Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 3 lipca 2020

Imieniny:

Anatoli, Jacka, Tomasza

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

„Umiem Pływać” ruszy w październiku

Jesienna edycja projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” ruszy w październiku.

W związku z dużym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci projektem powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” Miasto przystąpiło do realizacji kolejnej edycji tego przedsięwzięcia. Projekt skierowany do dzieci z klas II i III szkół podstawowych realizowany będzie w podziale na sześć piętnastoosobowych grup.

W związku z trwającą przerwą technologiczną na mińskim Aquaparku zajęcia rozpoczną się w październiku, a zakończą w grudniu. Rekrutację rozpoczniemy w drugiej połowie września 2016 roku.

Dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin lekcyjnych nauki pływania. Główne cele programu to: nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy, efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie), edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania
z akwenów.

O zakwalifikowaniu uczestników decyduje kolejność zgłoszeń, dzieci które brały już udział w projekcie nie mogą brać udziału w jego kolejnej edycji. Aby zapisać dziecko na zajęcia należy złożyć wypełnione „Oświadczenie opiekuna prawnego uczestnika bezpłatnych zajęć nauki pływania realizowanych w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, p. 203 (II piętro). Formularz wraz z harmonogramem będzie dostępny na stronie internetowej miasta (w drugiej połowie września), ponadto zostanie rozesłany do szkół.

BURMISTRZ MIASTA

/-/ Marcin Jakubowski

Spotkanie z Iloną Łepkowską

Zapraszamy na spotkanie z Iloną Łepkowską – znaną i cenioną polską scenarzystka filmową, autorką scenariuszy telewizyjnych i pisarką. Bibliotekę odwiedzi w ramach promocji swojej książki „Pani mnie z kimś pomyliła”. Świat show -  biznesu jest różnorodny, pełen skrajności, a jego kulisy są Ilonie Łepkowskiej dobrze znane. Informacje i przemyślenia na ten temat znajdziemy w książce, a już niebawem 21 września 2016 r., o godz. 18:30 autorka sama nam o nich opowie. 


 

V-MAX dominujący na "Super Prestige" w Żyrardowie

W ostatnią niedzielę w Żyrardowie miał miejsce finał ogólnopolskiego cyklu wyścigów szosowych "Super Prestige". Już wcześniej było wiadomo, że miński Klub Kolarski V-MAX odegra w tej wielkiej imprezie znaczącą rolę. Nikt jednak nie przypuszczał, że zawodnicy V-MAXu zdominują całe zawody. Podczas uroczystej ceremonii dekoracji zwycięzców kolarze w charakterystycznych limonkowych koszulkach wielokrotnie stawali na podium - najczęściej tym najwyższym. Mateusz Mikulski, Maksymilian Błoński, Emil Kościesza, Jakub Soszka i Zbyszek Potylicki od wiosny zbierali cenne punkty, wygrywając poszczególne edycje, a wielki finał w Żyrardowie był ukoronowaniem wspaniałego roku 2016.

Do końca sezonu zostało jeszcze kilka wyścigów, w tym Puchar Polski Juniorów w Siedlcach oraz Memoriał Feliksa Rawskiego w Mińsku Mazowieckim. Nikt nie ma wątpliwości, że w aktualnej formie kolarze trenera Jacka Tomkiewicz kolejny raz będą próbowali sięgnąć po najważniejsze trofea. Tradycyjnie życzymy "połamania kół"!

Jacek Tomkiewicz

„Quo vadis”? Do biblioteki!

Jak co roku, biblioteka włączyła się w „Narodowe Czytanie”, ogólnopolską akcję pod patronatem pary prezydenckiej, udowadniając, że wspólna lektura nie tylko jest przyjemna, ale też łączy pokolenia. 3 września, na skwerze przy Pl. Kilińskiego mińszczanie czytali „Quo vadis”. Biblioteka zadbała także o odpowiednią oprawę wydarzenia, tak aby stworzyć klimat niczym w sienkiewiczowskiej powieści.

Dlatego, tuż obok sceny swoje miejsce miała panorama koloseum, stanowiąca tło do pamiątkowych zdjęć, po skwerze spacerowali pretorianie, a pod koniec imprezy rozdawane były owoce, jako nawiązanie do rzymskiej uczty. Punktualnie o 11:00 pierwszy fragment dzieła noblisty odczytała Dyrektor MBP w Mińsku Mazowieckim Elżbieta Sieradzińska. Następnie na scenę wkroczyły przedstawicielki Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a po nich dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum Miejskiego Nr 2 im. Jana Pawła II, burmistrz miasta Marcin Jakubowski, uczniowie z GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej, radni miasta Robert Gałązka i Kazimierz Markowski, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Stanisławowskiej, Arkadiusz Łukasiak z synem Mateuszem, uczniowie Gimnazjum Salezjańskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, „Mechanika”, Alicja Nowicka ze szkoły w Jakubowie, a nawet mama z dwiema córkami z Ładzynia. Czytających nie brakowało… Jednak największe wrażenie na publiczności wywarła przejmująca interpretacja fragmentu „Quo vadis” w wykonaniu naszego specjalnego gościa, znakomitego aktora Wiktora Zborowskiego. Jego niski i charakterystyczny głos oczarował zgromadzonych, którzy nagrodzili czytającego gromkimi brawami. Już dziś zastanawiamy się, jaka polska książka umili nam wspólne czytanie w przyszłym roku? 

MBP

Przesiądź się na autobusa - spotkanie w ramach konsultacji społecznych

Otwarcie nowej drogi przy Przedszkolu Miejskim nr 6

We wtorek, 6 września, dokonano oficjalnego „przecięcia wstęgi” będącego symbolicznym przekazaniem w użytkowanie nowej drogi dojazdowej do Przedszkola Miejskiego nr 6. Koszt inwestycji wyniósł ok. 330 tys. zł. Wybudowano ok. 170 mb drogi łącznie z sięgaczami dojazdowymi do garaży, 33 miejsca parkingowe, w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej. Autorem projektu i wykonawcą był Zarząd Dróg Miejskich Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim.

Pismo od Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

Uroczyste otwarcie części dydaktycznej Miejskiej Szkoły Artystycznej

Rok 2016 to dla Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały to rok szczególny. Szkoła obchodzi jubileusz 40-lecia założenia placówki przez patrona szkoły oraz otrzymuje od Miasta Mińsk Mazowiecki prezent w postaci nowej, nowoczesnej placówki. Od pierwszego września w siedemnastu salach lekcyjnych, plus patio rozpocznie edukację 223 uczniów. W dniu 2 września miało miejsce uroczyste otwarcie części dydaktycznej Miejskiej Szkoły Artystycznej i przekazanie nowego sztandaru uczniom szkoły.

Dzięki rozbudowie części dydaktycznej powierzchnia użytkowa wzrosła z 810m kw. do 2646 m kw. W obiekcie zadbano o stronę akustyczną pomieszczeń w celu wyeliminowania przenikania dźwięku do sąsiadujących sal lekcyjnych, zastosowano akustyczne drzwi zewnętrzne oraz stolarkę okienną. Sale lekcyjne zostały przystosowane do kierunków programowych (nauczanie indywidualne gry na instrumentach, zajęcia teoretyczne- grupowe, plastyka, kameralistyka wokalna, chór, szkolna orkiestra kameralna). Powstało nowoczesne zaplecze higieniczno - sanitarne, w skład którego wchodzi 9 niezależnych łazienek i sanitariatów, w salach lekcyjnych pojawiły się umywalki. Powstała szatnia dla uczniów, zaplecze socjalne dla pracowników. Obiekt jest monitorowany przez 36 kamer, każda sala posiada łącze telefoniczne i internetowe. Elementem , który budzi szczególne zainteresowanie osób odwiedzających obiekt jest przeszklone patio, które pełni rolę łącznika skrzydeł budynku rozbudowanego, sali koncertowej oraz nowej części dydaktycznej, fuaie dla widowni sali koncertowej, galerii oraz sali kameralnej. Ze względu na dużo powierzchni przeszklonych nad jakością i temperaturą powietrza czuwa specjalna centrala wentylacyjna, a w okresie zimy temperaturę zabezpieczają trzy systemy ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki podłogowe dające ciepło na szklaną ścianę od strony wschodniej oraz nawiew ciepłego powietrza przez 6 napowietrzaczy). W obiekcie nad jakością powietrza poza systemem dla patia czuwają oddzielne centrale wentylacyjne dla pomieszczeń pod salą koncertową, sceny oraz widowni. Do oświetlenia obiektu wewnątrz oraz na zewnątrz zastosowano energooszczędne źródła światła. Oddanie do użytkowania tak nowoczesnego i przestrzennego obiektu tworzącego jeden kompleks edukacyjnokulturalny powoduje, że dzieci nie będą musiały przemieszczać się do różnych budynków na terenie miasta, rodzice nie będą przewozić dzieci na zajęcia z budynku do budynku. Dzieci mają w tym obiekcie zapewnioną opiekę pedagogiczną oraz bezpieczeństwo. Warto było czekać na oddanie tak nowoczesnego obiektu szkoły, który w trakcie realizacji przechodził wiele udoskonaleń techniczno-projektowych, a wszystko to by radość z muzykowania w murach tej szkoły uprzyjemniała nam życie codzienne.

Sławomir Tkacz

Wyłączenie ulic z ruchu podczas zlotu WARKOT - 11.09.2016

Organizatorzy Zlotu Zabytkowych Pojazdów "WARKOT" informują, że 11 września 2016 r., w godz. 8:00 - 13:30, podczas trwania zlotu wyłączone z ruchu będą ulice: Konstytucji 3 Maja (od Ronda Hallera do Ronda Sławińskiego), ul. Kościuszki (od Ronda Sławińskiego do ul. Warszawskiej) oraz płatny parking. Za utrudnienia przepraszamy. 

Delegacja do Krnov

W dniach 8 - 11 września przedstawiciele Miasta Mińsk Mazowiecki będą przebywali w partnerskim mieście Krnov w Czechach na trwającym tam Festiwalu Muzycznym. Nasze miasto na scenie muzycznej będzie reprezentował zespół SteelFire, który wspólnie z gospodarzami oraz kapelami z Saint-Egreve (Francja) i Telsiai (Litwa) wystąpi przed lokalną (i nie tylko) publicznością. Spotkanie będzie także okazją do rozmów na temat dalszej współpracy miast partnerskich oraz realizacji wspólnych projektów europejskich.

Szkółka Szachowa MDK

Nowy Numer Gazety Samorządowej MIM

Wizyta studyjna w Zespole Szkół Zawodowych nr 2

Wizyta studyjna w Zespole Szkół Zawodowych nr 2
im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim w ramach ERASMUS +

Międzynarodowa sieć szkoleniowa ETEN (European Training and Education Network), zajmująca się realizowaniem projektów mobilności młodzieży i kadry w dziedzinie edukacji zawodowej, finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ wraz z Fundacją EBU w Mińsku Mazowieckim przeprowadziła wizytę studyjną w Zespole Szkół Zawodowych nr 2.

Celem  było przygotowanie, organizacja i dyseminacja projektu mobilności uczniów i nauczycieli. Projekt skierowany jest do uczniów Zespołu w obszarach mechanicznych, samochodowych, informatycznych , elektronicznych, mechatronicznych, graficznych i multimedialnych. Założeniem głównym jest praktyka zawodowa uczniów i nauczycieli w firmach we Włoszech w Milanie, Austrii w Wiedniu, na Węgrzech w Budapeszcie. Wizyta studyjna pomogła przygotować główne założenia do projektu oraz przyczyniła się do wypracowania kierunków i terminów realizacji przedsięwzięcia.   

Tomasz Płochocki

Moda na pomaganie

Masz pomysł na pomaganie? Opisz go, a my sfinansujemy Twój projekt! – tak organizatorzy tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego zachęcają do wzięcia udziału w konkursie „ISKRY MIŁOSIERDZIA”.

Od 2008 roku trzy gimnazja – Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum Salezjańskie im. św. Jana Bosko w Mińsku Mazowieckim i Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej -  organizują w październiku Powiatowy Dzień Papieski. Za każdym razem organizatorzy starają się nadać obchodom ciekawą i oryginalną formę. Były dotąd wystawy, konkursy, koncerty, spotkania autorskie, a także gra miejska, uliczny happening czy sportowy turniej o kremówkę. Dorośli pisali dyktando z papieża i klasówkę z papieża, młodzież brała udział w gimnazjadzie papieskiej, a dzieci tworzyły pocztówki do Ojca Świętego.

W tym roku hasło Dnia Papieskiego brzmi: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Zainspirowało to organizatorów do zwrócenia uwagi na ludzi, którzy działają na rzecz innych. I tak narodził się pomysł konkursu „ISKRY MIŁOSIERDZIA”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Polega na wymyśleniu akcji charytatywnej i opisaniu jej w przygotowanym przez organizatorów formularzu. Trzeba podać tytuł swojego projektu, opisać jego cele, działania i zakładane efekty. Trzeba też zaplanować budżet. Jury oceni nadesłane projekty, wybierze najciekawsze i te w nagrodę zostaną sfinansowane przez sponsorów.

Wypełnione elektronicznie formularze należy przesłać od 30 września na adres: izabela.saganowska@gm2.pl lub agnieszka.kozuchowska@gm2.pl. Organizatorzy zachęcają również do zgłaszania się sponsorów, którzy chcieliby sfinansować zwycięskie projekty.

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin, formularz zgłoszeniowy – wszystko można znaleźć na stronach: www.gm2.pl lub salezjanieminsk.pl.

Podsumowanie tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego odbędzie się 18 października w hali sportowo-widowiskowej w gimnazjum przy Budowlanej. Dowiemy się wtedy, czyje projekty charytatywne zostaną sfinansowane. Poznamy też działania klubów wolontariackich działających w szkołach ponadgimnazjalnych. Dla gości wystąpi zespół teatralny OBOK SIEBIE z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie.

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie i wspierania działań charytatywnych w powiecie mińskim. Chcą wprowadzić modę na pomaganie, promując hasło zainspirowane wypowiedziami papieża Franciszka: „Zejdź z kanapy – pomagaj!”.

W imieniu organizatorów – Izabela Saganowska

 

Mazovia Mińsk Mazowiecki - POGOŃ II Siedlce

40-lecie MOSiR-u z Ewą Chodakowską

Odkryto kolejne szkielety przy rondzie ks. Dziąga

 Prolongata legitymacji szkolnych

Przypominamy o konieczności dokonania prolongaty (pieczęć/stempel szkoły nadające ważność dokumentom) dokumentów poświadczających uprawnienie do korzystania z ulgowych przejazdów pociągami KM.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku ujawnienia - podczas kontroli biletów w pociągu KM – podróżnego (ucznia) posiadającego nieważną (brak prolongaty po 30 września) legitymację szkolną uznaje się go za jadącego bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do korzystania z ulgowych przejazdów pociągami KM i pobiera się opłatę dodatkową przewidzianą w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 stycznia 2005 r. w sprawie sposobu ustalania opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej (Dz. U. Nr 14, poz. 117).

http://www.mazowieckie.com.pl/pl/prolongata-legitymacji-szkolnych

Piknik "Z nami zawsze bezpiecznie"

IV Mińska Gala Mieszanych Sztuk Walk

Aktualności z Festiwalu Himilsbacha

Nowy sezon artystyczny w MDK

12 września rozpoczynamy nowy sezon warsztatów artystycznych MDK. Zajęcia będą prowadzone zgodnie z harmonogramem. O ewentualnych zmianach MDK będzie informować na bieżąco na swojeje stronie internetowej. 
Pierwsze zajęcia są bezpłatne. Po nich prosimy o podjęcie decyzji odnośnie uczestnictwa i uregulowanie opłat. Zapisanie na zajęcia odbywa się poprzez złożenie (osobiste bądź mailowe) wypełnionej karty uczestnika. Przypominamy, że zapisanie na zajęcia jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu. Prosimy zapoznać się z jego postanowieniami.

http://mdkmm.pl/edukacja.html

Rodzinny Piknik Kulturalny „Mleczne Skrzaty”

Finisaż wystawy o kolei w MZM

Po raz kolejny Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej umożliwia mieszkańcom naszego miasta i powiatu wieczorne bezpłatne zwiedzanie wystawy. Tym razem zapraszamy wszystkie osoby późno wracające z pracy lub niemające czasu do odwiedzenia muzeum w ciągu dnia, na finisaż wystawy „150-lecie budowy kolei żelaznej Warszawa –Terespol”. W najbliższy czwartek 15 września w godzinach 19.00 – 21.00, zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego pożegnania  wystawy o kolei … w razie dużego zainteresowania tą sentymentalną podróżą czekamy na Państwa do godz. 22.00. Wagon WARS-u zapewnia słodki poczęstunek i nie tylko…

Kino w Klubie Żandarmerii Wojskowej

Klub Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Kino w Klubie". Tym razem zapraszamy Państwa 11 września 2016r. Wyświetlane będą dwa seanse filmowe.

I. 14:00 - film animowany
II. 16:00 - film fabularny

 

"Gotówka na start"

Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w spotkaniu na którym omówiona zostanie oferta finansowa realizowanego projektu „Gotówka na start”.

Data – 19 września 2016 r  godzina: 9:00

Miejsce - Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

Ul. Żurawia 32/34 lok.32, 00-515 Warszawa 
 

Temat: Przedstawienie uczestnikom spotkania możliwości pozyskania wsparcia finansowego z projektu „Gotówka na start”. Omówienie zasady aplikowania o środki w ramach projektu, w tym:

• Kwalifikowalność wsparcia: beneficjenci, grupa docelowa, wydatki kwalifikowane

• Szczegółowe kryteria oceny wniosków

• Zasady składania wniosków

• Szczegółowe omówienie wniosku oraz biznes planu


Udział w szkoleniu bezpłatny.

Zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy wysyłać na adres @ lub zapisać telefonicznie:

e-mail.: warszawa@kswp.org.pltel.: 22 521 06 51; 784 507 848

Ilość miejsc ograniczona.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 

 

Spotkanie z Joanną Kossak

Puszcza Białowieska - nasze naturalne dziedzictwo, któż lepiej opisałby tę wielką przyrodę, jak nie żyjąca z nią niemal w symbiozie Simona Kossak. Wiedziała o niej wszystko, kochała ją i broniła za wszelką cenę. Jej książka "Saga Puszczy Białowieskiej", wznowiona przez Wydawnictwo Marginesy, to fascynująca historia regionu od czasów prehistorycznych po wydarzenia najnowsze.

Zapraszamy naszych czytelników na spotkanie z siostrzenicą Simony, prawnuczką Wojciecha Kossaka, malarką Joanną Kossak, która mieszka i tworzy w Puszczy.


 

Zmiana organizacji ruchu - 17 września 2016

Wybory do Miejskiej Rady Seniorów

W celu zapewnienia osobom starszym wpływu na sprawy dotyczące lokalnej społeczności, w tym na sprawy dotyczące osób starszych, jak również w ramach tworzenia warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych tworzy się Miejską Radę Seniorów w Mińsku Mazowieckim.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki ogłasza, ze ustala się termin spotkania, w którym przeprowadzone zostaną wybory do Miejskiej Rady Seniorów na dzień 7 października 2016 r.

Poniżej załączono wzór kart zgłoszenia oraz wzór listy poparcia, które stanowią niezbędne formalności przy zgłaszaniu się kandydatów.

Zgłoszenia przyjmowane są w pok. 4 w Urzędzie Miasta do 26 września br. w godzinach pracy urzędu. Szczegółowe informacje w załączonym Ogłoszeniu Burmistrza Miasta.

Drugie Mińskie Kwiatowe Plenery

18 września b.r. ( niedziela) na placu przed MDK w Mińsku Mazowieckim odbędzie się kolejna plenerowa wystawa florystyczna - Drugie Mińskie Kwiatowe Plenery oraz bieg charytatywny w strojach ślubnych " Uciekająca Panna Młoda" i "Kawaler do wzięcia".

Podobnie jak w roku ubiegłym, do współpracy zaprosiliśmy florystów z całego kraju, aby wspólnie  czerpać radość z pracy z kwiatami a jej efekty zaprezentować mieszkańcom naszego miasta  na dziedzińcu przed MDK.  Najmłodszych zapraszamy na warsztaty florystyczne a miłośników akcji charytatywnych i Ludzi o wielkich sercach do udziału w biegu w strojach ślubnych. Startujemy o 16.30. Cały dochód ze sprzedaży pakietów startowych przeznaczony jest  w całości dla Kamilki ,której dedykowany jest bieg ( sprzedaż pakietów od godz.12-tej przed MDK lub w sobotę w  Kwiaciarni Viro przy ul. Dąbrówki). Dla każdego uczestnika  biegu - niespodzianka i udział w losowaniu nagród. Dodatkową atrakcją będzie aukcja bukietów ślubnych prezentowanych wcześniej przez modelki. Cały dochód z licytacji także zostanie przekazany dla Kamilki.

 Program:
godz. 10.00 - 18.00 Wystawa kompozycji kwiatowych
godz. 12.00 - 13.30 Warsztaty florystyczne dla dzieci
godz. 14.00 - 15.00 Pokaz bukietów ślubnych
godz. 16.30 - Bieg charytatywny w strojach ślubnych                                                                                                UCIEKAJĄCA PANNA MŁODA i KAWALER DO WZIĘCIA .

W tym roku biegniemy dla Kamilki Pasiecznej.
godz. 17.30 - Wręczenie nagród i dyplomów
oraz licytacja bukietów ślubnych
godz. 18.30 - Zakończenie imprezy         

Organizator  : VIRO s.c.                                                                                                                                       Współorganizatorzy i partnerzy :MDK, MOSiR i MKB Dreptak .\
Koordynator biegowy:  Ola Wicik

Imprezę objął patronatem honorowym burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski .

Szukajcie wydarzenia na FB . Gorąco zapraszamy. 

Projekcja filmu "PROCESY SĄDOWE W KINIE BAŁTYK"

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy  wspólnie z partnerami i realizatorami, zaprasza na projekcję filmu  "PROCESY SĄDOWE W KINIE BAŁTYK". Film jest kolejnym odcinkiem projektu "Żołnierze wyklęci, podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie Powiatu Mińskiego". Premiera filmu odbędzie się w dniu 1.10.2016r. o godz.11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Projekcja wraz z prelekcją odbędzie się 3.10.2016. o godz.18.00 w MBP. Zapraszamy.

Piknik jesienny u Salezjanów

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego Juniorów w Szachach

Spotkanie z Angeliką Kuźniak w bibliotece

Zofia Stryjeńska. Diabli nadali - to kolejna książka biograficzna Angeliki Kuźniak (Papusza, Marlene, Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk)  - jak poprzednie zachwycająca bliskością, intymnością z jaką autorka przedstawia nam osobowość malarki i jej burzliwe losy. Stryjeńska własnym, oryginalnie kwiecistym i jednocześnie bardzo aktualnym głosem opowiada o artystycznej cyganerii, o paryskich wystawach, o swoich przyjaźniach, miłościach, kłopotach.

W dniu 4 października, o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie z Angeliką Kuźniak, która opowie o artystce, ale też zdradzi nam jak powstawała jej książka.

Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa kolekcji Art Deco mińszczanina, Mariusza Żyły właściciela pracowni Antyk Styl.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim

 

Piknik lotniczy w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego - fotorelacja

Upalny WARKOT w Mińsku Mazowieckim

W upalną niedzielę 11 września już po raz szósty Klub Dawnych Motocykli „Magnet” wraz z Muzeum Ziemi Mińskiej zaprosił posiadaczy wszelkiej maści leciwych aut i motocykli do swego miasta na Zlot Pojazdów Zabytkowych WARKOT. Biuro imprezy zarejestrowało 197 automobile i 106 motocykli. Do tej liczby należy dodać około 40 pojazdów nie odnotowanych w dokumentacji zlotowej i oczywiście pojazdy Klubu Dawnych Motocykli „Magnet”.

Tradycyjnie już pierwszy etap Warkotu, pod Honorowym Patronatem Burmistrza Marcina Jakubowskiego, odbył się w centrum miasta, podczas którego przeprowadzono próbę sprawnościową dla motocykli i Konkurs Elegancji. Muzycznie, po raz kolejny, zlot okraszał MM BIG BAND, pod dyrekcją Arkadiusza Mizdalskiego. Wyróżnione osoby uhonorowano pucharami i dyplomami a dekoracji dokonali: Zastępca Burmistrza Mińska Mazowieckiego – Krzysztof Michalik, Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej – Leszek Celej, Grzegorz Gładysz – Prezes firmy Cartex, głównego sponsora, Damian Sitkiewicz – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Wojciech Urban – Stowarzyszenie Automobilistów Mińskich oraz ze strony Magnetu Daniel Gągol – Prezes K.D.M. Magnet i Piotr Wojdyga – Komandor Zlotu. Rozmowy, wymiana doświadczeń i wspólne podziwianie cudów dawnej techniki, a potem grupowy przejazd do oddalonego o 20 km miasta Mrozy. Tam kolejna dawka emocji w postaci turnieju w precyzyjnym prowadzeniu pojazdu, tym razem dla zabytkowych automobili. Podziwiano perły motoryzacyjne, wymieniano doświadczenia i w tym rodzinnym klimacie upłynęła upalna niedziela. Szczęśliwie wprost proporcjonalnie do zwiększającej się ilości sprzętu mnoży się też liczba nagród i trofeów, więc i prawdopodobieństwo powrotu z dodatkową pamiątką Warkotową rośnie.

I tak po całodziennej zabawie uhonorowani w rozmaitych klasyfikacjach zostali m.in.:

I miejsce w Konkursie Elegancji – Karol Czyż autem Edsel z 1959 roku
II miejsce w Konkursie Elegancji – Andrzej Korzeniewski – VW Garbus z 1970 roku
III miejsce w Konkursie Elegancji – Henryk Błońsko – Syrena 104 z 1960 roku
Najładniejszy polski motocykl – Junak M 10 z 1960 roku Zbigniewa Krakowiaka
Najładniejszy motocykl – BMW R75/5 z 1974 roku Jacka Budkowskiego
Najlepiej Warkoczące auto – Cadillac Fleetwood Karola Czyża

Najciekawszy pojazd niemiecki – Wartburg Krzysztofa Olejniczaka

Najciekawszy pojazd francuski – Citroen BC11 Jakuba Marczaka

Najciekawsze auto ciężarowe – STAR Ż28 Marcina Mazurka

Najstarsze auto - Ford model A Speedster z 1929 roku. Krzysztofa Redesiuka.

Konkurs wolnej jazdy wygrał Jakub Kaczmarczyk motorowerem Romet Pony.

Podczas imprezy można było zobaczyć wiele rzadko spotykanych pojazdów, takich jak:
- Mielec WR-0042 – pojazd techniczny telewizji,
- prototyp Fiata 126 Amfibia,
- Stara Ż28
- ręczną drezynę kolejową, co było niemałą atrakcją i pozytywnie nas zaskoczyło.

Ufamy, że kolejne wydania Warkotu będą równie dobrze odbierane przez uczestników, a my, organizatorzy zapewniamy że dołożymy wszelkich starań by zawsze umilać pobyt naszym zabytkowo-zmotoryzowanym gościom.

K.D.M. Magnet

Konkurs plastyczny na kartkę świąteczną

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych z terenu miasta Mińsk Mazowiecki na kartkę świąteczną

Celem Konkursu jest przygotowanie kartek świątecznych dla Miasta Mińsk Mazowiecki na potrzeby rozesłania ich samorządom, kontrahentom i partnerom społeczno-gospodarczym.

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki roześle kartki do swoich jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, kulturalnych, instytucji oraz partnerów i kontrahentów, z którymi współpracuje. Zależy nam, by kartki miały niepowtarzalny charakter i kojarzyły się z naszym Miastem. Wiemy, że efekt ten możemy uzyskać rezygnując z gotowych wzorów na rzecz niczym nieograniczonej wyobraźni artystycznej najmłodszych mieszkańców Mińska Mazowieckiego.

W związku z tym serdecznie zapraszam dzieci wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta Mińsk Mazowiecki do wykonania rysunków lub prac malarskich, których motywem będą Święta Bożego Narodzenia. Prace te wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Zwycięskie dzieło zostanie poddane profesjonalnej obróbce drukarskiej, po czym - już w formie kartki - trafi do adresatów. Dodatkowo praca ta zostanie zamieszczona w formie kartki elektronicznej na naszej stronie internetowej, gazecie samorządowej MIM, skąd każdy będzie ją mógł pobrać i wysłać e-mailem do najbliższych.

Zachęcam wszystkie dzieci do wzięcia udziału w naszym konkursie! 

Koncert z okazji Święta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej

Klub Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej zaprasza serdecznie na koncert z okazji Święta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim w wykonaniu Hanny Śleszyńskiej.

Koncert odbędzie się 02.10.2016r, o godz. 19:00 w sali widowiskowej Klubu Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Obwieszczenie Starosty

Miński festiwal "Pociąg do matematyki"

Czy matematyka może być fascynująca? Gdzie ukrywa się moc i siła matematyki? Jak czerpać przyjemność z uczenia się? Jak zainteresować matematyką wykorzystując potencjał uczniów i nowoczesne technologie? Czy w polskiej szkole można nauczać matematyki w sposób nowoczesny i efektywny?

Na te i wiele innych pytań będziemy mogli poszukać odpowiedzi już 1 października 2016r. podczas Mińskiego Festiwalu „Pociąg do Matematyki” w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim.

Partnerami organizującymi to wyjątkowe wydarzenie są Fundacja Edukacja na NOWO, Miasto Mińsk Mazowiecki i Szkoła Podstawowa Nr 5.

Celem festiwalu jest  promowanie edukacji matematycznej w atrakcyjnej i nowatorskiej formie, zachęcanie uczniów szkół podstawowych do bawienia się matematyką, a nie traktowania jej tylko jako przedmiot szkolny. Organizatorom zależy, by zademonstrować i zachęcić do doświadczania w jaki sposób matematyka może przewijać się przez wszystkie obszary tematyczne, ucząc logicznego i kreatywnego myślenia, a jednocześnie być znakomitą, angażującą wszystkie zmysły zabawą rozwijającą matematyczne umiejętności i zainteresowania. Pomóc w tym  mają technologie i ciekawe zasoby edukacyjne, których uczniowie jeszcze nie mieli okazji poznać. 

Organizatorzy festiwalu zapraszają uczniów i nauczycieli oraz rodziców  z dziećmi do odwiedzenia dziesięciu stacji matematycznych w Szkole Podstawowej Nr 5 przy ul. Małopolskiej 11 w godzinach:

10:00 - 13:00 (nauczyciele i grupy uczniów)
14:00 - 17:00 (rodzice z dziećmi)

Podczas wizyty będzie można doświadczyć  nowatorskich metod  nauczania i  uczenia się matematyki w oparciu o nowe technologie.

Więcej informacji na stronie www.edukacjananowo.edu.pl

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem: Minister Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji. Sponsorem strategicznym jest Harper Hygienics.

Partnerzy festiwalu:
Intel, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) PAN, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Fundacja Edukacja dla  przyszłości, Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji, Lang Language Training Centre (Lang LTC), Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, akces edukacja, EduSense Sp. z.o.o., Fundacja Katalyst Engineering, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej

Patronat medialny: Sygnał magazyn wychowawcy
Wsparcie finansowe: Fundacja mBank

Rozporządzenie w sprawie ofert, umów i sprawozdań dot. realizacji zadań publicznych

Z dniem 3 września weszło w życie Rozporządzenie MRPiPS w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

Najważniejszą zmianą jest odrębny wzór oferty, umowy i sprawozdania właściwy dla zadań realizowanych w trybie art. 16a. Dotyczy on sytuacji, w których organizacja "operator" przyjmuje zlecenie od organu i przekazuje realizację zadania innym organizacjom "realizatorom". Taka procedurę określa się „podzlecaniem” lub z angielska „regrantingiem”. Może być ona stosowana przez samorządy przy rozdzielaniu dotacji ze środków publicznych.

 

Wzory ofert, sprawozdań i umów, określone w rozporządzeniu, maja dwie wersje: dla wykonawcy, który samodzielnie realizuje zadanie i takiego, który zamierza przekazać je innej organizacji. Są również łatwiejsze i czytelniejsze.

 

Ramowy wzór umowy będzie miał również zastosowanie do zadań realizowanych w trybie uproszczonym czyli małych dotacji. To zadania, w których kwota dofinansowania nie przekracza 10 tys. zł, a samorząd może zlecić je z pominięciem otwartego konkursu ofert.

 

Zrezygnowano także z konieczności podawania niektórych danych dotyczących np. daty wpisu lub rejestracji organizacji, numeru NIP i REGON oraz numeru wpisu do rejestru przedsiębiorców i przedmiotu działalności gospodarczej.

 

 

Korzenie muzyki sięgają Afryki

SMYKOFONIA NA MAZOWSZU

Korzenie muzyki sięgają Afryki

Sobota, 24 września 2016 roku, godz. 15.00
Miejski Dom  Kultury w Mińsku Mazowieckim

 

Trio Wielbłądy zaprasza w podróż do odległych od Europy kontynentów.
W kulturze afrykańskiej i aborygeńskiej będziemy szukać początków muzyki. Pokażemy instrumenty tworzone z naturalnych materiałów - skóry, owoców, pszczelego wosku, drewna, zwierzęcych kości - które przetrwały w niezmienionej od setek lat formie, będąc przodkami współczesnych instrumentów.

Nie potrzeba wiele, aby wokół nas pojawiła się muzyka!


Wykonawcy:

Trio Wielbłądy
Gwidon Cybulski - balafony, harmonijka ustna, didgeridoo, śpiew

Kuba Pogorzelski - bębny

Sebastian Wielądek - instr.dęte, instr.perkusyjne

Prowadzenie koncertu -  Malina Sarnowska

SMYKOFONIA zaprasza rodziny wraz melomaluszkami (dziećmi 0-5 lat) na spotkania z muzyką klasyczną i nie tylko.

Koncerty Smykofonii wyróżniają się przyjaznym klimatem, swobodną atmosferą
i wysoką jakością prezentowanej muzyki.

To jest po prostu świetna zabawa przy dobrej muzyce.

Bilet wstępu na koncert: 7 zł od osoby

Każde dziecko wymaga opieki osoby dorosłej. Organizator nie zapewnia opieki nad dziećmi.

 

 

Chiny bez makijażu - relacja

7 września gościem biblioteki był sinolog Marcin Jacoby, autor książki „Chiny bez makijażu”. Jego subiektywne spojrzenie na funkcjonowanie tej wielkiej potęgi gospodarczej wzbudziło ciekawość publiczności. Pytań do autora było wiele, a niektóre odpowiedzi nas zaskoczyły.

Autor zapewniał między innymi, że język chiński wcale nie jest trudny. Nie ma w nim konieczności odmiany wyrazów, a jego słowa niczym klocki, pozwalają nam zbudować dowolną konstrukcję. Nie mniej jednak Chiny posiadają wiele tajemnic, są jak skomplikowana układanka, do której ułożenia pasuje wiele kluczy. Bogata historia i kultura Państwa Środka zachęca do poszerzania wiedzy na temat mentalności mieszkańców tego kraju i ich przekonań. Na koniec spotkania dla gości przygotowano tradycyjną chińską herbatę – zieloną, turkusową i czarną, a także każdemu wręczono ciasteczko z chińską wróżbą.   

Finisaż wystawy w muzeum

W miniony czwartek 15 września br. w siedzibie Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Okrzei 16 odbył się finisaż wystawy „150-lecie budowy kolei żelaznej Warszawa-Terespol”. Finisaże wystaw to pomysł umożliwiający mieszkańcom Mińska i okolic zobaczenie ekspozycji w godzinach późno popołudniowych i wieczornych.

Jest to kolejne tego typu spotkanie i jak widać po frekwencji odwiedzających, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Historię kolei osobiście prezentował Dyrektor Muzeum Leszek Celej, który każdemu zwiedzającemu przekazał egzemplarz muzealnej publikacji przedstawiającej postać pierwszego powojennego Burmistrza Mińska Mazowieckiego Hipolita Konopki. Do dyspozycji odwiedzających był bufet WARS-u z napojami i słodkościami, a przy kawiarnianych stolikach można było wymienić się uwagami i doświadczeniami związanymi z kolejną żelazną. Zawodowe wspomnienia wymieniali ze sobą licznie przybyli mińscy kolejarze z rodzinami oraz grupa kolejarzy ze Śląska.

Kinoteka dla niewidomych - Carte Blanche w MBP

Serdecznie zapraszamy osoby niewidome oraz niedowidzące na koleją edycję Kinoteki dla niewidomych. W dniu 23 września o godzinie 14.30 odbędzie się pokaz filmu "Carte Blanche" z audiodeskrypcją.

Biblioteka wspiera osoby niewidome gromadząc i udostępniając książki mówione. Od listopada 2015 roku dysponujemy także Czytakiem i nagrywanymi regularnie przez Stowarzyszenie Larix książkami mówionymi. Tym razem zapraszamy osoby niewidome i niedowidzące do skorzystania z naszej oferty pokazów filmowych z audiodeskrypcją, które będą odbywały się raz w miesiącu.

Pokazy są bezpłatne. Odbywają się w naszej sali konferencyjnej na poziomie -1.

W bibliotece jest winda.

Odpustowy Piknik Rodzinny

Zostań Ogrodnikiem Roku 2016 - WYNIKI

W niedzielę, 4 września, na Pikniku Sportowo-Rekreacyjnym na stadionie przy ul. Sportowej miało miejsce oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu „Zostań Ogrodnikiem Roku” na najpiękniej ukwiecony balkon i ogródek przydomowy. Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego, a sponsorem nagród był sklep Castorama.

Zdobywcy miejsc od I do III otrzymali karty zakupowe do sklepu Castorama o wartości odpowiednio 600 zł (I m.), 400 zł (II m.) oraz 200 zł (III m.). W każdej kategorii przyznano po jednym wyróżnieniu w postaci karty zakupowej o wartości 50 zł.

Nagrody na pikniku wręczali burmistrz Marcin Jakubowski oraz dyrektor sklepu Castorama Marcin Wnuk z asystentką Agnieszką Zalewską.

Konkurs „Zostań Ogrodnikiem Roku” ma na celu aktywizację mińszczan do wspólnego dbania o przestrzeń miejską, jej upiększania i eksponowania. Jakże miło spoglądać na ukwiecone balkony, czy fantazyjnie komponowane ogrody. Za rok kolejna edycja, więc już teraz zachęcamy mieszkańców miasta do przygotowań na wiosnę 2017, kiedy to po raz kolejny ogłosimy konkurs, a nagrody będą równie atrakcyjne.

Wyniki:

OGRODY
I miejsce – Emila Kowalczyk
II miejsce – Krystyna Kluczyńska
III miejsce – Anna Rosłoniec
wyróżnienie – Agata Zagańczyk

BALKONY
I miejsce – Joanna Węglińska
II miejsce- Monika Sikora
III miejsce – Agnieszka Mielcarz
wyróżnienie – Olga i Mariusz Wójcik

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Każdego, komu nie udało się w tym razem zgłosić, zachęcamy do przygotowania balkonu czy ogródka na przyszły rok.

 

Puchar Polski w Kulturystyce i Fitness

VIII Memoriał Feliksa Rawskiego - Kolarskie Kryterium Uliczne - RELACJA

VIII Kolarskie Kryterium Uliczne - "Memoriał Feliksa Rawskiego" w Mińsku Mazowieckim już za nami. Organizatorzy mieli kilka obaw związanych z przebiegiem imprezy. Rozchwiane prognozy pogodowe nie wróżyły nic dobrego. Zmieniona w tym roku trasa wyścigu nie zostawiała żadnych wątpliwości, że będzie trudniej niż w poprzednich latach.

Sobotnie popołudnie, 17 września, przyciągnęło do Mińska Mazowieckiego 80 zawodników z różnych kategorii wiekowych, którzy przez kilka godzin toczyli swoją walkę. Jak zwykle kolarski spektakl zaczęli najmłodsi. Fantastyczny widok przedszkolaków na rowerkach biegowych, a za nimi biegnący rodzice... Zacięte miny maluchów przebierających nóżkami, a po chwili na mecie entuzjazm i łzy jednocześnie.

Podobnie jak w latach poprzednich nie mogło zabraknąć akcentu dedykowanego wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy są fanami jazdy na rowerze. "Rowerowa Rekre-Akcja", czyli honorowy przejazd rowerzystów ulicami miasta, przyciągnęła całe rodziny z dziećmi. Dołączyli się kolarze, a wszystko rozpoczęło się od symbolicznego wypuszczenia "gołębi pokoju". Ten moment uświetniła obecność znanych weteranów mińskiego kolarstwa - Stanisława i Rafała Śpiewaków oraz pana Ryszarda Rawskiego - reprezentującego rodzinę Mistrza Feliksa.

Po kilkuminutowym odprężeniu znów do boju ruszyli młodzi kolarze. Na linii startu stanęły dziewczęta z kategorii "Juniorka Młodsza", gdzie miński V-MAX miał osamotnioną Izę Wiercioch. Sytuację bezbłędnie wykorzystały zawodniczki z "Huraganu Wołomin" i mając przewagę liczebną, pozwoliły Izie finiszować na trzecim miejscu. Nic do powiedzenia nie dał natomiast rywalom startujący w kolejnym wyścigu "Juniorów Młodszych" utytułowany Jakub Soszka (V-MAX). Kuba postanowił zaatakować samotnie i dowiózł zwycięstwo do końca. Równolegle w tym wyścigu walczyli weterani kolarstwa szosowego, czyli panowie "po siedemdziesiątce". W tym zacnym gronie znalazł się najstarszy w mińskim klubie kolarz - pan Zbigniew Potylicki, który spisał się jak przystało na profesora kolarstwa i pewnie zwyciężył.

Schłodzić emocje miała kolejna konkurencja. "Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Jeździe Rowerem po Szynie Kolejowej" przyciągnęły sporą liczbę obserwatorów. Łatwo nie było, bo 10-metrowy odcinek trzeba przejechać na rowerze szosowym, czyli tym z "cienkimi oponami". Ufundowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej nagroda w wysokości 2000 zł podniosła emocje zarówno zawodników, jak i kibiców. Kolarskim kunsztem i nienaganną techniką popisał się lider Klubu V-MAX Mateusz Mikulski, który płynnie pokonał całą przeszkodę.

O godz. 17:00 po raz pierwszy rozegrano Powiatowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Kolarstwie. Tutaj rywalizacja toczyła się w kategoriach wiekowych dla klas I-II, III-IV oraz V-VI. Nie trudno było zgadnąć, że w tych wyścigach prym będą wiedli reprezentanci powiatowych szkółek kolarskich prowadzonych przez trenera V-MAXu Jacka Tomkiewicza. Mimo młodego wieku i krótkiego stażu kolarskiego dzieci z Mrozów, Huty Mińskiej, Janowa, Dębego Wielkiego i Jakubowa spisały się fantastycznie. W najmłodszej kategorii klas I-II na drugim miejscu znalazł się Bruno Tomkiewicz, wśród uczniów klas III-IV wspaniale finiszował Konrad Kąca z Mrozów, zajmując pierwsze miejsce. Najliczniejsza i najbardziej zacięta walka miała miejsce wśród reprezentantów klas V-VI. Tutaj faworytem był Mateusz Szczepański z Janowa, który nie zawiódł swoich kibiców, stając na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce przypadło Szymonowi Piekarskiemu z Huty Mińskiej, a trzecie - Dawidowi Beredzie z Janowa.

Dwa ostatnie wyścigi, które rozegrano tego dnia na mińskich ulicach przyciągnęły do naszego miasta bardzo utytułowane kolarskie nazwiska. Najpierw ruszył wyścig mężczyzn w kategorii M-40 i M-50, podczas którego walczył trener V-MAXu Jacek Tomkiewicz. Upadek już na pierwszej rundzie nie przeszkodził jednak w zdobyciu II miejsca wywalczonego w sprincie na końcowym finiszu. Wielkie emocje i mocno zaciśnięte kciuki towarzyszyły ostatniemu z wyścigów, gdzie w stawce szybkich kolarzy w kategoriach M-20 i M-30 mińszczanie mają swojego faworyta Mateusza Mikulskiego. "Mati" za wszelką cenę chciał rozegrać gonitwę tak jak lubi najbardziej, czyli spróbować ucieczki. Spotkał się jednak z wytrawnymi i doświadczonymi rywalami, którzy czujnie kasowali wszystkie poczynania zawodnika V-MAXu. Doszło więc do emocjonującego tzw. "finiszu z peletonu". Ci, którzy do tej pory mieli wątpliwości, czy Mateusz jest również wytrawnym sprinterem, mogli się przekonać, że ten chłopak potrafi wszystko. Wygrał!

W trakcie sobotniego kolarskiego karnawału na ulicach miasta do widzów dotarła jeszcze jedna wspaniała wiadomość. Nieobecna na naszym kryterium zawodniczka V-MAXu Zuzia Sierhej (kat. Młodziczka) startowała w dwóch ważnych wyścigach zaliczanych do challenge’u MWZKOL. W mazurskich Nawiadach Zuzia wygrała jazdę indywidualną na czas, a w wyścigu ze startu wspólnego zajęła II miejsce. Patrząc z każdej strony - ta kolarska impreza wypadła znakomicie. Nie tylko zawodnicy ale również organizatorzy - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Mińskiej spisali się na medal. Perfekcyjnie swoje zadanie wykonały wszystkie służby porządkowe, a wspaniała atmosfera, jaką zgotowali mińscy kibice dopełniła reszty. Tradycyjnie Patronatem Honorowym objął imprezę Burmistrz Marcin Jakubowski.

"Wszyscy mamy wielką sportową satysfakcję z osiągniętych w tym sezonie wyników. Poczucie rzetelnie wykonanej pracy jest motywujące dla każdego z nas. Bardzo cieszy fakt, że wielkimi krokami podążają za nami ci najmłodsi, którzy są zafascynowani kolarstwem i chcą dorównywać starszym kolegom i koleżankom. To świetny rok dla polskiego kolarstwa i dla naszego Klubu. Dołączyli do nas nowi sponsorzy i wciąż pojawiają się zdolne dzieciaki. Nie można chcieć nic więcej, jest fantastycznie..." J.Tomkiewicz - trener.

Dzisiaj jeszcze żyjemy emocjami związanymi z sobotnim "Memoriałem Feliksa Rawskiego", a już na kolarzy i mińskich sympatyków rowerów czeka kolejne sportowe wydarzenie. W niedzielę, 25 września, o godz. 10:00 kolarski peleton pojedzie przez Chmielew, Mariankę i Barczącą. Szosowe Mistrzostwa Mazowsza to wyścigi dla zawodników posiadających licencje kolarskie, co wyraźnie wskazuje na rangę imprezy. Miński V-MAX tego dnia wytacza więc najcięższą artylerię i mamy nadzieję, że znów zagrzmi głośno i skutecznie.
Wszystkie informacje, regulaminy, wyniki i galerie zdjęć - dostępne na www.vmaxkolarze.pl

mat. klubu V-MAX

MKS Mazovia - Podlasie Sokołów Podlaski

Otwarte Szosowe Mistrzostwa Mazowsza

Konsultacje w sprawie rewitalizacji

OBWIESZCZENIE
z dnia 20 września 2016 roku
Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki

o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji
dla Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025
                                                    

Na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 6 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1777) Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025.

Konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną w terminie od dnia 28 września 2016 roku do dnia 28 października 2016 roku w formie:

- zbierania uwag w postaci papierowej i elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej,

- zbierania uwag ustnych – uwagi można składać w okresie od dnia 28 września 2016 roku do dnia 28 października 2016 roku w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1, Wydziale Rozwoju Gospodarczego Miasta, w pok. 105 (I piętro) w godzinach pracy Urzędu,

- spotkania konsultacyjnego.

Osoby zainteresowane tematyką objętą zakresem konsultacji mogą składać uwagi w formie pisemnej z wykorzystaniem formularza zgłaszania uwag:

- drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, 05-300 Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1,

- za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki,

- za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: rewitalizacja@umminskmaz.pl

W ramach konsultacji w dniu 24 października 2016 roku o godz. 18.00 w Przedszkolu Miejskim Nr 6 przy ul. Warszawskiej 250/81 odbędzie się spotkanie, podczas którego omówiony zostanie projekt Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025.

Niezwłocznie po zakończeniu niniejszych konsultacji sporządzona zostanie informacja podsumowująca ich przebieg, zawierająca dane o miejscu i czasie ich przeprowadzenia, omówienie ich przebiegu oraz zgłoszonych uwag wraz z odniesieniem się do nich.

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025 dostępny będzie na stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, na stronie internetowej www.minsk-maz.pl w zakładce Rewitalizacja oraz w Wydziale Rozwoju Gospodarczego Miasta w pokoju 105 w godzinach pracy Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki od dnia 28 września 2016 roku.

Burmistrz Miasta
/-/ Marcin Jakubowski

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

Rowerowa wycieczka z historią

Wyczerpał się limit miejsc do projektu "Umiem Pływać"

Szanowni Państwo,

w związku z bardzo dużym zainteresowaniem kolejną edycją projektu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać”, uprzejmie informujemy, że z powodu wyczerpania ilości miejsc, tegoroczny nabór do projektu został zakończony. 

XIX Sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki - 19.09.2016 r. - relacja video

Grappler na Turnieju Brazylijskiego Jiu Jitsu

W sobotę, 17 września, w Warszawie odbył się Turniej Brazylijskiego Jiu Jitsu VAI Finaliza, na którym wystartowało ponad 200 zawodników z całej Polski.

Zawody zaingurowały rozpoczęcie sezonu startowego wśród zawodników mińskiego Grapplera.

Nasz klub wystawił 4-osobową reprezentację, a znaleźli się w niej: Jakub Miś, Szymon Sokołowski, Kamil Kublik i Marcin Frankiewicz.

Dla Kuby Misia i Szymona Sokołowskiego były to pierwsze zawody, w których wzięli udział. Obaj stoczyli bardzo dobre walki i pokazali duże umiejętności, co pozwoliło temu pierwszemu Jakubowi Miś zdobyć brązowy medal w kategorii białe pasy do 88,3 kg – brawo, tym bardziej, że był to debiut w jego wykonaniu!

Następnie na matę wyszedł Kamil Kublik, który w kategorii niebieskie pasy - 70 kg  stoczył wyrównaną i zaciętą walkę, jednak musiał uznać wyższość przeciwnika.

Ostatni przedstawiciel Grapplera Marcin Frankiewicz zrekompensował przegraną Kamila i  w kategorii purpurowe pasy + 100,5g wywalczył zasłużony brązowy medal!

Podsumowując występ naszych zawodników, należy podkreślić, że pierwszy duży turniej został zaliczony, co może być tylko dobrym znakiem w kolejnych startach mińskich Grapplerów.

Już w październiku odbędą się dwie duże ogólnopolskie imprezy sportowe organizowane w naszym mieście przy współudziale Klubu Walki Grappler.

8 października – Turniej No Gi dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a 22 października zapraszamy na IV edycję Mińskiej Gali Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night.

Wszystkich, którzy chcą zacząć swoja przygodę z Brazylijskim Jiu Jitsu zapraszamy na treningi do Klubu Walki Grappler .

 • autor: KW Grappler

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w „Piątce”

„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy…” – słowami Wisławy Szymborskiej rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Szczerba nowy rok szkolny 2016/2017, podkreślając tym samym kontynuację celów i zadań, które z wielkimi sukcesami były realizowane w Szkole Podstawowej nr 5.

Uroczystość jak zawsze rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnów państwowego i szkolnego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. Powitała przybyłych gości: Pana Marcina Jakubowskiego – Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, płk. Ryszarda Gorczycę z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, podinspektora Bartłomieja Dydka – Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim, ks. Jerzego Daneckiego – proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Wólce Mińskiej, Panią Aleksandrę Miłkowską - Żuraw – przewodniczącą Rady Rodziców oraz zebranych w sali nauczycieli i pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Następnie pogratulowała Pani Iwonie Kokoszce, która od tego roku szkolnego będzie pełniła funkcję wicedyrektora. Przedstawieni zostali także nauczyciele, którzy rozpoczynają pracę w „Piątce”. Głos zabrał również Pan Marcin Jakubowski. Jako włodarz miasta podkreślił, iż jednym z niezbędnych czynników, które wpływają na komfort przyswajanej wiedzy przez uczniów, jest wyposażenie i warunki, jakie oferuje szkoła. Tym samym wspomniał o inwestycjach, jakie zostały przeprowadzone w placówce w czasie wakacji. Zapewnił, że w dalszym ciągu poprawa bazy szkoły będzie  jednym

z priorytetów działań władz samorządowych. Na zakończenie swojego wystąpienia życzył uczniom wielu sukcesów i radości płynącej z nauki, a nauczycielom satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy. Po ciepłych i dających otuchę słowach skierowanych do uczniów przez Panią Dyrektor, Pana Burmistrza i Przewodniczącą Rady Rodziców można było podziwiać występy artystyczne przygotowane przez klasy VIb, VIc oraz VIe pod bacznym okiem Pani Danuty Woźnicy, Pani Elżbiety Woźniak, Pana Piotra Łopackiego i Pana Adama Osicę. Obok piosenek i wierszy żegnających wakacje i witających szkołę nie zapomniano o przypadającej 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczczeniu pamięci tamtych wydarzeń.

 

7. edycja Szalonych Dni Muzyki w MDK

SZALONE DNI MUZYKI 2016 NATURA W REGIONIE – MIŃSK MAZOWIECKI

7. edycja Szalonych Dni Muzyki, polskiej wersji międzynarodowego festiwalu La Folle Journée zawita również do Miejskiego Domu Kultury. 

La Folle Journée – międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku we Francji, Hiszpanii, Japonii. Ma tam uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku. La Folle Journée odczarowuje muzykę poważną, aby dotrzeć do największej możliwie liczby słuchaczy. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest Natura – niewyczerpane źródło inspiracji dla kompozytorów dawnych oraz współczesnych. Jak brzmią rozmaite muzyczne wcielenia przyrody? O tym będzie można się przekonać w niedzielę 2 października 2016 r. 

Zapraszamy na cztery koncerty:

godz. 11:00
Francis Poulenc : Historia Babara, małego słonia na głos recytujący i orkiestrę 
Camille Saint-Saëns : Karnawał zwierząt
Bizjak Piano Duo
soliści Orkiestry Sinfonia Varsovia
Adam Tkaczyk narrator

godz. 15:00
Franz Schubert : Trio fortepianowe Es-dur D 897 Notturno 
Franz Schubert : Kwintet fortepianowy  A-dur D 667 Pstrąg
Trio Hélios
Katarzyna Budnik-Gałązka altówka
Michał Sobuś kontrabas

godz. 17:00
Claude Debussy : Popołudnie Fauna (wersja na fortepian na 4 ręce)
Igor Strawiński : Święto wiosny (wersja na fortepian na 4 ręce)
Bizjak Piano Duo

godz. 19:00
Antonio Vivaldi : Cztery pory roku
Jakub Jakowicz skrzypce 
Polska Orkiestra Kameralna2 października 2016 r.
Sprzedaż biletów w cenie 5 zł rusza 20 września. Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Marzenie Królowej Bony czyli komiks w MDK i nie tylko...

"MARZENIE KRÓLOWEJ BONY CZYLI TAJEMNICE MIŃSKIEGO PAŁACU"

6. 10 godz.19.00 PROMOCJA komiksu – spotkanie z twórcami komiksu
14.10 godz. 10.00 warsztaty genealogiczne 
17.10 godz. 10.00 warsztaty komiksu
19.10 godz. 10.00 lekcja muzealna Muzeum Ziemi Mińskiej
19.10 godz. 11.00 lekcja muzealna Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich
21.10 godz. 10.00 warsztaty genealogiczne
26.10 godz. 10.00 warsztaty modelarskie 
9 .11 godz. 10.00 warsztaty modelarskie
14.11 godz. 10.00 warsztaty komiksu
16.11 godz. 19.00 HAPPENING – wystawa multimedialna


Zapisy na warsztaty oraz lekcje muzealne należy zgłaszać na adres e-mail: edukacja@mdkmm.pl lub pod nr telefonu 25 758 39 17 do 12 października. Ilość miejsc ograniczona. 

I edycja ORIENTIADY już z nami!

I edycja ORIENTIADY już z nami!

Podczas imprezy można było wystartować na trasach o długości 50 km, 25 km oraz 11 km i 5 km. Najdłuższy dystans był do pokonania pieszo lub rowerowo, zaś pozostałe dystanse były typowo piesze lub biegowe, bo metoda pokonania dystansu należała do uczestnika. Na trasie 50 Km wyzwanie podjęło 10 uczestników, na rowerze wystartowało 13 zawodników.

Trasę TP-25 km pokonało 21, a na trasie 11 km mieliśmy 6 startujących i na najkrótszą zgłosiło swój udział 12 chętnych. Podsumowując, w calości wzięły udział 62 osoby, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Każdy uczestnik po ukończeniu otrzymał imienny medal oraz pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo dziękujemy za wsparcie w imprezie Staroście Mińskiemu Antoniemu Tarczyńskiemu,  Burmistrzowi Miasta Mińsk Mazowiecki Marcinowi Jakubowskiemu, Wójtowi Gminy Cegłów Marcinowi Uchmanowi, Dyrektorowi ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim  Tomaszowi Płochockiemu, właścicielowi Firmy Cartpoland Maciejowi Twardowskiemu, dyr. MOSIR Mińsk Mazowiecki Robertowi Smudze, niezawodnym mińskim harcerzom. Podziękowania dla druha Darka, jak również klubów zaprzyjaźnionych z KS ZIELONO-CZARNI oraz BIEGACZ CEGŁÓW.

Najwieksze podziękowania dla uczestników za podjęcie wyzwania! Do zobaczenia za rok!

Galeria pod linkiem:

https://www.facebook.com/Orientiada-910024442459925/

 

Z wyrazami szacunku i sportowymi pozdrowieniami
Prezes Klubu Sportowego KS ACTIVUM SPORTS
Marcin Okrzejski

Gra Miejska "Moje Miasto na Językach"

Mińska delegacja na Litwie

W dniach 16-18 września br. burmistrz Marcin Jakubowski wraz z przedstawicielami Rady Miasta Marianem Makowskim i Dariuszem Kulmą, przedsiębiorcami z Mińska Mazowieckiego reprezentującymi firmy Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A., Awenta, Superis, Agencja Tatulo oraz przedstawicielami miasta i inwestorów Sulejówka wzięli udział w litewsko-polskiej konferencji nt. małego i średniego biznesu oraz turystyki regionalnej. Konferencja miała miejsce w Rakiszkach na Litwie.

Gościem Honorowym był były Prezydent RP Bronisław Komorowski, obok którego w konferencji wzięli również udział: minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, ambasadorzy Polski i Litwy, członkowie Klubu Biznesowego w Rakiszkach oraz przedstawiciele biznesu z regionu Poniewieża.

 

 • autor: A.Cichoń

Salsa w MDK

Spełniony sen ks. Bosko w Mińsku Mazowieckim

Kiedy ma się marzenie, kiedy coś chce się zrobić nie tylko dla siebie, kiedy w tę chęć działania angażują się inni, bo nasz entuzjazm jest tak wielki, że aż zaraźliwy - możliwe jest wszystko i chociaż droga do celu często jest wyboista i kręta, to efekt końcowy okazuje się wspaniały. W niedzielę, 18 września, tego właśnie doświadczyliśmy i za to dziękowaliśmy Bogu, zapraszając go do drugiego domu naszych dzieci – do nowej szkoły! Właściwie to do oddanego do użytku nowoczesnego budynku szkoły, który powstał właśnie dzięki zaangażowaniu ludzi, w których sercach i umysłach najpierw zakiełkował pomysł na sprowadzenie Salezjanów do Mińska Mazowieckiego. Przypomnijmy główne daty i wydarzenia:

1994 - powstanie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. bł. Augusta Czartoryskiego;

1999 - powstanie Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Jana Bosko;

2009 - rozszerzenie działalności o Publiczną Salezjańską Szkołę Podstawową im. św. Dominika Savio.

Szybko rozrastająca się szkoła wymagała nowych przestrzeni i obiektów. Matka Boża Wspomożycielka wypraszała łaski nieustannie. Dobrzy ludzie pomogli, dzięki czemu powstała jakże potrzebna sala gimnastyczna, wyposażono pracownię chemiczną i biologiczną w budynku “B”, utwardzono dojazd, bezpiecznie ogrodzono teren.  Doskwierała jednak ciasnota. Po kilku latach starań,  w kwietniu 2015 r., otrzymaliśmy wreszcie pozwolenie na budowę nowej szkoły... Prace ruszyły natychmiast. Tempo  fascynowało wszystkich mińszczan. I oto nowy rok szkolny rozpoczęliśmy w pięknym, przestronnym obiekcie. I chociaż sama budowa przebiegała nadzwyczaj sprawnie i szybko, droga do niej łatwą nie była. Udało się jednak, a szczęście i radość dzieci rozpoczynających naukę w nowoczesnych salach dydaktycznych jest, mam nadzieję, nagrodą dla tych, którzy trudu budowy nowego obiektu się podjęli.

Warto napisać  o nim kilka zdań: powierzchnia zabudowy wynosi 840,8 m², powierzchnia całkowita to 3 739 m², zaś kubatura to 13 248 m³. Znajduje się w nim 17 sal lekcyjnych, kaplica, szatnie, biblioteka, pokój nauczycielski, zaplecze kuchenne i stołówka, przestronne korytarze i pomieszczenia administracji, a na I piętrze duży hol. Jak przystało na nowy budynek, został on wyposażony w nowoczesne technologie:  wentylację mechaniczną z rekuperacją, sieci teletechniczne z kontrolą dostępu do poszczególnych pomieszczeń, centralne ogrzewanie gazowe z systemem zarządzania energią, okna trzyszybowe, oświetlenie – całe wykonane w  technologii LED, elektrownię fotowoltaiczną o mocy 12 kW. Przygotowano także instalacje do podłączenia monitoringu

Coroczny Jesienny Piknik Szkół Salezjańskich organizowany od kilku lat pod hasłem  „Nigdy nie idziesz sam"  był więc w tym roku pewnego rodzaju podziękowaniem, a jednocześnie podzieleniem się radością naszej wspólnoty między innymi z zaproszonymi gośćmi. Swoją obecnością zaszczycili nas: Antoni Jan Tarczyński - starosta miński, Antoni Janusz Piechoski - wójt gminy Mińsk Mazowiecki, sekretarz miasta Jadwiga Frelak – reprezentująca burmistrza Marcina Jakubowskiego, Jacek Lipiec - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Mińsku,  burmistrz senior Zbigniew Grzesiak, Grażyna Borowiec – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli także przedstawiciele służb mundurowych: płk Tomasz  Szoplik  komendant  Oddziału Specjalnego  Żandarmerii  Wojskowej, ppłk Jarosław Chachnowski reprezentujący komendanta Centrum  Szkolenia Żandarmerii  Wojskowej, zastępca dowódcy 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego ppłk Marek Heller i st. bryg. mgr inż. Jarosław Ufnal – komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Świętowali razem z nami Barbara Czartoryska – przedstawicielka zasłużonego dla Polski rodu, Waldemar Nagraba – inspektor nadzoru z ramienia inwestora, główny wykonawca Daniel Wojdat oraz szefowie firm współpracujących przy budowie: Piotr Solarski - Firma Gastrostal, państwo Kosińscy – Majsterpol, Zbigniew Wocial - zakład budowlano-remontowy. Bogu i ludziom dziękowały razem z nami zaprzyjaźnione siostry loretanki oraz przedstawiciele mediów lokalnych. Gościliśmy także Teresę Gołowicz , współpracującą  przy tworzeniu koncepcji rozbudowy  oraz panią Małgorzatę Zakrzewską- Strolman, która wykonała projekt nowego budynku dydaktycznego. Wśród gości byli też dyrektorzy szkół i innych instytucji edukacyjnych, którzy  nie szczędzili gratulacji, pochwał i życzeń powodzenia na przyszłość. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. Inspektor dr Andrzej Wujek, który wygłosił niezwykle inspirujące kazanie. Swoją obecnością wsparli nas też przedstawiciele innych szkół salezjańskich z Inspektorii Warszawskiej.    

Czas trwania  pikniku mogliśmy jak zwykle spędzić w urozmaicony sposób, podziwiając występy grupy muzycznej „Kreska" oraz szkolnego zespołu  ludowego. Kolejny raz zagościło u nas Planetarium Delta Optics, można było również zobaczyć jak powstają komety. Pokaz prowadzili: Marcin Grzesiak, tata ucznia szkoły podstawowej i zaproszony gość Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN, który opowiedział również o misji Rosetta. Obejrzeć można było wystawę ikon, jak  również skorzystać z możliwości poznania techniki ich złocenia oraz nauki malowania skrzydeł anielskich. Warsztaty prowadziła jedna  z mam. Jak zwykle dzieci mogły liczyć na pięknie pomalowane buzie i na dobrą zabawę. Do tańca grał zespół „Safari”. Rodzice ustawiali się w kolejkach po wojskową grochówkę i bigos, coś dobrego z grilla i tegoroczny hit -  placki ziemniaczane. Na wszystkich łasuchów czekały domowe ciasta, a także gofry, wata cukrowa i popcorn. Pomimo wietrznej pogody wszyscy w doskonałych humorach bawili się i korzystali z możliwości zwiedzenia szkoły. 

Mamy za sobą 22 lata działalności, tym samym obecności księży salezjanów w Mińsku Mazowieckim. Na  zakończenie warto przywołać słowa św. Pawła z listu do Tesaloniczan: “W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. Ducha nie gaście.” A mamy  za co dziękować!  Spotkaliśmy się bowiem, by okazać wdzięczność Bogu i ludziom za wielkie  dobro, które się dokonało.

Edyta Abramowska, przedstawicielka Rady Rodziców
 w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim 

 

Kolejny rekord Guinessa pobity

Grupa słuchaczy Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w biciu rekordu zapisanego w Księdze Guinessa. Po ubiegłoroczym Biegu z kijkami Nordic Walking, kiedy to rekord został pobity przez 1660 uczestników, w tym roku odbyła się podobna impreza, z tym, że jej uczestnicy wzięli udział w lekcji chodzenia z kijkami. Rekord został znów pobity. Tym razem w lekcji wzięło udział 630 osób z całej Polski.

Następnie organizatorzy (PZU) przygotowali Bieg po nowe życie z udziałem ludzi będących po przeszczepach narządów. Startowali oni w towarzystwie sportowców, aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy i innych. W każdej sztafecie biegli również uczestnicy lekcji. Do pokonania był tym razem kilometrowy odcinek alejkami warszawskich Łazienek. Można było także wziąć udział w maszerowaniu na przyrządach, Za każdy przebyty kilometr PZU włacało na konto Organizatorów "Biegu po nowe życie" 10 złotych. Mińszczanie również wzięli w tym swój udział.

E. Karpiński

 

Apel policji do osób, które mogą rozpoznać swoje rowery

Policjanci z wydziału dochodzeniowo śledczego mińskiej komendy ponawiają apel do osób, które mogą rozpoznać swoje rowery. W policyjnym depozycie znajduje się jeszcze ponad 20 jednośladów oczekujących na identyfikację. Przypominamy, że rowery zabezpieczono na terenie prywatnej posesji w gminie Mrozy w połowie czerwca tego roku. Policjanci podejrzewają, że rowery mogły być skradzione w rejonie stacji kolejowych na odcinku od Siedlec do Warszawy. Sprawę prowadzi asp. szt. Maciej Kowalczyk - tel. kontaktowy 25 759 72 19.

W połowie czerwca tego roku policjanci z mińskiej komendy zabezpieczyli prawie 50 rowerów, które ukryto w pomieszczeniach gospodarczych na prywatnej posesji w gminie Mrozy. Przeszło połowa z nich została już rozpoznana przez prawowitych właścicieli.

Analizując materiały sprawy, policjanci ustalili, że dotychczas wydane właścicielom rowery były kradzione głównie z rejonu stacji kolejowych i jak wynika z policyjnej analizy, do kradzieży jednośladów mogło dochodzić na trasie kolejowej od Siedlec do Warszawy.

Funkcjonariusze kolejny raz ponawiają apel do wszystkich osób, którym skradziono rowery, aby dokładnie zapoznać się z galerią zabezpieczonych jednośladów.

W przypadku rozpoznania swojej własności, radzimy kontaktować się z prowadzącym dochodzenie asp. szt. Maciejem Kowalczykiem.

Można dzwonić bezpośrednio do policjanta na nr tel. 25 759 72 19 lub do sekretariatu wydziału dochodzeniowo śledczego na nr 25 759 72 67.

Galeria rowerów znajduje się pod linkiem:

http://kppminsk.policja.waw.pl/pmm/aktualnosci/66233,Zabezpieczone-rowery-czekaja-na-identyfikacje-i-odbior-przez-wlascicieli.html

Konsultacje projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Rodzinny Mińsk”.

Mińsk Mazowiecki, 22 wrzesień 2016 roku

  

OGŁOSZENIE O PRZEPROWADZENIU KONSULTACJI 

Działając zgodnie z uchwałą nr XV.153.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 14 marca 2016 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że w okresie od 30 września do 13 października 2016 r. zostaną przeprowadzone konsultacje projektu uchwały Rady Miasta Mińsk Mazowiecki zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Rodzinny Mińsk”.

W konsultacjach mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe prowadzące działalność na terenie miasta Mińsk Mazowiecki w zakresie określonym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Celem konsultacji jest uzyskanie opinii oraz ewentualnych uwag i propozycji zmian projektu uchwały będącej przedmiotem konsultacji.

W ramach konsultacji odbędzie się otwarte spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych w dniu 3 października 2016 r. (poniedziałek) o godzinie 1300, w sali nr 116 Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1. Dodatkowo na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki i w Biurze Obsługi Klienta (pokój nr 4) Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, w okresie przewidzianym na przeprowadzenie konsultacji dostępny jest projekt uchwały. 

Opinie, uwagi i propozycje zmian do konsultowanego projektu uchwały należy kierować do Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki w terminie do 13 października 2016 r. w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: katarzyna.biernat@umminskmaz.pl. Formularz konsultacyjny dostępny jest na stronie internetowej Miasta Mińsk Mazowiecki i w Biurze Obsługi Klienta (pokój nr 4) Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki. 

Burmistrz Miasta
/-/ Marcin Jakubowski

Informacja Burmistrza Miasta

I  N  F  O  R  M  A  C  J  A

Zawiadamiam, że w dniu 15 września 2016 r. ustaliłem, a w dniu 22 września 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący część nieruchomości składającej się z części działki gruntu nr 3941/10 o powierzchni 2230 m 2 z usytuowanymi na niej kortami tenisowymi i boiskiem wielofunkcyjnym oraz z części budynku administracyjnego, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00045389/2 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przeznaczonej do oddania w dzierżawę na okres do lat 3.

Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 22 września 2016 r. do dnia 13 października 2016 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Mińsk - Maroko autostopem

8500 km przejechanych autostopem przez 21 sierpniowych dni z ponad 40 kierowcami. Dziesiątki godzin oczekiwania na podwózkę. Czy było warto? ZDECYDOWANIE! Głównym celem podróży Floriana Pyszela oraz Łukasza Krupy było zdobycie najwyższej góry Afryki Północnej. Szczyt nazywa się Toubkal, jest w Maroko, w górach Atlas, a jego wysokość wynosi 4167 m n.p.m.
„Pomimo problemów i dużej wysokości nad poziomem morza, udało nam się to zrobić. Ponadto odwiedziliśmy mnóstwo pięknych miast, takich jak: Berno, Barcelona, Casablanca, Madryt, Paryż. Poznaliśmy wiele osób, szczególnie w Maroko, gdzie ludzie są bardzo życzliwi i otwarci na drugiego człowieka. W Hiszpanii jeden z kierowców zabrał nas do domu na obiad i deser, a gdy dowiedział się, że jesteśmy z Polski, zaczął grać Chopina na fortepianie. Dostaliśmy mnóstwo zaproszeń do różnych miast – jeden kierowca zaprosił nas do swojego domu w Sydney, inny do swojego domu pod Madrytem, a w Maroko mamy już znajomych w każdym, większym mieście. Spaliśmy głównie w namiocie, chociaż czasami, dzięki życzliwości ludzi, mogliśmy spędzić noc na wygodnych łóżkach. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, stęsknieni za Polską, ale także bardzo zadowoleni, że jedno z naszych marzeń się spełniło. Poznaliśmy nowe kultury, podszkoliliśmy język oraz zwiedziliśmy Europę Zachodnią i Maroko – to były niezwykłe wakacje” – tak w kilku zdaniach podsumowali młodzi mińszczanie wyjazd swojego życia. Wyprawa została objęta honorowym patronatem burmistrza Marcina Jakubowskiego.

 

Aktualny katalog partnerów Programu „Rodzinny Mińsk”

Stollpersteine - Kamienie Pamięci

Projekt historyczny Stollpersteine - Kamienie Pamięci w ramach PNWM, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz Berufsbildende Schulen 1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu

Od niedzielnego wieczoru 18 września,  gościliśmy po raz kolejny  grupę uczniów i nauczycieli z placówki szkolenia zawodowego "Eike von Repgow" z Magdeburga. Pobyt był finansowany przez organizację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży w ramach projektu edukacyjnego „Kamień Pamięci” poświęconego ofiarom nazizmu.                                                                      

W poniedziałek – 19 września goście z Niemiec zostali przywitani przez Dyrektora szkoły Tomasza Płochockiego. Plan tego dnia zakładał zapoznanie się z bazą dydaktyczną „Mechanika”, oraz poznanie się uczestników projektu z obu krajów. Po południu grupa z Magdeburga zwiedziła nasze miasto. W kolejnym dniu wizyty udaliśmy się na malowniczy wschód Polski.  Zwiedziliśmy najstarszą część Lublina - Stare Miasto, a po obiedzie udaliśmy się do niemieckiego obozu zagłady w Majdanku.  Zapalenie symbolicznego znicza, minuta ciszy w hołdzie pomordowanym więźniom było sygnałem do naszego powrotu. 21 września młodzież po śniadaniu odwiedziła Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Następnie kontynuowała prace nad projektem poświęconym  ofiarom nazizmu. Po zakończeniu zajęć nad projektem, obiedzie przyszedł czas na relaks i wspólną rywalizację na łonie natury.

W czwartek goście z Niemiec  zostali zaproszeni do zwiedzania Warszawy. Grupa projektowa  zwiedziła Pawiak - największe niemieckie więzienie polityczne  na terytorium okupowanej Polski w czasie II wojny światowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, Pałac Kultury i Nauki, budynek Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stare Miasto w Warszawie. W ostatnim dniu wymiany 23 września, młodzież polsko niemiecka zaprezentowała swoje prace projektowe. Wśród zaproszonych gości była również Pani Urszula Soroka Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty i Promocji Powiatu Mińskiego. Wspólny obiad i wieczorne spotkanie przy grillu zakończyło kolejną edycję projektu w ramach organizacji Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Koordynatorami projektu są Tomasz Wróblewski i Joanna Wójtowicz oraz wicedyrektor Janusz Zduńczyk.                                               Grupę młodzieży i opiekunów z Magdeburga pożegnaliśmy 24 września.

„Dwa koła dla czterech łap”!

Już w sobotę, 8 października, Mińska Grupa Rowerowa zaprasza na wyjątkową akcję „Dwa koła dla czterech łap”!

Punkt 9.00 spotykamy się pod Pomnikiem Lotników, skąd wspólnie udamy się rowerami do Celestynowa, by wziąć udział w cosobotnim wyprowadzaniu schroniskowych psów. Będzie to okazja, aby być może pierwszy raz w życiu zobaczyć w jakich warunkach żyją te zwierzęta, pobyć z nimi przez chwilę i sprawić chwilę radości. Dodatkowo jest to Dzień Otwarty schroniska, więc wszyscy są mile widziani.

Wycieczka będzie liczyć około 50 km. Powrót planowany jest na godzinę 14-15.

Na miejscu czekać będzie na nas osoba, która oprowadzi i opowie nam o zwierzętach w schronisku. Specjalnie dla nas zostanie wyznaczona trasa spacerowa w pobliskim lesie, abyśmy mogli wspólnie wyprowadzać psich podopiecznych.

Spędźmy ten dzień aktywnie. Sprawmy, by przebywające na co dzień w zamknięciu zwierzaki choć na chwilę wesoło pomerdały ogonkami podczas wspólnej leśnej zabawy :)

Wszyscy uczestnicy muszą wypełnić deklarację. Prosimy, aby zrobić to wcześniej i dać już wypełnioną. Wzór można znaleźć tutaj:
http://wwww.pliki.toz.pl/…/celestynow_regulamin_wolontariat…

Na rzecz schroniska można też przekazać karmę, kagańce i inne potrzebne rzeczy. Dokładne informacje można znaleźć na ich stronie internetowej:
http://www.celestynow.toz.pl/

Szosowe Kolarskie Mistrzostwa Mazowsza MWZKOL - Chmielew 25.09.2016 r.

W kolarskiej hierarchii w peletonie szosowym wszystko jest już jasne. W ostatnią niedzielę w Chmielewie k. Mińska Mazowieckiego rozegrano Otwarte Mistrzostwa Mazowsza w Kolarstwie Szosowym. Warto podkreślić, że ta impreza rozegrana pod egidą MWZ-KOL daje możliwość startu wyłącznie zawodnikom posiadającym licencje kolarskie. Na starcie pojawiło się blisko 90 zawodników nie tylko z Mazowsza. Rywalizacja przebiegała kolejno we wszystkich kategoriach wiekowych, gdzie w ciągu sześciu godzin miano wyłonić Mistrzów Mazowsza. Miński Klub Kolarski V-MAX miał w tym gronie swoich faworytów, którzy jak się okazało - nie zawiedli. Najpierw w kategorii "Młodziczek" Zuzia Sierhej (V-MAX) nie dała szans rywalkom, wygrywając swój wyścig w sprinterskim stylu. Nieco później ruszył wyścig "Juniorów Młodszych". Tutaj sytuacja wyklarowała się dość szybko, kiedy Kuba Soszka (V-MAX) wraz z zawodnikiem BSA PRO-TOUR Maciejem Noceniem przeprowadzili udaną ucieczkę, wypracowując nad peletonem sporą przewagę. Niestety, tym razem nasz utytułowany zawodnik musiał zadowolić się srebrem. W najmocniejszym ostatnim wyścigu zawodników pełnoletnich od początku najaktywniejszy w peletonie był Mateusz Mikulski (V-MAX). Znany i lubiany "Mati" inicjował wiele dobrych akcji, z których jedna zwiastowała sukces. Powiodła się 2-osobowa ucieczka Mateusza z kolarzem ACTIVE-JET Bogdanem Banaszkiem. Ta dwójka w końcowej fazie wyścigu miała przewagę nad grupą około jednej minuty. Niestety, bezlitosny peleton unicestwił poczynania dwóch śmiałków i już było wiadomo, że zobaczymy "finisz z peletonu", gdzie walczyli łącznie reprezentanci najmocniejszych kategorii wiekowych. Mateusz Mikulski (V-MAX) po bardzo udanym sezonie 2016 postawił przysłowiową "kropkę nad i..", zdobywając tytuł Mistrza Mazowsza w kategorii 17-29 lat!

Klub Kolarski V-MAX powoli kończy ten długi i wyczerpujący sezon, który przyniósł tyle radości i satysfakcji. Niedzielna impreza sportowa w Chmielewie była doskonałym zwieńczeniem całego okresu startowego kolarzy trenera Jacka Tomkiewicza. "Chmielewskie ściganie" to już impreza z tradycjami. Patronat honorowy na zawodami sprawował Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski, a główni organizatorzy dostali świetne wsparcie mińskiej policji oraz Jednostki OSP z Zamienia. Szczegółowe wyniki i galerie zdjęć: www.vmaxkolarze.pl

mat. V-MAX

Wystawa Anny Gibały w MBP

"Malując przedstawiłam temat, swój punkt widzenia, tonację barw. Interpretacja należy już do Państwa. Wasza relacja z moimi obrazami jest dla mnie ważna. Nie komentuję swoich prac. Mam mnóstwo pomysłów."
Tak mówi o swoich obrazach Anna Gibała, której prace będziemy mogli podziwiać od 7 października w naszej Bibliotece.

W dzieciństwie robiła mnóstwo rysunków, które jej zdaniem były dobrą podpałką w domowej kuchni. Ten twórczy okres poszedł więc z dymem. Jako 20 latka z wyróżnieniem zdała egzamin na Wydz. Architektury Politechniki Warszawskiej. Od tamtego czasu nie malowała. Dopiero po latach, od dorosłych dzieci dostała farby. Kusiło by się sprawdzić, wróciły emocje.

Zapraszamy na wernisaż w dniu 7 października o godz. 18.30. Wstęp wolny.

Bezpłatne szkolenie - możliwości wykorzystania gazu skroplonego LNG

Mazowiecka Agencja Energetyczna Sp. z o.o. oraz Starosta Powiatu Otwockiego zapraszają na szkolenie  dotyczące zastosowań LNG – skroplonego gazu ziemnego, w szeroko pojętej gospodarce rolnej, przetwórstwa spożywczego, chłodnictwa oraz gospodarki energetycznej gminy.

Szkolenie organizowane przez Mazowiecką Agencję Energetyczną (MAE) przy współudziale przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) dedykowane jest przedstawicielom samorządów oraz przedsiębiorcom, którzy wdrażając przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną,  liczą na pozytywny efekt związany z obniżeniem kosztów funkcjonowania, jak również ochroną środowiska naturalnego.

LNG jest paliwem energetycznym niskoemisyjnym, które po regazyfikacji jest nośnikiem energii tak, jak gaz ziemny, ale ponadto w trakcie regazyfikacji może  dostarczać chłód praktycznie bez dodatkowych nakładów.

Szkolenie odbędzie się w dniu 29 września br., o godz. 10:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Komunardów 10 w Otwocku.

Program szkolenia obejmuje przeprowadzenie 5 sesji po 45 minut każda, w tym 15 minut pytań i odpowiedzi.

Szkolenie jest kierowane do Samorządu Gminy, jak i praktycznie wszystkich prowadzących działalność gospodarczą w zakresie:

 • hodowli drobiu i zwierząt,
 • ogrodnictwa i sadownictwa,
 • przechowywania i magazynowania produktów rolnych, owoców i pasz oraz zbóż,
 • przetwórstwa spożywczego,
 • ogrzewnictwa, ciepłownictwa i chłodnictwa,
 • transportu oraz
 • mieszkańców

i dotyczy nie tylko terenów pozbawionych sieci gazowniczej i ciepłowniczej.

Mając na uwadze wspólne cele jakie przyświecają działaniu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, jak i lokalnym samorządom, zwłaszcza w zakresie zrównoważonego rozwoju i wdrażania rozwiązań niskoemisyjnych zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w szkoleniu.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

 605 999 722 lub (22) 407 14 17, Milena Jagodzińska – Wróbel 

Miejska Rada Seniorów - wybory

Bezpieczny maluch

Warsztaty Bezpieczny Maluch-naucz się udzielać pierwszej pomocy swojemu dziecku

6 października Mińsk Mazowiecki odwiedzi Kampania Bezpieczny Maluch, która jest najszerszą w Polsce akcją skierowaną do kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci mająca na celu edukację z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju dziecka. Misją Kampanii jest zwiększenie świadomości dotyczącej bezpiecznego macierzyństwa. W ramach Kampanii Bezpieczny Maluch na terenie całej Polski odbywają się warsztaty dla przyszłych i obecnych rodziców. Uczestnicy podczas najbliższego spotkania nauczą się jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu oraz kobiecie w ciąży, dowiedzą jak zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt oraz spotkają sie się z ekspertem do spraw przewożenia dzieci w samochodzie, który powie jak wybrać bezpieczny fotelik dla swojego dziecka, jak prawidłowo go zamontować w samochodzie oraz jak zapiąć dziecko w foteliku zapewniając mu maksimum bezpieczeństwa i komfortu. Miłym dodatkiem do bezcennej wiedzy jaką przekazują eksperci podczas warsztatów są upominki przygotowane przez partnerów Kampanii. Na koniec spotkania odędzie się losowanie atrakcyjnych nagród.

Wstęp na spotkaniejest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Najbliższe warsztaty w Mińsku Mazowieckim odbędą się 06 października 2016 w Hotelu Partner przy ul. Konstytucji 3-ego Maja 7 w godzinach 17.00-20.30. Przyszli rodzice, którzy chcą zdobyć wiedzę przekazywaną przez doświadczonych instruktorów powinni zarejestrować się poprzez stronę internetową: www.bezpiecznymaluch.pl . Każda uczestniczka warsztatów otrzyma bezpłatny Podręcznik Bezpiecznego Malucha, który zawiera schematy postępowania w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń. Serdecznie zapraszamy mieszkanki miasta i okolic!

 

Pozdrawiam serdecznie,

Sylwia Zdunek

tel.  663 480 449

http://www.bezpiecznymaluch.pl

 

 

Grappler Night 2016

MKS Mazovia - Pogoń Grodzisk Maz .

Procesy sądowe w kinie "Bałtyk"

Fitness Color Fit

Kolorowo i wesoło zrobiło się 1 października na obiekcie MOSIR przy ul. Sportowej 1 za sprawą maratonu fitness COLOR FIT organizowanego przez Studio Fitness Fit&Joy z Mińska Mazowieckiego. Uczestnicy maratonu mogli skorzystać z zajęć zumby, TMT i strechingu, zaś kolorowy pył, którym posypywali się po każdym bloku ćwiczeń, był największą atrakcją imprezy. Sportowa zabawa, uśmiech oraz radość to główne cechy tego wydarzenia. Dwugodzinne kolorowe spotkanie zostało zorganizowane dzięki partnerom: MOSIR, Targmedia, Oriflame, Oshee, Salon Fryzjerski "U Marzeny". Oprac. na podst. mat. Fit&Joy.

Trójbój Rakietkowy 9.10.2016

Historyczne spotkanie

28 września społeczność Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim miała niecodzienną okazję spotkać się z Ocalałą z Holokaustu mińszczanką – panią Gutą Tyrangiel–Benezra. To niezwykle ciekawa i barwna osoba mająca życiorys, którym można obdzielić wielu ludzi. Urodzona w mińskim getcie, wychowana w polskiej rodzinie, uczennica liceum przy ul. Pięknej, odnosząca sukcesy lekkoatletka, profesor prawa, pisarka i artystka.

Spotkanie, którego pomysłodawczynią i organizatorką była pani Ewa Borkowska (nauczycielka historii), rozpoczęła krótka filmowa impresja o żydowskim Mińsku „Elegia żydowskich miasteczek. Mińsk Mazowiecki”, która przeniosła wszystkich do dawno minionego świata.

Z niezwykłą uwagą i fascynacją zgromadzeni wysłuchali opowieści o tragicznym dzieciństwie swojego gościa, beztroskich latach młodzieńczych, trudnych wyborach dorastania i poszukiwaniu własnej tożsamości. Rozmowę sprawnie i profesjonalnie poprowadziły Julka i Milena, uczennice klasy IIIf. Pojawiło się też wiele pytań od słuchaczy, których bardzo poruszyła zagmatwana historia losów pani Guty Tyrangiel-Benezry. Opowieściom towarzyszyła prezentacja rodzinnych fotografii oraz mini wystawa reprodukcji niesamowitych, bardzo emocjonalnych obrazów namalowanych przez zaproszonego do gimnazjum świadka historii.

Warto podkreślić, iż na to niezwykłe spotkanie licznie przybyli nie tylko uczniowie i nauczyciele gimnazjum, ale również dwie koleżanki pani Guty (czyli dla nich Gieni zapamiętanej jeszcze ze szkolnych lat).

Dla uczniów z papieskiej szkoły była to niezwykła lekcja historii, dlatego na końcu młodzież serdecznie dziękowała za poświęcony czas i życzyła swojemu gościowi jeszcze wielu lat życia w zdrowiu i przede wszystkim siły do wypełniania bardzo ważnej misji świadka historii.

Ewa Borkowska

(nauczycielka historii w GM2)

Mistrzostwa Mińskiego Towarzystwa Szachowego

Stollpersteine - Kamienie Pamięci ofiar nazizmu

W dniach 27-29 września 2016 roku odbyło się w Magdeburgu spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję międzynarodowego projektu Kamienie Pamięci, w ramach wymiany młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim i Berufsbildende Schulen 1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu. Podsumowaniu przewodniczyli dyrektorzy partnerskich szkół: Pani Gabriele Lorenz i Pan Tomasz Płochocki, którym towarzyszyli nauczyciele organizujący wymianę: Panie-Sylvia Ast i Birgit Hartewig oraz Pan Tomasz Wróblewski.

            Pierwszym punktem spotkania był udział w konferencji Pana Guntera Demniga-autora pomysłu i realizatora około 60 000 dotychczas wmontowanych Kamieni Pamięci w 21 krajach Europy. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Kassel, członkiem wielu międzynarodowych organizacji artystycznych, a za akcję Stollpersteine otrzymał kilkanaście odznaczeń.

            Kamienie Pamięci montowane są w chodniku w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania ofiar nazizmu. Ci ludzie nie mają mogił, gdyż zostali zamordowani w obozach, gettach, więzieniach i innych miejscach okrucieństwa. O nich właśnie Gunter Demnig przywraca pamięć, a często i nazwisko zdegradowanym w obozach do numeru ofiarom nazizmu. Człowiek bowiem zostaje zapomniany, gdy zapomniane zostaje jego imię. W Polsce Stollpersteine można spotkać w niewielu miejscowościach m. in. we Wrocławiu i w Słubicach.

            28 września nauczyciele wraz z młodzieżą z partnerskiej szkoły z Magdeburga, uczestniczyli w uroczystości wmurowania trzech Kamieni Pamięci  poświęconych rodzinie Steinhardt. W ceremonii wzięła udział rodzina przybyła z USA, Wielkiej Brytanii i Australii oraz delegacja z Mińska Mazowieckiego.

Udział delegacji z naszego Powiatu miał na celu, przygotowanie oraz organizację wmurowania Kamienia Pamięci ofiary nazizmu w naszym mieście, przez autora projektu Pana Guntera Demniga. Uroczystość została zaplanowana na drugą połowę 2017 roku. Mińsk Mazowiecki będzie kolejnym miastem z niewielu w Polsce, gdzie będzie realizowany tego rodzaju projekt.

             W programie spotkania podsumowującego występowały również akcent historii  techniki  i dawka sportu. Tym razem mogliśmy podziwiać jedyny zachowany, pływający wcześniej po Łabie, łańcuchowy holownik parowy „Gustav-Zeuner” z 1894 roku. Najwięcej emocji wywołał jednak ligowy mecz piłki ręcznej między SC Magdburg i HSG Wetzlar, w którym występowało sześciu wicemistrzów olimpijskich z narodowej reprezentacji Niemiec.

             Wymianę młodzieży oraz spotkanie podsumowujące współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Tomasz Wróblewski

Koncert Muzyki Sakralnej

Sukcesy judoków

W dniu 2.10.2016r. w Warszawie, na Białołęce, odbył się XII Ogólnopolski Białołęcki Turniej Judo "Memoriał Grzegorza Malika" dla dzieci i dla dzieci młodszych.

Z UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki startowało 3 zawodników i wszyscy wspaniale zaprezentowali się.

W kategorii dzieci młodszych (rocznik 2006-2007) wspaniały sukces odniósł Piotr Marczak, który w wadze 33kg. zdobył złoty medal, wygrywając 5 walk , w tym 3 walki na ippon i 2 na waza-ari. W jego wadze startowało 24 zawodników.

W kategorii dzieci (rocznik 2004-2005)  brązowy medal zdobył Mikołaj Poślada, w wadze 36kg, który wygrał 2 walki.

W tej samej kategorii  wiekowej V miejsce zajął Dawid Kwiatkowski który w wadze 42kg wygrał 2 walki na ippon, przegrał 2 walki, w tym nieznacznie o brązowy medal.

 Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

Spotkanie międzykulturowe nad Sekwaną

Mamy przyjemność zaprosić dorosłych na pierwsze w tym sezonie międzykulturowe spotkanie, które przeniesie nas nad Sekwanę. Emeline i Justine opowiedzą o kulturze francuskiej, ze swojej perspektywy.

Przygotują też tradycyjne przekąski, aby dać nam odrobinę francuskiego smaku. Gorąco zapraszamy młodzież i dorosłych. Spotkanie będzie prowadzone w melodyjnym języku ojczystym wolontariuszek, czyli po francusku. Będzie to dobra okazja, aby poćwiczyć lub po prostu posłuchać francuskiego brzmienia. Wśród publiczności mile widziany jest każdy, niezależnie od znajomości języka francuskiego - lokalny wolontariusz zadba o tłumaczenie na język polski.

 

MIM wrześniowy on line

SenioRowerowy Weekend - Bezpieczeństwo Seniorów

Po raz pierwszy w Polsce zapraszamy wszystkich seniorów na rowerach na SenioRowerowy Weekend, Bezpieczeństwo Seniorów! Czeka na Was mnóstwo atrakcji, konkursy i upominki ale przede wszystkim solidna porcja dobrych wiadomości dotyczących Waszego bezpieczeństwa. Warsztaty bezpiecznej jazdy, mobilny mechanik rowerowy, instruktorzy i życzliwi policjanci doradzą i pomogą w bezpiecznej jeździe na rowerze. Szanowni Seniorzy! Zabierzcie swoje rowery i 8 października przyjedźcie do Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim! Najlepsi fachowcy zupełnie za darmo dokonają przeglądu technicznego Twojego roweru i usuną drobne usterki. Każdy uczestnik warsztatu SenioRowerowego Weekendu bierze udział w konkursie, w którym nagrodą jest nowy, wygodny rower + kask. Zapraszamy, przybywajcie całymi rodzinami!

SenioRowerowy Weekend, Bezpieczeństwo Seniorów to nie tylko okazja do pogłębienia swojej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa na rowerze, to również szansa na wygranie nowoczesnego, wygodnego roweru i lekkiego kasku. Już w najbliższą sobotę, 8 października, w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaprosi wszystkich ochotników do udziału w quizie dotyczącym bezpieczeństwa rowerzystów. Zdobądź maksymalną liczbę punktów i... wygraj! Zapraszamy już w tę w sobotę, od 10:00. Rozstrzygnięcie konkursu godz. 15.30 ! 

SKYWAYRUN na terenie lotniska 23.BLT

http://www.skywayrun.pl

Inspirowani naturą - Mińsku Mazowiecki

Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne z Fundacją Naturalny Rozwój

Fundacja Naturalny Rozwój zaprasza na bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży współfinansowane ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr tel: 884 015 815.
 

 

Międzykulturowy Uniwersytet Dziecięcy

Zapraszamy dzieci na drugą już edycję Międzykulturowego Uniwersytetu Dziecięcego. Inicjatywa powstała dzięki wzajemnej inspiracji i współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EBU, a jej celem jest stymulowanie w dzieciach chęci do odkrywania otaczającego ich środowiska oraz własnych pasji i zainteresowań, a także wyposażenie ich w wiedzę praktyczną i umiejętność wykorzystywania teorii w życiu codziennym.

Mali studenci będą uczestniczyli w specjalnie przygotowanych wykładach i warsztatach, które staną się okazją do fascynujących podróży po świecie wiedzy i do intensywnego treningu umiejętności społecznych. Wykładowcami będą naukowcy, podróżnicy, odkrywcy oraz specjalni goście, którzy z zamiłowaniem podzielą się z dziećmi swoją pasją, oraz wyjaśnią zawiłe zagadki wiedzy w zabawny sposób.

Karolina Poziemska
Fundacja EBU

ZNTK modernizuje składy Kolei Mazowieckich

KM mają już 18 pojazdów serii EN57AL

Na tory wyjechał właśnie osiemnasty pojazd serii EN57AL, zmodernizowany w ramach zawartej w grudniu 2015 roku umowy z ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A. oraz Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Zgodnie z kontraktem KM będzie miało docelowo 39 takich EZT. Wszystkie odebrane do tej pory pojazdy są wykorzystywane do obsługi linii nr 6 Warszawa Wileńska – Małkinia.

Pojazdy przeszły naprawy w poziomie utrzymania P5 i są gruntownie zmodernizowane. Posiadają m.in.: klimatyzację przedziałów pasażerskich, komfortowe i wyciszone wnętrze, nowe okna, podłogi, ściany i wygodne fotele. Do dyspozycji podróżnych jest nowoczesne WC z zamkniętym obiegiem
i przewijakiem dla niemowląt. Pasażerowie mogą także korzystać z gniazdek elektrycznych zamontowanych pod fotelami. W pojazdach jest przejrzysty system informacji pasażerskiej, wifi, a także monitoring zewnętrzny oraz wewnętrzny. EZT w tej wersji jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Jesteśmy  w trakcie realizacji największego kontraktu na modernizacje elektrycznych zespołów trakcyjnych. W połowie 2017 roku nasz park taborowy będzie składał się w znacznej większości ze zmodernizowanych oraz nowych pojazdów i będzie to duża zmiana. Już teraz na tory wyjechał 18 pojazd serii EN57AL, po gruntownej modernizacji i naprawie P5. To kolejny, istotny krok w kierunku poprawy jakości usług świadczonych przez Koleje Mazowieckie – mówi Czesław Sulima,  dyrektor eksploatacyjny, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Dzięki zastosowaniu zupełnie nowych podzespołów została zwiększona moc układu napędowego umożliwiająca szybszą jazdę pojazdu (do 120 km/h) oraz zwiększenie przyspieszenia, co przełoży się na skrócenie czasu podróży. W przedniej części pojazdu znajdują się także dwie strefy przeznaczone dla obsługi pociągu – kabina maszynisty oraz przedział dla kierownika pociągu.

- Nowoczesne rozwiązania zastosowane na pulpicie sprawiają, że pojazd prowadzi się bardzo dobrze i wygodnie – mówi Wiesław Młodzianowski, maszynista z Tłuszcza.

Umowa na wykonanie 20 napraw w poziomie utrzymania P5 z modernizacją z możliwością rozszerzenia na żądanie Zamawiającego zakresu zamówienia o maksymalnie 19 dodatkowych napraw w poziomie utrzymania P5 z modernizacją w latach 2016 – 2017 została podpisana 17 grudnia 2015 r. Jest ona częścią jednego z największych dotychczas przedsięwzięć związanych z modernizacją elektrycznych zespołów trakcyjnych przewoźnika (w sumie KM posiada już 108 gruntownie zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych).

 

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska, Rzecznik Prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 47 37 551, kom. 661 929 207

Zagłosuj na naszą maskotkę wod-kan!

Diabli nadali…

4 października sala konferencyjna biblioteki przemieniła się w urokliwy gabinet, pełen mebli, szklanych wyrobów i sprzętów utrzymanych w stylu art déco. Biurko, barek na kółkach, zegar, fotele, lampa, telefon, radio, karafki, kieliszki – to tylko niektóre z wielu przedstawionych eksponatów. Zaprezentowane przedmioty pochodzą z kolekcji Mariusza Żyły – właściciela pracowni Antyk - Styl i wielkiego miłośnika sztuki. Powodem, dla którego przygotowano tak wyjątkową aranżację, był przyjazd do biblioteki Angeliki Kuźniak – autorki biografii „Stryjeńska. Diabli nadali”.

Zofia Stryjeńska - znana polska artystka z okresu międzywojennego, obdarzona ciętym językiem i dużym poczuciem humoru do dziś jest wspominana jako postać charyzmatyczna, o wielkim talencie malarskim, a jej obrazy niezmiennie intrygują i zachwycają odbiorców. Niezwykła kobieta, budzącą podziw i zawiść, dla sztuki gotowa była poświęcić wszystko. Realizacja artystycznych pasji była dla niej całym światem. Za spełnienie marzeń i sławę zapłaciła jednak wysoką cenę...

Spotkanie pozwoliło uczestnikom spojrzeć na rzeczywistość oczami Stryjeńskiej. Dzięki wypowiedziom autorki książki, cytowanym fragmentom pamiętnika malarki i prezentowanym na ekranie starym fotografiom, można było niemal poczuć obecność tej nietuzinkowej artystki. 

MBP

Pierwsza stacja dializ w Mińsku Mazowieckim

Tel.+48 25 7563 540
Faks+48 25 7563 541

INFORMACJA PRASOWA

Pierwsza stacja dializ w Mińsku Mazowieckim rozpoczęła leczenie pacjentów.

Z początkiem października rozpoczęła działalność pierwsza w powiecie stacja dializ. Prowadzi ją największa w Polsce firma, świadcząca usługi z zakresu dializoterapii - Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Centrum Dializ Fresenius powstało przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, który dotychczas nie prowadził leczenia nerkozastępczego. Stacja dializ mieści się w specjalnie wybudowanym, piętrowym budynku na terenie szpitala. Pacjenci mogą leczyć się w niej za darmo, w ramach kontraktu z NFZ.

Stacja wyposażona jest w najnowszej generacji aparaturę medyczną firmy Fresenius Medical Care, która umożliwia przeprowadzanie dializy wysokoprzepływowej zamiast tradycyjnie stosowanej hemodializy. To innowacyjna metoda oczyszczania krwi z toksyn, które zapewniają nie tylko poprawę wyników pacjentów, ale także lepsze samopoczucie dializowanych w trakcie i po zabiegu. Co ważne spada również ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i wzrasta szansa chorego na przeszczep. O komfort i bezpieczeństwo pacjentów zadba zespół wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek. Dyrektorem ośrodka jest specjalista nefrolog – dr Arkadiusz Bogucki.

Znakiem rozpoznawczym sieci stacji dializ Fresenius Nephrocare jest bardzo wysoka jakość świadczonych usług. Łącząc krajowe (73 stacje w Polsce) i międzynarodowe (3.500 ośrodków na świecie) doświadczenie, firma wypracowała najwyższej klasy standardy opieki nad pacjentami.

„Dobro pacjenta stawiamy w naszej firmie na pierwszym miejscu – mówi Krzysztof Soszyński, dyrektor regionalny Fresenius Nephrocare Polska – chcemy zapewnić leczenie na najwyższym, światowym poziomie. Dlatego w stacjach Freseniusa w Polsce i na świecie obowiązują rygorystyczne procedury w zakresie bezpieczeństwa i osiąganych wyników medycznych.” O jakość leczenia dba dyrektor medyczny sieci, który regularnie wizytuje stacje i kontroluje wyniki leczenia pacjentów.

Korzyści z otwarcia stacji dializ w Mińsku Mazowieckim są ogromne dla każdej ze stron. Inwestycja przyniesie wiele pożytku pacjentom z regionu, którzy uzyskają dostęp do najlepszego sprzętu i najnowszych zdobyczy medycyny. Dodatkowo, chorzy z regionu nie będą wreszcie musieli dojeżdżać trzy razy w tygodniu na zabiegi do ośrodków oddalanych o kilkadziesiąt kilometrów w innych powiatach.

Korzyści z kontraktu ma również Szpital, na terenie którego zlokalizowana jest stacja, gdyż stanowić też będzie wsparcie w prowadzeniu dializ ostrych dla oddziałów szpitalnych.

Centrum Dializ Fresenius to największy w Polsce dostawca usług dializacyjnych. W województwie mazowieckim prowadzi od wielu lat ośrodki w Sochaczewie, Wołominie, Radomiu, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Mławie, Płońsku, Piasecznie i Owocku. Oferuje bezpłatne zabiegi dializacyjne na najwyższym światowym poziomie. Ośrodki Freseniusa pracują według rygorystycznych kryteriów jakościowych – podlegają nadzorowi korporacyjnemu, tak by osiągane parametry medyczne były zgodne z międzynarodowymi normami (European Dialysis and Transplant Association, European Best Practice Guidelines) oraz zasadami jakie wyznacza polskie prawo, Krajowy Nadzór Nefrologiczny i Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią ponad 3,5 tys. placówek w 100 krajach. Zatrudnia 75 tys. pracowników, obejmując opieką ponad 300 tys. pacjentów. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co drugi sprzedawany na świecie aparat do dializ (tzw. sztuczna nerka) została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

 

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, które tworzą największą w Polsce sieć usług dializacyjnych. Grupa Fresenius posiada prowadzi 73 stacje dializ obejmujące opieką blisko 6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

 

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

 

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

 

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

 

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie kilku proc. rocznie.

 

Marta Andrzejewska
Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.
ul. Krzywa 13
60-118 Poznań
tel. 605 213 063
email: 
marta.andrzejewska@fmc-ag.com

Ul. Konstytucji 3-go Maja znów przejezdna

Wyniki konsultacji społecznych - Rodzinny Mińsk

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 31822