Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 8 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Grappler Night - zobacz trailer

Marcin Jakubowski przed Grappler Night 4

Gratulacje dla Marka Piotrowskiego - Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki

Zabezpieczone rowery czekają na identyfikację i odbiór przez właścicieli

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w MBP

Kto z najmłodszych czytelników biblioteki nie zna przygód rezolutnej i wesołej Florki? Z naszych obserwacji wynika, że tę sympatyczną ryjówkę dzieci wprost uwielbiają. Autorkę tej zabawnej serii książek Roksanę Jędrzejewską – Wróbel spotkacie w bibliotece już 21 października, o godz. 11:30. Zapraszamy dzieci na jej spotkanie autorskie, na którym nie zabraknie ciekawych książkowych opowieści i wspólnej zabawy.  

Roksana Jędrzejewska – Wróbel jest laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zdobyła również tytuł autorki Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2009. Napisała ponad 20 książek dla dzieci, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień, między innymi nagrodę „BESTSELLER-ka”, a także trafiły na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Współpracuje z redakcją dziecięcą Polskiego Radia jako autorka słuchowisk. Dla TVP1 pisała scenariusze i teksty piosenek do dobranocki „Babcia Róża i Gryzelka”. Jej bajki i opowiadania ukazują się w Świerszczyku (wcześniej także w Misiu). W 2007 r. otrzymała medal „Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis”.

MBP

Uroczyste przekazanie nowej motopompy dla OSP „Kędzierak”

"4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę"

4 pustynie. Sahara jest upalna do granic ludzkiej wytrzymałości, Gobi – najbardziej wietrzna, Atacama – sucha i rozległa, a Antarktyda to miejsce najzimniejsze, gdzie temperatury sięgają nawet -30ºC. Każda z pustyń ma własną specyfikę. Przekonał się o tym Daniel Lewczuk, który wziął udział w cyklu zawodów 4 Deserts, zaliczanych do najtrudniejszych wyzwań sportowych świata. Jego książka „4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę” jest pochwałą hartu ducha i ciała, który pozwala przezwyciężać wszelkie przeciwności, pokonać ból i zmęczenie. Już 26 października, o godz. 18:30 Daniel Lewczuk będzie gościem biblioteki. Podczas wieczoru z cyklu „Biblioteka Podróży” poznamy historię pokonania czterech złowrogich pustyń, czyli w sumie 1000 kilometrów. I to przez człowieka, który nigdy wcześniej nie brał udziału w maratonach, a jednak dzięki własnej determinacji i woli walki, jego wyprawa zakończyła się sukcesem. Zapowiada się niezwykle inspirujące spotkanie, na które zapraszamy wszystkich poszukujących motywacji i ciekawych świata czytelników!

Pociąg do matematyki

1 października 2016 roku w godzinach 10:00-17:00 odbył się w naszej szkole Miński Festiwal „Pociąg do matematyki”. Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim była współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem tak olbrzymiego przedsięwzięcia, które w spektakularny sposób zachęcało do odkrywania dziedziny, nie bez powodu określanej mianem „królowej nauk”. Jego celem było promowanie edukacji matematycznej w atrakcyjnej i nowatorskiej formie oraz zachęcanie uczniów wszystkich mińskich szkół podstawowych do bawienia się matematyką, a nie traktowania jej tylko jako przedmiotu szkolnego. Organizatorom zależało, by szczególnie dziś, w dobie cyfryzacji i wszechobecnych komputerów, nadążać za zainteresowaniami najmłodszego pokolenia, by w interesujący i profesjonalny sposób móc wspierać uczniów w rozwijaniu matematycznych pasji.   Dzieci odwiedzając stacje doświadczały jak matematyka może być znakomitą, angażującą wszystkie zmysły zabawą. Na stacji Matematyka i Programowanie ujrzały one, że świat znanej gry Minecraft powiązany jest z zadaniami obliczeniowymi.  Zetknęły się też z robotem Ozobotem, którego wygląd i bystrość wywoływał  uśmiech i zachwyt, a który przemieszczając  się  był  obecny  w świecie liczb.

 

Przystanek Livinglab - by przedmioty ożyły; to doskonały postój, który przybliżył programowanie w szkole przyszłości. Jak projektować i drukować modele 3D  dowiedziały się na  stacji nazwanej  Inżynieria i matematyka. Kolejna stacja ukazująca  dzieciom narzędzia do tworzenia animacji matematycznych przeniosła podróżujące dzieci do miejsca zwanego Matematyka z iPadem.  W miejscu Myślę, decyduję, działam uczestnicy spotkali się z propozycjami związanymi z posługiwaniem się w świadomy sposób pieniędzmi i rozumieniu tego obszaru życia w sposób odpowiedzialny. Fascynującą stacją okazało się Lego Education. Tam podróżnicy zobaczyli nowe rozwiązania -  przechodzili od najprostszych ćwiczeń związanych z dodawaniem, poprzez geometrię i ułamki, aż do stworzenia własnych  robotów. Kraina matematyki z e-podręcznikiem pokazała jakie trzy ważne elementy potrzebne są w nauce: odkryj, zrozum, zastosuj. Postój na stacji Khan Academy okazał się fantastycznym momentem na zapoznanie się z ofertą, dzięki której uczniowie mogą uczyć się we własnym tempie, samodzielnie, z dowolną liczbą powtórzeń, aż do skutku, czyli zrozumienia i opanowania materiału. Wszystkie stacje odwiedzili zarówno uczniowie, jak i dorośli, czyli nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Z wielką radością mogliśmy gościć w murach naszej szkoły entuzjastów nowoczesnej edukacji matematycznej.

 

Swą obecnością zaszczycili nas:

- Marcin Jakubowski Burmistrz  Miasta Mińsk Mazowiecki

- Elżbieta Piotrowska Gromniak – Prezes Fundacji Edukacja na NOWO oraz prezes Stowarzyszenia Rodzice w Edukacji

- Marian Makowski - Przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z  przedstawicielami Komisji Oświaty - Elżbieta Reda oraz Robert Gałązka

 

W ramach mińskiego festiwalu odbyła się również Konferencja, jak też warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych. Wykładowcami były następujące osoby:

 

- dr hab. prof. Małgorzata Żytko z  Uniwersytetu Warszawskiego,                         

- prof. Marlena Plebańska z Fundacji Edukacja na NOWO i Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie,

- Marek Szurawski, trener z zakresu technik uczenia się, autor książek, m.in. „Pamięć na całe życie”,

- Krystyna Kolenda - Dzięgielewska – programistka i nauczycielka matematyki w SP nr 42 w Gdańsku,

- Grażynę Kilbach, nauczycielka muzyki w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnym im. Jana Pawła II w Gliniance, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej.

  

Strategiczne wsparcie wnieśli: 

- Harper Hygienics

- Fundacja mBank

- Miasto Mińsk Mazowiecki

- AKPOL

- TLC Łożyska

- Lux Hurtownia Materiałów Budowlanych

- Studium Języków Obcych

- p. Marcin Trafisz

- Styropmin

- CartPoland

- Piekarnia "Małopolska"

- Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Maz.

Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem sprawował Minister Edukacji Narodowej,  Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki. Partnerami organizującymi to wyjątkowe wydarzenie byli Fundacja Edukacja  na NOWO oraz Miasto Mińsk Mazowiecki.

Partnerzy festiwalu to również: Intel, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) PAN, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Fundacja Edukacja dla  przyszłości, Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji, Lang Language Training Centre (Lang LTC), Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, akces edukacja, EduSense Sp. z.o.o., Fundacja Katalyst Engineering, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej  

Patronat medialny objął  „Sygnał”- magazyn wychowawcy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom, prelegentom za tak liczne przybycie. Cieszymy się, że Miński Festiwal „Pociąg do Matematyki” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem.

Oprac. na podst. mat. SP5. 

 

Pierwszy jesienny międzykulturowy wieczór

Pierwszy Wieczór Międzykulturowy tej jesieni poprowadziła wolontariuszka EVS z Francji - Emeline Bruyas. Spotkanie odbylo sie 5 pazdziernika w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu EVS "Sky is the limit", realizowanego przez Fundacje EBU.  Tematem były egzotyczne wyspy francuskie, takie jak Antyle Francuskie, Martynika, Gujana, a w szczególności Polinezja Francuska, ponieważ kilkoro z członków rodziny Emeline tam właśnie mieszkają. Odkrywaliśmy te wyspy poprzez gry i quizy, jak na przykład o ludności Clipperton, gdzie nikt nie mieszka! Znamy już "słynną legendę" o drzewie kokosowym. Każdy mógł poczuć tę egzotyczną atmosferę dzięki tradycyjnym tańcom. Na koniec mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw i napojów, takich jak kurczak z mlekiem kokosowym i koktajl na bazie rumu.

To wydarzenie ubarwiło miński wieczór i wzbudziło powiew kolorowych wiatrów, które będą towarzyszyć kolejnym Wieczorom Międzykulturowym z Fundacją EBU."

 

Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Taekwon-do ITF

Już po raz ósmy Akademia Sztuk Walki zorganizowała Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Taekwon-do ITF. Impreza odbyła się 9 października 2016 r. w hali sportowej przy Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła w Mińsku Mazowieckim.

Wystartowało ponad 70 uczestników z następujących sekcji:

 • ASW Dębe Wielkie, Mińsk Mazowiecki, Stojadła – trener Dawid Matwiej VI dan

 • ASW Cyganka – instruktor Przemysław Mazurowski I dan

 • „Ronin Tang Soo Do” Stanisławów, Poświętne, Dobre - Jacek Kesler i Kamil Pasik

 • Mazowieckie Centrum Tang Soo Do” Wołomin – Michał Majewski

Zawodnicy w wieku od 6 do 15 lat próbowało swoich sił w następujących konkurencjach: układy formalne (Taekwon-do ITF i Tang Soo Do/ Karate), techniki specjalne (Twimyo Ap Chagi – kopnięcie z wyskoku w górę i Twimyo Yop Chagi – kopnięcie z wyskoku na odległość), Semi-Soft (walki piankowymi mieczami), walki hogo-semi i walki light-contact.

Te zawody były eliminacjami do listopadowego Pucharu Polski Taekwon-do ITF.

Dziękujemy sponsorom imprezy: Studium Języków Obcych w Mińsku Maz., „KOMA. Odzyskiwanie Surowców Wtórnych” Dębe Wielkie, „Wulkanizacja Bartosz Kowalski”. Natomiast honorowy patronat nad turniejem roztoczył: MOSIR Mińsk Maz. Robert Smuga, Starosta Powiatu Mińskiego Antoni Jan Tarczyński i Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.

Uczestnicy pokazali wysoki poziom umiejętności i ogromną wolę walki. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i medal za udział, a zwycięzcy zostali wyróżnieni pucharami.

Poniżej wyniki sportowych zmagań:

Układy Taekwon-do ITF

0-10cup:

 1. Jakub Pankiewicz

 2. Rita Szarkowicz

 3. Dawid Porębski

9-8 cup:

 1. Natalia Sikorska

 2. Stanisław Biernacki

 3. Oliwia Piotrkowicz

7-3 cup:

 1. Armik Badalyan

 2. Natalia Michalczyk

 3. Szymon Sawka

Formy Tang Soo Do/ Karate:

9 gup:

 1. Natalia Wojtyńska

 2. Maja Soczuk

 3. Michał Cudny

8 gup:

 1. Emilia Chodara

 2. Maciej Pietrzyk

 3. Krzysztof Pietrzyk

7 gup:

 1. Franciszek Kamiński

 2. Katarzyna Wierzbicka

 3. Norbert Socha

Semi-soft:

rocznik 2010-2009 chłopcy:

 1. Piotr Ługowski

 2. Dawid Porębski

 3. Michał Biernacki

rocznik 2010-2009 dziewczynki:

 1. Maja Winiarek

 2. Rita Szarkowicz

rocznik 2008-2007 chłopcy:

 1. Igor Więsik

 2. Krzysztof Przybysz

 3. Maciej Łysik

rocznik 2008-2007 dziewczynki:

 1. Marta Bilicka

 2. Anna Dudek

 3. Agata Biernat

Walki Hogo-semi:

rocznik 2006-2004 chłopcy -42kg:

 1. Michał Cudny

 2. Łukasz Gańko

 3. Franciszek Kamiński

rocznik 2006-2004 chłopcy +42kg:

 1. Adrian Socha

 2. Norbert Socha

 3. Patryk Karkosa

rocznik 2006-2004 dziewczyny -35kg:

 1. Emilia Chodara

 2. Katarzyna Wierzbicka

 3. Aleksandra Piotrkowicz

rocznik 2006-2004 dziewczyny +35kg:

 1. Natalia Wojtyńska

 2. Natalia Michalczyk

 3. Kamila Chachlińska

Walki Light-Contact:

rocznik 2003-2001dziewczyny :

 1. Natalia Steczek

rocznik 2003-2001 chłopcy -50kg:

 1. Krzysztof Steczek

 2. Filip Pankiewicz

 3. Jakub Pankiewicz

rocznik 2003-2001 chłopcy +50kg:

 1. Sebastian Gańko

 2. Paweł Rogalski

 3. Armik Badalyan

Techniki specjalne:

Twimyo Ap Chagi:

rocznik 2010-2009:

 1. Piotr Ługowski

rocznik 2008-2007:

 1. Kuba Wojtyński

rocznik 2006-2001 -160cm wzrostu chłopcy:

 1. Michał Cudny

rocznik 2006-2001 +160cm wzrostu chłopcy:

 1. Paweł Rogalski

 2. Sebastian Gańko

rocznik 2006-2001 dziewczyny:

 1. Natalia Michalczyk

Twimyo Yop Chagi:

rocznik 2006-2001 -160cm wzrostu chłopcy:

 1. Michał Cudny

rocznik 2006-2001 +160cm wzrostu chłopcy:

 1. Adrian Socha

rocznik 2006-2001 dziewczyny:

 1. Natalia Michalczyk

Dziękujemy organizatorom: prezes ASW Dawid Matwiej VI dan, sędzia główny Monika Wtulich II dan oraz sędziom planszowym: Mariusz Steczek, Agnieszka Sawka, Mirosław Ługowski, Michał Jabłoński, Jakub Brodzik, Alicja Zugaj, Sebastian Walas, Maria Chachlińska, Justyna Nieborek, Michał Sobieraj, Grzegorz Krawczyk, Dariusz Skalski, opieka medyczna: Damian Walas, wolontariuszom, zawodnikom, a także wszystkim rodzicom za to, że chcecie się z nami bawić i trenować.

Do zobaczenia w grudnia na Mikołajkowym Turnieju Taekwon-do ITF!

Taekwon!

 

Monika Wtulich

Akademia Sztuk Walki

"Poprzednie wcielenia" w MZM

Wieczór z Lichtensteinem

Marsz 63 Dni Chwały Powstańców Warszawy

Marsz 63 Dni Chwały Powstańców Warszawy w wykonaniu społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy pod hasłem

„Nie Złamie Wolnych Żadna Klęska…”

Patron szkoły to nie tylko człon w jej nazwie, ale przede wszystkim wzorzec przyjęty do naśladowania przez szkolną społeczność. Takie przekonanie  towarzyszyło wspólnocie „Mechanika” w 1995 roku, kiedy to przyjmowano imię Powstańców Warszawy, takie samo towarzyszy i dziś, gdy pracę wychowawczą opiera się tu na wartościach, stanowiących ideały warszawskich powstańców.


W poniedziałek, 3 października społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim uroczyście każdego roku od 21 lat obchodziła Dzień Patrona. Obchody składały się z dwóch części. Pierwszą było wspomnienie przy szkolnym Kamieniu Pamięci, drugą marsz pod hasłem: „63 dni chwały Powstańców Warszawy”.


Apel, przygotowany przez klasę 3Tme pod kierunkiem jej wychowawczyni- Anny Dąbrowskiej obejmował krótkie kalendarium Powstania oraz przybliżył sylwetki dwojga nieżyjących już powstańców, współpracujących z Zespołem przez wiele lat, od początków patronatu. Wspomniano Jadwigę Podrygałło ps. „Isia” z jednostki kobiecej „Dysk” oraz Stanisława Sieradzkiego ps. „Świst” z harcerskiego Batalionu „Zośka”. Szczególnie wzruszającym momentem było odtworzenie przesłania skierowanego do uczniów i nauczycieli „Mechanika” przez druha „Śwista” w 2004 roku. Nagranie sprzed wielu lat zadziwiało aktualnością treści. Ciekawostką było też odegranie hymnu szkoły w wykonaniu uczniów i nauczycieli sprzed prawie 15 lat.

W apelu wziął udział proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela, wieloletni prefekt „Mechanika” – ks. Marian Sobieszek, który skierował słowo do młodzieży. Miłym akcentem był też udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ładzyniu, które nie po raz pierwszy uczestniczyły wraz ze swą wychowawczynią w obchodach patriotycznych w naszej palcówce.


Po zakończeniu  apelu dyrektor Zespołu - Tomasz Płochocki zarządził sformowanie marszu pamięci, ze sztandarem szkoły na czele. Uczniowie, pod kierunkiem opiekunów wspaniale przygotowali oprawę tego przedsięwzięcia. Ubrani w stroje stylizowane na powstańcze, wyposażeni w okolicznościowe banery, flagi narodowe, biało – czerwone opaski na rękawach oraz emblematy z symbolami powstańczych jednostek. Należy dodać, że wszystkie te akcesoria wykonane zostały w szkole przez uczniów. Ochroną marszu zajęli się uczniowie, należący na co dzień do jednostek ochotniczej straży pożarnej. Nie zabrakło też nagłośnienia, które służyło do odtwarzania pieśni powstańczych, a także do informacji na temat miejsc pamięci na trasie marszu. W miejscach tych zapalane były znicze i składane biało-czerwone kwiaty, a towarzyszyła temu syrena strażacka. Do udziału w marszu dołączył na trasie Starosta Miński –Antoni Jan Tarczyński. Uczestnicy oddali hołd m.in. przed tablicą pamiątkową na dworcu kolejowym, przed domem rodziny Sażyńskich, pomnikiem Konstytucji 3 Maja, tablicą przy Domu Nauczyciela oraz pomnikiem Katastrofy Smoleńskiej. Trasa została zaprojektowana przez wicedyrektora Janusza Zduńczyka, pod którego kierunkiem została także przygotowana oprawa całości tego niecodziennego przedsięwzięcia.


Nie dopisała tylko aura i wzmagający się z każdą chwilą deszcz przyśpieszył nieco powrót uczestników marszu do szkoły, gdzie czekała na dzielnych piechurów gorąca herbata i słodki poczęstunek.


Deszcz nie popsuł humorów młodzieży, która z animuszem obiecywała udział
w podobnym marszu za rok, wszak na jednym z banerów widniały słowa pieśni powstańczej autorstwa Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego


„Nie złamie wolnych żadna klęska, nie strwoży śmiałych żaden trud…”

                                                                                                       Jerzy Gańko

 

Śladami Sienkiewicza

Tradycją stało się odwiedzanie, przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i okolic związanych z pisarzem. 14 września 2016 r. na tę wycieczkę udali się uczniowie klas V pod opieką pań: Elwiry Czyż, Renaty Engelbrecht, Lucyny Blacharskiej, Katarzyny Mettel, Bożeny Swatko oraz Małgorzaty Sędek.

 Na początku zwiedzili dworek, w którym na świat przyszedł patron szkoły i tam spędził wczesne dzieciństwo. Podczas lekcji muzealnej, pan przewodnik w ciekawy i zabawny sposób, opowiadał o barwnych dziejach życia Henryka Sienkiewicza. Następnie, zwiedzający mogli zapoznać się z rodzinnymi fotografiami Noblisty oraz innymi przedmiotami z nim związanymi. Spotkali nawet samego pisarza przy pracy. A w zasadzie… jego woskową figurę.

Po zwiedzaniu domu rodzinnego Henryka Sienkiewicza, korzystając z pięknej pogody, uczniowie, pod opieką nauczycieli udali się na usypany w niedalekiej Okrzei, Kopiec Sienkiewicza. Wejście na niego wymagało odwagi, której uczniom, oczywiście nie brakuje.

Dzieci odwiedziły również Kościół w Okrzei pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w którym został ochrzczony pisarz. Niestety, obecnie świątynię jeśli nie ma Mszy Św., można oglądać tylko przez szyby w drzwiach.

Po skończonym zwiedzaniu, uczniowie wrócili do ogrodu znajdującego się w Muzeum Henryka Sienkiewicza. Wśród rzeźb przedstawiających bohaterów utworów Sienkiewicza, doskonale się bawili a następnie usiedli przy ognisku, by upiec kiełbaski.

Henryk Sienkiewicz był nie tylko pisarzem, ale również niestrudzonym podróżnikiem. Niemożliwością jest zatem, aby uczniowie podczas pobytu w szkole mogli zwiedzić wszystkie miejsca związane z tym niezwykłym człowiekiem. Mamy jednak nadzieję, że taka wycieczka zainspiruje któregoś. Być może w przyszłości, któryś uczeń ruszy w dłuższą podróż „Śladami Sienkiewicza…”.

SP nr6

Nadzwyczajna Sesja w sprawie aglomeracji Mińsk Mazowiecki

Mecz Mazovii z LKS Tęcza Łyse

Grażyna Łobaszewska w MDK

     Grażyna Łobaszewska – jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie utworów. Artystka jest rodowitą gdańszczanką, debiutowała w 1971 roku na FPR w Zielonej Górze. Jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Arethą Franklin czy Billie Holiday.

     Występowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 by potem pojawiać się na deskach opolskiego amfiteatru wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło Czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.

     W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych MFMJ (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej) Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych. Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim oraz Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii a nawet Kuwejcie.

     Praca dydaktyczna stanowi bardzo ważny aspekt życia wokalistki. Prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do 1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-2002 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

     W sezonie 2016/2017 piosenkarka obchodzi swój jubileusz pracy artystycznej. Jubileuszowe koncerty to swoista wycieczka po wszystkich płytach artystki. Usłyszymy największe hity takie jak: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś” etc. Zabrzmią także nowe piosenki z ostatniej płyty „Przepływamy”. Nie zabraknie również sztandarowych piosenek Czesława Niemena, które znalazły się na płycie „Dziwny jest…” oraz zupełnie nowych kompozycji, które pojawią się na najnowszym, jubileuszowym albumie.

     28 października czeka nas zatem maraton z wyjątkowymi piosenkami. Wszystko to w arcyciekawych aranżacjach energetycznego tczewskiego zespołu AJAGORE towarzyszącego Grażynie Łobaszewskiej w składzie: Sławomir Kornas – bas, śpiew, Maciej Kortas – gitary, Michał Szczeblewski – perkusja.

mdkmm.pl

 

II Liga Męska Tenisa Stołowego

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema w MDK

Miejski Dom Kultury we współpracy z Outdoor Cinema organizuje seanse filmowe w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim.

Outdoor to największego kino objazdowe, które wyświetla najnowsze produkcje filmowe w miejscowościach, w których na co dzień nie ma kin. Seanse odbywają się na profesjonalnym sprzęcie projekcyjnym, w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki projektorowi cyfrowemu, widzowie mogą oglądać filmy w technologii 3D.

Zapraszamy 23 października 2016 r.

10:00 – Bociany 
12:00 – Smoleńsk 
14:15 – Bridget Jones 3 
16:30 – Ostatnia rodzina 
18:45 – Szkoła uwodzenia Czesława M. 
20:30 – Inferno 

Zakup i rezerwacja biletów przez stronę http://kinoletnie.pl/repertuar.php?id=106.

Bilety w przedsprzedaży sprzedawane są jedynie w cenie biletów normalnych, czyli 16 zł. 

Zakupu biletów ulgowych oraz grupowych można dokonać jedynie w kasie kina w dniu naszej wizyty w danej miejscowości.

Przedsprzedaż on line kończy się na 24h przed startem seansu.

Rezerwacji biletów (do późniejszego zakupu w kasie kina) można dokonywać telefonicznie, pod nr tel. (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.

Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać co najmniej pół godziny przed seansem.

Kasa kina czynna w dniu przyjazdu od pierwszego do ostatniego seansu.

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Rodzinny Rajd Rowerowy w Cegłowie

Warsztaty genealogiczne "Skąd nasz ród?"

Cinema Paradiso w MDK

Z CYKLU MAGIA DOBREGO KINA
SEANS DLA MŁODZIEŻY
CINEMA PARADISO

Zapraszamy na znakomity, włoski film fabularny z 1988, drugi w dorobku reżyserskim Giuseppe Tornatore. Przedstawia historię przyjaźni kinooperatora Alfredo i małego chłopca Toto, którego wprowadza w magiczny świat kina.

Film został obsypany deszczem nagród – otrzymał m.in. Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA oraz nominacje do Césara i Złotej Palmy

26 października 2016 r. godz. 10.00

Letni Dzień - spektakl w Miejskim Domu Kultury

Wystawa Aleksandra Sarnowicza w Dziale 7 PUL

New Warsaw Trio

Tęcza walczyła, ale nie dała rady Mazovii

W zimne, wietrzne popołudnie 15 października przy dopingu garstki najwierniejszych kibiców przyszło Mazovii walczyć o kolejne IV ligowe punkty na Sportowej. Rywalem był beniaminek rozgrywek drużyna Tęczy Łyse. Mazovia zwyciężyła 4:1 a dubletem w tym meczu popisał się Mateusz Janusiewicz.

W meczu z Tęczą nie mógł wystąpić kapitan Mazovii Alan Grabek – pauza za zbyt dużą ilość żółtych kartek. Ponadto do pełnej dyspozycji nie wrócił jeszcze Żenia Romanov i trener nie zaryzykował jego gry w tym spotkaniu. Łukasz Puciłowski po kontuzji uda wraca do treningów od najbliższego poniedziałku. Początek meczu dość nerwowy, sporo strat z jednej i drugiej strony, głównie w środkowej części boiska. Z całą pewnością silny porywisty wiatr miał wpływ na jakość i celność podań. Pierwszą idealną sytuację do otwarcia wyniku miał Bondara w 14 minucie celnie lecz zbyt słabo uderza głową na bramkę gości. Piłkę tuż przy słupku w ostatniej chwili wyłapuje bramkarz Tęczy. Pierwszą bramkę cztery minuty później zdobywa Janusiewicz precyzyjnym strzałem lewą nogą po długim słupku. W tej samej 20 minucie przykrej kontuzji rozcięcia ust nabawił się Krajweski, który na kilka minut musiał opuścić boisko w celu założenia opatrunku Goście starali się wykorzystać brak naszego stopera i w tym okresie gry mocniej zaatakowali. Przytomnie jednak wybroniliśmy kilka dość groźnych sytuacji a Krajewski po kilku minutach powrócił na plac gry. W 28 minucie faulowany Smuga w polu karnym Tęczy, sędzia nie ma wątpliwości i dyktuje rzut karny dla Mazovii. Jedenastkę na bramkę pewnie wykorzystuje Bondara. W 35 minucie dobrą akcję lewą stroną przeprowadzają goście, jednak piłka mija bramkę strzeżoną przez Lisiewicza. Pięć minut później Herman wykonuje rzut wolny z 25 metra, jednak bezpośredni strzał na bramkę okazuje się niecelny. Wynikiem 2:0 kończy się pierwsza połowa spotkania. Początek drugiej połowy dla gości, którzy nie mając nic do stracenia grają bardzo ofensywnie, większość ich akcji jednak kończy się w okolicy 30 metra przed bramką Mazovii. W 60 minucie trzecią bramkę w tym spotkaniu zdobywa Smuga, który rozgrywa bardzo dobry mecz. Daniel jest sporo szybszy od defensorów Tęczy i stara się wykorzystać swoją przewagę, niestety jest również dość często powstrzymywany nieprzepisowo. Trener decyduje się na zmianę i w 67 minucie boisko opuszcza Smuga a w jego miejsce Staska. Mecz staje się dość wyrównany, sporo gry w środku pola, niestety również dość dużo niedokładnych zagrań z jednej jak i drugiej strony. W drugiej części gry trener Robert Gójski decyduje się na kolejne zmiany w 77 minucie boisko opuszcza Sobótka i Bondara a w ich miejsce Kowalczyk i Popławski. Zawodnicy ci w ubiegłym sezonie często wnosili dużo ożywienia w grze ofensywnej wchodząc w tej części meczu na podmęczonego rywala. Podobnie było i tym razem a Popławski zaliczył asystę przy czwartej bramce dla Mazovii – w 80 minucie gol po uderzeniu Janusiewicza. Dwie minuty później Janusiewicz opuszcza boisko a w jego miejsce Soderek. W 84 minucie Tęcza zdobywa bramkę honorową, dobrym sytuacyjnym uderzeniem z 25 metrów popisuje się napastnik gości. Sędzia nie dolicza nawet minuty i po regulaminowym czasie gry kończy spotkanie. Na pięć kolejek przed zakończeniem rundy jesiennej Mazovia umacnia się na pozycji vicelidera IV ligi tracąc jeden punkt do Pogoni Grodzisk Mazowiecki. Przewaga nad trzecią drużyną (Wisła II Płock) wynosi cztery punkty.

W środę 19 października na Budowlance Mazovia rozegra spotkanie w ramach ½ finału PP na szczeblu OZPN a przeciwnikiem w tym meczu będzie Zryw Sobolew. Pierwszy gwizdek o godzinie 18:00 – serdecznie zapraszamy do kibicowania. Następnie w niedzielę 23 października o godz. 15:00 IV-ligowe derby - w Węgrowie zagramy z Czarnymi, którzy w obecnym sezonie prezentują się solidnie i aktualnie zajmują dziesiąte miejsce w tabeli.

www.mksmazovia.pl

VI Puchar Świata Taekwon-Do ITF - Budapeszt, Węgry

W dniach 12-16 października 2016 roku, w Budapeszcie na Węgrzech odbyły się zawody VI Pucharu Świata w Taekwon-Do ITF. W zawodach wzięło udział 1852 zawodników reprezentujących 236 drużyn z 58 krajów, w tym 26 drużyn z Polski.

Nasze miasto i powiat na tej imprezie reprezentował Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO.

Mistrz Jacek Łuniewski VII DAN zabrał na zawody 10 osobową kadrę.

Mińszczanie spisali się w tym międzynarodowym współzawodnictwie bardzo dobrze – 6 razy stając na podium zawodów.

W konkurencji kobiet walk drużynowych juniorów stopni mistrzowskich DAN pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie: Michalina Mikulska, Marta Krajewska, Natalia Cecotka, Julia Kawka i Viviana Widerska. Dziewczęta w drodze po złote medale pokonały drużyny z Rosji, Paragwaju, Norwegii i w finale polską drużynę z Kłobucka.

Drugie miejsce w konkurencji układów formalnych juniorów stopni KUP zajął Jakub Hamerski.

Brązowe medale za zajęcie trzeciego miejsca zdobyli: Michalina Mikulska w walkach juniorów do 60kg stopni DAN, Mateusz Zgódka w walkach juniorów do 75kg stopni DAN, Jakub Hamerski w walkach juniorów do 68kg stopni KUP oraz duet  Michalina Mikulska i Marta Krajewska w konkurencji walk tradycyjnych stopni mistrzowskich DAN. 

Oprócz wyżej wymienionych nasz klub na Pucharze Świata reprezentowali, zdobywając punkty rankingowe, Jakub Kuźmicz, Cezary Jackowski oraz Sewerian Widerski.

Mińskim klubowiczom serdecznie gratulujemy udanego startu!

Igor Koczyrkiewicz

Sukces Katarzyny Przyczyny na Otwartym Międzynarodowym Turnieju Judo

Informujemy o sukcesie Katarzyny Przyczyny na Otwartym Międzynarodowym Turnieju Judo Juniorek w Oleśnicy w dniu 16.10.2016 r.

Zawodniczka UKS Judo KONTRA reprezentowała Klub na zawodach w kategorii wagowej 57kg., gdzie zdobyła brązowy medal. W walce o medal pokonała reprezentantkę Austrii. W zawodach uczestniczyli przedstawiciele Holandii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Azerbejdżaniu, Gruzji, Austrii, Rumunii i Polski.

 

Z naszego klubu uczestniczyło jeszcze 4 zawodników w kategorii juniorów młodszych i juniorów.

 

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

 

 

"Nie tylko kobieta" - koncert w MDK

Zapraszamy na koncert liryczno-satyryczny.

Marta Honzatko - niezwykła osobowość sceniczna. Charyzmatyczna wokalistka o duszy rockmanki. Liderka zespołu „Honzator”. Laureatka m.in. „Grechuta Festiwal” i Festiwalu „Korowód”. Przez 10 lat występowała w krakowskim kabarecie Loch Camelot. Współpracowała z Michałem Zabłockim przy projektach : „Pan Kazimierz” i „Honzatko rozmontowana”. Jej interpretacje są odważne i nowatorskie. Z piosenką zrobi co zechce, nawet jakby miała ją wywrócić do góry nogami. Jest liryczna – śpiewając „Oczy tej małej” Osieckiej, drapieżna w „Celinie” Staszewskiego, mocna i rockowa w „Balladzie o próżności Roguckiego”. Podczas koncertu zaśpiewa kilkanaście piosenek- nawet te znane, zabrzmią zaskakująco.

WYSTĘPUJĄ - Marta Honzatko, Maciej Półtorak, Robert Dorosławski, Michał Rorat
SCENARIUSZ I REŻYSERIA - Robert Dorosławski
POMYSŁ SCENOGRAFICZNY - Stanisław Kulczyk

6 listopada 2016 r. godz. 19, MDK
Bilet 25 zł.

UROCZYSTE SPOTKANIE Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Zakończenie jesiennych biegów z "Dreptakiem"

Miński Klub Biegacza z wielkim bólem ogłasza, że biegowy jesienny cykl biegów pn. 3 Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych zakończył się. W te chłodne jesienne dni podwyższaliśmy temperaturę startami Grand Prix. Adrenalina wówczas buzowała, endorfiny krążyły, serce biło szybciej, i te motyle w brzuchu…co się działo. Wiedzą tylko Ci którzy startowali.

Stan, jak przy zakochaniu, bo generalnie to w bieganiu można się zakochać. Cykl naszych jesiennych biegów był terapią na jesienną deprechę, lepszy niż czekolada, tym bardziej, że tyłek od tego nie rósł. Co prawda Biegacze nie poddają się tak łatwo chandrze, dbają o motywację, odżywianie i ubiór, KOLOROWY ubiór, ale chcieliśmy ich jeszcze dopieścić. Liczymy na Wasze wskazówki, co moglibyśmy jeszcze usprawnić, abyście byli w pełni usatysfakcjonowani. Ps. Tańczące w negliżu Panie lub Panowie nie wchodzą w grę. Tymczasem przejdźmy może do wyników, bo to z pewnością Was najbardziej interesuje. Klasyfikacja po 4 biegach Grand Prix:

Open Kobiet

 1. Izabela Lemanowicz
 2. Katarzyna Truszczyńska
 3. Sylwia Niezgoda

K-16

 1. Aleksandra Dymacz

K-20

 1. Sandra Gałązka
 2. Dominika Białek
 3. Ewelina Kulma

K-30

 1. Elwira Łoza
 2. Aneta Urban
 3. Ewelina Kaska-Łobodowska

K-40

 1. Agnieszka Maj
 2. Agnieszka Chojecka
 3. Katarzyna Nowicka

K-50

 1. Małgorzata Sujak

Open Mężczyzn:

 1. Zbigniew Lamparski
 2. Marcin Białożyński
 3. Paweł Czyżkowski

M-16

 1. Sebastian Domański
 2. Piotr Miąsko
 3. Krzysztof Zawadka

M-20

 1. Tobiasz Nowakowski
 2. Rafał Wtulich
 3. Maciej Nalazek

M-30

 1. Mariusz Murawski
 2. Hubert Urban
 3. Jarosław Hudy

M-40

 1. Tomasz Skóra
 2. Krzysztof Piętka
 3. Marek Czyżowski

M-50

 1. Adam Leśniak
 2. Dariusz Król
 3. Andrzej Zalewski

M-60

 1. Krzysztof Wycisłowski
 2. Czesław Czmoch
 3. Bernard Morkowski

Pełne wyniki na stronie klubu www.kbdreptak.com.pl

Laur najstarszego zawodnika przypadł dla  Jerzego Jarzębskiego (1947), a najmłodszym zawodnikiem została córka naszego kolegi klubowego Grzegorza – Aleksandra Dymacz (2001).

Chcielibyśmy podziękować za udział i pogratulować fantastycznych wyników naszym kochanym Dreptakom. Niesamowicie jesteśmy z Was dumni, pokazaliście klasę, i udowodniliście, że solidna praca popłaca. Pięknie zaprezentowały się zarówno dziewczyny, które szturmem zawładnęły kategoriami. Nie dość, że piękne i eleganckie, to jakie szybkie z nich torpedy. Chłopaki z resztą także mocno zaznaczyli swą obecność. Fajnie, że mamy taką zgraną grupę. Pogoda w całym cyklu Jesiennego Grand Prix Mińska Mazowieckiego w zasadzie nie była jakoś szczególnie sprzyjająca, było wyjątkowo chłodno, a mimo to, dzięki WAM BIEGACZE, atmosfera była naprawdę gorąca! Z taką ekipą nawet w najbardziej ponury i mroźny dzień można śmiało wskakiwać w bikini! Pocieszymy Was tym, że jeśli przetrwacie te chłody jesieni, pluchę i śnieżną zimę, to bądźcie pewni, że to na wiosnę mocnych na Was nie będzie! Tego Wam życzymy, i to co, do zobaczenia za rok?

Serdecznie dziękujemy jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w organizacji Grand Prix, w szczególności organizacjom oraz firmom wspierającym: Miastu Mińsk Mazowiecki, Nadleśnictwu Mińsk, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim, Ewelinie Kaska-Łobodowskiej (Studio Fit&Joy), Gabinetowi Rehabiltacyjnemu Osteomedica, Centrum Stomatologii Medexellence, Salonowi Sportowemu Fansport, DietoStrefie, Cartex (Sklep motoryzacjny), Joannie Węglińskiej (Tworzenie stron internetowych Boria.pl), Grupie Medycznej OSP Ładzyń, Markowi Czyżowskiemu i uczniom z ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim, Sławkowi Zembrzuskiemu, Ani Kłosińskiej.

Sławomir Zduńczyk

 

PUCHAR POLSKI W KULTURYSTYCE I FITNESS 2016 – MIŃSK MAZOWIECKI – WYNIKI

Elżbieta Sieradzińska w programie "Obserwator"

II Dni Kultury Żydowskiej w Mińsku Mazowieckim

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II Dniach Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni.

Cieszymy się, że w ubiegłym roku Dni Kultury Żydowskiej spotkały się z tak przychylnym przyjęciem wielu z Państwa.  Tragiczne wydarzenia II wojny światowej położyły kres społeczności  żydowskiej Mińska. Teraz my, dzisiejsi mieszkańcy Mińska, czujemy się odpowiedzialni za pamięć o naszych sąsiadach, o ich historii, kulturze i wkładzie w rozwój naszego miasta. Wierzymy, że kultura jest tą płaszczyzną, która łączy, która sprawia, że oddaleni stają się sobie bliscy.

W programie II edycji DKŻ zaplanowaliśmy szereg  wydarzeń. Większość z nich jest otwarta dla wszystkich mieszkańców, na inne obowiązują zapisy. Zapraszamy do zapoznania się z programem i do spotkania 4 i 5 listopada.

Organizatorzy

Uwaga! Zapisy w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz telefonicznie 25 740 51 04.

Zapisy obowiązują na: Spotkanie z Naczelnym Rabinem Michaelem Schudrichem, Warsztaty z Tygodnikiem Powszechnym, Warsztaty U króla Maciusia oraz Warsztaty Spotkanie z kulturą żydowską. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

mbpmm.pl

Zakończenie sezonu 2016 na kortach ziemnych

FESTIWAL PIOTRA SKRZYNECKIEGO - 2-6 listopada 2016

25 LAT MIEJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ

III Mińskie Spotkania Wydawnictw Publikacji Regionalnych

19 listopada 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim organizuje III Mińskie Spotkania Wydawnictw Publikacji Regionalnych, poświęconych Mińskowi Mazowieckiemu i powiatowi mińskiemu. Wydawnictwa te cieszą się od lat dużym zainteresowaniem, są jednak rozproszone i niekiedy trudno do nich dotrzeć.

Dla wydawców Mińskie Spotkania będą okazją do zaprezentowania swego dorobku wydawniczego i wymiany doświadczeń, dla czytelników, bibliotek i placówek kultury - do poznania lokalnego rynku wydawniczego i wymiany doświadczeń; dla czytelników, bibliotek i placówek kultury – do poznania lokalnego rynku wydawniczego, uzupełnienia zbiorów.

III Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych odbędą się pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Informacje praktyczne:

- Rejestracja wystawców rozpocznie się o godzinie 12:00.

- III Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych nie są wystawą; odbędą się w formie mini-targów, na których wystawcy zaprezentują książki, czasopisma, foldery, ulotki, informatory, broszury, mapy, multimedia i in.

- Część oficjalna Spotkań (13:00 – 14:30) odbędzie się w Czytelni MBP, pozostała część w Sali Konferencyjnej.

- W Sali Konferencyjnej Wystawcy będą mieli do swej dyspozycji stoły, krzesła i stoiska. W celu zarezerwowania odpowiedniego miejsca prosimy o określenie ilości publikacji. Z uwagi na towarzyszącą wydarzeniu wystawę, prosimy o ograniczenie materiałów promocyjnych do stojaków reklamowych typu rollup.

- Spotkania będą okazją do sprzedaży prezentowanych publikacji.

- Wystawcy przewożą swe materiały w dniu MSWPR, tj. 19.11.2016, przygotowują zarezerwowane stanowisko i prezentują swój dorobek przez cały czas trwania Spotkań.

- Podczas części oficjalnej stanowiska Wydawców będą pod opieką pracowników MBP.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 5 listopada 2016 r. na adres poczta@mbpmm.pl  

Uroczystość wręczenia nagród i odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji 17 października 2016 roku  w poniedziałek w Auli Schumana w Auditorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie miała miejsce doniosła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nagród  dyrektorom szkół  i placówek, nauczycielom i pracownikom administracji z terenu Warszawy i powiatów okołowarszawskich. W uroczystości uczestniczyli między innymi: Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP, Teresa Wargocka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Zdzisław Sipiera - Wojewoda Mazowiecki, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Dorota Skrzypek – Mazowiecki Wicekurator Oświaty. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele władz samorządowych, związków zawodowych, instytucji oświatowych oraz duchowieństwa.

„Dzięki Wam polskie szkoły są nowoczesne, przyjazne i bezpieczne” –  podkreśliła Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, gratulując wszystkim uhonorowanym nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Warto podkreślić, że podczas poniedziałkowej gali wyróżniono łącznie 219 nauczycieli, dyrektorów i pracowników placówek oświatowych. Wręczono Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę uhonorowano 48 osób, 24 - Srebrnym Medalem, a 8 – Brązowym Medalem. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymało 58 osób. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej przyznano 19 osobom, a 63 – nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Spotkanie uświetnił program artystyczny w wykonaniu zespołu Big Band „Mała Volta”.

Na zaproszenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty na uroczystość w  Auli Schumana przybyli także reprezentanci szkolnictwa z Mińska Mazowieckiego oraz  powiatu mińskiego:  dyrektorzy szkół, nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy za swą wyróżniającą postawę  i osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymali medale, odznaczenia i prestiżowe  nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W tym roku bardzo liczną grupę szczególnie uhonorowanych nagrodami i odznaczeniami stanowili przedstawiciele grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała dyrektor Ewa Szczerba. Nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej Ewie Brodzie oraz nauczycielce języka angielskiego Danucie Woźnicy przyznano Nagrody Kuratora Oświaty. Wicedyrektor szkoły polonistka Iwona Kokoszka została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Jakkolwiek wyróżnieni podczas poniedziałkowej uroczystości przedstawiciele szkół i placówek oświatowych z całą pewnością nie pracują dla nagród i zaszczytów,  miło podkreślić, że ich zaangażowanie i wieloletni trud  zostały  zauważone i docenione. Aktualne pozostają zatem serdeczne gratulacje i szczere życzenia, by zaszczyty, nagrody i odznaczenia stały się dla nich źródłem satysfakcji  i  jeszcze większej motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań.   

SP nr 5

Długi weekend z „Biletem Wycieczkowym”

W związku z obchodzonym 1 listopada Świętem Zmarłych, przypadającym we wtorek, oraz długim weekendem (29 października - 1 listopada), Koleje Mazowieckie przedłużają okres obowiązywania „Biletów Wycieczkowych.”

Tym razem  z „Biletem Wycieczkowym” będzie można wyruszyć w podróż pociągiem Kolei Mazowieckich w piątek o godz. 18.00 i wrócić nim do godz. 24.00 we wtorek.

Szczegółowe zasady korzystania z oferty znajdują się na stronie www.mazowieckie.com.pl w zakładce Strefa Podróżnych.

Informacje dla mediów:

Donata Nowakowska - Rzecznik Prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl, tel. 661 929 207

O mińskich wykopaliskach na historia.wp.pl

Mińsk Mazowiecki na portalu naukawpolsce.pap.pl

Powiatowy Dzień Papieski - relacja

Pomaganie nagrodzone

Ponad 320 uczniów i ponad 30 nauczycieli weźmie udział w realizacji projektów charytatywnych zgłoszonych na konkurs „Iskry Miłosierdzia” zorganizowany w ramach obchodów tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego.

Już dziewiąty raz trzy szkoły: Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum Salezjańskie im. św. Jana Bosko w Mińsku Mazowieckim oraz Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zorganizowały Powiatowy Dzień Papieski.

­- Warto podkreślić, że co roku te obchody mają inną formę – chwalił kreatywność organizatorów Antoni Tarczyński, starosta miński, podczas gali podsumowującej tegoroczną edycję papieskiego świętowania.

Moda na pomaganie

Tym razem organizatorzy zaproponowali uczniom szkół podstawowych i gimnazjów konkurs na projekt charytatywny, który zostanie zrealizowany w tym roku szkolnym.

- Zainspirowało nas hasło Dnia Papieskiego – „Bądźcie świadkami miłosierdzia” i dlatego postanowiliśmy namówić młodych ludzi do pomagania innym – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor papieskiego gimnazjum z Budowlanej.  

- W ten sposób wpisaliśmy się również w ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rok Wolontariatu” – dodaje ks. Ryszard Woźniak, dyrektor Szkół Salezjańskich.

- Chcieliśmy, by młodzi ludzie zauważyli, że mają wokół siebie wielu ludzi potrzebujących pomocy i potraktowali to jako zadanie, a może wyzwanie dla siebie i swojej aktywności – podkreśla Piotr Matzanke, dyrektor szkoły w Hucie Mińskiej. To on wymyślił „projekt ławeczka”, czyli pomysł na ustawienie w drodze do szkoły czy sklepu lub kościoła ławeczek, na których starsi ludzie mogliby przysiąść, odpocząć, porozmawiać, spotkać się z drugim człowiekiem.

Na konkurs „Iskry Miłosierdzia” wpłynęło 17 zgłoszeń, czyli projektów charytatywnych. Stworzyli je uczniowie wraz ze swoimi opiekunami ze szkół w Mińsku Mazowieckim, Stojadłach, Kałuszynie, Jakubowie, Dębem Wielkim, Halinowie, Sulejówku, Latowiczu i Starej Niedziałce. Wszyscy spotkali się 18 października w mińskim gimnazjum przy Budowlanej, by poznać werdykt jury.

Wyróżnieni i nagrodzeni

Organizatorzy zadbali o to, by w skład jury weszli przedstawiciele warszawskich instytucji dla zachowania obiektywizmu oceny. Okazało się, że wybór zwycięzców nie był łatwym zadaniem.

- Wszystkie projekty były bardzo ciekawe i spełniały założenia działań charytatywnych na rzecz lokalnej społeczności – podkreślał Piotr Dmitrowicz z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Oprócz niego w pracach jury brali udział: Aneta Buczyńska (Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie), Bogdan Sadowski (Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), ks. Kamil Chojnacki (Caritas diecezji warszawsko-praskiej), siostra Natanaela (Wydział Katechetyczny kurii warszawsko-praskiej) oraz Sylwia Gawrysiak z tygodnika „Idziemy”.

Jury postanowiło wyróżnić 11 projektów, a 6 nagrodzić. W ten sposób wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, czyli bidony lub worki z napisem „Zejdź z kanapy. Pomagaj!”.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych przyznano Szkolnemu Klubowi Wolontariatu pod opieką Urszuli Mastalerz ze szkoły w Niedziałce Starej za projekt „Patchworkowe wartości”. II miejsce zajęli trzecioklasiści ze szkoły w Latowiczu, którzy pod opieką Małgorzaty Wardzyńskiej –Soćko oraz Renaty Ozimek chcą pomagać swojemu koledze z Ukrainy. III miejsce zdobyli członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności w Stojadłach, których pracą kierują Ewa Przybysz-Gardyza i Sylwia Majszyk za projekt „Razem znaczy ciekawiej”.

Wśród projektów stworzonych przez gimnazjalistów zwyciężyła propozycja uczniów ze Szkolnego Kola Caritas z Dębego Wielkiego pod opieką Anny Skorupy i Renaty Dołkowskiej – „Mój niepełnosprawny przyjaciel i ja”. II miejsce przypadło Szkolnemu Kołu Caritas ze Szkół Salezjańskich, które pod opieką Katarzyny Aleksiejuk przygotowało projekt „Niedzielne spotkania z babcią i dziadkiem”. Trzecie miejsce na podium zajęli uczniowie z Halinowa, którzy razem z opiekunką, Hanną Kuleszą stworzyli projekt „Podaj miłość dalej małemu, choremu, niepełnosprawnemu”.

Kasa na pomoc

Zgodnie z regulaminem konkursu „Iskry Miłosierdzia” nagrodzone projekty zostaną sfinansowane. Na ten cel udało się pozyskać od sponsorów 9970 zł. Wśród tych, którzy postanowili przeznaczyć pieniądze na pomaganie, znaleźli się: pan Artur Wocial i pan Grzegorz Niedźwiedziuk z firmy  ARGO A & G Mińsk Mazowiecki, pan Jacek Lipiec – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Mińsku Mazowieckim, pan Bogusław Jerzy Szulc – Prezes Zarządu Fabryki Urządzeń Dźwigowych S.A. w Mińsku Mazowieckim, państwo Jolanta i Sławomir Gromulscy, pan Jan Możdżonek – Prezes PW. JAN-POL, pan Marcin Kołodziejczyk – Kancelaria Finansowo Ubezpieczeniowa, pan Marcin Kosiński – KOSBUD Bracia Kosińscy Sp. j., pan Tomasz Paudyna – Dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim, pan Michał Luba –  STYROPMIN, pan Sebastian Kamecki – Prezes Zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki S.A., pan Jarosław Kowalski – „Jarcyk” przewóz osób oraz anonimowi sponsorzy.

Gala podsumowująca Powiatowy Dzień Papieski była też okazją do dzielenia się dobrymi praktykami. Wolontariusze z trzech szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali swoje pomysły na pomaganie innym. Można było zobaczyć, w jaki sposób charytatywnie działają młodzi ludzie z Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej, z Zespołu Szkół nr 2 oraz z Liceum Salezjańskiego. Młodsi goście spotkania będą mogli skorzystać z tych podpowiedzi.

Baśniowe podsumowanie

Niezwykłym przeżyciem dla gości wtorkowego spotkania był występ Grupy Teatralnej Ignaców prowadzonej przez Iwonę Kowalczyk i Beatę Szczepańską. Młodzi aktorzy pokazali poruszająca etiudę „Baśń o ptaku”.

Mecenasami tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego byli: Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Antoni Jan Tarczyński – starosta miński, Janusz Antoni Piechoski – wójt gminy Mińsk Mazowiecki oraz Marcin Jakubowski – burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki.

Za rok – kolejny Powiatowy Dzień Papieski. Z pewnością zobaczymy relacje ze zrealizowanych projektów charytatywnych. Co jeszcze? Na pewno organizatorzy wymyślą coś nowego, po raz dziesiąty!

Izabela Saganowska

Pracowici judocy

Niezwykle pracowitą sobotę i niedzielę mieli judocy z UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki. W sobotę wzięli udział w   XIII Międzynarodowym Turnieju Judo w Łapach k/Białegostoku. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z klubów z Polski, Litwy i z Białorusi. Nasi zawodnicy zdobyli 3 złote medale i 1 brązowy.

W kategorii dzieci młodszych Piotr Marczak zdobył złoty medal, w wadze 33kg, wygrywając 4 walki na ippon. W kategorii dzieci Dawid kwiatkowski wywalczył również złoty medal, wygrywając 3 walki na ippon w wadze 42kg. W kategorii juniorów młodszych złoty medal zdobyła Aleksandra Polkowska, waga 48kg a brązowy Jakub Kretowicz, waga 73kg.

W niedzielę, 23 października, 6 reprezentantów naszego klubu walczyło w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO W JUDO.

W zawodach uczestniczyli przedstawiciele klubów z naszego kraju oraz z Ukrainy i Białorusi.

Najlepiej wypadły zawodniczki - juniorki młodsze: Aleksandra Polkowska, 48kg, i Katarzyna Przyczyna, 57kg, które zdobyły złote medale. Brązowy medal wywalczył Jakub Kretowicz, 73kg. również junior młodszy.

Juniorzy młodsi Patryk Pszonka, 73kg,  był czwarty a Szymon Ngo Trong, 60kg, zajął  V miejsce.

IV miejsce zajęła Maja Płochocka w kategorii dzieci młodszych w wadze 30kg.

Pozdrawiam
Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

XV Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków 29.10.-1.11

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza do udziału w kweście, która odbędzie się na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Mińsku Mazowieckim. Dotychczas w XIV edycjach zebraliśmy dzięki Państwa hojności ponad 100 tysięcy złotych, dzięki czemu odnowiliśmy kilkanaście zabytkowych grobów.

W tym roku kwesta odbywać się będzie w dniach 29.10.-1.11 w godzinach 8-16. Zapraszamy do wrzucenia pieniędzy do naszych puszek, jak i do samego kwestowania. Każdy z Państwo może zostać wolontariuszem. Zapisy:

Elżbieta Rozparzyńska, tel. 502 791 530
Alicja Gontarek, tel. 698 992 301
Piotr Nowicki, tel. 606 334 654

Zapraszamy Serdecznie!

 

 • fot. Michał Rogala
  fot. Michał Rogala

"Od Młodzika, do Olimpijczyka"

Na przekór jesiennej aurze zawodnicy KS Barakuda wnieśli w ten weekend mnóstwo radości i dumy w nasze serca! W dniu 21 października wzięliśmy udział w 1. rundzie Ogólnopolskich Zawodów Pływackich "Od Młodzika, do Olimpijczyka" w Warszawie.

Zawody te są świetnym przetarciem dla młodych zawodników - to tutaj jest miejsce na pierwsze przyjmowanie porażek, poznanie smaku sukcesu, doskonalenie się, uczenie zdrowej rywalizacji i walka ze stresem. Jak w każdym sporcie, im wcześniejszy kontakt z atmosferą zawodów, klimatem wydarzenia - tym lepiej rzutuje to na późniejsze nastawienie i przygotowanie.

Cała otoczka i atmosfera zawodów sprzyja pokonywaniu własnych barier – aż 25 naszych zawodników, którzy wystartowali w zawodach ustanowiło 39 rekordów życiowych! Pozwoliło to również na zajęcie wysokich pozycji w poszczególnych konkurencjach.

Na wyróżnienie zasłużyli Jakub Ulicki w roczniku 2008, który zajął 4. miejsce na 50 m stylem grzbietowym i 6. miejsce na 50 m stylem dowolnym, Malwina Ulecka w roczniku 2006 za 5. miejsce na 100 m stylem zmiennym, Szymon Fałek rocznik 2005 za 8. miejsce na 100 m stylem zmiennym, Mikołaj Dominowski rocznik 2004 za 8. miejsce na 100m stylem motylkowym, Mateusz Zawadka rocznik 2008 za 6. miejsce na 50 m stylem klasycznym i Jakub Czopek rocznik 2003 za 9. miejsce na 100 m stylem klasycznym.

Bardzo cieszymy się z wyników jakie osiągają nasze dzieci! Sezon 2016/2017 rozpoczął się na dobre, a chęci i zapał do pracy nad sobą nie maleją. Zawody te to tylko kolejny etap - myślami jesteśmy już przy kolejnym starciu – 17 grudnia !

Dziękujemy za dostarczone emocje wszystkim zawodnikom, organizatorom zawodów, rodzicom młodych, dzielnych pływaków oraz ich trenerom.

Tekst: Nina Rżysko

Zdjęcia: Tomasz Radomiński

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU 28.10 - 2.11.2016

W związku z dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym obowiązywać będzie od 28.10 popołudniu do 02.11. zmieniona organizacja ruchu.

Odcinek ul. Przemysłowej od skrzyżowania z ulicą Czarnieckiego do skrzyżowania z ulicą Żwirową będzie wyłączony z ruchu z powodu trwających prac budowlanych. Ciągi piesze będą do 01.11. wykonane.

01.11. otwarte będzie rondo ks. Dziąga, więc przejazd ulicami Kościelną i Budowlaną będzie możliwy. Od strony ronda nie wjedziemy w kierunku ulic Przemysłowej i Cmentarnej - wjazd będą mieli tylko niepełnosprawni, służby porządkowe i zaopatrzenie.

Od strony ul. Budowlanej do parkingu na tyłach cmentarza poprowadzony będzie objazd ulicami Kościelną, Kazimierza III Wielkiego, Żwirki, Żwirową i Przemysłową.

Będzie zakaz wjazdu w ulicę Czarnieckiego. W kierunku ul. Warszawskiej na odcinku od ulicy Przemysłowej do Kazimierza III Wielkiego będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy.


Parkingi:

1. ZSZ nr 1 - plac przed szkołą - harcerze

2. ZSZ nr 1 - parking CKU - harcerze

3. GM nr 2 - harcerze

4. Parking przed stadionem na ul. Budowlanej

5. Statoil - parking prywatny płatny

6. Parking przed Powiatowym Urzędem Pracy

7. Parking na tyłach cmentarza vis a vis starego wysypiska - harcerze

Miński pałac w filmie "Prosta historia o morderstwie"

"Saga Puszczy Białowieskiej"

Puszcza Białowieska - nasze naturalne dziedzictwo, któż lepiej opisałby tę wielką przyrodę, jak nie żyjąca z nią niemal w symbiozie Simona Kossak. Wiedziała o niej wszystko, kochała ją i broniła za wszelką cenę. Jej książka "Saga Puszczy Białowieskiej", wznowiona przez Wydawnictwo Marginesy, to fascynująca historia regionu od czasów prehistorycznych po wydarzenia najnowsze.


Zapraszamy naszych czytelników na spotkanie z siostrzenicą Simony, prawnuczką Wojciecha Kossaka, malarką Joanną Kossak, która mieszka i tworzy w Puszczy.

Miejska Biblioteka Publiczna

"Krafftówna w Krainie Czarów"

Aktorka teatralna, artystka kabaretowa, gwiazda filmu - postać wyjątkowa, jednocześnie subtelna i zabawna - Barbara Krafftówna.

Stworzyła jeden z najciekawszych i zapadających w pamięć portretów kobiecych w kinie – Felicję w „Jak być kochaną”, wzorcowa aktorka w dramatach Witkacego, pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej „Iwony, księżniczki Burgunda” i wykonawczyni słynnego walca „Embarras”. Niezapomniana aktorka legendarnego Kabaretu Starszych Panów, która przeklinała Bohdana Łazukę, szarpała bas i nudziła się w czasie deszczu. W filmowej roli Honoratki swoim gorącem topiła serce nie tylko Gustlika. 

Genialna interpretatorka kryminałów Joanny Chmielewskiej, które często nagrywała dla radia, i głos Czerwonego Kapturka ze słynnej bajki słuchanej z winylowych płyt. Głos, którego nie można pomylić z żadnym innym.

Z Barbarą Krafftówną będzie rozmawiał, podobnie jak w książce "Kraftówna w krainie czarów" Remigiusz Grzela – dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Marian Kociniak. Spełniony”, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny”, książek reporterskich „Bagaże Franza K. czyli Podróż, której nigdy nie było” i „Wybór Ireny” (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti) a także powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”. Barbara Krafftówna grała w jego monodramie „Błękitny diabeł” i komedii „Oczy Brigitte Bardot” (z Marianem Kociniakiem).

Zapraszamy na spotkanie w krainie czarów już 8 listopada o godz. 18.30. Wstęp wolny.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim

Mecz Mazovia Mińsk Mazowiecki - Ożarowianka Ożarów

PROGRAM FESTIWALU PIOTRA SKRZYNECKIEGO

Derby dla Mazovii

Pociąg do matematki w SP nr 5 - relacja video

Turniej No GI Fighting Grappler CUP

8 października 2016r w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Dąbrówki 10 w Mińsku Mazowieckim odbyły się kolejne zawody organizowane przez MKS MMA TEAM i KLUB Walki Grappler. 7 edycja turnieju zgromadziła ponad 250 osób z całej Polski, w tym 100 dzieci oraz 150 młodzieży i dorosłych. Nasze miasto odwiedzili także goście zagraniczni m.in. z zaprzyjaźnionego Holy Family Gym z Białorusi.

Na turnieju pojawili się przedstawiciele z następujących miejscowości: z Wołomina, Szczytna, Warszawy, Lublina, Radomia, Łodzi, Ostrołęki, Ostrowii Mazowieckiej, Olsztyna, Białegostoku, Rudy, Tomaszowa Mazowieckiego, z sekcji Grappler Jakubów i Dobre.  

Naszym najmłodszym grapplerom udało się w znakomitym stylu wywalczyć I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Poniżej poszczególne wyniki:

Złoto zdobyli:

Antek Rosa, Alex Sitek, Andrzej Frankiewicz, Krystian Szczęsny, Iwan Nowik, Dominik Kozera,

Srebro wywalczyli:

Monika Kozera, Natalia Wolińska, Ania Mórawska, Przemek Pląsek, Wiktoria Klepacka, Konstanty Cyran, Olek Pisarczyk, Kacper Bodecki, Damian Wieczorek,

Brąz trafił do:

Martyna Bodecka, Filip Kosut, Paulina Królak, Łukasz Cyran, Zuzia Królak, Łukasz Cyran, Zuzia Królak, Kuba Jęda, Gabryś Bodecki, Bartek Pietrasik, Krystian Woliński, Kuba Pytkowski, Antoni Sikorski, Patrycja Pląsek, Jarek Bodecki, Jasiek Ciok, Oliwier Szczęsny,

Zosia Zasowska, Ola Zakrzewska, Bartek Kosim, Igor Wójcik, Bartek Osuch, Michał Krasiński.

Młodzież i dorośli grapplerzy wywalczyli następujące lokaty:

Marcin Frankiewicz srebro w kategorii + 100,5kg purpurowe pasy

Rafał Perłowski srebro w kategorii -64kg junior białe pasy

Zdzisław Raubo brąz w kategorii – 76kg master kolorowe pasy

Kuba Miś brąz w kategorii -88,3kg białe pasy

 

Ogólnopolski turniej odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim.

Serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok!

Historyczna seja naukowa "Z mazowieckich piasków"

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Informacja Burmistrza Miasta - dzierżawy

Szalone Dni Muzyki 2016 Natura w Regionie – Mińsk Mazowiecki

7. edycja Szalonych Dni Muzyki – polskiej wersji międzynarodowego festiwalu La Folle Journée zawitała również do Miejskiego Domu Kultury w niedzielę 2 października 2016 r.  

La Folle Journée – międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku weFrancji, Hiszpanii, Japonii. Ma tam uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

La Folle Journée odczarowuje muzykę poważną, aby dotrzeć do największej możliwie liczby słuchaczy. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu była Natura – niewyczerpane źródło inspiracji dla kompozytorów dawnych oraz współczesnych. Wystąpili muzycy Sinfonii Varsovii, Polska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypkiem Jakubem Jakowiczem oraz dwa zagraniczne zespoły: duet fortepianowy Bizjak Piano Duo oraz Trio Hélios. Podczas czterech koncertów kilkuset mieszkańców Mińska Mazowieckiego usłyszało program będący esencją repertuaru z głównej części festiwalu,  m .in. Cztery pory roku Vivaldiego, Święto wiosny Strawińskiego i Popołudnie Fauna Debussy’ego, utwory Franza Schuberta. Koncert skierowany do dzieci zawierał Francisa Poulenca: Historia Babara, małego słonia oraz  Camille Saint-Saënsa: Karnawał zwierząt.

Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejski Dom Kultury był po raz pierwszy współorganizatorem tego prestiżowego przedsięwzięcia.

MTM, fot. minskmaz.com

Gala Grappler Night 4.

22 października byliśmy świadkami emocjonujących wydarzeń, jakie miały miejsce w hali sportowej ZSM nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Po raz czwarty mogliśmy podziwiać zmagania zawodników i zawodniczek z całej Polski podczas IV Mińskiej Gali Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night organizowanej przez MKS MMA TEAM, Klub Walki Grappler oraz MOSIR Mińsk Mazowiecki.

Widzowie, którzy po raz kolejny wypełnili wszystkie miejsca na hali, mogli obejrzeć 12 dynamicznych pojedynków w formule K1, boksie i mma.

W dwóch walkach karty głównej występowali także reprezentanci mińskiego Klubu Walki Grappler: Daniel Rozenek oraz dobrze znany miejscowej publiczności Marcin Gałązka.

Niestety walka Daniela Rozenka, skończyła się dość niespodziewanie, jego rywal Łukasz Chrzanowski, po wcześniejszym obaleniu przez Daniela, zaciągnął mu skuteczną gilotynę przez co wymusił poddanie zawodnika Grapplera. Mimo to Rozenek pokazał się od bardzo dobrej strony zwłaszcza w stójce.

Walka Marcina Gałązka, która na kilka godzin przed galą stała się walką wieczoru, również zakończyła się jego przegraną na punkty. Tydzień przed imprezą zmienił się rywal Gałązki, który doznał kontuzji, zastąpił go Sławomir Szczepański- zawodnik warszawskiego Klubu Bokserskiego Pięściarz, pokazał to z czego najbardziej jest znany czyli z siły zapasów.

Podopieczny Marcina Frankiewicza, bardzo dobrze zaprezentował się walce, stawiając na ciosy w stójce i low-kicki, które skutecznie utrudniły poruszanie się Szczepańskiemu tuż po walce. Jednak to nie wystarczyło, aby tym razem wygrać ten 15 minutowy bój. Szczepański bardzo dobrze obalał mińskiego grapplera, co powodowało, że kontrolował go i miał pozycję dominującą, dzięki czemu odniósł zwycięstwo po trzech ostatnich porażkach wrócił na tory zwycięstwa.

Dla Marcina Gałązki była to na pewno nie tylko dobra lekcja, ale także motywacja do dalszej pracy.

Jedynym kobiecym duetem, który wystąpił na gali był pojedynek między znaną zawodniczką z Siedlec Judytą Rymarzak-Niepogodą z Gladiator Siedlce a Dominiką Rembalską z Bąkowski Piaseczno. Pojedynek w formule K1 przebiegał bardzo dynamicznie pod dyktando młodszej Judyty, która była celniejsza w tej walce i zakończyła ją jednogłośnie zwycięstwem na punkty.

Pozostałe walki zawodników również zostawiły w ringu wiele potu i sił, a przede wszystkim serca i zaangażowania, kilku miesięcy przygotowań i treningów.

Głównym patronem medialnym imprezy była telewizja Orange sports, dzięki której już niebawem będziemy mogli oglądać retransmisję tego wydarzenia sportowego.

Podczas gali były z nami największe portale ogólnopolskie i europejskie mmarocks.pl, mmania.pl, fightsports. Gościliśmy także najlepszego w Polsce i Europie sędziego MMA Piotra Michalaka oraz jednego z najlepszych konferansjerów redaktora Krzysztofa Skrzypka- którzy zapewnili nam szybki, sprawny przebieg oraz niesamowitą atmosferę.

Nietuzinkową oprawę muzyczną i artystyczną zapewnili nam Erwin Paczkowski z teamem, Ania Karczmarczyk ze swoim wspaniałym głosem oraz 10-letnia Ola Zakrzewska także zawodniczka Klubu Walki Grappler.

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz Dyrektora MOSIR Pana Roberta Smugi.

Wszystkim naszym gościom, sponsorom, zawodnikom , patronom medialnym, fanom i kibicom oraz całej ekipie Grapplera serdecznie dziękujemy, że byliście tego dnia z nami!

Ewelina Frankiewicz

Daniel Lewczuk – w poszukiwaniu własnej drogi

W chłodny, jesienny wieczór większość z nas najchętniej ukryłaby się pod kocem z kubkiem gorącej czekolady i oczywiście dobrą książką. Jednak znaleźli się tacy, którzy postanowili ten czas spędzić w bibliotece, słuchając opowieści o wielkiej przygodzie i osiąganiu tego, co  niemożliwe do zdobycia.

Daniel Lewczuk, który 26 października był gościem biblioteki, udowadnia, że marzenia uskrzydlają, a jego książka „4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę” jest pochwałą hartu ducha i ciała, który pozwala przezwyciężyć wszelkie przeciwności, ból i zmęczenie. Jego udział w cyklu zawodów 4 Deserts, zaliczanych do najtrudniejszych wyzwań sportowych świata pokazuje, że wszystko jest możliwe, jeśli posiadamy odpowiednią motywację i siłę do realizacji swoich zamierzeń. Przebiegnięcie 4 pustyń: Sahary, Gobi, Atacamy i Antarktydy (łącznie 1000 km) jest ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza dla kogoś, kto nie jest zawodowym sportowcem, a jego biegowe doświadczenie jest dość niewielkie. Spotkanie było niezwykle inspirujące i mamy nadzieję, że dla wielu uczestników stanowiło motywację do działania i realizacji własnych życiowych planów.   

MBP

Komunikacja na trasie Dworzec autobusowy – Cmentarz - 1.11.2016

PKS w Mińsku Mazowieckim S.A. informuje, że w dniu 01.11.2016 roku uruchomiona zostanie komunikacja na trasie Dworzec autobusowy – Cmentarz.

Odjazdy z dworca /stanowisko Nr 2/ do cmentarza – ulicami Kazikowskiego /przystanek/, Warszawską, 11 Listopada /przystanek/, Chełmońskiego, Budowlaną, Kościelną /przystanek/ w godzinach:

8:00, 8:30, 9:00, 9:30, 10:00, 10:30,11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 15:00,16:00.

Odjazdy z cmentarza - /przystanek Kościelna/ ulicami Ogrodową, Warszawską, Kazikowskiego /przystanek/, dworzec w godzinach:

8:10, 8:40, 9:10, 9:40, 10:10, 10:40, 11:10, 11:40, 12:10, 12:40, 13:10, 13:40, 14:10, 15:10, 16:10.

Cena biletu 2,00 zł.

PKS w Mińsku Mazowieckim S.A.

Wybrano skład Miejskiej Rady Seniorów

Zgodnie z art. 5c ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym „rada gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk może utworzyć gminną radę seniorów”. Powołanie Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim zapewni mieszkańcom będącym osobami starszymi możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym poprzez współdziałanie z organami władzy samorządowej. Zamieszkujący Mińsk Mazowiecki seniorzy uzyskają bezpośredni wpływ na reprezentowanie ich interesów, realizację ich potrzeb i oczekiwań oraz rozwiązywanie istotnych z ich punktu widzenia problemów indywidualnych czy grupowych.

Miejska Rada Seniorów, będąc dla władz miasta organem o charakterze doradczym, inicjatywnym i konsultacyjnym, wspierać będzie aktywność osób starszych, służącą integracji międzypokoleniowej i wspieraniu środowiska seniorów. Każda generacja wnosi w życie społeczne unikalne, odmienne zasoby i umiejętności, wzmacniając przy tym całą społeczność. Radni swoje funkcje pełnią społecznie, nie pobierając diet, a kadencja trwa 3 lata.

7 października w Miejskiej Szkole Artystycznej odbyły się wybory do Miejskiej Rady Seniorów. Osobami głosującymi mogli być mińszczanie, którzy ukończyli 60 lat. Spotkanie wyborcze trwało 4 godziny, a wzięło w nim udział 98 osób. Radnymi Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim zostali (alfabetycznie): Tadeusz Buczek, Jerzy Maciejewski, Małgorzata Przybysz, Wanda Rombel, Kalina Starzyńska, Zygmunt Szlichciński, Alicja Szymla. Dziękujemy osobom, które znalazły czas na wzięcie udziału w głosowaniu, a nowym radnym I Kadencji składamy gratulacje i życzymy owocnych obrad.

 

fot.E.Karpiński

 • autor: A.Cichoń

Burmistrz Miasta wręczył nagrody i stypendia sportowe

7 listopada, podczas XXI sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki burmistrz miasta Marcin Jakubowski z prezydium Rady Miasta wręczył nagrody i stypendia za osiągnięte wyniki sportowe.

Na podstawie zapisów Uchwały Nr XVII.184.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2016 roku w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe przyznał nagrodę dla Natalii Sadowskiej reprezentującej MKS „Mazovia” – sekcja warcaby, za zajęcie I miejsca w mistrzostwach świata.

Pani Natalia jest pierwszą Polką, która została mistrzynią świata w warcabach. Tytuł ten zdobyła w Karpaczu pokonując 56 : 28 pochodzącą z Białorusi reprezentantkę Holandii Olgę Kamyszlejewą dwa dni przed regulaminowym końcem pojedynku.

Zawodnicy reprezentujący UKS „Probasket” otrzymali stypendia za zwycięstwo w rozgrywkach wojewódzkich i awans do Mistrzostw Polski U-14 mężczyzn w koszykówce.

W klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski zajęli ósme miejsce na 32 drużyny sklasyfikowane. Trenerem tej drużyny jest Łukasz Sawicki, a prezesem Klubu Sylwester Oszako.

Białowąs Aleksy, Ciupak Oskar, Dźwigała Jakub, Kadir Ahmed, Krupieńczyk Daniel, Martyniuk Adrian, Piętka Marcel, Popowski Mateusz, Prejzner Jakub, Siedlikowski Jakub, Skup Kacper, Ślązek Jakub, Zabiega Artur.

Piłkarze MKS „Mazovia” uczestniczą w rozgrywkach województwa mazowieckiego i aktualnie zajmują piąte miejsce. W swoim debiucie w tych rozgrywkach zajęli drugie miejsce i uczestniczyli w barażach o awans do trzeciej ligi. Z tego tytułu otrzymali stypendia sportowe. Trenerem drużyny jest Robert Gójski, a Prezesem Klubu – Andrzej Kuć.

Biesiada Konrad, Dębała Paweł, Gańko Alan, Góras Mateusz, Kowalczyk Marcin, Matak Dawid, Noiszewski Karol, Smodarek Kacper, Smuga Daniel, Staska Szymon.

Stypendium sportowe otrzymał zawodnik Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, który zakwalifikował się do 44 Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów, a Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI przyznała mu Srebrną Odznakę Szybowcową. Wiktor Czubski był nieobecny podczas sesji, gdyż uczestniczył w zgrupowaniu.

25 LAT MIEJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ

Choć w ostatni weekend października – przypadający na długi weekend, tuż przed Świętem Zmarłych – wielu mińszczan ruszyło w Polskę, aby odwiedzić bliskich i pomodlić się przy grobach - na brak publiczności podczas niedzielnego koncertu Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki nikt nie miał prawa narzekać. Trybuny hali gimnastycznej Zespołu Szkół Miejskich nr 1 przy ul. Kopernika pełne były po brzegi, a krzeseł na dostawki niemalże zabrakło. Okazja do spotkania była wyjątkowa: ćwierćwiecze istnienia Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki.
    Podczas urodzinowego koncertu orkiestra, pod batutą Marcina Ślązaka, przypomniała utwory wyjątkowo dobrze odbierane przez mińską publiczność. W repertuarze nie zabrakło m.in. „Papai” Urszuli Dudziak (będącej utworem „obowiązkowym” podczas porannego rozruchu fizycznego filipińskiej armii) czy „Caravan” Duke’a Ellingtona - jednego z najbardziej znanych utworów muzyki jazzowej obrazujących pustynię. Utwór ma już przeszło 80 lat i doczekał się wielu opracowań, z czego chyba najmniej właśnie na orkiestrę dętą. Solo na trąbce zagrał Dariusz Sobolewski, a na zestawie perkusyjnym Rafał Nycz. Inne solo: flecistek – Marty Sosińskiej i Adrianny Ostrowskiej można było natomiast podziwiać
w sambie z filmu Czarny Orfeusz Luiza Bonfy „Song and Samba”.
    Z kolei w utworze „Europa” Carlosa Santany w sztandarowym, powszechnie rozpoznawalnym motywie  swój kunszt i gitarowy temperament zaprezentował występujący gościnnie z mińszczanami Dariusz Janus. Był też jazzowy „Birdland”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzyki jazzowej autorstwa Joe Zawinula, wykonywany pierwotnie przez zespół Weather Report.
Gdy po standardach jazzowych i sambie przyszła pora na zmianę klimatu, mińska orkiestra wykonała premierowo muzyczny motyw z filmu „Opowieści z Narni”, autorstwa Harrego Gregsona-Williamsa.
    Gorącą atmosferę wieczoru jeszcze bardziej podgrzało pojawienie się gwiazdy, polskiej piosenkarki jazzowej, kompozytorki, pedagoga muzycznego, a także wielkiej osobowości telewizyjnej, Krystyny Prońko. Jako pierwszy utwór  kultowy „Psalm stojących w kolejce”  zaśpiewała z towarzyszeniem chóru Mińskiego Towarzystwa Muzycznego pod batutą Tomasza Zalewskiego (również muzyka orkiestry). Krystyna Prońko wykonała także: „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Uratuj mnie i siebie”, „Niech moje serce” i (dwukrotnie!) „Deszcz w Cisnej”.
    Jak na urodzinowy koncert przystało był tort, pamiątki, życzenia i podziękowania. Ćwierćwiecze orkiestra uczciła na sali gimnastycznej w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Muzycy mają nadzieję, że kolejne świeczki na urodzinowym torcie zdmuchną już „w domu”, w nowej Sali Koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej.
    Choć w obecnej formie Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki funkcjonuje od 25 lat, jej historia sięga o wiele dalej. W 1912 roku za kwotę 420 rubli i 52 kopiejek w mińskiej fabryce Rudzkiego (tam, gdzie po II wojnie światowej powstał FUD) powołano orkiestrę fabryczną. Przed II wojną światową istniała w Mińsku także 32-osobowa orkiestra straży pożarnej, z kapelmistrzem Wacławem Komodą na czele, oraz orkiestra 7 Pułku Ułanów Lubelskich. To zaś oznacza, że w pewnym momencie w naszym mieście jednocześnie funkcjonowały aż trzy orkiestry! Po wojnie orkiestrę przy straży pożarnej reaktywowano, jednak istniała ona zaledwie kilka lat. Na początku lat 50 ubiegłego wieku powołano przyzakładową orkiestrę dętą Fabryki Urządzeń Dźwigowych, która dotrwała do lat 80 XX w i została zastąpiona przez orkiestrę ZNTK. W obecnej formie orkiestra działa od 1991 r; od dziewięciu lat - pod dyrekcją Marcina Ślązaka, na co dzień dyrygenta Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
    Przez ostatnie ćwierć wieku orkiestra wykonała dla mińszczan wiele utworów instrumentalnych i z towarzyszeniem wokalistów. Występowali z nią soliści bardzo znani jak choćby Zbigniew Wodecki, i nieco mniej znani: mińskie przedszkolaki. W orkiestrze gra obecnie niemal 40 muzyków w ośmiu sekcjach: fletów, klarnetów, saksofonów, waltorni, puzonów, eufoniów, perkusji i basów. Orkiestrę tworzą głównie nauczyciele Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim, jej absolwenci oraz jej uczniowie. Dla doświadczonych muzyków gra w orkiestrze stanowi nie tylko dobry sposób na spędzanie wolnego czasu; pozwala też na realizację pasji i daje okazję do systematycznego kontaktu z instrumentem. Dla uczniów cotygodniowe próby i comiesięczne koncerty stanowią okazję do szlifowania umiejętności praktycznych, pozwalają się też oswoić ze sceną i dają okazję do artystycznego rozwoju. W szeregach Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki grają m.in.: prawnik, strażak, dyrygent chóru, wykładowca Politechniki Warszawskiej, żołnierz zawodowy, studenci i emeryci.
    Orkiestra zapewnia oprawę uroczystości państwowych i patriotyczno-religijnych w Mińsku Mazowieckim i całym powiecie. Reprezentuje miasto podczas ogólnopolskich festiwali muzycznych (jeden z nich, Letni Festiwal Orkiestr Dętych, organizowany jest od ośmiu w naszym mieście). Występowała na Stadionie Narodowym przed Meczem Gwiazd Polska-Ukraina. Koncertowała w Belgii, Niemczech, Holandii, Rosji i na Białorusi.
W 2012 r. orkiestra wydała płytę „22”.

Marcin Ślązak, fot. Jarosław Niemczak, studio07.pl

Zwiedzali Polskę za darmo

Około 200 uczniów z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim wyjechało na darmowe dwudniowe wycieczki w różne zakątki Polski. Wszystko dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Papieskie gimnazjum w czasie wakacji stworzyło projekt „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, by uczyć mądrego patriotyzmu, rozwijając przy okazji talenty uczniów i ich postawy twórczej aktywności. Koszt realizacji projektu to 60 tysięcy złotych, z czego 80% to dofinansowanie z programu rządowego „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, a pozostałe 20% to wkład własny, czyli środki budżetowe miasta.

- Diagnozowanie i rozwijanie talentów to dla nas od lat priorytetowe zadanie wychowawcze szkoły. Chcemy stwarzać uczniom szans na wszechstronny rozwój i zachęcać ich do aktywności społecznej – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor papieskiego gimnazjum.

Projekt zakłada, że uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami wyjadą na dwudniowe wycieczki w cztery różne części kraju, a następnie przygotują dla społeczności szkolnej piknik patriotyczny. Chodzi o to, by gimnazjaliści mogli dostrzec, że Polska jest atrakcyjnym krajem, z ciekawą historią, kulturą, bogatymi walorami krajoznawczymi. A także, by potrafili, wykorzystując swoje talenty, pokazać to innym.

Na przełomie września i października cztery grupy wycieczkowe wyruszyły na swoje wyjazdy edukacyjno-krajoznawcze. Pierwsza wycieczka zwiedzała Podlasie jako miejsce styku kultur i religii. Uczniowie byli w Muzeum Ikon w Supraślu, odwiedzili synagogę w Tykocinie i meczet w Kruszynianach. Projektowali rozetę zdobiącą drewniane domy w Muzeum Wsi Podlaskiej i wzięli udział w grze miejskiej w Białymstoku. Druga wycieczka wyruszyła na szlak Piastowski. W 1050. rocznicę chrztu Polski odbyli podróż do początków państwa polskiego. Byli w Biskupinie, oglądali katedrę gnieźnieńską i spacerowali po starówce w Poznaniu. Nie zabrakło też czasu na pieczenie świętomarcińskich rogali. Kolejna wycieczkowa ekipa poznawała legendy Gór Świętokrzyskich. Zawędrowali do klasztoru na św. Krzyżu, odwiedzili osadę średniowieczną, penetrowali zamek Krzyżtopór i spotkali się z białą damą w zamku w Chęcinach. Oglądali gołoborza i Jaskinię Raj. Wycieczkowicze z czwartej grupy pojechali do piernikowego serca Polski, czyli do Torunia. Poznawali to miasto przebrani za mieszczki lub rycerzy. Doświadczali wiedzy w Centrum Nowoczesności, bawili się w podchody w Forcie IV, oglądali niebo w Planetarium. Odwiedzili też dom Mikołaja Kopernika i piekli pierniki w Muzeum Żywego Piernika.

- Wycieczki były okazją nie tylko do poznawania Polski, ale przede wszystkim do integracji zespołów klasowych. Rzadko w wycieczkach biorą udział wszyscy uczniowie, tym razem projekt zagwarantował wszystkim możliwość wyjazdu – podkreślają wychowawcy klas pierwszych.

Po wyjazdach przyszedł czas na opracowanie zebranego materiału i organizację pikniku patriotycznego.

- Mamy nadzieję, że taka forma świętowania rocznicy odzyskania niepodległości spodoba się uczniom i będzie atrakcyjnym, radosnym wyrazem patriotyzmu młodych ludzi – mówi Anna Lubieniecka, wychowawczyni kl. 1a, która koordynuje organizację pikniku patriotycznego.

10 listopada pierwszoklasiści zapraszają na piknik na godz. 12.30. Obiecują, że zabiorą uczniów, nauczycieli, rodziców i gości na niesamowitą wycieczkę po Polsce.

Izabela Saganowska

 

 

Najbliższe imprezy MOSiR

Koncert fortepianowy Krzysztofa Trzaskowskiego

Mińskie Towarzystwo Muzyczne oraz Miejski Dom Kultury zapraszają 13 listopada 2016 r. o godz. 17:00 na koncert fortepianowy "Muzyka polska" w wykonaniu Krzysztofa Trzaskowskiego. W programie utwory M. K.Ogińskiego, I.J. Paderewskiego, F. Chopina.  


Krzysztof Trzaskowski jest absolwentem, a obecnie wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000, 2009, 2010) oraz Ministra Kultury (2004 i 2005). W roku 2006 i 2013 został stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego, a w roku 2007 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Młoda Polska”. Jako solista koncertował pod batutą Jerzego Maksymiuka, Ernesta Hoetzla, Tadeusza Chachaja, Tomasza Tokarczyka, Jana Miłosza Zarzyckiego, Zygmunta Rycherta, Krzysztofa Urbańskiego, Kazimierza Dąbrowskiego, Marcina Wolniewskiego i Moniki Wolińskiej. Koncertował w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii, Rosji, Bułgarii, Rumunii, Tunezji, Litwie, Estonii i Polsce. Współpracował z Adamem Makowiczem podczas obchodów Roku Chopinowskiego grając serię koncertów „Chopin na klasycznie i jazzowo”. Z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina prowadził kursy mistrzowskie w Indiach i nagrał płytę „Chopin for India”. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. 
 

MDK, 13 listopada 2016 r. godz. 17.00. Wstęp wolny.

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Klub Centrum Żandarmerii Wojskowej zaprasza

Komunikat prasowy Kolei Mazowieckich

Ze względu na potencjalne utrudnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów 11 listopada br. (przez całą dobę) wszystkie rodzaje biletów ZTM będą honorowane na obszarze I strefy biletowej ZTM w pociągach Kolei Mazowieckich (oprócz pociągu „Dragon” do/z Krakowa).

Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np. 11.11.2016 r. godz. 09:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.

Koleje Mazowieckie

Grand Prix Mińsk Mazowieckiego w Tenisie Stołowym

W sobotę 29 października  w sali gimnastycznej niezwykle gościnnego Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim odbył się pierwszy turniej tegorocznego cyklu Grand Prix Mińsk Mazowieckiego w Tenisie Stołowym

Do rywalizacji przystąpiło 18 zawodników z całego regionu, którzy zostali przywitani przez organizatorów, tj. Elizę Gągol Kierownika Działu Organizacji Imprez i Sportu Młodzieżowego oraz Jarosława Krajewskiego sędziego głównego zawodów, a także przedstawiciela MKS Mazovia Mirosława Krusiewicza, którzy ponadto oficjalnie otworzyli wydarzenie zapraszając do wspólnych rozgrywek w sezonie 2016/2017. Punktualnie o godz. 10.00 organizatorzy rozpoczęli zmagania sprawdzonym już systemem do 2 porażek, a rozgrywki toczyły się tak sprawnie, że po niespełna 3 godzinach turnieju poznaliśmy zwycięzców. Dobra organizacja ze strony MOSiR w tym między innymi przygotowanie poczęstunku dla zawodników, gościnność Dyrektora GM 2 w Mińsku Maz. Pana Grzegorza Wyszogrodzkiego oraz udostępnienie odpowiedniego sprzętu przez MKS Mazovię to recepta na stworzenie doskonałych warunków do rywalizacji sportowej, która została doceniona przez wszystkich uczestników.

W tą pochmurną sobotę na najwyższym stopniu podium stanął Stanisław Trzpioła, druga lokata to świetny występ Janusza Konstantego, a 3 miejsce wywalczył sobie Andrzej Niewiarowski. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniale widowisko sportowej i już dziś zapraszamy wszystkich chętnych amatorów małej rakietki do wzięcia udziału w naszym cyklu. Następne  zawody już 26 listopada! Do zobaczenia!

Regulamin:
http://mosir.org.pl/images/dokumenty/dyscypliny/tenis_stolowy/grand_prix/2016-2017/REGULAMIN.pdf

 

Szalet w parku miejskim rozebrany

W ramach prac porządkowych w parku miejskim został rozebrany szalet, który od dłuższego czasu  nie nadawał się już do użytku, a koszt jego remontu był nieopłacalny. Budynek swoim wyglądem odbiegał od architektury pałacu i modernizowanych kładek.

MIM październik 2016 on line

Kampania Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina

Wielki test z języka angielskiego

Mistrzostwa Mińskiego Towarzystwa Szachowego

16 października 2016 w Zespole Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim zostały rozegrane Mistrzostwa Mińskiego Towarzystwa Szachowego o Puchar Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego – IX Memoriał Krzysztofa Kopczyńskiego.

W zawodach wystartowało 62 zawodników z Polski i Ukrainy reprezentujących kluby z Koszalina, Pęgowa Raciborza, Nowego Sącza, Legnicy, Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Pułtuska, Wyszkowa, Kętrzyna, Puszczy Mariańskiej, Zielonki, Glinianki. Na liście startowej było dwóch arcymistrzów, dwóch mistrzów międzynarodowych, jedna mistrzyni międzynarodowa kilku mistrzów i kandydatów na mistrzów. Rangi turniejowi nadał start Mistrza Polski z 1982 Jana Adamskiego roku oraz Mistrzyni Świata Juniorek z 2006 roku – Anny Jakubowskiej.

W  turnieju głównym zwyciężył arcymistrz Krzysztof Jakubowski zdobywając 6,5 punktu z 8, drugie miejsce zajął Rafał Przedmojski, a trzecie Vitalij Koziak. 

Wśród kobiet i juniorów triumfowała Joanna Kaczmarska, wśród juniorów młodszych Jonasz Baum. Najlepszym zawodnikiem Mińskiego Towarzystwa Szachowego został Michał Kopczyński, a najlepszym juniorem MTSz – Przemysław Laszczak.

W kategorii chłopców ze szkół podstawowych najlepszy był Tymon Wróblewski, drugi Aleksander Abramowicz, a trzeci Miłosz Zaborowski. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Zalewska wyprzedzając Zofię Stankiewicz i Wiktorię Wrzodak.

W części oficjalnej zawodów uczestniczyli Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński oraz przedstawiciel Burmistrza Mińska Mazowieckiego – Andrzej Ryszawa. 

Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, nagrody i medale. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. 

Turniej był współfinansowany ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Powiatu Mińskiego. Organizatorzy dziękują Księdzu Dyrektorowi Ryszardowi Woźniakowi za udostępnienie sali gry w Zespole Szkół Salezjańskich.

Podpisanie listu intencyjnego z Harperem

Powiatu Mińskiego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy ze Spółką Harper Hygienics S.A. z siedzibą w Warszawie

Dzień 28 października 2016r. dla Powiatu Mińskiego oraz dla Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy był dniem szczególnym dla rozwoju kształcenia przyszłej kadry zawodowej, stanowiącej o sile gospodarki  regionalnej oraz krajowej. W tym dniu w siedzibie firmy Harper Hygienics S.A. w Mińsku Mazowieckim nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy: Spółką Harper Hygienics S.A. z siedzibą w Warszawie, reprezentowaną przez Zarząd Pana Roberta Neymanna i Panią Agnieszkę Masłowską a Powiatem Mińskim reprezentowanym przez Zarząd Powiatu Mińskiego, który reprezentowali Antoni Jan Tarczyński - Starosta Miński i Krzysztof Płochocki – Wicestarosta Powiatu Mińskiego oraz Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim reprezentowanym przez dyrektora Tomasza Płochockiego.

W uroczystości podpisania Listu intencyjnego udział wzięli przedstawiciele Harper Hygienics, Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego Pani Emilia Piotrkowicz, młodzież szkolna, wicedyrektor Zespołu Pan Jerzy Gańko oraz nauczyciel Pan Mariusz Wróblewski -fotograf. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja firmy oraz zapoznanie uczestników z  technologią i organizacją produkcji zakładu.

W trakcie uroczystości miały miejsce wystąpienia Pana Roberta Neymanna Prezesa Spółki Harper Hygienics S.A , który podkreślił wagę podjętej współpracy i możliwości rozwoju firmy dzięki organizowaniu wspólnych procesów edukacji zawodowej. Starosta Miński p Antoni Jan Tarczyński zwrócił szczególną uwagę na rolę zakładów pracy w budowaniu i rozwijaniu potencjału uczniów Zespołu, a tym samym rozwoju lokalnego i regionalnego rynku pracy.

List intencyjny ma przyczynić się do pogłębienia współpracy pomiędzy zakładem pracy i szkołą w celu podniesienia poziomu wiedzy technicznej i kluczowych kompetencji absolwentów szkoły, a także lepszego ich przygotowania do wymagań współczesnego rynku pracy. Współpraca obejmować będzie działania ukierunkowane na wzmocnienie atrakcyjności i jakości kształcenia i szkolenia zawodowego, rozwijanie systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu oraz lepsze przygotowanie uczniów do świadomego planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Partnerstwo będzie przyczyniało się do systematycznego odbywania staży, praktyk i zajęć praktycznych oraz skorzystania z organizowanych wycieczek zawodowych, współorganizowania konkursów propagujących wiedzę techniczną. Stworzy możliwości partycypowania pracodawcy w unowocześnianiu bazy dydaktycznej szkoły poprzez przekazywanie sprzętu i urządzeń mogących stanowić pomoce dydaktyczne w szkole, realizacji wspólnych projektów zawodowych, współpracy z nauczycielami w realizacji programów nauczania i wspólnych zajęć dydaktycznych, stypendium fundowanego dla najlepszych uczniów, utworzenia na stronach internetowych partnerów, wspólnych połączeń.

W ramach współpracy Powiat Miński deklaruje tworzenie warunków organizacyjnych i wspierania szkoły w działaniach zmierzających do realizacji i rozwoju współpracy.

Tomasz Płochocki

Finał Powiatowego Przeglądu Patriotycznego

Gminne Centrum Kultury w Mrozach zaprasza na galę finałową Powiatowego Przeglądu Patriotycznego 13 listopada o godz. 16.00. W programie występy laureatów, rozdanie nagród, koncert zespołu Bornus Consort.

Aktywny weekend KS Barakuda Mińsk Mazowiecki

W dniu 05.11.2016r. czworo pływaków KS Barakuda reprezentowało klub na V Międzynarodowych  Mistrzostwach Michałowa w pływaniu z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Do oddalonego o ponad 200 km niewielkiego miasteczka za Białymstokiem wybraliśmy się sprawdzić aktualną formę zawodników przygotowujących się do Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów. W zawodach wzięło udział prawie 400 zawodników z klubów Polski północno-wschodniej reprezentujących Białystok, Augustów, Zambrów, Hajnówkę, Bielsk Podlaski i Sokółkę. Sprawdzian wypadł bardzo dobrze, na 11 startów zdobyliśmy 7 medali – 4 złote i 3 brązowe i kiedy dodamy do tego jeszcze trzy 4 miejsca i jedno 5, to ze startu naszych zawodników musimy być zadowoleni. Oprócz zdobytych medali uzyskane rezultaty także napawają optymizmem na dalszą część sezonu. Aleksandra Wąsak w roczniku 2002/2003 zdobyła 2 złote medale na 50 m stylem klasycznym – czas 35.63 i 100 m stylem klasycznym z czasem 1:17.91 oraz 4 miejsce na 50 m stylem motylkowym z czasem 33.45. Mikołaj Komorek w roczniku 2001 i starsi również zdobył 2 złote medale na 50 m stylem klasycznym – czas 31.57 i na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:08.21 oraz brązowy medal na 100 m stylem zmiennym z czasem 1:04.37. Mikołaj Kupidura w roczniku 2001 i starsi zdobył brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym – czas 1:05.17, natomiast na 100 m stylem dowolnym był 4 z czasem 57.55 i na 50 m stylem dowolnym zajął 5 miejsce z czasem 26.05. Radosław Marczak w roczniku 2002/2003 zdobył brązowy medal na 50 m stylem dowolnym z czasem 28.22 i zajął 4 miejsce na 100 m stylem dowolnym z czasem 1:00.25.

Kolejny sprawdzian tym razem dla wszystkich naszych podopiecznych 20 listopada na naszej pływalni podczas 1 rundy V Mityngu Pływackiego rozgrywanego pomiędzy naszym klubem i klubami z Sokołowa Podlaskiego, Ostrowi Mazowieckiej i Garwolina.

Na zakończenie weekendu w dniu 06.11.2016r. nasza dwójka triathlonistów Aleksandra Radomińska i Arkadiusz Marczak wzięli udział w 2 rundzie cyklu biegów przełajowych City Trail rozegranych w Warszawie. Ola wystartowała w biegu na 2 km, a Arek w biegu głównym na 5 km. Wyniki biegu na 2 km są jeszcze niedostępne na stronie organizatora, ale Ola dopiero niedawno wróciła z dwumiesięcznego rejsu Szkoły Pod Żaglami kpt. Krzysztofa Baranowskiego i dopiero nadrabia zaległości treningowe. Natomiast w biegu głównym w dniu dzisiejszym padł rekord frekwencji. Zawody ukończyło 729 zawodniczek i zawodników i w tej stawce Arek zajął 70 miejsce z czasem 19 min 24 sek. co dało mu ponownie 1 miejsce w kategorii M16.

                                                                                                  Tomasz Radomiński

Funkcjonowanie obiektów MOSiR w dniu 11 listopada

Smykofonia w MDK

W muzycznej krainie ważne miejsce zajmują rozmaite zwierzaczki, stąd pomysł na bajkowy koncert, w którym nie zabraknie zabaw uruchamiających wyobraźnię. Przedstawimy kukułkę, kury, koguty, muchę, lwa, psa i superkoty. Muzyczne portrety znanych dzieciom zwierzątek w oryginalnych wersjach i transkrypcjach klarnecisty Adama Mazurka „namalują”: Małgorzata Zalewska – skrzypce, Adam Mazurek – klarnet, Dagmara Dudzińska – fortepian.

SMYKOFONIA zaprasza rodziny wraz melomaluszkami (dziećmi 0-5 lat) na spotkania z muzyką klasyczną i nie tylko. Koncerty Smykofonii wyróżniają się przyjaznym klimatem, swobodną atmosferą i wysoką jakością prezentowanej muzyki. To jest po prostu świetna zabawa przy dobrej muzyce.

"Zwierzątkowo", 19 listopada 2016 roku, MDK, godz. 15.00, bilet 7 zł/osoba

MKS Mazovia – UNIA Warszawa

Czy pisarz to zawód? …

Odpowiedzi na to i wiele innych pytań związanych z warsztatem pisarskim udzieliła p. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, która 21 października 2016 r, odwiedziła SP 6 w Mińsku Mazowieckim. Spotkanie miało miejsce w bibliotece szkolnej. Pani Roksana jest autorką wielu popularnych książek dla dzieci, tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Pisze również felietony i scenariusze filmów dla najmłodszych. Pisarka może pochwalić się wieloma prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. Nagrodą Literacką  im. Kornela Makuszyńskiego. Książki tej autorki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej,  niektóre z nich zostały przetłumaczone na język węgierski, słoweński i koreański.

 

Spotkanie autorskie pozwoliło wychowankom osobiście poznać dziennikarkę, pisarkę i scenarzystkę w jednej osobie. W trakcie rozmowy felietonistka przybliżyła słuchaczom tematykę poruszaną w jej książkach i za pomocą zwykłych historii z życia wziętych w ciekawy sposób potrafiła wciągnąć czytelnika w nieznany świat dziecięcych przeżyć, marzeń i wyobraźni. Słuchacze byli ciekawi literackich poczynań pani Roksany, zadawali mnóstwo pytań dotyczących tajników pracy pisarza jak również jej życia osobistego. Atmosfera bezpośredniości i przyjaźni sprzyjała dialogowi. Uczniowie od osoby kompetentnej mogli bezpośrednio dowiedzieć się, czy pisarz to zawód i czy każdy może nim zostać.

Uczestnicy spotkania  z rozbrajającą szczerością pytali pisarkę o to, skąd czerpie pomysły. Autorka wyznała, że z własnej wyobraźni, a także z innych utworów literackich , „chwyta” je wszędzie – w domu, w sklepie, na spacerze, w parku, podczas spotkań towarzyskich, a następnie poddaje własnej wyobraźni i przelewa na papier. Wypada przy okazji pochwalić się, że uczeń naszej szkoły, Mateusz B., jest pierwowzorem literackim jednej z bajek atopowych p. Roksany.

Zainteresowanie zebranych wzbudziła myszka Florka (bohaterka jednej z książek), która w postaci maskotki na co dzień mieszka w domu pani Roksany i jest bardzo lubiana przez dzieci. Wychowankowie dowiedzieli się, że jedynie pies autorki niekoniecznie przepada za myszką. Pisarka, dzieląc się z uczniami tajnikami pracy artysty, z pewnością zachęciła je do twórczego myślenia. W trakcie spotkania dr Jędrzejewska-Wróbel przeczytała jedno z opowiadań zamieszczone w książce pt. Siedmiu wspaniałych. Słuchacze bez trudu rozpoznali utwór, do którego pisarka nawiązywała, a była to baśń o Trzech  świnkach Braci Grimm.

Na zakończenie p. Roksana otrzymała w podziękowaniu piękną kompozycję w formie bukietu kwiatów wykonaną własnoręcznie przez uczniów z jesiennych liści. Miłym akcentem spotkania było pozyskanie przez uczniów autografu na wizytówce z fotografią pisarki czy dedykacji w nowo zakupionej książce, oczywiście autorstwa p. Roksany.

Spotkania autorskie to dla uczniów żywa lekcja literatury, która pozwala rozwijać własne talenty, wzmacnia mocne strony ucznia, zachęca do czytania i twórczego myślenia. W przyszłości z pewnością będzie mieć wpływ na rozwój osobowości wychowanków. Słuchacze uwierzyli, że tak lekko i zwiewnie jak pani Roksana może pisać każdy.  Mam nadzieję, że wśród wychowanków SP 6 znajdą się liczni naśladowcy pisarki, którzy podobnie jak dr Jędrzejewska-Wróbel dołączą do grona „Zasłużeni dla kultury - Gloria Artis”.

                                                                                                                            Bożena Swatko

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 30852