Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 6 lipca 2020

Imieniny:

Dominiki, Łucji, Teresy

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Sport dla każdego

Piknik Rodzinny w Wólce Mińskiej

Uroczysta Sesja Rady Miasta 29.05.2016

https://www.youtube.com/watch?v=PlMbP4Z1Kxk

 

Spektakl w MDK - Moja Tajemnica

MOJA TAJEMNICA

wg wierszy Danuty Wawiłow

Opracowanie i wykonanie Anna Bojarska

Opieka reżyserska Dariusz Wiktorowicz

Scenografia Jan Zieliński

Muzyka Błażej Dowlasz

Akordeon Przemysław Wojciechowski

 

Zabawa literacko-teatralna dla dzieci w wieku 4 - 9 lat

Vademecum teatru dla najmłodszych w aktorskim wykonaniu Anny Bojarskiej wprowadza widza w świat pojęć teatralnych oraz w magiczny klimat wierszy Danuty Wawiłow wywiedziony z dziecięcej wyobraźni. Spektakl - zabawa ma zainspirować widza do nazywania uczuć i emocji własnym językiem. Tak powstają okruchy dziecięcej poezji, które zbierzemy w „Dziecięcą Księgę Myśli” - książkę pisaną, malowanej, przez dzieci.  Podczas spotkania prosimy opiekunów o zapisywanie myśli dzieci, wypowiedzianych podczas wspólnego działania, mogą też być rysunki. Zbieramy je w „Dziecięcą Księgę Myśli”. Według  idei  Danuty Wawiłow „każdy człowiek jest artystą, każde dziecko jest poetą”, powstają okruchy dziecięcej poezji!

 

12 czerwca 2016 r, godz. 10.30, 12.30

Czas trwania 55 min

Dla widzów 4+

Najważniejszy dzień dla dzieci

         Kolejny radosny Dzień Dziecka za nami. Co prawda pogoda okazała się kapryśna i bezchmurne niebo utrzymało się tylko do godziny 16. Mimo wszystko udało się nam zrealizować zaplanowany program artystyczny.
            A zaczęliśmy już o godz. 11 widowiskiem estradowym dla dzieci „Wycieczka do Tajem­niczej Krainy”. Artyści zabrali dzieci w fas­cynu­jącą, pełną emocjonu­ją­cych przygód i zabaw podróż do Krainy Zabawek. Była zarozu­mi­ała księżniczka Joanna, która broniła wstępu do Krainy Zabawek. Ania i Krzyś bardzo chcieli się do niej dostać, ponieważ słyszeli o tym miejscu mnóstwo wspani­ałych opowieści. Księżniczka początkowo traktowała ich z góry. Ale po wspól­nej zabawie wszys­tko się zmieniło. Bohaterowie się zaprzyjaźnili. Była to bajka o miłości i akcep­tacji, o tym, że przy­jaźń jest najważniejsza i potrafi zmienić wszys­tko. Dzieci brały czynny udział w spek­taklu, uczest­nicząc w kolorowej opowieści i bawiąc się na sce­nie z aktorami.
           W plenerze przez całe popołudnie odbywały się warsztaty z druku na tkaninie. Dzieci mogły poznać technikę druku na tkaninie farbami oraz sprawdzić jak uzyskać wzór przy pomocy roślin. Każdy uczestnik warsztatów wyszedł z nich ze swoją pracą w postaci nadrukowanej serwetki.
            Tymczasem na scenie trwały kalambury - turniej dla drużyn z pytaniami z zakresu świata bajek i baśni. A nieopodal sceny rozłożyła się indiańska wioska, w której dzieci budowały i malowały tipi, tworzyły instrumenty, a nawet odtańczyły rytualny taniec, aby wywołać deszcz, co akurat niestety się im udało.  
         Przez cały dzień dzieciom towarzyszyli szczudlarze zapraszając do wspólnej zabawy, najmłodsi mogli do woli kosztować swoje ulubione smakołyki oraz bawić się na zjeżdżalniach, zamkach i kulach zorb.
            A na scenie można było jeszcze podziwiać występy grup tanecznych hip hop, które pod okiem Agaty Gańko działają w MDK. Niezwykle miłą niespodziankę sprawiły dzieci z przedszkola Funny Kids, które wystawiły przedstawienie „Uprowadzenie rusałki”.
            Jak zwykle nie zawiedli wolontariusze z Fundacji EBU, którzy zawsze chętnie włączają się wszelkie akcje animacyjne skierowane do dzieci.
            A pod koniec programu animacyjnego widownia zapełniła się kolorowymi wiatraczkami i łódkami – pamiątkami od MDK. 

Dzień Dziecka w mińskim szpitalu

Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca b.r. Patrol Szkolny działający w ramach współpracy Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji, odwiedził małych pacjentów na oddziale dziecięcym mińskiego szpitala powiatowego obdarowując ich skromnymi upominkami. Mamy nadzieję, że uśmiech, który pojawił sie przy tej okazji na twarzach dzieci, pomoże im jak najszybciej powrócić do zdrowia. 

fot. Rzecznik Prasowy KPP

TRENIG SYSTEMU OSTRZEGANIA I ALARMOWANIA

Uprzejmie informuję, że zgodnie  z  zarządzeniem  Nr 282  Wojewody  Mazowieckie  z  dnia   30  maja 2016 r.  w  sprawie  przeprowadzenia  wojewódzkiego  treningu  systemu  wczesnego  ostrzegania  w  ramach  ćwiczenia  RENEGADE – KAPER 16/l   zostanie  przeprowadzona  głośna  próba  syren  alarmowych.   

W  dniu   7 czerwca 2016 r.  w  godzinach  od  1130 do 1300  będą nadane sygnały alarmowe oznaczające:

 • OGŁOSZENIE  ALARMU –  dźwięk  modulowany  trwający  trzy  minuty,
 • ODWOŁANIE   ALARMU   –  dźwięk ciągły trwający trzy minuty.     

Znakowanie rowerów

Uroczyste przekazanie urządzeń do znakowania rowerów

20 maja br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste przekazanie urządzeń do grawerowania i znakowania rowerów w ramach akcji prewencyjnej „Nie daj szansy złodziejowi – Oznakuj bezpłatnie swój rower” organizowanej pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki i Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowiecki przy wsparciu Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki.  Akcja znakowania rozpoczęła się 27 maja i będzie prowadzona przez mińskich dzielnicowych.

Z jednej strony zapowiedź rozpoczęcia policyjnej akcji, z drugiej zaś formalne przekazanie zakupionych ze środków Straży Miejskiej urządzeń do znakowania rowerów. Urządzenia i narzędzia nie tylko do znakowania, ale również do sprawdzania  oraz identyfikacji rowerów, odebrali uroczyście przedstawiciele policyjnych komórek organizacyjnych, kierownik rewiru dzielnicowych aspirant sztabowy Sebastian Matasek i kierownik ogniwa patrolowo interwencyjnego aspirant sztabowy Andrzej Kowalski. W konferencji i przekazaniu urządzeń wziął też udział Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji nadkomisarz Dariusz Konca, reprezentujący tego dnia Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim nadkomisarza Bartłomieja Dydka.

Na temat samego przedsięwzięcia i zakładanych efektów akcji prewencyjnej wypowiedzieli się Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, Kamil Bodziony miejski radny, Komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek i oficer prasowy mińskiego komendanta komisarz Daniel Niezdropa. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że akcja jest potrzebna i służy mieszkańcom.

W konferencji poświęconej akcji wzięli też udział: Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Mińsku Mazowieckim Anna Kwiatkowska, Asystent Burmistrz Alicja Cichoń, Łukasz Parchomenko ze Straży Miejskiej i przybyli na konferencję przedstawiciele mediów. Podczas konferencji zaprezentowano opracowane na potrzeby akcji plakat i ulotkę.

Akcja znakowania rowerów, zainicjowana i zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim i Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, przy wsparciu Straży Miejskiej, ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom rowerów na terenie miasta. Akcja ma dać poczucie mieszkańcom, że ich rowery zostaną dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą.

Dodatkowe oznakowanie, poprzez grawerowanie numerów na podzespołach i częściach rowerowych oraz oznaczanie ich specjalnym flamastrem, da Policji i Straży Miejskiej możliwość weryfikowania legalności posiadanych jednośladów i sprawdzanie czy należą one do właściwej osoby. Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału - wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:
•    rama roweru pod kierownicą,
•    ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
•    przedni widelec.

W rowerach o znacznej wartości materialnej zaleca się rozważenie możliwości oznakowania na prośbę właściciela dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany. Przed oznakowaniem roweru policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się będzie na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela)

Znakowanie rowerów na terenie Mińska Mazowieckiego będzie prowadzone przez policjantów – dzielnicowych z Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji, w budynku przy ulicy Piłsudskiego 44 w Mińsku Mazowieckim. Chęć udziału w akcji znakowania rowerów należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 25 759 60 04 lub bezpośrednio pod nr. tel. kierownika Rewiru dzielnicowych 600 997 001 – asp. szt. Sebastian Matasek.

Akcja znakowania  będzie odbywać się w siedzibie mińskiego rewiru:
•    w piątki  w godzinach 12.00 – 20.00
•    w soboty w godzinach 8.00 -16.00

Daniel Niezdropa

 

Slavic Burlesque Festival 2016

10 czerwca 2016 - Wieczór Konkursowy

Slavic Burlesque Queen
Piątkowy wieczoru to wybór Słowiańskiej Królowej Burleski.
Na scenie wystąpią uczestniczki konkursu z całego świata: Francja, Austria, Rosja, Szwajcaria, Finlandia, Polska, UK czy USA.

Spośród naszych uczestników wyłonimy Słowiańską Królową Burleski 2016, podczas konkursu zostaną przyznane trzy nagrody:
Slavic Burlesque Queen
Best Costume Act
Best Idea Act

Uczestniczki konkursu:
Alice Spiler - Rosja
Misty Lotous - Szwajcaria
Sophie Petias - Francja
Lou de Boudoir - Austria
LouLou Lipstic - Belgia
Lolita VaVoom - USA
Isla de Obessia - Finlandia
Lola Rouge - UK
Bunny DeLish - Polska

11 czerwca 2016 - Wieczór Gwiazd
Gala Night, podczas sobotniego wieczoru na scenie zaprezentują się headlinerzy oraz zwyciężczynie piątkowego konkursu.

Na scenie:
Eliza DeLite - UK
Pin Up Candy - Polska
Trzy zwyciężczynie piątkowego konkursu.

Po każdym wieczorze afterparty w rytmie swinga i rock'n'rolla. Podczas nieformalne cześci wieczoru, będzie można zobzcayć dodatkowe pokazy burleski naszych uczestniczek.
 
mdkmm.pl

Plenerowa wystawa fotografii - "Kolarskie opowieści"

IV liga piłki nożnej - Mazovia Mińsk Maz vs MKS Ciechanów

Zostań Ogrodnikiem Roku 2016!

II edycja konkursu Zostań Ogrodnikiem Roku

Mińsk Mazowiecki zazielenia się z każdym rokiem coraz bardziej. Powstają nowe inicjatywy, jak Aleja Radości Trzeciego wieku, a dotychczasowe zieleńce pokrywają się bujną roślinnością. W naszej miejskiej przestrzeni publicznej są również przydomowe i osiedlowe ogródki oraz balkony mieszkańców miasta. Chcielibyśmy je poznać i nagrodzić trud ich twórców, którzy na co dzień dbają, aby chociaż mały skrawek przestrzeni stał się zieloną enklawą.

Zapraszamy więc wszystkich mińszczan do wzięcia udziału w II edycji konkursu ZOSTAŃ  OGRODNIKIEM ROKU.

Zaprezentujcie nam swoje dokonania ogrodnicze, a my je ocenimy, pokażemy innym mieszkańcom Mińska Mazowieckiego i nagrodzimy.

Konkurs skierowany jest do mieszkańców miasta Mińsk Mazowiecki. Za trzy pierwsze miejsca za najładniej ukwiecony balkon i ogródek przewidziane są nagrody ufundowane przez firmę Castorama Polska Sp. z o.o.

Zasady Konkursu oraz Formularz Zgłoszeniowy dostępne są w pok. 202 w Urzędzie Miasta oraz na stronie internetowej www.minsk-maz.pl. Termin zgłoszeń upływa 8 lipca br.

Przedłużamy termin przyjmowania zgłoszeń do 14 lipca br.

 

Badanie struktury gospodarstw rolnych

W dniach 1 czerwca – 29 lipca 2016 r. w wylosowanych gospodarstwach rolnych w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie struktury gospodarstw rolnych (R-SGR).

Celem badania jest pozyskanie danych na potrzeby analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych, a także ich wieloprzekrojowej charakterystyki. Wyniki badania służą również kształtowaniu polityki żywnościowej państwa.

Użytkownicy gospodarstw rolnych będą mogli przekazać dane przez Internet, telefonicznie lub ankieterowi statystycznemu. Najwygodniejszą formą uczestnictwa
w badaniu jest samodzielny spis przez Internet za pośrednictwem strony internetowej
http://stat.gov.pl aktywny w dniach 1 - 9 czerwca 2016 roku.

Udział w badaniu wylosowanych gospodarstw rolnych jest obowiązkowy. 

 

W 1050. rocznicę Chrztu Polski

Finał Konkursu  „W 1050. rocznicę Chrztu Polski” pod Patronatem Wiceminister Edukacji Narodowej Teresy Wargockiej i Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego

8 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbył się Konkurs wiedzy „W 1050. rocznicę Chrztu Polski” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Mińskiego pod patronatem Wiceminister Edukacji Narodowej Teresy Wargockiej i Starosty Mińskiego Jana Antoniego Tarczyńskiego. Celem konkursu było włączenie uczniów i nauczycieli do obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski oraz pogłębienie wiedzy z historii Polski w kontekście roli chrześcijaństwa w dziejach naszej Ojczyzny. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, a koordynacją działań zajmowali się pracownicy Biura Poselskiego Poseł Teresy Wargockiej. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Po przeprowadzeniu wewnątrzszkolnego testu przez szkoły, wyłonione trzyosobowe reprezentacje szkół zmierzyły się w finale, w którym  drużyny musiały rozwiązać test zamknięty. W zmaganiach wzięło udział przeszło tysiąc uczniów szkół znajdujących się na terenie Powiatu Mińskiego. W ścisłym finale uczestniczyło 23 szkoły podstawowe, 20 szkół gimnazjalnych i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Drużyny uczniowskie zakwalifikowane do etapów finałowych przywitał Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki, które pod czujnym okiem jury w składzie: Marta Szcześniak, Iwona Dróżdż, Urszula Soroka, Sławomir Domański, Krzysztof Szczypiorski, Janusz Zduńczyk, Edward Kloch, któremu przewodniczył dr. Janusz Kuligowski rozpoczęły zmagania konkursowe. Pytania dotyczyły okresu panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Czasu krótkiego, ale obfitującego w najistotniejsze wydarzenia związane z przyjęciem chrześcijaństwa i funkcjonowaniem początków państwa polskiego. Pytania testowe, z którymi zmierzyli się uczestnicy nie były łatwe ale ku zaskoczeniu organizatorów poziom wiedzy młodzieży wybranym okresie historycznym okazał się zaskakująco wysoki. Konieczne okazały się dogrywki w formie krzyżówki na poziomie szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Ostatecznie zwycięzcami w poszczególnych kategoriach szkół okazali się szkoły podstawowe:  pierwsze miejsce  Małgorzata Grubek, Zuzanna Orzepińska, Natalia Jarzębska - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie; drugie miejsce Olga Antosiewicz, Filip Kucharski, Jan Wiercioch – Szkoła Podstawowa nr 6 im, Henryka Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim; trzecie miejsce Anna Burdal, Karolina Ostrowska, Bartosz Wieczorek – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Pustelniku.Wśród szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce Aleksandra Niedziałkowska, Maria Niewiadomska, Dawid Krupa – Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim; drugie miejsce  Urszula Brach, Piotr Mazowiecki, Rafał Michalski – Prywatne Gimnazjum im. Rodziny Moraczewskich w Sulejówku; trzecie miejsce  Ewa Soliwoda, Paulina Siemińska, Patryk Filip Gryz - Gimnazjum im. ks. Antoniego Tyszki w Janowie.

Szkoły ponadgimnazjalne pierwsze miejsce Maria Domańska, Agnieszka Królak,  Katarzyna Koseska - Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie  w Mińsku Mazowieckim; drugie miejsce Mateusz Geresz, Maciej Witos, Dawid Frączkowski – Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim; trzecie miejsce Kacper Jakubiak, Kacper Czapski, Adrian Floriańczyk - Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.

Wszyscy uczestnicy konkursu finałowego i opiekunowie  otrzymali podziękowania, a szkoły wzbogaciły się o nową literaturę historyczną. Drużyny, które zajęły pierwsze, drugie, trzecie miejsce wezmą udział w wycieczce do Płocka - historycznej stolicy Mazowsza 16 czerwca 2016 r. To nie koniec atrakcji- dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk pani Teresy Anny Wargockiej posłanki na Sejm VI i VIII kadencji, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej zostaną wręczone 24 czerwca 2016 r. podczas uroczystości  Dnia Patrona Miasta Mińsk Mazowiecki i Święta Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim na, którą wszystkich serdecznie zapraszamy. Warto zaznaczyć, iż nad oprawą uroczystości wręczenia dyplomów pracują już dwie mińskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki i Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza.

Nad sprawnym przeprowadzeniem konkursu czuwali uczniowie i nauczyciele MECHANIKA. Konkurs nie byłby możliwy bez wsparcia instytucji: Biura Poselskiego Poseł Teresy Wargockiej, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, Proboszcza Parafii Św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim ks. Mariana Sobieszka, oraz sponsorów konkursu firmie „AWENTA E.W.A. Chomka”, „GROMULSKI Piekarnia Cukiernia  z Mińska Mazowieckiego.

Wyniki konsultacji w sprawie stypendiów sportowych

Komunikacja miejska - konferencja prasowa

"Przesiądź się na autobusa"

Tym przewrotnym, bo niegramatycznym, ale przykuwającym uwagę hasłem burmistrz Marcin Jakubowski chce zachęcić zmotoryzowanych mińszczan do pozostawienia własnych samochodów w garażach na rzecz komunikacji miejskiej.

9 czerwca w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa, podczas której burmistrz przedstawił założenia projektu tworzonej komunikacji miejskiej oraz strefy płatnego parkowania. Na spotkaniu obecni byli również: wiceburmistrz Krzysztof Michalik, kierownik Wydz. Gospodarki Komunalnej Robert Zakrzewski, radni Rady Miasta Jerzy Gryz, Łukasz Lipiński i Kazimierz Markowski, dyr. Zarządu Dróg Miejskich Antoni Tułodziecki oraz z-ca dyr. ZDM Arkadiusz Bogucki.

Konferencją prasową burmistrz oficjalnie rozpoczął konsultacje społeczne. Pierwsze otwarte spotkanie odbędzie się 22 czerwca (środa) o godz.19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Burmistrz zaprasza mieszkańców oraz przedstawicieli instytucji zainteresowanych tym zagadnieniem.

Na stronie internetowej miasta można znaleźć zakładkę dedykowaną wspomnianym konsultacjom, gdzie znajdują się wszelkie informacje, mapki oraz ankiety. Wydarzenia na Facebooku oznaczamy #naautobusa, aby ułatwić zainteresowanym wyszukiwanie informacji, komunikatów i ciekawostek związanych z tematem.

Zakończenie procesu konsultacji społecznych burmistrz przewiduje na koniec września br.

 

Kamil Kublik na Dragon Fight Night

W sobotę, 28 maja, zawodnik Klubu Walki Grappler - Kamil Kublik, wziął udział w zawodowej gali MMA w Tłuszczu - Dragon Fight Night.

Jego przeciwnikiem był przedstawiciel Grudziądza – Kacper Miąsko.
Propozycję przyjęcia tej walki Kamil otrzymał niespełna dwa tygodnie wcześniej, ale bez wahania podjął wyzwanie. Walka w octagonie była jednym z najbardziej emocjonujących pojedynków tego wieczoru. Trwająca 15 minut batalia zakończyła się jednogłośną decyzją na punkty, w której zwycięzcą został nasz miński zawodnik.

Kilka razy podczas trwania kolejnych rund miński Grappler był bardzo blisko rozstrzygnięcia tej walki przed czasem, ale przeciwnikowi udawało się sprytnie wychodzić z opresji. Kamil stoczył, kolejną bardzo dobrą zawodową walkę w MMA, w której pokazał, że jest zawodnikiem przekrojowym, umiejącym stawiać czoła największym wyzwaniom, a przede wszystkim bardzo wytrzymałym kondycyjnie.
Kolejny chlubny sukces zapisany na karcie mińskiego Klubu Walki Grappler. Zbliżają się wakacje, ale grapplerzy sumiennie trenują.

KW Grappler

IV DNI POWIATU MIŃSKIEGO

XIV Mińskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości

Biblioteka Podróży - Piotr Strzeżysz

Rowerem jeździ, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie. Ale ciągle coś gdzieś go pcha. Lubi przestrzeń i wiatr. Choć zdarzało mu się podróżować w towarzystwie, zazwyczaj podróżuje sam, co daje większe poczucie niezależności i szeroko pojętej wolności – tak opisuje siebie Piotr Strzeżysz.

Podróżnik i autor czterech książek, z których jedna pt. „Powidoki” otrzymała nagrodę Magellana oraz nagrodę Bursztynowego Motyla dla najlepszej książki podróżniczej 2014 roku. Bibliotekę odwiedzi już 16 czerwca, o godz. 18:30, aby w ramach cyklu „Biblioteka podróży” opowiedzieć o swojej wyprawie rowerowej z Alaski do Patagonii, którą to trasę próbował przejechać trzy razy.

W 2011, po przepedałowaniu w zimowych warunkach ponad sześciu tysięcy kilometrów, podróż przerwał w Las Vegas. Drugi wyjazd, rozpoczęty w 2013 roku w Anchorage na Alasce, zakończył się w okolicach Portland złamaniem kolana. Wszystkie rzeczy, łącznie z rowerem, Piotr zostawił w garażu znajomych w Portland, a sam wrócił do Polski na leczenie.

W maju 2014 r., z nie do końca zrośniętym kolanem, podjął kolejną próbę dotarcia do Patagonii. Tym razem zaczął z miejsca, w którym przerwał podróż kilka miesięcy wcześniej. Jak zakończyła się trzecia podróż i o wszystkich perypetiach z nią związanych będzie można posłuchać podczas spotkania, na które serdecznie zapraszamy.

E-sport w Bibliotece!

Autorski recital Kamila Banasiaka w MDK

Autorski recital Kamila Marii Banasiaka, absolwenta wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Program składa się z tekstów napisanych przez wykonawcę; muzykę napisał mistrz Jerzy Derfel. Młody artysta swą twórczością próbuje nawiązać do najlepszych tradycji polskiej piosenki literackiej, tworząc jednocześnie swój własny, autorski styl.

Przy fortepianie: Andrzej Perkman.


16 czerwca 2016 r. o godz. 19.00, MDK,  wstęp wolny 

Bieg po Szablę Sierżanta Dobrowolskiego

Franciszek Starowieyski - Przyjaźnie Paryskie

Majowy MIM on line

Miejski Targ Śniadaniowy

Uroczyste Obchody Dnia Patrona Miasta

BURMISTRZ MIASTA MARCIN JAKUBOWSKI
I PROBOSZCZ PARAFII KS. MARIAN SOBIESZEK ZAPRASZAJĄ NA
UROCZYSTE OBCHODY DNIA PATRONA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI I ŚWIĘTO PARAFII PW.ŚW. JANA CHRZCICIELA W MIŃSKU MAZOWIECKIM.

17:00-18:15 - MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI MIASTA I PARAFII POD PRZEWODNICTWEM JEGO EKSCELENCJI KSIĘDZA BISKUPA KAZIMIERZA ROMANIUKA
OPRAWA MUZYCZNA - CHÓR KAMERALNY MIŃSKIEGO TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO

18:15-19:00 - PODSUMOWANIE KONKURSU WIEDZY "W 1050. ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI".
OPRAWA ARTYSTYCZNA - UCZNIOWIE I ABSOLWENCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6

19:00-19:30 - INSCENIZACJA CHRZTU MIESZKA "MESCO DUX POLONIAE BAPTIZATUR W WYKONANIU UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM Z KAŁUSZYNA

19:30-20:15 - WYSTĘP REGIONALNEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "DĄBRÓWKA"

20:15-24:00 - ZABAWA TANECZNA Z ZESPOŁEM "SAFARI"

PONADTO:
- POKAZ PLANETARIUM DELTA OPTICA
- ATRAKCJE DLA DZIECI
- POCZĘSTUNEK (CIASTKO ŚWIĘTOJAŃSKIE, KIEŁBASKI) 


24 czerwca 2016 r., ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43A 

4M - Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki

Festiwal 4M 2015 już dawno za nami. Przygotowania do tegorocznego festiwalu 4M już trwają!!! Jeśli chcesz zostać sponsorem 4M 2016 skontaktuj się z nami i wspomóż największe wydarzenie muzyczne w Mińsku Mazowieckim! 

Idea Festiwalu narodziła się w 2011 roku przy okazji obchódow 590. Rocznicy Nadania Praw Miejskich Miastu Mińsk Mazowiecki. Z tej okazji trzy mińskie stowarzyszenia, ktore w naszym mieście od lat zajmują się organizacją koncertow, postanowiły połączyć swoje siły i muzycznie zatrząść miastem! Zarówno pierwsza jak i druga edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego organizujemy festwial już trzeci raz! 

24-26 czerwca 2016 w Mińsku Mazowieckim odbędzie się już szósta edycja Festiwalu 4M - Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki, organizowany wspolnie przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe "Ścieżki Nieskończoności"; Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Kulturalna, Mińskie Towarzystwo Muzyczne oraz Miejski Dom Kultury. Przez te trzy dni na placu przed Pałacem Dernałowiczow (MDK) odbywać się będą liczne koncerty i konkursy muzyczne, a każdy dzień zakończony zostanie występem gwiazdy. A wszystko to za darmo! Jak zawsze będzie bardzo muzycznie, bo to muzyka właśnie jest duszą naszego miasta nad Srebrną.

95. Rocznica Przybycia Ułanów 7.PUL do Mińska Mazowieckiego

XXIV Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego - 14.06.2016 r.

Mińsk Mazowiecki - Inwestor na Medal

Za dotychczasowe wyjątkowe zaangażowanie w rozwój bazy sportowej województwa mazowieckiego, rozwój sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy budowy sali sportowej przy Gimnazjum Miejskim nr 2 oraz budowy boiska sportowego przy ul. Budowlanej, jak również za rozwój bazy sportowej wraz z modernizacją istniejących placów zabaw, modernizację technicznej uzdatniania wody, remont instalacji wentylacji hali basenowej oraz podbasenia w aquaparku - Mińsk Mazowiecki nominowany został do wyróżnienia Inwestor na Medal 2016.

Rajd rowerowy ulicami miasta

Prawie 100 osób wzięło udział w II rajdzie rowerowym ulicami miasta Mińsk Mazowiecki. Czerwcowe przedpołudnie było doskonałym czasem na pokonanie około 4km trasy w turystyczno-rekreacyjnej atmosferze. Uczestników zabezpieczał patrol Policji Wydziału Ruchu Drogowego w Mińsku Mazowieckim, Straży Miejskiej, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Mazowiecka ZHP Hufiec „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim im. 1 PLM „Warszawa”, członkowie Mińskiej Grupy Rowerowej oraz Klubu Kolarskiego V-MAX. Po dotarciu na metę, wszyscy chętni mogli wziąć udział w rowerowych zmaganiach, w których najlepsi byli nagradzani drobnymi gadżetami promującymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W imieniu burmistrza Marcina Jakubowskiego gadżety wręczali: Robert Gałązka – Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania oraz Piotr Wojdyga – Przewodniczący Komisji Budżetu i Planowania Gospodarczego.

Impreza odbyła się w ramach realizacji projektu „Poprawa atrakcyjności turystycznej Mińska Mazowieckiego poprzez tworzenie kompleksowej oferty turystyczno-rekreacyjnej”.

Na kolejną edycję zapraszamy za rok i przypominamy o trwającej akcji „Kręć Kilometry”, gdzie poza stojakami dla miasta można wygrać atrakcyjne nagrody.  

Artyści z GM nr 3 podbijają Polskę

ARTYŚCI Z GM3 PODBIJAJĄ POLSKĘ!

            W dniach 9-12.06.2016 r. w Kołobrzegu odbywał się Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, w którym Klub Żandarmerii Wojskowej był licznie reprezentowany przez artystów z Gimnazjum Miejskiego nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 4. Po uzyskaniu w marcu kwalifikacji do ogólnopolskiego festiwalu, uczniowie z Siennickiej dzielnie szykowali się na podbój Kołobrzegu. Artyści z Siennickiej pod opieką nauczyciela języka angielskiego i instruktora koła teatralnego - p. Pawła Parchomenko pojechali w swoim najmocniejszym składzie. W kategorii „teatr” wystąpił zespół Łubudubu-dubudu-bach!” (Dawid Krupa, Paweł Mazurek, Karol Stefaniuk, Piotr Bogusz, Zofia Czyżewska, Dominika Kowalczyk, Aleksander Piekarski, Justyna Zagańczyk, Mateusz Maśniak), a w kategorii „recytacja” – Alicja Nazarczuk. Najmłodszym reprezentantem z Siennickiej był Filip Frączkiewicz – uczeń klasy II Szkoły Podstawowej nr 4., który próbował swoich sił również w recytacji.

            Pozornie mogłoby się wydawać, że wyjazd do Kołobrzegu w czerwcu będzie sielanką… Nic bardziej mylnego. Do rywalizacji stanęli najlepsi z najlepszych z całej Polski, którzy wygrali wcześniejsze etapy eliminacji. Trzeba przyznać, że poziom tegorocznej edycji Festiwalu był niezwykle wysoki, a rywalizacja była bardzo wyrównana. Uczestnicy zmagali się nie tylko z konkurencją, ale również ze zmęczeniem, które towarzyszyło wielogodzinnym próbom oraz oglądaniu licznej konkurencji z całej Polski. Należy pamiętać również o wielomiesięcznym przygotowaniu się do konkursu, które zaczęło się już we wrześniu.

            Jak się później okazało artystom z Siennickiej nic nie przeszkodziło, żeby odnieść liczne sukcesy, ponieważ każdy reprezentant otrzymał nagrodę. Filip Frączkiewicz otrzymał wyróżnienie w recytacji w swojej kategorii wiekowej oraz Nagrodę Specjalną Dyrektora Sił Powietrznych w Dęblinie. Grupa teatralna Łubudubu-dubudu-bach!” zajęła III miejsce oraz została uhonorowana nagrodą „Cypisa” za „Najbardziej Awangardową Prezentację”, natomiast Alicja Nazarczuk została laureatką II miejsca w zmaganiach recytatorów. Niewątpliwie jest to ogromny sukces szkoły, ponieważ jej uczniowie zajęli te miejsca w etapie finałowym i pokonali wiele innych uzdolnionych osób z całej Polski.

ZSM2 Siennicka

            

Sezon rowerowy w pełni

Sezon rowerowy jest w pełni. Po dość kapryśnej pogodowo wiośnie wreszcie mamy więcej słońca. Ostatnia niedziela w naszym mieście wyglądała niezwykle "rowerowo". Rano ruszył ulicami Mińska II Rajd Rowerowy a tuż po jego zakończeniu na Starym Rynku nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej poświęconej kolarzom mińskiego Klubu V-MAX. Przybyli licznie pasjonaci rowerów mogli wspólnie pogawędzić i obejrzeć świetne fotografie. Młodzi zawodnicy mińskiego Klubu zaprosili do wspólnej zabawy przybyłych gości rozpoczynając pokazy sprawnościowo-techniczne. Obyło się bez żadnych urazów za to nie brakowało humoru i śmiechu.. Były też zaawansowane dyskusje na temat zaprezentowanego współczesnego sprzętu do ścigania jak również sentymentalne wspomnienia dawnych bicykli.

Prezes Klubu Kolarskiego V-MAX Jacek Tomkiewicz przybliżył zgromadzonym historię mińskiego kolarstwa oraz postać Feliksa Rawskiego - patrona mińskich zawodników - Mistrza Jazdy Cyklowej Królestwa Polskiego.

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Następny silny kolarski akcent na naszym terenie już w niedzielę 26 czerwca w Dębem Wielkim !!! Po udanych wiosennych wyścigach w Mrozach i Mińsku zawodnicy z całego kraju staną na starcie właśnie w tej przyjaznej kolarstwu gminie obchodzącej w tym roku swoje 600-Lecie.

 

Lato, lato, lato czeka…

Lato, lato, lato czeka… Razem z latem biblioteka! 3 lipca, w godzinach 14:00 – 18:00 na placu Kilińskiego odbędzie się coroczny „Piknik Czytelniczy”. Wspólnie uczcijmy nadejście najcieplejszej pory roku! Proponujemy „czytanie na trawie” i wylegiwanie się na leżakach. Na naszych uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi: bookcrossing, kiermasz taniej książki i… niespodzianki. Gościem Pikniku będzie Maia Sobczak, która przeprowadzi specjalnie dla nas pokaz kulinarny „Qmam kasze na lato”. Dla najmłodszych czytelników zaplanowaliśmy spotkanie z Dorotą Gellner – autorką uwielbianych przez dzieci książek. Nie zabraknie szaleństw w towarzystwie wolontariuszy z Fundacji EBU. Dobra zabawa gwarantowana! 

MBP

Przyjaźnie Paryskie Starowieyskiego w MZM

Sukcesy mińskich judoków na zawodach w Płocku i w Warszawie

W dniu 11 czerwca 2016r. w Płocku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Płocka w Judo, w których uczestniczyło 4 zawodników z UKS Judo KONTRA z Mińska Mazowieckiego, którzy zapre4zentowali wspaniałe umiejętności.

Złoty medal w kategorii młodziczek  w wadze 63 zdobyła Wiktoria Zalewska.

Złote medale w kategorii juniorek młodszych zdobyły: Aleksandra Polkowska w wadze 48kg i Katarzyna Przyczyna w wadze 57kg.

Brązowy medal w kategorii juniorów młodszych zdobył Patryk Pszonka w wadze 73kg.

W dniu 12 czerwca 2016r. w Warszawie na Żoliborzu przeprowadzono Warszawską Olimpiadę Dzieci Młodszych w Judo. W roczniku 2007 srebrny medal zdobył reprezentant UKS Judo KONTRA Piotr Marczak. Jest to jego 4 medal zdobyty w serii zawodów WOM w tym półroczu.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

Supergimbus 2016

We wtorek 7 czerwca 2016 r. w Gimnazjum Salezjańskim im. św. J. Bosko w Mińsku Mazowieckim odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu ,,Supergimbus 2016”. W tym roku uczestniczyło w nim 16 gimnazjalistów z całego powiatu mińsiego.  O  prestiżowy tytuł walczyli uczniowie z gimnazjum w Siennicy, Okuniewa, Jakubowa, Wielgolasu, Pustelnika, Halinowa, Jeruzala, Dobrego, Żakowa, Mrozów, Sulejówka ( Gimnazjum nr 3). Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli także uczniowie z trzech gimnazjów miejskich oraz z „Macierzanki”. Przybyło także wielu znamienitych gości: pan Antoni Jan Tarczyński, Starosta Miński, pani Bożena Macheta, Inspektor do Spraw Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta, a zarazem przedstawiciel burmistrza miasta Mińska Mazowieckiego Marcina Jakubowskiego oraz radni Rady Miasta: pan Waldemar Mirecki i pan Kazimierz Markowski. Tradycyjnie  w rolę prowadzącego wcielił się   pan Robert Gałązka – nauczyciel geografii w salezjańskim gimnazjum i liceum oraz radny miasta - wraz z pomocą uczniów klasy III naszego gimnazjum – Natalii Wójcickiej i Kacpra Szelesta. W jury zasiedli: nauczyciel ze szkoły w Sulejówku, nauczycielka i przedstawiciel samorządu uczniowskiego w szkołach salezjańskich. Oprawą muzyczną zajął się szkolny zespół ,, Kreska”. Celem rywalizacji było wyłonienie najlepszego gimnazjalisty w powiecie mińskim. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, których fundatorami byli: Starosta Miński Antoni Jan  Tarczyński, Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski. Patronatem medialnym konkurs objęli: „Gazeta Lokalna”, „Nowy Dzwon” i „Strefa Mińsk”.

Konkurs rozpoczął się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził wicedyrektor ks. Marek Widzyk, a także od krótkiej części artystycznej – zatańczenia  przez klasę II i III gimnazjum zumby oraz zaśpiewania piosenki Jacka Kaczmarskiego pt. ,,Zbroja”. W celu unowocześnienia rywalizacji każdy z uczestników dostał elektryczny pilot, za pomocą którego  mógł odpowiadać na pytania. W I turze gry jury losowało zadanie i czytało jego numer. Na tablicy wyświetlano treść tego zadania, po czym zawodnicy mieli 30 sekund na zastanowienie się i odpowiedzenie. Warto wspomnieć, że pytania dotyczyły wiedzy z różnych przedmiotów szkolnych , takich jak:język polski, matematyka, chemia, biologia, historia, a także religia. Po pierwszej połowie tej rundy nastąpił krótki przerywnik, czyli kolejny taneczny występ klasy II gimnazjum. Następne 5 pytań wyłoniło nam dwóch  finalistów. Aby dowiedzieć się, kto jako trzeci przejdzie dalej, zorganizowano szybką dogrywkę.

Runda końcowa wyglądała nieco inaczej. Finaliści początkowo mogli wybrać najbardziej odpowiadającą im kategorię, lecz w kolejnych pytaniach narzucali ją goście. W taki oto sposób wyłoniono zwycięzcę - został nim Krzysztof Grajda z Gimnazjum Miejskiego nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim, Krzysztof uzyskał także tytuł najlepszego Gimnazjalisty Miasta Mińsk Mazowiecki. II miejsce zajął Rafał Klimek z Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej, także w Mińsku Mazowieckim, III miejsce zajęła uczennica z gimnazjum w Jakubowie – Klaudia Kaszewska.

Powiat miński oraz Urząd Miasta  ufundowali atrakcyjne nagrody, nie tylko dla wygranych, lecz także dla najmłodszego uczestnika, którym okazał się uczeń z Siennicy. Jubileuszowy ,,Supergimbus” zakończył się wspólną degustacją tortu z piekarni Państwa Gromulskich. Konkurs ożywiały piosenki zespołu ,,Kreska” i kibicowanie ze strony widowni. Szczególne uznanie należy się uczniom Gimnazjum Miejskiego  nr 3 w Mińsku  - byli najgłośniejsi i najbardziej aktywni ze wszystkich szkół. Oni też otrzymali nagrodę dla najlepiej dopingującej publiczności.

Tegoroczny ,,Supergimbus” pokazał, że rywalizację można połączyć z dobrą zabawą. Wszystkim „Gimbusom” serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych. Osobiście nie mogę doczekać się przyszłorocznej edycji i już teraz w imieniu organizatorów serdecznie na nią zapraszam.

 

Julia Szeląg, uczennica klasy II

 Salezjańskiego Gimnazjum im. św. J. Bosko

 

Imieniny Piotra S.

Zapraszamy do współtworzenia Programu współpracy na 2017 rok

Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do udziału w pracach nad przygotowaniem projektu Rocznego programu współpracy samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2017 rok, najważniejszego dokumentu wpływającego na zakres współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z sektorem pozarządowym. Termin składania uwagi propozycji do projektu to 1 lipca br.

Punktem wyjścia do pracy nad przyszłorocznym programem współpracy jest program obowiązujący

w roku 2016. Jest on dostępny na stronie internetowej Samorządowego Forum Dialogu Obywatelskiego http://www.dialog.mazovia.pl/program_wspolpracy/program_wspolpracy_na_2016.html.

Uwagi do projektu programu na kolejny rok mogą dotyczyć np.:

 1. celów współpracy - § 2 programu,
 2. zakresu przedmiotowego współpracy - § 4 programu,
 3. form współpracy pozafinansowej - § 6 – 14 programu,
 4. priorytetowych zadań publicznych na 2017 rok - § 15 -32 programu,
 5. środków finansowych planowanych na realizację programu – § 38 programu,
 6. innych zapisów programu ważnych z punktu widzenia organizacji pozarządowej składającej uwagi i propozycje.


Do końca czerwca br. Zarząd Województwa Mazowieckiego określi wstępne założenia do współpracy finansowej w 2017 roku pomiędzy Województwem Mazowieckim a organizacjami pozarządowymi

i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zarząd Województwa w swojej decyzji weźmie pod uwagę wysokość środków przeznaczonych na zlecenie zadań w roku bieżącym i doświadczenia z realizacji tegorocznych otwartych konkursów ofert, potrzeby zgłoszone przez departamenty, kancelarie oraz wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne, opinię Skarbnika Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Warto podkreślić, że jak co roku poza środkami z dochodów własnych województwa już tradycyjnie w 2017 roku zadania zlecane będą do realizacji organizacjom pozarządowym ze środków pochodzących z:

 1. opłat pobieranych za wydawanie zezwoleń na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości do 18%,
 2. dotacji celowych z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego,
 3. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prosimy o zgłaszanie propozycji do Programu na 2017 rok na specjalnie przygotowanym formularzu konsultacyjnym. Elektroniczna wersja formularza dostępna są na stronie: www.dialog.mazovia.pl

w zakładce „Program współpracy” ---> Konsultacje programu na rok 2017:

Formularz w wersji elektronicznej można odesłać na adres: dialog@mazovia.pl, a  w wersji papierowej - pocztą na adres: Biuro Dialogu Obywatelskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35, 03-472 Warszawa.

Na podstawie zgłoszonych uwag i propozycji przygotowany zostanie projekt Programu, który następnie poddany zostanie konsultacjom społecznym. Konsultacje, zgodnie z harmonogramem prac nad Programem współpracy, przewidziane zostały na wrzesień br.

Piknik integracyjny w PM nr 4

III Mistrzostwa Mazowsza w Sztukach Walki

                22 maja hala sportowa przy Gimnazjum Miejskim nr 2 stała się świadkiem rozgrywek III Mistrzostwa Mazowsza w Sztukach Walki. Organizacją przedsięwzięcia zajęło się stowarzyszenie Akademia Sztuk Walki na czele z prezesem Dawidem Matwiejem (VI dan) i Moniką Wtulich (II dan).

Zawody zgromadziły blisko 60 zawodników z 6 klubów klubów pod przewodnictwem trenerów: Jacka Keslera, Dariusza Wójcickiego, Adriana Laskowskiego, Kamila Pasika, prowadzących zajęcia w 12 filiach tj.: Tang Soo Do, Stanisławów, Poświętne, Dobre, Góra Kalwaria, Koreańskie Karate Tang Soo Do - Mińsk Mazowiecki, Taekwon-do -Dębe Wielkie, Stojadła, Mińsk Mazowiecki TKD, Brzeziny, Brzóze, Cyganka. Rywalizacja międzyklubowa pozwoliła porównać stopień wyszkolenia zawodników, jednak najważniejsze jest to, żeby wspólnie cieszyć się ze sportowych zmagań.

                Zwycięzcy zostali uhonorowani wyjątkowymi medalami – specjalnie na tę imprezę wykonano medale z drewna. Natomiast każdy zawodnik otrzymał dyplom i drobny upominek.

Poniżej wyniki niedzielnego turnieju:

UKŁADY TAEKWON-DO ITF

10-10,5 cup

 1. Agata Biernat
 2. Wojciech Kolaszt
 3. Stanisław BIernacki

9-8,5 cup

 1. Krzysztof Przybysz
 2. Anna Żołyniak
 3. Igor Więsik

7-5 cup

 1. Urszula Kolaszt
 2. Natalia Michalczyk
 3. Kamila Chachlińska

4 cup i wyżej

 1. Armik Badalyan
 2. Natalia Steczek

FORMY TANG SOO DO

kat. rocznik 2006-2008

 1. Bartłomiej Stępień
 2. Sebastian Iwańczuk
 3. Norbert Socha

kat. rocznik 2004-2005

 1. Natalia Wojtyńska
 2. Wiktoria Kryczyk
 3. Patryk Skowronek

kat. 9-7 gup

 1. Katarzyna Wierzbicka
 2. Martyna Woch
 3. Magdalena Gadomska

SOFT-KICK

rocznik 2010-2009

 1. Dawid Porębski
 2. Wojciech Kolaszt
 3. Emilia Iwańczuk

rocznik 2008-2007 dziewczynki

 1. Natalia Karkosa
 2. Agata Biernat
 3. Aleksandra Nejman

rocznik 2008-2007 chłopcy

 1. Bartłomiej Stępień
 2. Kacper Orzełowski
 3. Igor Więsik

TECHNIKI SPECJALNE TWIMYO AP CHAGI

rocznik 2010-2009

 1. Dawid Porębski
 2. Hanna Sitnicka
 3. Wojciech Kolaszt

rocznik 2008-2007

 1. Bartłomiej Stępień
 2. Julia Brulińska
 3. Natalia Karkosa

open -145 cm wzrostu

 1. Michał Cudny
 2. Magdalena Gnich
 3. Norbert Socha

open -155 cm wzrostu

 1. Mateusz Pasik
 2. Krzysztof Steczek
 3. Kamila Chachlińska

open -165 cm wzrostu

 1. Martyna Woch
 2. Patryk Karkosa
 3. Błażej Szostak

open +165 cm wzrotu dziewczyny

 1. Magdalena Gadomska
 2. Natalia Steczek
 3. Gabriela Suszczyńska

open +165 cm wzrostu chłopcy

 1. Arkadiusz Miszto
 2. Grzegorz Krawczyk
 3. Armik Badalyan

TECHNIKI SPECJALNE TWIMYO YOP CHAGI

open -145 cm wzrostu

 1. Michał Cudny
 2. Filip Gadomski
 3. Magdalena Gnich

open -155 cm wzrostu

 1. Mateusz Pasik
 2. Krzysztof Steczek
 3. Natalia Michalczyk

open -165 cm wzrostu

 1. Martyna Woch
 2. Patryk Karkosa
 3. Błażej Szostak

open +165 cm wzrostu dziewczyny

 1. Magdalena Gadomska
 2. Natalia Steczek
 3. Gabriela Suszczyńska

open +165 cm wzrostu chłopcy

 1. Grzegorz Krawczyk
 2. Arkadiusz Miszto
 3. Armik Badalyan

WALKI HOGO-SEMI

rocznik 2006-2004 dziewczyny -35 kg

 1. Urszula Kolaszt
 2. Magdalena Gnich
 3. Katarzyna Wierzbicka

rocznik 2006-2004 dziewczyny +35 kg

 1. Natalia Wojtyńska
 2. Natalia Michalczyk
 3. Gabriela Suszczyńska

rocznik 2006-2004 chłopcy -45 kg

 1. Michał Cudny
 2. Norbert Socha
 3. Filip Gadomski

rocznik 2006-2004 chłopcy +45 kg

 1. Kamil Skowronek
 2. Jakub Pasik
 3. Błażej Szostak

LIGHT-CONTACT

rocznik 2003-2000 chłopcy -50 kg

 1. Mateusz Pasik
 2. Krzysztof Steczek

rocznik 2003-2000 dziewczyny

 1. Magdalena Gadomska
 2. Martyna Woch
 3. Natalia Steczek

rocznik 2003-2000 chłopcy open

 1. Grzegorz Krawczyk
 2. Arkadiusz Miszto

 

Od lat naszą działalność wspiera MOSIR S w Mińsku Mazowieckim, Elitmat, Studium Języków Obcych, za co bardzo dziękujemy. Patronat nad Mistrzostwami Mazowsza roztoczył Antoni Jan Tarczyński – starosta powiatu oraz Marcin Jakubowski -burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki. Jak zawsze, takie zawody to przede wszystkim ciężka praca sędziów i wolontariuszy, którym także dziękujemy.

Gratulujemy zwycięzcom, jak i wszystkim zawodnikom, bo najważniejsze to ciągle dążyć do doskonałości i się nie poddawać.

Do zobaczenia na treningach!

Taekwon!

Monika Wtulich
Akademia Sztuk Walki

V Rajd Po Ziemi Mińskiej Pojazdów Zabytkowych

Dnia 4.VI.2016 r. po raz piąty odbył się w Mińsku Mazowieckim Rajd Po Ziemi Mińskiej będący jednocześnie II Rundą Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM. Rajd ten był współorganizowany przez Automobilklub Polski i Muzeum Ziemi Mińskiej.

 Start i meta rajdu odbyły się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 „Mechanik” im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.  W rajdzie wzięło udział 38 pojazdów, w tym 3 motocykle. Wśród przybyłych samochodów podziwiać można było m.in. Tatrę T600, Mercedesy W108, W116, W120, W123, Austina A125 Sheerline Saloon, Chrysler-Simca Barreiros, Volvo Amazon, Porsche 928, Opla GT, Forda Transita, Forda Granadę, MG A, Morrisa Six oraz pojazdy naszej rodzimej produkcji takie jak: Syrena 102, Syrena 105, Polonez 1500, Fiat 125p. Najstarszym samochodem  startującym w rajdzie był DKW F5 z 1935 r, a motocyklem Sokół 600 z 1937 r.

Trasa rajdu wynosiła 115 km i wiodła przez Grzebowilk, Głupiankę, Kołbiel, Starogród, Parysów, Borowie, Jaźwiny, Siennicę i Cielechowiznę do Mińska Mazowieckiego. Podczas rajdu uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące Przepisów Ruchu Drogowego, historii motoryzacji a także wykazać się zręcznością w dwóch próbach sprawnościowych na placu targowym w Kołbieli, oraz sprawdzić się na torze sprawnościowym strażaka przygotowanym przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Mińska Mazowieckiego. Na koniec uczestnicy musieli w bezpieczny sposób wyciągnąć poszkodowanych z samochodu w zainscenizowanym wypadku przygotowanym przez Ratowników Medycznych z Hufca ZHP z Mińska Mazowieckiego. Próby Sprawnościowo-zręcznościowe wygrał w klasie samochody Mikołaj Kopiński jadący BMW E30 z 1986 r, i w klasie motocykli Piotr Wojdyga jadący SHL M11 z 1961 r.

Na zakończenie rajdu odbył się konkurs elegancji, na którym zostały wyłonione najładniejsze auta rajdu. Puchar Burmistrza Mińska Mazowieckiego Marcina Jakubowskiego otrzymał Andrzej Gierszewski właściciel MG A z 1957 roku. Puchar Dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej Leszka Celeja otrzymał Marcin Wiśniewski właściciel Morrisa Six z 1950 roku. Puchar Auto Serwis JAR-ECO otrzymała Marzena Piskorz właścicielka Volkswagena 1303 z 1973 roku. Puchar firmy Elektrocar za najładniejszy samochód otrzymał Krzysztof Duran właściciel Opla GT z 1971 roku, a za najładniejszy motocykl otrzymał Maciej Cichocki właściciel Sokoła 600 z 1937 roku. 

Kondolencje - Zdzisław Ciszewski

Odjazdowy Bibliotekarz

5 czerwca przed Miejską Biblioteką Publiczną zebrali się miłośnicy książek i rowerów, aby wspólnie wyruszyć na rajd pełen słońca i dobrej zabawy. W tym roku celem wyprawy była  miejscowość Sokóle, a trasa wynosiła 19 km. Rajd rowerowy rozpoczęła rozgrzewka przed budynkiem biblioteki i tradycyjnie rejestracja uczestników. Wycieczka rowerzystów w pomarańczowych koszulkach przejechała ulicami Piłsudskiego, Warszawską, Parkiem Miejskim, Budowlaną i Jasną, przez gminne miejscowości Karolinę, Wólkę Mińską i Dłużkę. Po krótkim postoju w Borku Czarnińskim przejechaliśmy przez Leontynę, Mistów i Ludwinów, aby dotrzeć do mety, czyli Ośrodka Rekreacji Konnej w Sokólu. Na miejscu na uczestników czekały konkursy, zabawy i oczywiście smaczny, ciepły posiłek. Na głodnych podróżników czekała grochówka, kiełbaski z ogniska, a także słodkości. Na miejscu odbył się mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy uczestnikami rajdu, malowanie twarzy, bookcrossing, konkursy z nagrodami, a dla chętnych także zwiedzanie stadniny. Serdecznie dziękujemy sponsorom, którymi byli: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Harcerze ZHP Mińsk Maz., Hydrotech, Nadleśnictwo Mińsk Maz., Przyjaciele kawy, Fansport, Fit&Joy, Mińska Grupa Rowerowa, Fundacja EBU.

MBP

Rowerem przez świat

16 czerwca, w ramach cyklu „Biblioteka podróży” odwiedził nas Piotr Strzeżysz, zdobywca nagrody Magellana i Bursztynowego Motyla za książkę „Powidoki”, który rowerem przemierza świat. Spotkanie pt.”Z Alaski do Patagonii” okazało się być wędrówką do krain pełnych niezapomnianych krajobrazów, tajemniczych kotów, a przede wszystkim życzliwych ludzi. Autor porównał siebie do ptaka, bo ponad wszystko ceni wolność i jest w ciągłej podróży, a rower to dla niego namiastka latania, zwłaszcza gdy wieje silny wiatr, a trasa pozwala na osiągnięcie dużej prędkości. Piotr Strzeżysz zaprezentował zdjęcia ze swoich wypraw i nawoływał do życia w ciągłym zachwycie nad pięknem otaczającego świata. Jak twierdzi, żyjemy tu i teraz, nie ma sensu odkładać planów i marzeń na później. Bierzmy z niego przykład, zaraźmy się jego entuzjazmem i pasją. Atrakcją dla uczestników był stojący na scenie rower, którym autor podróżował po Kolumbii oraz specjalnie przygotowane  piknikowe, letnie przekąski, jak przystało na ostatnie przedwakacyjne spotkanie w bibliotece.

MBP

Noc Bibliotek – Co Sonia Bohosiewicz czyta „na dobranoc”?

4 czerwca obchodziliśmy „Noc Bibliotek”. Z tej okazji biblioteka już o godzinie 23:30 otworzyła drzwi dla swoich czytelników. Mile widziany był strój wieczorowy, taki jak piżama bądź szlafrok. Wygodne fotele i kanapy, lampki nocne ustawione na stolikach i poduchy dodały sali konferencyjnej przytulności, a całe wydarzenie uczyniły bardziej kameralnym. Degustując aromatyczne herbaty, serwowane w filiżankach goście rozpoczęli „Noc Bibliotek” oglądając wspólnie „Bajki dla dorosłych” – cykliczny telewizyjny program humorystyczny z lat 70. XX wieku z Janem Kobuszewskim w roli narratora. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było pojawienie się Soni Bohosiewicz, która w szlafroku i papilotach powitała nocne zgromadzenie. Aktorka przeczytała dla nas fragmenty „Arystokratki w ukropie” Evžena Bočka – książki pełnej czeskiego humoru, a nawet na koniec spotkania zaśpiewała słuchaczom kołysankę. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna „Noc Bibliotek” będzie równie udana.

MBP

Londyn odkryty!

W dniach 10-15 czerwca pięćdziesięcioro uczniów wraz z pięcioma nauczycielkami z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II odkrywało uroki Londynu podczas wyjazdu zorganizowanego przez Agencję Turystyczną ATAS. Zagraniczny wyjazd to dla nas okazja do zobaczenia wielokulturowego miasta i poznania jego niezwykłych zabytków, ale także możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce pozaszkolnej.

Po 24-godzinnej podróży dotarliśmy do Londynu, który już pierwszego dnia zaskoczył nas nietypowymi zestawieniami – z jednej strony kilkusetletnie zabytki, a tuż obok nowoczesne szklane biurowce, na ulicach obok siebie klasyczne angielskie taksówki obok ekskluzywnych samochodów. Nasz przewodnik – pan Krzysztof – chciał nas zarazić swoją miłością do Londynu i pokazać nam to miasto tak, byśmy nie tylko je obejrzeli, ale także poczuli jego specyfikę, poznali ludzi tam żyjących i pracujących. Dlatego oprócz obowiązkowych atrakcji turystycznych, takich jak Tower of London, Tower Bridge, Big Ben czy choćby Buckingham Place, odwiedziliśmy także tradycyjny Borrough Market, na którym można kupić produkty spożywcze z każdego zakątka świata. Byliśmy w pachnącej dzielnicy chińskiej i w Soho, a także na Piccadilly Circus, czyli najbardziej znanym placu i jednocześnie skrzyżowaniu głównych ulic w samym sercu teatralnego i rozrywkowego rewiru West End. Podczas naszego wyjazdu wiele emocji wzbudziła wizyta w Muzeum Figur Woskowych Madam Tussaud’s, gdzie z dużą radością fotografowaliśmy się ze sławami współczesnego świata, włącznie z samą rodziną królewską... Niemałe wrażenie zrobiła na nas panorama Londynu oglądana z kapsuł pasażerskich London Eye wybudowanego w Londynie z okazji nowego tysiąclecia. Gratką dla miłośników przyrody była wizyta w Muzeum Historii Naturalnej. Miłośnicy fizyki, chemii czy techniki mieli czas na doświadczenia w Muzeum Techniki. W programie wycieczki znalazła się też wizyta w Galerii Narodowej, gdzie można podziwiać m.in. „Słoneczniki” van Gogh’a oraz w Muzeum Brytyjskim, w którym mieści się kamień z Rosetty, czyli zabytek piśmiennictwa staroegipskiego.

Podczas pobytu w Londynie mieliśmy także możliwość poznania życia zwykłych ludzi tam mieszkających, ponieważ nocowaliśmy u londyńskich rodzin, z którymi mogliśmy porozmawiać po angielsku podczas posiłków, pograć w karty z ich dziećmi czy wspólnie obejrzeć mecze naszych reprezentacji w piłce nożnej grających w Mistrzostwach Europy.

Oczywiście kilka dni w Londynie to za mało, żeby poznać tak niezwykłe, barwne miasto, ale na pewno wystarczyło, by rozbudzić naszą ciekawość i zachęcić nas do powrotu oraz do samodzielnego odkrywania tego, co każdego z nas najbardziej zainteresowało. 

Agnieszka Kożuchowska, GM2

Wycieczka finalistów Konkursu „W 1050 rocznicę Chrztu Polski”

16 czerwca 2016 r. finaliści Konkursu „W 1050 rocznicę Chrztu Polski” zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego pod patronatem Wiceminister Edukacji Narodowej Teresy Wargockiej i Starosty Mińskiego Jana Antoniego Tarczyńskiego wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce tematycznie związanej z początkami chrześcijaństwa i państwowości w Polsce.

Pierwszym etapem wycieczki był Płock - historyczna stolica Mazowsza, oraz stolica Polski w latach 1079–1138. Tu pod opieką przewodnika młodzież zwiedziła Wzgórze Tumskie gdzie odkryto ślady kamiennej budowli pochodzącej najprawdopodobniej w 1085 r., jednocześnie będącej miejscem narodzin Bolesław Krzywoustego. Następnie młodzież przebywała w Bazylice Katedralnej Najświętszej Mari Panny wzniesionej w XII w., a w kolejnych latach wielokrotnie przebudowywanej. Wspaniałe dekoracje malarskie według projektu Szyllera wykonane przez Władysława Drapiewskiego i Czesława Idźkiewicza  zachwyciły wszystkich uczestników wycieczki. W kruchcie Katedry finaliści podziwiali kopię romańskich „Drzwi Płockich”. Kolejnym puntem zwiedzania Płocka było Muzeum Mazowieckie, gdzie uczniowie i opiekunowie podziwiali sztukę secesji przełomu XIX i XX wieku. Zbiory muzealne, jedne z najbogatszych w Polsce przedstawiają wnętrza mieszczańskie (kuchnie, sypialnie, pokoje), przedmioty codziennego użytku, oraz sztukę Młodej Polski. Posileni obiadem uczestnicy wycieczki wyruszali do Czerwińska. Czerwińsk nad Wisłą przywitał ich jedną z największych i najwspanialszych świątyń romańskich w Polsce w której zachował się najokazalszy romański portal, oraz XIII-wieczne freski. Inicjatorem budowy klasztoru był Aleksander z Mallone, biskup płocki w latach 1129-56. Ten sam pochodzący z Belgii duchowny podjął się przebudowy katedry w Płocku wraz z fundacją słynnych brązowych „Drzwi Płockich”.  Klasztor swoje największe znaczenie osiągnął w XV wieku, gdy król Władysław Jagiełło w lipcu 1410 roku przeprawiał w tym miejscu przez Wisłę wojsko, (modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej – bitwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r.) Po zakończeniu wizyty w Czerwińsku wszyscy udali się w drogę powrotną. Dzięki profesjonalnej obsłudze przez firmę „Przewozy Autokarowe Zielińscy” wycieczka zakończyła się zgodnie z planem o godzinie 19.00.    Wycieczka zorganizowana  została przez Biuro Poselskie Poseł Teresy Wargockiej przy współudziale Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim. Wycieczka, która była jedną z form nagrodzenia finalistów nie byłaby również możliwa bez wsparcia sponsorów: Firmy „AWENTA E.W.A. Chomka”, „GROMULSKI Piekarnia Cukiernia z Mińska Mazowieckiego. 

„ Eko-Piątka” na piatkę!!!

W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim zajęła  V miejsce wśród szesnastu rywalizujących szkół  w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego ” Dobre rady na elektroodpady”. Szkolnym koordynatorem i opiekunem konkursu była Edyta Kopeć.

Zespół „ Eko- Piątka” w składzie: Julia Dróżdż, Wiktoria Czerwińska, Weronika Miąsek, Patrycja Tkaczyk i Michał Mitura, reprezentowali szkołę w ekologicznych działaniach konkursowych.

W ramach realizacji zadań przeprowadzono ekologiczną kampanię edukacyjną wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

Uczniowie ankietowali 100 dorosłych osób: nauczycieli, rodziców oraz pracowników różnych firm na temat zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. „ Eko- Piątka” przeprowadziła cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I- III, klas IV- VI oraz najbliższych przedszkoli. W Dniu Ziemi, czyli 22 kwietnia, odbył się apel ekologiczny „ Rozprawa sądowa” dotyczący tematyki ZSEE. W ramach projektu odbyły się też dwa konkursy: „Zbiórka baterii” oraz

„ Najciekawszy plakat o tematyce ZSEE”. Przedstawiono też  prezentację multimedialną dla  nauczycieli o tematyce ZSEE.  W Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta  przeprowadzono wywiad  na temat aktualnego stanu gospodarki odpadami na terenie miasta Mińsk Mazowiecki. Uczniowie rozdawali ulotki informacyjne podczas dnia otwartego dla sześciolatków, zebrań z rodzicami i podczas ”akcji happeningowej” w centrum miasta.  Rozwieszali też plakaty o terminie zbiórki ZSEE w naszej szkole. Ekologiczne działania zespołu „ Eko- Piątka” zostały nagłośnione w lokalnych mediach. Finałem konkursu była zbiórka ZSEE w dniu 28 kwietnia 2014r, podczas której zebrano ok. pół tony baterii oraz ponad 500 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Ewa Szczerba

Klubowa Wystaw Dogów Niemieckich

PARTNERZY PROGRAMU RODZINNY MIŃSK

Mazurski worek medali dla Walhalli

W dniu 11 VI 2016 w mazurskiej miejscowości Susz odbyły się Zunifikowane Mistrzostwa Polski – Polskiej Federacji Kickboxingu. Na zawodach uczestniczyło blisko 300 zawodników z polski i zagranicy. Emocje były ogromne zwłaszcza, że podczas turnieju odbyły się aż 3 zawodowe walki o Pas i tytuł zawodowego Mistrza Polski w formule K1. Podczas zawodów rozegrano konkurencje walk ringowych - K1, Full Contact oraz walk na planszy Light contact i walki przerywane semi-contact, a także walki dla najmłodszych na pałki piankowe – kalaki. Na tak prestiżowych zawodach nie mogło zabraknąć Mińskich Kickboxerów z grupy Walhalla Fight Club, poniżej zamieszczamy wyniki naszych zawodników:

Adrian Cencora (junior)- 2m-ce K1, 3 m-ce Light Contact
Bartosz Idźkiewicz (kadet starszy) - 3 m-ce semi contact
Franek Sitnicki (kadet młodszy) - 1 m-ce semi, 2m-ce Kalaki
Ania Mitura (dzieci -7 lat)- 2 m-ce kalaki
Maja Mastalerz (dzieci 7-9 lat)- 2 m-ce semi contact
Marika Morelowska (dzieci 7-9 lat)- 1 m-ce semi contact
Sara Rokicka(dzieci 7-9 lat) - 2 m-ce semi contact
Dominika Kobza(dzieci 7-9 lat)- 3 m-ce semi contact.

Podsumowując organizację turnieju, był on na wysokim poziomie. A wszystkich sympatyków zapraszamy na treningi do Walhalla Fight Club przez wakacje zarówno dla starszych jak i młodszych adeptów a wszelkie informacje o nas znajdą Państwo na stronie www.walhallafc.pl

Trener Kamil Chłopik

Oferta Mińskiego Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego na 2016 rok

Stollpersteine - Kamienie Pamięci

Wspólny projekt historyczny w ramach PNWM Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz Berufsbildende Schulen 1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu.

        W dniach 12-18.06.2016 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim wraz z opiekunami: Joanną Wójtowicz i Tomaszem Wróblewskim realizowała w Magdeburgu z uczniami pertnerskiej szkoły Berufsbildende Schulen 1 „Eike von Repgow” po raz czwarty program wymiany. Tematem projektu w 2016 r. są Stollprsteine - betonowe kostki o wymiarach 96 mm x 96 mm x 96 mm z przytwierdzona mosiężną tabliczką, na krórej widnieje wygrawerowany napis „Tu mieszkał... ur. dn. ..., aresztowany dn. .... zm. dn. ...”. Przygotowane w ten sposób Kamienie Pamięci są wmurowne w chodnik w pobliżu ostatnio znanego miejsca zamieszkania osoby, której są poświęcone.

       Autorem pomysłu jest niemiecki artysta Gunter Deming, którego celem jest przywrócić pamięć, a często i nazwisko zdegradowanym w obozie koncentracyjnym do numeru ofiarom nasizmu.

      Podczas tygodniowego pobytu młodzieży z „Mechanika”, opracowana została wspólnie z niemieckimi kolegami biografia przedwojennego, miejscowego bankiera Philipa Schmulewitza, doprowadzonego 10.07.1942 r. na posterunek policji pod pozorem konieczności „ewakuacji”, deportowanego następnego dnia do Getta w Warszawie. Philip Schmulewitz zginął w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Kamień ku jego pemięci zostanie wmurowany przez Guntera Deminga w 2017 roku. Kamień Pamięci poświęcony ofiarom nazizmu z naszego terenu będzie również wmurowany w Mińsku Mazowieckim, w ramach projektu Stollpersteine. Realizująca tegoroczny projekt młodzież miała możliwość zwiedzić obóz koncentracyjny w Sachsenhausen oraz w Berlinie Muzeum Pamięci Zamordowanych Żydów w Europie. Osobiste przedmioty codziennego użytku więżniów w obozie, listy pożegnalne i opis ludzkich dramatów (również w języku polskim) wywarł na młodzieży obu krajów ogromne wrażenie.

      Młodzież „Mechanika” aktywnie uczestniczyła w „Święcie szkoły” magdeburgskiego partnera i skutecznie dopingowała  polską reprezentację w meczu z Niemcami na Mistrzostwach Europy. Mecz oglądaliśmy w miejskim parku wraz z niemieckimi kolegami, a nasze i ich emocje rejestrowała kamera i dziennikarka Sabrina Bromowski z niemieckiej telewizji MDR.

      17 czerwca uczestniczyliśmy w programie zorganizowanym przez władze landu Sachsen-Anhalt „25 lat dobrego sąsiedztwa”, poświęconym 25 rocznicy podpisania układu między Polską a Niemcami.

      Powyższy program naszego pobytu uzupełniony został o elementy turystyczne. Zwiedziliśmy najcenniejsze zabytki Magdeburga i Berlina oraz podziwialiśmy działającą od prawie 100 lat podnośnię statków Rothensee.

     Koszty podróży i realizację programu współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Tomasz Wróblewski
nauczyciel języka niemieckiego

Szlakiem legend i nie tylko...

Sobotę 11 czerwca 2016 turystyczna grupa dzieci i młodzieży  zrzeszona w Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym w Mińsku Mazowieckim  spędziła na wycieczce regionalnej Szlakiem legend. Okazją do takiego wyjazdu była wydana przez Muzeum Ziemi Mińskiej i PTTK publikacja Jak to za króla Ćwieczka bywało Legendy o Mińsku Mazowieckim i okolicach  a także obchodzony niedawno jubileusz 595. rocznicy  lokacja miasta. Wycieczka zaczęła się od spotkania w Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich, gości przyjął dyrektor Leszek Celej.

Młodzi turyści ruszyli szlakiem legend herbie miasta,  o Srebrnej, o Starej Sośnie. Na trasie wycieczki było oczywiście Dębe Wielkie z legendarnym  600 - letnim dębem, który spontanicznie przez grupę  został nazwany Jasiek.Nie lada gratką dla uczestników była możliwość obserwowania pracy archeologów w parku przy szkole Dębem Wielkim. Prowadzący badania  opowiedzieli o odkopanych fragmentach  niegdyś istniejących tu budynków  należących do dworu.Z Dębego wycieczka udał się do Cegłowa - szlakiem legendarnego pelikana a następnie do Nadleśnictwa  Pełczanka na spotkanie z leśnikiem Piotrem Obłozą.

Przewodnikami na trasie byli Młodzieżowi Organizatorzy Turystyki PTTK :Damian Murach  i Wiktora Saleta laureaci Konkursu Krasomówczego. 

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Gminy Cegłów.

opr. pttk

Rowerowy Mińsk jeszcze raz

Stypendium „Polish Orphans Charity”

Regulamin Stypendium „Polish Orphans Charity”

 1. Stypendium Fundacji „Polish Orphans Charity” jest przyznawane dla dzieci uzdolnionych artystycznie  i manualnie - będących sierotami lub półsierotami biologicznymi.
 2. Stypendium może być przyznane dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, tzn. pomiędzy pierwszą klasą szkoły podstawowej a klasą maturalną z terenu Warszawy i województwa mazowieckiego.
 3. Stypendium przyznaje Fundacja POC, w formie uchwały popartej opinią Kapituły w skład której wchodzą trzej przedstawiciele Fundacji Polish Orphans Charity na Polskę oraz dwie osoby, wolontariusze wskazani przez Burmistrza Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.
 4. Przewodniczącego kapituły wskazuje fundator czyli Fundacja Polish Orphans Charity.
 5. Fundacja  przyznaje  stypendia  artystyczne o równowartości  1 tys. dolarów kanadyjskich każde. W wyjątkowych przypadkach Kapituła może przyznać wyższe stypendium ale nie  przekraczającej kwoty  2 tys. dolarów kanadyjskich. Liczba przyznanych stypendiów jest uzależniona od ogólnej puli środków w danym roku kalendarzowym.
 6. Stypendium może być wykorzystane przez stypendystę tylko i wyłącznie na cele związane z  rozwojem jego uzdolnień  np. na zakup instrumentu muzycznego, zakup materiałów potrzebnych do pracy twórczej, wydanie katalogu, zorganizowanie wystawy lub opłacenie udziału w plenerze czy warsztatach. Wydatek ten  musi być ujęty we wniosku o stypendium.
 7. Stypendium przyznaje  Fundacja po przedstawieniu wniosku o przyznanie stypendium. Wnioski mogą składać sami zainteresowani, jak też przedstawiciele szkół artystycznych lub też środowisk lokalnych.
 8. Wniosek, aby został rozpatrzony, musi zawierać zarówno opis dokonań młodego twórcy, jego zamierzenia oraz zawierać opis sytuacji materialnej, w jakiej znajduje się zainteresowany.
 9. Dziedziny uzdolnień w jakich będą przyjmowane wnioski to: muzyka, malarstwo, grafika, fotografia, poezja, rzeźba tkactwo, a także w uzasadnionych przypadkach inne  nie wymienione  uzdolnienia.
 10. Kapituła w formie rekomendacji przedstawi osoby nominowane do uzyskania stypendiów, którym pomoc potrzebna jest najbardziej, bez względu na rodzaj ich uzdolnień.
 11. Stypendia wypłaca się poprzez refundację poniesionych kosztów lub przez opłacenie faktur lub poprzez dokonanie zakupu artykułu wskazanego przez stypendystę. Decyzja w tej kwestii podejmowana jest przez  Kapitułę .
 12. Na mocy odrębnego porozumienia z Fundacją, obsługę finansową stypendiów realizuje samorządowa instytucja kultury pn. Wawerskie Centrum Kultury z siedzibą przy ul. Żegańskiej 1a, w Warszawie.
 13. Stypendia przyznaje się na rok kalendarzowy i muszą być   rozliczone w terminie   30 dni od daty przyznania w danym roku kalendarzowym.
 14. Terminy rozpoczęcia i zakończenia przyjmowania wniosków oraz przyznania stypendiów określa Kapituła w porozumieniu z Panią Prezes Fundacji Polish Orphans Charity.
 15. Wypełnione i podpisane wnioski należy przesłać na adres: Wawerskie Centrum Kultury ul. Żegańska 1a, 04 -713  Warszawa, z dopiskiem DANE OSOBOWE- STYPENDIA POC, w terminie do 30 czerwca dnia  2016 roku.
 16. W sprawach nie ujętych w Regulaminie decyzje podejmować będą wspólnie w imieniu fundatorów: Przewodniczący Kapituły Krzysztof Gajewski i Dyrektor Polish Orphans Charity Edyta Krassowska /krassedyta@wp.pl/.

 

Dyrektor POC na Polskę

/-/ Edyta Krassowska

Wspomnienia uczniów i nauczycieli z dawnych lat

Zapraszamy do udziału w konkursie
Wspomnienia uczniów i nauczycieli z dawnych lat​

Chcemy zebrać i udostępnić innym Państwa wspomnienia – po to, aby przedstawić dzieje i realia szkoły w minionych latach, ocalić od zapomnienia dorobek, wartości i doświadczenia minionych pokoleń uczniów i nauczycieli oraz wykorzystać je we współczesnej edukacji. Zakwalifikowane przez jury prace zostaną pokazane na wystawie czasowej w Galerii Biblioteki oraz będą udostępniane przez Muzeum Ziemi Mińskiej w ramach programu edukacyjnego ekspozycji stałej pt. Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej? Konkurs towarzyszy otwarciu tej wystawy, obchodom stulecia ZNP w Mińsku Mazowieckim oraz jubileuszowi 150 lat Siennickich Szkół, co w symboliczny sposób przypomina o tradycjach edukacyjnych wielu nauczycieli i szkół w powiecie mińskim i całej Polsce.

Do udziału w konkursie zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci. W pracy konkursowej można zaprezentować własne wspomnienia lub przeprowadzić wywiady z innymi osobami o działaniach uczniów i nauczycieli sprzed 1990 r. Na przykład opisać własne przygody z lat uczniowskich, dowiedzieć się od rodziców lub dziadków jakie szkolne wydarzenia utkwiły im w pamięci, wspomnieć nauczyciela, który wiele dla Ciebie znaczył, zrelacjonować zasłyszaną historię o mistrzu i jego uczniach, opowiedzieć o ciekawych aspektach swojej pracy pedagogicznej. Warto – w miarę możności – dodać kopie dokumentów lub fotografii, zamieścić daty oraz inne informacje historyczne. Spisz, nagraj, zilustruj, sfilmuj – wybierz odpowiadającą Ci formę.

Termin składania prac konkursowych upływa 20 września 2016. Prace należy dostarczyć do Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim ul. Piłsudskiego 1a, 05-300 Mińsk Mazowiecki (II piętro) – osobiście lub listownie. Z regulaminem konkursu można zapoznać się bezpośrednio w Bibliotece lub poprzez witrynę internetową www.minsk-maz.bpsiedlce.pl.

Konkurs odbywa się po patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego oraz Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego. Organizatorami są: Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej filia w Mińsku Mazowieckim, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Ziemi Mińskiej (w ramach projektu Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?), Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich i Siennickim Muzeum Szkolnym oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Mińsku Mazowieckim.

Będziemy wdzięczni sponsorom i darczyńcom za ufundowanie nagród konkursowych i pomoc w opublikowaniu ciekawych wspomnień w formie książeczki (minsk-maz@bpsiedlce.pl lub tel. 25 759 36 11).

 

Maria Ekiel-Jeżewska i Anna Popławska

Wakacje 2016 z MOSiR

Mińska Liga Mistrzów

„Anielskie opowieści o cichych bohaterach”

W środę, 15 czerwca 2016 r. w hali sportowej ZSM nr 1 przy ul. Kopernika już po raz dziewiąty odbyło podsumowanie międzyszkolnego konkursu „Cichy Bohater”. To przedsięwzięcie na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń naszego miasta. W tegorocznej edycji wzięło udział 70 uczestników z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2, Gimnazjum Miejskiego nr 1, nr 2 i nr 3, Salezjańskiego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz GiLO im. Macierzy Szkolnej, którzy przygotowali prace literackie (list/pamiętnik) oraz prezentacje multimedialne i fotograficzne.

Cichym Bohaterem tym razem była osoba duchowna (dla upamiętnienia 1050 rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu) związana z wojenną historią naszego miasta. Do zadania uczniów należało przedstawienie oryginalnie, wyczerpująco i poprawnie merytorycznie postaci ks. Józefa Dziąga lub ks. Jana Sikory. Prace konkursowe oceniało profesjonalne jury: polonistka Pani Wanda Izabela Rombel, prezes TPMM Pan Damian Sitkiewicz, nauczyciel bibliotekarz Pani Agnieszka Wodzińska, wicedyrektor GM1 Pani Iwona Dróżdż oraz koordynatorka konkursu Pani Hanna Wielgołaska. Zgodnie  przyznano nagrody, które ufundował Burmistrz Mińska Mazowieckiego, Pan Marcin Jakubowski. Patronat medialny sprawowała redakcja tygodnika „Strefa Mińsk” oraz Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Laureaci konkursu to:

 • szkoła podstawowa (kategoria literacka) 1m. – Aleksander Wojda SP1, 2m. – Michalina Ciechańska SP2, 3m. – Mikołaj Jarzyna oraz Wiktoria Kowalczyk z SP2; (prezentacja multimedialna) – wyróżnienia – Maja Grzelczak i Michał Szczepański z SP2.
 • gimnazjum (kategoria literacka) 1m. – Gabriela Rybacka GM2, 2m. – Jan Kudlak GM1, 3m. – Milena Jackowicz – GM3; (prezentacja multimedialna) – 1m. Jakub Szerszenowicz GM3, 2m. Zofia Pachulska GM1, 3m. za pracę zbiorową Magdalena Grzelczak i Zuzanna Kuć z GiLO.

Najlepsze prace zostaną opublikowane w Roczniku Mińskomazowieckim 2016.

Zaproszeni wraz z opiekunami uczniowie mogli obejrzeć przygotowane prace oraz posłuchać osobistych wspomnień Pani Wandy Izabeli Rombel dotyczących „księży – bohaterów”.

 Szczególnie jeden uczestnik konkursu mile zaskoczył jury swoją dojrzałością i pomysłowością. Jan Kudlak napisał … pamiętnik Anioła Stróża ks. Jana Sikory:

Jestem wdzięczny Najwyższemu, że wysłał mnie na służbę do małej wioski na Mazowszu, do Jana Sikory (…). Nie miałem z Nim łatwego życia. W  zasadzie spełniałem tylko prośby: „Zawsze przy mnie stój, rano, wieczór, we dnie, w nocy”. Spieszyłem z pomocą: „Bądź mi zawsze ku pomocy”. Strzegłem: „Strzeż duszy i ciała mojego…”.

Za rok jubileuszowa, X edycja „Cichego Bohatera”. Czekamy na wyjątkowe pomysły a tegorocznym zwycięzcom gratulujemy.

Hanna Wielgołaska ZSM nr 1

koordynator konkursu

Dorota Sumińska w bibliotece!

Tematem przewodnim tegorocznych wakacji w bibliotece są relacje ludzi ze zwierzętami dlatego 7 lipca odwiedzi nas Dorota Sumińska – weterynarz, psycholog zwierząt, autorka wielu książek, programów telewizyjnych i radiowych o zwierzętach. W swoim dorobku posiada wiele tytułów między  „Szczęśliwy pies”, „Szczęśliwy kot”, „Trudne tematy”, „Do serca przytul psa”, „Wierzę w jeże”, „Jak jeż Jerzy został tatą” oraz bestsellerowej książki „Autobiografia na czterech łapach”.

Zanim spotkamy się z Dorotą Sumińską, chcemy pokazać Waszych Pupili. Będzie nam miło, jeśli przyniesiecie  lub przyślecie  nam ich zdjęcie  z podpisem i pozdrowieniami dla naszego Gościa. Wyeksponujemy wszystkie fotografie, które do nas trafią do dnia 1 lipca włącznie.  Zdjęcia (format maksymalnie A5) można przynosić do Wypożyczalni lub Oddziału dla Dzieci. Mailowo prosimy wysyłać je na adres: zwierzaki@mbpmm.pl.

MBP

Wyróżnienie dla uczniów "MECHANIKA"

Z przyjemnością informujemy, że uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim zdobyli wyróżnienie w ogólnopolskim multimedialnym konkursie "Nasze nadleśnictwo". Konkurs miał na celu przybliżenie młodzieży wiedzy o miejscowych lasach i nadleśnictwie, oraz pokazanie lokalnemu społeczeństwu piękna i różnorodności tych lasów Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nagrodzeni: Adrian Floriańczyk, Kacper Jakubiak oraz Paweł Kurowski są uczniami klasy pierwszej technikum mechatronicznego. Do konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu przygotowywała uczniów Pani Katarzyna Zawadzka. Swoje nagrody wyróżnieni odbierali w przeuroczym otoczeniu garncarskiej wioski (województwo warmińsko - mazurskie) /kNidzicy, podczas spotkania Przyjaciół Lasu. Razem z wicedyrektor Agnieszką Paja oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki Panem Piotrem Serafinem, uczestniczyli tam również w seminarium: "Czy las potrzebuje przyjaciół", oglądali montaże słowno - literackie oraz brali udział w posadzeniu pamiątkowego drzewka w "Rajskim ogrodzie". Na koniec poczęstowani byli obiadem z kuchni polowej. Dobrych nastojów nie popsuła nawet burza, na dowód czego załączamy zdjęcia.

ZSZ nr 2

Przesunięcie uroczystości ułańskich w dniu 25 czerwca na godz. 17.00

INFORMACJA
W związku z meczem Polska - Szwajcaria w Mistrzostwach Europy informujemy, że uroczystości 95 rocznicy przybycia 7 Pułku Ułanów Lubelskich do Mińska Mazowieckiego zostają przesunięte z godziny 16.00 na 17.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Z wyrazami szacunku
Zarząd Towarzystwa Pamięci 7PUL w Mińsku Mazowieckim

„SZKOŁA OTWARTYCH DRZWI”

W ramach tegorocznego hasła: „SZKOŁA OTWARTYCH DRZWI” Szkołę Podstawową nr 1 w Mińsku Mazowieckim 15.06.2016r. odwiedziły dzieci z mińskich przedszkoli. Obejrzały one przedstawienie pt. „Calineczka”, które przygotowali uczniowie klas Ic i IIIa pod opieką p. Anny Sadurskiej i p. Natalii Pielasy. Artyści w ciekawy i radosny sposób zaprezentowali bajkę. Spektakl pokazał różnorodne zdolności dzieci, które nie tylko popisały się talentem aktorskim, ale również pięknie śpiewały i tańczyły. W przedstawieniu została wykorzystana muzyka klasyczna i filmowa, która podkreśliła emocje przeżywane przez Calineczkę, duszki, żaby, chrabąszcze, rybki, myszkę, kreta, jaskółkę. Ozdobą spektaklu były piękne stroje dzieci przygotowane przez ich rodziców. Przedstawienie sprawiło ogromną przyjemność zarówno małym aktorom, jak i wszystkim mogącym ich podziwiać. Na zakończenie przybyli goście otrzymali upominki wykonane przez wolontariuszy z Gimnazjum Miejskiego nr1 w Mińsku Mazowieckim.

Natalia Pielasa

Pożegnaliśmy Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki

W poniedziałek, 20 czerwca, pożegnaliśmy Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki Zdzisława Ciszewskiego.

Zdzisław Ciszewski urodził się 19 sierpnia 1929 roku. W 1958 roku otworzył Zakład Kamieniarski i od tego momentu zaczęła się jego działalność na rzecz Mińska Mazowieckiego. Wykonał większość pomników na terenie miasta. Przez 50 lat wyuczył w zawodzie wielu młodych adeptów sztuki kamieniarskiej oraz branży budowlanej. Brał czynny udział w uroczystościach wojskowych, państwowych i rocznicowych.

Zdzisław Ciszewski zmarł 14 czerwca br. Wiązankę od mieszkańców oraz kondolencje w imieniu burmistrza złożyła rodzinie zmarłego Alicja Cichoń, a w uroczystościach pogrzebowych wziął udział poczet sztandarowy z Dianą Rokicką, Anną Kwiatkowską oraz Robertem Zakrzewskim.

Zdzisław Ciszewski tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymał na mocy Uchwały nr XXVIII/296/13 rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 22 kwietnia 2013 roku.

 

Z mieszkańcami o komunikacji miejskiej

W środę, 22 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim miało miejsce pierwsze otwarte spotkanie burmistrza z mieszkańcami na temat projektu uruchomienia komunikacji miejskiej i wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

Burmistrz Marcin Jakubowski omówił zapowiadaną koncepcję, obrazując ją prezentacją, w której pokazano m.in. szkic trzech linii autobusowych, zarys proponowanej strefy parkowania i schemat opłat. Zaznaczono przy tym, że pomysł poddany jest w całości pod konsultacje społeczne i każdy mieszkaniec ma możliwość wypowiedzenia się.

Na środowym spotkaniu padło bardzo dużo pytań i wniosków związanych z projektem. Pytano przede wszystkim o wysokości opłat, ale również o modyfikację zasięgu strefy płatnego parkowania, o sposób weryfikacji kto z pasażerów jest mińszczaninem (kwestia ewentualnej bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców miasta), o wielkość taboru, częstotliwość kursów, możliwości zmiany tras względem proponowanych. Burmistrz odpowiadał na wątpliwości, a postulowane zmiany notowano do dalszych prac nad projektem.

Formularz konsultacyjny cały czas dostępny jest na stronie internetowej miasta w zakładce dedykowanej komunikacji miejskiej TUTAJ. Można go również otrzymać w wersji papierowej w Urzędzie Miasta. Uwagi zbierane są do końca września br., a kolejne otwarte spotkanie zapowiedziane jest na 6 września.

Upały, burze i nawałnice

Zapraszamy na Festiwal 4M

Piknik Rekreacyjny „Sport dla każdego”

W dniu 18 czerwca w gościnnym obiekcie EKWOS w Grębiszewie przy ul. Rozwojowej 79 odbył się Piknik Rekreacyjny „Sport dla każdego”. W organizację wydarzenia zaangażowali się pracownicy Muzeum Ziemi Mińskiej, obiektu EKWOS w Grębiszewie oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ramach imprezy odbył się Rekreacyjny Turniej Siatkówki w kat. gimnazjum, Świętojański Turniej Deblowy w Tenisa Ziemnego oraz Bieg po Szablę sierż. Dobrowolskiego. Ponadto w programie znalazły się przejażdżki bryczką oraz konno, turniej łuczniczy, pokazy kulinarne dla najmłodszych wraz z degustacją, zabawy z animatorkami oraz wielobój atletyczny przygotowany przez Panią Natalię Szafrańską.

Rekreacyjny Turniej Piłki Siatkowej

Punktualnie o godzinie 10.00 do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn gimnazjalistów mikst, którzy rywalizowali o dyplomy, medale oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Muzeum Ziemi Mińskiej. Po zaciętej walce, zwłaszcza z niesprzyjającym wiatrem, najlepszą parą turnieju okazali się Patrycja Rasin i Paweł Ławiecki, drugą lokatę zajęli Karolina Filipek i Patryk Pyska, zaś trzecią Aleksandra Smuga i Karol Ostrowski. Ceremonii dekoracji przewodził Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, któr gratulował młodzieży nie tylko wyników, ale również wytrwałości w rozwijaniu własnych pasji.

Świętojański Turniej Deblowy w Tenisa Ziemnego

Okoły godziny 16.00 na kortach tenisowych zlokalizowanych na terenie obiektu, odbyło się długo wyczekiwane przez fanów tenisa zimnego wydarzenie pod nazwą Świętojański Turniej Deblowy w Tenisie Ziemnym. Turniej został rozegrany w dwóch turach, tj. od godz. 16.00 trwały mecze w grupach z których po dwie najlepsze awansowały do „szesnastki”. Szesnaście najlepszych par deblowych toczyło dalej w drugiej rundzie pojedynki systemem pucharowym. Zgodnie z przewidywaniami, do finału dotarli najmłodsi zawodnicy, na co dzień trenujący w silnych warszawskich klubach. Do rozgrywek przystąpiło 24 pary, spośród których tuż nad ranem, tj. około godziny 5.00 wyłoniono najlepszych. Świętojańskie puchary oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji po zaciętej, całonocnej rywalizacji wywalczyli sobie Mariusz Popławski/Karol Zawadka, którzy pokonali Rafała Słodownika/Marcina Siperka oraz Annę Płazę/Janusza Baucia oraz Marka Szubę/Macieja Sadowskiego.

Bieg po Szablę sierż. Dobrowolskiego

Trzecia edycja biegu przyciągnęła na start 38 śmiałków, którzy wystartowali z obiektu MOSiR przy ul. Sportowej 1 w Mińsku Mazowieckim i mieli do pokonania niespełna 12km trasę z metą na terenie obiektu EKWOS w Grębiszewie. Jak twierdzą sami zawodnicy, trasa była dość trudna, ale warto było wziąć udział by móc wygrać nie tylko pamiątkową szablę sierż. Dobrowolskiego ale również pamiątkowy medal wręczany na mecie. Pierwszą lokatę w kat. kobiet zajęła Magdalena Pawlak, która otrzymała szablę sierż. Dobrowolskiego z rąk gospodarza obiektu czyli Pana Piotra Parasiewicza, druga lokata Joanna Snopkiewicz, a trzecia Elwira Pachacz. Pierwsze miejsce w kat. mężczyzn wywalczył sobie Łukasz Kosieradzki, który również otrzymał szablę Dobrowolskiego pokonując swoich rywali Łukasza Lemanowicza i Michała Salaka. Po uroczystej dekoracji nastąpił konkurs z nagrodami oraz podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia. Załoga MOSiR na czele z Dyrektorem Robertem Smugą również otrzymała szablę sierż. Dobrowolskiego za zaangażwanie. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji składa serdeczne podziękowania Muzeum Ziemi Mińskiej, Panu Jerzemu Nurkowi oraz wszystkim pracownikom obiektu Ekwos w Grębiszewie za możliwość uczestnictwa w tak szeroko zakrojonym wydarzeniu. 

MOSiR

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Pływaniu

W dniu 14 czerwca w Aquaparku Miejskim przy ul Wyszyńskiego 56 odbyły się VI Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Pływaniu o Puchar Przechodni Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W zawodach brały udział reprezentacje uczniów klas IV SP i klas I GM objęte programem nieodpłatnej nauki pływania,którą przez okres jednego roku realizowano na zajęciach wychowania fizycznego na mocy Uchwały Nr XXII/170/08 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 20 października 2008. Każdy cykl kończą zawody pływackie, których celem jest zaprezentowanie nabytych umiejętności pływackich.

Szkoły rywalizowały na dwóch płaszczyznach – indywidualnej oraz szefowej. Na poziomie szkół podstawowych, w klasyfikacji indywidualnej, wyniki przedstawiają się następująco:

1 miejsce: Woźniak Daria (SP 2), Drozdowski Piotr (SP 2)

2 miejsce: Turek Weronika (Salezjańska SP), Mikołajczyk Marcin (SP 5)

3 miejsce: Łuniewska Karolina (SP 4) i Zalewska Gabriela (SP 5), Andrzejczak Jakub (SP 2)

 

Wyniki sztafet:

1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5

2 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4

 

Na wynik szkoły składały się pojedyncze osiągnięcia jej reprezentantów, w związku z tym, okazały puchar Dyrektora MOSiR po raz trzeci z rzędu otrzymali reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 5
w Mińsku Mazowieckim. Trzykrotne zwycięstwo oznacza, że puchar na stałe trafia do zwycięskiej placówki.

Na poziome szkół gimnazjalnych wyniki przedstawiają się następująco:

1 miejsce: Szczepańska Katarzyna (GM 2), Marczak Radosław (GM 1)

2 miejsce: Serwatko Natalia (GM 2), Tomusiak Wojciech (GM 2)

3 miejsce: Rudzka Weronika (GM 1), Wąsowski Szymon (GM 1)

W klasyfikacji sztafetowej pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Gimnazjum Miejskiego nr 1, którzy wygrali z GM nr 2 i GM nr 3. Puchar Dyrektora MOSiR, również po raz trzeci z rzędu, otrzymali zawodnicy z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Najlepsi uczestnicy rywalizacji zarówno wśród szkół podstawowych jak i gimnazjalnych otrzymali dyplomy i medale, które z pewnością były wspaniałym podsumowaniem rocznej nauki pływania.

MOSiR pragnie podziękować Sędziemu Głównemu Panu Tomaszowi Radomińskiemu za pomoc przy organizacji zawodów.

Wystawa malarstwa Franciszka Starowieyskiego w MZM

Otwarta 22 czerwca w Muzeum Ziemi Mińskiej wystawa malarstwa Franciszka Starowieyskiego „Przyjaźnie paryskie 1683 - 93” pochodzi z Kolekcji A. i M. Avila. Prezentowane prace związane są z pobytem Franciszka Starowieyskiego we Francji na początku lat 80-tych XX w.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor MZM Leszek Celej, po czym głos zabrali współorganizatorzy wystawy: Pan Zbigniew Buski - Dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, który sprowadził wystawę do Polski oraz Pan Jerzy Zegarliński - Agencja Zegart, dzięki której możemy oglądać tę wyjątkową kolekcję właśnie w Mińsku Mazowieckim. Warto dodać, że tylko pięć miast w Polsce będzie gościło u siebie "Przyjaźnie paryskie...".

Prezentowana wystawa należy do rocznego cyklu imprez organizowanych przez MZM w ramach uświetnienia 595-lecia nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu.

Ekspozycja licząca 40 prac odsłania bogactwo dokonań artysty w przeróżnej technice: ołówek, tusz, długopis, węgiel, pastele czy farba olejna i wykorzystanym materiale: papier, drewno, prześcieradło bawełniane oryginalnych rozmiarów. Twórczość Franciszka Starowieyskiego lokuje się pomiędzy oniryzmem a konceptem, co można zauważyć pośród wielu szkiców i „nie skończonych” (ukończonych) dzieł prezentowanych przez Muzeum.

 

Wystawa czynna będzie od 22 czerwca do 24 lipca w godzinach otwarcia Muzeum – Zapraszamy! (wstęp wyłącznie dla osób pełnoletnich)

MZM

25 czerwca wystartowały "Dragon" i "Słoneczny"

Przypominam, że 25 czerwca 2016 r. wystartowały wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich: „Dragon” i „Słoneczny”. Poniżej linki do szczegółowszych informacji:

https://sloneczny.mazowieckie.com.pl/

https://dragon.mazowieckie.com.pl/

 

Z poważaniem

Jolanta Maliszewska
Biuro Rzecznika Prasowego
„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.
Tel.: (022) 47 37 664/ 603 609 857

Relacja z ostatniej Sesji Rady Miasta

Zapraszamy na piknik czytelniczy "Czytanie na trawie"

Akcja „Bezpieczny Rowerzysta”

 
W maju br. strażnicy miejscy przeprowadzili kompleksowy przegląd oznakowania i drożności ścieżek rowerowych znajdujących się na terenie Mińska Mazowieckiego. W okresie letnim Straż Miejska prowadzi akcję „Bezpieczny Rowerzysta”. Celem akcji jest eliminowanie zagrożeń ze strony kierujących rowerami. W ramach prowadzonych działań strażnicy zwrócą szczególną uwagę na przejeżdżanie rowerami po przejściach dla pieszych, jazdę po chodnikach oraz niekorzystanie przez rowerzystów z wyznaczonych ścieżek rowerowych.
 
Jednocześnie strażnicy przypominają, że jazda po chodniku jest zabroniona! Można z niego skorzystać tylko w trzech wyjątkowych przypadkach:
 
 1. Rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10. 
 2. Chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów, nie ma wydzielonej  drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h. 
 3. Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, gęsta mgła, silny wiatr, ulewa). 

​Straż Miejska

Informacja Burmistrza Miasta o odwołaniu przetargu

Ogłoszenie Burmistrza Miasta o przetargu

Informacja Burmistrza Miasta o przetargu

Przedsiębiorcą być!

Warsztaty kierowane są do osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą lub osób już ją prowadzących, które szukają możliwości rozwoju swojego biznesu, pragną się doszkalać i nawiązywać nowe relacje biznesowe.

Celem warsztatów jest pogłębienie, poszerzenie, zdobycie i utrwalenie wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu:

– podstawowych przepisów, procedur związanych z otworzeniem własnej firmy,
– dostępnych źródeł finansowania działalności gospodarczej.

Warsztaty odbędą się 19 lipca (wtorek) o godz.16.00 w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim (ul. Warszawska 173).

 

Szczegóły i formularz rejestracyjny znajdują się TUTAJ

Drzeworyty w Muzeum Ziemi Mińskiej

Ogłoszenie o przetargu

Informacja Burmistrza Miasta o przetargu

Komunikat w sprawie opłat

XI edycja konkursu fotograficznego „Mazowsze bliskie sercu”

XVII edycja konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego

MIM czerwcowy on line

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Kalendarium

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 31339