Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 23 września 2020

Imieniny:

Bogusława, Tekli, Boguchwały

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

MIM marcowy on line

"Drzwi otwarte" w ZSM nr 2

Wykład o fabryce

Kinoteka dla niewidomych

Serdecznie zapraszamy osoby niewidome oraz niedowidzące na inaugurację Kinoteki dla niewidomych. W dniu 13 kwietnia o godzinie 16.00 odbędzie się pokaz filmu Nietykalni" z audiodeskrypcją.

Biblioteka wspiera osoby niewidome gromadząc i udostępniając książki mówione. Od listopada 2015 roku dysponujemy także Czytakiem i nagrywanymi regularnie przez Stowarzyszenie Larix książkami mówionymi. Tym razem chcielibyśmy zaprosić osoby niewidome i niedowidzące do skorzystania z naszej nowej dla nich oferty - pokazów filmów z audiodeskrypcją, które będą odbywały się raz w miesiącu.

Zapraszamy także opiekunów osób niewidomych.

Pokazy są bezpłatne. Będą odbywały się w naszej sali konferencyjnej na poziomie -1. W bibliotece jest winda.

www.mbpmm.pl

Koncert MTM - "MUZYKA BAROKU"

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza w najbliższą niedzielę 10 kwietnia do kościoła pw. Narodzenia NMP o godz. 13:30. na koncert MUZYKA BAROKU.


Wystąpią:

Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego

Kwartet smyczkowy w składzie:

Anna Piotrowska - I skrzypce

Zbigniew Piotrowski - II skrzypce

Jolanta Gołowczyc - altówka

Katarzyna Kaczyńska - wiolonczela

dyrygenci: Tomasz Zalewsk, Dorota Lewandowska

 

W programie kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Pachelbela.

Zjazd absolwentów "MACIERZANKI"

Koleżanki i Koledzy!
W 2016 roku obchodzimy 100-Lecie powstania naszej Szkoły.
Jubileuszowy Zjazd Absolwentów odbędzie się w sobotę, 15 października 2016 r. Organizacją zjazdu zajmuje się jak zawsze Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim przy współpracy z dyrekcją szkoły. 
Zarząd Stowarzyszenia już się spotyka i intensywnie pracuje nad programem imprezy. 
Przedstawiamy poniżej projekt programu z prośbą o Wasze uwagi i sugestie.
 

9.00-10.00 - msza w kościele pod wezwaniem NNMP w Mińsku Mazowieckim,
10.00-11.30 - odwiedzanie grobów zmarłych nauczycieli i uczniów na cmentarzu parafialnym i komunalnym w Mińsku Maz. (autokar powrotny do szkoły),
10.00-11.55 - rejestracja uczestników,
12.00 -13.30 - uroczystość jubileuszowa (nowa sala gimnastyczna),
13.45 - Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia – I i II termin (13.45 i 14.00),
14.00-15.00 -  obiad dla chętnych w szkole,
15.00-20.00 - otwarta szkoła: zwiedzanie Izby Pamięci, sal lekcyjnych, wystaw okolicznościowych, kawiarenka z gorącymi i zimnymi napojami i przekąskami,
20.00-6.00 - Bal Absolwentów w nowej sali gimnastycznej.

 

Zależy nam na tym, abyście już teraz deklarowali swój udział w Zjeździe z zaznaczeniem czy chcecie zjeść w szkole obiad i brać udział w balu. 
Organizacja balu wymaga wielu wcześniejszych uzgodnień i rezerwacji dlatego chcielibyśmy znać choćby przybliżoną liczbę uczestników. Od liczby chętnych zależy m.in. koszt całego przedsięwzięcia (zarówno obiadu jak i balu). Liczymy zatem na Wasz odzew. 
Pomyśleliśmy o osobach, które nie wybierają się na bal ale chciałyby spotkać się w szkole, w gronie przyjaciół, przysiąść, powspominać, wypić herbatkę czy zjeść ciastko. Stąd pomysł na organizację wygodnej kawiarenki z dobrze zaopatrzonym bufecikiem, która będzie czynna od rana.
Co o tym myślicie?
Bardzo prosimy o rozpowszechnienie tych informacji a także kontaktowanie się z nami i przekazywanie swoich sugestii dotyczących programu Zjazdu, najlepiej przed 1 kwietnia. Postaramy się sprostać Waszym oczekiwaniom.

Tel. do szkoły 25 758 51 02 (sekretariat), Strona e mail zawszepiekni@gmail.com, 

https://www.facebook.com/Gimnazjum-i-Liceum-Ogólnokształcące-im-Polskiej-Macierzy-Szkolnej-1615547695334904/?ref=aymt_homepage_panel
 

Zarząd Stowarzyszenia 


http://www.lo1pms.pol.pl/aktualnosci/20152016/100-lecie-powstania-szkoly

VI Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Koncert kwartetu smyczkowego " Espresso"

W 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

W 11. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II burmistrz Marcin Jakubowski złożył w imieniu mieszkańców miasta symboliczną wiązankę przy pomniku na terenie Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki Uchwałą Rady Miejskiej z 10 marca 1999 roku.

Mecz - MKS MAZOVIA - MŁAWIANKA Mława

DZIEŃ KATYŃSKI

Czerwony Kapturek

Teatr Pianka - pierwszy w historii miasta Mińsk Mazowiecki teatr lalek, zaprasza na spektakl  CZERWONY KAPTUREK.

Postacie wcielone w Wielkie Lalki opowiedzą dlaczego "RODZICÓW ZAWSZE SŁUCHAĆ TRZEBA!"

występują:
Czerwony Kapturek: Magdalena Ciężkowska
Wilk: Radosław Stosio
Babcia: Urszula Szopa
Gajowy: Radosław Stosio
scenariusz: Urszula Szopa
scenografia: Magdalena Ciężkowska, Urszula Szopa.

MDK, 17 kwietnia 2016 r. bilety 7 zł od osoby
godz. 10:30
godz. 12:30

 

Europa, Europa...

GIGANCI FILMU - FILM AGNIESZKI HOLLAND - EUROPA EUROPA

Spotkanie z twórcami filmu. Z Marcinem Latałło rozmawia Ajka Tarasow. O mińskich akcentach opowie Mariusz Dzienio.

MDK, 15 kwiecień 2016 r. godz. 19.00

Mistrzostwa w szachach

Trójbój Rakietkowy

Powiatowe Sympozjum - "Bezpieczna Jazda" i "Dzień Otwarty w Mechaniku"

GŁOSUJ NA NASZĄ SIŁOWNIĘ OD NESTLE

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zgłosiliśmy lokalizację przy ul. Dąbrówki 10 - teren SP nr 2 (w sąsiedztwie bieżni) jako miejsce, na którym w wyniku konkursu (głosowanie internetowe), możliwe będzie wybudowanie siłowni plenerowej. Nestle wybuduje siłownie w tych lokalizacjach, które zdobędą najwięcej głosów. Potrzebne są Państwa głosy, dlatego prosimy o rozpowszechnienie informacji i klikanie na naszą lokalizację. Informacje o konkursie na stronie: https://www.nestleporusza.pl/glosowanie/05-300

Fantastyczna Biblioteka

Fascynują Was opowieści o komandosach, oddziałach specjalnych i wampirach? A może wolicie te o księżniczkach i smokach? Jeśli choć w jednym przypadku odpowiedzieliście „tak”,  to zapraszamy w dniach 15 - 16 kwietnia do Biblioteki!

W piątek, 15 kwietnia, o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z fantastyczną autorką - Magdaleną Kozak.Pisarka, lekarz, żołnierz w stopniu podporucznika. Na co dzień służy w 2.Grupie Poszukiwawczo - Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim. Dwukrotnie pełniła obowiązki w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, za swa służbę odznaczona została Gwiazdą Afganistanu. Gdy akurat nie nosi munduru oddaje się pisaniu książek, od lat pokazując, że fantastyka to nie tylko hobby dla facetów. Zadebiutowała opowiadaniem „Nuda”, opublikowanym w grudniu 2003 roku. Dalej był cykl książek o wampirze Vesperze (Nocarz, Renegat, Nikt), z których każda była nominowana przez czytelników do prestiżowej Nagrody Zajdla. W jej dorobku autorskim znajdują się także: Fiolet, Paskuda & Co. Łzy Diabła. Obecnie angażuje się przygotowanie anglojęzycznej wersji Nocarza, która pod tytułem „Nighter” ma ukazać się za oceanem jeszcze w tym roku.

W sobotę 16 kwietnia także nie zabraknie atrakcji. W godzinach 11:00 - 18:00 na fanów fantastyki czekają gry planszowe, konkursy i pokaz figurkowych gier bitewnych.

Święto 7. Pułku Ułanów Lubelskich

W dwudziestoleciu międzywojennym każda jednostka Wojska Polskiego raz w roku obchodziła swoje święto. Daty świąt, w zależności od jednostek, były różne. Zazwyczaj ustanawiano je na rocznice ważnych wydarzeń, np. zwycięskich bitew czy odznaczeń. Święto 7. Pułku Ułanów Lubelskich przypadało na dzień 23 marca, jako upamiętnienie odznaczenia sztandaru pułkowego Krzyżem Virtuti Militari V klasy przez Józefa Piłsudskiego 23 marca 1921 roku w Kraśniku. Naczelnik, odznaczając sztandar, powiedział: „Za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwanie w dobrej i złej doli, mianuję 7. Pułk Ułanów Lubelskich kawalerem Virtuti Militari”. Było to ogromne wyróżnienie i duma, gdyż tylko 5 pułków kawalerii (z czterdziestu) zostało odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari za wojnę polsko-bolszewicką.

W czerwcu 1921 roku 7. pułk ułanów przeniósł się na stały garnizon do Mińska Mazowieckiego. Organizowane przez pułk święto co rok gromadziło wielu mińszczan oraz rezerwistów, przyjaciół pułku i rodziny kadry zawodowej. Uroczystości przygotowywane były z dużym wyprzedzeniem. Na kilka tygodni przed świętem wydawany był rozkaz z dokładnymi zarządzeniami, m.in. przydział zadań, terminy prób i treningów. Zwracano uwagę na czystość i przystrojenie koszar, ogólny wygląd i zachowanie ułanów. W dniu święta przed frontem wszystkich żołnierzy odczytywany był rozkaz dowódcy pułku, mówiący o powadze tego dnia, chwalebnych tradycjach i obowiązku ich kontynuowania. Obchody święta pułku składały się z dwóch dni. Dzień pierwszy (22 marca) poświęcony był pamięci poległych ułanów. Pułk zbierał się wieczorem na placu w koszarach. W narożnikach placu paliły się stosy i pochodnie. Dowódca pułku podchodził do każdego szwadronu, po czym odczytywał listę poległych ułanów z danego pododdziału. Po ostatnim nazwisku szwadron oddawał salwę honorową z karabinków. Szwadron CKM oddawał salwę z 4 karabinów maszynowych, następnie rzucano kilka granatów. Na koniec trębacze grali marsz żałobny „W mogile ciemnej”. Po apelu następowała piesza defilada pułku, a ulicami miasta odbywał się capstrzyk, czyli przemarsz konno plutonu honorowego z plutonem trębaczy. Dzień drugi (23 marca) rozpoczynał się mszą polową. Po mszy odbywała się konna defilada, zawody kawaleryjskie, a także przedstawienie przygotowane wcześniej przez ułanów. Ważnym elementem był obiad żołnierski dla ułanów i wszystkich obecnych gości, który nie obył się bez kawaleryjskich toastów i melodii granych przez pluton trębaczy. Ułani byli wcześniej pouczeni jak mają zachowywać się przy stole, jak podchwytywać okrzyki itp. Święto pułku było też okazją do nadania awansów i wręczenia zasłużonym ułanom i cywilom odznak pułkowych. Uroczystości kończyły się wieczornym bankietem w kasynie oficerskim. Święto 7. Pułku Ułanów Lubelskich najhuczniej obchodzono w 1938 roku. Pułk odwiedzili wtedy gen. Kazimierz Sosnkowski, gen. Bolesław Wieniawa – Długoszowski i gen. Zygmunt Piasecki. Uroczystości połączono z oficjalnym nadaniem gen. Sosnkowskiemu tytułu Szefa Pułku. 23 marca 1939 pułk obchodził w Mińsku Mazowieckim swoje święto po raz ostatni. Z tej okazji na Starym Rynku odbyła się uroczystość wręczenia ciężkiego karabinu maszynowego Browning wz. 30 oraz karabinka wz. 98 zakupionych ze składek uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Za niecałe pół roku 7. Pułk Ułanów Lubelskich na zawsze opuścił nasze miasto.

 

Działające w Mińsku Mazowieckim od 1989 roku Towarzystwo Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich kultywuje tradycje tej wspaniałej jednostki. Od kilku lat organizowane przez Towarzystwo święta pułkowe gromadzą w Muzeum 7. Pułku Ułanów i na Starym Rynku dużą publiczność. Za każdym razem organizatorzy starają się zainteresować mieszkańców nowymi atrakcjami, pokazami i prezentacjami, wiernie odtwarzając umundurowanie i wyposażenie lubelskich ułanów.

Ze względu na Wielkanoc termin Święta Pułkowego w tym roku przesunięto na 2 i 3 kwietnia. Dzień pierwszy, wedle tradycji, poświęcono pamięci poległych ułanów. W muzeum przy ul. Sosnkowskiego odbył się apel poległych poprzedzony wręczeniem medali Pro Patria. Następnie w sali kominkowej odbył się koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, w co bardzo aktywnie włączyli się zebrani goście. Ostatnim punktem tego dnia była oficjalna premiera filmu „Ułańska jesień” nakręconego przez członków Towarzystwa. Przygotowano również czasową wystawę pamiątek po Wojsku Polskim z 1939 roku. Dzień drugi rozpoczął się mszą św. w kościele NNMP, po której pododdziały piesze i konne przemaszerowały na Plac Stary Rynek, gdzie zebranych powitał prezes Towarzystwa Andrzej Osiński. Uroczystości nawiązywały do święta pułku z 1938 roku, kiedy do Mińska zawitał gen. Kazimierz Sosnkowski. W jego rolę wcielił się Sławomir Jodełka, który po przeglądzie pododdziałów odczytał oryginalne przemówienie generała z 1938 roku. Głównym elementem tegorocznego święta pułku był pokaz 3-konnego zaprzęgu armatki Bofors wz. 1936. Armatka i przodek to repliki stanowiące własność Towarzystwa Pamięci 7. PUL i jest to jedyny taki zestaw w Polsce. Ułani zaprezentowali zajazd na stanowisko, odprzodkowanie i przygotowanie armaty do strzelania. Po części oficjalnej odbył się piknik ułański, gdzie zebrani mogli m.in. skosztować wojskowej grochówki oraz spróbować swoich sił we władaniu szablą i lancą na drewnianym koniu. Członkowie Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację Święta Pułkowego, a szczególnie władzom Miasta Mińsk Mazowiecki, pracownikom Muzeum Ziemi Mińskiej, kaskaderom z grupy East Riders, Stowarzyszeniu im. 1. Pułku Strzelców Konnych, Stowarzyszeniu im. 2. Szwadronu 11. Pułku Ułanów Legionowych, Grupie Rekonstrukcyjnej 44. Pułku Piechoty Legii Amerykańskiej oraz firmie Jarcyk Przewozy Pasażerskie.

Przemysław Fedorowicz Zdjęcia archiwalne: 1- poczet sztandarowy podczas święta pułku w 1939 roku 2- dekoracja ułanów Krzyżami Virtuti Militari, Kraśnik 23.03.1921 r. zdj. ze zbiorów Muzeum Ziemi Mińskiej fot. z imprezy z arch. UM MM, Paweł Szopa, Renata Sawicka.

Pierwszy projekt ze środków Komisji Europejskiej dla Mińska Mazowieckiego!

Mińsk Mazowiecki rozpoczął realizację projektu "Nasza Europa, nasza przyszłość" współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej - Education, Audiovisual and Culture Executive Agency. Jest to pierwszy w historii miasta projekt realizowany bezpośrednio we współpracy z Komisją Europejską. Po raz pierwszy aplikowaliśmy o środki na realizację projektu bezpośrednio w Brukseli i już za pierwszym razem otrzymaliśmy dofinansowanie!

Partnerami projektu są miasta z Litwy i Czech, z którymi Mińsk Mazowiecki prowadzi aktywną współpracę. Jednakże projekt będzie stanowił dużo szersze forum dialogu, gdyż udział w nim wezmą także delegacje z Francji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Białorusi. W ramach projektu, realizowanego podczas obchodów 595. rocznicy nadania naszemu miastu  praw miejskich, odbędą się liczne imprezy kulturalne: koncert europejski z udziałem artystów z miast partnerskich, wystawa prac plastycznych, regionalny jarmark kuchni i rękodzieła oraz Ogólnopolski Bieg Uliczny "Mazowiecka Piętnastka", a zainteresowanym tematyką Unii Europejskiej proponujemy udział w debacie poświęconej znaczeniu Unii Europejskiej oraz warsztatach i spotkaniach panelowych dla młodzieży. Wszystkie wydarzenia odbędą się z aktywnym udziałem gości z zagranicy!

Pierwszy projekt europejski wprowadza Mińsk Mazowiecki do europejskiej debaty.

tekst: K.Tuszyńska

 

Warcabowe mistrzostwa

W dniu 7 kwietnia 2016 sali MOSiR przy ul. Sportowej 1 w Mińsku Mazowieckim odbyły się Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego Szkół Podstawowych w warcaby 100-polowe, której organizatorami byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz MKS Mazovia. W tegorocznej rywalizacji wzięły udział cztery szkoły z terenu miasta spośród których najlepszą, kolejny rok z rzędu, okazała się Szkoła Podstawowa nr 5 im. J. Wybickiego, zaraz przed Szkoła Podstawową nr 1 im. M. Kopernika (ZSM nr 1), Szkołą Podstawową nr 2 im. Dąbrówki oraz Publiczną Salezjańską Szkołą Podstawową im. Św. D. Savio.

Każda reprezentacja składała się z 24 osób (12 dziewczynek i 12 chłopców):
2 dziewczynki i 2 chłopców kolejno z klasy I, II, III, IV, V, VI. Na rywalizację drużynową składały się wyniki indywidualne, które przedstawiają się następująco:

klasy I:

dziewczęta:

1. Kamila Rybak SP V

2. Maja Wasilewska SP I

3. Julia Bartnik SP V

4. Maja Mastalerz SP I

chłopcy:

1. Patryk Rudnicki SP V

2. Maksymilian Brodacki SP I

3. Krzysztof Czyżkowski SP I

4. Bruno Wójcicki SP V

 

klasy II:

dziewczęta:

1. Klaudia Wańko SP I

2. Natalia Pawluk SP I

3. Wiktoria Szubińska SP V

4. Alicja Pawelec SP V

5. Oliwia Maciejewicz SP I

chłopcy:

1. Maksymilian Stolarczyk SP V

2. Michał Litwiński SP II

3. Bartłomiej Fałek SP I

4. Franciszek Sobotka SP I

 

klasy III:

dziewczęta:

1. Weronika Bartnicka SP V

2. Maja Karwowska SP V

3. Maria Mrzygłód SP V

4. Klaudia Szostak SP II

5. Adrianna Karpińska SP II

6. Anna Kolczarek SP I

7. Edyta Czyżewska SP I

chłopcy:

1. Mateusz Pióro SP I

2. Jan Krupa SP V

3. Wiktor Bartnicki SP V

4. Dominik Sarna SP II

5. Kamil Hoang SP II

6. Łukasz Maliszewski SP I

7. Mateusz Biernat SP I

8. Franciszek Mielec SP II

 

klasy IV:

dziewczęta:

1. Angelika Santorek SP V

2. Karolina Kwiatkowska SP V

3. Wiktoria Pudłowska SP I

4. Natalia Komorzycka SP II

5. Sandra Strug SP I

6. Zofia Kuć SP II

7. Gabriela Kowalczyk SP Salezjanie

8. Luiza Morawska SP Salezjanie

chłopcy:

1. Łukasz Jędrasik SP V

2. Kamil Kwiatkowski SP V

3. Damian Suproniuk SP I

4. Krzysztof Szulc SP II

5. Juliusz Bartnicki SP Salezjanie

6. Szymon Komorowski SP Salezjanie

7. Mateusz Grabowski SP II

 

klasy V:

dziewczęta:

1. Magdalena Padzik SP V

2. Julia Wasilewska SP I

3. Milena Wytrykowska SP V

4. Maja Saganowska SP I

5. Weronika Lisowska SP Salezjanie

6. Wiktoria Karpińska SP II

7. Kamila Brzezińska SP II

chłopcy

1. Jakub Santorek SP V

2. Igor Bezłada SP V

3. Emilian Piszczek SP Salezjanie

4. Maksymilian Kowalczyk SP I

5. Bartosz Gańko SP II

6. Bartosz Osytek SP Salezjanie

   Sebastian Wieczerzański SP I

   Krzysztof Saryusz-Szarski

 

klasy VI:

dziewczęta:

1. Gabriela Ostolska SP V

2. Sandra Pydyńska SP II

3. Amelia Karwat SP I

4. Ewa Trąbińska SP V

5. Weronika Kasprzak SP I

6. Dominika Kuć SP II

7. Maria Witowska SP Salezjanie

8. Oliwia Golec SP Salezjanie

chłopcy:

1. Michał Pióro SP I

2. Piotr Okoła SP I

3. Dominik Gąsior SP V

4. Michał Mikołajczyk SP V

5. Oskar Bieniek SP Salezjanie

6. Dominik Wieczorek SP II

7. Juliusz Kopciński SP Salezjanie

8. Mikołaj Żuk SP II

 

Podczas uroczystej ceremonii dekoracji wszystkie szkoły otrzymały puchary, natomiast każdy zawodnik w ramach rywalizacji drużynowej medal za udział. W klasyfikacji indywidualnej najlepsi zawodnicy z każdej z klas, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, zostali obdarowani z rąk Dyrektora MOSiR Roberta Smugi oraz Sędziego Głównego Łukasza Kosobudzkiego nagrodami rzeczowymi w postaci talonów do sklepu sportowego. Miłym akcentem Mistrzostw był również słodki poczęstunek w postaci bułeczek i soczków. MOSiR pragnie złożyć serdeczne podziękowania Łukaszowi Kosobudzkiemu za wsparcie organizacyjne imprezy z ramienia MKS Mazovia.

MOSiR

 

Kariera pewnego fryzjera!

Antoni Cierplikowski, młody mieszkaniec Sieradza, wyrusza do Paryża. Początek opowieści: 5 franków w kieszeni i głowa pełna marzeń. Zakończenie: światowy sukces oraz czesanie głów królów i największych gwiazd. Środkową część tej historii opowie nam autorka biografii „Antoine” - Marta Orzeszyna. Na spotkanie poświęcone wspomnieniom o najsławniejszym fryzjerze świata zapraszamy już 21 kwietnia, o godz. 18:30.

Spotkanie gimnazjalistów z historią

"Edukacyjne spotkanie młodzieży miejskich gimnazjów z historią... ciągle żywą"


W dniu 6 kwietnia br. w GM Nr 1 im. gen. Władysława Andersa i GM Nr 2 im. Jana Pawła II została otwarta wystawa pt. "Gruzy na szczycie - Z Kresów pod Monte Cassino" prezentująca losy Polaków zsyłanych do Związku Radzieckiego z Polskich Kresów Wschodnich oraz dzieje 2 Korpusu Polskiego. W obu gimnazjach wykład wprowadzający przeprowadziła Prezes Fundacji Kresy Historii Pani Aneta Hoffman.

Wystawa jest własnością w/w Fundacji a organizatorem wystawy w Mińsku Mazowieckim, trwającej do końca kwietnia, jest Muzeum Ziemi Mińskiej.

 MZM

Wehikuł czasu TPMM

Jednym z najważniejszych elementów obchodów 595 rocznicy nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie zakopanie na placu znajdującym się na Starym Rynku kapsuły czasu. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie przyszłym pokoleniom mińszczan jacy byliśmy, jak żyliśmy i jak wyglądało nasze miasto w 2016 roku. W naszej „wiadomości” dla potomnych nie zabraknie też różnorodnych materiałów pisanych, fotografii i innych pamiątek rzeczowych dotyczących życia miasta sprzed 2016 roku.

Przesłaniem dla przyszłych mińszczan będą m.in.:

-listy, które zostaną do nich napisane,

-fotografie, dzięki którym pokażemy jak wyglądaliśmy w 2016 roku,

-księga, w której zamieścimy pamiątkowe wpisy dokonane z myślą o naszych następcach,

-rysunki, na których zostaną zamieszczone nasze wyobrażenia Mińska Mazowieckiego w przyszłości,

-płyty CD, na których został zapisany dorobek muzyków z naszego miasta,

-lokalne czasopisma, które stanowią ważne świadectwo życia miasta,

-książki, na stronach których opisano dzieje Mińska Mazowieckiego,

-przedmioty życia codziennego, które używaliśmy w 2016 roku i wcześniej.

Zakopanie kapsuły czasu odbędzie się w niedzielę, 29 maja. Początek krótkiej uroczystości rozpocznie się o godz. 15:00.

O najbliższych wydarzeniach związanych z pracami nad pozyskiwaniem materiałów do kapsuły będziemy informowali na bieżąco.

Osoby zainteresowane wsparciem TPMM w dziele realizacji tego przedsięwzięcia, mające inne pomysły dotyczące wypełnienia pojemnika czy też zbudowania wokół tego wydarzenia otoczki happenersko – artystycznej zapraszamy do kontaktu: tpmmaz@gmail.com, tel. 512 517 774.

Zgodnie z naszym zamierzeniem otwarcie pojemnika powinno nastąpić 29 maja 2066 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zadanie jest współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Mińsk Mazowiecki.

TPMM

 

 

Tłumy w papieskim gimnazjum

Organizatorzy Dnia Promocji Szkoły w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, czyli spotkania dla szóstoklasistów i ich rodziców, nie spodziewali się, że na ich zaproszenie odpowie aż tyle osób.

7 kwietnia gimnazjum przy Budowlanej odwiedzili kandydaci do szkoły i ich rodzice. Goście Dnia Promocji Szkoły nie mogli się pomieścić w świetlicy. Na podstawie ilości rozdanych folderów o szkole organizatorzy obliczają, że tego dnia szkołę odwiedziło ok. 300 osób.

Już przed szkołą witali  zaskoczonych szóstoklasistów rozśpiewani i roztańczeni gimnazjaliści. „Witajcie w naszej szkole, tu każdy ma swą rolę” – śpiewali i zapraszali do środka. Potem Marysia i Michalina z 2e poprowadziły spotkanie dla wszystkich w świetlicy. Była prezentacja o szkole, wystąpienie dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego, a uczniowie z 1b opowiedzieli o klasach pierwszych, jakie powstaną od września. Po półgodzinnej części wspólnej goście zostali podzieleni na cztery duże grupy, które pod kierunkiem pani Niny Ostrowskiej, pani Agnieszki Nowak, pani Justyny Kołodziejczyk i pani Agnieszki Kożuchowskiej razem z uczniami z 2e, zwiedzały szkołę. Każda grupa zatrzymała się na chwilę w sali gimnastycznej, żeby podziwiać taniec z szarfami i pokaz teakwon-do. Kolejny przystanek był w sali fitness, gdzie dziewczyny zagrzewały do tańca. Potem w sali teatralnej można było obejrzeć “Pchłę Szachrajkę” i posłuchać występów wokalnych. Ostatni dłuższy przystanek przygotowali uczniowie w sali 10 i 12, gdzie goście uczestniczyli w doświadczeniach chemicznych, m.in. robili kolorowe mleko i powiększali babeczki. Nie sposób było nie zajrzeć do sal lekcyjnych, w których uczniowie przygotowali fantastyczne pokazy, np. projekt “Kosmos” w Sali geograficznej, czy “Wesele kołbielskie” w sali nr 14. Bardzo kolorowo było też przy sztalugach w sali nr 9 i smacznie w sali nr 3. Można było podejrzeć świat przez mikroskop, obejrzeć filmik o szkole czy przekonać się, że matematyka jest wszędzie.

To było spotkanie pełne niespodzianek. Goście otrzymali foldery o szkole, ulotki na temat rekrutacji elektronicznej i mogli porozmawiać z uczniami, nauczycielami, dyrekcją. Od 11 kwietnia rusza rekrutacja elektroniczna. Szóstoklasiści mogą wybrać klasę politechniczno-integracyjną, przyrodniczą, językowo-turystyczną, informatyczną, matematyczno-ekonomiczną, teatralną. Od września powstanie też w szkole przy Budowlanej klasa sportowa o profilu koszykówka dla chłopców i dziewcząt. Testy sprawnościowe do klasy sportowej odbędą się w gimnazjum 17 maja o godz. 15.00.

Iza Saganowska, fot. z arch. szkoły

Koncert „Mów Spokojniej – Zagajewski & Pawlik”

Koncert „Mów Spokojniej – Zagajewski & Pawlik”
promujący nową płytę z muzyką laureata GRAMMY Włodka Pawlika do słów Adama Zagajewskiego

 

Projekt „Mów spokojniej. Zagajewski & Pawlik” nawiązuje do związków poezji i dźwięków. Twórczość poetycka Adama Zagajewskiego została wzbogacona muzyką skomponowaną przez zdobywcę nagrody GRAMMY - Włodka Pawlika. Podczas koncertu usłyszymy utwory m.in. do takich wierszy, jak Senza Flash, Filozofowie, W cudzym pięknie, Spróbuj opiewać okaleczony świat, Miasto, Nigdzie, Podziemne pociągi. Do współpracy przy realizacji projektu Włodek Pawlik zaprosił znakomitych muzyków: Marka Bałatę, Łukasza Jemiołę oraz Natalię Wilk.

O twórcach:

Adam Zagajewski – poeta, eseista, prozaik, krytyk, tłumacz. Piszący białe wiersze przedstawiciel poezji apollińskiej jasnej, klasycyzującej. Laureat wielu nagród w dziedzinie literatury, w tym Neudstadt (2004) i „Zhongkun” (2014), zwanych „małym Noblem” i „chińskim Noblem poetyckim”. Członek krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”. Od 1976 roku uczestniczył w działaniach opozycji, m.in. jako współpracownik „Zapisu”. W latach 80. mieszkał najpierw w Berlinie, potem w Paryżu. Wrócił do Polski i obecnie mieszka w Krakowie. Od 1983 roku należy do redakcji „Zeszytów Literackich”, jako poeta debiutował na łamach „Zeszytów” w 1967 roku.

Włodek Pawlik – pianista i kompozytor. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty "NIGHT IN CALISIA" do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie – nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku Włodek Pawlik stał się jedynym Polakiem uhonorowanym statuetką GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Wykonawcy:

Marek Bałata – wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F. Chopina, piosenki Z. Koniecznego, K. Komedy, W. Młynarskiego, A. Waligórskiego i A. Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja.

Łukasz Jemioła – piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, który odnosi sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych, między innymi laureat Studenckiego

Festiwalu Piosenki, Festiwalu Marka Grechuty w Krakowie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro w Warszawie i wiele więcej. Występuje cyklicznie w projekcie Włodka Pawlika pt. Wieczorem. Związany z grupami improwizacji teatralnej i muzycznej. Twórca autorskich, innowacyjnych koncepcji piosenki – utwory disco polo w stylu poetyckim (od 2010 roku) oraz wiersze w stylu disco polo. W 2015 roku wydał debiutancką płytę autorską pt. Jemioła.

Natalia Wilk – wokalistka, nauczyciel śpiewu, absolwentka wokalistyki na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Śpiewa od 8 roku życia. Profesjonalną przygodę z muzyką zaczęła osiem lat temu. Występowała u boku znanych artystów między innymi: Krystyny Prońko, Doroty Miśkiewicz, Kayah, Kuby Badacha, Krzysztofa Cugowskiego, Piotra Cugowskiego, Artura Gadowskiego. Na stałe współpracuje i współtworzy projekty z Włodkiem Pawlikiem, Tomaszem Momotem oraz Arturem Gadowskim. Brała udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy w grupie Krzysztofa Cugowskiego. Supportowała takie grupy i artystów jak: Sofa, Novika, Pinavela, Katie Melua.

Weezdob Colective - zespół powstał w 2014 r. w Poznaniu ze wspólnej inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza oraz saksofonisty Kuby Marciniaka. Repertuar zespołu składa się przede wszystkim z autorskich kompozycji. Charakterystyczne dla formacji jest również połączenie harmonijki i saksofonu. Weezdob Collective był wielokrotnie nagradzany na konkursach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając m.in. Grand Prix na Lotos Jazz Festival 17. Bielska Zadymka Jazzowa. W 2015 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Weezdob Collective – Live at Radio Katowice”.

 

 

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

24 kwietnia

12.30 – Robinson Crusoe

14:30 – Historia Roja

17:30 – Moje córki krowy

19.30 – Planeta singli

 

Robinson Crusoe (2D dubbing)

Animacja, przygodowy, 2D DUBBING PL, ograniczenia wiekowe: b.o., cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 90 minut

zwiastun: https://youtu.be/F9HQufDb2kE

 

Twórcy hitu „ŻÓŁWIK SAMMY” zapraszają na pełną przygód i humoru adaptację ponadczasowego dzieła Daniela Defoe. Jednak tym razem klasyczna opowieść o rozbitku przedstawiona zostanie z punktu widzenia zwierząt, zamieszkujących bezludną wyspę, na którą trafił Robinson. Reżyserem filmu jest nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszą animację Ben Stassen. W polskiej wersji językowej wystąpili m.in.: Kamil Kula, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Magdalena Boczarska i Jerzy Kryszak.

 

Moje córki krowy

Komedia, dramat, ograniczenia wiekowe: od 15 lat, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 88 minut

zwiastun: https://youtu.be/m9joeE3-UUs

 

Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy w Gdyni; jeden z najpopularniejszych filmów w polskich kinach w 2016 roku!

Film Kingi Dębskiej, laureat Nagrody Dziennikarzy, Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Nagrody Publiczności 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.Genialne kreacje aktorskie Agaty Kuleszy, Gabrieli Muskały, Mariana Dziędziela i Marcina Dorocińskiego. Pełna humoru, ciepła i wzruszeń opowieść o dwóch siostrach, które muszą na nowo odbudować swoje relacje.

 

Historia Roja

Wojenny, historyczny, ograniczenia wiekowe: od 15 lat, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 150 minut

zwiastun: https://youtu.be/_irB8S0QAQw

 

Pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

„Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak "Rój", żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość "Roja" powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. "Rój" to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?”

Jerzy Zalewski, reżyser filmu

 

„Planeta singli

Komedia romantyczna, ograniczenia wiekowe: od 12 lat, cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób), czas trwania: 150 minut

zwiastun: https://youtu.be/nn2IrvB4vRU

 

 „Planeta Singli” nie jest kolejną polską komedią romantyczną. Nie wywoła u nikogo depresji, ani napadu wściekłości. To komedia romantyczna, na jaką zasługują widzowie, skrojona według najlepszych światowych wzorców – pełna błyskotliwego humoru i wzruszeń. Za kamerą stanął Mitja Okorn – reżyser przeboju „Listy do M”.

W „Planecie Singli” w rolach głównych zobaczymy: Macieja Stuhra jako uwielbianego przez miliony telewizyjnego showmana oraz zjawiskowo piękną Agnieszkę Więdłochę w roli ukrywającej swój seksapil nauczycielki muzyki. Tych dwoje zawrze ze sobą nietypową umowę, dzięki której cała Polska dowie się, czy prawdziwa miłość istnieje i gdzie (nie) należy jej szukać. W doborowej obsadzie znaleźli się także Danuta Stenka, Paweł Domagała, Tomasz Karolak, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Bujakiewicz, Piotr Głowacki oraz Ewa Błaszczyk. W plejadzie internetowych randkowiczów nazwiska-niespodzianki, wśród nich m.in. lider Afromental Wojtek „Łozo” Łozowski.

Ania (Agnieszka Więdłocha) jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka (Maciej Stuhr), który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Zachwycony niepoprawnym romantyzmem Ani, proponuje jej, żeby została bohaterką jego show – ona będzie umawiać się na randki przez internet, a on w swoim programie pokaże prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmieje naiwność kobiet szukających tam ideału. Szalone randkowe przygody Ani szybko stają się wielkim przebojem. Jednak pewnego dnia Ania nieoczekiwanie spotyka… idealnego faceta – Antoniego (Michał Czernecki). Naciskany przez bezwzględną szefową stacji (Ewa Błaszczyk) Tomek musi ratować oglądalność programu. A może i własne uczucie do Ani?

 

http://kinoletnie.pl/repertuar.php?id=76

Przedsprzedaż on line oraz rezerwacje telefoniczne kończą się na 24h przed startem seansu.

Rezerwacji biletów (do późniejszego zakupu w kasie kina) można dokonywać telefonicznie, pod nr tel. (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.

Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać co najmniej pół godziny przed startem seansu.

Kasa kina czynna w dniu przyjazdu od godziny 12:00.

 

Więcej informacji o kinie na:

http://kinoletnie.pl/kinoobjazdowe

 

Judocy na podium

W dniu 10 kwietnia 2016r. w Pile odbył się Puchar Polski Juniorek Młodszych w Judo.

Z UKS Judo KONTRA w zawodach uczestniczyły 2 zawodniczki.

Wspaniały sukces osiągnęła Katarzyna Przyczyna, która w kategori wagowej 52kg. zdobyła srebrny medal. Katarzyna Przyczyna wygała 3 walki na IPPON, przegrała w finale z zawodniczką z Czarnych Bytom Natalią Kropską. W jej kategorii wagowej startowało 30 zawodniczek z całego kraju.

Aleksandra Polkowska, w wadze 44kg wywalczyła VII miejsce.

Zawody te były ostatnim sprawdzianem w tej kategorii wiekowej przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów młodszych), która odbędzie się  w dniach 12 -15 maja w Olsztynie.

W dniu 10 kwietnia w Warszawie na Ursynowie odbyła się "III Liga Warszawskiej Olimpiady Maluchów - 2016"

W kategorii wiekowej 2006-2007 złoty medal zdobył, tak jak w poprzednich zawodach Ligi, Piotr Marczak, startując w wadze 26kg.

Zdzisław Wiącek

Trener Judo II klasy, III DAN

Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

Qmasz kaszę?

7 kwietnia biblioteka wypełniła się aromatem świeżych ziół i smażonych warzyw. Burak, seler, cytrynowa skórka, tajska bazylia to tylko niektóre składniki, jakie znalazły się na patelni, aby towarzyszyć bohaterce wieczoru, czyli kaszy. Do tego zestawienie niezwykłych przypraw, takich jak wędzona sól i masala, nadały prezentowanym potrawom niecodzienny charakter. Gotowała dla nas Maia Sobczak, autorka książki „Qmam kaszę”, która doskonale wie, jak w prosty sposób uzyskać niebanalny smak dania, a jednocześnie dostarczyć organizmowi niezbędnej energii i witalności. Atrakcji kulinarnych mieliśmy wiele. Było wspólne wąchanie, mieszanie i degustowanie. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik spotkania opuścił salę pewny swoich umiejętności w zakresie filetowania pomarańczy i z wielkim apetytem na… życie.  

MBP

Turniej warcabistów w SP nr 5

W sobotę 2 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim rozegrano III turniej Grand Prix Mazowsza w warcabach. Zawody odbyły się pod Honorowym Patronatem Pana Marcina Jakubowskiego Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki.

Turniej rozegrano w 4 kategoriach wiekowych: do lat 8,10,13 oraz w kategorii OPEN. Ponadto z kategorii OPEN wyróżniono najlepszych zawodników do lat 16.

W turnieju uczestniczyło 78 zawodników z całego Mazowsza oraz kilku zawodników z dalszych zakątków Polski (m.in. Wrocław, Lipno k. Leszna czy też Poczesna k. Częstochowy).

 

Najlepszymi okazali się:

 

 Kategoria do lat 8:

1. Mateusz Muzaj (UKS Struga Marki)

2. Michał Muzaj (UKS Struga Marki)

3. Daniel Gachewicz (UKS Struga Marki)

10. Michał Pulik (Mazovia Mińsk Mazowiecki)

 

Kategoria do lat 10:

1. Mateusz Pióro (Mazovia Mińsk Mazowiecki) 2. Bartosz Mazurowski (UKS Struga Marki) 3. Antoni Piotrowski (UKS Struga Marki) 10. Maksymilian Stolarczyk (Mazovia Mińsk Mazowiecki)

 

Kategoria do lat 13:

1. Kacper Waś (UKS Struga Marki)

2. Jakub Broma (UKS Struga Marki)

3. Franciszek Szumera (LKS Grom Złota Dama Poczesna) 4. Łukasz Jędrasik (Mazovia Mińsk Mazowiecki)

 

Kategoria do lat 16:

1. Marta Bańkowska (UKS Struga Marki)

2. Jakub Stacewicz (Olymp Błonie)

3. Martin Banaszek (UKS Struga Marki)

 

Kategoria open:

1. Mateusz Niczyporuk (Roszada Lipno)

2. Mateusz Stańczuk (Olymp Błonie)

3. Karol Cichocki (Olymp Błonie)

4. Bartłomiej Królak (Mazovia Mińsk Mazowiecki)

 

Łukasz Kosobudzki

Sport z Salezjanami

XI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ GIMNAZJÓW SALEZJAŃSKICH

Już jedenasty raz spotkaliśmy się na Halowym Turnieju Piłki Nożnej Gimnazjów Salezjańskich, który odbył się w Szkołach salezjańskich w Mińsku Mazowieckim , pod patronatem Księdza Dyrektora Ryszarda Woźniaka oraz przy wsparciu Rady Rodziców oraz po raz pierwszy zewnętrznego sponsora – firmę „Kaufland”.W sobotę 2 kwietnia  w jedenastą rocznicę śmierci naszego ,wielkiego rodaka Jana Pawła II ,ks. Grzegorz Borysiak otworzył rozgrywki. Przed jedenastu laty zainicjował je ks. Jarosław Jastrzębski. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z:Legionowa,Sokołowa Podlaskiego oraz dwie z Mińska Mazowieckiego. Turniej odbył się systemem „każdy z każdym”. Po ambitnej i zaciętej walce najlepsi okazali się uczniowie z Sokołowa Podlaskiego. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z gospodarzy. Trzeci stopień podium zajęli gimnazjaliści z Legionowa. Tuż za podium stanęli pierwszoklasiści z Mińska Mazowieckiego. Najlepszy strzelec to Piotr Osial (Sokołów Podlaski). Najlepszy bramkarz - Sebastian Wilk (Sokołów Podlaski). Swoich zawodników wspierali nauczyciele-trenerzy: p. Bronisław i p. Volodymyr Petrushak (Legionowo), p. Kazimierz Zdzichowski (Sokołów Podlaski), p. Marek Czyżowski(Mińsk Mazowiecki).
Jak co roku, opiekę medyczną sprawowała p. pielegniarka  dyplomowana Anna Maćkowska. Głównym fotoreporterem zawodów był p. Piotr Bartosiak. Nad sprawnym przebiegiem rozgrywek czuwali w biurze zawodów gimnazjaliści: Gabrysia Krasnodębska, Karolina Celińska –Mysław, Klaudia Jaworska oraz Piotr Paszkowski.

Reprezentacja naszej szkoły, która zajęła drugie miejsce:
1.Szymon Rońda II SG
2.Sebastian Karwowski II SG
3.Dawid Perzanowski II SG
4.Kacper Szelest III SG
5.Piotr Mikiel III SG
6.Karol Rogala III SG
7.Kamil Wańko III SG
oraz zaangażowani i pełni zapału młodzi adepci klas pierwszych, zdobywający dopiero  doświadczenie :
1.Mateusz Muller
2.Przemysław Wanecki
3.Łukasz Bziuk
4.Rafał Szlendak
5.Mateusz Zagórski
Gratulujemy zawodnikom oraz trenerowi p. Markowi Czyżowskiemu ambicji i woli walki, jak również zajętych miejsc. Już dziś zapraszamy na kolejna edycje turnieju za rok!

opr. Szkoły Salezjańskie w Mińsku Maz.

 

Dziewczęta z salezjańskiej podstawówki w Mińsku w finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „ Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało ponad 320 tysięcy dzieci, co stanowi kolejny rekordowy rok pod względem frekwencji. Po rozegraniu eliminacji gminnych i powiatowych rywalizacja o Puchar Tymbarku przeniosła się na szczebel wojewódzki. W dniu 31 marca 2016 r . na boiskach w ośrodku sportowym w Miętnem zostały rozegrane mecze w piłkę nożną w  XVI EDYCJI TURNIEJU „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU” , był to finał województwa mazowieckiego.Drużyna dziewcząt z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio w Mińsku  po awansie na jesieni w rozgrywkach powiatowych, znalazła się wśród 15 drużyn finałowych. Dziewczęta godnie reprezentowały nasze miasto w każdym rozegranym meczu- była to jedyna damska drużyna z Mińska i. Gratulujemy takiego awansu i poczynań sportowych. Skład drużyny: Luiza Morawska, Alicja Murawska, Barbara Fit, Lena Łagowska, Weronika Turek, Eliza Kaźmierczak, Zuzanna Bigda, Aleksandra Sekular, Magdalena Dmowska. Trener: Ewelina Kaska-Łobodowska. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 15 lat. To największy Turniej piłkarski dla dzieci w Europie, w którym do tej pory wzięło udział ponad milion dziewcząt i chłopców z całego kraju. łego kraju. Dla uczestników turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to okazja przeżycia prawdziwej piłkarskiej przygody i zaprezentowania swoich umiejętności przy fantastycznej oprawie, jaka towarzyszy profesjonalnym piłkarzom. Dla trenerów, rodziców i kibiców to szansa na doświadczenie prawdziwych piłkarskich emocji i zobaczenia na własne oczy, jak rozwijają się młode talenty i być może  przyszli reprezentanci Polski.

Ewelina Kaska – Łobodowska,
nauczyciel wychowania fizycznego w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

Pierwsze efekty akcji „Miasto bez wraków”

Porośnięte mchem, brudne blokują przejście chodnikiem, denerwują kierowców i mieszkańców – porzucone pojazdy. Od marca br. mińscy strażnicy miejscy rozpoczęli przegląd  wszystkich dróg i parkingów w mieście, zwracając szczególną uwagę na pojazdy sprawiające wrażenie porzuconych.

Natknięto się w tym czasie na dwanaście takich pojazdów,  których stan wskazywał że nie są używane, a niektóre zagrażają bezpieczeństwu osób. Dzięki interwencjom strażników miejskich siedem z pojazdów przeparkowali lub zezłomowali sami ich właściciele, trzy  zostały odholowane z dyspozycji strażników na koszt ich posiadaczy. Pozostałym użytkownikom pojazdów wyznaczono terminy ich usunięcia z miejsc, gdzie nie powinny być.

Usunięcie każdego porzuconego wraku wiąże się ze żmudną pracą. Sprawa jest ułatwiona, jeśli pojazd stoi w pasie drogi publicznej, strefie ruchu bądź w strefie zamieszkania. Wtedy, jeśli właściciel nie reaguje na wezwania, strażnicy zlecają jego  usunięcie  na lawecie po uprzednim otrzymaniu takiego zlecenia ze strony organu miasta albo zarządcy drogi. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli wrak zaparkowany jest poza strefą zamieszkania lub strefą ruchu, na parkingu należącym do spółdzielni mieszkaniowej – w takim przypadku to władze spółdzielni mieszkaniowej zobowiązane są do podjęcia działań zmierzających do usunięcia pojazdu z jej terenu.

Pojazdy te nie tylko szpecą miasto, ale często stanowią zagrożenie dla środowiska lub dla osób, a w szczególności dzieci, które mogą dostać się do środka. Pamiętać też należy, że w Mińsku Mazowieckim brakuje miejsc do parkowania, a każde zajęte pod „złom” utrudnia parkowanie pozostałym użytkownikom dróg.

Przypomninamy telefon do Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki, której można zgłaszać każdą sprawę z zakresu porządku publicznego – 986 – połączenia  są bezpłatne. Potrzebę podjęcia interwencji można również przekazać strażnikom drogą mailową pod adresem:  strazmiejska@umminskmaz.pl

oprac. na podst. inf. Straży Miejskiej w Mińsku Mazowieckim
fot. z arch. SM MM

Ułańska Jesień

Film zrealizowany przez Towarzystwo Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego przy współpracy GRH 19 Division der Wehrmacht. To krótka historia pewnego patrolu, zawierająca wiele sytuacji tak charakterystycznych dla Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za włączenie się do tego projektu.

Otwarte mistrzostwa w tenisie stołowym

Dzień Otwarty w Urzędzie Skarbowym

„AUTYŚCI – UMYSŁU ARTYŚCI”

Takie hasło wymyślił uczeń klasy IV c SP 6 -  Jaś Kołodziejczyk - i można śmiało powiedzieć, że stało się ono myślą przewodnią obchodów Dnia Świadomości Autyzmu, który od roku 2008 jest świętowany  w Szkole Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim.

SP 6 włącza się w akcje przeprowadzane na całym świecie z okazji Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. W tym czasie mają miejsce różne akcje, happeningi, marsze i apele. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat występowania zjawiska autyzmu i realizację praw dzieci niepełnosprawnych. Czas ten jest również okazją do bardziej efektywnej współpracy społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym.

Obchody Dni Wiedzy na temat Autyzmu w naszej szkole  trwały od 01.04.2016 r. do o4.04.2016 r. i składały się z kilku etapów. Święto zainaugurował szkolny konkursu plastyczny „Mam swój świat”, laureatką którego została Dominika Sadowska z kl. VI d. Wychowanie przez sztukę to jedno z działań edukacyjnych  podejmowanych przez naszą placówkę, dzięki którym dzieci ze spectrum autyzmu lepiej poznają otaczającą rzeczywistość.

Drugim etapem obchodów była IV powiatowa konferencja naukowa nt.  „Funkcjonowanie Dzieci ze spectrum autyzmu”. Prelegenci – Karolina Dyrda z Fundacji SYNAPSIS z Warszawy i Dariusz Sienkiewicz, pracownik Fundacji „Żółty Latawiec” z Siedlec - skupili się nad przedstawieniem specyfiki autyzmu, jego objawów oraz tym, jakie są możliwości i sposoby edukacji osób dotkniętych tym problemem. Mówili o autyzmie w sensie niepełnosprawności społecznej. Podkreślili, że nie jest to choroba, zjawisko to ma jednak swoje określone źródło i dynamikę. Przyczyna powstania autyzmu nie jest do końca znana. Z dzieckiem autystycznym pracuje się jako z niepełnosprawnym społecznie. Osoby ze spectrum autyzmu mają problemy z regulowaniem poziomu emocji. Bardzo szybko wybuchają, nie potrafią prowadzić dialogu, mają tendencje do monologowania, nie zastanawiając się, czy to kogoś interesuje.

Autyzm i zespół Aspergera to coraz powszechniej występujące zaburzenia rozwoju dziecka.. Ze względu na problemy w porozumiewaniu się, rozwoju społecznym, a także odmienny sposób przetwarzania informacji, dzieci i młodzież z autyzmem stanowią wielkie wyzwanie dla systemu oświaty. Goście podkreślali w swoich wypowiedziach, jak trudny jest proces edukacji ucznia z autyzmem, gdyż u każdego dziecka przebiega on w zróżnicowany odmienny sposób. W treść wykładów wplatane były tematyczne  filmy.

Uczestnicy spotkania, a byli wśród nich dyrektorzy i nauczyciele wielu szkół mińskich i powiatowych, pracownicy placówek nie związanych z oświatą, przedstawiciele lokalnej prasy oraz rodzice, uświadomili sobie, że dla ucznia szkoła to jedna wielka sytuacja społeczna. Dzieci ze spectrum autyzmu mają problemy z rozumieniem zasad społecznych, nie odczytują komunikacji werbalnej, która jest częścią wspólną z zachowaniem społecznym.

Słuchacze konferencji mieli możliwość zapoznania się z literaturą naukową traktującą o tych problemach. Dzięki życzliwości  pani dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim, Anny Popławskiej, która udostępniła bogaty księgozbiór, przygotowano tematyczną ekspozycję. Do współpracy przyłączyło się również Wydawnictwo Nowa Szkoła z Warszawy i zaprezentowało materiały edukacyjne na różnym poziomie edukacji.

Kolejnego dnia miał miejsce Maraton Zumba pod hasłem „Zaświeć się na niebiesko!”. Celem przedsięwzięcia była również integracja z osobami niepełnosprawnymi i dziećmi ze spectrum autyzmu. Spotkanie, na które wstęp był wolny,  przybyło wielu mieszkańców miasta i powiatu. Fundusze pozyskane z tej akcji posłużą na stworzenie w SP 6 sali wyciszenia dla uczniów potrzebujących indywidualnego traktowania. Zabawa o charakterze tanecznym przyniosła jej  uczestnikom wiele radości.  Maraton zwieńczył konkurs na hasło promujące Dni Autyzmu. Zwycięzcą został Jaś Kołodziejczyk, którego trafną wypowiedź zamieściłam w tytule niniejszego artykułu. Wszyscy uczestnicy maratonu otrzymali gadżety.

W niedzielę z kolei odbył się Niebieski Marsz, zorganizowany przez rodziców. Szczególną rolę w tym przedsięwzięciu odegrali pan Przemysław Orzechowski i pani Ewelina Bandych. Pochód wyruszył z Placu Kilińskiego i przeszedł ulicami miasta. Na znak solidarności przyłączyło się do niego wiele osób, które były świadome rangi happeningu. Tu również dominował kolor niebieski – symbol autyzmu.

4 kwietnia 2016 r. był ostatnim dniem obchodów Święta Autyzmu w naszej szkole. W poniedziałek miał miejsce wzruszający apel skierowany do wszystkich uczniów SP 6. Mali artyści zabrali widzów w „Podróż do krainy niepełnosprawności” – krainy innej niż ta, w której my żyjemy, ale nie gorszej. Uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo dzieci ze spektrum autyzmu są wrażliwe na różne dźwięki i odgłosy. Nie przeszkadza to jednak im być ludźmi kreatywnymi, inteligentnymi, o bogatym zasobie słownictwa. W gronie osób z odmiennym stylem poznawczym odnaleźć można takie persony jak: Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Izaak Newton, Jane Austen czy Lionel Messi.

Zajęcia o charakterze integracyjnym są bardzo ważnym elementem działalności naszej szkoły. Pedagodzy SP 6 wiedzą, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą żyć w izolacji i być ograniczane. Cykl spotkań ma na celu pomóc i zrozumieć lokalnej społeczności, czym jest autyzm. Bardzo rzadko zdarza się, by ktoś się z niego wyleczył. Możemy wiele zrobić, by pomóc dzieciom dotkniętym tym zaburzeniem lepiej funkcjonować w codziennym życiu. Nasza szkoła stara się być przyjazna, twórcza i nowoczesna. Na pierwszym miejsca stawia godność dziecka, zapewnia poczucie własnej wartości, uczy samoakceptacji, kształci umiejętność współdziałania.

Koordynatorem obchodów Światowych Dni Świadomości Autyzmu w SP 6 była pani dyrektor Anna Zalewska. W myśl przesłania sekretarza generalnego ONZ w rezolucji z dnia 2 kwietnia 2008 r. popierającej ustanowienie tego dnia:  Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.  

                                                                                                                               Bożena Swatko

 

Pani Anna Zalewska, Dyrektor SP 6 w Mińsku Mazowieckim, oraz Organizatorzy obchodów

Światowych Dni Świadomości Autyzmu:

Rada Rodziców Szkoły, Zespół Nauczycieli ds. Integracji w SP 6 (p. Paulina Białoskurska,  p. Sylwia Gugała,   p, Justyna Kalinowska,  p.  Eliza Lalak, p. Mirosława Mariańczyk,  p. Agnieszka Nowak,  p. Bogumiła Wróblewska) oraz p. Greta Baltaziuk – Galązka,  p. Beata Kowalczyk  i  p. Bożena Swatko składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia obchodów  w SP 6 Światowych Dni Wiedzy na temat Autyzmu.

 

„Błękitne latawce”- 4.04.2016r.

Po raz drugi Przedszkole Miejskie z Oddziałem Specjalnym i Oddziałem Integracyjnym  Nr 4 im.Urszuli Smoczyńskiej w Mińsku Mazowieckim włączyło się w Ogólnoświatowe  Obchody Dni Autyzmu, które przypadają 2 kwietnia.

Nasza placówka od lat sprawuje opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi, w tym autystami.

Zależy nam na tym, aby środowisko zdrowych ludzi poznało problemy, z którymi, na co dzień zmagają się autyści i ich rodziny.

Dnia 4.04.2016r, cała nasza społeczność przedszkolna wyruszyła w niebieskim marszu dla autyzmu. W trakcie spaceru dzieci rozdawały ulotki, które informują o pierwszych sygnałach autyzmu.

Przedszkolaki odwiedziły wiele placówek oświatowych i kulturalnych: Szkołę Podstawową Nr 1, Szkołę Podstawową Nr 2, Szkołę Podstawową Nr 5,Przedszkole Miejskie Nr 1, Przedszkole Miejskie Nr2, Przedszkole Miejskie Nr 3,Przedszkole Miejskie Nr 5, Przedszkole „Przy parku”, Przedszkole „Kredka”, Punkt przedszkolny „ Mrówkolandia”, Przedszkole „Chatka Puchatka”, Przedszkole „Delfinek”, Przedszkole „Świat Odkrywców”, Przedszkole „Funny Kids”, Miejska Biblioteka Publiczna, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna, Miejski Dom Kultury w naszym mieście, w których z wykorzystaniem zabaw i pomocy sensorycznych przybliżyły ograniczenia wynikające z autyzmu i uwrażliwiły na niepełnosprawność, oraz uczyły swych kolegów akceptacji i empatii.

Uczestnicy zabaw otrzymali okolicznościowe balony, ulotki informacyjne i błękitne latawce- zachęcające do przeprowadzenia zajęć i wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt” Błękitne latawce”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się w naszej placówce 22 czerwca w trakcie

„Pikniku integracyjnego”.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie akcji przez Fundację „Pomagać jest cool”, oraz wszystkim, których odwiedziliśmy za miłe przyjęcie.

Zaświeć się z nami na niebiesko!

Monika Ostrowska

 

Obchody Dnia Katyńskiego

W dniu 13 kwietnia br. obok fontanny przy rondzie gen. J. Hallera Muzeum Ziemi Mińskiej i Gimnazjum Miejskie Nr 2 im. Jana Pawła II zorganizowało Dzień Katyński pod patronatem Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego. Młodzież gimnazjalna pod kierunkiem dr Lilli Kłos zaprezentowała spektakl, którego kanwą były listy Katyńczyków przesyłane do swoich rodzin. Na fontannie okrytej czarnym kirem zawisły tabliczki nagrobne z nazwiskami mińskich Katyńczyków

(MZM prowadzi stronę internetową poświęconą mińskim Katyńczykom pod nazwą: Golgota Wschodu Mińszczan www.gwm.mazowsze.pl).

MZM, fot. Andrzej Partyka

Otwarta "Czwórka"

Koncert uczestników warsztatów wokalnych

Wystawa prac Nikifora w MDK

II Wieczorek Stylu

"Grafen z klasą"

“Jeżeli wiek XX był wiekiem tworzyw sztucznych, to już możemy przypuszczać, że wiek XXI będzie epoką grafenu”. Pod takim hasłem uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji “Grafen z klasą”.

 

Podczas spotkania zorganizowanego przez panią redaktor Monikę Odrobińską w siedzibie tygodnika „Idziemy „ w Warszawie  przedstawiciele spółki Nano Carbon , pokazali kilka ciekawych eksperymentów z wykorzystaniem grafenu. Zajęcia prowadził pan Krzysztof Zwoliński  a o wielu  faktach i mitach  na temat właściwości materiałów dwuwymiarowych i ich zastosowania w życiu codziennym ze swadą opowiadał pan Zbigniew Mularzuk – prezes Nano Carbon.

 

Ale czym tak naprawdę jest ten “grafen”?

 

Grafen jest alotropową odmianą węgla zbudowaną z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w heksagonalny kształt przypominający plaster miodu. Jest on przede wszystkim bardzo wytrzymały i twardy, a jego wyjątkowość tkwi w fakcie, iż łączy  ze sobą zestaw właściwości nieodkrytych wcześniej w żądnym znanym do tej pory materiale.

Mamy nadzieję na dalszą współpracę ze spółką Nano Carbon, może w przyszłym roku szkolnym wybierzemy się do jej siedziby, aby zapoznać się z technologią wytwarzania grafenu i jego zastosowaniami. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży, czego efektem była ożywiona dyskusja zarówno w trakcie, jak i po jego zakończeniu.

 

Jednak celem tego spotkania nie było tylko przekazanie wiedzy oraz poszerzenie naszych horyzontów na temat współczesnej nanotechnologii, lecz także pewna inspiracja. Organizatorzy, świadomi tego, że młody umysł jest bardziej otwarty i zdolny do przekraczania granic pozamykanych w schematach, postanowili zaproponować młodzieży konkurs. Aby wziąć w nim udział, należy wymyśleć innowacyjne zastosowanie grafenu, zaś zwycięzca skorzysta z przywileju pozwalającego mu na opatentowanie własnego pomysłu oraz jego komercjalizację.

 

Więcej szczegółów na temat akcji  oraz konkursu można znaleźć  na stronie:

www.grafenzklasa.pl

 

Artur Kłosiński, uczeń klasy II
 Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego
 im. ks. A. Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim

225. Rocznica Uchwalenia Konstytucji

Mecz Mazovii z Pogonią Grodzisk - relacja

Mazovia Mińsk Mazowiecki - Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1 : 0 (1:0)

Bramka: 43' Jewhen Romanov (rzut karny po faulu na Rafale Słowiku).

Mazovia: Karol Budzikur - Jewhen Romanow, Alan Grabek, Jarosław Krajewski, Damian Guzek (63, Marcin Kowalczyk) - Daniel Smuga, Alan Gańko, Łukasz Puciłowski, Piotr Sobótka, Mateusz Janusiewicz - Rafał Słowik (78, Dawid Matak).

Pogoń: Michał Brudnicki - Andrzej Krajewski, Michał Panufnik, Welin Damjanow (66, Maciej Wilanowski), Sebastian Zakrzewski - Adrian Gruzd (46, Jakub Cesarek), Tomasz Kołodziejski, Jakub Staszczyk (46, Konrad Cichowski), Mateusz Sołtys, Jakub Szczęsny - Dominik Dukalski (66, Mateusz Skorupa).

Żółte kartki: 50' Grabek, 88' Kowalczyk - 15' Michalski, 43' Panufnik

----------------------------------------------------------------

Obaj trenerzy przyznali na pomeczowej konferencji, że dzisiejszy mecz potraktowali jako poligon doświadczalny. W zespole Pogoni zobaczyliśmy grupę piłkarzy z aspiracjami na pierwszy skład, a w Mazovii dosyć eksperymentalne ustawienie bez Hermana i Abelskiego. Co z tego wyszło? Bardzo ciekawe dla oka zawody, zakończone zwycięstwem i awansem do następnej rundy Mazovii.

Z zespołem z Grodziska Maz. graliśmy niedawno w zimowych przygotowaniach do rundy wiosennej. Wtedy również wyszliśmy obronną ręką i wygraliśmy jedną bramką. Dzisiejsze zawody miały zdecydowanie większą rangę i mecz był bardziej zacięty. Przewaga Mazovii była jednak niepodważalna, nie tylko w posiadaniu piłki, ale praktycznie w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła. Stworzyliśmy dużo więcej sytuacji bramkowych i przez cały mecz kontrolowaliśmy grę. Pogoń miała dwie znakomite sytuację na strzelenie bramki, ale świetnie w bramce zachował się Karol Budzikur. Ze strony Mazovii  były również dwie wyśmienite okazje, których na bramkę nie udało się zamienić Rafałowi Słowikowi. Sytuacji podbramkowych i akcji ofensywnych Mazovia miała dzisiaj znacznie więcej i gdyby płyta boiska była w lepszej kondycji zapewne sypnęło by bramkami. Poważnej kontuzji skręcenia stawu skokowego doznał Damian Guzek. Mamy nadzieję, że nasz pomocnik szybko wróci na boisko.

Po wynikach innych par na tym szczeblu rozgrywek o puchar polski widać, że wszystko jest możliwe i każdy może wygrać z każdym. Jaki zespół przydzieli los dla Mazovii w następnej rundzie? O tym dowiemy się już niedługo po losowaniu, które odbędzie się w siedzibie MZPNu.

Pozostałe wyniki 1/8 finału PP MZPN (13 kwietnia): Legia II Warszawa - Błękitni Raciąż 0:1, MKS Przasnysz - Ursus Warszawa 1:3, Pilica Białobrzegi - Broń Radom 1:1, k. 2-4, Skaryszewianka Skaryszew - Energia Kozienice 1:7, Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Polonia Warszawa 2:1, Wisła II Płock - Oskar Przysucha 1:0, Sparta Jazgarzew - Start Otwock 3:0 (wo).

W najbliższych dniach Maza pozna rywala w 1/4 finału PP MZPN - mogą to być: Błękitni Raciąż (III), Ursus Warszawa (III), Broń Radom (III), Energia Kozienice (III), Świt Nowy Dwór Maz. (III), Wisła II Płock (IV), Sparta Jazgarzew (IV).

Mecz 1/4 finału odbędą się w środę 27 kwietnia 2016r.

Bartek Mazanka

Foto dostępne na naszej stronie: http://mksmazovia.pl/galeria,13042016r-mazovia-pogon-grodzisk-mazowiecki-puchar-polski-mzpn-,278957

Dzień Pamięci o Holokauście

Kwiecień w Klubie ŻW

Oficjalne otwarcie ul. Wesołej

W czwartek, 14 kwietnia, dokonano oficjalnego otwarcia ul. Wesołej. Inwestycję prowadzono od sierpnia do grudnia 2015 r., a wartość robót budowlanych wyniosła ok. 1 230 tys. zł. W ramach inwestycji wykonano m.in.: drogę  o nawierzchni bitumicznej, zatoki parkingowe, zjazdy i chodniki z betonowej kostki brukowej, sieć kanalizacji deszczowej, rozbudowę oświetlenia ulicznego, przebudowę linii energetycznej  niskiego napięcia i średniego napięcia, przebudowę kanalizacji telekomunikacyjnej oraz oznakowanie poziome i pionowe. Długość wykonanego odcinka drogi wynosi 340 m, kanalizacji deszczowej 424,7 m. Wykonawcą budowy ul. Wesołej była firma „DOWBUD-C”.

W uroczystym przecinaniu wstęgi burmistrzowi i radnym towarzyszyli mieszkańcy ul. Wesołej i okolicy, dla których inwestycja ta jest niezwykle ważna.

fot. z arch. Urzędu Miasta

Kino w Klubie Żandarmerii Wojskowej

Mini loteria paragonowa w "Skarbowym"

Grappler na Stadionie Narodowym

W sobotę, 2 kwietnia, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się pierwsze w Polsce Forum MMA - największe wydarzenie tego typu w Europie.

W ramach forum zorganizowano także zawody - Puchar Polski Amatorskiego MMA. Na imprezie sportowej nie mogło zabraknąć zawodników Klubu Walki Grappler.

Na Narodowym swoje walki stoczyli : Rafał Perłowski, Józef Wysocki i Sebastian Lipiński. Jako pierwszy stoczył swój pojedynek Rafał. Po krótkiej walce w stójce sprowadził przeciwnika do parteru, a następnie poddał go trójkątem, wygrywając tym samym walkę przed czasem! Niestety, kontuzja ręki wykluczyła go z dalszych walk, jednak ostatecznie zajął 3. miejsce.
Drugi z Grapplerów, Józef, wyszedł pewnie do walki, w której od samego początku zdominował swojego przeciwnika, walcząc w stójce, później walkę sprowadził do parteru, jednakże chwila nieuwagi kosztowała go przegranie walki, w której był dominatorem.
Jako ostatni do walki wyszedł Sebastian, który stoczył bardzo dobrą i zaciętą walkę w stójce, ale sędziowie wskazali zwycięstwo jego przeciwnika.

Podsumowując występ naszych zawodników, można powiedzieć jedno:  tak trzymać Panowie! To pierwsze starcia MMA dla naszych zawodników, a już pokazali duże umiejętności i to, co najważniejsze serce do walki. Jako trener jestem pewien, że na kolejnych turniejach będzie tylko lepiej.
 

KW Grappler

„Miejcie wyobraźnię miłosierdzia”

Takie hasło przyświecało drugiemu Koncertowi Charytatywnemu, który odbył się w niedzielę  10 kwietnia 2016 roku w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim. W organizację koncertu zaangażowani byli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod opieką  p. Dyrektor Renaty Bakuły, p. Katarzyny Aleksiejuk oraz p. Grażyny Zajdel-Padzik.  Pomagali im koledzy i koleżanki z zaprzyjaźnionego SKC z Zespołu Szkół w  Żakowie z panią Dyrektor Anną Duszczyk   na czele .  Niedziela kończąca Tydzień Miłosierdzia stała się dla nas najlepszą chwilą na pokazanie lokalnemu środowisku , jak ważne jest  , aby umieć dzielić się tym, co mamy, choć w dzisiejszym świecie nie należy to do najprostszych działań. Motyw miłosierdzia podsunął nam cel tegorocznego koncertu. Zbieraliśmy fundusze dla dwóch  osób chorych na choroby przewlekłe.

Skoro koncert to przede wszystkim wykonawcy, którzy niczym słowiki śpiewali nam raz na jedną, raz na druga nutkę. Swoim talentem czarowali słuchaczy zaprzyjaźnieni  młodzi artyści : Basia Frącz, Marta Zwierz, Sandra Kuryłowicz, Ola Zięba, Natalia Jastrzębska oraz Emilian Piszczek i Michał Sekular. Gospodarze koncertu wystawili swoje  najlepsze młode wokalistki : Olę Rek, Marysię Miąsek, Amelię Jackiewicz, Antoninę Majchrzyk, Marysię Gorczycę, Martę Chabrzyńską, Magdę Nogańską i zespół „KRESKA”. Na koniec, niczym wisienka na torcie, na scenie pojawił się zespół „Poema” pod kierownictwem p. Jakuba Maguzy.  Nie obyło się bez bisów. J

Drugi rok z kolei można było miło spędzić czas przy „kawie i herbacie”, na które zapraszała bogata w kalorie kawiarenka. Szczytny cel mogliśmy także wesprzeć, kupując rzeczy z przygotowanego specjalnie na tę okazję kiermaszu. W tym roku nie zabrakło kącika dla dzieci. O różne animacje dla najmłodszych zadbała Gosia Korzeń.

Zważywszy na czas wiosenny, nie zabrakło ZUMBY, do której skocznym krokiem zapraszało nas studio FIT&JOY pod kierownictwem p. Eweliny Kaski-Łobodowskiej. Natomiast specjalnie dla uczestników koncertu wystąpiło studio tańca La Flaca, prezentując indywidualne oraz grupowe pokazy.

Głównym punktem Koncertu była licytacja. Wśród fantów znalazły się obrazy z Liceum Plastycznego w Mińsku, rzeźby, bon na poradę dietetyka, miesięczny karnet do studia FIT&JOY, bon na sesję zdjęciową, kompozycje kwiatowe oraz wiele innych atrakcyjnych nagród.

Całkowity dochód z koncertu i licytacji zostanie przekazany osobom chorym na choroby przewlekłe.

Wszystkim wolontariuszom i artystom zaangażowanym w organizację Koncertu serdecznie dziękujemy! Już dziś wszystkich, którzy mają „wyobraźnię miłosierdzia” zapraszamy na III Koncert Charytatywny u salezjanów.

Honorata Bogusz

„Kino dla niewidomych”

13 kwietnia biblioteka zainaugurowała nowy cykl pod nazwą „Kino dla Niewidomych”. Odtąd w sali konferencyjnej MBP będą odbywały się projekcje z audiodeskrypcją -  techniką, ułatwiającą osobom niewidomym i niedowidzącym kontakt ze sztuką filmową.

Audiodeskrypcja jest wzbogaceniem obrazu w opisy słowne, dzięki którym uczestnicy seansu z dysfunkcjami wzroku stają się odbiorcami nie tylko dialogów aktorów, ale również wszelkich przekazów wizualnych. Podczas tego kwietniowego spotkania wyświetlony został film „Nietykalni” w reżyserii Francuzów: Oliviera Nakache i Erica Toledano. Iskrząca się humorem fabuła przedstawia historię, która zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner, zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni. Gośćmi pierwszego seansu z serii „Kino dla Niewidomych” były między innymi osoby związane z Kołem Polskiego Związku Niewidomych w Mińsku Mazowieckim. Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i już teraz zapraszamy na kolejne pokazy filmów z audiodeskrypcją. Szczegóły dotyczące przyszłych seansów „Kina dla Niewidomych” już wkrótce na plakatach i stronie internetowej: www.mbpmm.pl.

 

Rekrutacja do MSA

Powiatowy Konkurs Plastyczny w 1050. rocznicę Chrztu Polski

Bal charytatywny dla Amelki

III Wieczorek stylu w MDK

Krajowa Wystawa Psów

Rajd Weteranów Szos MAGNET 2016

Korty na ul. Sportowej otwarte

48 medali dla wychowanków Łuniewskiego

II Eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – 09/04/2016 Bartoszyce

W sobotę, 9 kwietnia 2016 roku, w Bartoszycach odbyły się II Eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Taekwon – Do ITF oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików.             

Zawody, zgromadziły na starcie ponad 100 zawodników i zawodniczek z klubów województw mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego.  

Mistrz Jacek Łuniewski VII DAN wystawił na zawody 38 osobową reprezentację Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO, opiekunowi mińszczan towarzyszył kierownik techniczny ekipy Piotr Kuźmicz.

Reprezentanci naszego miasta i powiatu spisali się bardzo dobrze – nasi klubowicze zdobyli 48 medali.

W eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów mińszczanie stawali 17 razy na podium, a w eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 16-krotnie.

Po dwóch turniejach kwalifikacje na Mistrzostwa Polski uzyskali: Mateusz Zgódka, Mateusz Radomski, Jakub Hamerski, Natalia Cecotka, Michalina Mikulska, Natalia Piórkowska, Julia Kawka wśród juniorów oraz Lidia Tarnowska, Natalia Paska, Viviana Widerska, Marta Krajewska, Sewerian Widerski, Jakub Kużmicz, Mikołaj Gajewski wśród juniorów młodszych.

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (najważniejszej w tej kategorii wiekowej imprezie w Polsce) mińszczanie zdobyli 15 medali – miejsca na podium zajęli: Cezary Jackowski (dwukrotnie), Karolina Łuniewska, Marcel Mikulski, Cezary Gąsior, Helena Kędziora, Aleksandra Kozłowska (dwukrotnie), Anita Gaszewska, Łukasz Jędrasik, Karol Misterkiewicz, Michał Tril, Piotr Mudant, Oliwia Urbanowska, Patryk Matejak.

Tytuły najlepszych zawodników imprezy trafiły do mińszczan: Michalina Mikulska (juniorki), Marty Krajewskiej (juniorki młodsze) i Cezarego Jackowskiego (młodzicy).

Po zawodach kierownik techniczny ekipy Piotr Kuźmicz stwierdził: „Za nami drugie zawody eliminacyjne do Mistrzostw Polski. Konkurencja pomiędzy zawodnikami i klubami w czasie obu międzywojewódzkich eliminacji była ogromna. Na starcie stawiła się ścisła czołówka zawodników z województw mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego. W zeszłym roku przywieźliśmy z Mistrzostw Polski 10 medali. Teraz także mamy nadzieję na dobry wynik. Od następnego tygodnia rozpoczynamy przygotowania do czekających nas finałów”.

Finałowe zawody Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Taekwon-Do ITF odbędą się w pierwszej połowie maja w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku, natomiast turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorów jest zaplanowany na koniec maja w Kłobucku koło Częstochowy.

Warto dodać, że przed zawodami finałowymi Mistrzostw Polski pięcioro mińskich zawodników: Michalina Mikulska, Natalia Piórkowska, Marta Krajewska, Julia Kawka oraz Mateusz Zgódka, weźmie udział w Mistrzostwach Europy 2016, które odbędą się w dniach 28 kwietnia – 1 maja w Tampere w Finlandii.

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów!  

Igor Koczyrkiewicz

Sympozjum "Bezpieczna jazda ..."

15 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbyło się Powiatowe Sympozjum „Bezpieczna jazda… Sympozjum organizowane przez Powiat Miński we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim, Komendą Powiatową Policji oraz Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim to cykliczne spotkanie, którego głównym adresatem jest młodzież szkół ponadgimnazjalnych kierujących samochodami, motocyklami i rowerami.

Ideą tego projektu jest zwiększanie świadomości młodych kierowców jako uczestników ruchu drogowego i promowanie bezpiecznych zachowań. Tegoroczne, odbyło się pod hasłem –„Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze”. Przybyłych gości powitał dyrektor Tomasz Płochocki, sympozjum prowadziła Pani Maria Albrechcińska-Oleksiuk. Sympozjum otworzył Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński. Wśród  zaproszonych gości znaleźli się: Wicestarosta Miński Krzysztof Płochocki,  nadkom. Bartłomiej Dydek Komendant Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, Tomasz Górny Naczelnik Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych, Emilia Piotrkowicz Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji, Edyta Ludwiniak  Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Jak zawsze jako pierwszy, swoimi spostrzeżeniami podzielili się nadkomisarz Piotr Wojda Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP, który przedstawił statystykę zdarzeń drogowych powiatu mińskiego oraz przykłady wypadków, które miały miejsce w tym i ubiegłym roku, aby przestrzec młodych ludzi przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań. Kolejnym prelegentem był młodszy inspektor Wojciech Pasieczny, policjant, podróżnik i uznany ekspert w dziedzinie rekonstrukcji wypadków drogowych. Inspektor Wojciech Pasieczny przestrzegł przed złymi zrachowaniami tym razem nie na jezdni ale na ścieżkach dla rowerzystów i chodnikach dla pieszych. Przyszedł czas na gościa specjalnego Królową Polskiego driftu Karolinę  Pilarczyk. Drifter, menadżer, doktorantka, ale przede wszystkim kobieta – jak mówiła jestem dumna z bycia kobietą a drifting nauczył ją wytrwałości, cierpliwości, wiary w siebie i w to co robi niezależnie od przeciwności. Nie zabrakło również przedstawicieli driftu z „naszego podwórka”. Wśród których znalazł się uczeń kl. 4 Tp Łukasz Laskowski oraz Marcin Carzasty wicemistrz Polski z Grupy ZALA DRIFT TEAM Mińsk Mazowiecki.  Ostatnim punktem Sympozjum była tematyka bezpiecznych przejść dla pieszych w mieście Mińsk Mazowiecki i Powiecie Mińskim. Młodzież mogła posłuchać nie tylko ciekawych opinii na temat poruszania się nie tylko po drodze ale również zapoznać się ze specjalistycznym wyposażeniem „funkcjonariuszy drogówki’. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa samochodów, którymi ścigają się polscy driyfterzy. Życzymy bezpiecznej jazdy oraz dobrej przyczepności.

Tomasz Płochocki

 

Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców

Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z rocznika 2003

pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta

 

Pięć drużyn, dobry futbol, wielkie emocje, grad bramek i zdrowa, sportowa rywalizacja - tak w skrócie można opisać zmagania piłkarzy rocznik 2003 podczas Halowego Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się 15 kwietnia 2016 roku. Honorowy patronat nad Turniejem objął pan Marcin Jakubowski - burmistrz naszego miasta.

Młodzi zawodnicy stworzyli znakomite widowisko, nie brakowało zaciętych pojedynków i pięknych bramek.

W organizację zawodów aktywnie włączyli się trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego, którym składamy bardzo serdeczne podziękowanie. 

Dla najlepszych graczy Burmistrz Miasta ufundował wspaniałe puchary, medale i statuetki.

 

Klasyfikacja końcowa Halowego Turnieju Piłki Nożnej:

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Stanisławowie

4 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6

5 miejsce – Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa

 

Wyróżnieni zostali:
Najlepszy Piłkarz Turnieju – Janusz Nojszewski

Najlepszy Bramkarz Turnieju – Jan Włodarek

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Jakub Pałdyna Szkoła Podstawowa nr 1

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Kacper Jackowski Szkoła Podstawowa nr 2

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Mateusz Pędowski Szkoła Podstawowa nr 6

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Kacper Napora Szkoła Podstawowa w Stanisławowie

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Maksymilian Matasek Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa

 

Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na następną edycję Halowego Turnieju Piłki Nożnej w Gimnazjum Miejskim  nr 1 w Mińsku Mazowieckim. 

 

Iwona Dróżdż
wicedyrektor ZSM nr 1

 

Otwarte Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach

IX Otwarte Mistrzostwa w Szachach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim i III Otwarte Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego Przedszkolaków w Szachach odbyły się  pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mińska Mazowieckiego Marcina Jakubowskiego 16 kwietnia 2016r.  

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim gościła uczniów szkół podstawowych  i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego i lubelskiego na IX Otwartych Mistrzostwach w Szachach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim. Sędzią głównym mistrzostw był sędzia klasy państwowej Andrzej Koseski.

W szranki turniejowe stanęło 107 zawodników. Rozegrane zostały trzy turnieje systemem szwajcarskim, tempem P’15 na dystansie 7 rund z podziałem na poszczególne typy szkół:

-  Turniej A –  szkoły ponadpodstawowe

-  Turniej B –  szkoły podstawowe kl. IV-VI

-  Turniej C –  szkoły podstawowe kl. I-III

W grupie A z kompletem punktów zwycięstwo odniósł Damian Koseski zawodnicy  (Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim),  II  miejsce wywalczył  Przemysław Laszczak (Gimnazjum 119 im. marszałka Józefa Piłsudskiego Warszawa-Wesoła),   a III miejsce Jakub Dróżdż (Gimnazjum PMS w Mińsk Maz.).

 • w kategorii dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobyła Kamila Koseska (Liceum PMS w Mińsku Maz.)
 • w kategorii chłopców szkół ponadgimnazjalnych I miejsce: Damian Koseski, II miejsce Jakub Wołosiewicz, III miejsce Olaf Kamiński (wszyscy zawodnicy  Liceum PMS w Mińsku Mazowieckim)
 •  w kategorii dziewcząt szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyła Pola Parol (Gimnazjum PMS w Mińsku Maz), II miejsce  Marianna Majewska, III miejsce Antonina Adamyan-Lis (obie Gimnazjum Gminy Liw).
 • w kategorii chłopców szkół gimnazjalnych I miejsce: Przemysław Laszczak (Gimnazjum 119 im. marszałka Józefa Piłsudskiego Warszawa-Wesoła), Jakub Dróżdż ( Gimnazjum PMS w Mińsku Mazowieckim), III miejsce Piotr Kodym (Gimnazjum Gminy Liw).

 

W grupie B zwycięstwo odniósł  Jakub Żurawicki ( SP Węgrów), II miejsce zajęła Maria Zaborowska, III miejsce Maciej Zaborowski (oboje SP Wiciejów).

 • w kategorii chłopców I miejsce wywalczył Jakub Żurawicki ( SP Węgrów), II  miejsce     Maciej Zaborowski (SP Wiciejów), III miejsce Kacper Królak  (SP Jakubów),
 •  w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła Maria Zaborowska (SP Wiciejów), II miejsce Katarzyna Kodym (Samorządowa SP w Ruchnie Gmina Liw), III miejsce Weronika Lisowska (Salezjańska   Szkoła Podstawowa w Mińsk Mazowieckim).Klasyfikację najlepszy zawodnik Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Maz. wygrał Michał Jedynak, II miejsce Aleksander Pisarczyk, III miejsce Maciej Królik. Najlepszą zawodniczką Szkoły podstawowej nr  2 im. Dąbrówki w Mińsku Maz. została Rozalia Różycka

 

W grupie C zwycięstwo odniósł

 • w kategorii chłopców I miejsce wywalczył Jerzy Rzeńca (SP Międzyrzecz Podlaski),  II miejsce Tomasz Orzełowski (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ruchnie Gminy Liw), III miejsce Krzysztof Dobosiewicz (SP Bojmie),
 • w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła Aleksandra Żurawicka (SP Węgrów),
   II miejsce Zuzanna Ostrowska (SP Brzóze), III miejsce Kinga Marchela (SP Węgrów).

 

W klasyfikacji najlepszy zawodnik Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Maz. wygrał  Artur Rybałtowski, II miejsce Artur Zarzycki, III miejsce Kamil Kroner.

Równolegle w poszczególnych kategoriach turnieju prowadzona była  klasyfikacja drużynowa:

Turniej ASzkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim

II miejsce – Gimnazjum Gminy Liw

III miejsce – Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maz.

Turniej B –  szkoły podstawowe kl. IV-VI

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jakubowie
III miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ruchnie Gminy Liw

 Turniej C –  szkoły podstawowe kl. I-III

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim
II miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ruchnie Gminy Liw
III miejsce – Szkoła Podstawowa w  Węgrowie

W III Otwartych Mistrzostwach Mińska Mazowieckiego Przedszkolaków w Szachach  :

 • w kategorii  chłopców: I miejsce wywalczył Mateusz Kijek, II miejsce Damian Siedlecki ( zawodnicy z przedszkola  Prywatnego Mini Raj w Mińsku Maz.), III miejsce Wojciech Słoniewski ( Przedszkole nr 84 Promyk w Warszawie)
 • w kategorii dziewcząt:  miejsce zdobyła Anna Nurkiewicz ( Przedszkole nr 5 w Piasecznie), II miejsce Amelia Dróżdż ( SP Grzebowilk), III miejsce Maria Frelek (Przedszkole Miejskie nr 4 w Mińsku Mazowieckim).

Równolegle prowadzona była  klasyfikacja na najlepszego przedszkolaka z mińskiego przedszkola

I miejsce – Mateusz Kijek (Przedszkole Prywatne Mini Raj w Mińsku Maz.)
II miejsce – Damian Siedlecki (Przedszkole Prywatne Mini Raj w Mińsku Maz.)
III miejsce – Antoni Rokicki (Przedszkole Niepubliczne Klub Malucha w Mińsku Maz.)


Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach obu turniejów otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez MOSIR w Mińsku Mazowieckim, MDK w Mińsku Mazowieckim, Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim,  Mińskie Towarzystwo Szachowe, Kancelarię Ubezpieczeniową Piotr Wańko z Mińska Maz. oraz Radę Rodziców SP2 im. Dąbrówki w Mińsku Maz. Turniej  był współfinansowany ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

Andrzej Koseski

Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

W środę 13 kwietnia 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbył się piąty już Konkurs Piosenki Obcojęzycznej zorganizowany przez Stowarzyszenie „Koniczynka” działające na rzecz dzieci z niepełnosprawnością umysłową i Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie.  Finansowo imprezę wsparli Powiat Miński i Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim.

Poprzez Konkurs organizatorzy chcieli zwrócić uwagę uczniów na różnorodność kulturową Europy, jej wielojęzyczność oraz zachęcić do uczenia się języków obcych w celu lepszego radzenia sobie we współczesnym świecie. Pomagali w tym wolontariusze Etienne, Begonja i Valeria przebywający w Mińsku Mazowieckim na zaproszenie fundacji EBU, którzy przywitali publiczność w swoich ojczystych językach: francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Po otwarciu Konkursu przez Panią Marię Ostaszewską  wicedyrektora  Zespołu Szkół Specjalnych  w Ignacowie na scenie MDK wystąpili reprezentanci czternastu szkół powiatu mińskiego i województwa mazowieckiego, a sam Konkurs przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń. Młodzi artyści byli wspaniale przygotowani, co przełożyło się na bardzo wysoki poziom występów. Jury w składzie: Pani Jolanta Rybińska (lektor ze Studium Języków Obcych), Pan Cezary Woźnica (nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie) i Pan Mariusz Szeląg (nauczyciel muzyki) nie miało łatwego zadania. Ocenie podlegały: muzykalność, walory głosowe, poprawność językowa, dobór repertuaru, ruch sceniczny, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.  

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury wyróżniło w kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej Amelię Rymanowską  z Zespołu Szkół w Stojadłach za dynamicznie wykonaną piosenkę w języku włoskim o niesfornej kaczuszce oraz Dominikę Dmowską za czysto zaśpiewaną arię księżniczki Elsy ze znanej bajki „Kraina lodu.” W kategorii klas 4- 6 szkół podstawowych wyróżnienie zdobyli Marta Król – uczennica piątej klasy szkoły podstawowej w Stojadłach i zespół muzyczny ze szkoły podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Solistka zespołu Julia Dworecka  zaśpiewała piosenkę „Non no l’eta” w języku włoskim, a akompaniowali jej Mateusz Łuniewski na skrzypcach i Michał Szczepański na pianino. Po występie Valeria wysoko oceniła przygotowanie językowe młodej artystki.

W kategorii gimnazjum nagrody otrzymali: Marta Zwierz i Karol Pałdyna z Zespołu Szkół w Siennicy za piosenkę „Liriczeskaja” z repertuaru znanego barda rosyjskiego Władimira Wysockiego. Piosenkę o mamie również w języku rosyjskim zaśpiewała Karena Paździoch z gimnazjum nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Karena ujęła wszystkich ciepłem i liryzmem wykonania tej piosenki. Zaś Angelika Jabczyńska – uczennica klasy drugiej gimnazjum z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie porwała widownię do tańca żywiołowym wykonaniem utworu w style disco „Hands up!”. Jurorzy wyróżnili również Klaudię Karpińską z Zespołu Szkół w Stojadłach. Tym samym uczennice ze Stojadeł zdobyły nagrody w każdej kategorii.

Maskotka Studium Języków Obcych – ogromny smok - dodawał otuchy młodym artystom
 i bawił publiczność na sali, a panie prowadzące sprawdzały wiedzę uczniów o krajach europejskich zadając pytania w przerwach między występami.  Za dobre odpowiedzi uczestnicy otrzymywali słodką niespodziankę. Nasi dzielni wolontariusze czuwali nad tym aby publiczność i jurorzy trwali w dobrej formie fizycznej i przećwiczyli ze wszystkimi taniec „Krok pingwina”.

Dzięki hojności sponsorów wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki: kosmetyki, karty podarunkowe, zabawki, gadżety sportowe, oraz słodycze. Dla wszystkich uczestników i ich opiekunów organizatorzy przygotowali ciepły posiłek. W trakcie poczęstunku nauczyciele mieli okazje wymienić swoje doświadczenia i wrażenia po konkursie. Za swoją prace – przygotowanie uczniów do konkursu -  nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniem oraz drobne upominki.

Festiwal, który miał na celu m. in. pogłębianie znajomości języków obcych oraz umożliwienie wystąpienia przed szerszą publicznością dobrze spełnił swoją rolę.  Nad przygotowaniem i sprawnym przebiegiem konkursu czuwały Pani Ewa Gierat - nauczyciel przedmiotów artystycznych
i języka angielskiego  i Pani Olga Zarzycka - nauczyciel języka angielskiego.

Z roku na rok poziom uczestników Konkursu jest coraz wyższy, a nagrody są atrakcyjniejsze. Już teraz zapraszamy wszystkich na VI edycję Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej.

 

                                                                                         Olga Zarzycka

Magiczne spotkanie z legendą

Krajowa Wystawa Psów V i IX Grupy FCI - kilka ciekawostek

Krajowa Wystawa Psów V i IX Grupy FCI w Mińsku Mazowieckim – 7 maja br., początek godz. 10:00.

Pole namiotowe! Po prostu pole namiotowe z dziwnie dużą – jak na przeciętne pole namiotowe - ilością psów. Takie wrażenie może odnieść osoba, która pierwszy raz zjawi się na wystawie odbywającej się na świeżym powietrzu. Namiotom i psom towarzyszą oczywiście ludzie, w rozmowach między sobą posługujący się językiem, który wydaje się być całkowicie oderwany od wydarzenia, w którym uczestniczą. Możecie Państwo usłyszeć rozmowy o „portkach”(1), „chorągwiach”(2), „cęgach”(3), „stomatologach”(4), „siodłach”(5), czy też „wzięciu BOB-a”(6) . Staniecie się Państwo także świadkami różnych niespotykanych zabiegów o charakterze fryzjersko – kosmetycznym, którym będą poddawane psy przed wejściem na ring i zaprezentowaniem ich sędziemu kynologicznemu. Sama ocena psów na ringu również może być niezrozumiała dla postronnego widza. Postaram się więc wyjaśnić Państwu podstawowe zasady, jakimi rządzą się wystawy.

Pozwolę sobie zacząć od rozszyfrowania fragmentu tytułu, tj. „V i IX Grupa FCI”. Wystawa, na którą mamy przyjemność Państwa zaprosić, jest organizowana przez najstarszą i największą organizację kynologiczną w Polsce, a mianowicie Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jest członkiem największej międzynarodowej organizacji kynologicznej Fédération Cynologique Internationale (FCI) z siedzibą w Belgii. Według nomenklatury FCI, wszystkie rasy psów są podzielone na 10 grup (od I do X), z których w Mińsku Mazowieckim będą prezentowane rasy psów zaliczanych do grupy V i IX. Grupa V to szpice i psy w typie pierwotnym, zaś grupa IX to psy ozdobne i do towarzystwa. Wśród przedstawicieli klasyfikowanych w grupie V znajdziemy rasy zarówno cieszące się dużą popularnością, a tym samym i rozpoznawalnością np. akity, samojedy, siberian husky czy też alaskan malamuty, jak i rasy niemal zupełnie nieznane, nawet osobom związanym z kynologią. Mam przyjemność poinformować Państwa, że na wystawie w Mińsku Mazowieckim zostaną zaprezentowani przedstawiciele grupy V, których populacja wynosi od jednego osobnika do kilkudziesięciu na całą Polskę. Będą to m.in. thai ridgeback dog, podenco z Ibizy (szorstkowłosy i gładkowłosy) oraz thai bangkaew dog. Zdjęcia i krótkie informacje o tych rasach, znajdziecie Państwo na końcu niniejszego artykułu. W przypadku ras sklasyfikowanych w grupie IX, takich „unikatów” nie ma, co bynajmniej nie oznacza, że przeciętny miłośnik psów będzie doskonale znał wszystkie te rasy. Mamy tu bowiem zarówno powszechnie znane pudle, buldożki francuskie, mopsy lub shih-tzu, jak i ciut mniej znane rosyjskie toye, kontynentalne spaniele miniaturowe w odmianach phalene i papillon, hawańczyki, czy też biszony kędzierzawe.

Przejdźmy teraz do kwestii związanych z organizacją wystawy i oceną psów. Psy zgłaszane są na wystawę w klasach określonych regulaminem wystaw ZKwP. W każdej z klas regulamin określa wiek psa, który do danej klasy może być zgłoszony. Unika się w ten sposób sytuacji, w której o zwycięstwo w jednej klasie walczyłby 4-miesięczny szczeniak z 4-letnim championem. Stosując pewnego rodzaju uproszczenie, klasy można podzielić na: szczeniąt, młodzieży, psów dorosłych (w tym użytkową i championów) oraz weteranów, czyli psów które ukończyły 8 lat.

Naturalną konsekwencją zgłaszania psów do danych klas jest ich rywalizacja w tych klasach. Warto wiedzieć, że najpierw psy i suki wystawiane są odrębnie. Dopiero później pojawiają się na ringu razem i rywalizują o określone tytuły. I tak przykładowo psy i suki z klasy młodzieży osobno rywalizują o tytuł zwycięzcy młodzieży, a potem już razem o najlepszego juniora w rasie. Z kolei psy i suki dorosłe „walczą” o tytuły najlepszego dorosłego psa i najlepszej dorosłej suki. O najważniejszy tytuł, a mianowicie zwycięzcy rasy (innymi słowy najpiękniejszego psa z wszystkich wystawianych w danej rasie), walczą psy i suki z klasy młodzieży i klas dorosłych, które wcześniej uzyskały ww. tytuły.

Oceny psów na ringu dokonuje sędzia kynologiczny, któremu w pracy pomagają gospodarz ringu i protokolant. Sędzia ocenia zarówno wygląd psa (eksterier), jak i jego temperament oraz charakter. Ocena sędziego odbywa się zarówno w statyce, tj. gdy pies stoi w przyjętej dla danej rasy pozycji wystawowej, jak i w ruchu, gdy pies biega wokół ringu. Oczywiście pies nie stoi i nie biega samodzielnie, tylko jest wystawiany przez wystawcę. Po dokładnym obejrzeniu psa sędzia opisuje go (zarówno zalety i wady) i wystawia psu ocenę. Skala ocen – niczym w szkole – jest sześciostopniowa i zaczyna się od „nie do oceny”, a kończy na „doskonałej”. Dodatkowo sędzia może (nie musi!) przyznać psu wniosek na młodzieżowego lub dorosłego championa.

Crème de la crème każdej z wystaw stanowią konkurencje finałowe, które odbywają się na ringu określanym mianem honorowego. W Mińsku Mazowieckim ring ten będzie zlokalizowany na tarasie Pałacu Dernałowiczów. W konkurencjach finałowych uczestniczą przedstawiciele wszystkich ras, którzy uzyskali tytuły uprawniające do tego uczestnictwa. Wśród konkurencji, które będą mogli Państwo obejrzeć na wystawie w Mińsku Mazowieckim będzie m.in. wybór najpiękniejszego młodszego szczenięcia, szczenięcia, juniora, zwycięzcy grupy (V i IX), weterana, psa oddziału warszawskiego, a także najlepszej pary i grupy hodowlanej. Kulminacyjnym punktem wystawy będzie wybór najpiękniejszego psa wystawy, o który będą rywalizowali zwycięzcy grup V i IX, czyli najpiękniejszy pies z grupy V z najpiękniejszym psem z grupy IX.

Nie pozostaje mi już nic innego, jak tylko serdecznie zaprosić Państwa na Krajową Wystawę Psów V i IX Grupy FCI w Mińsku Mazowieckim – 7 maja br. o godz. 10:00 do parku przy Pałacu Dernałowiczów, nad którą honorowy patronat objął Pan Marcin Jakubowski burmistrz Mińska Mazowieckiego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Na stoiskach rozstawionych na wystawie będziecie Państwo mogli zaopatrzyć się w najlepszej jakości karmy dla swoich pupili, jak również inne gadżety dedykowane nie tylko psom, ale i ich właścicielom. Dodatkowo będzie istniała możliwość zrobienia swojemu psiakowi profesjonalnej sesji fotograficznej. Na wystawie będzie funkcjonował punkt gastronomiczny.

1. „Portki” – dłuższa sierść na tylnych stronach ud psa.
2. „Chorągiew” – długie włosy na spodniej stronie ogona.
3. „Cęgi” – określenie jednego z rodzajów zgryzu u psa.
4. „Stomatolog” – sędzia, który dużą wagę przykłada do oglądania psiego uzębienia.
5. „Siodło” – zapadnięcie grzbietu psa.
6. „Wziąć BOB-a” – uzyskać tytuł zwycięzcy rasy, z ang. Best of breed i stąd skrót BOB.


PODENCO Z IBIZY KRÓTKOWŁOSY
Jedna z najstarszych ras na świecie, prawdopodobnie pochodząca od starożytnych egipskich psów myśliwskich. W Hiszpanii psy te służyły oraz służą obecnie do polowań na króliki. Rasa ta charakteryzuje się łagodnym charakterem. Podenco są przyjacielskie, radosne oraz aktywne, bardzo dobrze sprawdzają się na coursingach (zawdzięczają to sylwetce charta). Bywają czasem uparte oraz niezależne, jednak przy tym jest to bardzo inteligentna i szybko ucząca się rasa.
Na zdjęciach pies Bailar Back To Innocence, właściciel Paulina Balas Łomianki, hodowca Tim Hendriks Holandia.
 

THAI RIDGEBACK DOG
To rasa pochodząca z Tajlandii mająca już ponad trzy wieki. Thaie to psy dobrze umięśnione, proporcjonalne i eleganckie o dużym temperamencie. Wykorzystywano je do eskorty konwojów i do stróżowania. Obecnie Thaie to psy do towarzystwa, bardzo czujne, inteligentne, niezależne. Oddane i przywiązane do swojej rodziny, potrzebują bliskości i dużo uwagi. Jeśli nie są odpowiednio prowadzone, mają skłonności do włóczęgostwa. Thaie mają charakterystyczną pręgę na grzbiecie, którą tworzy sierść rosnąca w przeciwnym kierunku.
Na zdjęciach HAVA Habas, hodowca Anna Karpińska - Kamińska, właściciel Iga Wachowicz (hodowla Holly Thai Collie).
 

THAI BANGKAEW DOG
Wg legendy Thai Bangkaew Dog pochodzi z Bangkaew Wat, świątyni w prowincji Phitsanulok w Tajlandii, gdzie oddano ciężarną sukę. Ponieważ w okolicy nie było psów, uznano że ojcem szczeniąt jest szakal złocisty albo dhole (cyjon rudy). Rasa jest uznana prowizorycznie przez FCI. Thai Bangkaew Dog jest psem stróżującym - o silnym instynkcie terytorialnym, rodzinnym, jednak wymagającym prawidłowej socjalizacji.
Na zdjęciach Amica Jednicka, hodowca Michaela Semerakova, właściciel Katarzyna Jabkowska.
 

PODENCO Z IBIZY SZORSTKOWŁOSY
Podenco z Ibizy to rasa wywodząca się z Balearow, dawniej używana do polowań na króliki. Jest to jedna z najstarszych współcześnie istniejących ras pierwotnych. Są to psy szybkie i zwinne, szybko przywiązujące się do właściciela. Aktualnie hodowane są w celach wystawowych, ale z powodzeniem startują także w biegach.
Na zdjęciach Quemh's Bel'a Resco, hodowca Karl-Erik Mårtensson, właściciel Magdalena Kostrzewska.

Cezary Szczepaniak
ZKwP O/Warszawa

Koncert wokalny "MARMOTTE"

Dotacja na karetkę

Zapobiegamy rakowi szyjki macicy

Rusza 2 edycja programu darmowych szczepień zapobiegających rakowi szyjki macicy dla mieszkanek Miasta Mińsk Mazowiecki

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z Radą Miasta, podobnie jak rok temu, podjęli decyzję o sfinansowaniu programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Sczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne dla ok 250 dziewczynek urodzonych w 2003 roku, zameldowanych na terenie miasta Mińsk Mazowiecki.

Jest to już druga odsłona programu walki z rakiem szyjki macicy w Mińsku Mazowieckim. Co roku szczepionki przeciwko HPV będą podawane dziewczynkom

z kolejnych roczników. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą perspektywicznie o zdrowiu.

Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi i ma ponad 200 odmian. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące
u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów, w tym raka szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy oraz odbytu.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wiele rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Szczepienia w Częstochowie

Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zameldowane
w mieście Mińsk Mazowiecki. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne i w całości finansowane z budżetu miasta.

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są szczepienia, dodatkowo odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Są one doskonałą okazją do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i wykonania cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna się bowiem opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.

Spotkania edukacyjne dla rodziców dzieci urodzonych w 2003 roku w Mińsku Mazowieckim odbędzie się 25 kwietnia 2016 (poniedziałek) w:

- Szkole Podstawowej nr 1, ul. Kopernika 9 – godz. 17.30 – 18.30

- Szkole Podstawowej nr 2, ul. Dąbrówki 10  – godz. 19.00 – 20.00

Spotkanie poprowadzi dr n. med. Teresa Marek – Szydłowska, pediatra, specjalista immunologii klinicznej z Krakowa.

Szczepienia będą podawane schematem 2-dawkowym. Podanie pierwszej dawki  rozpoczyna się 25 kwietnia i potrwa do 31 maja 2016 roku. Nie warto więc zwlekać

i najlepiej od razu udać się do przychodni.

Realizatorem szczepień jest Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. prowadzące przychodnie zdrowia na terenie Mińska Mazowieckiego:

 • Przychodnia Zdrowia Centrum DĄBRÓWKA, ul. Dąbrówki 52 w Mińsku Mazowieckim; tel. 25 6333 555, 25 785 60 51
   
 • Przychodnia Zdrowia Centrum w Mińsku Mazowieckim , ul. Piłsudskiego 42A, tel. 25 6 333 555; tel. 25 785 60 96.

Rak szyjki macicy – podstawowe dane

Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku
w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie,
w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy.

Szczepionka przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii - nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM. 

Fantastyczne dni w bibliotece

Mińska Gildia Fantastyki, już po raz czwarty, zorganizowała w bibliotece prawdziwą duchową ucztę dla pasjonatów gier i książek, w których świat wyobraźni wygrywa z rzeczywistością. Tegoroczną edycję wydarzenia, jakim jest „Fantastyczna Biblioteka”, otworzyło spotkanie z Magdaleną Kozak, znaną z nocarskiego cyklu o wampirze Vesperze, „Fioletu”, „Paskudy” oraz  „Łez diabła”. Pisarka jest lekarzem, żołnierzem w stopniu podporucznika. Na co dzień służy w 2. Grupie Poszukiwawczo - Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim. Dwukrotnie pełniła obowiązki w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Magdalena Kozak to postać pełna charyzmy, odważna i bezpośrednia. Publiczności opowiadała nie tylko o swojej twórczości literackiej, ale przede wszystkim o tym, jak wielką przygodą i pasją jest dla niej życie. Kiedy trafiła na ogłoszenie dowództwa operacyjnego o naborze lekarzy do misji w Afganistanie nie zastanawiała się ani chwili. Skoki spadochronowe, strzelectwo, sporty walki również nie są autorce obce. Spotkanie poprowadził wiceprezes Mińskiej Gildii Fantastyki - Karol Grygielewicz.

Ten wyjątkowy wieczór był wspaniałym wstępem do atrakcji, jakie czekały na fantastów następnego dnia. Sobota w bibliotece upłynęła na „planszówkach” i „karciankach”, nie zabrakło też pokazu figurkowych gier bitewnych i konkursów. 

Międzykulturowy wieczór z Francją

Mecz Mazovii z MKS Przasnysz

Obóz harcerski w Lubiatowie

SMS-y do podatników

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że wprowadzony został SMS-owy system informowania zobowiązanych o terminie płatności lub powstaniu zaległości z tytułu podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

      Każda osoba, która podała - w informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – numer telefonu kontaktowego (komórkowego), będzie otrzymywać krótkie wiadomości tekstowe (SMS-y) przypominające o terminie płatności (nie wcześniej niż 7 dni przed upływem terminu), bądź informujące o wystąpieniu zaległości (w terminie nie później niż 21 dni po upływie terminu płatności). W przypadku gdy zobowiązany ureguluje zaległość w terminie 7 dni od daty otrzymania wiadomości tekstowej (SMS-a), uniknie kosztów upomnienia.

     W związku z powyższym, o kontakt proszeni są wszyscy zainteresowani, którzy dotychczas nie podali numeru telefonu kontaktowego, a chcą otrzymywać stosowne powiadomienia oraz ci, którzy  podali swój numer telefonu, a nie chcą korzystać z takiej formy powiadomień.

        Kontaktować należy się poprzez złożenie w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki (pokój Nr 1 lub Nr 2) stosownego pisma, bądź przesłanie informacji na adres skrzynki poczty elektronicznej: podatki@umminskmaz.pl, bądź telefonicznie.

Numery telefonów kontaktowych:

25 759-53-44,   25 759-53-70,   25 759-53-61

                                                                                Burmistrz Miasta
       Mińsk Mazowiecki
 / - / Marcin Jakubowski

Akademia Młodego Technika

15 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, odbył się finał „Akademii Młodego Technika” – pierwszego konkursu technicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu mińskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.

Założeniem Powiatowego Konkursu Technicznego „Akademia Młodego Technika” jest rozbudzanie zainteresowań uczniów wiedzą techniczną z praktycznym wykorzystaniem w życiu codziennym. Randze konkursu dodała obecność Wicestarosty Krzysztofa Płochockiego i Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Emilii Piotrkowicz. Przybyłych gości przywitał Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki. Konkurs składał się z dwóch etapów. Na etapie pierwszym drużyna składających z trzech uczniów musiała przygotować prezentację na temat „Technik  mój zawód przyszłości”. Komisja konkursowa w składzie wicedyrektor Agnieszka Paja, Jacek Kosieradzki, Andrzej Wiśniewski do finału zakwalifikowała trzy prace. Wśród nich znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim i Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudzkiego w Kałuszynie. W etapie drugim uczniowie zobowiązani byli do omówienia swoich prezentacji, a następnie udziału w grze planszowej i rozwiązania zadań techniczno-praktycznych zgodnych z podstawą programową dla szkół gimnazjalnych z przedmiotu „Zajęcia techniczne”. Przy towarzyszących olbrzymich emocjach ostatecznie zwyciężyła drużyna Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudzkiego w Kałuszynie w składzie: Aleksandra Przybyłko, Natalia Witon, Kamil Kołak pokonując swoich kolegów z gimnazjum Katarzynę Abramowską, Karinę Chrościcką, Ewelinę Mroczek. Obie grupy do finału przygotował pan Ireneusz Wierzbicki. Na trzecim miejscu uplasowali się gimnazjaliści Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim - Mikołaj Szostak, Cezary Lipiński, Grzegorz Dudek pod opieką pani Beaty Bieniek. Nagrody rzeczowe ufundowało Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim i TP Teltech Sp. z o.o. istniejąca od 2001 roku, będąca częścią grupy kapitałowej Orange Polska - przynależy do międzynarodowej grupy telekomunikacyjnej France Telecom. Uczestnicy konkursu zwiedzili również naszą szkołę zapoznając się z możliwościami naszej placówki oraz mogli zobaczyć najnowsze technologie zaprezentowane podczas konkursu przez wyżej wymienioną firmę - TP Teltech Sp. z o.o. Nad całością logistyczną konkursu czuwali uczniowie Technikum: Przemysław Jackowski, Grzegorz Miros, Jakub Smater, Daniel Niedek, Mateusz Patoka pod opieką wicedyrektora Janusza Zduńczyka.

Zapraszamy za rok !

Tomasz Płochocki

Informacja o sprzedaży działek miejskich

I N F O R M A C J A

Zawiadamiam, że w dniu 14 kwietnia 2016 roku ustaliłem, a w dniu 15 kwietnia 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący miejskie działki gruntu:

- Nr 8185 o powierzchni 201 m2 położoną w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Bulwarnej , przeznaczoną do sprzedaży w trybie bezprzetargowym na poprawę warunków zagospodarowania przyległej nieruchomości oznaczonej jako działka gruntu Nr 2217/4;

- Nr 2698/11 o powierzchni 530 m2 położoną w Mińsku Mazowieckim przy ulicy gen. Kazimierza Sosnkowskiego i Nr Nr 5321/11 i 5324/26 o łącznej powierzchni 3191 m2 położone w Mińsku Mazowieckim przy ul. dr. Jana Huberta, przeznaczone do sprzedaży na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 15 kwietnia 2016 r. do dnia 5 maja 2016 roku.

Burmistrz Miasta
/-/ Marcin Jakubowski

Bieg Pamięci Poległych Żołnierzy ŻW

Grappler na XVIII Grand Prix w MMA i Grapplingu

W sobotę, 16 kwietnia, grupa Grapplerów pod opieką Marcina Gałązki wzięła udział w
XVIII Grand Prix Polski MMA i Grapplingu zorganizowanym przez zaprzyjaźniony Control Naczaj Team z Wołomina. Impreza ta ma już swoja historię i przyciąga wielu zawodników z całej Polski.

Pięcioosobowa ekipa Grapplera wystartowała w różnych kategoriach w grapplingu no gi. Dla niektórych były to pierwsze, ale bardzo udane starty w zawodach.

W kategorii kobiet medale zdobyły:
Patrycja Sejbuk (70kg) – srebro,
Aleksandra Rosołowska (62 kg) – brąz.

W kategorii mężczyzn medale zdobyli:
Kamil Ambroż (-77kg) – złoto,
Kacper Lasota (58kg) – srebro,
Józef Wysocki (-70kg) – który ostatecznie zajął 4. miejsce

Wszyscy uczestnicy turnieju dali z siebie wszystko i zdobyli kolejne, bardzo ważne doświadczenie. Serdeczne gratulacje i do zobaczenia na macie w Klubie Walki Grappler!

 

Tydzień Bibliotek

„Biblioteka inspiruje”

Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8 - 15 maja 2016 r., „Tydzień Bibliotek” - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja „Tygodnia Bibliotek” odbywa się pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowiecki zainspiruje zatem swoich czytelników do wspólnej zabawy i czytania, organizując wiele atrakcji związanych z książką. Świętowanie rozpoczniemy już 7 maja, czyli w dzień poprzedzający oficjalne otwarcie „Tygodnia Bibliotek”. Pod znakiem rozrywki w stylu retro, dużych i małych czytelników zapraszamy na popołudnie z grami planszowymi i muzyką z płyt winylowych. W programie między innymi o godz. 11:00 bajka z gramofonu dla dzieci, a także najmodniejsze „planszówki” dla młodzieży i dorosłych.

9 maja, o godz. 13:00 wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w spontanicznym symultanicznym czytaniu  książek na skwerze  przy fontannie  ul. Konstytucji 3 - Go Maja. Zapraszamy osoby indywidualne i grupy zorganizowane. Zabierzcie ze sobą ulubioną książkę i dołączcie do nas!

10 maja gościem Biblioteki będzie Henryk Gołębiewski. „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” – to kultowe filmy, do których chętnie wracamy, aby raz jeszcze zobaczyć postacie wykreowane przez tego znakomitego aktora. Podczas spotkania Henryk Gołębiewski opowie o książce – „Zygzakiem przez życie”, barwnej i pełnej humoru biografii.

Warto dodać, że 10 maja, o godz. 10:00 Oddział dla Dzieci przygotował specjalne „warsztaty książkowe” połączone z zabawami ruchowymi i plastycznymi. 

Najmłodszych zapraszamy na „Imieninki Pandy Minki”! 11 maja, Szkółka Teatralna, działająca przy Przedszkolu Niepublicznym „Funny Kids” zaprezentuje spektakl, przygotowany specjalnie na tę okazję. Autorką scenariusza jest Pani Stanisława Gujska. Po przedstawieniu dzieci czeka szalona, taneczna zabawa w towarzystwie naszej solenizantki i niezastąpionych wolontariuszy z Fundacji EBU.

Serię książek o rezolutnej i zabawnej Basi, znają zapewne wszystkie dzieci. Dlatego, z pewnością małych czytelników ucieszy fakt, że autorka tego wspaniałego cyklu odwiedzi bibliotekę. 12 maja, o godz. 9:00 zapraszamy na spotkanie z Zofią Stanecką.

To nie koniec atrakcji, jakie w „Tygodniu Bibliotek”, zaplanowano z myślą o najmłodszych czytelnikach. 13 maja, o godz. 19:00 zapraszamy na „piżamowy wieczór” w hawajskim klimacie. Będą konkursy, tańce i pyszne przekąski. Zabawa potrwa do godziny 22:00

W sobotę (14 maja) odbędzie się Zjazd Międzykulturowego Uniwersytetu Dziecięcego, który  powstał, dzięki współpracy biblioteki z Fundacją Rozwoju Międzykulturowego EBU. Młodzi studenci, mają okazję poprzez interaktywną zabawę, warsztaty plastyczne i ruchowe oraz specjalnie przygotowane wykłady poszerzać swoją wiedzę i zaspokajać dziecięcą ciekawość świata.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy tydzień potwierdzi, jak ważną rolę pełnią biblioteka w życiu każdego z nas. 

Szczegóły dotyczące zapisów i wieku uczestników wszystkich powyższych wydarzeń znajdziecie wkrótce na plakatach MBP.

Relacja z ostatniej Sesji Rady Miasta

Turniej Tenisa Ziemnego

Spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim

Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki 25.04.2016 cz. II

Majówka na piasku

MICHAŁKI - Parafialny Festyn Rodzinny

Informacja Burmistrza Miasta o przetargu

Informacja

Stosownie do art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2015 r., poz.1774 z późn. zm. )  -  i n f o r m u j ę, że ogłosiłem przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działki gruntu nr 7968 o powierzchni 4079 m2 wraz z usytuowanym na niej budynkiem mieszkalnym typu barakowego w złym stanie technicznym, po częściowym spaleniu (do wyburzenia), położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Stankowizna, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00053563/5 własność Miasta Mińsk Mazowiecki.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki uchwalonym uchwałą Nr XX/223/04 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 19 lipca 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 223, poz.5975), przewidziana do sprzedaży nieruchomość leży w terenie przeznaczonym pod mieszkalnictwo jednorodzinne wszystkich typów z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wbudowanych w budynki mieszkalne maksymalnie na 10% terenu.

Ogłoszenie o tym przetargu podano do wiadomości publicznej poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta i w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na terenie miasta w sposób zwyczajowo przyjęty.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
​/-/ Marcin Jakubowski

Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działki przy ul. Stankowizna

Z cyklu Kierunek Izrael - Izrael od kuchni

            Kuchnia jest częścią kultury każdego narodu. Smakując potraw i słuchając opowieści o jedzeniu, możemy się wiele nauczyć o świecie i historii ludzi, z którymi zasiadamy przy stole – i to dużo więcej, niż czytając tomy książek.

            Na spotkanie na temat kuchni izraelskiej z prezentacją i degustacją zaprasza Malka Kafka - promotorka dobrego jedzenia: zarówno pod względem smakowym, jak i etycznym, weganka, prowadzi w Warszawie restaurację Tel Aviv Food & Wine. Była gospodynią programu Koszer Macher w TV Kuchnia+, wraz ze swoją mamą Esterą jest autorką książki Żydowskie Przysmaki. Pisała m.in. do InStyle, Polityki, Wprost, Twojego Stylu, Kuchni.

 

Kuchnia izraelska – spotkanie połączone z warsztatami

5 maja godz. 18-20

bilet: 10 zł

 

Kalendarium imprez w MDK - maj 2016

Klub Kolarski V-MAX zaprasza na rowery

Już w niedzielę 8 maja 2016 r. w samo południe powitamy kolarski peleton na ulicach miasta i gminy Mińsk Mazowiecki !!! Największy krajowy cykl wyścigów "Super Prestige" przyciągnie do naszego miasta całą krajową czołówkę amatorów szosowego ścigania. Przypomnijmy że rok temu w klasyfikacji generalnej "Super Prestige" w kat. 20-29 lat całe podium należało do mińskiego klubu kolarskiego V-MAX !!!

W to niedzielne południe organizatorzy zadbali nie tylko o "wyczynowy peleton" który stoczy zwyczajowo swoją szosową batalię... Równolegle rusza kolejna "ROWERowa rekreAKCJA" !!! To coś dla tych którzy zamiast określenia "szybko" wolą "spokojnie i przyjemnie"..
Wzorem poprzednich lat - okoliczni miłośnicy rekreacyjnej jazdy na rowerze zmieszają się z "peletonem kolarzy" i razem bardzo spokojnym tempem ruszą na sympatyczną przejażdżkę ulicami miasta i gminy Mińsk Mazowiecki. Tego dnia obok roweru - wszyscy powinni mieć przy sobie rodzinę, przyjaciół i dobry humor... Szczegóły programu imprezy i regulamin wyścigu dostępny - tutaj http://www.ztc.pl/kategoria-sp.php

Podobnie jak w latach poprzednich organizatorami imprezy jest Klub Kolarski V-MAX Mińsk Mazowiecki oraz Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów a Patronat Honorowy objął Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski.

Punkt z wnioskami 500+ w MDK zamknięty

Informujemy że od dnia 1 Maja 2016 r. punkt przyjmowania wniosków do programu Rodzina 500+ w Miejskim Domu Kultury zostaje zamknięty z powodu nikłego zainteresowania.

Wszystkie wnioski urzędnicy będą przyjmować w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kościuszki 25A.

MOPS

Oddaj  w dobre ręce

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim organizuje 7 maja (w sobotę) w godz. 10.00 – 16.00 na terenie szkoły zbiórkę elektroodpadów, baterii i akumulatorów.

Gimnazjum papieskie bierze udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym organizowanym przez AURAEKO - Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Ze względu na środowisko zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie powinien być wyrzucany, tylko w odpowiedni sposób utylizowany lub przetwarzany. Dlatego warto skorzystać z okazji i 7 maja przekazać niepotrzebne przedmioty w gimnazjum przy Budowlanej.

Każda firma, która przekaże zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, otrzyma kartę przekazania odpadu (KPO). W tej sprawie należy się wcześniej kontaktować z organizatorka akcji, nauczycielka fizyki i chemii, Nina Ostrowska (nina.ostrowska@gm2.pl).

Zachęcamy do ekologicznego działania.

GM nr 2

Majówka z MOSiRem

Warsztaty genealogiczne "Skąd nasz ród?"

Akademia Nowoczesnego Rodzica

Jeśli pragniesz wspierać swoje dziecko w rozwoju jego talentów, koniecznie przyjdź na wykład Barbary Olszewskiej, która jest trenerem kompetencji miękkich, nauczycielem i job-coachem współpracującym z Centrum Psychologicznym SENS w Mińsku Mazowieckim. Nasz gość posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą i dorosłymi w zakresie diagnozowania talentów i potencjału, a także pomocy w wyborze ścieżki edukacyjnej i aktywizacji zawodowej. 

Zapraszamy wszystkich rodziców dzieci w wieku szkolnym do udziału w tych wyjątkowych warsztatach, z których dowiemy się, w jaki sposób wspierać dziecko i wzmacniać tzw. „mocne strony”, czyli zainteresowania, uzdolnienia, system wartości, cechy osobowości. Spotkanie wyposaży nas w wiedzę, jak pomóc młodemu człowiekowi przezwyciężać trudności i przekuwać marzenia w cele.

Wstęp wolny. Zapisy w Oddziale dla Dzieci MBP oraz mailowo na adres recepcja@cpsens.pl

Miejska Biblioteka Publiczna wyróżniona

Szanowni Czytelnicy! Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim czyli Państwa Biblioteka zdobyła Wyróżnienie w Konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2015, organizowanym corocznie przez  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Lista nagrodzonych na stronie SBP.

Autobusy promują miasto

Sprzątanie mińskich lasów

 

 

Kalendarium

«sierpień 2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
dzień: 123dzień: 4
567dzień: 891011
121314151617dzień: 18
192021222324dzień: 25
26dzień: 2728dzień: 293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 39309