Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 27 września 2020

Imieniny:

Wincentego, Damiana, Wawrzyńca

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Papieskie szkoły zapraszają na Powiatowy Dzień Papieski

Urodziny z papieżem

Po raz dziesiąty trzy papieskie szkoły zapraszają na Powiatowy Dzień Papieski. 17 października będziemy radośnie świętować urodziny z papieżem.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy Renata Bakuła ze Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim pojawiła się w Gimnazjum Miejskim nr 2, które właśnie otrzymało imię Jana Pawła II, z propozycją wspólnego uczczenia 30. rocznicy wyboru Polaka na papieża. Do współpracy zostało zaproszone Gimnazjum im. Karola Wojtyły z Huty Mińskiej i tak zaczęła się trwająca już dziesięć lat przygoda z papieżem.

Turniej, gra miejska, klasówka

Pierwsza edycja to były trzy konkursy – plastyczny dla uczniów szkół podstawowych oraz recytatorski i muzyczny dla starszej młodzieży. Już wtedy skala odzewu zaskoczyła organizatorów. Ponad 140 prac plastycznych z 30 szkół powiatu mińskiego, ponad 30 recytatorów dojrzale interpretujących papieską poezję i ponad 20 zespołów śpiewających teksty Wojtyły do własnej muzyki - to sprawiło, że choć miało być jedno wspólne przedsięwzięcie, to pomysłów wystarczyło na znacznie więcej.

W kolejnym roku organizatorzy postanowili pokazać ludzi działających w środowisku lokalnym na rzecz innych. Dla wolontariuszy, przedstawicieli fundacji, stowarzyszeń, inicjatyw pomocowych, sponsorów wystąpił z pięknym koncertem Daniel Gałązka z zespołem. Było też coś dla młodzieży – z udziałem króla polskich kibiców chłopcy rozegrali „Turniej o kremówkę” w piłkę nożną, a innego dnia gimnazjaliści z trzech papieskich szkół spotkali się z biografem Jana Pawła II – Pawłem Zuchniewiczem.

W 2010 roku organizatorzy przygotowali konkurs multimedialny o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, w którym rywalizowały drużyny z gimnazjów z powiatu mińskiego. Do mądrej zabawy zaproszono też dorosłych, którzy wzięli udział w Klasówce z papieża. Rok później zaproponowano zupełnie inne formy świętowania Dnia Papieskiego. Młodzież pisała listy do Jana Pawła II i fotografowała świat wokół zainspirowana słowami Polaka-papieża. Gimnazjaliści ze swoimi nauczycielami z mapami w rękach przemierzali Mińsk Mazowiecki w poszukiwaniu śladów Jana Pawła II w grze miejskiej.

Familiada, happening, konferencja

W piątej edycji uczniowie tworzyli gazetki szkolne, które chciałby przeczytać Jan Paweł II, a rodziny bawiły się wspólnie w Familiadzie Papieskiej. Przy tworzeniu szkolnej prasy pracowało 250 uczniów i 40 nauczycieli, a do rodzinnej rywalizacji stanęło ponad 20 drużyn. Rok później w centrum miasta zorganizowano happening, podczas którego chętni mogli czytać fragmenty homilii, listów, adhortacji czy poezji papieża. Wśród czytających nie zabrakło starosty, wójta i burmistrza, byli dyrektorzy szkół, instytucji, biblioteki, poradni, muzeum, ośrodka pomocy, policjanci, strażnicy miejscy, uczniowie. Wśród mińszczan rozdano 5 tys. pocztówek przygotowanych z prac z konkursu fotograficznego. Wszyscy mogli też oglądać wystawę plenerową „Wielcy, Wolni, Solidarni” o Janie Pawle II i Kardynale Wyszyńskim.  We współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II zorganizowano konferencję dla nauczycieli i wychowawców. Poprzez wykłady i zajęcia warsztatowe namawialiśmy szkoły do realizacji programu wychowawczego opartego na wartościach z nauki Jana Pawła II.

W 2014 roku dzięki współpracy z Muzeum Jana Pawła II w Warszawie mogliśmy zaprosić lokalną społeczność na wystawę „Pielgrzymka nadziei”. Podczas wernisażu w mińskim Pałacu ogłosiliśmy zwycięzców w konkursie na „Pocztówkę do świętego”. 385 pocztówek z 50 szkół w powiecie mińskim, 43 laureatów, nagrody o wartości ok. 6 tys. zł – oto bilans liczbowy tego konkursu. 

Dyktando, wywiad, projekt

Dwa lata temu podczas ósmej edycji papieskiego świętowania ogłoszony został konkurs na wywiad z osobą, która spotkała Jana Pawła II lub zapis jej wspomnień. W efekcie powstał folder z „Papieskimi wspomnieniami”. W 2015 roku można też było wziąć udział w Dyktandzie papieskim. W Mińsku nawet dyktanda pisze się o papieżu, co udowodniło ponad 30 trzyosobowych drużyn stających do ortograficznej rywalizacji. W przerwie na sprawdzanie prac wystąpił dla uczestników i kibiców dyktanda Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Rok temu hasło Dnia Papieskiego brzmiało „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. To zainspirowało trzy papieskie szkoły do wymyślenia konkursu „Iskry miłosierdzia” na projekt charytatywny. Nie dość, że projekty konkursowe zostały ocenione, to jeszcze organizatorzy zdobyli zaufanie sponsorów, którzy sfinansowali realizację nagrodzonych pomysłów na pomaganie.

A może ulica Jana Pawła II?

Dziesiąta edycja Powiatowych Dni Papieskich jest okazją do świętowania pięknego jubileuszu i podsumowania działań podjętych w ciągu dekady wspólnej pracy trzech szkół. Co roku inna formuła, zawsze najwyższa dbałość o aspekty organizacyjne, profesjonalne zespoły jurorskie, zacne wsparcie władz lokalnych i instytucji, niebanalne nagrody – to wszystko sprawia, że przedsięwzięcie zyskało uznanie w środowisku lokalnym, co daje inspirację i energię do wymyślania kolejnych edycji.

W tym roku 17 października o godz. 11.00 maluchy z klas pierwszych ze szkół z Mińska i okolic razem z burmistrzem miasta uroczyście otworzą ulicę Jana Pawła II. Dzieciaki przygotują laurki dla papieża, a organizatorzy zadbają o nagrody za ich trud. Pomachamy wspólnie wiatraczkami do nieba, żeby nasz patron się do nas uśmiechnął i zaśpiewamy piosenkę. Tego dnia ulica Jana Pawła II będzie kolorowa i radosna.

Tego samego dnia na spotkaniu jubileuszowym w hali widowiskowo-sportowej w szkole przy Budowlanej od godz. 14.00 będziemy wspominać 10-letnią historię Powiatowych Dni Papieskich i rozmawiać przy kremówkach. Spotkanie jak zawsze poprowadzą dyrektorzy trzech papieskich szkół – ks. Ryszard Woźniak, Piotr Matzanke i Grzegorz Wyszogrodzki. Może przy okazji wspólnego świętowania powstaną pomysły na kolejne edycje mińskich spotkań z papieżem.

Izabela Saganowska

 

Mazowiecka Gala Krasomówców Gawędziarzy

Tradycyjnie w październiku Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Mińsku Mazowieckim zaprasza dzieci i młodzież z Mińska Mazowieckiego, a także z terenu powiatu do udziału w Mazowieckiej Galii Krasomówców Gawędziarzy.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dn. 19 października - dla uczniów szkół podstawowych ( kl. I- VI), a w dn. 20 października dla uczniów KL VII, gimnazjów oraz dla szkół średnich.    Początek imprezy godz. 8.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Siennickiej w Mińsku Mazowieckim, a najlepsi krasomówcy i gawędziarze będą reprezentować nasz region w etapie wojewódzkim w Warszawie.

Szczegóły konkursu na stronie internetowej PTTK: http://www.pttk-minsk.com/

Joanna Janicka-koordynator imprezy.

 

Dzień z kuratorem na wystawie w MZM

Koncert dla żandarmerii

II MARSZ PAMIĘCI POWSTAŃCÓW WARSZAWY „ 63 DNI CHWAŁY POWSTAŃCÓW WARSZAWY”

2 października 2017 r. był dniem  z pozoru takim samym jak każdy inny, lecz jak w słowach piosenki „Nie złamie wolnych żadna klęska, Nie strwoży śmiałych żaden trud”  dającym sygnał do drugiego „Marszu Pamięci - 63 Dni Chwały” . O godz. 10.00 społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy zgromadziła się przy „Kamieniu Pamięci” znajdującym się na terenie naszego Zespołu w celu oddania czci patronom szkoły - Powstańcom Warszawy.  73 lata temu upadło Powstanie Warszawskie wymierzone przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zorganizowane było przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.                          
O wydarzeniach sprzed 73 lat w obecności Starosty Mińskiego  Antoniego  Jana Tarczyńskiego, ks. proboszcza Mariana Sobieszka, kombatantów i rodziców, przypomnieli uczniowie kl. 3 Tee pod opieką wychowawcy pana K. Ostrowskiego i pani M. Słomczyńskiej.  W części artystycznej udział wzięli uczniowie zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Ładzyniu pod opieką Pani Urszuli Młoduchowskiej, którzy zaprezentowali swój odrębny program artystyczny. Złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przy „Kamieniu Pamięci” było sygnałem do wymarszu. Młodzież pod opieką nauczycieli i członków Ochotniczej Straży Pożarnej wyruszyła ul. Chochołowską na drugi „Marsz Pamięci - 63 Dni Chwały” upamiętniający nie tylko Powstańców Warszawy, ale również ofiary II wojny światowej naszego Powiatu. 

Na trasie marszu zapalone zostały znicze między innymi przy tablicy poświęconej pamięci członków rodziny Sażyńskich z Mińska Mazowieckiego, aresztowanych w wyniku tzw. „Wielkiej Wsypy”, Pomniku  Szarych Szeregów poświęconego pamięci harcerzy, pomniku Katastrofy Smoleńskiej, pomniku Konstytucji 3 maja. Szczególnym miejscem, do którego zmierzał tegoroczny marsz była ulica Powstańców Warszawy  w Mińsku  Mazowieckim.  We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. ustawa dekomunizacyjna, na podstawie której, każda miejscowość w Polsce zobowiązana jest do zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, wydarzenia, organizacje lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Rada Miasta Mińsk Mazowiecki w czerwcu 2017 r. przyjęła nową nazwę z ul. Gen. S. Popławskiego na - ul. Powstańców Warszawy. Żywa lekcja historii przy akompaniamencie piosenek powstańczych i syreny alarmowej nie wydała się nużąca mimo, iż uczestnicy marszu pokonali przeszło 7 kilometrów.

Tomasz Płochocki

Lista zadań zaopiniowanych pozytywnie w ramach budżetu partycypacyjnego Miasta Mińsk Mazowiecki na rok 2018

W załączeniu lista zadań zaopiniowanych pozytywnie w ramach budżetu partycypacyjnego Miasta Mińsk Mazowiecki na rok 2018. Głosowanie na pozytywnie zaopiniowane zadania odbędzie się w dniach 9-13 października 2017. Szczegóły dotyczące głosowania dostępne będą na stronie minskmaz.budzet-obywatelski.org

Pan Tenorek i Błękitny Balonik w MSA

"Pan Tenorek i Błękitny Balonik" to spektakl dla całej rodziny, którym Teatr Kamienica i Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej upamiętniają 105. rocznicę urodzin tej wielkiej aktorki. Z tej okazji niespodzianka – każdy spektakl rozpocznie się filmem animowanym "Sroka" do wiersza Jana Brzechwy w niezapomnianej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Producent FIK, współpraca Instytut Teatralny).

Opis spektaklu

Pewna  rodzinka – zapracowani rodzice  oraz dwójka ich dzieci – Marcelina - bardzo energiczna 11-latka oraz 9-letni Leon, zwany pieszczotliwie „Uczonym Leonkiem” –  wyrwali się z miasta na weekend. Zamierzają wypocząć, a przy okazji uczcić jedenaste urodziny Marceliny.

Niestety na drodze pod koła ich auta nieomal wpada jegomość z kuferkiem w ręku. Dzieci rozpoznają w nim Pana Tenorka (Jacek Wójcicki) – znanego z programów telewizyjnych wykonawcę dziecięcych przebojów.

Okazuje się, że Pan Tenorek, podążając za duchem czasów i za groszem... wziął się za biznes – został, mianowicie, hodowcą baloników. Hoduje je wedle nakazów współczesnej bezstresowej pedagogiki. Skutek tego jest mizerny, bowiem jeden z baloników – Błękitny – wybrał się na gigant, czyli zwyczajnie dał nogę ze stada. A Pan Tenorek właśnie  go goni, taszcząc swój zespół muzyczny w kuferku.

Pan Tenorek prosi rodzinkę o pomoc i…

„Pan Tenorek i Błękitny Balonik” to widowisko muzyczne z wykorzystaniem najpopularniejszych piosenek w  wykonaniu Jacka Wójcickiego z cyklu programów telewizyjnych  dla dzieci „Budzik”: „Pan Tenorek”, „Urodzinki Marcelinki”, „Bałagan jak huragan”, „O rety kotlety-klaun”, „Dinozaur Pimpuś”, „Mój błękitny balonik”, „Papuga Gaduła” „Oj, dana, dana” , „Tamburynie graj”.

Te przeboje podyktowały nieco surrealistyczny przebieg akcji, w którym jednak postawy i charaktery bohaterów są jak najbardziej realistyczne. 

Sceny mają charakter kabaretowych skeczy, w których zarówno dziecko, jak dorosły widz, znajdzie dla siebie powód do śmiechu, ale także wzruszenia.

Przesłaniem spektaklu jest apel  o okazywanie dobrych uczuć i nie szczędzenie sobie  czułych słów, szczególnie w rodzinie.

Spektakl dla dzieci od 4. roku życia.

http://teatrkamienica.pl/pl/top-spektakle/spektakle-dla-dzieci/94/pan-tenorek-i-blekitny-balonik

"Piosenka w mundurze"

Warsztaty firmy Coca Cola HBC Polska w Mińsku Mazowieckim

Warsztaty firmy Coca Cola HBC Polska w Mińsku Mazowieckim –Szukasz pomysłu na swoją drogę zawodową? Ten program jest dla Ciebie!

We wrześniu 2017 roku Coca Cola HBC Polska wraz z koalicją partnerów rozpoczęli ogólnopolski program #YouthEmpowered – Możesz więcej niż myślisz. Program kierowany jest do młodych ludzi w wieku 18-30 lat, pozostających poza rynkiem zawodowym oraz do uczniów ostatnich klas szkół średnich. W pierwszym etapie na terenie całej Polski realizowane są warsztaty, których celem jest przybliżenie młodym ludziom zasad rządzących rynkiem pracy. Trenerzy przykładają szczególną uwagę do mocnych stron uczestników warsztatów. Ich głównym celem jest odkrycie w  młodych ludziach tkwiącego w nich potencjału, aby mogli w świadomy sposób pokierować swoją karierą zawodową.

Kolejne etapy programu umożliwiają uczestnikom dostęp do interaktywnej platformy, która zbiera w jednym miejscu materiały przydatne przy tworzeniu ścieżki kariery. Dodatkowo osoby chętne będą mogły skorzystać z indywidualnego mentoringu ze specjalistami z firmy Coca Cola HBC Polska. W ten sposób organizatorzy chcą zadbać o to, aby uczestnicy otrzymali wsparcie w dalszych krokach procesu określania drogi zawodowej. Projekt ten jest szansą dla młodych ludzi poszukujących pracy.

Program dotarł już m.in. do Zambrowa, Kutna, Lęborka oraz wielu innych miejscowości w całej Polsce i trwa do grudnia 2017 roku. W Mińsku Mazowieckim zostały zrealizowane już warsztaty dla uczniów szkoły średniej. Teraz zapraszamy osoby, które obecnie nie pracują i zastanawiają się nad tym, w którą stronę pokierować swoją karierę zawodową.

Warsztaty odbędą się 12 i 21 października 2017r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie "Chemik"
przy ul. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" 1 w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zapisy przyjmujemy na stronie www.youthempowered.pl/warsztaty

Przychodząc na warsztat zyskujesz:

 • Możliwość uczestniczenia w prestiżowym międzynarodowym programie firmy Coca Cola HBC
 • Udział w specjalnie dobranych zajęciach praktycznych, które nie wymagają wysiłku, lecz kreatywności ☺ Pozwolą uczestnikom przekonać się na własnym przykładzie, jakie są ich mocne strony i w jaki sposób można je wykorzystać
 • Gwarantujemy catering w trakcie warsztatów
 • Ukończenie warsztatów potwierdzamy dyplomem
 • Dobra wiadomość dla rodziców! - zapewniamy opiekę nad dziećmi w czasie trwania zajęć

Liczba miejsc jest ograniczona, na warsztat może zapisać się tylko 20 osób. W razie pytań lub wsparcia przy wypełnianiu formularza zachęcamy do kontaktu z realizatorami warsztatów: rekrutacja@qzmianom.org

Link do wydarzenia na facebooku organizowanego w Mińsku Mazowieckim:

https://www.facebook.com/events/1148461771950791/ – zaznacz, że jesteś zainteresowany, a organizatorzy będą Cię informować o programie na bieżąco.

Zapraszamy!

III Dni Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni

 ... można nawet zabłądzić lecz po drugiej stronie
nasze drogi pocięte schodzą się z powrotem...
ks. Jan Twardowski, Bliscy i oddaleni

Z radością zapraszamy do udziału w wydarzeniach III Dni Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni, które odbędą się w dniach 27-28 października 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Cieszymy się, że Dni Kultury Żydowskiej wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta i zdobywają coraz większe zainteresowanie i przychylność mieszkańców.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie muzyka.

27 października zapraszamy na warsztaty wokalne, które poprowadzi Marcin Steczkowski, multiinstrumentalista, dla którego w muzyce najważniejsze są emocje. Dlatego warunkiem uczestnictwa jest miłość do muzyki. Nasza oferta skierowana jest dla grupy wiekowej 18+.

Pierwszego dnia wydarzeń czeka nas także spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem książki o Wierze Gran. Porozmawiamy o biografii artystki, zadamy pytania o prawdę o nas samych w zderzeniu z życiem pieśniarki warszawskiego getta. Po spotkaniu zapraszamy na etiudę teatralną o życiu Gran.

W programie sobotnim zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci Jak pięknie się różnić, grę miejską Śladami Żydów mińskich oraz wystawę – spotkanie z Władysławem Szpilmanem pt. Tych lat nie odda nikt, podczas której obejrzymy fragment filmu Pianista inspirowany życiem artysty oraz zaśpiewamy najbardziej znane utwory Szpilmana.

W programie także lekcje biblioteczne i seminarium dla nauczycieli. Szczegółowe informacje o terminach znajdziecie Państwo na plakacie. Zapisy na warsztaty i lekcje przyjmowane będą w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej od poniedziałku 9/10: osobiście lub telefonicznie 25 740 51 04.


Społeczność żydowska przez setki lat współtworzyła charakter naszego miasta. I choć ten wspólny czas dramatycznie przekreśliła historia, my, społeczni organizatorzy, nauczyciele i pracownicy instytucji publicznych, chcemy pokazać, że czas nie zdołał wymazać z pamięci świata i kultury naszych sąsiadów. Zapraszamy do dwudniowego spotkania z kulturą żydowską pod hasłem "Bliscy i oddaleni".


Organizatorzy Dni Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni

"Szkoła ucha dla malucha"

Muzyczne podróże ze skrzypcami i gitarą
Wykonawcy:
Mateusz Strzelecki - skrzypce
Paulina Garlińska - gitara, prowadzenie koncertu
Skrzypce i gitara stanowią zgrany duet. Oba instrumenty mają struny, ale nieco inaczej ich używają. Wspólnie zabiorą małych melomanów w podróż na królewski dwór, do wiejskiego ogródka czy gorącej Brazylii.

15 października 2017, godz.10:30 bilet 10 zł/osoba

Teatr Lektur Szkolnych

W ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Mińsk Mazowiecki, zapraszamy na kolejny cykl warsztatów prowadzonych przez Urszulę Brzost, założycielkę Teatr Lalek Dużych Pianka. To połączenie zabawy oraz różnych form sztuki teatru, gdzie dzieci poprzez krótkie inscenizacje, opracują wybrane lektury szkolne, dzięki czemu łatwiej przyswoją materiał z języka polskiego w szkole.


Zapraszamy do zapisów swoich pociech.

Spotkanie Klubu Idei

Mazowiecka Liga Bladecross

Trzy szkółki rolkowe: Rollschool z Warszawy, UKS Wilki Otwock oraz Rolkowy Mińsk są inicjatorem Mazowieckiej Ligi Bladecross, która ma na celu popularyzację jazdy na rolkach i wyścigów po torze przeszkód zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Mając na uwadze rozwój sportowy dzieci i dorosłych oraz chęć popularyzacji rolek doszliśmy do wniosku, że na Mazowszu brakuje regularnie organizowanych zawodów rolkowych w bladecrossie, które na bieżąco sprawdzałyby umiejętności dzieci i ich progres sportowy. Dlatego też złączyliśmy siły i inicjujemy powstanie Mazowieckiej Ligi Bladecross. Z każdego startu uczestnicy zbierają punkty do rankingu końcowego ligi. W każdych zawodach udział bierze około 100 uczestników. 

4 listopada 2017 r. w Mińsku Mazowieckim odbędzie się V kolejka Mazowieckiej Ligi Bladecross. Zakończenie sezonu (VI kolejka obędzie się w grudniu na Stadionie Narodowym).

Serdecznie zapraszamy na to wspaniałe wydarzenie !

Wieczór komediowy w MDK

W podróż komediowym szlakiem dookoła świata zabierze nas Piotrek Szumowski, który występował w ponad trzydziestu krajach, na pięciu kontynentach, w trzech językach. Tak jest, Piotrek przeżył 409 dni podróży dookoła świata. Jak on to zrobił? Nikt tego nie wie. W komicznej podróży towarzyszył mu będzie Darek Gadowski.

godz. 20:30, bilet 30 zł

Wszystko, co dobre kończy się na mecie

Może wyjdziemy na krnąbrnych i zadufanych w sobie, ale z drugiej strony przecież każdy zna to uczucie – kiedy się po prostu coś wie, i my wiemy, że 4 Jesienne Grand Prix po prostu się udało. Udało się świetnie mimo kilku niedociągnięć: nie dla wszystkich dogodnych terminów, fajnej, ale wymagającej trasy i kapryśnej pogody.  Sukces tej imprezy nie było zwyczajne szczęście, ale ciężkie i konsekwentne działania w dążeniu do celu.

Od czterech lat jesienią organizujemy przełajowy cykl biegów. Paradoksalnie jesień to ten czas kiedy chce się wskoczyć jedynie pod koc i pozostać tam do wiosny. Nie chce się nic. Jest chłodno, deszczowo, dni coraz krótsze. Totalnie bezsensu. Ale właśnie sport, właśnie bieganie potrafi uratować najbardziej parszywy dzień. Dzięki bieganiu nie jest się sennym, poprawia się krążenie i najważniejsze poprawia się samopoczucie. Bo jak jesteś w ruchu, jesteś aktywny, to nie masz czasu na zamartwianie. I z pozoru taka szarobura jesień jest najlepsza do biegania, warunki pogodowe są wręcz idealne, trzeba je tylko dostrzec. Użyliśmy zwrotu szarobura jesień, tak? No właśnie, bo od nas zależy czy dostrzeżemy te złote liście, te soczyste purpury, te nieśmiałe promyki słonka. Ten cykl miał być i jest propozycją na jesienne depresje. A dla tych co szlifowali formę od wiosny – fantastyczną możliwością podsumowania sezonu startowego.

Mężczyźni mieli do pokonania dystans ok. 10.2 km, nawierzchnia 100% terenowa, ścieżki leśne, mocno zróżnicowana konfiguracja. Kobiety do pokonania miały dystans ok. 6.5 km. W tym roku za ustanowienie rekordu trasy przewidziana była dodatkowa nagroda finansowa. Jednakże warunkiem jej otrzymania był udział w minimum 3 biegach z cyklu Grand Prix. Rekord trasy mężczyzn wynosi 34:20 a rekord trasy kobiet: 27:50. Nie udało się ich w tym roku poprawić. Tegoroczne Grand Prix odbyło się w cztery soboty września (2, 9, 23 i 30). Każdemu biegowi towarzyszyła duża frekwencja przekraczająca przeszło 100 uczestników i zdrowa rywalizacja. Pełny cykl Grand Prix ukończyło 70 mężczyzn i 29 kobiet. W najlepszej trójce kobiet znalazły się: Karolina Lewandowska, Aneta Urban i Beata Dżoń. Natomiast wśród panów tryumfował Zbigniew Lamparski przed Łukaszem Staniakiem i Tomaszem Skóra. Wyniki poszczególnych kategorii wiekowych wyglądały następująco:

K16: Monika Szczepaniuk i Amelia Krzewska), K20: Anna Koperska, Ewelina Bałda, Ewelina Kulma, K30: Ewelina Kaska-Łobodowska, Anna Kot, Agnieszka Szymańska, K40: Agata Piotrowska, Barbara Legat, Joanna Rysiawa, KL50: Małgorzata Sujak, Małgorzata Możdżonek, M16: Arkadiusz Marczak, Sebastian Domański, Mateusz Murawski, M20: Łukasz Danielak, Łukasz Zagańczyk, Jarosław Kościesza, M30: Radosław Truszczyński, Mariusz Murawski, Karol Zalewski, M40: Marek Czyżkowski, Krzysztof Piętka, Robert Zagórny, M50: Mirosław Sujak, Kazimierz Radomski, Jarosław Radzikowski, M60: Krzysztof Wycisłowski, Bernard Morkowski, Janusz Szymański. Najmłodszym uczestnikiem biegów została Amelia Krzewska (2005 r.) a najstarszym Janusz Szymański (1951 r.).

Aby przy czwartej odsłonie imprezy zbliżyć się do poziomu pełnego zadowolenia naszego i Startujących musieliśmy się spiąć i nie działać w pojedynkę. Nasze trzyletnie doświadczenie wrzuciliśmy do jednego wora, aby biegacze mogli sobie to lepiej zobrazować – do takiego wręcz wora z pakietem startowym, jest tam wszystko – zbędne świstki, niepraktyczne gadżety ale i gdzieś na dnie te niezbędniki: agrafki, numery startowe, coś co może być użyte. Rozłożyliśmy to na czynniki pierwsze i wtedy zaczęliśmy jesienne porządki! Pakiet okroiliśmy do minimum. Niczym jak w planie treningowym analizowaliśmy każdy detal i obraliśmy cel. Sekcjom zostały przydzielone obowiązki. Stworzyliśmy niemal biznesplan, który do końca realizowaliśmy. Wiele osób z Klubu było zaangażowanych w tworzenie tej imprezy, dziękujemy Im wszystkim i każdemu z osobna. Tu pojawiło się kilka refleksji odnośnie współpracy i zaangażowania poszczególnych osób w klubie. Ale może to zwyczajnie dopada nas w tej kwestii jesienna chandra…

W każdym razie teraz chcemy się skupić na tych, dzięki którym 4JGPMM się udało. Prócz zaangażowania Dreptaków w organizację, w pozyskanie środków, sponsorów, w zadbanie o atmosferę imprezy, musimy podziękować kochanym Partnerom do których możemy zaliczyć:  Studio Fitness Fit&Joy, Dentoral Osteodystrakcja.pl, Perfumeria Ewelina, Odmet Oddział Stojadła, Etigraf Sp. z o.o., Sala Bankietowa - Dworek w Stanisławowie, Osteomedica, Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim, Webdesign, OSP Mińsk Mazowiecki, Grupa Medyczna OSP Ładzyń, Strefa Mińsk, Mińska Grupa Rowerowa, Rolkowy Mińsk z Kamilem Ołdakiem na czele, Karolina Lewandowska i Artur Jabłoński z DreamRun, Radny Robert Gałązka, Dyrektor Mosir Robert Smuga, Sebastian Reczek, Wojtek Kopeć, Tomek Markowski.

 Otrzymaliśmy po raz kolejny wielką przychylność od władz miasta i Lasów Państwowych. Podczas finału byli z nami: Miasto Mińsk Mazowiecki reprezentowane przez Krzysztofa Michalika (wiceburmistrza) oraz Roberta Gałązkę (radny Miasta Mińsk Mazowiecki oraz przewodniczący komisji oświaty) a także Piotr Olkowicz przedstawiciel Nadleśnictwa Mińsk.

Pogoda w czasie tegorocznego cyklu była lekko kapryśna, odrobinkę zwilżyła nam nawierzchnię, bywało chłodnawo. Były górki, podbiegi, ale po każdym podbiegu był zbawienny zbieg. Las był, tak piękny, że jakoś to zmęczenie gdzieś się ulatniało. Pachniało drzewami i adrenaliną. Biliście swoje rekordy życiowe. Była setka uśmiechów, setka emocji. Łącznie tych kilometrów się uzbierało całkiem sporo. Warto było pobiec- dla samego ruchu, ale i dla medalu. Medal był  nietuzinkowy. Zachowany w jesiennej kolorystyce, ozdobiony jesiennym atrybutem w postaci pożółkłego liścia.  Było naprawdę, o co biegać.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Grand Prix. Do zobaczenia za rok.

MKB DREPTAK

 

Mistrzostwa Polski - NoGi Mały Grappler

W minioną sobotę 30 września na OSIR mieszczący się w dzielnicy Warszawa Włochy przybyli zawodnicy, aby wziąć udział w Mistrzostwach Polski No Gi Mały Grappler. Turniej organizowany był przez Polski Związek Zapaśniczy.

Klub Walki Grappler reprezentowali najmłodsi przedstawiciele startując  w różnych kategoriach, zdobywając następujące lokaty:

Złoto: Andrzej Frankiewicz;

Srebro: Zak Otsmane, Łukasz Godłoza, Filip Kosut, Jakub Jęda, Damian Wieczorek;

Brąz: Aleks Sitek, Wiktoria Koc, Łukasz Cyran, Ivan Novyk, Julia Paździoch, Joanna Wrona.

Drużynowo naszej ekipie udało się zająć 3 miejsce. Wszystkim naszym podopiecznym gratulujemy!

Kolejne starty Mińszczan już w najbliższą sobotę 7 października na hali sportowej w SP nr 1 w Mińsku Mazowieckim podczas VII Turnieju w brazylijskim jiu jitsu dla dzieci i młodzieży.

KW GRAPPLER

Mamy Mistrza Świata w Taekwon-do ITF

W dniach od 25 września do 1 października 2017 8-osobowa ekipa Akademii Sztuk Walki miała przyjemność reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata Taekwon-do ITF HQ Korea w Barneveld, Holandia. Nasi zawodnicy w składzie: Kornelia oraz Roksana Naumiuk, Katarzyna Mazurowska, Natalia Michalczyk, Armik Badalyan, Jakub Brodzik, Damian Walas, Dawid Matwiej przez 4 dni zawodów starali się jak najlepiej ukazać efekty swoich ciężkich treningów. Już w kwietniu zawodnicy ASW zostali powołani do kadry Polski i od tamtej pory rozpoczęli sumienne przygotowania pod okiem trenera Dawida Matwieja. Mistrzostwa i Puchar Świata w Barneveld zgromadziły ponad 1500 zawodników z całego świata! Ekipa ASW musieli stawić czoła m.in. przedstawicielom Argentyny, Australii, Rosji, Japonii, Hongkongu, Kanady, Malezji, USA.

Pierwsze dwa dni zawodów były przeznaczone wyłącznie dla czarnych pasów i miały rangę Mistrzostw Świata. Trener ASW Dawid Matwiej nie zawiódł i w wielkim stylu zdobył złoty medal w testach siły stając się tym samym Mistrzem Świata Taekwon-do ITF! Prawie 40 zawodników nie przeraziło Sabum Dawida Matwieja, który nie pozostawił większych szans przeciwnikom i zdobył złoto dla Reprezentacji Polski.

W sobotę oficjalnie rozpoczął się Puchar Świata Taekwon-do ITF przeznaczony dla kolorowych pasów. Kornelia i Roksana Naumiuk po widowiskowych występach zdobyły kolejne 3 medale dla ekipy ASW (Kornelia srebrny medal w technikach specjalnych i brązowy w walkach bezkontaktowych, a Roksana brązowy w walkach semi-contact). W kategorii juniorów wiele emocji dostarczył Armik Badalyan oraz Jakub Brodzik, którzy spotkali się w finale walk light cocntact! Ostatecznie to na szyi Jakuba zawisł złoty medal, a jego kolega Armik zajął drugą lokatę. Dla Jakuba złoty medal to było jednak stanowczo za mało, dlatego też po świetnym zaprezentowaniu układów formalnych został nagrodzony 3. miejscem. Natalia Michalczyk do puli dorzuciła złoty medal w walkach light contact. Katarzyna Mazurowska również sięgnęła po złoto w walkach light contact. Damian Walas po ciężkim boju w walkach ostatecznie zdobył brązowy medal.

Łącznie ekipa Akademii Sztuk Walki zgromadzili 10 medali: 4 złota, 2 srebra i 4 brązy. Krew, pot, łzy - to wszystko towarzyszyło naszym reprezentantom. Oprócz rywalizacji sportowej zawodnicy mieli niepowtarzalną okazję poznania Wielkich Mistrzów Taekwon-do obecnych na zawodach (m.in. Prezydent TKD ITF HQ Korea Master Oh Chang Jin, Master Peter Sanders, Master Rudolf Kang, Master Zbigniew Kruk). Ponadto, Dawid Matwiej był oddelegowany do udziału w międzynarodowym Kongresie Taekwon-do ITF, gdzie omawiano kierunki rozwoju koreańskiej sztuki walki oraz organizację Mistrzostw Świata, które odbędą się w 2019 roku w Korei Płd.

Nikt przez długi czas nie zapomni tej wspaniałej przygody, która z pewnością wzbudziła jeszcze większy głód zwycięstw! Zapraszamy na zajęcia z Mistrzem Świata i zdobywcami Pucharu Świata w Taekwon-do ITF.

Taekwon!!!

Damian Walas

ASW

Uroczystości w mińskiej "PIĄTCE"

Uroczystość nadania imienia Anny i Jana Hubertów

 jednej z sal lekcyjnych oraz Święto Patrona w mińskiej „Piątce”

„I nieśmiertelna cząstka jego ducha w sercach pokoleń późniejszychżyć będzie”

29 września w murach Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim odbyła się niezwykła, a zarazem podniosła uroczystość. W tym dniu uczniowie i zaproszeni goście upamiętnili ważne dla Polaków i mińszczan postacie – Józefa Wybickiego – Patrona szkoły, wielkiego patriotę – w 270. rocznicę jego urodzin - oraz małżonków Anny i Jana Hubertów, wspaniałych mińszczan, ludzi z pasją, którzy swą codzienną pracą  i społecznikowską postawą zasłużyli się naszej małej ojczyźnie. To właśnie imię tej wyjątkowej pary  – państwa Anny i Jana Hubertów - społeczność mińskiej „Piątki” postanowiła nadać jednej z szkolnych sal.

Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej przy sali nr 3, która od tego dnia nosi imię Anny i Jana Hubertów. Odsłonięcia dokonali Burmistrz Miasta Pan Marcin Jakubowski oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, pomysłodawca projektu utworzenia w każdej mińskiej szkole sali poświęconej zasłużonym mińszczanom - Pan Leszek Celej. W tym ważnym dla „Piątki” dniu wzięli również udział zaproszeni dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, radny miejski Pan Jerzy Gryz, Pan Piotr Nowicki z Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, przewodniczący Rady Rodziców Pan Dariusz Świętochowski. Największą niespodziankę i ogromną radość sprawiła obecność na uroczystości Pani Magdaleny Zagórowskiej – krewnej Anny Hubertowej. Zaproszeni goście mogli zapoznać się z kalendarium życia państwa Hubertów oraz podziwiać ich portrety. Jeden z nich został wykonany węglem przez rodzica naszego ucznia Pana Adama Kowalczyka. Następnie zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie oficjalnie zostali powitani przez Panią Dyrektor Ewę Szczerbę i mogli obejrzeć przedstawienie słowno-muzyczne łączące w sobie elementy historyczne ze współczesnością, przygotowane przez panią Mariolę Kruszewską, panią Magdalenę Jakubowską i panią Agnieszkę Szczepańską. Piękną oprawę plastyczną stworzyła pani Katarzyna Milewska, a nad częścią techniczną czuwał pan Mirosław Kruszewski. Spektakl po raz kolejny udowodnił, iż wychowankowie „Piątki” mogą poszczycić się wieloma talentami. Pokazał także, że młode pokolenie, idąc z duchem czasu, nie zapomina o historii, szanuje tradycję, pielęgnuje pamięć o przeszłości i jej wielkich Polakach, do których grona należą również bohaterowie szkolnego święta: Józef Wybicki oraz Anna i Jan Hubertowie. 

Uroczystość stanowiła zwieńczenie całego szeregu działań, w które przez ostatnie miesiące angażowała się społeczność szkolna. W ramach projektu, którego calem było przybliżenie najmłodszemu pokoleniu mińszczan postaci  Anny i Jana Hubertów, podjętych zostało wiele interesujących inicjatyw. Przeprowadzono ciekawe rozmowy, przygotowano prezentacje, rożnego rodzaju konkursy. Podczas apelu zostały odczytane wyniki konkursów, w których w kategorii plastycznej I miejsce zajęła Hanna Ślązak, II miejsce – Blanka Gromulska, III miejsce – Jagna Suchocka, wyróżnienia otrzymały: Agata Piętka, Alicja Pawelec, Urszula Maruszak oraz Oliwia Szymborska. W kategorii fotograficznej I miejsce zajęła Olga Danielak, wyróżnienia otrzymali Witold Filipek i Magdalena Kożuchowska. Natomiast w kategorii literackiej przyznano I miejsce Lenie Gawron. Dzięki fundatorom – Panu Leszkowi Celejowi  i Radzie Rodziców laureaci otrzymali interesujące nagrody. Dla  zaproszonych gości oraz wszystkich uczniów Muzeum Ziemi Mińskiej przygotowało również  pocztówkę okolicznościową, na której widnieje portret małżeństwa Hubertów oraz notka biograficzna.

Piękne święto szkoły, a zarazem ważne wydarzenie dla społeczności lokalnej za nami, ale uroczystość pozostanie na długo w pamięci. Ważne jest to, że uczniowie „Piątki” po raz kolejny pokazali, jak ważny jest dla nich szacunek dla wydarzeń i postaci z przeszłości nie tylko tej wielkiej, ale i małej ojczyzny, a dzięki obecności Pani Magdaleny Zagórowskiej w indywidualnych rozmowach mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat państwa Hubertów.

SP nr5

Judo KONTRA w Oleśnicy i Halinowie

W dniach 7-8 października 2017r. w Oleśnicy k/Wrocławia odbył się Międzynarodowy Puchar Polski w Judo juniorek/juniorów młodszych i juniorek/juniorów. Aleksandra Polkowska zdobyła brązowy medal, w wadze do 44kg. w kategorii juniorek młodszych.

Nasi zawodnicy startowali również w dniu 7 10.2017r. w zawodach zorganizowanych przez UKS Halinów Team. W tych zawodach pn. HALINÓW CUP złoty medal w kategorii dzieci zdobył Piotr Marczak a srebrny medal Miłosz Zaborowski. Obaj startowali w wadze 38kg.

Brązowy medal w wadze 44kg zdobyła Maja Kozłowska.

W kategorii dzieci młodszych srebrny medal zdobył Antek Kozłowskia brązowy maja Płochocka. Na IV miejscach uplasowali się: Julia Duda i Karol Kozłowski.

Zdzisław Wiącek

Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

Wernisaż wystawy „Manierki jeńców wojennych ..."

W czwartkowy wieczór, 5 października 2017 roku, w Muzeum Ziemi Mińskiej odbył się wernisaż wystawy „Manierki jeńców wojennych 1914-1918 na tle manierek państw zaborczych”. Ekspozycja prezentuje zaledwie niewielką część olbrzymiej kolekcji manierek, menażek, kubków wojskowych należącej do ks. kpt. Łukasza Józefa Hubacza, który do niedawna był wikariuszem w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Mińsku Mazowieckim i kapelanem 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Manierka jako element osobistego wyposażenia była bliska żołnierzowi składającemu przed wrogiem broń aby przejść w stan względnego pokoju w obozie jenieckim.

Bezbronność wobec tej nowej sytuacji żołnierza spowodowała, że jedną z form wyrażania swoich emocji było kreślarstwo na trwałym osobistym przedmiocie . Do niego należała niejednokrotnie manierka…” Piękne, grawerowane manierki są więc pokazane na tle manierek armii zaborczych: pruskiej, carskiej i austro-węgierskiej. Podczas wernisażu, w otoczeniu ciekawej aranżacji wystawy, zwiedzający mogli poczuć klimat okopów i skosztować kwasu chlebowego w manierkach oraz chleba ze smalcem i ogórkiem. Mimo deszczowej aury oryginalna tematyka ekspozycji przyciągnęła liczną grupę zwiedzających. Muzeum zaprasza do obejrzenia atrakcyjnego zbioru manierek prezentowanego do 26 listopada br.

MZM

Sukces "Mechanika"w ogólnopolskim konkursie IT SZKOŁA

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim uzyskał 7 miejsce w Polsce i 2 miejsce w województwie mazowieckim w ogólnopolskim konkursie IT SZKOŁA.

Wyróżnienia od organizatorów  w dniu 6 października 2017r. w siedzibie NASK w Warszawie, w imieniu szkoły odebrali wicedyrektor Agnieszka Paja, nauczyciel informatyki i matematyki Marek Szczurowski, dyrektor Tomasz Płochocki.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych IT Szkoła jest sporządzany na podstawie pomiaru aktywności udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych kategoriach działań programu: kursach dla uczniów, wszechnicy informatycznej, konkursach IT oraz akademickich kołach naukowych. Ranking jest sporządzany w układzie ogólnopolskim oraz wojewódzkim. IT Szkoła to internetowy, otwarty program studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Instytucją odpowiedzialną bezpośrednio za realizację Programu IT Szkoła jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa NASK. Partnerem merytorycznym programu jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.

Tomasz Płochocki

VII Turniej w brazylijskim jiu jitsu

VII Turniej w brazylijskim jiu jitsu dla dzieci i młodzieży oraz VIII Turniej No Gi Fight Grappler Cup.

Jak co roku Miński Klub Sportowy MMA TEAM, Klub Walki Grappler oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim zorganizowali równocześnie dwa turnieje, które odbyły się w minioną sobotę 7 października na hali sportowej w SP nr 1 w Mińsku Mazowieckim.

Turniej w brazylijskim jiu jitsu został zorganizowany po raz siódmy, zaś Turniej No Gi Fight Grappler Cup już po raz ósmy. Nasze miasto gościło łącznie prawie 250 zawodników i zawodniczek z różnych stron Polski. Jak zwykle odwiedziły nas ekipy z Białorusi i Litwy.

Zawody odbywały się równocześnie na pięciu matach, co pozwoliło na ich sprawny przebieg. Walkom dzieci towarzyszyły ogromne emocje, huczny doping i oczywiście wsparcie rodziców i trenerów. Każde z dzieci otrzymało dyplom i medal, a najlepsi nagrody rzeczowe, które wręczał Dyrektor Mosir Pan Robert Smuga jako Honorowy Patron obu turniejów. Drużynowo podopieczni  trenera Marcina Frankiewicza zdobyli  II miejsce. Turniej dla dzieci był współfinansowany ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Na macie dorosłych również nie brakowało widowiskowych pojedynków. Pojawili się zawodnicy zaliczający się do czołówki Polski, m.in. znany z organizacji FEN Kamil Łebkowski czy walczący na gali Grappler Night Mateusz Siński z Hunter Warszawa.

Obydwa turnieje zostały objęte  Honorowym Patronatem Polskiego Związku Ju Jitsu  oraz Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego.

Te zawody nie udałyby się bez przychylności Władz naszego Miasta- Burmistrza Marcina Jakubowskiego i Dyrektora Mosir Roberta Smugi oraz całego Działu Imprez z którymi współpraca to dla nas prawdziwa przyjemność, za co serdecznie dziękujemy. Z każdą edycją staramy się podnieść poziom organizacyjny, tak by przede wszystkim zawody przebiegały zgodnie z harmonogramem i w możliwie najkrótszym czasie. Cieszy nas fakt, że tylu zawodników wybiera nasz Grappler Cup, bo stanowi to dla nas motywację na tworzenie kolejnych edycji. Także do zobaczenia za rok!-podsumowali  imprezę organizatorzy Ewelina i Marcin Frankiewicz

Wyniki podopiecznych Klubu Walki Grappler

Dzieci:

I mc :

Damian Wieczorek, Antoni Rosa, Łukasz Godłoza, Wiktoria Klepacka;

II mc :

Martyna Bodecka, Natalia Wolińska, Asia Wrona, Monika Kozera, Agata Lipska, Andrzej Frankiewicz, Zachariasz Otsmane, Piotr Lipski, Jarek Bodecki;

III mc :

Dawid Bankiewicz, Jakub Jęda, Wiktoria Koc, Aleksandra Bodecka,

IV mc: Filip Kosut, Aleks Sitek, Antoni Sikorski, Dominik Kozera, Bartek Pietrasik

Dorośli:

I mc:

Marcin Frankiewicz

II mc:

Jakub Kuć, Zachariasz Otsmane, Julia Paździoch

III mc:

Zdzisław Raubo

Ewelina Frankiewicz

Spotkanie miast partnerskich we Francji

W dniach 22 – 25 września delegacja miasta w składzie: Burmistrz Marcin Jakubowski, Dyrektor MBP Elżbieta Sieradzińska, Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Diana Rokicka uczestniczyła w spotkaniu miast partnerskich, którego gospodarzem w tym roku było francuskie Saint-Egrève.

Corocznie, w drugiej połowie roku przedstawiciele miast partnerskich: Telsiai, Krnov, Saint-Egrève, Karben, Mińska Mazowieckiego biorą udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiane są propozycje projektów na kolejny rok do realizacji przez miasto zgłaszające.
Wśród propozycji na kolejny rok znalazły się projekty z dziedziny sportu, kultury m.in. obóz sportowy dla młodzieży, spotkanie miast partnerskich w rocznicę podpisania porozumień o współpracy, debata na temat korzyści z członkostwa w UE.

Nasze miasto zaproponowało organizację: międzynarodowego turnieju koszykówki, międzynarodowego turnieju piłki nożnej, koncert na Dni Miasta z udziałem solistów z miast partnerskich z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Kameralnej.

Burmistrz Marcin Jakubowski, korzystając z okazji, zaprosił na spotkanie miast partnerskich, którego gospodarzem w 2018 roku będzie Mińsk Mazowiecki.

Zostaliśmy ciepło przyjęci, w dosłownym tego słowa znaczeniu, przez władze Saint-Egrève z burmistrzem Danielem Boisset na czele, który pełni tę funkcję od czerwca br., Catherine Haddad – zastępcę burmistrza, radnych, którym przewodził Michel Telmon.

Diana Rokicka

Trailer 5 Mińska Gala Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night

Mazovia - Korona Ostrołęka

www.mksmazovia.pl

Zbiórka Krwi. Akcja 5. batalionu Obrony Terytorialnej w Siedlcach

W dniu 28.10.2017 r. na Stadionie Miejskim MKP Pogoń Siedlce, przy ul. Jana Pawła II 6, odbędzie się kolejną już przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej właśnie okazji zapraszamy wszystkich żołnierzy, rodziny oraz mieszkańców regionu, do uczestnictwa w tym Wydarzeniu.

W trakcie jak również po powyższym wydarzeniu zapraszamy do "czerwonego autobusu", aby wziąć udział w Akcji Zbiórki Krwi.

Przypominamy o zabraniu ze sobą Dowodu Osobistego i zjedzeniu wcześniej lekkiego posiłku.

5.batalion OT

9. Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego

Jednym z wydarzeń 9. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego jest Przegląd Piosenki Poetyckiej poświęcony młodym, śpiewającym artystom, którzy w czasie przesłuchań i koncertu finałowego prezentują swoje umiejętności i walczą o główną nagrodę – występ w Piwnicy pod Baranami!

W poprzednich edycjach przeglądu, na scenie MDK Mińsk Mazowiecki wystąpili między innymi Daria Zawiałow, Filip Rychcik i Mariusz Wawrzyńczyk!

Regulamin i karta uczestnika dostępne na: http://new.festiwalpiotraskrzyneckiego.pl/przeglad/REGULAMIN_I_KARTA.pdf

KONTAKT: przeglad@mdkmm.pl tel.: 25 758 39 17 wew. 22

______________________

WARUNKI UCZESTNICTWA
1. W przeglądzie mogą wziąć udział wykonawcy, którzy ukończyli 16 lat. Za uczestnika uważa się zarówno solistę, jak i zespół w składzie nie większym niż 5-osobowy.
2. Laureaci nagrody Grand Prix festiwalu nie mogą brać udziału w kolejnych dwóch jego edycjach.
3. Do prezentacji konkursowej uczestnik przygotowuje dwa utwory - obowiązkowy z repertuaru Piwnicy pod Baranami i dowolny. (Łączny czas utworów nie może przekroczyć 10 min.)
4. Uczestnik przeglądu występuje z własnym akompaniamentem na żywo (nie dopuszcza się półplayba ck'ów)
Istnieje możliwość skorzystania z akompaniatora po uprzednim wysłaniu zapisu nutowego utworów do organizatora przeglądu.
5. Uczestnik jest zobowiązany dostarczyć organizatorowi kartę zgłoszenia wraz z demo (2 dowolne utwory, DEMO NIE MUSI ZAWIERAĆ UTWORU OBOWIĄZKOWEGO) do 1.11.2017r. Na adres:
Miejski Dom Kultury, ul. Warszawska 173, 05-300 Mińsk Mazowiecki lub drogą e-mailową na adres: przeglad@mdkmm.pl
6. Specjalnie powołana komisja artystyczna, na podstawie dostarczonych materiałów, wyłoni uczestników przeglądu konkursowego, który odbędzie się 17.11.2017 w MDK w Mińsku Mazowieckim, o czym uczestnicy zostaną poinformowani na tydzień przed konkursem.

WARUNKI TECHNICZNE
1. Uczestnicy konkursu przyjeżdżają do Mińska Mazowieckiego na własny koszt.
2. Organizator zapewnia nocleg wg wcześniejszego zapisu na karcie zgłoszenia.
3. Organizator zapewnia uczestnikom sprzęt nagłaśniający i techniczny oraz pomoc akustyka (według zapotrzebowania w karcie zgłoszenia i w zakresie posiadanego sprzętu).
4. Organizator zapewnia akompaniatora po uprzednim wysłaniu zapisu nutowego utworów do organizatora przeglądu i zaznaczeniu tej opcji w karcie zgłoszenia.

JURY I NAGRODY
1. Pięcioosobową, profesjonalną komisję artystyczną powołuje Organizator.
2. Organizator przewiduje następujące nagrody:
- nagrodę główną – Grand Prix, statuetka, występ w Piwnicy pod Baranami
- nagrody specjalne
3. O przydziale i wysokości nagród decyduje jury.
- łączna kwota nagród pieniężnych – 3000 zł.
4. Jury ma prawo nie przyznać nagrody głównej.
5. Decyzja jury jest nieodwołalna.
6. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi podczas wieczornego koncertu laureatów w dniu przeglądu (obecność laureatów obowiązkowa).

https://www.facebook.com/events/1768940560070452/

 

Repertuar kina MUZA

www.muzakino.pl

Bajka "Romeo i Julcia" w MDK

Bajka o pierwszej miłości. Dwoje młodziutkich bohaterów poznaje się na karnawałowym balu i wszystko mogłoby się potoczyć wspaniale, romantycznie i pięknie. Zwłaszcza, że Romeo tak pięknie śpiewa. Ale wisi nad nimi zła chmura niezgody. Ich rodzice kiedyś pokłócili się ze sobą, sami nie pamiętają nawet dlaczego. Dwie rodziny tak się nie lubią, że nie chcą ze sobą  rozmawiać, a każde spotkanie kończy się kolejnymi kłótniami a nawet pojedynkami. Czy czysta i piękna miłość Romea i Julci zażegna ten spór przekonać musicie się sami.

MDK, godz. 10:30 i 12:30, bilet 10 zł/osoba

"Edukacja na Wesoło"

Ruszamy z kolejnymi zajęciami w ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Mińsk Mazowiecki. Zajęcia z cyklu "Edukacja na Wesoło" pomagają uczestnikom zrozumieć podstawy matematyki oraz przyrody poprzez wspólną zabawę i prace manualno - plastyczne. Zajęcia prowadzić będzie znana wszystkim, zawsze uśmiechnięta Daria Smolak. Zapraszamy!

STANOWISKO NR 7/2017 RADY POWIATU W OTWOCKU z dnia 28 września 2017 r.

Otwarcie Street Workout Parku

W weekend, 30.09.2017 r., miało miejsce w Mińsku Mazowieckim  otwarcie nowego obiektu sportowo – rekreacyjnego Parkour Parku. Obiekt powstał dzięki MOSiR Mińsk Mazowiecki oraz Miastu Mińsk Mazowiecki, zaś pomysłodawcą była Akademia Parkour. Miejsce to przeznaczone jest do trenowania parkour, street workout oraz jako ciekawa alternatywa uzupełniająca inne aktywności fizycznej takie jak: piłka nożna, lekkaatletyka czy rugby.

Podczas oficjalnego otwarcia mieliśmy przyjemność zobaczyć jak wykorzystają obiekt profesjonaliści: OsKar Workout – streetworkout oraz Krystian Kowalewski – parkour/freerunning.  Ich umiejętności zaskoczyły i zafascynowały każdego miłośnika sportu i kultury fizycznej. Dodatkowo dla najmłodszych zostały przygotowane/ przeprowadzone warsztaty parkour prowadzone przez Krystiana Kowalewskiego oraz Piotra Lichota. Młodzi mieli również okazję dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać „pompkę” oraz podciągnięcia na drążku.

„Parkour Park jest bardzo ciekawym miejscem treningowym, dzięki możliwości wykonywania różnego rodzaju podciągnięć, przeskoków, zwisów oraz chwytów,każdy znajdzie coś dla siebie. Jako osoba trenująca parkour jestem bardzo zadowolony z tego obiektu, gdyż umożliwi mi jeszcze lepszy samorozwój. Dodatkowo taki obiekt będzie wykorzystany podczas zajęć z najmłodszymi na Akademii Parkour, zdecydowanie wzbogacił on bazę treningową dla najmłodszych.

Podczas krótkiego okresu funkcjonowania parkour parku zauważyłem, bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców Mińska. Dało się zauważyć, iż korzystają z niego nie tylko osoby stricte związane z parkour/street workout, ale również lekkoatleci głównie biegacze, piłkarze, czy osoby trenujące sporty siłowe.  Jako nauczyciel w pobliskiej szkole podstawowej jestem również zadowolony, że mamy w sąsiedztwie tak świetny obiekt, na którym z łatwością mogę rozwijać naturalną potrzebę ruchu wśród swoich uczniów. Zapewniam, że moim podopieczni bardzo chętnie korzystają z obiektu co bardzo uatrakcyjnia lekcję wychowania fizycznego.” - Piotr Lichota


fot. z arch. KS "Akademia PARKOUR Wschód" i Leszek Siporski minskmaz.com
 

I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej

W dniach 5-8 października gościliśmy drużynę FC Dziugas z partnerskiego miasta Telsiai na Litwie. Piłkarze przyjęli nasze zaproszenie do udziału w I Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej MOSIR CUP 2017 dla rocznika 2006 i młodsi. Organizatorami tego niesamowitego przedsięwzięcia był MOSIR, Stowarzyszenie Dwie Jedynki oraz wiele podmiotów, które finansowo wsparły tę sportową imprezę. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Marcin Jakubowski.

Oprócz zmagań na boisku przy ul. Budowlanej, chłopcy mieli okazję zwiedzić Stadion Narodowy i z bliska przyjrzeć się przygotowaniom do meczu reprezentacji Polski z Czarnogórą.

Po rozegranych meczach z drużynami z całej Polski oraz sąsiadującej z nami Białorusi, drużyna FC Dziugas zajęła 6 miejsce, stając w szranki m.in. z Salos  Szczecin, Znicz Pruszków, Cracovia Kraków, Jagiellonia Białystok, Górnik Łęczna, SEMP Warszawa.

I Międzynarodowy Turniej MOSIR CUP 2017 mógł się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców rocznika 2006 MOSIR,  trenerów Roberta Gójskiego, Roberta Stelmacha oraz pracowników MOSIR z dyrektorem Robertem Smugą na czele. Osoby te, wykorzystując swoją sportową wiedzę, przełożyły ją na organizację przedsięwzięcia na międzynarodową skalę,  którego kolejnych edycji możemy się spodziewać w nadchodzących latach.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Piotra Antonowicza, Krzysztofa Zwierza, ze strony fb MOSIR CUP

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Szukajcie czerwonego namiotu z logo DKMS:
- 14 października przy fontannie w centrum miasta przy Rondzie Hallera w godz. 10.00-16.00
- 15 października na dziedzińcu Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim w godz. 10.00-17.00.


Jak zostać dawcą? To proste, bezpieczne i bezbolesne! Więcej na www.dkms.pl

Dla Ciebie to 5 minut, dla Chorego całe życie!

Program obchodów 99.rocznicy Odzyskania Niepodległości

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE OBCHODY 99. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI od 8 do 12 listopada 2017 roku. W załączeniu program obchodów...

Koncert Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki

KONCERT

Orkiestry Dętej Miasta Minsk Mazowiecki

pod dyrekcją Marcina Ślązaka

Gościnnie wystąpią finaliści programu Mam Talent i The Voice of Poland
Martyna Ciok, Kamil Zięba oraz Basia Majewska

22 października 2017 r., godz. 18.00, Sala koncertowa MSA
Obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w MSA

W programie: Sinatra, Zaucha, Metz, Kozidrak, Kora, Kuźniak Banaszak, Blues Brothers, Time of my life (finał dance)

9. Festiwal Piotra Skrzyneckiego

Pięciodniowe święto muzyki i sztuki jest jedynym tego typu projektem w kraju, w który angażuje się nie tylko krakowska Piwnica Pod Baranami, ale także artystyczne legendy, związane z polską piosenką, filmem i teatrem.

14.11 (wt.) godz. 19:00
→ Wernisaż wystawy Stasys Eidrigevicius.
Muzyczna Bombonierka - Basia Stępniak-Wilk z zespołem.

15.11 (śr.) godz. 19:00
Premiera spektaklu "Casting. Poczekalnia".

16.11 (czw.)
→ godz. 10:00 - Warsztaty literackie z Piotrem Majszykiem. Promocja książki dla dzieci "Co chowa się w słowa".
→ godz. 11:30 - Warsztaty plastyczne z prof. Franciszkiem Maśluszczakiem.
→ godz. 19:00 - Spotkanie z Wacławem Krupińskim, promocja książki „Cytaty z młodości”. Wieczór słowem połączy Teresa Drozda.

17.11 (pt.)
→ godz. 11:00 - Pan Tenorek i Błękitny Balonik.
→ godz. 19:00 - Koncert Jacka Wójcickiego, 9. Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego.

18.11 (sob.)
→ godz. 19:00 - Koncert Galowy 9. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego - wystąpią artyści związani przez lata z Piwnica pod Baranami, Jej gwiazdy: Beata Rybotycka, Anna Szałapak, Jacek Wójcicki, Zbigniew Raj, Małgorzata Górnisiewicz, Rafał Jędrzejczyk i inni. Przy fortepianie niezrównany Konrad Mastyło.

Przy okazji festiwalu zostanie wydana płyta Rafała Jędrzejczyka “BLUSIK” z muzyką m.in Andrzeja Zaryckiego, Zygmunta Koniecznego i Pawła Pierzchały.


W czarnym kapeluszu z piórkiem, w pelerynie, z nieodłącznym dzwoneczkiem tworzył wraz z innymi piwniczanami niepowtarzalny klimat wszędzie tam gdzie się znajdował.

Festiwal Piotra Skrzyneckiego to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Mińska Mazowieckiego o kolejne wydarzenie o charakterze ogólnopolskim.
Ponad 60-letni dorobek Piwnicy Pod Baranami wraz z charyzmatycznym Piotrem Skrzyneckim, stanowi niezaprzeczalną wartość, którą należy kultywować, aby inspirowała kolejne pokolenia!

Autorem tegorocznej grafiki jest Wiesław Wałkuski.

Powiatowy Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Bolesława Leśmiana

Czytanie pozwala rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, poszerzać horyzonty intelektualne, a także przenosić się w inne wymiary i przestrzenie. Dlatego tak ważne stają się przedsięwzięcia promujące czytelnictwo. Jednym z nich będzie VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Poezji i Prozy Bolesława Leśmiana organizowany - jako impreza cykliczna - przez mińskie instytucje, czyli Szkoły Salezjańskie, Bibliotekę Pedagogiczną i Miejski Dom Kultury .

Czytano już Korczaka, Tuwima, Makuszyńskiego, Twardowskiego, Sienkiewicza.  W tym roku przyszła kolej na przedstawiciela dwudziestolecia międzywojennego – Bolesława Leśmiana.  W szranki konkursowe mogą stanąć wszyscy miłośnicy twórczości poety i prozaika. Uczestnicy będą walczyć o zwycięstwo w czterech kategoriach wiekowych: kl.  I-III i IV- VII szk. podst., II-III oddziały gimn. oraz ucz. szkół ponadgimnazjalnych. Jak co roku w jury zasiądą poloniści, bibliotekarze, teatrolodzy. Patronat nad konkursem objęli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.

Miłośnicy literatury mają więc niebywała okazję zaprezentować swoje talenty, popularyzować twórczość Leśmiana, rozwijać kulturę czytelniczą, a nade wszystkim udowodnić, że czytanie może być wspaniałą przygodą duchową, bez której nie da się po prostu żyć. 

Już dziś organizatorzy zapraszają na eliminacje powiatowe, które odbędą się w dniach 8-9 listopada, a kilka dni później - 21 listopada - laureaci zostaną zaproszeni na uroczyste podsumowanie w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim. Szczegóły konkursu na stronie internetowej biblioteki.

Anna Popławska

Obwieszczenie Starosty

TPMM zaprasza do kwestowania

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego serdecznie zaprasza do udziału w kweście. Kwesta odbędzie się 1 listopada 2017 r. na cmentarzu parafialnym w 

Mińsku Mazowieckim w godzinach 8.00-17.30. Na zgłoszenia czekamy pod numerami telefonów: 502791530 lub 606334654. 

 

Repertuar Kina MUZA

www.muzakino.pl

Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Judo

W dniach 14-15.10.2017r. w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Judo. Zawody odbyły się w pięknej nowoczesnej hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodnicy walczyli na 4 matach TATAMI.

Z UKS Judo KONTRA wzięło udział 4 zawodniczki i 2 zawodników.W zawodach rewelacyjnie zaprezentowała się Natalia Łukaszewicz, która w kategorii wagowej 48kg wywalczyła srebrny medal. Pokonała po kolei 4 zawodniczki a w finale uległa zawodniczce gospodarzy.
Jagoda Zawadzka zajęła V miejsce, w kategorii wagowej 44kg, wygrywając 2 walki i przegrywając 2 walki.

W kategorii wagowej 66kg jedną walkę wygrał Damian Zaperty i nie przeszedł do dalszych walk. Natomiast Krystian Adamczyk startujący w wadze 55kg w pierwszej walce natrafił na finalistę tej wagi i poniósł porażkę.

 

Zdzisław Wiącek

Trener Judo II klasy, III DAN

Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

Pobiegli po "nowe życie"

24 września br. (niedziela) grupa słuchaczy Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w XI Biegu po nowe życie, któy odbył się na warszawskim Bemowie pod hasłem "Bemowo kocha Nordic Walking". Wśród uczestników - amatorów biegania z kijkami - znaleźli się przede wszystkim "przeszczepki" czyli ludzie po przeszczepach narządów organów. Na trasie biegu (około 1 kilometra) pobieli również sportowcy, aktorzy, piosenkarze i wielu, wielu innych.

Po deszczowym początku, podczas krótkiej rozgrzewki "Nasza drużyna" wzięła (przy okazji) udział w sadzeniu drzewek na terenie parku, po czym wszyscy uczesnicy imprezy spotkali się w amfiteatrze, gdzie zaprezentowano zebranym skład poszczególnych sztafet biegowych. Tu (w amfiteatrze) był start i meta biegu. Wystartowało ponad 200 drużyn. W jednej z naszych drużyn wspólnie z nami pobiegł Cezary Trybański - koszykarz, pierwszy Polak grający w lidze NBA a potem w Legii Warszawa (2,14 wzrostu). Żeby było wszystkim jeszcze weselej (a było od samego początku) na mecie witało wszystkich jesienne słoneczko.

Foto: Eka

Sympozjum dot. bezpiecznej jazdy w "Mechaniku"

Mistrzostwa Świata Seniorów i XIV Mistrzostwa Świata Juniorów w Taekwon-Do ITF

W dniach 9 - 15 października 2017 roku, w Dublinie, w Irlandii odbyły się XX Mistrzostwa Świata Seniorów i XIV Mistrzostwa Świata Juniorów w Taekwon-Do ITF. W zawodach wzięło udział 1051 zawodników z 61 krajów - w tym reprezentacja narodowa Polski.

Wyjazd naszych kadrowiczów na mistrzostwa poprzedziło Zgrupowanie Reprezentacji Polski Kobiet i Mężczyzn, które odbyło się w dniach 3 - 8 października w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Reprezentacja Polski przywiozła z mistrzostw 26 medali - 4 złote, 8 srebrnych i 14 brązowych.

Polacy zajęli 5.miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej mistrzostw – za reprezentacjami Irlandii, Nowej Zelandii, Rosji i Rumunii.

Wśród kadrowiczów reprezentujących nasz kraj na mistrzostwach znalazło się czworo mińszczan, zawodników Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO: Michalina Mikulska II DAN, Marta Krajewska II DAN, Julia Kawka I DAN i Jakub Hamerski I DAN.

Mińszczanie zdobyli 3 medale Mistrzostw Świata.

Michalina Mikulska wywalczyła indywidualnie brązowy medal w walkach kobiet w kategorii juniorek do 60kg oraz dwa brązowe medale w konkurencjach drużynowych juniorów - układach formalnych oraz technikach specjalnych. Ponadto Michalina zajęła  6.miejsce w drużynowych testach siły juniorek i 9.miejsce w indywidualnych układach formalnych stopni II DAN.

Marta Krajewska zdobyła brązowy medal w drużynowej konkurencji układów formalnych juniorów. Marta zajęła także 5.miejsce w indywidualnych walkach juniorek do 45kg i 9.miejsce w indywidualnych układach II DAN juniorek

Julia Kawka zajęła 9.miejsce w indywidualnych walka juniorek do 55kg, a Jakub Hamerski uplasował się na 9. miejscu w indywidualnych walkach juniorów do 62kg.

Naszym zawodnikom gratulujemy udziału w Mistrzostwach Świata!

Igor Koczyrkiewicz

NA PODIUM Z NAUCZYCIELEM ROKU 2017

10 października to wielki dzień dla Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim, ale i chluba dla naszego miasta.  Na  16. uroczystej Gali Konkursu Nauczyciel Roku 2017, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie,  nagrodzono  wybitnych i wyjątkowych nauczycieli. Jedną  z trzech wyłonionych osób została pani Ewa Broda, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w mińskiej „Piątce”.  Ogromna radość i  wzruszenie towarzyszyło  zaproszonym przez laureatkę gościom tej podniosłej uroczystości, kiedy z ust konferansjerki, pani Katarzyny Dowbor, wybrzmiało  to właśnie nazwisko, spośród trzynastu nominowanych. Stanęła na podium, jako osoba wyróżniona, obok zdobywcy zaszczytnego tytułu.

Trzy miesiące wcześniej,  w II edycji  konkursu TOP2 2017, organizowanego przez  Fundację Edukacja na NOWO, wyłoniono sylwetki dwóch kobiet, u których doceniono postawę zaangażowania, kreatywności i chęci poszukiwania nowych rozwiązań w pracy z uczniami. Jedną z nich została właśnie pani Ewa Broda.  Jej wewnętrzna energia i umiejętność wykorzystania własnych doświadczeń są siłą napędową do podejmowania różnorodnych działań, do integrowania, motywowania dzieci, odkrywania oraz rozwijania zainteresowań i talentów uczniów. Dzięki bogatej wyobraźni, pomysłowości i spostrzegawczości odchodzi od schematów utrwalonych w szkolnej rzeczywistości. Pani Ewa jest osobą, która nie tylko sama wciąż się rozwija, ale także wpływa na otoczenie. Głośno mówi o tym, że głównym celem edukacji powinno być kształtowanie refleksyjnego, odważnego i samodzielnego młodego pokolenia, wyzwolonego od myślenia schematycznego i  nacechowanego stereotypami. Jest nauczycielem w rodzaju mentora, czyli osoby, która sprawuje opiekę nad uczniem, stanowi wzór do naśladowania, udziela rad, nie narzucając gotowych rozwiązań. Wspiera dziecko w rozwoju indywidualnych zdolności, utwierdza w przekonaniu o posiadanych możliwościach. Można określić ją jako pasjonatkę, poszukującą nowych narzędzi i metod nauczania ciekawych dla dzieci i odpowiadających wyzwaniom XXI wieku.        

Pani Ewa integruje również środowisko nauczycieli nie tylko Szkoły Podstawowej nr 5 w celu wymiany wiedzy oraz wzajemnego wspierania się w rozwijaniu kompetencji zawodowych. Jest uczestniczką, trenerką i propagatorką projektu matematycznego „Gramy w Piktogramy” oraz inicjatorką „Mińskiego Festiwalu Pociąg do Matematyki”. Dzięki temu przedsięwzięciu nauczyciele wielu szkół poznali szeroką ofertę pomocy do edukacji matematycznej, a nasza placówka jako pierwsza ze szkół mińskich wyposażona została  w klocki LEGO Education oraz Ozoboty.  Kadra została przeszkolona  do pracy z najnowocześniejszymi i bardzo atrakcyjnymi dla uczniów pomocami dydaktycznymi.

Panią Ewę Brodę cechuje nowatorskie spojrzenie i niekonwencjonalność w działaniu, dążenie do samorealizacji poprzez rozwój podopiecznych. Jest pedagogiem pomagającym innym pokonywać bariery, pokazującym, jak przełamywać szkolną rutynę, inspirującym małych i dużych. Kieruje się w swoim zawodowym życiu maksymą Deana Breggsa: „Wykonuj nie tylko swoją pracę, ale też trochę ekstra. Nie wahaj się dać z siebie nieco więcej, bo ta drobna różnica jest warta całej reszty.”

Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Papieskie świętowanie

Maluchy z burmistrzem otworzyły ulicę Jana Pawła II. Był też czas wspólnego świętowania, bo w tym roku Powiatowy Dzień Papieski odbył się po raz dziesiąty.

Od 2008 roku trzy papieskie szkoły wymyśliły dziesiątki ciekawych działań, by pielęgnować wśród lokalnej społeczności pamięć o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Szkoły Salezjańskie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II z Mińska i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły z Huty Mińskiej – świętowały 17 października jubileusz dziesięciolecia wspólnych papieskich inicjatyw podejmowanych pod szyldem Powiatowego Dnia Papieskiego.

Ulica otwarta

Przed południem burmistrz Marcin Jakubowski spotkał się przed budynkiem szkoły muzycznej z najmłodszymi uczniami z Mińska i okolic. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, zamkniętą przez policję ulicę zajęli uczniowie z mińskiego Kopernika, Dąbrówki, „Piątki”, „Szóstki” i oczywiście z papieskiej „Trójki”. Nie zabrakło również maluchów ze Szkół Salezjańskich. Przyjechały dzieci z Huty Mińskiej i z Mistowa. Niemal 200 najmłodszych uczniów i ich nauczycieli spotkało się, żeby uroczyście i oficjalnie otworzyć w Mińsku ulicę Jana Pawła II.

Najpierw dzieci wysłuchały, co o nich mówił Jan Paweł II. Potem przygotowane przez uczniów laurki zawisły na plenerowej wystawie przed szkołą muzyczną. Maluchy ochoczo machały do nieba kolorowymi wiatraczkami. Zanim burmistrz Jakubowski razem z dziećmi symbolicznie przeciął wstęgę, by otworzyć ulicę, najpierw przypomniał, że Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Mińska Mazowieckiego, że ma w naszym mieście swój pomnik, a także szkołę, a od tego roku – także ulicę. Dzieci poprowadzone przez burmistrza przecięły wstęgę, a potem wszyscy wspólnie śpiewali „Taki duży, taki mały może świętym być”. Nagrody za laurki także były dla wszystkich.

Tort i wspomnienia

Po południu tego samego dnia goście pojawili się w hali widowiskowo-sportowej szkoły przy Budowlanej, żeby wspólnie z gospodarzami świętować jubileusz dziesięciolecia Powiatowych Dni Papieskich.

Wśród gości nie zabrakło Teresy Wargockiej, poseł na Sejm RP, a także Antoniego Tarczyńskiego – Starosty Mińskiego, Janusza Piechoskiego – wójta mińskiej gminy, Bożeny Machety – przedstawicielki burmistrza Marcina Jakubowskiego. Na spotkanie przybyli też przedstawiciele duchowieństwa na czele z ks. Kamilem Chojnackim, dyrektorem Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Stawili się przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół, biblioteki, muzeum, radni, urzędnicy, a także wolontariusze, pracownicy hospicjum, sponsorzy, lokalni dziennikarze, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Wszyscy obejrzeli prezentację ze zdjęciami z dziesięciu edycji Powiatowych Dni Papieskich, otrzymali folder z opisem tych działań. Dyrektorzy trzech papieskich szkół – ks. Ryszard Woźniak, Grzegorz Wyszogrodzki i Piotr Matzanke, którzy jak zawsze prowadzili spotkanie, zaproponowali gościom także udział w quizie. W prezencie dla gości wystąpiły trzy zespoły muzyczne z każdej ze szkół papieskich. Na koniec wszystkie zespoły wspólnie z gośćmi wyśpiewały papieską „Barkę”.

Przy kremówkach i torcie można było porozmawiać z tymi, którzy zrealizowali swoje projekty charytatywne nagrodzone w ubiegłorocznym konkursie „Iskry miłosierdzia”. Samorządowcy deklarowali swoje wsparcie przy kolejnych edycjach Powiatowego Dnia Papieskiego, a goście wspominali swój udział w papieskich konkursach, happeningach, spotkaniach.

Izabela Saganowska

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Mińsku Mazowieckim - 13.10.2017 r.

Uroczystości Związku Inwalidów Wojennych RP

Poziom jakości powietrza

W załączeniu pisma Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 18 października 2017r. nr WBZK-I.7010.18.2017 oraz WBZK-I.7010.19.2017 dotyczące informacji o przekroczeniu poziomu III – Ostrzeżenie 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 w powietrzu na obszarze województwa mazowieckiego.

Informacja Burmistrza Miasta

Zaproszenie dla historyków

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim zaprasza nauczycieli historii ze szkół powiatu mińskiego na lekcję otwartą z historii na temat: Ludność żydowska na ziemiach polskich. Lekcja odbędzie się dnia 24.10.2017 r. o godz. 13.40 w szkole przy ul. Budowlana 2, w sali nr 14, a poprowadzi ją nauczycielka historii – pani Ewa Borkowska. Po lekcji zapraszamy na dyskusję: Jak podstawa programowa nauczania historii pozwala uczniom poznać dzieje Żydów polskich?

Spotkanie jest realizowane w ramach III Dni Kultury Żydowskiej w Mińsku Mazowieckim, które odbędą się w dniach 27 – 28 października 20117 r. Zachęcamy do zapoznania się programem imprezy na stronach internetowych szkoły oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

http://www.gm2.pl/

Ogłoszenie Burmistrza Miasta dot. przetargów na działki przy ul. Marii Grochowskiej

Zbiórka elektrośmieci

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C uznawane jest za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. 

Wieloletni, często bezobjawowy przebieg zakażenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań jak marskość wątroby, czy rak wątrobowokomórkowy.

Ponad 80% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu C (toczenie preparatów krwiopochodnych, zabiegi medyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, zabiegi stomatologiczne, kosmetologiczne, fryzjerskie).

Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest około 160 - 200 tysięcy osób, niestety tylko co 5 osoba jest tego świadoma.

Jak alarmują dane statystyczne, w Polsce, więcej osób umiera z powodu raka wątrobowokomórkowego, niż jest on rozpoznawany w fazie możliwości skutecznej interwencji terapeutycznej.

Najnowsze leki w terapiach wirusowego zapalenia wątroby typu C są skuteczne niemal w 100%.

Rodzaj testu i sposób wykonania badania:

Szybki test do jakościowego oznaczania przeciwciał w krwi pełnej, surowicy i osoczu - test Hepatitis C Turklab.

Badanie wykonuje się poprzez nakłucie igłą opuszki palca i umieszczeniu kropli krwi na specjalnej płytce testowej. Wynik uzyskuje się w ciągu 5 minut.

Badania są anonimowe.

Każdy z dodatnim testem otrzymuje skierowanie do Poradni Hepatologicznej najbliższej miejscu zamieszkania.

Data badania: 08 listopada 2017r. od godz. 8:00 do 17:00

Miejsce: Urząd Miasta Mińsk MazowieckiSala Konferencyjna

Wejście od ulicy Konstytucji 3 Maja 1

Bezpłatna nauka pływania dla dzieci z roczników 2010/11

Widząc wielkie zainteresowanie nauką pływania dla dzieci Klub Sportowy Barakuda w Mińsku Mazowieckim przygotował specjalną ofertę. Zapraszamy dzieci z roczników 2010 i 2011 na bezpłatną naukę pływania w roku szkolnym 2017/2018.

Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu o godzinie 16.00. Do wyboru mają Państwo poniedziałek, wtorek, środę  lub czwartek.

Zajęcia rozpoczną się 6 listopada pod warunkiem zebrania się minimum 8 osób do grupy. Maksymalna ilość dzieci w grupie to 15 osób.

W dniu 3 listopada o godzinie 20.00 zapraszam zapisane osoby na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się na naszym basenie. O szczegółach poinformuję zainteresowane osoby mailowo.

Zgłoszenia tylko poprzez pocztę elektroniczną wysyłamy na adres tomkap74@o2.pl podając imię i nazwisko dziecka, rok urodzenia oraz dzień zajęć. W przypadku zgłoszenia się więcej niż 15 dzieci do jednej grupy, kolejne osoby zostaną wpisane na listę rezerwową. O przyjęciu do grupy decyduje kolejność zgłoszenia.

Zajęcia dofinansowano ze środków finansowych Miasta Mińsk Mazowiecki.

Serdecznie zapraszamy.

 

Tomasz Radomiński
Prezes KS Barakuda

Poradnia nefrologiczna rozpoczyna działalność

INFORMACJA PRASOWA

Mińsk Mazowiecki, 23.10.2017

 

Przy Centrum Dializ Fresenius w Mińsku Mazowieckim na
ul. Szpitalnej 37 rozpoczyna działalność poradnia nefrologiczna

Jest to pierwsza poradnia nefrologiczna dla pacjentów z chorobami nerek w powiecie mińskim. Od listopada będzie przyjmować pacjentów bezpłatnie.

Poradnia nefrologiczna działająca przy stacji dializ to naturalne uzupełnienie kompleksowej opieki nefrologicznej – mówi dr Arkadiusz Bogucki, dyrektor stacji dializ i poradni. Dzięki wczesnemu wykryciu chorób nerek możemy znacząco opóźnić włączenie pacjenta do programu dializ. Jest też szansa na wyleczenie choroby, poprzez zapisanie odpowiednich leków.

Potrzebę powstania poradni nefrologicznej w Mińsku pokazała również przeprowadzona w stacji dializ akcja „Nefrotest” w czerwcu br. Wiele osób, które się zarejestrowały się na bezpłatne badania krwi w naszym ośrodku pytało o możliwość konsultacji nefrologicznej. Fresenius Nephrocare Polska podjął więc decyzję o stworzeniu bezpłatnej poradni. – mówi dr Bogucki. Obecnie, poradnia będzie przyjmować najbardziej chorych pacjentów, w okresie predializacyjnym, z zaawansowaną chorobą nerek. Natomiast kiedy firma uzyska kontrakt z NFZ, poradnia rozszerzy działalność i będzie przyjmować wszystkich mieszkańców powiatu wymagających konsultacji nefrologicznej.

Wczesne wykrycie i monitorowanie nieprawidłowości w działaniu nerek zapewnia właśnie poradnia nefrologiczna. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno, aby podjąć działania zapobiegające. Wtedy często pozostaje już tylko leczenie nerkozastępcze, czyli dializoterapia i oczekiwanie na przeszczep nerki. Dlatego otworzenie nowej poradni nefrologicznej ma tak duże znaczenie dla mieszkańców Mińska i okolic.

Poradnia obecnie będzie udzielać porad dla pacjentów z chorobami nerek, nadciśnieniem i cukrzycą u pacjentów w okresie predializacyjnym do czasu uzyskania kontraktu z NFZ. Świadczenia te obejmują m. in. wywiad, badanie przedmiotowe, wykonywanie badań laboratoryjnych i obrazowych W przychodni przyjmuje zespół specjalistów, który posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi na choroby nerek.

Poradnia nefrologiczna przy Centrum Dializ Fresenius znajduje przy ul. Szpitalnej 37 i od listopada będzie przyjmować pacjentów we wtorki od godz. 14 do 16. Do poradni należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Na konsultacje nefrologiczne można rejestrować się pod numerem telefonu 25 756 35 40.

 

Marta Andrzejewska
Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Zaproszenie na spotkanie metodyczne z języka angielskiego

Pasowanie na ucznia w SP nr 5

      12 października, zgodnie z panującą od lat tradycją, grupa siedmiolatków stała się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Tego dnia odbyło się pasowanie na ucznia. To niezwykle ważne dla każdego pierwszaka wydarzenie, odbywało się w obecności rodziców, dziadków, kolegów i koleżanek z klas drugich  oraz zaproszonych gości.

Uroczystość zaszczycili swoim przybyciem: ksiądz Janusz Kopczyński, ksiądz Mariusz Opala, ksiądz Jerzy Danecki, ppłk. Ryszard Gorczyca oraz  pan Jacek Kobyliński dyrektor WORD w Siedlcach wraz z przedstawicielem Jerzym Chmielińskim. Po uroczystej chwili wprowadzenia sztandaru  i odśpiewaniu hymnu szkoły maluchy usłyszały mnóstwo ciepłych słów, które skierowali  do  nich -  pani dyrektor Ewa Szczerba i pan Dariusz Świętochowski, przewodniczący Rady Rodziców. Życzyli wszystkim pierwszakom, powodzenia na długiej uczniowskiej drodze oraz tego, aby nowy etap w ich życiu przepełniony był samymi sukcesami. Na twarzach pierwszoklasistów malował się uśmiech i zadowolenie. Najmłodsi zdawali przed zgromadzoną publicznością egzamin, który przeprowadziły uczennice klasy IV a.   Pieczętował on ważność tego dnia. Gromko wyśpiewane słowa „ślub będziemy brać ze szkołą” potwierdziły powagę tego święta. Wypowiedziane na jednym oddechu zwrotki wiersza, świadczyły o wielkim przejęciu jakie gościło w sercach dzieci.    

Z powagą ślubowali, przysięgając na sztandar szkoły, że będą  wzorowo wypełniać obowiązki ucznia, przynosić chlubę rodzicom oraz  szkole. Ceremonii pasowania specjalnym ołówkiem dokonała pani dyrektor z udziałem zaproszonych gości. Każda z klas dostała upominki przekazane przez  pana  burmistrza i WORD. Pierwszaki przygotowane zostały do tego uroczystego dnia pod okiem swoich wspaniałych wychowawców - Joanny  Zawadki, klasa Ia,  Doroty Niedziałek,  klasa Ib, Marzanny Wocial -klasa Ic. Uroczystości towarzyszyły  błyski fleszów  i obiektywy kamer. Po emocjonujących chwilach nadszedł również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez przejętych wydarzeniem rodziców.

Ślubowanie to dla wszystkich pierwszoklasistów zawsze wielki moment. Galowe stroje,   sztandar, wielki ołówek, gratulacje, pamiątki i niespodzianki to elementy niezwykłych i na długo zapamiętanych chwil.

SP nr 5

"Razem dla życia"

Dnia 16 października w Szkole Podstawowej nr 4 im. Powstańców Styczniowych była przeprowadzona akcja "Razem dla życia". W ramach wydarzenia   prowadziliśmy akcję informacyjną na temat resuscytacji.  Wszyscy chętni na  przerwach   mogli samodzielnie wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową.

Punktualnie o godzinie 1200 uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście wzięli udział w biciu rekordu z WOŚP zorganizowanego z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.  Wszyscy uczestnicy bardzo poważnie podeszli do postawionego przed nimi zadania, rytmicznie wykonywali 30 uciśnięć i 2 wdechy, zamieniając się tak, aby akcja resuscytacji była prowadzona bez przerwy przez 30 minut. W akcji brało udział 78osób, które wykonywały resuscytację na 18 fantomach.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji wymagającej rozpoczęcia akcji ratującej czyjeś życie. Najważniejsze jest żeby się przełamać i spróbować udzielić pomocy.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 za wspólnie spędzony czas dziękuje bardzo:

 • Panu Robertowi Gałązce oraz Panu Piotrowi Wojdydze - Radnym Rady Miasta Mińsk Mazowiecki,
 • Pani Ewie Ciechańskiej, Panu Robertowi Patoce z Rady Rodziców,
 • Panu Tomaszowi Białek z OSŻW w Mińsku Mazowieckim,
 • Panu Radosławowi Królak, Panu Adamowi Makowskiemu, Panu Mateuszowi Milewskiemu z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim.

SP nr 4

Warsztaty kultywujące folklor regionalny

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na warsztaty muzyki i tańca kultywujące folklor regionalny. Oberki, polki, mazurki – ale i walce oraz tanga, tańce w formach niestylizowanych, in crudo.

Warsztaty poprowadzi Piotr Gronek z Mińskiego Towarzystwa Muzycznego.
Godz. 19:00
26 X - MDK,
02 XI - MDK,
09 XI - MDK,
16 XI - Zielony Domek – siedziba Mińskiego Towarzystwa Muzycznego,
19 XI - MDK - warsztaty połączone z potańcówką – zagrają: Kapela Niwińskich, Kapela Dorosza.

Zgłoszenia: piotr_gronek@o2.pl
wstęp wolny

Od prowadzącego:
Warsztaty będą miały charakter otwarty. Można będzie dołączyć w trakcie ich trwania i nieobecność na którymś z terminów nie spowoduje, że "nie odnajdziemy się" na kolejnym.
Prowadzone będą od poziomu dla początkujących, ale oczywiście zapraszam także osoby które królują na parkietach w walczyku.
Metoda nauki zaczerpnięta jest z warsztatów prowadzonych przez warszawski Dom Tańca. Traktuje ona taniec jako coś naturalnego, tak jak chodzenie i pozwala na łatwe się z nim zaprzyjaźnienie.
Nie będzie to nauka skomplikowanych układów choreograficznych, tylko zaprezentowanie sposobu na przetańczenie całej nocy.

Salezjanie w USA

Występy Salezjańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Salezjanie”
na  52 POLISH-AMERICAN FAMILY FESTIVAL and COUNTRY FAIR

W dniach od 31 sierpnia do 11 września 2017 roku Salezjański Zespół Pieśni i Tańca „Salezjanie” wspierany przez zespół wokalny „ Kreska”  przebywał w USA, aby uczestniczyć w 52 POLISH-AMERICAN FAMILY FESTIVAL and COUNTRY FAIR, który odbywał się Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Zostaliśmy zaproszeni do udziału przez p. Teresę Wojcik – współorganizatorkę tego wydarzenia. Festiwal organizowany jest dla Polaków zamieszkujących od lat USA, aby przypomnieć polskie tradycje, kulturę oraz stworzyć możliwość spotkania się zarówno aktualnych emigrantów, jak i tych, którzy stanowią kolejne pokolenia Polaków zamieszkujących USA.

 W dniach 2-4 oraz 9-10 września 2017 r. równolegle na dwóch scenach odbywały się festiwalowe pokazy. Wokół przy licznych polonijnych stoiskach, namiotach, racząc się polskimi potrawami spotykali się  zarówno Polacy, jak i Amerykanie. Według organizatorów przez czas trwania festiwalu przewinęło się ponad 30 tysięcy osób. Nasz zespół każdego dnia występował dwa razy – na dużej i na małej scenie. Dzięki pięknym, regionalnym strojom, pieśniom i interesująco opracowanym choreograficznie, żywiołowym tańcom zarówno regionalnym jak i narodowym, szkolni artyści zaprezentowali wspaniałe widowisko. Ponadto zaproszono nas do prezentacji strojów ludowych na początku każdego  festiwalowego dnia.

Pomiędzy dniami festiwalowymi młodzi artyści mieli okazję poznać, jak ważną postacią dla Amerykanów był i jest Tadeusz Kościuszko – odwiedzili w Filadelfii dom, w którym mieszkał, zapoznali się z amerykańską częścią biografii bohatera. W tym mieście spotkaliśmy się z panem Michaelem Blichaszem prezesem Polish American Culural Center i jego współpracownikami, gdzie mieliśmy okazję poznać,  jak współcześnie Polacy troszczą się o dobry wizerunek naszej ojczyzny w USA. Zwiedziliśmy również ważne dla Amerykanów miejsca: Independence Hall czyli miejsce, w którym podpisano deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz muzeum, w którym znajduje się Liberty Bell.

W kolejnym dniu udaliśmy się do Nowego Jorku, by zobaczyć eksponaty w Muzeum Historii Naturalnej, a następnie przechodząc przez Central Park, udaliśmy się do głównej siedziby Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Jest to amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa, założona w 1925 roku, która przyznaje  stypendia  młodzieży i naukowcom z Polski i USA, kieruje wymianą naukową, a także prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej. W Fundacji przywitano nas bardzo ciepło. Po spotkaniu z prezesem Markiem  Skulimowskim oraz panią Mary Kay Pieski, Ph.D (odpowiedzialną za program “Teaching English in Poland” (TEIP) Program(Volunteer)”, pracownice fundacji  oprowadziły nas po budynku, pokazały  bogaty zbiór obrazów polskich twórców oraz  opowiedziały o tym,  co robią na co dzień. Kolejnym etapem wycieczki był przejazd autobusem po najważniejszych ulicach Nowego Jorku - Broadway, Wall Street, 5th Avenue, 7th Avenue. Jechaliśmy także wzdłuż rzeki Hudson. Spacerem przeszliśmy do doków i promem przedostaliśmy się z Manhattanu na Staten Island,  podziwiając przy tym  Statuę Wolności.

Połączenie wyjazdu, by uczestniczyć w promowaniu polskiej tradycji, z wycieczkami, w czasie których młodzi artyści spotkali się z osobami  troszczącymi  się o polską kulturę i uczą miłości do Ojczyzny było niezwykłym przeżyciem nie tylko dla 32 uczniów stanowiących zespół, ale także dla ich rodziców oraz opiekunów. Cała 45 - osobowa ekipa promieniowała entuzjazmem i profesjonalnym podejściem do prezentowania swoich umiejętności, czym zyskała sobie wielu sympatyków. To była dobra okazja do okazania miłości do naszej Ojczyzny.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom oraz instytucjom, dzięki którym mogliśmy zaprezentować  - w przepięknych ludowych strojach - polską tradycję i kulturę  na tak ważnym dla Polonii w USA festiwalu.

 Danuta Graboś, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Salezjanie”,

 ks. Ryszard Woźniak , dyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

Darmowe szkolenie z języka angielskiego i niemieckiego

Skorzystaj z darmowych szkoleń z języka angielskiego i niemieckiego w EURO-SCHOOL. Rozpoczęcie zajęć od stycznia 2018, zapisy trwają od 9 października, więcej informacji w załączeniu...

"Na początku jest koniec..." - spotkanie z kulturą Majów w bibliotece

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą kulturą Majów. Do ich duchowego świata zabierze nas Weronika Mliczewska, autorka reportażu "Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów". Przyjdźcie wysłuchać jej opowieści z ponad półrocznej wyprawy do świata dzisiejszych Majów.

Jej Książka jest nie tylko relacją z niezwykłej wędrówki przez tereny dzisiejszej Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize i Salwadoru, lecz przede wszystkim zapisem spotkań z ludźmi i wsłuchiwaniem się w ich historie. Zgłębiając kolejne opowieści, stajemy się świadkami odkrywania prawdy o dzisiejszych Majach i ich życiu, bez ubarwień i bez romantycznego mitu o duchowości i szamanach. Poznajemy Majów uwikłanych w swój kontekst kulturowy i społeczny, zarówno takich, którzy chcą odciąć się od korzeni i zapomnieć o swoich tradycjach, jak i tych, którzy nadal podtrzymują kulturę przodków i odprawiają rytuały związane z kalendarzem duchowym. 

MBP

W kinie Muza

muzakino.pl

Zapraszamy na spektakl "Skończoność" do MDK

Bolesław Leśmian to poeta spraw ostatecznych. Miłości towarzyszy ostre poczucie przemijania i wszechobecność śmierci. W spektaklu „Skończoność” słowo, emocje, dźwięk i ruch nabiorą wyrazistej formy w przekazie myśli Poety.

Teatr Po Godzinach i Przyjaciele zapraszają do Miejskiego Domu Kultury.

Występują: Paulina Dobosz, Iwona Nałęcz, Anna Obszarna, Maria Padzik, Jolanta Regulska, Wiktoria Saleta, Urszula Szopa, Joanna Westerlich, Katarzyna Zawadzka, Sebastian Gontarz, Mikołaj Kasprowicz, Wiktor Komorzycki, Radek Stosio.

Scenariusz: Anna Obszarna

Reżyseria: Michał Zasłona

Muzyka: Szymon Ogryzek

Taniec: Jan Grządziela

MDK

Szkoła ucha dla malucha w MDK

5.11.2017, godz.10:30

Zaczarowany świat instrumentów smyczkowych

Orkiestra Smyczkowa "Sinfonietta de Girarda"

Mateusz Tomasz Wiśniewski - dyrygent, prowadzenie koncertu 

gościnnie: Mateusz Strzelecki – skrzypce, Paulina Garlińska - gitara 

Podczas listopadowego spotkania z muzyką klasyczną młodzi melomani poznają czym skrzypce różnią się od altowek? Jakie zwierzę potrafi naśladować wiolonczela? Na te pytanie postarają się odpowiedź młodzi artyści z orkiestry smyczkowe Sinfonietta de Girarda, prowadzonej przez kompozytora i dyrygenta Mateusza Tomasza Wiśniewskiego.

Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej

22 października w sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim, odbył się koncert na który mieszkańcy Mińska czekali od dawna. Niespełna rok temu wraz z Panią Krystyną Prońko Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki hucznie obchodziła okrągłe 25 urodziny, więc niedzielny koncert był swego rodzaju małym jubileuszem 26-cio lecia powstania orkiestry.

Występ orkiestry wpisuje się w cykl koncertów, który to orkiestra rozpoczęła prawie dwa lata temu. W pamięci mamy patriotyczny koncert 3 majowy, który cieszył się niezwykłą popularnością czy też multimedialny koncert z muzyką filmową, który przypomniał nam wówczas wiele utworów tego gatunku.  Przyszła zatem pora na ambitną - polską piosenkę, ale nie tylko tą polską –  pojawiły się także zagraniczne. Oprócz niej nie zabrakło oczywiście muzyki instrumentalnej. Z orkiestrą wystąpił absolutny „top” wokalny - Martyna Ciok – Zadebiutowała na 47. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest finalistką muzycznego programu telewizyjnego „Śpiewaj i Walcz”. Uczestniczyła także w programie „The Voice of Poland” oraz „Mam Talent”. Występowała z różnymi artystami polskiej sceny muzycznej a od 2012 roku współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie jako wokalistka w koncertach edukacyjnych. Kamil Zięba absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego (specjalność – Musical) Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Grał na deskach teatrów Trójmiasta i Podkarpacia. Kreował główną rolę w musicalu Wonderful Town Leonarda Bernsteina, który powstał przy współpracy Filharmonii Bałtyckiej i Gdańskiej Akademii Muzycznej. Brał także udział w nagraniach dla Telewizji Polskiej, obecnie zaś współpracuje z Teatrem Miejskim w Gdyni oraz Studiem Accantus, oraz Basia Majewska – mińszczanka - absolwentka tutejszej szkoły muzycznej. Całkiem nie dawno otrzymała pierwsze wyróżnienie na Manewrach Artystycznych Wojska Polskiego w Warszawie a także wielokrotnie na festiwalu poezji śpiewanej w Krakowie.

Jest już tradycją, że na koncerty naszej mińskiej orkiestry trzeba rezerwować wejściówki z dużym wyprzedzeniem. Warto też dodać, że podczas niedzielnego koncertu po raz pierwszy zaprezentowano nowe pulpity i specjalne dla krzesła muzyków zakupione do niedawno oddanej sali koncertowej MSA. Radość z muzykowania, bardzo wysoki poziom muzyczny i chęci udowadniają, że Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki zasługuje na miano wizytówki naszego miasta. Warto też wspomnieć, iż całość przygotował i poprowadził jej dyrygent Marcin Ślązak.      

MOD

Informacja dot. azbestu

Przebudowa Przedszkola Miejskiego nr5 - video

Odsłonięcie Kopijnika Piłsudskiego

Koncert Niepodległościowy z toastem ułańskim

Oficjalne otwarcie Przedszkola Miejskiego Nr 5 "Tęczowa Dolina"

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert "Pieśń Wieczorna"

5 listopada o godz. 18. Miejski Dom Kultury.
W programie koncertu usłyszymy pieśni i duety Stanisława Moniuszki - twórcy słynnych "Śpiewników domowych" w wykonaniu trójki młodych, wybitnie utalentowanych śpiewaków - studentów i absolwentów Wydziału Wokalnego Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina.

Będzie to zarazem promocja płyty pt."Moniuszko - Pieśni' vol.2" w wykonaniu znakomitego basa - Michała Dembińskiego. Wraz z nim na scenie zaprezentują się dwie młode wokalistki: Karolina Róża Kowalczyk - sopran i Katarzyna Szymkowiak - mezzosopran.
Towarzyszyć im będzie pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik - wykładowca UMiFC, na co dzień żona i manager Włodka Pawlika.
 
Podczas koncertu usłyszymy pieśni Stanisława Moniuszki:
- te, które wszyscy znamy,
- te, które znać powinniśmy
- i te, które być może usłyszymy po raz pierwszy

Wstęp wolny.

Dzień WAT w "Mechaniku"

Grand Prix w Tenisie Stołowym

Kontynuacja bulwaru na ul. Bulwarnej

Najbliższy tydzień w kinie MUZA

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

NIE nowotworom u dzieci

W dniach 23-24 listopada w godzinach 9.00-14.00 prowadzone będą zapisy na bezpłatne badania USG małych mińszczan. Szczegóły na plakacie. Program zdrowotny sfinansowany z budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki uhonorował policjanta za odwagę

"Dwa głosy o 11 listopada" koncert w MSA

Jesienny Maraton Pływacki

Marcin Gałązka mistrzem państw nadbałtyckich!

W sobotę 21 października już po raz piąty odbyła się Mińska Gala Mieszanych Sztuk Walk Grappler Night. Jak co roku gościliśmy w hali sportowej SP nr 1 przy ul. Kopernika 9. Wśród 11 walk można było zobaczyć pojedynki w formule MMA, K1 oraz BJJ. Ponadto w walce mającej na celu zebrać pieniądze na cele charytatywne spotkali się dwaj radni miasta. Pojedynek wieczoru wygrał miejscowy Marcin Gałązka (5-2), który poddał w pierwszej rundzie Michaiła Kurcza (0-1) zdobywając pas mistrza BMAF w wadze lekkiej.

Mający na swoim koncie występ dla Fight Exclusive Night zawodnik Klubu Walki Grappler Mińsk Mazowiecki najadł się nieco strachu przed walką. W środę z pojedynku wycofał się Grzegorz Białas, a dopiero w piątek około południa walkę z Gałązką przyjął Kurcz. Debiutujący w MMA Ukrainiec był mistrzem swojego kraju w kickboxingu, stoczył również 24 walki w Muay Thai. Walka przebiegłą po myśli Mińszczaniana, tym samym Marcin Gałązka został pierwszym reprezentantem mińskiego klubu, który wywalczył pas międzynarodowego mistrza zawodowego MMA. Podopieczny Marcina Frankiewicza zdobywając pas mistrza państw nadbałtyckich BMAF zapoczątkował historię w Klubie Walki Grappler.

W drugiej walce wieczoru dwóch wiceprzewodniczących rady miasta Mińsk Mazowiecki weszło do klatki, żeby pomóc zebrać pieniądze na nową rękę dla Karola Kowalczyka, poszkodowanego w wypadku. Łukasz Lipiński zmierzył się ze swoim były nauczycielem i trenerem, Tomaszem Płochockim, a całą walkę sędziował burmistrz Mińska Mazowieckiego, Marcin Jakubowski. W tej walce chodziło o pomoc w zebraniu pieniędzy, a nie o samo zwycięstwo w pojedynku. Panowie podeszli do tego jak do sparingi, co ciekawe już przed galą sparowali ze sobą pod okiem trenera Klubu Walki Grappler, Marcina Frankiewicza. Na pewno walka wzbudziła uśmiech na twarzach zgromadzonej publiczności, bowiem ostatnie 10 sekund to atak obydwu zawodników na sędziego, w tym wypadku burmistrza co spotkało się z oklaskami oraz salwą śmiechu na trybunach. Werdykt mógł być tylko jeden, jak to w walce pokazowej- Panowie odnotowali remis.

Kolejne pojedynki dostarczyły także wiele emocji, w klatce pojawił się i zawalczył także sam organizator gali- Marcin Frankiewicz. Tym razem po raz pierwszy widzowie mieli okazję zobaczyć walkę wagi ciężkiej w formule BJJ. Przeciwnik trenera z Grapplera, którym był  zawodnik Husarii Mława, Robert Wodzyński pokonał przez poddanie Marcina Frankiewicza. Zawodnik z Mławy po walce popisał się pięknym gestem, oddając wypłatę za swoją walkę na organizowaną podczas gali zbiórkę dla Karola Kowalczyka, który niedawno w wypadku stracił rękę.

W drugiej walce karty wstępnej w klatce zameldowały się Panie. Debiutująca w MMA koszykarka, Paulina Jurzysta z Forca Deblin pokonała Julię Paździoch z Klubu Walki Grappler Mińsk Mazowiecki. Trzeba przyznać, że walka Pań obfitowała w wymiany, zwłaszcza kolan w klinczu i nie było w niej momentów przestojów. Zawodniczka mińskiego Grapplera zaprezentowała się bardzo dobrze biorąc pod uwagę sporą różnicę wieku w stosunku do swojej rywalki, co z pewnością dobrze rokuje na przyszłość tej młodej zawodniczki.

Gala odbywała się w wypełnionej niemal po brzegi hali przy ul. Kopernika 9 w Mińsku Mazowieckim. Relację na żywo prowadziła telewizja Tylko Sport TV we współpracy z serwisem sporty-walki.org. Całością gali zawiadywał czołowy polski ring announcer, Krzysztof Skrzypek. Podczas zorganizowanej zbiórki udało nam się zebrać 2636,95zł dla Karola Kowalczyka.

 Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję, że każdy wyszedł z hali zadowolony. Szczególne podziękowania należą się Wszystkim, którzy dołożyli starań, aby ta edycja była wyjątkowa, co z pewnością się udało. Dziękujemy Włodarzom Miasta i Powiatu mińskiego, sponsorom i instytucjom z którymi współpracujemy, obsłudze, przyjaciołom, mediom, wszystkim klubowiczom Klubu Walki Grappler – bez Waszego wsparcia i zaangażowania ten projekt nigdy by nie powstał. Jesteście niezastąpieni!

Organizatorzy

"Zdrowie prokreacyjne - ważna sprawa"

Urząd Skarbowy zaprasza przedsiebiorców na szkolenia

I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora MECHANIKA

W dniu 2 listopada 2017r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy odbył się I Jesienny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora MECHANIKA.

W zawodach wzięło udział 4 zespoły: „Mechanik”, „Piękna”, „Ekonom” i „Budowlanka”. Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Po oficjalnym otwarciu przez dyrektora Tomasz Płochockiego rozpoczął się mecz gospodarzy turnieju z zawodnikami z „Budowlanki”, który wygrali 2:0 chłopcy z „Mechanika” pod opieką trenera Ryszarda Wolskiego.

W następnym spotkaniu do rywalizacji stanęły dwa kolejne zespoły – Piękna i Ekonom.  Pierwszy set rozegrał się pod dyktando „Ekonomów”. Licealiści nie zmartwili się zbytnio tą porażka, bo kolejne dwa sety zapisali na swoim koncie i tym samym pierwsza niespodzianka turnieju stała się faktem. Niepocieszeni zawodnicy z Ekonoma szybko wzięli odwet i w kolejnym meczu bez straty seta pokonali Budowlankę.

W drugim swoim spotkaniu zespół gospodarzy zmierzył się z LO z Mińska. Pierwszy set pod dyktando Mechanika i gładka wygrana. Lecz jak pokazał pierwszy mecz licealistów, nie tracą wiary w sukces i w kolejnych dwóch setach wychodza górą a tym samym stają się „czarnym koniem” turnieju. Potwierdzają to w kolejnym spotkaniu, gdzie wyraźnie zmęczeni przegrywają z Budowlanką pierwszego seta, by w kolejnych partiach zwyciężyć w meczu
i całym turnieju. W ostatnikim meczu turnieju, a jednoczesnie meczu o 3 miejsce gospodarze okazali się bardzo gościnni i po trzech setach zwysięzko z parkietu schodzili gracze z Ekonoma.

            Organizatorzy turniuju chcieliby podziękować za udział i opiekę  nad zespołami trenerom: Markowi Osiakowi, Agnieszce Skorys i Kamilowi Kubickiemu.

Klasyfikacja końcowa

 1. PIĘKNA
 2. EKONOM
 3. MECHANIK
 4. BUDOWLANKA

ZSZ nr 2, fot. z arch. szkoły

Mecz Mazovia-Dolcan

Podziękowania dla Burmistrza Miasta i Urzędu

Apel Komendanta Powiatowego Policji

Szanowni Mieszkańcy,

W ostatnim okresie na terenie powiatu mińskiego doszło do oszustw, których ofiarami stali się nasi mieszkańcy. Sprawcy stosowali tzw. „metodę na policjanta” i „metodę na wnuczka”. Dzwonili do osób podszywając się pod funkcjonariuszy Policji lub najbliższych krewnych. Wzbudzając fałszywe przeświadczenie co do intencji doprowadzili do wyłudzenia znacznych kwot pieniędzy.

Skala podjętych przez przestępców prób była znaczna, lecz w części spotkali się z rozwagą i ostrożnością mieszkańców. Niestety w kilku przypadkach osiągnęli zamierzony skutek. Zwracam się więc z apelem, bądźcie ostrożni. Policjanci realizując swoje zadania nigdy nie żądają przekazania pieniędzy przez osoby postronne. Nigdy też nie zwracają się o udział w działaniach operacyjnych. Proszę byście odbierając telefon upewnili się kto dzwoni, kto prosi o pomoc, czy to są Wasi krewni. Nigdy nie przekazujcie pieniędzy osobom nieznajomym, podającym się za wnuczka, krewnego i dawno nie widzianą rodzinę.


Proszę, byście o wszelkich niepokojących Was zdarzeniach natychmiast informowali Policję. Proszę, byście o zagrożeniach rozmawiali z rodziną, sąsiadami, znajomymi. Niech ten apel dotrze do jak największej grupy naszych mieszkańców.Tylko wspólne działanie i własna ostrożność uchroni Was przed utratą pieniędzy.
               
Bądźcie rozważni
                                       
Z poważaniem

Komendant Powiatowy Policji
w Mińsku Mazowieckim

mł. insp. Sławomir Rogowski

Kino Muza zaprasza

Jeśli wiesz, że ktoś pali śmieci, reaguj!

Informacja Burmistrza Miasta

Informacja Burmistrza Miasta

5-lecie Studia Tańca La Flaca

Przygotowanie miasta do zimy

W  dniu  6 listopada  2017 r.  w  Urzędzie  Miasta  Mińsk  Mazowiecki  odbyło  się  posiedzenie  Miejskiego  Zespołu  Zarządzania  Kryzysowego, podczas  którego Burmistrz  Miasta  Mińsk  Mazowiecki  Marcin  Jakubowski  przeprowadził  dyskusję  dotyczącą  zagrożeń  okresu  zimy, działalności prewencyjnej  w  zakresie  zwiększenia  bezpieczeństwa  pożarowego  oraz egzekwowania  zakazu  palenia  śmieci.

W  dalszej  części  posiedzenia  omówiono  przygotowanie  służb i  jednostek  organizacyjnych  do  sezonu  zimowego, w  tym: gotowość  pojazdów,  urządzeń i materiałów  do  odśnieżania  i  usuwania  oblodzeń, zabezpieczenia  w  opał  oraz  możliwości  pomocy  dla  osób  bezdomnych.

 

Wyróżnienie w konkursie ECO-MIASTO

8 listopada Burmistrz Marcin Jakubowski odebrał wyróżnienie w konkursie ECO-MIASTO w  kategorii „Efektywność energetyczna” wśród miast z liczbą mieszkańców poniżej 100 000. Wyróżnienie zostało przyznane za budowę przedszkola miejskiego nr 5 „Tęczowa Dolina” oraz budynków socjalnych.

ECO-MIASTO to odbywający się już po raz piąty ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. Organizatorem konkursu jest Ambasada Francji oraz partnerzy podejmujący działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego zarządzania środowiskiem w społeczeństwie i biznesie. 

Dofinansowanie do budowy systemu ostrzegania i alarmowania ludności

W  ramach  Regionalnego  Programu  Operacyjnego  Województwa  Mazowieckiego  na  lata  2014-2020  (działanie  5.1. „Dostosowanie  do  zmian  klimatu”)  Miastu  Mińsk  Mazowiecki  przyznano  dofinansowanie  w  wysokości  258 792,00 zł do „Budowy  systemu  ostrzegania  i  alarmowania  ludności  o  zagrożeniach  dla  Miasta  Mińsk  Mazowiecki”. 

Całkowity  koszt  inwestycji  - 323 490,00 zł   (w tym:  80 %  dotacja ).

Projekt budowy   systemu  w  mieście  Mińsk  Mazowiecki   zakłada  wybudowanie  9  punktów  alarmowych  składających  się  z  nowoczesnych  syren  elektronicznych  szczelinowych  z  urządzeniami  do  włączania, sterowania, kontroli  oraz  monitorowania  połączonych  z  miejską  i  wojewódzką  centralą  alarmową.  Dodatkowo  zaplanowano  doposażenie  systemu  w  urządzenia  do  monitorowania: stację  pogody  oraz  detektory  do  wykrywania  skażeń  chemicznych  i  promieniotwórczych. 

 

Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa w warcabach

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z MKS Mazovia od wielu lat są organizatorami Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostw Mińska Mazowieckiego Szkół Podstawowych w warcaby. Runda wiosenna to zmagania na stupolowej planszy, natomiast jesienna odsłona to popularyzacja warcab 64-polowych. Tegoroczna edycja odbyła się w sali świetlicowej MOSiR przy ul. Sportowej 1 i zaangażowała sześć placówek z terenu miasta, tj. SP nr 1, 2, 3, 5, 6 oraz Szkołę Salezjańską, a także Szkołę Podstawową w Starej Niedziałce. Mistrzostwa zakładają wyłonienie nie tylko najlepszej szkoły, ale również wyróżniających się zawodników każdej z poszczególnych klas, tj. I, II, III, itd. Wyniki przedstawiają się następująco:

Indywidualnie:
• klasy I: Mateusz Padzik (SP 5) oraz Wiktoria Pulik (SP 1)
• klasy II: Michał Pulik (SP 1) oraz Joanna Federak (SP 5)
• klasy III: Marcin Kamiński (SP w Starej Niedziałce) oraz Zofia Gągol (SP w Starej Niedziałce)
• klasy IV: Filip Zalewski (SP w Starej Niedziałce) oraz Anna Syryjczyk (SP 6)
• klasy V: Wiktor Bartnicki (SP 5) oraz Maja Cieślik (SP w Starej Niedziałce)
• klasy VI: Łukasz Jędrasik (SP 5) oraz Wiktoria Pudłowska (SP 1)
• klasy VII: Jakub Santorek (SP 5) oraz Julia Wasilewska (SP 1)

Tradycyjnie najlepszą szkołą okazała się Szkoła Podstawowa nr 5, druga lokata to „depczący po piętach„ przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce, zaś trzecie miejsce to Szkoła Podstawowa nr 1. Organizatorów ogromnie cieszy zainteresowanie tak dużej liczby osób (73 osoby) z siedmiu szkół, które prezentują profesjonalne podejście i wysoki poziom gry. Najlepsza reprezentacja otrzymała pamiątkowy puchar dla szkoły, natomiast w rywalizacji indywidualnej najlepsza dziewczynka i chłopiec z każdej szkoły cenne nagrody rzeczowe. Nie zapominajmy, iż każdy zawodnik otrzymał również pamiątkowy medal za udział, który będzie przypominał wspaniałe warcabowe wydarzenie. Warto przypomnieć, że dzieci grają pod okiem aktualnego Mistrza Polski w Warcabach Łukasza Kosobudzkiego. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji składa serdeczne gratulacje naszym Mistrzom, a Panu Łukaszowi szczególne podziękowania za to, że kolejny raz zaangażował się w organizację potyczek!

MOSiR planuje w przyszłym roku rozszerzyć i odświeżyć nieco formułę stolikowych zmagań. Na rundę wiosenną planujemy zaprosić młodszych, zaś na rundę jesienną starszych reprezentantów szkoły, by jak najwięcej dzieci mogło odkryć uroki warcab.

MOSiR

Kalendarium

«październik 2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234dzień: 5dzień: 6
7dzień: 8dzień: 910111213
1415161718dzień: 19dzień: 20
2122232425dzień: 26dzień: 27
28293031

Najbliższe wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 57888