Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 3 lipca 2020

Imieniny:

Anatoli, Jacka, Tomasza

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Piknik Patriotyczny

Czy rocznica odzyskania przez Polskę niepodleglości może być okazją do radosnego świętowania? W Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II znaleziono oryginalną formułę uczenia patriotyzmu – pierwszoklasiści zorganizowali Piknik Patriotyczny.

10 listopada drugo- i trzecioklasiści, a także nauczyciele, rodzice i goście zostali zaproszeni na PIKNIK PATRIOTYCZNY pod hasłem “Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Był on jednocześnie podsumowaniem realizowanego od września w gimnazjum papieskim projektu finansowanego z programu rządowego “Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Pierwszoklasiści odwiedzili cztery regiony Polski i w czasie pikniku postanowili pokazać, czego się dowiedzieli, nauczyli, doświadczyli. Zabrali więc gości w emocjonującą podróż po kraju.

W podróż po Polsce

W sali gimnastycznej rozstawiono cztery stoiska, pomiędzy którymi uczestnicy pikniku „podróżowali” styropianowym autobusem. Kiedy autobus docierał do wyznaczonego przystanku, podróżnicy wysiadali, rozsiadali się na piknikowych kocykach i oglądali prezentację danego regionu Polski. Były wystawy zdjęć, plakatów, pokazy tańców, stroje regionalne, legendy, opowieści, śpiewy, występy teatralne i instrumentalne. Było coś dla ducha i coś dla ciała, bo Polska przecież smakuje wybornie.

Wesoły autobus wyruszył, by dotrzeć do pierwszego przystanku – PODLASIE. Tu uczniowie klas 1b i 1h recytowali i śpiewali w językach mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących ten region Polski. Goście słuchali języka rosyjskiego, ukraińskiego, litewskiego, ale też tatarskiego i romskiego. Dowiedzieli się, że Podlasie to styk kultur i religii. Z zachwytem patrzyli na tancerzy w ludowych strojach i słuchali chóru greko-katolickiego, zajadając się przy tym regionalnym sękaczem. Drugim przystankiem, do którego dotarli było Świętokrzyskie. Tu rządziły czarownice z Łysej Góry i mroczne legendy o sabatach i nocnych wiecach. W quizie trzeba było wykazać się wiedzą także o świętokrzyskich zamkach – Chęciny i Krzyżtopór i najsłynniejszej jaskini tej części Polski – Jaskini Raj. Oglądając film z wyprawy kl. 1f i 1c w Świętokrzyskie, uczestnicy pikniku posmakowali świętokrzyskich przysmaków – grycoków, czyli pierogów z kaszą gryczaną i szarlotki i musieli z powrotem wsiadać do autobusu, by ruszać dalej. Piosenką i pokazem zdjęć przywitał wszystkich Poznań, który prezentowały klasy językowe – 1e i 1g. Goście dowiedzieli się, że poznańskie koziołki to Pyrek i Tyrek; wiedzą też, co znajduje się na słynnych drzwiach gnieźnieńskiej katedry i gdzie był koronowany Mieszko I. Poznali również kilka słów z gwary wielkopolskiej, a za wykazanie się tą wiedzą można było posmakować rogali świętomarcińskich. Ostatnim przystankiem podróży był Toruń – miasto Mikołaja Kopernika i pięknej gotyckiej architektury. Nie zabrakło krzyżackich rycerzy z 1d i toruńskich mieszczek oraz gwiazdek z 1a. Bardzo podobał się taniec gwiazd i gawęda o powstaniu najsłynniejszych toruńskich pierników – katarzynek. Pierniki, którymi częstowano, pachniały miodem.

Wiedza i talenty

– Mam nadzieję, że ten projekt zachęcił was do uprawiania turystyki po własnym kraju – mówiła Monika Pieńkowska z biura turystycznego, które zorganizowało wszystkie cztery wyjazdy klas pierwszych.

Piknik Patriotyczny pokazał wszystkim, że w Polsce jest wiele urokliwych miejsc wartych odwiedzenia. Dobrze się bawiąc, uczestnicy pikniku zdobyli sporo wiedzy o swoim kraju. Klasy pierwsze wraz z wychowawcami – panią Anną Lubieniecką, panią Agnieszką Krasuską, panią Dagmarą Kacprzyk, panem Sławomirem Rybińskim, panią Iloną Krupą, panią Niną Ostrowską, panią Eweliną Gromską i panią Anetą Korkosz – wymyślili patent na radosny patriotyzm i wspólne świętowanie niepodległości.

– Wartością zrealizowanego projektu jest uczenie radosnego patriotyzmu, ale także atrakcyjna forma zdobywania wiedzy. Piknik stworzył okazję do prezentacji talentów uczniowskich. Moi pierwszoklasiści śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach, rysowali, gawędzili, gotowali. Okazało się, że są wśród nich autorzy pięknych zdjęć, filmów, prezentacji multimedialnych – podkreśla Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor gimnazjum przy Budowlanej.

Projekt „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” został zrealizowany z funduszy przyznanych w ramach programu rządowego „Bezpieczna i przyjazna szkoła” i  kosztował 60 tys. zł.

Izabela Saganowska

 

 

 

Święto Niepodległości z judokami

W dniu 11 listopada 2016r. w Rembertowie w Akademii Sztuk Wojennych odbył się XXI Turniej Judo Dzieci z okazji Narodowego Dnia Niepodleglości.

Z UKS Judo KONTRA uczestniczyło 4 zawodników. W kategorii dzieci, rocznik 2005 - 2006, brązowy medal zdobył Dawid Kwiatkowski, 46 kg. wygrywając 3 walki na Ippon.
W kategorii dzieci starszych srebrny medal wywalczyła Natalia Łukaszewicz, 44kg. W tej samej kategorii wagowej IV miejsce zdobyła Jagoda Zawadzka a w wadze 46kg - Krystaian Adamczyk uplasował się na V miejscu.
 
W dniu 5 listopada 2016r. w Bytomiu odbył się Otwarty Puchar Polski Juniorek Młodszych i Juniorów Młodszych w Judo - Memoriał Józefa Wiśniewskiego.
 
W zawodach uczestniczyło 3 zawodników UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki. Najlepiej wypadła Aleksandra Polkowska. Zdobyła srebrny medal w wadze 44kg. Dwóch zawodników startujących w wadze 73kg po wygraniu, każdy z zawodników 2 walk uplasowali się odpowiednio: na V miejscu - Patryk Pszonka i na VII miejscu - Jakub Kretowicz.
 
Serdecznie zapraszamy na Otwarte Mistrzostwa Powiatu Mińskiego Dzieci i Młodzieży w Judo, które odbędą się w Mińsku Mazowieckim w dniu 27 listopada 2016r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 2, ul. Siennicka 17. Rozpoczęcie walk - godzina 11.30
 
Organizatorem zawodów jest UKS Judo KONTRA. Zawody dofinansowane są z budżetu Powiatu Mińskiego.

 
Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

 

Półmetek programu "Umiem Pływać"

W dniu 9 listopada 2016 roku obserwowaliśmy postępy dzieci uczestniczących w nauce pływania w ramach projektu Umiem Pływać. Prowadzący projekt -  instruktor Marcin Pilipczuk oraz instruktor - Iga Pszczółkowska z Fundacji Adrenalina  z zaangażowaniem  i humorem prowadzili zajęcia na dużym torze i baseniku. Dzieci prezentowały: skoki do wody, zdobyte umiejętności pływackie i  nurkowe wyławiając kolorowe piłki i wodorosty do nurkowania z basenu. Oswojonym już nieco z wodą małym pływakom w białych czepkach i okularkach pływackich towarzyszył radosny śmiech i plusk wody.

Życzymy im dalszych sukcesów w nauce pływania i dobrej zabawy. Widać, że to lubią!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Rocznica Związku Inwalidów Wojennych

Kraina czarów Barbary Krafftówny

8 listopada na bibliotecznej scenie pojawiła się kobieta, której życie i kariera niezmiennie nas zachwyca. Naszym gościem była Barbara Krafftówna, a w rozmowie towarzyszył jej Remigiusz Grzela, autor książki „Krafftówna w krainie czarów”. Aktorka bawiła publiczność swoimi opowieściami o „wzdychulcach” i „dymadełku”, z wielkim wdziękiem i uśmiechem powracała do wydarzeń z przeszłości. Poznaliśmy zabawne anegdoty z jej dzieciństwa, młodzieńczych romansów i pracy aktorskiej, dzięki której poznała Kalinę Jędrusik. Zgromadzeni słuchacze na pewno szybko nie zapomną historii o pewnej podróży pociągiem, jaką odbyły wspólnie obie Panie.

Barbara Krafftówna swoje życie porównała do „krainy czarów”, pełnej cudownych wydarzeń i magicznych ludzi. Bierzmy przykład z tej wspaniałej kobiety, przejmując jej zdrowe i radosne podejście do świata, uczmy się od niej dystansu do życia i samych siebie.

MBP

Videorelacja z XXI Sesji Rady Miasta

Infromacja dot. zamknięcia basenu 20.11.16

Święto Niepodległości w Muzeum Ziemi Mińskiej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku, miały swoje miejsce także w Muzeum Ziemi Mińskiej Dziale 7 Pułku Ułanów Lubelskich i tradycyjnie rozpoczęły się wzniesieniem toastu. Pierwszym punktem wieczornego programu był nastrojowy koncert Zespołu Grazioso w składzie: Anna Kornacka – fortepian i Beata Kierzkowska – flet (poprzeczny). Duet muzyczny wykonał m.in.: „Walc” (z filmu Ziemia Obiecana) W. Kilara, „Arię” E. Bozza, „Poloneza A-dur” op. 40 F. Chopina czy „Koncert a-moll” cz. 2 Largo J. S. Bacha. W następnej części spotkania licznie przybyli goście (zarówno dorośli, jak i dzieci) wspólnie zaśpiewali kilka pieśni ułańskich przy akompaniamencie zaproszonych artystek. Uroku całej imprezy dodawali przedstawiciele Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego prezentując się w tradycyjnych strojach „siódmaków”.

MZM

Spotkanie z Jakubem Żulczykiem

30 listopada, o godz. 18:30 biblioteka powita w swoich progach twórcę młodego pokolenia, który sam przedstawia się jako „pisarz, niezależny publicysta, recenzent, felietonista, bloger, konsument śmieci i wzorowy odbiorca kultury masowej”. Gościem wieczornego spotkania będzie Jakub Żulczyk, autor wielu znakomitych powieści, z których większość wpisuje się w konwencję horroru (np. „Instytut”, czy „Zmorojewo”). Jego najnowsza książka pt. „Ślepnąc od świateł” jest dynamiczną opowieścią, w której niespodziewane zwroty akcji i sploty wydarzeń prowadzą odbiorcę do refleksji, nad współczesnym znaczeniem słów, takich jak miłość, zaufanie, czy wierność. Rzeczywistość opisana przez autora jest zdeformowana i przejaskrawiona. Przenosi czytelnika w świat, w którym handlarz narkotyków pełni rolę lekarza dusz, a jego praca jest ludziom niezbędna do życia. Czyżby w obecnych czasach liczyły się już tylko pieniądze? Na ten temat porozmawiamy z autorem.

MBP

Oficjalne otwarcie przebudowanego skrzyżowania ulic Siennickiej, Szpitalnej i Limanowskiego

We wtorek, 15 listopada, dokonano oficjalnego otwarcia przebudowanego skrzyżowania ulic Siennickiej, Szpitalnej i Limanowskiego. Burmistrz Marcin Jakubowski w obecności zastępcy dyrektora MZDW w Warszawie Mariusza Kozery, dyrektora ZDM w Mińsku Mazowieckim Antoniego Tułodzieckiego, zastępcy dyrektora ZDM Arkadiusza Boguckiego, dyrekcji ZSM nr 2, przedstawicieli Rady Rodziców ZSM nr 2 oraz radnych Rady Miasta dokonał podsumowania inwestycji, a w przecięciu symbolicznej wstęgi pomagali uczniowie pobliskiej szkoły.

Przebudowa skrzyżowania to inwestycja, która została zrealizowana na podstawie 2 pozwoleń na budowę. Pierwsze, z uwagi na lokalizację na terenie zamkniętym PKP, wydane przez Wojewodę Mazowieckiego na rozbudowę ulicy Limanowskiego obejmującą wykonanie prawoskrętu w ul. Siennicką. Drugie wydane przez Starostę Mińskiego w trybie specustawy na rozbudowę ul. Szpitalnej.

Prace zostały rozpoczęte w lipcu, a zakończone w październiku 2016 roku. Wykonawcą robót budowlanych był Zarząd Dróg Miejskich Spółka z o.o. z siedzibą Mińsk Mazowiecki. Wartość robót budowlanych wyniosła ok. 750 tys. zł.

W ramach inwestycji  wykonano  m.in.: jezdnię szer. 6 m o nawierzchni bitumicznej, zatokę autobusową, obustronne chodniki  i ciąg pieszo-rowerowy  z betonowej kostki brukowej, zatoki parkingowe z 44 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych wraz z drogami i placami manewrowymi, przebudowę zjazdów, odcinek kanalizacji deszczowej (podłączenie do istniejącej sieci deszczowej w ul. Siennickiej i ul. Szpitalnej), dodatkowy pas ruchu w ul. Limanowskiego dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Siennicką, przebudowę  odcinka linii kablowej oświetlenia ulicznego i przyłącza kablowego, rozbiórkę budynku usługowego.

Dodatkowo w celu poprawy atrakcyjności i estetyki tego miejsca Zarząd Gospodarki Komunalnej wykonał nasadzenia oraz zamontował urządzenia małej architektury: 3 ławki oraz 3 śmietniczki. Wprowadzenie krzewów liściastych, kwitnących bylin i roślin cebulowych poprzez odpowiednie skomponowanie, pozwoliło  stworzyć malownicze widoki.  Mieszkańcy będą mogli podziwiać je przez cały rok.  

Realizacja  inwestycji miała na celu  poprawę  bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zwiększenie płynności i przepustowości na skrzyżowaniu. Powstały również nowe miejsca postojowe, których brakowało w tej części miasta oraz miejsce przyjazne do odpoczynku dla osób poruszających się pieszo.

Kolejna edycja nagród Powiatu Mińskiego LAURA 2016

Zarząd Powiatu Mińskiego ogłosił XV edycję Nagród Powiatu Mińskiego LAURA 2016. Nagroda przyznawana jest za indywidualne lub zbiorowe osiągnięcia twórcze, gospodarcze i społeczne służące rozwojowi i promocji powiatu mińskiego  w następujących dziedzinach: nauka i oświata, kultura i sztuka, sport, rozwój przedsiębiorczości, rolnictwo i ochrona środowiska, działalność społeczna na rzecz wspólnoty powiatowej.

Laureatami Nagrody mogą być mieszkańcy powiatu mińskiego lub osoby zamieszkałe poza jego granicami.  Dla podmiotów zbiorowych (firm, instytucji, organizacji i jednostek organizacyjnych), które zostały zgłoszone,  a nie zostały nagrodzone, może być przyznana jedna dodatkowa Nagroda, pod warunkiem, że w danej kategorii Nagrody nie uzyskał inny podmiot zbiorowy.

Prawo zgłaszania kandydatów do Nagrody mają: komisje stałe Rady Powiatu, Zarząd Powiatu, organy miast i gmin z terenu powiatu, organizacje społeczne, zawodowe i gospodarcze, instytucje oraz inne podmioty prowadzące działalność w dziedzinach objętych Nagrodą.

Kandydatów należy zgłaszać w terminie do dnia 31 grudnia 2016 r. do Przewodniczącego Rady Powiatu Mińskiego na adres: Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim,  05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. T. Kościuszki 3.

Wzór  wniosku o przyznanie Nagrody można pobrać ze strony internetowej www.powiatminski.pl lub uzyskać w Wydziale Oświaty i Promocji (pok. nr 208) w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim. Na stronie internetowej Powiatu dostępny jest również regulamin oraz lista laureatów Nagrody w latach 2002-2015.

Wniosek powinien zawierać adres do korespondencji  i numer telefonu kontaktowego zarówno wnioskodawcy, jak i  kandydata !

Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim

Koncert Amor Con Chordes

Poznański zespół Amor Con Chordes jest grupą wyjątkową, łączącą współczesną tradycję muzyczną ze sztuką minionych wieków. W ich repertuarze znajdują się kompozycje wspaniałych bardów (Turlough O’Carolan czy Niel Gow), tradycyjna muzyka celtycka, bretońska i katalońska, a także utwory autorskie instrumentalne oraz stylizacje pieśni renesansowych, z pięknymi, poetyckimi tekstami. Wielką gratką dla widowni jest możliwość usłyszenia i zobaczenia  kopii prawdziwych instrumentów renesansowych i barokowych takich jak: lutnia, theorba, fidel czy skrzypce barokowe.

W stałym składzie zespołu występują zawodowi muzycy z wielkimi umiejętnościami oraz bogatą praktyką sceniczną, pełni pasji, zaangażowania oraz miłości do swojej pracy:

Joanna Kreft -  absolwentka prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka the Academie de Musique de Lausanne w klasie Pierra Amoyale oraz Anne Queffelec w 2015 r. W 2011 r. otrzymała dwie nagrody specjalne na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu;

Henryk Kasperczak - absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni Toyohiko Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest wykładowcą Historycznych Praktyk Wykonawczych i gry na lutni w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Łodzi.

Adam Herda - gitarzysta, w 2006r. ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie gitary dra Krzysztofa Pełecha. Brał udział w warsztatach gitarowych prowadzonych m.in. przez: Jorge Morela, Joscho Stephana, Jorge Cardoso i wielu innych. Był uczestnikiem warsztatów gry na gitarze basowej prowadzonych m.in. przez Krzysztofa Ścierańskiego oraz Wojciecha Pilichowskiego.

Bartłomiej Marusik - gitarzysta, kompozytor, aranżer, wokalista, absolwent  poznańskiej Akademii Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego (na tej samej uczelni obronił również doktorat w zakresie improwizacji na gitarze klasycznej). Od lat – oprócz działalności koncertowej (jako solista i członek różnych grup) oraz czysto muzycznej – jest aktywnym pedagogiem i wykładowcą, autorem podręcznika do nauki improwizacji na gitarze i innych wydawnictw nutowych.

Jest liderem, głównym kompozytorem i aranżerem zespołu.

MTM

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy budynku Poczty Polskiej

Dnia 9 listopada 2016 r. z inicjatywy Muzeum Ziemi Mińskiej zostało dokonane uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy budynku Poczty Polskiej, ul. Warszawska 149, o  treści:

„W TYM MIEJSCU 15 VIII 1906 R. CZŁONKOWIE ORGANIZACJI BOJOWEJ POLSKIEJ PARTII SOCJALISTYCZNEJ POD DOWÓDZTWEM TOMASZA ARCISZEWSKIEGO DOKONALI UDANEGO ATAKU NA FUNKCJONARIUSZY ROSYJSKICH STACJONUJĄCYCH W BUDYNKU POCZTY / TOMASZ ARCISZEWSKI (1877-1955), WSPÓŁORGANIZATOR PPS W MIŃSKU MAZOWIECKIM, LEGIONISTA, MINISTER POCZT I TELEGRAFÓW (1918-1919), PREMIER RP (1944-1947), KAWALER ORDERU VIRTUTI MILITARI I KRZYŻA NIEPODLEGLOŚCI Z MIECZAMI / MIŃSK MAZOWIECKI 9 XI 2016”

Uroczystego odsłonięcia dokonali: w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka Dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu Jacek Polańczyk, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski oraz Naczelnik Poczty Polskiej w Mińsku Mazowieckim Stanisław Dymek. Poświęcenia tablicy dokonał Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP ks. Jerzy Karol Mackiewicz. W uroczystości wzięła udział Poseł na Sejm RP Krystyna Pawłowicz, natomiast Poseł na Sejm RP Czesław Mroczek przesłał do Muzeum Ziemi Mińskiej list gratulacyjny. Przemówienie historyczne o akcji PPS wygłosił Dyrektor MZM Leszek Celej, kierując je szczególnie do uczestniczącej w uroczystości młodzieży reprezentującej Gimnazjum Miejskie Nr 2 im. Jana Pawła II i Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego.

W stanie dzisiejszej wiedzy historycznej był to pierwszy akt niepodległościowy w Mińsku Mazowieckim. Powyższa uroczystość rozpoczyna przygotowania Mińska Mazowieckiego do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Druga część uroczystości odbyła się w MZM Dziale 7 Pułku Ułanów Lubelskich, gdzie Dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu Jacek Polańczyk udekorował medalami Pro Memoria następujących Mińszczan: członków Klubu Dawnych Motocykli MAGNET Daniela Gągola, Wojciecha Jaglińskiego i Piotra Wojdygę oraz Stanisława Dymka i Sławomira Kuligowskiego. Okolicznościowy referat na temat niepodległościowych organizacji paramilitarnych działających na terenie Mińska Mazowieckiego wygłosił Wiktor Cygan, właściciel wydawnictwa Zbroja.

MZM

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Z ogromną radością i satysfakcją przekazujemy wiadomość o otrzymaniu Stypendium Prezesa Rady Ministrów przez Kacpra Jakubiaka, ucznia Technikum- technik mechatronik Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.

Uroczystość odbyła się w dniu 15 listopada w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Wręczenia stypendium dokonał Mazowiecki Kurator Oświaty Pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Pani  Dorota Skrzypek oraz Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Pan Mirosław Krusiewicz. Uczniowi Kacprowi Jakubiakowi w tym radosnym dniu towarzyszył dyrektor Tomasz Płochocki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i rozwoju. 

ZSZ nr2

Ekologia w „Tęczowej Dolinie”

Jednym z głównych kierunków pracy dydaktyczno-wychowawczej w Przedszkolu Miejskim nr 5 „ Tęczowa Dolina”  jest  ekologia. Naszym celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej naszych przedszkolaków. Realizujemy temat „W świecie przyrody i ekologii”, w którym uwzględnione zostały różnorodne działania  m.in świętowanie  wybranych dni z kalendarza ekologicznego, włączanie się w lokalne, krajowe a nawet międzynarodowe akcje ekologiczne. Na co dzień zbieramy makulaturę, zużyte baterie, plastikowe korki. Wdrażamy dzieci do oszczędzania wody poprzez zakręcanie kranów.

We wrześniu włączyliśmy się w akcję „Sprzątanie świata”. Przedszkolaki wyposażone w rękawiczki i worki zbierały śmieci na terenie wokół przedszkola; wykonały też prace plastyczno-techniczne nadając „drugie życie” materiałom odpadowym; prace te można było oglądać w holu przedszkola. Były tam lornetki, gąsienice, sygnalizatory świetlne itp.

   23 września świętowaliśmy Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w jesiennych kolorach tj. pomarańczowym, czerwonym, brązowym.  Potrawy przygotowane w przedszkolnej kuchni, które spożywały dzieci tego dnia, również były w  jesiennych kolorach. Zorganizowany został również wernisaż prac plastycznych z jesiennego materiału przyrodniczego wykonanych przez dzieci wraz z rodzicami.

10. 10. 2016r. obchodziliśmy Dzień Drzewa. Mamy ten przywilej, że na naszym terenie rośnie wiele drzew różnych gatunków, a wśród nich dąb szypułkowy będący Pomnikiem Przyrody. Chcąc uświadomić naszym wychowankom jak ogromną rolę w przyrodzie odgrywają drzewa postanowiliśmy ten dzień świętować szczególnie. We wszystkich grupach odbyły się ciekawe zajęcia, zabawy badawcze w ogrodzie, pokazy multimedialne, dzięki którym dzieci poszerzały wiedzę o drzewach, bogaciły dziecięcy słownik o pojęcia związane z drewnem i jego przetwarzaniem, kształtowały postawę szacunku wobec drzew. Wszystkie drzewa na naszym terenie opasane zostały zielonymi wstęgami. Pomimo jesiennej słoty nasz teren wyglądał tego dnia inaczej niż zwykle - świątecznie. Kolejny etapem świętowania było wykonanie drzew różnymi technikami plastycznymi. Prace te ozdobiły przedszkolny hol.

Dnia 21.10.2016r odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie, podczas którego dzieci z gr III „Wiewiórki i gr. IV „Sarenki” dowiedziały się co to jest i na czym polega recykling. Spotkanie zorganizowała jedna z mam - p. Mariola Gańko właścicielka Stacji Demontażu Pojazdów, która zaprosiła do nas p. Sławomira Grabarczyka z Toyota Motor Poland Company Limited sp zoo. Dzieci obejrzały prezentację: „Odpady w stacji demontażu pojazdów” i poznały miejsce, gdzie zgodnie z prawem stare samochody są rozkręcane na części – odpady, a części nadające się do użytku można ponownie wykorzystać.  Poza tym dowiedziały się, że  zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to elektrośmieci oraz co z tym sprzętem należy zrobić, gdy  jest nieprzydatny. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane tematem spotkania, dzieliły się swoją wiedzą, bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania przez prowadzącego.

Opisane działania zapewne w znaczącym stopniu wpływają na podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, można zatem mieć nadzieję, że młodsze pokolenie lepiej zadba o środowisko i naszą Ziemię.

PM nr 5

           

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Judo Dzieci i Młodzieży

MAZOVIA Mińsk Maz - UNIA Warszawa 2 : 0 (1:0)

W mińskim parku praca wre ...

Wystawa ROSARIUM w MZM - Wojciech Erazm Felcyn

Asfalt na ul. Szczecińskiej

Koncert Wiesława Kowalskiego

O płaczącej królewnie i wesołym Jasiu

Spektakl o tym, że trzeba cieszyć się chwilą i tym co się ma. Opowieść o przeciwstawnych emocjach: o smutku i o radości. Królewna, za sprawą czarodziejskiego zaklęcia, z grzecznej dziewczynki przeistacza się w nadąsaną i bez przerwy płaczącą marudę. Król, aby poprawić jej humor, spełnia wszystkie zachcianki jedynaczki. Niestety im bardziej się stara, tym bardziej rozkapryszona i niezadowolona robi się jego córka. W zamku zjawiają się liczni kawalerowie, którzy próbują zdjąć zaklęcie z płaczącej księżniczki. Jednak żadnemu z nich się to nie udaje. Kiedy wszyscy tracą już nadzieję na „odczarowanie płaczącej królewny” do zamku przybywa beztroski Jaś. Chłopiec szczęśliwy i cieszący się z prostych rzeczy. Czy radość pokona smutek? Czy Jaś i jego pogodne usposobienie poradzą sobie z klątwą?

Teatr Lalek Dużych „Pianka” zaprasza dzieci i dorosłych na spektakl „O płaczącej królewnie i wesołym Jasiu”

Spektakl przeznaczony dla osób od lat 4 do 104.

Scenariusz: Urszula Brzost Występują: Magdalena Ciężkowska, Radosław Stosio, Urszula Brzost Lalki: Agnieszka Patoka

MDK, 27 listopada 2016 r. cena biletu 7 zł/osoba

Marcin Sutryk malarstwo

Jeszcze listopadzie w MDK

www.mdkmm.pl

 

Grand Prix w Badmintonie w sezonie 2016/2017

Konkurs „Akademia młodego technika”

Konkurs pod patronatem Starosty Mińskiego „Akademia młodego technika”

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych powiatu mińskiego do udziału w drugiej edycji  konkursu pod patronatem Starosty Mińskiego „Akademia młodego technika”. „Akademia młodego technika” ma na celu zainteresowanie uczniów praktycznym wykorzystaniem wiedzy technicznej w życiu codziennym oraz pobudzanie aktywności poznawczej młodzieży technicznie uzdolnionej.         

Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy polega na przygotowaniu prezentacji i zaprezentowaniu jej przed komisją konkursową. W etapie drugim, uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami  technicznymi w sposób praktyczny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli do udziału w konkursie. Informacje dotyczące harmonogramu konkursu znajdują się na stronie szkoły www.mechanik.home.pl zakładka ”Konkursy w naszej szkole”.

ZSZ nr 2

Promocja książki Chila Kirszenbauma

Mistrzostwa Polski ALMMA z udziałem Grapplera

W ubiegłą sobotę, 19 listopada, zawodnicy mińskiego Klubu Walki Grappler wzięli udział w jednych z najstarszych zawodach MMA odbywających się w Polsce i Europie – ALMMA - Amatorskiej Lidze MMA. Była to 122. odsłona tych zawodów odbywająca się pod Patronatem Burmistrza Miasta na hali MOSiR w Sochaczewie. Na Mistrzostwa Polski Centralnej w MMA zjechali zawodnicy z całej Polski, nie zabrakło także utytułowanych zawodników znanych szerszej publiczności z KSW: m.in. Marcina Różalskiego czy Antoniego Chmielewskiego.

Na mistrzostwach nie mogło zabraknąć zawodników Klubu Walki Grappler. Nasz klub reprezentowali w formule Bjj No Gi Kamil Kublik w kategorii kolorowe pasy, Kuba Miś w kategorii białe basy oraz w formule MMA Mariusz Wocial.

Kamil Kublik i Kuba Miś równolegle walcząc na macie, stoczyli dwie walki, dzięki którym udało im się ostatecznie zająć 3. miejsce w swoich kategoriach, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski.
Jako ostatni na matę wyszedł Mariusz Wocial, który zmierzył się ze swoim przeciwnikiem w formule MMA. Dobry początek starcia w wykonaniu Mariusza zaowocował spektakularnym obaleniem i sprowadzeniem przeciwnika do parteru, jednakże chwila nieuwagi Mariusza kosztowała go utratę kontroli w walce. Bardziej doświadczony przeciwnik wykorzystał szansę, a Mariusz musiał uznać wygraną swojego oponenta. Należy dodać, że były to pierwsze zawody naszego grapplera.

Podsumowując walki naszych mińskich zawodników, należy uznać występ za udany, a co najważniejsze - bezcennym jest zdobycie kolejnych doświadczeń oraz wiedzy nad czym należy pracować i jakie elementy wymagają poprawy.

A wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z MMA zapraszamy na treningi do Klubu Walki Grappler. Kolejne starty i zawody przed nami.

mat. Klubu

Adwentowy Dzień Skupienia

"Saga Puszczy Białowieskiej" - relacja

Joanna Kossak, siostrzenica Simony Kossak, autorki „Sagi Puszczy Białowieskiej” 17 listopada opowiedziała o wspólnie spędzonych chwilach z ciotką, o dzikich zwierzętach i swojej życiowej drodze. Na spotkaniu pojawiła się w towarzystwie swojej uroczej suczki, Sity i od razu zyskała sympatię publiczności.

Simona Kossak była córką Jerzego Kossaka, syna Wojciecha Kossaka i siostrą Glorii Kossak, matki Joanny Kossak. Simona niejako wyłamała się z artystycznej drogi rodu i całe swoje życie poświęciła przyrodzie i zwierzętom. Zamieszkała w Puszczy Białowieskiej, gdzie przez 35 lat żyła w bliskości z naturą. 

Joanna Kossak, tak jak kiedyś Simona, również zamieszkała w puszczy, gdzie obecnie spełnia się artystycznie malując obrazy, w szczególności przedstawiające konie. Wspominając swoją ciocię, u której niegdyś spędzała każde wakacje, podkreśliła, że to właśnie Simona była dla niej najważniejszą osobą, praktycznie stała się jej mamą, choć nie biologiczną. Opowiedziała również o  długoletnim partnerze Simony - Lechu Wilczku, dzięki któremu możemy podziwiać zdjęcia obrazujące niebywałą symbiozę autorki „Sagi” z Puszczą Białowieską. Pozostajemy pod wielkim wrażeniem otwartości i życzliwości, jaką okazała nam Joanna Kossak, w czasie pobytu w bibliotece.  

MBP

International Judo Baltic Cup

W dniach 19-20 listopada 2016r. czworo reprezentantów UKS Judo KONTRA startowało w XV Międzynarodowym Turnieju Judo INTERNATIONAL JUDO BALTIC CUP w Gdyni.
W kategorii juniorek złoty medal zdobyła Aleksandra Polkowska. Startowała także w kategorii juniorek młodszych, gdzie zdobyła brązowy medal  (w wadze 44kg).

W kategorii młodziczek na V miejscach uplasowały się siostry Natalia i Anna Łukaszewicz. Natalia startowała w wadze 44kg, a Anna - 57kg. Anna zajęła  VII miejsce  startując w  juniorkach młodszych. Na IX miejscu sklasyfikowano Patryka Pszonkę, kategoria wagowa 73kg - junior młodszy.
 
Zapraszamy na Otwarte Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Judo, które odbędą się 27 listopada 2016r. w Zespole Szkół Miejskich nr 2, przy ul. Siennickiej 17 w Mińsku Mazowieckim. Otwarcie zawodów godzina 11.30. Zawody dofinansowane z budżetu Powiatu Mińskiego. Patronat - Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

"Zosia, Małgosia i Jaś"

SZKÓŁKA TEATRALNA PRZY PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM FUNNY KIDS

SERDECZNIE ZAPRASZA NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

 

KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W

MIEJSKIM DOMU KULTURY

26.11.2016 GODZINA 15:00 W SALI BALETOWEJ

WSTĘP WOLNY !

GIM BIT

III Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych „Nad Srebrną”

19 listopada w bibliotece miały miejsce III Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych „Nad Srebrną”, promujące Mińsk Mazowiecki i powiat miński. Tegoroczna edycja poza mini-targami, na których zaprezentowane zostały najnowsze publikacje na temat regionu, miała w swym programie wiele innych atrakcji.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała wykładu pt. „Badania genealogiczne w powiecie mińskim”. Tematyka ta cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem czytelników naszej biblioteki. O tym, jak poszukiwać własnych korzeni opowiadał dr Andrzej Marek Nowik – pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Kolejnym punktem programu była rozmowa Damiana Sitkiewicza, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego z Karoliną Wandą Gańko o jej książce „Hrabia Marian Starzeński i jego rodzina w dobrach Ruda”. Następnie, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kałuszynie Anna Andrzejkiewicz, w wykładzie zatytułowanym „Historia i współczesność” przybliżyła słuchaczom działalność kałuszyńskiej biblioteki. Po zakończeniu części konferencyjnej, goście mogli delektować się zwiedzaniem stoisk wystawców i dzięki zaprezentowanym publikacjom zachwycić się naszym regionem. W III Spotkaniach Wydawców Publikacji Regionalnych „Nad Srebrną” wzięli udział następujący wystawcy: Biblioteka Publiczna w Kałuszynie, „Fotopia”, Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Dębem Wielkim, Muzeum Ziemi Mińskiej, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, Stanisława Gujska, Stanisławowskie Towarzystwo Historyczne, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Stanisławowskiej, Stowarzyszenie „Radość Trzeciego Wieku”, Wydawnictwo UKSW, Małgorzata Kłoszewska, Urząd Gminy w Stanisławowie, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy oraz Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr Teodora Dunina w Rudce.

   MBP

MKS Przasnysz - MAZOVIA Mińsk Maz 2 : 5 (0:2)

I Charytatywny Turniej w Piłkę Nożną "Możesz Więcej"

Turniej rozegrany zostanie 3 grudnia 2016 roku na sali sportowej przy ul. Kopernika 9 w Mińsku Mazowieckim. 

Start imprezy o godzinie 9:00, meczem pokazowym osób niepełnosprawnych zrzeszonych w AMP https://www.ampfutbol.pl

Właściwe zawody rozegrane zostaną pomiędzy zgłoszonymi drużynami w grupach, aż do wyłonienia zwycięzcy turnieju. 

Podczas turnieju zapewnione zostaną dodatkowe atrakcje - mecz pokazowy AMP, licytacja pamiątek sportowych, catering, bawialnia dla dzieci (malowanie buzi, zabawy z pedagogami), wśród Pań, które przyjdą dopingować swoich piłkarzy rozlosowana zostanie nagroda, zwycięzcy turnieju także otrzymają nagrody.

Podczas turnieju odbędzie się kwesta na Dom-Wielospecjalistyczny Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych. 

Wpisowe od drużyn po odliczeniu kosztów organizacji również w formie darowizny zostanie przeznaczone na cele Stowarzyszenia Możesz Więcej. 

Serdecznie Państwa zapraszamy do przybycia. 

Hiszpański wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej

"ZŁOTE GODY" PAR MAŁŻEŃSKICH - relacja video

Wiele lat temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską…

        Złote Gody to wyjątkowy jubileusz, który jest obchodzony w naszej polskiej tradycji szczególnie uroczyście. Jest to jubileusz, za sprawą którego patrzymy na Państwa z podziwem, dumą i ogromnym szacunkiem. Przez te wspólne lata dochowaliście, wbrew wszelkim przeciwnościom, przysięgi małżeńskiej, bowiem miłość jest nie tylko braniem ale przede wszystkim dawaniem, a także cierpliwym znoszeniem sukcesów i smutków.

        We wtorek, 22 listopada 2016 roku,  16 par małżeńskich za wspólnie spędzone 50 lat zostało odznaczonych „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, które wręczył dostojnym jubilatom Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki – Marcin Jakubowski. Na szczególne wyróżnienie zasługują także 2 pary, które przeżyły wspólnie nieco dłużej, bo 55 i 60 lat. Podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim przy dźwiękach muzyki zespołu „Safari” nie zabrakło wspólnego toastu i pamiątkowych zdjęć.

Ciężarówka Coca-Coli w Mińsku Mazowieckim

Trwają prace porządkowe w parku

Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu

                Mińsk Mazowiecki, 23.11.2016 r.

GK.604.1.2016

                                                                                   

                Dbając o ekologię i właściwy stan środowiska w 2016r. zdemontowanych i przekazanych do utylizacji zostało 4276 m2  wyrobów zawierających azbest, którymi pokryte są dachy budynków na nieruchomościach położonych w Mińsku Mazowieckim, stanowiących własność osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

                Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 29410,00zł.

 

                                                                  Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

/-/ Marcin Jakubowski

BILETY WYPRZEDANE !

Mecz tenisa stołowego

Drugoligowa drużyna tenisa stołowego grająca w tym sezonie pod nazwą MKS Mazovia/Bank Spółdzielczy Mińsk Mazowiecki rywalizuje w grupie północno-wschodniej Polski. Na dzień dzisiejszy zajmuje bardzo dobre trzecie miejsce.

Najgroźniejszymi rywalami są zespoły : Mlexer Elbląg, Spójnia Warszawa, Morliny Ostróda, SKS 40 Warszawa, KS Gąbin oraz KS Płock. Kierownikiem naszej drużyny jest Mirosław Krusiewicz a grającym trenerem Marek Kudelski. Do najlepszych naszych zawodników można zaliczyć : Damiana Wróbla, Maćka Chojnickiego, Jacka Szachnowskiego oraz Przemka Sałacińskiego. Na koniec listopada na koncie mamy trzy zwycięstwa , remis i jedną porażkę.

Najbliższy mecz na miejscu zostanie rozegrany 10 grudnia w gościnnej hali Gimnazjum Miejskiego nr 2 o godz. 13.00 z UWM Olsztyn. Zapraszamy wszystkich kibiców.

 Mirosław Krusiewicz

2 miliony wyświetleń!

„Być dla kogoś” bardzo szybko zdobywa coraz więcej fanów, stając się hitem internetu. Pod koniec lipca pisaliśmy o przekroczeniu miliona wyświetleń, a po ponad 3 miesiącach utwór odtworzyło już dwa miliony słuchaczy. I licznik wciąż bije! Ponadto na autorskim kanale Bartka Królaka na YouTube można posłuchać także innych utworów jego autorstwa, wykonywanych nie tylko przez lokalnych artystów. Warto. Gratulujemy i życzymy kolejnych milionowych wyświetleń. I  przebojów, które zdobędą serca słuchaczy!

/żródło: minskmaz.com/

Gralnia w miejskiej bibliotece

Teatr w Klubie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej

Dobra passa brydżystów Mazovii !

Brydżyści Mazovii udanie kontynuują rywalizację w rozgrywkach ligowych, turniejach krajowych  i zagranicznych uczestnicząc w rywalizacji na szczeblu europejskim, a nawet światowym. Drużyna od 2011 roku z roczną przerwą rywalizuje w rozgrywkach I ligi.

 W poprzednim sezonie 2015/2016 po rozegraniu 22 spotkań drużyna zajęła 3 miejsce wśród 16 ekip, dające prawo uczestniczenia w meczu barażowym o awans do ekstraklasy z zagrożoną spadkiem z niej silną drużyną ANDRZEJKI Gdańsk. Gospodarzami spotkania , zgodnie z regulaminem, była drużyna z wyższej ligi, czyli gdańszczanie. Mecz składający się z 72 rozdań w ramach 6 segmentów rozegrano 23/24 kwietnia br. Zacięte spotkanie, w którym Mazovia wygrała 3 segmenty, a prowadzenie zmieniało się na jedną lub na drugą stronę, zakończyło się ostatecznie zwycięstwem gospodarzy. No cóż, pierwsza poważna próba awansu do najwyższego szczebla rozgrywek zakończyła się niepowodzeniem.

Rok 2016 obfitował w wiele imprez o zasięgu światowym. Gospodarzem kilku najważniejszych imprez brydżowych była Polska. W rozegranych w lipcu we Wrocławiu Światowych Igrzyskach Brydżowych wystąpiło czterech brydżystów Mazovii, którzy awans do nich wywalczyli poprzez eliminacje. W tej imprezie o randze brydżowej Olimpiady olbrzymi sukces odniósł nasz zawodnik Grzegorz Darkiewicz-Moniuszko, który wraz z arcymistrzem międzynarodowym Bogdanem Szulejewskim, zajął bardzo wysokie IV miejsce.

Druga nasza para Andrzej Ogłoblin i Jan Nadaj również awansowała do finału i zajęła w nim bardzo dobre 24 miejsce. W igrzyskach uczestniczyli brydżyści z 58 krajów świata. Dobra passa nie opuszczała zawodników Mazovii, czego przykładem jest Igor Łosiewicz, który w sierpniu, w Łodzi wraz z  reprezentacją polskich studentów zdobył srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata. Brydżyści Mazovii zaznaczyli również wyraźnie swój udział w XLIV Grand Prix Warszawy, największym, corocznym Festiwalu Brydżowym  w Europie, rozgrywanym w ostatnim tygodniu sierpnia. Najlepsze wyniki uzyskali Andrzej Ogłoblin z Janem Nadajem, wygrywając  jeden z turniejów kongresowych, w którym startowało 147 par i zajmując III miejsce w kolejnym.

W miesiącu październiku rozpoczęły się rozgrywki I ligi sezonu 2016/2017, w których Mazovia rywalizuje z: SPS Construction Kielce, MTS Piast Skawina, TB Silesia II –Diamond Gliwice, Konstanta Bielsko-Biała, Czarna Papuga Zwierzyniec Kraków, Elektromontaż Rzeszów, Saska Kępa Bridge-Team Warszawa, Spójnia Consus Kalisz, Pomtech Zwoleń, Ponar Silesia Łaziska, Skór-But Łęczna, Hotel Senator Starachowice, Autostrada Eksploatacja &25 Media Warszawa, Diebold Nixdorf Cracovia Kraków, Termochem Chemik Puławy.

Dotychczas w Starachowicach w październiku i listopadzie w ramach pierwszych dwóch zjazdów Mazovia rozegrała 10 spotkań i uzyskując 115,11 VP zajmuje 3 miejsce w tabeli, za SPS Construction oraz MTS Piast Skawina.

W składzie drużyny w stosunku do ubiegłego sezonu nie nastąpiły żadne zmiany personalne i Mazovia występuje w następującym składzie: Krzysztof Roguski – kapitan drużyny – mistrz międzynarodowy, Marek Dalecki mistrz międzynarodowy, Grzegorz Darkiewicz-Moniuszko – mistrz krajowy, Władysław Izdebski – arcymistrz, Piotr Krajewski mistrz międzynarodowy, Krzysztof Kulka – mistrz międzynarodowy, Igor Łosiewicz – mistrz międzynarodowy, Maciej Modrzejewski – mistrz międzynarodowy, Jan Nadaj – arcymistrz, Andrzej Ogłoblin – arcymistrz, Jerzy Orzeł – mistrz międzynarodowy, Andrzej Potyński – arcymistrz międzynarodowy, Kazimierz Samoder – mistrz krajowy, Zbigniew Szostak – mistrz krajowy. Następny zjazd I ligi odbędzie się w pierwszej połowie stycznia, a przebieg dalszej rywalizacji drużynowej brydżystów zaprezentujemy Państwu w kolejnych numerach naszego czasopisma.

 

Listopad 2016                                                Opracowano na podstawie materiałów

                                                             udostępnionych przez MKS Mazovia Mińsk Maz.

Puchar Polski Taekwon-do ITF w Kątach Wrocławskich

Puchar Polski Taekwon-do ITF w Kątach Wrocławskich (20.11.2016) zgromadził nieco ponad 100 zawodników i stanowił kolejny stopień eliminacji do Mistrzostw Świata 2017 w Argentynie.

Ekipa Akademii Sztuk Walki wystawiła 8 mocnych zawodników, którym udało się zgromadzić aż 20 medali oraz 4 tytuły „Najlepszego z Najlepszych” dla Dawida Matwieja, Moniki Wtulich, Natalii Michalczyk i Damiana Walasa.

Oliwia Piotrkowicz wywalczyła II miejsce w walkach hogo-semi kadetek, a Aleksandra Piotrkowicz w tej samej konkurencji zdobyła brąz, a ponadto brąz  technikach specjalnych.

Natalia Michalczyk wróciła do domu z dwoma srebrnymi krążkami (za walki hogo-semi i techniki specjalne), a w układach TKD ITF zajęła III miejsce.

Wśród juniorów Jakub Brodzik zdobył I miejsce w układach i III miejsce w walkach. Natomiast Armik Badalayn w układach zajął II miejsce, w technikach specjalnych przypadł mu brąz.

Damian Walas w konkurencji seniorów ‘wyskakał’ złoto w technikach specjalnych, a w walkach light i układach uplasował się na II miejscu.

Aż 4 medale przypadły Monice Wtulich 3 złote (walki, techniki specjalne, testy siły) i srebro w układach.

Rewelacyjnie zaprezentował się Trener Dawid Matwiej (VI dan), który wywalczył 1 miejsce w walkach light contact seniorów open i 1 miejsce w testach siły (rozbicia desek).

Cieszymy się, że każdy zawodnik wrócił do domu przynajmniej z jednym krążkiem na szyi.

Gratulujemy sukcesów i zachęcamy do treningów Taekwon-do w Akademii Sztuk Walki.

Taekwon!

Monika Wtulich

Akademia Sztuk Walki

Koncert Nigun Trio w MDK

Tegoroczny cykl „Kierunek Izrael” zakończy koncert Nigun Trio, który zaprezentuje niearanżowane dotąd pieśni chasydzkie niguny.

Muzyka wywodząca się z nigunów jest podróżą do źródeł kultury żydowskiej, niegdyś wrośniętej w polski krajobraz. Żydzi bowiem wierzyli, że przez muzykę i wspólne śpiewanie melodii tych pieśni, mogą stworzyć więź duchową ze Stwórcą. Drodzy słuchacze, miłośnicy dobrej muzyki, bądźcie z nami, czekamy na Was. Koncert poprowadzi Konrad Michalak, założyciel Łódzkiej Grupy Kreatywnej muzyk i producent kreatywny tego wydarzenia.

Trio w składzie:

MICHAŁ MROZIŃSKI- AKORDEON,

DARIA HAWRON – SKRZYPCE,

KRZYSZTOF ŚLIWIŃSKI – KLARNET.


MDK, 4.12.2016r., godz.17.00

Repertuar MDK - Grudzień 2016

"Udar - każdy pacjent jest ważny" - konferencja

http://ceestahc.org/dzialalnosc,konferencja20161130.html?i8s13

Mikołajkowy Koncert Gordonowski

Fabryka Świętego Mikołaja

Ho! Ho! Hooo! Witajcie pomocnicy Świętego Mikołaja. Ja zwykle przed Gwiazdką Mikołaj ma bardzo dużo pracy. Wasza pomoc będzie niezbędna. Od 6 grudnia możecie zapisywać się w Oddziale dla Dzieci na listę pomocników. Warsztaty tworzenia ozdób choinkowych, dekoracji, robienia kartek świątecznych otwieramy 17 grudnia.

Zapraszamy krasnale w wieku od 6 lat. Zajęcia odbędą się w 3 grupach.
Liczba miejsc ograniczona.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim
05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Piłsudskiego 1a
tel. (25) 740-50-68
 

List do Świętego Mikołaja

Pisanie listów do Świętego Mikołaja to już tradycja. W tym roku MBP przygotowała konkurs, którego celem jest napisanie takiego listu. Serdecznie zachęcamy do wzięcia w udziału konkursie. Mocno wierzymy w to, że każda praca będzie wyjątkowa, tak samo, jak jej autor. Na zwycięzców czekają świąteczne podarki :).
Szczegółowy regulamin konkursu w załączniku.

Rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich edycji 2016/2017

MTM zaprasza na koncert muzyki sakralnej

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert muzyki sakralnej w niedzielę 4 grudnia, po mszy o godz. 11 do Wólki Mińskiej - kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Koncert sfinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego.

Konkurs informatyczny dla gimnazjalistów

Konkurs informatyczny dla gimnazjalistów Powiatu Mińskiego pod Patronatem Starosty Mińskiego, VIII Powiatowy Konkurs Informatyczny GIM BIT edycja 2016/17 Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych wraz z nauczycielami informatyki do wzięcia udziału w VIII POWIATOWYM KONKURSIE INFORMATYCZNYM „GIM-BIT” edycja 2016/17 pod patronatem Starosty Mińskiego Pana Antoniego Jana Tarczyńskiego.

Udział w konkursie „GIM-BIT”  2- osobowych drużyn, zgodnie z regulaminem konkursu, należy zgłosić do 2-go grudnia 2016 r. na adres e-mail: zsz2.gimbit@gmail.com.

Do 20 stycznia 2017 r. należy dostarczyć prezentację multimedialną na temat „Wirtualny spacer po mojej miejscowości”.

Autorzy prac zakwalifikowanych do II etapu zostaną poinformowani drogą mailową bądź telefonicznie do 31 stycznia 2017 r.

3 marca 2017 r. o godz. 11.00  odbędzie się II etap - Quiz z wiedzy dotyczącej algorytmów i podstaw programowania, w Zespole Szkół nr 2 im. Powstańców Warszawy, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43 w Mińsku Mazowieckim połączony z prezentacją prac oraz słodkim poczęstunkiem dla uczestników.

Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody za zajęcie miejsc na podium, upominki dla wszystkich uczestników, dyplomy - podziękowania dla nauczycieli oraz dobrą zabawę.

 

JAK ŻYLI NAUCZYCIELE W II RZECZYPOSPOLITEJ?

Przygotowanie tej niezwykłej stałej wystawy trwało aż siedem lat. Uroczyste otwarcie nastąpi 11 grudnia 2016 r. o godz. 14:00 w Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, Mińsk Mazowiecki.

Wystawa pokazuje realia życia codziennego i działania Polaków w I połowie XX wieku. Narracja prowadzona jest z perspektywy jednej rodziny nauczycieli: Janiny i Józefa Sylwestrowiczów. Można odwiedzić wnętrze ich mieszkania z lat trzydziestych, a w części informacyjnej ekspozycji zobaczyć przykłady pracy pedagogicznej i społecznej, samokształcenia, twórczości artystycznej oraz walki o wolność. Fotografie, obrazy i dokumenty nawiązują do typowych dziejów i postaw życiowych Polaków w tym okresie, a jednocześnie zwracają uwagę na ważną rolę nauczycieli w budowaniu systemu polskiej państwowości po I wojnie światowej – tworzeniu kultury, samorządności i powszechnej edukacji. Wystawę uzupełniają przedwojenne nagrania z Archiwum Polskiego Radia.

Niezwykłość tego przedsięwzięcia ma kilka aspektów. Zacznijmy od tego, że organizatorów wystawy jest dwóch: Muzeum Ziemi Mińskiej jako instytucja oraz profesor Maria Ekiel-Jeżewska jako osoba prywatna – kurator, kustosz zbiorów i autorka projektu, realizująca go pro bono publico. Jak do tego doszło? Przyjmijmy na razie, że to przypadek, gdyż jej dziadkowie, państwo Janina i Józef Sylwestrowiczowie, od 1950 r. mieszkali dokładnie w tych pomieszczeniach, które teraz stanowią główną część wystawy. Sprowadzili się tu razem z całym swoim dobytkiem, materialnym i intelektualnym,  gromadzonym od przełomu XIX/XX wieku i w tych murach pozostali do końca swoich dni. Zajęci pracą i służbą społeczną, nie zmieniali wystroju wnętrza, które przez lata powojenne pozostało niemal niezmienione i w kompletnej postaci przetrwało do dziś.

Dzięki temu możliwe jest pokazanie w muzeum unikalnego spójnego obrazu realiów życia codziennego w Polsce w okresie międzywojennym. Podstawowym założeniem kuratora było dokonanie rekonstrukcji całości tego konkretnego wnętrza tak jak ono wyglądało w okresie międzywojennym, przy wykorzystaniu i zabezpieczeniu przed zniszczeniem wszystkich zachowanych oryginalnych elementów wyposażenia mieszkania z tamtego okresu oraz pozyskaniu brakujących przedmiotów. Niemal wszystkich eksponatów użyczyła rodzina: Irena Ekiel, Maria Ekiel-Jeżewska, Zofia Maliszewska, Janusz Sylwestrowicz, Stanisław Sylwestrowicz i Piotr Jeżewski.

Przedmioty w pokojach, kuchni i łazience ilustrują na ile życie codzienne w Polsce w I połowie XX wieku było odmienne i trudniejsze niż obecnie. Uderzająca jest jednak współczesna aktualność wartości, którym służyli jego mieszkańcy. Skąd o tym wiemy? Otóż dziedzictwo państwa Sylwestrowiczów obejmuje także niezwykły zbiór dokumentów, zapisków, książek, fotografii i obrazów, którego fragmenty zaprezentowane zostały w części informacyjnej wystawy w korytarzu przed wejściem. Tu warto wyjaśnić, że Józef był nie tylko nauczycielem języka polskiego, ale także artystą i zostawił po sobie imponujący zbiór akwarel, szkiców i grafik. To właśnie obecność tego archiwum zdecydowała o powstaniu wystawy i zaangażowaniu jej kuratora w działania służące opracowaniu i udostępnieniu tego interesującego zbioru (i to już nie był przypadek). Prawdę mówiąc, wszystko zaczęło się od pasji poznawczej prawnuka Sylwestrowiczów Piotra Jeżewskiego, który wyszukał i zebrał razem rozproszone archiwalia, a potem przez lata zajmował się ich usystematyzowaniem i cyfryzacją, będąc jednocześnie plastykiem i grafikiem całej wystawy. 

Ekspozycja skłania do pytań. Kim byli nauczyciele II RP? Na czym polegała ich pasja? Czego byli ciekawi i jak uczyli się przez całe życie? Jak zdobywali wolność – nie tylko na wojnie, ale także w czasach pokoju? Jak wychowywali młodzież? Czy możemy z ich historii czerpać inspiracje we współczesnej edukacji? Wciąż jednak zbyt mało wiemy, aby móc odpowiedzieć na te pytania. Misją naszej ekspozycji jest odkrywanie prawdy o historii działań wielu polskich nauczycieli, z pożytkiem dla współczesnych pedagogów i oczywiście ich udziałem w tym przedsięwzięciu. Tak więc chociaż doszliśmy do momentu otwarcia wystawy, ale nie jest to bynajmniej koniec, a początek naszej wspólnej przygody.

Współpraca już się zaczęła. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Mińsk Mazowiecki, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BRE Banku. Patronami wystawy są: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski i Starosta Miński  Antoni Jan Tarczyński. Mamy wielu wspaniałych współpracowników w Polsce i poza jej granicami, a także w samym Mińsku Mazowieckim, a oczywiście z radością przywitamy następnych. O ich pracy i zaangażowaniu warto by napisać oddzielny artykuł, mówiący też oczywiście o moim wspólnym działaniu z nieocenionymi Pracownikami Muzeum.  A na razie zapraszam do zwiedzania wystawy z kuratorem: 15 grudnia 2016 r. w godz. 10-21, a także w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 9-17.

Maria Ekiel-Jeżewska

 • Jóżef Sylwestrowicz z synem Jerzym, 1921/22.
  Jóżef Sylwestrowicz z synem Jerzym, 1921/22.

Informacja Burmistrza Miasta

INFORMACJA

Zawiadamiam, że w dniu 24 listopada 2016 r. ustaliłem, a w dniu 28 listopada 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący działkę gruntu oznaczoną numerem 5424/2, położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Kościelnej, stanowiącą zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00038736/8 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przewidzianą do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego.


Wspomniany wyżej wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ulicy Konstytucji 3 Maja 1 od dnia 28 listopada 2016 r. do dnia 19 grudnia 2016 r.


Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
/-/ Marcin Jakubowski

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 23166