Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 8 lipca 2020

Imieniny:

Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

Gazeta MIM on line

KONCERT Z OKAZJI 99. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - video

Piękne Święto, piękna Wisła i piękna aura

Przedstawiciele Społeczności Szkolnej - uczniowie i pracownicy  Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim wzięli udział w paradzie statków na Wiśle w Warszawie w dniu 11 listopada z okazji Święta Niepodległości.

Piękne Święto, piękna Wisła i piękna aura.

 

Repertuar Kina MUZA

Obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości - fotorelacja

11 listopada był kolejnym w naszym mieście dniem obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na Mszę Świętą w kościele pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim, której przewodniczył Ks. prałat Jerzy Mackiewicz, przybyli m.in. Poseł na Sejm RP Czesław Mroczek, Starosta Miński Antoni Tarczyński, Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Piechoski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Tomasz Płochocki, zastępca Dowódcy 23. BLT ppłk. Marek Heller, przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzystów, środowisk kombatanckich i harcerskich, organizacji pozarządowych, dyrektorzy instytucji kultury, placówek oświatowych i mieszkańcy.

Po Mszy Św. kontynuacja uroczystości miała miejsce na Placu Stary Rynek. Istotnym punktem obchodów było wręczenie przez Prezesa Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział Mińsk Mazowiecki odznaczeń za pomoc i zaangażowanie w działalność tego związku oraz udział w uroczystościach patriotycznych i rocznicowych.

Sztandar Miejskiej Szkoły Artystycznej został uhonorowany Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa, Muzeum Ziemi Mińskiej – Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP, zaś Alicja Cichoń odebrała z rąk Prezesa Józefa Jedynaka Medal za Zasługi dla ZIW RP „Zwycięska Nike”.

Uroczystość zakończyło składanie pod Pomnikiem Niepodległości wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje. Defilada kompanii honorowej wystawionej przez 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego, licznych pocztów sztandarowych, którą zamykała Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki pod batutą Marcina Ślązaka zwieńczyła tegoroczne Obchody Odzyskania Niepodległości.      

Obchody 98. Rocznicy Powstania Zwiazku Inwalidów Wojennych - fotorelacja

„Polska droga do niepodległości”

Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim po raz kolejny zaakcentowało zbliżające się okrągłe obchody Narodowego Święta Niepodległości. W środę, 7 listopada w ogrodzie MZM Dział 7 PUL odbyła się uroczystość odsłonięcia kopijnika na cześć Józefa Piłsudskiego z okazji 150-tej rocznicy urodzin Marszałka a po niej konferencja popularno-naukowa pn. „Polska droga do niepodległości”.

Odsłonięcia kopijnika dokonali: Adam Borowski (działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca i działacz społeczny, Konsul Honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, współproducent filmu fabularnego „Legiony”), Janusz Kuligowski (historyk-regionalista, archiwista, wieloletni Dyrektor Archiwum Prezydenckiego w Warszawie) oraz Wiktor Cygan (historyk wojskowości, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wydawca). Podczas uroczystości głos zabrał Miklós Ritecz I. Radca w Ambasadzie Węgier w Warszawie przybliżając zebranym historię i znaczenie kopijników a następnie Jukka Soisalon-Soininen z Finlandii, członek Domu Szlachty Fińskiej, który nawiązał do przyjaźni Marszałka Gustawa C. Mannerheima z Polakami i współczesnej rozwijającej się współpracy kulturalno-historycznej między Polską a Finlandią. Wykonawcą kopijnika Piłsudskiego jest pracownik MZM Roman Ruśplo.

Podczas tego wyjątkowego międzynarodowego spotkania Jukka Soisalon-Soininen i Dyrektor MZM Leszek Celej odsłonili tablicę łączącą kopijnik Mannerheima (odsłonięty w czerwcu b.r. z okazji 150-tej rocznicy urodzin Marszałka) z kopijnikiem Piłsudskiego – odznakę Legionu Polskiego w Finlandii walczącego o niepodległość Finlandii w latach 1917-1918. Autorem tablicy jest artysta rzeźbiarz Marek Laudański. Tablica jest jedynym w Polsce upamiętnieniem tej formacji wojskowej.

Druga część spotkania – konferencja popularno-naukowa odbyła się w auli Szkoły Podstawowej Nr 6 w Mińsku Mazowieckim dzięki gościnności Pani Dyrektor Anny Zalewskiej.

Konferencja zrealizowana była z dotacji ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Z ramienia MZM projekt prowadziła Monika Pszkit.

Pierwszymi akcentami konferencji były: przekazanie przez A. Borowskiego na rzecz Muzeum kompletu umundurowania kawaleryjskiego (spodnie, kurtka, kożuszek i czapka z orzełkiem) pochodzącego z zasobów kostiumograficznych produkcji filmu „Legiony” w reż. Dariusza Gajewskiego oraz prezentacja popiersia Józefa Piłsudskiego autorstwa Konstantego Laszczki (odlew z brązu z oryginalnej formy z 1916 r., z podpisem J. Piłsudskiego).

Następnie Jukka Soisalon-Soininen opowiedział o postaci Marszałka Finlandii Carla G. Mannerheima i jego związkach z Polską. Pan Jukka bardzo dobrze radzi sobie z wymową w języku polskim, ale zawsze podkreśla, że ogromną pomocą służy mu żona Anna (Polka), która także była obecna na konferencji. Kolejną prelekcję o Józefie Piłsudskim i 7 Pułku Ułanów Lubelskich wygłosił dr Janusz Kuligowski, a następnie Wiktor Cygan przybliżając  historię powstania Legionu Polskiego w Finlandii. Na zakończenie („w zastępstwie” za niedysponowanego prof. Wiesława Jana Wysockiego) zabrał głos Adam Borowski, który omówił rolę legionów i J. Piłsudskiego w historii naszego kraju oraz konieczność utrwalenia tych wartości i możliwość przekazywania ich następnym pokoleniom, a służyć ma temu nakręcany właśnie film „Legiony”. Wspomniał również o historii dążeń niepodległościowych Czeczenów.

W ramach komunikatów Prezes TP 7PUL Pan Andrzej Osiński zwrócił się z apelem dotyczącym wybudowania pomnika poświęconego J. Piłsudskiemu (w tym miejscu Dyrektor Muzeum pokazał wagę odtworzenia takiego pomnika – repliki rzeźby J. Piłsudskiego autorstwa K. Laszczki, która została zniszczona w Kołomyi podczas II wojny światowej). Szef Grupy Rekonstrukcyjnej TP 7 PUL Pan Zenon Duszczyk poinformował o przygotowaniach do inscenizacji historycznej (bitewnej związanej z Bitwą Warszawską 1920 r.), która przy współpracy z MZM odbędzie się w sierpniu 2018 r. na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Spotkanie zakończyło się ciepłym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników uroczystości, a wśród nich byli m.in. nauczyciele i młodzież ze szkół mińskich oraz z Liceum w Mrozach.

Patronat Honorowy nad uroczystością objął Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski. Patronat medialny - lokalnie.TV.

Debata o bezpieczeństwie

Spotkanie z Janiną Lesiak

Janina Lesiak, autorka bestselerowego cyklu o polskich władczyniach spotka się z czytelnikami i wielbicielami historii. Sama, od historii państw i cywilizacji woli szczegół, drobiazg, plotkę. Jej książki pełne są pięknych detali, bogatych strojów, ale też przykrych zapachów, cierpienia. Autorka sugestywnie opisuje przeżycia swoich bohaterek. A są nimi: Cecylia Renata, Anna Jagiellonka, Dobrawa, czy wreszcie Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa - polskie królowe. Mądre, utalentowane, piękne, wykształcone i bardzo samotne. To filary i ofiary dynastii. Dzięki książkom Janiny Lesiak mogą do nas przemówić.

Zapraszamy na spotkanie 17 listopada, godz.18.30.

Plastuś - spektakl w MDK

Pierwszy dzień w szkole jest dla każdego dużym stresem. Ale kiedy znajdzie się w nowej klasie przyjaciela, nic już nie jest straszne.

Mała Tosia ulepiła na lekcji plastyki małego różowego ludzika.  Plastuś, bo takie dostał imię, był jej małym obrońcą i wspaniałym powiernikiem. To właśnie on najuważniej słuchał opowieści Tosi i zawsze był przy niej w trudnych momentach. Warto mieć przyjaciół o tym również przekonał się Plastuś, gdy złośliwy kolega kradnie go i chowa. Gumka Myszka, ołówek, kredki, a na ich czele Tosia odnajdują Plastusia i wszyscy mogą wrócić domu - przyrządy do pisania - do piórnika, a Tosia, po pierwszym dniu w szkole, do domu wraz z Witkiem, nowym kolegą ze szkoły.

Spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Wariacja

godz. 10.30, 12.30 BILET 10 zł / osoba

Wspólne śpiewanie pieśni ułańskich w muzeum

Tradycyjnie, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest przez Muzeum Ziemi Mińskiej z ukłonem w stronę naszej lokalnej historii. Jak co roku w Dziale 7 Pułku Ułanów Lubelskich odbył się koncert niepodległościowy oraz wspólne śpiewanie pieśni ułańskich (niedziela, 12 listopada).

Uroczysty wieczór rozpoczął się wystąpieniem przedstawiciela Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego Pana Zenona Duszczyka, który dokonał toastu ułańskiego zaznaczając jednocześnie silne związki Mińska Mazowieckiego z tradycją kawaleryjską.

Dyrektor MZM Leszek Celej wygłosił natomiast krótki wykład historyczny ukazujący wydarzenia w Polsce w latach 1918-1922, które wprowadziły w nastrój niepodległościowego optymizmu, a z drugiej strony tchnęły głębokim niepokojem związanym z dramatycznym doświadczeniem zabójstwa pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

W koncertowej części spotkania wystąpił Międzypokoleniowy Chór Kameralny KANON z Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy pod kierunkiem Pani Moniki Pszkit. Gościem specjalnym był Pan Tomasz Zalewski, który czuwał nad właściwym przygotowaniem występu. Chór wykonał 8 pieśni patriotycznych poczynając od „Polskiego Hymnu Narodowego”, poprzez „Rotę”, „Warszawiankę 1831”, „Modlitwę obozową” i „Świętą Miłości Kochanej Ojczyzny” a kończąc w lekkim tonie pieśniami: „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „Pierwsza kadrowa” (pieśni w 3-głosowym opracowaniu ks. H. Chamskiego).

Koncert odbył się dzięki otrzymanej przez Chór Kanon dotacji z Funduszu im. Staszka Jonczyka „Śpiewaj”.

Ostatnim punktem programu było wspólne wykonanie kilku pieśni ułańskich z udziałem przybyłych gości. Przy fortepianowym akompaniamencie Pana Tomasza Zalewskiego rozśpiewana publiczność w wesołym tonie zakończyła ten wyjątkowy wieczór.

Monika Pszkit

Joanna Bartel w Miejskim Domu Kultury

Joanna Bartel – znana z niezwykłego poczucia humoru i uwielbiana przez wszystkich artystka kabaretowa. Podbiła serca widzów swoim własnym, niepowtarzalnym stylem. Potrafi żartować ze wszystkiego. Ma takie nieograniczone pokłady siły komicznej i energii twórczej, że przyciąga do siebie jak magnes szeroką publiczność wywołując uśmiech na twarzach nawet największych ponuraków, przez co wciąga ich do wesołej i aktywnej zabawy. Jest również świetną aktorką. Jak do tej pory jej największą filmową kreacją jest rola Andzi Dworniok w komediowym serialu „Święta wojna”.

Artystka nazywa swój występ „Tok-szok” i trzeba przyznać, że dla widza to naprawdę jest szok, spowodowany zbyt dużą, jednorazową dawką humoru, dygresji, piosenki i dowcipu.
Ogromny talent popularnej Andzi, wrodzony wdzięk i luz w obcowaniu z publicznością oraz szereg pikantnie dobranych, niekonwencjonalnych żartów daje wybuchową mieszankę śmiechu.

godz. 19.00, MDK, BILET 30 zł

Dzień VAT w "Mechaniku"

DZIEŃ WAT W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2
IM. POWSTAŃCÓW WARSZAWY  WMIŃSKU MAZOWIECKIM

6 listopada pracownicy naukowi Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie  przeprowadzili cykl wykładów, w których uczestniczyli uczniowie naszego Zespołu. Wszystko to za sprawą podpisanego wcześniej porozumienia o współpracy między placówkami.

Tematyka wykładów nawiązywała do kierunków kształcenia naszej placówki. Dr inż. Marek Suproniuk zaprezentował wykład  „Inteligentne instalacje elektryczne”, a dr inż. Grzegorz Trwawiński  „Opony i ich wpływ na zachowanie samochodu”. Na koniec spotkania zabrał głos absolwent naszej szkoły, mgr inż. Paweł Stąpór pracownik i doktorant Wydziału Elektroniki WAT , który poświęcił swoje wystąpienie zagadnieniom rekrutacyjnym. W trakcie wykładów na terenie szkoły czynne były dwa stoiska obsługiwane przez  podchorążych, od których młodzież mogła zdobyć dodatkowe informacje o uczelni i interesujących ich kierunkach.

ZSZ nr 2

Judo Baltic Cup

11-12 listopada w Gdyni odbył się XVI Judo Baltic Cup Puchar Polski Młodziczek/Młodzików, Juniorek/Juniorów młodszych i Juniorek/Juniorów.

W sobotę startowały młodziczki i juniorki i juniorzy. W kategorii młodziczek srebrny medal zdobyła Natalia Łuw wadze 48kg. W kategorii juniorek złoty medal zdobyła Aleksandra Polkowska, 44kg a brązowy Katarzyna Przyczyna - 57kg. Juniorki w klasyfikacji medalowej zajęły III miejsce w kraju.

 

Następnego dnia, w niedzielę, startowały juniorki młodsze. Złoty medal zdobyła Aleksandra Polkowska, 44kg. i Natalia Łukaszewicz - 48kg. Dzięki tym wynikom juniorki młodsze uplasowały nasz klub na I miejscu zarówno w klasyfikacji medalowej jak i punktowej.

 

W zawodach uczestniczyły również Anna Łukaszewicz, 57kg, Wiktoria Zalewska, 63kg, Patryk Pszonka 73kg i Szymon Ngo Trong, 66kg.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, III DAN

Finisaż wystawy manierek w muzeum

Uroczyste otwarcie nowej kuchni i stołówki w „Piątce”

We środę 15 listopada w gościnnych murach „Piątki” miało miejsce oficjalne otwarcie i poświęcenie nowej kuchni i stołówki szkolnej. Ta kameralna uroczystość stanowiła swoiste zwieńczenie kolejnej niezwykle potrzebnej i od dawna oczekiwanej  przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 inwestycji. Na wstępie głos zabrała Dyrektor Ewa Szczerba, która serdecznie powitała  grono zaproszonych gości oraz dzieci i młodzież szkolną.  Swą obecnością zaszczycili „Piątkę” m.in.: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Marcin Jakubowski, Przewodniczący Rady Miasta Pan Marian Makowski, Zastępca Burmistrza Miasta Pan Krzysztof Michalik, Sekretarz Miasta Pani Jadwiga Frelak, Radni: Pani Barbara Reda, Pan Jerzy Gryz, Pan Waldemar Mirecki.  Wśród gości znaleźli się także Pani Agnieszka Siporska, mjr Radosław Łastowiecki, Prezes ZNP Pan Stanisław Mejszutowicz, reprezentujący Przedsiębiorstwo Budowlane „LUX’ Pan Bogusław Lejman, przedstawiciel PEC-u Pan Jarosław Belkiewicz, przedstawiciel Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Pan Arkadiusz Bogucki. Wśród szacownych gości nie zabrakło także osób duchownych. W tym szczególnym dniu byli z nami Ks. Jerzy Danecki  oraz Ks. Jan Opala. Rodziców „Piątki” reprezentowali przewodniczący Rady Rodziców Pan Dariusz Świętochowski oraz Pani Ewelina Pukacka. Na uroczystości byli także przedstawiciele prasy.

Jak podkreśliła gospodyni obiektu Ewa Szczerba, środowa uroczystość to podsumowanie wielu starań, które szczególnie dzięki przychylności i wsparciu Burmistrza Miasta Pana Marcina Jakubowskiego oraz Rady Miasta udało się przekuć w konkretne działania. Wymierny efekt tych prac stanowi właśnie piękna, nowoczesna, wybudowana niemal od podstaw w ciągu ponad trzech miesięcy, a wyposażona na miarę XXI wieku kuchnia oraz jasna, przestronna stołówka. Dyrektor Ewa Szczerba zaznaczyła, iż przedsięwzięcie to było od dawna oczekiwane  przez dyrekcję, nauczycieli i pracowników szkoły, którym rozwój bazy lokalowej „Piątki” od lat leży na sercu, ale przede wszystkim upragnione przez rodziców i samych uczniów będących bezpośrednimi adresatami tych widocznych zmian. To właśnie dzieciom przecież nowa kuchnia i jadalnia przez kolejne  lata będzie  służyć. Gospodyni uroczystości zauważyła, że nie sposób nie zauważyć, iż dzięki modernizacji trzonu kuchennego  i wybudowaniu nowej jadalni znacznej poprawie uległ komfort spożywania w szkole posiłków. Ponad 450 uczniów może jeść zdrowe i smaczne obiady. Pięćdziesięcioosobowa grupa naszych najmłodszych podopiecznych z dwóch oddziałów przedszkolnych codziennie w wygodnym, przyjaznym wnętrzu stołówki spożywa także wspólnie drugie śniadanie i podwieczorek, a zatem kuchnia szkolna zapewnia im całodzienne zbilansowane pod względem dietetycznym wyżywienie. Pani Ewa Szczerba podkreśliła, że nowoczesna kuchnia niesie także nowe wyzwania i jeszcze większe niż dotychczas oczekiwania.  Obiecała, iż ze swej strony dołoży wszelkich starań, by posiłki w „Piątce” były zawsze zdrowe i pyszne jak domowe.

Uroczystość stała się okazją do złożenia podziękowań wielu podmiotom, osobom i instytucjom, bez których pomocy, ogromnego wsparcia  i zaangażowania sfinalizowanie  tej ogromnej inwestycji budowlanej nie mogłoby  możliwe. Szczególne słowa wdzięczności Dyrektor Ewa Szczerba skierowała do Burmistrza Miasta Pana Marcina Jakubowskiego, do Rady Miasta Mińsk Mazowiecki i jej przewodniczącego  Pana Mariana Makowskiego oraz do Pana Bogusława Lejmana z przedsiębiorstwa „LUX”, które zapewniło sprawne i terminowe wykonanie prac. W dowód uznania  i wdzięczności za osobiste zaangażowanie w realizację tego wielkiego przedsięwzięcia wręczyła wyróżnionym osobom pamiątkowe statuetki.

 W dalszej części uroczystości głos zabrali przewodniczący Rady Rodziców Pan Dariusz Świętochowski oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Kamila Wnuk z kl. VII C. W imieniu rodziców i uczniów wyrazili słowa podziękowania za wybudowanie kuchni i stołówki, które służą podopiecznym „Piątki”, skierowane do Pani Dyrektor i Pana Burmistrza. Wśród przemawiających nie mogło zabraknąć także Burmistrza Miasta Pana Marcina Jakubowskiego, który wyraził ogromne zadowolenie ze sprawnego sfinalizowania tak ważnej inwestycji. Podkreślił, iż cieszy go nie tylko modernizacja kuchni  i stołówki w „Piątce”, ale także  inne widoczne pozytywne zmiany, które znacząco wpłynęły na poprawę bazy lokalowej i warunków nauki dzieci. Podczas uroczystości padło także wiele ciepłych słów i wyrazów uznania ze strony kolejnych przemawiających gości, m.in.  Pana Jarosława Belkiewicza oraz Pana Stanisława Mejszutowicza, który wręczył gospodyni obiektu pasujący do okoliczności, a przy tym świadczący o poczuciu humoru prezent w postaci fartucha i czapki kucharskiej.

Kolejny punkt uroczystości stanowiła część artystyczna, czyli barwne, widowiskowe występy wokalne i recytatorskie dzieci związane oczywiście z tematyką kulinarną i zdrowym odżywianiem, przygotowane przez uczniów klas III oraz Lenę Gawron z kl. V  pod opieką p. Aldony Heller, p. Barbary Nowickiej i p. Magdaleny Jakubowskiej. Na koniec nastąpiło oficjalne otwarcie stołówki, któremu towarzyszyło symboliczne przecięcie wstęgi przez Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego, Dyrektor Ewę Szczerbę, przewodniczącego Rady Rodziców Dariusza Świętochowskiego oraz  przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego Kamilę Wnuk. Poświęcenia nowej stołówki dokonał Ks. Jerzy Danecki.

Piotr Łopacki, SP NR 5

ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA DLA NAUCZYCIELI

Zapraszamy na II Mikołajkowy Futsalowy Turniej Halowej Piłki Nożnej

http://ksactivumsports.pl/imprezy/imprezy_futsal.php

 

"Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko" - spotkanie w miejskiej bibliotece

Na czym polega fenomen hiszpańskich fiest? Czy sjesta to przypadkiem nie stereotypowy relikt przeszłości? Dlaczego rywalizacją Realu Madryt z FC Barceloną żyje cały kraj? Skąd wzięły się tapas i czy pozycja corridy jest jakkolwiek zagrożona? Jak bardzo ostatni kryzys gospodarczy odmienił Hiszpanów?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie z Maciejem Bernatowiczem - autorem książki "Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko". Publikacji w zamyśle lekkiej i przyjemnej, choć tak naprawdę poruszającej ważne i intrygujące zagadnienia dotyczące współczesnej Hiszpanii.

Autor korzystając z własnych, wieloletnich doświadczeń przybliża styl życia Hiszpanów, opisuje ich codzienne zwyczaje z wadami i godnymi pozazdroszczenia zaletami. To jak pracują, co i gdzie jedzą, gdzie podróżują i jak świętują.

Istotną częścią książki jest podjęcie tematów Basków i przede wszystkim Katalończyków z podkreśleniem aspektów politycznych, społecznych, kulturowych i sportowych.

Czy rzeczywiście fiesta pokona wszystko? Zapraszamy na spotkanie!

Wykład o medycynie wschodniej w bibliotece

1 grudnia o godzinie 18.30 zapraszamy na wykład znanej mińszczanom lek. med. Burmy Batjargal o medycynie wschodniej. Tysiące lat obserwacji, wielowiekowa praktyka i tradycja leczenia zgromadziły ogromną wiedzę, która dziś z powodzeniem współdziała z klasyczną medycyną. Rosnąca popularność medycyny wschodniej na całym świecie, a także w Polsce potwierdza jej skuteczność.

Podczas wykładu poznamy metody leczenia, sposoby diagnozowania i samouzdrawiania. Dowiemy się także jak wielką rolę w dbaniu o zdrowie zajmuje właściwy sposób odżywiania.

Zapraszamy wszystkich dbających o zdrowie i poszukujących naturalnych metod leczenia.

Setne urodziny Anny Gałązki

„Najważniejsze jest aby gdzieś istniało to,
czym się żyło; i zwyczaje i święta rodzinne,
i dom pełen wspomnień”

Antoine de Saint-Exupéry

13 listopada 2017 roku swoje setne urodziny obchodziła mieszkanka Mińska Mazowieckiego - Pani Anna Gałązka. Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane 100 lat”, z racji tak wyjątkowego jubileuszu, zmodyfikowano na „200 lat”. Z tej okazji Szanowną Jubilatkę odwiedzili Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski i zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – Iwona Stawska.

Szanownej Jubilatce w imieniu własnym oraz całej społeczności Miasta Mińsk Mazowiecki serdeczne gratulacje z okazji tak wspaniałego Jubileuszu, życzenia wszelkiej pomyślności oraz kolejnych lat życia w zdrowiu, pogody ducha i samych radosnych chwil w gronie najbliższych złożył Burmistrz Miasta, wręczając list gratulacyjny i bukiet kwiatów.

Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, nie zabrakło rodzinnych wspomnień i wspaniałych opowieści z historii życia Dostojnej Jubilatki. Na uwagę zasługuje fakt, że Pani Anna pomimo upływu lat cieszy się dobrym zdrowiem i wyjątkową pogodą ducha.  

Grand Prix Mińsk Mazowieckiego w Tenisie Stołowym

W sobotę 18 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim odbył się 2 turniej z cyklu Grand Prix Mińsk Mazowieckiego w Tenisie Stołowym. Frekwencja dopisała i do rywalizacji przystąpiło 27 zawodników. Po rozstawieniu zawodników z poprzedniego turnieju i szybkim losowaniu, o godz. 10.00 rozpoczęliśmy pierwsze gry.

Jak co miesiąc turniej rozgrywany do jest do 2 porażek, a zmagania toczyły się równocześnie na 7 stołach. Po 3 godzinnych grach poznaliśmy zwycięzcę drugiego turnieju.  1 miejsce zdobył Artur Kasprzak, który w drodze do zwycięstwa przegrał tylko 2 sety. Druga lokata przypadła debiutującemu w tegorocznym cyklu Marcinowi Zgódce, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Krusiewicz. Wszystkim uczestnikom cyklu zostały dopisane punkty do klasyfikacji generalnej. Miłym akcentem turnieju było również losowanie nagród, które z rąk organizatorów otrzymał Pan Mariusz Rowicki i Pan Jacek Popis. Następne zmagania już w świątecznym klimacie, zapraszamy 16 grudnia!

Wszystkie informacje dotyczące turnieju dostępne są na naszej stronie oraz profilu fb.

MOSiR

Jesienny Maraton Pływacki

18 listopada na pływalni MOSiR przy ul. Wyszyńskiego 56 odbył się Jesienny Maraton Pływacki. Poza kategoriami seniorskimi, w tym roku postanowiliśmy stworzyć kategorię dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi uczestnicy mogli zgłosić się to sztafety pływackiej, zadaniem 4 osobowego zespołu było przepłynięcie jak najdłuższego dystansu w trakcie 1 godziny. Do tej kategorii zgłosiły się 4 sztafety. Najdłuższy dystans 4700m  pokonali zawodnicy w składzie:Piotr Łuszczyk, Radosław Marczak, Michalina Ulicka oraz Joanna Brykała.

Dalsze miejsca to następujące składy i wyniki:

Sztafeta - 4450m
Marcelina Komorek
Kuba Ulicki
Mikołaj Dominowski
Szymon Fałek

Sztafeta - 3100m
Milena Nojak
Milena Milik
Klaudia Roman

Sztafeta - 3000m
Jarek Ciucias
Ala Zawadka
Weronika Wójcik
Paweł Posiewka

Kategoria open została podzielona na żeńską oraz męską. W kategorii kobiet do zmagań zgłosiło się 7 pań, natomiast do zawodów męskich zapisało się 13 śmiałków. Wzorem lat ubiegłych (Świętojański Maraton Pływacki) zasady były proste – przepłynąć w określonym czasie najdłuższy dystans. Panie rywalizowały w ciągu 2 godzin natomiast panowie pływali pełne 3 godziny. O godzinie 20.00 wystartowały kobiety. Jak to na basenie atmosfera oczywiście była bardzo gorąca, sędziowie przy stolikach notowali kolejne 50 metrowe odcinki a zawodniczki pokonywały coraz dłuższy dystans. Kolej Panów przyszła po tuż 22.00. Chwila rozgrzewki, kilka próbnych basenów, sprawdzenie sprzętu  i możemy zaczynać. 3 godziny pływania, basen za basenem, długość za długością i tak mijały pierwsze minuty. Niektórzy panowie wyposażeni w napoje izotoniczne i przekąski robią co jakiś czas przerwę - inni zawodnicy nawet na chwilkę nie zatrzymują się i mozolnie pokonują kolejne kilometry. Mimo, że na zegarku już po północy sędziowie bez mrugnięcia okiem zapisują kolejne kreseczki symbolizujące 50 metrowe odcinki. Im bliżej końca tym większe zmęczenie, ale i determinacja żeby pokonać swoje prywatne rekordy. Ostatnie pół godziny były naprawdę mordercze i wreszcie gwizdek sędziego Radomińskiego - na zegarku 1.15. Zawodnicy mimo że wycieńczeni to bardzo szczęśliwi. Pływać 3 godziny to bardzo duży wyczyn. ZPo zebraniu wszystkich wyników okazało się, że padł rekord naszej mińskiej pływalni. Dokonał tego Arek Marczak, który pokonał w ciągu 3 godzin dystans 11 200m. 

Poszczególne wyniki przedstawiają się następująco: 

KOBIETY

1.Ewa Mikucewicz - 5400m
2.Truszczyńska Katarzyna - 5300m
3.Katarzyna Strusińska - 5200m
4.Małgorzata Pyszel - 4350m
5.Agnieszka Nowosielska - 4250m
6.Martyna Kowalczyk - 3950m
7.Jolanta Plewczyńska - 3000m

MĘŻCZYŹNI

1.Arkadiusz Marczak - 11 200m
2.Grzegorz Porada - 10350m
3.Edward Baltaza - 9550
4.Marek Kudelski - 8750m
5.Albert Gąsiennica-Staszeczek - 8550m
6.Przemysław Polit - 8050m
7.Łukasz Kowalski - 8000m
8. Sebastian Węgliński - 8000m
9. Daniel Jurczak - 7150m
10. Przemysław Kusak - 6750m
11. Paweł Roman - 6450m
12. Krzysztof Wycisłowski - 6050m
13. Sebastian Reczek 6000m

MOSiR

Wernisaż "Barwy jesieni pędzelkiem i dźwiękiem" w MSA

Wieczór międzykulturowy Fundacji EBU

Najbliższy wieczór międzykulturowy Fundacji EBU będzie wyjątkowy. W jednym miejscu i o jednej porze spotkają się wolontariusze zagraniczni z kilku lat działalności. Będzie Sara z Hiszpanii, która pewnej zimy zarażała pozytywną energią i grała w piłkę nożną. Będzie Etienne, który wcielił się w marchewkowego superbohatera podczas pewnych wakacji. Będą Angela i Celia, które zabierały nas w podróż po Kantabrii i Andaluzji. Nie zabraknie też wszystkich obecnych wolontariuszy, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę w Mińsku Mazowieckim i są bardzo chętni poznać wielu mieszkańców i odkryć naszą kulturę. Zapraszamy serdecznie na ciepły, jesienny wieczór międzykulturowy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w czwartek, 23 listopada. Można zajrzeć o dowolnej porze między 19:00 a 20:30. Wstęp wolny i nieograniczony wiekowo.

Sesja naukowa "Z mazowieckich piasków..."

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza na sesję naukową Z mazowieckich piasków... Znani, nieznani, Część XIII

27 XI 2017 r., godzina 17:30

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim, ul. Piłsudskiego 1a, sala konferencyjna

Dominik Chudzik: Archeologiczna badania powierzchniowe w powiecie mińskim w 2017 roku: 17:40-18.05 (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)

Arkadiusz Łukasiak: Dorota Barzyna – matka Stanisława Mińskiego: 18:05-18:30

Karolina Gańko: Karczmy wzdłuż traktu brzeskiego – ich znaczenie i funkcje: 18:30-18:55

Przerwa na kawę: 18:55-19:10

dr Rafał Roguski: Militarne znaczenie kolei na zapleczu frontu wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921. Obszar Mazowsza i Podlasia: 19:10-19:35 (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)

Damian Sitkiewicz: Piłsudczycy bez Piłsudskiego. Próby utworzenia powiatowej komórki Obozu Zjednoczenia Narodowego w Mińsku Mazowieckim w latach 1937-1939: 19:35-20:00

Zapraszamy serdecznie

Piasek do posypywania śliskich chodników

Otwarcie lodowiska w sezonie 2017/2018

Repertuar kina MUZA

www.muzakino.pl

SPRAWDŹ TERMIN WAŻNOŚCI SWOJEGO DOWODU OSOBISTEGO

Warto już dziś sprawdzić datę ważności dowodu osobistego i w przypadku zbliżającego się końca terminu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Nie czekaj z wymianą dowodu osobistego na ostatnią chwilę.

W roku 2017 tracą ważność dowody osobiste, które zostały wydane w 2007 roku oraz dowody osobiste wydane w 2012 roku na okres 5 lat dla osób niepełnoletnich. Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić samemu. Data, do kiedy dokument pozostaje ważny jest określona w prawym dolnym rogu dowodu osobistego pod informacją o serii i numerze. Jeżeli w dowodzie osobistym widnieje zapis - „nieoznaczony” oznacza, że dowód osobisty jest ważny i nie podlega wymianie.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się osobiście w dowolnym urzędzie  co najmniej 30 dni przed upływem terminu jego ważności. Dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć aktualną kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można również złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePuap, przy pomocy profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492x633 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35x45 mm, spełniającą wymienione wyżej wymogi.

Pamiętaj, że nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza tożsamości i obywatelstwa. Nie załatwisz żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie, możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy dokonaniem zakupu ratalnego. Nieważny dowód osobisty nie uprawnia również do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wnioski o wyrobienie dowodu osobistego przyjmowane są w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki w pokoju nr 5 na parterze w poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 8.00-16.00, w środę w godz. od 8.00-17.00, w piątek w godz. 8.00-15.00.

Dobiegł końca Festiwal Piotra Skrzyneckiego

I tak dobiegł końca 9. Festiwal Piotra Skrzyneckiego. Na scenie Miejskiej Szkoły Artystycznej w koncercie fiałowym wystąpili artyści związani przez lata z Piwnicą pod Baranami, jej gwiazdy: Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki, Zbigniew Raj, Małgorzata Górnisiewicz, Rafał Jędrzejczyk i inni. Przy fortepianie niezrównany Konrad Mastyło.

Podczas ostatniego festiwalowego wieczoru został także podpisany Akt Nadania Imienia Piotra Skrzyneckiego Sali Widowiskowej Miejskiej Szkoły Artystycznej. Aktu dokonał Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.

„Z ogromną przyjemnością, ale i z jeszcze większą trzeźwością - co nie spodobałoby się patronowi - informuję, że od dziś ten piękny obiekt zwie się Salą Widowiskową imienia Piotra Skrzyneckiego. Jest to fakt bardziej dokonujący się niż dokonany, niejako wyzwanie, przed którym musimy stanąć.

Piotr utrzymywał, iż Piwnica pod Baranami jest oknem, przez które patrzy na świat. Zatem i my patrzmy na świat poprzez ten obiekt, nie zapominając, że sztuka i kultura nadaje nam lekkość i radość godną naszego Mistrza. Niech w tym obiekcie dzieją się rzeczy, których inni będą nam zazdrościć.

Piotrze! Nie wiem czy nas teraz dobrze słyszysz, ale pragniemy nazwać Twoim imieniem tę oto Salę Widowiskową. Wprawdzie nie jest to Piwnica pod Baranami, ale będziemy godnie podążać w tym kierunku. Zapewniam, że będzie tu jowialnie, tłoczno i z rozmachem. Sztuki i Kultury będzie tu więcej niż towarów w pobliskim hipermarkecie. Nikt nie wyjdzie stąd niezadowolony i to wcale nie dlatego, że tak łatwo go nie wypuścimy. Także… patronuj temu obiektowi i miej nad nim pieczę. A teraz udamy się godnie z Twoim zwyczajem to uczcić. Wszystko co dobre trzeba czcić - jak powiadałeś. "

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami. Do zobaczenia za rok, podczas 10. jubileuszowej edycji Festiwalu Piotra Skrzyneckiego.

https://www.facebook.com/festiwalpiotraskrzyneckiego/

 

Ocena jakości wody

Recital gitarowy Tomasza Beredy

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza 3 grudnia o godz. 17.00 do Miejskiego Domu Kultury na recital gitarowy Tomasza Beredy. Wstęp wolny.

Tomasz Bereda uczęszczał do Szkoły Muzycznej I stopnia w Mińsku Maz. Ukończył Szkołę Muzyczna II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałałuszki. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie  doktora improwizacji Bartłomieja Marusika. Nauczyciel w Szkole Muzycznej Janusza Sadocha oraz Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. Koncertuje  solowo oraz towarzyszy innym artystom jako akompaniator. W jego repertuarze znajdują się utwory dawnych mistrzów, klasyczne, jak i muzyki rozrywkowej.

W programie recitalu m.in.

Luys de Narvaez, Mauro Giuliani, Francisco Tarrega, Isaac Albeniz, Bartłomiej Marusik 

Klub Czytelnika w miejskiej bibliotece

Jeśli czytasz …
I doświadczasz silnych emocji.
Rozmyślasz.
Chcesz się dzielić odczuciami.
Dyskutować.
Chcesz być aktywnym czytelnikiem.
Przyjdź na spotkanie Klubu Czytelnika, który z inicjatywy naszych użytkowników powstaje przy Bibliotece.
Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu. Będzie to okazja do dyskusji, podzielenia się wrażeniami z lektury i wzajemnego polecania ciekawych książek. Na pierwsze spotkanie Klubu Czytelnika zapraszamy 4 grudnia o godzinie 18.00.
Wspólnie  z moderatorką - Justyną Radomińską wybierzemy książki do czytania.
Wstęp wolny. Zapraszamy młodzież, dorosłych, seniorów - wszystkich miłośników interesującej książki.

Wystawa "Pamiątki Soplicy..."

Szkoła ucha dla malucha w MDK

Koncert „Klawisze, guziki, pałeczki, szczoteczki”

Trio Machowska / Kopietz / Jarosiński

Gabriela Machowska – fortepian

Piotr Kopietz – akordeon, bandoneon, akordina

Jarema Jarosiński – instrumenty perkusyjne

10 XII, MDK, godz. 10.30

Koncert „Klawisze, guziki, pałeczki, szczoteczki” to niezwykła muzyczna podróż po różnych zakątkach świata. I tych bliskich i tych dalekich.

To również doskonała okazja do wspólnej zabawy z głównymi bohaterami koncertu: roztańczonymi perkusyjnymi pałeczkami i szczoteczkami, dostojnymi biało-czarnymi klawiszami fortepianu oraz figlarnymi guzikami akordeonu, bandoneonu i akordiny.

 

Repertuar kina MUZA

2 grudnia otwarcie lodowiska

3 grudnia - inauguracyjny mecz hokeja

Koncert z okazji 187. rocznicy Powstania Listopadowego

Koncert z okazji 187. rocznicy Powstania Listopadowego.
3 grudnia 2017 r. w Parafii NNMP w Mińsku Mazowieckim. Wstęp wolny.

W repertuarze pieśni skomponowane m.in. w okresie 1830-31 w klasycznych i autorskich wykonaniach na organy i głosy solowe z akompaniamentem fletu.

Podczas koncertu zostaną rozdane specjalnie wykonane na tę okoliczność śpiewniki i wspólnie z artystami będzie można dołączyć się do wspólnego śpiewu.

 

5. Bieg po choinkę

5. Bieg po choinkę - dystans 5km. Zapraszamy 16 grudnia 2017r. o godz. 11.00. Start i biuro zawodów stadion MOSIR przy ul. Sportowej 1.

Dotacje dla Klubów Sportowych

Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?

We wtorek 5.XII w godz. 9-17 Maria Ekiel-Jeżewska i Muzeum Ziemi Mińskiej zapraszają na wspólnie zorganizowaną wystawę stałą pt. ,,Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?” (ul. Okrzei 16, Mińsk Mazowiecki).
Zbliżające się Święta skłaniają do refleksji nad wartością rodziny, domu i tradycji. Kurator będzie oprowadzać po wnętrzu przedwojennego mieszkania nauczycielskiego i razem z pracownikami Muzeum poprowadzi dla uczniów warsztaty pt. „Urok codzienności”. Zapisy: 25 752 25 81.

Zaproszenie na otwarcie placu zabaw "Podwórko Talentów Nivea 2017"

"Kamienie Pamięci" poświęconemu ofiarom niemieckich nazistów

Kamień Pamięci - Stolperstein - poświęcony dr. Janowi Hubertowi zostanie położony przy ul. Sosnkowskiego przed oddziałem 7 Pułku Ułanów Lubelskich Muzeum Ziemi Mińskiej ( domu Jana Huberta),  przez artystę Guntera Demniga 10. XII. 2017r. o godz. 16.00, w ramach projektu "Kamienie Pamięci" realizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim i Berufsbildende Schulen "Eike von Repgov" w Magdeburgu Jan Hubert aresztowany przez niemieckich nazistów 17 lutego 1944r. podczas " Wielkiej Wsypy". Zamordowany na Pawiaku 15.04.1944r.

Serdecznie zapraszamy.

Koncert Oktetu Wokalnego

Mińskie Towarzystwo Muzyczne - Oktet Wokalny Manufaktura Dźwięku - zaprasza do przeżywania adwentowego, radosnego czasu oczekiwania na przyjście Pana. Podczas koncertu 10 grudnia, po mszy o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Antoniego z Padwy (DOLNY kościół) usłyszymy utwory kojarzone z tym czasem liturgicznym, ale również takie, które naszym zdaniem będą doskonałą pomocą w przeżywaniu Adwentu: min.: Rachmaninova, Zielińskiego, Gjello, czy zespołu Pentatonix.

"Iłła" - opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Emancypantka, katoliczka, na pewnym etapie socjalistka.

Debiutem poetyckim zrobiła furorę. Zachwycił się nim Stefan Żeromski, a Jarosław Iwaszkiewicz na zawsze pozostał jej wiernym czytelnikiem. Skamandryci odbyli do niej pielgrzymkę, aby przystała do ich grupy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec nie raz prosiły ją o radę. Jej przekład Anny Kareniny okrzyknięto kongenialnym, a spory z redaktorami przeszły do legendy. Oprócz tego tłumaczyła z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego.

Dziś jednak najczęściej pamięta się o niej jako o sekretarz Józefa Piłsudskiego. Ona sama także bardziej od wierszy ceniła swoją karierę urzędniczki, dumna, że może służyć Polsce. A była to wielka dama i nietuzinkowa osobowość. „Jest ekscentryczna. Mówi zawsze, co innego, niż się oczekuje, wprost uosobienie przekory”, pisała o niej Maria Dąbrowska.

Iłła to opowieść o niemal stuletnim życiu kobiety niezwykłej, a także zapis czasów i zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, piętnem nieślubnego dziecka, wolnością i zniewoleniem, namiętnością i wycofaniem.

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z autorką biografii Joanną Kuciel-Frydryszak – absolwentką Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarką, której biografia Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowana była w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego.

Filmowe Mikołajaki

Kalendarium

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 27414