni informujemy, że w okresie poprzedzającym skontrum określony w Regulaminie limit wypożyczanych książek będzie zwiększony do 20 vol.

Jednocześnie informujemy, że podczas trwania skontrum nie ulegnie zmianie praca Oddziału dla Dzieci przy ul. Piłsudskiego 1a i Filii nr 2 MBP przy ul. Kościuszki 20. Do skorzystania z bogatego księgozbioru Filii zachęcamy zwłaszcza naszych dorosłych Czytelników.

Wszystkich naszych Czytelników przepraszamy za utrudnienia z korzystaniu z Biblioteki w październiku 2015.

http://mbpmm.pl/

"Zostań Ogrodnikiem roku" - Wyniki Konkursu

W niedzielę, 6 września na Pikniku Sportowo-Rekreacyjnym na stadionie przy ul. Sportowej miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników konkursu „Zostań Ogrodnikiem Roku” na najpiękniej ukwiecony balkon i ogródek przydomowy. Do rywalizacji zgłoszono 21 obiektów z terenu miasta Mińsk Mazowiecki. Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego, a sponsorem nagród był sklep Castorama.

Komisja konkursowa w składzie: Paulina Rogalska, Alicja Cichoń i Konrad Wąsik po długich i burzliwych obradach wybrała zwycięzców oraz postanowiła przyznać dodatkowo po dwa wyróżnienia w każdej kategorii nagrodzone albumami o pielęgnacji roślin. Zdobywcy miejsc od I do III otrzymali karty zakupowe do sklepu Castorama o wartości odpowiednio 600 zł (I m.), 400 zł (II m.) oraz 200 zł (III m.).

Nagrody na pikniku wręczali burmistrz Marcin Jakubowski, dyrektor sklepu Castorama Jacek Grajda, a towarzyszył im gość sportowego wydarzenia mistrz olimpijski Paweł Nastula.
Konkurs „Zostań Ogrodnikiem Roku” ma na celu aktywizację mińszczan do wspólnego dbania o przestrzeń miejską, jej upiększania i eksponowania. Jakże miło spoglądać na ukwiecone balkony, czy fantazyjnie komponowane ogrody. Za rok kolejna edycja, więc już teraz zachęcamy mieszkańców miasta do przygotowań na wiosnę 2016, kiedy to po raz kolejny ogłosimy konkurs, a nagrody będą równie atrakcyjne.

OGRODY

Oceniając zgłoszone do konkursu ogrody jury brało pod uwagę dobór gatunkowy i różnorodność roślin, kompozycję oraz ogólne wrażenie wizualne. Dodatkowym atutem była obecność elementów dekoracyjnych oraz małej architektury.

Miejsce I – Alicja Wojdyga
Z zewnątrz niepozorny kryje w sobie prawdziwą magię. Na podłużnej i dość wąskiej działce powstał tajemniczy ogród z meandrującym niczym rzeka trawnikiem, z domkiem ogrodnika, drewnianym tarasem wypoczynkowym, huśtawką i miejscem na ognisko. Zmieściła się tu nawet mała fontanna w formie „płaczącego kamienia”. Wymienione elementy byłyby niczym bez roślinności, która w tym ogrodzie jest wyjątkowo zróżnicowana i bujna. Trawnik okalają piętrowe rabaty z drzew, krzewów, bylin i roślin cebulowych. Zieleń aż kipi, a różnobarwne kwiaty prezentują się doskonale na tle okazałych krzewów. Wysokie dostojne lilie górują nad tawułkami i czerwonolistną żurawką, a róże wyciągają do światła swe przepiękne kwiaty w otoczeniu paproci, funkii i hortensji. Mamy tu magnolie i różaneczniki kwitnące wiosną oraz perukowce, szałwie i pysznogłówki, które najpiękniej prezentują się latem. Jesienią zachwycać będą liście klona palmowego oraz czerwone owoce jarzębiny i berberysów. Rośliny dobrano adekwatnie do stanowiska, dlatego rosną wspaniale i obficie kwitną.

Miejsce II – Emilia Kowalczyk
Kawałek trawnika, niski płotek odgradzający ogród od prostej alejki z betonowej kostki, kilka starannie przyciętych krzewów, w tle szklarnia i budynek gospodarczy – nic ciekawego, prawda?
Otóż nie, ten ogród przyprawia o zawrót głowy! To istna orgia kiatów, gdzie czerwone, żółte i pomarańczowe begonie konkurują z różową fuksją i hortensjami. Gdzie aksamitki tworzą ciemnożółte kwiatowe poduchy, walcząc o miejsce z niebieską lobelią i amarantowymi pelargoniami. Na każdym płotku, parapecie, czy słupku wiszą donice, z których wylewają się girlandy różnobarwnych kwiatów. Znajdziemy tu czerwoną szałwię i różę, pokrzywkę, naparstnicę i nawet koper, który wyrósł na prawie dwa metry, bo przecież nie może być gorszy od kwiatów.  

Miejsce III – Eliza Kuć
Po mięciutkim jak zielony dywan trawniku można przejść na tyły domu, gdzie w cieniu trzech starych dębów rozciąga się niezwykle elegancki ogród. Rabaty obrzeżone granitową kostką przyciągają wzrok różnorodnością roślin. Lilie i liliowce, tamaryszek, lawenda, żurawka, piwonie i kosaćce to tylko niektóre z kwiatów zdobiących to miejsce. Ciekawie połączono rośliny wieloletnie z kwiatami sezonowymi takimi jak aksamitka i niecierpek. Pomiędzy starannie zakomponowanymi nasadzeniami znajdziemy przepiękne, ogromne głazy, rzeźby ogrodowe oraz zaciszny zakątek z fotelami i stolikiem kawowym.

Wyróżnienie – Anna Gójska
Na pierwszy rzut oka niewiele się tu dzieje – drewniany płotek, za nim rabata bylinowa, chodnik, kawałek trawnika. Ale każdy, kto będzie sądził po pozorach popełni ogromny błąd. Ten ogród należy zwiedzać z pochyloną głową. Oto tuż za furtką pojawia się wąziutka ścieżka z drewna i kamyków, która uważnego obserwatora poprowadzi dookoła drzewa, ukazując mu przy tym niesamowity miniaturowy świat stworzony z kamieni, korzeni i gałązek. Dalej zobaczymy kaskadową kompozycję z donic wypełnionych kwiatami, ustawionych na drewnianych skrzynkach  i finezyjnych stojakach z pni ściętych drzew. Dookoła nich nawierzchnia z misternie ułożonych kamyków i różnobarwnej kostki brukowej. Jeszcze dalej dostrzeżemy balię, ale to nie jest zwykła balia – to oczko wodne, wokół którego kaskadowo ułożone kamienie i pniaki tworzą niesamowite góry i kaniony. W tym ogrodzie nic nie jest takie, jakim wydaje się być na pierwszy rzut oka. To magiczny świat miniaturowych krajobrazów, w którym drzewa są skałami, kwiaty udają drzewa, a przedmioty codziennego użytku zyskują nowe, zaskakujące zastosowania.

Wyróżnienie – Renata Kmiecik
Ładnie skomponowany ogród o bogatym programie użytkowym. Mamy tu altankę wypoczynkową i taras, trawnik, na którym można ustawić leżaki i budę dla psa, która sama w sobie stanowi ciekawą dekorację. Przeważają tu krzewy i pnącza wzbogacone roślinami sezonowymi rosnącymi w gruncie i w donicach. Dominują ciepłe barwy kwiatów. Najbardziej w oczy rzucają się begonie, których rośnie tu mnóstwo. Pięknie prezentują się łany aksamitki, róża, hortensje i funkie o liściach w kremowe wzorki. W donicach od frontu znajdziemy okazałe fuksje i czerwonolistne pokrzywki. Poprzez zastosowanie murków oporowych uzyskano kilka poziomów terenu, co powoduje, że ten niewielki ogród wydaje się być naprawdę obszerny. Uroku temu miejscu dodaje pergola gęsto porośnięta bluszczem oraz rzeźba ogrodowa wykonana własnoręcznie przez właściciela ogrodu.

BALKONY

Oceniając zgłoszone do konkursu balkony, jury brało pod uwagę ogólną kompozycję, wrażenie wizualne, dobór gatunkowy roślin i obecność dodatkowych elementów dekoracyjnych. Zwracano też uwagę na to, czy kwiaty dekorują tylko wewnętrzną przestrzeń balkonu, czy również elewację budynku.

Miejsce I – Agnieszka Mielcarz
Któż by pomyślał, że na balkonie w bloku można stworzyć ogródek z trawnikiem, miejscem do wypoczynku i nawet z warzywnikiem? Ta sztuka udała się zwyciężczyni naszego konkursu.
Na niewielkiej przestrzeni stworzyła doskonale skomponowany ogród. Jasny, w klimacie trochę śródziemnomorskim zachwyca różnorodnością kwiatów oraz niezwykłą dbałością o detale dekoracyjne. Znajdziemy tu drewniane kratki, na których powieszono doniczki z lobelią, znajdziemy regał, który jest doskonałym stojakiem na donice z kwiatami i ziołami, jest tu nawet drewniany płotek, z którego kaskadami zwiesza się różowa surfinia. Zawieszenie na barierce skrzynek z obficie kwitnącymi roślinami o zwisających pędach powoduje, że kwiaty cieszą oko nie tylko właścicieli balkonu, ale również przechodniów.  

Miejsce II – Joanna Węglińska
Jak większość balkonów w blokach i ten jest niewielki, ale urządzony ze smakiem i ogromną dbałością o szczegóły. W wiszących na relingu pojemnikach pysznią się dwubarwne pelargonie i biała surfinia. Po drewnianych kratkach wspinają się pnącza, a w donicy na rogu zamieszkał zimozielony żywotnik zachodni odm. 'Szmaragd'. Na parapecie okna umieszczono skrzynki z ziołami i miniaturowymi bratkami. Ustawiony pod oknem stoliczek kawowy i dwa starannie dobrane fotele dopełniają całości kompozycji. Balkon przepięknie wygląda nocą, gdyż został podświetlony w bardzo pomysłowy sposób - wiszące na relingu białe kule, które pięknie komponują się z roślinami, okazują się być lampionami świecącymi po zmroku.

Miejsce III – Wioletta Adamczyk
Niewielki balkon ogrodzony płotkiem faszynowym. Na barierce zawieszono skrzynki z begoniami, aksamitką, lobelią i pelargonią. Jest tu miejsce na doniczki z czerwonolistną pokrzywką i na drewnianą kratkę, po której pnie się groszek pachnący. W narożniku ustawiono fotel, w którym z przyjemnością można wypić poranną kawę, albo zagłębić się w lekturze. Całość kompozycji dopełniają świeczki i miedziana latarenka.To miejsce udowadnia, że nawet maleńki balkonik może stać się zieloną enklawą, zacisznym miejscem wypoczynku i dekoracją bloku.

Wyróżnienie – Marek Bartkiewicz
Budynek jakich wiele – prosta bryła, drzwi, okna, dach, ale posiada jedną cechę wyróżniającą go z pozostałych – długie balkony z barierkami ciągnącymi się wzdłuż frontowej ściany, na których właściciele powiesili skrzynki z ciemnoróżową surfinią. Kaskady kwiatów spływają po całej elewacji. Kompozycja jest prosta, rośliny jednolite, ale właśnie w tej prostocie tkwi klucz do sukcesu, gdyż efekt skali robi piorunujące wrażenie. Tak ukwiecone balkony są ozdobą nie tylko budynku, ale całej ulicy.

Wyróżnienie – Magdalena Grudzińska
Kto powiedział, że byliny i pnącza muszą rosnąć w gruncie? Na tym balkonie doskonale radzą sobie w pojemnikach. Znajdziemy tu wiele tradycyjnych rozwiązań, takich jak pelargonie w skrzynkach, ale najciekawsze jest to, co niepospolite. Oto drewniane kratki porastają winobluszcze posadzone w donicach, mamy tu kanny, barwinek i żółto obrzeżone bluszcze. Swoje letnie miejsce znalazły kaktusy i amarylisy, jest nawet okazały storczyk (bez donicy!). Z dołu pnie się po elewacji milin amerykański, który akurat na wysokości balkonu znalazł wystarczająco dużo światła, by pysznić się swoimi ceglastorudymi kwiatami. Ponieważ miejsca jest dużo, właściciele ustawili tu stół z krzesłami. Obiad jedzony w takim otoczeniu musi być prawdziwą przyjemnością.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Każdemu, komu nie udało się w tym roku znaleźć na podium dostarczymy pamiątkowy dyplom za uczestnictwo w podziękowaniu za zgłoszenie swoich balkonów i ogródków. Są to naprawdę piękne i godne uwagi miejsca. A zgłosili je: BALKONY – Agnieszka Skubiszewska-Żuk, Małgorzata Dróżdż, Artur Czarnota, Danuta Grzegrzółka, Hanna Goebel, OGRODY – Krystyna Kluczyńska, Agnieszka Supieta, Małgorzata Plichta, Jolanta i Grzegorz Szczepańscy, Maria Jackowicz, Alicja Korzeń. GRATULUJEMY!

 • autor: A. Cichoń, P. Rogalska
 • A. Wojdyga
  A. Wojdyga
 • A. Wojdyga
  A. Wojdyga
 • A. Wojdyga
  A. Wojdyga
 • A. Wojdyga
  A. Wojdyga
 • E. Kowalczyk
  E. Kowalczyk
 • E. Kowalczyk
  E. Kowalczyk
 • E. Kowalczyk
  E. Kowalczyk
 • E. Kowalczyk
  E. Kowalczyk
 • E. Kuć
  E. Kuć
 • E. Kuć
  E. Kuć
 • E. Kuć
  E. Kuć
 • E. Kuć
  E. Kuć
 • A. Gójska
  A. Gójska
 • A. Gójska
  A. Gójska
 • A. Gójska
  A. Gójska
 • A. Gójska
  A. Gójska
 • R. Kmiecik
  R. Kmiecik
 • R. Kmiecik
  R. Kmiecik
 • R. Kmiecik
  R. Kmiecik
 • R. Kmiecik
  R. Kmiecik
 • A. Mielcarz
  A. Mielcarz
 • A. Mielcarz
  A. Mielcarz
 • A. Mielcarz
  A. Mielcarz
 • A. Mielcarz
  A. Mielcarz
 • J. Węglińska
  J. Węglińska
 • J. Węglińska
  J. Węglińska
 • J. Węglińska
  J. Węglińska
 • J. Węglińska
  J. Węglińska
 • W. Adamczyk
  W. Adamczyk
 • W. Adamczyk
  W. Adamczyk
 • W. Adamczyk
  W. Adamczyk
 • W. Adamczyk
  W. Adamczyk
 • M. Bartkiewicz
  M. Bartkiewicz
 • M. Bartkiewicz
  M. Bartkiewicz
 • M. Bartkiewicz
  M. Bartkiewicz
 • M. Bartkiewicz
  M. Bartkiewicz
 • M. Grudzińska
  M. Grudzińska
 • M. Grudzińska
  M. Grudzińska
 • M. Grudzińska
  M. Grudzińska
 • M. Grudzińska
  M. Grudzińska
 • autor: P. Rogalska

Mińsk Mazowiecki na targach mieszkaniowych w Warszawie

https://www.mieszkaniowi.pl/targi/warszawa/

http://www.expoxxi.pl/events/126

 

Spotkanie z Marszałek Sejmu RP i Wiceministrem Obrony Narodowej

Burmistrz Marcin Jakubowski zaprasza na spotkanie z udziałem Marszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Wiceministra Obrony Narodowej Czesława Mroczka.

16 września b.r. (środa) godz. 9.00
sala kameralna MDK w Mińsku Mazowieckim (I piętro)

Tematy spotkania.

Aktualna polityka krajowa – bieżące sprawy

- Ustrój parlamentarny a referenda w kontekście bardzo niskiej frekwencji podczas ostatniego referendum.
- Sprawa przyjęcia uchodźców.
- Zakupy dla wojska i modernizacja armii

Sprawy lokalne

- Związek metropolitalny Mińska Mazowieckiego z Warszawą. Korzyści i zagrożenia dla stolicy.
- Związek kulturalny pomiędzy Warszawą a miastami podwarszawskimi.Połączenie komunikacyjne pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Warszawą.
- Tradycje polityczne i państwowe w rodzinie Pani Marszałek a sprawowany przez nią urząd.
Pytania publiczności. 

V Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych „WARKOT 2015”

W tegorocznej edycji WARKOT-u, która odbyła się 13 września, wzięło udział około 250 zabytkowych pojazdów. Zarejestrowano w biurze zlotu 140 automobili i 74 motocykle. Około 30 pojazdów uczestniczyło bez wpisu w ewidencji zlotowej. Doliczając do tej liczby pojazdy organizatorów oraz pojazdy, które przybyły na drugą część imprezy w miejscowości Ptaki, wszystkich pojazdów było ok. 300.

Wyróżniono właścicieli pojazdów i ich maszyny w następujących kategoriach:

I miejsce w konkursie elegancji  - Marcin Maculak autem Star z 1977 roku.

II miejsce w konkursie elegancji – Mateusz Zalewski – Gogomobile z 1966 roku

III miejsce w konkursie elegancji – Karol Czyż – Cadillac Fleetwood 1957

Najstarszy motocykl zlotu – Royal Enfield z 1942  własnośc Domonika Malesy.

Najstarsze auto – Ford Speedmaster z 1929 własność Krzysztofa Redesiuka

Najładniejszy polski motocykl – Junak M 10 z 1960. Adam Szpotański

Najładniejszy motocykl – Jawa 353 z 1958 własność Pawła Pałysy

Najładniejsze auto - Fiat 125p z 1974 Armina Kierylaka

Najlepiej Warkoczący motocykl – BMW R75/5 z 1974 Jacka Budkowskiego

Najlepiej Warkoczące auto – Syrena 104 z 1969 r. Bartosza Kupieckiego

Najciekawszy polski pojazd – Syrena 103 z 1964 Romana Mirkowskiego

Najciekawszy amerykański pojazd – Oldsmobile z 1960 Pawła Gągola

Najciekawszy brytyjski pojazd – Triumph Spitfire Martyny Filipiak

Najciekawszy niemiecki pojazd – Wanderer z 1938 Michała Ratyńskiego

Najciekawszy francuski pojazd – Citroen B11 z 1954 Artura Wojtasiewicza

Najciekawsze auto ciężarowe – Star 25 z 1972 Karola Dąbrowskiego

Amazonką Zlotu została Martyna Filipiak

 

W konkursach sprawnościowych, w których wzięły udział 23 automobile triumfowali:

W kategorii aut pre 45 – Dariusz Świniarski autem GAZ 67 z 1943

W kategorii aut pre 65 – Dariusz Chruścik autem Warszawa M20 z 1959

W kategorii aut post 65 – Janusz Kałaska autem VW Golf z 1983

 

Konkurs wolnej jazdy motocyklem wygrał Jakub Kaczmarczyk motocyklem Romet (motorynka) z 1989 roku.

Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych „Warkot” 2015 zorganizował Klub Dawnych Motocykli „Magnet” we współpracy z Muzeum Ziemi Mińskiej, Stowarzyszeniem Bikiniarze.pl i Biurem Rekonstrukcyjno-Technologicznym Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Impreza została dofinansowana ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki i była objęta Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego.

Piotr Wojdyga

FOTO NA STRONIE AUTOKULT.PL:

http://autokult.pl/26266,v-minski-zlot-pojazdow-zabytkowych-warkot-2015-galeria-zdjec

 

Mecz - MKS Mazovia - Czarni Węgrów

Informacje dot. programu "Umiem pływać"

Zawody Judo w Wesołej

Zawodnicy UKS Judo KONTRA  wzięli udział w  Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Młodziczek w judo w Wesołej w dniu 12 września

Osiągnęli następujące rezultaty:

Złote medale zdobyli Polkowska Aleksandra, 44kg, Kretowicz Jakub, 60kg, 2001r,

Srebrne medale zdobyły: Adamczyk Dominika, 57kg, Zalewska Wiktoria, 63kg,

Brązowy medal wywalczył Pszonka Patryk, 73kg.

Były to najwyżej punktowane zawody w sporcie w kategorii młodzików.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN
Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

Inauguracja kursu samoobrony

Inauguracja kursu samoobrony

"Bezpieczna i aktywna kobieta – JESIEŃ 2015"

14/09/2015, Mińsk Mazowiecki

 

W poniedziałek 14 września, w siedzibie Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON – DO, miała miejsce inauguracja jesiennej edycji kursu samoobrony dla kobiet pod nazwą „Bezpieczna i aktywna kobieta – JESIEŃ 2015". Kurs organizowany jest przez MKS TAEKWON-DO ze środków budżetu Miasta MIńsk Mazowiecki.

Bezpłatne zajęcia dla mińszczanek realizowane są w ramach wspierania zadania publicznego „Porządek i bezpieczeństwo publiczne” i będą się odbywać od września do grudnia.

Projekt „Bezpieczna i aktywna kobieta - JESIEŃ 2015” stanowi kolejny, piąty już sezon, zajęć z samoobrony dla pań, które zostały zapoczątkowane w 2012 roku.

Kurs podzielony jest na dwa panele tematyczne stanowiące całościowy systemem nauki - obronę przed przemocą poprzez praktyczną naukę metod samoobrony i zajęcia FITNESS.

Zajęcia z samoobrony poprowadzi Mistrz Jacek Łuniewski VII DAN wraz z asystentami - Iloną Wilk 1 KUP i Igorem Koczyrkiewiczem 1 KUP, natomiast zajęcia FITNESS będzie prowadził Jarosław Nowak.

Celem zajęć jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, utrwalenie wiadomości i umiejętności z zakresu postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz zachęcenie do aktywnego trybu życia poprzez zainteresowanie zajęciami sportowymi.

MKS TAEKWON-DO

 

Relacja z wernisażu w MZM

W piątkowy wieczór, 11 września Muzeum Ziemi Mińskiej dokonało otwarcia drugiej wystawy z cyklu „Kolekcjonerzy mińscy”, której tytuł brzmi „Współczesna rzeźba i malarstwo z kolekcji Pawła i Marzeny Wąsowskich”.

Autorami prezentowanych dzieł są wybitni polscy rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Paweł Goliszek oraz malarka Joanna Lorek. Dyrektor MZM Leszek Celej oświadczył, iż zebrane dzieła są tylko zapowiedzią mającej odbyć się w przyszłym roku wystawy pełnej kolekcji, w której posiadaniu jest mińszczanin – utalentowany architekt Paweł Wąsowski. Podczas wernisażu właściciel zbiorów opowiedział zgromadzonym gościom o początkach swojej pasji, zawiązanej z autorami prac przyjaźni oraz własnych doświadczeniach twórczych w ich pracowniach rzeźbiarskich. Z kolei  Artur Bogusławski, utalentowany pianista, uświetnił całe spotkanie oryginalnymi wariacjami jazzowymi popularnych melodii.

MZM zaprasza wszystkich miłośników sztuki do zwiedzania wystawy, która trwać będzie do 8 października 2015 r. w siedzibie muzeum przy ul. Okrzei 16.

MZM

Biegi Białych Kołnierzyków i jazda po kolejowej szynie

W niedzielę, 13 września na ul. Konstytucji  3 Maja przed Urzędem Miasta,odbył się IV Bieg Białych Kołnierzyków. W biegu tym mogą brać udział przedstawiciele miejskich instytucji, szkół, urzędów, stowarzyszeń, klubów sportowych i firm znajdujących się w powiecie mińskim, którzy w służbowych uniformach przebiegną wyznaczony dystans ok. 650 m. W tym roku w biegu uczestniczyli przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Studium Języków Obcych, Szlachetnej Paczki i Stowarzyszenia Biegacz Cegłów. W tym roku zabrakło sztafety kobiet. I miejsce w sztafecie mieszanej zajął Biegacz Cegłów, a I miejsce w sztafecie męskiej przypadło Panom z PWiK. Studium Języków Obcych wywalczyło puchar dla najlepiej przebranej drużyny. Organizatorami biegu byli: Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, Dyrektor Biegu Jerzy Nurek, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim oraz Klub Dawnych Motocykli „MAGNET”. 

Również w tym dniu podczas VII Kryterium Ulicznego im. Feliksa Rawskiego, Muzeum Ziemi Mińskiej zorganizowało Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w jeździe po szynie kolejowej. Ponad 20 śmiałków próbowało pokonać dystans 10 metrów rowerem po szynie rozłożonej przed Urzędem Miasta. Mimo, że kilku uczestników było bliskich zwycięstwa, nikomu nie udało się przejechać całego odcinka. Dlatego podobnie jak w roku ubiegłym, nie wyłoniono zwycięzcy. 

Monika Roguska, MZM

Szkolenia online Akademii PARP

Otwarcie ul. Sportowej po przebudowie

Wykonano gruntowny remont nawierzchni ulicy Sportowej wraz z odwodnieniem. Stara nawierzchnia chodników i jezdni zastąpiona została bezfazową kostką brukową na całej jej długości. Wydzielono chodnik, jezdnię i parkingi.

Grappler Night 2015

Funny Kids zaprasza

Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów

15 września odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim wraz ze wzbogaceniem oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury" realizowanego w terminie 19.05.2014r. – 31.08.2015r. w ramach Priorytetu VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji” Działania 6.1. „Kultura”  RPOWM 2007-2013. Całkowita wartość projektu 1.154.112,51 zł, kwota dofinansowania 717.516,45 zł. 

Głównym celem projektu była ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez wzrost dostępności do kultury oraz rozszerzenie i utrakcyjnienie oferty kulturalnej dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego i okolic. Poprawa stanu technicznego zabytkowego obiektu, jakim jest Pałac Dernałowiczów pozwala na jego lepsze wykorzystanie na działalność kulturalną. Wpłynie to na wzrost zainteresowania ofertą MDK zarówno ze strony mieszkańców naszego miasta jak również turystów odwiedzających Mińsk Mazowiecki.

W ramach projektu wykonano:

- prace renowacyjne polegające na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w budynku MDK,

- usunięto próg w drzwiach frontowych budynku i zakupiono schodołaz w celu likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych,

- zakupiono fortepian, cyfrowe pianino, przenośny projektor i ekran, rolety okienne,

- zamontowano 150 foteli w sali kameralnej.

Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie „Radość Trzeciego Wieku”, Gmina Mińsk Mazowiecki.

 

"Sprinterski dynamit V-MAXu"

W całym kraju, tak jak i w samym Mińsku Mazowieckim nie notowaliśmy dotąd takiego zainteresowania kolarstwem. Zapewne dzieje się tak za sprawą naszych narodowych mistrzów Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki. W opiniach wielu fachowców kolarstwo znów staje się naszą „dyscypliną narodową”. Nie da się ukryć, że oliwy do ognia dolewają zawodnicy Klubu Kolarskiego V-MAX działającego od sześciu lat przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W sezonie 2015 kolarze mińskiego V-MAXu na terenie całej Polski wielokrotnie udowadniali swój poziom, sięgając po spektakularne zwycięstwa.

W niedzielę 13 września 2015 r. podczas VII Kolarskiego Kryterium Ulicznego – „Memoriał Feliksa Rawskiego” rozgrywanego w centrum miasta, podopieczni trenera Jacka Tomkiewicza, również nie zawiedli licznej i żywiołowej mińskiej publiczności. Olbrzymi bęben, głośne trąby i wspaniały komentator dopełniali całości wielkiego kolarskiego karnawału. Między poszczególnymi wyścigami nie brakowało atrakcji również dla kibiców. Kolejny raz rozegrano konkurs jazdy po 10-metrowej szynie kolejowej. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz historycznych XIX-wiecznych bicykli. Sympatycznym obrazkiem była rywalizacja najmłodszych rowerzystów w wieku 2-6 lat, którzy dosiedli „rowerków biegowych”. Kolejny raz ruszyła też „Rowerowa RekreAKCJA” czyli runda honorowa biegnąca ulicami miasta. W tym momencie w mieszanym, kolorowym peletonie zobaczyliśmy obok siebie zarówno znakomitych gości, gospodarzy miasta, rodziny z dziećmi jak i kolarzy. Historycznym sportowym gestem, jak co roku, wypuszczono w górę gołębie.

Wszyscy jednak w napięciu oczekiwali głównych aktorów kolarskiego spektaklu. Kibice i fani ulicznego ścigania oraz fotoreporterzy zacierali ręce.

Zmagania na trudnej technicznie mińskiej pętli rozpoczęli najmłodsi zawodnicy walczący w prestiżowym cyklu Ligi Szosowej Mazowsza. W kategorii „Młodziczek” naszą liderką była Zuzia Sierhej, która w barwach V-MAXu ściga się na szosie dopiero od dwóch lat. Tego dnia walczyła bardzo dzielnie, jednak musiała zadowolić się drugim miejscem. W tej kategorii wiekowej olbrzymie zainteresowanie towarzyszyło zmaganiom chłopców. W Mińsku już od dwóch lat jest głośno o talencie Kuby Soszki, który w tym sezonie regularnie demoluje ogólnopolską konkurencję w szosowym peletonie. Kuba musiał samotnie powalczyć z wieloma mocnymi rywalami szczególnie z Łodzi i Warszawy – wiadomo było, że będzie uważnie pilnowany. Młodzik mińskiego MOSiRu podjął desperacką próbę 2-osobowej ucieczki, a sam finisz rozegrał już koncertowo, zdobywając pierwsze miejsce. Wśród zawodników w kategorii „Juniorów Młodszych” miłą niespodziankę sprawili Iza Wiercioch i Miłosz Gębarski stając na drugim stopniu podium.

Tuż przed wieczorem rozegrano dwa najważniejsze wyścigi kolarzy pełnoletnich. W wyścigu kategorii „Masters M-50” miński klub ma swojego asa Tomka Czyżkowskiego, który trzy tygodnie wcześniej w Mistrzostwach Świata „Masters” w austriackim St.Johan zdobył najlepsze z Polaków siódme miejsce.

Ponadto, Tomek w ogólnopolskim rankingu „Super Prestige” zajmuje drugie miejsce, więc oczekiwania wobec naszego „profesora kolarstwa” były oczywiste. Silny jak tur Czyżkowski załatwił sprawę w typowy dla siebie sposób. Dwuosobowa ucieczka z zawodnikiem Warszawskiego Klubu Kolarskiego, dała Tomkowi pierwsze miejsce w kategorii. W tym samym wyścigu walczyli też panowie z kategorii wiekowej „M-40” Janusz Sierhej i Jacek Tomkiewicz, którzy razem bardzo sprawnie kasowali wszelkie akcje głównej „grupy pościgowej”. Sytuacja była pod kontrolą i czekaliśmy na widowiskowy finisz z peletonu. W takich momentach nie zawodzi prezes V-MAXu Jacek Tomkiewicz, który zaatakował na końcowym sprincie, zapewniając sobie drugie miejsce w kategorii 40-latków.

Godzinę przed zmrokiem na linii startu stanęli zawodnicy w wieku 17-29 i 30-39 lat. Ten wyścig miał potwierdzić siłę i perfekcyjne zgranie taktyczne elity mińskiego klubu. Darek Kołakowski, Mateusz Mikulski i Krzysiek Kryczka byli wyraźnie skoncentrowani i bardzo zmotywowani. Długo trzymali w napięciu rozgrzaną publiczność i stało się jasnym, że kolejny raz tego dnia, wszystko rozstrzygnie się na końcowym finiszu dużej grupy. Pierwszy skoczył znakomity sprinter z Wołomina, ale dosłownie na ostatnich metrach dynamit w nogach naszego Darka Kołakowskiego eksplodował z jeszcze większą siłą. Ostatecznie Darek Kołakowski stanął na najwyższym stopniu podium, a Krzysiek Kryczka był trzeci.

„...teraz dopiero mogę powiedzieć, że jestem w pełni usatysfakcjonowany. Mieliśmy kapitalny sezon i bardzo chcieliśmy go zakończyć w wielkim stylu. Udało się to zrobić przed własną publicznością w Mińsku Mazowieckim. Obecnie V-MAX to ścisła krajowa czołówka, jednak dzisiaj widziałem jak bardzo są spięci, jak bardzo im zależy... Presja i stres to normalna rzecz w kolarstwie wyczynowym, ale mój zespół pokazał dzisiaj, że umie sobie z tym radzić...”. VII Kolarski Memoriał Feliksa Rawskiego był pokazem mistrzowskiej pracy organizatorów – Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Muzeum Ziemi Mińskiej i Klubu Kolarskiego V-MAX. Widowisko zgromadziło niespotykaną dotąd liczbę kibiców. Imprezę zaszczyciło swoją obecnością wielu zacnych gości m.in. władze miasta i powiatu mińskiego, weterani mińskiego kolarstwa, rodzina patrona mińskich kolarzy – Feliksa Rawskiego oraz wiele rodzin z dziećmi. Nie licząc sympatycznych maluchów na rowerkach biegowych w rywalizacji wzięło udział blisko 90 kolarzy, gdzie najstarszy zawodnik to rocznik 1935.

Tegoroczna mińska feta kolarska pokazała, że mamy w mieście prawdziwy profesjonalny klub, który potrafi dzisiaj walczyć i wygrywać z najlepszymi. Cieszy fakt, że przy okazji wielkiego wyczynowego ścigania, obok potrafią świetnie bawić się razem całe rodziny, goście i wszyscy pasjonaci dwóch kółek. Jak zaśpiewał Kuba Sienkiewicz: „ (...) rower jest wielce OK” i z tym się chyba wszyscy zgadzamy. Szczegółowe wyniki zawodów, zdjęcia i filmy można zobaczyć na www.vmaxkolarze.pl oraz na klubowej stronie FB.

Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych

Za nami pierwszy bieg z cyklu 2. Jesiennego Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych. Organizatorem imprezy, objętej honorowym patronatem burmistrza Marcina Jakubowskiego, jest Miński Klub Biegacza „Dreptak”. Na linii startu do pierwszy biegu 5 września stanęło 119 biegaczy (79 mężczyzn i 40 kobiet).

Na mecie biegu na wszystkich czekał gorący doping, smaczna drożdżówka, woda mineralna oraz orzeźwiający napój serwowany przez DietoStrefę. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Grupa Medyczna OSP Ładzyń oraz wolontariusze z ZHP „Mazowsze” Mińsk Mazowiecki. Impreza jest finansowana ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.
Podobnie jak w ubiegłym roku dopisała także pogoda. W biurze zawodów pozostało jeszcze kilkanaście nieodebranych pakietów startowych. Będą do odebrania w biurze zawodów w dniu drugiego biegu tj. 19 września. Ponadto w tym dniu będzie także możliwość zapisania się jeszcze do udziału w Grand Prix. Przypominamy, że aby zostać sklasyfikowanym w klasyfikacji końcowej Grand Prix, należy ukończy 3 z czterech biegów. Kolejny bieg już 19 września. Zapraszamy.

Informacja dot. przeciwdziałaniu przemocy

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

Oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie realizowane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Konstytucji 3-go Maja 16 w poniedziałki od godziny 18.00, w pokoju 205, II piętro. Zajęcia prowadzone są przez Panią Marię Albrechcińską - Oleksiuk.

Dyrektor MOPS

Nabór uczestników do projektu "Umiem Pływać"

Remont kasy w Urzędzie Miasta

INFORMACJA

Zawiadamiam,  że od dnia 23 września 2015 r. – na czas koniecznego remontu sali Nr 1 w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki – nie będzie czynna  Kasa Urzędu. Przewidywany termin zakończenia remontu – 16 października 2015 r. 

Wobec powyższego, regulowanie zobowiązań będzie możliwe jedynie za pośrednictwem rachunków bankowych:

- z tytułu podatków, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
i opłaty skarbowej – na indywidualne konta wskazane w otrzymanych decyzjach administracyjnych i zawiadomieniach o nadaniu nr konta lub na rachunek bankowy Nr 88 9226 0005 0024 4185 2000 0030,

- z tytułu pozostałych opłat należnych Miastu Mińsk Mazowiecki – na indywidualne konta lub na rachunek bankowy Nr 67 9226 0005 0024 4185 2000 0020.    

  

Mińsk Mazowiecki, 17.09.2015 r.                        

  Kierownik Referatu Dochodów

                                                                                              Krystyna Kulma

Kwiatowe plenery i nie tylko

W weekend 12-13 września do Mińska zawitało ponad 20 czołowych florystów z całej Polski - Gdańska, Gdyni,  Białegostoku, Kielc, Krakowa, Wieliczki, Siedlec, Warszawy i oczywiście Mińska Mazowieckiego. Wszystko to za sprawą Pierwszych Mińskich Kwiatowych Plenerów, zorganizowanych przez lokalnych florystów z Viro s.c. przy  współpracy z MDK i polskiekwiaciarnie.pl.

Już od sobotniego popołudnia zaproszeni goście tworzyli kwiatowe dzieła sztuki pokazując ogromny zakres współczesnej florystyki. Z kwiatów, roślin, metalu, drewna i innych materiałów stworzyli przestrzenne rzeźby, dekoracje przedmiotów codziennego użytku, kwiatowe scenerie czy fantazyjne bukiety Dziedziniec przed pałacem Dernałowiczów stał się przez dwa dni ogrodem jak z bajki. Oglądający mogli podpatrywać warsztat pracy florystów, ich sposoby kompozycji i dobory odpowiedniego asortymentu a na koniec ostateczną postać kwiatowej formy.

O ile dorośli zachwycali się dużymi aranżacjami kwiatowymi o tyle wśród najmłodszych największą popularnością cieszyły się warsztaty florystyczne. Dzieci pod okiem specjalistów  miały możliwość stworzenia własnej kompozycji w formie koszyczka kwiatowego, który mogły z dumą zanieść do domu lub obdarować nim najbliższych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również wspólne tworzenie kwiatowej ścianki z logo MDK. Każdy mógł dołączyć własny kwiat i z satysfakcją poczuć się współtwórcą ostatecznego dzieła.

 Wśród zwiedzających Kwiatowe Plenery ogromną ciekawość wzbudził pokaz wiązanek ślubnych, prezentowanych przez modelki. Jak można było zobaczyć wyobraźnia florystów często zaskakiwała oglądających. Wśród nowoczesnych bukietów dominowały połączenia metalu z materiałem roślinnym lub kwiaty układane na różnego rodzaju konstrukcjach. Tradycjonaliści z pewnością bardziej gustowali w bukietach wiosennych typu kwiatowa łąka czy finezyjnym połączeniu wielu gatunków kwiatów, w tym popularnych róż.                                

O godzinie 16.00 ruszył długo oczekiwany przez widzów charytatywny bieg w sukniach ślubnych "Uciekająca Panna Młoda". Bieg został zorganizowany aby pozyskać środki finansowe na leczenie Filipka. Panie w sukniach ślubnych zbierały się na placu przed pałacem na długo przed startem. Ilość widzów rosła z minuty na minutę aby przed startem zapełnić całe okolice fontanny. Do zawodów przystąpiło ponad 60 pań, które miały do przebiegnięcia 1 km na trasie po parku wokół Pałacu. Pierwsza na metę wbiegła Magdalena Uzarska, za nią Agnieszka Nowosielska i Elwira Pachacz. Tu na wszystkie uczestniczki czekał  przygotowany dla nich przepyszny tort i gromkie owacje kibiców.

Po biegu Burmistrz Marcin Jakubowski wraz z organizatorem Rafałem Walewskim-Ogrodnik wręczyli nagrody dla zwyciężczyń oraz rozlosowali upominki wśród pozostałych uczestniczek.

Nagrodzeni zostali także floryści, którzy z rąk Burmistrza otrzymali nagrody za najciekawsze i najładniejsze formy kwiatowe.

Na koniec organizatorzy wraz z Burmistrzem Marcinem Jakubowskim podziękowali forystom za przybycie i stworzone dzieła oraz zapowiedzieli wspólnie, że za rok Kwiatowe Plenery będą miały kolejną odsłonę i staną się mińską imprezą cykliczną. Zapraszamy już dziś!

Ogromne podziękowania dla:

 Sponsorów wydarzenia, firm: Rotrans, Inter Sano, Euro-School, BGŻ BNP Paribas, Twój Salon, JMP, Blanca Direct, Firma Paradowskich, Avangarden, CartPoland, MOSiR, MZM, KH ZHP.

Darczyńców i Fundatorów nagród biegowych: Fit Lady, Dwa Młyny, Peggy Sage, Bona Dea, Przedszkole Miejskie nr 4 ,Astra-Video, Toy Planet, Medizon, Delikatesy Amela.

Ludzi o wielkim sercu, wśród nich:  Paulina Goebel, Ola Wicik- Kowalczyk, Pani Teresa Wojciechowska, Pani Bogusia, i wielu, wielu innych. Serdecznie dziękujemy!

Tekst: Izabella Walewska-Ogrodnik

 

Zakończ sezon z Mińską Grupą Rowerową

Ruszyliśmy wielką inauguracją w kwietniu tego roku, a teraz przyszedł czas na zimowe zawieszenie naszych inicjatyw. Bardzo cieszymy się, że wspólnie kręciliśmy w deszcz, w upał, a nawet w silne wiatry czy przymrozki. Utworzyła się wspaniała grupa rowerowych zapaleńców, gotowych poświęcać swój czas na wspólne przejazdy.

W planie mamy m.in. ognisko - po więcej szczegółów zapraszamy do poniższego artykułu:

http://minskagruparowerowa.pl/artykuly/aktualnosci/100-zakonczenie-sezonu-2015-z-mgr

2 Jesienne Grand Prix w Biegach Przełajowych

19 września (sobota) przy słonecznej pogodzie odbył się kolejny bieg z cyklu 2 Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych, którego organizatorem jest Miński Klub Biegacza Dreptak.

Na starcie do biegu poprzedzonego rozgrzewką poprowadzoną przez instruktorów ze Studia Fit&Joy stanęła 113 osobowa grupa amatorów i pasjonatów kameralnych biegów przełajowych. Punktualnie o godzinie 10:00 z bieżni stadionu MOSiR wystartowali biegacze do kolejnej porcji biegowych zmagań. Mężczyźni mieli do pokonania malowniczą trasę biegnącą przez lasy leśnictwa Stankowizna o długości około 10.2 km, natomiast kobiety 6.5 km. Zwycięzcą drugiej odsłony tegorocznego cyklu Grand Prix został Maciej Badurek, który z wynikiem 34:20 ustanowił nowy rekord męskiej trasy Grand Prix. Wśród kobiet najszybciej finiszowała Kasia Kulma-Truszczyńska reprezentująca MKB Dreptak. Zwycięzcy otrzymali talony do salonu sportowego Fansport oraz upominki ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim.

Dla wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek oraz pyszna lemoniada serwowana przez firmę DietoStrefa. Bardzo cieszy nas fakt, że Jesienne Grand Prix organizowane przez MKB Dreptak spotyka się z tak ciepłym odbiorem i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród amatorów leśnych ścieżek biegowych.

Tym razem gorące podziękowania należą się Grupie Medycznej z OSP Ładzyń, która dziś musiała interweniować. Jedna z uczestniczek biegu zemdlała w okolicy „najstarszej sosny” ale dzięki szybkiej i sprawnej organizacji pomoc medyczna została udzielona na czas.

Obecnie po dwóch biegach Grand Prix sklasyfikowanych jest 145 biegaczy. Kolejna odsłona Grand Prix już 03 października. Zapraszamy już dziś.

 

 

XIII Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach

19 września w Liceum im. Polskiej Macierzy Szklonej zostały rozegrane XIII Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach. W zawodach wzięło udział 50 zawodników z Polski i Ukrainy.

Poziom zawodów był bardzo wysoki - na liście startowej znalazło się liczne grono utytułowanych zawodników. Wśród nich między innymi: arcymistrz, mistrz międzynarodowy, były mistrz Polski, dwóch mistrzów krajowych, jedna mistrzyni Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i trzech kandydatów na mistrza.

Honorowy patronat nad turniejem objęli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Poseł Czesław Mroczek oraz tradycyjnie Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski.

W ceremonii otwarcia turnieju wzięli udział: Poseł Czesław Mroczek, Diana Rokicka – Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, Katarzyna Rosochacka – Wicedyrektor Liceum i Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim oraz członkowie Zarządu Mińskiego Towarzystwa Szachowego: Adam Banasiak, Andrzej Koseski, Krzysztof Parol i Maria Suliborska.

Walka o czołowe lokaty trwała do ostatnich posunięć, trzech zawodników zdobyło po 7 punktów, kolejnych czterech po 6,5 punktów. O kolejności zdecydowało wartościowanie pomocnicze. Drugi raz z rzędu Mistrzem Mińska Mazowieckiego został mistrz międzynarodowy Jan Adamski reprezentujący Polonię Warszawa, drugie miejsce zajął arcymistrz Bartłomiej Heberla z klubu Baszta Żnin, a trzecie - Patryk Chylewski z Laury Chylice. 

Wśród mieszkańców Mińska Mazowieckiego najlepszy wynik osiągnął Jakub Suliborski, wyprzedzając Sławomira Ołowskiego i Polę Parol. W klasyfikacji juniorów zwyciężył Patryk Chylewski przed Igorem Kowalskim i Polą Parol, natomiast wśród juniorów młodszych Szymon Skawiński przed Michałem Słoniewskim i Jan Wangratem. W kategorii kobiet zwyciężyła Klaudia Wiśniowska, drugie miejsce zajęła Pola Parol, a trzecie Monika Rykała.

Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, medale i nagrody, które zostały ufundowane przez: Sekretarza Stanu w Ministerstwie Narodowym Czesława Mroczka, Burmistrza Mińska Mazowieckiego Marcina Jakubowskiego, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim, Niepubliczne Przedszkole Funny Kids w Mińsku Mazowieckim i Mińskie Towarzystwo Szachowe.

Organizatorzy dziękują sponsorom a także Dyrekcji Liceum i Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim za udostępnienie sali gry.

W opinii zawodników i zaproszonych gości zawody były bardzo dobrze zorganizowane. Przebiegły w miłej i sportowej atmosferze. Ta udana Impreza sportowa niewątpliwie przyczyni się do dalszej popularyzacji szachów w środowiskach miasta oraz umacniania pozycji mińskich szachów na sportowej mapie Polski.

Do zobaczenia za rok na kolejnych Mistrzostwach Mińska, a już dziś serdecznie zapraszamy na najbliższy turniej szachowy – Mistrzostwa Mińskiego Towarzystwa Szachowego – Memoriał Krzysztofa Kopczyńskiego, który odbędzie się 18.10.2015r., w Zespole Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim.

fot. z arch. MTSz

Judo na podium

W Kowali koło Radomia w dniu 19 września odbył się Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzików w judo. Reprezentanci UKS Judo KONTRA zdobyli 4 medale.

W kategorii Dzieci, rocznik 2003-2004, Krystian Adamczyk zdobył złoty medal.
W kategorii Młodziczek, rocznik 2001 - 2002,  srebrne medale zdobyły: Aleksandra Polkowska i Wiktoria Zalewska. W kategorii Dzieci Młodszych, rocznik 2007 - 2008,  brązowy medal zdobył Piotr Marczak.

 

Zdzisław Wiącek

Trener Judo II klasy, III DAN

Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

 

Mów śmiało! MIŃSKA AKADEMIA KRASOMÓWCÓW

...przygotowuje do udziału w Konkursie Krasomówczym dla Dzieci i Młodzieży - edycja 2015 .

08 października, w auli Zespołu Szkół Miejskich nr 2 przy ul Siennickiej 17, w Gimnazjum Mieskim nr 3 po raz dziewiętnasty w mieście odbędzie Konkurs Krasomówczy dla Dzieci i Młodzieży. Impreza jest przygotowywana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Konkurs łączy dwie idee: doskonali umiejętność pięknego posługiwania się w mówieniu językiem polskim i zachęca do zainteresowania się historią i kulturą regionu, przyrodą, ekologią, bo taka może być tematyka wystąpień. W tegorocznej edycji szczególnie polecane tematy do prezentowania to opowieści o tematyce przyrodniczej, związanej z pięknem, ochroną i osobliwościami lasów. Każdego, kto lubi występować i ma do opowiedzenia coś ciekawego o naszym mieście i regionie, organizatorzy zapraszają na spotkania organizacyjne i warsztaty.

Zajęcia warsztatowe przygotowujące do udziału w konkursie 24 września i 1, i 2, 5 października w siedzibie Harcerskiego Klubu Turystycznego PTTK w Mińsku Mazowieckim przy ul .Topolowej 24 ( harcówka). Zajęcia mają charakter otwarty, organizatorzy zapraszają zainteresowanych uczniów. Informacje o konkursie na stronie; www.pttk-minsk.com i na facebooku.

Warsztaty poprowadzi: Joanna Janicka. Tel. 609 100 892. e mail. pttk@onet.pl ( opr. pttk) 

Wystawa Krzysztofa Jagodzińskiego w MZM

Krzysztof Jagodziński – rocznik 1954. Pochodzi z Warszawy. Stolicę opuścił kilkanaście lat temu i zamieszkał w Chmielewie, w gminie Mińsk Mazowiecki. Uwielbia przyrodę, wiejski krajobraz. Lubi pracować wokół domu i w domu. Własnoręcznie tworzy dekoracyjne przedmioty z materiałów uważanych powszechnie za odpady: z tektury, z kapsli, z drewnianych listewek od skrzynek po owocach. Postawił na swoisty recykling. Artrecykling. Własnoręcznie wykonuje różne zdobienia, obrazy, nadając chmielewskiej sadybie indywidualny a zarazem niepowtarzalny chrakter.

Do malowania, a raczej rysowania na kartonach, wykorzystuje zwyczajne kredki i farby. Opisuje otaczajacy świat, ludzi, obrazuje własne stany uczuciowe, nastroje. To są gry wyobraźni, harce własnego ja i mocowanie się z niemocą. Geometryczny przyrząd do wykreślania linii- Krzywik- władca obrazów- sprawia,że gada dziad do obrazu.

Pierwsza wystawa prac plastycznych zatytułowana Wizje Przewizje miała miejsce we wrześniu 2013 r., w Muzeum Ziemi Mińskiej. Artrecykling zaprezentował w Miejskim Domu Kultury. Następnie wystawiał prace na wernisażach artystów w Rudnie koło Kołbieli (2013, 2015). Od tego czasu przeprowadził w Chmielewie liczne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. W czerwcu 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowiecim, podczas odsłaniania gwiazdy Janusza Głowackiego w powstającej w mieście Alei Gwiazd Literatury, nagrodziła ilustrację (I miejsce w konkursie) do opowiadania Polowanie na muchy.

Joanna Janicka

Relacja Sylwii z rejsu "Szkoły pod Żaglami"

„Naszym pierwszym portem były Szetlandy, a dokładnie Lervick. Cala załoga po zejściu na ląd „kołysała się” raz na prawo, raz na lewo (to efekt pierwszych 8 dni spędzonych na Morzu Północnym). Na wyspie Wikingów spędziliśmy dwa dni, które przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta i okolic oraz uzupełnienie naszych prywatnych zapasów m.in. słodyczy. Był to też czas, kiedy po tak długiej przerwie mogliśmy skontaktować sie z rodzicami i przyjaciółmi. Obowiązkowym celem każdego z nas był również pobyt w bibliotece, gdzie w końcu mogliśmy skorzystać z internetu.

Po tych krótkich,  jak to mówi nasz kapitan, „wakacjach”, wróciliśmy na morze. Choroba morska nie była już tak dokuczliwa jak wcześniej (powracała tylko chwilami). Codziennie odbywały sie lekcje, podczas których każdy z nas czekał tylko na alarm „do żagli!”. Dodatkowo w dzień i w nocy pełnimy wg wcześniej ustalonego grafiku 4-godzinne wachty: nawigacyjna, bosmańska i kambuzowa. Cały wolny czas przeznaczamy na sen (tego tutaj jest zawsze za mało), każde 5 minut jest dla nas ważne.

Warunki pogodowe były bardzo dobre, ponieważ wiał mocny wiatr od rufy. W niecałe 2 tygodnie pokonaliśmy prawie 1800 mil morskich. Po tych kilkunastu dniach szalonej żeglugi dopłynęliśmy do kolejnego portu - Vigo, do Hiszpanii. Dla wszystkich był to czas odpoczynku od codziennych zajęć. Wspólnie zwiedzaliśmy/ odwiedzaliśmy każdy ciekawy zakątek  miasta oraz staraliśmy się jeść rzeczy, których brakuje nam na statku. Następnego wieczoru wyszliśmy na ocean. Po jednym dniu szkoły i obowiązków naszym oczom ukazał sie kolejny port, to Portugalia. Zakotwiczyliśmy przy portugalskiej keji w Porto. Pojawiliśmy się tam, aby pożegnać polskiego żeglarza Tomasza Cichockiego, który wypływał w naszej asyście na rejs dookoła świata. Była to również dobra okazja by odwiedzić kolejne warte zobaczenia miejsce.

Następne porty to Cascais niedaleko Lisbony i archipelag Madera…”

Sylwia Stupnicka

Mecz Mazovia Mińsk Mazowiecki - Wisła II Płock

Mecz Polska - Jakucja w warcabach 100-polowych

W dniu 8 września w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim oraz dzień później w Markach odbył się mecz Polska – Jakucja w warcabach stupolowych. W 10-osobowym składzie reprezentacji naszego kraju znalazło się dwoje zawodników klubu MKS Mazovia Mińsk Maz. Marta Stangret oraz Łukasz Kosobudzki. Niestety nasza reprezentacja uległa 13:27 bardzo silnej Jakucji, której zawodnicy są dużo wyżej notowani w światowym rankingu warcabowym.

Wtorkowa część meczu odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego.

Zjazd absolwentów ZSE

W tym roku Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim obchodzi jubileusz 95-lecia.

Serdecznie zapraszamy absolwentów do udziału w zjeździe i balu 17.10.2015 r.

Szczegóły na stronie:

http://zsemm.edu.pl

 

Nowe warsztaty w MDK

Spektakl "Muzyka o Małym Księciu"

Muzyka o Małym Księciu

wg. Antoine de Saint-Exupery

         Ten spektakl jest dla małych i dużych widzów. Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, chociaż  niewielu z nich o tym pamięta.

         Dlatego Mały Książę jest z nami po to, żebyśmy mogli zobaczyć co jest najważniejsze, czego nie da się zobaczyć gołym okiem, żebyśmy usłyszeli swoim sercem historię o Małym Księciu który spadł z nieba… Jednak był zbyt mały  żeby móc zrozumieć tyle sprzeczności.

         Twórcy spektaklu stworzyli swą historię i muzykę, żeby  opowiedzieć jak i dlaczego powstała książka Exupery,ego Mały Książę. I dlaczego jest ona taka ważna.

         Zapraszamy do obejrzenia historii i posłuchania magicznej muzyki zespołu SUNDARAM grającego muzykę instrumentalną własnej kompozycji:

 

Mariusz Żółkiewka – gitara solowa, kompozytor

Wojciech Ruciński - gitara basowa

Dariusz Świechowski –perkusja

Ani Polarusz –  scenariusz, reżyseria, marionetki, wykonanie aktorskie

27 września 2015, godz. 12.30 - bilet wstępu 10 zł (jeden opiekun wstęp gratis)

Wernisaż Szkoła Paryska w MDK

Ecole de Paris określenie grupy artystów obcego pochodzenia, związanych z dzielnicą Montparnasse w latach ok. 1905-1939, przybyłych do Paryża w dużej mierze z Europy Środkowej. Na wystawię będzie można zobaczyć prace takich artystów jak Roman Kramsztyk, Maurycy Blond, Henryk Hayden, Roman Fedkowicz, Henryk Epstein, Leopold Gottlieb, Artur Markowicz czy Jan Wacław Zawadowski.

 

IX Sejmik Szkół Karpackich

Gimnazjum Miejskie nr 1 organizuje ogólnopolski zjazd przedstawicieli szkół noszących imię gen. Władysława Andersa i Bohaterów Monte Cassino pod nazwą IX Sejmik Szkół Karpackich. Gościem specjalnym zjazdu będzie córka Patrona Szkoły pani Anna Maria Anders.

        Serdecznie zapraszamy 25. września o godz. 18.00 (piątek) na spotkanie integracyjne oraz 27. września o godz. 8.30 (niedziela) na Mszę św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół w kościele pw. św. Antoniego z Padwy.

dyrekcja szkoły

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską

Lektura najnowszej książki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk pt. „Kalendarze” przypomina, że życie jest wielkim darem, a z pozoru zwyczajne dni mogą przynieść niespodziewane emocje i wiele radości. Niebawem, bo już 5 października, o godz. 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z autorką. Wspólnie wyruszymy w  sentymentalną podróż do dobrze znanego lokalnym czytelnikom miasta – do Mińska Mazowieckiego sprzed lat, widzianego oczami małej dziewczynki, do nostalgicznych opisów dawnego miejskiego krajobrazu i ludzi, których wspomnienie u wielu z nas wywołuje uśmiech na twarzy. Zapraszamy!

"Dziękujemy za Wolność"

Ćwiczenia z zarzadząnia kryzysowego i obronności

        Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mińsku Mazowieckim informuje, że dnia 25 września 2015 roku na terenie gminy Jakubów przeprowadzone zostanie – powiatowo-gminne ćwiczenie pk. „Mistów 2015”, z zakresu zarządzania kryzysowego i obronności organizowane we współdziałaniu z Gminą Jakubów, powiatowymi służbami i strażami, Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu Gminy Jakubów.
        Tematem ćwiczenia jest: „Rola i zadania samorządu terytorialnego w wykonywaniu zadań obronnych oraz doskonalenie współdziałania i wymiany informacji pomiędzy elementami systemu zarządzania kryzysowego szczebla samorządowego a służbami, inspekcjami i strażami w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi”.
        Etap praktyczny ćwiczenia odbędzie się na terenie Gminy Jakubów od godz. 9.30. Założeniem ćwiczenia jest atak terrorystyczny na Urząd Gminy w Jakubowie oraz wypadek i pożar cysterny przewożącej olej napędowy w pobliżu Szkoły Podstawowej w Mistowie.
 

Dyżurny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Mińsku Mazowieckim
Michał Rokicki

Asystent Podatnika - spotkanie informacyjne

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla podatników

Na sprzątanie przyszedł czas…  

Akcja „Sprzątanie Świata” to międzynarodowa kampania, która odbywa się w trzeci weekend września, począwszy od roku 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia, a patronami honorowymi są m.in. Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej i Minister Gospodarki. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. Sprzątanie Świata polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do jego składowania.

Podobnie jak w latach poprzednich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim przyłączyli się do tego przedsięwzięcia. W ramach tegorocznej kampanii  zwracano uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Tegoroczna edycja kampanii ruszyła pod hasłem „Wyprawa – poprawa”.  

Sobotni poranek 19 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od wysłuchania ogólnych informacji nt. historii akcji, jak również o śmieciach, ich rozkładzie oraz o recyklingu. Następnie wyposażeni w gumowe rękawiczki i foliowe worki na odpady,  pod opieką wychowawców ruszyli w teren. Okolice, porządkowaniem których zajęli się wychowankowie SP 6, to ul. Staszica, ul Stankowizna, teren wokół stacji PKP, PKS, pobliski las oraz ul. Mrozowska, ul. Dźwigowa, ul. Sportowa i teren wokół hipermarketu Kaufland.    

Uczniowie poinformowani, czym jest segregacja odpadów oraz recykling i że prowadzą one  do zachowania nieodnawialnych zasobów Ziemi, a od ich obecności z kolei zależy przetrwanie wielu gatunków flory i fauny, świadomie wzięli udział w tym przedsięwzięciu.  Najważniejszym celem tej międzynarodowej akcji jest jednak wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, począwszy od wpajania prawidłowych postaw proekologicznych najmłodszemu pokoleniu.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wyrzucanie nawet pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety. Widząc porzucone w lesie czy na ulicy butelki czy puszki uczniowie zastanawiali się nad swoją postawą w życiu codziennym. Ochrona środowiska polega na konkretnych działaniach. Zadaniem towarzyszącym tegorocznej akcji było zwrócenie uwagi na dzikie wysypiska, zalegające na poboczach ulic śmieci oraz  brakujące kosze na śmieci.

Wychowankom i pracownikom naszej szkoły nie jest obojętny los i wygląd przestrzeni, którą zamieszkują. Udział w akcji „Sprzątanie Świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na otoczenie. Wszystkim zależy na czystym środowisku. Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje. (R.Ingersollwisku).  Mamy nadzieję, że za rok będzie śmieci mniej. Nagrodą dla uczniów za udział w akcji była zabawa na szkolnym placu zabaw.

Bożena Swatko
fot. z arch. SP6

 

UKS PROBASKET w czeskim Krnov

UKS PROBASKET rocznik 2002 w dniach 11-13 września uczestniczył w Międzynarodowym Turnieju w Czeskim Krnovie. Chłopcy po dobrze przepracowanym obozie sportowym w Puńsku i wielu sparingach m.in. z Litewskimi drużynami, pojechali powalczyć o najlepszą lokatę w turnieju.

Zmotywowani, zaczęli turniej rewelacyjnie, rozgramiając czeski zespół SK BRUNTAL 71-28, już po pierwszej kwarcie nie pozostawiając złudzeń, kto zdominuje ten mecz. W kolejnej rozgrywce spotkaliśmy się z silnym zespołem MOSM BYTOM i niestety początek meczu nie był udany, należało zmienić obronę po pierwszej kwarcie z pressingu na krycie, z podwajaniem w obszarze 3 punktów, co przyniosło oczekiwany efekt. Mecz był niezwykle zacięty i z 13. punktowej przewagi Bytomia odrobiliśmy straty. Pod koniec czwartej kwarty prowadząc 7 punktami. Zabrakło trochę koncentracji i popełniliśmy proste straty, które przeciwnicy zamienili na punkty, trafiając dwa rzuty za 3 punkty w dwóch akcjach z rzędu. W ostatnich sekundach popełniliśmy faul, po którym przeciwnicy zdobyli 1 punkt, a ostatniej akcji, na którą mieliśmy 8 sekund nie wykorzystaliśmy. I w regulaminowym czasie był remis. W dogrywce lepsi okazali się Bytomianie, przegraliśmy mecz, którego byliśmy faworytami. Trener Bytomia przyznał, że gdybyśmy spotkali się nie pierwszego dnia turnieju, a drugiego lub trzeciego nie wygrałby tego meczu.

W kolejnych meczach zmietliśmy pozostałe drużyny z parkietu: BASKETBALL TJ SVITAVY przegrali 89-29, TÓJKA ŻYRARDÓW 62-18 i na koniec drużyna gospodarza i naszego miasta bliźniaczego BK LOKOMOTIV KRNOV 61-27 (tu trzeba zaznaczyć że rok temu wygraliśmy z drużyną Krnova tylko 1 pkt w ostatnich sekundach meczu o trzecie miejsce). Trenerzy LOKOMOTIVU KRNOV nie mogli się nadziwić jak w rok można było zrobić taki postęp. Odpowiedź jest prosta: bardzo dużo wyjazdów na turnieje zagraniczne, międzynarodowe, krajowe, na których zdobyliśmy potrzebne doświadczenie oraz mnóstwo pracy którą chłopaki wykonują na treningach (reszty kart nie będziemy odkrywać).

Koniec końców, progres jest widoczny, w tym roku przywozimy tylko II miejsce z Międzynarodowego Turnieju w Czeskim Krnovie. Naszym najlepszym zawodnikiem w tym turnieju był Jakub Siedlikowski natomiast na bardzo duże wyróżnienie zasługuje Kacper Skup który na boisku był „wszędzie” – walczył na atakowanych tablicach, agresywnie atakował, rewelacyjnie bronił w polu i pod koszem, bardzo duże brawa dla Kacpra. Reszta chłopców również grała dobrze i zasługuje na pochwałę. W przyszłym roku na turniej jedziemy po I miejsce. 

Tomasz Wicik, fot. z arch. UKS PROBASKET

Kierunek – Podlasie z TPMM

Odwiedziny w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu będą ostatnim (?) punktem październikowego objazdu historyczno - turystycznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Zanim wycieczkowicze osiągną swoje zamierzenie odwiedzą jeszcze kilka ciekawych miejscowości. Zaliczyć do nich można Dobre (Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki), Starąwieś (pałac fundacji Bogusława Radziwiłła), Miedzną (kościół parafialny, zajazd), Sterdyń (pałac Ossolińskich), Ceranów (pałac Górskich, kościół parafialny) i Zuzelę (Muzeum Lat Dziecięcych Stefana Kardynała Wyszyńskiego). Koszt udziału w wycieczce wynosi 50 złotych (w tym bilety do muzeów, usługi przewodnickie, ubezpieczenie NW, wynajem autokaru). Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com), telefoniczną (tel. 512 517 774), osobistą (dyżur TPMM - wtorek 17.00-19.00). Wycieczka odbędzie się w sobotę, 3 października. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!!!

W rocznicę śmierci Honorowych Obywateli Miasta

W sierpniu minęła 4. rocznica śmierci ks. Jana Sikory oraz 10. rocznica śmierci Tadeusza Chróścielewskiego - Honorowych Obywateli Miasta Mińsk Mazowiecki.

Ks. Jan Sikora w czasie okupacji uczył się na tajnych kompletach w mińskim gimnazjum, zdając później do Liceum Humanistycznego.Trafił do konspiracji i został członkiem Szarych Szeregów. Był wieloletnim proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki otrzymał w 1996 roku.

Tadeusz Chróścielewski był poetą, prozaikiem i tłumaczem. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki otrzymał w 1971 roku. Spoczął na cmentarzu na Radogoszczu w Łodzi.

We wrześniu wspominamy innych Honorowych Obywateli Miasta - ppłk. Witolda Szaniawskiego, Henryka Gąsowskiego i Józefa Skrzyneckiego.

Ppłk Witold Szaniawski był rotmistrzem 7. Pułku Ułanów Lubelskich, działaczem konspiracyjnym, dowódcą dywizjonu 7. Pułku Ułanów AK o kryptonimie „Jeleń”.

Henryk Gąsowski  (pseudonim „Kadet”) był żołnierzem partyzantki AK, więźniem KL Auschwitz, członkiem honorowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).

Józef Skrzynecki był synem Mariana Skrzyneckiego, ostatniego dowódcy 7. Pułku Ułanów Lubelskich oraz bratem współtwórcy kabaretu Piwnica Pod Baranami – Piotra Skrzyneckiego. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Uczestnik akcji Burza obwodu „Mewa – Kamień”.

Upamiętniając Honorowych Obywateli Miasta, burmistrz Marcin Jakubowski złożył w imieniu mieszkańców Mińska Mazowieckiego wiązanki na grobach tych wybitnych postaci.

 

 • autor: A.Cichoń

Trójbój Rakietkowy MOSiR

Od kilku lat dochodzi do walki na rakiety na sportowym obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Wyszyńskiego 56. Dokładnie rzecz biorąc orężem są rakiety tenisowe oraz rakietki do tenisa stołowego i badmintona. Zawody polegają na rywalizacji jednocześnie w tych trzech konkurencjach, a zwiększająca się z roku na rok frekwencja świadczy o coraz większej liczbie zawodników tak wszechstronnych, aby podjąć się tego wyzwania.

Na ostatni turniej, rozegrany w kwietniu tego roku, zgłosiło się ponad 30 zawodników. W tym roku turniej odbędzie się 11 października, a konieczność rozegrania go w ciągu jednego dnia nakłada na organizatorów obowiązek limitowania zawodników. W związku z tym nie możecie zwlekać i już od 8.30 zapraszamy do nas… Wspaniała atmosfera i emocje – gwarantowane.

MOSiR 

Uwielbienie z Afryką - czuwanie przed ŚDM

Światowe Dni Młodzieży już niebawem! Zapraszamy wszystkich na czuwanie ŚDM, które poprowadzi zespół z Wybrzeża Kości Słoniowej CLARET GOSPEL. 
***
Czuwanie rozpocznie się 27 września o godzinie 19:00 w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim.

ZAPRASZAMY!!

Bliscy i oddaleni

                ... można nawet zabłądzić lecz po drugiej stronie
                   nasze drogi pocięte schodzą się z powrotem...
                       ks. Jan Twardowski, Bliscy i oddaleni

Polska -  "Po lin" - "tutaj odpoczniesz". Wedle legendy uciekający przed prześladowaniami średniowieczni Żydzi otrzymali od Boga wskazówkę, gdzie mogą się osiedlić. To Polska miała stać się na długie lata ich bezpieczną przestrzenią. Dziś chcemy o tym przypomnieć. Dać znak, że nadal tak jest.

16 i 17 października 2015r. zapraszamy mieszkańców Mińska Mazowieckiego i gości na pierwsze w naszym mieście Dni Kultury Żydowskiej.

Przez setki lat charakter naszego miasta współtworzyła społeczność żydowska. Żydzi tu żyli, pracowali i rozwijali swoją kulturę. Ten wspólny czas przekreśliły dramatyczne wydarzenia historyczne,  ale przecież nie zdołały wymazać z pamięci ludzkiej obecności naszych sąsiadów. W Mińsku coraz częściej poprzez różne inicjatywy społeczne wydobywa się z zapomnienia tamtą współobecność. Tym razem grupa społecznych organizatorów, skupiająca nauczycieli i pracowników instytucji publicznych, chciałaby zaprosić mieszkańców miasta do dwudniowego spotkania z kulturą żydowską pod hasłem "Bliscy i oddaleni".  Kulturą bliską ze względu na tysiącletnią wspólną historię, ale oddaloną przez politykę. A przecież nierozerwalnie z nami splecioną. Warto więc zachęcać do jej poznawania i przybliżania. Fraza z wiersza ks. Jana Twardowskiego niech patronuje naszemu zbliżeniu.

W piątek 16 października zapraszamy na skwerek na pl. Kilińskiego nieopodal biblioteki miejskiej na wspólne czytanie literatury pisarzy i poetów polskich żydowskiego pochodzenia, jak i współczesnych pisarzy izraelskich. Poprowadzą je uczniowie mińskich szkół. W ten dzień sala konferencyjna biblioteki zamieni się w przestrzeń wystawową, w której my, współcześni mieszkańcy miasta, będziemy mieli okazję spotkać się z przedwojennym światem mińskich żydów. Oficjalne otwarcie wystawy i Dni Kultury Żydowskiej nastąpi o godz. 18.30. Wtedy też o wystawie opowie Mariusz Dzienio, znany mińszczanom pasjonat lokalnej historii. Dzięki wsparciu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy obejrzymy wspólnie czesko-słowacki  film fabularny "W ciszy" (reż. Zdenĕk Jiráský, 2014).

W sobotnie przedpołudnie młodsze dzieci szkolne zapraszamy na warsztaty o żydowskim miasteczku "Budujemy sztetl", a w południe starsze na zajęcia poświęcone najważniejszemu żydowskiemu dniu tygodnia- szabatowi. Poprowadzą je edukatorzy POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich przy udziale mińskiej młodzieży. Dla rodzin, które lubią wyzwania, cenią odkrywanie tajemnic miasta i niecodzienne spotkania z historią przeznaczamy grę miejską, która rozpocznie się przed budynkiem biblioteki. Dorosłych zapraszamy na popołudniowe warsztaty kulinarne "Koszerne, czyli jakie?". Pierwsze mińskie Dni Kultury Żydowskiej zakończy o godz. 18.00 koncert piosenki żydowskiej i inspirowanej kulturą żydowską pt. "Słońce wschodzi
i zachodzi", połączony z degustacją koszernych potraw. Wszystkie działania, dzięki życzliwości pani dyrektor Elżbiety Sieradzińskiej,  odbędą się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Honorowy patronat nad naszą imprezą objęli Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki i POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich z siedzibą w Warszawie. W organizację oprócz Miejskiej Biblioteki włączyło się Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta do współobecności.

tekst: Justyna Radomińska

Koncert organowy

04.10.2015 r.  godz. 18:45

Kościół pw. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim.

Joanna Radziszewska (Kraków) – sopran.

Mateusz Rzewuski (Warszawa) – organy.

Program koncertu:

 1. J. S. Bach (1685-1750) – Preludium e-moll, BWV 548/1.
 2. A. Vivaldi (1678-1741) - Aria “Domine Deus” z Gloria in excelsis Deo.
 3. C. Franck (1822-1890) – Panis Angelicus.
 4. J. S. Bach (1685-1750) – Chorał “Wenn wir in höchsten Nöten sein” BWV 641.
 5. J. S. Bach (1685-1750) – Aria „Quia Respexit“ z Magnificat.
 6. C. Gounod (1818-1893) – Ave Maria
 7. M. Rzewuski (1991*) – Improwizacja – Andante.
 8. W.A.Mozart (1756-1791) – Aria “Alleluja” z Motetu “Exultate, Jubilate”
 9. G. F. Haendel (1685-1759) – Aria “Rejoice” z Oratroium “Mesjasz”
 10. L. Boellmann (1862-1897) – Toccata z Suity Gotyckiej c-moll op. 25.

Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera.

W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. Uczestniczył także w programie stypendialnym „Erasmus” w Musikhochschule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. Franza Danksagmüllera.

Jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne

Od października 2016 roku będzie studiował w ramach studiów Konzertexamen w klasie solistycznej prof. Bernharda Haasa w Hochschule für Musik und Theater w Monachium.

 

Joanna Radziszewska urodzona 12.05.1990 r. w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr hab. Moniki Swarowskiej - Walawskiej. Jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie organów mgr Aleksandry Gawlik.

Obecnie Joanna koncertuje w Polsce i poza jej granicami z wieloma zespołami muzyki dawnej takimi jak: Capella Cracoviensis, Cappella Viridimontana, Harmonia Sacra, {oh!} Orkiestra Historyczna, z zespołem OCTAVA Ensemble, z Zespołem Instrumentów Historycznych „Risonanza”, z zespołem muzyki dawnej „ Parnassos” wykonując dzieła głównie z okresu renesansu i baroku ale także z epok późniejszych. Do ważniejszych z nich należą partie solowe: Psalm 113 Laudate pueri Dominum  G. F. Haendla, BWV 51 Jauchzet Gott in allen Landen J. S. Bacha, Miserere  Gregorio Allegri, liczne dzieła Monteverdiego, Psalm 51 Tilge, Höchster, meine Sünden  J. S. Bacha, Stabat Mater G. B. Pergolesi, Membra Jesu Nostri Dietricha Buxtehude, Gloria Antonia Vivaldiego, Requiem W.A. Mozarta, Exsultate Jubilate W.A.Mozarta, Missa Sancti Nicolai J. Haydna.

 

Z wizytą w ukraińskiej Borodiance

W dniach 22 – 25 września b.r. budując most przyjaźni między Mińskiem  Mazowieckim a Borodianką, na Ukrainę udała się delegacja naszego miasta w składzie: burmistrz Marcin Jakubowski, kierownik Wydziału Promocji Kultury i Sportu Diana Rokicka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Lipiński i radni Rady Miasta Waldemar Mirecki, Maciej Cichocki, Robert Gałązka.

Wyjazd poświęcony był analizie różnic i podobieństw w funkcjonowaniu oświaty w naszym mieście i Borodiance. Odwiedziliśmy placówki oświatowe wszystkich poziomów nauczania począwszy od przedszkola przez szkoły pierwszego i drugiego rzędu (odpowiedniki naszych szkół podstawowych i średnich), a skończywszy na szkole zawodowej przygotowującej uczniów bezpośrednio do podjęcia pracy.

Przeglądając ukraińskie programy nauczania, czy podręczniki i oglądając lekcje pokazowe, doszliśmy do wspólnego wniosku, że treści podejmowane na lekcjach są bardzo podobne do naszych polskich. Mimo trudnych warunków lokalowych, bo budynki szkolne są eksploatowane od wielu lat, to wyglądają one bardzo czysto i schludnie. Wyposażenie nie jest tak nowoczesne, jak w naszych placówkach, uczniowie wykazują się ogromną kulturą słowa, zachowania i ubioru – widać, że sprawy wychowania są tam bardzo mocno podkreślane.

W ramach szukania powiazań biznesowych naszych miast odwiedziliśmy znakomicie prosperującą polska firmę ALUPOL, która zatrudnia miejscową ludność i zapewnia komfortowe warunki pracy. Doszliśmy do wniosku, że dla naszych firm z Mińska Mazowieckiego są tam bardzo dobre warunki rozwojowe z perspektywą na długie lata. Jedyna przeszkoda, która obecnie może hamować rozwój tej współpracy to sytuacja polityczna i brak należytego bezpieczeństwa w związku z trwającą wojną na wschodzie Ukrainy.

Odwiedziliśmy Majdan w Kijowie, a zapalając symboliczne znicze i składając kwiaty łączyliśmy się w bólu z rodzinami ofiar Pomarańczowej Rewolucji i trwającej obecnie wojny.

Kończąc wizytę w Borodiance, czuliśmy płynącą od mieszkańców ogromną wdzięczność za to, że z nimi byliśmy, za to, że odwiedziliśmy ich kraj borykający się z wojną, że odwiedziliśmy ich miasto - co choćby symbolicznie było dla nich bardzo ważne.

Wracając do kraju, snuliśmy plany dotyczące współpracy z miejscową administracją, oświatą i biznesem, które mogą zacieśnić nasze kontakty, jak również dotyczące organizacji imprez promujących Borodiankę i inne miasta bliźniacze w roku 2016 w czasie obchodów 595. rocznicy nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki.

tekst: Robert Gałązka

Zapraszamy na treningi piłki siatkowej

Dotacja dla Miasta Mińsk Mazowiecki w Programie Rządowym „Bezpieczna +”

Mazowiecki Kurator Oświaty podjął decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego dla Miasta Mińsk Mazowiecki w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”. W ramach dofinansowanego projektu realizowane będą działania edukacyjne, sportowe i kulturalne ukierunkowane na budowanie relacji międzypokoleniowych oraz prawidłowych relacji rówieśniczych w szkole. Działania mają sprzyjać inkluzji uczniów i rodziców w życie szkoły, budowie więzi między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz integracji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze środowiskiem szkolnym.

Działania w projekcie obejmą festyn, zawody, konkursy i turnieje i będą realizowane przez Zespół Szkół Miejskich nr 2.

Kolej przypomina o PESELU w legitymacjach

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” przypomina, że 30 września 2015 r. upływa termin, w którym honorowane są legitymacje szkolne według starego wzoru, tj. bez dołączonego numeru pesel.  Poniżej przesyłam link ze szczegółową informacją na ten temat.

http://www.mazowieckie.com.pl/pl/oswiadczenie-kolei-mazowieckich-ws-obowiazku-umieszczenia-numeru-pesel-w-legitymacjach-uczniowskich

Z poważaniem

Jolanta Maliszewska
Biuro Rzecznika Prasowego
„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.
Tel.: (022) 47 37 664/ 603 609 857

Informacja Burmistrza Miasta o przetargu

Zawiadamiam, że w dniu 28 września 2015 r. ustaliłem, a w dniu 29 września 2015 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący niezabudowaną działkę gruntu Nr 871/6 o powierzchni 1034 m2  położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Parkowej, stanowiącą zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00048193/2 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przewidzianą do sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki opisana wyżej nieruchomość położona jest w terenie przeznaczonym pod intensywne mieszkalnictwo jednorodzinne z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wbudowanych z budynki mieszkalne maksymalnie na 10% terenu.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 na okres od 29 września 2015 roku do 19 października 2015 roku.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Wyrazy współczucia...

WEEKEND KINOWY

2-4.10.2015

PIĄTEK Z WOODYM ALLENEM

VICKY CHRISTINA BARCELONA - komedia, godz. 19:00

O PÓŁNOCY W PARYŻU - komedia, godz. 21:00

 

KOMEDIOWA SOBOTA

DUMNI I WŚCIEKLI  - komedia, godz. 19:00

ZA JAKIE GRZECHY DOBRY BOŻE - komedia, godz. 21:00

 

NIEDZIELA

GNOMEO I JULIA - animowany, godz. 12:30

ZJAZD ABSOLWENTÓW - dramat, godz. 17:00


Cena biletu 7 zł do nabycia przed seansem w MDK. 
 

Międzykulturowy wieczór z Francją

Wieczór poezji z Zofią Kucówną

MIM wrzesień 2015 on line

Rekord Guinnessa pobity

W sobotę 5 .09 w warszawskich Łazienkach Królewskich odbył się 7 Bieg po Nowe Życie. Startowały w nim sztafety w składzie: - osoby po przeszczepach – sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, aktorzy, gwiazdy muzyki, sportu, kabareciarze i dziennikarze. Wśród wielu znakomitości znalazł się m..in. Jerzy Buzek, Przemysław Saleta, Tomasz Karolak, Szymon Wydra, Zbigniew Zamachowski, Otylia Jędrzejczak, Jacek Czachor, Izabela Trojanowska.

Przed sztafetami, o godzinie 11.00 podjęta została poróba pobicia rekordu Guinnessa w ilości osób uczestniczących jednocześnie w zawodach nordic walking. Startować mógł każdy, kto czuł się na siłach, by przejść z kijkami w tempie spacerowym trasę 3 500 metrów. Do pobicia rekordu trzeba było, by na linii marszu stanęło około 17.00 osób. Stanęło więcej. Przyjechali niemal z całej Polski. Wśród maszerujących nasza, mińska, skromna, bo 5 osobowa ekipa z Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przed wyruszeniem na trasę krótka rozgrzewka poprowadzona przez instruktorkę fitness Mariolę Bojarską – Ferenc. I w trasę. Po powrocie na metę okazało się, że rekord został pobity i zapisany zostanie w Księdze Guinnessa.

EKA

foto: Włóczykije z MUTW w Biegu po Nowe Życie

Warsztaty rodzinne z Francuzami

Francja i sąsiedzi - Międzykulturowej rodzinne warsztaty artystyczne

Międzykulturowe rodzinne warsztaty artystyczne prowadzone przez francuskich wolontariuszy EVS z Fundacji EBU. Zapraszamy do wspólnego poznawania Francji poprzez bezpośredni kontakt z jej mieszkańcami. 17 października godz. 16.00, wstęp wolny.

W programie:
- ciekawostki kultury i obyczajów znad Sekwany
- kreatywne gry i zabawy
- trochę smakowania
- trochę słuchania
- nieco więcej tworzenia - oraz mnóstwo zabawy dla całych rodzin 

Organizator warsztatów: Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU we współpracy z Miejskim Domem Kultury.
Warsztaty w ramach projektu EVS: „SKY IS THE LIMIT 2015”, finansowanego z programu Erasmus+.
 

 

Żona do adopcji

Z CYKLU TEATRALNA SCENA KAMERALNA
ŻONA DO ADOPCJI

REŻYSERIA: JAKUB EHRLICH

MUZYKA: SZYMON SUCHOŃ
SCENOGRAFIA: ADAM GRZĄDZIEL
KOSTIUM: EWA KOWALEWSKA

WYSTĘPUJĄ
MAREK PITUCH
PATRYCJA SZCZEPNOWSKA
JAKUB WONS 

15 października godz. 19.00
bilet 25 zł

 

IX  Ogólnopolski Sejmik Szkół Karpackich

„Służba ojczyźnie - to służba ważna i trudna. Spełnia ją każdy Polak w miarę swoich możliwości. Służy ojczyźnie żołnierz walczący o jej wolność i granice; służy uczony (...). Służycie ojczyźnie i wy, dzieci i młodzież ucząca się...”

Te  słowa wypowiedział kilkadziesiąt lat temu gen. Władysław Anders, patron Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Mińsku Mazowieckim i są one wciąż aktualne. Właśnie rozwijanie i propagowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi stanowi jeden z celów Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino, do którego należy 50 placówek oświatowych w Polsce i które na swój zjazd wybrały nasze miasto. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce 14 lat temu w Polanicy Zdrój i Nysie.

W dniach 25 - 26 - 27 IX 2015 r. „Andersiacy” z GM1 gościli delegacje 26 szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, które przybyły na IX Ogólnopolski Sejmik Młodzieżowy  niemalże z każdego zakątka naszego kraju, m.in. z Rzeszowa, Gdańska, Katowic, Wrześni. Patronatem honorowym zjazd objęli: Miasto Mińsk Mazowiecki, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się w hali sportowo-widowiskowej, gdzie zebranych powitali: Tomasz Ciechański – dyrektor ZSM nr 1, Iwona Dróżdż – wicedyrektor, Maria Szczepaniec – prezes Stowarzyszenia Szkół „Karpackich”. W spotkaniu udział wzięli:  Krzysztof Michalik - wiceburmistrz miasta Mińsk Mazowiecki, płk. Ignacy Wieczorek - dyrektor Filii Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego, Jolanta i Grzegorz Grzendowie – właściciele Firmy Comfortclima.  Młodzież i jej opiekunowie obejrzeli prezentacje nt. naszego miasta, placówek należących do Klubu, otrzymali pamiątkowe książki, zwiedzili budynek oraz szkolną izbę pamięci. Spotkanie zakończył występ Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”.

Drugi dzień zjazdu to uroczystości w stolicy przy współudziale dyrekcji ZSS nr 72 w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej oraz ZS w Grabowie nad Pilicą. W Muzeum Wojska Polskiego  odbyło się spotkanie z córką gen. Andersa – p. Anną Marią Anders, kombatantami ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i ich prezesem płk. Edmundem Brzozowskim, przedstawicielem ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego – szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ppłk. Adamem Mazgułą – prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”, które dziedziczy tradycje 3DSK.

Złote i srebrne medale za zasługi na rzecz Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino otrzymali: Tomasz Ciechański, Iwona Dróżdż, Hanna Wielgołaska, Magdalena Dąbrowa, Jacek Rudzki z GM1. Po części oficjalnej młodzież zwiedziła muzeum a następnie udała się do kolejnego niezwykle patriotycznego miejsca – Muzeum Powstania Warszawskiego. Niezapomniana pozostanie także wspólna wieczornica pod Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino, którego jednym z inicjatorów budowy był mińszczanin śp. Jakub Hryniewicki – żołnierz Andersa.

W niedzielę 27 IX 2015 r. w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy odbyła się uroczysta msza św. z udziałem delegacji, po czym 26 pocztów sztandarowych przemaszerowało ulicami naszego miasta, aby złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Władysława Andersa i jego żołnierza śp. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

I tak zakończyło się kolejne spotkanie „Rodziny Karpackiej” oraz  kolejna żywa lekcja historii,  które udowodniły, czym dziś dla młodego pokolenia jest PATRIOTYZM.

Hanna Wielgołaska, polonistka GM1

Maciej Fortuna Trio

Projekt pt. „Szkoła z przyszłością”

 W dniach 20-26 września 2015r. miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim rewizyta uczniów z partnerskiej szkoły Berufsbildende Schulen „Eike von Repgow” z Magdeburga wraz z opiekunami Sylvią Ast i Christine Götzel. Młodzież obu szkół kontynuowała rozpoczęty w czerwcu br. W Magdeburgu projekt pt. „Szkoła z przyszłością” zakwalifikowany do finału konkursu o Polsko – Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014 – 2016 pod hasłem „changes/chances@work” organizowanego przez międzynarodową organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Bogaty ,a zarazem bardzo ciekawy program wizyty, umożliwił uczniom zastosowanie w praktyce dotychczas zdobytej wiedzy oraz przyczynił się do przygotowania młodzieży obu sąsiadujących krajów do wejścia na rynek pracy.

Uczniowie zwiedzili Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim, którego dyrektor p. Grażyna Borowiec przedstawiła skierowane do ludzi młodych działania mające na celu ułatwienie założenia własnej działalności gospodarczej i uniknięcie bezrobocia zaraz na starcie kariery zawodowej.

Ważnym doświadczeniem zawodowym była wizyta w Salonie Sprzedaży Samochodów Osobowych i Użytkowych Sobiesław  Zasada Warszawa sp. z o.o. Efektem pracy mieszanych grup młodzieży są cztery projekty własnej firmy w dziedzinie motoryzacji.

Podczas wizyty gości z Niemiec nie zabrakło również elementów turystycznych. Pałac w Wilanowie, panorama Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz Warszawska Starówka na długo pozostaną im w pamięci, a wyprawa do Białowieskiego Parku Narodowego będzie niezapomniana. W ostatnim dniu projektu nastąpiła  prezentacja firm założonych przez polsko niemieckie kooperacje. Podczas spotkania podsumowania projektu dokonał Wicestarosta Miński Pan Krzysztof Płochocki oraz dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki, jednocześnie wręczając upominki gościom z Magdeburga.

Wymianę młodzieży między ZSZ nr 2 a BbS-1 w Magdeburgu współfinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Nad realizacją projektu czuwali nauczyciele ZSZ nr 2 Joanna Wójtowicz i Tomasz Wróblewski.

Tomasz Płochocki, fot. z arch. ZSZ nr2

 

Casting na modelkę w MDK

Literacki konkurs na opowiadanie

Ogłaszamy konkurs literacki na opowiadanie zainspirowane polskimi dążeniami niepodległościowymi. Zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Mińskiego, by w tej krótkiej formie literackiej opowiedziała własnymi słowami o polskich drogach do wolności, szczególnie pamiętając o młodych uczestnikach wolnościowych zrywów. Prace można składać w Miejskiej Bibliotece Publicznej do 30 października 2015r.
Szczegółowy regulamin publikujemy poniżej.

Zdejmowanie azbestu

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 45360