Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 8 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Szesnaste koncertowanie

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim zaprasza na XVI Koncert Charytatywny „Trochę słońca”. Odbędzie się on po raz pierwszy w budynku szkoły przy Budowlanej – w nowej hali widowiskowo-sportowej. Początek charytatywnego spotkania 11 grudnia (niedziela) o godz. 17.00.

Na scenie w spektaklu teatralno-muzyczno-tanecznym „Wędrowanie” wystąpią uczniowie, rodzice, nauczyciele, by wspólnie pomagać najbardziej potrzebującym gimnazjalistom. Za pieniądze zebrane w czasie koncertu będzie można zakupić im odzież zimową, buty, a także dofinansować wyjazdy edukacyjne, np. do muzeum czy teatru. Koncertowi towarzyszyć będzie świąteczny kiermasz prac artystycznych – okazja do zakupu niepowtarzalnych prezentów.

– Koncert „Trochę słońca” jest wizytówką naszego gimnazjum. Skupia się w nim cała idea, na której opieramy koncepcję szkoły uczącej aktywności społecznej, wrażliwości na drugiego człowieka i twórczego zaangażowania. Zapraszam do wspólnego pomagania – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor papieskiego gimnazjum.

Targ Bożonarodzeniowy 2016

Mobilne Punkty Informacyjne w grudniu - subregion Siedlecki

 • Konsultanci Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Siedlcach zapraszają 13 grudnia 2016 r. na bezpłatne konsultacje w godzinach 10:00 – 14:00  w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1,  05-300 Mińsk Mazowiecki .

Osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania  na realizację własnych pomysłów będą mogły uzyskać szersze informacje podczas indywidualnego spotkania ze specjalistą ds. funduszy europejskich. Konsultacje skierowane są do społeczności lokalnej, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST), przedsiębiorców, osób fizycznych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką funduszy unijnych.


Organizatorem konsultacji w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego jest:

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Siedlcach
ul. Piłsudskiego 7, 08-110 Siedlce
tel: 22 542 27 12
e-mail: punkt_siedlce@mazowia.eu

Serdecznie zapraszamy!

Piasek na śliskie chodniki

Informacja Burmistrza Miasta

I N F O R M A C J A

Informuję, iż w dniu 18 listopada 2016 r. ustaliłem, a w dniu 21 listopada 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący nieruchomość lokalową położoną w Mińsku Mazowieckim przy ul. Błonie 11 (lokal nr 7) przeznaczoną do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz dotychczasowej najemczyni lokalu.


Powyższy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 21 listopada 2016 r. do dnia 12 grudnia 2016 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
/-/ Marcin Jakubowski

 

4,5 miliona złotych dla Mińska Mazowieckiego! - 5.12.2016 r. - relacja video

W poniedziałek, 5 grudnia, na konferencji prasowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej burmistrz Marcin Jakubowski oraz wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc przekazali bardzo dobrą dla mieszkańców wiadomość. Miasto Mińsk Mazowiecki otrzymało zwrot części nakładów poniesionych na budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej w kwocie 4 462 144,78 zł! Pieniądze te znalazły się na miejskim koncie w piątek, 2 grudnia, a wydarzenie to jest o tyle wyjątkowe, że inwestycję przekazano mieszkańcom do użytku w 2010 roku, natomiast ponowne możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie pojawiły się dopiero rok temu.

Inwestycję zrealizowano w całości ze środków własnych Miasta, przy wsparciu Województwa Mazowieckiego, które pokryło koszty dotyczące Biblioteki Pedagogicznej (filii Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach). W październiku 2015 roku pojawiła się możliwość uzyskania zwrotu części poniesionych nakładów. Ogłoszono nabór propozycji projektów do umieszczenia na liście rezerwowej Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych RPO WM 2007-2013. Mimo bardzo krótkiego terminu na złożenie Zgłoszenia, Burmistrz Miasta podjął decyzję o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i zgłoszeniu zrealizowanej inwestycji. W grudniu 2015 roku decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt Miasta pn. „Budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej wraz zagospodarowaniem terenu przy Placu Kilińskiego w Mińsku Mazowieckim” został ujęty w ramach listy rezerwowej Działania 6.1 Kultura Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla RPO WM 2007-2013. W trybie pilnym przygotowywano wszystkie niezbędne dokumenty. Ocena złożonego wniosku o dofinansowanie oraz przeprowadzenie kontroli projektu umożliwiły podpisanie umowy warunkowej, a w konsekwencji złożenie wniosku o płatność.

W trakcie konferencji prasowej wicemarszałek Elżbieta Lanc zachęcała NGO-sy do aplikowania w Urzędzie Marszałkowskim o niewielkie granty z zakresu spraw społecznych, kultury i sportu. Podkreśliła również duże korzyści, jakie mogą płynąć z faktu uchwalenia przez Radę Miasta miejskiego planu rewitalizacji. Jak zaznaczyła pani marszałek – Otwiera to przed wami ogromne możliwości. Dyrektor Elżbieta Sieradzińska przypomniała, że MBP ma już ponad 15 tys. czytelników oraz jest organizatorem ponad 300 imprez kulturalnych rocznie! – Na początku 2016 roku już wiedzieliśmy, że z naszym projektem dzieje się dobrze – mówił burmistrz Jakubowski. – Dostaliśmy się na listę rezerwową i oczekiwaliśmy na wniosek o płatność. Kwota 4,5 mln zł to tak duży zastrzyk gotówki, że postawił na mocnych nogach budżet naszego miasta na 2017 rok.

Ostatnich 6 lat pokazało jak wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych można organizować w tym funkcjonalnym i nowoczesnym budynku. Dlatego fakt pozyskania tak dużej kwoty dofinansowania jest sukcesem, który nie zdarza się w wielu samorządach.

Miejskie lodowisko zaprasza od 5 grudnia

Kondolencje - Halina Woźniak

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema

Miejski Dom Kultury we współpracy z Outdoor Cinema organizuje seanse filmowe w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim.
Outdoor to największego kino objazdowe, które wyświetla najnowsze produkcje filmowe w miejscowościach, w których na co dzień nie ma kin. Seanse odbywają się na profesjonalnym sprzęcie projekcyjnym, w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki projektorowi cyfrowemu, widzowie mogą oglądać filmy w technologii 3D.

Zapraszamy 11 grudnia 2016 r.

12:30 – Sekretne życie zwierzaków domowych
14:30 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
17:00 – Wołyń
20:00 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety

Zakup i rezerwacja biletów przez stronę http://kinoletnie.pl/repertuar.php?id=145.

cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy zorganizowane, minimum 10 osób)

Uwaga! Od dnia 1 listopada, przy zakupie biletów on line doliczana jest opłata transakcyjna w wysokości 1 zł brutto. Ceny biletów i zasady sprzedaży w kasie kina, w tym również poprzedzone telefoniczną rezerwacją, pozostają bez zmian.

Bilety w przedsprzedaży sprzedawane są jedynie w cenie biletów normalnych, czyli 16 zł.
Zakupu biletów ulgowych oraz grupowych można dokonać jedynie w kasie kina w dniu projekcji.
Przedsprzedaż on line kończy się na 24h przed startem seansu.
Rezerwacji biletów (do późniejszego zakupu w kasie kina) można dokonywać telefonicznie, pod nr tel. (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.
Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać co najmniej pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu przyjazdu od pierwszego do ostatniego seansu.

http://www.mdkmm.pl/wpisy/2014/2016-12-11_kino.html

 

KONCERT ŚWIĄTECZNY ARTYSTÓW PIWNICY POD BARANAMI

PREMIERA PŁYTY Z PASTORAŁKAMI

Zapraszamy na koncert podczas, którego będzie miała miejsce premiera wydanej przez MDK płyty z pastorałkami śpiewanymi przez Rafała Jędrzejczyka.

Wystąpią:

OLA MAURER
RAFAŁ JĘDRZEJCZYK
MICHAŁ CHYTRZYŃSKI
PAWEŁ PIERZCHAŁA
oraz gościnnie JAREK WILKOSZ

MDK, 14 grudnia 2016 r. godz. 19.00

Bilet 20 zł. Każdy gość otrzyma płytę w prezencie.

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ NA SALI KAMERALNEJ, ZWIĘKSZONA ZOSTAŁA PULA BILETÓW. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem i rozmowę o jego książkach, inspiracjach, podróżach. Spotkanie będzie promowało jego najnowszą książkę "Osiołkiem", w której narrator jadąc przez Ukrainę, Rosję, Azję napotyka ludzi, duchy i policjantów. Ale przede wszystkim opowiada o swojej miłości do samochodów. Snuje sowizdrzalską elegię na odejście silnika spalinowego.

Smykofonia w MDK

NA JEDWABNYM SZLAKU

Smykofonia zabierze wszystkich do dalekiej Azji. Usłyszymy oryginalne rytmy i melodie. Poznamy też wiele ciekawych instrumentów m.in. flety perskie, duduk, zurnę, darabuka, daf i tablę.

Marta Sołek - suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka, lira kretenska, sarangi
Gwidon Cybulski - darabuka , daf, tabla
Sebastian Wielądek - flety perskie, duduk, zurna.

17 grudnia 2016 roku, godz. 14.30 i 15.45, bilet 7 zł/osoba Każde dziecko wymaga opieki osoby dorosłej. Organizator nie zapewnia opieki nad dziećmi.


Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patron artystyczny:
Sinfonia Varsovia

Przedświąteczne aqua harce

Koncert kolęd w Klubie CS ŻW

Klub Żandarmerii Wojskowej zaprasza na Koncert Kolęd w wykonaniu męskiego chóru prawosławnego "Stratos".

Wstęp wolny

Maraton fitness z Mikołajem

Już po raz trzeci Studio fitness FIT&JOY z Mińska Mazowieckiego zorganizowało Maraton fitness z Mikołajem. W tym roku wydarzenie miało miejsce 3 grudnia w godzinach 15.00-18.00.  Głównym celem była zbiórka jak największej ilości plastikowych nakrętek na protezę rączki dla małego Kacperka. Imprezę sportową patronatem objął Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski, a rozpoczęły ją małe skrzaty z grupy tanecznej Zumba Kids pokazem swych umiejętności.

Bloki fitness takie jak: Zumba, TMT, Super brzuch, czy Stretching były poprzedzane losowaniem nagród niespodzianek od przyjaciół  Studia: MOSiR Mińsk Mazowiecki, Majsterpol,  Osteomedica, Make Up&Sun Studio, Oriflame, Firma Pucharek, Ohee. Na koniec maratonu zostały wybrane najwytrwalsze uczestniczki i otrzymały statuetki Miss Winter Fit, Miss Winter Joy i Miss Winter Fit&Joy. Wydarzenie sportowe przebiegało w bardzo gorącej atmosferze, z mnóstwem uśmiechu oraz dobrej zabawy, nad której bezpieczeństwem czuwała Grupa Medyczna OSP Ładzyń.

tekst: Ewelina Kaska-Łobodowska

Festiwal Nauki

Moc atrakcji czeka na dzieci i młodzież na Festiwalu Nauki w Gimnazjum Miejskim nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

Podsumowanie akcji Góra Grosza

Jeden grosz to niewiele, lecz potężna GÓRA GROSZA może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.


W ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim tradycyjnie przystąpiła do akcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Była to już XVI edycja „Góry Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

W ubiegłym roku szkolnym społeczność szkolna zbierała monety już po raz czternasty. Kolejny udział w akcji „Góra Grosza” okazał się dla „Dąbrówki” znów bardzo szczęśliwy. Po raz czwarty zajęła pierwsze miejsce w województwie mazowieckim i jedno z najwyższych w Polsce. Tym samym znalazła się wśród szkól i przedszkoli, które zebrały najwięcej pieniędzy dla potrzebujących dzieci. Oczywiście nie udałoby się to bez udziału i wielkiego zaangażowania prawie wszystkich nauczycieli i uczniów szkoły. Na taki sukces społeczność szkolna pracowała dość długo, ponieważ „Dwójka” uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” już od roku 2002.

5 grudnia 2016 roku o godzinie 10.00 w murach „Dąbrówki” odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Fundacji przyznawanej szkole, która zgromadziła największą kwotę w województwie mazowieckim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: ks. Jerzy Mackiewicz – proboszcz parafii Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, pan Kazimierz Markowski – radny, pani Bogusława Bednarska – wieloletnia dyrektorka „Dwójki” pani Agnieszka Karpińska i pani Justyna Jóźwiak, przedstawicielki Rady Rodziców, koordynatorka akcji „Góra Grosza” – pani Elżbieta Prządka i pani Dorota Kilińska – przedstawicielka Poczty Polskiej.

Na początku spotkania wszystkich bardzo serdecznie przywitał pan dyrektor Sławomir Domański. Następnie zgromadzeni obejrzeli występ szkolnej grupy „cheerleaders”, której członkinie zaprezentowały swoje umiejętności w układzie „Cheer Show”. W dalszej części spotkania pani Ewa Serafin szczegółowo przypomniała cel akcji. Później szkolny chór pod kierunkiem pani Anety Senktas zaśpiewał piosenkę Orkiestry Dni Naszych „Nie ma jak dom”, która co roku towarzyszy zbiórce pieniędzy. W dalszej części uroczystości prowadząca odczytała wyniki ubiegłorocznej akcji, a Członkowie Szkolnego Koła Gimnastyki Artystycznej w układzie piramid pokazali, jak wielką górę monet udało się zebrać.

Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila wręczenia nagrody i głos zabrały pani Elżbieta Prządka i pani Dorota Kilińska. Wręczyły dyplom z gratulacjami i podziękowały za przekazane pieniądze. Powiedziały również, że udział w akcji świadczy o tym, iż w społeczności „Dąbrówki” jest wielu wrażliwych i nieobojętnych na los innych ludzi, którzy potrafią się zjednoczyć dla wspólnego, dobrego celu i razem przyczynić się do poprawy sytuacji dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

Na zakończenie spotkania zebrani obejrzeli występ zespołu Duet Kids, który zaprezentował się w układzie „W blasku fleszy”. Taneczne show wykonali uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych, których przygotował pan Paweł Pasztor.

Od 28 listopada 2016 roku ruszyła kolejna, XVII już edycja "Góry Grosza". Na korytarzach „Dąbrówki” pojawiły się plakaty, a w każdej klasie puszki, do których można wrzucać pieniądze. Wszyscy uczniowie i nauczyciele do 16 grudnia 2016 będą zbierać monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Mają nadzieję, że każdy dołoży „swój grosz” do „Góry Grosza” i w ten sposób włączy się do szlachetnej akcji. Bardzo liczą też na to, że i w tym roku razem uzbierają olbrzymią Górę Grosza. Nadzieja jest tym większa, że od września społeczność szkolna powiększyła się o przedszkolaki, które w ubiegłych latach też zbierały potężne kwoty, dając dowód swojej dobroczynności.


Beata Araźna

Charytatywny Turniej w Piłkę Nożną "Możesz Więcej"

3 grudnia w sali sportowej przy ul. Kopernika 9 w Mińsku Mazowieckim odbył się I Charytatywny Turniej w Piłkę Nożną "Możesz Więcej" pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego. W zorganizowanych przez nas zawodach wzięło udział około 200 zawodników zgłoszonych do 16 zespołów. 

Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 meczem pokazowym drużyny niepełnosprawnych po amputacjach Gloria Varsovia vs Mazovia. Mecz zakończył się zwycięstwem Mazovii 6-1, ale zawodnicy z Gloria Varsovia oczekują rewanżu na boisku ze sztuczną nawierzchnią, gdzie kule, o których się poruszają, nie będą ślizgać się tak, jak na hali sportowej. Po meczu pokazowym rozpoczęliśmy rywalizację w 4 grupach, które miały wyłonić ćwierćfinalistów i w dalszych rozgrywkach zwycięzców turnieju. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale odbywała się w duchu fairplay. 

Zwycięzcami turnieju została drużyna Galacticos, która w finale pokonała drużynę Lokomotiv. Mecz o trzecie miejsce pomiędzy Margo a Clubowa zakończył się zwycięstwem tych pierwszych.

Klasyfikacja:

1. Galacticos w składzie: Krystian Flis, Łukasz Bogusz, Szymon Staska, Kacper Smoderek, Alan Gańko, Konrad Biesiada, Daniel Świerżewski, Daniel Kozik

2. Lokomotiv

3. Margo

4. Clubowa

Puchar FairPlay ufundowany przez Tomasza Płochockiego powędrował do drużyny strażaków grających pod szyldem Pogorzelcy. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Daniel Kozik. Najlepszym bramkarzem turnieju został Tomasz Bieliński z drużyny Lokomotiv. Najlepszym strzelcem turnieju został Michał Bondara z drużyny Margo.

Podczas trwania turnieju zapewniliśmy atrakcję dla kibiców, którzy odwiedzili naszą imprezę. Dla dzieci otworzyliśmy bawialnię, gdzie pod okiem wolontariuszek z Zespołu Szkół Ekonomicznych dzieciaczki mogły wyszaleć się, biegając za piłką lub rozwinąć talenty manualne przy wycinankach i malunkach. Urszula Zagórska-Bąk, właścicielka Fitness Club FitLady z Mińska Mazowieckiego, ufundowała dwa karnety do swojego klubu, które rozlosowaliśmy wśród pań odwiedzających naszą imprezę.

Impreza zakończyła się licytacją pamiątek. Piłkę z podpisami piłkarzy Legii Warszawa wylicytowała Patrycja Bielicka właścicielka Salonu Fryzjersko-Kosmetycznego Madam Paris z Mińska Mazowieckiego. Koszulkę Reprezentacji Polski z autografami wylicytował Arkadiusz Pac. Całkowity zysk z turnieju przeznaczony będzie na budowę wielospecjalistycznego ośrodka dla osób niepełnosprawnych, który powstanie w powiecie mińskim. 

Podczas imprezy udało nam się zebrać 5787, 76 zł i 1 euro.

Stowarzyszenie "Możesz Więcej" serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom, kibicom i ludziom dobrej woli, którzy wspierają nasze działania, dzięki Wam udało się połączyć imprezę sportową z pomocą charytatywną. Podziękowania dla darczyńców i fundatorów nagród: Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki  Marcina Jakubowskiego, Sklepu FanSport, Fitness Clubu Olymp, Fitness Clubu FitLady, Sklepu ForYou Barbara Kowalik, Tadeusza Kryczyka, który zapewnił podczas imprezy pierwszą pomoc medyczną. 

Zdjęcia są w bardzo dużym rozmiarze - link do większej ilości zdjęć i naszej relacjiWięcej zdjęć pod linkiem  TUTAJ

tekst: Rafał Nagraba

 

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Rankingu IT SZKOŁA 2016

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Rankingu IT SZKOŁA 2016 dla

Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy

w Mińsku Mazowieckim

Program IT Szkoła jest realizowany pod auspicjami Kolegium Rektorskiego Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki. Uczelnią wyższą odpowiedzialną bezpośrednio za przygotowanie i realizację Programu IT Szkoła jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. Partnerem programu jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych IT Szkoła jest sporządzany na podstawie pomiaru aktywności udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych kategoriach działań programu: kursach dla uczniów, wszechnicy informatycznej stacjonarnej, wszechnicy informatycznej online, konkursach IT, akademickich kołach naukowych oraz we wszechnicy na kołach.

IT Szkoła obejmuje między innymi takie zagadnienia jak: algorytmika i programowanie, bazy danych, multimedia, grafika i technologie internetowe, sieci komputerowe oraz tendencje rozwoju informatyki. W programie są uwzględniane najważniejsze aktualne oraz przyszłe trendy rozwojowe w informatyce, takie jak bezpieczeństwo systemów informatycznych, przetwarzanie i analiza danych masowych, przetwarzanie w chmurze, czy technologie mobilne.

Tomasz Płochocki

Wyniki konkursu plastycznego na kartkę świateczną dla miasta

Po raz 11 wyłoniliśmy zwycięzców konkursu plastycznego na kartkę świąteczną Miasta Mińsk Mazowiecki. W tym roku, po burzliwych obradach, zdecydowaliśmy, że dwie bożonarodzeniowe kartki zostaną wydrukowane i rozesłane do instytucji publicznych, władz samorządowych, przedsiębiorców i mieszkańców naszego miasta. Uroczyste wręczenie nagród, którego dokonywał burmistrz Marcin Jakubowski, odbyło się 6 grudnia w Sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury. 

Wyniki konkursu:
 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI

 BOŻE NARODZENIE 2016

NAGRODY GŁÓWNE KAT. KL. I-III:

- DOMINIKA KOBZA – KL. III c  SP4

- BIANKA TELKOWSKA – KL. I  SALEZJANIE

- JAN HERONIMEK – KL. III b SP1


WYRÓŻNIENIA:

- AMELIA JACKIEWICZ – KL. III SALEZJANIE

- IGOR GUSTOŁEK – KL. III f SP1

- KACPER OSTOLSKI – KL. III a SP5

- JAN JACKIEWICZ – KL. II SALEZJANIE

- OLA ŁOPACKA – KL. II a SP1

 

NAGRODY GŁÓWNE KAT. KL. IV-VI:

- ALICJA GÓRSKA – KL. IV SALEZJANIE – do druku

- PATRYK ZAWADA – KL. V c SP1 – do druku

- ALEKSANDRA KRZEMIŃSKA – KL V SALEZJANIE

 

WYRÓŻNIENIA:

- SANDRA LASKOWIECKA - CARITAS

- WIKTORIA GÓRSKA – KL. VI SALEZJANIE

- TATIANA PIWOWAR – KL. V a SP1

- MIKOŁAJ JARZYNA – KL. VI f SP2

- WIKTORIA MAZANKA – KL. V d SP5

 

ZAPRASZAMY NA MIEJSKĄ WIGILIĘ!

Drużynowe Zawody Pływackie

W dniu 20 listopada 2016 w Aquaparku Miejskim przy ul. Wyszyńskiego 56 w Mińsku Mazowieckim odbyła się pierwsza z czterech rund 5 edycji Mityngu Pływackiego, czyli Drużynowych Zawodów Pływackich.

Inicjatywa podjęta 5 lat temu przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i miński Klub Sportowy Barakuda oraz KS Neptun Sokołów Podlaski spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, a zainteresowanie w regionie pozwoliło poszerzyć organizatorów o UKS Delfin Garwolin oraz PUKS Orka Ostrów Mazowiecka. Ta impreza nie tylko popularyzuje i promuje pływanie, ale także jest świetnym widowiskiem sportowym.

Pierwsza runda w sezonie 2016/2017 zgodnie z tradycją to spotkanie w Mińsku Mazowieckim, który gościł prawie 200 zawodników rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych następującymi stylami na dystansach:

kat. I – dzieci w wieku 9 lat i młodsi:
• 25 m stylem motylkowym
• 25 m stylem grzbietowym
• 25 m stylem klasycznym
• 50 m stylem dowolnym
• 4x50 m stylem dowolnym
kat. II - dzieci i młodzież w wieku 10-12 lat:
• 50 m stylem motylkowym
• 50 m stylem grzbietowym
• 50 m stylem klasycznym
• 100 m stylem dowolnym
• 100 m stylem zmiennym
• 4x50m stylem dowolnym
kat. III – młodzież w wieku 18 lat i młodsi:
• 50 m stylem motylkowym
• 100 m stylem grzbietowym
• 100 m stylem klasycznym
• 100 m stylem dowolnym
• 100 m stylem zmiennym
• 4x50 m stylem dowolnym

Każdy wyścig to emocjonujące przeżycie nie tylko dla samych startujących, ale także ich rodzin i przyjaciół licznie zgromadzonych na widowni w to niedzielne popołudnie. To prawdziwa zawodnicza walka nie tylko z własnymi słabościami, ale również imponujący pojedynek wytrzymałości i siły, które były widoczne zwłaszcza u najmłodszych.

W klasyfikacji drużynowej pierwszą lokatę zajęli gospodarze pierwszej rundy (Brawo KS Barakuda!) zdobywając 1 120 punktów, tj. 34 medale, tym samym pokonując KS Neptun Sokołów Podlaski – 932 pkt., tj. 28 medali, UKS Delfin Garwolin 807pkt., tj. 19 medali oraz PUKS Orka Ostrów Mazowiecka 396 pkt., tj. 12 krążków.

Warto również zwrócić uwagę na świetny występ drużyny z Sokołowa Podlaskiego, której reprezentanci wygrali klasyfikację drużynową w kat. I i II, a która w klasyfikacji generalnej „depcze po piętach” Naszym!

Po każdej rundzie najlepsze szóstki w czternastu ww. kategoriach otrzymują dyplomy, najlepsi trójkolorowe medale, zaś po czterech spotkaniach podczas uroczystego podsumowania Mityngu tryumfatorzy otrzymają dodatkowo okazałe puchary!

Już dziś trzymamy kciuki za naszych i zachęcamy do kibicowania mińskim pływakom podczas kolejnej rundy, która odbędzie się w dniu 29 stycznia 2017 w Garwolinie!

MOSiR

„Macierzanka” Mistrzem Mazowsza

19 listopada 2016r. w hali sportowej przy Gimnazjum nr 119  w Warszawa- Wesoła odbyły się rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Mazowsza Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i  Ponadgimnazalnych w Szachach Szybkich. W szranki turniejowe stanęła rekordowa ilość zawodników. Prawie 600 szachistów walczyło o  tytuł Mistrza Mazowsza Szkół.
 

W zawodach brały udział  drużyny  z  Mazowsza złożone z  4 zawodników, przy czym na 4 szachownicy musiała grać kobieta.

Turnieje rozegrany został systemem szwajcarskim, na dystansie 8 rund po 15 minut na zawodnika z podziałem na typy szkoły:  podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

 I miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maz.- 27pkt.
                  w składzie: Damian Koseski, Jakub Dróżdż, Mateusz Sobiepanek, Pola Parol


II miejsce: XIV LO im. Stanisława Staszica Warszawa –  23,5 pkt.
III miejsce: XVIII LO im. Jana Zamojskiego Warszawie – 21 pkt.

 

W równoległej klasyfikacji indywidualnej zawodnicy Liceum Ogólnokształcącego im.  Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim na swoich szachownicach uzyskali medale:

 I   szachownica  –  Damian Koseski – srebro

II   szachownica  –  Jakub Dróżdż – srebro

III  szachownica – Mateusz Sobiepanek – srebro

IV  szachownica – Pola Parol – złoto

Dzięki osiągniętemu wynikowi drużyna z LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej uzyskała prawo startu w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Licealnych 2017r.

Andrzej Koseski

Rada Seniorów już ukonstytuowana

18 listopada Miejska Rada Seniorów w Mińsku Mazowieckim zebrała się na I posiedzeniu. Otworzył je, zgodnie ze Statutem, burmistrz Marcin Jakubowski i poprowadził do momentu wybrania Prezydium. W głosowaniu tajnym na Przewodniczącą Miejskiej Rady Seniorów wybrano Wandę Rombel, Wiceprzewodniczącą została Alicja Szymla.

Miejska Rada Seniorów w Mińsku Mazowieckim powołana została w celu zapewnienia osobom starszym wpływu na sprawy dotyczące lokalnej społeczności, w tym na sprawy dotyczące osób starszych, jak również w ramach tworzenia warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych. 24 listopada radni uczestniczyli w IV Kongresie Regionalnych Organizacji Senioralnych w Raciążu, gdzie mieli okazję do zapoznania się z członkami innych rad i wysłuchania ich doświadczeń. Kadencja Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim trwa 3 lata. Swoje funkcje radni pełnią społecznie.

Alicja Cichoń

Mikołajkowy Turniej Grapplera

Klub Walki Grappler już po raz szósty był organizatorem Mikołajkowego Turnieju w Brazylijskim Jiu Jitsu dla dzieci i młodzieży. Turniej odbył się 3 grudnia w Jakubowie. Honorowym Patronatem objęła to wydarzenie Wójt Gminy Hanna Wocial.

W zawodach wzięło udział ponad 100 dzieci, a miński klub reprezentowały sekcje z Dobrego, Jakubowa oraz Mińska Mazowieckiego. Na zawodach pojawili się goście z Białegostoku, Olsztyna, Szczytna, Rudy, Radomia oraz Warszawy.

Dzieci rywalizowały w 27 kategoriach. Pocieszającym jest fakt, że w turnieju wystartowało wiele dziewcząt, a wiemy, że sztuki walki zdominowane są głównie przez chłopców.

Tradycyjnie przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek, a dzieci otrzymały medale, dyplomy oraz upominki. Był to turniej gwiazdkowy, ale dzieci walczyły z wielkim oddaniem i zaangażowaniem, nie brakowało łez - tych szczęśliwych, ale i tych gorzkich, związanych z porażką.

Grapplerzy zajęli drużynowo drugą lokatę na podium, czego serdecznie gratulujemy, bo złożyła się na ten sukces ich wspólna praca, jaką wykonali podczas zawodów.

 

Poszczególne wyniki Grapplerów:

 

ZŁOTE MEDALE

Monika Kozera - I miejsce w kategorii Dzieci II

Patrycja Pląsek - I miejsce Młodzicy + 60 KG

Konstanty Cyran - I miejsce Młodzicy + 60 KG

Filip Wacławski  - I miejsce w kategorii Dzieci II

Jasiek Sabak - I miejsce w kategorii Dzieci I

Natalia Wolinska - I miejsce w kategorii Dzieci II

 

SREBRNE MEDALE

Andrzej Frankiewicz - II miejsce w kategorii Dzieci III

Antek Sikora - II miejsce w kategorii Dzieci II

Dominik Kozera - II miejsce w kategorii Dzieci II

Damian Wieczorek  - II miejsce w kategorii Dzieci II

Bartek Osuch - II miejsce Młodzicy -36 KG

Anna Mórawska - II miejsce Młodzicy – 55KG

Alex Sitek - II miejsce w kategorii Dzieci III

Aleksandra Zakrzewska - II miejsce w kategorii Dzieci III

Agatka Lipska - II miejsce w kategorii Dzieci I

Bartek Tarasewicz  - II miejsce w kategorii Dzieci II

Kuba Jęda - II miejsce w kategorii Dzieci III

 

 

BRĄZOWE MEDALE

Jarek Bodecki – III miejsce w kategorii Dzieci I

Iwan Nowik – III miejsce w kategorii Dzieci I

Martyna Bodecka – III miejsce MŁODZICY – 55KG

Zuzanna Królak – III miejsce MŁODZICY + 60 KG

Palulina Królak  – III miejsce MŁODZICY – 55KG

Filip Kosut – III miejsce w kategorii Dzieci III

Oliwier Szczesny – III miejsce w kategorii Dzieci II

Krystian Woliński – III miejsce w kategorii Dzieci II

Kuba Pytkowski – III miejsce MŁODZICY – 45KG

Paweł Adamczyk – III miejsce w kategorii Dzieci III

Łukasz Cyran – III miejsce w kategorii Dzieci II

Gabrys Bodecki – III miejsce w kategorii Dzieci I

Przemek Pląsek – III miejsce w kategorii Dzieci III

Piotrek Lipski – III miejsce w kategorii Dzieci II

Bartek Pietrasik – III miejsce w kategorii Dzieci I

Igor Wójcik – III miejsce w kategorii Dzieci III

Kacper Bodecki – III miejsce w kategorii Dzieci II

Olo Pisarczyk – III miejsce w kategorii Dzieci I

Kuba Adamczyk – III miejsce w kategorii MŁODZICY + 60 KG

KW GRAPPLER

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 2016 u Salezjanów

"Książka to dopiero początek..."

czyli Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 2016

w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

           

            W bieżącym roku szkolnym dzień ten wydłużył się prawie do miesiąca. Działo się wiele…

            Zaczęliśmy w piątek 28 października jednodniowym Konkursem Czytelniczym „Poszukiwacze Zaginionych Tytułów”.  Na szkolnych korytarzach umieszczono 70 tytułów książek wydrukowanych małą czcionką na białych karteczkach. Zadanie polegało na znalezieniu jak największej liczby tytułów, dopisaniu do nich autorów i dostarczeniu spisu do biblioteki w dniu konkursu. Odpowiedzi można było szukać w katalogu bibliotecznym, w Internecie oraz wykorzystać posiadaną już wiedzę na temat literatury. W zabawie udział wzięli uczniowie gimnazjum i klas IV-VI szkoły podstawowej. I tak wśród uczniów gimnazjum I miejsce zajęła Aleksandra Komorzycka II - Marcin Szczepaniuk a III – Patryk Ruciński  - wszyscy z klasy Ia gimnazjum. W szkoła podstawowej I miejsce zajęła Weronika  Lisowska z klasy VI; II miejsce – Stefan Zgódka z klasy  IV a  III miejsce – Gabriela Kowalczyk Gabriela z  klasy  V.

            Kolejnym konkursem przeprowadzonym z tej okazji był Minikonkurs Czytelniczy „Książka niejedno ma imię” , adresowany do uczniów klas drugich i trzeciej PSSP. Polegał na wyszukaniu na bibliotecznych półkach w dziale z literaturą dziecięca tytułów książek, w których występuje imię, następnie zapisaniu tytułu na karcie odpowiedzi. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w tych zmaganiach. Jury wyłoniło laureatów w kl. III - I miejsce zajęli Jakub Bareja  i Gabriela Rot  ; w klasie II a - I miejsce zajęli Michalina Zawadzka i Mateusz  Żuk   a w klasie II b - I pierwsze zajęli Marcelina Gwizdała i Marta Jaworska.

            Od niedawna ciekawostką stały się pewne zdjęcia. Przedstawiają osoby sfotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Zjawisko selfie odkryli także bibliotekarze, dlatego zaprosiłam uczniów z kl. IV - IV szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum na wersję w wydaniu bibliotecznym czyli Konkurs Fotograficzny „Selfie z książką”.  Potrzebna była jedynie wyobraźnia i aparat. Liczyło się ciekawe ujęcie tematu. Jury wyłoniło laureatów. Nagrodę specjalną w szkole podstawowej przyznano Karolinie Jurek z klasy  V. W gimnazjum: I miejsce zajęła Julia Siwak z klasy  II a  II  - Kajetan Gorczyca z tej samej klasy,
III miejsce przypadło  Piotrowi  Okole  z klasy I a oraz Kamili Księżopolskiej  z  klasy  II a. W liceumnagrodę specjalną przyznano Julii Kałuskiej z klasy  I a, a I miejsce zajęła Katarzyna Cierniak  także z klasy I. ; II miejsce zajął  Maciej Jarzębski III  - Maciej Muszyński , także uczniowie klasy I liceum Wszystkie zdjęcia konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

            Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. I tak, tradycyjnie już, jak co roku, wspieramy kampanię Fundacji „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W poniedziałek 7 listopada  tego roku  Ksiądz Dyrektor  Ryszard Woźniak przeczytał w„zerówce” piękną współczesną baśń pod tytułem „Królewna” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. W piątek 18 listopada br. z okazji Międzynarodowego  Dnia Bibliotek Szkolnych klasa pierwsza PSSP  została zaproszona na pierwszą wizytę w bibliotece. Do maluchów skierowano pogadankę o książkach, o pracy bibliotekarza i o „molu”  - nie tylko książkowym, ale i bibliotecznym. Następnie przeczytałam uczniom fragment książki „Moja pierwsza mitologia” Katarzyny Marciniak. Utwór w przystępny sposób ukazuje opowieści dotyczące starożytnych Greków i Rzymian, jednocześnie  nawiązując do współczesności.

            W dniach 28 października do 18 listopada w bibliotece można było obejrzeć „Wystawę książek rozpoczynających się na »B«” – jak „biblioteka” oczywiście. Był to sposób na zgromadzenie w jednym miejscu książek o różnej tematyce i przypomnienie czytelnikom o książkach trochę zapomnianych, takich jak  np. „Bohiń” Tadeusza Konwickiego, ”Bez oręża” Zofii Kossak czy „Bajbuza” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wystawa  cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Już zadawano pytania o kolejne edycje tego pomysłu np. na „Cz” ja „czytanie” i „K” jak „książka”. Wszystko przed nami! – odpowiadałam nieustannie.

Małgorzata Chrobot
nauczyciel bibliotekarz
w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

Mikołajkowy Turniej Szachowy w MDK

W niedzielę 4 grudnia 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy.

Turniej, w którym walczyło 50 zawodników, rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 12 minut + 2 sekundy na zawodnika.

 • W kategorii szkół podstawowych  klas I-III dziewczęta:

 I miejsce – Daila Laskowska – MDK Mińsk Mazowiecki

II miejsce – Beata Rybałtowska - MDK Mińsk Mazowiecki

III miejsce – Amelia Dróżdż – Salezjańska Szkoła Podstawowa w Mińsku Maz.

 • W kategorii szkół podstawowych  klas I-III chłopcy:

 I miejsce – Miłosz Zaborowski – SP Wiciejów

II miejsce –  Mateusz Kijek - MDK Mińsk Mazowiecki

III miejsce – Antoni Rokicki – SP 2 Mińsk Mazowiecki

 • W kategorii szkół podstawowych  klas IV-VI dziewczęta:

 I miejsce –  Natalia Siedlecka - MDK Mińsk Mazowiecki

 • W kategorii szkół podstawowych  klas IV-VI chłopcy:

 I miejsce – Maciej Zaborowski – SP Wiciejów

II miejsce – Artur Rybałtowski - SP 2 Mińsk Mazowiecki

III miejsce – Filip Kwiatek - MDK Mińsk Mazowiecki

 • W kategorii szkół ponadpodstawowych dziewczęta:

 I miejsce –  Amelia Rozwadowska – Salezjańskie Gimnazjum w Mińsku Mazowieckim

II miejsce – Julia Dróżdż - Salezjańskie Gimnazjum w Mińsku Mazowieckim

 • W kategorii szkół ponadpodstawowych chłopcy:

 I miejsce – Kacper Królak – Gimnazjum w Jakubowie

II miejsce – Arkadiusz Abramowski – Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim
III miejsce – Karol Zychowicz – LO im. Marii Skłodowskiej Curie  w Mińsku Mazowieckim

Uroczystym elementem finału było wręczenie najlepszym zawodnikom w poszczególnych kategoriach  turnieju  pucharów, medali, dyplomów oraz słodkiego upominku wszystkim uczestnikom sportowych zmagań  ufundowanych przez MDK w Mińsku Mazowieckim.

Turniej prowadził sędzia szachowy Andrzej Koseski, którego wspierali rodzice Jacek Jóźwik i Arkadiusz Dróżdż. Puchary i medale oraz słodkie upominki w imieniu sponsora wręczała Agnieszka Boruta.

Andrzej Koseski

15 grudnia urzędujemy do 15.30

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE DNIA
15 GRUDNIA 2016 ROKU URZĄD MIASTA
MIŃSK MAZOWIECKI CZYNNY BĘDZIE
DO GODZINY 15.30, KASA URZĘDU
CZYNNA DO GODZINY 14.45.

17 i 18 grudnia na aquaparku

Erasmus Plus w Mechaniku

Wizyta nauczycieli ze szkoły zawodowej BbS1 „Eike von Repgow z Magdeburga w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy.

W okresie 07-10.12.2016 r. nauczyciele ze szkoły zawodowej BbS1 „Eike von Repgow“ z Magdeburga realizowali w naszej szkole projekt w ramach programu Erasmus+. Celem projektu było zapoznanie się z systemem oświaty w Polsce, w tym szczególnie edukacji zawodowej. W grupie uczestników znaleźli się nauczyciele przedmiotów o różnym profilu. W trakcie realizacji projektu nauczyciele z Niemiec zapoznali się z nie tylko z programami nauczania przedmiotów. Mieli oni także możliwość poznania bazy dydaktycznej „Mechanika”, oraz stosowanych w naszej szkole metod nauczania. Między innymi uczestniczyli w lekcji języka angielskiego, niemieckiego oraz pracowni elektronicznej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Dziennik Elektroniczny, z którym zostali zapoznani od strony nauczyciela prowadzącego lekcję, wychowawcy, sekretariatu i dyrektora.

Zaprosiliśmy gości do zwiedzenia naszego miasta. Szczególnie podobała się wizyta w Miejskim Domu Kultury połączona ze spacerem po oświetlonym świątecznymi światłami parku miejskim.

Podczas zorganizowanego przez Dyrekcję naszej szkoły spotkania z władzami samorządowymi Powiatu Mińskiego (Antonim J. Tarczyńskim - Starostą, Krzysztofem Płochockim - Wicestarostą,  oraz Urszulą Soroka – Zastępcą Naczelnika Wydziału Oświaty i Promocji) nauczyciele z BbS1 „Eike von Repgow“ zapoznali się ze obecnym stanem szkolnictwa ponadgimnazjalnego na terenie Powiatu, oraz planowanymi kierunkami rozwoju edukacji.

Należy zaznaczyć, że wizyta gości z Niemiec jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy naszymi szkołami w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. W jej trakcie kilkadziesiąt uczniów „Mechanika” odwiedziło szkołę w Saksonii, gdzie poznali tamtejsze warunki nauki i nawiązali nowe przyjaźnie. Kolejna grupa młodzieży wybiera się do Magdeburga już na wiosnę przyszłego roku. Nad całością przebiegu wizyty gości z Niemiec czuwała pani J. Wójtowicz i pan T. Wróblewski.

Tomasz Płochocki

Mińska Akademia Językowa

"Rodacy Bohaterom"!

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców w akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Odra - Niemen "Rodacy Bohaterom"!

9 grudnia 2016, już po raz drugi, społeczność szkolna miała możliwość przekazać paczki świąteczne na rzecz polskich Kombatantów na Kresach.

Celem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, ale w wyniku skomplikowanych losów, spowodowanych zawiłościami historycznymi np. przebywaniem do 1956 roku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za naszą wschodnią granicą.

Osoby te często żyją w bardzo skromnych warunkach więc pomoc w postaci paczek żywnościowych bardzo im się przyda. Nasze paczki i życzenia trafią do Polaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie. Paczki zostały przekazane na ręce pana Tomasza Kosima- koordynatora akcji na terenie Powiatu Mińskiego.

Mamy nadzieję, że produkty przekazane przez nas wzbogacą Kolację Wigilijną, urozmaicą świąteczne stoły, a życzenia wywołają uśmiech na twarzy.

Uczniowie naszej Szkoły bardzo chętnie przyłączyli się do akcji.

Szesnaście klas wraz z wychowawcami skompletowało listę niezbędnych produktów oraz przekazało życzenia na świątecznych pocztówkach.

W projekcie wzięły udział klasy:

1Tp z wychowawcą Piotrem Olkowiczem,

1Ti z wychowawcą Markiem Szczurowskim,

1Tmm z wychowawcą Mariuszem Korgulem,

1a z wychowawca Jackiem Kosieradzkim,

1r z wychowawca Ewą Gołąbek,

2Ti z wychowawcą Barbarą Bagińską,

2Tc z wychowawcą Magdaleną Słomczyńską,

2Tmm z wychowawcą Januszem Zawadką,

2a z wychowawcą Stanisławem Szlagorem,

3Tti z wychowawcą Maciejem Mazanką,

3 Tsc z wychowawcą Markiem Sitkiem,

3a z wychowawcą Moniką Piskorz,

3m z wychowawcą Joanną Wójtowicz,

4 Tim z wychowawcą Elżbietą Zelwowiec,

4 Tpm z wychowawca Ryszardem Wolskim,

4 Ts z wychowawcą Barbarą Korgul.

Tomasz Płochocki

 

Koncert Gordonowski w MZM

Koncert Gordonowski - zachęcający publiczność do wspólnego muzykowania - po raz pierwszy odbył się w Mińsku Mazowieckim. W niedzielę 4 grudnia do Muzeum Ziemi Mińskiej przybyli rodzice wraz z dziećmi, a sala wypełniła się po brzegi. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona wielu miejsc w USA i Europie, gdzie organizuje się wydarzenia w duchu teorii Edwina Eliasa Gordona.

Ten zmarły przed rokiem amerykański jazzman i psycholog dowiódł, że zdolności muzyczne dzieci rozwijają się tak samo jak nauka mowy. – Im bardziej różnorodnych dźwięków i rytmów słuchamy jako niemowlęta, tym większymi zdolnościami dysponujemy jako starsze dzieci i dorośli – mówią pomysłodawczynie koncertu, wokalistki i instruktorki gordonowskie Magdalena Nejbauer i Małgorzata Kożuchowska-Panek. Obok nich wystąpili instrumentaliści: altowiolistka Ewa Kozioł, saksofonista Mariusz Piętka i pianista Przemysław Grochowski. Repertuar koncertu był związany z nadchodzącymi mikołajkami. Muzycy zaprezentowali popularne amerykańskie i polskie piosenki, m.in. „White Christmas”, „Santa Clous is comig to town”, „Jingle Bells” czy „Lulejże mi, lulej”. Do wspólnego śpiewania chętnie włączali się rodzice. Dzieci z uwagą słuchały również wierszyków prezentowanych przez prowadzące w żywych, pobudzających rytmach. Charakterystyczne dla piosenek w wydaniu gordonowskim jest to, że wykonuje się je bez tekstu na sylabach neutralnych. Są to zgłoski, które dziecko wypowiada gaworząc. Dzięki temu każdy, nawet najmłodszy uczestnik koncertu może włączyć się we wspólne śpiewanie.

– Nasze koncerty, a także zajęcia, które regularnie prowadzimy, wspomagają wszechstronny, emocjonalny, fizyczny i intelektualny rozwój dziecka. Pobudzają wszystkie zmysły, nie tylko słuch – dodają pomysłodawczynie koncertu. Nastrój niedzielnego koncertu podkreśliły papierowe płatki śniegu, którymi zostały obsypane dzieci, a także chusty falujące nad głowami. Akompaniament do piosenki „Jingle Bells” zagrały dzieci na dzwoneczkach. Pomysłów na kolejne koncerty gordonowskie w Mińsku nie brakuje.

Sponsorem niedzielnego wydarzenia było Muzeum Ziemi Mińskiej.

Koncert Charytatywny „Trochę słońca”

Szesnaste pomaganie

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim po raz szesnasty w ogóle i po raz pierwszy u siebie zorganizowało Koncert Charytatywny „Trochę słońca”.

Koncertowanie charytatywne to wizytówka papieskiego gimnazjum od początku jego istnienia. W każdym roku uczniowie, rodzice, nauczyciele przygotowują występy teatralne, muzyczne, taneczne według autorskiego scenariusza, by podczas koncertu wspólnie występować i zbierać pieniądze dla najbardziej potrzebujących gimnazjalistów. Idea koncertu to łączenie różnych grup dla wspólnego celu – pomagania innym. Dzięki koncertowemu funduszowi przez cały kolejny rok można finansować wyjazdy do muzeum czy teatru albo kupować rzeczy potrzebne najuboższym uczniom. Z tego typu pomocy korzysta średnio 30 osób rocznie. W tym roku być może grupa ta będzie mogła być większa, bo podczas niedzielnego koncertowania 11 grudnia udało się zebrać rekordową kwotę – 4600 zł.

Wędrowanie

Motywem przewodnim XVI Koncertu Charytatywnego „Trochę słońca” było wędrowanie.

– Na górskich szlakach spotykają się ludzie, którzy się nie znają, a mimo to pozdrawiają się, a silniejszy pomaga słabszemu. Chcielibyśmy te niepisane zasady przenieść z gór do naszej społeczności – zaczynał koncert jego pomysłodawca i dyrektor szkoły przy Budowlanej, Grzegorz Wyszogrodzki.

Publiczność, która szczelnie wypełniła halę widowiskowo-sportową, mogła oglądać sceniczne przygody trzech przyjaciółek wędrujących na bieszczadzką Tarnicę. Świetnie w tych rolach poradziły sobie Julia Karwowska, Marysia Piątkowska i Maja Biernacka. Dziewczynom towarzyszyły muzyczne anioły, czyli zespół wokalno-instrumentalny pod kierunkiem Agnieszki Nowak (nauczycielki historii). W ich wykonaniu wybrzmiały znane bieszczadzkie piosenki: „Zabieszczaduj dzisiaj z nami”, „Ballada z gór” czy „Bieszczadzkie anioły”. Wśród śpiewających byli uczniowie i nauczyciele. Solo zaśpiewali: Marta Lubieniecka, Szymon Bielecki, Tola Staska i Paweł Kołodzik. Instrumentalnie występy wspierali dorośli: Agnieszka Nowak (gitara), Mariusz Jaguścik (bas), Paweł Jedliński (instrumenty perkusyjne, przeszkadzajki), Dorota Lewandowska (skrzypce) i Marcin Moroz (perkusja) oraz uczniowie - gitarzyści: Maciej Leszczyński i Dawid Płudowski.

Taniec, muzyka, teatr

Na scenie można było również podziwiać niezwykle naturalny i ujmujący występ rodziców. „Krajkę” przy ognisku śpiewali: Agnieszka Duszczyk, Tomasz Bielecki, Katarzyna Grabarczyk, Aneta Ostrowska, Lidia Drewniak i Elżbieta Drozdowska, a towarzyszyli im na gitarach panowie: Grzegorz Wyszogrodzki i Piotr Borkowski.

Teatralny popis dali uczniowie klasy 3e, którzy wystąpili w etiudzie „Miłość bliźniego”. W dialogowanym tekście pokazali, jak bardzo dzisiejsza miłość bliźniego potrafi być powierzchowna, udawana, wątpliwa, nieprawdziwa. Młodzi aktorzy wykazali się doskonałym wyczuciem sceny, umiejętnościami aktorskimi i świetną pamięcią.

Na tegorocznym koncercie nie zabrakło również występów tanecznych. Podopieczne Anny Lubienieckiej zatańczyły z białymi chustami, delikatnością walca wprowadzając do piosenki o bieszczadzkich aniołach. Druga grupa taneczna w kaloszach i z białymi parasolkami to nauczycielki: Agnieszka Kożuchowska, Aneta Korkosz, Marzena Grzyb, Justyna Kołodziejczyk i Aldona Szewczyk, które wytańczyły „Deszczową piosenkę”.

Pomiędzy występami teatralnymi, muzycznymi i tanecznymi pojawiały się góralskie dowcipy o bacy i turyście w wykonaniu Grzegorza Ochala i Maćka Rombla. Chłopcy wprowadzali humor i komentowali rzeczywistość sceniczną.

Dyrektor z gitarą

Tradycyjnie zagrał na gitarze i zaśpiewał dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki -  tym razem wprowadził liryczny nastrój piosenką „We wtorek w schronisku po sezonie”. Podsumowaniem koncertowych występów była piosenka „Idź swoją drogą” do słów Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Anny Lubienieckiej i Izabeli Saganowskiej przy akompaniamencie Agnieszki Nowak, Pawła Jedlińskiego i Doroty Lewandowskiej.   

Dodatkowych przeżyć estetycznych dostarczył gościom kiermasz prac artystycznych wykonanych przez uczniów i rodziców. Kiermasz przygotowany przez nauczycielki: Agnieszkę Rycharską, Ewę Raczyńską i Katarzynę Duczek był okazją do zakupu niepowtarzalnych prezentów czy ozdób świątecznych.

By koncert mógł mieć należytą oprawę, w jego organizację włączyło się wiele osób. Uczniowie klasy 2e pod kierunkiem nauczycielki Ewy Pszczółkowskiej przypinali słoneczka, rozdawali ulotki, zbierali pieniądze. Wychowankowie Agnieszki Kożuchowskiej z kl. 2a zadbali o obsługę szatni. Nauczycielka plastyki Katarzyna Milewska wraz z uczniami z koła plastycznego przygotowała scenografię, a informatyk Mariusz Jaguścik zadbał o oprawę promocyjną i multimedialną wydarzenia. Nie do przecenienia jest praca Piotra Borkowskiego – szkolnego akustyka i oświetleniowca oraz pomagającego mu specjalisty do spraw obiektów sportowych, Macieja Kłosa.

Każdy, kto w jakikolwiek sposób włączył się w charytatywne koncertowanie, mógł sobie tej niedzieli powiedzieć, że zrobił coś dobrego dla innych, a to z pewnością nadaje życiu sens.

Izabela Saganowska

Sukcesy naszych pływaków

W dniach 10-11.12.2016r. w Olsztynie, na nowoczesnym basenie olimpijskim „Aquasfera” przeprowadzono Grand Prix Warmii i Mazur w pływaniu.

W zawodach wzięła udział rekordowa liczba, ponad 800 zawodników z 56 klubów, nie tylko reprezentujących Warmię i Mazury, ale też inne regiony, w tym mocna reprezentacja Mazowsza. W zawodach wzięły również udział kluby z Rosji, Litwy i Łotwy.

Do Olsztyna wybrało się również czworo zawodników reprezentujących KS Barakuda Mińsk Mazowiecki. Aleksandra Wąsak, Mikołaj Komorek, Mikołaj Kupidura i Radosław Marczak to zawodnicy przygotowujący się do marcowych Mistrzostw Polski Juniorów i udział w zawodach w Olsztynie był z jednym etapów przygotowań do tych zawodów.

Sprawdzian wypadł bardzo okazale, ponieważ nasi zawodnicy w 19 startach, aż 18 razy bili swoje rekordy życiowe. Pozwoliło to im na zdobycie aż 6 medali, 1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe.

Miejsca na podium zajmowali: Aleksandra Wąsak złoto na 50 m stylem klasycznym z czasem 35.18, srebro na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:17.80 i brąz na 50 m stylem motylkowym z czasem 32.97, Mikołaj Komorek srebro na 200 m stylem klasycznym 2:30.04 i brąz na na 50 m stylem klasycznym z czasem 31.36, Mikołaj Kupidura natomiast zdobył brąz na 50 m stylem dowolnym z czasem 25.39.

Tomasz Radomiński
KS Barakuda

Msza Góralska

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na wydarzenie, jakim jest "Msza Góralska" Tadeusza Maklakiewicza inspirowana folklorem Podhala i dedykowana Janowi Pawłowi II.
Wykonawcy: Oktet wokalny Manufaktura Dźwięku, Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego, Chór Cantate Domino, Chór Kameralny miasta Sulejówek, Unplugged Orchestra. Dyryguje Michał Śmigielski. Przygotowanie zespołów: Tomasz Zalewski, Emil Ławecki, Michał Śmigielski, Dorota Lewandowska.
Koncert sfinansowano ze środków budżetu miasta Mińsk Mazowiecki.

Kościół pw. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, 18 XII, godz 19:00.

Targ Bożonarodzeniowy – Kupieckie Mensko

W minioną niedzielę 11 grudnia Muzeum Ziemi Mińskiej jak co roku zorganizowało Targ Bożonarodzeniowy – Kupieckie Mensko. Tym razem, na życzenie wystawców, targ odbył się 2 tygodnie przed świętami. Choć pogoda nie rozpieszczała i cały dzień padał deszcz większość wystawców przybyła, by zaprezentować swoje wyroby. Również mieszkańcy Mińska nie zawiedli w tę deszczową aurę.

Na Starym Rynku można było w tym dniu zakupić stroiki i ozdoby świąteczne, wyroby spożywcze: sery, wędliny, miody, ciasta, nalewki, herbaty, kawy oraz wyroby rękodzielnicze: ręcznie robioną biżuterię, dekoracje decoupage, zabawki, wyroby z drewna, a także kosmetyki, starocia.

Podczas targu, co staje się już tradycją, zbierano pieniądze na wsparcie dla osób potrzebujących. Specjalnie przygotowane na ten dzień produkty oferował  Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie i szpital w Rudce. Zorganizowano także loterię i kawiarenkę, z której dochód zostanie przekazany do Odessy, gdzie mińszczanin ksiądz Piotr Rosochacki prowadzi świetlicę środowiskową dla dzieci.

 

oprac. Monika Roguska

Otwarto stałą wystawę pn. „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?”

W niedzielę, 11 grudnia w Muzeum Ziemi Mińskiej otwarto stałą wystawę pn. „Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?”. Dzięki funduszom pozyskanym przez kuratora wystawy, Panią prof. dr hab. Marię Ekiel-Jeżewską i Dyrektora MZM Leszka Celeja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Mińsk Mazowiecki, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacji PKO Banku Polskiego, mieszkanie Sylwestrowiczów przybrało ostateczny kształt. Nowoczesna multimedialna część informacyjna wystawy w sposób znakomity przybliża atmosferę 20-lecia międzywojennego w wielu aspektach jego funkcjonowania.

Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji (w nowej aranżacji) obecni byli: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski i przedstawiciel MKiDN Pan Michał Góras oraz muzealnicy z Zamku Królewskiego – Muzeum w Warszawie. Niebywałego uroku całej imprezie dodał koncert skrzypcowy dziewcząt z klasy skrzypiec MSA przygotowany pod kierunkiem Pani Urszuli Chrulskiej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zwiedzanie wystawy z kuratorem w czwartek 15 grudnia w godz. 10.00 – 21.00 i w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 9.00 – 17.00 (wystawa czynna w godz. pracy muzeum).

MZM

Hokejowe przywitanie z łyżwami

Spędź najbliższy weekend na Lodowisku Miejskim! Załóż łyżwy i śmigaj razem z nami! Przedświąteczne Harce na Lodzie! To jest to!

W sobotę w godz. 10.00-12.00 proponujemy Hokejowe przywitanie z łyżwami, czyli Mini Turniej w Hokeja z drużynami juniorów i seniorów z zaprzyjaźnionych Siedlec! Zapraszamy wszystkich do aktywnego kibicowania, gdyż organizatorzy przewidzieli konkurs z nagrodami!

A gdyby tego było mało w niedzielę w godz. 17.00-19.00 odbędą się warsztaty łyżwiarskie oraz liczne gry i zabawy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów! Rozdamy mnóstwo kubków z gorącą czekoladą, przepyszne przedświąteczne ciasteczka oraz rozlosujemy świąteczne prezenty dla Ciebie i całej rodziny! Ho ho ho! Przybywajcie zewsząd! 

www.mosir.org.pl

Harmonogram pracy obiektów MOSiR w święta

Niezwykły Jubileusz

Niezwykły jubileusz w dniu 14 grudnia bieżącego roku obchodzi  najstarsza mieszkanka zasobów mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Przełom” w Mińsku  Mazowieckim. Pani Marianna Wąsik  urodziła się 14 grudnia 1911r. czyli przed 105 laty.

O tej jakże miłej i uroczystej chwili nie sposób było zapomnieć. Pani Mariannie w imieniu całej „ spółdzielczej rodziny”  serdeczne życzenia złożyli przedstawiciele  Zarządu, Rady Nadzorczej i pracowników.

Jolanta Oklesińska

Wieczór promocyjny I tomu publikacji z okazji 600-lecia Miasta

IV Bieg Po Choinkę

Klub Sportowy "Zielono-Czarni', Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na "IV Bieg Po Choinkę". Patronat honorowy nad zawodami objął Burmistrz Mińska Mazowieckiego Pan Marcin Jakubowski. 18 grudnia 2016, 10.00 Stadion MOSiR, ul. Sportowa 1

Pociąg „Dragon” - weekendowe połączenie stolicy z Krakowem

Miło mi poinformować, że w nowym rozkładzie jazdy, obowiązującym od 11 grudnia 2016 r., weekendowy pociąg „Dragon” z Warszawy Wschodniej do Krakowa Głównego, oprócz Warszawy Centralnej, Warszawy Zachodniej, Opoczna oraz Włoszczowej zatrzyma się na dwóch dodatkowych stacjach: w Grodzisku Mazowieckim i Miechowie.

Pociąg „Dragon”, złożony z klimatyzowanych, piętrowych wagonów kursuje w soboty i niedziele. Wagony są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także posiadają przewijaki dla niemowląt. W pociągach można nieodpłatnie przewieźć psa lub rower. Dużym atutem połączenia Kolei Mazowieckich jest czas przejazdu oraz konkurencyjne ceny biletów.

Gorąco zachęcam do skorzystania z oferty Kolei Mazowieckich. Szczegółowe informacje dotyczące pociągu „Dragon” można znaleźć na stronie internetowej: dragon.mazowieckie.com.pl.

Z wyrazami szacunku,

/-/ Dariusz Grajda

Członek Zarządu,

Dyrektor Handlowy

Informacja dotycząca wcześniejszych wypłat w MOPS

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że od dnia 19.12.2016r. będą realizowane wcześniejsze wypłaty:
 
1. świadczeń rodzinnych;
2. funduszu alimentacyjnego;
3. świadczenia wychowawczego.
Przyznane zgodnie z harmonogramem decyzji.
 
Dyrektor
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Elżbieta Kowalik-Wirowska
 

Świąteczne koncertowanie Yamahy

18 grudnia do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury dyrekcja i nauczyciele Szkoły Muzycznej Yamaha zaprosili rodziców, dziadków i przyjaciół swoich uczniów na kolejny koncert świąteczny. W pierwszej turze występowali uczniowie grający na keyboardach i na skrzypcach, później zaś na scenie pojawili się uczniowie grający na gitarach klasycznych, na gitarach elektrycznych i basowych oraz na perkusji.

W wypełnionej po brzegi sali można było usłyszeć zarówno początkujących uczniów, jak i tych, którzy już czwarty rok poznają w szkole Yamaha różne style muzyczne i utwory zarówno z repertuaru muzyki klasycznej, jak i muzyki rozrywkowej. Świąteczny nastrój tworzyły pięknie grane i śpiewane kolędy. Swoim solowym występem zachwyciła Julia Dróżdż, która zaśpiewała m. in. piosenkę ze spektaklu „Metro” pt. „Uciekali”. Motywy świąteczne pojawiały się również w strojach występujących na scenie młodych artystów. Podczas koncertu rozstrzygnięty został także konkurs na najpiękniejszą muzyczną ozdobę choinkową, w którym mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice. I miejsce zajęła zawieszka Piotrusia Szostaka z programu „Szkraby i muzyka”, nagroda za II miejsce trafiła do Amelii Górki z klasy gitary klasycznej, zaś III miejsce zostało przyznane Radkowi Kuciowi uczącemu się grać na gitarze elektrycznej. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia za kreatywność i pomysłowe wykorzystanie motywów muzycznych w przygotowanych przez siebie zawieszkach choinkowych. Wszystkie prace można jeszcze oglądach w sekretariacie szkoły.

Na zakończenie każdej z części koncertu dyrektor Wojciech Kożuchowski podziękował swoim nauczycielom (pani Dorocie Czerwińskiej, pani Magdalenie Jakubowskiej, pani Ewie Szymańskiej-Kopcińskiej, panu Jarosławowi Gryzowi i panu Krzysztofowi Kazikowskiemu) za przygotowanie uczniów do udziału w koncercie i za zaangażowanie w pracę z utalentowanymi młodymi ludźmi uczącymi się w szkole oraz życzył wszystkim sympatykom Yamahy dobrych i spokojnych Świąt wypełnionych muzyką.

Wojciech Kożuchowski

Defibrylator AED Plus dostępny dla każdego mieszkańca!

Defibrylator AED Plus dostępny dla każdego mieszkańca! Pierwszy taki sprzęt ratujący życie w pełni dostępny w przestrzeni publicznej w naszym mieście – bez formalności, bez wydłużonego podejmowania decyzji przez zarządzającego nim.

Potrzebę zakupu defibrylatora dostrzegły władze miasta podczas rozmów z mieszkańcami. Co niezwykle istotne, do obsługi AED Plus nie potrzebujemy przeszkolenia medycznego, jest to sprzęt maksymalnie bezpieczny i skuteczny.

W czwartek, 8 grudnia, w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki miało miejsce szkolenie z obsługi defibrylatora AED Plus ZOLL, który jako jedyny dostępny na rynku ma w elektrodzie czujnik głębokości ucisku. Daje udzielającemu pomoc informację zwrotną w czasie rzeczywistym. Skuteczne RKO zwiększa szansę na przeżycie, a jakość RKO to przede wszystkim: głębokość ucisku ( 5-6 cm ) oraz częstotliwość (zgodnie z najnowszymi rekomendacjami z 2015 Europejskiej Rady Resustytacji). Podczas szkolenia strażnicy oraz urzędnicy mogli się przekonać, że AED Plus jest bardzo intuicyjny i wspiera udzielającego pomocy na każdym etapie udzielania pomocy osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK).

Defibrylator AED Plus znajduje się w budynku Straży Miejskiej (ul. Konstytucji 3 Maja 1a) i dostępny jest dla każdego, kto musi udzielić pomocy osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia.
Zatrzymanie krążenia na czas dłuższy niż 3-4 minuty prowadzi z reguły do trwałego  uszkodzenia komórek kory mózgowej. Z każdą minutą bez rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) szanse na przeżycie maleją o 7%-10%. Udzielenie profesjonalnej pomocy (z defibrylacją) po 10 minutach daje tylko do 2% szans na  przeżycie.
Natychmiastowe rozpoczęcie RKO w połączeniu z wczesną defibrylacją wykonaną w czasie  3-5 minut od utraty przytomności może zwiększyć szansę przeżycia o 49% - 75%.

Czy wiesz, że ...

8 minut to średni czas dotarcia ambulansu w mieście
Rocznie w Polsce dochodzi do 40 tys. zatrzymań krążenia
50% akcji zatrzymania krążenia dochodzi poza domem
Aż 80% zatrzymań krążenia można wyleczyć defibrylatorem

 

 • autor: A.Cichoń

Ogłoszenia Burmistrza Miasta - geodeci i rzeczoznawcy majątkowi

Informacja Burmistrza Miasta - dzierżawy

Przebudzenie - wystawa rzeźby Mirosława Kocia

Muzeum Ziemi Mińskiej w dniach 5-29 stycznia 2017 roku. zaprasza na wystawę rzeźby Mirosława Kocia. Wernisaż wystawy zatytułowanej "Przebudzenie" 5 stycznia o godz. 18.30. Zapraszamy.

Noworoczny Toast pod Pałacem

Zapraszamy na Toast pod Pałacem przy muzyce zespołu Safari. 31 grudnia-1 stycznia w godz. 22.00-01.00

30 grudnia kasa Urzędu Miasta czynna do godz. 13.00

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE DNIA
30 GRUDNIA 2016 ROKU KASA URZĘDU MIASTA
CZYNNA BĘDZIE DO GODZINY 13:00

"A cóż z tą dzieciną" - koncert Zofii Noiszewskiej z zespołem

"A cóż z tą dzieciną" - koncert Zofii Noiszewskiej z zespołem - 6 stycznia 2017r. godz. 17.00, wstęp wolny. MDK Mińsk Mazowiecki.

Tatiana Żarek - fortepian
Marta Sosińska - flet
Tomasz Bereda - gitara
Zbigniew Noiszewski - instrumenty perkusyjne

Informacja o dofinansowaniu zadania Muzeum Ziemi Mińskiej

Muzeum Ziemi Mińskiej informuje, iż zadanie pn. "Wykonanie dokumentacji technicznej rozbudowy budynku Muzeum Ziemi Mińskiej" zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

30 grudnia kasa Urzędu Miasta czynna do godz. 13.00

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE DNIA
30 GRUDNIA 2016 ROKU KASA URZĘDU MIASTA
CZYNNA BĘDZIE DO GODZINY 13:00.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

SZLACHETNA PACZKA to projekt, który co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. To tysiące spotkań, które odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnej otwartości i pełni zrozumienia człowieka dla człowieka. Potrzebujące rodziny opowiadają o swojej trudnej sytuacji wolontariuszom, spotkanym po raz pierwszy w życiu, darczyńcy  z pasją przygotowują konkretną pomoc dla nieznajomych i spełniają ich marzenia!

W tym roku Przedszkole Miejskie Nr 1 w Mińsku Mazowieckim  po raz pierwszy przystąpiło do akcji Szlachetna Paczka. Wierząc w siłę jaka drzemie w liczbie pracowników oraz rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola podjęliśmy się zadania zrealizowania paczek dla dwóch potrzebujących rodzin.

Jako inicjatorki i koordynatorki przebiegu akcji na terenie przedszkola, wraz z  Anną Górecką wybrałyśmy z bazy danych Szlachetnej Paczki rodziny, którym miało pomóc przedszkole. Na początku akcji na terenie placówki pojawiły się plakaty informujące o idei Szlachetnej Paczki, wybranych rodzinach i ich  problemach oraz liście potrzeb. Podobne informacje zostały także umieszczone na stronie internetowej przedszkola.

Po pierwszych dniach zapału i wielkich nadziei nadeszły momenty zwątpienia i lęku czy uda nam się zgromadzić potrzebne rzeczy. Jednak poszerzona akcja informacyjna wśród rodziców, a także poza społecznością samego przedszkola przyniosła wspaniałe rezultaty. W ostatnich dniach akcji produkty przybywały w ogromnych ilościach. Zarówno Rodzice, jak i pracownicy  oraz osoby zaprzyjaźnione z przedszkolem wspomagali akcję z dużym zaangażowaniem i sercem.

W trakcie organizacji, utrzymywaliśmy stały kontakt z wolontariuszką, która opiekowała się rodzinami. Była dużym wsparciem, jeszcze bardziej przybliżała nam obraz rodzin, opowiada o ośmiolatce, której marzeniem był pluszowy piesek. Dziewczynka obiecała jej, że będzie się pilnie uczyła, byleby Mikołaj spełnił jej marzenie.

W ostatnim dniu akcji odbyło się wielkie pakowanie. Zgromadziliśmy aż 14 pudeł i udało nam się zrealizować całą listę potrzeb z naddatkiem! Produkty żywnościowe, kosmetyki, środki czyszczące, przybory szkolne, zabawki, żyrandole,  zasłony, koce, pościel, kołdry, odzież, maszynka do golenia a przed wszystkim pralka oraz łóżko ze specjalnym materacem znalazły się w Paczkach i mamy nadzieje, że będą długo służyć obdarowanym.

10 grudnia w sobotę obładowani do granic możliwości (zapakowani w dwa samochody),zestresowani, bo znaleźliśmy się  w na tyle wyjątkowej sytuacji, że nie zostawialismy paczek w magazynie, a mielismy zawieść je na miejsce osobiście, wyruszyliśmy.W magazynie szlachetnej paczki, czekali na nas wolontariusze, kawa i herbata. Zostaliśmy ciepło przyjęci, wypełnilismy dokumenty (protokół z przyjęcia paczek: ilość, wartość, ilość osób pomagających), dostaliśmy certyfikat i  czekoladę. Zabraliśmy na pokład naszą wolontariuszkę i ruszyliśmy w drogę. Rodziny były oniesmielone nasza wizytą, ale w ich oczach widzielismy iskierki. Wnoszenie kartonów i pudełek wydawało się nie mieć końca, a pani domu nie mogła uwierzyć, że to wszystko dla nich. W oczach pojawiły się łzy, nie tylko u niej, u nas też. Tego ciepła na sercu, nie da się z niczym porównać. Szczera radość, z każdej nawet najmniejszej rzeczy. Starsze małżeństwo, nie do końca wierzące w zaistniałą sytuację, matka, która cieszyła się z każdej rzeczy, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Spędziliśmy tam ponad godzinę, bo każda, nawet najdrobniejsza rzecz musiała być dotknięta, rozpakowana, każda rzecz spotkała się z wielką wdzięcznością i radością. Na koniec wielkie podziękowania ze łzami w oczach.

 

 Cieszymy się bardzo, że udało się nam wykorzystać potencjał i możliwości jakie daje siła grupy ludzi! Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do wniesienia uśmiechu i kilku radosnych chwil w życie ludzi potrzebujących. Mamy nadzieję, że zachęceni powodzeniem projektu przystąpimy do akcji także w następnym roku i wspólnie uszczęśliwimy kolejną Rodzinę.

 

Anna Książak

Koncert Zbigniewa Wodeckiego

Spotkanie opłatkowe i jasełka rodziców w salezjańskiej podstawówce

W tym roku – najwcześniej z wszystkich szkolnych bożonarodzeniowych obchodów – bo już 19 grudnia wieczorem - odbyło się spotkanie opłatkowe, a później - jasełka dla szkoły podstawowej. Wydarzenie rozpoczęło rozdanie nagród w konkursie na szopkę betlejemską . Okazało się, że małym architektom nie przyznano żadnych miejsc, natomiast wyróżniono cztery osoby. Dalsza część spotkania opłatkowego została przeznaczona na uroczy występ muzyczny . W śpiewaniu kolęd i pastorałek naszej utytułowanej „Kresce” ze starszych klas dzielnie pomagała bliźniacza grupa „Kreska Junior”. Towarzyszyła temu również gra na skrzypcach, keyboardzie oraz na gitarze. Następnie uroczyście został odczytany fragment Pisma Świętego o Narodzeniu Pana Jezusa. Po kilku słowach wprowadzenia i życzeniach od księdza Dyrektora Ryszarda Woźniaka i przewodniczącej Rady Rodziców pani Moniki Włodarczyk ,rozpoczęły się piękne, zaskakujące i nieco nietypowe jasełka. Tym razem nie dzieci, ale rodzice podjęli się ich przygotowania. Także oni, wraz z pociechami , wystąpili na scenie! Dekoracje i barwne kostiumy zapierały dech w piersiach nawet starszym uczestnikom wydarzenia. Jasełkom towarzyszyły liczne piosenki, które bardzo rozbawiły uczniów, rodziców i nauczycieli. W wesołym i dynamicznym przedstawieniu jasełkowym nie było zbędnych przerw, wszystko przeprowadzono tak, by każdy zrozumiał przesłanie reżysera. Występy rozgrywały się na dość wysokim podeście, dzięki czemu każdy mógł dokładnie zobaczyć nawet najdrobniejszy detal. Na końcu wszyscy aktorzy występujący w szkolnych jasełkach oraz uczniowie młodszych klas zebrali się na podeście. Każdy bił im brawo i dziękował za cudownie zorganizowane przedstawienie, przybliżające nam sceny z życia małego Jezusa. Następnie uczniowie przeszli z tacami opłatków wśród uczestników wydarzenia i wszyscy złożyli sobie nawzajem życzenia . Ludzie powoli zaczęli się rozchodzić i na sali została już tylko klasa czwarta, która organizowała przebieg tego uroczystego wieczoru oraz rodzice, którzy brali udział w przedstawieniu. Przy radosnej, przepełnionej miłością do Nowonarodzonego Dzieciątka, w wyjątkowo świątecznej atmosferze, wszyscy wrócili do swoich domów.

 

Wiktoria Górska, uczennica klasy VI

 Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej

 im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim

 

W poniedziałek - 19 grudnia - odbyło się Spotkanie Opłatkowe dla uczniów, rodziców i pracowników  Publicznej  Salezjańskiej szkoły Podstawowej im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim.

Całość poprowadzili konferansjerzy z czwartej klasy, wprowadzając nas w tematykę Świąt Bożego Narodzenia. Wspominali przy tym wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej szkole ostatnimi czasy – Msze Roratnie, adwentowy dzień skupienia, działania szkolnej grupy Caritas oraz pracowników naszej szkoły na rzecz potrzebujących, a także warsztaty , kiermasz bożonarodzeniowy oraz konkurs na kartkę świąteczną. Zostały też ogłoszone wyniki konkursu na szopkę – przyznano cztery wyróżnienia.

Świąteczną atmosferę podkreśliły kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego „Kreska”. Chwilę skupienia i zamyślenia przyniosły słowa Pisma Świętego odczytane przez ks. Grzegorza Borysiaka  a także skierowane do wszystkich życzenia ks. Dyrektora Ryszarda Woźniaka  oraz przedstawicieli Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Kolejnym świątecznym akcentem było przedstawienie jasełkowe przygotowane i wystawione przez rodziców uczniów szkoły podstawowej, z udziałem jednego ucznia drugiej klasy. Spektakl „Wielkie Rzeczy uczynił mi…” w oparciu o scenariusz Adama Szafrańca w reżyserii Joanny Łopackiej pozwolił widzom przenieść się w czasy dzieciństwa Jezusa - być świadkami Jego narodzenia.

Akcja sztuki rozpoczęła się sceną odnalezienia Pana Jezusa w świątyni. Dalej, za sprawą poruszającej narracji Marii, opowiadającej Synowi historię Jego narodzin, mogliśmy nie tylko ponownie przeżyć znane nam z Pisma Świętego wydarzenia, ale także poznać i choć w części zrozumieć przeżycia i doświadczenia Maryi - kobiety i matki - związane z niezwykłym zadaniem, jakie postawił przed nią Bóg. Wspomnienia Bożej Rodzicielki poprowadziły nas od momentu zaślubin z Józefem, poprzez Zwiastowanie, po Świętą Noc Narodzenia Jezusa - wydarzenia w Betlejem i ucieczkę do Egiptu.

Aktorzy wystąpili w pięknie przygotowanych przez siebie strojach, na własnoręcznie udekorowanej scenie. Oprawę przedstawienia dopełniły efekty świetlne subtelne ilustracje muzyczne i piosenki oddające nastroje zarówno  Świętej Rodziny, jak  i gości przybywających do stajenki. Szczególną radość wśród najmłodszych widzów wywołały harce trzech małych myszek  oraz wizyta kota

Zwieńczeniem całej uroczystości było dzielenie się opłatkiem - okazja dla wszystkich uczestników spotkania do złożenia sobie nawzajem życzeń i okazania życzliwości poprzez ciepłe słowo i miły gest.

…A działo się to wszystko w wieczór grudniowy roku pańskiego 2016 na kilka zaledwie dni przez Świętami Narodzenia Pana - zgodnie z polską tradycją oraz zwyczajem Rodziny Salezjańskiej. Wesołych Świąt!

Joanna Łopacka

Zapraszamy do lektury nowego numeru Gazety Samorządowej MIM

Podsumowanie rządowych programów edukacyjnych realizowanych w SP 6

19 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim miała miejsce uroczysta gala w związku z podsumowaniem rządowych projektów edukacyjnych „Bezpieczna+” i „Książki naszych marzeń”. Inicjatorem spotkania była pani dyrektor SP 6,  Anna Zalewska. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: pani Marta Flisek – Tkacz – Inspektor ds. Poszukiwania Środków Pomocowych w Wydziale Rozwoju Gospodarki Miasta w Mińsku Mazowieckim, pan Robert Milewski – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki, pan Jarosław Ufnal – przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej, pani Dominika Witek – funkcjonariuszka Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, pani Marzena Stal – przewodnicząca Rady Rodziców SP 6, ks. Marian Sobieszek – proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim oraz liczni przedstawiciele Rady Rodziców SP6.

 

W trakcie realizacji programów zadań rekomendowanych do wykonania było bardzo dużo, toteż miłym gestem ze strony pani dyrektor, Anny Zalewskiej, było zorganizowanie uroczystej gali z okazji podsumowania projektów z udziałem przedstawicieli instytucji, które wspierały szkołę w tym działaniu. Pani dyrektor wprowadziła widzów w tajniki i detale zadań wykonywanych w szkole. Podkreśliła, że w realizację projektów rządowych zaangażowani byli wszyscy nauczyciele i uczniowie jak również rodzice. W projekcie uczestniczyło 500. uczniów z klas I – VI.

Działania w ramach projektu wspierane były przez organizacje i instytucje działające w środowisku lokalnym. Przeprowadzono wśród uczniów pogadanki i spotkania przy współpracy z instytucjami takimi jak: Policja, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna, Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki, ZOZ, ratownicy medyczni. Pani dyrektor zwróciła uwagę na fakt, że realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia  burmistrza miasta, pana Marcina Jakubowskiego, za co złożyła włodarzowi serdeczne podziękowania na ręce przedstawicielki Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki obecnej na gali. Koordynatorem projektów realizowanych w naszej szkole była pani Agnieszka Łodyga, która przedstawiła widzom w formie prezentacji medialnej podsumowanie projektów rządowych.

Głównym celem programu „Bezpieczna+” była poprawa bezpieczeństwa uczniów, zarówno w szkole jak i poza nią. Podczas spotkań z pracownikami instytucji wspierających realizację projektów omawiano tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, z bezpieczeństwa pożarowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz pomocy osobom z niepełnosprawnością. Funkcjonariusze mówili uczniom o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów, a także o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu. Zajęcia prowadzone były w ramach „Akademii Bezpiecznego Dziecka” przy współudziale Policji.

Prelegentka stwierdziła, że w ramach akcji „Bezpieczna Szóstka” odbyły się spotkania z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim oraz Policji i Straży Miejskiej. SP 6 przy współpracy z Powiatową Komendą Straży Pożarnej przeprowadza co roku próbną ewakuację szkoły. Praktyczne ćwiczenia i spotkania ze strażakami pozwalają uczniom poczuć się pewniej i bezpieczniej w czasie rzeczywistego zagrożenia. na których omawiano tematy związane z bezpieczeństwem. Uczniowie brali udział w testach wiedzy oraz konkursach plastycznych dotyczących właściwego zachowania na drodze. Wychowankowie i nauczyciele uczestniczyli w warsztatach na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Do realizacji szkolnej kampanii antynikotynowej włączyła się pielęgniarka szkolna, która uświadomiła uczniom, jakie skutki może mieć ten nałóg. Odbyły się również zajęcia warsztatowe dla uczniów „Nie ulegaj żadnej presji – żyj bez agresji!” Uczestnicy projektu wzięli udział w cyklu warsztatów, których celem było kształtowanie umiejętności psychospołecznych oraz rozwijanie umiejętności  rozwiązywania konfliktów rówieśniczych poprzez mediacje i negocjacje, jak również wyrabianie prawidłowej komunikacji interpersonalnej i umiejętności radzenia sobie ze stresem czy  rozbudzanie empatii i tolerancji. W trakcie realizacji projektów nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy. Okazją ku temu był Dzień Integracji i szkolne mikołajki.

Zdaniem pani Agnieszki, realizacja drugiego projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” obfitowała w wiele ciekawych imprez i konkursów. W zakresie promocji czytelnictwa biblioteka szkolna podejmuje wiele działań - lekcje biblioteczne, lekcje czytelnicze i warsztaty aktywizujące czytelnictwo. Nauczyciel biblioteki prowadzi warsztaty  dziennikarskie i wydaje magazyn dla uczniów i nauczycieli o nazwie „Dystrykt 6”.   Wychowankowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach autorskich z twórcami popularnych książek dla dzieci: z panią Roksaną Jędrzejewską -Wróbel i z panią Elizą Piotrowską. Pisarki są laureatkami prestiżowych nagród literackich, których książki wpisane są na złotą listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” i listę skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W ramach spotkań autorskich kontynuowano współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Miejską Biblioteką Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie brali również udział w konkursach organizowanych przez te instytucje.

W SP 6 miały miejsce następujące akcje czytelnicze: „Kwadrans z lekturą”, „Czytelnicze Piątki”  oraz cyklicznie przeprowadzane lekcje biblioteczne. Celem spotkań było propagowanie czytelnictwa i uświadamianie uczniom, że czytanie kształtuje i rozwija osobowość młodego człowieka. Do akcji włączyli się rodzice i osoby pragnące zarazić pasją czytelniczą młode pokolenie. Każda klasa wzięła udział w projekcie w oparciu o książki dostępne w bibliotece. 

Rodzice uczniów naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat wpływu aktywności fizycznej na rozwój dzieci i młodzieży oraz wysłuchania referatu dotyczącego wpływu czytelnictwa na rozwój osobowości dzieci i młodzieży. Aktywne spędzanie czasu wolnego promowane było poprzez zorganizowanie międzypokoleniowego biegu sienkiewiczowskiego „Do sosny”, które było również okazją do przybliżenia uczniom i rodzicom  postaci noblisty. Jak przystało na szkołę, która nosi imię Henryka Sienkiewicza, w ramach kultywowania tradycji szkolnych i pogłębiania wiedzy o patronie uczniowie klas IV – VI odwiedzili Wolę Okrzejską – dom rodzinny pisarza.

W SP 6 odbyły się konkursy się charakterze literackim i plastycznym: „Konkurs pięknego czytania”, „Śladami Stasia i Nel”, „Bohaterowie naszych lektur. Czy znasz ten cytat?”, „Henryk Sienkiewicz w rysunkach dzieci i młodzieży”, „Podziel się z innymi ciekawą książką!”, „Plakat promujący twórczość Henryka Sienkiewicza”. Podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody laureatom szkolnych konkursów. Przy tej okazji pani dyrektor serdecznie podziękowała sponsorowi nagród – Radzie Rodziców SP 6, która zatroszczyła się o prezenty dla uczniów.

Czytelnia szkolna jest świetnym miejscem dla uczniów kochających książki. To właśnie tu, w specjalnie zorganizowanym kąciku „Czytam sobie…” mogli zapoznać się z fragmentami nowo zakupionych książek. Wykonywali również prace plastyczne inspirowane przygodami bohaterów, komiksy, plakaty dotyczące ulubionych książek oraz projekty okładek ciekawych lektur. Dzięki wdrożeniu tego programu wychowankowie mają możliwość wypożyczenia nowości książkowych o różnorodnej tematyce, w tym wielu pozycji, w których poruszane są problemy przyjaźni, tolerancji czy niepełnosprawności.

Gospodarz spotkania, pani Anna Zalewska zadbała również o artystyczną stronę uroczystości. Druga połowa grudnia to czas, w którym nie mogło zabraknąć przedświątecznych akcentów. Z tej okazji pani dyrektor zaproponowała widzom występ uczennicy Marleny Stal, która dała wirtuozerski pokaz gry na skrzypcach oraz koncert w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Ślęzaka. Podczas niespełna godzinnego przedstawienia orkiestra wraz ze swoimi solistkami (panią Justyną Kowynia-Rymanowską, panią Zofią Noiszewską i panią Karoliną Świętochowską) zaprezentowała różne kolędy i pastorałki, które wszystkich słuchaczy wprowadziły w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Artystki zachęcały widownię do wspólnego kolędowania, a uczniowie chętnie włączyli się do koncertu. W podziękowaniu muzycy dostali od słuchaczy gromkie brawa.

Na zakończenie tej uroczystej i w odczuciu osób biorących udział w realizacji projektów, potrzebnej gali, pani dyrektor, Anna Zalewska, podkreśliła, że realizacja dwóch programów rządowych równolegle to ogromny wysiłek dla wszystkich uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Starania przyniosły jednak wymierne korzyści zarówno materialne jak i edukacyjne. SP 6 pozyskała nowe nagłośnienie do sali gimnastycznej za kwotę 24 tysiące, elementy miasteczka ruchu drogowego oraz rowerowy tor przeszkód, jak również gry i książki o tematyce bezpieczeństwa i zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (w tym fantom do resuscytacji).

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 799 nowych woluminów, w tym 515 pozycji lektur szkolnych, 40 audiobooków oraz książki angielskojęzyczne na kwotę 15 tysięcy złotych. Ważne jest nie tylko to, że są to atrakcyjne dla uczniów książki, ale fakt, że wychowankowie mieli możliwość kształtowania księgozbioru biblioteki szkolnej poprzez składanie własnych propozycji zakupu nowych woluminów. W sferze dydaktyczno-wychowawczej dzięki podjęciu wielu akcji, organizowaniu imprez i konkursów, wzrosło zainteresowanie uczniów czytaniem. Wzbogaciła się też oferta edukacyjna szkoły. Uczniowie mają możliwość wypożyczania nowości książkowych o różnorodnej tematyce, w których poruszane są problemy dzieci i młodzieży. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że cykliczność realizowanych przedsięwzięć zapewni trwałość zadań projektowych.

                                                                                                                            Bożena Swatko

Warsztaty z „Ebu” w ZSP nr1

Od września 2016 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Mińsku Mazowieckim uczniowie uczestniczą w warsztatach językowo - kulturowych z wolontariuszami fundacji „Ebu”. To już kolejna edycja warsztatów. W tym roku szkolnym uczniowie wraz z obcokrajowcami realizują program opracowany przez nauczycielki języka angielskiego, panią Małgorzatę Dubinę i panią Lidię Leszczyńską-Wieczorek. Program  „We play, we speak, we learn” ma na celu zachęcić uczniów do swobodniejszego używania języka angielskiego oraz do poznawania innych kultur poprzez zabawę. Na każdych zajęciach dzieci mają szansę na poznanie innej kultury, zwyczajów oraz tradycji. Uczniowie klasy VD mieli na przykład okazję sprawdzić swoje zdolności językowe z rodowitym Brytyjczykiem- Joem oraz Jael z Lichtensteinu. Wspólne zabawy zmuszały uczestników do komunikacji w języku angielskim lecz nikt nie czuł się zagubiony z tego powodu. Natomiast klasa 2 d przeniosła się, dzięki wolontariuszce Danieli, w świątecznym klimacie do Włoch. Były wspólne  śpiewy, zabawy oraz malowanie świątecznych symboli.

Każde zajęcia to dla dzieci wielkie przeżycie. Warsztaty są przygotowywane dla każdej grupy wiekowej indywidualnie. Wolontariusze jak i koordynatorki przywiązują ogromną wagę do prowadzonych zajęć. A przyjazna atmosfera panująca na zajęciach przyciąga coraz większą liczbę uczestników.

Kalendarium

«lipiec 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 26974
Mińsk Mazowiecki, miasto, mińsk, mazowiecki, mazowieckie, miński, mazowsze, mensko, moje miasto, himilsbach, ziemia mińska, historia mińska