Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 27 września 2020

Imieniny:

Wincentego, Damiana, Wawrzyńca

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

IV Mistrzostwa Mazowsza w Sztukach Walki

"Nadaremność" - wieczór poezji Bolesława Lesmiana w MDK

Twórczość Bolesława Leśmiana jest oryginalna, osobliwa i niedająca się porównać z niczym innym. W tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci poety. Stworzył swój własny styl, który wyrastał z ideologii i filozofii Młodej Polski, a realizował się w połączeniu z ludowością, symbolizmem, fanstatyką. Twórczość poety przypomną aktorzy Teatru Po Godzinach. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu z cyklu Literatura Dla Wszystkich jest Anna Obszarna.

MDK, 12 marca, godz.18:00.
Wstęp wolny.

"Różowa Kura" i "Drobiazgi" w MBP

Małych koneserów sztuki zapraszamy do naszej Galerii Małego Księcia na wystawę prac plastycznych Małgorzaty Lucyny Kłoszewskiej.

Zorganizowane grupy przedszkolaków prosimy o wcześniejszy kontakt z Oddziałem dla Dzieci, tel. 25 740 50 87

Wstęp wolny.

Od 8 marca wystawę będzie można podziwiać w godzinach pracy biblioteki.

 

Od autorki:

"Różowa Kura" i "Drobiazgi" – pod dwoma tytułami kryją się prace prezentowane na tej wystawie. Jak każda prezentacja prac plastycznych, tak i ta jest specjalnym wydarzeniem dla artysty.

Obrazki tutaj przedstawiane są nie tylko moimi najnowszymi pracami, ale także dużym wyzwaniem, przed którym stoi prawdopodobnie każdy artysta. Prace te mają skromny wygląd, niemniej są istotne z punktu widzenia rozwoju mojej twórczości – sztuka dla dzieci jest zawsze "okraszona" niespodziankami i przynosi ogromną satysfakcję. Niewiele osób być może wie, jak czasem trudne jest dla dorosłego artysty podejście do malowania z dziecięcym entuzjazmem, spokojem i naiwnością. Człowiek uczy się pół życia co to jest forma, światłocień, proporcje, perspektywa itd., a potem długo musi "zapominać" swoje doświadczenia artystyczne – by móc osiągnąć efekt twórczości dziecięcej.

Dlatego szanowni rodzice, nauczyciele i opiekunowie szanujcie twórczość swoich pociech, gdyż jest ona niewyczerpanym źródłem inspiracji dla dorosłych artystów, a dla nich gdy dorosną może być zapisem najwspanialszych chwil i powodem dla zadziwienia.

Na tej wystawie przypominam także moich ulubionych autorów literatury i ilustracji książek dla dzieci: T. Jonsson, A.A. Milne, B. Butenko, J. Wilkonia czy Z. Lengrena. Oczywiście mam dużo więcej ulubionych ilustratorów jak Szancera czy A. St-Exupery, jednak ograniczenia nie pozwalają przedstawić wszystkich. Nie bez powodu wybrałam prace tych właśnie artystów oraz wydania książek starszego pokolenia. Być może techniki druku nie były wtedy tak dostępne i udoskonalone, niemniej to właśnie jest dziś atutem tamtych ilustracji. Niepozorne i skromne, rysowane prościutką kreską "Muminki", romantyczny i łagodny "Kubuś Puchatek" czy trochę nieznane wydanie "Doktora Dolittle" Lengrena. Te drobne ilustracje wypełniały niegdyś dziecięce sny i były polem dla wyobraźni dziecięcej niejednego z dzisiejszych dorosłych.

W coraz bardziej skomputeryzowanym świecie twórczości dla dzieci te pamiątki z mojego dzieciństwa chciałabym im przypomnieć, żeby dzisiejsze dzieci również mogły dostrzec piękno starych ilustracji, które prawdopodobnie znają z nowocześniejszych wersji i nawet nie wiedzą jak wyglądał pierwowzór ich ulubionych postaci.

Wyżej wspomnianym autorom dedykuję "Różową Kurę", narysowaną specjalnie na okazję tej wystawy.

M. L. Kłoszewska

Zmagania o Pałacową Maskę

Zapraszamy miłośników sztuki scenicznej ze szkół i placówek oświatowych, kulturalnych i wychowawczych do udziału w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Zmagania o Pałacową Maskę.

20.03.2017 – godz. 9.00 – szkoły podstawowe
21.03.2017 – godz. 9.00 – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
22 i 23.03.2017 – godz. 9.00 – przedszkola (23.03 – w przypadku dużej liczby zgłoszeń)
25.03.2017 – godz. 16.00 – FINAŁ – wręczenie nagród oraz występ zdobywców Złotych Masek w każdej kategorii.

Zgłoszenia przyjmujemy do 11.03.2017 r.

pdf.gif Regulamin Pałacowa Maska 2017
pdf.gif Karta zgłoszenia Pałacowa Maska 2017
 

Ruszyła oficjalna strona internetowa Kina MUZA

Wielkie otwarcie sali koncertowo-widowiskowej w Mińsku Mazowieckim (Zapis Transmisji Live)

Koncert BIG BANDU na Sali Koncertowej MSA

Rusza kolejna edycja projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”

W związku z dużym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci projektem powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” Miasto przystąpiło do realizacji kolejnej edycji tego przedsięwzięcia. Projekt skierowany do dzieci z klas II i III szkół podstawowych realizowany będzie w podziale na pięć piętnastoosobowych grup w okresie od 3 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku.

Dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin lekcyjnych nauki pływania. Główne cele programu to: nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy, efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie), edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania
z akwenów.

Rekrutacja uczestników do projektu rozpocznie się 20 marca i potrwa do 23 marca 2017 roku.

O zakwalifikowaniu uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (15 miejsc na grupę). Dzieci, które brały już udział w projekcie nie mogą brać udziału w jego kolejnej edycji.

Aby zapisać dziecko na zajęcia należy złożyć wypełnione „Oświadczenie opiekuna prawnego uczestnika zajęć …” w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, p. 203 (II piętro), ul. Konstytucji 3 Maja 1 we wskazanym powyżej terminie.

Harmonogram zajęć oraz „Oświadczenie opiekuna prawnego …” dostępne poniżej. Ponadto dokumenty znajdują się w zakładce Oświata i Sport, w Biurze Obsługi Klienta (p.4) oraz p. 203 (II piętro) Urzędu Miasta a także w sekretariatach szkół.

Akcja honorowego oddania krwi

Zaproszenie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na zorganizowaną akcję honorowego oddania krwi pt. „spoKREWnieni służbą". Akcja odbędzie się 11.03.2017 r. w godzinach 9:00-13:00 na terenie Komendy Powiatowej w Mińsku Mazowieckim.

Serdecznie zapraszamy !

 

Wicemistrzostwo Polski dla Grapplera!

W niedzielę, 5 marca, zawodnicy Klubu Walki Grappler i Mińskiego Klubu Sportowego MMA Team: Kamil Kublik, Bartosz Raczyński i Marcin Frankiewicz wzięli udział w VII Mistrzostwach Polski  Polski No Gi Jiu Jitsu 2017 organizowanych w Luboniu.
Zawody te, organizowane nieprzerwanie od 7 lat, należą do największych nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dwudniowe zmagania pod Poznaniem zgromadziły prawie 1300 zawodników i zawodniczek z całej Polski.

Bartosz Raczyński i Kamil Kublik startowali w kategorii niebieskie pasy -67,5kg. Przystępując do pierwszej walki, musieli niestety obydwaj uznać wyższość swoich przeciwników, przegrywając tym samym i odpadając z dalszej rywalizacji.

Wyjazdowa niedziela Grapplerów z Mińska okazała się jednak szczęśliwa dla trenera i zawodnika - Marcina Frankiewicza, który startował w kategorii purpurowe pasy +97,5kg. W walce finałowej zmierzył się z zawodnikiem z Opola. Po bardzo zaciętej walce, w której prowadzenie objął Marcin, rywalowi udało się odrobić stratę punktów i pojedynek na macie zakończył się remisem. W takim przypadku regulamin dopuszcza możliwość wskazania zwycięzcy przez sędziego. Sędzia jako zwycięzcę wskazał zawodnika z Opola, jednakże zdobycie II miejsca na podium, a tym samym Wicemistrzostwa Polski w NO Gi na zawodach tej rangi, mogą tylko cieszyć i sprawiać ogromną satysfakcję. Srebrny medal Mistrzostw Polski trafił do Mińska Mazowieckiego!

Gratulujemy, a już w najbliższą sobotę, 11 marca, zmagania zawodników w naszym mieście podczas IV Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu dla dzieci, młodzieży i  dorosłych! Po raz kolejny organizowany przez Klub Walki Grappler, MKS MMA TEAM we współorganizacji z MOSiR, Miastem Mińsk Mazowiecki oraz Starostwem Powiatowym w Mińsku Mazowieckim.
Zapowiada się, że będzie pobity rekord frekwencji, a turniej zaszczyci nas gośćmi z różnych stron Europy. Zapraszamy do hali sportowej w ZSM nr 1 przy ul. Kopernika.

mat. KW Grappler

Zaproszenie na spotkanie dla organizacji pozarządowych

Informuję, że w dniu 10 marca 2017 roku (piątek) o godzinie 13.00 w sali konferencyjnej nr 6 Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1 odbędzie się spotkanie informacyjne z zakresu sposobu opracowywania nowych ofert o przyznanie dotacji na realizację zadania publicznego zgodną ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (tj. Dz. U. z 2016r. poz.1300).

 

Burmistrz Miasta

Informacje dot. lodowiska miejskiego

Nic o Nas Bez Nas – o metropolii warszawskiej z Mińskiem Mazowieckim

W czwartek, 9 marca, w Warszawie miało miejsce spotkanie na temat zacieśnienia współpracy w ramach metropolii. Zorganizowano je w nawiązaniu do wielu krytycznych głosów dotyczących poselskiego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Na zaproszenie zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego w spotkaniu tym udział wziął burmistrz Marcin Jakubowski, który wraz z samorządowcami z ponad 30 gmin okołowarszawskich podpisał deklarację skierowaną do Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu RP oraz posła wnioskodawcy, w której żąda się wycofania spod obrad Sejmu projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy, zarysowując jednocześnie wizję rozwoju i kontynuacji współpracy metropolitalnej.

Do tego tematu nawiązywała również późniejsza konferencja prasowa, w której poza prezydentem Michałem Olszewskim udział wzięli: burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. Swoje wystąpienie burmistrz Marcin Jakubowski podsumował słowami „Nic o metropolii bez Mińska Mazowieckiego!”

tekst i fot.: AC

V Sesja Miejskiej Rady Seniorów

Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim zawiadamia, że najbliższa sesja odbędzie się 14 marca (wtorek) o godz.12.30 w sali 116.

Rusza wiosenna rekrutacja nauki jazdy na rolkach

Święto Pułkowe 7. Pułku Ułanów Lubelskich

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych „ w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

„Chcemy upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych, oddać cześć i chwałę bohaterom „ - tymi słowami ks. Dyrektor Ryszard Woźniak przywitał wszystkich zgromadzonych podczas Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskichw Mińsku Mazowieckim.  

Mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej placówki kombatantów –  pana Jerzego Widejkę – pseudonim “Jureczek” najmłodszego żołnierza wileńskiej Armii Krajowej, który przyjechał do nas aż z Nowego Targu ,pana Józefa Jedynaka ze Związku Inwalidów Wojennych, prezesa  Zarządu Oddziału w Mińsku Mazowieckim , pana Mariana Kraszyńskiego reprezentującego Światowy Związek Żołnierzy AK,  pana Józefa Orlińskiego, przewodniczącego mińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, - pana Tomasza Górnego - przewodniczącego Powiatowej Rady do Spraw Kombatantów p. Zenona Kołodziejczyka, członka Rady  oraz panią Elżbietę Oszako - prezes Koła  Związku Sybiraków w Mińsku. Ich obecność  była pięknym świadectwem dla zgromadzonej  młodzieży, która uczy się w ten sposób szacunku dla polskiej historii i jej bohaterów

W uroczystościach wziął również udział ks. Zenon Wójcik, kapelan Powiatowej Straży Pożarnej i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie

W tak ważnym momencie nie mogło zabraknąć naszych sprawdzonych przyjaciół, władz samorządowych w osobach:

p. Antoniego Jana Tarczyńskiego - starosty mińskiego,

p. Diany Rokickiej, kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu  Miasta, która reprezentowała p.  Marcina Jakubowskiego - burmistrza Mińska Mazowieckiego

p. Jolanty Domasiewicz, sekretarza Urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki, która reprezentowała  pana wójta Antoniego Janusza Piechoskiego

Byli z  nami w tym uroczystym dniu także Państwo radni: p. Robert Gałązka, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta oraz pan Wojciech Wańko - radny Miasta Mrozy

Na  uroczystość licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych, wojska oraz policji.

-   p. pułkownik pilot Piotr Iwaszko, dowódca 23 Bazy  Lotnictwa Taktycznego

- p. pułkownik Sławomira Niemirka reprezentujący komendanta  Oddziału Specjalnego Żandarmerii  Wojskowej

 - p. pułkownik Piotr  Niemiec   zastępca komendanta  Centrum  Szkolenia  Żandarmerii  Wojskowej

- p. nadkomisarz Bartłomiej Dydek, komendant Powiatowy  Policji w Mińsku Mazowieckim

- p. pułkownik Marcin Sabadyn- Komendant Wojskowej  Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim

-st. bryg. mgr inż. Paweł  Parobczak p.o. Komendanta Powiatowego  Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim

Wszystkie służby mundurowe wystawiły  poczty  sztandarowe a 23 Baza  Lotnictwa Taktycznego oraz  Oddział Specjalny  Żandarmerii  Wojskowej  także asystę honorową przy tablicy pamiątkowej i kamieniu ku czci „INKI”.

Na zaproszenie odpowiedzieli również  przedstawiciele instytucji oświatowych mińskich szkół i bibliotek:

p. Anna Popławska - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku

pani Beata Biszkowiecka - Rokicka ,wicedyrektor Zespołu   Szkół Ekonomicznych w Mińsku

p. Elżbieta Sieradzińska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

p. Tomasz Płochocki - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im Powstańców Warszawy  w Mińsku Mazowieckim

p. Grzegorz Wyszogrodzki - dyrektor Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku

p. Mirosław Samociuk - dyrektor Zespołu Szkół Miejskiech nr 2

p. Joanna Papińska - dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej

pani Marzena Popławska - wicedyrektor Zespołu  Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Mińsku

p. Iwona Kokoszka - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. J. Wybickiego w Mińsku

p. Anna Zalewska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Mińsku

p. Iwona Dróżdż – wicedyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1

p. Piotr Matzanke – dyrektor Zespołu Szkół w Hucie Mińskiej

p. Rafał Skrzeczyński reprezentujący  p. Małgorzatę Podstawkę – dyrektora Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Mińsku

p. Monika Florowska - sekretarz oddziału ZNP w Mińsku

Szkoły   uświetniły  naszą uroczystość  poprzez wystawienie pocztów sztandarowych.

Znamienitym gościem był także pan Michał Góras, dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odczytał ,skierowany do ks. dyrektora Ryszarda Woźniaka i , okolicznościowy list gratulacyjny  od pana  wicepremiera Piotra Glińskiego.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć przyjaciół i sympatyków Szkół salezjańskich w Mińsku  - p. Wandy Izabelli  Rombel, pana Jerzego Eknera   p. Przemysława Piątkowskiego oraz burmistrza seniora p. Zbigniewa Grzesiaka.

Cieszyliśmy się także z obecności pani Barbary Czartoryskiej  oraz członków  Klubu “Gazety Polskiej” stowarzyszenia ”Żeby Polska była Polską”. Obecni byli także przedstawiciele mediów lokalnych. W sali gimnastycznej licznie zgromadzili się uczniowie, rodzice i pracownicy Szkół Salezjańskich w Mińsku .Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem aż czterech zwrotek hymnu narodowego, co jeszcze bardziej podkreśliło jej podniosły charakter . Goście obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkół Salezjańskich . Młodzi artyści wspominali w szczególny sposób Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, Żołnierzy Wyklętych Mińska i powiatu mińskiego  oraz por. Stanisława Bakułę, którego imieniem nazwano Dąb Pamięci Zbrodni Katyńskiej, posadzony w szkolnym ogrodzie. Spotkanie było hołdem złożonym tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę i „zachowali się jak trzeba”. Było również symbolicznym zapełnianiem szuflady z wiersza Kwiaty polskie Juliana Tuwima: Jak z tą szufladą, tak z ojczyzną: / Nic nie wyrzucisz. Coś ci wzbrania / Przetrząsnąć lamus przywiązania / i „niepotrzebne”, „nieużyte” / Usunąć. Niech zostanie z tobą. W tym roku  z  symbolicznej szuflady pamięci wydobyliśmy także  bohaterów niezłomnych pochodzących z naszej „małej ojczyzny”, mieszkańców Mińska i powiatu mińskiego. Ich sylwetki przypomniał film „Noc św. Heleny”, drugi odcinek serii dokumentalnej  ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie powiatu realizowanej od kilku już lat  przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im.  Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim. Ideę projektu  przybliżył zebranym p. Tomasz Płochocki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców w Mińsku Mazowieckim. Pan dyrektor podkreślił, że wszystkie filmy można oglądać na stronie miasta, które finansowo wspiera ten projekt.

Wystąpienia zaproszonych gości rozpoczął pan  Robert Gałązka, który odczytał specjalny list skierowany przez Pana  Prezydenta RP Pan Andrzeja Dudę do uczestników i organizatorów tegorocznych obchodów. W imieniu władz samorządowych głos zabrał pan Antoni Jan Tarczyński, starosta powiatu mińskiego. Ze szczególnym wzruszeniem słuchaliśmy  kombatantów : pana Jerzego  Widejki – pseudonim “Jureczek”, najmłodszego żołnierza wileńskiej Armii Krajowej oraz  pana Józefa Orlińskiego, przewodniczącego mińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

Bardzo podniosłym mementem było również  odznaczenie  sztandaru szkoły Medalem Marszałka Józefa Piłsudskiego za zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych i wspieranie środowisk kombatanckich . Dokonał tego pan Józef Jedynak , reprezentujący Związek Inwalidów Wojennych,  Prezes Zarząd Oddziału w Mińsku Mazowieckim.

W drugiej części uroczystości udaliśmy się do szkolnego ogrodu. Poprzedziła ją  modlitwa, której przewodniczył ks. Zenon Wójcik, kapelan Powiatowej Straży Pożarnej i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w ŻukowieNastępnie  przedstawiciele poszczególnych środowisk złożyli  kwiaty  przy tablicy pamiątkowej i kamieniu ku czci Inki „ oraz wszystkich „Żołnierzy Wyklętych” Każdej delegacji towarzyszyli uczniowie niosący białe róże  oraz  biało - czerwone lampiony   wykonane przez dzieci ze świetlicy szkolnej.

Mamy nadzieję ,że symbol ojczyzny - zwyczajnej szuflady wypełnionej wdzięczną pamięcią kolejnych pokoleń będzie zawsze przypominał nam współczesnym o wspaniałych, polskich bohaterach narodowych, także tych z naszej małej ojczyzny, o tych wszystkich , “którzy zachowali się jak trzeba”.Po wysłuchaniu sygnału wojskowego zagranego przez trębacza z miejskiej orkiestry uczniowie prowadzący uroczystość pożegnali wszystkich gości zgromadzonych na szkolnym placu słowami przesłania  jednego z Żołnierzy Niezłomnych generała  „Gryfa”. Janusza Brochwicza-Lewińskiego

Wolności nie otrzymuje się za darmo, wolność żąda ofiary. W czasie pokoju także wymaga - cywilnego zaangażowania, ale pamiętać trzeba że jest krucha, nie wolno myśleć, że będzie zawsze. Trzeba nieustannie być gotowym. Więc proszę Was: Pilnujcie Polski!

opr. Renata Bakuła , wicedyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim
foto: FOTOPIA

MKS Mazovia – Ostrovia Ostrów Maz.

Videorelacja z Warsztatów Parkour

Biblioteka Podróży zapraszamy na spotkanie z Anną Janowską

Ziarenko pieprzu. Czy coś tak małego i – zdawałoby się – nieistotnego może kryć w sobie fascynującą historię? Anna Janowska przekonuje, że niejedną! Wykorzystując pieprz jako pretekst do podroży, rusza do Omanu, na Zanzibar i do Kerali w Indiach, skąd przyprawa ta pochodzi. Odkrywa przed nami, jak bardzo te odległe miejsca się przenikają i pokazuje, że za pieprzem stoi nie tylko ocean opowieści, ale również... Ocean Indyjski. Jego brzegi dzięki monsunom od zawsze były dużo bliżej siebie, niż mogłoby się wydawać, gdy patrzymy na mapę – to właśnie pieprz i inne drogocenne przyprawy zbliżyły jego przeciwległe krańce.

Z cyklu Biblioteka Podróży zapraszamy na spotkanie z Anną Janowską, która tak pisze o sobie:

"Mam słabość do wysp. I do przygód. Wyścig na wielbłądzie na pustyni Tchar w Radżastanie, tropienie tygrysa w lasach namorzynowych na granicy Indii i Bangladeszu, czy poszukiwanie podwodnych smoków w Wietnamskiej zatoce Halong...
Z podroży zawsze przywożę fascynację. Miejscem, zapachem, człowiekiem. A poza tym? Biżuterię. Pasjami. Tuareskie kolczyki z Maroka, z kamieniami pół szlachetnymi z Indii, z pestek z Gwadelupy czy Panamy. No i smaki, zapachy. Zaklęte w butelce wina, rumu, słoiczku konfitur z mango czy paczce wybornej kawy."

 

Więcej o jej fascynujących podróżach na blogu dziewczyna w podróży.pl

Zmiana rozkładu jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

Freestyle Skate Day 2017 Mińsk Mazowiecki - videorelacja

Finał VIII Powiatowego Konkursu Informatycznego GIMBIT

Finał VIII Powiatowego Konkursu Informatycznego GIMBIT pod patronatem Starosty Mińskiego

W dniu 3 marca 2017 r w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbył się finał VIII Powiatowego Konkursu Informatycznego GIMBIT, skierowanego do uczniów szkól gimnazjalnych powiatu mińskiego. Patronem konkursu był Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński.

            W tegorocznym finale wzięło udział 10 drużyn wyłonionych w I etapie konkursu. Były to zespoły:

 1. Krystian Polkowski i Kamil Wójcik z Gimnazjum Dwujęzycznego w Brzezinach,
 2. Piotr Gniado i Rafał Pochmara z Gimnazjum nr 3 w Mińsku Mazowieckim,
 3. Magda Mroczek i Matylda Tymińska z Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Sulejówku,
 4. Natalia Laskowska i Dawid Uchal z Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Sulejówku,
 5. Wioleta Cichocka i Katarzyna Krzykowska z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Sulejówku,
 6. Piotr Szostak i Hubert Zalewski z Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim,
 7. Ewa Gańko i Aleksandra Gańko z Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim,
 8. Bartosz Jakubaszek i Bartosz Nowicki z Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej z s/w Cielechowiźnie,
 9. Andrzej Mielec i Kacper Oklesiński z Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim,
 10. Maciej Skowroński i Krzysztof Dobrowolski z Gimnazjum Dwujęzycznego w Brzezinach.

Zadaniem finalistów było rozwiązanie testu dotyczącego algorytmiki i podstaw programowania.

I miejsce w finale VIII Konkursu GIMBIT zajęła drużyna reprezentująca Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Sulejówku – Magda Mroczek i Dawid Uchal. Opiekunem zwycięskiego zespołu była Pani Dorota Stępień. Miejsce II zajął zespół w składzie Krystian Polkowski i Kamil Wójcik z Gimnazjum Dwujęzycznego w Brzezinach, pod opieką Pani Joanny Majewicz, a III miejsce – Magda Mroczek i Matylda Tymińska z Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Sulejówku, opiekun Pani Dorota Stępień. Drużyny które zajęły miejsca na podium otrzymały cenne nagrody, a pozostali uczestnicy upominki, których sponsorami były:

- Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim,

- Firma Edukacyjno-Wydawnicza ELITMAT,

- Rada Rodziców Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.

Wręczenia nagród dokonali: Dyrektor  Zespołu –  P. Tomasz Płochocki, przedstawiciel Wydziału Oświaty, Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego – P. Joanna Chałupka, Wicedyrektor Zespołu – P. Agnieszka Paja oraz Przewodnicząca Jury – P. Anna Dąbrowska. Słodki poczęstunek dla uczestników finału sponsorowała Piekarnia, Cukiernia-Wielgolas.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału, a zwycięzcom – sukcesu!!!.

Opracował

Marek Szczurowski

Mistrzostwa Mazowsza Akademii Sztuk Walki

5 marca w hali sportowej przy Gimnazjum Miejskim nr 2 w Mińsku Mazowieckim miały miejsce IV Mistrzostwa Mazowsza organizowane przez Akademię Sztuk Walki. Zainteresowanie turniejem było bardzo duże. W zawodach wzięło udział ponad 80 dzieci i młodzieży z 12 sekcji  reprezentujących: Taekwon-do ITF, Tang Soo Do i Karate.
 
Na czele z trenerami i kierownikami ekip: Jackiem Keslerem, Kamilem Pasikiem, Adrianem Laskowskim rieprezentującym Tang Soo Do Ronin Tęcza sekcje Stanisławów, Poświętne, Dobre, Zamienie, Pustelnik, Dariuszem Wójcickim – trener Szkoły Karate „Thunder” z Mińska Mazowieckiego, Michałem Majewskim – trener Mazowieckiego Centrum Tang Soo Do w Wołominie, Tomaszem Wysockim – trener Karate w Markach, Dawidem Matwiejem, Przemysławem Mazurowskim oraz Joanna Mazurowska – trenerzy Taekwon-do z sekcji Dębe Wielkie, Mińsk Mazowiecki, Brzuze, Stojadła. Zawodnicy rywalizowali w następujących kategoriach: układy/ kata, techniki specjalne (Twimyo Ap Chagi i Twimyo Yop Chagi), walki soft-kick dla dzieci, a dla starszych walki na rękawice w formule hogo-semi i light-contact. Kibice, których było wyjątkowo dużo, oglądali walki z głębokim przejęciem i skupieniem. Po każdym z wyjątkowych występów padały burzliwe oklaski – za co każdy z zawodników dziękuje. Każdy startujący otrzymał pamiątkowy medal i dyplom, a na najlepszych czekały puchary.
 
Lista nagrodzonych
 
Układy Taekwon-do ITF
10 cup:
1. Krzysztof Przybysz
2. Kamil Uliński
3. Kornelia Naumiuk
9-8cup:
1. Rita Szarkowicz
2. Martyna Sikorska
3. Mateusz Siporski
6-2 cup:
1. Natalia Michalczyk
2. Ula Kolaszt
3. Kasia Mazurowska
 
Formy Tang Soo Do
10-8 gup
 1. Julia Jeżak
 2. Anna Dudek
 3. Sebastian Iwańczuk
Kadeci:
 1. Jakub Zdunek
 2. Aleksandra Dejer
 3. Michał Łokietek
Młodziczki:
 1. Franciszek Kamiński
 2. Emilia Chodara
 3. Bartłomiej Stępień
 
Soft-kick
Dzieci chłopcy:
 1. Stanisław Biernacki
 2. Julian Kamiński
 3. Wojciech Kamiński
Dzieci dziewczynki:
 1. Julia Jabłońska
 2. Rita Szarkowicz
 3. Maja Winiarek
Młodziczki:
 1. Anna Dudek
 2. Marta Bilicka
 3. Zofia Balcer
Młodzicy:
 1. Igor Więsik
 2. Bartłomiej Stępień
 3. Krzysztof Przybysz
 
Twimyo Ap Chagi
Dzieci:
 1. Grzgorz Rawski
 2. Stanisław Biernacki
 3. Julia Jabłońska
Młodzicy:
 1. Bartłomiej Stępień
 2. Adrian Kleczyński
 3. Ula Rawska
Kadeci -160cm:
 1. Roksana Naumiuk
 2. Bartek Brzost
 3. Kasia Wierzbicka
Kadeci +160cm:
 1. Natalia Michalczyk
 2. Krzysztof Steczek
 3. Bartosz Barszczewski
Juniorzy:
 1. Paweł Rogalski
 2. Jakub Zdunek
 3. Kasia Mazurowska
 
Twimyo Yop Chagi
Kadeci -160cm:
 1. Franciszek Kamiński
 2. Aleksandra Piotrkowicz
 3. Bartek Brzost
Kadeci +160cm:
 1. Natalia Michalczyk
 2. Szymon Sawka
 3. Damian Szczęsny
Juniorzy:
 1. Jakub Zdunek
 2. Kasia Mazurowska
 3. Natalia Kopeć
 
Walki hogo-semi
Kadetki -36kg
 1. Kasia Wierzbicka
 2. Emilia Chodara
 3. Roksana Naumiuk
Kadetki -42kg
 1. Natalia Michalczyk
 2. Ula Kolaszt
 3. Julia Jeżak
Kadetki -64 kg
 1. Natalia Sikorska
 2. Patrycja Biedrzycka
 3. Wiktoria Kryczyk
Kadeci -42kg:
 1. Szymon Sawka
 2. Franciszek Kamiński
 3. Damian Porębski
Kadeci +49kg
 1. Damian Szczęsny
 2. Patryk Skowronek
 3. Kamil Skowronek
 
Walki Light Contact
Juniorzy
 1. Jakub Zdunek
 2. Jakub Brodzik
 3. Paweł Rogalski
Juniorki
 1. Kasia Mazurowska
 2. Natalia Kopeć
 3. Natalia Steczek
 
Nad całością turnieju czuwał sędzia główny Monika Wtulich oraz organizator Dawid Matwiej, a nad bezpieczeństwem ratownicy medyczni Ewa Sobieraj i Damian Walas. Nad zawodami objęli patronat za co bardzo dziękujemy: burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski i starosta powiatu mińskiego Antoni Jan Tarczyński oraz dyrektor MOSiR Robert Smuga. Dodatkowo nagrodę dla najmłodszego zawodnika ufundował dyrektor Studium Języków Obcych Tomasz Paudyna.
Sympatyczna atmosfera nie pozostawiła wątpliwości, że mimo ostrych walk i rywalizacji na macie poza nią można w przyjaźni współpracować. Taki jest sport :)
 
Dawid Matwiej
prezes ASW

Nowy numer Gazety Samorządowej MIM

Zawody z Judo Kontra

W dniu 11.03.2017r. w Luboniu koło Poznania odbył się Puchar Polski jJniorek i Juniorów w Judo, w którym udział wzięli zawodnicy UKS Judo KONTRA.

Złoty medal w kategorii 44kg zdobyła Aleksandra Polkowska a V miejsce zajęł Katarzyna Przyczyna, 57kg.

W tym samym dniu w Warszawie Wesołej miał miejsce II Turniej Ligi Warszawskiej Olimpiady Młodzieży Dzieci. W roczniku 2007 I miejsce zajął Piotr Marczak, 35kg, wygrywając wszystkie walki na IPPON; II miejsce zajął Miłosz Zaborowski, 34kg. W roczniku 2008 I miejsce zajął Kacper Dominowski, 45kg. W roczniku 2009 II miejsce zajęła Julia Duda, 35kg; i II miejsce zajęła Maja Płochocka, +35kg.

W dniu 12.03 odbył się Międzynarodowy Turniej Judo o  Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

I miejsce w kategorii 44kg zajęła Natalia Łukaszewicz a II miejsce zajęła jej siostra Anna w kategorii 57kg. Obie startowały w juniorkach młodszych.

W kategorii dzieci młodszych 2009 - 2010 I miejsce zajęła Maja Płochocka, +35kg.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN
Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

Aleksander Fredro "Mąż i żona" w Klubie Żandarmerii

Dzień Kobiet na maratonie fitness

W dniu 11.03.2017r odbył się Maraton fitness z okazji Dnia Kobiet organizowany przez Studio fitness FIT&JOY z Mińska Mazowieckiego. Wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ulicy Dąbrówki pod patronatem Pana Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego.

W wydarzeniu wzięło udział 65 pań, które miały okazje poznać nowe trendy w zajęciach fitness a mianowicie: Piloxing (pilates z elementami boksu) prowadzone przez wykwalifikowaną instruktorkę z Węgier Esztere Mezei, zajęcia Strong by zumba oraz Zumba prowadzone przez Sylwie i Michała Kurpet- instruktorów z Warszawy. Trzy godziny ćwiczeń i tańca upłynęły bardzo szybko oraz z wielką energia i zaangażowaniem .Wydarzenie miało również charakter charytatywny gdyż zbierane były plastikowe nakrętki dla małego Kacperka, który urodził się bez części rączki. W organizacji sportowego spotkania pomogli także Mosir Mińsk Mazowiecki, Miasto Mińsk Mazowiecki, Toy Planet Mińsk Mazowiecki, NailsArt Agata ofiarując nagrody dla  wylosowanych uczestników. O bezpieczeństwo ćwiczących troszczyła się niezawodna grupa medyczna z OSP Ładzyń. Bardzo dziękujemy za tak miła atmosferę podczas maratonu-kierownictwo i pracownicy Studia FIT&JOY.

Ewelina Kaska-Łobodowska

Akademia Młodego Technika

„AKADEMIA MŁODEGO TECHNIKA”

pod patronatem Starosty Mińskiego

w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy

w Mińsku Mazowieckim,

9 marca 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, odbył się po raz drugi finał konkursu technicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych Powiatu Mińskiego „Akademia Młodego Technika”.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński. Założeniem Powiatowego Konkursu „Akademia Młodego Technika” jest rozbudzanie zainteresowań uczniów wiedzą techniczną z praktycznym wykorzystaniem w życiu codziennym. Randze konkursu dodała obecność  Pani Emili Piotrkowicz Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Powiatu Mińskiego. Przybyłych gości przywitał Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki. Konkurs składał się z dwóch etapów. W etapie pierwszym drużyna składających z trzech uczniów musiała przygotować prezentację o tematyce  „Technik  mój zawód przyszłości”. Komisja konkursowa w składzie:  Emilia Piotrkowicz, Ewa Pudłowska psycholog i doradca zawodowy  Zespołu oraz Karol Wyszyński Przewodniczący Samorządu uczniowskiego do finału zakwalifikowała trzy prace. Wśród finalistów znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim i Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudzkiego w Kałuszynie. W etapie drugim uczniowie zobowiązani byli do omówienia swoich prezentacji, a następnie do rozwiązania sześciu zadań techniczno-praktycznych zgodnych z podstawą programową dla szkół gimnazjalnych. W tym roku uczniowie gimnazjum w trakcie rozwiązywania zadań techniczno – praktycznych poznawali jednocześnie bazę techniczną naszej szkoły, z której na co dzień korzysta nasza młodzież. Przy towarzyszących olbrzymich emocjach i stresie uczestników konkursu, zwyciężyła drużyna ubiegłorocznych finalistów z Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim w składzie - Mikołaj Szostak, Cezary Lipiński, Grzegorz Dudek pokonując swoich kolegów z gimnazjum Mikołaja Króla, Błażeja Szubert i Magdalenę Bogusz. Obiema drużynami opiekowała się pani Beata Bieniek. Na trzecim miejscu uplasowali się gimnazjaliści Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudzkiego w Kałuszynie w składzie: Adrianna Sadoch, Jakub Rudnicki, Radosław Bujański. Młodzież do finału przygotował pan Ireneusza Wierzbicki. Nagrody rzeczowe ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz Starosta Miński. Nad całością logistyczną konkursu czuwali nauczyciele Zespołu: Jacek Kosieradzki, Andrzej Wiśniewski, Marek Sitek, Mariusz Wróblewski oraz uczniowie Technikum z klasy 4 Tim i 3 Tp pod opieką wicedyrektora Janusza Zduńczyka. Zapraszamy za rok.

IV Grand Prix Polski Bjj i IV Turniej Bjj dla dzieci i młodzieży

W sobotę, 11 marca, hala sportowa w ZSM nr 1 w Mińsku Mazowieckim stała się areną zmagań zawodników brazylijskiego jiu-jitsu w ramach IV Grand Prix Polski i IV Turnieju dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Klub Walki Grappler i MKS MMA TEAM.

Zawitało do naszego miasta 431 zawodników z Polski i z zagranicy, co stanowiło  także ich rekordową ilość. Przybyły do nas ekipy z Litwy, Czech, Łotwy, Białorusi oraz USA. Dzięki temu po raz kolejny Grand Prix stało się imprezą międzynarodową!

Zagościli u nas  zawodnicy bjj z całej Polski, m.in. z : Krakowa, Myślenic, Lublina, Ostrowii Mazowieckiej, Warszawy, Wołomina, Szczecina, Rawy Mazowieckiej, Mławy, Gdańska, Płocka, Białegostoku, Radomia, Rzeszowa, Stalowej Woli, Szczytna, Mrągowa, Ełku, Olsztyna, Łodzi, Bydgoszczy, Chełmu i in.

Turnieje odbywały się równocześnie na dwóch salach Kopernika, równolegle na 6 matach. Zmagania dzieci i młodzieży były emocjonującym przeżyciem zwłaszcza dla rodziców, którzy przyjechali, by dopingować swoje pociechy. Podopieczni  trenera Marcina Frankiewicza osiągnęli znakomite wyniki, zdobywając tym samym I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Walki na matach rozstrzygali najlepsi sędziowie w Polsce, m.in. Irena Preiss, sędzia międzynarodowy, Dominik Chmiel, Adam Parafiańczuk – to znane nazwiska  brazylijskich pasów w Polsce. Dzięki profesjonalnej obsadzie i zaangażowaniu klubowiczów Grapplera i MKS MMA Team, zawody przebiegały bardzo sprawnie.

43 kategorie dla starszych i 30 dla dzieci - w sumie rozdaliśmy ponad 300 dyplomów, medali i nagród. Turnieje odbywały się pod Patronatem Honorowym Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego, Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, który osobiście i uroczyście oficjalnie otworzył zawody oraz Dyrektora MOSiR Roberta Smugi.

Wielkie dzięki za ogromne wsparcie i pomoc dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie! Warto podkreślić, że medialnie zawody znajdują się w czołówce turniejów bjj w Polsce i  są obejmowane patronatem największych portali sportowych w kraju. Kolejna edycja za rok!

Wyniki, dorośli:

Marcin Frankiewicz- III miejsce

Zdzisław Raubo – III miejsce

Wyniki, dzieci:

Krystian Szczęsny Klub Walki Grappler – I miejsce

Jarek Bodecki Klub Walki Grappler – I miejsce

Ivan Novyk Klub Walki Grappler – I miejsce

Antek Rosa Klub Walki Grappler -  I miejsce

 

Andrzej Frankiewicz Klub Walki Grappler – I miejsce

Natalia Wolińska Klub Walki Grappler – II miejsce

Agata Lipska Klub Walki Grappler – II miejsce

Wiktoria Koc Klub Walki Grappler – III miejsce

Bartek Tarasewicz Klub Walki Grappler – II miejsce

Zuzia Królak Klub Walki Grappler – II miejsce

Piotrek Lipski Klub Walki Grappler - II miejsce

Aleks Sitek Klub Walki Grappler – II miejsce

Filip Kosut Klub Walki Grappler – II miejsce

Przemek Pląsek Klub Walki Grappler – II miejsce

Bartek Osuch Klub Walki Grappler – II miejsce

Jakub Adamczyk Klub Walki Grappler – III miejsce

 Paweł Adamczyk Klub Walki Grappler – III miejsce

Kuba Pytkowski Klub Walki Grappler – III miejsce

Filip Wacławski Klub Walki Grappler – III miejsce

 Antoni Sikorski Klub Walki Grappler – III miejsce

Kuba Jęda Klub Walki Grappler – III miejsce

Oliwier Szczęsny Klub Walki Grappler – III miejsce

Damian Wieczorek Klub Walki Grappler – III miejsce

Gabryś Bodecki Klub Walki Grappler – III miejsce

Jaś Sabak Klub Walki Grappler  - III miejsce

Paulina Królak Klub Walki Grappler – III miejsce

Patrycja Pląsek Klub Walki Grappler – IV miejsce

Bartek Pietrasik Klub Walki Grappler – IV miejsce

Zak Otsmane Klub Walki Grappler – IV miejsce

 

mat. KW Grappler

Śladami Sienkiewicza – spotkanie z historykiem regionalistą w SP 6

30 stycznia 2017 r. z inicjatywy pani dyrektor SP 6 w Mińsku Mazowieckim, Anny Zalewskiej, przy współpracy z panem Leszkiem Celejem, dyrektorem Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, w Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim zorganizowano spotkanie połączone z prezentacją plansz edukacyjnych pt. Śladami Sienkiewicza. Swoją  obecnością zaszczycił nas pan Bogusława Niemirka, historyk regionalista, autor katalogu wystawy archiwalnej pod tymże tytułem, który przedstawił słuchaczom interpretację treści zaprezentowanych zbiorów.

Twórczość Sienkiewicza zawsze budziła wiele emocji. Pisarz pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką, w której zawarł polskiego ducha oraz miłość do ojczyzny. Podstawowym celem prelekcji była reinterpretacja dzieł Sienkiewicza i jego obecności w polskiej świadomości społecznej i dziedzictwie narodowym. Na Sienkiewiczu ciążą stereotypy zarówno ideologiczne, jak i estetyczne, a jego obraz podlega różnym zafałszowaniom. Zdaniem prelegenta, widoczna jest trwała obecność pisarza w różnych obszarach polskiego życia społecznego i kulturalnego.

Pan Niemirka  starał się w dostępny sposób przybliżyć słuchaczom nieznane fakty z życia noblisty, a także skupił się na próbie określenia miejsca twórczości Sienkiewicza w polskiej kulturze. Miłym zaskoczeniem dla wychowanków była informacja, że pisarz  pięć lat swego życia spędził w majątku Wężyczyn, usytuowanym w pobliżu Mińska Mazowieckiego, i że z pewnością nieraz przejeżdżał przez nasze miasto, gdyż niegdyś Trakt Lubelski wiódł przez Latowicz, Siennicę i Mińsk Mazowiecki, a nie tak jak dziś – przez Ryki i Garwolin. Pan Bogusław przypomniał uczestnikom spotkania, że Sienkiewicz w  czasach, w których żył, był prawdziwym celebrytą. Jego książki trafiały do mas. Gość w barwny sposób mówił również o tym, jaką rolę odegrały cztery Marie w życiu noblisty.

Historyk zwrócił uwagę na wpływ biografii Sienkiewicza na twórczość autora. Wiele miejsc opisanych w Trylogii, to niemal dosłowne zobrazowanie okolic, w których bywał pisarz. Podobnie ma się z bohaterami powieści noblisty, którzy swoje pierwowzory mają wśród znajomych i krewnych Sienkiewicza. Ciekawostką dla uczniów była wzmianka o Wandzi Ulanowskiej, przybranej córce Bolesława Ulanowskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, na prośbę której Sienkiewicz zdecydował się napisać powieść pt. W pustyni i w puszczy, i w której Nel Rawlison urodą i charakterem przypominała właśnie Wandzię.

Prelegent przypomniał zebranym, w jaki sposób kanon lektur szkolnych kształtuje obraz pisarza dziś. Zaznaczył również obecność Sienkiewiczowskich konwencji światopoglądowych w literaturze i różnych formach twórczości artystycznej. Mówił także o  różnych sposobach ich przyswojenia i transformacji. Dziś poprzez twórczość Sienkiewicza recypowane są wyobrażenia historyczne i kulturowe Polaków. Prelegent wyraźnie wyodrębnił biografię twórcy, ukazał jego osobowość oraz w komunikatywny sposób mówił o dziełach i dokonaniach pisarza w perspektywie epoki. Dla wychowanków SP 6, której patronem jest Henryk Sienkiewicz, każde spotkanie z twórczością noblisty jest inspiracją do dalszej pracy. Prelekcja połączona z prezentacją plansz edukacyjnych wpisuje się w program wychowawczy szkoły skupiony wokół sylwetki zacnego Polaka, który jest trwałym wzorem do naśladowania.

                                                                                                                                                                            Bożena Swatko

 

Turniej Mistrzów Futsalu

Mińsk Mazowiecki w Lacey USA

Historyczny sukces uczniów „Dąbrówki”

Konkursy przedmiotowe, których organizatorem na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli  na stałe wpisały się do kalendarza przedsięwzięć dydaktycznych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Co roku uczniowie Dwójki brali udział w eliminacjach szkolnych, uzyskując dobre wyniki. W tym roku szkolnym uczniowie Dąbrówki odnieśli jednak ogromny sukces.

 Najpierw w etapie rejonowym, który odbył się 3 i 4 stycznia 2017 roku, wzięło udział aż sześcioro uczniów z Dwójki. Julia Dworecka z kl. 6e, Joanna Wrona z kl. 6b, Maciej Grudziński z kl. 6f i Mikołaj Jerzyna z kl. 6f znaleźli się w gronie 669 uczniów walczących o miejsca w etapie wojewódzkim z języka polskiego, a Joanna Wrona z kl. 6b, Filip Zalewski z kl. 6g i Jakub Sterczewski z kl. 6e w gronie 480 uczniów walczących o miejsca w konkursie z matematyki. Radość była ogromna w dniu ogłoszenia wyników. Okazało się bowiem, że  Julia Dworecka z kl.6e zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu z języka polskiego, a  Filip Zalewski z kl.6g i Jakub Sterczewski z kl.6e z matematyki.

Wszyscy przedstawiciele Dąbrówki nie zawiedli także w etapie wojewódzkim. Julia Dworecka uzyskała tytuł laureata, a Filip Zalewski i Jakub Sterczewski zdobyli tytuł finalistów. Trzeba także zaznaczyć, że Julia jest jednocześnie jedyną uczennicą z całego powiatu mińskiego, która osiągnęła taki wynik.

Sukces całej trójki, to przede wszystkim owoc ich ciężkiej pracy. Już w zasadzie od początku roku szkolnego każdą wolną chwilę poświęcali przygotowaniom do tego prestiżowego konkursu. Nawet podczas ferii, kiedy ich rówieśnicy odpoczywali, powtarzali wiadomości z zakresu swoich dziedzin, czytali dodatkowe książki i rozwiązywali trudne zadania.

Ze zdobytych tytułów bardzo cieszy się cała społeczność Dąbrówki. Najbardziej chyba jednak dumni są ci, którzy byli opiekunami merytorycznymi uczniów. Do intelektualnych zmagań mazowieckich talentów Julii Dworeckiej pomagała się przygotowywać pani Beata Araźna, Jakubowi Sterczewskiemu pani Alina Rendaszka, a Filipowi Zalewskiemu pani Renata Kaczmarek.   

Beata Araźna

Ruszyły nabory do otwartego konkursu grantowego

Szanowni Państwo,

Ruszyły nabory do otwartego konkursu grantowego - „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Mazowsze Lokalnie”. W 2017 roku na dotacje przewidzianych jest 676 tyś zł, które zostaną przekazane w postaci mikrodotacji.

Celem programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne, a w szczególności: zwiększenia roli inicjatyw oddolnych, animowanie działań samopomocowych, oraz wspieranie organizacji pozarządowych z terenu województwa mazowieckiego.

W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w rozpowszechnieniu informacji dotyczącej programu "FIO Mazowsze Lokalnie".  Liczymy, że dzięki Państwa współpracy, wiadomość o programie dotrze do wszystkich zainteresowanych. W załączniku przesyłam informacje prasowa I plakat, które można umieścić na stronie internetowej urzędu, w lokalnej prasie lub przesłać bezpośrednio to aktywnych mieszkańców z Państwa terenu, których z pewnością nie brakuje. Szczególnie zależy nam na dotarciu do młodych organizacji tj. takich które zostały wpisane do KRS (lub innego, właściwego rejestru lub ewidencji) nie wcześniej niż 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację. 

Będziemy wdzięczni za informacje o wszelkich publikacjach (mile widziany link do publikacji). 

Mamy nadzieję, że wsparcie lokalnych aktywności pomoże w rozwoju Państwa społeczności i wzmocni ją. 

Jednocześnie zwracam się z uprzejmą prośbą o kontakt do prężnie działających organizacji na terenie państwa powiatu w celu nawiązanie współpracy w zakresie promocji i wsparcia programu FIO ML.

 Z wyrazami szacunku i nadzieją dobrej współpracy
Ewa Bartczak

Stowarzyszenie Europa i My
ul. 11 Listopada 28, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. +48 725 022 233 www.europaimy.org
www.facebook.com/europaimy

Spragnieni lata, żądni wyzwań czyli Lampart na Kanarach

Gdy w Polsce trwała jeszcze sroga zimowa aura, na krańcu europejskiego kontynentu pogoda już iście wakacyjna. Taka idealna do biegania. W dniach 22-26 luty na Wyspach Kanaryjskich odbywała się duża impreza biegowa po górach. Na Archipelagu wulkanicznych wzniesień biegacze mieli do wyboru trasy na dystansie 17, 30, 42 ,83, 125 i 265 km. Gdy trafiła się możliwość debiutu w biegach górskich, i to w dodatku w urokliwym klimacie śródziemnomorskim, Zbigniew Lamparski, reprezentant Mińskiego Klubu Biegacza Dreptak, nie wahał się ani sekundy.  W swoimi debiucie górskim zajął 15 miejsce na blisko 800 biegaczy na dystansie 30 km.

Zbigniew wspomina jak zaczęła się jego niesamowita przygoda: Jest połowa listopada. Byłem wtedy na okresie roztrenowania. Odpoczywałem po najlepszym swoim sezonie (2016)  w życiu. Zaliczyłem aż 35 startów w tym najlepsze wyniki na popularnych dystansach ulicznych. Odezwał się do mnie kolega Falkowski Bartek (facebookowy fanpage BartekTrenuje), biegacz z Warszawy, z propozycją ciekawego biegu. Oczywiście zgodziłem się. Jedyną rzeczą, jaką trzeba było spełnić to dobrze się przygotować do biegu. Podróż samolotem, noclegi oraz opłacone startowe mieliśmy zapewnione dzięki sponsorom Padma Plus Active i HiTide Hostel w Las Palmas. Start był zaplanowany na sobotę (25.02). W środę po południu byliśmy na miejscu. W pełni wykorzystaliśmy czas na aklimatyzację i konieczny odpoczynek. Dla pełnej profesjonalizacji wybraliśmy się na trening w góry na trasę zawodów. Był czas też na regeneracyjną kąpiel w Oceanie Atlantyckim. Emocje opadły ale wspomnienia zostaną do końca życia.

O 8 00 start nastąpił z miejscowości San Bartelone (Św. BARTLOMIEJ), było rześko. Cel był jeden- Zbyszek miał trzymać się czołówki biegu. Początek był to długi stromy podbieg na kostce i tutaj trzeba było uważać by nie zostać rozdeptanym. Celem priorytetowym była próba odskoczenia na starcie. Pierwsze 10 km to bieg pod górę. I tu było naprawdę przyzwoicie biegłem na 5-6 miejscu. – wspomina zawodnik MKB DREPTAK.  Później zaczęło się zbieganie. I to jest bieg górski, gdzie o miejscu na mecie decyduje skuteczność zbiegania.  Plecak? No cóż nie do końca się sprawdził. Byłem laikiem w tym temacie. Bidon miałem jeden, który mi obijał żebra. Podenerwowany, trzymałem kurczowo szelkę plecaka z bidonem  przez blisko 10 km  na podbiegu nie mając luzu. Pracowała tylko jedna ręka  w całym zakresie. W końcu ręka zdrętwiała i decyzja wyjmuję bidon. I tak biegłem aż do samej mety z bidonem w ręku. Szkoda mi było wyrzucać bo specjalnie zakupiłem na wyjazd. Ci co biegają po górach zdają sobie sprawę że luz w rękach to podstawa by puścić nogi na zbiegach. Ja tego komfortu nie miałem i tak dowiozłem do mety 15 miejsce będąc usztywnionym. Cieszę się ogromnie i z miejsca i z tego, że dobiegłem cały, ale z ogromnym bólem kostek. Buty? Można powiedzieć że się sprawdziły. Moje kostki nie wytrzymały na skałach. Parę razy podwichnęła mi się stopa. Juz na pierwszych 10 km 2 razy. Czując delikatne pobolewanie powiedziałem do siebie: nie zejdę z trasy. Byłem zdeterminowany. Po to trenowałem i teraz nie odpuszczę. Tak więc na zbiegach nie ryzykowałem. Bałem się puścić nogi. Co jakiś czas pojedynczy biegacze zbliżali się. Puszczałem ich machnięciem ręki. A druga część trasy to makabra - prawie 5 kilometrowy odcinek korytem wyschniętej rzeki po kamieniach.   Na mecie 30°C . Bardzo chciałem podziękować moim sponsorom Padma Plus Active i Hitide Hostel w Las Palmas za danie mi szansy wspanialej przygodzie i mega adrenaliny na biegu  Nauka na przyszłość to skrupulatne przetestowanie  sprzętu: plecaka, butów i żeli. Swój debiut oceniam na przyzwoity. Wiem, że stać mnie na lepsze bieganie po górach. Trzeba mieć pokorę do gór i jednocześnie odwagę by puścić się na zbiegach. – podekscytowany jednym tchem opowiada biegacz.

Podsumowując była to  jego przygoda życia, i zarazem piękna metafora, było to 30 km na dopiero, co ukończone 30 urodziny. Bo cytując klasyka: trzeba odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: Co chcesz robić w życiu? I po prostu to robić.

Ferie z MOSiR

W okresie od 11 do 26 lutego MOSiR był organizatorem akcji „Ferie z MOSiR 2017”. W ramach aktywności sportowych zaproponowaliśmy udział w Familiadzie Wodnej (12 lutego), kolejny weekend to Aquacycling Day - rowerki w wodzie dedykowane osobom powyżej 18 roku życia (19 lutego), natomiast 26 lutego to niedzielna zabawa podczas Familiady na Lodowisku.

Ponadto wszystkim milusińskim zaserwowaliśmy wspólną zabawę poprzez udział w programie obejmującym cztery aktywności, tj. LISY (fiki-miki w rytm muzyki), PINGWINY (aquaspotkania
z nauką pływania), MISIE (ćwicz na macie bracie), RENIFERY (zimowe ślizgi umizgi). Spośród tysiąca e-mailowych zgłoszeń utworzyliśmy dwanaście grup dając tym samym szansę prawie 200 dzieciom na nieodpłatne uczestnictwo w feryjnej zabawie. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na basenie. Nauka pływania poprzez zabawę odbywała się podczas godzinnych zajęć od poniedziałku do piątku przez okres dwóch tygodni. Cała rzesza fanów lodowych ślizgów doskonalili jazdę na łyżwach, która odbywała się trzy razy w tygodniu podczas 1,5h. Następne dwie grupy to rozbrykane LISKI realizujące taneczne zabawy oraz waleczne MSIE, które pod czujnym okiem instruktorów poznawały tajniki różnych sztuk walk.

To był świetnie spędzony czas – sport, rekreacja, zabawa i edukacja. Do zobaczenia w wakacje!
MOSiR, fot. z arch. MOSiR

 

Relacja Prasowa z Mazowieckiego Półfinału Freestyle Skate Day 2017

Relacja Prasowa z Mazowieckiego Półfinału Freestyle Skate Day 2017 w ramach I ICE SKATING DAY IN MMZ  - Mińsk Mazowiecki, 4 marca 2017
       
Freestyle Skate Day to cykl wyścigów na lodowych taflach, wzorowany zawodami ICE CROSS i CRASH ICE.
    Biorą w nich udział czteroosobowe drużyny ścigające się w 4 sprawnościowo- szybkościowych konkurencjach: Błyskawica, 2 x Tor Przeszkód oraz Sztafeta. Uczestnicy tej szalonej zabawy tym razem bawili się na Lodowisku Miejskim MOSiR przy ul. Wyszyńskiego 56 w Mińsku Mazowieckim.
    Dziewięć drużyn z Gdańska, Suchedniowa, Białegostoku, Malborka, Łodzi i oczywiście z Mińska Mazowieckiego, stawiło się na starcie rywalizując o możliwość występu w łódzkim finale.
Ekipą, która zdominowała zawody i dała wyraźny sygnał, że w 8 kwietna będą mocno liczyli się w walce o złoto okazali się Jastrzębie.
    Ta łódzka drużyna złożona z zawodników ŁKH, wygrała wszystkie konkurencje i jest pierwszą formacją w historii Freestyle Skate Day, która zgarnęła komplet punktów.
    Drugie miejsce przypadło Husarii Białystok, ale mocno musieli się „napracować”, by wyprzedzić Krzyżaków z Malborka. Wygrali różnicą to tylko 1 punku.  
    Ostatnią drużyną, która pewnie wjechała do finału byli panowie z Trójmiejskiego Klubu Freestylowego Gdańsk. Jak na razie jedyna drużyna wywodząca się z ruchu freestylowego w finałowych rozgrywkach.
    Łyżwiarskie wyścigi były częścią całodniowego święta na Lodowisku Miejskim MOSiR w Mińsku Mazowieckim. Od rana trwał tam turniej hokejowy, a wszystko zakończyła Dyskoteka na Lodowisku.
Wyniki zawodów:
1. Jastrzębie Łódź 34 pkt.
2. Husaria Białystok 29 pkt.
3. Krzyżacy Malbork 28 pkt.
4. TKF Gdańsk 25 pkt.
5/6. Kojoty Suchedniów 15 pkt.
5/6. Rolkowy Mińsk 15 pkt.
7. Hokejowi Wariaci 12 pkt.
8. Paraliż Capitals 11 pkt.
9. Mazowsze Hockey Team. 8 pkt.

    Finał Mistrzostw Polski Freestyle Skate Day 2017 już 8 kwietnia w Łodzi. Oprócz drużyn z eliminacji w Mińsku Mazowieckim, zobaczymy tam cztery pierwsze ekipy z zawodów, które przed tygodniem odbyły się na Burloch Arenie
w Rudzie Śląskiej. Tam prawo startu w finale wywalczyły Fantastyczna Czwórka – Bytom, Gang Dzikich Wieprzy - Oświęcim, SMS Bytom, i SportRebel – Ruda Śląska. Pula nagród w zawodach Freestyle Skate Day 2017 organizowanych przez Tempish i SPORT REBEL to aż 8 tysięcy złotych!
    Freestyle Skate Day 2017 to tylko jedna z atrakcji jaka czekała wszystkich przybyłych w tym dniu na mińskie lodowisko. Przez cały sobotni dzień trwała impreza zorganizowana przez Rolkowy Mińsk Mazowiecki oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim pod nazwą I ICE SKATING DAY IN MMZ. Impreza rozpoczęła się już od 8 rano, gdzie kibice oglądali zmagania 4 juniorskich drużyn hokejowych: HKS Mińsk Mazowiecki, Husaria Białystok, STH Siedlce oraz UKS Wikingowie Elbląg.
    Mecze rozgrywane były na zasadzie ‘każdy z każdym’ i trwały 2x10 min. Sportowa atmosfera i duch walki nie opuszczały młodych zawodników. Po sześciu meczach na pierwszym miejscu uplasowało się STH Siedlce, na drugim UKS Wikingowie Elbląg, trzecie miejsce dla HKS Mińsk Mazowiecki i ostatnie dla debiutującej, ale walecznej Małej Husarii Białystok.
    O godzinie 11.30 rozpoczęły się mecze drużyn seniorskich w systemie ‘każdy z każdym” i trwały 3x20 min.             
   Udział w rozgrywkach wzięły następujące ekipy: HKS Mińsk Mazowiecki, Husaria Białystok oraz EKH Wiking Elbląg. Po dwóch wygranych meczach (HKS Mińsk Mazowiecki – Husaria Białystok 14:0 [5:0; 5:0; 4:0], HKS Mińsk Mazowiecki – EKH Wiking Elbląg 6:2 [0:0; 3:1; 3:1]) gospodarze uplasowali się na pierwszym miejscu. EKH Wiking Elbląg po zwycięstwie nad Husarią Białystok (EKH Wiking Elbląg – Husaria Białystok 3:2 [2:0; 1:1; 0:1]) zajęli drugie miejsce. Tym samym drużyna z Białegostoku uplasowała się na trzecim miejscu.
    Ostatnim punktem sobotniej imprezy była zorganizowana przez Rolkowy Mińsk Mazowiecki dyskoteka na lodowisku. Wszyscy chętni łyżwiarze mogli wziąć udział w zabawie, która zakończyła się o godzinie 22 tym samym zamykając dzień pełen sportowych atrakcji.

tekst i foto:
HKS Mińsk Mazowiecki Rolkowy Mińsk / Sport Rebel

 

Puchar Polski w Taekwon-Do ITF

W dniach 4 - 5 marca odbył się w Mykanowie koło Częstochowy zorganizowany przez Polski Związek Taekwon-Do Puchar Polski w Taekwon-Do ITF.

    Impreza zgromadziła na starcie ponad 300 zawodników, którzy walczyli o miejsca w Kadrze Narodowej oraz o prawo startu w Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbędą się w maju w Ciechanowie - w rywalizacji wzięło udział 174 seniorów z 36 klubów i 142 juniorów z 35 klubów zrzeszonych w PZTKD.       
    Nasze miasto i powiat reprezentowała, pod kierunkiem Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN, sześcioosobowa juniorska ekipa Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO. Nasi klubowicze na tle czołowych zawodników w kraju spisali się bardzo dobrze – siedem razy stając na podium zawodów.
    Złote medale zdobyła Marta Krajewska w konkurencji układów formalnych juniorek stopni mistrzowskich I DAN oraz w walkach juniorek w kategorii do 45kg.
    Srebrne medale zdobyła Michalina Mikulska w konkurencji układów formalnych juniorek stopni mistrzowskich I DAN i w walkach juniorek w kategorii do 60kg oraz Julia Kawka w walkach juniorek w kategorii do 55kg i Jakub Hamerski w walkach juniorów w kategorii do 62kg.
    Brązowy medal zdobyła Julia Kawka w konkurencji układów formalnych juniorek stopni mistrzowskich I DAN.
    W zawodach Pucharu Polski nasz klub reprezentowali także Natalia Piórkowska i Cezary Jackowski. Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO zajął drugie miejsce w klasyfikacji medalowej juniorów, a Marta Krajewska została najlepszą zawodniczką imprezy wśród juniorów. Serdecznie gratulujemy!

Igor Koczyrkiewicz, fot. z arch. klubu

 

Sobota z planszówką w MBP

Zupa Rybna w Odessie

ZUPA RYBNA W ODESSIE - SEBASTIAN RYŚ

Co gdyby jeden człowiek mógł zmienić bieg historii? Co gdyby jeden człowiek mógł ocalić życie wielu? Co gdyby istniał bohater, ale jego głos pozostał niemy? Co gdyby zmaganie z obojętnością znalazło swoją kontynuację 60 lat później? Oto głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera. W tym świecie innego porządku, gdzie powszechnie mówi się po Polsku, w świecie, który nigdy nie powstał. Gdzie odwaga jednego człowieka, ocaliła wielu. Gdzie dzięki oddaniu i wytrwałości pojedynczej osoby, miliony niedoszłych ofiar, przeżyło Holocaust. Czy byłby wówczas gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem! Świat dramatu ZUPA RYBNA W ODESSIE to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Czy masz w sobie odwagę żeby dokończyć Misję Karskiego? a może napiszesz własny rozdział…

23 marca, godz.19:00, MDK
Bilet 10zł
https://ekobilet.pl/mdkminsk/zupa-rybna-w-odessie-18559/195542-bilety-na-spektakl
 

21 marca Aquapark pracuje w innych godzinach

Zapisz się na Mazowiecką PIĘTNASTKĘ

Konsultacje w sprawie zasad korzystania z miejskich obiektów i urządzeń użyteczności publicznej

OGŁOSZENIE

O PRZEPROWADZENIU KONSULTACJI

Działając zgodnie z uchwałą Nr XV.153.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 14 marca 2016 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego Burmistrz Miasta informuje, że w okresie od 28 marca do 7 kwietnia 2017 roku zostaną przeprowadzone konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Mińsk Mazowiecki w sprawie zasad korzystania z miejskich obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

W konsultacjach mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe i podmioty o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Celem konsultacji jest przygotowanie, w oparciu o złożone opinie projektu wyżej wymienionej uchwały.

Konsultacje są prowadzone w formie:

 1. protokołowanego spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z możliwością składania opinii, które odbędzie się
  w dniu 5 kwietnia 2017 roku (środa) o godz. 15.00, w Urzędzie Miasta   Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, sala Nr 6.
 2. zgłoszenia opinii na piśmie,
 3. zgłoszenia opinii drogą elektroniczną.

 

Opinie, o których mowa w pkt. 2 i 3 można zgłaszać na formularzu konsultacyjnym projektu. Formularz dostępny jest pod adresem www.minsk-maz.pl w zakładkach „Dla Mieszkańca/Organizacje pozarządowe” i „Aktualności/Ogłoszenia” oraz w Biurze Obsługi Klienta pokój Nr 4 Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Wnioski i propozycje do projektu uchwały wyrażone w opiniach należy kierować do Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki w terminie do 5 kwietnia 2017 roku w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: andrzej.ryszawa@umminskmaz.pl.

SPRAWDŹ TERMIN WAŻNOŚCI SWOJEGO DOWODU OSOBISTEGO!

SPRAWDŹ TERMIN WAŻNOŚCI SWOJEGO DOWODU OSOBISTEGO

W tym roku tracą ważność dowody osobiste wydane w 2007 roku. Podobnie tracą ważność dowody osobiste wydane osobom niepełnoletnim w 2002 roku.

Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić samemu. Data, do kiedy dokument pozostaje ważny jest określona w prawym dolnym rogu dowodu osobistego pod informacją o serii i numerze. Jeżeli w dowodzie osobistym widnieje zapis - „nieoznaczony” oznacza, że dowód osobisty jest ważny i nie podlega wymianie.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się osobiście w dowolnym urzędzie  co najmniej 30 dni przed upływem terminu jego ważności. Dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć aktualną kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można również złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePuap, przy pomocy profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, spełniającą wymienione wyżej wymogi.

Pamiętaj, że nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza tożsamości i obywatelstwa. Nie załatwisz żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie, możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy dokonaniem zakupu ratalnego. Nieważny dowód osobisty nie uprawnia również do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dz.U.z 2016r., poz. 391 ze zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu  i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważniania i zwrotu (Dz.U. z 2015r., poz. 212 ze zm.).

Kierownik Referatu Ewidencji Ludności
i Dowodów Osobistych
                                               mgr Aneta Gela

Z cyklu Biblioteka Podróży - Ziemia Święta

Ziemia Święta, niemy świadek narodzin chrześcijaństwa, niezwykle różnorodna i pełna kontrastów, od zalanej zimnym deszczem Jerozolimy, do złocistych i upalnych plaż Jaffy, od serdecznej gościnności do zawziętej wrogości.
Czy to rozsądne wybrać się samemu motocyklem do odległego Izraela?
Po co? Czy warto? Z czym się to wiąże? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Rafał, który taką wyprawę - pielgrzymkę odbył.
31 marca o godzinie 18.30, z cyklu Biblioteka Podróży, zapraszamy na relację z wyprawy i rozmowę dotyczącą Ziemi Świętej z perspektywy mińszczanina, Rafała Jędrasika.

 

Powitanie Wiosny na ul. Sportowej

W dniu 19 marca 2017 obiekt MOSiR przy ul. Sportowej 1 oraz przyległe tereny leśne stały się areną zmagań biegaczy, którzy spotkali się z nami na imprezie pod przekorną, jak na panujące tego dnia warunki nazwą, Powitanie Wiosny.

Punktualnie o godzinie 11.15 wystartowali najmłodsi! Zapoczątkowane przez nas w tym roku biegi milusińskich przyciągnęły na start siedemnaście osób. „Wesołe Szczypiorki” miały do pokonania 200m dystans, a każdy z nich otrzymał na mecie pamiątkowy medal, słodkości oraz wiosenne nasionka szczypiorku/rzeżuchy… Ponadto najlepsi otrzymali puchary, dyplomy, zwiastujące wiosnę wianki, ogromne pluszowe zabawki oraz gry będące wspaniałym wiosennym prezentem rekompensującym złą pogodę tego dnia! Pierwszoplanowymi bohaterami byli kolejno:

 1. Kinga Wojtaczka, Antek Jaworski
 2. Kasia Przestrzelska, Bartosz Gawryś
 3. Wiktoria Czyżowska, Krzysztof Szczepaniuk

Piętnaście minut później nastąpił start do biegu na 400m dedykowany dzieciom z klas I-III szkół podstawowych. Spośród prawie 30 zawodników najlepsi okazali się:

 1. Anna Wojtaczka, Mikołaj Miłkowski
 2. Natasza Przestrzelska, Adrian Gilant
 3. Natalia Kopacz, Dawid Maślak

Przed południem wystartowali jeszcze czwartoklasiści, spośród których najlepsi to:

 1. Anna Obercich, Rafał Mienicki
 2. Julia Niedziałek, Maciek Skup
 3. Amelia Kot, Jakub Strzałkowski

a także reprezentanci klas 5-6 szkół podstawowych (25 zawodników), gdzie na podium stanęli:

 1. Lidia Cati, Jacek Febert
 2. Patrycja Głodek, Wiktor Miłkowski
 3. Nikola Maślak, Mateusz Witkowski

Tuż po południu poznaliśmy również najlepszych gimnazjalistów, gdzie spośród 34 zawodników najszybszymi okazali się:

 1. Agata Szaniawska, Adam Mikuła
 2. Klaudia Woźniak, Jakub Bieńkowski
 3. Karolina Kucharska, Jan Włodarek

Biegi, które na przestrzeni lat odbywają się w bardzo różnych warunkach pogodowych (pomimo, iż nie towarzyszą im żadne dodatkowe atrakcje) przyciągają całą masę zawodników chętnych propagować z nami aktywny styl życia, a którzy wraz z kibicami tworzą wspaniałą, klimatyczną atmosferę przedsięwzięcia. Popularyzacja biegania wśród dzieci i młodzieży przyświeca tej imprezie od wielu lat, a Organizatorów niezmiernie cieszy fakt, iż poza zawodnikami z naszego rodzinnego miasta na nasze zaproszenie rokrocznie odpowiadają zawodnicy z bliższych i dalszych okolic, stąd możemy gościć również mieszkańców Garwolina, Siedlec czy Warszawy.

 Wiosennego święta nie wyobrażamy sobie bez kategorii open w której startujący, mimo trudnych warunków na trasie, świetnie poradzili sobie z dystansem. Punktualnie o godzinie 13.00 ruszyli, a tuż po chwili linię mety przekroczył Pan Adrian Marcinkiewicz (Pogoń Siedlce/Reprezentant Polski Osób Niepełnosprawnych w biegach średniodystansowych – wada słuchu), który ze znacznym wyprzedzeniem pokonał utytułowanych reprezentantów MKB Dreptak Zbyszka Lamparskiego oraz Pawła Czyżkowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje również fantastyczny występ kobiet spośród których najlepszą okazała się Emilia Mazek (Wilga Garwolin), która wyprzedziła Katarzynę Truszczyńską (MKB Dreptak) oraz Aleksandrę Wicik-Kowalczyk (MKB Dreptak). I w tym miejscu nie omieszkamy wspomnieć o cudownych i uroczych „Wiosnach”, które przepięknie wystrojone zagrały z nami „w zielone”, czyli odpowiedziały na nasz apel dotyczący interpretacji wiosny całym sobą. Dziękujemy za podjęcie wyzwania i serdecznie gratulujemy nagród ufundowanych Ośrodek.

Każdy zawodnik, który przekroczył linię mety otrzymał specjalnie przygotowany na tę okazję, niezwykle wiosenny pamiątkowy medal, który miejmy nadzieję będzie przypominał to emocjonujące niedzielne popołudnie. Podczas dekoracji zwycięzcom wręczono okazałe puchary, natomiast za drugie i trzecie lokaty pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatora. Wychodząc naprzeciw chłodnej aurze pracownicy Ośrodka zapewnili rozgrzewający posiłek regeneracyjny w postaci zupy, bufet ze słodkimi przekąskami i ciepłymi napojami, a także pakiet startowy w postaci słodkiej przekąski. Tradycyjnie, po uroczystej ceremonii dekoracji nastąpił konkurs z nagrodami (i to nie byle jakimi!) w którym mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy sportowych zmagań. Organizacja tych zawodów utwierdziła nas w przekonaniu, że wiosna to nie tylko pogoda! Wiosnę można (a nawet trzeba poczuć sercem i głową, a z takimi uczestnikami i kibicami  w to niedzielne południe poczuliśmy się niezwykle ciepło i wiosennie!

mosir.org.pl

Spotkanie z cyklu "Zdrowy Senior"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Zdrowy Senior" poświęcone zdrowemu odżywianiu. 

30 marca (czwartek) 2017  godz. 13.00 w Klubie Osiedlowym Spółdzielni Przełom w Mińsku Mazowieckim, ul. Kopernika 5.

IV Grand Prix Polski Bjj i IV Turniej Bjj dla dzieci i młodzieży

W sobotę 11 marca, hala sportowa w ZSM nr 1 w Mińsku Mazowieckim, stała się areną zmagań zawodników brazylijskiego jiu-jitsu. Podczas IV Grand Prix Polski i IV Turnieju dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Klub Walki Grappler i MKS MMA TEAM.

Zawitało do naszego miasta 431 zawodników z Polski i z zagranicy, co stanowiło  także ich rekordową ilość. Przybyły do nas ekipy z Litwy, Czech, Łotwy, Białorusi oraz USA. Dzięki temu po raz kolejny Grand Prix stało się imprezą międzynarodową!

Zagościli u nas  zawodnicy bjj z całej Polski, m.in. z : Krakowa, Myślenic, Lublina, Ostrowii Mazowieckiej, Warszawy, Wołomina, Szczecina, Rawy Mazowieckiej, Mławy, Gdańska, Płocka, Białegostoku, Radomia, Rzeszowa, Stalowej Woli, Szczytna, Mrągowa, Ełku, Olsztyna, Łodzi, Bydgoszczy, Chełmu i in.

Turnieje odbywały się równocześnie na dwóch salach Kopernika, równolegle na 6 matach. Zmagania dzieci i młodzieży były emocjonującym przeżyciem zwłaszcza dla rodziców, którzy przyjechali by dopingować swoje pociechy. Podopieczni  trenera Marcina Frankiewicza osiągnęli znakomite wyniki, zdobywając tym samym I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Walki na matach rozstrzygali najlepsi sędziowie w Polsce, m.in. Irena Preiss, sędzia międzynarodowy, Dominik Chmiel, Adam Parafiańczuk – to znane nazwiska  brazylijskich pasów w Polsce. Dzięki profesjonalnej obsadzie i zaangażowaniu klubowiczów Grapplera i Mks MMA Team, zawody przebiegały bardzo sprawnie.

43 kategorie dla starszych i 30 dla dzieci, w sumie rozdaliśmy ponad 300 dyplomów, medali i nagród. Turnieje odbywały się pod Patronatem Honorowym Starosty Mińskiego Pana Antoniego Jana Tarczyńskiego, Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Pana Marcina Jakubowskiego, który osobiście i uroczyście oficjalnie otworzył zawody oraz Dyrektora Mosir Pana Roberta Smugi.

Wielkie dzięki za ogromne wsparcie i pomoc dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie! Warto podkreślić, że medialnie zawody znajdują się w czołówce turniejów bjj w Polsce i  są obejmowane patronatem największych portali sportowych w kraju. Kolejna edycja za rok!

Wyniki dorośli:

Marcin Frankiewicz- 3 mc

Zdzisław Raubo – 3 mc

Wyniki dzieci:

Krystian Szczęsny Klub Walki Grappler – 1 mc

Jarek Bodecki Klub Walki Grappler – 1 mc

Ivan Novyk Klub Walki Grappler – 1 mc

Antek Rosa Klub Walki Grappler -  1 mc

 

Andrzej Frankiewicz Klub Walki Grappler – 1 mc

Natalia Wolińska Klub Walki Grappler – 2 mc

Agata Lipska Klub Walki Grappler – 2 mc

Wiktoria Koc Klub Walki Grappler – 3 mc

Bartek Tarasewicz Klub Walki Grappler – 2 mc

Zuzia Królak Klub Walki Grappler – 2 mc

Piotrek Lipski Klub Walki Grappler -2 mc

Aleks Sitek Klub Walki Grappler – 2 mc

Filip Kosut Klub Walki Grappler – 2 mc

Przemek Pląsek Klub Walki Grappler – 2 mc

Bartek Osuch Klub Walki Grappler – 3 mc

Jakub Adamczyk Klub Walki Grappler – 3 mc

 Paweł Adamczyk Klub Walki Grappler – 3 mc

Kuba Pytkowski Klub Walki Grappler – 3 mc

Filip Wacławski Klub Walki Grappler – 3 mc

 Antoni Sikorski Klub Walki Grappler – 3 mc

Kuba Jęda Klub Walki Grappler – 3 mc

Oliwier Szczęsny Klub Walki Grappler – 3 mc

Damian Wieczorek Klub Walki Grappler – 3 mc

Gabryś Bodecki Klub Walki Grappler – 3 mc

Jaś Sabak Klub Walki Grappler  - 3 mc

Paulina Królak Klub Walki Grappler – 3 mc

Patrycja Pląsek Klub Walki Grappler – 4 mc

Bartek Pietrasik Klub Walki Grappler – 4 mc

Zak Otsmane Klub Walki Grappler – 4 mc

Klub Walki Grappler

Festiwal Miłosierdzia - 22.04.20107

Będzie to druga odsłona Festiwalu Miłosierdzia. W tym roku na scenie na Starym Rynku wystąpi zespół Siewcy Lednicy. Również dzięki Wodzireje i Tancerze LEDNICA2000 spróbujemy stworzyć w Mińsku drugą Lednicę. Mocnym akcentem na zakończenie będzie Iskra Miłosierdzia.

Ramowy plan:
18:00 - Eucharystia pod przewodnictwem J.E. ks. Abpa Henryka Hosera - parafia Narodzenia NMP
19:00 - Rozpoczęcie - Plac Stary Rynek
19:30 - Koncert - wstęp wolny
21:00 - Iskra Miłosierdzia

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza !

Mury kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim tym razem gościć będą dwa chóry działające na terenie naszego miasta. Razem dadzą one wspaniały koncert pieśni pasyjnych. Wykonawcami będą: Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego pod dyrekcją Tomasza Zalewskiego oraz Chór Cantate Domino z Parafii pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim pod dyrekcją Michała Śmigielskiego.


Serdecznie zapraszamy w niedzielę 26 marca na godzinę 18.00.

Łączy nas gra (komputer – keyboard)

W sobotę 18 marca w Szkole Muzycznej Yamaha odbyły się niecodzienne warsztaty Łączy nas gra: komputer – keyboard zorganizowane razem z Komputrilo Akademią Komputerową i Studiem Nauczania MathRiders z Mińska Mazowieckiego. W trakcie trwania warsztatów uczniowie poznawali programy komputerowe, które wspierają uczenie się muzyki, pomagają w poznawaniu zapisu nutowego oraz umożliwiają tworzenie muzyki. Uczestnicy warsztatów mogli też wziąć udział w zabawach matematycznych prowadzonych przez nauczycieli MathRiders i jednocześnie przekonać się, że uczenie się matematyki może być zabawą, przygodą i inspiracją w rozwoju myślenia, wyobraźni i kreatywności dzieci.

Każdy z uczestników warsztatów najpierw tworzył zapis nutowy utworu w komputerze, a następnie pod okiem nauczycieli keyboardu uczył się podstaw grania na instrumencie. Na końcu udało się połączyć muzykę zaprogramowaną w komputerze z zagraną na żywo na keyboardzie. Warsztaty potwierdziły, że niezwykle ważną rolę w uczeniu się matematyki odgrywa muzyka, a do nauki muzyki przydaje się wiedza matematyczna i informatyczna.

Warto podkreślić, że na co dzień w Komputrilo Akademii Komputerowej dzieci uczą się wykorzystania nowoczesnych technologii do rozwijania własnych pasji, m.in. programowania komputerowego przy pomocy popularnej gry Minecraft. Natomiast Studio Nauczania MathRiders w nowatorski sposób uczy matematyki, dopasowując metody i formy do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego muzyczno-matematyczno-informatycznego wydarzenia.

Wojciech Kożuchowski (YSM)

Ewa Kowalik (MathRriders/Komputrilo)

VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji i Prozy

            Po raz ósmy Szkoła Podstawowa nr1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim zaprosiła uczniów powiatu mińskiego do rywalizacji w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji i Prozy. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Po prostu przyjaźń”. Konkurs odbył się 14 marca 2017 r., kolejny raz w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I – III i IV – VI. Organizacją konkursu w tym roku zajęły się panie: Elżbieta Gajda, Ewa Zagórska, Natalia Pielasa, Karolina Kluczek, Bożena Polkowska i Małgorzata Szczęsna.

            W rywalizacji o miano najlepszego recytatora w powiecie wzięło udział 45 uczniów ze szkół podstawowych powiatu mińskiego – 20 z klas I – III i 25 z klas IV - VI. Młodych artystów przesłuchiwało jury, w którego skład weszły przedstawicielki mińskich szkół i instytucji: p. Renata Bakuła – wicedyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim, p. Magdalena Mól – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku  Mazowieckim, p. Ewa Żak – wicedyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim oraz p. Hanna Wielgołaska – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Przewodniczącym jury tegorocznego konkursu został popularny polski aktor telewizyjny i filmowy Jacek Borkowski, najbardziej znany ostatnio z roli psychologa Piotra Rafalskiego, biologicznego ojca Jasia Lubicza w serialu „Klan”.

            Po przesłuchaniu recytatorów jury postanowiło przyznać następujące nagrody w kategorii klas I –III: 1. miejsce Jagoda Michalik z SP w Siennicy,  2. miejsce Zuzanna Wójcik z SP w Wielgolesie,  3. miejsce Kinga Tańska  z SP nr 5 w Mińsku Mazowieckim.  Wyróżnieni zostali Gabriela Miąskiewicz  z SP w Dobrem, Sara Rokicka z SP nr 1 w Mińsku Mazowieckim, Maria Gorczyca z PSSP w Mińsku Mazowieckim.

W kategorii klas IV – VI jury przyznało sześć wyróżnień, które zdobyli: Sebastian Ruta z SP w Siennicy, Kamila Perkowska z SP w Halinowie,  Aleksandra Rechnio z SP w Latowiczu, Wojciech Nowak z SP w Dębem Wielkim, Julian Domagała z SP w Mariance i Julia Czapska  z SP w Dobrem.

            W czasie wręczania nagród laureatom przewodniczący jury, Jacek Borkowski wyraził swój ogromny podziw dla talentu młodych recytatorów. Złożył też szczere gratulacje młodym artystom oraz ich opiekunom.

            Dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim możliwe było ufundowanie statuetek i nagród książkowych dla laureatów oraz upominków i dyplomów dla każdego uczestnika konkursu.

            Organizatorów bardzo cieszy niesłabnące od siedmiu lat zainteresowanie przeglądem, a sam konkurs wpisał się już na stałe w kalendarz imprez szkół powiatu mińskiego. Pomysłodawczynie przeglądu mają również nadzieję, że w przyszłym roku równie liczna grupa młodych miłośników literatury weźmie w nim udział i zaprezentuje swój talent recytatorski.

Opracowały
Małgorzata Szczęsna i Bożena Polkowska

Sukcesy judoczek w Suchym Lesie k/Poznania

Dwa medale zdobyły zawodniczki UKS Judo KONTRA w Pucharze Polski Młodziczek i Juniorek Młodszych. Turniej ten był XIV Wielkopolskim Międzynarodowym Turniejem Judo. Zawody przeprowadzono w Suchym Lesie k/Poznania.

W dniu 18 marca 2017r. młodziczka Natalia Łukaszewicz wywalczyła brązowy medal w kategorii wagowej 48kg.
Wygrała 4 walki na IPPON, jedną przegrała.
W dniu 19 marca 2017r. juniorka młodsza Aleksandra Polkowska zdobyła złoty medal, w kategorii wagowej 44kg, pokonując 4 zawodniczki na IPPON.

IX miejsce zajął Patryk Pszonka w wadze 73kg, wygrywając 2 walki i 2 przegrywając.

W kategorii wagowej 63kg Dominika Adamczyk wygrała jedną walkę.

 

Zdzisław Wiącek

Trener Judo II klasy, III DAN

Relacja z wystawy na Węgrzech

W ostatnich latach Muzeum Ziemi Mińskiej podjęło współpracę z kilkoma węgierskimi muzeami oraz Węgierskim Ośrodkiem Kultury w Warszawie, czego efektem były dwa projekty wystawiennicze prezentowane w Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7 PUL: wystawa kopijników (węgierskie słupy pamięci), wystawa poświęcona Franciszkowi II Rakoczemu. Kolejną odsłoną tej współpracy była wizyta delegacja mińskiego Muzeum wspólnie z członkami Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich w mieście Nyiregyhaza na Węgrzech, by w tamtejszym Jose Andras Muzeum przybliżyć historię 7-go Pułku Ułanów Lubelskich poprzez zaprezentowanie wystawy czasowej oraz pokazy sprawności rekonstrukcyjnej członków Towarzystwa.

Zaprezentowano m. in. szable, obrazy, archiwalne zdjęcia, siodła, umundurowanie i wyposażenie wojskowe. Wystawę otworzyli dyrektor MZM Leszek Celej,  Janos Bene, dyrektor muzeum w Nyiregyhaza, v-ce burmistrz  Nyiregyhaza. Wernisaż uświetniła węgierska orkiestra wojskowa, grając m. in. Mazurka Dąbrowskiego. Nie zabrakło również pokazów Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów, które zaprezentowało umundurowanie polskiej kawalerii z lat 1918-1939 oraz wyszkolenie przy ręcznym karabinie maszynowym wz. 28, ciężkim karabinie maszynowym wz. 30 i armatce przeciwpancernej Bofors. Mimo kapryśnej pogody, pokazy i wystawa przyciągnęły wielu zwiedzających. Węgrzy będą mogli podziwiać pamiątki po 7. Pułku Ułanów przez 3 miesiące, po czym eksponaty powrócą do Mińska Mazowieckiego.

Wyjazd, oprócz obowiązków przygotowania wystawy i pokazów, był okazją do zwiedzenia Nyiregyhaza, jego zabytków i pomników, których ilość robi niesamowite wrażenie. Miasto, podobnie jak Mińsk Mazowiecki, dawniej stanowiło garnizon kawalerii – pułku węgierskich huzarów.

Pracownicy Muzeum Ziemi Mińskiej oraz członkowie Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich składają serdeczne podziękowania całemu zespołowi Jose Andras Muzeum za gościnę i współpracę.

 

Oprac. Przemysław Fedorowicz – pracownik Muzeum i członek Towarzystwa

Fot. P. Fedorowicz i R. Ruśplo

Mecz IV ligi piłki nożnej MKS Mazovia – Hutnik Warszawa

WZNOWIENIE AKCJI ZNAKOWANIA ROWERÓW W MIŃSKU MAZOWIECKIM i W POWIECIE MIŃSKIM

MKS OLIMP MIŃSK MAZ. – SPARTA GRODZISK M.

Repertuar KINA MUZA

Zgłoszenia do Nagrody im. Norwida

INFORMACJA PRASOWA

Zgłoszenia do Nagrody im. Norwida

Wiele działo się w kulturze na Mazowszu w 2016 roku – premiery teatralne, muzyczne, wystawy plastyczne, nowe pozycje wydawnicze. Samorząd Województwa Mazowieckiego chce nagrodzić najciekawsze, najcenniejsze, najbardziej wartościowe spośród nich. Do 28 kwietnia można zgłaszać kandydatów do XVI edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Nagrody przyznane zostaną za dzieło lub kreację powstałe w 2016 r. w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr, a także w kategorii „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Kandydatów zgłaszać mogą oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni i członkowie kapituł. W kategorii „Dzieło życia” uprawnionymi do przesyłania nazwisk pretendentów są również mieszkańcy Mazowsza.

Zgłoszenia można składać w formie elektronicznej na stronie internetowej nagrody www.norwid.mazovia.pl lub przesłać wypełniony wniosek (dostępny na stronie internetowej nagrody) na adres:

Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)

lub

e-mail: nagrodanorwida@mazovia.pl

Termin zgłaszania kandydatur upływa 28 kwietnia 2017 r.

Nominowanych i laureatów wybiorą, spośród zgłoszonych kandydatów, członkowie Kapituł Nagrody im. C. K. Norwida, w skład których wchodzą znawcy sztuki w poszczególnych dziedzinach. Nazwiska laureatów poznamy podczas gali wręczenia nagród 25 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Podczas piętnastu dotychczasowych edycji nagrody przyznano wybitnym artystom z różnych pokoleń. Odebrali je m.in.: Jacek Kaspszyk, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Gajos, Henryk Bardijewski, Olga Pasiecznik, Piotr Fronczewski, Danuta Szaflarska, Franciszek Pieczka, Ernest Bryll, Wojchciech Fangor, Agnieszka Glińska, Iwan Wyrypajew, Boris Kudlička. Nagrodę specjalną „Dzieło życia” za wybitne dzieła, kreacje lub za całokształt twórczości przyznano m.in.: Janowi Ekierowi, Tadeuszowi Konwickiemu, Erwinowi Axerowi, Antoniemu Witowi, Wiesławowi Michnikowskiemu czy Janowi Kobuszewskiemu.

 

Kontakt dla mediów:
Radosław Lubiak
601 668 875, r.lubiak@mik.waw.pl
 

Otwarcie boisk wielofunkcyjnych

Koncert P.UNITY w MDK

P.Unity to dziewięcioosobowy warszawski projekt w astralnej podróży od funkowych korzeni do nieznanych muzycznych rejonów. Po drodze naturalnie trafia się rap, trochę psychodelicznego soulu i elektroniki. Grupa koncertuje w niemal niezmienionym składzie od 2014 roku. W 2016 P.Unity zarejestrowało materiał na pierwsze EP - Mango.

Aktualnie P.U. gra w składzie:
Maciej Sondij - gitara, wokal
Miłosz Oleniecki - klawisze
Rafał Dutkiewicz - perkusja
Adrian Manowski - bas
Jędrzej Dudek - wokal
Sara Jaroszyk - wokal
Weronika Grzesiewicz - wokal
Bartek Tkacz - saksofon
Witek Haliniak – puzon

Będzie to kontynuacja trasy promującej płytę Mango EP, która będzie dostępna do nabycia po koncercie.

MDK, 1 kwietnia 2017 r. godz. 20.00,
bilet 10 zł

KURS TAŃCA TOWARZYSKIEGO W MDK

Zapraszamy na kurs tańca towarzyskiego.

Pierwsze zajęcia wiosennej edycji odbędą się 3 (godz. 19.30 grupa początkująca, 21.00 grupa zaawansowana) oraz 6 kwietnia ( godz. 20.30 grupa zaawansowana)

Zachęcamy do wykupienia karnetów na zajęcia. Spośród osób, które uczynią to do 27 marca wylosujemy dwie pary - jedna z nich otrzyma indywidualną lekcję u naszych mistrzów tańca, druga otrzyma 50% zniżki na zajęcia

Kurs tańca prowadzony jest przez instruktorów Szumidance Studio.
Obejmuje 10 spotkań po 1,5 godziny.
Cena kursu to 250 zł od osoby

MDK
3 i 6 kwietnia 2017 r.
Grupa podstawowa
Grupa srednio-zaawansowana
Grupa zaawansowana

Wystawa "Fotografia Dzikiej Przyrody" w MZM

Pierwsza mińszczanka urodzona w 2017 roku

„Narodziny dziecka zawsze wzruszają i są wielkim wydarzeniem dla całej rodziny. Chwila ta tym bardziej zapada w pamięć, jeśli maleństwo przychodzi na świat jako pierwsze w danym roku.” – napisał Burmistrz Marcin Jakubowski w liście gratulacyjnym dla państwa Magdaleny i Sławomira Kowalczyków, którym 1 stycznia w mińskim szpitalu na świat przyszła córka Laura – pierwsza mińszczanka urodzona w 2017 roku.

Z tej okazji burmistrz Marcin Jakubowski zaprosił nową mieszkankę Mińska Mazowieckiego i jej rodziców do Urzędu Miasta, gdzie wręczył prezenty, wśród których znalazły się m.in. bon podarunkowy o wartości 300 zł ufundowany przez panią Hannę Golec właścicielkę Specjalistycznego Sklepu Dziecięcego TIK-TAK, bon podarunkowy o wartości 200 zł ufundowany przez państwa Annę i Andrzeja Świderskich właścicieli sklepu z zabawkami Toy Planet Mińsk Mazowiecki oraz ciekawe upominki dla rodziców.
Szczęśliwym rodzicom gratulujemy, a małej Laurze życzymy beztroskiego i zdrowego dzieciństwa oraz wiele miłości i radosnych dni.

fot. A.Cichoń

Zbiórka żywności Caritas „Tak, POMAGAM!” w sklepach Kaufland

Kaufland dołączył do organizowanej przez Caritas każdego roku zbiórki żywności „Tak, POMAGAM!”. Wielkanocne zbiórki odbędą się 24 i 25 marca w 65 sklepach Kauflandu na terenie całej Polski, w tym także w markecie Kaufland przy ul. Konstantego Rudzkiego 13 w Mińsku Mazowieckim.

Podczas wielkanocnej zbiórki wolontariusze z Caritasu będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których Caritas przygotuje świąteczne paczki i posiłki dla potrzebujących.

Produkty zebrane podczas zbiórki w sklepach Kaufland trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób, których nie stać na zakup żywności.

Dwunasta zbiórka żywności „Tak, POMAGAM!” odbędzie się w piątek 24 marca 2017 roku w godzinach 12:00-20:00 oraz w sobotę 25 marca 2017 roku w godzinach 10:00-20:00 (lub do zamknięcia) w markecie Kaufland przy ul. Konstantego Rudzkiego 13 w Mińsku Mazowieckim.

Aktualny nabór do projektu "Umiem Pływać" został zakończony

Trójbój Rakietkowy

Rokrocznie w kalendarzu imprez sportowo-rekreacyjnych MOSiR każdy może znaleźć coś dla siebie! Zwłaszcza amatorzy sportów rakietkowych, którym Organizatorzy proponują udział w Trójboju Rakietkowym! Już 9 kwietnia na boiskach wielofunkcyjnych MOSiR! Do zobaczenia!


Regulamin: http://mosir.org.pl/…/REGULAMIN_TROJBOJU_RAKIETKOWEGO_2017.…

Otwarte Mistrzostwa Mińska w Badmintonie

Otwarte Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Badmintonie to impreza podsumowująca zmagania Grand Prix w sezonie 2016/2017. Tegoroczna odsłona przypada na pierwszy weekend kwietnia, kiedy to na wszystkich badmintonistów czekać będą okazałe puchary/statuetki oraz cenne nagrody rzeczowe! Spróbuj swoich sił i dołącz do pasjonatów sportów rakietkowych! Do zobaczenia!

I OTWARTE MISTRZOSTWA MIŃSKA MAZOWIECKIEGO W CROSS TRIATHLONIE - 9.04.2017

http://mosir.org.pl/

http://mosir.org.pl/images/dokumenty/dyscypliny/Triathlon/2017/triatlon_regulamin.pdf

Uczniowie SP5 Mistrzami Regionu Siedleckiego

Reprezentacja szkoły pod opieką Pana Adama Zwierza, wygrała zawody regionalne w piłce koszykowej chłopców. Finał regionu odbył się 16 marca w Szkole Podstawowej w Mrozach, chłopcy pokonali Katolicką Szkołę Podstawową z Siedlec 37 : 17, Szkołę Podstawową z Pilawy  27 : 11, Szkołę Podstawową z Łochowa  46 : 16 i w finale pokonali chłopców z Mrozów 46 : 24.

Chłopcy wywalczyli awans drugi raz z rzędu do najlepszej ósemki województwa mazowieckiego.

Turniej rozegrany zostanie w dniach 19 maja - 21 maja w Ostrołęce. 

Drużyna grała w składzie:

Osiński Jakub - kapitan

Bogucki Bruno

Budkiewicz Damian

Dąbrowski Jakub

Rosłoniec Aleksander

Twardowski Jeremi

Awagian Artur

Kaczmarczyk Jakub

Raciborski Maksymilian

Świętochowski Igor

Kowalczyk Kacper

Subocz Eryk

 

Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

20 marca już po raz piaty „Piątka” organizowała konkurs językowy dla uczniów klas młodszych ze szkół naszego powiatu. W tym roku gościliśmy najzdolniejszych językowo trzecioklasistów z Brzezin, Cegłowa, Kałuszyna, Górek, Dębego Wielkiego, Grzebowilka, Janowa, Huty Mińskiej i prawie wszystkich szkół podstawowych w Mińsku Mazowieckim.

Łącznie do konkursowego testu zasiadło 33 uczestników. Test, jak co roku, został przygotowany przez ekspertów wydawnictwa Macmillan i umożliwiał zdobycie 75 punktów w  ciągu 45 minut. Niektóre zadania okazały się trudne dla konkursowiczów. Po burzliwych obradach Jury Konkursu wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Kacper Ostolski (kl. III a) – SP Nr 5 w Mińsku Mazowieckim
II miejsce – Igor Fabisiak – ZS-P Nr 1 w Mińsku Mazowieckim
III miejsce – Julia Słodownik (kl. III a) – SP Nr 5 w Mińsku Mazowieckim.

Kacper i Julia przygotowywali się pod opieką pana Piotra Łopackiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki od wydawnictwa Macmillan, a zwycięzcy zaszczyty i nagrody. Cieszymy się, że goście dobrze się czuli w murach „Piątki”.

Wszystkim dziękujemy za przybycie, a szczególnie opiekunom, którzy włączyli się w prace jury.

Do zobaczenia za rok !

SP Nr 5

 

Film "Karbala" z audiodeskrypcją w MBP

Serdecznie zapraszamy osoby niewidome oraz niedowidzące na koleją edycję Kinoteki dla niewidomych. W dniu 5 kwietnia o godzinie 14.30 odbędzie się pokaz filmu "Karbala" z audiodeskrypcją.

Biblioteka wspiera osoby niewidome gromadząc i udostępniając książki mówione. Dysponujemy także 2 Czytakami i nagrywanymi regularnie przez Stowarzyszenie Larix książkami mówionymi. Tym razem zapraszamy osoby niewidome i niedowidzące do skorzystania z naszej oferty pokazów filmowych z audiodeskrypcją, które będą odbywały się raz w miesiącu.

Pokazy są bezpłatne. Odbywają się w naszej sali konferencyjnej na poziomie -1.

W bibliotece jest winda.

VI Sesja Miejskiej Rady Seniorów

Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Mińsku Mazowieckim zawiadamia, że najbliższa sesja odbędzie się 11 kwietnia (wtorek) o godz.12.00 w sali 116.

Finisaż wystawy "Średniowieczne narzędzia tortur"

Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza na finisaż wystawy "Średniowieczne narzędzia tortur" - 30.03.2017 w godz. 18.00-21.00, wstęp wolny.

Matematyczny sukces Dawida Kozłowskiego z mińskiej „Piątki”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim co roku mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami dydaktycznymi i sportowymi w konkursach wiedzy i zawodach sportowych. Ich sukcesy dostarczają ogromnej  radościi dumy rodzicom, nauczycielom oraz całej szkolnej społeczności.

Szczególnie wyczekiwane zarówno przez uczniów, jak i przygotowujących ich opiekunów są jednak finałowe zmagania w organizowanych pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty konkursach przedmiotowych, do których przystępują niemal wszystkie szkoły. Konkursy te stanowią swego rodzaju  potwierdzenie wysokiego poziomu dydaktycznego placówki. Uczestniczą w nich wyjątkowo uzdolnieni uczniowie, dla których uzyskanie tytułu laureata stanowi najpiękniejsze  zwieńczenie  wieloletniego wysiłku w jakiejś dyscyplinie przedmiotowej. Jakkolwiek w tym roku tytuł ten nie niesie ze sobą szczególnych profitów, na przykład zwolnienia z zewnętrznego sprawdzianu dla szóstoklasistów, ponieważ sprawdzian ten został zniesiony, nadal znalezienie się w gronie laureatów konkursu przedmiotowego jest marzeniem wielu uczniów klas VI. Wielu marzy, ale niewielu udaje się owo pragnienie zrealizować. W  roku szkolnym 2016/2017 tym spektakularnym sukcesem w Przedmiotowym Konkursie Matematycznym może poszczycić się uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim szóstoklasista Dawid Kozłowski, podopieczny pani Renaty Słodownik. To naprawdę wyjątkowe osiągnięcie,  ponieważ  Dawid musiał przejść pomyślnie przez trzy kolejne etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki, uzyskując w finale co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. Oczywiście wszyscy wiemy, że zadania konkursowe nie należą do typowych zadań szkolnych, lecz poziomem trudności znaczne wykraczają poza poziom zwyklej klasówki z matematyki. Dlatego tym bardziej wynik naszego ucznia stanowi powód do dumy dla całej „Piątki”.

Słowa uznania należą się także Jakubowi Dąbrowskiemu z kl. VI D, przygotowywanemu przez panią Iwonę Sabak, a także Michałowi Kubickiemu z kl. VI A,  podopiecznemu pani Renaty Słodownik. Chłopcy pomyślnie przeszli zmagania szkolne oraz rejonowe i znaleźli się w etapie finałowym. 

Serdecznie gratulujemy sukcesów naszym wybitnym matematykom oraz ich  nauczycielkom, bez których zaangażowania, wieloletniej codziennej pracy i indywidualnego wsparcia  w przygotowaniach konkursowych tak wspaniałe osiągnięcia nie byłyby możliwe.

SP nr 5

OFERTA EDUKACYJNA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6

OFERTA EDUKACYJNA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6  IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Drodzy Rodzice.

Pragniemy przedstawić Państwu ofertę edukacyjną Oddziałów  Przedszkolnych funkcjonujących w Szkole Podstawowej nr 6  im. Henryka Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim. W związku z rekrutacją do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2017/2018 prosimy Państwa o zapoznanie się z naszą ofertą. 
Oddziały przedszkolne w naszej szkole znajdują się w oddzielnej części budynku. Wyposażone są w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, odpowiednio dostosowane do potrzeb i wieku dzieci. W oddziałach panuje przyjazna i rodzinna atmosfera. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która na bieżąco doskonali się zawodowo. Dodatkowym atutem szkoły są specjaliści: logopeda,  psycholog  oraz pedagog  szkolny.  Ponad to do pomocy dzieciom zatrudniony jest również pracownik obsługi.          
W razie potrzeby do dyspozycji  dzieci jest pielęgniarka szkolna. 

W ofercie edukacyjnej naszych oddziałów  przedszkolnych, oprócz zajęć obowiązkowych proponujemy Państwa dzieciom bezpłatne zajęcia dodatkowe:

 1. Język angielski
 2. Religia
 3. Rytmika
 4. Arteterapia
 5. Zajęcia sportowe
 6. Terapia logopedyczna
 7. Systematyczne zajęcia czytelnicze
 8. Zajęcia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej, boisku  Orlik, placu zabaw.
 9. Zajęcia z zastosowaniem innowacji np. komputera
 10. Uczestnictwo w imprezach i uroczystościach  klasowych i szkolnych, akademiach okolicznościowych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach i konkursach szkolnych i pozaszkolnych.
 11.  Jesteśmy corocznym organizatorem Wiosennej Olimpiady Zerówkowicza, na którą zapraszamy gości z innych przedszkoli.
 12. Nasze dzieci mają możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych,  a także w zajęciach przyrodniczych z żywymi okazami. Organizujemy również spotkania z ciekawymi ludźmi oraz wyjścia do muzeum, na przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne.
 13. W codziennej pracy z dziećmi staramy się propagować zdrowy styl życia poprzez udział  w projektach: „Owoce i warzywa w szkole” oraz w akcji „Szklanka mleka”.
 14. Współpracujemy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejską Biblioteką Publiczną odwiedzamy również Nadleśnictwo, Straż Pożarną i Komendę Policji w Mińsku Mazowieckim.

Aktualnie doSP6 uczęszczają dzieci podzielone na trzy grupy przedszkolne: dwie pięciogodzinne oraz jedną dziesięciogodzinną. Grupy pięciogodzinne pracują na zmiany, grupa dziesięciogodzinna pracuje od 7.00 do godziny17.00.

Drodzy Rodzice zachęcamy Państwa do wyboru naszej szkoły - SP6, ponieważ organizacja i metody pracy są spójne z metodami, które będą kontynuowane i rozszerzane przez nauczycieli w pierwszej klasie. Wdrażając dzieci do szkoły stwarzamy możliwość edukacji poprzez  zabawę, nie zapominając o trosce i indywidualnym podejściu do każdego dziecka. Łączymy opiekę przedszkolną z obowiązkami szkolnymi, dzięki temu przejście z jednego etapu edukacyjnego na drugi jest dla dziecka łatwiejsze i mniej stresujące.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczą w ważnych wydarzeniach związanych z życiem szkoły, przygotowują się do roli ucznia, obserwując swoich starszych kolegów, poznają miejsce, gdzie spędzą kolejne lata nauki.

Mamy nadzieję, że bogata i wszechstronna oferta, którą proponujemy Państwa dzieciom przekona wszystkich Rodziców, że warto rozpocząć edukację od szkoły„ na szóstkę”.

Zapraszamy do naszej szkoły oraz do odwiedzaniastrony Internetowejhttp://www.sp6.edu.pl  zakładka Oddziały przedszkolne.

Dyrektor szkoły, pani Anna Zalewska

Nauczycieleoddziałów przedszkolnych:

Jolanta Czyżkowska

Aneta Syryjczyk

Anna Pessel

Monika Nowak

V powiatowa konferencja naukowa w SP 6

W Szkole Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim  cyklicznie  organizowane są sympozja o charakterze naukowym. W tym roku z inicjatywy pani dyrektor SP 6, Anny Zalewskiej, 07 marca 2017 r. odbyła się V konferencja naukowa ph. „Wpływ zajęć artystycznych na rozwój dziecka w młodszym wieku”. Celem spotkania była wymiana naukowych poglądów związanych z nieustannymi przemianami zachodzącymi w procesie edukacji, poszukiwanie dróg optymalizacji tego procesu, a także szeroko rozumiana dyskusja na temat wpływu twórczości artystycznej na rozwój dziecka. Prelegenci z firmy „Cognitus – Centrum Szkoleń” w Warszawie skupili się na przedstawieniu sposobów twórczego myślenia.

Sztuka to niezbędny element pełnego i twórczego życia człowiekaDziecko może być zarówno odbiorcą sztuki, jak i jej twórcą.  Pełnienie obu tych funkcji przyczynia się do wszechstronnego rozwoju ucznia. Obcowanie ze sztuką odgrywa ważną rolę edukacyjną. Uczenie się przez doświadczenie – to efektywna forma edukacji. Ważnym elementem wpływającym na rozwój dziecka zdrowego oraz z różnego rodzaju dysfunkcjami jest udział w zajęciach artystycznych: plastycznych, muzycznych czy ruchowych.

Jako pierwsza wystąpiła pani Agata Skwierawska-Kwaśny z wykładem „Rola logorytmiki w kształtowaniu percepcji słuchowej i doskonaleniu mowy”. Zapoznała uczestników z wybranymi grami i zabawami uczącymi mowy, poprawnej wymowy oraz wspierającymi rozwój mowy. Wskazała na wpływ doboru oraz modyfikacji zabaw w celu rozwijania poszczególnych umiejętności. Zwróciła uwagę na stosowanie ciekawych gier i zabaw w uświadomieniu dziecku istnienia najmniejszych cząstek słowa oraz jak w prosty sposób pomogą one uczniom poznać reguły rządzące zdaniem.

Pani Agnieszka Brzozowska, certyfikowana animatorka zabaw dla dzieci, mówiła o pedagogice zabawy. Jest to symboliczna nazwa metodycznych poszukiwań ułatwiających pracę z grupą. Proponuje działania dające członkom grupy możliwość rozwoju w atmosferze zaufania, wzajemnej akceptacji, bez względu na wiek i umiejętności, wyzwala aktywność twórczą  i ciekawość, ułatwia kontakty z innymi, ze sobą i otaczającą rzeczywistością. Celem pedagogiki zabawy jest dostarczenie osobom, pracującym z różnymi grupami wiekowymi, metod oddziałujących na sferę emocjonalną człowieka, sprzyjających ujawnieniu pozytywnych uczuć wzmacniających poczucie akceptacji i bezpieczeństwa, wspomagających samodzielna aktywność podopiecznych.

Pani Małgorzata Kowalska, pedagog i animator zabaw dziecięcych, przedstawiła wykład nt. „Zwykłe i niezwykłe techniki plastyczne – Zmysłoplastyka”. Wprowadziła uczestników konferencji w świat niekonwencjonalnych metod plastycznych stosowanych w pracy z dziećmi. Poznając dzieła plastyczne różnych twórców, dziecko wzbogaca swoją wiedzę kulturową, uczy się wyrażania emocji i pozawerbalnych metod komunikacji. Obcowanie ze sztuką stanowi zachętę do podejmowania aktywności artystycznej i rozwijania własnych umiejętności. Edukacyjna funkcja twórczości artystycznej wiąże się z oddziaływaniem edukacyjnym sztuki. Łączy się ona z rozwojowym oddziaływaniem twórczości, gdyż wspiera rozwój poznawczy dziecka.

Uczestnicy spotkania, a byli wśród nich dyrektorzy i nauczyciele wielu szkół mińskich i powiatowych, przedstawiciele lokalnej prasy oraz rodzice, uświadomili sobie, że dla ucznia szkoła to jedna wielka sytuacja społeczna. Wykorzystanie aktywności plastycznej, tańca, muzyki i ruchu tworzą korzystne warunki do uczenia się poprzez: działanie, przeżywanie i odkrywanie.

W drugiej części spotkania uczestnicy sympozjum mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, które zostały przeprowadzone w sześciu grupach. Udział w tej formie szkolenia pozwolił zapoznać się z innowacyjnymi metodami pracy mającymi na celu stymulowanie rozwoju dziecka poprzez udział w działaniach plastycznych, muzycznych i ruchowych. To właśnie podczas takich działań rozwijane są zmysły, aktywizują się procesy poznawcze, emocjonalne, ujawniają się cechy osobowości.

Na warsztatach z logorytmiki, które poprowadziła pani Agata Skwierawska – Kwaśny, uczestnicy poszerzyli wiedzę w zakresie: poszerzania zasobu leksykalnego uczniów poprzez zabawę, nauczania poprzez manipulowanie słowami, sposobów wykorzystania zasad słowotwórstwa, poznali gry i zabawy, które doskonalą umiejętność rozróżniania zdań pojedynczych i złożonych oraz tworzenia pytań i przeczeń, zapoznali się z zabawami, dzięki którym dziecko uczy się współdziałania w grupie, doskonali spostrzegawczość i refleks oraz poszerza zasób słownictwa.

„Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dziecka”  - to tematyka warsztatów w wykonaniu pani Iwony Kowalczyk. Podczas szkolenia uczestnicy poznali: teoretyczne podstawy muzykoterapii, sposoby wykorzystania muzyki w pracy pedagogicznej z uwzględnieniem dysfunkcji u dzieci, oddziaływania terapeutyczne podczas grupowej muzykoterapii, technikę kierowanej wyobraźni.

Problematyka „Znaczenie ruchu w rozwoju dziecka – taniec” poruszana była podczas warsztatów, które zaproponowali pani Grażyna Suchodolska i pan Adam Kur. Prelegenci wykazali, że taniec, sprzyja twórczości i pamięci ruchowej, odpowiada na naturalne ludzkie potrzeby: ekspresji, rozładowania emocji, komunikacji z drugim człowiekiem. Swobodny ruch w przestrzeni jest dla dzieci źródłem przyjemności, a opanowywanie i sprawdzanie nowych umiejętności daje satysfakcję i podstawowe poczucie kompetencji.

Z metodami pracy i z wybranymi zabawami chustą i tunelem animacyjnym zapoznała uczestników spotkania pani Marta Michalska, podczas warsztatów „Zabawy chustą i tunelem”.  Słuchacze zdobyli praktyczne umiejętności wspomagania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zapoznali się  z zabawami, dzięki którym dziecko nauczy się współdziałania w grupie, udoskonali spostrzegawczość i refleks oraz  wyćwiczy poczucie rytmu.

Celem warsztatów przeprowadzonych przez  panią Małgorzatę Kowalską  „Zwykłe i niezwykłe techniki plastyczne w Integracji sensorycznej – Zmysłoplastyka” było wprowadzenie uczestników w świat niekonwencjonalnych metod plastycznych w pracy z dziećmi. Ponieważ myślenie twórcze wymaga znalezienia różnych rozwiązań problemu,  działalność plastyczna powinna być ona tak organizowana, aby umożliwić uczniom wyzwolenie własnych sił twórczych. Podczas pracy twórczej dziecko, pragnie tworzenia rzeczy pięknych. Dyspozycje twórcze (spostrzegawczość, myślenie twórcze oraz wyobraźnia) należy w procesie kształcenia obudzić i rozwijać. Wychowawca musi rozumieć potrzeby dziecka, które pragnie uzewnętrznić i przekazać otoczeniu swoje przeżycia.

„Arteterapia” to temat warsztatów prowadzonych przez panią Małgorzatę Tomkiewicz i panią Hannę Gorzałkę. Szkolenie przygotowane było dla osób pracujących na co dzień z dziećmi w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach pomocy społecznej, ośrodkach rehabilitacji, świetlicach socjoterapeutycznych, warsztatach terapii zajęciowej. Dało ono uczestnikom możliwość poznania różnorodnych technik twórczości plastycznej, rozwinięcie własnej osobowości poprzez proces twórczy oraz oferowało bogaty zestaw pomysłów prac plastycznych nakierowanych na pobudzenie podstawowych zdolności i umiejętności twórczych dzieci.

Założeniem wszystkich przeprowadzonych warsztatów było, by wiedza zdobyta podczas szkolenia stała się impulsem do poszukiwań ciekawych rozwiązań w pracy z dziećmi. Konferencja skupiła osoby poszukujące wiedzy, nowych doświadczeń i inspiracji do lepszej pracy. Podczas spotkania uczestnicy wzbogacili swój warsztat o nowe propozycje zabaw i gier, które sprzyjają zwiększeniu możliwości poprawnego i twórczego opanowania języka przez dzieci. Miała również na celu pokazanie, jak wykorzystując radość bycia razem i wspólną zabawę, pomóc najmłodszym w nauce i rozwoju. Szkolenie prowadzone było poprzez demonstracje ćwiczeń, mini wykład oraz zajęcia praktyczne.

Słuchacze konferencji mieli możliwość zapoznania się z literaturą naukową traktującą o tych problemach. Dzięki życzliwości  pani dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach Filia w Mińsku Mazowieckim, Anny Popławskiej, która udostępniła bogaty księgozbiór, organizatorzy konferencji przygotowali tematyczną ekspozycję. Do współpracy przyłączyło się również Wydawnictwo Nowa Szkoła i zaprezentowało materiały edukacyjne na różnym poziomie edukacji.

Koordynatorem V  konferencji naukowej w SP 6 była pani dyrektor Anna Zalewska, która na zakończenie sympozjum w towarzystwie pani Katarzyny Świątkowskiej, reprezentującą firmę Cognitus – Centrum Szkoleń wręczyła trzy bony szkoleniowe oraz jeden bon na studia pedagogiczne w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie, kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z elementami terapii pedagogicznej, osobom, które stały się szczęśliwymi posiadaczami wcześniej wylosowanych kuponów. Udział w konferencji i warsztatach pozwolił uczestnikom na zapoznanie się z innowacyjnymi metodami pracy mającymi na celu stymulowanie rozwoju dziecka poprzez udział w działaniach plastycznych, muzycznych i ruchowych. To właśnie podczas takich działań rozwijane są zmysły, aktywizują się procesy poznawcze, ujawniają się cechy osobowości.

                                                                                                                               Bożena Swatko

 

"Po troopach" - kryminał improwizowany na żywo!

Kilkoro ludzi. Znają się, mieszkają lub pracują ze sobą. Łączą ich więzi przyjaźni, zaufania, miłości.... Ale czy na pewno? Kiedy jedno z nich zginie w niezwykłych okolicznościach, nikt z pozostałych nie jest wolny od podejrzeń. Publiczność wraz z prowadzącym śledztwo funkcjonariuszem prawa weźmie na siebie obowiązki detektywa, starającego się znaleźć odpowiedź na pytanie: kto zabił?...

Teatr Improwizacji Afront zabierze Was w podróż w głąb najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki, tropami zbrodni popełnianych w afekcie i z premedytacją, w ślad za przestępcami, którzy po trupach zdążają do celu i nie cofną się przed niczym, aby go osiągnąć. Wspólnie z nami stworzycie ten improwizowany kryminał, zdecydujecie, kto zginie i jak popełnione zostało morderstwo, a potem pomożecie w rozwikłaniu tej mrocznej zagadki, dołączając do szacownego grona detektywów z kart powieści i z ekranu.

MDK, 6 kwietnia, godz.18:30
Bilet 10zł

mdkmm.pl

Sukces Oli Polkowskiej

W kolejnym Pucharze Polski Juniorek Młodszych w Judo Ola Polkowska odniosła sukces zajmując II miejsce w kategorii wagowej 44kg. Zawody były ważnym sprawdzianem przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży - Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych zaplanowaną na 5-6 maja 2017r.  W ubiegłym roku na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Ola zdobyła brązowy medal.

Zawody odbyły się w dniu 26 marca 2017r. w Suchym Lesie k/Poznania.

Zdzisław Wiącek
Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nauczycieli

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nauczycieli, czyli refleksja nad Księgą  Rodzaju...

            Wielki Post to czas przygotowania do największego święta w kościele katolickim, przygotowania do Zmartwychwstania Chrystusa, czas na refleksję i zadumę.  Warto wówczas zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad sobą i przemyśleć najważniejsze sprawy.

Nauczyciele z powiatu mińskiego mają możliwość takiego wyciszenia się i spędzenia chwili na refleksji podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia organizowanego już  po dziesiąty  przez Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim. W tym roku odbył się on 18 marca 2017 r. w sobotnie popołudnie. Do wygłoszenia konferencji zaproszony został ks. dr  Bartosz Adamczewski, biblista, wykładowca UKSW i Seminarium Diecezji Warszawsko – Praskiej. Gościliśmy w murach naszej szkoły również ks. Piotra Pierzchałę, dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Warszawsko –Praskiej oraz  księdza Artura Staniszewskiego, który przed dziesięcioma laty – jako ówczesny dyrektor Wydziału – z życzliwością i zaangażowaniem  odpowiedział na inicjatywę wielkopostnych i adwentowych spotkań nauczycieli. Po przywitaniu uczestników spotkania przez ks. wicedyrektora ks. Marka Widzyka prowadzący konferencję ks. Adamczewski zwrócił się do licznego grona pedagogów .

Rekolekcjonista zaproponował zebranym  refleksję nad kilkoma, znanymi na ogół, fragmentami Księgi Rodzaju , która, jak się wyraził, mówi prosto o trudnych sprawach. Konferencję rozpoczęła egzegeza pierwszych słów Starego Testamentu.  Na początku Bóg stworzył  niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem ( Rdz.1,1-2). Opowiadanie o  stworzeniu świata  zaczyna się się od opisu bezładu, pustkowia a kończy refrenem „I widział Bóg, że było dobre” . Hebrajskie słowo tow  oznacza zarówno dobre, jak i piękne . (Na marginesie warto dodać ,że  od tego słowa pochodzi również nazwisko znanego polskiego poety żydowskiego pochodzenia Juliana Tuwima). Bóg zaczyna od tego opisu, żeby nas przekonać ,że świat jest piękny, że nasze życie jest piękne. Rekolekcjonista zachęcał do zadania sobie pytania: Co jest pięknego w  moim życiu? Jeśli to odkryjemy, warto dzielić się dobrem i pięknem z innymi.

Drugi fragment z Ks. Rodzaju  analizowany przez ks. Adamczewskiego odnosił się do  grzechu pierwszych ludzi. Punktem wyjścia stało się pytanie zadane Ewie przez węża: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców z drzew tego ogrodu ? ( Rdz.3,1). Z tego pytania wyłania się – jakże częsty także dziś – obraz Boga, który wszystkiego zakazuje. Jest  to oczywiście obraz fałszywy. Istota pokusy  dotyczy więc relacji człowieka do opisanego przez węża Boga, od którego lepiej trzymać  się z daleko. Nierzadko takiej pokusie ulegamy .

Kolejna część konferencji  odnosiła  się do bohaterów  Ks. Rodzaju – Kaina i Abla oraz Noego. Szczególnie inspirująca była dla mnie  charakterystyka dwóch pierwszych postaci, tym bardziej, że konflikt miedzy nimi jest częstym motywem występującym w różnych tekstach kultury.

Punktem wyjścia do analizy było pochodzenie imion: Kain to znaczy kowal, czyli ktoś  silny fizycznie, można powiedzieć taki superman. Abel to z kolei imię męskie wywodzące się z hebrajskiego abhal — "mgła, dym, tchnienie", czyli  chucherko – portrety braci są więc maksymalnie skontrastowane.

Ks. Bartosz przypomniał pytanie , które Bóg zadał Kainowi : Gdzie jest Twój brat Abel?.( Rdz.4,9)

Na pewno pamiętamy pełną  pretensji odpowiedź Kaina ( już po zabójstwie Abla): Czyż jestem stróżem brata mego ?( Rdz,4,9)  Na to pytanie Kaina jest  tylko jedna odpowiedź : TAK JESTEŚ!, bo możesz i powinieneś go chronić. Opieka nad kimś słabszym uczy człowieczeństwa. Warto o tym pamiętać szczególnie dziś, kiedy świat współczesny  podkreśla rywalizację, konkurencję, walkę o granty, miejsce pracy… itp. Bóg poprzez historię Kaina  i Abla apeluje do nas  – miej wrażliwe serce !.

Po konferencji uczestnicy spotkania  udali się do szkolnej kaplicy, gdzie  uczestniczyli w nabożeństwie  Drogi Krzyżowej i mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi. O godz. 17.00 rozpoczęła się msza święta , której przewodniczył ks. Artur Staniszewski .

Ostatnim punktem Wielkopostnego Dnia Skupienia była agapa, słodki poczęstunek sprzyjający lepszemu poznaniu się oraz wymianie  wrażeń, myśli i rozważań. Wszyscy mogli skosztować pysznych jubileuszowych babeczek przygotowanych przez cukiernię Państwa Gmitrzuków z Mrozów.

            Sobotni Dzień Skupienia, na którym zebrała się liczna grupa nauczycieli pracujących w szkołach powiatu mińskiego (około 50 osób), udowodnił po raz kolejny , że jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, sprzyjająca budowaniu więzi pomiędzy pracownikami oświaty z różnych placówek i wspólnemu przeżywaniu oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa.

 

Renata Bakuła , wicedyrektor Szkół Salezjańskich

 w Mińsku Mazowieckim

Spotkanie autorskie z Panią Anną Niedzielą-Strobel

O wyjątkowym wydarzeniu, jakim było spotkanie z pisarką Panią Anna Niedzielą - Strobel,
które miało miejsce w naszej szkole piszą Karolina Łućko z kl. VI i Weronika Turek z kl. V.

Pani Anna Niedziela-Strobel - niezwykły gość w niezwykłym dniu

Tegoroczny Dzień Kobiet zaznaczył się wyjątkowo! Właśnie 8 marca 2017 roku mieliśmy zaszczyt gościć niezwykłą PANIĄ. W uroczyście przygotowanej sali tanecznej Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. D. Savio w MińskuMazowieckim /podium, tablice ukazujące osiągnięcia itp./odbyło się spotkanie z wyjątkową, ujmującą, młodą osobą, autorką utworów dla dzieci, Anną Niedzielą-Strobel. Na spotkanie przybyli uczniowie klas IV – VI.
Na początku nasz gość opowiedział o swoim życiu. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale nie zamyka się jedynie w tej problematyce. Lubi wszechstronność i dlatego pełni w życiu wiele ról. Pracuje zawodowo, jest dyrektorem do spraw marketingu, reklamy, a przy tym interesuje się historią, architekturą, trochę rysunkiem. Kocha Hiszpanię i piesze wędrówki, szczególnie po górskich szlakach. W 2010 roku, razem z 6-letnią wówczas córką, przeszła odcinek hiszpańskiej Drogi Świętego Jakuba – Camino de Santiago o długości 202,5 kilometra. Potem stwierdziła, że niespodziewanie jej wielką pasją stało się pisanie bajek i książek dla dzieci. Tę pasję wyzwoliła w niej właśnie córka Marysia podczas pielgrzymki po Hiszpanii. Pomysł rozwinął się również na warsztatach, na które chodziła wraz z ową dziewczynką. Potem okazało się, że potrzebna była osoba, która napisze bajkę, a dzieci na jej podstawie stworzą film. I tak w 2012 roku powstała bajka „O bocianie Dziwaku i żabie Marzycielce” do animacji przez dzieci, za którą pani Anna otrzymała I miejsce w konkursie Fundacji „ę”. Jej następnym literackim wyzwaniem był utwór napisany wierszem pt.„Historia srebrnej łyżeczki”, wyróżniony w konkursie Wolska Bajka. Kolejnym jej dziełem okazała się bardzo ciepła opowieść „O wodniku Radomsku, co chciał być pożyteczny”, która w 2013 roku zdobyła II miejsce w konkursie na bajkę o Radomsku.
Swoimi utworami pani Anna stara się uczyć, wychowywać, bawić, ale również przybliżać dzieciom historię Polski. I dlatego w 2014 roku powstała jej pierwsza historyczna książka dla dzieci „Poczet królów i książąt polskich”. Poprzez zabawne, krótkie opowiadania - dzieci poznają portrety polskich władców.
Również w 2014 roku ukazała się książka dla dzieci „O Ince, która zachowała się jak trzeba”. Opisuje ona tragiczną historię nastoletniej dziewczyny – żołnierza, którą naprawdę warto poznać.
Potem nadszedł czas na zadawanie pytań. Wśród wielu, które padły, jedno z nich - według mnie najważniejsze - brzmiało: „Skąd wziął się pomysł na napisanie książki o Ince?” Pani Anna powiedziała, że wcześniej nie znała historii Inki. W pewnych okolicznościach poznała ludzi z Fundacji Niepodległości. Stali się jej bardzo bliscy. To właśnie oni zainicjowali świętowanie Dnia Żołnierzy Wyklętych. Szerzą pamięć o tych patriotach w różny sposób. Wydali płytę „Panny Wyklęte”. Wtedy poznała postać I. Siedzikówny. To stało się impulsem do napisania książki o Ince, przeznaczonej dla młodych odbiorców. Było to wielkie wyzwanie, ponieważ należało najpierw odpowiedzieć na pytanie: Jak napisać o zdradzie i zbrodni, by nie zranić kształtującej się świadomości dziecka, a uwrażliwić na trudne sprawy naszej ojczyzny.
- Myślę, że zadanie się udało, ponieważ często słyszy się opinię ,iż dzieci „pochłaniają” tę książkę w jeden wieczór, a później rozmawiają o niej z rodzicami. Istotne są też względy księgarskie – nakład został wyczerpany.
A oto przecież właśnie chodziło, by czytano… – stwierdziła na zakończenie pani Anna.
Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami. Potem były już tylko zdjęcia, autografy i nasze własne odczucia.
Takie chwile są niezwykle pożyteczne. Uczą nas, wychowują i mówią, że:
- historia nie musi być nudna,
- w życiu warto podejmować różne wyzwania i starać się wykonywać je do końca,
- niemożliwe staje się możliwe, jeśli w to uwierzymy.
Spotkanie z panią Anną Niedzielą – Strobel, piękną i mądrą kobietą - na długo pozostanie w mojej pamięci. Wznowień książek tej autorki będę wypatrywała w księgarniach. Nowych – nie przegapię.

Karolina Łućko, kl. VI

 Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej

 im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim

Z Anną Niedzielą -Strobel o Ince i nie tylko

8 marca na drugiej godzinie lekcyjnej odbyło się bardzo interesujące spotkanie autorskie z panią Anną Niedzielą-Strobel, autorką między innymi książki pt. ,,O Ince, która zachowała się jak trzeba”.

Pani Anna opowiedziała nam o swojej historii z książkami i odpowiadała na zadawane przez nas pytania. Zawodowo jest dyrektorką do spraw marketingu, natomiast prywatnie matką dwóch córek, które zainspirowały ją do napisania opowieści. Zainteresowania humanistyczne autorka odkryła już w latach najmłodszych, kiedy to wykazywała fascynację przedmiotami szkolnymi, takimi jak historia i język ojczysty. Wówczas jej ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu była biblioteka, a zajęciem - czytanie różnorakich książek oraz pisanie pamiętników.

Pierwsze opowiadania napisała na konkursy powiatowe i wojewódzkie. W jednym z nich zdobyła drugie miejsce. Jej przyjaciele pracujący w organizacji historycznej zaproponowali napisanie książki o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci. Zadanie było trudne, ale pani Ania podjęła się tego wyzwania, książkę o Ince pisała ponad pół roku, ale praca, której była całkowicie oddana, została wynagrodzona. Poszerzyła wiedzę małych czytelników i spowodowała, że bohaterce książki oddawana jest cześć.

Autorka ma wiele zainteresowań, między innymi są to podróże. Uwielbia Barcelonę i często do niej wraca. Kocha spacerować i uprawia rozmaite sporty np. tenis, taniec towarzyski, spinaczkę po górach lub narciarstwo.

Pani Ani zostały zadane liczne pytania, czasem nawet odbiegające od tematu. Niektóre były dość zabawne np. ,,Czy lubi pani kawę INKĘ?” lub ,,Czy na ulicy proszą panią o autograf?”. Na początku większość osób poruszała tematy dotyczące samego procesu pisania książki, czy też kreatywności, później jednak pytania dotyczyły bardziej ogólnych spraw. Było to miłe. Świadczyło o powstającej więzi między autorką i czytelnikami.
Podziękowaliśmy pani Annie Niedzieli-Strobel za miłe i ubogacające spotkanie, które na pewno pomoże nam w przyszłości, jak nie w życiu zawodowym, to na pewno na lekcjach języka polskiego.

Weronika Turek, kl. V
Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim

Koncert Pasyjny "Manufaktury Dźwięku"

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na "Koncert Muzyki Pasyjnej" w wykonaniu oktetu wokalnego Manufaktura Dźwięku, którym dyryguje Emil Ławecki. 2 kwietnia 2017 w kościele  pw. św. Antoniego z Padwy po mszy św. o godz. 18:00.

Spotkanie z "Grzecznym Psem" w bibliotece

Seria książek o Grzecznym Psie to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników czworonogów, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie wartościową i ciepłą literaturę. To dzieło dwojga autorów, Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, którzy postanowili pokazać najmłodszym świat z psiej perspektywy. Dla Wintera nie ma rzeczy niemożliwych. Jego filozofią rządzi zasada: zabawa przede wszystkim.

Na spotkanie z Grzecznym Psem z twórcami jego przygód zapraszamy do Biblioteki 6 kwietnia o godz. 10.00.

Grupy zorganizowane prosimy o zapisy w Oddziale dla Dzieci tel. 25 740 50 87.

Wielkanocne ozdabianie pisanek

Pisanki, kraszanki, jajka wyklejane, malowane, kolorowe i piękne... Takie cuda powstaną na warsztatach przygotowanych dla młodych czytelników w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej .
Zapraszamy dzieci od lat sześciu. Zapisy na zajęcia od 1 kwietnia.

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Mińsku Mazowieckim

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Mińsku Mazowieckim. Dodatkowe informacje można uzyskać mailem: edkminsk@gmail.com.

XXVIII Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki - relacja video

Godziny pracy Urzędu Miasta 5 kwietnia

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE DNIA
5 KWIETNIA 2017 ROKU (środa) URZĄD MIASTA
MIŃSK MAZOWIECKI CZYNNY BĘDZIE
DO GODZINY 16:00, KASA URZĘDU
CZYNNA DO GODZINY 15:15.

Podpisano umowę na wykonanie alejek i ciągów rowerowych

W piątek, 24 marca, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki podpisał umowę, której przedmiotem jest rewitalizacja parku miejskiego w Mińsku Mazowieckim – alejki i ciągi rowerowe w ramach projektu pn. „Rozwój i rewaloryzacja terenów zieleni w centrum Mińska Mazowieckiego”. Projekt realizowany jest w ramach działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zakres robót obejmuje m.in. wykonanie: 9 alejek i 2 ciągów pieszo-rowerowych. Aleje parkowe objęte opracowaniem w większości posiadają nawierzchnie mineralne, część natomiast szczątkową nawierzchnię z płyt betonowych. Wszystkie alejki zostaną wykonane z kostki brukowej typu Nostalit w kolorze barw jesieni. Konstrukcję nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Ogrodowej stanowi obecnie beton asfaltowy w złym stanie technicznym, lecz nadającym się do wykorzystania na przyszłą podbudowę projektowanej konstrukcji nawierzchni. Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Ogrodowej wykonany zostanie z kostki brukowej betonowej typu Starobruk w kolorze barw jesieni. Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż zbiornika wodnego pomiędzy ulicami Warszawską i Parkową wykonany będzie z nawierzchni mineralnej tj. grysów drogowych zagęszczonych mechanicznie.

Projekt alejek ma na celu stworzenie w przestrzeni publicznej miejsca sprzyjającego codziennemu wypoczynkowi mieszkańców, podniesienie walorów estetycznych oraz poprawę warunków użytkowania. Realizacja przedsięwzięcia zmierzać będzie do odtworzenia historycznej kompozycji alejek w parku miejskim.

Wykonawcą jest Zarząd Dróg Miejskich Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec sierpnia 2017 roku.

"DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY"

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY 2017". Konkurs jest organizowany  przez AURAEKO -Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz AURAEKO BATERPAK- Organizację Odzysku Opakowań S.A.

W ramach realizacji zadań konkursowych prowadzona jest ZBIÓRKA BATERII do dnia 20 kwietnia 2017r.

Dnia 21 kwietnia 2017r.( tj. w piątek) w godzinach  10.00 - 16.00 odbędzie się ZBIÓRKA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO

Punkt zbiórki-   Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim, ul. Małopolska 11 ( od strony placu zabaw).

Firmy przekazujące zużyty sprzęt składają w dniu zbiórki wykaz dotyczący jakości i ilości sprzętu potwierdzony pieczątką ( dane firmy: nazwa, NIP, REGON, adres). Kierowca samochodu firmy MAYA VICTORY Sp. z o.o., przyjmujący zużyty sprzęt wystawi potwierdzenie przyjęcia zewnętrznego – PZ. Karta Przekazania Odpadu (KPO) zostanie przekazana pocztą , na podstawie danych firmy, podanych przez przekazującego sprzęt.

CZEKAMY NA CIEBIE!!!  DOŁĄCZ DO NAS!!! DZIAŁAJ EKO !!!

SP Nr 5

"RĄBIĄ SZABLĄ W KAŻDYM ŚCISKU, SIÓDMY - DZIELNY, STOI W MIŃSKU"

To tekst z żurawiejki na 7 pułk, który mówi o nim wiele. I to, że potrafią poradzić sobie w każdym bitewnym zgiełku, i to, że jest dzielny i wreszcie to, że w okresie międzywojennym stacjonował w Minsku Mazowieckim.

Kiedy 23 marca 1921 r. w Kraśniku, Józef Piłsudski odznaczał sztandar pułku, a więc wszystkich jego żołnierzy, orderem Virtuti Militari V klasy, użył słów, które na zawsze weszły do jego historii: “Za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwanie w dobrej i złej doli, mianuję 7 Pułk Ułanów Lubelskich Kawalerem Orderu Virtuti Militari”. Od tego momentu dzień ten stał się dniem święta pułkowego obchodzonym co roku, aż do ostatniego w 1939 r. Potem był wrzesień roku 1939, który stał się końcem kawalerii takiej jaką znamy. Polska jazda, w tym 7 Pułk, odchodziła w glorii chwały szerząc tam, gdzie się pojawiała, panikę w niemieckich oddziałach. Nie była formacją przestarzałą. Zgodnie z regulaminem walczyła głównie pieszo, wykorzystując nowoczesne środki walki takie jak: armata przeciwpancerna Bofors wz.36 (jedna z najlepszych armat przeciwpancernych w tym czasie na świecie), doskonały karabin przeciwpancerny UR, ciężkie karabiny maszynowe CKM wz 30 i ręczne karabiny maszynowe wz 28. Oczywiście, wtedy kiedy było to możliwe, atakowała klasycznie - szarżą. Ale takich szarż w wojnie obronnej Polski było raptem kilkanaście.


Dziś, choć Polacy kochali i kochają cały czas konie, kawalerii już nie ma. Ale są ludzie, którzy pamięć o tych wspaniałych żołnierzach kultywują. Jedną z takich grup jest właśnie mińskie Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich, które razem z Muzeum Ziemi Mińskiej i pod patronatem burmistrza Mińska Mazowieckiego Marcina Jakubowskiego, w dniach  25-26 marca zorganizowało święto 7 Pułku. W sobotę o godzinie 18, pod pomnikiem generała Zygmunta Piaseckiego, odbył się uroczysty capstszyk: wspomnienie o generale Piaseckim, apel poległych żołnierzy 7 pułku i salwa honorowa. Następnie w kolumnie żołnierze i przybyli goście udali się do Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7 Pułk Ułanów Lubelskich na ul. Sosnkowskiego, gdzie wzniesiono toast za kawalerię, a następnie zgromadzeni goście wysłuchali wspaniałego koncertu fortepianowego. Następnego dnia już od rana rozpoczęły się przygotowania do pikniku kawaleryjskiego, który odbył się na Starym Rynku tuż po uroczystej Mszy Świętej odprawionej m.in. w intencji poległych żołnierzy 7 Pułku Ułanów. Po mszy spieszony oddział kawalerii ze sztandarem Towarzystwa udał się wraz z orkiestrą i mieszkańcami Mińska Mazowieckiego na Stary Rynek. Tu czekał już konny poczet 7 Pułku Ułanów. Po odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej prezesi Towarzystwa, czyli Pan Andrzej Osiński i Zenon Duszczyk przywitali przybyłych gości. Mińszczanie zobaczyli prezentację konnego pocztu sztandarowego a potem głównego gościa tych uroczystości, czyli replikę samochodu ciężarowego Ursus A30 w barwach 7 Pułku. W rolę generała Głuchowskiego, pierwszego dowódcy pułku, wcielił się Sławomir Jodełka. Po złożeniu wiązanek można było wreszcie zobaczyć zgromadzone przedmioty, a więc prezentowany wcześniej samochód Ursus A30, tankietkę TKS, armatę „prawosławną”, armatę Bofors z przodkiem, wóz taborowy, CKM, RKM. W namiocie eksponowano zaś broń strzelecką Wojska Polskiego z okresu międzywojennego. Wśród zbiorów między innymi słynny karabinek Maroszka. W trakcie pikniku goście częstowali się wojskową grochówką. Piękna pogoda i mnogość atrakcji spowodowała, że odwiedziło nas kilkaset osób, którym dziękujemy i zapraszamy na następne wydarzenia, związane z działalnością Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.


Wszystkich zainteresowanych odsyłam na nasz profil facebook: https://pl-pl.facebook.com/UlaniLubelscy/


Zenon Duszczyk

 


7 Pułk Ułanów Lubelskich kształtował się w czasie walk o odzyskanie niepodległości w 1918 r, a w szcególności walk o wschodnie granice II Rzeczypospolitej. Jego trzon (ok. 90 %) stanowili legioniści z 1 Pułku Ułanów Beliny Prażmowskiego.

Pułk powstawał w Lublinie na przełomie października i listopada 1918 r. Formalny rozkaz o jego utworzenie otrzymał rotmistrz Janusz Głuchowski 5 listopada tego roku. Nazwę jednostki ustalono na 3 Pułk Ułanów. 23 listopada pułk zgrupowano w Kraśniku. Stąd też poszczególne szwadrony wyruszały na front walk z bolszewikami. Pułk walczył pod Rawą Ruską, Machnowem i Uhnowem. Wyróżnił się w wypadach na  Sokol i Krystynpol. Cześć pułku pozostająca w Kraśniku została przetransportowana do Warszawy w grudniu 1918 r. w celu wzmocnienia garnizonu stolicy oddziałami kawalerii na które mógł liczyć naczelnik państwa Józef Piłsudski w trudnych chwilach walk politycznych oraz przy rosnącym zagrożeniu ze strony grup społecznych „zainfekowanych komunistyczną chorobą”. Pobyt w Warszawie skutkował zmianą numeru jednostki, ponieważ w stolicy istniał już 3 Pułk Ułanów Dzieci Warszawy. Dlatego lubelski pułk otrzymał numer 7. W lutym warszawska część pułku została przewieziona transportem kolejowym pod Słonim, gdzie przyszło walczyć żołnierzom na początku marca, m.in. w bitwie nad rzeką Szczarą. Następnie pułk walczył o Lidę, skutecznie szarżując pod Tatarcami i Berdówką. I tak pułk walcząc w wielu rojonach frontu wschodniego wyróżniał sie walecznością i odwagą, tracą wielu znamienitych żołnierzy, m.in.: pod Olechowiczami zginął dowódca 3 szwadronu por. Kazimierz Nowakowski. Słynnym wydarzeniem, było poddanie się siódmiakom pułku kozackiego atamana Łazarewa w sile 600 szabel. W styczniu 1920 r. pułk dozorował linię kolejową Ryga - Dyneburg udzielając pomocy Łotyszom w walkach z bolszewikami. W czerwcu pułk przetransportowano na front południowy, gdzie w rejonie Równego i Zdołbunowa toczył zacięte walki z konną armią Siemiona Budionnego.


7 lipca dokonała sie zmiana na stanowisku dowódcy pułku. Dowódctwo od majora Głuchowskiego przejął rotmistrz Zygmunt Piasecki. W sierpniu 1920 r siódemka osłaniała odwrót 2 Armii za rzekę Bug. Dnia 12 sierpnia, w związku z przegrupowaniem do Bitwy Warszawskiej, pułk udal się na Rakołupy i Rejowiec gdzie dołączył do IV Brygady Jazdy. 16 sierpnia pod Cycowem rozegrała się jedna z największych i zwycięskich bitew w jakich uczestniczył 7 Pułk. 2o sierpnia razem z 16 Pułkiem Ułanów pod miejscowością Kleszczele zniszczono grupę artylerii ciężkiej zdobywając 37 dział, 1800 jeńców i 1400 koni. W walkach 1918 - 1920 poległo 12 oficerów i 106 szeregowych a rannych zostało 400 żołnierzy. Po powrocie z frontu pułk rozlokował sie w Kraśniku gdzie 22 marca otrzymał, ufundowany przez społeczeństwo ziemi lubelskiej, sztandar. 23 marca sztandar ten odznaczył orderem Virtuti Militari V klasy marszałek Józef Piłsudski, mówiąc „Za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwanie w dobrej i złej doli, mianuję 7 Pułk Ułanów kawalerem Orderu Virtuti Militari.


W kwietniu 1921 r. pułk opuszcza Kraśnik przenosząc się najpierw do Przasnysza, a w czerwcu dociera do Mińska Mazowieckiego gdzie zostaje na cały okres międzywojenny.


W kampanii wrześniowej  pułk walczył w ramach Mazowieckiej Brygady Kawalerii zarówno z Niemcami jak i po 17 września z Rosjanami, ponosząc duże straty. Pułk wyróżnił się w wielu bojach, m.in. pod Szczukami, gdzie działon przeciwpancerny dowodzony przez st. wach. Władysława Tybinkowskiego zniszczył 3 czołgi. Po 10 września, kiedy pułk zabezpiecza przeprawy przez Bug, przestaje walczyć jako jedna całość. 13 września 3 i 4 szwadrony pułku zaatakowały i zniszczyły na szosie między wsiami Żebrak - Ruda niemiecką kolumnę zmotoryzowaną (40 samochodów z zaopatrzeniem artleryjskim, 2 cysterny, 3 czołgi i samochód pancerny). Jeszcze 29 września po wielu dniach marszów i bojów pozostałe połączone oddziały 7 Pułku rozbijają w rejonie stacji Szastarka niemiecką kolumnę zmotoryzowaną i po krótkiej walce zajmują Janów Lubelski. Brak danych o stratach pułku w kampanii wrześniowej. Przyjmuje się, że poległo 9 oficerów i 70 szeregowych. Sowieci zamordowali 23 oficerów pułku. Liczba rannych nie jest znana. Za wrześniowe boje żołnierze pułku otrzymali dziesięć krzyży Virtuti Militari V klasy i jeden IV klasy dla ppłk Mariana Skrzyneckiego. Otrzymali też 32 Krzyże Walecznych.


Po przegranej kampanii wrześniowej pułk walczył w konspiracji pod kryptonimem „Jeleń”. Brał udział w akcji „Burza” i walczył w powstaniu warszawskim. Został też odtworzony w ramach Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie we Włoszech w miasteczku Galatina 18 stycznia 1945 r. Ze względu na zakończenie wojny nie brał już udziału w walkach. 18 września 1947 w obozie Great Bower Wood w Wielkiej Brytanii został rozwiązany.


Zenon Duszczyk

Informacja Burmistrza o przetargach

I n f o r m a c j a

Stosownie do art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2016 r., poz. 2147 z późn. zm. )  -  i n f o r m u j ę, że ogłosiłem:

 1. czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej działki gruntu Nr 871/6 o powierzchni 1034 m2 położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Parkowej, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00048193/2 własność Miasta Mińsk Mazowiecki,
 2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej działki gruntu Nr 1970 o powierzchni 425 m2  położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Józefa Piłsudskiego 2, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/ 00117031/4, własność Miasta Mińsk Mazowiecki.
 3. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej działki gruntu Nr 1143/3 o powierzchni 557 m2  położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/ 00015862/3, własność Miasta Mińsk Mazowiecki.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta przewidziane do sprzedaży nieruchomości leżą w terenach przeznaczonych odpowiednio pod:

 • intensywne mieszkalnictwo jednorodzinne z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wbudowanych w budynki mieszkalne maksymalnie na 10% terenu,
 • mieszkalnictwo wielorodzinne i intensywne mieszkalnictwo jednorodzinne jako przeznaczenie podstawowe, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych,
 • mieszkalnictwo wielorodzinne z dopuszczeniem usług nieuciążliwych maksymalnie na 20% terenu.

Ogłoszenia o tych przetargach podano do wiadomości publicznej poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta i w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na terenie miasta w sposób zwyczajowo przyjęty.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

/-/ Marcin Jakubowski

Kalendarium

«październik 2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234dzień: 5dzień: 6
7dzień: 8dzień: 910111213
1415161718dzień: 19dzień: 20
2122232425dzień: 26dzień: 27
28293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 41001