Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 6 lipca 2020

Imieniny:

Dominiki, Łucji, Teresy

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Posprzątajmy wspólnie cmentarz żydowski

Szanowni Państwo, 

w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zapraszam wszystkich Państwa do udziału w sprzątaniu cmentarza żydowskiego w Mińsku Mazowieckim. 

Jak co, roku spotykamy się na cmentarzu żydowskim. Tym razem o godzinie 10.00 w dniu 7 sierpnia (niedziela). 

Nasza akcja ma na celu nie tylko uprzątnięcie miejsca pamięci o Żydach Mińska Mazowieckiego, ale także 

poprzez ten czyn, wyrażenie szacunku dla ludzi, którzy mieszkali w naszym mieście i zostali bestialsko zamordowani przez Niemców. 

Obchody rocznicowe likwidacji mińskiego getta odbędą się w dniu 21 sierpnia, również na cmentarzu żydowskim

Zapraszam serdecznie wszystkie osoby, chcące zaangażować się w  piękny gest pomocy dla zmarłych lub zamordowanych obywateli naszego miasta. 

Z szacunkiem, licząc na licznie przybycie

Damian Sitkiewicz

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego

MKS Mazovia – Bug Wyszków

Obóz sportowo - żeglarski SWORNEGACIE 2016

Jak w każde wakacje Miński Klub Sportowy Taekwon – Do zorganizował dla swoich klubowiczów letni obóz sportowo - żeglarski.

Było to już drugi tegoroczny wakacyjny wyjazd zorganizowany wspólnie z zaprzyjaźnionym Sportowym Klubem TAEKWON-DO ITF z Grodziska Mazowieckiego – wcześniej na początku lipca oba kluby zorganizowały tygodniowy obóz dla swoich najmłodszych klubowiczów „Tygrysków”.

W dniach 16 - 30 lipca kilkudziesięcioro mińskich i grodziskich klubowiczów wraz z mistrzem Jackiem Łuniewskim VII DAN i trenerem Dariuszem Młynarskim IV DAN oraz opiekunami gościli na Pojezierzu Kaszubskim w ośrodku wypoczynkowym Psia Góra w miejscowości Swornegacie koło Chojnic.

Celem obozu był aktywny wypoczynek, kształtowanie charakteru i sprawności fizycznej oraz podnoszenie umiejętności sportowych przez zawodników i zawodniczki.

Mistrz Jacek Łuniewski oraz trener Dariusz Młynarski prowadzili bardzo urozmaicone jednostki treningowe składające się z ćwiczeń ogólnorozwojowych, siłowych, rozciągających oraz technicznych.

Oprócz tego obozowicze brali udział w zajęciach doskonalących ich umiejętności w żeglarstwie oraz w windsurfingu.

Dwutygodniowy pobyt na Kaszubach urozmaicały także kąpiele w jeziorze, wieczorne ogniska, zajęcia z tańcem Zumba, dyskoteki, gry i zabawy zespołowe w tym nocna „ścieżka strachu”.

Dodatkowymi atrakcjami obozu był spływ kajakowy malowniczą trasą wiodącą przez kaszubskie akweny wodne, przejażdżki rowerami wodnymi i rejsy żaglówkami po okolicznych jeziorach, a także wizyta w Aquaparku, Domu Rzemiosła i wycieczki po najbliższej okolicy.

Nie zabrakło także tradycyjnego chrztu obozowego.

Duża ilość trakcji sprawiła, że dwa tygodnie pobytu w kaszubskiej krainie jezior minęły bardzo szybko i klubowicze z żalem opuszczali ten gościnny region Polski.

Następny klubowy obóz - już za rok!

VIII edycja konkursu Innowator Mazowsza

Wycieczka z TPMM

Po majowo - czerwcowych autokarowych wycieczkach zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zbliża się czas sierpniowo-wrześniowych krajoznawczo-turystycznych eskapad. Trochę nietypowo w piątek, 5 sierpnia, zapraszamy na autokarową wycieczkę pt. "Powiat miński po zmroku".

Trasa wyjazdu obejmie tym razem takie miejscowości jak m.in. Gęsianka Borowa, Sokóle, Dobre, Kałuszyn, Mrozy, Jeruzal, Latowicz, Siennica. Pomimo późnej pory odwiedzimy m.in. Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem, izby pamięci znajdujące się w szkołach w Kałuszynie, Mrozach i Siennicy. Wyjazd z Mińska Mazowieckiego planujemy na godz. 17:30, powrót w sobotę ok. 2:00. Koszt udziału w wycieczce (wynajem autokaru, ubezpieczenie NW) to 25 złotych. Zapisy - tel. 512 517 774. (tpmm)

Mińszczanie śpiewali (nie)zakazane piosenki

31 lipca br. w ogrodzie muzealnym przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 4 odbyła się doroczna uroczystość związana z Mińskim Dniem Wolności oraz rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach projektu „Mińszczanie śpiewają (nie)zakazane piosenki” uczestnicy uroczystości śpiewali piosenki powstańcze przy akompaniamencie zespołu „Ars Musica”. Muzeum Powstania Warszawskiego dostarczyło okolicznościowe śpiewniki, które w sposób znaczący pomogły we wspólnym śpiewaniu. Muzeum Ziemi Mińskiej przygotowało okolicznościową ulotkę, która informowała o udziale w Powstaniu Warszawskim Dywizjonu „Jeleń” 7 Pułku Ułanów Lubelskich oraz o przebiegu akcji „Burza”, która przyniosła Mińskowi Mazowieckiemu kilkudniową wolność dramatycznie przerwaną przez okupację sowiecką.

Jednocześnie po drugiej stronie budynku odbywała się kolejna edycja Miejskiego Targu Śniadaniowego z wieloma kulinarnymi smakołykami, wyrobami rękodzielniczymi. Odbywała się również zbiórka pieniędzy na rzecz Karinki Wieczorek mińszczanki chorej na genetyczną nieuleczalną chorobę metaboliczną – Hiperamonemia typu II (deficyt OTC).

MZM

Zmarła Danuta Grzegorczyk

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Głosuj na ukwiecony Mińsk Mazowiecki!

Mińsk Mazowiecki bierze udział w plebiscycie organizowanym przez Terra Flower Power na "Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce". Każdego dnia można oddać jeden głos. Głosowanie trwa do 29 sierpnia 2016 roku.

Ogłoszenie wyników 30 sierpnia br.

Głosowanie nie wymaga udostępniania żadnych danych, logowania się itp.

Wystarczy wejść na stronę internetową organizatora i oddać swój głos na Mińsk Mazowiecki.

http://plebiscyt.inspirowaninatura.pl/minsk-mazowiecki/​

 

 

List intencyjny dot. wsparcia działalności Centrum Kardiologii w Józefowie

Coraz wiecej bezpańskich psów znajduje w naszym mieście domy!

Podejmując decyzję o przekazaniu Zakładowi Gospodarki Komunalnej obowiązku odławiania bezdomnych zwierząt, zastanawialiśmy się jakie efekty ten krok przyniesie i czy uda się zwiększyć intensywność psich adopcji oraz odnajdywanie prawowitych właścicieli znalezionych psów. Spoglądając na statystyki, już widzimy, że była to słuszna decyzja. Od początku 2016 roku odłowiono 19 psów. Co ciekawe i jednocześnie bardzo nas cieszy, do schroniska pojechały tylko (!) 3 psy. Pozostałe wróciły do swoich właścicieli lub zostały adoptowane. To bardzo budujące dane, ponieważ w 2015 roku, gdy psy odławiał inny podmiot, złapano ich 39, z czego do schroniska przekazano 28.
Miasto na początku roku rozpoczęło systematyczną akcję ogłaszania na portalu społecznościowym psów odłowionych przez ZGK. Pomogli w tym internauci, którzy na szeroką skalę udostępniali te informacje. Podziękowania należą się również mińskim wolontariuszkom Fundacji VIVA!, które nieustannie pomagają w poszukiwaniach domów adopcyjnych. Tygodniki „Strefa Mińsk” i „Nowy Dzwon” zgodziły się nieodpłatnie publikować zdjęcia znalezionych psów, co również miało swój wpływ na obieg informacji. Mińszczanie, apelujemy o roztropność i rozwagę. Zgodnie z przepisami prawa nie należy pozostawiać psów bez opieki. Wypuszczanie ich na tzw. „przebieżki po mieście” jest działaniem wbrew prawu i ponosi za sobą konsekwencje w stosunku do właściciela, a zwierzęciu może zrobić krzywdę. Nie chcemy przecież, aby nasz pupil znalazł się pod kołami samochodu lub kogoś pogryzł. Pamiętajmy o tym. Dla dobra własnego i naszych zwierzęcych podopiecznych.

 

A.Cichoń

 

6 Mińsk Zlot Pojazdów Zabytkowych "WARKOT"

Rowerowa Wycieczka z Historią

Serdecznie zapraszamy wszystkich w sobotę 6 sierpnia na XXI Wycieczkę z Historią! :) Startujemy klasycznie przy wyjściu z tunelu PKP od ul. Sosnkowskiego o godzinie 10.00. Tego dnia wspólnie przejedziemy dłuższą trasą, bo około 110 km w kierunku miejscowości Czersk. Na miejscu zwiedzimy m.in. Zamek Książąt Mazowieckich, który robi niesamowite wrażenie. Do zobaczenia!

Mińska Grupa Rowerowa
https://www.facebook.com/minskagruparowerowa/​

Piknik Lotniczy na lotnisku w Janowie

Zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa!!

PROGRAM PKINIKU LOTNICZEGO W 23. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO 
Mińsk Mazowiecki – Janów 2016
10 września 2016 r. (sobota)


Godz. 09.00 - 15.00 otwarcie lotniska 
Parkingi dla przyjezdnych znajdować się będą w następujących rejonach: przy  rampie kolejowej, dyskotece „REAKTOR” – autobusy z 23.BLT będą dowozić uczestników pikniku sukcesywnie do rejonu lotniska z w/w miejsc parkingowych. 

Godz. 12:00 – 13:30 I BLOK POKAZÓW LOTNICZYCH 
•    Pokaz dynamiczny samolotu MiG -29  
•    Pokaz dynamiczny samolotu SU - 22 
•    Pokaz dynamiczny śmigłowca W3-W SOKÓŁ 
•    Pokaz walki samolotu MiG -29  z  samolotem XA – 41 

Ponadto: wystawy sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych oraz prezentacje modeli samochodów dilerów poszczególnych marek. Pokaz dynamiczny działania Wojskowej Straży Pożarnej – ewakuacja rannego z pojazdu oraz działania ratownictwa medycznego na motocyklach. Można będzie sprowadzić  swoje umiejętności na symulatorach: samolotów, nauki jazdy pojazdów, symulator dachowania samochodu volvo, symulator błędnika.

SEREDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH PASJONATÓW LOTNICTWA!

źródło: http://23blt.wp.mil.pl/pl/1_413.html

https://pl-pl.facebook.com/23-Baza-Lotnictwa-Taktycznego-443415615734052/


Już w najbliższą sobotę wielkie wydarzenie dla wszystkich sympatyków lotnictwa – dzień otwarty w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Przez lotnisko zapewne przewiną się w tym czasie tłumy odwiedzających stąd też na podstawie doświadczeń z lat poprzednich oraz informacji jakie otrzymaliśmy od 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego przygotowaliśmy specjalny mini-informator. Zapraszamy więc do lektury wszystkich, którzy planują w sobotę wycieczkę na lotnisko.

· Lotnisko dla gości otwarte będzie w godzinach od 9:00 do 15:00. Tradycyjnie parkingi dla osób przyjezdnych będą znajdowały się przy rampie kolejowej oraz w okolicach klubu „Reaktor”. Pomiędzy lotniskiem a oboma tymi miejscami będą kursowały wojskowe autobusy. Gdyby ktoś chciał drogę tę pokonać pieszo - między parkingiem przy rampie a częścią płyty lotniska przeznaczoną dla uczestników pikniku jest około 2,5km. Na lotnisko nie wjedziemy motocyklem.

· Na teren lotniska będzie istniała możliwość wjazdu rowerem. Podobnie jak w latach ubiegłych rowery będzie można zaparkować w specjalnie przygotowanym miejscu niedaleko płyty lotniska.

· Blok pokazów dynamicznych rozpoczyna się o 12:00. Osoby planujące przyjazd na tę godzinę powinny wziąć pod uwagę, że będą zapewne korki stąd też należy przygotować odpowiedni zapas czasowy.

· Blok dynamiczny planowany jest na godz. 12:00 i ma trwać około 90 minut. Na początek będzie to pokaz na MiG 29 w wykonaniu kpt. Adriana Rojka czyli pilota, którego efektowny pionowy start z pokazów z Anglii ma już na YouTube ponad 7,1 mln wyświetleń. Następnie na niebie pojawi się para Su-22 a później akcję ratowniczą z udziałem śmigłowca W3-W SOKÓŁ zaprezentuje stacjonująca na lotnisku w Janowie 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

· Niezwykle ciekawie zapowiada się ostatni punkt bloku dynamicznego – swój drugi w historii pokaz przedstawi zespół „Xtreme Sky Force”. Będzie to duet składający się z 2 samolotów - XA-41 pilotowanego przez Artura Kielaka - pochodzącego z Mińska Mazowieckiego mistrza Polski w akrobacji samolotowej advanced oraz MiGa-29, za sterami którego zasiądzie ppłk Piotr „Kuman” Iwaszko - dowódca grupy działań lotniczych z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Publiczność będzie mogła przekonać się na własne oczy jak wygląda walka najagresywniejszego samolotu akrobacyjnego z 11-tonowym wojskowym myśliwcem. Jej fragment - z perspektywy XA-41 - można znaleźć na YouTube.

· Na płycie lotniska cały czas będzie można oglądać wystawę statyczną – jeśli chodzi o samoloty będą to między innymi 2 x MiG-29 (wraz z uzbrojeniem), W3-W Sokół, Jak-40 oraz Su-22. Swoją obecność zapowiedział Aeroklub Warszawski, jednak na chwilę obecną nie wiadomo jakie zaprezentuje statki. Na wystawie statycznej  będzie mnóstwo sprzętu wojskowego (w tym Żandarmerii Wojskowej), Wojskowej Straży Pożarnej, różne symulatory, kino 5D, wesołe miasteczko, samochód z trolejami itp.

· Pamiętajcie, że lotnisko to bardzo duża i wybetonowana powierzchnia bez obiektów dających cień. Stąd też – jeśli pogoda w sobotę będzie upalna – upał ten będzie tam bardziej dokuczliwy, jeśli będzie wietrznie – temperatura odczuwalna będzie na pewno znacznie niższa niż w prognozie pogody. Warto więc zadbać o odpowiednie ubranie. Tak samo jak warto zadbać o wygodne obuwie – atrakcje są zwykle usytuowane w różnych, odległych  częściach płyty lotniska stąd też aby zobaczyć je wszystkie trzeba będzie pokonać pieszo kilka kilometrów.

· Dzień otwarty na lotnisku to doskonałe plenery do robienia zdjęć. Warto więc dopilnować aby baterie w aparacie były naładowane a na karcie pamięci było odpowiednio dużo wolnego miejsca. Jeśli komuś zależy na dobrych kadrach - polecamy na lotnisko przybyć najwcześniej jak się da, wtedy nie ma tłumów i jest większa swoboda w szukaniu dobrych ujęć. Nie polecamy fotografowania pokazów dynamicznych telefonami – statki powietrzne są na tyle wysoko, że zdjęcia wychodzą mało atrakcyjne, lepiej więc skupić się na podziwianiu pokazów na żywo :)

· Na terenie lotniska będą stoiska gastronomiczne – będzie więc można kupić jedzenie i napoje.

· Na terenie lotniska raczej trudno jest o miejsca gdzie można usiąść i odpocząć. Stąd też, szczególnie jeśli udajemy się z dziećmi, warto wziąć koc, który będzie można rozłożyć na trawie.

źródło: minskmaz.com


Kolejny sezon Mińskiej Ligi Mistrzów

Obyczaje i historia mińskich Żydów

Wyprawka szkolna


Wyprawka szkolna 2016

Uchwała Nr 82/2016 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2016 r.  oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2016 r.  w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych  określają szczegółowe warunki udzielania pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników dla uczniów: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,  posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W ramach programu „Wyprawka szkolna” pomoc przysługuje ww. uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży:

 • do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, techników lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym
 • uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z  niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, na zakup materiałów edukacyjnych – dotyczy to uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do klas I–III i VI szkoły podstawowej, III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej  (przysługuje uczniom klas I-III szkoły podstawowej jedynie w przypadku gdy ci uczniowie nie korzystają z podręcznika, który zapewnia minister edukacji).

W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 770 zł.

Składanie wniosków – terminy i wymagania

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przyznaje się na wniosek rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia lub  na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Wniosek składa się w  szkole, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2016/2017.

Do wniosku o udzielenie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki ustalił do 9 września 2016 r.

 

Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu:

a) w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych, jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka) rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych. Jeżeli składane jest oświadczenie, należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2016 r. - "Wyprawka szkolna”.

 b) w przypadku zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych  dla grupy uczniów koszty zakupu zwracane są rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego w szczególności: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby dokonującej zakupu (np. przedstawiciela rady rodziców). Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu (np. rada rodziców), na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki lub materiały edukacyjne.

Czasowe zamknięcie odcinka ul. Konstytucji 3 Maja

Miasto Mińsk Mazowiecki informuje, że przystępuje do budowy kanalizacji deszczowej w ulicy Konstytucji 3 Maja.

 W związku z powyższym wyłączony zostanie z ruchu odcinek ulicy Konstytucji 3 Maja od skrzyżowania z ulicą Kazikowskiego do skrzyżowania z ulicami Piłsudskiego i Mireckiego.

Roboty budowlane realizowane będą od dnia 30.08.2016 r. do dnia 31.10.2016 r.

W  czasie prowadzenia robót budowlanych obowiązywały będą objazdy zgodnie z organizacją ruchu na czas budowy  zatwierdzoną przez Starostę Mińskiego.

Za utrudnienia przepraszamy.

Poniżej załączamy mapkę z trasą objazdu.

Utrudnienia w ruchu drogowym na ul. Kościelnej

W okresie od sierpnia do końca października 2016 r. będzie prowadzona przebudowa ulicy Kościelnej. W związku z czym należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym.

W załączeniu przedstawiamy planowane schematy organizacji ruchu na czas prowadzonych prac w pierwszym etapie. Prace prowadzone są przez Zarząd Dróg Powiatowych w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 219, tel. 25 758 28 91

Jarmark Folkowy w Wilkowyjach

Gminne Centrum Kultury w Mrozach zaprasza 15 sierpnia do Jeruzala na Jarmark Folkowy w serialowych Wilkowyjach. W programie jarmarku m.in. recital Piotra Pręgowskiego - gwiazdy serialu Ranczo oraz Sławomira - gwiazdy Rock Polo.

Bajka o Skrzatach

Czy skrzaty istnieją? Co za pytanie! Oczywiście, że istnieją! Podobnie jak św. Mikołaj, wróżki czy Batman.  A gdzie je można spotkać? Wczoraj, niespodziewanie,  dwa skrzaty  buszowały w Oddziale dla Dzieci za jednym z regałów. Potem niepostrzeżenie zniknęły, ale zostawiły karteczkę: do zobaczenia w sierpniu! Zapraszamy 24 sierpnia do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Piknik kulturalno-sportowy promujący Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki


W sobotę, 30 lipca br., na tarasie Miejskiego Domu Kultury, w ramach trwających prac nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki, został zorganizowany piknik kulturalno-sportowy, którego celem było rozpowszechnienie informacji o zrealizowanych i planowanych działaniach oraz wymiana poglądów z osobami zainteresowanymi tematyką rewitalizacji.

Wydarzenie miało charakter mikro-festynu sąsiedzkiego i zostało zorganizowane na obszarze rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki, gdyż m.in. na terenie parku będzie realizowanych szereg przedsięwzięć przyczyniających się do realizacji celów wynikających z obowiązującej Ustawy o rewitalizacji. Poza atrakcjami przygotowanymi przez animatorów, na stoisku Miasta wyłożone zostały materiały informacyjne dla wszystkich zainteresowanych. Miński Klub Biegacza DREPTAK przygotował tor przeszkód, który wymagał nie tylko zachowania spokoju, ale i dobrej kondycji fizycznej. Po wielu aktywnościach i zabawach był również czas na posiłek, podczas którego była możliwość zadawania pytań i konsultowania pomysłów na działania, jakie można umieścić w opracowywanym dokumencie. Mimo niesprzyjającej aury, wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, a tematyka dla wielu okazała się zupełnie nowa, chociaż, jak sami przyznali - dająca wiele możliwości naszemu miastu.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Miejski Dom Kultury, Miński Klub Biegacza DREPTAK oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Drugi piknik odbędzie się 19 sierpnia 2016 r. w godz. 16.30-19.30 na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 250/81. Na stoisku Miasta ponownie znajdą się materiały promocyjne, ponadto będzie możliwość zgłoszenia przedsięwzięć rewitalizacyjnych do Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki.

Dostępne będą dokumenty związane z prowadzonym obecnie naborem na członków Komitetu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki.
 

 

 • autor: J.Dutkiewicz

Zgłaszanie propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych

W ramach trwających prac związanych z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025 istnieje możliwość zgłaszania propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne będą stanowiły podstawę do opracowania kompleksowej strategii działania na rzecz wyprowadzenia ze stanu kryzysu i degradacji wyznaczonych obszarów miasta. Obszar rewitalizacji w Mińsku Mazowieckim wyznaczony został na podstawie szczegółowej diagnozy miasta i ostatecznie przyjęty Uchwałą Nr XVII.185.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki (ogłosz. w Dz. Urz. Woj. Maz. z 07.07.2016r., poz. 6099). Zgłaszane w formularzu przedsięwzięcia powinny odnosić do obszaru rewitalizacji wskazanego w ww. Uchwale lub do obszarów położonych poza obszarem rewitalizacji, jeżeli wynika to z ich specyfiki.

Wypełniony formularz należy złożyć w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1,  pok. 105 (I piętro) oraz przesłać w formie edytowalnej na adres: rewitalizacja@umminskmaz.pl. Formularze można składać do dnia 20 sierpnia 2016 r. (w przypadku korzystania z usług pocztowych decyduje data nadania). Wszystkie pytania można przesyłać na wskazany powyżej adres e-mail. Zgłoszone przedsięwzięcia zostaną zweryfikowane pod kątem zgodności z celami programu i możliwości ich wpływu na eliminację lub ograniczenie negatywnych zjawisk zdiagnozowanych na obszarze rewitalizacji, a także pod kątem możliwości ich realizacji.

Nabór na członków Komitetu Rewitalizacji

Do 2 września br. można składać dokumenty w ramach trwającego naboru na członków Komitetu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki. Szczegóły dotyczące prowadzonego naboru znajdują się na stronie internetowej miasta www.minsk-maz.pl. Ponadto Ogłoszenie Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki o rozpoczęciu naboru na członków Komitetu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki jest dostępne w BIP:

http://www.bip.minsk-maz.pl/index.php?type%3D4%26name%3Dbt29%26func%3Dselectsite%26value%255B0%255D%3D4682

Zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki określa Uchwała NR XVII.186.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2016 r., która jest dostępna:

http://www.bip.minsk-az.pl/bip/205_umminskmazowiecki/fckeditor/file/uchwaly/2016/
/Nr%20XVII.186.2016%20Komitet%20Rewitalizacji.pdf

 

Mecz IV ligi piłki nożnej MSK Mazovia - KS Łomianki

Zapraszamy na mecz IV ligi piłki noznej MKS Mazovia - KS Łomianki - 13 sierpnia 2016 roku, godz. 17.00, stadion miejski przy ul. Sportowej 1.

ASW wakacyjnie

Nowi Mistrzowie Europy w Akademii Sztuk Walki

Na kongresie Unified International Taekwon-do Federation w ubiegłym roku właśnie Polskie Zrzeszenie Taekwon-do, którego prezesem jest Mistrz Wojciech Dolny zostało jednogłośnie wybrane na organizatora tegorocznych Mistrzostw Europy UITF, które odbyły się 2-3 lipca w Strzegomiu. Dzień wcześniej odbyło się seminarium z Grand Master Hwang Kwang Sung (K-9-1 nr 1 koreańskiego certyfikatu na IX dan wydanego przez Generała Choi Hong Hi-twórcę Taekwon-do ITF). W seminarium uczestniczyli: sekretarz generalny UITF - Jade Hwang-Munroe, a także mistrzowie: Grand Master Roy Oldham – Anglia, Master Enison Liauw- Niemcy, Master  Gary Bradshaw – Anglia, Master  Malcolm Jones – Anglia, Master  Richard Aciello – Anglia, Master  Bhupinder Sahota – Anglia, Master  Cindy Moss - Anglia. Na seminarium nie mogło zabraknąć reprezentacji Akademii Sztuk Walki: Moniki Wtulich II Dan, Przemysława Mazurowskiego I Dan, Katarzyny Mazurowskiej 2 Cup, gościnnie Igora Koczyrkiewicza 1 Cup oraz trenera Dawida Matwieja VI Dan. Na seminarium przybyli także uczestnicy z Czech, Norwegii, Anglii, Chorwacji, Niemiec, Polski. President UNIFIED International Taekwon-do Federation Grand Master Hwang Kwang Sung K-9-1 w swoim seminarium zwrócił uwagę na wykonanie układów oraz na poszczególne ich techniki.  

2 lipca i rozpoczęły się I Otwarte Mistrzostwa Europy UITF. Ceremonii otwarcia turnieju dokonał Grand Master Hwang.

W pierwszym dniu zawodów startowali zawodnicy posiadający stopnie mistrzowskie. Naszą gminę i powiat wspaniale reprezentowała Monika Wtulich II Dan zdobywając podwójny tytuł Mistrzyni Europy: I miejsce w walkach kobiet w kategorii senior do 63kg i I miejsce w technikach specjalnych oraz 3 miejsce w układach tradycyjnych Taekwon-do.

3 lipca odbył się turniej dla kolorowych pasów i tu podopieczni trenera Dawid Matwieja nie zawiedli dokładając do worka z medalami dodatkowo 13 krążków i tak: Aleksandra Piotrkowicz wywalczyła I lokatę w softach (walka na piankowe miecze) i III miejsce w walkach semmi contakt. Najmłodsza reprezentantka ASW 7-letnia Kornelia Naumiuk zdobyła złoto w układach i technikach specjalnych, a także srebro w walkach na softy. Roksana Naumiuk w technikach specjalnych wyskakała złoto, a w walkach semmi contakt przypadło jej srebro. Katarzyna Mazurowska zdobyła podwójne Mistrzostwo Europy w walkach i w technikach specjalnych. Jakub Brodzik w walkach light contakt uzyskał 3 lokatę. Armik Badalyan zakończył turniej na 1 miejscu w walkach light contakt. Dobrze zaprezentowała się także Kamila Chachlińska, jednak tym razem zakończyła mistrzostwa bez medalu, ale za to zdobywając cenne doświadczenie, którego mogą jej pozazdrościć koledzy i koleżanki z klubu.

Każda konkurencja turnieju była swego rodzaju sprawdzianem. Nie było łatwo! Czy to układy, czy walki, czy techniki specjalne, czy tez testy siły. Aby być najlepszym zawodnicy musieli nieźle się napocić na sali treningowej, by po wielu miesiącach mozolnej ciężkiej pracy nad sobą,  osiągnąć najwyższe laury. Czego im gratulujemy. Taekwon!!!
 

Każda konkurencja turnieju była swego rodzaju sprawdzianem. Nie było łatwo! Czy to układy, czy walki, czy techniki specjalne, czy też testy siły. Zawodnicy musieli być przygotowani, aby się wykazać. Aby być najlepszym zawodnicy musieli nieźle się napocić na salach treningowych, by po wielu miesiącach mozolnej ciężkiej pracy nad sobą,  osiągnąć najwyższe laury.

Obozy letnie

Po intensywnym sezonie sportowym Akademia Sztuk Walki wyjechała na zasłużony odpoczynek.

Od 9 do 16 lipca grupa dzieci i młodzieży wypoczywała na 15 obozie sportowym w Gdyni. Codzienne poranne bieganie, trening techniczny i trening siłowy pozwoliły wyrobić bardzo dobrą kondycję. Dzięki dofinansowaniu Gminy Dębe Wielkie zwiedziliśmy gdańskie zoo, a w Gdyni obejrzeliśmy O.R.P. „Błyskawicę”.

Natomiast 16 obóz ASW był przełomowy, gdyż po raz pierwszy wybraliśmy się za granicę. W dniach 23 lipca – 2 sierpnia  przebywaliśmy na Słowacji w miejscowości Rajeckie Teplice - Kunerad, gdzie oglądaliśmy przede wszystkim przepiękne krajobrazy górskie - Janosikową Dolinę, ruiny zamków. Prawie codziennie jeździliśmy na basen, a popołudniami graliśmy w gry i zabawy integracyjne.

Jak zawsze każdy obóz wzbogaciły atrakcje typu: chrzest, śluby obozowe, dyskoteki, ognisko/grill, skecze. Wyjątkowo obeszło się bez treningu nocnego.

Tegoroczne wakacje z ASW zgromadziły 122 osoby. Cieszymy się, że tak liczna ekipa dopisuje co roku.  Dziękujemy kadrze w składzie: Dawid Matwiej, Ewa Sobieraj, Małgorzata Matwiej, Monika Wtulich, Rafał Wtulich, Adam Nowak, Mateusz Gajewski, Mateusz Laskus.

Pozdrawiamy i zapraszamy na treningi!

oprac. na podst. mat. Akademii Sztuk Walki

Relacja z wernisażu wystawy "150-lecie budowy kolei żelaznej Warszawa - Terespol"

Z okazji 595-lecia lokacji naszego miasta Muzeum Ziemi Mińskiej prezentuje cykl wystaw jubileuszowych. Do tej pory mogli Państwo oglądać dzieła sztuki (rzeźba w brązie, malarstwo) ze zbiorów mińskich mecenasów kultury Marzeny i Pawła Wąsowskich, malarstwo (akwarela) Marka Chabrowskiego w 40-lecie jego twórczej pracy oraz wystawę prac Franciszka Starowieyskiego należących do tzw. kolekcji paryskiej A. i N. Avila.

Obecnie zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy pt. „150-lecie budowy kolei żelaznej Warszawa-Terespol 1866-2016”. W trzech salach wystawowych prezentowane są eksponaty materialne oraz zdjęcia ukazujące budowę trasy kolejowej oraz jej funkcjonowanie na przełomie XIX/XX w. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Siedlcach ze zbiorów Jerzego Garbaczewskiego, Klubu Miłośników Historii i Fortyfikacji w Terespolu, Sławomira Kordaczuka, Adama Krzeskiego, Danuty Michalec, Bogusława Mitury, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Tomasza Nasiłowskiego, Bernarda Nowakowskiego, Artura Soszyńskiego, Szkoły Podstawowej w Białkach, Zbigniewa Todorskiego, Andrzeja Wróbla i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Podczas wernisażu miał miejsce odczyt i pokaz multimedialny kolekcjonera Artura Soszyńskiego, który w barwny sposób przedstawił postacie: Leopolda Kronenberga, Jana Gotliba Blocha i namiestnika Fiodora Berga, które zdecydowały o budowie „naszej” kolei (trzeciej w kolejności w Królestwie Polskim po Kolei Wiedeńskiej i Petersburskiej). Każdy uczestnik wernisażu otrzymał „słodkiego kolejowego lizaka”. Wystawę można oglądać do 18 września (zapracowanych mińszczan zapraszamy na finisaż w dniu 15 września na godzinę 19.00)

Równolegle z tą wystawą Muzeum Ziemi Mińskiej w porozumieniu z Biblioteką Główną Województwa Mazowieckiego (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy) prezentuje wystawę plenerową (Stary Rynek), która przedstawia zdjęcia z albumu fotograficznego Tadeusza Chrzanowskiego, budowniczego i dyrektora kolei Warszawsko-Terespolskiej. Wystawę można oglądać do końca września.

           

Autostopem do Maroka

7 sierpnia Florian Pyszel i Łukasz Krupa rozpoczęli podróż autostopem do Maroka. Celem wyprawy, objętej patronatem burmistrza Marcina Jakubowskiego, jest zdobycie najwyższego szczytu gór Atlas – Jebel Toubkal (4167m).    

Wyprawę na bieżąco można śledzić na profilach:

https://www.facebook.com/biegnacprzezswiat/?pnref=story

https://www.facebook.com/florek.pyszel?fref=ts

https://www.facebook.com/bielusi?pnref=story

 

 

List intencyjny Burmistrza Miasta

Piknik Kulturalno-Sportowy

kiedy: 19.08.2016 r. (piątek) 16.30 - 19.30

gdzie: Przedszkole Miejskie nr 6

Orientiada

Szczegóły na plakacie.

Dożynki gminno-parafialne w Latowiczu

Szczegóły na plakacie.

Maraton Fitness z Ewą Chodakowską

4 września (niedziela) od godz.12.00 zapraszamy na stadion MOSiR przy ul. Sportowej, gdzie odbędzie się Piknik Sportowy kończący wakacje. W ramach Pikniku m.in. Plenerowy Maraton Fitness z Ewą Chodakowską i ciekawe nagrody do zdobycia.

Rewitalizacja - ANKIETA

W związku z przystąpieniem do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Mińsk Mazowiecki zwracamy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety mającej na celu poznanie Państwa opinii na temat działań, które pomogłyby pokonać sytuację kryzysową, w jakiej znalazł się obszar rewitalizacji oraz jego mieszkańcy.

Ankieta ma charakter anonimowy. Ankietę powinien wypełnić główny członek gospodarstwa domowego, pytając o opinie pozostałych domowników, również osoby starsze, dzieci i młodzież.  Wypełnione ankiety można złożyć do 19 sierpnia br. pod jeden ze wskazanych w ankiecie adresów lub przesłać skan/zdjęcie ankiety na adres mailowy: rewitalizacja@umminskmaz.pl

8. Letni Festiwal Orkiestr Dętych

"Jest w orkiestrach dętych jakaś siła..."

To już 8. Letni Festiwal Orkiestr Dętych w naszym mieście. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie 28 sierpnia (niedziela) od godz. 16:30 na dziedziniec Miejskiego Domu Kultury.

Po przemarszach paradnych ulicami miasta od godziny 16:30 (Topolową, Chełmońskiego, Tuwima, Piłsudskiego, Bulwarną) wystąpią:
 – Dziewczęca Orkiestra Dęta z Rzeszowa – opiekunowie: Ewa Krupa, Ewelina Dubaj, Konrad Pasch
– Miejska Orkiestra MODREATO z Warki – kapelmistrz Artur Gębski
– Orkiestra Wojskowa z Siedlec – kapelmistrz kpt. Dariusz Kaczmarski
– Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki – kapelmistrz mjr Marcin Ślązak

Pomiędzy koncertami zatańczy zespół „Mada Dance” z Ciechanowa pod kierunkiem instruktor Magdaleny Łobacz.

Wielki finał to wspólne wykonanie kilku utworów przez wszystkie orkiestry (około 200 muzyków). Imprezę poprowadzi znany z radia i telewizji Pan Andrzej Krusiewicz, zaś opiekę artystyczną sprawuje mjr Marcin Ślązak.

Organizatorem Festiwalu jest Mińskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Miejskim Domem Kultury, przy udziale środków z budżetu miasta Mińsk Mazowiecki.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz miasta Marcin Jakubowski.

 

INFORMACJA - ul. Wyszyńskiego

Stosownie do art.35 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2015 r.,  poz.1774 z późn.zm.) – niniejszym informuję, że    w dniu 4 sierpnia 2016 r. ustaliłem, a w dniu 11 sierpnia 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego nieruchomość stanowiącą własność Miasta Mińsk Mazowiecki, składającą się z działek gruntu Nr 3528/3  i Nr 3528/4 o łącznej powierzchni 4456 m2 oraz pawilonu handlowego typu PSP-1300,  przeznaczoną do oddania w dzierżawę na okres 8 lat.

Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazo- wiecki  przy  ul. Konstytucji 3 Maja 1  na okres  od dnia 11 sierpnia 2016 r.  do  31 sier-pnia 2016 r.


Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

 

INFORMACJA - ul. Błonie


Informuję, iż w dniu 4 sierpnia 2016 r. ustaliłem, a w dniu11  sierpnia  2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący nieruchomość lokalową położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Błonie 2  (lokal nr 2)  przeznaczoną  do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz dotychczasowego najemcy lokalu.

Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 11 sierpnia 2016 r.  do dnia  31 sierpnia 2016 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

 

Ogłoszenie Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki

OGŁOSZENIE
BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI
o  przystąpieniu do sporządzenia

miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
środkowo-wschodniej części miasta Mińsk Mazowiecki

    

 

Na podstawie  art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r.  o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r., poz. 778 ze zm.), art. 39 ust. 1 i art. 40 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 ze zm.) - zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miasta Mińsk Mazowiecki uchwały Nr XVII.180.2016 z dnia 27 czerwca 2016 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego środkowo-wschodniej części miasta Mińsk Mazowiecki, obejmującego obszar o łącznej powierzchni ok. 150 ha, w granicach jak na zamieszczonym poniżej rysunku.

Zainteresowani mogą składać wnioski w formie pisemnej, ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta

Mińsk Mazowiecki lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres umminsk@se.onet.pl, kierując je do Burmistrza  Miasta  Mińsk  Mazowiecki na  adres:  Mińsk  Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1, w terminie do dnia 26 września 2016 r. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki.

 

Burmistrz Miasta
Marcin Jakubowski

 

Narodowe Czytanie "Quo vadis"

„Aż raz o świcie zobaczyłem ją myjącą się w ogrodowej fontannie. I przysięgam ci na tę pianę, z której powstała Afrodyta, że promienie zorzy przechodziły na wylot przez jej ciało. Myślałem, że gdy słońce zejdzie, ona rozpłynie się w świetle, jak rozpływa się jutrzenka” – tymi słowami Winicjusz opisał ukochaną Ligię.

A już wkrótce, dzięki piątej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, miłość bohaterów powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, na nowo zaistnieje w świadomości czytelników. Już 3 września, o godz. 11:00 biblioteka zaprasza na skwer przy Pl. Kilińskiego, aby wspólnie odczytać fragmenty wielkiego dzieła laureata literackiej Nagrody Nobla. Gościem specjalnym będzie Wiktor Zborowski, wspaniały aktor teatralny i filmowy, który wykreował wiele znakomitych postaci  w ekranizacjach dzieł literackich Sienkiewicza.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.
Za udostępnienie strojów dziękujemy firmie MegaStroje.pl

MBP w Minsku Mazowieckim

 

 

Dzień Strażnika Miejskiego

W dniu dzisiejszym, warto odwiedzić siedzibę Straży Miejskiej gdzie, w ramach „Dnia Strażnika Miejskiego” organizujemy „Dzień bez mandatu”. W sytuacjach mało rażących wykroczeń strażnicy nie będą w tym dniu nakładać mandatów karnych, a sprawców będą jedynie pouczać. Jeśli nieprawidłowo zaparkowałeś na terenie miasta, rozliczymy bez kosztów otrzymane wezwanie. Dodatkowo czekać będzie w komendzie słodka niespodzianka.

Festiwal Himilsbacha

Festiwal Himilsbacha na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych nie tylko naszego miasta. Po raz ósmy będzie to festiwal sztuk różnorodnych, jak różnorodne były dziedziny sztuki, którymi zajmował się jego patron. 

I tak 6 września w południe Festiwal zainauguruje spotkanie z artystą Jakubem Erolem oraz otwarcie plenerowej wystawy (na murze parkingu przy ul. Kościuszki) filmowych plakatów jego autorstwa. 

Festiwalowy wieczór ( godz. 19:00 ) rozpocznie premiera książki „Barbara Himilsbach. Dzienniki. Notatki. Listy” i spotkanie z siostrzenicą Barbary Himilsbach Małgorzatą Wiśniewską–Ruszczyk oraz aktorką Igą Cembrzyńską. W tym czasie będzie można także zobaczyć stałą ekspozycję poświęconą Himilsbachom, wzbogaconą zbiorami Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Dla miłośników polskiego filmu rusza Kino Adaptacje, a w nim emisja filmu „W tył zwrot” z r. 1970 - etiudy fabularnej wg opowiadania Jana Himilsbacha „W imieniu prawa” ( godz. 20:30 ).

Dzień drugi, 7 września, to warsztaty filmowe (część teoretyczna) dla młodzieży szkolnej (10:00 – 14:00) oraz otwarte (15:00 – 19:00) prowadzone przez Ognisko Teatralne u Machulskich. Uczestnicy dowiedzą się co to jest film, czy kino może zmienić świat oraz skąd brać pomysły na filmy. Prowadzący wyjaśni czym się różni dobry film od złego oraz co potrzeba, żeby zrobić dobry film. Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy usłyszą o najczęstszych błędach popełnianych przez młodych filmowców oraz ustalą skład ekipy filmowej. O godz. 10:40 warsztaty animacji dla młodzieży poprowadzi Deep Vision.
Wieczorem (godz. 20:00) w cyklu Kino Adaptacje – emisja spektaklu telewizyjnego „Orzeł na dachu” z r. 1971 wg opowiadania Himilsbacha, a od godz. 21:00 zapraszamy na nocny happening na miejskich przystankach, czyli zapytaj Janka czy autobus odjechał. (przystanek Kultura przy ul. Kazikowskiego). Będzie można zobaczyć także prace uczestników warsztatów animacji. 

Trzeci dzień, 8 września, to część praktyczna warsztatów filmowych dla młodzieży szkolnej (10:00 – 14:00) oraz otwartych (15:00 – 19:00) prowadzonych przez Ognisko Teatralne u Machulskich. W oparciu o zdobytą dzień wcześniej wiedzę teoretyczną młodzi filmowcy pod okiem instruktora rozpoczną ćwiczenia. Na dostępnych uczestnikom na co dzień urządzeniach, czyli telefonach i amatorskich kamerach będą mogli nakręcić filmy. O godz. 20:00 w cyklu Kino Adaptacje – film „Nasza ulica” z r. 2004 wg opowiadania Himilsbacha.

9 września o godz. 20:00 w kinie plenerowym odbędzie się emisja filmu z r. 1972 „Dziewczyny do wzięcia”. Po 44 latach od powstania filmu spotkamy się przy kremie sułtańskim z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, które powspominają z nami Janka i jego role.

Dzień finałowy Festiwalu – 10 września – to wręczenie nagrody w festiwalowym konkursie Monidło na najpopularniejszego aktora niezawodowego oraz wieczór przy muzyce zaproszonych gwiazd. W tym roku wystąpią: LemON, Pablopavo i Ludziki oraz zespół Drugs & Drive i Przyjaciele z projektemHimilsBUCH HimilsBACH czyli muzyczna mieszanka poezji pana Janka. To zupełnie oryginalny i nowatorski projekt tworzony przez grupę mińskich muzyków, którzy na co dzień grają w różnych zespołach i składach. Teraz połączyli siły aby stworzyć muzykę do tekstów Jana Himilsbacha, które zostaną także wydane na płycie CD. 

Oczekiwanie na występy Gości umili mała gastronomia foodtrackowa. W festiwalowej fotobudce każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie – monidło z patronem festiwalu. Kto nie zdąży podczas 4 poprzednich dni pobrać dzwonków na telefon (Kapela ze Wsi Warszawa, Jerzy Petersburski Jr i Marcin Nierubiec) będzie mógł to zrobić podczas finału w specjalnie przygotowanych punktach. Do kupienia będzie także audiobook „Jan Himilsbach sześć opowiadań” (Ewa Szykulska i Krzysztof Tyniec użyczyli swoich głosów). 
Dodatkową atrakcją finału będzie pokaz multimedialny – mapping 3D na fasadzie Miejskiego Domu Kultury. 


Na regenerację sił po tak bogatym dniu zapraszamy do Sanatorium... na pofestiwalowy after, który tym razem zapowiada się naprawdę smacznie.Soul Service to pięciu płytowych szperaczy, których łączy muzyczna pasja, a razem działają już od 10-ciu lat. Muzyka funk i soul, brudne brzmienia lat 60/70, mocne, niepokojące rytmy, psychodeliczne gitary i jazzowe dęciaki oraz miłość do winylowej płyty to zarówno hobby, jak i sposób życia członków grupy. Są oni autorami siedmiu albumów-kompilacji (LP/CD) z polską muzyką lat 60/70, m.in. serii płytowej "Polish Funk"; przez lata prowadzili muzyczna audycję w Radiu Roxy, a ze swoimi setami didżejskimi zwiedzili kluby i festiwale w kilkunastu krajach. Zagrają: Ojciec Karol i Misty
wstęp: 10 zł 

Autorem grafiki festiwalowej jest Wiesław Wałkuski.

http://festiwalhimilsbacha.pl/

https://www.facebook.com/festiwalhimilsbacha/

Uzupełniające przyjęcia dzieci 3 i 4-letnich do Przedszkola Miejskiego Nr 5

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 5 „Tęczowa Dolina” w Mińsku Mazowieckim ul. Konstytucji 3 Maja 11 w terminie 1 – 7 września 2016 r. będzie przyjmował wnioski w sprawie uzupełniającego przyjęcia dzieci 3 i 4-letnich do Przedszkola Miejskiego Nr 5.

Szczegółowe informacje i druk wniosku – w siedzibie Przedszkola Miejskiego Nr 5 (od 26 sierpnia 2016r.).

Burmistrz Miasta
/-/ Marcin Jakubowski
 

74. rocznica likwidacji getta w Mińsku Mazowieckim

W niedzielę, 21 sierpnia, na mińskim cmentarzu żydowskim upamiętniono 74. rocznicę likwidacji getta w Mińsku Mazowieckim. Po krótkim wprowadzeniu przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Damiana Sitkiewicza głos zabrał burmistrz Marcin Jakubowski, który powiedział - Zebraliśmy się w tym miejscu, aby upamiętnić najtragiczniejszy dzień w historii naszego miasta. Dzień, który pochłonął życie wielu mieszkańców. Dzień, który zapisał się w naszej historii w bardzo tragiczny sposób. Musimy o nim pamięta.

Bo więcej słów w obliczu takiego dramatu nie potrzeba. Tragedia i zachowanie w pamięci – słowa klucze, które zostają w nas coraz głębiej rok po roku, rocznica po rocznicy.

Jan Jagielski – przedstawiciel Żydowskiego Instytutu Historycznego, przybliżył zebranym dzieje społeczności żydowskiej żyjącej niegdyś w naszym mieście. Wzruszającym był fakt, że na cmentarzu pojawili się synowie mińskiego Żyda, który jako jedyny z rodziny, będąc maleńkim dzieckiem, przeżył wojnę i wyjechał do Rosji. Kilka słów do zebranych wygłosił jeden z braci - Aaron Losz.

Nieodzownym elementem obchodów są wspólnie odmówione modlitwy. W niedzielę, za sprawą rabina Mosze Blooma, zabrzmiał wśród nas po hebrajsku jeden z Psalmów. Zaś z udziałem księży Wojciecha Lemańskiego i Eugeniusza Lewandowskiego odczytano po polsku modlitwy łączące zebranych z pomordowanymi kilkoma tysiącami mieszkańców naszego miasta. Mieszkali po sąsiedzku z naszymi dziadkami, chodzili po tych samych ulicach, po tym samym bruku. Śmiech ich dzieci mieszał się ze śmiechem dzieci naszych dziadków i pradziadków. Do czasu….

Dlatego tak ważna jest pamięć o ludziach, którzy współtworzyli historię naszego miasta, współtworzyli jego tożsamość. Ważna jest pamięć o okrucieństwie, które ludzie zadali ludziom, aby nigdy więcej się nie powtórzyło, o czym na cmentarzu mówili m.in. burmistrz Marcin Jakubowski oraz Aaron Losz.

Dopełnieniem uroczystości było wieczorne spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Sala w Miejskim Domu Kultury była pełna, a pytania padały różne: o koszerność, rozwody, zasady zachowania w synagodze, czy kobiety mogą być rabinami i wiele innych. Spotkanie to odbyło się dzięki Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

 

fot. Leszek Siporski, minskmaz.com (kirkut)

      DM, minskmaz.com (spotkanie w MDK)

 

 • autor: A.Cichoń

Bezpieczna droga do szkoły

Od września, jak co roku, ruszy program „Bezpieczna droga do szkoły”. Realizowany jest przez patrol szkolny w składzie strażnik i policjant oraz przez strażników rejonowych, którzy patrolują rejony placówek oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem dróg dojścia do nich.

Celem programu profilaktycznego jest zwrócenie uwagi na:


- ład i porządek wokół placówek szkolnych (obiekty sportowe, place zabaw itp.),
- bezpieczne dojście dzieci i młodzieży do szkoły,
- osoby zachowujące się podejrzanie (dilerzy, pedofile itp.),
- zwierzęta wałęsające się bez nadzoru (bezpańskie psy itp.),
- zjawiska niepożądane mające charakter  przemocy i agresji (ustawki, bójki itp.),
- stan oświetlenia i stan urządzeń elektrycznych, przeciwpożarowych itp.,
- dzieci do lat siedmiu poruszające się bez opieki osób dorosłych,
- stosowanie się przez osoby dowożące dzieci do szkoły do znaków drogowych,
- grupowanie się uczniów na przerwach i w czasie wolnym od nauki.

 

 • autor: A.Kwiatkowska
 • autor: fot. KPP Mińsk Maz.

MKS Mazovia – BZURA Chodaków

Nowa strona ZUS

Już dziś sprawdź, jak ZUS zmienił się w Internecie. Przez miesiąc możemy korzystać z nowej strony http://beta.zus.pl. Po tym czasie zastąpi ona dotychczasową witrynę.

Udostępnienie nowej strony internetowej ZUS zbiegło się w czasie z 25-leciem Internetu w Polsce. Przypomnijmy wobec tego, że www.zus.pl to jedna z najbardziej popularnych witryn instytucji publicznych w kraju. Miesięcznie odwiedza ją około 900 tys. użytkowników. Strona internetowa ZUS zawiera wiele informacji zamieszczonych aż na 1500 różnego rodzaju podstronach. Poruszanie się po tak rozbudowanej strukturze z czasem stało się dla niektórych klientów ZUS problematyczne.

Strona zus.pl stała się dla niektórych użytkowników przeładowana treściowo. Klienci zgłaszali, że oczekują bardziej przemyślanego ułożenia treści i przez to logicznego „przekilikiwania się” przez portal w jak najmniejszej liczbie kroków – wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Nowa witryna zus.pl, która na razie jest dostępna pod adresem http://beta.zus.pl/, jest bardziej czytelna, intuicyjna i łatwa w obsłudze niż dotychczasowa strona. To, co się rzuca w oczy przeciętnemu internaucie, to uproszczenie nazewnictwa poszczególnych kategorii klientów ZUS. Teraz wszyscy bez problemu będą mogli przyporządkować się do konkretnej grupy. I tak na nowej stronie zus.pl funkcjonują: świadczenia, firmy, pracujący i lekarze. W jednym miejscu klienci Zakładu znajdą wszystkie formularze, pogrupowane na kategorie spraw, takie jak emerytury, renty, zasiłki, formularze dla przedsiębiorców czy pracujących. Strona zawiera czytelną i bogatą ikonografikę, która pomoże odnaleźć się na niej wzrokowcom.

Nowy portal ZUS jest dostosowany do potrzeb użytkowników niedowidzących oraz niesłyszących. Strona powstawała pod czujnym okiem ekspertów ze stowarzyszenia „Integracja” i w zgodzie ze standardami WCAG 2.0. Cały czas trwają prace nad stopniowym upraszczaniem treści na stronie i dostosowywaniem ich do wskazanych standardów. Portal będzie jeszcze udoskonalany i rozbudowywany. W kolejnym etapie, który zakończy się na przełomie tego roku, zostanie udostępniona wersja na urządzenia mobilne, przebudowę przejdzie portal statystyczny oraz zakładka zamówień publicznych, pojawią się też: możliwość automatycznej rejestracji na szkolenia prowadzone przez ZUS oraz wersje obcojęzyczne portalu.

Przez około 30 dni klienci ZUS będą mieli możliwość korzystania z dwóch serwisów ZUS: starego www.zus.pl i nowego pod adresem http://beta.zus.pl/, co pozwoli na zapoznanie się z wszystkimi wprowadzonymi zmianami i umożliwi stopniowe przyzwyczajenie się do nowych rozwiązań. Po tym czasie oficjalną witryną ZUS, z adresem www.zus.pl, zostanie nowa witryna, a adres beta.zus.pl przestanie być dostępny.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Dożynki Diecezjalne Powiatowo Gminne w Kałuszynie

Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Targ Janowy

Konkurs "Barwy Wolontariatu"

Bezpłatne szkolenia zawodowe - Sprzedawca/Kasjer

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób w wieku 18-29 lat, ze wskazanych powiatów województwa mazowieckiego: grodziski, grójecki, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, sochaczewski, warszawski zachodni, wołomiński, wyszkowski, żyrardowski oraz m. ST. Warszawa.

Szkolenie:

Sprzedawca/Kasjer Mińsk Mazowiecki

Wsparcie oferowane w ramach projektu:

 • Bezpłatne szkolenia zawodowe  Sprzedawca/Kasjer
 • Materiały szkoleniowe
 • Wyżywienie w trakcie szkoleń
 • Zwrot kosztów dojazdu dla osób dojeżdżających
 • 3 miesięczny płatny staż (wynagrodzenie 997,40 zł)
 • ​Pośrednictwo pracy 5 godz. 

40 LAT MOSiR

Stypendium szkolne na rok 2016/2017

Po godzinach… ZUS

Nie masz czasu na załatwienie spraw nawet w wydłużonych godzinach pracy urzędów? ZUS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom i zaprasza na swoje sale obsługi aż do godziny 18.00.

- Reagujemy na wskazania naszych klientów, dla których poniedziałkowe wydłużone godziny pracy placówek ZUS są nadal niewystarczające na załatwianie spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Jesteśmy instytucją usługową dla społeczeństwa, dlatego chcemy zapewnić naszym klientom niezbędny komfort czasowy – uzasadnia wprowadzane zmiany w zakresie godzin pracy sal obsługi klienta Kazimierz Sujka, Dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach.

Dotychczas w poniedziałki sale obsługi klienta ZUS były otwarte dłużej niż w każdy inny dzień tygodnia, bo do godziny 17.00. Na prośbę klientów Zakład od 1 września przesuwa czas otwarcia swoich placówek. Teraz ZUS czynny jest w każdy poniedziałek do godziny 18.00.

- Liczymy, że dzięki tej decyzji uda nam się obsłużyć więcej spraw. Cały czas monitorujemy jakość świadczonych usług i analizujemy oczekiwania klientów. Mogą oni dzięki temu spodziewać się wkrótce kolejnych udogodnień – zapewnia Dyrektor.


Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

„Chiny bez makijażu”

Archaiczna dyktatura, a może ekonomiczna potęga? Jakie słowa najtrafniej opisują współczesne Chiny? O najludniejszym Państwie na Ziemi opowie już 7 września, o godz. 18:30 w bibliotece Marcin Jacoby, doktor sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, który w swojej książce „Chiny bez makijażu” w sposób subiektywny, ale z zachowaniem kontekstu historycznego i kulturowego, przedstawił obraz Państwa Środka. „Biblioteka Podróży” zaprasza wszystkich tych, którzy chcą wniknąć głębiej w tradycję i funkcjonowanie Chin.

Mistrzostwa Powiatu w tenisie ziemnym

Kinoteka dla niewidomych

Serdecznie zapraszamy osoby niewidome oraz niedowidzące na koleją edycję Kinoteki dla niewidomych. W dniu 31 sierpnia o godzinie 14.30 odbędzie się pokaz filmu "Róża" z audiodeskrypcją.

Biblioteka wspiera osoby niewidome gromadząc i udostępniając książki mówione. Od listopada 2015 roku dysponujemy także Czytakiem i nagrywanymi regularnie przez Stowarzyszenie Larix książkami mówionymi. Tym razem zapraszamy osoby niewidome i niedowidzące do skorzystania z naszej oferty pokazów filmowych z audiodeskrypcją, które będą odbywały się raz w miesiącu.

Pokazy są bezpłatne. Odbywają się w naszej sali konferencyjnej na poziomie -1. W bibliotece jest winda.

http://mbpmm.pl/

Spotkanie z Marcinem Pałaszem w bibliotece

21 września, o godz. 10:00 gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie Marcin Pałasz, którego kariera pisarka rozpoczęła się niespodziewanie. Pierwszą książkę napisał w jednym egzemplarzu dla swojego chrześniaka Krzysia. Niedługo potem wydawnictwo „Nasza Księgarnia” zakupiło prawa do jej wydania. „Opowieści z Krainy Potworów”  zostały wydane w 2004 r. i od razu przypadły do gustu młodym czytelnikom. Autor jest laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i dwukrotnym zdobywcą wyróżnienia w tym konkursie. 

Technologiczna przerwa w Aquaparku

Utrudnienia w ruchu drogowym na ul. 1 PLM Warszawa

Informujemy, że w dniach od 26.08.16 do 27.08.2016r. spodziewane są utrudnienia na ul. 1 PLM Warszawa przy budynku pod nr 6,  związane z wykonaniem przyłącza kanalizacji deszczowej. W związku z powyższym przewiduje się w miejscu prowadzenia robót zwężenie ulicy do jednego pasa.

Kolarskie Kryterium Uliczne - Memoriał Feliksa Rawskiego

To już ósmy rok z rzędu odkąd do Mińska Mazowieckiego regularnie zjeżdżają krajowi i zagraniczni kolarze szosowi. Kolarskie Kryterium Uliczne - Memoriał Feliksa Rawskiego to doskonale znana i wpisana do ogólnopolskiego kalendarza "Masters PZKOL" kolarska impreza rozgrywana na ulicach naszego miasta. W ocenach fachowców jest to wyścig trudny i wymagający. Po pierwsze charakter trasy faworyzuje sprawnych technicznie kolarzy, którzy umieją radzić sobie z licznymi ciasnymi rondami pokonywanymi na dużej prędkości. Po drugie forma w jakiej rozgrywany jest wyścig, czyli "kryterium uliczne", wymusza na zawodnikach czujną, pełną napięcia i koncentracji agresywną jazdę. Tu liczą się szybkie decyzje i błyskawiczna reakcja na ataki rywali. Trzecim powodem stanowiącym o randze imprezy jest coroczna mocna obsada najszybszych zawodników, co zawsze wyznacza wysoki poziom sportowy. Memoriał Feliksa Rawskiego od 8 lat jest wizytówką mińskiego kolarstwa wyczynowego. Każdego roku okrasą dla rywalizacji są popisy kolarzy Klubu Kolarskiego V-MAX Mińsk Mazowiecki.

W tym roku po raz pierwszy rozegraną zostaną Powiatowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych. Nie zabraknie również konkurencji dla najmłodszych dzieci. Przedszkolaki będą ścigać się na rowerkach biegowych.

Pół dnia kolarskiego święta w naszym mieście to nie tylko rywalizacja i walka na trasie. Podobnie jak w latach poprzednich nie zabraknie innych atrakcji dla publiczności. Będą konkurencje sprawnościowe, testy wydolnościowe oraz widowiskowy konkurs jazdy po 10-metrowej szynie kolejowej. Stałym i lubianym przez mińską publiczność elementem jest "Rowerowa Rekre-Akcja" czyli honorowy przejazd wszystkich rowerzystów ulicami Mińska Mazowieckiego. Będą więc emocje i prawdziwa sportowa walka oraz mnóstwo dobrej zabawy dla wszystkich. 

W sobotę 17 września 2016r, o godzinie 14:00 przed Urzędem Miasta w Mińsku Mazowieckim zaczniemy nasz kolejny rowerowy karnawał !!!

Jak co roku organizatorami imprezy są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Klub Kolarski V-MAX Mińsk Mazowiecki oraz Muzeum Ziemi Mińskiej.

Dodatkowe informacje, program imprezy oraz regulamin wyścigu są dostępne na stronach www.vmaxkolarze.pl, www.mosir.org.pl oraz pod telefonem 604 631 851 (Jacek Tomkiewicz).

Wyniki konsultacji - organizacje pozarządowe

Konferencja prasowa Burmistrza Miasta w związku z podpisaniem umowy na wyposażenie sali koncertowejw MSA

W środę, 31 sierpnia, o godz. 12.00 w patio Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim nastąpi uroczyste podpisanie umowy na wyposażenie sali koncertowej.

Wydarzenie połączone zostanie z konferencją prasową dotyczącą tej inwestycji.

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń to groźna, wysoce zakaźna choroba wirusowa świń i dzików.

Najczęstsze drogi rozprzestrzeniania ASF: bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi, przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz karmienie  zwierząt  odpadkami  kuchennymi  (zlewkami).

Objawy choroby u dzików i świń: 
- zaburzenia w poruszaniu się i problemy  w oddychaniu, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne lecz liczne wybroczyny na  skórze, biegunka, wymioty, pienisty wypływ z nosa i objawy nerwowe (podniecenie, drgawki mięśni i skurcze).

ASF prowadzi do padnięcia zwierząt w okresie 7-10 dni po zakażeniu (100% świń hodowlanych, część dzików może przeżyć zakażenie chorobą, ale pozostają jej nosicielami). Mięso, w którym stwierdzono wirus ASF nie może być spożywane  i  musi  trafić  do  utylizacji! 

W przypadku zauważenia (podejrzenia) objawów choroby należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii (tel. 25 758 50 59) lub Zespół Zarządzania Kryzysowego 
i Spraw Obronnych Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim (tel. 25 759 53 55).

 

Więcej informacji na temat ASF na stronach internetowych: 

1. Powiatowy Lekarz Weterynarii –  www.piwminsk.pl
2. Wojewoda Mazowiecki -  www.mazowieckie.pl

 

Spotkanie konsultacyjne dot. programu rewitalizacji miasta

Informacja Burmistrza Miasta o przetargach

Ogłoszenie Burmistrza Miasta o przetargach

MKS Mazovia – Wisła II Płock

Informacja Burmistrza Miasta

I  N  F  O  R  M  A  C  J  A

Zawiadamiam, że w dniu 25 sierpnia 2016 r. ustaliłem, a w dniu 26 sierpnia 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący działkę gruntu nr 3394/17 o powierzchni 359 m 2 stanowiącą zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00079091/3 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Mleczarskiej, przeznaczoną do sprzedaży na rzecz właścicieli nieruchomości przyległej oznaczonej numerem 3394/15, na poprawę warunków zagospodarowania tej nieruchomości.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 26 sierpnia 2016 r. do dnia 15 września 2016 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Podpisanie umowy na wyposażenie sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim

W środę, 31 sierpnia, została oficjalnie podpisana umowa na wyposażenie sali koncertowej w Miejskiej Szkole Artystycznej. Miasto reprezentował burmistrz Marcin Jakubowski, a wykonawcę, firmę Awaco Sp. z o.o., prezes Wojciech Gardocki. Na miejsce złożenia podpisów dyrektor Wenanty Maciej Domagała wybrał przestronne patio w MSA.
Przewidywany termin zakończenia prac to koniec 2016 roku. Wartość umowy to ok. 6,5 mln zł.

Sala koncertowa została zaprojektowana, aby służyć zarówno Szkole Artystycznej jak i szerokorozumianej społeczności lokalnej.

Wyposażenie akustyczne i technologiczne będzie umożliwiało, oprócz prowadzenia zajęć typowych dla szkoły muzycznej, realizowanie wielu imprez różnego typu, takich jak:
−    solowe i grupowe akustyczne występy uczniów szkoły artystycznej bez wykorzystania nagłośnienia,
−    akustyczne koncerty orkiestry symfonicznej, chóralne bez wykorzystania nagłośnienia,
−    projekcje filmowe z wykorzystaniem nagłośnienia kinowego,
−    imprezy słowno – muzyczne z wykorzystaniem nagłośnienia,
−    koncerty rozrywkowe z wykorzystaniem nagłośnienia,
−    występy teatralne,
−    konferencje, prelekcje, spotkania szkoleniowe,
−    festiwale okręgowe, przeglądy piosenki.

Zrealizowanie w jednej sali imprez o tak odmiennych wymaganiach akustycznych będzie możliwe dzięki zainstalowaniu specjalnych rozwiązań umożliwiających przestrajanie akustyki na potrzeby poszczególnych wydarzeń.

Przykładowo:
- na potrzeby codziennych ćwiczeń uczniów Szkoły Artystycznej ustawiany będzie czas pogłosu typowy dla kameralnych sal koncertowych (RT=1,3 s ),
- na potrzeby seansów filmowych lub koncertów z wykorzystaniem nagłośnienia czas pogłosu będzie skracany (do ok. RT=0,9 s),
- na potrzeby koncertów akustycznych większych składów orkiestrowych będzie możliwość wydłużenia czasu pogłosu nawet do wartości typowych dla małych sal filharmonicznych (RT=1,6 s).

Aby osiągnąć tak wysokie parametry akustyczne oraz duże możliwości funkcjonalne, przeprowadzono szczegółowe projektowanie akustyczne, do którego wykorzystano komputerowy model akustyczny 3D. Na podstawie danych z modelowania komputerowego dobrano precyzyjnie okładziny akustyczne, konstrukcję podłogi estrady, fotele na widowni oraz pozostałe elementy wpływające na finalne parametry akustyczne. Realizacja będzie przebiegać pod stałą kontrolą akustyków, którzy w ramach procedury strojenia akustycznego będą kilkukrotnie wykonywać pomiary akustyczne po kolejnych etapach wyposażania sali, aby mieć pewność, że finalny efekt nie będzie odbiegał od założonego w projekcie.

Sala zostanie wyposażona w cyfrowy system projekcji filmowej zgodny ze standardem DCI, dzięki czemu możliwe będzie organizowanie projekcji filmowych, w tym premierowych. Zgodnie z najnowszymi trendami obiekt będzie mógł wyświetlać filmy również w wersji 3D
w trybie polaryzacyjnym. Dźwięk będzie zgodny ze standardem Dolby Surround 7.1. Sala swoimi parametrami nie będzie odbiegać od możliwości typowych sal kinowych znajdujących się w kompleksach typu multipleks.

System nagłośnienia koncertowego będzie wykorzystywał standardowe współczesne komponenty elektroakustyczne tj. konsoletę cyfrową, cyfrowe przesyłanie sygnałów fonicznych pomiędzy urządzeniami, mikrofony bezprzewodowe z transmisją cyfrową, zestawy głośnikowe typu line array. Dzięki temu wyposażeniu możliwa będzie obsługa dźwiękowa wszystkich koncertów wykonawców jazzowych, rozrywkowych, klasycznych
i wszelakich innych, których występy wymagają zastosowania systemu nagłaśniania.

Podstawowe oświetlenie estradowe sali dobrano w pierwszej kolejności zgodnie z potrzebami występów uczniów szkoły. Dodatkowe oprawy oświetleniowe będą umożliwiały również realizację oświetlenia estradowego podczas koncertów artystów przyjeżdżających na zaproszenie. Wśród zainstalowanych opraw oświetleniowych znajdą się klasyczne konstrukcje typowe dla sal koncertowych i teatralnych, energooszczędne oprawy wykorzystujące technologię LED oraz inteligentne oprawy umożliwiające realizatorowi oświetlenia obsługującemu cyfrową konsoletę oświetleniową, oprócz oczywistej zmiany natężenia światła, m.in. zmianę lokalizacji plamy świetlnej, koloru światła, czy też wyświetlanego wzoru.

Wyposażenie technologiczne sali (m.in. oświetlenie estradowe, ekran kinowy, głośniki koncertowe i zaekranowe, kurtyna, kulisy, dekoracje, …) zostanie podwieszone pod sufitem akustycznym sali przy pomocy sztankietów głośnikowych, oświetleniowych, ekranowego, kurtynowego i dekoracyjnych. Całość systemu mechaniki scenicznej wraz ze spójnym systemem sterowania będzie umożliwiała obsłudze sali pełne przezbrojenie wnętrza z trybu realizacji zajęć szkolnych do trybu koncertowego lub kinowego w ciągu około godziny.

Sumarycznie do zrealizowania systemów technologii widowiskowej w sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim zostanie wykorzystane m.in.:


•    26 km różnego rodzaju kabli,
•    920 m2 ustrojów akustycznych,
•    150 opraw oświetleniowych,
•    94 głośniki,
•    64 mikrofony,
•    dziesiątki wzmacniaczy, procesorów, przetworników, anten, ….
•    314,50 m2 powierzchni sali koncertowej wraz ze sceną,
•    417 foteli na widowni

Dzięki przyjętym rozwiązaniom w zakresie akustyki i technologii estradowej organizowanie popołudniowych/wieczornych koncertów i projekcji dla mieszkańców miasta i okolic nie będzie kolidowało z codziennymi zajęciami szkoły. Co najważniejsze, parametry akustyczne sali oraz jej wyposażenie technologiczne będą pozwalały na zrealizowanie całkowicie różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, które z uwagi na odmienne wymagania i potrzeby zazwyczaj są realizowane w różnych budynkach.

W sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim zostanie uzyskana rzeczywista wielofunkcyjność w pełnym tego słowa znaczeniu. Finalnie Mińsk Mazowiecki dzięki tej realizacji uzyska salę wielofunkcyjną umożliwiającą realizację imprez oraz edukacji muzycznej na poziomie dobrych sal widowiskowych istniejących w polskich miastach powiatowych i wojewódzkich.


[Tekst opracowany na podstawie materiałów  dr. Piotra Kozłowskiego]

 

Zadanie pn. Wyposażenie sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej I st. im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wartość dofinansowania: 192 000 zł.

"Czystym powietrzem oddychajmy, śmieci nie spalajmy"

Przebudowa ul. Kościelnej - utrudnienia w ruchu

Do końca października 2016 r. będzie prowadzony kolejny etap przebudowy ulicy Kościelnej. W związku z czym należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym.

W załączeniu przedstawiamy planowane schemat organizacji ruchu na czas prowadzonych prac w III etapie. Prace prowadzone są przez Zarząd Dróg Powiatowych w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 219, tel. 25 758 28 91.

Za utrudnienia przepraszamy.

Klubik Małych Miłośników Książek

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zaprasza najmłodsze dzieci na wtorkowe spotkania z książką w ramach KLUBIKU MAŁYCH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK "DAWNO, DAWNO TEMU..."
Będziemy razem czytać, malować i bawić się.
Zapraszamy dzieci w wieku 1,5+, które nie uczęszczają do przedszkola. We wszystkich zajęciach dzieci uczestniczą wraz z opiekunem.

Do zobaczenia!

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 24444