Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 3 lipca 2020

Imieniny:

Anatoli, Jacka, Tomasza

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Koksowniki na przystankach

W trosce o osoby podróżujące komunikacją autobusową z przystanków zlokalizowanych na terenie naszego miasta postanowiliśmy umieścić w trzech punktach przenośne paleniska w postaci stalowego kosza, czyli tzw. koksowniki.

Przy panujących obecnie trudnych warunkach atmosferycznych będzie można ogrzać się przy koksownikach na następujących przystankach:
- przystanek na ul. 1 PLM (od strony północnej, czyli w kierunku do Warszawy)
- przystanek na ul. Kazikowskiego (od strony wschodniej, czyli w kierunku do Warszawy)
- przystanek na ul. 11 Listopada (od strony wschodniej, czyli w kierunku do Warszawy).

Prosimy o zachowanie ostrożności w bezpośredniej bliskości palącego się koksownika.

 

List Intencyjny na 600-lecie miasta Mińsk Mazowiecki

22 grudnia 2015 r. w Muzeum Ziemi Mińskiej Dziale 7. Pułku Ułanów Lubelskich miało miejsce wyjątkowe wydarzenie o randze co najmniej epokowej.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski podpisał List Intencyjny w sprawie przystąpienia do realizacji wieloletniego projektu wydawniczego z okazji zbliżającego się 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki, co nastąpiło 29 maja 1421 roku za sprawą rycerza Jana z Gościańczyc i Księcia Janusza I Starszego.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia...

Straż Miejska pomaga bezdomnym

W związku ze znacznym obniżeniem temperatury mińscy strażnicy miejscy w całym mieście prowadzą kontrole pustostanów, altan, kanałów ciepłowniczych i innych miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzają, czy nie potrzebują one pomocy, udzielają informacji o możliwościach wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają w dotarciu do noclegowni. Jeśli zachodzi konieczność, udzielana może też być  pomoc medyczna.

Podstawowym założeniem pracy Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki na rzecz bezdomnych jest przewożenie ich do placówek udzielających pomocy oraz monitorowanie miejsc pobytu takich osób. Przez kilka najbliższych miesięcy dyżurni Straży Miejskiej będą na bieżąco monitorować wolne miejsca w konkretnych ośrodkach po to, by zapewnić sprawny i skuteczny przepływ informacji, a w razie potrzeby transport osobom bezdomnym. Dyżurny Straży Miejskiej czeka pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego  986 na informacje od mieszkańców o miejscach gromadzenia się takich osób.

Strażnicy miejscy będą także uświadamiać osoby bezdomne o występujących zagrożeniach związanych z niewłaściwym sposobem ogrzewania użytkowanych pomieszczeń w sezonie zimowym. Nie tylko niska temperatura czy wilgoć stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Również niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi może spowodować zaczadzenie lub poparzenie.

Widząc osobę, która jest przemarznięta, wychłodzona lub nieprzytomna nie wahajmy się wezwać pomocy lekarskiej, zawiadomić funkcjonariuszy Straży Miejskiej lub Policji. Każda informacja o osobach, które w zimne dni pozostają bez dachu nad głową może zapobiec tragedii i uratować ludzkie życie.

na podst. mat. prasowego Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki

Zaproszenie do Mińskiej Rady Dużej Rodziny

Wspomnienia i wiersze ks. Jana Twardowskiego w MDK

Koncert Michała Szpaka w MDK

Zwycięzca wielu prestiżowych festiwali, m.in. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – SuperPremiera 2015. Niezwykle utalentowana i charyzmatyczna osobowość, właściciel jednego z najlepszych głosów w Polsce – Michał Szpak powraca w wielkim stylu po 4-letniej przerwie. Ponownie zachwyca swoim nieprzeciętnym głosem i autorskim materiałem muzycznym zawartym na albumie zatytułowanym „Byle Być Sobą”. Ten materiał wymyka się spod prób jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Zupełnie jak jego autor, który nie daje się zaszufladkować. Płyta „Byle Być Sobą” zawiera 12 zróżnicowanych, świetnie wyprodukowanych w nowoczesnej stylistyce nagrań, które odzwierciedlają zainteresowanie artysty przede wszystkim klimatem muzycznym lat 80-tych i 90-tych, a nawet jego zamiłowanie do muzyki symfonicznej.


Występ Michała Szpaka jest w 100% live, wokalista występuje z 4 osobowym zespołem oraz dwiema skrzypaczkami. Koncert jest niekonwencjonalną mieszanką rocka, muzyki pop, dokraszoną momentami brzmieniami symfonicznymi. Jest świetną propozycją zarówno na na duże estrady jak i na mniejsze, kameralne koncerty.

Repertuar koncertu jest doskonale ułożony. Michał Szpak na scenie to dynamit, który totalnie oczarowuje publiczność – wciągający do wspólnej zabawy ale też dostarczający wielu emocji. Na koncercie jest czas i na wytchnienie i na „poskakanie" przed sceną. W głośnikach zabrzmią utwory z Albumu „Byle Być Sobą” m.in. nagrodzony na Festiwalu w Opolu utwór ”Jesteś Bohaterem”. Będą one przemieszane z polskimi i zagranicznymi przebojami coverowymi, z których Michał zasłynął w programie X-Factor.

27 lutego 2016, godz. 19:00, bilet 40zł

Bitwa Miast i Gmin

Obchody 153. Rocznicy Powstania Styczniowego

Maraton Pisania Listów

W dniach 4-13 grudnia 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 jako jedyni w Mińsku Mazowieckim mieli okazję wzięcia udziału w akcji „Maraton Pisania Listów” Amnesty International. Akcja została przygotowana przez dwóch nauczycieli języka angielskiego w tej szkole – p. Pawła Parchomenko i p. Agnieszkę Kurel.

Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłane są wtedy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów zostanie napisanych, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce listy pisane są w setkach miejsc w całym kraju - w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie wraca wiele dobrych wiadomości - ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

W ramach akcji uczniowie Zespołu zapoznali się z postacią Zunara – jednego z tegorocznych bohaterów Martonu, który został wybrany przez lokalnych organizatorów. Oto krótka informacja dotycząca Zunara: Zulkiflee Anwar „Zunar” Ulhaque jest zagrożony wyrokiem długoletniego więzienia za potępienie na Twitterze uwięzienia malezyjskiego lidera opozycji Anwara Ibrahima. Zunar jest politycznym rysownikiem znanym z satyrycznych ataków na korupcję rządu i oszustwa wyborcze. Postawiono mu dziewięć zarzutów na podstawie ustawy o działalności wywrotowej, drakońskiego, przestarzałego prawa z 1948 roku, odkopanego, aby zapewnić rządowi rozległe uprawnienia do aresztowania i zamykania jego krytyków. To nie pierwszy raz, kiedy Zunar naraził się malezyjskim władzom. Od 2009 roku, czyli od pierwszego nalotu policji na jego biura, był zastraszany, aresztowany i więziony.  Na przykładzie sytuacji, która spotkała Zunara uczniowie dyskutowali na temat wolności słowa i jej granic. Uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 3 bardzo chętnie brali udział w debacie, prezentując przy tym swoje umiejętności argumentacji i pokazali, że pomimo różniących nas zdań można ze sobą rozmawiać w sposób merytoryczny i kulturalny. Uczniowie przekonali się jak w praktyce można wykorzystać znajomość języka angielskiego. To właśnie dzięki nauce tego języka jesteśmy w stanie komunikować się z całym światem i reagować na taką sytuację jak w przypadku Zunara.

            Była to dopiero pierwsza edycja Maratonu w Zespole Szkół Miejskich nr 2, ale już można ją uznać za niezwykle udaną, ponieważ udało nam się napisać aż 175 listów! Niedawno Amnesty International podało do publicznej wiadomości, że w tym roku w Polsce padł rekord – napisano aż 270 235 listów! Niezwykle się cieszymy, że i nasza szkoła dołożyła cegiełkę do tego sukcesu.

Organizatorzy lokalnego Maratonu,

            Paweł Parchomenko, Agnieszka Kurel 

 

 

Góra groszy w SP nr2

Góra groszy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim ponownie największa na Mazowszu!

15 grudnia 2015 roku cieszyliśmy się z ogromnego sukcesu – po raz trzeci udało nam się uzbierać największą górę groszy na Mazowszu. Tego dnia gościliśmy przedstawicielkę Towarzystwa „Nasz Dom”, która w czasie uroczystego apelu przekazała dyplom z gratulacjami za zebranie największej kwoty na Mazowszu w XV edycji akcji. Świętowały z nami pani  Zofia Markowska - radna Mińska Mazowieckiego oraz pani Bożena Macheta - inspektor do spraw oświaty Urzędu Miasta.

Uczniowie klas I - III zebrali w ubiegłorocznej edycji 1379,51 zł, a uczniowie klas IV-VI -1897,11 zł. Łącznie udało się zgromadzić 3276,62 zł. Najhojniejszy po raz kolejny okazał się Michał Tril z VIf, który „dorzucił” do szkolnej góry grosza 351,48 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom w imieniu dzieci doświadczonych przez los.

Po części oficjalnej zebrani w sali gimnastycznej wzięli udział w lekcji otwartej przeprowadzonej przez opiekunkę izby regionalnej, panią Agnieszkę Skalską, która przybliżyła obecnym zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe Mińska Mazowieckiego i okolic.

W roku szkolnym 2015/2016 zbieramy pieniądze po raz czternasty, aby pomóc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, domach dziecka oraz innych placówkach opieki zastępczej. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu uczniów naszej szkoły, ich rodzin uda się nam po raz czwarty zebrać największą górę groszy na Mazowszu, a może i w Polsce! Jeden grosz to niewiele, ale gdy połączymy nasze siły, możemy bardzo wiele zmienić w życiu dzieci, które nie mogą się wychowywać we własnych rodzinach.

Renata Miszczak

 

Turniej piłki ręcznej w Łosicach

Relacja – podsumowanie  II Świątecznego Turnieju w Łosicach  20.12.2015.
 
W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w Turnieju w łosicach gdzie rozegraliśmy trzy mecze. Kolejno z drużyną rywalizująca w rozgrywkach III ligi SPR Nowe Piekuty, reprezentacją gospodarzy oraz drużyną UKS Prus Siedlce.
 
Wszystkie mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie sportowym. Dostarczały wielu emocji nie tylko zawodnikom ale również publiczności zgromadzonej na Hali sportowej która niejednokrotnie nagradzała udane zagrania oklaskami. Ale po kolei ……
 
LELIWA MIŃSK MAZOWIECKI- SPR Nowe Piekuty     20: 24 (11 : 14 )
Zaczęliśmy z „ wysokiego C ” z faworytem całego turnieju. Początek meczu był bardzo nerwowy w naszym wykonaniu ale w miarę upływu czasu zaczęliśmy grać jak równy z równym. Kilkoma dobrymi interwencjami w bramce popisał się Filip Mitrut a skutecznie akcje a prawego skrzydła wykańczał Łukasz Gałązka. Do przerwy jednak przegrywaliśmy trzema bramkami ale w bojowych nastrojach przystępowaliśmy do drugiej części meczu.
 
Wynik drugiej połowy otworzyli przeciwnicy ale szybko odpowiedzieliśmy bramka kontaktową zdobytą przez Mateusza Chłopika oraz obroną Filipa. Graliśmy twardo w obronie co poskutkowało zmuszeniem przeciwników do popełniania błędów technicznych z których udało się nam wyprowadzić kilka skutecznych kontrataków.  Jednak nie wszystko się udawało….Nie mogliśmy zatrzymać siejącego spustoszenie w naszych szeregach leworęcznego rozgrywającego który karcił nas za „ gapiostwo ” w obronie. Staraliśmy się odpowiedzieć dobrymi akcjami w ataku Tomka Szyszkowskiego oraz grającego trenera Marka Kalinowskiego (wywalczone rzuty karne ) ale w połączeniu z 17 błędami technicznymi było to za mało i spotkanie zakończyło się wygraną SPR. Warto zaznaczyć dobrą zmianę w bramce Rafała Płatka którego dobre interwencje w końcówce spotkania pozwoliły na zniwelowanie strat. Zabrakło trochę czasu i ……. „ zdrowia ”.
Na koniec trochę statystyk z meczu:
Płatek-Gałązka 6, Tomasz 5, Chłopik 3, Przemek(kapitan)2, Prońko 2, Kacper 1, Damian 1, Popis, Kalinowski, Dębski, Witos.
 
LELIWA MIŃSK MAZOWIECKI- ŁOSICE 17 : 20  (8 : 9)
Po niewielkiej przegranej w pierwszym meczu i 20 minutowej przerwie przystąpiliśmy do drugiego meczu. Zaczęliśmy znów bardzo niepewnie od popełnienia kilu błędów w ataku. Na szczęście drużyna gospodarzy nie wykorzystała wszystkich szans na zdobycie bramki dzięki dwóm interwencjom Rafała Płatka w naszej bramce. Po słabym początku w ataku nasi rozgrywający uaktywnili naszego kołowego. Po dobrych podaniach od Tomasza oraz Mikołaja Popisa Kacper doprowadził do remisu i walka zaczęła się na nowo. Dobre akcje w ataku i obronie przeplataliśmy popełnianiem prostych błędów technicznych co zaburzało nieco płynność naszej gry oraz wprowadzało niepewność w nasze szeregi. Na przerwę  schodziliśmy z jedną bramką starty i wielką chęcią poprawy naszej gry, bo wiedzieliśmy ze stać nas na więcej i możemy wygrać ten mecz.
 
Tym razem początek drugiej połowy należał do nas. Bramki Tomasza i Gałązki podbudowały nasze morale i wiarę w zwycięstwo. Skuteczność naszych rozgrywających w połączeniu z dobrą grą Trenera na kole wyprowadziła nas na prowadzenie. Jednak zmora z pierwszego meczu powróciła…….błędy, błędy, błędy! Kilka strat i ekipa gospodarzy była tym razem bezlitosna. Szybkie kontry nie pozwoliły na wykazanie się swoim kunsztem naszemu bramkarzowi Łukaszowi  Przybyszowi Łosice znów na prowadzeniu. Trochę optymizmu w nasze szeregi wlały bramki naszego kapitana Przemka oraz Gałązki oraz bardzo dobra gra w obronie Dębskiego, który powstrzymywał rozpędzonych rozgrywających przeciwników. Mimo tego i imponującej serii obron Filipa w bramce nie udała się i tym razem dogonić rywala i zwyciężyć. Spotkanie zakończyło się dla nas przegraną.
Płatek, Łukasz – Tomasz 7, Gałązka 5, Kacper 2, Przemek 1, Kalinowski 1, Chłopik 1, Popis, Prońko, Dębski, Witos, Damian.
 
LELIWA MIŃSK MAZOWIECKI – UKS PRUS SIEDLCE 20 :23 (12 : 8 )
Zmobilizowani i zmotywowani do odniesienia pierwszego zwycięstwa przystąpiliśmy do ostatniego meczu. Było to widać na parkiecie. Gra toczyła się pod nasze dyktando. Przeciwnicy po wykluczeniu z gry ich najlepszego zawodnika ( krycie indywidualne za które był odpowiedzialny Chłopik ) nie mogli poradzić sobie z nasza szczelna obroną. Kolejny raz skutecznością w ataku  błyszczał Gałązka i Chłopik. Defensywa oraz skuteczność rozgrywających pozwoliła nam na wypracowanie bezpiecznej przewagi i na przerwę schodziliśmy z czteroma bramkami zaliczki. Jednak………przestój na początku drugiej połowy wiele nas kosztował. Młoda drużyna z Siedlec w kilka minut doprowadziła do remisu zdobywając łatwe bramki z kontry. Mimo to odskoczyliśmy na dwie bramki ale w naszych szeregach pojawiła się nerwowość i niepewność w ataku, co skrzętnie wykorzystywał nasz rywal. Nawet bramki kontaktowe Prońko, Gałązki  i Damiana nie załamały Siedlczan. Grali dalej skutecznie w ataku co pozwoliło im na uzyskanie trzech bramek przewagi i zwycięstwo w całym meczu.
 
Po ostatnim gwizdku byliśmy załamani, było tak blisko uzyskania dobrego rezultatu jednak nie udało się.
 
Trochę optymizmu wlali w nas wszyscy nasi przeciwnicy chwaląc nas za ogromny postęp jakiego dokonaliśmy przez ostatni czas (z niektórymi graliśmy miesiąc temu na turnieju w Siedlcach ).
 
Brawa i słowa pochwały usłyszeliśmy również od sztabu szkoleniowego choć Trener Kalinowski zastrzegł, że to ostatni turniej, który kończymy na czwartym miejscu więc zabieramy się ostro do pracy  bo jeszcze jest co poprawiać!

 
Relacje sporządził trener Piotr Ner
 

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

15 stycznia 2016

 

„Bella i Sebastian 2” godz. 9.00, 16.30

przygodowy/ familijny, 2D DUBBING PL, ograniczenia wiekowe: od 7 lat, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 97 minut

 

Kontynuacja świetnie przyjętej w całej Europie (ćwierć miliona widzów w Polsce!) ekranizacji bestsellerowej powieści dla młodzieży. Historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa wkracza na nowy etap pełen emocjonujących przygód i wzruszających odkryć.

Wychowywany przez przybranego dziadka Sebastian z niecierpliwością czeka na powrót swej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfitować będzie w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okażą się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafi na ślad swego zaginionego ojca.

 

„Makbet” godz. 11.00

dramat/ historyczny/ edukacyjny, 2D NAPISY PL, ograniczenia wiekowe: od 12 lat, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 113 minut

 

Producenci oscarowego „Jak zostać królem” przedstawiają ponadczasową opowieść o żądzy władzy, zdradzie, pasji i szaleństwie. Krwawa gra o tron w średniowiecznej Szkocji z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard w rolach głównych.

Wiedźmy przepowiadają wracającemu z wojennej wyprawy lordowi Makbetowi świetlaną przyszłość. Budzące się w nim ambicje i żądzę władzy podsyca Lady Makbet. Prorocze słowa czarownic spełnią się, ale jego droga na tron spłynie krwią, a korona na jego skroniach okupiona zostanie szaleństwem.

 

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” godz. 14.00 (seans dla rodziców z dziećmi) , 20.30

obyczajowy/ komedia, 2D PL, ograniczenia wiekowe: TBA, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 112 minut

 

 „Excentrycy” to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50-tych XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako „Król i Królowa swingu” ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

 

„Słaba płeć?” godz. 18.30

komedia/ romans, 2D PL, ograniczenia wiekowe: od 12 lat, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 99 minut

 

Zjawiskowa Olga Bołądź („Służby specjalne”, „Nad życie”) oraz plejada gwiazd polskiego kina w niepoprawnej romantycznie komedii o kobiecie, która dostaje kopa od życia i postanawia grę pozorów zamienić na realizację marzeń.

Autorem zdjęć jest Michael Coulter, współtwórca takich komedii jak: „Cztery wesela i pogrzeb”, „Notting Hill”, „To właśnie miłość”.

Zośka jest atrakcyjna, wykształcona i wie czego chce. Rodzinne miasteczko zamieniła na warszawską korporację i pnie się po drabinie sukcesu, choć do raju jeszcze droga daleka. Zamiast luksusowego apartamentu – kawalerka na kredyt, zamiast prestiżowej pracy – użeranie się z szefem burakiem, zamiast szczęśliwego życia – udawanie kogoś, kim nie jest. Pewnego dnia Zośka zalicza twarde lądowanie. Oszukana przez szefa traci pracę i reputację. Ten otrzeźwiający kubeł zimnej wody budzi ją z plastikowego korpo-snu i zmusza do działania. Ale to już nowa Zośka – silna kobieta, która chce wziąć z życia to, co jej się należy: miłość, przyjaźń, szacunek i satysfakcjonującą pracę. A przy okazji ukarać byłego szefa kanciarza i złowić dorodny okaz prawdziwego faceta. Słaba płeć? Serio?

 

Bilety do nabycia http://kinoletnie.pl/repertuar

Przedsprzedaż on line kończy się na 24h przed startem seansu.

Rezerwacji biletów (do późniejszego zakupu w kasie kina) można dokonywać telefonicznie, pod nr tel. (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.

Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać co najmniej pół godziny przed startem seansu.

Kasa kina czynna w dniu przyjazdu od godziny 10:00.

MDK

 

Z cyklu Teatralna Scena Kameralna - "DIVA"

Świąteczny Turniej Szachowy Funny Kids

W dniu 23.12.2015 roku w Przedszkolu Niepublicznym „Funny Kids” w Mińsku Mazowieckim odbyły się dwa Świąteczne Turnieje Szachowe. W turniejach wzięły udział dzieci uczęszczające do Weekendowej Szkółki Szachowej oraz przedszkolaki biorące udział w zajęciach szachowych w przedszkolu „Funny Kids”. Dla przedszkolaków był to pierwszy prawdziwy turniej szachowy. Oprócz gry bierkami na szachownicy, musieli oni pamiętać o przestawianiu zegara szachowego i słuchać poleceń sędziego.  Każde z nich rozegrało kilka partii szachowych. 

Turniej A przeznaczony był dla dzieci uczęszczających do szkółki szachowej drugi rok, a turniej B dla dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły naukę szachów. Oba turnieje zostały przeprowadzone na dystansie 6 rund, tempem 10 minut do namysłu dla każdego zawodnika. W każdym z turniejów wystartowało po 10 młodych szachistów, którzy zostali dodatkowo sklasyfikowani w kategoriach dziewcząt i chłopców. Turnieje były sędziowane przez licencjonowanych sędziów Polskiego Związku Szachowego – Artura i Jakuba Suliborskich, również instruktorów tutejszej szkółki szachowej.

Wyniki turniejów w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

 

Turniej A – II rok nauki szachów

Kategoria dziewcząt:

1.Julia Rozparzyńska

2.Natalia Mądry

 

Kategoria chłopców:

1.Bartosz Woliński

2.Daniel Marczak

3.Artur Zarzycki

4.Damian Szewczyk

5.Alan Branicki

6.Filip Gerszański

7.Aleksander Marczak

8.Bruno Wójcicki

 

Szczegółowe wyniki turnieju znajdują się na stronie:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_6931/index.html?l=pl

 

Turniej B – I rok nauki szachów

Kategoria dziewcząt:

1.Nikola Zwierz

2.Agata Łyczkowska

3.Marta Rucińska

 

Kategoria chłopców:

1.Patryk Sobotka

2.Julian Pisarczyk

3.Antoni Rokicki

4.Jan Miłkowski

5.Karol Paska

6.Jakub Miłkowski

7.Wiktor Raszkiewicz

 

Szczegółowe wyniki turnieju znajdują się na stronie:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_6930/index.html?l=pl

 

 Po skończonym turnieju zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody, a wszystkie dzieci dyplomy i świąteczne upominki ufundowane przez panią Małgorzatę Aniszewską-Wolińską – dyrektora przedszkola „Funny Kids” oraz dla pokrzepienia po turniejowych trudach – smaczną dawkę witamin w postaci jabłek podarowanych przez pana Artura Sobotkę z Jakubowa.

Max Cegielski w bibliotece

Postać Bronisława Grąbczewskiego niezmiennie fascynuje miłośników podróży i historii.  Żyjący w latach osiemdziesiątych XIX wieku oficer, stał się bohaterem Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Mniejszej. Śladami jego wędrówki, ze Żmudzi przez Rosję, Uzbekistan aż po Pamir, wyruszył Max Cegielski – znany dziennikarz i pisarz wraz z fotografem Mikołajem Długoszem.

Obaj Panowie będą gośćmi biblioteki już 14 stycznia, o godz. 18:30. Celem ich podróży było znalezienie odpowiedzi na choć niektóre pytania nasuwające się po lekturze spisanych przez Bronisława Grąbczewskiego wspomnień, a także sprawdzenie, jak obecnie upływa życie na opisanych przez niego terenach. Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie promujące książkę „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”.  

Wystawa z konkursu na rysunek im. Andriollego

Mecz IV Ligi Piłki Siatkowej

Konkurs na Wielkanocną Kartkę Świąteczną

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych z terenu miasta Mińsk Mazowiecki na kartkę świąteczną

Celem Konkursu jest przygotowanie kartek świątecznych dla Miasta Mińsk Mazowiecki na potrzeby rozesłania ich samorządom, kontrahentom i partnerom społeczno-gospodarczym.

Jak co roku przed Wielkanocą Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki roześle kartki do swoich jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, kulturalnych, instytucji  oraz partnerów i kontrahentów, z którymi współpracuje. Zależy nam, by kartki miały niepowtarzalny charakter i kojarzyły się z naszym Miastem. Wiemy, że efekt ten możemy uzyskać rezygnując z gotowych wzorów na rzecz niczym nieograniczonej wyobraźni artystycznej najmłodszych mieszkańców Mińska Mazowieckiego.

W związku z tym serdecznie zapraszam dzieci wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta Mińsk Mazowiecki do wykonania rysunków lub prac malarskich, których motywem będą Święta Wielkiej Nocy. Prace te wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Zwycięskie dzieło zostanie poddane profesjonalnej obróbce drukarskiej, po czym – już w formie kartki – trafi do adresatów. Dodatkowo praca ta zostanie zamieszczona w formie kartki elektronicznej na naszej stronie internetowej, gazecie samorządowej MIM, skąd każdy będzie ją mógł pobrać i wysłać e-mailem do najbliższych.

Zachęcam wszystkie dzieci do wzięcia udziału w naszym konkursie! 

Burmistrz Miasta 
Marcin Jakubowski

Konsultacje dotyczące Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Wspólne obchody 595. Rocznicy Nadania Praw Miejskich

ZAPYTAJ BURMISTRZA

Koncert "Kolędowy czas"

Goście z francuskiego Saint-Egreve

Krótko, acz efektywnie, trwała wizyta w Mińsku Mazowieckim, gości z partnerskiego miasta Saint Egreve we Francji. Na zaproszenie władz miasta, odwiedzili nas: mer Catherine Camowski, Geneviève Fougère – zajmująca się współpracą zagraniczną oraz Pascal Perrier – wokalista i pianista. 
 
Pierwszego dnia pobytu mieliśmy przyjemność zaprezentować obiekty miejskie: powstającą salę sportową oraz boisko przy ul. Budowlanej, Miejską Szkołę Artystyczną, halę Zespołu Szkół Miejskich nr 1 oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. W rozmowie mer Saint Egreve podkreśliła ogromny rozwój naszego miasta, bazy sportowej i kulturalnej na przestrzeni ostatnich 11 lat, kiedy to po raz pierwszy gościła w Mińsku Mazowieckim. 
 
Drugi dzień był okazją do odwiedzenia Warszawy i pokazania choćby w niewielkiej części: polskiego parlamentu, Zamku Królewskiego z otaczającą go Starówką, Łazienek i Stadionu Narodowego. Prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki był sobotni koncert. Na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentował się miński zespół CostaNova, po którym w prawie dwugodzinną podróż po najpiękniejszych i najsłynniejszych piosenkach francuskich zabrał nas Pascal Perrier. Dla podkreślenia związków kulturalnych między naszymi miastami  Pani Mer Kamowski wręczyła  Burmistrzowi  Mińska dar szczególny:  zestaw książek - wszystkich tegorocznych nagród literackich we Francji; książki te będą zaczątkiem działu literatury francuskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pani Mer  zadeklarowała, że  będzie kontynuować tę nową tradycję i co rok miasto Saint-Egrève będzie przekazywać  Mińskowi zestaw najlepszych nagrodzonych książek ze współczesnej literatury francuskiej.
 
Burmistrz Marcin Jakubowski zaś  na ręce mer Camowski złożył zaproszenie do Mińska Mazowieckiego na przyszłoroczne obchody 595. rocznicy nadania praw miejskich oraz na uroczysty koncert z okazji otwarcia nowopowstałej Miejskiej Szkoły Artystycznej.   

Jasełka u Salezjanów

Już po raz szósty w Szkole Podstawowej im św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim w dniu 4.01.2016 odbył się wieczór kolędowy, którego atrakcją były jasełka, przygotowane przez rodziców  uczniów klas I- VI PSSP, pod kierunkiem mamy ucznia klasy VI, pani Anny Niemczak.

Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Szkoły ks Ryszard Woźniak, który poprowadził krótką modlitwę.

Następnie w grocie betlejemskiej, którą zaprojektowała mama ucznia klasy 1 B - p. Joanna Łopacka, rozegrały się wydarzenia związane z narodzeniem Pana Jezusa. Świętej Rodzinie znajdującej się w stajence hołd oddali: Archanioł Gabriel, Aniołowie, Gwiazda Betlejemska, trzej królowie, pasterze, owieczki, owczarek, niewidomy Dawid, niedźwiedź ,który okazał się był diabłem oraz reżyser. Aktorzy wystąpili w wykonanych przez siebie kostiumach.

Naa zakończenie p. Anna Niemczak  podziękowała wszystkim uczestnikom  Jasełek za współpracę i poświęcenie swojego czasu. Zrobiono również wspólne pamiątkowe zdjęcie aktorom. Potem wszyscy uczestnicy mogli wspólnie śpiewać kolędy przy akompaniamencie p. Daniela Gałązki (gitara), oraz ucznia klasy VI , Juliusza Kopcińskiego  (skrzypce).Podczas śpiewania kolęd również można było skorzystać z przygotowanych śpiewników.

W czasie trwania wieczoru był też poczęstunek, ufundowany przez Radę Rodziców.

Wieczór dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Udokumentowany został przez pana Andrzeja Kota. Był okazją do integracji zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.

 Anna Niemczak

Orszak Trzech Króli

W środę 6 stycznia 2016 r. po raz drugi ulicami  Mińska Mazowieckiego przeszedł barwny  Orszak Trzech Króli. Mimo mrozu mińszczanie licznie zgromadzili się na Placu Starego Rynku, aby wziąć udział w przemarszu.

Świętowanie rozpoczęto wspólnym kolędowaniem poprowadzonym przez młodzież z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II. Około godziny 13.40 orszak wyruszył i przeszedł ulicami miasta do szopki znajdującej się w Szkołach Salezjańskich, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Przemarsz poprzedziła msza południowa w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. PO jej zakończeniu mieszkańcy otrzymali kolorowe korony oraz śpiewniki. Dzieci z naszej szkoły wraz z opiekunami dostali od swoich nauczycieli peleryny w kolorze czerwonym, nakrycia głowy, tarcze oraz miecze. Na czele barwnego orszaku widniała Gwiazda Betlejemska, a za nią szli członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich, ks. proboszcz oraz ministranci z parafii NNMP oraz  św. Mikołaj. Wśród mińszczan podążali trzej królowie ze swoją asystą symbolizujący trzy kontynenty: Europę (kolor czerwony) - król Kacper (Marcin Szczepański), Azję (kolor zielony) - król Melchior (Robert Ślusarczyk) i Afrykę (kolor niebieski) - król Baltazar (Parfait Mpelo).

Jedną z atrakcji orszaku były żywe zwierzęta. Piękne kucyki wiozły dzieci na swoich grzbietach, uparty osiołek dźwigał św. Mikołaja, a w szopce obok Świętej  Rodziny dzięki uprzejmości i życzliwości ośrodka „Ekwos” czekała owieczka z kucykiem oraz króliki. Natomiast największe wrażenie zrobił wielbłąd, z którym dzieci bardzo chętnie robiły sobie zdjęcia. Podczas przemarszu uczestnicy wspólnie świętowali i kolędowali. Po drodze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej przedstawiona została scenka biblijna „U Heroda”. Na kolejnym odcinku trasy anioły i diabły stoczyły walkę dobra ze złem. Około godziny 14.40 orszak dotarł do Szkół Salezjańskich, gdzie serdecznie wszystkich powitał ks. Dyrektor Ryszard Woźniak. Następnie wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii, po którym trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli pokłon dzieciątku Jezus oraz przekazali MU  dary. Rolę Świętej Rodziny odegrali państwo Renata i Adam Trześkowscy córeczka Kasią. Uczestnicy przemarszu wraz ze szkolnym zespołem „Kreska” pod kierownictwem p. Jakuba Maguzy śpiewali wspólnie kolędy. Wszyscy mogli  napić się ciepłej herbaty oraz zjeść grochówkę, przygotowane przez harcerzy 

W tym roku po raz pierwszy podczas orszaku została przeprowadzona kwesta na rzecz Światowych Dni Młodzieży. Wielu wolontariuszy pod okiem p. Michała Antosiewicza zbierało datki do puszek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom  oraz  osobom, które włączyły się w przygotowania oraz troszczyły się o bezpieczeństwo uczestników  w czasie przemarszu. Dziękujemy także wszystkim mińszczanom  za przybycie oraz aktywne uczestnictwo w orszaku. Już teraz zapraszamy za rok i mamy nadzieję, że będziemy mogli wspólnie spędzić czas oraz radośnie świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Marta Niedźwiedzka

Roczny bilans biegowy Dreptaka

           Bum na bieganie właśnie się rozpoczął i fala popularności dyscypliny widoczna jest wszędzie, również w naszym mieście - a to za sprawą prężnie rozwijającego się mińskiego Dreptaka. Do tej pory tworzyli zgraną, mocną grupę, a teraz kiedy dołączyło wielu nowych, ciekawych i inspirujących biegaczy, są jeszcze mocniejsi. Dla nich dopiero rozpoczyna się biegowa przygoda. Ale są i tacy przed którymi dopiero pojawia się wizja założenia sportowego obuwia i rozpoczęcia tej magicznej przygody. Czy warto biegać z Nimi? Wszystkich możesz oszukać, ale za ciasnych spodni i zdrowia nie oszukasz...  Rok 2016 przed Tobą, może czas podjąć wyzwanie?

            Drogi czytelniku, Drogi Mińszczaninie bez znaczenia na którym etapie jesteś swojej przygody biegowej, czy truchtasz samotnie, czy ze słuchawkami na uszach, czy nadal leżysz na kanapie, w najlepszym wypadku z pilotem w ręce. Warto dostrzec ten potencjał, który jest tuż obok. Dreptaki to przeróżni ludzie o różnych charakterach, jedni są nieśmiali, inni nadrabiają to z nawiązką; jedni mają motor w nogach, inni delektują się „slow joggingiem”. Jedno jest pewne połączyła ich pasja, pasja biegania.

            Wraz z zakończeniem sezonu biegowego zrobiliśmy rachunek sumienia, sumienia biegowego. Rok 2015 był niezwykle udany dla zawodników Mińskiego Klubu Biegacza „Dreptak”. Stało się tak za sprawą fantastycznych wyników uzyskiwanych przez ich biegaczy, którzy wielokrotnie potwierdzali swoją pozycję w ogólnopolskich biegach ulicznych i przełajowych.

Już na początku roku (01 lutego 2015 roku) Dreptak zorganizował biegowe spotkanie  z „biegowym guru” Jerzym Skarżyńskim – lekkoatletą, maratończykiem, a obecnie autorem książek poświęconych bieganiu. Jak potrzebne było to spotkanie dla biegaczy świadczyła wypełniona po brzegi sala konferencyjna w obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim oraz udział  ponad 40 zawodników w treningu pokazowym przeprowadzonym przez naszego gościa na terenach Leśnictwa Stankowizna.

W ostatnią niedzielę maja Dreptak dołożył „cegiełkę” do organizacji ulicznych biegów pn. Mazowiecka Piętnastka” - biegu, który cieszy się ogromną popularnością wśród międzynarodowego środowiska biegaczy. Klub reprezentowało podczas biegu ponad 35 jego zawodników, zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej i kategoriach wiekowych.

Dobra forma mińskich biegaczy to zasługa przede wszystkim uruchomionego na początku kwietnia projektu wspólnych treningów biegowych. W każdy wtorek i czwartek rozwijała się grupa biegowa, które pod okiem Zbyszka Lamparskiego mozolnie realizowała zamierzenia treningowe. Oferta skierowana została do wszystkich osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem, jak również do osób już biegających. Czas pokazał jak słuszna i celna była to decyzja.

Miesiąc wrzesień i październik to organizacja cieszącego się coraz większą popularnością 2. Jesiennego Grand Prix Mińska Mazowieckiego w biegach Przełajowych. Tegoroczny cykl Grand Prix ukończyło przeszło 140. Profesjonalna organizacja biegu oraz wyjątkowa atmosfera zostały docenione i Dreptakowe Grand Prix zostało nominowane do biegowego wydarzenia roku w kategorii biegów do 200 uczestników. Wyniki plebiscytu organizowanego przez Stowarzyszenie Festiwal Biegów znane będą na początku września 2016 roku. Pod koniec października MKB Dreptak podał pod weryfikację formę mińskich biegaczy i zorganizował po raz drugi już test Coopera. W tegorocznej edycji sprawdzianowi swojego poziomu fizycznego poddało się ponad 30 osób.

Wielką popularnością i udziałem cieszyły się także organizowane w okresie letnim, w piątkowe wieczory biegi z latarkami tzw. „Dreptak Night”.

Dzięki okazanemu wsparciu oraz współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim udostępniona została bieżnia oraz sala do ćwiczeń dla członków mińskiego Dreptaka.

Obecnie Miński Klub Biegacza Dreptak 2015 zrzesza ponad 70 zawodniczek i zawodników. Zawodnicy Dreptaka uczestniczyli reprezentując klub i miasto Mińsk Mazowiecki w ponad 100 biegach w Polsce i zagranicą. Do najciekawszych startów można zaliczyć udział w ultramaratonach: Bieg (Rzeźnika, Łemkowyna Ultra Trial; Zimowy Ultramaraton Bieszczadzki), maratonach: Paryż, Berlin, Warszawa, Kraków, Gdańsk), półmaratonach: (Warszawa, Hajnówka, Radzymin, Łowicz, Szklarska Poręba, Siedlce, Wrocław, Radom, Wiązowna), biegi po schodach (Warszawa, Wrocław).

Rok 2015 to także pasmo poważnych sukcesów teamu Dreptaka w biegach drużynowych. Do najpoważniejszych drużynowych sukcesów Klubu należy zaliczyć: VI miejsce w Orlen Warsaw Maraton, IV miejsce w sztafecie maratońskiej Ekiden, II miejsce w Adamowskiej Dziesiątce oraz tryumf w Biegu Marszałka w Sulejówku.

            Wyniki uzyskane przez Klub podkreślają rozwój sportowy zawodników klubu. Nie można pominąć indywidualnych sukcesów wychowanka mińskiego Dreptaka Zbyszka Lamparskiego, którego niemal każdy start przypieczętowany był miejscem na podium.

            Dreptak swoją sportową postawą wspierał także imprezy charytatywne aby zwrócić uwagę na potrzebę pomocy chorym dzieciom, dorosłym oraz walkę z chorobami np. cukrzycą. Uczestniczył w Warszawskim biegu „Policz się z Cukrzycą” oraz wspomagał lokalne inicjatywy charytatywne takie jak:  „Bieg dla Filipka” oraz „Straszny Bieg I” . Przyłączyliśmy się także do charytatywnej akcji zbierania pieniędzy na rehabilitację Pawła Matłacza, wystawiając na internetową aukcję trofea biegowe.

            Sukcesy  mińskiego Dreptak w 2015 roku zostały zauważone i docenione przez władze samorządowe czego wyrazem było wyróżnienie zawodników klubu za wybitne osiągnięcia w sporcie i promowanie miasta Mińsk Mazowiecki. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki wyróżnienia te otrzymali Zbigniew Lamparski oraz Mariusz Piotrowski  a zawodniczka Klubu (Ewelina Majszyk) została wybrana Miss Polski Biegaczek 2015.

            Należy życzyć Zarządowi kolejnych sukcesów, wytrwałości w pracy. Rokowania na kolejne lata pozwalają przypuszczać, że Klub dopiero się rozpędza. Manifestujemy swoje bieganie i nie zawahamy się użyć naszego potencjału.

MKB DREPTAK

 

Czytanie łączy pokolenia

W piątkowe popołudnie 8 stycznia 2016 roku w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II zorganizowane zostało rodzinne czytanie wierszy zimowo-świątecznych pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.

Panie bibliotekarki – Katarzyna Duczek i Anna Borkowska zaprosiły do udziału w akcji wszystkich chętnych – rodziców, babcie, dziadków, rodzeństwo uczniów, nauczycieli, dyrekcję szkoły oraz samych gimnazjalistów. W bibliotece szkolnej dostępny był wybór wierszy o tematyce świątecznej i zimowej, ale jeśli ktoś chciał zaprezentować inne utwory, to miał taką możliwość. Chętnych do rodzinnego, wielopokoleniowego czytania nie zabrakło. Wielu występujących miało tremę, ale każdorazowe gromkie brawa ośmielały każdego, kto pojawiał się na scenie. Do akcji włączyli się między innymi: mama Maćka z 2f – pani Urszula Golba oraz pan Zygmunt Juszczuk z synem Przemkiem – uczniem kl. 1b. Piękne wiersze czytała też pani Wanda Izabella Rombel – babcia Maćka z 2e. Wiele braw otrzymała również dyrekcja gimnazjum– pan Grzegorz Wyszogrodzki, pani Urszula Ćwiek i pani Izabela Saganowska, która wystąpiła w podwójnej roli (wicedyrektora i mamy Kuby z 3d). Po angielsku o zimie i o świętach czytały pani Brewczyńska w parze z Kareną Paździoch z 1b, widzowie docenili też urocze trio – panią Kołodziejczyk z dziećmi (córeczką Alą i synem Jankiem) oraz duet – panią Kożuchowską z synem Maćkiem. Wybrane wiersze czytała też liczna grupa uczniów, którym nie brakuje ani talentu, ani odwagi scenicznej. Świąteczną atmosferę budowały występy instrumentalne uczniów z klasy 1g. Można było wysłuchać pianisty – Artura Kłoczewiaka, gitarzysty – Kuby Brzozowskiego i grającego na flecie poprzecznym Olafa Kondery.  

Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem, któremu przewodziły dziewczyny z zespołu ARS NOVA. Wspólne czytanie i słuchanie poezji połączyło pokolenia w papieskim gimnazjum.

GM2 

W świątecznej atmosferze

Tuż przed świętami postanowiliśmy zakasać rękawy i zabrać się do pracy.

Ucieszyło nas, że sami potrafimy upiec piernikowe ludziki i że one wszystkim smakowały.

Z zaprzyjaźnionym muzykiem M. Gomulskim /gitara/ kolędowaliśmy u żłóbka i własnoręcznie przygotowaliśmy pachnące ozdoby. Sami też zagraliśmy na instrumentach perkusyjnych.

Nie zapomnieliśmy też a akcji charytatywnej dla schroniska w Celestynowie. Warto dodać, że tym razem, ponad połowa przedszkolaków przyłączyła się do pomagania bezdomnym zwierzakom.

A kiedy nadszedł dzień uroczystej wigilii w przedszkolu, zrealizowaliśmy nasz projekt pt. „Jasełka”. Po raz pierwszy  w historii placówki to rodzice wcielili się w aktorskie role. Poszło im znakomicie. Oprócz tradycyjnych świątecznych rymów rodzice wykazali się tanecznymi talentami tak, że nawet Święty Mikołaj bił im gromkie brawa...Tak oto połączyliśmy tradycję z nowoczesnością i poznaliśmy magię świąt. Teraz wiemy, że warto stwarzać wspaniałe rzeczy dla innych, bo to właśnie one warte są tak wiele…

PM nr1

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie mińskim

Karnawałowy maraton zumby

Weekendowe połączenia Warszawy z Krakowem i Trójmiastem

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” uruchomiła weekendowe połączenia Warszawy z Trójmiastem – pociąg „Słoneczny” oraz z Krakowem – pociąg „Dragon”. Pociągi te kursują w soboty i niedziele do 12 marca 2016 r. na trasach Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna – Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia – Kraków Główny – Warszawa Wschodnia. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.mazowieckie.com.pl.

„Słoneczny” oraz „Dragon” składają się z nowoczesnych wagonów piętrowych i lokomotywy Traxx wyprodukowanych przez firmę Bombardier. Ich prędkość maksymalna to 160 km/h. Podróż jest szybka i komfortowa. Wagony piętrowe są klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wyposażone w przewijaki dla niemowląt. Podróżny, który zechce zabrać ze sobą rower, doceni możliwość skorzystania ze stojaków na rowery. W pociągach dostępny jest również catering. Nad spokojnym przebiegiem podróży czuwa uprzejma obsługa.

Bilety na pociągi „Słoneczny” i „Dragon” są do nabycia w bardzo atrakcyjnych cenach. Honorowane są zniżki ustawowe, dodatkowo w cenie biletu można zabrać ze sobą rower lub psa. Zakupu biletu można dokonać w kasach biletowych, w biletomatach KM, a także bezpośrednio u kierownika pociągu.

Wydział Promocji "Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.
tel.: 22 47 38 066
www.mazowieckie.com.pl

Jasełka u Świętego Jana

Nowa hala sportowa Gimnazjum Miejskiego nr 2

        18 stycznia b.r. nastąpi oficjalne otwarcie sali gimnastycznej przy Gimnazjum Miejskim nr 2, której budowę rozpoczęto w czerwcu 2014 r., a zakończono w listopadzie 2015 r. Została wybudowana w nowoczesnym stylu architektonicznym i  nawiązuje do istniejących budynków szkolnych. Zarówno sam obiekt, jak i jego wyposażenie spełniają najwyższe europejskie normy jakościowe. Hala sportowa przy gimnazjum wraz z sąsiadującym nowym boiskiem piłkarskim i infrastrukturą lekkoatletyczną tworzą kompleksową bazę sportową zarówno dla uczniów, jak i wielu sportowych organizacji pozarządowych.

W ramach zadania wybudowano salę gimnastyczną o wymiarach 21 m x 36 m z zapleczem szatniowo-sanitarnym, która mieści:

-  boisko do siatkówki 9 m x 18 m,

- boisko do koszykówki 28 m x 15 m,

- boisko do tenisa ziemnego 10,97 m x 23,77 m,

- boisko do piłki ręcznej 15,60 m x 31 m,

Boiska treningowe do siatkówki i koszykówki usytuowane są prostopadle. Sala dzielona jest  kurtynami umożliwiającymi prowadzenie różnych zajęć równolegle. Salę wyposażono w kosze główne z napędem elektrycznym, kosze boczne, bramki, siatki, tablicę wyników, drabinki, drążki oraz liny. Na środku długości boku boiska znajduje się scena, a po jej przeciwnej stronie trybuny na 244 miejsca. Zaplecze sanitarne składa się z dwóch zespołów szatniowo – sanitarnych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, pokoju dla nauczycieli wychowania fizycznego. Na piętrze znajdują się sale pomocnicze: siłownia, sala rekreacyjna z zapleczem magazynowym.

Wykonawcą inwestycji była firma Remex Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Krzysztof Wrzosek, Andrzej Cudny spółka jawna. 

Zadanie inwestycyjne pn. Budowa sali gimnastycznej przy Gimnazjum Miejskim nr 2 w Mińsku Mazowieckim zostało dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie 1 910 000,00 zł.

Budowa sali gimnastycznej z zapleczem szatniowo – sanitarnym przy Gimnazjum Miejskim nr 2 wyniosła łącznie z dofinansowaniem zewnętrznym ok. 7 400 000 zł.

 

Kontrola palenisk – nowe uprawnienia Straży Miejskiej

W związku z trwającym sezonem grzewczym duża liczba mieszkańców domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych znajdujących się na terenie miasta  korzysta  ze swoich pieców przystosowanych do spalania węgla czy drewna.

Dlatego przypominamy, że w piecach spalać można: odpady korka i kory, trociny, wióry, ścinki, opakowania z papieru, tektury i drewna (niebarwione). Kategorycznie zabronione jest spalanie:  mebli zawierających substancje do konserwacji, pozostałości farb i lakierów, opakowań z tworzyw sztucznych, opakowań po chemikaliach, chemikaliów, przepracowanego oleju, baterii, sprzętu AGD i RTV, gumy (opon), styropianu, przewodów, kabli, obuwia.

W styczniu 2016 r. Burmistrz Miasta wydał upoważnienia mińskim strażnikom do przeprowadzenia kontroli palenisk domowych. Strażnicy, wykonując kontrolę, są uprawnieni do wstępu na teren nieruchomości, obiektu lub ich części. Mogą wykonywać niezbędne czynności kontrolne w zakresie istotnym do ustalenia stanu faktycznego.

Straż Miejska apeluje do mieszkańców miasta o przestrzeganie zakazu spalania odpadów poza specjalistycznymi instalacjami. W tym sezonie grzewczym działalność Straży Miejskiej skupi się raczej na upominaniu, zwracaniu uwagi, przypominaniu obowiązujących przepisów dotyczących spalania odpadów lecz w przypadkach rażących wyciągane będą konsekwencje.

Swoje przypuszczenia co do nieprawidłowego postępowania z paleniskiem można zgłaszać Straży Miejskie, dzwoniąc na numer alarmowy 986.

Niestety, często mieszkańcy spalają właściwie wszystko, co się da. W wyniku tego z wydobywającym się dymem do powietrza dostają się rakotwórcze benzopireny oraz pyły zawieszone zawierające toksyczne substancje. Wspólnie dbajmy o środowisko, o czyste powietrze.

 

Bezpieczny Senior

Ciao Italia!

Ferie w Bibliotece

Ferie w Pałacu

Ferie z MOSiR-em

Piętrowe SUNDECKI oficjalnie przekazane KM

30 grudnia 2015 r. Koleje Mazowieckie odebrały ostatnie wagony piętrowe oraz lokomotywę Gama, wyprodukowane przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. Tym samym został zrealizowany cały kontrakt na 24 pojazdy. Zostały one oficjalnie przekazane przewoźnikowi 13 stycznia 2016 r.

Tego dnia, na peronie piątym Dworca Warszawa Wschodnia, w obecności Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, Rafała Rajkowskiego, członka zarządu województwa mazowieckiego, Waldemara Kulińskiego, przewodniczącego rady nadzorczej KM oraz zaproszonych gości, PESA przekazała Kolejom Mazowieckim wszystkie zamówione pojazdy PESA SUNDECK oraz dwie lokomotywy Gama.

– Mieszkańcy Mazowsza coraz chętniej wybierają Koleje Mazowieckie. Podróż pociągiem do pracy czy szkoły jest nie tylko tańsza, ale i coraz częściej szybsza niż samochodem. Dlatego od lat robimy wszystko, aby pociągów było coraz więcej i aby były coraz bardziej komfortowe. Do 2015 r. do taboru Kolei Mazowieckich trafiło w sumie 95 nowych pojazdów – m.in. „Elfy”, „Flirty” czy „Impulsy”. Jestem przekonany, że również nowoczesne piętrowe pojazdy SUNDECK sprawdzą się, zwłaszcza na tych najbardziej obciążonych trasach - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Podczas uroczystego przekazania pojazdów obecny był Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

- To niezwykle ważny dzień dla transportu kolejowego na Mazowszu. Realizacja tak dużego i pionierskiego kontraktu nie pozostawia wątpliwości, że Koleje Mazowieckie wiodą pierwszeństwo w kraju jako najnowocześniejszy regionalny przewoźnik kolejowy. To ogromna satysfakcja, ale też swego rodzaju zobowiązanie - zarówno dla właściciela, jak i przewoźnika - by nie osiąść na laurach. Jednak mając na uwadze fantastyczną dekadę funkcjonowania spółki, co do jej przyszłości jestem zdecydowanym optymistą - powiedział Rafał Rajkowski.

Pojazdy wyjadą na trasy Mazowsza w połowie stycznia. Będą obsługiwać głównie połączenia przyśpieszone m.in. na linii do Radomia, czy Skierniewic.

- To dla Kolei Mazowieckich szczególna data. Odbieramy pierwsze zupełnie polskie wagony piętrowe. Pojazdy wkrótce wyjadą na trasy Mazowsza i będą służyć naszym pasażerom. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy pionierem we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. Łącznie w ubiegłym roku do parku taborowego KM dołączyło
38 zupełnie nowych pojazdów, co znacznie wpłynęło na podniesienie standardów obsługi podróżnych. Te inwestycje nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony władz samorządu województwa mazowieckiego, za które serdecznie dziękuję. Słowa podziękowania kieruję także w stronę zarządu KM, a szczególnie Czesława Sulimy, dyrektora eksploatacyjnego, który osobiście czuwał nad realizacją kontraktów, i dzięki któremu zostały one w pełni zrealizowane – powiedział Artur Radwan, Prezes Zarządu KM.

PesaSUNDECK – to pierwsze piętrowe pojazdy kolejowe wyprodukowane przez polskiego producenta. Przeznaczone są głównie do obsługi aglomeracji miejskich o dużych potokach pasażerów. Ich nazwa - SUNDECK - wzięła się od słonecznego, wyżej położonego pokładu. Pojazdy będą wykorzystywane do obsługi pociągów uruchamianych w systemie „push-pull”.

- Przekazanie do eksploatacji SUNDECKÓW, pierwszych składów typu „push-pull” zaprojektowanych i zbudowanych nie tylko w naszej firmie, ale w ogóle w Polsce,
to ogromna satysfakcja – mówi prezes PESA Tomasz Zaboklicki. – Koleje Mazowieckie wspierane przez samorząd województwa, to wymagający klient, stawiający na rozwój swojej floty pojazdów. Tym bardziej więc cieszę się, że oddajemy dziś Przewoźnikowi nowoczesne produkty, życząc zdobywania kolejnych pasażerów i satysfakcji z użytkowania SUNDECKÓW.

W wagonie sterowniczym jest 85 miejsc siedzących, a w wagonie środkowym 130.
W podstawowej konfiguracji pojazd składa się z lokomotywy elektrycznej Gama, piętrowego wagonu sterowniczego i do sześciu piętrowych wagonów środkowych. Takim składem podróżować może jednocześnie ok. 1700 pasażerów. Pojazdy przystosowane są do jazdy z prędkością eksploatacyjną do 160 km/h.

Wartość kontraktu na 24 pojazdy to około 267 mln zł, z czego blisko 170 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Kontakt dla mediów:

Donata Nowakowska, rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 47 37 551, kom. 661 929 207

Michał Żurowski, rzecznik prasowy PESA Bydgoszcz S.A.

e-mail: michal.zurowski@pesa.pl

tel. 52 58 68 463, kom. 607 809 721

Wernisaż warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w MDK

Konkurs Krasomówczy dla Dzieci i Młodzieży - materiały

Bitwa Miast i Gmin - film promocyjny

https://www.facebook.com/events/889277984500795/

Kino w Klubie Żandarmerii Wojskowej

IV LIGA PIŁKI SIATKOWEJ

PLANOWANY KALENDARZ IMPREZ NA 2016 ROK

Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie zadania p.n. "Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki" ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wnioski dostępne są w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, pok. 217 i przyjmowane będą od dnia 11 stycznia 2016 roku do 19 lutego 2016 r.

Międzykulturowa zima

kilometrydobra.pl

Ferie z GRAPPLEREM

Soup City. Ostatnia sprawa Charliego Brokuła w MDK

Familijny spektakl detektywistyczny z muzyką na żywo. Miejski Dom Kultury - 4 lutego, godz. 10.30, 12.30, bilet 10 zł. Czas trwania spektaklu: ok. 60 minut.

Scenariusz i reżyseria: Jakub Kasprzak
Scenografia / lalki: Adam Karol Drozdowski
Muzyka: Albert Karch i Kuba Więcek

„Soup City” to wyjątkowy kolaż teatru lalek i żywego aktora zrealizowany w stylistyce filmów noir. To co charakterystyczne dla tego gatunku, to wciągająca intryga z motywem kryminalnym, wyraziste postacie, muzyka w stylu jazzowym, tajemnicza scenografia. Wszystko to znajdziemy w „Soup City” – już sam tytuł w zabawny sposób nawiązuje do filmów gangsterskich i czarnych komedii. Fabuła w stylu iście filmowym, z muzyką na żywo graną na gitarze, kontrabasie i perkusji, ze starannie wykonanymi i ekspresyjnymi maskami ożywionymi przez wspaniałych aktorów – to niewątpliwe zalety spektaklu.

„Soup City” jest efektem międzynarodowej współpracy młodych muzyków polskich (Kamila Drabek, Albert Karch, Jakub Paulski), prestiżowego Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze (Albert Karch, Tomo Jacobson, Nicolai Levring), absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie (Julia Sacharczuk, Dominik Gorbaczyński, Daniel Skrzypczak) oraz producentów królewskiej Central School of Speech and Drama w Londynie.

Warsztaty Tańca Latino

Kosmiczne spotkanie u  Salezjanów

W poniedziałek 11 stycznia 2016 roku  odbyło się spotkanie z pracownikami CBK PAN (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk). Wzięli w nim udział zainteresowani astronomią  licealiści i gimnazjaliści Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim.

Pierwszą prezentację, dotyczącą Saturna , jego pierścieni oraz sondy Cassini przedstawił nam dr Paweł Wajer z Pracowni Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii CBK . Opowiadał o historii obserwacji Saturna, od XVII, kiedy to Galileusz zauważył dziwne zjawisko wokół planety . Następnie w 1655 roku Christian Huygens odkrył jeden z księżyców Saturna, Tytana. Cztery kolejne księżyce: Dione, Reę, Tetydę, Japeta odkrył Giovani Cassini. 

Później dr Paweł Wajer przedstawił nam misję NASA i ESA z ubiegłego  wieku, a mianowicie Pioneer 11 i program Voyager. Misja XXI wieku, czyli Cassini-Huygens pozwoliła na odkrycie i potwierdzenie ośmiu  wcześniej nieznanych naturalnych satelitów Saturna.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja pani geolog  dr Natalii Zalewskiej, która pracuje także w Instytucie Lotnictwa w Warszawie . Pani doktor jest specjalistką w zakresie badań geologicznych Marsa, prowadzonych na podstawie badań satelitów Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter. Temat różnił się więc nieco od poprzedniego, ponieważ „przenieśliśmy się” o dwie planety bliżej Słońca. Na Marsie, który jest nazywany czerwoną planetą, warunki atmosferyczne są najbardziej podobne do ziemskich, mimo znacznych różnic chociażby  ciśnienia czy temperatury (spada do -87oC w zimę i dochodzi do -5oC w lecie).  Następnie zobaczyliśmy najwyższy szczyt Marsa, czyli Olympus Mons (Góra Olimp), który ma 21 000 m n.p.m. Obejrzeliśmy również zdjęcia z kamery HiRISE (Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości), ważący 65 kg, instrument jest teleskopem zwierciadlanym. HiRISE zawiera 0,5 metrowe zwierciadło główne, jest największym teleskopem optycznym, jaki kiedykolwiek wysłano poza orbitę Ziemi.

Kolejnym elementem było przedstawienie analogicznej bazy marsjańskiej w USA w stanie Utah. Pani dr Natalia Zalewska była jedną z sześciu osób światowej załogi , która w 2005 roku brała udział w  misji zorganizowanej przez Mars Society. Mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda przykładowa baza kosmiczna  od wewnątrz, a także zobaczyć, jak wyglądają podstawowe czynności wykonywane przez człowieka w skafandrze kosmicznym.

Pracownicy CBK PAN zachęcali nas również do udziału w konkursie dotyczącym propagowania wiedzy o misji Cassini. Więcej informacji na ten temat  dostępnych  jest  na stronie http://cassini.cbk.waw.pl/

Maciej Małetka, uczeń klasy II
Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego
 im. ks. A. Czartoryskiego  w Mińsku Mazowieckim

Bezpieczna zima

3 lutego, o godz. 18.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie pod hasłem „Bezpieczna zima”. Doświadczeni ratownicy medyczni z firmy „Eskulapa”, zlokalizowanej w Mińsku Mazowieckim, przeprowadzą specjalnie dla naszych czytelników otwarte i bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy.

Wspólnie nauczymy się, jak postępować w sytuacji, kiedy ludzkie życie jest zagrożone oraz jak walczyć z wychłodzeniem organizmu. Kurs dedykowany jest wszystkim (bez ograniczenia wiekowego), którzy chcą zdobyć, poszerzyć lub utrwalić swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i walki z odmrożeniami. Serdecznie zapraszamy! 

Bez korzeni nie ma skrzydeł

Zachęcamy naszych Czytelników do poszukiwania swoich korzeni. Odkrywanie rodzinnych tajemnic i losów przodków może okazać się wspaniałą przygodą. Z myślą o początkujących miłośnikach genealogii Czytelnia Regionalna MBP przygotowała specjalne stanowisko komputerowe oraz Pakiet Genealoga (programy: Drzewo genealogiczne, Drzewo przodków, Wachlarz przodków, Quiz genealogiczny).
Drzewo genealogiczne to nagradzany znakami jakości polski program komputerowy, za pomocą którego w prosty i przejrzysty sposób można zgromadzić i zobrazować dane genealogiczne swojej rodziny. Program przeznaczony jest dla szerokiego grona osób zajmujących się genealogią rodzinną. Program charakteryzuje prostota i intuicyjność obsługi, szeroki wachlarz dostępnych funkcji, raportów i statystyk.
Programy te pomogą nie pogubić się w identyfikacji naszych przodków, kuzynów i stworzyć piękne graficznie drzewo rodziny.
Każdy amator genealogii może liczyć na pomoc bibliotekarzy - pasjonatów genealogii, a także skorzystać z fachowej literatury dostępnej w Czytelni.
Programy komputerowe mogą być też pomocne dla uczniów, którzy realizują projekty z historii.
Serdecznie zapraszamy do Czytelni Regionalnej.

IV Liga Piłki Siatkowej

Kim jest Krysia?

Do mieszkania gwiazdy disco polo puka nieśmiała dziewczyna. Drzwi otwiera aspirująca do roli celebrytki żona muzyka. Wiadomość jaką przynosi nieznajoma przewróci życie kobiety do góry nogami. Starcie wiejskiej prostoty i łatwowierności z wielkomiejską obłudą i konsumpcjonizmem. Miłość – nienawiść, bezduszność – współczucie czyli portret kobiet przez pryzmat nagłych i nieoczekiwanych wypadków. To wszystko zmierza do zadania pytania – Kim jest Krysia?
MDK, 14 lutego 2016r., godz. 18:00, bilet 25zł

5. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. M. E. Andriollego

Wieczorem 12 stycznia w Muzeum Ziemi Mińskiej została otwarta wystawa „5. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. M. E. Andriollego, Nałęczów 2015”. Organizowany przez Burmistrza Nałęczowa, Nałęczowski Ośrodek Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa konkurs w swej piątej edycji przyciągnął 75 artystów z 5 państw europejskich. Na wystawie ukazanych jest około 100 prac 55 autorów.

Muzeum Ziemi Mińskiej po raz drugi ma przyjemność prezentować te wyjątkowe rysunki (w roku 2013 gościło prace z 3 edycji konkursu). Idea tego przedsięwzięcia związana jest z faktem współpracy kilku ośrodków, które kultywują pamięć o Michale Elwiro Andriollim. To właśnie w mińskim kościele pw. NNMP w roku 1875 wielki polski ilustrator poślubił Helenę Tarnowską, z którą zamieszkał w wybudowanym przez siebie dworku w Stasinowie (obecnie Mińsk Mazowiecki z ruinami tegoż dworku za jednostką wojskową na wysokości ogródków działkowych w stronę Siedlec).

Tegoroczne prace charakteryzuje różnorodność, wielokierunkowość oraz wyraźny trend do stosowania eksperymentów w operowaniu medium, co jest dowodem na ciągły rozwój tej dziedziny sztuki i świadczy o potrzebie jej eksponowania. „W tym tkwi największy sens konkursu, który okazuje się forum wymiany poszukiwań i doświadczeń, ale z drugiej strony potwierdza autonomiczny status technik rysunkowych i ich głębokie zakorzenienie w świecie sztuki.” (Piotr Majewski, Wstęp do katalogu wystawy)

Obecna wystawa będzie również prezentowana m.in. w Rzeszowie, Lublinie, Rzymie i Stanach Zjednoczonych.

Centrum Nauki Kopernik w Miejskiej Bibliotece Publicznej

27 stycznia bibliotekę ponownie odwiedzi Centrum Nauki Kopernik! W ubiegłym roku animatorzy z CNK zachwycili naszych najmłodszych widzów prezentacją interaktywnej wystawy „Eksperymentuj!”. A wkrótce przybędą do nas z zupełnie nową i równie ciekawą propozycją, tym razem kierowaną do młodzieży i osób dorosłych. „Umysł Przyłapany”, bo tak nazywa się wystawa, która niebawem odbędzie się w bibliotece, przedstawia mechanizm, w jaki ludzki mózg rejestruje i przetwarza obraz otaczającego świata.

Codziennie dociera do nas niezliczona ilość bodźców, jednak nie wszystkie zasługują na naszą uwagę. Umysł ma za zadanie dokonać selekcji informacji, w tym celu odpowiednio manipuluje pamięcią, szuka związków i tworzy rozmaite myślowe kombinacje. Uczestnictwo w wystawie pozwoli nam  empirycznie sprawdzić, jak działają nasze zmysły. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przetestować, dotknąć, poczuć i sprawdzić na własnej skórze działanie poszczególnych eksponatów. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy siadanie na gwoździach jest równie bolesne jak na żwirze? I czy zdołamy odbierać bodźce słuchowe za pomocą łokcia?  Zapraszamy młodzież w wieku powyżej 14 lat na tę wyjątkową wystawę, której głównym „eksponatem” jest człowiek. 

 

Wystawa odbędzie się w godzinach 11:30 – 17:30. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem biblioteki (tel. 25 740 – 50 – 68) w celu dokonania zapisu. Osoby indywidualne – wejście od godziny 16:30, odbiór wejściówek (osobisty) w Oddziale dla Dzieci. Informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona.  

 

MBP

Kwalifikacja Wojskowa 2016

Turniej Mistrzów Futsalu

To już trzecia edycja turnieju piłki halowej, w tym roku odbędzie się on 31 stycznia 2016 r. w hali Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim, ul. Kopernika 9. Patronat honorowy nad turniejem objął Burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, dyrektor MOSiR Pan Robert Smuga ufundował również nagrody w postaci pucharów i medali dla najlepszych drużyn.

Organizatorami Turnieju Mistrzów Futsalu są Mińska Inicjatywa Lokalna oraz Mińska Liga Mistrzów. Naszym partnerem jest pub Corrida de Toros. Turniej rozgrywany jest w kategorii open, przewidywane są atrakcyjne nagrody za pierwsze trzy miejsca. Serdecznie zapraszamy do udziału w rozgrywkach i kibicowania, na hali znajdują się pojemne trybuny.

Więcej szczegółów na http://mlm.futbolowo.pl/.

Jasełka po Polsku

17 stycznia 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim zapoczątkowali  obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. W samo południe w Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim zaprezentowali widowisko historyczno religijne nawiązujące do narodzin Jezusa Chrystusa – „jasełka”. Zgodnie z tradycją w przedstawieniu wystąpiły  postacie: Maryi, Trzech Króli, aniołów oraz najważniejsi bohaterowie z ponad tysiącletniej historii naszego państwa.

Inicjatorem przedstawienie, do którego tekst napisał pan Krzysztof Szczypiorski był Proboszcz parafii ks. Marian Sobieszek. Mimo zimna w nowo powstającym kościele, młodzież podeszła do gry aktorskiej w bardzo ambitny sposób, prezentując niezwykłe umiejętności aktorskie. Przedstawienie zostało ciepło przyjęte przez zaproszonych gości i zostało nagrodzone gromkimi brawami. Jasełka przygotowali nauczyciele Zespołu pani Joanna Wójtowicz i Janusz Zduńczyk. W Jasełkach uczestniczyli: Edward Kloch dyrektor Biura Poseł na Sejm RP, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pani Teresy Wargockiej reprezentujący Panią Wiceminister, dr Janusz Kuligowski z Kancelarii Prezydenta RP. Podczas Jasełek Polskich z okazji rocznicy 1050 lecia chrztu Polski,  dyrektor Biura Poselskiego Edward Kloch oraz dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy Tomasz Płochocki ogłosili konkurs religijno historyczny pod Patronatem MEN z tej właśnie okazji, skierowany do dzieci i młodzieży Powiatu Mińskiego.

Oczywiście w Jasełkach uczestniczyli parafianie z Księdzem Proboszczem Marianem Sobieszkiem, dzieci, młodzież, nauczyciele.

ZSZ nr 2

Bitwa Miast i Gmin - I Powiatowy Test Wiedzy Historycznej na żywo!

Otwarcie hali sportowej przy GM nr 2 Mińsk Mazowiecki

Na dworze mróz i śnieg, a w gimnazjum przy Budowlanej – palmy, tancerki hula, gorąca samba i kwiatowe girlandy. Tak radośnie świętowano 18 stycznia otwarcie hali sportowej przy Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim.

Gimnazjum kierowane przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego jest ostatnią miejską placówką, przy której powstała nowoczesna baza sportowa. Warto było czekać kilkanaście lat – od pierwszego wniosku i projektu po realizację tej inwestycji za ponad 7,3 mln zł. Jak mogli przekonać się goście uroczystości otwarcia hali – obiekt istotnie spełnia wszelkie nowoczesnej normy i oczekiwania. Pełnowymiarowe boiska do siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego i piłki ręcznej; możliwość jednoczesnego korzystania z boisk treningowych przez trzy grupy (dzięki kotarom dzielącym salę), a do tego profesjonalnie wyposażona siłownia i sala fitness. Dodatkowym walorem hali jest też scena teatralna, doskonała akustyka i dostosowanie obiektu także dla osób niepełnosprawnych.

Uroczystość otwarcia sali rozpoczęła się od symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali: Elżbieta Lanc (Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego), Marcin Jakubowski (burmistrz miasta), Andrzej Cudny (prezes firmy „Remex”), Agnieszka Duszczyk (przewodnicząca Rady Rodziców), Grzegorz Wyszogrodzki (dyrektor gimnazjum) oraz Klaudia Pietraszek (przewodnicząca samorządu szkolnego).

Goście witani już na korytarzu przez tancerki, w wakacyjno-hawajskim wystroju wnętrz rozpoczęli spotkanie od obejrzenia pokazu tańca samby. Radość i gorące rytmy towarzyszyły wszystkim przez całą uroczystość. Gratulacje dyrektorowi Wyszogrodzkiemu, nauczycielom, uczniom i całej społeczności lokalnej składali: Czesław Mroczek (Poseł na Sejm RP), Kamil Wichrowski (asystent Teresy Wargockiej, wiceminister resortu edukacji narodowej), Elżbieta Lanc (Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego), Dorota Sokołowska (Mazowiecki Kurator Oświaty), Mariusz Kozera (Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich), Antoni Tarczyński (Starosta Miński), Marcin Jakubowski (burmistrz miasta), Marian Makowski (przewodniczący rady miasta), Robert Gałązka (przewodniczący komisji oświaty), Dariusz Kulma (wiceprzewodniczący rady miasta), dyrektorzy szkół i instytucji prowadzonych przez miasto, Stanisław Mejszutowicz (przewodniczący mińskiego oddziału ZNP) i wielu innych gości. Odczytany został także list, który skierował do społeczności szkoły Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka. Na widowni nie zabrakło także Mirosława Krusiewicza (Dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim), wiceburmistrza Krzysztofa Michalika, burmistrza seniora Zbigniewa Grzesiaka, radnych, pracowników urzędu, dyrektorów szkół, instytucji, księży, przedstawicieli służb mundurowych, sponsorów, rodziców, uczniów i nauczycieli. Szczególnie ciepło wyrażano się o wykonawcach obiektu, czyli firmie „Remex” oraz wszystkich, którzy czuwali nad właściwym wykonaniem inwestycji.

Żeby na sali nie zdarzały się kontuzje, obiekt poświęciło czterech księży – proboszcz parafii NNMP ks. Jerzy Mackiewicz, dyrektor Szkół Salezjańskich ks. Ryszard Woźniak, proboszcz mińskiej parafii mariawickiej kapłan Jan Opala oraz ks. Marcin Wojtczak.

Podczas uroczystości przyznano tytuł „Przyjaciela Szkoły” Marcinowi Jakubowskiemu (burmistrzowi miasta), Radzie Miasta VI kadencji, która zatwierdziła budowę sali oraz radnym stale i systematycznie współpracującym ze szkołą: Wandzie Izabelli Rombel, Waldemarowi Mireckiemu i Dariuszowi Kulmie. Burmistrz wręczył statuetki najlepszym szkolnym sportowcom. Otrzymali je ci uczniowie, którzy w ubiegłym sezonie sportowym osiągali sukcesy na poziomie powiatu i regionu: Paulina Czekała, Kamila Karwowska, Adrianna Bielak, Julia Rodzoch, Klaudia Pietraszek, Izabela Szymanowska, Agnieszka Grabarczyk, Patrycja Milewska, Anna Krawczak, Julia Karwowska, Maja Sysiak, Katarzyna Dąbrowska, Maria Piątkowska, Hubert Kusak, Maciej Karłowicz, Mateusz Bembnowicz, Daniel Dąbrowski, Bartosz Maj.

Po oficjalnej części goście przybrani w kwiatowe girlandy obejrzeli scenki kabaretowe z budowy i z plaży, posłuchali piosenek w wykonaniu grupy wokalno-instrumentalnej oraz podziwiali występy taneczne w układzie z szarfami i w układzie jazzowym. Przepytano również gości z wiedzy o sporcie. W quizie można było wygrać owocowe nagrody, a na koniec goście powtarzali układ taneczny przygotowany przez grupę fitness.

– Tyle sukcesów szkolnych, sportowych, artystycznych i „wszelkich”, ile było radości, zabawy i wzruszeń dzisiaj – wpisała do kroniki Elżbieta Sieradzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Po wycieczce po wnętrzach nowej hali sportowej i hawajskim poczęstunku goście wychodzili wyraźnie zadowoleni. Spotkanie utrzymane w wakacyjnym klimacie sprzyjało radosnemu świętowaniu ważnego wydarzenia w historii szkoły przy Budowlanej.

Teraz zostało tylko rozwijać talenty, a to gimnazjum papieskie umie robić świetnie.

Iza Saganowska

Śladami Bronisława Grąbczewskiego

14 stycznia do „Biblioteki Podróży” zawitali niecodzienni goście – Max Cegielski i Mikołaj Długosz. Spotkanie promowało książkę „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”, która stanowi biografię Bronisława Grąbczewskiego i jednocześnie jest relacją z podróży jego śladami od Żmudzi aż po Pamir, w którą udali się autorzy.

Celem wyprawy było znalezienie odpowiedzi na pytania nasuwające się po lekturze spisanych przez Bronisława Grąbczewskiego wspomnień, a także sprawdzenie, jak obecnie upływa życie na opisanych przez niego terenach. Podróżniczym opowieściom towarzyszył pokaz zdjęć autorstwa Mikołaja Długosza. 

Kamienie Pamięci – Stolpersteine

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT

Kamienie Pamięci – Stolpersteine w Zespole Szkół zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

W dniach 15-17 stycznia 2016 roku odbyło się w partnerskiej dla „Mechanika” szkole Berufsbildenden Schulen „Eike von Repgow” w Magdeburgu spotkanie kadry kierowniczej przygotowującej wymianę młodzieży w 2016 roku. ZSZ nr 2 im Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim reprezentował wicedyrektor p. Jerzy Gańko i nauczyciel języka niemieckiego p. Tomasz Wróblewski. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła dyrektor p. Gabriele Lorenz, p. Sylvia Ast, p. Christiane Goetzel i p. Angela Klausch.

Tematem wymiany w 2016 roku będą poświęcone ofiarom nazizmu „Kamienie Pamięci” (niem. Stolpersteine). Przedstawiają one wmurowane w trotuar w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zamordowanej kamienie o wymiarach 96 mm x 96 mm i wysokości 100 mm z mosiężną tabliczką, na której widnieje wygrawerowany napis „Tu mieszkał/ła… (imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce i data śmierci)”. Autorem pomysłu jest niemiecki artysta Gunter Demnig, który postanowił przywrócić na ulice miast pamięć, a często i nazwisko zdegradowanym do numeru w obozach koncentracyjnych ofiarom nazizmu.

Intencją ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim i BbS-1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu jest wmurowanie jesienią 2016 roku w Magdeburgu, a w 2017 roku w Mińsku Mazowieckim kamieni przypominających los zasłużonych i szanowanych w tych miastach ludzi, a bedących ofiarami Holocaustu.

Podczas spotkania uzgodniono terminy wymiany, liczebność grup oraz program zawierający zwiedzanie obozów koncentracyjnych w Niemczech i w Polsce.  

W czasie wizyty w Magdeburgu delegacja naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu organizowanym poraz ósmy przez stolicę landu Sachsen-Anhalt „Mile demokracji”. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Magdeburg-miasto dla wszystkich”. Na uroczystość przybył premier landu Sachsen-Anhalt p. dr Reiner Haselhoff i przewodniczący parlamentu landu Sachsen-Anhalt p. Dieter Steinecke, a otwarcia dokonał nadburmistrz Magdeburga p. dr Lutz Truemper. Imreza ta odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po 16 stycznia lub 16 stycznia, jeżeli jest to sobota. Tego bowiem dnia 1945 roku, rozpętana przez Niemcy II wojna światowa wróciła do Magdeburga. Ku pamięci tamtego wydarzenia rozbrzmiały w mieście dzwony wszystkich kościołów w Magdeburgu, a ludzie zatrzymali się. Dlatego 16 stycznia 2016 roku organizatorzy przedsięwzięcia pragneli zdecydowanie powiedzieć, że w Magdeburgu nie ma miejsca dla nazizmu i rasistowskiej nagonki oraz zapewniić,  że Magdeburg jest miastem, w którym ludzie mogą żyć zgodnie niezależnie od pochodzenia i statusu. „Pozwólcie nam z cywilną odwagą i stanowczością przeciwstawić się nazizmowi i rasizmowi”- nawoływali organizatorzy ze sceny.

Imprezie towarzyszył występ orkiestry dętej, wielu zespołów młodzieżowych i przygotowany przez szkoły i organizacje pozarządowe kiermasz, z którego dochód przeznaczony był na cele charytatywne. Polska delegacja miała również swój udział, prezentując polskie słodycze i pamiątki z Powiatu Mińskiego, jednocześnie promując Szkołę oraz Powiat Miński.

Tomasz Wróblewski              
nauczyciel języka niemieckiego w ZSZ nr 2

Umowa o współpracy z UKSW

20 stycznia 2016 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie  nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy Ramowej o Współpracy przy realizacji wieloletniego projektu wydawniczego z okazji zbliżającego się 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki.

Umowę pomiędzy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a Miastem Mińsk Mazowiecki podpisali: Jego Magnificencja Rektor ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński i Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski.

W uroczystości uczestniczyli także pracownicy uniwersytetu z ks. prof. dr. hab. Waldemarem Graczykiem na czele, Dyrektorem Instytutu Nauk Historycznych, pod którego kierownictwem będą trwały prace nad opisaniem dziejów naszego miasta.  

 

Uroczystość św. Jana Bosko

Zbiórka publiczna na rzecz mińskich pogorzeleców

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim, dzięki dobroci Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, uruchomił zbiórkę publiczną na rzecz osób poszkodowanych w dwóch pożarach budynków mieszkalnych, jakie miały miejsce na terenie miasta Mińsk Mazowiecki w listopadzie 2015 roku.


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim wraz z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprasza do udziału w zbiórce publicznej na rzecz poszkodowanych w pożarach mieszkańców naszego miasta. Liczy się każda złotówka!


Chętnych prosimy o dokonywanie wpłat na konto w banku :
PKO S.A.: 93 1240 6074 1111 0000 4992 4664

z dopiskiem „Dar Serca"

Dziękujemy! 

 

Informacja Burmistrza Miasta

INFORMACJA

Stosownie do art.35 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2015 r., poz.1774 z późn.zm.) – niniejszym informuję, że w dniu 7 stycznia 2016 r. ustaliłem, a w dniu 8 stycznia 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący zabudowaną działkę gruntu Nr 949/1 o powierzchni 1119 m2 , położoną w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Ogrodowej, stanowiącą własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przewidzianą do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym na okres 16 lat.

Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 8 stycznia 2016 r. do 28 stycznia 2016 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Mistrzostwa Polski Sztuk Walk

16 stycznia w Mińsku Mazowieckim odbyły się długo oczekiwane przez fanów sportów walki zawody sportowe „Mistrzostwa Polski Sztuk Walk” pod federacją WKSF. Organizatorem tego wydarzenia był Kamil Chłopik – trener kadry narodowej full-contact kickboxing wraz z zawodnikami  klubu Walhalla Fight Club, którego jest trenerem i właścicielem.

Były to już czwarte Mistrzostwa Polski w Mińsku organizowana przez KS Walhalla. Na turniej przybyło 320 zawodników z 42 klubów z całej Polski m.in. ze Szczecina, Zawiercia, Siemianowic Śląskich, Susza, Olsztynka, Katowic. Przedział wiekowy zawodników wahał się od 5 do 41 lat. Zawodnicy rywalizowali ze sobą na 5 planszach oraz ringu w  konkurencjach – walki semi-contact, light-contact, kick-light, ju-jitsu oraz K1-rules, a także formy z bronią oraz układy stylowe. Podczas turnieju rozegrano blisko 500 walk oraz ok. 100 układów formalnych z muzyką, z bronią oraz form tradycyjnych. Impreza była dużą możliwością na wymianę doświadczeń oraz poglądów pomiędzy zawodnikami i trenerami różnych sztuk i sportów walki takich jak Karate, Kickboxing, Muay Thai, Taekwon-do, Tang Soo Do, Wu shu oraz Kung-Fu.

Pragniemy dodać, iż poza emocjami sportowymi, dużą niespodzianką był koncert zespołu DiAnti, za który organizator serdecznie dziękuje.

Mińsk Mazowiecki reprezentował klub Walhalla TEAM zdobywając następujące lokaty:

Piotr Bielak (junior) – I m-ce kick-light -70 kg, I m-ce pointfighting -185 cm
Mateusz Bielicki(junior)- I m-ce kick-light - 75kg,I m-ce pointfighting - 185 cm, II pointfighting - 185 cm

Adrian Cencora (junior) – I m-ce Kick-light - 60 kg

Jakub Nalazek (junior)- II m-ce Kick-light – 65 kg

Cezary Komuda (junior) – II m-ce Kick Light – 80 kg

Justyna Sokół (senior) – II m-ce K1 rules, I m-ce Kick Light -60 kg

Marika Morelowska (dzieci 7-9) I m-ce Kalaki

Jakub Sitnicki (dzieci 7-9) I m-ce Kalaki

Szymon Kobza (dzieci 7-9) II m-ce Kalaki

Maja Mastalerz – (dzieci 7-9) II m-ce kalaki

Jakub Bonisławski- (dzieci do 7 lat) – I m-ce Kalaki

Bartek Jedliński (dzieci 7-9 lat) – III m-ce kalaki

Maks Markiewicz (dzieci do 7 lat) – II m-ce kalaki

Podsumowując zawody, trener Kamil Chłopik powiedział: „Przygotowań do zawodów było bardzo dużo, poczynając od sponsorów, a kończąc na przywitaniu znakomitych zawodników podczas turnieju. Tradycyjnie w dniu imprezy wspomagali mnie zawodnicy i przyjaciele klubu oraz przyjaciele i rodzina. Ale najbardziej cieszę się z moich zawodników, którzy pokazali wspaniałą formę i ducha walki co jest efektem wielu godzin treningu.

Wszystkich sympatyków Sztuk i Sportów walki zapraszamy na zajęcia sportowe w poszczególnych przedziałach wiekowych już od 5 roku życia do Walhalla GYM w Mińsku Mazowieckim.  Wszelkie informacje na stronie www.walhallafc.pl oraz na facebookowym profilu Walhalla Fight Club.

oprac. na podst. mat. Kamila Chłopika

Studniówka w "Mechaniku"

 „Ach, co to był za bal, jaka upojna noc…”

   23 stycznia 2016r. r. w mroźny zimowy wieczór na śniegu przed wejściem do budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, tradycyjnie zwanego „ Mechanikiem”, rozkwitły kwiaty - to uczniowie Zespołu i ich partnerzy podążali do szkoły na studniówkowy bal. Ileż było w nich krasy, uroku  młodości, elegancji i gracji. Poza tym to pierwszy bal maturzystów , w umownej granicy dorosłości, zatem uczniowie przygotowali się do niego w sposób wyjątkowy.

Istotnym faktem jest również to, że kadra i uczniowie „ Mechanika’ są tradycjonalistami- Studniówkę urządzają w murach swojej szkoły- to bowiem jest ich miejsce. Szkolny bal poza murami szkoły – to jakoś nie tak- stwierdzają. Zatem już na kilka dni wcześniej do późnych godzin wieczornych planowali i pracowali nad dekoracją sali i… zwykła, zdawałoby się sala gimnastyczna,  przeistoczyła się w piękną salę balową mieniącą się ferią barw.  Owszem, kosztowało to trochę czasu i pracy, ale ileż przy tym było śmiechu, okazji do pogadania, poznania się bliżej… no i wreszcie liczy się satysfakcja z efektu.

Ponieważ w dniu Studniówki gospodarzami szkoły stają się uczniowie, to  ich przedstawiciele poprowadzili część oficjalną balu. Konferansjerami byli: Przemysław Gryz i Mateusz Bednarczyk, to oni w imieniu maturzystów podziękowali swoim wychowawcom, Dyrekcji Zespołu, rodzicom, zaproszonym gościom. Przemówienia: Dyrektora Zespołu Pana Tomasza Płochockiego, wychowawców klas i rodziców  dały okazję do wzruszeń, wspomnień, radości.  Kiedy Dyrektor Tomasz Płochocki dał sygnał do rozpoczęcia balu, wypowiadając oczekiwaną przez wszystkich frazę: „ Poloneza czas zacząć…”,  na parkiet wyszli uczniowie poszczególnych klas, by zatańczyć tradycyjny, polski taniec.

 Pierwsza tańczyła klasa IV Tp,  technicy pojazdów samochodowych, którą  wodził Dyrektor Tomasz Płochocki w parze z wychowawczynią Panią Jolantą Kucińską.

  Następnie zaprezentowali się informatycy i teleinformatycy z klasy  IV Tti, którzy podążali za swoim wychowawcą Panem Markiem Szczurowskim w parze z uczennicą Wiktorią Pszonką.  Po nich na scenę wkroczyli elektronicy i mechanicy z  klasy IV Tme z wychowawcą Panem Krzysztofem Ostrowskim i  Panią Agnieszką Chrościcką.

  Jako ostatni zatańczyli spedytorzy z klasy IV Ts, których wodził : wychowawca Pan Tomasz Wróblewski.

  Każda z klas miała inny układ tańca , każda zaskakiwała nowością figur. Choreografię opracowała pani Agnieszka Chrościcka, która także prowadziła próby poloneza, poświęcając swój wolny czas.

  Potem nadszedł czas na sesję zdjęciową i wideofilmowanie, taniec w rytmie walca i rozpoczęcie mniej oficjalnej części balu.

  Posiłek przygotowany został przez firmę LIBDAR pani  Marzeny Grzegorek, do tańca grał zespół „FRESH” Uczniowie i nauczyciele bawili się szampańsko do świtu- ostatnie pary zeszły z parkietu dopiero o 6,00, kiedy to orkiestra złożyła instrumenty. Nad bezpieczeństwem uczestników balu i porządkiem czuwali rodzice, którzy ustaliwszy wcześniej dyżury, byli obecni w szkole przez całą noc.

Tomasz Płochocki, fot. z arch. ZSZ nr2

1% dla organizacji pozarządowej

Debata oświatowa na Sesji Rady Miasta

UKS PROBASKET pogromcą mistrzów

 Niepokonana drużyna MKS Polonia Warszawa pokonana!

W minioną sobotę 16 stycznia 2016 roku koszykarze mińskiego UKS PROBASKET rozegrali w ramach ligi Wozkosz mecz z niepokonaną w swojej historii drużynę MKS Polonia Warszawa rocznika 2002. Chłopcy trenera Łukasza Sawickiego sprawili olbrzymią niespodziankę i zwyciężyli z rywalami na jego parkiecie przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie 59:48. Drużyna z Mińska Mazowieckiego potwierdziła, że aspiracje klubu PROBASKET wybiegają już mocno poza województwo mazowieckie, a sięgają finałów Mistrzostw Polski (najlepszych 8 drużyn w Polsce).

Sobotni mecz był popisem mińskich koszykarzy praktycznie od samego początku. Prowadzenie 10:2, 19:10, a potem nawet 59:34 potwierdziły dominację młodych mińszczan w cały meczu. Doskonała obrona na całym boisku spowodowała, że doświadczona drużyna Polonii Warszawa zupełnie się pogubiła i tak naprawde już do końca spotkania nie potrafiła odnaleźć swojego rytmu gry. Ważne, że właściwy rytm gry prezentowali koszykarze Probasketu prowadzeni odważne przez swojego kapitana Ahmeda Kadira. Na szczególne słowa pochwały zasłużył Kacper Skup, który śwetne broniąc wyłączył praktycznie całkowicie z gry reprezentanta mazowsza (a wkrótce pewnie i kadry Polski) Kacpra Gordona. Ten element gry w dużej mierze spowodował, że tryby naoliwionej doskonale ekipy Polonii Warszawa zupełnie się zatarły. Zespół Probasketu dominował zupełnie, a w pewnym momencie osiągnął przewagę sięgającą prawie 30-tu punktów. Bardzo dobre zawody rozegrali wszycy chłopcy mińskiego Probasketu, ale na szczególne wyróżnienia zasłużyli: Aleksy Białowąs (rep. mazowsza), Mateusz Popowski (rep. mazowsza) i Jakub Siedlikowski (rep. mazowsza). Wspaniale zagrał Artur Zabiega, który pomimo ostanich problemów zdrowotnych wykazywał się doskonałą skutecznością rzutów i mądrym rozgrywaniem piłki. Klasą samą dla siebie był Ahmed Kadir, który jak na prawdziwego lidera przystało kierował poczynaniami swoich kolegów, a kiedy trzeba było zdobywał niezwykle ważne punkty (dwie trójki z rzędu – a po drugiej trójce wspaniały ślizg radości po parkiecie).

Oprócz bardzo dobrej formy sportowej całej drużyny na wielkie słowa uznania zasługują także aktywni i głośni kibice młodych mińszczan, którzy używając między innymi bębnów zupełnie zdominowali halę. To UKS PROBASKET grał u siebie, a niepokonana do tej pory (4 sezony bez porażki) w historii swoich rozgrywek drużyna Polonii Warszawa mogła tylko biernie przyglądać się SHOW, które zgotowali mińszczanie. Rewanż odbędzie się 13 marca 2016 na sali sportowej przy ul. Kopernika w Mińsku Mazowieckim. Już teraz serdecznie zapraszamy.

W chwili obecnej zespół UKS PROBASKET jest JEDYNĄ NIEPOKONANĄ DRUŻYNĄ WOJ. MAZOWIECKIEGO. Tytuł mistrza mazowsza jest już praktycznie w rękach mińszczan. Plan na ten sezon jest bardziej długofalowy – celem są Mistrzostwa Polski.

„Zwycięstwo z niepokonaną drużyną Polonii Warszawa, klubem, który słynie w całej Polsce z doskonałego szkolenia koszykarskiej młodzieży jest jednym z naszych największych dotychczasowych sukcesów naszego klubu. Podczas niedawno organizowanego turnieju „III Probasket Cup”, w którym wzięły udział najlepsze drużyny w Polsce z rocznika 2002 pokazaliśmy, że nasze apetyty są już dużo większe. Chcemy teraz bić się o najwyższe lokaty w skali kraju, województwo mazowieckie staje się dla nas przystaniem do osiągnięcia wskazanych celów. Doskonała praca którą wykonują trenerzy Łukasz Sawcki (r. 2002), Tomasz Wicik (r. 2000) oraz Arkadiusz Woźnak (r. 2004) stale procentuje. Oby tylko było zdrowie i będzie dobrze.” – przekonuje prezes klubu UKS PROBASKET Sylwester Oszako.

 

Wynik meczu i poszczególnych kwart:

MKS Polonia Warszawa - UKS Probasket Mińsk Mazowiecki

48 : 59 (8:16, 11:9, 15:24, 14:10)

Punkty w meczu z Polonią Warszawa zdobywali:

 • Jakub Ślązek 2
 • Oskar Ciupak 0
 • Marcel Piętka 2
 • Aleksy Białowąs 10
 • Mateusz Popowski 6
 • Jakub Siedlikowski 12
 • Jakub Dźwigała 0
 • Ahmed Kadir 15
 • Daniel Krupieńczyk 0
 • Adrian Martyniuk 0
 • Kacper Skup 1
 • Artur Zabiega 11
   

Zdjęcia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.927073750696882.1073741836.107657369305195

 

Cały mecz (Youtube):

https://www.youtube.com/watch?v=-rp9BqxDeIY

Międzykulturowy wieczór hiszpański dla dorosłych

Nasze polskie karnawałowe zabawy i bale bardzo różnią się od hiszpańskiego stylu świętowania tego okresu. Kiedy dokładnie wypada karnawał? Skąd pochodzi tradycja i nazwa? Na te i inne pytania odpowie Sara, hiszpańska wolontariuszka EVS, która podczas wieczoru hiszpańskiego chętnie opowie jak w jej kraju obchodzi się to wydarzenie.

Opowieści będzie wiele ponieważ prawie każdy region Hiszpanii charakteryzuje się wyjątkowymi zwyczajami. Kolorowe i głośne parady, pomysłowe przebrania, dobra zabawa  - to wszystko oraz kilka ciekawostek podczas wieczoru hiszpańskiego w piątek, 29 stycznia, o godz.19:00. Sara własnoręcznie przygotuje również typowe, karnawałowe przysmaki.

Zapraszamy dorosłych i młodzież. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Rozwoju Międzykulturowego EBU we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w ramach projektu EVS Erasmus+."

W drodze do Rady Seniorów

We wtorek, 26 stycznia, z inicjatywy burmistrza Marcina Jakubowskiego odbyło się spotkanie informacyjne dla seniorów z Mińska Mazowieckiego. W toku konsultacji, których partnerem jest Fundacja „Zaczyn” realizowany jest plan powołania w naszym mieście Rady Seniorów.

Z wnioskiem o powołanie takiego ciała zgłosiło się w ubiegłym roku Stowarzyszenie Radość Trzeciego Wieku.  Poza przedstawicielami organizacji ze statutową działalnością na rzecz seniorów we wtorkowym spotkaniu uczestniczyły też osoby niezrzeszone, a zainteresowane tym tematem. Sprawna i merytoryczna dyskusja zaowocowała projektem statutu przyszłej Rady. Omówiono też tryb zgłaszania się kandydatów oraz wyboru Radnych Seniorów.

O kolejnych krokach na drodze do utworzenia Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim informować będziemy na bieżąco.

 • autor: A. Cichoń
 • autor: A.Cichoń

Spotkanie burmistrza Marcina Jakubowskiego z mieszkańcami 26.01.2016 r.

https://www.youtube.com/watch?v=wdQh3u9W8gI

 

Konsultacje z organizacjami pozarządowymi

Mińsk Mazowiecki, 28 stycznia 2016 roku

 

OGŁOSZENIE O PRZEPROWADZENIU KONSULTACJI

Działając zgodnie z uchwałą nr XLII/402/10 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 20 września 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Miejską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że w okresie od 8 lutego do 22 lutego 2016 r. zostaną przeprowadzone konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Mińsk Mazowiecki w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami i podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego.

W konsultacjach mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe prowadzące działalność na terenie miasta Mińsk Mazowiecki w zakresie określonym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Celem konsultacji jest przygotowanie, w oparciu o zgłoszone uwagi i opinie projektu wyżej wymienionej uchwały.

Konsultacje są prowadzone w formie otwartego spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które odbędzie się w dniu 17 lutego 2016 r. (środa) o godzinie 1600, w sali konferencyjnej nr 6 Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1 oraz ankiety dostępnej na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki i w Biurze Obsługi Interesanta pokój nr 4 Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Uwagi i opinie do projektu uchwały, który dostępny jest na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki i w pokoju nr 4 Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki należy kierować do Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki w terminie do 22 lutego 2016 r., w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: andrzej.ryszawa@umminskmaz.pl

 

Wniosek o nadanie tytułu

INFORMACJA

Do dnia 15 marca 2016 roku można składać wnioski o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Mińsk Mazowiecki” lub tytułu „Zasłużony dla Miasta Mińsk Mazowiecki”.

Pisemne zgłoszenia adresowane do Przewodniczącego Rady Miasta Mińsk Mazowiecki należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05-300 Mińsk Mazowiecki na odpowiednim formularzu.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki.

 

Z wnioskiem o nadanie tytułów mogą występować m.in.:

 1. instytucje i przedsiębiorcy działający na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki,
 2. organizacje pozarządowe,
 3. co najmniej 25 pełnoletnich mieszkańców Mińska Mazowieckiego reprezentowanych przez inicjatora wniosku.

Wniosek powinien zawierać następujące dane:

 1. dane wnioskodawcy,
 2. dane o kandydacie: imię/imiona, nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, a w przypadku osoby prawnej: dane rejestrowe, przedmiot działalności,
 3. życiorys kandydata (nie dotyczy osoby prawnej),
 4. uzasadnienie wniosku.

"Kłopoty faszerowane" - wieczór humoru i piosenki żydowskiej

Casting na modelkę w MDK

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 41014
Mińsk Mazowiecki, miasto, mińsk, mazowiecki, mazowieckie, miński, mazowsze, mensko, moje miasto, himilsbach, ziemia mińska, historia mińska