Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 4 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Malwiny, Teodora

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w SP nr 6

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to niecodzienne wydarzenie w życiu każdej szkoły, które na długo zapada w pamięci uczniów. W tym roku spotkanie inauguracyjne miało miejsce 4 września. Najmłodszym wychowankom w pierwszym dniu pobytu w szkole  towarzyszyli rodzice. Po uroczystej Mszy św., która odbyła się w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim, społeczność szkolna i zaproszeni goście zgromadzili się w murach SP 6.

Pani dyrektor SP 6, Anna Zalewska, zwróciła się do zebranych z miłymi słowami powitania – wszystkim wychowankom życzyła sukcesów, a rodzicom owocnej współpracy z placówką. Szczególnie serdeczne przesłanie skierowała do uczniów klas pierwszych, wyrażając nadzieję, że czas pobytu w szkole będzie dla nich pełen pozytywnych doświadczeń związanych ze zdobywaniem wiedzy. Inaugurację roku szkolnego w SP 6 uświetnił swoją obecnością burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki, pan Marcin Jakubowski, któremu towarzyszyła inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, pani Bożena Macheta.
Pani Anna Zalewska dodała, że rok ten niesie ze sobą wiele wyzwań, bo jest to pierwszy rok wdrażania reformy edukacji. Zapewniła, że zmiany w systemie edukacji będą ewolucyjne. Zacytowała również życzenia ministra edukacji narodowej skierowane do nauczycieli, uczniów i pracowników szkół z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego: Życzę, aby wyzwania, jakie pojawią się w najbliższych miesiącach były dla każdego źródłem satysfakcji i dodawały motywacji do dalszych działań. Pani dyrektor przywołała także tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Ofiary wojny zostały uczczone minutą ciszy. Dyrekcja przedstawiła także wychowawców poszczególnych klas.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego miało miejsce również drugie bardzo ważne wydarzenie – pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dla adeptów było to tym większe przeżycie, że w ceremonii pasowania uczestniczył burmistrz miasta. Włodarz podchodził do każdego ucznia, wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na pierwszoklasistę!” Wypada dodać, że ten nieomal rycerski ceremoniał odbywał się z pomocą dużego kolorowego ołówka przyozdobionego biało-czerwoną kokardą. Po uroczystym pasowaniu pierwszoklasiści w  skupieniu i podniosłej atmosferze złożyli ślubowanie - przyrzekli, że będą dobrymi uczniami, zobowiązali się uczciwie i rzetelnie pracować, dbać o dobre imię szkoły i kochać ojczyznę.

Pan burmistrz życzył, by uczniom SP 6 nigdy nie zabrakło pasji w nauce i zaangażowania do dawania radości innym. Korzystając z okazji, pan Marcin Jakubowski, wspomniał również o mającym się wkrótce pojawić na dziedzińcu szkolnym niezwykłym Podwórku Talentów Nivea. Serdecznie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w ogólnopolskiej rywalizacji. To właśnie dzięki udziałowi w tym programie nasza szkoła pozyska nowoczesny plac zabaw. Projekt ten z pewnością wpłynie na odkrywanie i rozwój wszechstronnych talentów uczniów naszej szkoły. Podwórko pomyślane jest w taki sposób, aby uczniowie, korzystając ze specjalnie zaprojektowanych  sprzętów, rozwijali zdolności poprzez zabawę.

Uroczystą inaugurację roku szkolnego uczniowie klas pierwszych upiększyli ciekawym układem tanecznym, który wykonali z ogromnym zaangażowaniem. Po części oficjalnej podopieczni spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Dyrekcja SP 6 włożyła wiele wysiłku w to, aby uczniowie po wakacyjnej przerwie spotkali się w pięknie przygotowanym do pracy obiekcie. Wychowanków powitały pachnące świeżością sale lekcyjne i lśniące korytarze. W klasopracowniach nie mogło zabraknąć wystaw zachęcających do pracy w nowym roku szkolnym. Elegancko wymalowana sala gimnastyczna z nowym oświetleniem i odmienioną sceną zrobiła na zgromadzonych duże wrażenie. Miło było rozpocząć nowy rok szkolny w tak odświętnie przygotowanej do nauki szkole.

             Bożena Swatko

Piknik 4. Urodziny Mińskiej Rodziny

Od dziesięciu lat tradycją jest wpisana w kalendarz wydarzeń w naszym mieście impreza Piknik Sportowo-Rekreacyjny, który w tym roku odbył się w dniu 3 września 2017 na Stadionie MOSiR przy ul. Sportowej 1. Impreza objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego była również świętem Mińskiej Rodziny!

W związku z tym Organizatorzy, tj. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Mińska Rada Dużej Rodziny na czele z Panem Przewodniczącym Andrzejem Gusiewem zaprosili wszystkich mieszkańców miasta do aktywnego udziału w tym wydarzeniu.

O godz. 13.00, w korzystnym okienku pogodowym rozpoczął się event plenerowy, a z każdą kolejną godziną przybywało osób chętnych do wspólnego świętowania! Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a przekorna nazwa "Party nie na żarty, czyli 4 urodziny mińskiej rodziny" miała przekonać uczestników, że jeśli chodzi o zapewnienie przez nas atrakcji, nagród i różnorodności konkursów to nigdy nie żartujemy!!! Zawsze stajemy na wysokości zadnia.

W bogatym programie znalazły się pokazy footballu amerykańskiego, softballu oraz uzdolnionych i bardzo medialnych cheerleaderek z grupy tanecznej HASAO. Wszystko to połączone z warsztatami, dało ogląd na kulturę amerykańską, której motyw przewodził tego dnia! Ponad 30 nieodpłatnych atrakcji również nawiązujących do kontynentu zza oceanu, a cieszących się ogromną popularnością tj., tor z autkami, basen z łódeczkami, skokochron, basen z piłeczkami, liczne zjeżdżalnie, cymbergaje, dart, paintball, rodeo, surfing, siłomierz młot, ring bokserski, ścianka wspinaczkowa, karuzela, a dla najmłodszych również malowanie twarzy, plecenie warkoczyków oraz animacje z balonami! Niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się okazały Monster Truck, który wzbudzał  ogromne emocje nie tylko wśród fanów motoryzacji! Wszystko okraszone było występem zespołu Nonames Cover Band, który umilał czas  muzyką na żywo!

Mało? A pamiętacie liczne konkursy z nagrodami gwarantowanymi, zabawy z przymrużeniem oka realizowane na małej scenie za które można było otrzymać wspaniały upominek? Pamiętacie pokaz kulinarny połączony z

degustacją potraw amerykańskich przygotowany przez uczestnika programu MASTERCHEF Charlie Daigneault, a także obecność brązowego medalisty Mistrzostw Świata w rzucie młotem Pana Wojciecha Nowickiego oraz Reprezentantki Polski w Siatkówce Pani Joanny Kaczor? Wszystko to jest dowodem, że MOSiR Mińsk Mazowiecki może sprostać nawet najbardziej wymagającym mieszkańcom! Podczas niedzielnej zabawy można było obcować również z ikoną kultury amerykańskiej, czyli wszystkim znanym Chuckiem Norrisem, z którym każdy zainteresowany mógł sobie zrobić zdjęcie na czerwonym dywanie z tłem iście amerykańskim: Holllywood bądź Nowy York!

W niedzielny event wpisany był również Turniej Siatkówki Plażowej w kat.

mixt, który mimo niesprzyjającej aury zaangażował 5 drużyn reprezentujących miasto i okoliczne miejscowości. Wygrała drużyna w składzie Iwona Piotrowska oraz Michał Krzyżanowski, którzy grając na naprawdę wysokim poziomie - otrzymali wraz z pozostałą czwórką z podium cenne nagrody rzeczowe z rąk mysich przyjaciół - Minnie i Mickiego!

 

Kultywowanie tradycji wspólnego pożegnania lata stało się wyczekiwanym

wydarzeniem. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się, by nasza impreza rozpoczynająca rok szkolny stała na najwyższym poziomie. Serdeczne podziękowania kierujemy do Przyjaciół:

 • Samorząd Województwa Mazowieckiego
 • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
 • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
 • Firma Partner
 • Kasa Stefczyka
 • Firma Awenta
 • Firma Carreofur
 • Studium Języków Obcych
 • Firma KONSTANS
 • Fit & Joy
 • Klub Walki GRAPPLER,
 • Walhalla Fight Club,
 • Słodka Marchewka

To dzięki Wam możemy tworzyć naprawdę imponujące rzeczy! To dzięki Wam tego dnia zaświeciło słońce, nie tylko na niebie …

Dziękujemy również Partnerom programu Rodzinny Mińsk, którzy nie tylko na naszym evencie, ale każdego dnia pomagają rodzinom oferując wymierne korzyści poprzez program Rodzinny Mińsk. Aktualna lista Partnerów znajduje się na stronach Miasta Mińsk Mazowiecki.

Dziękujemy!

fot. Jarosław Niemczak

7 września kasa Urzędu pracuje do 14.15

Uprzejmie informujemy, że w dniu 7 września 2017 r.   KASA  w  Urzędzie  Miasta  Mińsk  Mazowiecki  będzie czynna do godziny 1415.

Za utrudnienia przepraszamy.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W MSA - VIDEO

Pierwszy dzień Festiwalu Himilsbacha za nami

Pierwszy dzień Festiwalu Himilsbacha już za nami. Na festiwalowej scenie wystąpili Drugs&Drive oraz laureatka tegorocznego Monidła Julia Pietrucha.
fot. z arch. MDK

SPORTOWE WAKACJE Z BRAZYLIJSKIM JIU JITSU – RELACJA

W okresie wakacyjnym Miński Klub Sportowy MMA TEAM przygotował ofertę dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta pod nazwą  „Sportowe wakacje z brazylijskim jiu-jitsu”.

Nasz projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, na zajęcia zapisało się ponad 50 dzieci w ciągu zaledwie jednego tygodnia! Zajęcia były prowadzone w trzech grupach wiekowych: BJJ Kids (4–7 lat), BJJ Junior (8-11 lat), BJJ Young (12-16 lat). Treningi były prowadzone przez czarny pas BJJ Adama Parafiańczuka oraz trenera Marcina Frankiewicza posiadającego purpurowy pas BJJ. Zajęcia odbywały się w Klubie Walki Grappler dwa razy w tygodniu począwszy od połowy lipca do końca sierpnia. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieciaki z najmłodszej sekcji bjj kids, które stawiały swoje pierwsze kroki w zajęciach ogólnorozwojowych z elementami brazylijskiego jiu jitsu.

W grupie Bjj Junior dzieci uczyły się podstawowych technik brazylijskiego jiu jitsu połączonych z elementami samoobrony. Młodzież w grupie Bjj Young miała możliwość zasmakowania brazylijskiego jiu jitsu w jego wszystkich płaszczyznach.

Głównym celem prowadzonych przez nas warsztatów było zachęcenie dzieci do wszelakiej aktywności fizycznej. Organizacja wolnego czasu razem z rówieśnikami  przyczyniła się do pozytywnego ograniczenia nadużywania komputerów i telefonów. Zajęcia uczyły także prowadzenia higienicznego trybu życia i kształtowania właściwych postaw.

Siedem tygodni, które mieliśmy okazję wspólnie przeżyć,  upłynęło nam bardzo szybko i w niesamowicie przyjemnej atmosferze!

W środę, 30 sierpnia, zakończyliśmy wakacyjną przygodę z bjj, wręczając uczestnikom pamiątkowe certyfikaty i koszulki.

Dziękujemy wszystkim Dzieciom za ogromne zaangażowanie, każde z nich zrobiło duży progres  i nabyło nowych umiejętności. Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech i dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Wyrażamy głęboką nadzieję, że w tych młodych ludziach zaszczepiliśmy choćby najmniejszą iskierkę miłości do sportu.

Składamy serdeczne podziękowania dla Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Pana Marcina Jakubowskiego oraz Rady Miasta Mińsk Mazowiecki za przychylność i dofinansowanie naszego projektu z budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

KW GRAPPLER

Podpisana umowa o dofinansowanie

W dniu 18 sierpnia 2017 roku została zawarta Umowa o dofinansowanie Projektu „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi w Mińsku Mazowieckim” w ramach działania 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne i monitoring środowiska oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zgodnie z zapisami zawartymi w umowie planowany całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 7 980 647,55 zł, a wysokość dofinansowania 6 783 550,41 zł.

Trwa postępowanie przetargowe na wykonanie zadania „Budowa ulicy Jaśminowej w Mińsku Mazowieckim”, w ramach którego będzie budowana kanalizacja deszczowa w ulicy, co stanowi koszt kwalifikowany w projekcie. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą to połowa września br. W latach 2018-2019 planowana jest realizacja zadania „Budowa ulicy Osiedlowej w Mińsku Mazowieckim”, gdzie również budowa kanalizacji deszczowej w ulicy stanowi koszt kwalifikowany w projekcie. Miasto zleciło wykonanie dwóch tablic informacyjnych, które zostały zamontowane na ogrodzeniach  przy ul. Jaśminowej i ul. Osiedlowej. Zakończenie projektu planowane jest w połowie 2019 roku.

Wydział Rozwoju Miasta

Zapraszamy na spotkanie z literaturą w MBP

Zapraszamy wszystkich na żywe i dynamiczne, spotkanie z literaturą. W świetle reflektorów ujrzymy Mickiewicza, Shakespeare'a i Witkacego. Trójka młodych ludzi zafascynowanych literaturą przedstawi nam wielkich autorów od najciekawszej strony.
Jako Adam Mickiewicz - Michał Gójski,  William Shakespeare - Aleksandra Stefaniak, Stanisław Ignacy Witkiewicz - Delfina Kotlińska.

15 września 2017, godz.17:30

Zapraszamy w imieniu pomysłodawcy - Mikołaja Kamińskiego.

Miński Rajd Motocyklowy

Ćwiczenia obronne „ORZEŁ 2017”

W  dniach  7-8 września  2017 r.  odbędą  się  wieloszczeblowe  ćwiczenia  obronne  „ORZEŁ – 2017”, w  których  udział  wezmą  organy  samorządu  terytorialnego, służby  ratownicze, Siły  Zbrojne  i  inne, wybrane  jednostki  organizacyjne  realizujące  zadania  obronne  i  obrony  cywilnej.

W  ramach  ćwiczeń    w  dniu  7  września 2017 r.  ok  godz. 1300   na  terenie  miasta  Mińsk  Mazowiecki  zostaną  włączone  syreny  alarmowe   (sygnał  ciągły  trwający  1 minutę).

Zespół Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych

Ogłoszenie Starosty Mińskiego

Zamknięcie ul. Dąbrówki na odcinku od ul. Cichej do ul. Śniadeckich

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 7 września do 25 września 2017 r. zostanie zamknięty ruch na ul. Dąbrówki na odcinku od ul. Cichej do ul. Śniadeckich.
W tym czasie będzie wykonywane koryto i warstwy podbudowy ulicy Dąbrówki.
Przejazd możliwy jest ulicami: Cichą i Śniadeckich, na których tymczasowo wprowadzono ruch dwukierunkowy.
Przepraszamy bardzo za utrudnienia. Przewidujemy, że termin robót może zostać skrócony, jeśli sprzyjać będą warunki pogodowe.

Narodowe Czytanie „Wesela” z Mają Komorowską

W sobotę, 2 września Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mińszczan do Narodowego Czytania „Wesela”, które odbyło się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Gościem specjalnym była wybitna aktorka Maja Komorowska, odtwórczyni Racheli w słynnej adaptacji filmowej dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Tym razem Narodowe czytanie odbyło się wewnątrz biblioteki, a nie tak jak w latach poprzednich w plenerze. Słuchaczy witała para młodych wolontariuszy Fundacji EBU w strojach krakowskich, a scena nawiązywała do ludowo-mieszczańskiego ślubu  Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Był nawet słomiany chochoł, tak istotny w dramacie Wyspiańskiego. Punktualnie o godz. 15 czytanie fragmentów „Wesela” rozpoczęła Elżbieta Sieradzińska, dyrektor MBP, a po niej na scenie zasiedli kolejno: członkowie Stowarzyszenia „Radość trzeciego wieku” i Miejskiej Rady Seniorów, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II (dawnego Gimnazjum Miejskie nr 2), radni miejscy Robert Gałązka i Kazimierz Markowski, Arkadiusz Łukasiak z synem oraz Katarzyna Piłka i Joanna Kępczyk z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Dziękujemy im serdecznie za wspólną lekturę!

Specjalnym wydarzeniem było spotkanie z Mają Komorowską, które rozpoczęła projekcja fragmentu filmu Andrzeja Wajdy „Wesele”. Pani profesor opowiedziała nam co ją inspirowało, kiedy tworzyła postać poetyckiej Rachel i jak wyglądała praca na planie. Dla zgromadzonej publiczności zinterpretowała też swoje ulubione wiersze, m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, księdza Janusza Pasierba czy księdza Jana Twardowskiego. I przejmującą poezję Grzegorza Przemyka, młodego poety, który zmarł w wyniku pobicia przez milicję na komisariacie w 1983 roku. Maja Komorowska, po raz pierwszy przed publicznością, przeczytała fragmenty swojej najnowszej książki, która ukaże się za kilka miesięcy.

MBP

Nabór do akcji Masz Głos

Chcesz zmieniać swoją okolicę? Chcesz działać?
Dołącz do akcji Masz Głos i weź udział w bezpłatnych szkoleniach!

Szanowni Państwo,

po raz kolejny rozpoczynamy nabór do akcji Masz Głos, która jest jedyną ogólnopolską akcją angażującą mieszkańców i mieszkanki oraz władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy.

Od 2002 roku akcja objęła 680 (27 %) gmin w całej Polsce. Wzięło w niej udział 2260 uczestników.

Zachęcamy Państwa do przekazania informacji o naborze organizacjom pozarządowym, instytucjom samorządowym, grupom nieformalnym oraz mieszkańcom i mieszkankom Państwa gmin i miast, a także do podjęcia wspólnie z nimi działań w akcji.

Prosimy również o przesłanie zaproszenia na szkolenia, które odbędą się w całej Polsce. Szkolenia są bezpłatne i otwarte – aby wziąć w nich udział, nie trzeba dołączać do akcji.

W ubiegłym roku uczestnicy Akcji organizowali w swojej okolicy miejsca spotkań, nadawali ulicom nazwy, odnawiali istotne dla nich miejsca, odkrywali ważne postaci ze swoich okolic. Współpracowali też z władzami przy wprowadzaniu i realizacji budżetów obywatelskich, przyjmowaniu uchwał o inicjatywie lokalnej czy organizacji konsultacji społecznych.

Warto, aby w tym roku w akcji udział wzięli również mieszkańcy i mieszkanki Państwa gminy wspólnie z władzami lokalnymi! 

Co daje udział w akcji Masz Głos?

 • Bieżące wsparcie doświadczonego zespołu, który pomaga m.in. w planowaniu i realizacji działań.
 • Dostęp do wiedzy, porady eksperckich, darmowych publikacji, szkoleń np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej.
 • Możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami akcji z całej Polski.
 • Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami, władzami oraz w kontaktach z mediami.
 • Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne.
 • Możliwość otrzymania minigrantu.
 • Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd i udział w uroczystej gali wręczenia w Warszawie

Co władzom daje udział mieszkańców w akcji Masz Głos?

 • Budowanie pozytywnych relacji władz z mieszkańcami
 • Rozwój gminy płynący z merytorycznego i organizacyjnego wsparcia organizacji, grup i instytucji biorących udział w akcji
 • Kontakty z gminami z całej Polski
 • Szansę na zdobycie, wspólnie z mieszkańcami, nagrody Super Samorząd wspólnie i udział w uroczystej gali wręczenia w Warszawie

Aby zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl w zakładce Dołącz do akcji.

Do udziału w akcji Masz Głos zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki – grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne, we współpracy z władzami samorządowymi. Udział w akcji jest bezpłatny.

We wrześniu zapraszamy na szkolenia wojewódzkie, które będą wprowadzeniem do akcji, a ich uczestnicy będą mogli zdobyć merytoryczną wiedzę o tym jak prowadzić lokalne działania. Szkolenia odbędą się w każdym województwie i  mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje o akcji oraz terminy szkoleń znajdują się na www.maszglos.pl

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego. Partnerzy edycji 2017/2018: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES.

Nowi nauczyciele i dyrektorzy mianowani

15 nauczycieli odebrało akty nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Uroczystość odbyła się 31 sierpnia 2017r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego

Warunkiem nadania stopnia nauczyciela mianowanego nauczycielowi kontraktowemu jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego oraz zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną.

Akty nadania nauczyciele otrzymali z rąk Pana Marcina Jakubowskiego Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki. Przy nadawaniu stopnia nauczyciela mianowanego nauczyciele składali ślubowanie, potwierdzając je podpisem, według następującej roty: Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg”.

W tym roku awans zawodowy na nauczyciela mianowanego otrzymało ogółem 15 nauczycieli z mińskich placówek:

Jagoda Jabłonowska - nauczyciel gry na perkusji z MSA Ist.

Justyna Kulma – nauczyciel języka polskiego, biblioteki z ZSM nr 1

Magdalena Grudzińska – nauczyciel biblioteki z ZSM nr 2

Greta Baltaziuk – Gałązka – nauczyciel  języka polskiego ze SP nr 6

Monika Kosut – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z ZSM nr 1

Dorota Agata Cymbalińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z ZSM nr 2

Anna Pessel – nauczyciel wychowania przedszkolnego ze SP nr 6

Monika Ostrowska – nauczyciel wychowania przedszkolnego z PM nr 4

Ewa Murawska - nauczyciel wychowania przedszkolnego z PM nr 4

Waldemar Osica – nauczyciel wychowania fizycznego z ZSM nr 1

Mariusz Jaguścik – nauczyciel informatyki z GM nr 2

Dagmara Anna Kacprzyk – nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne z ZSM nr 2

Renata Olszak – nauczyciel wychowawca świetlicy z ZSP nr 1

Karolina Elwira Łada – nauczyciel języka angielskiego z GM nr 2

Ewelina Gromska - nauczyciel języka angielskiego z GM nr 2

 

Jednoczesnie odbyła się uroczystość powierzenia nauczycielom stanowisk dyrektorów przedszkoli i szkół.

Ośmiu kandydatów wyłonionych w drodze konkursu otrzymało z rąk Pana Marcina Jakubowskiego Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki zarządzenia w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora oraz pełnomocnictwo do prowadzenia działalności placówki:

Ewa Antosiewicz – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 3

Katarzyna Karwowska – Dyrektor Przedszkola Miejskiego z Oddziałem Specjalnym i Oddziałem Integracyjnym nr 4 im. Urszuli Smoczyńskiej

Agnieszka Mazurek – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 6

Tomasz Ciechański – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika

Grzegorz Wyszogrodzki – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II

Ewa Szczerba – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Józefa Wybickiego

Anna Zalewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Henryka Sienkiewicza

Paulina Rzewuska – Korycińska – Dyrektor Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały.

 

Festiwal Himilsbacha - dzień 2

Wystawa amerykańskiego symbolu POP/kultury Andy'ego Warhol'a od 06.09 do obejrzenia w MDK Mińsk Mazowiecki. Nie bez powodu podczas 9. Festiwalu Himilsbacha, którego bohater uważany jest za ikonę polskiej POP/kultury.

Dwa remonty dróg przełożone na wiosnę

Z uwagi na trwającą przebudowę ul. Dąbrówki i pojawiające się zatory drogowe na ul. 1 PLM "Warszawa", będącej objazdem dla prowadzonych robót, oraz w związku z planowaną przez P.E.C. Sp. z o.o. budową sieci ciepłowniczej do Szpitala Powiatowego przekłada się remont ul. 1 PLM "Warszawa" (frezowanie i ułożenie nowej nawierzchni) z października br. na wiosnę 2018r.

Przekłada się również na wiosnę 2018r. remont  nawierzchni na ul. Parkowej. W październiku i listopadzie br. będzie tam budowana przez P.E.C. Sp. z o.o. sieć ciepłownicza.

Budżet Obywatelski 2018

Zespół weryfikacyjny zakończył swoje prace!
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Mińska Mazowieckiego za aktywny udział w zgłaszaniu propozycji.
Ostateczną listę zadań wybranych do głosowania poznamy do 5 października 2017.
Głosowanie na pozytywnie zaopiniowane zadania odbędzie się w dniach 9-13.10.2017.
 

Szczegółowe informacje dostepne będą na stronie:

minskmaz.budzet-obywatelski.org

Ćwiczenia obronne "Orzeł 2017" - 7.09.2017

W  dniach  7-8 września  2017 r.  na  terenie  miasta  Mińsk  Mazowiecki  zostały  przeprowadzone  wieloszczeblowe  ćwiczenia  obronne  p.k. ORZEŁ  2017.  Dokumentacja  ćwiczeń  zawierała  podgrywkę, w  której  ujęto  między  innymi  podwyższanie  gotowości  obronnej, awarię  elektrowni  atomowej  i  przemieszczanie  obłoku  radioaktywnego, naruszenie  przestrzeni  powietrznej  przez  samolot  obcego  państwa, działania terrorystyczne  i  sabotażowo-dywersyjne.

W  pierwszym  dniu  ćwiczeń  realizowano głównie  zadania  aplikacyjno-sztabowe  związane  z  podwyższaniem  gotowości  obronnej.    Uruchomiono  system  stałych dyżurów  i  Stanowisko  Kierowania  w  Urzędzie  Miasta  w  Mińsku  Mazowieckim, rozwinięto  Akcję  Kurierską,   przeprowadzono  grę  decyzyjną  drużyny  wykrywania  i  alarmowania  oraz  sprawdzono  syreny  alarmowe.

W  ćwiczeniach  obronnych  na  terenie  Miasta  można  było  oglądać  epizody  praktyczne:

 1. Ewakuację  w  Urzędzie  Miasta  i  Starostwie  Powiatowym  w  Mińsku  Mazowieckim  na  skutek  działań  terrorystycznych.
 2. Przegląd schronu.
 3. Ewakuację  najcenniejszych  zbiorów  Oddziału  Muzeum  Ziemi  Mińskiej – Muzeum  7  Pułku  Ułanów  Lubelskich  w  Mińsku  Mazowieckim.
 4. Zainscenizowany  atak  terrorystyczny  na  Stację  Uzdatniania  Wody  PWiK  Sp. z o.o., wzięcie  zakładników, groźbę  wybuchu  bombowego  i  skażenia  wody  oraz   działania  służb  ratunkowych  i porządkowych.

W  ćwiczeniach  obronnych  na  terenie  miasta  Mińsk  Mazowiecki  brała  udział  administracja  samorządowa, KP  Policji, KP  PSP, OSP  „Kędzierak”, Wojskowa  Komenda  Uzupełnień, Oddział  Specjalny  Żandarmerii  Wojskowej,  23  Baza  Lotnictwa  Taktycznego  w  Barczącej, SP ZOZ,  MZM, PWiK  Sp. z o.o., PEC  Sp. z o.o., ZGK, ZDM  Sp. z o.o., MOPS, Zespół  Szkół  Nr 1  im. K. Wielkiego, PSSE, ZHP  Hufiec  „Mazowsze”.

Za  utrudnienia  w  załatwianiu  spraw  urzędowych  i  w  komunikacji  bardzo  przepraszamy.

Zespół Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych

Targ Janowy na Starym Rynku

Zlot Pojazdów Zabytkowych "Warkot" - relacja

Jak co roku w drugą niedzielę września, organizowany jest Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych "WARKOT". W tym roku biuro zlotu zarejestrowało 201 leciwych aut oraz 111 równie leciwych motocykli. Świetna oprawa muzyczna zapewniona przez MM BigBand, pogoda która nie zawiodła organizatorów od wielu lat, przejazd w kilometrowej kolumnie, kilka prób zabawowo-zręcznościowych, nagrody w niekonwencjonalnych kategoriach – to przepis na imprezę, który od wielu lat stosuje Klub Dawnych Motocykli MAGNET. W tym roku liczba i różnorodność pojazdów robiła ogromne wrażenie. Do tego liczne rzesze mieszkańców miasta oglądające perełki motoryzacji to coś co wynagradza organizatorom czas i energię poświęconą na organizację WARKOT-u. W Mińsku Mazowieckim nagrody laureatom wręczył Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski a były to:

I miejsce w Konkursie Elegancji – Jarosław Komuda autem Chevrolet Impala z 1960 r.

II miejsce w Konkursie Elegancji – Ryszard Wieczorek – Renault 4 z 1970 r.

III miejsce w Konkursie Elegancji – załoga OSP Budy Wielgoleskie – Star 20 z 1955 r.

Przyznano też puchary za najstarsze auto – Andrzej Talarek Dodge z 1927 r., najstarszy motocykl – Stanisław Sitek – MONET z 1924 r., najładniejszy polski motocykl – Sokół 600 z 1936 r. Dionizego Kaźmierczaka. Ponieważ nazwa zobowiązuje, wręczone zostały nagrody za Najlepiej Warkoczący Motocykl – Junak M07 z wózkiem bocznym Sum z 1958 r. Marka Koziorowicza i Najlepiej Warkoczące Auto – Lincoln Continental z 1975 r. Andrzeja Węgiełka. Konkurs Wolnej Jazdy motocyklem wygrał Daniel Witek, motocyklem WFM a Puchar Stowarzyszenia Automobilistów Mińskich za Naciekawszy pojazd otrzymał Mirosław Lewandowski autem NSU Prinz 1000 z 1966 r.

Podczas WARKOT-u odbyła się również Akcja MOTOSERCE, podczas której oddano 15,3 litra krwi oraz rejestracja dawców szpiku – zarejestrowano 48 potencjalnych dawców. Odbyły się też pokazy udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych przeprowadzone przez Fundację Ratownictwo Motocyklowe Polska.

KDM MAGNET

 

Teatr skrzydłami narodu

Telsiai, Litwa 31/08-03/09/2017

W dniach 31 sierpnia - 03 września 2017 roku w Telsiai na Litwie odbył się VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny „THEATER NATION-WINGS”. Nasze miasto reprezentowane było przez grupę teatralną „ABSOLWENCI” działającą w Teatrze Kryształki przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w składzie: Artowicz Ada,  Gąsior Piotr, Jackowska Weronika, Macheta Kacper, Miszkurka Kacper, Pachulska Zofia, Szubińska Magda, Waszkiewicz Julia, opiekunka Małgorzata Szczygielska-Kluska. Myśl przewodnia tegorocznego festiwalu to: „Sztuka teatralna nie ma języka”. Poza nami w festiwalu wzięły udział grupy z Litwy, Francji i  Gruzji. Każda grupa  poza swoim repertuarem musiała przygotować etiudę opartą na trzech słowach-kluczach: wolność, miłość, pokój.

Do Telsiai dotarliśmy po długiej, ale urozmaiconej podróży. Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w renomowanym hotelu Sinchronas, który poza wysokim standardem zapewniał nam wspaniałe widoki na pobliskie jezioro Mastis. W Tym samym dniu odbyła się uroczysta kolacja z udziałem organizatorów i wszystkich uczestników festiwalu. Kolację uświetnił swoją obecnością Burmistrz Miasta Telsiai Petras Kuizinas.

Drugi dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w teatrze dramatycznym Zemaite. Mieliśmy możliwość odbycia próby z pełnym wykorzystaniem zaplecza technicznego teatru. Po tej wprawce teatralnej dołączyła do nas grupa z Francji i pod opieką dyrektorki festiwalu Evy Stonkeviciene i przewodniczki Aisty Korkadinovaite udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Po zwiedzaniu mieliśmy czas na przygotowanie się do oficjalnego otwarcia festiwalu oraz naszego pierwszego występu.  Punktualnie o godzinie 17  bicie zegara umiejscowionego na frontonie budynku teatru Zemaite było sygnałem do rozpoczęcia uroczystej parady. Prowadziła ona ulicami miasta do amfiteatru. Po drodze miała miejsce ceremonia udekorowania pomnika pierwszego litewskiego teatru performance połączona z uhonorowaniem zasłużonych reżyserów i aktorów. Kulminacyjnym momentem parady było oficjalne otwarcie festiwalu teatralnego, którego dokonał burmistrz Telsiai. Po tym nastąpiło wywieszenie flag narodowych delegacji i prezentacja poszczególnych grup. Od tego momentu do końca trzeciego dnia pobytu gmach teatru opuszczaliśmy wyłącznie na nocleg   i niektóre posiłki. Po oficjalnym otwarciu wszyscy udaliśmy się do teatru. Nadszedł czas na prezentacje etiud stworzonych według słów: wolność, miłość, pokój. Emocje rosły. Jako pierwsza wystąpiła grupa z Litwy. My wystąpiliśmy drudzy w kolejności i  pokazaliśmy etiudę „Przebudzenie”. Pokaz zakończyła grupa z Francji. Na zakończenie organizatorzy przewidzieli analizę pokazanych etiud. Dla ułatwienia dyskusji wszyscy aktorzy i opiekunowie zajęli miejsca na scenie i wypowiadali się na temat procesu powstawania zademonstrowanych spektakli. Widzowie zaś dzielili się swoimi wrażeniami i emocjami jakie towarzyszyły im w trakcie oglądania poszczególnych etiud. Do dyskusji włączali się również zaproszeni dziennikarze, aktorzy i reżyserzy. Wymiana poglądów była bardzo owocna. Nasza etiuda zwróciła uwagę publiczności swoim uniwersalnym przekazem, oryginalną muzyką oraz doborem strojów. Rozładowaniu emocji pomógł wspólny posiłek nad jeziorem Mastis.

Trzeci dzień naszego pobytu. Śniadanie i szybciutko na warsztaty. Założenie było takie, że każda z grup ma godzinę na poprowadzenie warsztatów teatralnych dla wszystkich uczestników festiwalu. My rozpoczęliśmy jako pierwsi, a że nasze ćwiczenia i zabawy podobały się pozostałym uczestnikom, więc po pierwsze dużo nas było na scenie, a po drugie trwało to zdecydowanie dłużej. Generalnie zabawa był prześwietna. Po nas pałeczkę przejęli Francuzi, ale czasu niestety zostało już mało. Przed nami jeszcze obiad i próba przed występem z kolejną etiudą i spektaklem.

O godzinie 16 po przybyciu gości wystąpiliśmy z etiudą „Tęsknota” i spektaklem „Życie moje”. Zgodnie z założeniami organizatora po zakończonym pokazie siedząc na scenie udzielaliśmy odpowiedzi na pytania z widowni. Komentarze świadczyły o tym, że przekaz był jasny i zrozumiały (synopsis sztuki w języku litewskim był dostępny dla każdego), a zastosowane środki techniczne stosownie oddawały klimat sztuki. Pozytywnie odniesiono się do stosowania przez nas różnych form teatralnych. Po nas występowała grupa z Francji ze spektaklem „Ryszard III”. Ostatnim spektaklem wieczoru i festiwalu był spektakl, którego reżyserem jest Badri Tserediani. Ceremonię zamknięcia festiwalu poprowadziła pani Eva Stonkeviciene dyrektor festiwalu oraz przedstawiciel władz miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcie z ceremonii otwarcia oraz podziękowanie za przygotowanie i udział w festiwalu. Na zakończenie dnia ze względu  na pogodę planowana wycieczka do muzeum wsi Samogitów została odwołana. Nie oznaczało to jednak, że nie będziemy mogli się z nim poznać. Otóż Samogici przybyli do teatru. Przygotowali dla nas tradycyjną kolację, zapoznali nas ze swoimi obyczajami. Spotkanie zakończyło się nauką ludowych tańców.

Ostatni dzień naszego pobytu w Telsiai to zdecydowanie dzień relaksu. Po śniadaniu odbyliśmy rejs statkiem po pięknym jeziorze Mastis. Następnie uczestniczyliśmy w degustacji serów znanego litewskiego producenta Dziugas. Nasz pobyt w Telsiai zbliżał się do końca. Ostatnim jego akcentem był uroczysty obiad. Poza nami uczestniczyła w nim grupa z Francji, a swoją obecnością uświetnił go gruziński reżyser Badri Tserediani. Honory gospodarza pełniła pani Eva Stonkeviciene. Po serdecznym, a jakże spontanicznym pożegnaniu ruszyliśmy do Mińska.

Udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Telsiai na długo pozostanie w naszej pamięci. Dostarczył nam mnóstwo pozytywnych przeżyć. Oglądanie spektakli było prawdziwą ucztą duchową. Rozwiązania sceniczne zastosowane przez występujące grupy były bardzo interesujące i na pewno będą stanowiły pewną inspirację w naszej pracy. Bardzo pozytywne wrażenie wywarły na nas kontakty międzyludzkie. Nie do przecenienia są życzliwość, serdeczność i zrozumienie ze strony organizatorów.

Pragniemy bardzo podziękować Burmistrzowi Miasta Mińsk Mazowiecki Panu Marcinowi Jakubowskiemu i Kierownikowi Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Pani Dianie Rokickiej za mecenat nad teatrem szkolnym, który w tym przypadku zaowocował naszym wyjazdem na Litwę.

Szczególne podziękowanie składamy Dyrektorowi Szkoły Panu Sławomirowi Domańskiemu za pomoc w przygotowaniach do wyjazdu, a przede wszystkim za przygarnięcie naszej grupy teatralnej pod dach SP2.

Małgorzata Szczygielska - Kluska

Festiwal Himilsbacha - dzień 3

Koncert, kino, kabaret i to wszystko na jednej scenie w trakcie jednego występu - niemożliwe? A jednak oni to potrafią.
Na festiwalowej scenie w piątkowy wieczór 08.09  wystąpiła formacja Niemy Movie z dubbingiem i muzyką na żywo do filmu "Młody Sherlock Holmes".

Festiwal Himilsbacha - dzień 4

Finałowy dzień 9. Festiwal Himilsbacha POP/KULTurraa! rozpoczął się projekcją filmu "Smażalnia story". Dodatkową atrakcją była możliwość zagrania w filmie "Rejs" u boku Jana Himilsbacha. Na naszym festiwalu nie mogło zabraknąć muzyki. Jako pierwszy wystąpił zespół Jazzombie, a tuż po nich Krzysztof Zalewski z gościnnym udziałem Natalii Przybysz.

„Targ Janowy” dla Jana Himilsbacha

W niedzielę 10 września br. Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim  zorganizowało na Starym Rynku doroczny „Targ Janowy” upamiętniający postać Jana Himilsbacha, który urodził się w 1931 roku w naszym mieście.

Na targu zaprezentowało się ponad 60 wystawców regionalnych z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny, którzy oferowali wyroby żywnościowe: wędliny, sery, chleby, miody, pierogi, chałwę, lizaki i wyroby z karmelu, nalewki oraz kawę. Zainteresowani mogli też nabyć wyroby z konopii leczniczej, kosmetyki i starocia. Królowało jak zwykle rękodzielnictwo: ręcznie robiona biżuteria, artykuły szyte dla dzieci (zabawki, ubranka), wyroby szydełkowe, skórzane torebki i artykuły z filcu, dekoracje decoupage, ceramika, wyroby z drewna i obrazy.

Podczas targu, co staje się już tradycją, zbierano pieniądze na cele charytatywne. Ogromnym powodzeniem cieszyła się kawiarenka i loteria fantowa, z których dochód został przekazany na remont Domu Dziecka w Siennicy prowadzonego przez Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa. Sprzedawano również świece i karty świąteczne robione przez siostry Karmelitanki Bose z Nowych Osin, a dochód z nich został przekazany na rzecz klasztoru. Ze swoim stoiskiem wystąpiła także Spółdzielnia Uczniowska „Grosz do grosza” z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie.

Piękna, słoneczna pogoda, która towarzyszyła całej imprezie dodatkowo zachęciła mińszczan do odwiedzenia straganów i stoisk na „Targu Janowym”.

MZM

Projekt powszechnej nauki pływania "Umiem Pływać"

Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Tenisie Ziemnym

Na kortach ziemnych przy ul. Wyszyńskiego 30a przeprowadzone zostały Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Tenisie Ziemnym zorganizowane wspólnie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Mińskomazowieckie Towarzystwo Tenisowe. Zgodnie z długoletnią tradycją Starosta Miński Pan Antoni Jan Tarczyński objął to wydarzenie honorowym patronatem fundując puchary dla finalistów.

Rokrocznie również Mistrzostwa Powiatu zaliczają się do cyklu tenisowego grand prix sezonu. Rywalizacja 26 zgłoszonych zawodników toczyła się przez dwa weekendy. 2-3 września rozegrano rundy eliminacyjne, zaś w dniach 9-10 września do walki przystąpiła najlepsza „ósemka”, która osiągnęła następujące wyniki:

Popis Jacek – Gołowicz Dariusz  9-7

Kalinowski Dariusz – Kowalczyk Artur  8-7

Bauć Janusz – Chrzanowski Hubert – Walkower Dla Baucia

Wiśniewski Rafał – Kielan Krystian  9-4

Półfinały: Kalinowski – Popis 9-4,    Bauć – Wiśniewski  9-3

Finał: Bauć – Kalinowski  1-6, 6-0, 10-7.

Jak sugeruje rezultat – mecz finałowy miał swoją dramaturgię – Janusz Bauć, który często przyjeżdża na mińskie turnieje z Warszawy i ma na koncie wiele wygranych zawodów był lekko faworyzowany przez sporą grupę kibiców tego pojedynku, tym bardziej, że w półfinale efektownie pokonał Rafała Wiśniewskiego. Dariusz Kalinowski także nie miał problemów w półfinałowym starciu z Jackiem Popisem, ale trzeba brać pod uwagę różnicę 20 lat na korzyść Janusza. I ten właśnie „drobiazg” być może przesądził o wyniku finału – w pierwszym secie Kalinowski przeważał wygrywając gładko 6-1, ale w drugiej odsłonie role się odwróciły – 6-0 dla Baucia. Dopiero dramatyczny „supertajbrejk” wyłonił tegorocznego mistrza powiatu, w którym zwyciężył Janusz Bauć 10-7. Pojedynki we wcześniejszych rundach potwierdzały raczej układ rankingowy mińskiego tenisa. Zawody zakończyły się wręczeniem finalistom okazałych pucharów Starosty Mińskiego oraz nagród ufundowanych przez MOSiR.

 

Komentarz: Bogdan Wasilonek

 

Spotkanie z Piotrem Matywieckim w miejskiej bibliotece

Piotr Matywiecki - poeta, eseista, krytyk literacki i wspaniały opowiadacz będzie naszym gościem 27 września o godz. 18.30. Wyjątkowi pracownicy, kultowi czytelnicy, anegdoty, wspomnienia... Zapraszamy do wysłuchania gawędy o Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, która jest bohaterką jego książki "Stary gmach".

Syn poety i prawnika Anastazego Matywieckiego. Był pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Na początku lat 80. dołączył do zakładowej „Solidarności”, w stanie wojennym współtworzył opozycyjny „Biuletyn Solidarności UW”. Współredagował również wydawane poza cenzurą pismo „Wezwanie”. Współpracował z pismami „Więź”, „Twórczość”, „Powściągliwość i Praca”, a od 1990 z Polskim Radiem. W 1989 został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest poetą, krytykiem i eseistą. W 2008 roku za zbiór esejów Twarz Tuwima otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia, w 2010 roku został wyróżniony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (za Powietrze i czerń), natomiast dwa lata później za całokształt twórczości odebrał nagrodę Kamień, przyznawaną podczas Festiwalu Miasto Poezji w Lublinie. Był pięciokrotnie nominowany (cztery razy w finale) do Nagrody Nike (ostatni raz właśnie za "Stary gmach"). Mieszka i pracuje w Warszawie. Ostatnio premierę miał jego poemat "Palamedes".

Repertuar Kina MUZA

MKS Mazovia - Mazur Gostynin

Otwarte Szosowe Mistrzostwa Mazowsza

ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ

Od kilku miesięcy, przy ulicy Warszawskiej w Mińsku Mazowieckim umieszczone były tablice ostrzegawcze o  obszarze zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim pszczół. Oznakowanie  zagrożenia  ustawione  było  na  zewnętrznej  granicy  tego  obszaru.  Tablice  zniknęły, ale  zagrożenie  niestety  zostało. Powiatowy  Lekarz  Weterynarii  w  Mińsku  Mazowieckim  wykrył  nowe  ogniska  choroby  i  zmienił  zasięg  obszaru  zapowietrzonego, cały  teren  miasta  znajduje  się  w  strefie  bezpośredniego  zagrożenia  wystąpieniem  epizootii.

Złote medale zawodniczek judo

W dniu 9 września w Sochaczewie odbył się IX Puchar Polski Juniorek i Juniorów w Judo im. Tadeusza Naskręta. Rewelacyjnie wypadły 2 zawodniczki, które zdobyły złote medale. Aleksandra Polkowska, waga 44kg i Katarzyna Przyczyna, waga 57kg.

Nasz Klub jako jedyny zdobył 2 złote medale w kategorii juniorek i w klasyfikacji medalowej zajął I miejsce w kraju.W zawodach startowało 183 zawodniczek i zawodników z całego kraju oraz z Rosji i z Ukrainy.

Następnego dnia 10 września w Józefowie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek i Młodzików w Judo, rocznik 2003 - 2004. Są to najwyżej punktowane zawody w tej kategorii wiekowej w kraju.

Z naszego klubu uczestniczyło 6 osób, które uzyskały następujące wyniki:
Srebrne medale zdobyły: Jagoda Zawadzka, 44kg; Natalia Łukaszewicz, 48kg.
Brązowy medal zdobył Damian Zaperty, waga 66kg.
V miejsca wywalczyli: Krystian Adamczyk - 55kg, Laura Ngo Trong - 44kg, Wiktoria Kulik - 52kg.

Z UKS Judo KONTRA
Zdzisław Wiącek

Projekt powszechnej nauki pływania "Umiem Pływać" edycja jesień 2017 r.

Flow Park przy ul. Budowlanej oddany do użytku

Piknik Jesienny u Salezjanów "Nigdy nie idziesz sam"

Zapraszamy wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie będą chcieli mile spędzić czas.

W niedzielę 17 września zapraszamy na Piknik Jesienny "Nigdy nie idziesz sam". Zaczynamy mszą św. o godz. 11.30. Tym razem towarzyszy nam hasło " WELCOME TO AMERICA". W programie wiele atrakcji dla każdego:
- występy szkolnego zespołu ludowego, kapeli rockowej i " Kreski"
- tańce kowbojskie
- malowanie twarzy, rodeo, robienie pióropuszy
- konkurs w rzucie podkową z nagrodą specjalną:) i wiele innych atrakcji

A dla ciała: zupa dyniowa, hamburgery, hot - dogi, poncz i inne smakołyki

SPRAWDŹ TERMIN WAŻNOŚCI SWOJEGO DOWODU

W roku 2017 tracą ważność dowody osobiste, które zostały wydane w 2007 roku oraz dowody osobiste wydane w 2012 roku na okres 5 lat dla osób niepełnoletnich. Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić samemu. Data, do kiedy dokument pozostaje ważny jest określona w prawym dolnym rogu dowodu osobistego pod informacją o serii i numerze. Jeżeli w dowodzie osobistym widnieje zapis - „nieoznaczony” oznacza, że dowód osobisty jest ważny i nie podlega wymianie. Warto już dziś sprawdzić datę ważności dowodu osobistego i w przypadku zbliżającego się końca terminu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Nie czekaj z wymianą dowodu osobistego na ostatnią chwilę.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się osobiście co najmniej 30 dni przed upływem terminu jego ważności. Dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie. Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć aktualną kolorową fotografię, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii.

Wnioski o wyrobienie dowodu osobistego przyjmowane są w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki     w pokoju nr 5 na parterze w poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 8.00-16.00, w środę w godz. 8.00-17.00, w piątek w godz. 8.00-15.00.

Dla osób, którym termin ważności dowodu osobistego upływa w tym roku, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki będzie dodatkowo czynny  w sobotę 14 października 2017 roku w godz. 9.00-14.00.

Więcej informacji w sprawie dowodów osobistych można uzyskać pod numerem telefonu (25) 759 53 18.

 

Aneta Gela

         Kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych

Marcin Wyrostek w Kinie MUZA

www.muzakino.pl

Od 1 stycznia wystarczy jeden przelew do ZUS

E-składka zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku. Przedsiębiorcy do tego czasu otrzymają nr rachunku bankowego, na który będą od nowego roku opłacać składki. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie będą wysyłać tylko jeden.

E-składka, czyli projekt zakładający przypisanie indywidualnego numeru rachunku składkowego każdemu przedsiębiorcy, to przede wszystkim wygoda. Obecnie wypełnianie kilku przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Podaje się w nich wiele danych, które pomagają właściwie zaksięgować i rozliczyć wpłaty. Trzeba wprowadzać je bardzo dokładnie, ponieważ popełnienie błędu w danych identyfikacyjnych lub okresie rozliczeniowym powoduje problemy we właściwym przypisaniu składki. Wymaga to później przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, kontaktowania się z płatnikiem. Zdarza się, że ZUS nie może prawidłowo zaksięgować wpłaty a płatnik dowiaduje się, że ma na koncie zadłużenie i naliczane są odsetki. Od 1 stycznia prowadzący firmę będą opłacać składki zwykłym przelewem, na którym wpiszą tylko numer rachunku bankowego – ten indywidualny, który będzie przypisany tylko im. Każdą wpłatę ZUS podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej przedsiębiorcy. Jeden przelew obejmie więc składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jak poznać swój numer rachunku składkowego?

1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wysyłać listy, w których przekażemy wszystkim przedsiębiorcom nowy indywidualny numer rachunku składkowego. Informację wyślemy na adres siedziby firmy albo na adres do korespondencji, dlatego każdy płatnik składek powinien upewnić się czy urząd dysponuje aktualnymi danymi. Jeśli do końca grudnia 2017 roku ktokolwiek nie dostanie od nas informacji lub jeżeli zgubi list, to należy koniecznie skontaktować się z ZUS. Numer rachunku otrzyma wtedy w każdej placówce Zakładu lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00). To ważne, ponieważ dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku.

E-składka wiążę się jednak z pewnym zagrożeniem, ponieważ w pierwszej kolejności system rozliczy najstarsze zadłużenie, oczywiście o ile takowe istnieje. Pieniędzy zabraknie wtedy na pełne i terminowe pokrycie bieżących składek, przez co przedsiębiorca przestanie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Skutkuje to np. tym, że jeżeli zachoruje, to nie otrzyma zasiłku chorobowego. Aby uniknąć konsekwencji wystarczy jednak, że przedsiębiorca spłaci zadłużenie lub wystąpi do ZUS z wnioskiem o rozłożenie go na raty. Każdy, kto podpisze umowę przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, zyska pewność, że wpłaty rozliczą się właściwie, tzn. na składki bieżące i na raty, które powoli spłacą zadłużenie. W całej Polsce ZUS wyśle w tej sprawie ponad 100 tys. listów do prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie mających zaległości składkowe. W tej liczbie zawiera się także płocki ZUS, który wyśle listy do 1437 adresatów z północnego Mazowsza.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Grecja w hiszpańskich oczach

Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie wieczór międzykulturowy dla młodzieży i dorosłych prowadzony przez zespół Fundacji EBU. Tym razem chcemy przybliżyć kultury nie tylko krajów pochodzenia wolontariuszy zagranicznych, ale również takich miejsc, które z różnych powodów są im bliskie, gdzie się urodzili, podróżowali, lub spędzili część swojego życia.

Na początek Grecja przez hiszpańskie okulary. Irene spędziła w Grecji prawie rok w ramach wymiany studenckiej programu Erasmus. Miała więc okazję z bliska poznać kulturę grecką. Podczas tego wieczoru podzieli się z nami swoimi wrażeniami, opowie o Grecji z hiszpańskiej perspektywy. Jakie istnieją podobieństwa między grecką, hiszpańską a polską kulturą? Które różnice najbardziej rzucają się w oczy? Irene będzie opowiadała w swoim ojczystym języku - będzie to okazja do posłuchania melodyjności języka hiszpańskiego. Prowadzącej towarzyszyć będzie polski tłumacz, aby każdy mógł uczestniczyć w spotkaniu i czuć się swobodnie bez względu na znajomość języka. Na zakończenie wieczoru tradycyjnie posmakujemy przekąski przygotowanej przez wolontariuszy. Jaki przysmak będziemy mieli okazję spróbować tym razem?


Październik to dla wielu dorosłych czas powrotu do uczelnianych katedr, nauki, do kolokwiów i dyskusji z profesorami. Nieco młodsi uczniowie nie powinni się jednak czuć rozczarowani, ponieważ i oni 5 października, podczas Uroczystej Gali Inauguracyjnej, rozpoczną swoją przygodę z uniwersytetem zaprojektowanym specjalnie dla nich - Uniwersytetem Dziecięcym. Zamiast sal wykładowych powitają ich kolorowe ściany Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Nie będą pisać sprawdzianów ani kartkówek, a w rolę profesorów wejdą zagraniczni wolontariusze Fundacji EBU oraz zaproszeni goście. Uniwersytet Dziecięcy zaskarbił sobie sympatię Mińszczan rozbudzającymi ciekawość i wyobraźnię tematami zajęć, nauką poprzez zabawę oraz wychowywaniem dzieci na świadomych i otwartych studentów.

            To już trzecia edycja projektu cieszącego się rosnącą popularnością wśród młodszych i starszych. W czasie tego roku akademickiego studenci będą zajmować się zagadnieniem kulturoznawstwa z elementami iberystyki, italianistyki, romanistyki, germanistyki a także filologii ugrofińskiej. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach wiekowych: 6-9 lat oraz 10-12 lat w soboty w MBP w Mińsku Mazowieckim. Rekrutacja na semestr jesienno-zimowy nadal trwa. Chętnych zapraszamy do kontaktu z oddziałem dziecięcym Biblioteki pod numerem 25 740 50 87. Rektorat Uniwersytetu liczy na Waszą obecność.

            Miejska Biblioteka Publiczna oraz Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU serdeczne zapraszają do wzięcia udziału w tej fascynującej przygodzie, jaką jest odkrywanie naszego wielonarodowego świata.

                                                                                 Ewelina Bartnik
Fundacja EBU

Mińszczanie na Pucharze Polski

W sobotę 16 września w Sochaczewie został rozegrany Puchar Polski Ju Jitsu w którym wzięli udział przedstawiciele Klubu Walki Grappler.

Turniej został zorganizowany przez  Polski  Związek Ju Jitsu. W zawodach wzięło udział ponad 200 osób  z całego kraju. Klub Walki Grappler reprezentowali Marcin Frankiewicz i Jakub Miś. Grapplerzy wrócili do Mińska z  następującymi medalami:

Jakub Miś  srebro w kategorii  - 77kg Ne waza No Gi

Marcin Frankiewicz złoto w kategorii + 94kg Ne waza No Gi

To dopiero początek sezonu, a kolejne starty przed nimi, także przed mińską publicznością podczas VIII Turnieju No Gi  Fight Grappler Cup już 7 października oraz na V Mińskiej Gali Mieszanych Sztuk Walk  Grappler Night- 21 października, na które serdecznie zapraszamy!

Ewelina Frankiewicz

"Fałszerze pieprzu"

"Historia rodzinna. Tak prosto i niewinnie brzmi podtytuł książki, w której Monika Sznajderman opowiada o losach swoich bliskich. W rzeczywistości mówi o dwóch rodzinach, żydowskiej i polskiej, o rodzinie ojca i matki, i wcale nie jest to historia prosta i niewinna."

Tym cytatem z przedmowy Martina Pollaka do książki "Fałszerze pieprzu" chcielibyśmy zaprosić naszych Czytelników na spotkanie z wyjątkową osobą - Moniką Sznajderman, doktorem nauk humanistycznych, antropologiem, prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa zajmującego się dziećmi z byłych PGR-ów w Beskidzie Niskim, prowadzącą od 20 lat Wydawnictwo Czarne.

Jak sama mówi, pisanie jej się zdarza. Ale ta książka to raczej wydarzenie, docenione zarówno przez czytelników, jak i krytykę. Znalazła się bowiem w finale tegorocznych edycji Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Zapraszamy na spotkanie i rozmowę o tym, jak to było z jej rodzinną historią. Będzie też o prowadzeniu jednego z najlepszych wydawnictw w Polsce, które w tym roku obchodzi swoje 20-lecie.

Zapraszamy na spotkanie.

CZYTELNIA
Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim

Metropolia Warszawska - spotkanie z mieszkańcami

Mińsk Mazowiecki w Metropolii Warszawskiej?
Konsultacje społeczne dla mieszkańców.
Konsultacje z mieszkańcami przy współpracy z projektem „W Dialogu”.

- Czy Mińsk Mazowiecki ma być częścią metropolii warszawskiej? Chcemy, aby mieszkańcy wyrazili swoją opinię w tej sprawie. Włączenie Mińska Mazowieckiego do metropolii warszawskiej wpłynie na kluczowe aspekty funkcjonowania naszego miasta, takie jak: transport publiczny, planowanie przestrzenne, rozwój bazy edukacyjnej, stąd tak istotny jest udział jak największej liczby mieszkańców w proponowanych konsultacjach. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Mińska Mazowieckiego do udziału w konsultacjach!

Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim organizuje pilotażowe konsultacje wśród mieszkańców dotyczące włączenia Mińska Mazowieckiego w obszar metropolitalny Warszawy przy współpracy w projektem „W Dialogu”. Projekt „W Dialogu”, wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to interdyscyplinarny zespół tworzony przez Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, Polski Związek Głuchych i Spółdzielnię Socjalną „Fado”, a także Studio Promocji MIT.

W ramach konsultacji na platformie internetowej „wDialogu”, dostępnej pod adresem: https://minsk-mazowiecki.wdialogu.uw.edu.pl, mieszkańcy mogli zarejestrować się na konsultacje, a także zapoznać się z przygotowanymi przez Urząd materiałami informacyjnymi dotyczącymi tematu konsultacji.

W ramach konsultacji mieszkańcy mogli wybrać formę udziału w debacie:
1) spotkanie bezpośrednie
2) lub dyskusję na forum internetowym dostępnym na platformie

 

Można jeszcze się zapisać na spotkanie bezpośrednie: zgłoszenie mailowe/ telefoniczne do Urzędu pod adresem email: promocja@umminskmaz.pl / numerem telefonu 25 759 53 58


Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach!

 

Inicjatywa wzniesienia Pomnika Powstańców Warszawy na terenie Miasta

Podjęta przez Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy inicjatywa ustawienia Pomnika Powstańcom Warszawy w Mińsku Mazowieckim to oddanie szczególnej pamięci bohaterom. Wzniesienie trwałej pamiątki, która będzie jednocześnie drogowskazem moralnym oraz utrwaleniem obecności Powstańców Warszawy w naszej społeczności lokalnej, z ich wszystkimi patriotycznymi wartościami, opartymi na szacunku dla Ojczyzny, wzajemnym braterstwie oraz służbie innym ze szczególnym przekazem do młodego pokolenia, będzie złożeniem hołdu prawdziwym bohaterom.

Lokalizacja ustawienia postumentu to miejsce przy skrzyżowaniu ulic Sosnkowskiego i Chochołowskiej. Niech ten Pomnik na co dzień wskazuje wzorce postępowania i nie pozwala zapominać o najwyższej wartości jaką jest wolność. W związku z powyższą inicjatywą powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Powstańców Warszawy. W dniu 29.08.2017r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbyło się pierwsze spotkanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Warszawy. W spotkaniu roboczym uczestniczyli Ks. Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela Marian Sobieszek, Kamil Wichrowski - przedstawiciel Posła RP Pani Teresy Wargockiej, Starosta Miński Pan Antoni Jan Tarczyński, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Stanisław Smater, projektant Pan Marek Laudański, nauczyciel historii Pan Piotr Olkowicz, przedstawiciele Samorządu uczniowskiego, wicedyrektor Pani Agnieszka Paja, wicedyrektor Pan Janusz Zduńczyk, wicedyrektor Pan Jerzy Gańko, dyrektor Tomasz Płochocki. W Społecznym Komitecie uczestniczą również Poseł RP Pan Czesław Mroczek, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski, Wicestarosta Pan Krzysztof Płochocki.

W imieniu Społecznego Komitetu dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki zwrócił się do Burmistrza Miasta i Rady Miasta z inicjatywą podjęcia uchwały w sprawie lokalizacji pomnika. Dzięki pozytywnej opinii Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego oraz poparciu tej cennej inicjatywy przez Radę Miasta, w dniu 18 września 2017r. podjęta została uchwała w sprawie ustawienia Pomnika Powstańców Warszawy na terenie Miasta.

Tomasz Płochocki, fot. z arch. ZSZ nr 2

"UMIEM PŁYWAĆ" - dodatkowa rekrutacja

Trwa dodatkowa rekrutacja do programu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”. W grupie nr 3,4,6 pozostały miejsca wolne, zatem zapraszamy zainteresowanych do zapisów.  

- zajęcia będą odbywać się między 25 września a początkiem grudnia 2017 r.;

- zapisy prowadzimy do grup z wolnymi miejscami bez podziału na szkoły - np. można dziecko z SP5 zapisać do grupy dedykowanej Szkole Podstawowej nr 1;

- formularz zgłoszeniowy wraz z harmonogramem jest dostępny na stronie internetowej miasta www.minsk-maz.pl w zakładce Aktualności oraz Sport;

- przyjmowanie zgłoszeń trwa do wyczerpania miejsc w poszczególnych grupach, o udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń, dzieci które brały udział w projekcie, nie mogą uczestniczyć w jego kolejnej edycji;

- aby zapisać dziecko należy złożyć wypełnione „Oświadczenie opiekuna prawnego uczestnika bezpłatnych zajęć nauki pływania realizowanych w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”, w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, p. 203 (II piętro);

- Miasto zapewnia uczestnikom czepki i okularki pływackie.

 

Dodatkowe informacje: Wydział Promocji, Kultury i Sportu 25 759 53 36.

Informacja Burmistrza

Big Band MROZY w Mińsku

Mińskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Miejskim Domem Kultury zapraszają 15 października 2017 r. o godz 17:00 na koncert standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej w wykonaniu BIG BANDU MROZY.

Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Mrozach. Rozpoczął działalność wiosną 2012 roku. Jesienią 2013 zespół powiększył skład do combo. W 2017 zespół powiększył skład i przyjął formę Big Bandu. W skład zespołu wchodzą uczniowie szkół muzycznych, jak i profesjonalni muzycy. Repertuar Big Bandu stanowi muzyka jazzowo-bluesowa i rozrywkowa.

Zespół założył i prowadzi Janusz Sadoch.

Wstęp wolny.

Manierki w muzeum

Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego Juniorów w Szachach 24.09.2017

Videorelacja z XXXIII Sesji Rady Miasta

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych

Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do konsultacji projektu „Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2018 rok”.

Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od 22 września do 13 października 2017 r.

Projekt uchwały został:

1) opublikowany na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.mazovia.pl, na stronach internetowych www.mazovia.pl, www.dialog.mazovia.pl, www.ngo.pl;

2) przesłany pocztą elektroniczną do organizacji pozarządowych zarejestrowanych w Bazie Danych na stronie internetowej www.dialog.mazovia.pl;

3) wyłożony w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35, pok. 307, oraz w siedzibach delegatur Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego:

a) Delegatura w Ciechanowie ul. Wodna 1,

b) Delegatura w Ostrołęce ul. Piłsudskiego 38,

c) Delegatura w Płocku ul. Kolegialna 19,

d) Delegatura Radomiu ul. Kościuszki 5a,

e) Delegatura w Siedlcach ul. Wiszniewskiego 4.

 

Opinie do projektu należy składać na udostępnionym formularzu w jeden z wymienionych niżej sposobów:

1) osobiście w godzinach: 8.00 – 16.00 w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul Okrzei 35;

2) osobiście w godzinach: 8.00 – 15.00 w jednej z Delegatur Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na adresy wskazane w ust. 3 pkt 3 lit. a-e;

3) drogą elektroniczną na adres email: dialog@mazovia.pl;

4) za pomocą profilu zaufanego ePUAP zgodnie z zasadami opisanymi na stronie http://www.mazovia.pl/cyfrowy-urzad/elektroniczna-skrzynka-podawcza;

5) za pośrednictwem poczty lub poczty kurierskiej na adres: ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa.

 

Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjno-Prawnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie – Pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Biura Dialogu Obywatelskiego pod nr telefonu

22 59 79 680, 59 79 679, e-mail: dialog@mazovia.pl.

Biuro Dialogu Obywatelskiego
Departament Organizacji
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 022 59 79 680
e-mail: michal.jakubowski@mazovia.pl
www.dialog.mazovia.pl 

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert 1 października 2017 o godz. 17:00 do Miejskiego Domu Kultury.

Wystąpią zespoły: Oktet Wokalny Manufaktura Dźwięku, świętujący pięciolecie muzycznej drogi, pod kierownictwem Emila Ławeckiego, oraz Chór Kameralny MTM, którym dyryguje Tomasz Zalewski.

Usłyszymy piosenki i przeboje muzyki rozrywkowej.

Wstęp wolny.

Dni Transportu Publicznego

Informacja prasowa

Dni Transportu Publicznego, to weekend poświęcony promowaniu transportu zbiorowego. Są organizowane w ramach „European Mobility Week”, którego zwieńczeniem jest „Europejski Dzień bez Samochodu”. Jak co roku w obchody DTP włączają się także Koleje Mazowieckie: 22 września można bezpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi przez spółkę, a 24 września w ramach „Dnia Kolejowego” będzie można zwiedzić Sekcję Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów.

Dni Transportu Publicznego mają na celu promocję komunikacji publicznej. Ich organizatorzy zachęcają mieszkańców Warszawy do korzystania ze środków transportu zbiorowego poprzez pokazanie zalet kolei aglomeracyjnej i dalekobieżnej oraz budowanie pozytywnego wizerunku komunikacji miejskiej. Ważnym elementem DTP jest kultywowanie tradycji i historii transportu.

Dzień bez Samochodu w KM

W ramach DTP 22 września obchodzony jest „Europejski Dzień bez Samochodu”. Tego dnia można korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich na terenie całego Mazowsza (także pojazdami Zastępczej Komunikacji Autobusowej). Można także nieodpłatnie pozostawić pojazdy na parkingach „Parkuj i Jedź” zarządzanych przez Koleje Mazowieckie, z zaznaczeniem, że pierwszeństwo w korzystaniu posiadają osoby z wykupionymi wcześniej biletami parkingowymi.

 - Poprzez udział w tej akcji zachęcamy do podróży pociągami Kolei Mazowieckich oraz do korzystania ze środków transportu publicznego. To z pewnością zdecydowanie bardziej ekologiczny sposób podróżowania niż jazda samochodem - mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich. – Dla pasjonatów kolejnictwa przygotowaliśmy dodatkową atrakcję - zwiedzanie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru na Grochowie. To niepowtarzalna okazja, aby z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca osób związanych z utrzymaniem taboru, zwiedzić halę napraw, zobaczyć różnorodny tabor, a także skład pociągu piętrowego.

„Dzień Kolejowy” - Zobacz zaplecze techniczne KM

24 września będzie można zobaczyć zaplecze techniczne KM. Zwiedzanie, zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Sympatyków Komunikacji Szynowej, będzie się odbywać
w grupach zorganizowanych oraz z przewodnikiem. Zgłoszenia do udziału w wycieczkach można przesłać na adres: dtp.kolej@gmail.com, zgodnie z instrukcją dostępną na stronie: Stowarzyszenia: www.ssks.org.

Szczegółowy program obchodów DTP znajduje się m.in. na facebookowym profilu Dni Transportu Publicznego oraz na stronie www.ssks.org Ze Szczegółami oferty Dzień bez Samochodu w KM można zapoznać się na stronie www.mazowieckie.com.pl

"Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.
ul. Lubelska 26
03-802 Warszawa
www.mazowieckie.com.pl

 

Wizyta gości z Ukrainy

Skąd miasto wzięło fundusze na budowę sali koncertowej? Ile szkół jest w mieście? Czy za szkołę artystyczną rodzice muszą płacić? Czy w Mińsku Mazowieckim jest Straż Miejska? Na te i inne pytania dotyczące zarządzania miastem odpowiadał Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski podczas spotkania z przedstawicielami samorządów i  organizacji pozarządowych z Ukrainy.

Goście odwiedzili Mińsk Mazowiecki we wtorek 12 września. Ciekawiło ich niemal wszystko. Burmistrz nie zdążył odpowiedzieć na jedno pytanie, kiedy już padało kolejne. Byli pod dużym wrażeniem sali koncertowej. Odwiedzili Szkołę Podstawową nr  1 im. Mikołaja Kopernika, gdzie spotkali się z dyrektorem Tomaszem Ciechańskim i zastępcą Iwoną Dróżdż.

Ukraiński samorząd jest bardzo młody. W gminach, których przedstawiciele odwiedzili nasze miasto pierwsze wybory odbyły się w grudniu 2016 roku. Przyjazd do Mińska Mazowieckiego był związany z realizacją projektu pt. „Zastosowanie ewaluacji w sprawnym zarządzaniu połączoną hromadą”. Hromada to ukraiński odpowiednik polskiej gminy.

Projekt realizuje Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód (TDW) wspólnie z ukraińskim partnerem Wschodnioukraińskim Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

- Mińsk Mazowiecki został wybrany do udziału w projekcie jako jedna z dynamicznie rozwijających się podwarszawskich miejscowości. Duże znaczenie przy wyborze Mińska miał także fakt, że w zarządzaniu miastem zastosowanie mają dobre praktyki związane z konsultacjami społecznymi – mówi Agnieszka Nowińska, Wiceprezes Zarządu TDW i koordynator projektu.

Projekt jest finansowany z programu „Wsparcie Demokracji” Fundacji Solidarności Międzynarodowej finansowanego z programu polskiej pomocy rozwojowej MSZ RP w 2017 roku oraz z programu Przemiany w Regionie – RITA Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

 

Maturzyści przybywajcie do biblioteki

Aż trudno uwierzyć, że już znowu jesień, nowy rok szkolny i kolejny rocznik młodzieży przygotowującej się do egzaminu dojrzałości...

Drodzy maturzyści! Wszystko czego potrzebujecie do nauki, znajdziecie w Bibliotece. Zapraszamy do nauki w Czytelni i zbierania pieczątek. Nasz Program "Powodzenia na maturze!" cieszył się zainteresowaniem  Waszych starszych koleżanek i kolegów. Najbardziej wytrwali i systematyczni otrzymali atrakcyjne nagrody - np. karty prezentowe do "Zapieksów" czy do Empiku! Dla Was też przygotowaliśmy niespodzianki! Zapraszamy!

W Czytelni czekają bogate zasoby opracowań, seria Vademecum  z wszystkich przedmiotów, podręczniki do matematyki wydane przez ELITMAT, słowniki, pomoc bibliotekarzy, WiFi i atmosfera nauki!

Aby wziąć udział w programie "Powodzenia na maturze!", trzeba zgłosić się do Bibliotekarza w Czytelni na Ip. MBP i odebrać kartę uczestnika. Każde skorzystanie z książek, czasopism lub po prostu nauka w Czytelni, indywidualna lub w grupie przyjaciół, to kolejna pieczątka na karcie. Tuż przed maturą, w ostatnim tygodniu kwietnia 2018 r., będziemy rozdawać nagrody. Szczegóły w Regulaminie i w  Czytelni.

Serdecznie zapraszamy także wychowawców i uczniów klas maturalnych do udziału w lekcji bibliotecznej poświęconej aktualnej ofercie biblioteki dla maturzystów.

W programie lekcji przewidziane jest zapoznanie uczniów z gmachem biblioteki i jej ofertą kulturalno-edukacyjną, ale przede wszystkim z materiałami do powtórzeń.
Na zakończenie krótka gra zachęcająca do wspólnej pracy.

Lekcja przygotuje młodzież do korzystania z zasobów wypożyczalni, czytelni oraz pracowni komputerowej, a także do posługiwania się katalogiem on-line.

Czas lekcji to ok. 45 minut.
Prosimy o zgłoszenia telefoniczne tel. 25 740 51 04.

Maturzyści, przybywajcie!

Profilaktyka i wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci

Zamknięcie ul. Dąbrówki w związku z układaniem masy bitumicznej

W dniu 27 września 2017 r. w godzinach od 5:00 rano do późnych godzin wieczornych będzie układana nawierzchnia bitumiczna na odcinku od ul. Śniadeckich do wjazdu na stację benzynową BP i parking sklepu Biedronka. W związku z powyższym ruch samochodowy będzie niemożliwy. Za utrudnienia przepraszamy.

 

II Marsz Pamięci Powstańców Warszawy

Repertuar kina MUZA

Podpisano umowę na budowę ulicy Jaśminowej

W wyniku rozstrzygnięcia prowadzonego postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę zadania pn. Budowa ulicy Jaśminowej w Mińsku Mazowieckim i podpisano umowę i podpisano umowę w dniu 15 września 2017r. Zadanie będzie realizowane przez firmę R.D.B. – Roboty Drogowe i Brukarskie Mirosław Krysiuk.

W ramach inwestycji będzie realizowane zadanie „Budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy Jaśminowej”, które jest elementem projektu pn. „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi w Mińsku Mazowieckim – I etap” realizowanego w ramach działania 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne i monitoring środowiska oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wynagrodzenie kosztorysowe za wykonanie przedmiotu umowy: 2 480 001,26 zł brutto (w tym 1 069 256,04 zł stanowią koszty kwalifikowane). Poza budową kanalizacji deszczowej, rozbiórką i budową 3 przepustów, wykonana będzie m.in. przebudowa sieci telekomunikacyjnej, oświetlenia ulicznego, a także wykonane zostaną roboty drogowe. Zgodnie z zapisami umownymi, zadanie zostanie  zrealizowane do  31 maja 2018 r.

Zakończono rekrutację do Programu "Umiem Pływać"

Uprzejmie informujemy, że rekrutacja do Programu "Umiem Pływać" została zakończona. Na basenie rozpoczęły się już pierwsze zajęcia z nauki pływania dla dzieci z klas drugich i trzecich mińskich szkół.

ul. Dąbrówki - wyłączenie odcinka od Mickiewicza do wjazdów do Lidl i BP

W dniu 27 września na ul. Dąbrówki została ułożona nawierzchnia na odcinku od ul. Śniadeckich do wjazdu na stację paliw BP i parkingu sklepu Biedronka.

Od dnia 28 września zostaje zamknięty odcinek od ul. Mickiewicza do pierwszego wjazdu sklepu Lidl i stacji paliw BP.

W związku z powyższym prosimy o dojazd od strony ul. Cichej i Śniadeckich.

Za utrudnienia przepraszamy.

Mecz Mazovia-Drukarz

Zamknięcie odcinka ul. Błonie

W dniach od 02.10.17r. do 13.10.17r. będą prowadzone prace związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami. W związku z powyższym planowane jest zamknięcie dla ruchu pojazdów odcinka ulicy Błonie od ul. Dąbrówki do dojazdu do ul. Siennickiej.

Szymon Hołownia w bibliotece

Świat trzeba zmieniać po centymetrze, tak uważa Szymon Hołownia, który spotka się z Czytelnikami naszej Biblioteki już 12 października. Znany dziennikarz i publicysta, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, związany m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" „Gazetą Wyborczą”, "Rzeczpospolitą”, tygodnikami „Newsweek" oraz „Wprost”, programami telewizyjnymi  „Mam talent!” oraz „Mamy Cię!”, w swoich książkach tłumaczy prawdy wiary na współczesny język – sięga po przykłady z popkultury, skłania do refleksji i rozbawia. Tym razem,  opowie o swojej fascynacji Afryką, o tym jak możemy zmieniać świat i czy powinniśmy przyjmować uchodźców.

Podczas spotkania będzie można zakupić książki Szymona Hołowni, które są cegiełkami, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest dla podopiecznych Fundacji Dobra Fabryka m.in. w ośrodku dożywiania w Ntamugendze, wiosce trędowatych w Togo czy hospicjum w Rwandzie.

Zapraszamy 12 października o godzinie 18.30.

MIM wrzesień 2017

Budowa nowej kładki w Parku Miejskim

W związku z realizacją inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącej i budowie w jej miejsce  nowej kładki w parku miejskim, z dniem 5 października 2017 roku zostanie wyłączona z ruchu środkowa kładka dla pieszych.

Przejście możliwe będzie innymi kładkami, tj. kładką na jazie od strony ul. Warszawskiej oraz podwójna kładką od strony ul. Budowlanej.

Przewidywany termin zakończenia prac - 30.11.2017 r.

Repertuar w kinie MUZA

5 Mińska Gala Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night

MOSiR Cup 6-8.10.2017

Park handlowy "Aleja"

Martynika w aQarium

To nic, że wakacje się skończyły i zewsząd straszą zimą, wybierzmy się razem w podróż...
Co powiecie na Martynikę?
Październik będzie miesiącem kultury Martyniki w otwartej dla Was części Czytelni - aQarium. Zapraszamy Was na językową kąpiel i spotkanie z Geraldem.
Wolontariusz EBU, który pochodzi z tej egzotycznej wyspy, odpowie na wszystkie Wasze pytania dotyczące jego kraju*.

Zajrzyjcie w czwartek, 5 października w godzinach 17:00-20:00 do aQuarium (I piętro MBP).

Dla zainteresowanych, przez cały październik dostępna będzie również info-gazetka i selekcja książek z Martyniką w tle do poczytania na miejscu. W czwartki aQarium otwarte od 12.00 do godziny 20.00. W pozostałe dni od 8.00 do 16.00.

*rozmowa w języku angielskim lub francuskim

Pogadajmy - konwersacje w czytelni

Pogadajmy... Zapraszamy młodzież (13+) i dorosłych na konwersacje w Czytelni z wolontariuszami Fundacji EBU. W tym roku proponujemy wam aż 6 lekcji.

Czy ktoś skusi się na estoński, a może fiński? Chętnych zapraszamy do zapisów. Prosimy, zapoznajcie się z regulaminem, który dostępny jest na naszej stronie. Ruszamy 9 października. Liczba miejsc ograniczona. Szczegółowy grafik zajęć na plakacie. Wybierzcie dzień i godzinę, tak by móc korzystać z konwersacji  przez 6 kolejnych tygodni.

Zapraszamy!

Grappler Cup

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Serdecznie zapraszam do udziału w zgromadzeniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Krok Dalej" dla uczczenia Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego - WORLD CEREBRAL PALSY DAY.

Celem naszego wiecu jest wyrażenie aktu solidarności się z osobami dotkniętymi mózgowym porażeniem dziecięcym, nagłośnienie problemów osób z niepełnosprawnością, przekaz pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością.

Spotkajmy się 6 października - piątek - o godzinie 17 przed budynkiem Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Bądźmy razem z osobami cierpiącymi z powodu mózgowego porażenia dziecięcego.

Na całym świecie jest ich 17 milionów.

Trwa głosowanie na zadania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim

Ratownictwo wodne - szkolenie

IX Memoriał Jigoro Kano

W dniu 29 października w Poznaniu w Hali ARENA odbył się IX Memoriał Jigoro Kano -  Puchar Polski juniorek młodszych i juniorów młodszych oraz młodzików i młodziczek w judo.

Reprezentantki UKS Judo KONTRA Mińsk Mazowiecki Aleksandra Polkowska, 44kg i Natalia Łukaszewicz, 48kg wywalczyły złote medale i przyczyniły się do zdobycia I miejsca w punktacji medalowej naszego klubu w Polsce w kategorii dziewcząt.

W klasyfikacji punktowej dziewcząt uplasowaliśmy się na trzecim miejscu.

Natalia Łukaszewicz zdobyła również złoty medal w kategorii młodziczek. Łącznie wygrała 8 walk.

Był to bardzo udany start w tak ważnych zawodach.

 

Zdzisław Wiącek

Trener Judo II klasy, III DAN

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 39781