Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 6 lipca 2020

Imieniny:

Dominiki, Łucji, Teresy

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

90 lat MKS MAZOVIA

Krystyna Sienkiewicz w miejskiej bibliotece

„Krystyna Sienkiewicz to charyzma. Talent. «Różowe zjawisko STS». Wielki Człowiek. Czytam ją. Oglądam. Słucham. Podziwiam. Chodziła małymi ścieżkami, aby coś zdobyć. Tego się od niej uczę” – tak Grzegorz Ćwiertniewicz, autor niedawno wydanej biografii artystki, opisuje niezwykłą damę polskiego kabaretu, filmu, radia i estrady. Wspaniała aktorka, znana z wielu ról filmowych („Rodzina Leśniewskich”, „Lekarstwo na miłość”, „Rzeczpospolita babska”) oraz teatralnych i kabaretowych, takich jak udział w znakomitym Kabareciku Olgi Lipińskiej, będzie niebawem gościem biblioteki. 18 listopada, o godzinie 18:30 wspólnie posłuchamy historii o dzieciństwie i dorastaniu w barwnych latach legendarnego STS – u, o blaskach i cieniach wielkiej kariery, a także o miłości i zawieranych przyjaźniach – o tym wszystkim opowie wkrótce sama Krystyna Sienkiewicz.   

Mityng Pływacki na MOSiR

http://mosir.org.pl/

 

Mińska Młodzieżowa Liga Futsalu

Graj dla NIEPODLEGŁEJ!

Bezpłatne badania cytologiczne

Mińska Liga Mistrzów dla Pawła Matacza

Spotkanie z Manuelą Gretkowską w MBP

26 listopada, o godz. 18:30 odbędzie się spotkanie z Manuelą Gretkowską, której najnowsza książka pt. „Miłość klasy średniej”, napisana wspólnie z Piotrem Pietuchą, przedstawia kobiecy i męski punkt widzenia na kryzys w związku. W pierwszej opowieści, zatytułowanej „Kalifornia” poznajemy zdesperowaną kobietę, która ucieka przed małżeńskimi problemami. Druga część - „Domino” opisuje przypadkowe spotkanie przyjaciół z dawnych lat, które burzy spokój i niszczy wypracowaną z trudem stabilizację. Manuela Gretkowska znana jest czytelnikom z wielu znakomitych powieści, takich jak: „Kobieta i mężczyzna”, „Obywatelka”, „Miłość po polsku”, „Trans”, czy „Agent”. Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

Najnowszy numer MIM-a

Kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych

Szanowni Państwo, dzięki Waszej pomocy, możemy aktywnie poszukiwać ukrytych mogił Żołnierzy Wyklętych oraz ofiar komunizmu. W ostatnim roku ekshumowaliśmy czternaście osób, od wszystkich został pobrany material DNA w celu ich identyfikacji. Na bieżąco, w różnych częściach Polski, weryfikujemy w terenie zgłoszenia spływające na naszą infolinię 886-886-440 o prawdopodobnych miejscach pochówku.

Nie ustajemy w działaniach, pracujemy intensywnie razem z archeologami, antropologami oraz współpracującym laboratorium genetycznym IGS realizując nasz cel, którym jest odnalezienie, zidentyfikowanie i godne pochowanie ofiar komunistycznych zbrodni. Wydobywamy z ukrycia i niepamięci tożsamość dumnych Polaków, by ostatecznie zwyciężyli tych, którzy chcieli dumę i pamięć o nich zabić na zawsze.

Fundacja Niezłomni  Społeczny Komitet Dziękujemy za Wolność

Kwesta 31X-1.XI 2015 wyniki:

1. Paulina Krążała 26,40
2. Piotrek Pustoła 40,67
3. Maciej Mikulski 77
4. Andrzej Kwiatek 86,91
5. Adrian Wikło 126,05
6. Przemysław Użyczyn 137,24
7. Marta Rutkowska 146,90
8. Robert Ślusarczyk 193,45
9. Krzysztof Rudnik 209,66
10. Tomek Kosim 213,25
11. Jola Świderska 214,64
12. Konrad Stefański 236,20
13. Mariusz Kożuchowski 248,59
14. Adam Laskowski 266,43
15. Weronika Skrzydlewska 292,41
16. Kamil Kowalski 306,11
17. Monika Rozalska 327,25
18. Weronika J. Rybińska 331,95
19. Weronika Kowalczyk 355,06
20. Maria Koc 393,44
21. Marta Kowalczyk 401,59
22. Krzysztof Płochocki 432,05
23. Jarek Ciółkowski 473,42
24. Przemek Fedorowicz 474,19
25. Arkadiusz Zdanowicz 484,60
26. Katarzyna Gomulska 530
27. Dagmara Pomierna 589,24
28. Daniel George Milewski 628,35
29. Grzegorz Kulesza 643,16
30. Patryk Matwiej 742,19
31. Kuba Gągol 808,33
32. Zenon Duszczyk 1388,27
33. Adam Zawadzki 3764,1
 
15 500,60 zł.
 
Adam Zawadzki

 

Koncert gitarowy Tomasza Beredy

Koncert Tomasza Beredy - nauczyciela klasy gitary w Miejskiej Szkole Artystycznej oraz w Szkole Muzycznej Janusza Sadocha. W programie m. in.: muzyka dawna - Bach, Dowland, muzyka hiszpańska - Arcas, Lobos, muzyka gitarowa XX w. - Mangore.

Miejski Dom Kultury

10.11.2015, godz. 19:00

Zaprasza Mińskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Miejskim Domem Kultury.

 

Teatrzyk Funny Kids

21 listopada, o godz. 11:00 zapraszamy wszystkie dzieci do biblioteki na przedstawienie pt. „Jaś, Staś i Małgosia”. Wystąpią młodzi aktorzy ze Szkółki Teatralnej, działającej przy Przedszkolu Niepublicznym „Funny Kids”. Bajka opowiada o dwóch braciach Jasiu i Stasiu, którzy bardzo dokuczali swojej siostrze, przeszkadzali w zabawach, wyśmiewali ją. Nadszedł jednak dzień, w którym chłopcy zrozumieli, jak bardzo kochają swoją siostrzyczkę. Co takiego się wydarzyło? Dlaczego Jaś i Staś zmienili swoje postępowanie wobec Małgosi? Dowiecie się, jeśli w sobotnie popołudnie odwiedzicie bibliotekę!

Scenariusz i przygotowanie: Marzena Białek.

Dekoracja w wykonaniu Katarzyny Chłopik i Olgi Bodeckiej.

Wstęp wolny.

Dni Kultury Żydowskiej

Ksiądz Jan Twardowski

"Bliscy i oddaleni"

 

Bo widzisz tu są tacy którzy się kochają

i muszą się spotykać aby się ominąć

bliscy i oddaleni jakby stali w lustrze

piszą do siebie listy gorące i zimne

rozchodzą się jak w śmiechu porzucone kwiaty

by nie wiedzieć do końca czemu tak się stało

 

są inni co się nawet po ciemku odnajdą

lecz przejdą obok siebie bo nie śmią się spotkać

tak czyści i spokojni jakby śnieg się zaczął

byliby doskonali lecz wad im zabrakło

 

bliscy boją się być blisko żeby nie być dalej

niektórzy umierają-to znaczy już wiedzą

miłości się nie szuka jest albo jej nie ma

nikt z nas nie jest samotny tylko przez przypadek

są i tacy co się na zawsze kochają

i dopiero dlatego nie mogą być razem

jak bażanty co nigdy nie chodzą parami

 

można nawet zabłądzić lecz po drugiej stronie

nasze drogi pocięte schodzą się z powrotem

 

 

Ten wiersz zainspirował kilkoro ludzi, aby wskrzesić choć na chwilę ducha naszych sąsiadów, Żydów, obecnych z nami od czasów Mieszka.

Udało się!

Porwani pasją Katarzyny Łaziuk z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim zaczęliśmy działać. Powstał plan dwóch Dni Kultury Żydowskiej (16 i 17 października 2015r.).

Honorowy patronat nad nimi objął Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w WarszawieWszystko odbywało się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy wielkim wsparciu Pani Dyrektor Elżbiety Sieradzińskiej i Jej pracowników.

Pierwszego dnia miało miejsce czytanie utworów autorów żydowskiego pochodzenia (nasi uczniowie wypadli znakomicie, tak młodsi, jak i starsi!), wieczorem obejrzeliśmy „Wielką Ciszę” – film o tematyce antysemityzmu w przedwojennych Czechach.

Projekcję poprzedziło otwarcie wystawy reprodukcji fotografii Mińska sprzed lat, ze szczególnym uwzględnieniem getta w naszym mieście czy pożaru szkoły przy Siennickiej. Zdjęcia godnie oprawiła Agnieszka Szostak, nauczycielka plastyki w naszej szkole oraz tej na Pięknej.

 

Drugiego dnia od rana wolontariusze z mińskich szkół ( w tym naturalnie z naszej) zakasali rękawy i przeprowadzili warsztaty dla klas I-III SP „W małym miasteczku” traktujące o wielokulturowych miejscach, jakim był również Mińsk. Potem przyszły dzieci starsze (warsztaty dla klas IV-VI), dowiedziały się co to jest szabas i wykonały besaminkę, czyli puzderko na wonności obecne w wielu żydowskich domach.

Dla młodzieży przewidziano grę miejską przygotowaną przez nauczycielkę historii, Ewę Borkowską i innych nauczycieli oraz młodzież Gimnazjum Miejskiego Nr 2 im.Jana Pawła II.

Lokalna TV nagrała wywiady z prowadzącymi warsztaty i uczestnikami wydarzeń, oto link

http://www.lokalnie.tv/wideo/1/bliscy_i_oddaleni_dni_kultury_zydowskiej_66?nl=1

Po południu dorośli dowiedzieli się dużo o koszernej kuchni, wzięli udział w warsztatach kulinarnych, razem gotowali i smakowali.

Wieczorem młodzież ze szkoły na Pięknej pod okiem muzyka Daniela Gałązki wyśpiewała dawne czasy, „tak jak malował pan Chagall”. Koncert uświetniły świeże interpretacje takich utworów jak: „Rebeka”, „Słońce wschodzi i zachodzi” czy „Miasteczko Bełz”.

Przez chwilę wszyscy tam byliśmy, bliscy, już mniej oddaleni.

M. Zygnerska, ZSM 2

fot. z arch. szkoły oraz Dariusz Mól

 

DLA PAPIEŻA - relacja z Powiatowych Dni Papieskich

Po raz ósmy trzy szkoły: Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum Salezjańskie im. św. Jana Bosko w Mińsku Mazowieckim oraz Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zorganizowały dla mieszkańców powiatu mińskiego Powiatowy Dzień Papieski.

W tym roku dla uczenia pamięci o św. Janie Pawle II organizatorzy przygotowali trzy przedsięwzięcia.

Spotkanie z biografem

Pierwsze z nich to spotkanie dla uczniów szkół podstawowych z Mińska Mazowieckiego i gminy mińskiej ze znawcą biografii Jana Pawła II – panem Pawłem Zuchniewiczem. Ponad 200 młodych uczestników spotkania 16 października w budynku gimnazjum w Hucie Mińskiej wysłuchało opowieści o życiu i nauczaniu papieża – Polaka. Gospodarze przygotowali oprawę muzyczną i plastyczną przedsięwzięcia, w którym oprócz uczniów, opiekunów i dyrektorów trzech „papieskich szkół” wziął udział także wójt gminy Mińsk Mazowiecki pan Janusz Piechoski.

„Papieskie wspomnienia”

Drugi pomysł na tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Papieskiego to konkurs dla młodzieży i dorosłych „Papieskie wspomnienia”. Polegał on na zapisaniu wywiadu z osobą, która spotkała się z Janem Pawłem II lub wspomnień związanych z papieżem – Polakiem. Na konkurs wpłynęło 20 wywiadów i 6 wspomnień. Prace oceniało jury w składzie: Aneta Buczyńska (Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie), Michał Karpowicz (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie), Bogdan Sadowski (Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), Radosław Molenda (tygodnik „Idziemy”) Diana Rokicka (miesięcznik urzędu miasta „MIM”), Eliza Woźnicka-Nowińska (tygodnik „Lokalna”), Izabella Walewska-Ogrodnik (dwutygodnik „Strefa Mińsk”), Albert Bakuła (tygodnik „Nowy Dzwon”). W kategorii „wspomnienia” przyznano dwa wyróżnienia: Ewie Karaś (dorośli) i Marcinowi Jurkowi z gimnazjum w Hucie Mińskiej (młodzież). W kategorii „wywiad” za najlepsze wśród prac osób dorosłych uznano dwa wywiady: Hanny i Doroty Bodo (I miejsce) oraz Moniki Ekner (II miejsce). Znacznie więcej nagród jury przyznało młodym autorom wywiadów. Wyróżniono aż siedem prac: Kamila Dębowskiego (Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Ignacowie), Kingi i Moniki Kowalczyk (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim), Katarzyny Baranowskiej, Karoliny Luckiej, Julii Nagraby i Mateusza Antosiewicza (Salezjańskie Gimnazjum w Mińsku Mazowieckim) oraz Marty Gańko i Pauliny Pękały (Gimnazjum Miejskie nr 2 w Mińsku Mazowieckim). Trzecie miejsce zajęły dwa wywiady: jeden przeprowadziły Katarzyna i Aleksandra Rybińskie z gimnazjum w Jakubowie, a drugi Wiktoria Wierzbicka i Paulina Wąsowska z gimnazjum w Kałuszynie. Drugie miejsce przypadło uczennicom „papieskiego gimnazjum” z Mińska: Mai Biernackiej, Magdalenie i Paulinie Grabarczyk. Za najciekawszy wywiad jurorzy uznali pracę Katarzyny Korkosz z Salezjańskiego Gimnazjum. Organizatorzy przygotowali także dyplomy i drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu, bohaterów wywiadów i opiekunów. Prace nagrodzone znalazły się w specjalnie na tę okazję wydanym folderze pokonkursowym. Poza nagrodami rzeczowymi uczestnicy konkursu mieli również możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Warszawy, gdzie zwiedzali niedostępny na co dzień Dom Arcybiskupów Warszawskich, gdzie przebywał po powrocie z uwięzienia prymas Wyszyński.

Dyktando

Podsumowaniem tegorocznych papieskich obchodów było Rodzinne Dyktando, które pisało około 30 trzyosobowych drużyn 26 października w budynku Szkół Salezjańskich. Spotkanie poprowadzili dyrektorzy trzech „papieskich szkół”, czyli pan Grzegorz Wyszogrodzki, ks. Ryszard Woźniak oraz pan Piotr Matzanke, którzy stworzyli również jedną z drużyn. Do udziału w ortograficznej zabawie zgłosili się przedstawiciele władz samorządowych, urzędnicy, lekarze, pielęgniarki, pracownicy hospicjum, policjanci, żołnierze, nauczyciele, radni i rodziny w dosłownym znaczeniu. Tekst dyktanda podyktowała prof. Violetta Machnicka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Prace sprawdzali – oprócz pani profesor – także dr Barbara Stelingowska oraz polonistki z Gimnazjum Miejskiego nr 2: Ewa Pszczółkowska, Anna Lubieniecka, Anna Wiesner, Aleksandra Wróbel, Agnieszka Kożuchowska i Izabela Saganowska. Mistrzyniami ortografii w pierwszym mińskim dyktandzie dla dorosłych okazały się „Mólki książkowe”, czyli drużyna nauczycielek z gimnazjum „papieskiego” w składzie: pani Anna Borkowska, pani Katarzyna Duczek i pani Iwona Szulawska. Drugie miejsce zdobyła drużyna pod nazwą „Ekipa z Menska”, czyli: pani Diana Rokicka, pani Alicja Cichoń oraz pani Barbara Sosnowska-Dzienio. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci rady miasta, czyli pani Izabella Rombel, pan Robert Gałązka, pani Barbara Reda. Wszyscy uczestnicy ortograficznych zmagań otrzymali drobne upominki i gratulacje. Zanim prace zostały sprawdzone, dla gości spotkania zaśpiewał Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pod kierunkiem muzycznym pani Zofii Borkowskiej. Spotkanie połączono także z wręczeniem nagród dla uczestników i laureatów konkursu „Papieskie wspomnienia”.

Organizatorzy szczególnie serdecznie dziękują mecenasom papieskich przedsięwzięć: panu Antoniemu Tarczyńskiemu, Staroście Mińskiemu, panu Januszowi Piechoskiemu, wójtowi gminy Mińsk Mazowiecki, panu Marcinowi Jakubowskiemu, Burmistrzowi Mińska Mazowieckiego oraz trzem warszawskim instytucjom: Instytutowi Papieża Jana Pawła II, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Wsparli nas również państwo Jolanta i Sławomir Gromulscy oraz pan Przemysław Piątkowski (firma „Fotopia”). Patronem medialnym był tygodnik „Idziemy”.

Za rok kolejny Powiatowy Dzień Papieski.

Iza Saganowska

fot. Przemysław Piątkowski

   

Medale za długoletnie małżeństwa

23 pary małżeńskie świętowały 20 października 2015 roku jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Wśród dostojnych jubilatów znalazły się również 2 pary, które przeżyły ze sobą znacznie dłużej, bo 60 i 65 lat. 
 
Z tej okazji małżonkowie otrzymali „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznane przez Prezydenta RP, a wręczył je w jego imieniu Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki - Pan Marcin Jakubowski. 
Podczas ceremonii zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim  nie zabrakło wspólnej zabawy przy muzyce zespołu „Safari” oraz życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności na dalsze lata od Burmistrza Miasta i  najbliższych. 
 
Medale otrzymali: 
 
Jadwiga i Wawrzyniec Barszczewscy
Leokadia i Jerzy Cegiełka
Marianna i Mieczysław Chłopik
Wanda i Aleksander Cyran
Bogumiła i Zygmunt Drygasiewiczowie
Marianna i Jan Florowscy
Zenobia i Zenon Gniadek
Irena i Jerzy Jankowscy
Janina i Dariusz Jurczak
Barbara i Wacław Książek
Olga i Andrzej Kwiatkowscy
Marianna i Wacław Milewscy
Janina i Witold Niedziałek
Barbara i Zbigniew Pałdyna
Zofia i Tadeusz Pawlukiewicz
Janina i Eugeniusz Perzowicz
Janina i Jan Płatek
Irena i Józef Sokołowscy
Halina i Jan Sowińscy
Krystyna i Wiesław Ślązak
Scholastyka i Zygmunt Zagórscy
Marianna i Jerzy Zalewscy
Kazimiera i Andrzej Ziemborak
 
Pamiątkowe dyplomy otrzymały pary: 
Maria i Jan Jastrzębscy 60-lecie (diamentowe gody)
Zofia i Bronisław Góras 65-lecie (żelazne gody)
 
fot. Eugeniusz Karpiński

 

Kurs tańca towarzyskiego w MDK

Podróż historyczno-wojskowa z Żandarmerią

Święto Niepodległości w Klubie Żandarmerii Wojskowej

Wystawa z okazji 20-lecia Klubu Dawnych Motocykli

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

 

 

Maraton zumba w Szkole Podstawowej nr 6

Skupieni - premierowy spektakl TeatruPoGodzinach

Paryska bohema artystyczna dwudziestolecia międzywojennego. Skupieni Pasjonaci. Wielkie nazwiska. Wielkie talenty. Ogromne Skupienie. Jak bardzo można być skupionym… na sobie? 15 listopada 2015r., godz. 17.00, bilet 5zł

Występują:
MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA - Marta Gibała
NAGDALENA SAMOWZWANIEC - Katarzyna Bereda
SALVADOR DALI - Radosław Stosio
EDITH PIAF - Iwona Nałęcz
COCO CHANEL - Magdalena Ciężkowska
PABLO PICASSO - Dariusz Miller
HELENA RUBINSTEIN - Anna Obszarna
ERNEST HEMINGWAY - Mariusz Jaguścik
GERTRUDA STEIN - Urszula Ćwiek
EMIL - Wiktor Komorzycki
ANETTA - Urszula Szopa
LUCY - Katarzyna Zawadzka

reżyseria - Michał Zasłona
scenariusz - Magdalena Ciężkowska

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

10:30 – Hotel Transylwania 2

12:30 – Chemia (seans dla mam z dziećmi)

14:30 – Piotruś. Wyprawa do Nibylandii

16:30 – Chemia

18:30 – Steve Jobs

20:50 – Karbala

cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób)

www.mdkmm.pl

„Hotel Transylwania 2”

Komedia/ familijny/ animacja, ograniczenia wiekowe: b.o., czas trwania: 89 minut

Paka Draca powraca! I ma się lepiej niż kiedykolwiek! Zarząd Hotelu Transylwania zmienił nieco regulamin i teraz pośród upiorów mogą w nim mieszkać także ludzie. No, ci nieco bardziej odważni ludzie. Ale Drac nie wszystko widzi w różowych (czy może raczej czarnych) barwach, obawia się bowiem, że jego półczłowieczy-półwampirzy wnuk nie przejawia symptomów wampira… Zamierza więc, łącząc siły z Frankiem, Murrayem i Griffinem, poddać go wampirzemu treningowi.

To jednak nie wszystko. Hotel zapragnął odwiedzić Vlad, bardzo, bardzo, bardzo stary (i staroświecki) ojciec Draca. Sytuacja komplikuje się, gdy Vlad dowiaduje się, że jego wnuk nie jest wampirem czystej krwi, a Hotel Transylwania mogą odwiedzać ludzie…

„Piotruś. Wyprawa do Nibylandii”

Familijny/ przygodowy, ograniczenia wiekowe: b.o., czas trwania: 111 minut

Piotruś. Wyparawa do Nibylandii to nowe podejście do historii klasycznych postaci stworzonych przez J.M. Barriego. Film opowiada historię osieroconego chłopca, który trafia do magicznej Nibylandii. Będzie się tam bawił i stawiał czoła niebezpieczeństwom, a w końcu odkryje swoje przeznaczenie — zostanie bohaterem, którego już na zawsze wszyscy będą znali jako Piotrusia Pana.

„Chemia”

Dramat/ obyczajowy, ograniczenia wiekowe: od 15 lat, czas trwania: 105 minut

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być.

„Steve Jobs”

Biograficzny, 2D NAPISY PL, ograniczenia wiekowe: TBA, czas trwania: 122 minuty

Życie Steve’a Jobsa to właściwie gotowy scenariusz filmowy. Walka o przetrwanie, wyścig z czasem, genialny umysł i pomysły, które zrewolucjonizowały rzeczywistość XX i XXI wieku.

Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Danny Boyle, laureat Oscara za film „Slumdog. Milioner z ulicy” oraz reżyser tak kultowych filmów jak „Trainspotting”, „Niebiańska plaża” czy „28 dni później”. Scenariuszem zajął się Aaron Sorkin, zdobywca Nagrody Akademii za „The Social Network”.

Film zabierze nas w miejsca, w których tworzyły się podwaliny dzisiejszej elektroniki i technologii nowej generacji. Zobaczymy walkę z czasem, który Jobs musiał wyprzedzić, abyśmy dziś korzystali z rozwiniętej technologii komputerowej. Twórcy filmu zapowiadają, że poznamy również intymny portret geniusza, ojca rewolucji technologicznej.

W filmie zobaczymy Michaela Fassbendera w roli tytułowej oraz laureatkę Oscara Kate Winslet, a także Setha Rogena i Jeffa Danielsa.

„Karbala”

Wojenny, ograniczenia wiekowe: od 15 lat, czas trwania: 115 minut

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w pełnym ludzi mieście, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall – siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie, pozbawiona wsparcia, garstka polskich i bułgarskich żołnierzy.

Dochodzi do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej. Stając oko w oko ze śmiercią, polscy żołnierze przeżywają 4 dni piekła. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiają, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty jednego żołnierza.

"Karbala" to film przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach, których zwycięstwo w obronie City Hall przez długi czas owiane było tajemnicą. Film ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Wojna to nie tylko walka z wrogiem, ale przede wszystkim z własnym strachem.

Międzykulturowe rodzinne warsztaty artystyczne

Międzykulturowe rodzinne warsztaty artystyczne prowadzone przez francuskich wolontariuszy EVS z Fundacji EBU. Zapraszamy do wspólnego poznawania Francji poprzez bezpośredni kontakt z jej mieszkańcami. 14 litopada 2015r., godz. 16.00, wstęp wolny.

W programie:
- ciekawostki kultury i obyczajów znad Sekwany
- kreatywne gry i zabawy
- trochę smakowania
- trochę słuchania
- nieco więcej tworzenia - oraz mnóstwo zabawy dla całych rodzin 

Organizator warsztatów: Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU we współpracy z Miejskim Domem Kultury.
Warsztaty w ramach projektu EVS: „SKY IS THE LIMIT 2015”, finansowanego z programu Erasmus+.
 

2. Wieczorek Stylu - najnowsze trendy w modzie i urodzie

Warsztaty tańca latino

 

Konkurs fotograficzny „Zabytek na pierwszym planie”

Patrzymy na nie niemal codziennie, ale czy na pewno je widzimy? A jeśli nawet, to czy zastanawiamy się, jaką historię kryją ich wnętrza? Czy pamiętamy, że tak właśnie wyglądały w większości domy w naszym mieście? Drewniane domy. Zabytki, więc powinny być chronione, ale jest ich coraz mniej. Może więc warto, choć na chwilę, zatrzymać dla nich czas?  Zaklęte w drewnie stare mińskie domy, zaklęte  w obiektywie Waszego aparatu. 

Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłasza drugą edycję konkursu fotograficznego „Zabytek na pierwszym planie”. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Hasło przewodnie II edycji konkursu brzmi ,,Zaklęte w drewnie”.  

Fotografie zgłaszane do konkursu powinny przedstawiać zabytki architektury drewnianej umiejscowione na terenie województwa mazowieckiego, takie jak, np. kościoły, drewniane kapliczki przydrożne, drewniane chaty, dworki, zabudowania gospodarcze i folwarczne, karczmy i leśniczówki. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną do 20 listopada 2015 r.

Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie:  http://www.mazovia.pl/konkursy--szkolenia/konkursy-fotograficzne/art,13,konkurs-fotograficzny-zabytek-na-pierwszym-planie.html.

Spróbujcie! Powodzenia!

Medale dla zawodniczek judo

7 listopada w Bytomiu odbył się Memoriał Józefa Wiśniewskiego, który był zarazem Otwartym Pucharem Polski Juniorów Młodszych i Juniorek Młodszych w Judo.

Zawodniczki naszego Klubu wypadły wspaniale. Zdobyły 2 medale. W kategorii wagowej 52kg Katarzyna Przyczna wywalczyła srebrny medal. W kategorii wagowej 44kg Aleksandra Polkowska zdobyła brązowy medal. W turnieju uczestniczyły kluby z całego kraju oraz m.inn. z Czech i Wielkiej Brytanii.

Ze sportowym pozdrowieniem
trener Zdzisław Wiącek

 

Mityng Pływacki - relacja

Bardzo udanie rozpoczęli nowy sezon startowy zawodnicy KS Barakuda. Zwycięstwo w klasyfikacji końcowej III Mityngu Pływackiego na zakończenie poprzedniego sezonu zaostrzyło apetyty młodym pływakom. Nie odpuścili i drużynowym zwycięstwem zakończyli rozegraną na naszej pływalni 8 listopada 1 rundę IV Mityngu Pływackiego Drużynowych Zawodów Pływackich.  W rywalizacji biorą udział kluby z naszego regionu: KS Neptun Sokołów Podlaski, UKS Delfin Garwolin, PUKS Orka Ostrów Mazowiecka oraz nasi pływacy reprezentujący KS Barakuda Mińsk Mazowiecki.  W skład cyklu wchodzą 4 rundy organizowane przez każdy z klubów. Przed nami runda w Garwolinie już 24 stycznia.

Rywalizacja podczas 1 rundy była bardzo wyrównana. W poszczególnych konkurencjach zawodnicy uzyskali bardzo wartościowe wyniki, potwierdzając tym tezę, że rywalizacja drużynowa podnosi mocno poziom sportowy.  Na starcie stanęło prawie 200 zawodniczek i zawodników w 3 kategoriach wiekowych. I kategoria obejmowała zawodników z rocznika 2006 i młodszych, II kategoria roczniki 2003 - 2005, a III kategoria roczniki 1997 - 2002. Zawodnicy rywalizowali w 11 konkurencjach indywidualnych i  1 sztafetowej. Zmagania z pełnych trybun oglądała i dopingowała głośno duża grupa wiernych kibiców nie tylko z Mińska Mazowieckiego, ale również z pozostałych klubów.

W naszej drużynie na wyróżnienie zasługują zdobywcy 28 medali:

Złote

50m dowolny I kategoria - Malwina ULECKA (czas: 40.76)

25m grzbietowy I kategoria - Malwina ULECKA (22.22)

100m zmienny II kategoria - Milena BAKUŁA (1:26.94)  

100m dowolny III kategoria - Natalia KUĆ (1:03.40)

100m grzbietowy III kategoria - Aleksandra RADOMIŃSKA  (1:16.00)

100m klasyczny III kategoria - Wiktoria WÓJCIK  (1:29.92)

4 x 50m dowolny chłopców III kategoria - KS Barakuda Mińsk Mazowiecki  (1:50.90)

Srebrne

25m klasyczny I kategoria - Szymon WOŹNICA  (26.20)

25m klasyczny I kategoria - Malwina  ULECKA (24.44)

4 x 50m dowolny chłopców I kategoria - KS Barakuda Mińsk Mazowiecki  (4:02.52)

50m grzbietowy II kategoria - Katarzyna SZCZEPAŃSKA  (41.68)

50m klasyczny II kategoria - Wiktoria WRÓBEL  (46.78)

50m motylkowy II kategoria - Milena BAKUŁA (41.46)

4 x 50m dowolny chłopców II kategoria - KS Barakuda Mińsk Mazowiecki (2:24.83)

4 x 50m dowolny dziewcząt II kategoria - KS Barakuda Mińsk Mazowiecki  (2:40.73)

100m klasyczny III kategoria - Mikołaj KOMOREK  (1:12.00)

100m zmienny III kategoria - Mikołaj  KOMOREK (1:06.74)

100m grzbietowy III kategoria - Sylwia STUPNICKA (1:20.04)

100m klasyczny III kategoria - Aleksandra  WĄSAK (1:30.45)

50m motylkowy III kategoria - Natalia KUĆ (32.70)

100m zmienny III kategoria - Natalia KUĆ (1:15.09)

4 x 50m dowolny dziewcząt III kategoria - KS Barakuda Mińsk Mazowiecki  (2:26.85)

Brązowe

100m dowolny II kategoria - Milena BAKUŁA  (1:14.60)

50m grzbietowy II kategoria  - Wiktoria WRÓBEL  (43.32)

50m klasyczny II kategoria  - Marcelina KOMOREK (47.27)

100m dowolny III kategoria - Mikołaj KUPIDURA (58.84)

100m zmienny III kategoria  - Aleksandra RADOMIŃSKA  (1:18.77)

100m dowolny III kategoria - Sylwia STUPNICKA (1:08.63)

Oprócz medali wszyscy zawodnicy rywalizowali o punkty do klasyfikacji  drużynowej w całym cyklu. Po 1 rundzie pokazaliśmy, że nie oddamy tak łatwo pucharu wywalczonego w poprzednim sezonie. Dzięki uzyskanym punktom przez wszystkich zawodników zostaliśmy liderami również w IV edycji  Mityngu.

Klasyfikacja po 1 rundzie:

1. KS Barakuda Mińsk Mazowiecki 670

2. KS Neptun Sokołów Podlaski    628

3. UKS Delfin Garwolin                521

4. PUKS ORKA Ostrów Mazowiecka  439

Przed zawodnikami KS Barakuda kolejne zawody. W dniach 14-15.11. 2015 startujemy w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Mława, następnie 4-5.12 w Otwartych Mistrzostwach Warszawy na basenie 50m.

Tomasz Radomiński, Prezes KS Barakuda

Komplet medali zdobyty!

7 listopada podopieczni trenera Marcina Frankiewicza uczestniczyli w I Turnieju dziecięcej ligi grapplingowej Young Grappler. Zawody zostały zorganizowane przez zaprzyjaźniony klub TNT Naczaj TEAM w Wołominie. To nowy projekt Renaty Naczaj mający na celu skupienie młodych zawodników i wyłonienie zwycięzców w grapplingu (dyscyplina zbliżona do zapasów polegająca na mocowaniu się zawodników).

Na turnieju pojawiło się prawie 120 zawodników i zawodniczek z różnych bliższych jak i dalszych klubów, m.in. z Olsztyna, Żyrardowa, Elbląga, Wyszkowa, Wołomina. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Klubu Walki Grappler z Mińska Mazowieckiego, Jakubowa oraz Dobrego. W sumie KW Grapppler reprezentowała 14-osobowa ekipa naszych wyśmienitych grapplerów.

Turniej rozgrywał się na trzech matach równocześnie w 30-stu rożnych kategoriach. Zawodnicy Grapplera stoczyli zacięte walki, pokazując jak zawsze charakter i serce do walki, co zaowocowało tym, że każdy z nich przywiózł ze sobą medal, dyplom oraz upominek, a co najcenniejsze nowe doświadczenia, umiejętności i nowe znajomości.

Wyniki poszczególnych osób:

1. Oliwer Szczęsny - 1 miejsce

2. Krystian Woliński - 1 miejsce

3. Aleksandra Rosołowska - 2 miejsce

4. Filip Kosut - 2 miejsce

5. Kacper Bodecki - 2 miejsce

6. Natalia Wolińska - 2 miejsce

7. Andrzej Frankiewicz - 3 miejsce

8. Martyna Bodecka - 3 miejsce

9. Alex Sitek - 3 miejsce

10. Łukasz Cyran - 4 miejsce

11. Damian Wieczorek - 4 miejsce

12. Antek Rosa - 4 miejsce

13. Patryk Kesler - 4 miejsce

14. Igor Wójcik - 4 miejsce

 

 

Średnica do remontu. Uwaga! Na zmiany w kursowaniu pociągów

Kolejowa podmiejska linia średnicowa idzie do krótkiego remontu. Prace rozpoczną się w piątek 6 listopada późnym wieczorem, a zakończą się w nocy z 17 na 18 listopada. W tym czasie wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich między Dworcem Zachodnim a Wschodnim. Wprowadzone zostanie także wzajemne honorowanie biletów.

Prace prowadzone będą w tunelu średnicowym – dla pociągów podmiejskich na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia będzie dostępny w pełni jeden tor, po którym będą kursować pociągi w kierunku zachodnim. Pociągi w kierunku wschodnim będą kursowały przez Warszawę Centralną.

 

Kierunek zachodni

W trakcie prac pociągi SKM i KM jadące od strony Warszawy Wschodniej w kierunku Warszawy Zachodniej będą w większości przypadków kursować po torach podmiejskich (przez Warszawę Śródmieście). Wyjątkowo w najbliższy weekend (od 6.11 od godz. 22.00 do 9.11 do godz. 5.00) będą kursować torem nr 3 (południowym), wykorzystywanym zwyczajowo do obsługi ruchu w kierunku Warszawy Wschodniej. A zatem pasażerowie chcący w tych dniach jechać w kierunku zachodnim (na linię skierniewicką, radomską, łowicką, czy też na Lotnisko Chopina) będą musieli przejść – na przystankach Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion – na peron nr 1, natomiast na przystanku Warszawa Śródmieście – na peron 1 lub 2.

 

Od godzin porannych w poniedziałek 9.11 pociągi jadące od strony Warszawy Wschodniej w kierunku Warszawy Zachodniej wrócą na swój „właściwy” tor (tor nr 4 – północny).

 

Kierunek wschodni

W całym okresie remontu pociągi SKM i KM jadące od strony Warszawy Zachodniej w kierunku Warszawy Wschodniej będą kursować po torach dalekobieżnych – przez Warszawę Centralną, z pominięciem przystanków Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle oraz Warszawa Stadion.

 

Aby móc dostać się w rejon poszczególnych przystanków, które będą pomijane, należy skorzystać z oferty innych środków transportu ZTM – przede wszystkim tramwajów i autobusów obsługujących ciąg Alei Jerozolimskich.

 

Inne zmiany

W związku z pracami wiele pociągów skończy lub rozpocznie kursowanie na stacji Warszawa Zachodnia (linia skierniewicka, łowicka, radomska) lub na stacji Warszawa Wschodnia (linia otwocka, linia mińska, linia legionowska). Dla pasażerów chcących dostać się w rejon centrum Warszawy możliwe będzie skorzystanie z większości pociągów dalekobieżnych spółki PKP Intercity, z pociągów InterREGIO Przewozów Regionalnych, a także (od strony zachodniej) z pociągów WKD.

Pociągi SKM linii S1 będą kursowały (7 - 8 listopada) w relacji Warszawa Zachodnia – Pruszków, a w dniach od 9 do 17 listopada – w relacji Warszawa Śródmieście – Pruszków. Na odcinku Warszawa Śródmieście – Warszawa Zachodnia linia S1 będzie w obu kierunkach wahadłowo kursować torem południowym, obsługującym zwyczajowo ruch w kierunku Warszawy Wschodniej.

No odcinku otwockim, zamiast linii SKM S1 na tory wyjadą pociągi linii S11, które w większości przypadków będą kursowały między Warszawą Wschodnią i Warszawą Aninem lub Otwockiem. Wybrane kursy S11 będą wydłużone do Warszawy Zachodniej.

Pociągi lotniskowe Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały wyłącznie na trasie Warszawa Wschodnia – Modlin. W związku z tym, zmniejszy się liczba pociągów obsługujących Lotnisko Chopina oraz dojazd na Służewiec, stąd osobom dojeżdżającym do pracy np. w rejon tzw. „Mordoru” i okolic, które zazwyczaj korzystały z pociągów KM linii RL proponujemy w okresie prowadzenia prac przejazd, w miarę możliwości, innymi środkami komunikacji ZTM.

Honorowanie biletów

Od 6 (godz. 22.00) do 18 listopada (godz. 04.00) wszystkie rodzaje biletów ZTM będą ważne:

 • w pociągach KM na obszarze I i II strefy biletowej ZTM
 • w pociągach WKD na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Opacz
 • w pociągach PKP IC na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia – Legionowo (oprócz pociągów EIP „Pendolino”, wagonów kl. 1., sypialnych i kuszetek)
 • w pociągach Przewozów Regionalnych (PR) na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia

Oznacza to, że pomiędzy Warszawą Wschodnią, Centralną i Zachodnią
z odpowiednim biletem ZTM można podróżować każdym pociągiem oprócz EIP „Pendolino” i wagonów kl. 1, sypialnych/kuszetek.

Uwaga! Przewóz większego bagażu (w tym rowerów) i zwierząt
w pociągach WKD, PKP IC i PR odbywa się na zasadach określonych przez tych przewoźników (np. przewóz rowerów jest odpłatny).

W pociągach KM, WKD, PKP IC i PR pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane/aktywowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np. 12.11. godz. 08.15. Pasażerowie z biletami zakodowanymi na Warszawskiej Karcie Miejskiej będą musieli wcześniej aktywować kartę w punkcie sprzedaży lub w kasowniku.

W tym samym okresie wszystkie bilety z taryfy KM (do odpowiednich stacji) będą ważne:

 • we wszystkich pociągach SKM
 • w autobusach i tramwajach na następujących ciągach komunikacyjnych:
 1. Otwock – Kołłątaja – Piłsudskiego – Patriotów – Widoczna – Płowiecka – Grochowska – Rondo Wiatraczna – Al. Waszyngtona – Rondo Waszyngtona – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie/Grójecka – Kopińska/ - Dworzec Zachodni –
  Al. Jerozolimskie – PKP WKD Al. Jerozolimskie;
 2. Dw. Wschodni – Kijowska – Targowa – Al. Zieleniecka – Rondo Waszyngtona;
 3. Pl. Zawiszy – Raszyńska – Żwirki i Wigury – Lotnisko Chopina.
 • w pociągach WKD na odcinku Warszawa Al. Jerozolimskie WKD – Warszawa Śródmieście WKD
 • w pociągach PKP IC (oprócz pociągów EIP „Pendolino”, wagonów 1 kl., sypialnych i kuszetek) i w pociągach Przewozów Regionalnych na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia.

Pasażerowie z biletami wydanymi na przejazd w relacjach z lub do stacji położonych
na linii średnicowej mają możliwość „powrotu” do swojej stacji – np. pasażer
z biletem ze Skierniewic do Warszawy Ochoty może przejechać do stacji Warszawa Centralna i wrócić tramwajem do przystanku Pl. Zawiszy, zlokalizowanego przy stacji Warszawa Ochota. Analogiczna możliwość istnieje przy podróży w przeciwnym kierunku.

 

Kontakt dla mediów:

Zarząd Transportu Miejskiego: Igor Krajnow, rzecznik prasowy, e-mail.: i.krajnow@ztm.waw.pl, tel. 22 45-94-228,  kom.: 692-433-355

Koleje Mazowieckie: Donata Nowakowska, rzecznik prasowy, e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl, tel. 22 47 37 551, kom. 661-929-207

 

 

 

 

Wyciąg z ogłoszenia o 10 przetargach dot. nieruchomości przy ul. Grochowskiej

Kondolencje - Bolesław Wocial

Ku pokrzepieniu serc… – obchody Narodowego Święta Niepodległości w SP 6

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych i zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 9 listopada 2015 r. w SP 6 w Mińsku Mazowieckim odbył się uroczysty apel. Akademię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor SP 6, pani Anna Zalewska, powitała wszystkich obecnych i podkreśliła, jak ważne dla Polaków jest to święto. Uczniowie klas IV pod kierunkiem wychowawczyń (p. Renaty Engelbrecht, p. Lucyny Blacharskiej, p. Elwiry Czyż) przygotowali uroczystą prezentację  słowno-muzyczną połączoną z teatrem pantomimy. Przypomniane zostały ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem  przez Polskę niepodległości. Artyści przybliżyli wszystkim zebranym historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Muzyczne tło dla recytowanych utworów stanowiły pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów i szkolnego chóru pod batutą p. Michała Śmigielskiego. 

Uczniowie w dostępny sposób przedstawili polską drogę do niepodległości – drogę, która prowadziła przez cierpienia, więzienia, upokorzenia i tortury. Podczas akademii mogliśmy obserwować różne sceny z naszej dawnej i bliższej historii. Młodzi artyści mówili prawdę o ojczyźnie, o patriotyzmie naszych przodków,  opowiadali o walce z zaborcami oraz kultywowaniu polskości. Najważniejsze jest wychowanie dzieci w  świadomości naszych tradycji, a w czasach zaborów zakazane było nawet śpiewanie piosenek w języku polskim przy kołyskach niemowląt. Pięknie zostało to przedstawione w widowisku – kołysanka Na Wojtusia z popielnika przerywana była rosyjską piosenką Pust’ ws’egda budz’et sołnce.

Na scenie kolejno pojawiały się ważne postacie: król Stanisław August Poniatowski, zaborcy rozgrabiający nasz kraj, który odtańczyli „taniec śmierci Polski”. Uczniowie byli mocno wzruszeni, gdy szarpano flagę narodową, a następnie symbole naszej państwowości zamknięto w klatce. Scena ta odegrana została na tle melodii poloneza Ogińskiego Pożegnanie ojczyzny.  Zaborcy rozdzielili naszą ojczyznę między siebie i mogli świętować zwycięstwo. Widzowie z niedowierzaniem przyglądali się biesiadowaniu zaborców z… polskim królem.

Teraz pojawił się na scenie Drzymała ze swoim wozem – symbol oporu wobec grabieżców. Zaborcy nie omieszkali skrępować go linami - w taki symboliczny sposób uczniowie przedstawili sposób walki okupantów z polskością, której duch żył jednak w sercach Polaków, aż wreszcie nadszedł Józef Piłsudski. Nieprzyjaźni sąsiedzi powoli wycofali się z ziem polskich. Odzyskaliśmy tożsamość narodową i niepodległość. O tym, że wolność trzeba stale pielęgnować przed zagrażającymi dyktaturami, przypomniały słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego pt. Mury odśpiewane przez wykonawców przy wspólnych oklaskach zgromadzonych.

W akademii w przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Narodowe Święto Niepodległości nasza szkoła obchodzi co roku bardzo uroczyście. Tego dnia wszyscy ubrani są na galowo. Pani dyrektor, dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną. Wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, a także współczesny wyraz patriotyzmu. Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą  dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu. Odzyskanie niepodległości oznacza dla nas życie w wolnym kraju. Nie można jednak zapomnieć o przesłaniu naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który kierował do nas słowa: Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. 

                                                                                                                               Bożena Swatko

Ostatni mecz rundy jesiennej MAZOVIA - MKS WKRA

Patriotyczna impreza na orientację

Harcerski Klub Turystyczny „Mobilek” wraz z mińskimi drużynami z Hufca ZHP Mazowsze i Mińskim Odziałem PTTK zapraszają na kolejną edycję gry miejskiej.

Oprócz wspaniałych nagród i wybornej zabawy można wynieść z niej wiedzę na temat Mińska Mazowieckiego podaną w przystępnej formie. Jest to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania 11 listopada.

Start - 11 listopada 2015r.
Miejsce - Mińsk Dom Kultury
Zapisy rozpoczną się o godzinie 10:10
Pierwszy patrol wyruszy o godzinie 11:11

Zadaniem uczestników będzie odnalezienie punktów kontrolnych, zebranie z nich potwierdzeń i wykonanie prostego zadania. Punktowane będzie przejście całej trasy, jego czas i wykonanie zadania. Trasa prowadzi przez miejsca historyczne naszego miasta i pokonanie jej nie powinno zająć uczestnikom więcej niż 1,5 godziny. Dla gości będzie przygotowane stoisko z herbatą, kawą i ciasteczkami.

Nie pobieramy wpisowego od uczestników!

mat. organizatorów

Koncert pieśni Okudżawy

90 lat MKS MAZOVIA - fotoreportaż

Prezentujemy fotorelację z meczu rozegranego pomiędzy zawodnikami OLDBOYÓW Mazovii, a piłkarzami Legii Warszawa Champions League, zorganizowanego z okazji 90-lecia MKS MAZOVIA Mińsk Mazowiecki 8 listopada 2015 r.

W składzie Mazovii OLDBOYÓW grali:

Tomek Płochocki

Mariusz Ciach

Tomek Celej

Tomek Kozaczek

Dariusz Nowicki

Sebastian Skorys

Marek Krzyżanowski

Grzegorz Jurek

Jarosław Rzyszkiewicz

Robert Gójski

Paweł Gójski

Robert Chlebicki

Piotr Tokarski

Arek Pazdyka

Łukasz Stelmaszczyk

 

Kibicowali:

Piotr Nowicki

Piotr Wojciechowski

Marek Cudny

Maciek Pazdyka

 

W składzie gości wystąpili między innymi Maciej Szczęsny, Jerzy Podbrożny, Leszek Pisz, Cezary Kucharski, Piotr Włodarczyk, Marek Jóźwiak, Grzegorz Lewandowski, Jacek Bednarz. 

http://mksmazovia.pl/

fot. Bartek Mazanka

 

„STOP przemocy”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim w okresie od września 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. realizuje projekt konkursowy „STOP przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” - edycja 2015 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

Działania w ramach projektu będą służyły:

 • przeciwdziałaniu i ograniczaniu zjawiska przemocy w rodzinie,
 • podniesieniu świadomości społeczności lokalnej w zakresie skutków przemocy domowej.

 

Projekt obejmuje działania:

 • wdrożenie systemu wsparcia dla członków Grup Roboczych Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w postaci superwizji grupowej i indywidualnej,
 • poradnictwa społeczno - prawnego dla osób i rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie, konsultacji prowadzonych przez prawnika, psychologa i pedagoga na adres poczty elektronicznej poradnictwo@mopsmm.pl oraz w siedzibie  Ośrodka Pomocy,
 • warsztatów dla rodziców w tym małoletnich rodziców, z rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie w celu rozwijania umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, podniesienia świadomości w zakresie funkcjonowania rodziny, rozwiązywania konfliktów rodzinnych.
 • grupy psychoedukacyjnej dla kobiet dotkniętych przemocą, z problemem alkoholowym w rodzinie,
 • grupa psychoedukacyjna dla dzieci w wieku 7 – 12 lat z rodzin z problemem funkcjonowania w tym dotkniętych przemocą w rodzinie.
 • wykonanie diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie w mieście Mińsk Mazowieckim za rok 2014 i 2015,

 

                                                             Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie

Kontakt      tel.  25  752 05 08

   25 758 22 24 w. 24

  e-mail:  poradnictwo@mopsmm.pl

Osoby do kontaktu: Agnieszka Słońska

                                 Bogumiła Piotrkowicz

Święto Niepodległości – 11 listopada 2015r.

Droga do dzisiejszego święta była długa i trudna. Przez 123 lata Polacy walczyli o wolność i suwerenność swojej Ojczyzny. Zsyłki na Syberię, przymusowe emigracje z kraju, czy tysiące poległych na polach walki – taki rachunek otrzymali Polacy za niepodległą Rzeczpospolitą.

Spotykamy się dzisiaj w miejscu naznaczonym historycznie, aby uczcić pamięć tych,  którzy mieli w sercach nadzieję na wolną Ojczyznę. O nią walczyli na polach bitew, na salonach dyplomatycznych, bronią palną czy słowem pisanym. „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.” – tymi słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego przypominajmy każdemu i każdego dnia, że skończyła się „ciężka noc cierpień”. Przypominajmy zwłaszcza tu – przy Pomniku Niepodległości, przy którym co roku spotykamy się, aby świętować najważniejsze rocznice narodowe.

Celebrując podniosłe historycznie chwile, ale również przez codzienną ciężką pracę dla siebie i swojej Ojczyzny, pamiętajmy, że mija dopiero 26 lat, które mieliśmy na odbudowanie tego, co zniszczono nam przez 123 lata zaborów oraz tego, co nam mentalnie odebrano na prawie pół wieku, spychając nasz kraj poza mapę państw demokratycznych. Nie zawsze to czujemy, nie zawsze mamy tego pełną świadomość. Gdy w 1989 roku Polska rozpoczęła swój powrót w poczet państw demokratycznych, nieśmiało i delikatnie przywracaliśmy pamięć narodową, subtelnie inicjowano lokalne uroczystości patriotyczne. 72-gą rocznicę Odzyskania Niepodległości – 11 listopada 1990 roku – ówczesne władze naszego miasta i mieszkańcy mogli już świętować oficjalnie. Po uroczystej wieczornicy, która odbyła się w Pałacu Dernałowiczów burmistrz Zbigniew Grzesiak wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomirem Kuligowskim i wójtem gminy Antonim Janem Tarczyńskim złożyli wieniec kwiatów na lokalnym cmentarzu w miejscu tajnych spotkań mińskiej opozycji - na płycie nagrobnej wachmistrza Janusza Łaszczyc-Olszamowskiego adiutanta Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

W listopadzie 1997 r. powołano Społeczny Komitet Obchodów 80. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, na którego czele stanął burmistrz Zbigniew Grzesiak. Poza opracowaniem programu obchodów zainicjowano ufundowanie i postawienie na dzisiejszym Placu Stary Rynek Pomnika Niepodległości. A do finału przedsięwzięcie to doprowadził Komitet Budowy Pomnika Niepodległości, gdzie swój wkład wnieśli Franciszek Zwierzyński, Leszek Celej, Józef Orliński, Jerzy Popowski i Krzysztof Roguski. Zaszczytem było dla mińszczan, że uroczystego poświęcenia jednego z najważniejszych miejsc pamięci narodowej w Mińsku Mazowieckim dokonał osobiście Prymas Polski Kardynał Józef Glemp. 17 sierpnia 2000 roku odsłonięto Pomnik Niepodległości projektu artysty plastyka Marka Laudańskiego, a w akcie erekcyjny napisano:

Chcąc uhonorować i uczcić pamięć Polaków,

którzy przelewali krew swoją w ważnych dla naszego Kraju bitwach,

którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ukochanej Ojczyzny.

W wolnej już od 10 lat Rzeczypospolitej  Parafrazując ten zapis, możemy dzisiaj powiedzieć:

W wolnej już od 26 lat Rzeczypospolitej

Wdzięczni mieszkańcy miasta Mińsk Mazowiecki.

 

Bo przez noc okupacji i w mroku komunizmu przetrwało marzenie o Niepodległej Rzeczpospolitej, które ziściło się i pozwala nam dzisiaj razem świętować wolność, oddając honory Ojcom Rzeczypospolitej.

W tym uroczystym dniu w sposób szczególny okażmy pamięć tym, którzy dla wolnej i niepodległej Polski żyli i pracowali, a przede wszystkim oddali za nią życie. Pielęgnujmy pamięć o kolejnych pokoleniach naszych krajan, naszych rodaków, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.  To nasz największy patriotyczny obowiązek czasu pokoju. Uczyć następne pokolenia prawdy historycznej, przypominać ją przy takich okazjach jak dzisiejsza, motywować siebie samych do większej determinacji w byciu patriotami.

Niech nasze umysły i serca przepełnia miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność oraz szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna - dla wszystkich - Ojczyzna.

Dziękuję bardzo.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Marcin Jakubowski

Święto Związku Inwalidów Wojennych - fotorelacja

Koncert fortepianowy w MZM

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszym mieście zakończyły się w Muzeum Ziemi Mińskiej Dziale 7. Pułku Ułanów Lubelskich wieczornym koncertem fortepianowym w wykonaniu Kamila Borkowskiego (w zastępstwie Adama Szlendy). Ten młody utalentowany pianista, laureat nagród na scenach polskich i międzynarodowych, wprowadził słuchaczy w patriotyczny nastrój wykonując m.in. porywające etiudy Fryderyka Chopina.

Dyrektor Muzeum Leszek Celej zaprezentował gościom najnowsze dzieło artystyczne wzbogacające zbiory muzealne - obraz "Alegoria Ułana" autorstwa Sławomira Wojtkiewicza a na koniec zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni legionowych przy akompaniamencie Kamila Borkowskiego, m.in. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”.

Kamil Borkowski – student V roku Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Görlitz, na Majorce i w Zabrzu, koncertował w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii, na Węgrzech i Ukrainie.

Monika Pszkit

Planetarium Mobline SKY w GM2

Uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim 10 listopada wzięli udział w pokazach Mobilnego Planetarium SKY, które zagościło w szkolnej sali gimnastycznej. Pomysłodawczynią zajęć dla klas matematycznych, informatycznych i politechnicznych (1e, 1f, 1g, 2b, 2d, 2e i 3d) była matematyczka – pani Renata Ziółkowska. Młodzież miała okazję rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę w sposób niestandardowy. Podczas seansu uczniowie zostali zabrani w niezapomnianą podróż po kosmosie. Multimedialny pokaz był przygotowany i poprowadzony przez pana dr. Marka Siłuszyka. Warto dodać, że projekcje w Planetarium Mobilnym są wyświetlane dzięki technologii WARP, czyli za pomocą optyki newtonowskiej realizowanej przy użyciu lustra sferycznego, czyli w bardzo nowoczesnej technologii.

W pierwszej części uczniowie poznali granice Heliosfery określone dzięki odkryciom sondy kosmicznej IBEX, wspólnie z dr. Markiem Siłuszykiem próbowali odpowiedzieć na pytanie, gdzie kończy się nasz układ słoneczny, a zaczyna „reszta” wszechświata. Podczas 45-minutowej prezentacji zdobyli wiedzę m. in. o wietrze słonecznym, o zjawisku Zorzy Polarnej czy promieniowaniu kosmicznym. Zaskoczeniem dla uczniów były informacje o zanieczyszczeniu świata światłem. O tym niepokojącym zjawisku dowiedzieli się dzięki filmikowi zrealizowanemu w związku z tym, że rok 2015 został ogłoszony Rokiem Światła. Na koniec prowadzący pokaz przedstawił uczniom aplikację STELLARIUM, dzięki której każdy może obserwować, jak dokładnie wygląda niebo w dowolnym miejscu na świecie, jakie są konstelacje, gwiazdozbiory (np. zodiak). Jest to aplikacja bezpłatna, dzięki której w sposób atrakcyjny uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę na temat astronomii.

Zaproszenie do gimnazjum Mobilnego Planetarium SKY (www.sky.siedlce.pl) okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ uczniowie mieli dostęp do wiedzy na wysokim poziomie, dla wielu była to pierwsza w życiu wizyta w planetarium, więc i nowe doświadczenie życiowe. Dzięki mobilności planetarium – wszystko to zadziało się bez wychodzenia z gimnazjum!

dr Marek Siłuszyk – Działalność Mobilnego Planetarium SKY jest odpowiedzią na brak innowacyjnego narzędzia do popularyzacji wiedzy o kosmosie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzimy zajęcia na różnym poziomie zaawansowania – od przedszkoli po grupy dla ludzi dorosłych. Jesteśmy praktykami, którzy wiedzą, jak zainteresować odbiorców i w sposób przystępny przekazywać wiedzę na najwyższym poziomie, chodzi nam o interakcję z odbiorcami pokazów. Wartością naszego Planetarium Mobilnego SKY jest to, że jesteśmy mobilni, to my docieramy do odbiorców.

Agnieszka Kożuchowska

Imieniny Mikołaja w przedszkolu

Paszporty na ul. Konstytucji 3 maja 16

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Rankingu IT SZKOŁA 2015

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Rankingu IT SZKOŁA 2015 dla

Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy

w Mińsku Mazowieckim

Program IT Szkoła jest realizowany pod auspicjami Kolegium Rektorskiego Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki. Uczelnią wyższą odpowiedzialną bezpośrednio za przygotowanie i realizację Programu IT Szkoła jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. Partnerem programu jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych IT Szkoła jest sporządzany na podstawie pomiaru aktywności udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych kategoriach działań programu: kursach dla uczniów, wszechnicy informatycznej stacjonarnej, wszechnicy informatycznej online, konkursach IT, akademickich kołach naukowych oraz we wszechnicy na kołach.

IT Szkoła obejmuje między innymi takie zagadnienia jak: algorytmika i programowanie, bazy danych, multimedia, grafika i technologie internetowe, sieci komputerowe oraz tendencje rozwoju informatyki. W programie są uwzględniane najważniejsze aktualne oraz przyszłe trendy rozwojowe w informatyce, takie jak bezpieczeństwo systemów informatycznych, przetwarzanie i analiza danych masowych, przetwarzanie w chmurze, czy technologie mobilne.

Tomasz Płochocki

Aktualna lista partnerów programu "Rodzinny Mińsk"

15 lat Mińskiego Towarzystwa Muzycznego

Mała Królewna w MDK

Każda dziewczynka chciałaby być królewną i każda chciałaby, żeby odnalazł ją piękny książę. Ale często najpierw pojawia się groźny smok i wiele przeciwności.

Na zamku u Króla Lula rodzi się królewna. Jest huczna zabawa… Ale król i królowa zapomnieli zaprosić wróżkę, która mieszka nieopodal zamku. Wróżka rzuca zaklęcie. Wesoła królewna Lulinka uważa, że jest najważniejsza i najpiękniejsza na świecie. Kiedy zaklęcie zaczyna działać… zamienia się w ropuchę. Ze wstydu opuszcza dom i poznaje smoka który ma czkawkę, stracha na wróble, zbójnika i oczywiście pięknego księcia, który wybawia ją z opresji i… prosi o rękę. Dzięki swoim przygodom zaczyna rozumieć wartość przyjaźni.

Przedstawienie interaktywne. Bajkowo, kolorowo i bardzo życiowo. Mnóstwo śmiesznych postaci, wartka akcja i dużo śmiechu. 

Spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kuffer
29 listopada 2015 r., godz. 12.30
bilet wstępu 10 zł (jeden opiekun wstęp gratis)

 

Warsztaty genealogiczne "Skąd nasz ród?"

Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Nowik.

Gdzie szukać źródeł genealogicznych,czyli zabawa z archiwum w kotka i myszkę.
Jak czytać księgi metrykalne, czyli dlaczego historycy zapominali o metrykach.
Jak czytać księgi hipoteczne, czyli odnaleziony świat rodzinnych plotek.
Jak poznać dzieje swojej nieruchomości, czyli przodkowie przegrywali majątki w karty.

Następne warsztaty odbędą się 12 marca, 26 marca, 16 kwietnia 2015 r.
Każde spotkanie składa się z wykładu, dyskusji i ćwiczeń praktycznych.


19 listopada 2015 r. godz. 17:00, bilet 5 zł

Kolejne spotkania: 3 grudnia, 17 grudnia

 

Turniej Judo Dzieci i Młodzików

11 listopada w Rembertowie odbył się XX Turniej Judo Dzieci i Młodzików z okazji święta "Narodowego Dnia Niepeodległości".

Na zawodach nie zabrakło zawodników UKS Judo KONTRA z Mińska Mazowieckiego, którzy zdobyli 4 medale w kategorii młodziczek i młodzików.

Srebrne medale zdobyły: Aleksandra Polskowska, waga 44kg, Dominika Adamczyk, waga 57kg, Wiktoria Zalewska, waga 63kg. Brązowy medal zdobył Patryk Pszonka, waga 73kg.

 W zawodach uczestniczyli zawodnicy z całej Polski a także reprezentanci Białorusi.

 Zdzisław Wiącek

To był niezwykle udany rok dla kolarzy V-MAXu

Niedawno dobiegł końca sezon kolarski 2015 r. To był rok niezwykle udany dla zawodników mińskiego Klubu Kolarskiego V-MAX. Stało się tak za sprawą fantastycznych wyników podopiecznych trenera Jacka Tomkiewicza, którzy potwierdzili swoją pozycję w ogólnopolskim peletonie szosowym oraz na crossowych trasach MTB. Ekipa naszych szosowców dosłownie zdemolowała krajowy peleton wyczynowy, zajmując całe podium klasyfikacji generalnej najtrudniejszego w Polsce cyklu wyścigów "Super Prestige"! Doświadczeni i pewni siebie mińszczanie z ekipy V-MAXu nie unikali też walki z międzynarodowym peletonem zawodowym, gdzie wypadli bardzo przyzwoicie. W czasie Mistrzostw Świata "Masters" rozgrywanych w Austrii do podium zabrakło kilku sekund... Młodsza część mińskiego teamu kolarskiego skupiona przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji również dała nam powody do satysfakcji. Wygrane wyścigi i cała "generalka" Ligi Szosowej Mazowsza, wygrane roczne klasyfikacje generalne cyklu "Mazovia MTB" i wiele innych mocno obsadzonych imprez.

W całym okresie startowym od kwietnia do września zawsze byli obecni, tam gdzie wszyscy najlepsi, tam gdzie najtrudniej, tam gdzie jest prawdziwa kolarska walka. Na własnym terenie podczas kilku ważnych wyścigów, w tym Memoriału Feliksa Rawskiego, czuli się znakomicie, wygrywając praktycznie wszystko. Na deser dla dobrej zabawy w każdy czwartek wraz z kolarzami z okolicznych klubów oddawali się sprinterskim pojedynkom w ramach "Szybkich Czwartków" organizowanych w Chmielewie k. Mińska Mazowieckiego, gdzie również rządzili niepodzielnie.

Suma tych wszystkich faktów sprawiła, że ogólnopolskie środowisko kolarskie wyznaczyło na krajowej mapie wyraźnie zarysowane nowe "zagłębie kolarstwa" pod szyldem V-MAXu. W nadchodzącym sezonie kolarskim 2016 władze PZKOL "Masters" przyznały powiatowi mińskiemu prawo organizacji aż czterech wyścigów szosowych zaliczanych do największego w kraju międzynarodowego cyklu "Super Prestige". Gospodarzami podejmującymi kolarski peleton będą: Mrozy, Dębe Wielkie, Gmina i Miasto Mińsk Mazowiecki. Mamy już potwierdzone terminy wymienionych imprez, które z satysfakcją publikujemy po raz pierwszy:

Gmina Mińsk Mazowiecki - "Super Prestige" Kolarski Klasyk - 8 maja 2016 r. (niedziela)

Mrozy - "Super Prestige" Kolarski Klasyk - 21 czerwca 2016 r.(niedziela)

Dębe Wielkie - "Super Prestige" Kolarski Klasyk - 26 czerwca 2016 r. (niedziela)

Mińsk Mazowiecki - "Memoriał Feliksa Rawskiego" Kolarskie Kryterium Uliczne - 17 września 2016 r.(sobota)

Teraz wypada tylko życzyć V-MAX-owi wytrwałości w pracy i kolejnych, jeszcze większych sukcesów. Rokowania na kolejne lata pozwalają przypuszczać, że ta wielka maszyna dopiero się rozpędza... W kolejce do zwycięstw już jadą potencjalni następcy. Blisko setka młodych i zdolnych adeptów powiatowych szkółek kolarskich prowadzonych od pięciu lat przez Klub V-MAX dostała sportowe wzorce do naśladowania i silną inspirację. To idealna sytuacja w szeroko zakrojonym projekcie nazywanym dzisiaj często "wychowaniem poprzez sport".

Jacek Tomkiewicz

Spotkanie z Jarosławem Wróblewskim

Miejska Biblioteka Publiczna i Społeczny Komitet "Dziękujemy za Wolność" zapraszają 25 listopada o godz. 18:00 na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim, autorem Historycznej Książki Roku 2014 – „Zośkowiec”.

"Zośkowiec" to książka o powstańcu warszawskim Henryku Kończykowskim, pseudonim Halicz.

Jarosław Wróblewski na łamach pięciu rozdziałów, na jakie została podzielona  książka, przedstawia rodzinę Halicza, jego dzieciństwo i młodość, a także powojenne losy w komunistycznej Polsce. Historia żołnierza „Zośki” staje się również idealnym pretekstem do ukazania szerokiego spektrum tła polityczno- historycznego ówczesnej Polski, oraz zaprezentowania postaci innych bohaterów tamtych czasów.

Cała książka oprócz wielu wspomnień i relacji, zawiera również dużą ilość dodatków w postaci niepublikowanych do tej pory fotografii z prywatnego archiwum rodziny Kończykowskich, z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego, jak również wycinków z gazet, rysunków czy plakatów. Bardzo interesującym materiałem źródłowym są również reprodukcje czterech stron wspomnień Halicza, jakie autor książki odnalazł w archiwum IPN. Te i wiele innych dokumentów wpływa na podwyższenie wartości całej publikacji.

Serdecznie zapraszamy!

Adam Zawadzki
Społeczny Komitet "Dziękujemy za Wolność" 

Relacja z rejsu "Szkoły pod Żaglami"

Po dwumiesięcznej przygodzie życia nadszedł ten najsmutniejszy i najbardziej niechciany dzień – 17 października 2015. Tego dnia opuściliśmy Pogorię i ruszyliśmy w drogę powrotną, do Warszawy. Statek stał się dla mnie drugim domem, a załoga rodziną, o której nigdy nie zapomnę…

Na Pogorii musieliśmy przyzwyczaić się do specyficznych warunków. Miejsca było bardzo mało i każdy kąt był zajęty. Wypływając kiedy mieliśmy jeszcze mnóstwo zapasów, kartony stały dosłownie wszędzie. Z biegiem czasu wszystko powoli znikało.

Każdy z załogantów miał swoją koję i na tym kończyła się strefa prywatności. Pomijając kadrę oraz załogę stałą, wszyscy tak naprawdę mieszkaliśmy w jednym, wielkim pokoju. Czasem było to uciążliwe, jednak dzięki temu staliśmy się zwartą grupą. Chcąc nie chcąc, każdą chwilę spędzaliśmy razem.

Cała załoga liczyła pięćdziesiąt osób – trzydziestu dwóch uczniów, oficerowie i nauczyciele. Byliśmy podzieleni na cztery wachty, w każdej oficer, zastępca oficera, asystent i ósemka młodzieży. Rejs ten miał charakter międzynarodowy tzn. uczestniczyli w nim Polacy i Rosjanie. Językiem pokładowym teoretycznie był język angielski, jednak nasi sąsiedzi nie dawali sobie z nim rady. Dlatego też na pokładzie porozumiewaliśmy się w trzech językach, zlepkiem polskiego, rosyjskiego i angielskiego oraz na migi. Było to na pewno ogromne wyzwanie, ponieważ Rosjanie mają zupełnie inną kulturę oraz obyczaje. Na początku ciężko nam było się do tego przyzwyczaić i z tego powodu wynikały różne nieporozumienia. Później jednak przywykliśmy do siebie i wszyscy stworzyliśmy zgraną załogę.

Na co dzień funkcjonowaliśmy według czterodniowego grafiku. W ten sposób wymienialiśmy się naszymi obowiązkami. Istniały trzy rodzaje wacht – nawigacyjna, bosmańska i gospodarcza. Podczas tej pierwszej naszym zadaniem było utrzymanie właściwego kursu oraz bezpieczeństwa na morzu. Sterowaliśmy żaglowcem i pełniliśmy funkcję „oka”. Następna była wachtą, kiedy razem z bosmanem musieliśmy zadbać o stan techniczny i wygląd statku. Natomiast podczas kambuza, pod dowództwem kuka przygotowywaliśmy posiłki i sprzątaliśmy pod pokładem.

Na morzu nie mieliśmy weekendów. Tydzień trwał 6 dni, podczas których odbywały się lekcje. Byliśmy podzieleni na dwie klasy – Polską i Rosyjską ze względu na język, w którym były prowadzone zajęcia. W związku z tym lekcje odbywały się na zmianę, albo w nadbudówce, gdzie znajdowała się klasa, albo w mesie, gdzie jedliśmy. Szkoła nie była prosta, ponieważ po nocnych wachtach ciężko było skupić się na nauce. Zdarzało się czasem zasnąć na lekcji. Dodatkowo czasu na naukę i odrabianie prac domowych nie było. Nauczyciele za wszelką cenę chcieli żebyśmy coś zapamiętali i konsekwentnie sprawdzali naszą wiedzę. Dzięki temu jednak docenialiśmy każdą wolną minutę. Niektórzy nauczyciele  organizowali również wieczorami zajęcia dodatkowe. Mogliśmy nauczyć się odrobiny astronawigacji, rysunku architektonicznego i podstaw meteorologii.

Czasu wolnego prawie nie było. Każdą wolną chwilę przeznaczaliśmy na sen, którego nam tak bardzo brakowało. Jednak kadra próbowała wciągać nas w różne gry i zabawy. Co kilka dni wspólnie oglądaliśmy angielskojęzyczne filmy, głównie o tematyce morskiej.

No i dyscyplina ………. Za złe zachowanie i nieposłuszeństwo byliśmy karani poprzez minusy. Codziennie rano Kapitan w razie potrzeby dopisywał je na Czarnej Liście. Za zebranie trzech minusów nie mogliśmy wyjść do portu. Na szczęście każdy minus mógł zamienić się w plusa za prace u mechanika. Dodatkowo do portu nie mogliśmy wyjść za złe oceny. Zostawał każdy kto miał chociaż jedną jedynkę. Była to niesamowita mobilizacja w nauce.

Łącznie odwiedziliśmy 13 portów, z czego w dwóch stanęliśmy na kotwicy. W Amsterdamie zaokrętowaliśmy się na Pogorii i mieliśmy szczęście wzięcia udziału w Paradzie Żaglowców. Podczas przepływania kanałem zabrzmiał hymn Polski na naszą cześć i zorganizowaliśmy paradę rejową. Jeszcze przed wyjściem na Morze Północne zatrzymaliśmy się w Ijmiuden, gdzie przygotowywaliśmy się do naszego pierwszego wyjścia w morze. Po kilku ciężkich dniach żeglugi połączonej z chorobą morską dotarliśmy do Lervick na Szetlandach. Następnie opłynęliśmy Wyspy Brytyjskie i wypłynęliśmy na Atlantyk, gdzie zatrzymywaliśmy się kolejno w Vigo, Leixoes, Cascais i Porto Santo. Z archipelagu Madera pożeglowaliśmy w kierunku Morza Śródziemnego, przez Cieśninę Gibraltarską. Tam zatrzymaliśmy się na Gibraltarze, a później w Maladze, na Ibizie, w Bonifacio i w Porto Santo Stefano. Ostatnim naszym przystankiem byłą Civitavecchia, gdzie rozstaliśmy się i zostawiliśmy nasz żaglowiec w rękach nowej załogi.

Wszystkie porty były dla mnie wyjątkowe i w żadnym z nich nie byłam nigdy wcześniej. Odwiedzając tyle miejsc mieliśmy możliwość poznawania różnych kultur i obyczajów. Każde miasto mogliśmy zwiedzić i zobaczyć ważne dla nich miejsca i obiekty. Oczywiście próbowaliśmy też tradycyjnych potraw.  Mogliśmy również podszlifować swój angielski i nie tylko. W sposób naturalny uczyliśmy się podstawowych zwrotów w tamtejszych językach. 

Podczas dwóch miesięcy przepłynęliśmy łącznie cztery tysiące sześćset dwadzieścia pięć mil morskich.

Podsumowując cały rejs, jestem przekonana, że była to największa przygoda mojego życia i – gdybym tylko mogła – popłynęłabym jeszcze raz. Nabrałam tam pewności siebie i nauczyłam się wielu rzeczy.

Nauczyłam się rozmawiać i słuchać, a nie tylko „esemesować i chatować”. Szkoła pod Żaglami bardzo mnie zmieniła i teraz inaczej patrzę na świat. Poznałam świetnych ludzi, którzy chcą czerpać z życia jak naj­wię­cej i mają swoje ambicje. Przed rejsem, rozmawiając z absolwentami, niejednokrotnie słyszałam, że jest to coś cudownego i że właśnie na Pogorii tworzą się przyjaźnie, które trwają długie lata.  Nie sądziłam jednak, że to wszystko okaże się prawdą. Do czasu…

Wydaje mi się, że cała nasza załoga bardzo się polubiła i zgrała. Mam nadzieję, że będziemy utrzymywać kon­takt ze sobą do końca świata i jeden dzień dłużej.

Nigdy nie zapomnę tej dwumiesięcznej przygody, a na Pogorię na pewno kiedyś wrócę!!!

 

Sylwia Stupnicka, fot. z arch. rejsu "Szkoła pod Żaglami"

"Z patriotyzmem przez wieki"

Już po raz czwarty Harcerski Klub Turystyczny "Mobilek" zaproponował mieszkańcom Mińska  Mazowieckiego ciekawy sposób spędzenia Święta Niepodległości. 11 listopada odbyła się patriotyczno-historyczna gra miejska, której tegoroczne hasło brzmiało: "Patriotyzm przez Wieki". Uczestnicy mieli za zadanie pomóc fikcyjnej postaci Jasia odnaleźć przykłady patriotyzmu w różnych epokach.

Patrole (ok. 130 osób) ruszały z Miejskiego Domu Kultury, a liczyły w większości od 2 do 6 osób i były to głównie całe rodzinny - rodzice z dziećmi. Każda drużyna otrzymała mapę, na której umieszczonych było 7 punktów kontrolnych  z zadaniami sprawnościowymi do wykonania, np. pokonanie wrogiego rycerza, podkradanie się pod gestapowca, czy rozpoznawanie piosenek patriotycznych przez telefon polowy. Dodatkowo zadawane były pytania historyczne, za które można było otrzymać bonusowe punkty liczone w oddzielnej kategorii.

W grze miejskiej  „Patriotyzm przez Wieki” startowały 23 patrole. Każdy z uczestników IV Mińskiej Patriotycznej Imprezy na Orientację otrzymał dyplom. Na najlepszych czekały nagrody.

1. miejsce – drużyna „Astrominipoto”,

2. miejsce – drużyna „Delta”,

3. miejsce – drużyna „P-Tim”,

4.miejsce – drużyna „Pompa Team”,

5. miejsce – drużyna "Trzy z Małej".

Nagrodę za najwięcej prawidłowych odpowiedzi otrzymała drużyna "Włodarek".

Organizatorzy kierują podziękowania do burmistrza Marcina Jakubowskiego za objęcie imprezy patronatem honorowym, Miejskiego Domu Kultury za udostępnienie pomieszczeń na biuro imprezy, Studium Języków Obcych, Banku Spółdzielczego w Mińsku Mazowieckim, firmie DarMar za sponsoring nagród, Piekarni Gromulski za ufundowanie ciasteczek, a tygodnikom Strefa Mińsk, Nowy Dzwon i portalowi miniskmaz.com za patronat medialny.

 

Oprac. na podst. tekstu Szymona Kowalczyka
fot. z arch. HKT "Mobilek"

KS Barakuda na zawodach w Mławie

W dniach 14-15 listopada 15-osobowa reprezentacja KS Barakuda Mińsk Mazowiecki wzięła udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Mława. Były to zawody z mocną obsadą z 27 klubów Polski północno-wschodniej, m.in. z Olsztyna, Elbląga, Bielska Podlaskiego, Iławy, Pisza, Giżycka, Ciechanowa, Mławy, Bydgoszczy, Pułtuska, Warszawy, Warki i Legionowa. Prawie 300 zawodników i zawodniczek przyciągnęła do Mławy bardzo ciekawa formuła zawodów. Pierwszego dnia rywalizacja na dystansie 50m w każdym ze stylów pływackich przeprowadzona została tak jak zawody rangi mistrzowskiej. Sesja poranna stanowiła eliminacje do popołudniowych finałów, w których startowało 6 najlepszych zawodników z każdej kategorii wiekowej. Drugiego dnia rywalizacja na dystansach 100m została przeprowadzona seriami na czas.

Nasi zawodnicy bardzo dobrze zaprezentowali się w tych zawodach. Do finałów sobotnich awansowało 13 zawodników. W całych zawodach zdobyliśmy 18 medali, 1 złoty, 5 srebrnych i 12 brązowych. Bilans mógłby być jeszcze lepszy, ale zabrakło sportowego szczęścia, ponieważ aż 11-krotnie nasi zawodnicy zajmowali najmniej ulubione przez sportowców miejsca, czyli  4.

Medale zdobyli:

Złoty:

Mikołaj Kupidura na 100m stylem motylkowym 1:10.31

Srebrny:

Aleksandra Radomińska na 200m stylem grzbietowym 2:47.88

Mikołaj Komorek na 50m stylem klasycznym 33.14 i 100m stylem zmiennym 1:09.69

Natalia Kuć na 50m stylem dowolnym 29.79

Mikołaj Kupidura na 50m stylem dowolnym 26.13

Brązowy:

Aleksandra Radomińska na 50m stylem grzbietowym 36.61

Natalia Kuć na 100m stylem dowolnym 1:05.40

Wiktoria Wójcik na 50m stylem klasycznym 40.12 i 100m stylem klasycznym 1:29.95

Milena Bakuła na 100m stylem dowolnym 1:14.64 i 100m stylem zmiennym 1:25.66

Mateusz Drozdowski na 100m stylem grzbietowym 1:38.29

Mikołaj Kupidura na 50m stylem motylkowym 29.79

Mikołaj Komorek na 100m stylem klasycznym 1:14.61

Radosław Marczak na 100m stylem zmiennym 1:16.84

Błażej Duszczyk na 100m stylem zmiennym 1:18.61

Sztafeta 4 x 50m stylem dowolnym chłopców w składzie Mikołaj Kupidura, Mikołaj Komorek, Błażej Duszczyk i Radosław Marczak 1:53.01

Prezes KS Barakuda
Tomasz Radomiński

Przetargi na nieruchomości przy ul. Grochowskiej

Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działki przy ul. Parkowej

V Dzień Otwarty Komorników Sądowych

19 listopada (czwartek) w całej Polsce odbędzie się V Dzień Otwarty Komorników Sądowych pod hasłem „poznaj swoje PRAWA!”. Organizatorem akcji jest Krajowa Rada Komornicza.

W tym dniu będziemy służyć Państwu pomocą w zdobyciu wszelkich informacji dotyczących pracy komorników. W tym roku szczególny nacisk położymy na przybliżenie i zapoznanie osób zainteresowanych tematyką związaną z przebiegiem, sposobem i zasadami prowadzenia postępowania egzekucyjnego przez komornika.

Specjalnie dla Państwa, 19 listopada 2015r. w godzinach 9 - 15 w kancelariach będą dyżurowali komornicy, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z egzekucją komorniczą.

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Mińsku Mazowieckim Mirosław Dziedzic
ul. Kazikowskiego 25  
05-300 Mińsk Mazowiecki

źródło: http://lepiejtowiedziec.pl/

XIV edycja Nagród Powiatu Mińskiego LAURA 2015

„Żółte kartki” Straży Miejskiej i … holowanie pojazdów

„Żółte kartki” Straży Miejskiej i … holowanie pojazdów – nowe inicjatywy mińskiej Straży Miejskiej.   

Problem wolnych miejsc do parkowania, zwłaszcza w centrum miasta, jest doskonale znany chyba wszystkim kierowcom, dlatego wielu z nich parkuje pojazdy nie zawsze zgodnie z przepisami.

Tylko w I półroczu dyżurny SM odebrał 292 zgłoszenia od mieszkańców związane z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów w mieście, a sami strażnicy podjęli w tym temacie aż 1755 interwencji, nakładając 453 mandaty karne i udzielając 1247 pouczeń, a w pozostałych sprawach kierując wnioski o ukaranie do sądu.

„Żółta kartka” to nowy pomysł, choć sprawdzony już w innych rejonach kraju. Zgodnie z wytycznymi komendanta strażnicy częściej niż dotąd będą przeprowadzać kontrole w tzw. strefach ograniczonego parkowania i innych miejscach zgłaszanych przez mieszkańców, choć nie zawsze sięgać będą od razu po bloczek z mandatami. Nałożą upomnienie w postaci „żółtej kartki” – metoda ta dotyczyć będzie tylko drobnych wykroczeń, również takich, które nie stwarzają problemu innym oraz nie powodują zagrożenia dla pozostałych mieszkańców miasta.

„Żółte kartki” będą stosowane wobec kierowców, którzy parkują w miejscach, gdzie zabraniają tego znaki drogowe. Kierowca pojazdu zamiast mandatu ujrzy za wycieraczką żółtą kartkę z logiem straży miejskiej oraz informacją, że auto zostało pozostawione w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Co więcej, jest to ostrzeżenie, iż strażnicy następnym razem zastosują bardziej restrykcyjne środki w postaci mandatu karnego. Pojazd taki zostanie, bowiem każdorazowo zarejestrowany w bazie straży miejskiej i przy każdej kolejnej interwencji strażnik będzie weryfikował czy już wcześniej kierujący nie został pouczony „żółtą kartką”. Kierowcy, którzy blokują przejazd innym pojazdom, stwarzają swoim parkowaniem zagrożenie czy też parkują na miejscach przeznaczonych dla inwalidów, na „żółtą kartkę” nie mają co liczyć. Dla nich przygotowano od razu wezwania do zgłoszenia się w siedzibie Straży Miejskiej celem odebrania mandatu karnego bądź też ich pojazd zostanie odholowany.

Jeżeli zaparkujemy samochód w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu albo pozostawimy pojazd nieoznakowany kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla auta osoby niepełnosprawnej, nasz samochód może zostać odholowany. Wynika to z art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).

W takim  przypadku, jak pozostawienie pojazdu na przejściu dla pieszych lub w jego pobliżu, w obrębie skrzyżowania, na miejscu dla osoby niepełnosprawnej strażnicy o tolerancji zapomną. Wezwą holownik i zlecą wywiezienie pojazdu na jeden z parkingów strzeżonych, powiadamiając o tym fakcie dyżurnego Komendy Powiatowej Policji. Kierujący, zanim odbierze swój pojazd, będzie zobligowany nie tylko do zapłaty wysokiego mandatu w siedzibie straży miejskiej, ale również do pokrycia kosztów związanych z jego odholowaniem i zabezpieczeniem na strzeżonym parkingu, a i te koszty są niemałe. Odholowanie pojazdu osobowego  to wydatek 485 zł, a koszt parking strzeżonego  to 39 zł za każdą dobę.

Co należy zrobić, gdy stwierdzimy, że nasz pojazd został odholowany?

 1. Należy zadzwonić pod numer 986 (Straż Miejska) lub 997 (Policja) i upewnić się, czy samochód na pewno został odholowany (wyklucza to inne sytuacje typu kradzież). W czasie rozmowy telefonicznej z dyżurnym uzyskamy adres parkingu strzeżonego, na którym stoi odholowany samochód oraz poznamy procedurę i warunki odebrania pojazdu.
 2. Jeżeli podmiotem, który wydał decyzję o odholowaniu była Straż Miejska, udajemy się do siedziby przy ul. Konstytucji 3 Maja 1a i tam okazujemy prawo jazdy, dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny. Jeżeli nie jesteśmy właścicielem odholowanego pojazdu, musimy posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez jego właściciela lub zgłosić się po odbiór pojazdu razem z jego właścicielem. Na podstawie okazanych dokumentów zostanie nam wydane zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego.
 3. Udajemy się na wskazany parking strzeżony. Po uiszczeniu opłat za holowanie oraz parkowanie możemy odebrać auto.

 

Oprac. na podst. mat. Straży Miejskiej w Mińsku Maz.

X Powiatowy Przegląd Piosenki dla Nauczycieli

X Powiatowy  Przegląd Piosenki dla Nauczycieli odbył się 13 listopada w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej - tegorocznego współorganizatora imprezy.

Przegląd, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, został objęty patronatem  Starosty Mińskiego i   na stałe wpisał się w kalendarz imprez powiatowych. Fakt, że po raz dziesiąty nauczyciele mogli zaprezentować swoje talenty i spotkać się z publicznością (nawiasem mówiąc, na widowni zasiadło wielu fanów imprezy, kibicujących „belfrom” już od dziesięciu lat), potwierdza, że pomysł Przeglądu nie był chybiony, że przyczynia się do integrowania środowiska nauczycielskiego, pokazania nie tylko talentów pedagogów, ale także ich ogromnego dystansu do siebie, gotowości wystawienia się na osąd  widowni.

Na deskach tegorocznego Przeglądu wystąpiły zespoły emerytowanych nauczycieli: Zespół Nauczycielstwa Polskiego „Promyk”, któremu przewodzi i akompaniuje na akordeonie Zdzisław Koseski oraz Zespół Emerytowanych Nauczycieli „Srebrzanka” pod kierownictwem Grzegorza Szylberga przypomniały,  na co dzień nieco już zapomniane, polskie piosenki ludowe, przy których bawili się świetnie nawet najmłodsi widzowie.

Niezwykłe poczucie humoru i talent wokalny udowodnili nauczyciele z  Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego  Polskiej Macierzy Szkolnej, którym akompaniował Daniel Gałązka. W liryczny nastrój natomiast wprowadził słuchaczy Włodzimierz Gierczycki - nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 w Sulejówku, wykonując piękną piosenkę A. Rybińskiego.

Jak co roku nie zawiodły „Dziewczyny” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie: radosne, zdolne i mądre- jednym słowem wyjątkowe,  zachwyciły strojem,  talentem wokalnym i tekściarskim. Do łez rozbawiły publiczność piosenką poruszającą niezwykle aktualny temat – funkcjonowanie sklepików szkolnych „pod nowym rozporządzeniem” oraz utworem odnoszącym się do jubileuszu Przeglądu.

Jako ostatni wystąpili gospodarze- zespół „Raz do Roku” z „Mechanika”. Tym razem inspiracją występu były osiągnięcia polskich sportowców, toteż na scenie artyści, oprócz śpiewu, ćwiczyli  skoki,  podskoki, jazdę na rowerze i grę w piłkę - wszystko z przymrużeniem oka. Bawili się artyści, świetnie bawiła się publiczność: smutny jesienny wieczór roziskrzył się nie tylko feerią barw, ale też rozdzwonił muzyką, śpiewem i śmiechem.

Dzięki finansowemu wsparciu Przyjaciół Przeglądu, występujący nauczyciele otrzymali pamiątkowe nagrody, a po zakończeniu części oficjalnej  artyści i widzowie mogli pogawędzić przy kawie, herbacie i „czymś” słodkim do przegryzienia. Zapraszamy za rok!!!

oprac. na podst. mat. Tomasza Płochockiego

Koncert zespołu „Combo Mrozy”

19 listopada, o godz. 18:00 zapraszamy do biblioteki na koncert zespołu „Combo Mrozy”. Grupa działa pod kierownictwem Janusza Sadocha, przy Gminnym Centrum Kultury w Mrozach. Działalność rozpoczęła wiosną 2012 roku. W skład zespołu wchodzą uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej w Mrozach oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej w Mińsku Mazowieckim. 

SUPER DYREKTOR

Grzegorz Wyszogrodzki - dyrektor Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim został nominowany w konkursie o tytuł SUPER DYREKTORA.

Ogólnopolski Konkurs Super Dyrektor został zorganizowany przez miesięcznik „Dyrektor Szkoły” i kwartalnik „Przed Szkołą” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer. Była to druga edycja konkursu.

Kandydaturę dyrektora Wyszogrodzkiego zgłosiła w czerwcu tego roku cała społeczność „papieskiego gimnazjum” – uczniowie, nauczyciele i rodzice. Oprócz wypełnienia dość skomplikowanego i obszernego kwestionariusza zgłoszenia nagrano także film z wypowiedziami uczniów i nauczycieli na temat pracy dyrektora.

Wybór zwycięzcy w konkursie przebiegał dwustopniowo. Najpierw jury złożone z członków kolegium redakcyjnego „Dyrektora Szkoły” przeanalizowało nadesłane zgłoszenia i wybrało grupę nominowanych do tytułu. W tym roku wybór był szczególnie trudny, bo z całej Polski napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń, prezentujących dokonania nieprzeciętnych dyrektorów. Następnie spośród nominowanych kapituła konkursu na czele z prof. Dr hab. Małgorzatą Żytko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniła zwycięzcę.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 22 października podczas II Kongresu Edukacja i Rozwój w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki znalazł się wśród 13 nominowanych do nagrody w dwóch kategoriach – Super Dyrektor szkoły i Super Dyrektor przedszkola. Co prawda nagrody głównej nie otrzymał, ale fakt znalezienia się w gronie kilkunastu najlepszych dyrektorów z całej Polski już jest dużym wyróżnieniem. Tytuł Super Dyrektora szkoły przyznano Wandzie Agnieszce Jabłońskiej – dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, a tytuł Super Dyrektora przedszkola – Katarzynie Dryjas – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 16 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród nominowanych znaleźli się dyrektorzy także z Zabrza, Paryża, Krakowa, Łodzi, Bielawy, Ostrowa Wielkopolskiego, Sygneczewa, Sokołowa Podlaskiego czy Podmoklów Małych.

- Jestem dumny z tego, że moi uczniowie, ich rodzice, a także współpracująca ze mną na co dzień kadra doceniają moją pracę. Już sam fakt zgłoszenia mnie do tego zaszczytnego tytułu uważam za sukces – podkreśla dyrektor Wyszogrodzki.

- Dla nas dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki jest SUPER DYREKTOREM – deklarują uczniowie.

Powiatowe Forum Kultury w Mińsku Mazowieckim

Quilling - sztuka tworzenia ozdób z papieru

Narodowe Święto w przedszkolu nr 6

10 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość  z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. Kształtując poczucie przynależności narodowej, pamięć tamtych historycznych dni dzieci z grupy IV „Zuchy” zaprezentowały patriotyczny program artystyczny. Deklamowały patriotyczne wiersze, w tym „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, którego treść jest nadal aktualna pomimo upływu lat.

W podniosłym nastroju przedszkolaki odśpiewały pieśni patriotyczne oraz hymn narodowy.

Nasz poranek patriotyczny pomaga dzieciom zrozumieć przynależność narodową. Buduje wzorce zachowania oraz właściwe reagowanie w sytuacjach, gdzie pojawiają się symbole narodowe (godło, hymn, barwy państwowe), które należy szanować.

Taka uroczystość uczy nas wszystkich jak być dobrym Polakiem, który nie zapomina o historii swego kraju.

Teresa Wielmowiec

Straż Miejska informuje o odholowaniu pojazdów

Ruszyła zapowiadana akcja usuwania przez Straż Miejską w Mińsku Mazowiecki pojazdów pozostawionych w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Pierwszy pojazd został odholowany na parking strzeżony z chodnika przy ul. Kościuszki. Kierująca pojazdem na kilka godzin pozostawiła swój samochód  na chodniku, całkowicie go blokując. Działania podjęto na skutek zgłoszenia jednego ze zbulwersowanych mieszkańców. Po około  godzinie od usunięcia pojazdu w siedzibie SM pojawiła się kierująca pojazdem, która ukarana została mandatem karnym i  punktem karnym. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu sprawczyni wykroczenia będzie dodatkowo zmuszona do uregulowania kwoty 485 zł za wykonaną czynność holowania i kwoty 39 złotych za parking strzeżony.

Z nowego uprawnienia strażnicy korzystać będą coraz częściej wobec pojazdów pozostawionych na przejściu dla pieszych lub w jego pobliżu, w obrębie skrzyżowania, blokującego całkowicie chodnik, czy zajmującego bez uprawnienia miejsce dla osoby niepełnosprawnej.

Przypominamy co należy zrobić, gdy stwierdzimy, że nasz pojazd został odholowany.

 

Po pierwsze:

Należy zadzwonić pod numer 986 (Straż Miejska) lub 997 (Policja) i upewnić się, czy samochód na pewno został odholowany (wyklucza to inne sytuacje typu kradzież). W czasie rozmowy telefonicznej z dyżurnym uzyskamy adres parkingu strzeżonego, na którym stoi odholowany samochód oraz poznamy procedurę i warunki odebrania pojazdu.

 

Po drugie:

Jeżeli podmiotem, który wydał decyzję o odholowaniu była Straż Miejska, udajemy się do siedziby przy ul. Konstytucji 3 Maja 1a i tam okazujemy prawo jazdy, dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny. Jeżeli nie jesteśmy właścicielem odholowanego pojazdu, musimy posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez jego właściciela lub też zgłosić się po odbiór pojazdu razem z jego właścicielem. Na podstawie okazanych dokumentów zostanie nam wydane zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego.

 

Po trzecie:

Udajemy się na wskazany parking strzeżony. Po uiszczeniu opłat za holowanie oraz parkowanie możemy odebrać auto.

 

Janusz Wiaterek
Komendant Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3  Maja 1A
tel.+48 25 759 53 38, fax +48 25 759 32 04

Czytaj także:
„Żółte kartki” Straży Miejskiej i … holowanie pojazdów – nowe inicjatywy mińskiej Straży Miejskiej

 

 

Kolarskie wspomnienia Memoriału Rawskiego

Kinoteka na Mikołajki

Kondolencje - dr Czesław Ball

Nominowany "Dreptak"

Miło nam poinformować, że impreza biegowa organizowana przez Miński Klubu Biegacza „Dreptak” pn. 2 Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych została doceniona i zgłoszona do udziału w tegorocznej edycji 2015/2016 plebiscytu Biegowe Wydarzenie Roku.

Organizatorem plebiscytu jest Fundacja Festiwal Biegów. Biegowe Wydarzenie Roku obejmuje biegi lub cykle biegów zorganizowane w okresie od 1 sierpnia 2015 do 31 lipca 2016. Tytuł Biegowe Wydarzenie Roku zostanie przyznany 9 września 2016 na uroczystej Gali Festiwalu Biegów w Krynicy-Zdrój. Na zwycięzcę czeka nagroda o wartości 150 000 zł, w tym roku dodatkowo Kapituła Nagrody przyzna odrębne wyróżnienia i nagrody za Ważne Wydarzenie Biegowe, w podziale ze względu na frekwencję – do 200 uczestników, od 201 do 1000 uczestników oraz powyżej 1000 uczestników, a także może przyznać specjalne wyróżnienia i nagrody pod nazwą Nagroda Specjalna Festiwalu Biegów.

Ta nominacja to szczere wyróżnienia i uznanie ze strony biegaczy dla naszej imprezy.

Wyboru zwycięzcy dokonują biegacze i osoby związane z aktywnym trybem życia doceniający wysiłki organizatorów, w głosowaniu elektronicznym i poprzez system smsowy w terminie od 8 października 2015 do 7 września 2016.

Proszę oddawajcie głos na to wydarzenie. Link poniżej:

http://www.festiwalbiegowy.pl/konkurs-impreza-2016/jesienne-grand-prix-minska-mazowieckiego-w-biegach-przelajowych-wrzesien#overlay-context=konkurs-impreza-2016/bieg-czterech-generalow-nowy-dwor-mazowiecki-20092015

MKB Dreptak

http://www.kbdreptak.com.pl/

Filmowa relacja z wystawy KDM MAGNET

Spotkanie z Krystyną Sienkiewicz

18 listopada z radością w sercach oczekiwaliśmy na godzinę 18.30, ponieważ o tej właśnie porze próg sali konferencyjnej miała przekroczyć postać wyjątkowa i charyzmatyczna, której nie sposób nie lubić. I stało się, Pani Krystyna Sienkiewicz w ten niezwykły wieczór przybyła do Mińska Mazowieckiego, aby spotkać się z Czytelnikami. Spotkanie promowało biografię artystki, napisaną przez Grzegorza Ćwiertniewicza. Na wieczór z zawsze uśmiechniętą i przemiłą aktorką przybyła liczna publiczność, która wspaniale bawiła się słuchając zabawnych monologów artystki i jej śpiewu. Pani Krystyna Sienkiewicz oczarowała wszystkich, rozśmieszając nas do łez i zachęcając do wspólnej zabawy w rytmie „Mexicany”. Wspominała również o sprawach dla niej ważnych, takich jak pomoc schronisku dla psów w Milanówku. Spotkanie pozostanie w naszej pamięci, jako jeden z najweselszych i najbardziej roztańczonych autorskich wieczorów.  

mbpmm.pl

Młodzi graficy cyfrowi na Akademii Nowoczesnych Technologii

19 listopada na zaproszenie Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Produkcji, Zakładu Technologii Poligraficznych, młodzież z klasy o kierunku technik cyfrowych procesów graficznych wspólnie z nauczycielem Maciejem Mazanką oraz dyrektorem Zespołu Tomaszem Płochockim uczestniczyła w Akademii Opakowań i Etykiet Flexo.

Było to pierwsze z cyklu spotkań w ramach Akademii, podczas której studenci,  kadra naukowa oraz młodzież naszej szkoły mieli okazję skorzystać z doświadczenia prelegentów i zapoznać się z praktycznymi aspektami pracy przy produkcji etykiet i opakowań giętkich drukowanych techniką fleksograficzną. Ważnym punktem spotkania była tematyka trendów rynkowych. Obecni praktycy przedstawili techniki i rozwiązania stosowane na każdym etapie produkcji: od prepress, przez press, do postpress. Udział w Akademii młodzieży z naszego Zespołu pozwolił również na zapoznanie się z nowoczesnymi labolatoriami Zakładu Technologii Poligraficznych, studentami kadrą naukową oraz pracodawcami. Pracodawcy uczestniczący w Akademii to Kodak Polska,  3 M Poland, Firma Barmey i API Folie. Spotkanie miało charakter wizyty przygotowawczej, dotyczącej objęcia patronatem, kierunku kształcenia w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych, przez Wydział Politechniki Warszawskiej.

Tomasz Płochocki

Ciao Italia!

Październik w statystyce Straży Miejskiej

                W październiku na stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej i pod bezpłatny numer telefonu 986 wpłynęło 135 próśb o podjęcie działań, m.in. w sprawach: zakłócenia porządku i spokoju publicznego (6 zgłoszeń), porządku w ruchu drogowym (63 zgłoszenia), czystości i estetyki miasta (12 zgłoszeń), zwierząt (27 zgłoszeń), spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (7 zgłoszeń), umieszczania reklam w miejscach zabronionych (3 zgłoszenia), bezdomności osób (3 zgłoszenia), uszkodzenia infrastruktury miejskiej (5 zgłoszeń), zgłoszeń niezakwalifikowanych do żadnej z kategorii (9 zgłoszeń). Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki w październiku z własnej inicjatywy podjęli 76 interwencji, z których:

 • 2    dotyczyły zakłócanie porządku i spokoju publicznego
 • 44  dotyczyły porządku w ruchu drogowym
 • 6    dotyczyło czystości i estetyki miasta
 • 3     dotyczyły psów wypuszczanych bez opieki
 • 4    dotyczyły niszczenia zieleni
 • 5    dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach zabronionych
 • 12  dotyczyło bezdomności.

Operatorzy monitoringu w październiku ujawnili 18 wykroczeń, w tym:
·        dotyczyły zakłócenia ładu i porządku publicznego
·        dotyczyły naruszenia przepisów w ruchu drogowym
·        dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu objętym zakazem
·        3  dotyczyły wieszania plakatów w miejscu zabronionym
·        dotyczyły niszczenia zieleni.

W związku z prowadzonymi przez Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowiecki czynnościami wyjaśniającymi zabezpieczono i przekazano trzy materiały z nagrań monitoringu miejskiego. 

Ponadto w tym okresie strażnicy prowadzili działania prewencyjno – interwencyjne, w tym  kontrolę parkowania pojazdów w strefach ograniczonego postoju, akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, akcję „Znicz”, kontrolę deratyzacji infrastruktury podziemnej w budynkach wielorodzinnych, kontrolę umieszczenia numerów porządkowych posesji, kontrolę umieszczania plakatów wyborczych w miejscach zabronionych, akcję „Żółta kartka”.

W opisywanym okresie strażnicy wykonali 68 kontroli w związku  z utrzymaniem czystości    i porządku na terenie miasta w wyniku, których wykonano 24 wizytacje terenów posesji nieruchomości w zakresie  realizacji obowiązku sprzątania. Wykonano 4 kontrole spełniania wymogów dotyczących gromadzenia i usuwania odpadów, 39 kontroli stanu porządkowego parków, zieleńców i lasów komunalnych, kontrolę stanu technicznego i czystości wiaty przystankowej oraz ujawniono 14 przypadków niszczenia mienia komunalnego.

W październiku funkcjonariusze Straży Miejskiej reagowali 243 razy na łamanie przepisów związanych z parkowaniem pojazdów samochodowych, realizując 162 kontrole rejonów. W wyniku tych działań nałożono 100 mandatów karnych, 122 kierowców pouczono, w 21 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu, w tym w strefach ograniczonego postoju strażnicy pojawiali się 51 razy, wystawiając 57 wezwań, nałożono  19 mandatów karnych, 25 kierowców pouczono, pozostałe sprawy są w trakcie realizacji.

  

Przeprowadzono akcję pod nazwą „Żółta kartka” wobec kierowców, którzy parkowali pojazdy w miejscach, gdzie zabraniają tego znaki drogowe. Kierowca pojazdu zamiast mandatu otrzymał za wycieraczką żółtą kartkę z logiem straży miejskiej i z informacją, że auto zostało pozostawione w miejscu do tego nieprzeznaczonym. W ramach tej akcji wykonano  38 kontroli,  w wyniku których wystawiono 320 żółtych kartek.

W ubiegłym miesiącu Straż Miejska podjęła 12 interwencji w związku z ujawnionymi przypadkami spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, nakładając  10  mandatów  karnych, a dwie osoby pouczono. Wykonano 95 prewencyjnych patroli w rejonach placówek sprzedających i podających napoje alkoholowe.

Strażnicy kontrolowali też te rejony miasta, gdzie najczęściej dochodzi do nieprawidłowości związanych z wyprowadzaniem psów bez nakazanych środków ostrożności. Wykonali dziewięć takich kontroli, w wyniku których ujawniono pięć wykroczeń: nałożono dwa mandaty karne, trzy osoby pouczono. Wykonano również pięć kontroli dotyczących aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie u psów.

Wykonano 53 prewencyjne patrole terenów placówek oświatowych, zwracając uwagę na ład, porządek i bezpieczeństwo, a także na młodzież opuszczającą teren szkoły w czasie zajęć, palącą papierosy oraz spożywającą alkohol. W wyniku tych działań strażnicy nałożyli trzy mandaty karne, sześć osób pouczyli. Ponadto strażnicy 17- krotnie patrolowali rejony przejść dla pieszych w okolicach szkół w związku z akcją Bezpieczna Droga do Szkoły.  

               

Na podst. mat. prasowego Straży Miejskiej w Mińsku Mazowiecki          

 

O dawnych motocyklach w muzeum raz jeszcze

W piątkowy wieczór (20 listopada) w Muzeum Ziemi Mińskiej odbył się wernisaż wystawy – prawdziwej gratki dla fanów motoryzacji – „20-lecie Klubu Dawnych Motocykli Magnet”. Tę wyjątkową wystawę otworzył Leszek Celej dyrektor MZM, natomiast Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, wraz z życzeniami, przekazał członkom klubu oryginalny prezent w postaci zabytkowej szarfy z rajdowych Mistrzostw Polski Polskiego Związku Motorowego z 1951 r. W imprezie wzięło udział wielu członków stowarzyszenia, radnych miasta i przyjaciół klubu, a także Marian Brzeziński – właściciel prawdopodobnie największej w Polsce kolekcji skuterów (również zabytkowych).

Działalność stowarzyszenia przybliżyli gościom Prezes Klubu Daniel Gągol i były Prezes Maciej Cichocki. Odpowiednią dla piątkowego wydarzenia oprawę muzyczną (na gitarze elektrycznej) zapewnił Janek Kaczorek. Nad merytoryczną stroną przygotowań wystawy czuwał nieprzerwanie Piotr Wojdyga Wiceprezes Klubu.

„Magnet” – Mazowiecki Rajd Weteranów Szos organizowany jest od 1996 r. Pierwsza edycja powstała z inicjatywy grup motocyklistów z Mińska Mazowieckiego i Warszawy (a także obecnego na wernisażu jednego z głównych organizatorów zlotu Mariusza Żyły), które w 1997 r. scaliły się, sformalizowały i do dziś działają jako K.D.M. „Magnet”.

Klub „Magnet” to przede wszystkim ludzie – ponad czterdziestoosobowa grupa pasjonatów ratujących od zniszczenia perły dawnej motoryzacji. Członkowie mińskiego klubu stale uczestniczą w rajdach i zlotach zabytkowych pojazdów w całej Polsce. Ponadto stowarzyszenie zajmuje się propagowaniem wiedzy o dawnej technice i historii motoryzacji, w tym ze szczególnym podkreśleniem mińskiej historii dawnych pojazdów.  Od 2011 r. wraz z Muzeum Ziemi Mińskiej organizuje Zlot Pojazdów Zabytkowych „Warkot”. Dzięki doskonałej renomie mińskich rajdów Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych Polskiego Związku Motorowego w 2015 r. podniosła rangę „Magnetu” do Rundy Eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. I tak w tegorocznych Mistrzostwach Polski miński klub zajął IV miejsce.

Monika Pszkit

Mińska Rada Dużej Rodziny

 W związku z powołaniem Mińskiej Rady Dużej Rodziny, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki zaprasza rodziców z rodzin wielodzietnych, objętych Programem „Rodzinny Mińsk” do osobistego udziału w pracach Rady w charakterze jej członków.

Do zadań Mińskiej Rady Dużej Rodziny należy w szczególności: reprezentowanie rodzin wielodzietnych, tworzenie polityki prorodzinnej, rozeznawanie potrzeb rodzin wielodzietnych oraz inicjowanie działań na rzecz rodzin wielodzietnych, w tym zgłaszanie propozycji uchwał i zarządzeń.

Chętne osoby mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Rady Dużej Rodziny na adres: katarzyna.biernat@umminskmaz.pl w terminie do dnia 31 grudnia 2015 roku.

Mińsk Mazowiecki, dn. 23.11.2015 r.

Turniej Taekwon-do na Mazowszu

21 listopada w Ciechanowie odbył się IX Międzynarodowy Turniej MAZOVIA MASTERS CUP w Taekwon-Do ITF.

Do Ciechanowa przyjechało 249 zawodników z sześciu państw: Irlandii, Łotwy, Rosji, Białorusi, Gruzji oraz Polski - w sumie reprezentanci 39 klubów.

Nasze miasto i powiat na tej imprezie reprezentował Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO.

Mistrz Jacek Łuniewskiego VII DAN na zawody zabrał następującą kadrę zawodniczą: Mateusz Radomski i Marta Krajewska (oboje I DAN), Sewerian Widerski, Jakub Hamerski, Natalia Cecotka, Julia Kawka i Viviana Widerska (wszyscy 1 KUP) oraz Karol Łuniewski II DAN jako jeden z sędziów zawodów.

Mińszczanie bardzo dobrze spisali się w tym międzynarodowym współzawodnictwie – 8 razy stając na podium zawodów.

W konkurencjach juniorów stopni I DAN Mateusz Radomski zajął I miejsce w walkach do 75kg, a Marta Krajewska II miejsce w walkach do 45kg.W

W konkurencjach juniorów stopni KUP Viviana Widerska zdobyła I miejsce w walkach do 45kg oraz II miejsce w układach formalnych, Natalia Cecotka zdobyła I miejsce w układach formalnych, Jakub Hamerski zajął II miejsce w walkach do 62kg oraz III miejsce w układach formalnych, Julia Kawka zdobyła III miejsce w walkach do 50kg.

Najlepszą zawodniczką zawodów w kategorii stopni KUP została Viviana Widerska.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy startu w zawodach!

Igor Koczyrkiewicz

 

Warszawskie walki Grapplerów

22 listopada dwóch zawodników Klubu Walki Grappler brało udział w III Amatorskiej Lidze Bokserskiej  "Białe Kołnierzyki" oraz na kolejnej II Lidze Palestra & Pit bull West Coast Warszawa w formule K-1.

Jako pierwszy do ringu wyszedł Kamil Stokowski, który stoczył pojedynek w boksie w kategorii do 80 kg. Kamil zaprezentował się bardzo dobrze, walka trwała przez pełen 3 rundowy dystans, zarówno Kamil jak i jego rywal pokazali swoje najlepsze umiejętności. Po zakończonym pojedynku sędziowie jednogłośnie wskazali zwycięstwo zawodnika KW Grappler, dla którego był to debiutancki start w zawodach, zdobyte doświadczenia na pewno zaprocentują w jego kolejnych występach.

Drugim mińskim zawodnikiem Grapplera, który stoczył walkę na lidze był Bartosz Raczyński. Bartek stoczył pojedynek w formule K 1. Po bardzo zaciętej i widowiskowej walce zawodnik Grapplera uległ rywalowi i ostatecznie przegrał przez decyzję sędziów. Należy nadmienić, że nasz zawodnik powrócił do startów po bardzo długotrwałej i poważnej kontuzji barku.

Reprezentanci Klubu Walki Grappler przygotowywali się pod okiem trenera boksu Eugeniusza Charzewskiego, którego znakomity warsztat trenerski pozwala odnosić kolejne zwycięstwa 

Podczas II edycji ligi stoczono około 50-ciu walk w boksie oraz w formule K-1, to cykliczna impreza stworzona przez warszawski Klub Palestra należący do czołówki szkół w szeroko rozumianych sportach walki. Każdy może spróbować swoich sił, bowiem jest to oferta dla osób uprawiających boks i K-1 zarówno rekreacyjnie jak i zawodowo.

Wszystkich chętnych zapraszamy na treningi do Klubu Walki Grappler przy ul. Piłsudskiego 11a w Mińsku Mazowieckim.

Ewelina Frankiewicz

Przedłużanie Mińskiej Karty Dużej Rodziny

Przedłużanie Mińskiej Karty Dużej Rodziny, której okres ważności upływa 31 grudnia 215 roku

Osoby zainteresowane przedłużeniem ważności Mińskiej Karty Dużej Rodziny powinny złożyć wniosek o jej wydanie w siedzibie Urzędu Miasta w pokój nr 215.

Przy składaniu wniosku, wnioskodawca okazuje oryginały dokumentów potwierdzające istnienie rodziny wielodzietnej, tj.:

 • w przypadku osób zameldowanych na pobyt stały w Mińsku Mazowieckim - dokument tożsamości;
 • w przypadku osób zameldowanych na pobyt stały poza miastem Mińsk Mazowiecki – pierwszą stronę rozliczenia podatkowego w Urzędzie Skarbowym w Mińsku Mazowieckim za rok poprzedzający rok składania wniosku, w którym wskazano Miasto Mińsk Mazowiecki jako miejsce zamieszkania (dokument ten powinien zawierać potwierdzenie jego złożenia w Urzędzie Skarbowym) oraz dokument tożsamości;
 • w przypadku dzieci do 6 roku życia – akt urodzenia;
 • w przypadku dzieci w wieku szkolnym – aktualną na rok szkolny 2015/2016 legitymację szkolną;
 • w przypadku studentów w wieku do 24 lat – legitymację studencką lub zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta na rok akademicki 2015/2016;
 • w przypadku rodzin zastępczych lub opiekuna prawnego – prawomocne orzeczenie
  o ustanowieniu rodziny zastępczej lub ustanowieniu opiekuna prawnego.

Formularze wniosków są dostępne na stronie internetowej Miasta: www.minsk-maz.pl
w zakładce "Sprawy społeczne - Program Rodzinny Mińsk" oraz w siedzibie Urzędu Miasta w pokoju nr 215.

 

 

Judocy w Sochaczewie

21 listopada, w Sochaczewie odbył się IX Międzynarodowy Turniej Judo Dzieci i Młodzików.

Z UKS Judo KONTRA startowało 5 osób. Wszystkie zdobyły medale.

W kategorii młodziczek złoty medal zdobyła Aleksandra Polkowska, w kategorii wagowej 44kg.

W kategorii wagowej 73kg złoty medal zdobył Patryk Pszonka.

Srebrne medale zdobyły: Wiktoria Zalewska, 63kg, i Dominika Adamczyk 57kg.

W kategorii Dzieci srebrny medal zdobył Krystian Adamczyk

Był to bardzo udany sprawdzian formy młodych zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo KONTRA.

 Zdzisław Wiącek

Trener Judo II klasy, III DAN

Spotkanie z Maciejem Skrzątkiem

Koniec listopada kojarzony jest z wróżbiarstwem i czarami, dlatego biblioteka, pozostając w klimacie „andrzejkowej nocy”, serdecznie zaprasza na spotkanie ze znaną postacią polskiej ezoteryki – Wróżbitą Maciejem. Spotkanie z Maciejem Skrzątkiem, bo tak nazywa się popularny znawca kart tarota, odbędzie się już 1 grudnia 2015 r. o godz. 18:30 i jest połączone z promocją książki „Życie zapisane w kartach. Tarot według Wróżbity Macieja”.

Mikołajkowa Kinoteka w bibliotece

Koncert klawesynu i wiolonczeli w MDK

Familiada Wodna

3 Bieg po Choinkę

Imieniny Mikołaja w MDK

LODOWISKO MIEJSKIE CZYNNE OD 7 GRUDNIA

Podsumowanie konsultacji społecznych Projektu Strategii Rozwoju Miasta

Dzień z Wojskową Akademią Techniczną

Dzień z Wojskową Akademią Techniczną w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy

25  listopada 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy odbył się Dzień z Wojskową Akademią Techniczną. Było to spotkanie, zorganizowane w ramach podpisanego 28 kwietnia 2015 r. porozumienia o współpracy. Wykłady poprowadzili pracownicy naukowi różnych wydziałów uczelni. Pierwszy wykład  „Co się dzieje podczas zderzenia samochodu” poprowadził mgr inż. Mariusz Radzimierski. Kolejnymi prelegentami byli: dr inż. Kamil Sybilski – „Symulacje komputerowe”, mgr Katarzyna Strójwąs „Ciekłe kryształy wczoraj,  dziś i jutro”, por. mgr inż. Jarosław Wojtuń „Ukrywanie dodatkowych informacji w multimediach”  i dr inż. Bogdan Uljasz „Dlaczego telewizja cyfrowa”. Uczniowie biorący udział w wykładach mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz zasmakować krótkiej chwilę bycia studentem. W trakcie Dnia z Wojskową Akademią Techniczną wszyscy zaciekawieni mogli również zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną uczelni obejmującą zarówno studia wojskowe, jak i cywilne. Zaprezentowane kierunki kształcenia oraz szczegółowe warunki rekrutacji zainteresowanym osobom przedstawili  obecni studenci uczelni.

Tomasz Płochocki

Skupieni - premierowy spektakl TeatruPoGodzinach

Paryska bohema artystyczna dwudziestolecia międzywojennego. Skupieni Pasjonaci. Wielkie nazwiska. Wielkie talenty. Ogromne Skupienie. Jak bardzo można być skupionym… na sobie?

Występują
MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA - Marta Gibała
NAGDALENA SAMOWZWANIEC - Katarzyna Bereda
SALVADOR DALI - Radosław Stosio
EDITH PIAF - Iwona Nałęcz
COCO CHANEL - Magdalena Ciężkowska
PABLO PICASSO - Dariusz Miller
HELENA RUBINSTEIN - Anna Obszarna
ERNEST HEMINGWAY - Mariusz Jaguścik
GERTRUDA STEIN - Urszula Ćwiek
EMIL - Wiktor Komorzycki
ANETTA - Urszula Szopa
LUCY - Katarzyna Zawadzka

reżyseria - Michał Zasłona
scenariusz - Magdalena Ciężkowska

6 grudnia 2015, godz. 18.00
bilet 5 zł

 

Podium dla KW Grappler

W niedzielę, 28 listopada, zawodnicy Klubu Walki Grappler walczyli na III Amatorskim Turnieju Sztuk Walk w Radzyminie. Zawodnicy startowali w Grapplingu i MMA. Klub Walki Grappler reprezentowali Krysia Iwanow, Mariola Iwanow, Aleksandra Rosołowska, Marcin Gałązka, Daniel Rozenek i Kamil Kublik.

Czołowemu zawodnikowi KW Grappler Marcinowi Gałązce przypadły w udziale dwa pierwsze miejsca w formule MMA i w Grapplingu. Kamil Kublik także stanął na najwyższym podium w formule MMA, zajmując pierwsze miejsce. W Grapplingu udało mu się wywalczyć trzecią pozycję. Kolejny z przedstawicieli mińskiego klubu Daniel Rozenek ostatecznie zajął drugie miejsce w MMA i trzecie w Grapplingu. W turnieju nie zabrakło równie walecznej płci pięknej. KW Grappler reprezentowały: Krysia Iwanow, Aleksandra Rosołowska oraz Mariola Iwanow. Ta ostatnia dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sztukami walki. Dziewczyny startowały w Grappling i zdobyły: Krysia – złoto, Mariola – srebro, Aleksandra – brąz.

Dla wszystkich podopiecznych Marcina Frankiewicza duże brawa!

 „Z każdych zawodów przywozimy nie tylko medale, ale przede wszystkich ogromne doświadczenie, które, jak widać, procentuje i daje motywację do dalszych treningów i kolejnych rywalizacji - podkreślił „Zły Trener” Marcin Frankiewicz

mat. prasowy KW Grappler

 • autor: KW Grappler

Listy otwarty do posłów ziemi mińskiej

LIST OTWARTY

                                                                                 Mińsk Maz., dn. 15.11.2015r.

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II                                                                       
w Mińsku Mazowieckim

                                                                      

                                                                       POSŁOWIE ZIEMI MIŃSKIEJ
                                                                       Sz. P. Krystyna Pawłowicz
                                                                       Sz. P. Teresa Wargocka
                                                                       Sz. P. Daniel Milewski
                                                                       Sz. P. Czesław Mroczek

 

Szanowne Panie Posłanki,
Szanowni Panowie Posłowie,


jako grupa mieszkańców obwodu wyborczego, którego są Państwo reprezentantami w Sejmie, zwracamy się z prośbą o interwencję w istotnej dla nas kwestii.


Jesteśmy przeciwnikami pomysłu dotyczącego reorganizacji systemu oświaty. Jako osoby w praktyce i na co dzień związane z gimnazjum nie widzimy sensu i powodu likwidacji gimnazjów w Polsce.

Oto nasze argumenty:

 • Obecny system organizacji oświaty w naszym kraju obowiązuje od 1999 roku i przez 16 lat od czasu reformy przyniósł wiele zasadniczych korzyści. Dzięki niemu uczniowie młodsi uczą się przez sześć lat w szkołach podstawowych, a nastolatki kończą obowiązkowe, powszechne gimnazja. Połączenie tych dwóch etapów edukacyjnych w jeden w postaci ośmioletniej szkoły podstawowej spowoduje, że w jednym budynku uczyć się będą wspólnie dzieci 7- i 15-lenie. Z pewnością będzie to powodowało wiele problemów wychowawczych. Kłopoty związane z wiekiem dojrzewania nie znikną tylko dlatego, że znikną gimnazja.

 

 • Badania międzynarodowe (PISA) i polskie (IBE) wskazują, że umiejętności i wiedza polskich gimnazjalistów istotnie zwiększyły się, odkąd w polskim systemie edukacyjnym pojawiły się gimnazja. Wyniki badań pokazują również, że problem agresji i przemocy w szkole jest nasilony w kl. IV-VI szkół podstawowych, a nie w gimnazjach. Skoro eksperci wskazują zalety systemu, a specjaliści od oświaty z innych europejskich krajów przyjeżdżają do Polski, by go poznawać, to dlaczego niszczyć osiągnięcia polskiej oświaty.

 

 • Gimnazja dały możliwość wyrównywania szans edukacyjnych. Stworzono warunki do rozwoju dostosowanego do możliwości psychofizycznych dzieci w tzw. „trudnym wieku”. Kadra pedagogiczna zdobyła doświadczenie i umiejętność organizowania procesu edukacyjnego nastolatkom. Nauczono się także radzić sobie z problemami wychowawczymi. Pomysł rewolucji zniweczy tę wartość dodaną, na którą trzeba było solidnie pracować przez kilkanaście lat.

 

 • Zmiana systemu to nie tylko zmiana organizacyjna. Za nią muszą iść zmiany merytoryczne, co wiąże się z ogromną pracą twórców nowej podstawy programowej, autorów podręczników, ekspertów, recenzentów, wydawców, specjalistów od ewaluacji itd. Trudno pominąć fakt kosztów finansowych tej operacji. Warto pamiętać o ogromnych pieniądzach wydanych już z budżetu państwa na bezpłatne podręczniki. Likwidacja gimnazjów spowoduje, że pieniądze te zostaną zmarnotrawione, na co nam jako podatnikom trudno się zgodzić.

 

 • Wygaszanie, czyli likwidacja gimnazjów to także konieczność dostosowania budynków do nowej rzeczywistości edukacyjnej. W miejscach, gdzie dotąd uczyli się uczniowie w wieku 13-16 lat, trzeba będzie zakupić meble dla uczniów 7-letnich, dostosować łazienki, zakupić pomoce naukowe, dokonać niezbędnych remontów. To kolejne koszty, o których w ogóle się nie mówi.

 

 • Przez 16 lat w polskiej oświacie powstało wiele gimnazjów, które realizują przemyślaną i przynoszącą efekty koncepcję. Szkoły te osiągają wysokie wyniki edukacyjne, często edukacyjna wartość dodana wskazuje, że są szkołami sukcesu lub szkołami wspierającymi. Realizują wiele ciekawych projektów na rzecz społeczności lokalnych (przykładem niech będzie Powiatowy Dzień Papieski realizowany w powiecie mińskim właśnie przez trzy gimnazja). Zamiast wylewać dziecko z kąpielą, warto wspierać i promować dobre praktyki.

Zwracamy się z prośbą o przemyślenie naszych argumentów i przedstawienie ich w kręgach mających wpływ na ostateczne decyzje w dziedzinie edukacji.

Oczywiście dostrzegamy potrzebę reform w polskiej oświacie. Należałby zreformować system egzaminów zewnętrznych (zwłaszcza matur), może także nieco zmienić podstawę programową, zmniejszać liczbę uczniów w klasach, by mówić o prawdziwej indywidualizacji pracy, zatrudniać kadrę psychologiczno-pedagogiczną – te pomysły warto przedyskutować i na ich realizację wyasygnować fundusze.

Likwidacja gimnazjów nie rozwiąże w żaden sposób problemów polskiej edukacji, wprowadzi jedynie chaos, co wpłynie na obniżenie wyników edukacyjnych na co najmniej kilka lat. Jako środowisko oświatowe jesteśmy przyzwyczajeni do zmian - każda kolejna ekipa rządząca chętnie eksperymentuje na delikatnym organizmie polskiej oświaty, ale w obecnej propozycji nie widzimy dobrej zmiany.

Liczymy na to, że zechcą Państwo rozważyć nasz punkt widzenia. Chcielibyśmy, żeby obecna ekipa rządząca, podejmując decyzje, brała pod uwagę także głos osób, które reprezentują. Nie wyobrażamy sobie, że o likwidacji gimnazjów mogą zdecydować opinie osób, które w gimnazjum nigdy nie były.

Serdecznie zapraszamy do naszego gimnazjum, chętnie pokażemy w praktyce skuteczność obecnego systemu oświaty. Prosimy też o informację zwrotną na temat Państwa stanowiska i działań podjętych w opisanej powyżej kwestii.

 

Z wyrazami szacunku

Pracownicy Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
Sygnatariusze listu otwartego – nazwiska w załączonych listach

 

Do wiadomości:
- posłów ziemi mińskiej (Krystyny Pawłowicz, Teresy Wargockiej, Daniela Milewskiego, Czesława Mroczka)
- gimnazjów z terenu miasta Mińsk Mazowiecki
- prasy lokalnej

 

 

Maraton fitness z Mikołajem 2015

Targ Bożonarodzeniowy MZM

Relacja video z Sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki - 30.11.2015 roku

Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki 30.11.2015 cz.I

Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki 30.11.2015 cz.II

Aplikacja naprawmyTo.pl

www.minskmaz.naprawmyto.pl

Aplikacja „NaprawmyTo.pl” ruszyła w Mińsku Mazowieckim 1 grudnia b.r. Do końca 2015 roku będzie w fazie testowej. Oznacza to, że na głównej stronie nie można w „wyszukiwarce miast” znaleźć Mińska Mazowieckiego i aby dodać zgłoszenia awarii lub uszkodzenia, należy wejść  na stronę internetową z adresem www.minskmaz.naprawmyto.pl. Od stycznia 2016 roku ruszamy w normalnym trybie.

W fazie testowej uczymy się i my, w samorządzie, i Wy – mieszkańcy. Dlatego prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość. Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania na pewno usprawni jeszcze bardziej komunikację miasto – mieszkańcy.

Czym jest NaprawmyTo?

Wiele rzeczy drażni nas w najbliższym otoczeniu – nienawistne graffiti, które mijamy w drodze do pracy, dziura w chodniku, w którą co i rusz wpadamy albo zerwany rozkład jazdy na przystanku pod domem. Większości takich spraw sami nie rozwiążemy – nie mamy do tego potrzebnych środków ani czasu, a władzom miasta trudno je dostrzec, ponieważ często są to problemy drobne. O ile byłoby prościej, gdyby po zauważeniu takiej usterki można było od razu zakomunikować sprawę odpowiedniej jednostce w mieście...

Właśnie po to powstał serwis NaprawmyTo.pl. Twórcy chcą ułatwiać pracę samorządów i życie mieszkańców. Wierzymy, że wiele irytujących nas na co dzień spraw można bardzo łatwo rozwiązać. Nie potrzeba do tego petycji, a sprawnego współdziałania i dialogu między władzą a obywatelem. Jest on możliwy poprzez tę stronę.

NaprawmyTo jest obietnicą złożoną przez samorząd mieszkańcom miasta, że każda ze spraw zostanie szybko i uczciwie rozpatrzona, a jeśli nic poważnego nie stanie na przeszkodzie, problem zostanie rozwiązany. NaprawmyTo jest też zobowiązaniem dla obywateli, które nie pozwala im bezczynnie narzekać, a daje możliwość naprawiania otoczenia. W ten sposób mieszkaniec zyskuje załatwione szybko sprawy, a samorząd wie, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy i może łatwiej wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

Wierzymy, że takie postawienie spraw to prosta droga do budowania społecznego zaufania, którego tak bardzo w Polsce potrzebujemy. Naszym marzeniem jest więc nie tylko upiększenie polskich miast, ale też budowa społeczeństwa obywatelskiego, poprzez pokazywanie mieszkańcom i samorządowcom, że współpraca opłaca się obydwu stronom.

Jak to działa?

Widzisz problem?

To może być dziura w chodniku, powalone drzewo, dzikie wysypisko lub coś innego.

Zgłoś go!

Dzięki prostemu interfejsowi możesz w kilku krokach przesłać zgłoszenie, które trafi bezpośrednio do odpowiedniej jednostki w mieście. Bez zbędnej biurokracji!

Śledź postępy

Po zgłoszeniu alertu dostajesz na bieżąco informacje o postępach w sprawie – która komórka w mieście się nią zajmuje i jak zmienia się status zgłoszenia.

Ciesz się wynikiem

Dzięki naszej stronie naprawianie najbliższej przestrzeni staje się naprawdę proste. Poczuj wdzięczność sąsiadów po usunięciu irytującej was usterki.

Problemy można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji na telefony komórkowe.

5 lat minęło…

Na każdym kroku widać zmiany, jakie nastąpiły w naszym mieście. Na załączonych zdjęciach cofamy się o 5 lat. Jak wyglądają te miejsca dzisiaj? Jak zmieniły się od 2010 roku? Sami mogą Państwo z łatwością to sprawdzić, wybierając się na spacer po naszym mieście. Poprosimy o zdjęcia z takich przechadzek. Zachęcamy również do poszukiwań w rodzinnych archiwach. Może znajdzie się u kogoś ciekawostka fotograficzna sprzed 5 lat? Zapraszamy do zabawy fotograficznej i przesyłania zdjęć na adres promocja@umminskmaz.pl. Fotografie można również przynieść osobiście do zeskanowania do pok. 202 w Urzędzie Miasta. Czekają na Państwa drobne upominki. Termin nadsyłania zdjęć upływa 31.12.2015 r.

Nasza Miss Polski Biegaczek

Znamy już oficjalne wyniki pierwszego konkursu o tytuł Miss Polski Biegaczek. Liczbą 3299 głosów zwyciężyła urocza reprezentantka Mińskiego Klubu Biegacza Dreptak Ewelina Majszyk. Dzięki silnej mobilizacji lokanego środowiska biegowego oraz wsparciu mediów lokalnych tytuł trafił do naszej biegaczki.

Nasza zwyciężczyni – Ewelina Majszyk  jest studentką inżynierii ekologicznej na SGGW w Warszawie. W czasie wolnym od nauki biega w barwach Mińskiego Dreptaka, z pasją pokonuje kolejne kilometry i walczy z wyznaczonymi celami. To bardzo sympatyczna dziewczyna z wielkimi ambicjami i ciekawą osobowością.

Serdeczne gratulacje dla Eweliny oraz podziękowania dla wszystkich, którzy oddali głos na Ewelinę. Dreptak ponownie pokazał swoją siłę, tym razem "kobiecą" moc Klubu.

http://biegologia.pl/ewelina-majszyk-miss-polski-biegaczek-2015-oficja

MKB Dreptak

MIM listopad 2015 on line

Podwójny koncert w MDK z cyklu "Kierunek Francja"

Przywitanie z łyżwami

Festiwal Nauki w GM nr 3

Warsztaty artystyczne w ZSM nr 2

Szklenie patio na budynku MSA Mińsk Mazowiecki

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 38618