Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 27 września 2020

Imieniny:

Wincentego, Damiana, Wawrzyńca

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

XIV Pokaz Taneczny

Zapraszamy na XIV Pokaz Taneczny Dzieci i Młodzieży do hali widowiskowo-sportowej w Szkole Podstawowej nr 1, ul. Kopernika 9, 16.06.2019 r., od godz. 16.00...

 • 14 pokaz tanca

Koncert w MDK - Melodie dla Anny

Festiwal Piosenki Anny German "Eurydyka" w  Mińsku na Białorusi  jest ogólnobiałoruskim konkursem piosenki, organizowanym przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku oraz Ustanowienie kultury "Klub miłośników kultury Polskiej i Białoruskiej", reprezentowany przez Mariną Towarnicką i Witalija Aliesykewicza, zwanych w dalszej części regulaminu Organizatorami konkursu. Adresatami konkursu są wokaliści od 15 roku życia oraz grupy muzyczne, których członkowie ukończyli 15 lat, z terenu Republiki Białorusi, a w szczególności reprezentanci polskich środowisk.

Wystąpią/
Maria Subocz wyróżnienie w kategorii od 15 -25 lat z Młodeczno
Daria Kulinkowicz  nagroda specjalna za lepsze wykonanie piosenki w języku polskim
Natalia Akinina I miejsce w kategorii soliści od 26 lat
Julia Skurko  z Rakowa Gran Prix III Festiwalu
Halina Sokolnik  Gran Prix VI Festiwalu
Wiktoria Chomczukowa Gran Prix VII Festiwalu
Oprócz laureatów zaproszeni goście Festiwalu
Nadzieja Brońska  I nagroda międzynarodowego Festiwalu pamięci Anny German „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze (2007)
Prowadzenie koncertu /
 Iwan Iliczew biograf Anny German, autor 4 książek o  Anne German, laureat międzynarodowego festiwalu "Tańczące Eurydyki"  w Zielonej Górze -  z Moskwy.
Akompaniament /
zespół instrumentalny „Ars Longa” z Rakowa- laureat wielu międzynarodowych festiwali, kierownik Marat Lagutko
fortepian  Witalij Aleszkewicz i Irena Afonina
domra  Natalia  Zmitrowicz
saksofon  Kiril Lewczuk

MDK, 7.06.2019 r., godz. 19:00. WSTĘP WOLNY.

 • 61057777_2195106113907220_5836680789407825920_n

Rajd rowerowy ulicami miasta

Zapraszamy na rajd rowerowy ulicami miasta - 9 czerwca 2019 r., start godz. 10.00 (niedziela). Zbiórka na placu przed MDK, zapisy od 9.45.

 • plakat kolarze 2019 ok

Koncert muzyki filmowej Chóru Kameralnego MTM

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert 9 czerwca o godz. 19.00 (sala kameralna MDK)
 
Koncert muzyki filmowej a cappella, z  towarzyszeniem fortepianu.
W programie znane przeboje muzyki  z ekranu w opracowaniu na głosy chóralne.
Wystąpi Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego – dyryguje Tomasz Zalewski, przy fortepianie Anna Kornacka
Wstęp wolny.

 

 • mzuzyka_filmowa

Polsko-niemiecki proekologiczny projekt

Polsko-niemiecki proekologiczny projekt realizowany przez Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz Berufsbildende Schulen I „Eike von Repgow” w Magdeburgu.
       Dziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim wraz z opiekunami Piotrem Olkowiczem i Tomaszem Wróblewskim realizowała w Magdeburgu w dniach 19-25.05.2019 roku wraz z młodzieżą Berufsbildende Schulen I „Eike von Repgow” siódmy w historii wymiany projekt edukacyjny „Zrównoważoność”. Po oficjalnym powitaniu przez Panią dyrektor Gabrielę Lorenz, opiekunowie grupy niemieckiej Sylvia Ast, Nicole Bohne, Nicole Axmann i Bodo Buchholz przeprowadzili szereg zajęć zapoznawczych oraz lekcję języka niemieckiego dla Polaków i polskiego dla Niemców. Zwiedziliśmy wystawę „Odpady” przygotowaną przez klasę IK 16 i uczestniczyliśmy w prezentacji projektu „Zrównoważoność” autorstwa tej samej klasy.
    Następnego dnia poznaliśmy wspólnie z niemieckimi kolegami w zakładzie „Stork Umweltdienste” technologię odzyskiwania surowców. W proekologicznym stowarzyszeniu „Bund” mieliśmy natomiast możliwość wykonania z odpadów rzeczy praktycznych w życiu codziennym.
    Niezapomnianym przeżyciem dla naszych uczniów była wizyta w Wolfsburgu w Zakładach Volkswagena. Automatyczna linia produkcyjna Tourana, salony samochodowe wszystkich marek należących do Grupy Volkswagen oraz Muzeum Motoryzacji na długo pozostaną w pamięci mechanikom z „Mechanika”. Duże wrażenie wywarła również zbudowana w Rothensee prawie przed stu laty podnośnia statków i współczesna śluza na skrzyżowaniu Kanału Śródlądowego z Łabą o kilkunastometrowej różnicy poziomów wody.
    Podczas tygodniowego pobytu w Magdeburgu nie zabrakło elementów turystycznych. Młodzież poznała najważniejsze zabytki stolicy Landu Sachsen-Anhalt.
    Sprawozdanie z realizacji projektu mieszane polsko-niemieckie grupy przedstawiły dyrekcji i uczniom w formie prezentacji. Spotkanie podsumowujące realizację projektu odbyło się w Leśnym Centrum Edukacyjnym, gdzie młodzież obu krajów zmierzyła się w różnych konkurencjach sprawnościowych.
    Współfinansowana przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży siódma wymiana pozwoliła młodzieży obu partnerskich szkół nawiązać przyjacielskie kontakty, które zostaną na pewno zacieśnione po rewizycie kolegów z Magdeburga w maju 2020 roku.

                                                                                                                        Tomasz Wróblewski
                                                                                                             nauczyciel języka niemieckiego

 • 20190520_102031
 • 20190521_093257
 • 20190522_143602
 • 20190523_111811
 • 20190524_100627
 • 20190524_122707

Konferencja, minecraft i festyn

   Dzień 23 maja był  wyjątkowym dniem  nie tylko dla społeczności szkolnej, ale także społeczności  lokalnej. W murach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego odbyła się powiatowa konferencja profilaktyczno - edukacyjna  zatytułowana „Nowe substancje psychoaktywne” połączona z oficjalnym otwarciem szkolnego ogrodu rekreacyjnego, zbudowanego w oparciu o projekt naszych uczniów w programie Minecraft. Pani Dyrektor Ewa Szczerba powitała na wstępie wszystkich gości, a w szczególności  burmistrza miasta Pana Marcina Jakubowskiego oraz sekretarza  miasta i przewodniczącą Miejskiej Komisji  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Panią Jadwigę  Frelak,    współorganizatorów tej  uroczystości.  Wyraziła  ogromną radość z obecności jednego z niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie profilaktyki, dyrektora naukowego Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku Pana Profesora Mariusza Jędrzejko, który przybył ze znanymi ekspertami z Fundacji HUMANUM: Panią Agnieszką Taper, Panem Leszkiem Roszczenko  oraz Panem dr. Marcinem Bednarczykiem. Prelegenci   przeprowadzili cztery wykłady dotyczące prezentacji zagrożeń związanych   z używaniem  nowych substancji  psychoaktywnych. Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim, którzy  swą obecnością  zaszczycili  gospodarzy. A byli nimi:  radni miasta, kierownicy oświatowi Urzędu Miasta, proboszczowi e z terenu miasta i gminy, przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Komendy Powiatowej Policji, reprezentant Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, przedstawiciele powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej , SP ZOZ i CPPR , pracownicy PPP jak również zaprzyjaźnieni  dyrektorzy placówek z województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Wśród gości nie zabrakło  nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta i powiatu mińskiego, kierowników internatów, przedstawicieli OHP oraz dyrektorów placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych i społecznych. Pani Ewa Szczerba wyraziła zadowolenie z obecności  rodziców na czele z Przewodniczącym Prezydium Rady Rodziców panem Dariuszem Świętochowskim. Podziękowała  za przybycie przedstawicielom firm  Inovacive Lab, AM Partners Warszawa oraz  Gomar , którzy  pomogli w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

   Szkolny ogród zrealizowany przez uczniów Piątki wg filozofii Minecraft to nie tylko wspaniała, ale także niezwykła nowatorska inicjatywa, pierwsza i na razie jedyna w Polsce. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki. Zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa stanowi wyjątkowe upamiętnienie wielu ważnych rocznic  - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 15- lecia naszej obecności w UE oraz 45-lecia istnienia Piątki. Uroczyste otwarcie ogrodu do użytku odbyło się poprzez tradycyjne przecięcie wstęgi.

    Dopełnieniem atrakcji dzisiejszego dnia był popołudniowy festyn rodzinny z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Dziecka. Rada Rodziców przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek. Niestety pogoda spłatała figla. Ulewny deszcz spowodował, że plenerowa zabawa została przeniesiona   pod dach szkoły. Dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, ścianę wspinaczkową rozstawione na boisku Orlika musiały, ku rozczarowaniu dzieci, zastąpić zabawy, konkursy i  taniec pod dachem. Sale gimnastyczne stały się  miejscem ,  gdzie  pod okiem animatorów uczniowie miło spędzali czas. Frajdą dla młodych uczestników pikniku było kolorowanie twarzy i  włosów.  Balony, wata cukrowa, popcorn i lody osłodziły  smutek niezrealizowanych w pełni planów dzisiejszego dnia.

Marzanna Wocial 

 • DSCN7926
 • DSCN7936
 • DSCN7941
 • DSCN8021
 • DSCN7960
 • DSCN7942
 • DSCN7956
 • DSCN7958
 • DSCN8098
 • DSCN8099
 • DSCN8100
 • DSCN8102

W dniu 26 maja 2019 na placu przed MDK w Mińsku Mazowieckim odbyło się widowisko sportowe, które jako Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji mamy przyjemność organizować nieprzerwanie od 24 lat. Od kilku edycji czynnie w organizację imprezy włącza się Klub Sportowy Barakuda oraz Miński Klub Biegacza DREPTAK.

Ogólnopolskie Biegi Uliczne 24. Mazowiecka Piętnastka i 5.Mazowiecka Piątka to dwa atestowane dystanse, które w tym roku przyciągnęły na start odpowiednio 366 oraz 351 osób (jest, to najwyższa, do tej pory frekwencja zawodników). Oba biegi, piąty rok z rzędu, wpisują się w Grand Prix Traktu Brzeskiego.

Punktualnie o godzinie 10.00 wystartowała 5. Mazowiecka Piątka. Starterem biegu był złoty i srebrny medalista w skoku wzwyż Igrzysk Olimpijskich z Montrealu i Moskwy -lekkoatleta Jacek Wszoła.

W bogatym programie niedzielnej imprezy, nie zabrakło również Biegu Krawaciarza, którego celem jest propagowanie i popularyzacja biegania przez wszystkich, na co dzień noszących bardziej zobowiązującą garderobę! Po pokonaniu 350 metrowego dystansu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe krawaty oraz wieszaki na tę część ubioru.

Tuż przed godziną 12.00 do rywalizacji gotowi byli wszyscy piętnastkowicze, których do biegu rozgrzewała trenerka personalna Daria Chrzanowska. Po niespełna 48 minutach i 7 sekundach na mecie pojawił się zwycięzca 24. Mazowieckiej Piętnastki Kosgel Mathew z Kenii ,tuż przed swoim rodakiem Kimaivo Hilary Kiptum i oraz Vykhopen Iurii z Ukrainy. Wśród Polaków na czwartym miejscu uplasował się Zbigniew Kalinowski a na szóstej lokacie mińszczanin z KB Dreptak Paweł Czyżkowski z czasem, 53’18’’, który wywalczył również Mistrzostwo Mińska Mazowieckiego.

W klasyfikacji generalnej biegu na 5km na podium stanęli ci sami zawodnicy, co na dłuższym dystansie. Warto wspomnieć, o dużym sukcesie mińszczan Macieja Badurka i Floriana Pyszla, którzy zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Tym samym zdobywając Mistrzostwo i vice Mistrzostwo Mińska Mazowieckiego.

W kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca zdobyły zawodniczki z Kenii: Korir Caroline Jebet (54’15’’), Mbatha Ruth Nudu, Oigo Christine Moraa, te same biegaczki tryumfowały w 5. Mazowieckiej Piątce.

Mistrzostwo Mińska Mazowieckiego wśród kobiet na dystansie 15 km uzyskała: Beata Szlązak, a na 5km-Aleksandra Wicik -Kowalczyk.

Jako organizatorzy nigdy nie zapominamy również o najmłodszych. Dlatego właśnie dla nich rokrocznie przygotowujemy biegi dziecięce i młodzieżowe w 10 kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. W tym roku na starcie wszystkich kategorii łącznie stanęło 250 młodych zawodników. Każdy po ukończonym biegu otrzymał pamiątkowy medal oraz nagrody za miejsca 1-3.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których nasza impreza nie byłaby tak dobrze oceniana w środowisku biegowym.
Szczegółowe wyniki poszczególnych biegów można odnaleźć na stronach: www.mosir.org.pl,   www.zmierzymyczs.pl.

Propozycje EBU na lato

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Stowarzyszenia EBU na tegoroczne wakacje. Szczegóły na załączonych plakatach.

 • MLODZIEZ 2019
 • LATO 2019

Spotkanie w sprawie Strategii Rozwoju Miasta

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjno-warsztatowym w sprawie opracowania raportu z realizacji Strategii Rozwoju Miasta Mińsk Mazowiecki do roku 2025 (za lata 2017-2018) w dniu 17.06.2019 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w Mińsku Mazowieckim. Spotkanie poprowadzi pani dr Anna Dąbrowska oraz pan Jan Charkiewicz. Celem tego spotkania jest przedstawienie wstępnych wniosków z przygotowywanego raportu oraz dyskusja nad realizacją Strategii oraz sposobem jej monitorowania.

 • zaproszenie Spotkanie

Zapraszamy do Klubu Czytelnika MBP

Gość specjalny Klubu Czytelnika! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na rozmowę z Joanną Ostrowską, autorką książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Autorka wykonała gigantyczną pracę w archiwach.  Podjęła próbę przywrócenia głosu tym, których doświadczenia zostały przemilczane. Wspomina w książce także o Mińsku Mazowieckim.
 

 

 • KLUB CZYTELNIKA19.06

IV edycja Orientiady

Orientiada jest imprezą na orientację, co oznacza, że trasa jest wyznaczona w postaci punktów kontrolnych (PK) zaznaczonych na mapie, którą zawodnicy dostają na krótko przed startem. W terenie na punktach kontrolnych znajdują się lampiony oraz perforatory, przy pomocy których w odpowiednim miejscu karty startowej należy ją „skasować”. Punktów jest na ogół kilkanaście, a warianty przebiegnięcia czy przejechania pomiędzy nimi każdy z uczestników wybiera sam na podstawie mapy. Brzmi skomplikowanie? Przekonaj się, że wcale tak nie jest...

www.facebook.com/ksactivumsports

 

 • orientiada-2019 plakat

Warsztaty rodzinne w MDK - Słodkości...

Holendrzy mówią na nie poffertjes i jedzą posypane cukrem pudrem, Amerykanie nie wyobrażają sobie śniadania bez pancakes'ów polanych syropem klonowym.
Czyli tak po prostu - naleśniki, racuszki, gofry, placuszki. Ze śmietaną, cukrem, owocami, bakaliami, syropami i sosami, lub zupełnie bez niczego.

Na warsztatach pod okiem specjalistów nauczymy się robić idealne ciasto na pyszne placuszki. Potem je samodzielnie udekorujemy dodatkami, a na koniec zjemy ze smakiem.

Informacja dla alergików: na warsztatach używane będą: mąka, mleko, jaja, masło, orzechy, czekolada.

Warsztaty poprowadzi Lodolandia Kołacz Mińsk Mazowiecki.

8 czerwca, godz.11:00, BILET 15 ZŁ, MDK.

Piknik rodzinny - Bezpieczna rodzina

Zapraszamy na piknik rodzinny - Bezpieczna rodzina, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, niedziela, 9 czerwca 2019 r., w godz. 14.00 - 18.00. Szczegóły na załączonym plakacie.

 • piknik_rodzinny_a3_3mmspad

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 39 - Burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 39 - Burze z gradem. Szczegóły w załączeniu.

Ogłoszenie o przetargu dot. działek przy ul. M. Grochowskiej

Ogłoszenie o przetargu dot. działek przy ul. M. Grochowskiej

Czas PRL-u

Adapter Bambino, papierosy bez filtra i kartki na mięso – takie między innymi eksponaty zgromadzili na wystawie w papieskiej trójce podopieczni nauczycielki historii Lilli Kłos.  

W tym roku szkolnym klasy VIII D i VIII E ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim zgłębiające na lekcjach historii treści poświęcone czasom PRL-u stanęły przed dodatkowymi zadaniami. Pierwsze polegało na obejrzeniu filmu o tej tematyce i opisaniu absurdów epoki. Najchętniej oglądano komedie Nie lubię poniedziałku czy Nie ma mocnych. Drugim zadaniem był wywiad z osobą pamiętającą okres stanu wojennego. Trzecie zadanie najbardziej się wszystkim spodobało, a dodatkowo było wyjątkowo wizualne i wciągające. Tym razem zajęliśmy się gromadzeniem eksponatów i tworzeniem wystawy o czasach PRL-u. Oj, czego tam nie było i jak bardzo szczęśliwe były nasze babcie i dziadkowie pokazujący zdobyte w ogromnych kolejkach skarby. Kultowy okazał się adapter Bambino i grające pocztówki, paczka papierosów bez filtra o nazwie Sport i kartka żywnościowa na 2,5 kg mięsa. Zgromadzone przedmioty posegregowaliśmy w grupy tematyczne, np. szkoła, wojsko, opozycja, kultura. Przez dwa miesiące nie tylko zainteresowane klasy, ale i inni korzystający z sali historycznej mieli na co popatrzeć. Wystawę zamknęliśmy historyczną datą 4 czerwca…

Lilla Kłos

 

 • 20190531_103930
 • 20190531_103941
 • 20190531_103956
 • 20190531_104017

Wizyta studyjna "Mechanika"

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, w nowych partnerskich projektach i programach międzynarodowych.

Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. zaangażowana jest we współpracę w ramach porozumienia Bridge2Europe, którego jednym z sygnatariuszy jest agencja EU Service Agentur reprezentująca niemiecki land Saksonia-Anhalt.

W ramach ww. porozumienia w dniu 22 maja 2019 r. zorganizowana została wizyta studyjna przedstawicieli regionów partnerskich na Mazowszu. Celem tego wydarzenia było przedstawienie Regionu, identyfikacja podmiotów zainteresowanych współpracą z odpowiednikami z zagranicy, a także określenie możliwości i kierunków wzajemnej współpracy m.in. w projektach finansowych z funduszy europejskich. W organizację wydarzenia zaangażowany jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim  uczestniczył w tym  wydarzeniu, które niewątpliwie przyczyniło się do nawiązania współpracy z podmiotami i instytucjami z Saksonii-Anhalt. Prezentując  potencjał, zaplanowaliśmy obszary i możliwości do wzajemnej współpracy i realizacji wspólnych przedsięwzięć, wykorzystując fundusze ze środków europejskich z różnych programów i projektów strukturalnych. W spotkaniu uczestniczył szkolny koordynator projektów Joanna Wójtowicz oraz Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki.  

 

 • 20190520_102031
 • 20190521_093257
 • 20190522_143602
 • 20190523_111811
 • 20190524_100627
 • 20190524_122707

XXXII Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwon-Do ITF

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 roku w Rybniku odbyły się XXXII Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwon – Do ITF zorganizowane przez Polski Związek Taekwon-Do.

Impreza zgromadziła na swoim starcie 146 zawodników z 26 klubów zrzeszonych w PZTKD, którzy w turniejach eliminacyjnych zdobyli prawo do występu w mistrzostwach.          
Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO, pod opieką Mistrza Jacka Łuniewskiego VII DAN, reprezentowało 5 klubowiczów.
Mińszczanie w trakcie zawodów zdobyli w sumie 6 medali: 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.
Tytuły Mistrzów Polski wywalczyli: Michalina Mikulska w konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich II DAN oraz Mateusz Zgódka w konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich I DAN.
Tytuły Wicemistrzów Polski zdobyli: Julia Kawka w walkach kobiet w kategorii do 56kg oraz duet Michalina Mikulska i Mateusz Radomski w konkurencji walk aranżowanych.
Brązowymi medalistami Mistrzostw Polski zostały: Michalina Mikulska w walkach kobiet w kategorii do 56kg oraz Julia Kawka w konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich II DAN.
Ponadto nasz klub na mistrzostwach reprezentował Marek Skiba, a wśród arbitrów zawodów - sędzia klasy międzynarodowej Karol Łuniewski oraz sędziowie krajowi Jarosław Nowak i Piotr Kuźmicz.   
W sumie w trzech imprezach Mistrzostw Polski rozegranych w maju i czerwcu - Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców, Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych oraz wspomniane Mistrzostwa Polski Seniorów – zawodnicy Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO wy-walczyli 34 medale: 9 tytułów Mistrza Polski, 13 tytułów Wicemistrza Polski oraz 12 brązowych medali za zajęcie III miejsca.

Warto też dodać, że w kwietniu w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików makroregionu mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, będące w tej kategorii wiekowej najważniejszą imprezą w Polsce, skąd nasi młodsi zawodnicy przywieźli 14 medali: 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe - zajmując w klasyfikacji medalowej mistrzostw 1.miejsce.
Naszym klubowiczom gratulujemy udziału w mistrzostwach!


Igor Koczyrkiewicz

 • MPS_01
 • MPS_02
 • MPS_03
 • MPS_04
 • MPS_05

Seniorzy wciąż aktywni

Maj - to miesiąc szczególnej aktywności słuchaczy Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  To właśnie na maj zaplanowano różnego rodzaju marsze, memoriały i spartakiady senioralne. Od kilku lat uczestniczymy w Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking organizowanym przez Wejherowski UTW. 11 maja br zorganizowaliśmy marsz na dystansie 3 i 5 km. na terenie lasów w Mieni. W tym roku wyjątkowo zawody przeprowadziliśmy w lasach Stankowizny. Chcieliśmy wielu nowym słuchaczom pokazać piękne zakątki naszego miasta : ponad 300 letnią sosnę/ najstarszą w Polsce/, urokliwy szlak spacerowy wzdłuż rzeki Srebrnej- z jej pięknymi meandrami, bobrowiskami i wydmami.

19 maja br. odbył się też II Memoriał Haliny Szwarc/ założycielki UTW w Polsce/ na terenie AWF w Warszawie. W progranie sportowym jest marsz na 6 km oraz testy z wiedzy nt .J.Piłsudskiego, H.Szwarc, historii AWF, historii Nordic Walking. Miński UTW wystawił 4 reprezentacje, z czego 2 znalazły się w czołówce zawodów.

Od 2018r. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje w Mrozach Senioradę o charakterze sportowo- artystycznym. Liczna grupa naszych słuchaczy uczestniczy w zawodach zdobywając medale a grupa taneczna " Jak nie My, to kto?" prezentuje swój dorobek artystyczny.
Cieszy nas duże zainteresowanie imprezami. Ogółem w imprezach wzięło udział 130 osób.

Jadwiga Maciejewska - prezes Zarządu S "RTW"
foto: Eugeniusz Karpiński

 

 

 • AWF przed zawodami rozgrzewka
 • pod mińską sosną
 • występ taneczny w Mrozach

„Złote Gody”

    W czwartek, 30 maja,  16 par małżeńskich za wspólnie spędzone 50 lat zostało uhonorowanych „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Odznaczenie to przyznawane jest dowód uznania dla trwałości małżeństwa i rodziny, a wręczył je na uroczystości Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki – Marcin Jakubowski.
Pamiątkowy dyplom otrzymały również pary, które przeżyły wspólnie 55 i 60 lat.
    „Złote Gody” to wyjątkowy jubileusz, dlatego obchodzony jest szczególnie uroczyście. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim przy dźwiękach muzyki zespołu „Safari” jubilaci bawili się znakomicie. Były kwiaty, gratulacje oraz upominki.

 

 • IMG_3525
 • IMG_3578
 • IMG_3560
 • IMG_3671
 • IMG_3574
 • IMG_3607
 • IMG_3652
 • IMG_3691
 • IMG_3681
 • IMG_3716
 • IMG_3741
 • IMG_3678

Karawana Bez Granic w Szkołach Salezjańskich w Mińsku

Radość, sztuka, energia, otwartość, przyjaźń - bez granic. Taniec, śpiew, teatr, gra, pantomima… i artyści z całego świata . W ramach Festiwalu Młodzieży Bez Granic do Mińska Mazowieckiego przyjechali muzycy, cyrkowcy i tancerze z Brazylii, Burkina Faso, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Martyniki, Chorwacji oraz Polski.

Główną ideą Karawany Bez Granic jest spotkanie. Karawana odwiedza kilkanaście szkół w Polsce, aby wnieść tam energię mieszanki kultur i pasji reprezentowanych przez artystów z różnych zakątków świata. Karawana Bez Granic promuje ideę edukacji poprzez sztukę oraz międzykulturowej integracji Festiwalu Młodzieży Bez Granic realizowanego w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku  od 2009 roku.

Występ w Szkołach Salezjańskich odbył się 5 czerwca br. . Każda z prezentacji wywarła ogromne wrażenie na widowni. Wytańczone i wyśpiewane historie wyzwoliły silne emocje - zarówno u artystów, jak i odbiorców. Pokazy na przemian bawiły, zaskakiwały i wzruszały. Poziom zawodowy wszystkich występujących był niezwykle wysoki - na scenie zaprezentowali się najlepsi w swoich dziedzinach.

Mińska Karawana nie skończyła się jednak na prezentacjach. Po zakończeniu pokazów przyszedł czas na warsztaty i rozmowy z artystami. Była to fantastyczna okazja do nauki nowych, niespotykanych umiejętności (np. żonglowanie kapeluszami), poznania inspirujących ludzi i przełamywania barier. Nie na co dzień mamy przecież okazję rozmawiać z trenerem capoeiry z Brazylii, clownem z Chorwacji, szwajcarską mistrzynią żonglerki i gimnastyki cyrkowej czy tancerzami z Martyniki. W ten sposób granice między sceną a widownią zatarły się. Być może dla niektórych będzie to początek nowej fascynacji lub okazja do przełamania stereotypów i uprzedzeń.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków “Fundacji PZU” oraz współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


 Hanna Zawadka, uczennica klasy VIII b
Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
 im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim

 

 • DSC_0300
 • DSC_0392
 • DSC_0394
 • DSC_0396

Mazowiecki Instytut Kultury i Miasto Mińsk Mazowiecki zapraszają na Festiwal PowerON

Mazowiecki Instytut Kultury i Miasto Mińsk Mazowiecki zapraszają na Festiwal PowerON. 15 czerwca na tarasie i placu przed MDK koncerty, występy, warsztaty i animacje w ramach projektu " Kultura włączania" Integracja w praktyce. Zapraszamy! Szczegóły na plakatach.

 

 • Kultura Włączania _plakat B1 druk
 • ulotka o warsztatach

Obwieszczenie Starosty Mińskiego

Obwieszczenie Starosty Mińskiego dot. realizacji inwestycji drogowej obejmującej rozbudowę ul. 7-go Pułku Ułanów Lubelskich

Zadbaj o swój kawałek nieba

Wymień piec i przeprowadź termomodernizację swojego domu w ramach dofinansowania z programu „Czyste Powietrze"...

 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_1
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_2
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_3
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_4
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_5
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_6
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_7
 • 14.03.2019 ms_czyste_powietrze_ulotka_A5_net_Strona_8

Drodzy miłośnicy książek i rowerów!

30 czerwca zapraszamy na siódmą  już edycję  Rajdu Rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”.   Wyruszymy  w 18-kilometrową trasę, którą zwieńczy piknik przy Zespole Szkół w Siennicy. Nie zapomnijcie pomarańczowych koszulek, kocyków do odpoczynku na trawie i dobrych humorów! Przed Rajdem należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępne na stronie internetowej i w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim).

Uwaga! Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć do biblioteki do 28 czerwca 2019.
Nie prowadzimy zapisów w dniu rajdu!
Zapisz się już dziś i weź udział w odjazdowej przygodzie!

mbpmm.pl

 • rajd2019

Polska Strefa Inwestycji

Informacje dla przedsiębiorców z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. dotyczące wsparcia w zakresie inwestycji...

 • plakat4

Wakacyjne warsztaty w muzeum

Informacje o Wakacyjnych Warsztatach Muzealnych w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim...

 • Plakat

Konkurs Gwiazda Literatury 2019

21 września 2019r. swoją Gwiazdę w Alei Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną odsłoni Joanna Bator.

Pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, specjalistka od antropologii kultury i gender studies, nauczycielka akademicka. Urodziła się 2 lutego 1968 r. w Wałbrzychu.

Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek.

Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike.

Nasza biblioteka miała już zaszczyt gościć Joannę Bator,w 2013 roku, tuż po przyznaniu jej Nagrody Literackiej Nike za powieść "Ciemno, prawie noc".

Joanna Bator jest wielbicielką i znawczynią japońskiej kultury. W tym duchu zaplanowaliśmy dla Państwa konkurs literacki: Gwiazda Literatury 2019 - Haiku dla Joanny Bator.   

Haiku to nierymowana, trójwersowa miniaturka poetycka o układzie sylabicznym 5-7-5, rodem z XVII-wiecznej Japonii. Tradycyjnie składa się z dwóch elementów: opisu fragmentu przyrody oraz autorskiej refleksji. Haiku jest związane z filozofią zen, która w sztuce zakłada operowanie paradoksem, subtelność i estetyczny minimalizm.

Wyboru zwycięskiego utworu dokona powołane przez Miejską Bibliotekę Publiczną Jury, a autorzy zwycięskich prac będą mogli odczytać je osobiście i otrzymają nagrody podczas Gali Alei Gwiazd Literatury, 21 września 2019r.   

Prace konkursowe można składać do 7 września 2019 r. w Czytelni MBP. Wszystkie szczegóły techniczne oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie www.mbpmm.pl
 
Do zobaczenia w towarzystwie literackich Gwiazd!

 • agl19_konkurs_haiku

Festiwal 4M - Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki

W dniach od 28-30 czerwca 2019 w Mińsku Mazowieckim odbędzie się już ósma edycja Festiwalu 4M - Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki, organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe "Ścieżki Nieskończoności", Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Kulturalna oraz Miejski Dom Kultury. Przez te trzy dni na placu przed Pałacem Dernałowiczów (MDK) odbywać się będą liczne koncerty, a każdy dzień zakończony zostanie występem gwiazdy. A wszystko to za darmo! Jak zawsze będzie bardzo muzycznie, bo to muzyka właśnie jest duszą naszego miasta nad Srebrną.

http://www.festiwal4m.pl/

 • 62321374_2469720719751724_4720525884186951680_o

Dzień Patrona Miasta Św. Jana Chrzciciela

Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski i Proboszcz Ks. Marian Sobieszek zapraszają na Dzień Patrona Miasta i odpust Św. Jana Chrzciciela. Plakat z programem uroczystości w załączeniu...

 • plakat J. Chrzciciel 2019 DRUK

ZHP zaprasza na obóz harcerski

Komenda Hufca ZHP "Mazowsze" Mińsk Mazowiecki zaprasza na obóz harcerski w Lubiatowie. Szczegóły na załączonym plakacie.

 • plakat WEHIKUŁ CZASU_druk_A3

Wykaz dot. sprzedaży działki Nr 2145/4 przy ul. J. Piłsudskiego

Wykaz dot. sprzedaży działki Nr 2145/4 przy ul. J. Piłsudskiego

VII Turniej Rycerski Jana z Gościańczyc

Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej zapraszają na VII Turniej Rycerski Jana z Gościańczyc w Mińsku Mazowieckim. W sobotę 29 czerwca, po raz kolejny do Mińska Mazowieckiego zjadą rycerze z całej Polski, aby rywalizować o tytuł najlepszego na mińskiej ziemi.

Walki profesjonalnych rycerzy, popisy strzeleckie łuczników czy piękno i gracja niewiast, to tylko kilka z wielu atrakcji zaplanowanych przez mińskie bractwo rycerskie. Poza tym będzie możliwość własnoręcznego wypróbowania swoich sił z mieczem i łukiem w ręku. Dla najmłodszych przewidziane zostało wiele atrakcji m.in. walki na miecze sportowe czy zdjęcia z rycerzami. Wieczorem całość turnieju uświetnią pokazy tańca z ogniem.

Wydarzenie odbędzie się na terenie 7 PUL dział MZM przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 4, a startujemy o godzinie 14:00.

 • BRZM_plakat2019_wersja4-1

Czasowe zamknięcie ruchu na odcinku ul. Chochołowskiej

W związku z uroczystymi obchodami Dnia Patrona Miasta i odpustem parafialnym informujemy, że 24 czerwca (poniedziałek) w godz. 7.00 – 23.00. nastąpi czasowe zamknięcie ruchu na ul. Chochołowskiej na odcinku od ul. Sosnkowskiego do ul. Mleczarskiej.

Prosimy nie zostawiać w tym dniu samochodów na parkingu przed Zespołem Szkół Zawodowych nr 2, ponieważ będzie on zamknięty dla ruchu lokalnego.

Objazd do ul. Wiejskiej wyznaczony będzie ul. Mleczarską.

 

 • Tymczas. org.ruchu Sosnkowskiego Mrozowska Chochołowska -...
 • Tymczas. org.ruchu Sosnkowskiego Mrozowska Chochołowska -...
 • Tymczas. org.ruchu Sosnkowskiego Mrozowska Chochołowska -...
 • Tymczas. org.ruchu Sosnkowskiego Mrozowska Chochołowska -...

Musical "Naprawczak"

Rok temu Musicalowa Akademia Talentów zaskoczyła wszystkich pierwszym w Mińsku Mazowieckim musicalem. „Pan Niezwykły", bo to o nim mowa, podbił serca tysięcy młodych i starszych widzów. Gdy MAT zapowiedział kolejny spektakl, można się było zastanawiać, czy i tym razem uda im się stworzyć coś równie dobrego.

"Naprawczak" to wymyślony i zrealizowany przez duet artystów z Mińska Mazowieckiego Martę i Marcina Kozioł, musical z ważnym przesłaniem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Grupa ponad 100 dzieci zabiera nas do tytułowego "Naprawczaka"- ośrodka, którym rządzi apodyktyczna, surowa i wymagająca Pani Profesor. Gdy w tym okropnym miejscu pojawia się Panna M, zaczyna się  symboliczna walka między miłością a dyscypliną.

Przepiękna, emocjonalna muzyka, mądre teksty, zachwycające kreacje młodych artystów, kostiumy, światła i efekty sceniczne tworzą zapierające dech w piersiach widowisko.

Marcin Kozioł, fot. Kamil Andrukowicz

 • Naprawczak Film z Premiery.00_10_35_14.Still001
 • Naprawczak Film z Premiery.00_13_31_04.Still002
 • Naprawczak Film z Premiery.00_18_17_11.Still003
 • Naprawczak Film z Premiery.00_52_20_03.Still007
 • Naprawczak Film z Premiery.00_53_45_19.Still008
 • Naprawczak Film z Premiery.01_06_31_24.Still009
 • Naprawczak Film z Premiery.01_13_23_01.Still010
 • Naprawczak Film z Premiery.01_14_25_00.Still013
 • Naprawczak Film z Premiery.01_16_20_19.Still014
 • Naprawczak Film z Premiery.01_17_32_18.Still015
 • Naprawczak Film z Premiery.01_20_29_10.Still018
 • Naprawczak Film z Premiery.01_22_48_19.Still019
 • Naprawczak Film z Premiery.01_22_56_14.Still020
 • Naprawczak Film z Premiery.01_24_07_00.Still023
 • Naprawczak Film z Premiery.01_24_32_04.Still024
 • Naprawczak Film z Premiery.01_25_42_12.Still026
 • Naprawczak Film z Premiery.01_34_03_13.Still028
 • Naprawczak Film z Premiery.01_37_52_11.Still029
 • Naprawczak Film z Premiery.01_44_37_17.Still030
 • Naprawczak Film z Premiery.01_45_28_23.Still031
 • Naprawczak Film z Premiery.01_49_09_06.Still032
 • Naprawczak Film z Premiery.01_50_08_12.Still033
 • Naprawczak Film z Premiery.01_53_42_07.Still034

Transmisja Sesji Rady Miasta - 24.06.2019 r.

Zawody szkolnych drużyn ratowniczych

W środę dnia 12.06.2019 r. w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim  odbyły się zawody ratownicze. Jak co roku konkurs składał się z dwóch etapów: testowego i praktycznego.

Zawody odbyły się pod patronatem Starosty Mińskiego pana Antoniego Jana Tarczyńskiego, Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki pana Marcina Jakubowskiego, Przy organizacji pomagały także panie pielęgniarki, w tym nasza szkolna p. Anna Maćkowska, przedstawiciele Straży Pożarnej oraz p. Piotr Bartosiak , nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa w szkołach salezjańskich .

Przewodniczącym jury był pan doktor Andrzej Jagiełło -  anestezjolog i specjalista medycyny ratunkowej.
Celem organizowania takich zawodów są: propagowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzacja idei niesienia pomocy oraz nabywania wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego, promowanie symulacji jako najlepszej formy edukacji, integracja środowisk szkół oraz kształtowanie pozytywnych zachowań uczniów, a także promowanie pracy zespołowej.

O godzinie 10.00 czternaście drużyn ze szkół powiatowych (siedem ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz siedem z ponadpodstawowych) zebrało się na sali gimnastycznej. Każdy zespół miał przypisany swój stolik , przy którym mógł usiąść ze swoim opiekunem. Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie. Całą imprezę poprowadzili ósmoklasiści :Urszula Dworzyńska i Michał Kubicki. Na początku wszystkich zebranych powitał ks. wicedyrektor Marek Widzyk, który zakończył swoją wypowiedź krótką modlitwą,. Następnie głos zabrał pan Burmistrz Marcin Jakubowski. Każdy z przemawiających podkreślał, jak ważna jest znajomość podstawowych zasad ratownictwa.

Następnie drużyny wybrały swojego przedstawiciela , który reprezentował zespół w części teoretycznej – testowej. Dla szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych został przygotowany sprawdzian złożony z czterdziestu pytań, natomiast dla szkół ponadpodstawowych z sześćdziesięciu. Uczestnicy na napisanie testu mieli dwadzieścia minut. Po tym czasie jury zebrało karty pracy od piszących i zaczęło je sprawdzać.

Następną częścią zawodów były zadania praktyczne . Drużyny po wylosowaniu numerków z zadaniami i po zapoznaniu się z nazwiskiem swojego opiekuna, który miał je ocenić, zabrały się do wykonania zadań. W każdym zespole musiał znaleźć się: kapitan, który był odpowiedzialny za zbieranie informacji i koordynowanie pracy; zawodnik, który obsługiwał apteczkę oraz trzech zawodników opatrujących rannego. Każdy z opiekunów miał za zadanie sprawiedliwie ocenić swoją drużynę. Po części praktycznej zaczął się czas ciężkiej pracy dla jury. Należało sprawdzić wszystkie testy, podliczyć punkty, wypisać certyfikaty, a przede wszystkim ocenić uczestników. Nadszedł wreszcie moment przyznania nagród. Najpierw wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w zawodach. Potem wręczono podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację konkursu. Następnie pani wicedyrektor Renata Bakuła oraz pan doktor Jagiełło wraz z prowadzącymi wręczyli statuetki i upominki zwycięzcom.

W kategorii szkoły podstawowe i oddziały gimnazjalne I miejsce zajęła Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa w Mińsku Mazowieckim. II miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku a III Szkole Podstawowej nr 3 w Mińsku . W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajął Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim II Salezjańskie Liceum im. ks. Augusta Czartoryskiego, natomiast III Zespół Szkół w Sulejówku.

Na zakończenie głos zabrał pan doktor Andrzej Jagiełło, który zachęcił uczestników do startu w następnym roku.

Oliwia Grzyb uczennica  klasy IIIb
Salezjańskiego Gimnazjum im. Św. J. Bosko w Mińsku Mazowieckim

 • DSC_0398
 • DSC_0622
 • DSC_0650
 • DSC_0698
 • DSC_0705
 • DSC_0711

Mazury Kids Brazilian Jiu Jitsu

W sobotę 15.06 10 zawodników Klubu Wali Grappler/Mks MMA Team  walczyło na matach w Ełku na Mazury Kids Brazilian Jiu Jitsu OPEN. Do Ełku zjechało prawie 170 zawodników z całej Polski. Nasi zawodnicy po zaciętych walkach zdobyli :

Złote medal : Ivan Novyk

Srebrne medale : Aleksandra Bodecka , Filip Kosut, Andrzej  Frankiewicz

Brązowe medale : Natalia Wolińska, Antoni Rosa

Tuż za podium : Damian Wieczorek,  Aleksander  Kozłowski,  Krystian Woliński,  Jarosław Bodecki

Gratulacje teraz czas na wakacje !!!

Ewelina Frankiewicz

 • 64215115_463995551034465_6184570279935606784_n
 • 64299838_385044912362291_3914549076087013376_n
 • 64305329_350993838932845_2012883642140852224_n
 • 64349049_443501736434288_4581473732408639488_n
 • 64522903_444000166147919_5466717262922645504_n
 • 64585601_1635144433284178_4166260556501614592_n
 • 64603808_2985998488346255_99649056652918784_n
 • 64619866_309898996556980_2074204122881458176_n
 • 64732674_353338088712486_4735353575876591616_n
 • 65001886_382718362351365_5450504495819653120_n

Widowisko plenerowe „Słowianie”

Wieczór przedostatniej niedzieli czerwca była czasem magicznym. Mińszczanie spędzili go na polanie przy słynnej górce w centrum parku miejskiego. Za sprawą Urszuli Brzost i Anny Obszarnej przenieśliśmy się do świata słowiańskich wierzeń niesieni muzyką zespołu Oczybaszki, zauroczeni tańcem adeptów Studia La Flaca i grą aktorów „Teatru Po Godzinach”, by poznać historię życia Człowieka od narodzin aż do chwili śmierci. Historię  inspirowaną wierzeniami, mitami oraz obrzędami naszych przodków.
Spektakl współfinansowany był ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

Produkcja: MDK, Fundacja Naturalny Rozwój,
Scenariusz i reżyseria: Urszula Brzost, Anna Obszarna
Muzyka: Oczybaszki,
Teksty piosenek: Urszula Brzost
Bębny i perkusjonalia: Ed Poliński i Tomek Stolarski.
Choreografia: Jakub Chocholski
Lalki: Agnieszka Patoka, Urszula Brzost
Maski: Joanna Wilczak
Kostiumy i rekwizyty: Anna Obszarna
Wizualizacje: Marcin Błądziński
Oświetlenie i nagłośnienie: Joanna Wilczak, Tomasz Wocial
Wystąpili:
Jan Grządziela, Paulina Dobosz, Anna Jaworska, Jakub Chocholski, Radosław Stosio, Kacper Sarna, Ewa Giresz- Buśko, Bartłomiej Banasiak, Jakub Chocholski, Magdalena Ciężkowska, Natalia Ambroszczyk, Anita Chojecka, Maja Płochocka, Inez Smuga, Michalina Żelazowska, Julia Dróżdż, Zuzanna Źrodowska, Piotr Obszarny, Ed Poliński, Mariusz Jaguścik, Magdalena Zygnerska i inni…

*

Podziękowania twórców.
Dziękujemy:
Wszystkim wspaniałym aktorom (Teatr Po Godzinach i Janek Grządziela), muzykom (zespołowi Oczybaszki oraz Edowi Polińskiemu i Tomkowi Stolarskiemu), tancerzom (Studio Tańca La Flaca), dźwiękowcom, oświetleniowcom - za zaangażowanie i ciężką pracę. Wszyscy jesteście wspaniali. Burmistrzowi Marcinowi Jakubowskiemu za okazane wsparcie i kibicowanie naszemu przedsięwzięciu. Miastu Mińsk Mazowiecki za współfinansowanie widowiska. MDK i Fundacji Naturalny Rozwój – za produkcję spektaklu i możliwość zrealizowania tego, „co nam w sercach gra”. Ekipie technicznej i wszystkim pracownikom MDK - za nieocenioną pomoc przy organizacji. Szczególnie pani Mai – za logistykę zakupową, Tomkowi i Asi – za ich wkład w spektakl (za godziny spędzone z nami na próbach i anielską cierpliwość). Karolinie Pyrkosz – za zaangażowanie i wszelką pomoc. Naszym rodzinom, przyjaciołom i znajomym za okazane wsparcie. I oczywiście Widzom, którzy tak tłumnie przybyli na spektakl.


Bardzo dziękujemy: Anna Obszarna i Urszula Brzost
fot. Leszek Siporski, minskmaz.com

 • slowianie--7

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski

W połowie czerwca odbyła się 2 runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski. W najmocniejszej Polskiej klasie wyścigowej Superbike debiutował miński zawodnik Mariusz "DOMEL"  Domalewski.

Podczas piątkowych treningów miał niezłe tempo, co skutkowało bardzo dobrym czasem podczas sobotnich kwalifikacji i zajęciem 3 linii na liniach startowych.

W pierwszym sobotnim wyścigu po świetnym starcie Mariusz zajął rewelacyjne 6 miejsce w klasie Superbike i 1 miejsce w klasie debiutantów Rookie SBK.

Podczas drugiego wyścigu weekendu można było podziwiać zaciętą walkę mińszczanina z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Pozwoliło mu to na zajęcie 7 miejsca w klasie SBK i ponownie zajęcie 1 miejsca w klasie debiutantów.

W ostatni weekend czerwca DOMEL ponownie wystartuje tym razem na węgierskim torze Panoniaring, gdzie zmierzy się nie tylko z zawodnikami z Polski, ale także z najlepszymi zawodnikami Europejskiego Pucharu Alpe Adria.

M.D.

 • 2019 02 WMMP Poznan 00399
 • 2019 02 WMMP Poznan 00813
 • 2019 02 WMMP Poznan 07214
 • 2019 02 WMMP Poznan 07596
 • 2019 02 WMMP Poznan 08153
 • 2019 02 WMMP Poznan 11996
 • 2019 02 WMMP Poznan 12097
 • 2019 02 WMMP Poznan 12287

Informacja o zamieszczeniu wniosku po korekcie w trybie specustawy

Informacja o zamieszczeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej w trybie specustawy mieszkaniowej (po II korekcie).

http://www.bip.minsk-maz.pl/index.php?type=4&name=bt283&func=selectsite&value%5B0%5D=mnu28&value%5B1%5D=6

Supergimbus 2019

W piątek 14 czerwca 2019 r. w sali gimnastycznej Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim odbyła się trzynasta edycja konkursu ,,Supergimbus 2019”, którego celem było wyłonienie najlepszego gimnazjalisty w powiecie mińskim. W tym roku uczestniczyli w nim reprezentanci 11 gimnazjów z całego powiatu (jeden uczestnik z 12 zgłoszonych niestety nie dotarł). Przybyło także wielu znamienitych gości. Starostwo Powiatowe reprezentował Starosta Miński pan Antoni Jan Tarczyński, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki - pani Bożena Macheta, Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, natomiast Radę Miasta Mińsk Mazowiecki – jej wiceprzewodnicząca pani Barbara Reda oraz pan Kazimierz Markowski. Patronat medialny sprawował "Nowy Dzwon", który był reprezentowany przez  Redaktor Naczelną panią Monikę Rozalską. Tradycyjnie w rolę prowadzącego wcielił się pan Robert Gałązka – nauczyciel geografii w Szkołach Salezjańskich – a pomagali mu uczniowie klasy III gimnazjalnej – Dobrosława Michalik i Jakub Zyśk. Wydarzenie ożywiały piosenki wykonywane przez szkolny zespół ,,Kreska” pod kierownictwem pana Jakuba Maguzy.

Konkurs rozpoczął się od przywitania zawodników, gości oraz publiczności, po czym nastąpiła wspólna modlitwa, którą poprowadził dyrektor naszej szkoły ks. Ryszard Woźniak. Każdy z uczestników dostał elektroniczny pilot, za pomocą którego mógł odpowiadać na pytania.

W I turze jury wylosowało numery pytań – po jednym z każdej kategorii konkursowej (języka polskiego, matematyki, chemii, biologii, historii, informatyki, fizyki, geografii oraz religii), po czym uruchomiono test. Każde z dziewięciu pytań wyświetlało się na ekranie przez 45 sekund i w tym czasie uczestnicy musieli udzielić odpowiedzi za pomocą swoich pilotów. Po tej rundzie prowadził Kacper Grzęda. O jeden punkt mniej niż on uzyskała Oliwia Gójska, o dwa punkty mniej – Adrian Broda, Julia Kopaczewska i Aleksandra Sobiech, a o trzy punkty - Rafał Ćwiek. Po drugiej turze (rozgrywanej w ten sam sposób)stawka została przetasowana: na pierwszym miejscu znalazł się Rafał Ćwiek, a tuż za nim Adrian Broda i Julia Kopaczewska. W ten sposób została wyłoniona trójka finalistów i dogrywka – podobnie jak rok temu - nie była potrzebna.

W rundzie finałowej oprócz wiedzy liczył się też refleks, ponieważ na zadane pytanie odpowiadał tylko uczestnik, który pierwszy zgłosił chęć odpowiedzi. Jednak podnosząc rękę, trzeba było być pewnym swojej wiedzy, ponieważ za nieprawidłową odpowiedź otrzymywało się punkt ujemny. Po dziewięciu pytaniach (po jednym z każdego przedmiotu konkursowego) znaliśmy już rozstrzygnięcie konkursu. Ostateczna klasyfikacja finalistów wyglądała następująco:
•    I miejsce: Rafał Ćwiek – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Mińsku Maz. (14 punktów),
•    II miejsce: Adrian Broda – Gimnazjum w Zespole Szkół w Siennicy (12 punktów),
•    III miejsce: Julia Kopaczewska – Gimnazjum w Zespole Szkół w Latowiczu (11 punktów),
•    najlepszy gimnazjalista w mieście: Rafał Ćwiek.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Miński, Miasto Mińsk Mazowiecki i Szkoły Salezjańskie:
•    za I miejsce: Smartfon/Telefon Xiaomi Redmi 7,
•    za II miejsce: Smartfon/Telefon Xiaomi Redmi 6A,
•    za III miejsce: Kamera sportowa XblitzAction 4K,
•    dla najlepszego gimnazjalisty w mieście: Głośnik przenośny JBL GO2 Czarny.

Dodatkowo została przyznana nagroda dla najmłodszego uczestnika (którą otrzymała Oliwia Gójska) oraz nagroda dla najlepiej dopingującej publiczności (którą otrzymali uczniowie z naszej szkoły).

I tak dobiegł końca ostatni ,,Supergimbus”, który, podobnie jak poprzednie edycje, na pewno pozytywnie zapisze się zarówno w pamięci zawodników, którym dał możliwość wykazania się wiedzą i zmotywował do dalszej pracy, jak i publiczności, która tworzyła wspaniałą atmosferę sprzyjającą zdrowej rywalizacji.

Opr. szkoły salezjańskie Mińsk Maz.

 • DSC_0365
 • DSC_0420
 • DSC_0645
 • DSC_0649

„Zemsta”, czyli wieczór z kulturą w szkołach salezjańskich

W poniedziałkowy wieczór (17 czerwca 2019 r.) miała miejsce w sali teatralnej szkół salezjańskich inscenizacja „Zemsty” A. Fredry. Przedstawienie według autorskiego scenariusza przygotowali uczniowie kl. 3 B gimnazjum , którzy w ten sposób chcieli podsumować pewien ważny etap szkolnego życia.

Scenariusz napisały: Julia Pechcin, Wiktoria Wrzesień, Weronika Jabłońska. Reżyserii podjęła się Wiktoria Wrzesień. Stroną techniczną przygotowań zajął się Maksymilian Matasek. Charakteryzację wykonały Oliwia Grzyb i Olga Maguza. Wystąpili: Tomasz Tkacz, Oskar Bieniek, Mikołaj Olczak, Artur Milewski, Patrycja Paderewska, Weronika Jabłońska, Łucja Świstak, Jakub Materka, Wojciech Gall, Edward Foltyn. Nad całym przedsięwzięciem czuwała polonistka ,p. Diana Gajc-Piątkowska.
Licznie przybyli goście nie kryli zachwytu nad przedstawieniem. Młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco. A oto przykłady komentarzy widzów po obejrzanej sztuce:

- "ZEMSTA" była wspaniała! (Jakkolwiek brutalnie to nie brzmi). Aktorzy byli genialni i jestem pod ogromnym wrażeniem, jak profesjonalnie wszystko było przygotowane.Nastawiałam się na jakieś pół godziny, a tu proszę! Pełnowymiarowe przedstawienie!Mikołaj Olczak w roli Papkina? Coś wspaniałego! Cześnik (Tomasz Tkacz) oraz jego Sługa (Jakub Materka) – no, nie sposób opisać tego... Bardzo dziękuję, że mogłam brać udział w czymś tak niesamowitym [- Emilia Kurpisz]

- W poniedziałek spędziłam wspaniale wieczór! Przedstawienie pt. "Zemsta" bardzo mnie rozbawiło i byłam zachwycona, gdy obserwowałam bardzo wysoki poziom aktorstwa i przygotowania charakteryzacji, kostiumów oraz scenografii. Najbardziej podobała mi się rola Papkina, jest to bardzo trudna rola do zagrania. Aktor, który wcielił się w tę postać, nie dość, że był przystojny, to jeszcze cudownie grał i miał świetnie rozwiniętą umiejętność improwizacji. Kto wie, może kiedyś „Zamurowani” połączą siły z grupą „Do Trzech Razy Sztuka”… [- Klaudia Karpińska]

- Początkowo nie nastawiałam się na wiele. Liczyłam się z tym, że przedstawienie opiera się na określonym schemacie akcji, który albo może mnie zaskoczyć, albo też zawieźć. W tym przypadku nie było mowy o jakimkolwiek rozczarowaniu! Młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i pokazali przede wszystkim swoją dojrzałość w odwzorowywaniu autentyczności postaci. Fenomenalne operowanie komizmem wymieszane z podniosłością wydarzeń całkowicie odzwierciedliło ,,realny” klimat komedii A.Fredry. Występ okazał się prawdziwą i niezapomnianą sztuką, która zasługuje na wszelkie wynagrodzenie i dalsze sukcesy. [- Anna Kulas]

Opr. Diana Gajc- Piątkowska,
 polonistka w szkołach salezjańskich w Mińsku

 

 • Zemsta_003_2019_Salez
 • Zemsta_023_2019_Salez
 • Zemsta_035_2019_Salez
 • Zemsta_038_2019_Salez
 • Zemsta_047_2019_Salez
 • Zemsta_049_2019_Salez
 • Zemsta_051_2019_Salez
 • Zemsta_090_2019_Salez

Informacja Burmistrza Miasta dot. działki w rejonie ul. Jaśminowej

Informacja o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż niezabudowanej działki gruntu Nr 6661/4 o powierzchni 1570 m2, stanowiącej zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00049126/9 własność Miasta Mińsk Mazowiecki, położonej w Mińsku Mazowieckim w rejonie ul. Jaśminowej.

Dzień Patrona Miasta i odpust w parafii pd. św. Jana Chrzciciela

Uroczystości Dnia Patrona i odpust parafialny rozpoczął koncert scholii Cantorum Maximilianum pod kierunkiem Zbigniewa Siekierzyńskiego. Zespół zapewnił także oprawę muzyczną podczas koncelebrowanej Mszy Świętej w intencji parafii i Miasta Mińsk Mazowiecki.

Dzięki uprzejmości dyrektora ZSZ nr 2 pana Tomasza Płochockiego świętojański piknik mógł odbyć się na terenie placówki. Urząd Miasta zapewnił poczęstunek  i program artystyczny. Koncert Orkiestry Dętej Miasta Minsk Mazowiecki, koncert zespołu Tamarysze oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu Extim uświetniły uroczystości. Powitał i do wspólnej zabawy zaprosił uczestników uroczystości wiceburmistrz Krzysztof Michalik.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i organizację wydarzenia. W szczególności jesteśmy wdzięczni ZHP Mazowsze, OSP Kędzierak, PWiK, Komendzie Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Zarządowi Dróg Miejskich, MDK  proboszczowi Marianowi Sobieszkowi, dyrektorowi ZSZ nr 2 Tomaszowi Płochockiemu i pracownikom szkoły. Dziękujemy parafianom za pomoc w organizacji poczęstunku.

 

 • IMG_4347
 • IMG_4355
 • IMG_4357
 • IMG_4367
 • IMG_4369
 • IMG_4365
 • IMG_4357
 • IMG_4382
 • IMG_4383
 • IMG_4385
 • IMG_4419
 • IMG_4421
 • IMG_4408
 • IMG_4434
 • IMG_4460
 • IMG_4465
 • IMG_4491
 • IMG_4463
 • IMG_4497
 • IMG_4506
 • IMG_4514
 • IMG_4511
 • IMG_4480
 • IMG_4528
 • IMG_4555
 • IMG_4547
 • IMG_4554
 • IMG_4581
 • IMG_4590
 • IMG_4597
 • IMG_4603

Wykaz dot. działki przy ul. Dąbrówki

Wykaz dot. cz. działki Nr 2520/2 przy ul. Dąbrówki (stanowiska garażowe) przeznaczonej do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym.

Informacje z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

DYŻURY SPECJALISTÓW MIŃSKIEGO CENTRUM PROFILAKTYKI W OKRESIE WAKACYJNYM W 2019 ROKU ORAZ OFERTA MIŃSKIEGO CENTRUM PROFILAKTYKI

 • DUŻURY MCP W WAKACJE 2019 tabela
 • 28.06.2019 oferta MCP na 2019 z opisem_Strona_1
 • 28.06.2019 oferta MCP na 2019 z opisem_Strona_2

Lipiec w MDK

Oferta Miejskiego Domu Kultury na miesiąc lipiec 2019. Harmonogram wydarzeń w załączeniu...
www.mdkmm.pl

 • lipiec_rep
 • PLAKAT_joga na trawie
 • PLAKAT_kino
 • PLAKAT_koncert moniuszko
 • PLAKAT_potańcówka
 • PLAKAT_wakacje w pałacu
 • PLAKAT_wakacyjna scena dziecięca
 • PLAKAT_wieczory posłuchowe

Wakacje z biblioteką

Wakacyjna oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej...

 • wakacje19odd
 • wakacje19odd_tab
 • wakacje19czytelnia
 • wakacje19czytelnia_tab

Miedzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych

Szanowni Państwo,
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym jest organizacją pożytku publicznego. Działa na terenie całej Polski poprzez jednostki wojewódzkie i zajmuje się wspieraniem osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. W październiku 2016 roku obchodziliśmy 25. rocznicę działalności.  Dzięki naszemu towarzystwu głuchoniewidomi przestają stopniowo być anonimowi. Zaczynają wierzyć, że również i tę niepełnosprawność da się oswoić, i z nią żyć. Zaczynają wychodzić z domów, zawierają nowe znajomości, jeżdżą na wycieczki i warsztaty, podejmują naukę, znajdują pracę. Organizacja stara się codziennie wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom beneficjentów, starając się uwzględnić jakże odmienną sytuację zdrowotną i życiową każdej z osób. Warsztaty komputerowe, czy artyterapeutyczne, spotkania klubowe, czy spotkania w ramach zajęć w jednostkach (np. gotowanie, gimnastyka), to tylko niektóre z form aktywności proponowanych głuchoniewidomym w najbliższym czasie.

W dniach 24. Do 30. czerwca już po raz siódmy obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych. Jak co roku jest on bezpośrednio związany z kolejna rocznicą urodzin Hellen Keller (27.06.1880-1.06.1968) – doskonale znanej na całym świecie głuchoniewidomej pisarki i działaczki społecznej, która udowadniała, że osoba głuchoniewidoma może również czerpać pełnie z życia, która stała się rzecznikiem praw osób głuchoniewidomych. Jej wybitna osobowość i determinacja sprawiły, że ostatecznie zaczęto dostrzegać możliwości i potrzeby tej najmniej licznej i wyjątkowej grupy osób z niepełnosprawnością. Niech będzie to czas na lepsze poznanie zagadnień związanych ze specyfiką jednoczesnego uszkodzenia wzroku i słuchu, ale też czas na poznanie osób, dla których to nieodłączny element życia – ich problemów, pasji, marzeń, doświadczeń w radzeniu sobie z codziennością. Przyjmuje się szacunkowo, że w Polsce żyje – co najmniej – siedem tysięcy takich osób.

GŁUCHONIEWIDOMY? KTO TO TAKI? Z CZYM MOŻNA GO SKOJARZYĆ? JAK SCHARAKTERYZOWAĆ?
Gdy pada hasło „niewidomy”, statystyczny przechodzień kojarzy go z białą laską, psem przewodnikiem, pismem brajla. Gdy powiemy „głuchy” - od razu pojawia nam się obraz osoby porozumiewającej się Polskim Językiem Migowym. A kim jest właściwie „osoba głuchoniewidoma”? To pojęcie często nadal pozostaje zagadką… Każdy z nich ma swoją inną historię.

Są tacy, którzy nie widzą i nie słyszą od urodzenia. Tacy, którzy urodzili się „tylko” głusi, słabosłyszący lub „tylko” niewidomi, słabowidzący a później utracili drugi zmysł. Jedni nie widzą nic, ale jeszcze trochę słyszą, drudzy zachowali resztki wzroku, ale nie słyszą, a jeszcze inni słabo widzą i jednocześnie słabo słyszą. Różne też są przyczyny niepełnosprawności i różne sytuacje życiowe. Łączy ich wszystkich to, że na co dzień muszą radzić sobie z konsekwencjami jednoczesnego uszkodzenia wzroku i słuchu. Niektórzy są aktywni zawodowo i społecznie, wychowują dzieci, realizują swoje pasje – są samodzielni i niezależni materialnie. Inni żyją przy rodzinach lub w domach pomocy społecznej, nie wychodzą sami poza teren podwórka, potrzebują wsparcia przy wykonywaniu codziennych czynności, albo załatwieniu czegokolwiek.

Życie osoby głuchoniewidomej różni się od życia osoby „tylko” niewidomej lub „tylko” głuchej. Przede wszystkim ograniczeń jest więcej i mniejsze są możliwości kompensacji. Niewidomy w wielu sytuacjach może zastąpić brak wzroku słuchem. Za to głuchy, pozbawiony bodźców słuchowych, może bazować na tym, co widzi. Głuchoniewidomy, u którego uszkodzone są oba zmysły, nie ma takich możliwości - musi nauczyć się funkcjonować z tym, co mu pozostało. Tu bariery w komunikowaniu się, samodzielnym poruszaniu oraz dostęp do bieżących informacji to sfery, w których uszkodzenie obu zmysłów jest najbardziej odczuwalne.

Michał – zamiast chwalić się sukcesami szuka kolejnych wyzwań, jak sam mówi „zawsze gdy osiągnie się jakiś cel na horyzoncie pojawia się następny i tak bez końca”. Startuje w maratonach, jeździ, pływa, zdobywa góry. Od dziecka ma niedosłuch i nosi dwa aparaty słuchowe. Do tego dochodzi jeszcze ślepota zmierzchowa oraz zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, które stopniowo ogranicza mu wzrok. To jednak nie jest w stanie go powstrzymać. Michał przekonuje, że sport daje mu siły do zmagania się z codziennymi problemami. Uczestniczy w wyprawach rowerowych. Na tandemie wraz przewodnikiem objechał całą Polskę dokoła. Jaka jest jego recepta na przełamywanie barier? Przede wszystkim trzeba tego samemu mocno chcieć, do tego trochę silnej woli, samodyscypliny i uporu. Na początek bardzo dobrze gdy są obok ludzie, którzy pomogą zrobić pierwszy krok.
Film z serii superbohaterowie o Michale: https://youtu.be/k3Z2YECtrfU

Piotr – jest niewidomym dziennikarzem radiowym. Chodzi na mecze piłki nożnej, żużla oraz siatkówki, po których przygotowuje swoją audycję. Niewidomy dziennikarz to na wielu trybunach wciąć rzadkość. Na każdym meczu żużlowym towarzyszy mu niezastąpiona przewodniczka. W Polsce coraz częściej prowadzona jest audiodeskrypcja na stadionach. Piotr musi sobie radzić zarówno z uszkodzonym wzrokiem jak i słuchem. Moment załamania pomogła mu przetrwać mama, która wspierała go w każdej czynności, od nauki w szkole aż po kibicowską pasję.
Film z serii superbohaterowie o Piotrze: https://youtu.be/kwButZULgk4

Krystyna, dla nas Pani Krysia – urodziła się w 1926 roku, zupełnie nie widzi i bardzo źle słyszy. Już jako małe dziecko tworzyła wiersze typu: „dzwonek i ogonek” i mówiła, że to wiersz, więc został poetką. Wydała ponad 25 tomików poezji. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich i Polskiego Związku Niewidomych, pisuję do różnych pism. Pomimo swojego wieku i niepełnosprawności nadal pozostaje aktywna i twórcza. Jej życie stało się inspiracją dla filmu „Invisible” (Niewidzialne) w reż. Z. Pręgowskiej, który został wielokrotnie nagrodzony na różnych festiwalach filmowych w kraju i za granicą.
Film z serii superbohaterowie o Krystynie: https://youtu.be/hdZXM1F-iec

JAK SIĘ POROZUMIEĆ?
Wiele jest sposobów komunikowania się w środowisku osób głuchoniewidomych. Wiele jest też czynników, które na to wpływają. Wiele jest osób, które w różnych okolicznościach korzystają z różnych metod.

 • Dla osób, które nie słyszą od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa najczęściej podstawową formą komunikowania się jest język migowy wraz z alfabetem palcowym. Mogą go odczytywać wzrokowo – jeśli mają wystarczające możliwości wzrokowe - bądź dotykowo – jeśli są one niewystarczające.
 • Niewidomi i słabowidzący z umiarkowanym niedosłuchem na ogół porozumiewają się mową ustną, najczęściej z wykorzystaniem sprzętu wzmacniającego odbiór dźwięków. W sytuacji, gdy nie są już w stanie rozumieć mowy za pomocą słuchu, można na przykład korzystać z pisma brajla.
 • Metodę uniwersalną dla wszystkich osób głuchoniewidomych, które potrafią zapisać wyrazy jest LORM - alfabet dotykowy opracowany przez Austriaka Hieronima Lorma w połowie XIX w. Polega on na kreśleniu linii lub stawianiu punktów na dłoni rozmówcy, które odpowiadają poszczególnym literom alfabetu.


A TO CIEKAWE: TŁUMACZ-PRZEWODNIK
To w jaki sposób głuchoniewidomy będzie przemieszczał się poza domem również zależy od wielu czynników. Na ogół współwystępujące poważne uszkodzenie wzroku i słuchu ogranicza możliwość samodzielnego i bezpiecznego poruszania się w przestrzeni.
W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby całkowicie pozbawione wzroku i słuchu. Przy załatwianiu codziennych spraw osoby te chętnie korzystają ze wsparcia tłumaczy-przewodników. Tak nazywamy specjalnie przeszkolonych fachowców, którzy poznali różne metody komunikacji oraz techniki bezpiecznego poruszania się z osobą głuchoniewidoma. Rolą tłumacza-przewodnika jest bycie niejako „oczami i uszami” osoby głuchoniewidomej.

SAM JESTEŚ OSOBĄ GŁUCHONIEWIDOMĄ?
ZNASZ KOGOŚ, KTO POTRZEBUJE NASZEJ POMOCY?
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!

Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym: http://tpg.org.pl/regiony/jednostki/
Daktylografia https://youtu.be/Flz4QwIvpfI
Alfabet Lorma :  https://youtu.be/YRmRL5gCGCg
Jak pomóc: http://tpg.org.pl/jak-pomoc

 

 • tydzien wiedzy o osobach gluchoniewidomych_Alfabet Lorma(1)

3 runda Wyścigowych Mistrzostw Polski

W ostatni weekend czerwca odbyła się 3 runda Wyścigowych Mistrzostw Polski połączona z cyklem Mistrzostw Europy - Alpe Adria.
Potężne upały podczas  weekendu były świetnym sprawdzianem kondycji i przygotowania motocyklistów.

Sobotnie kwalifikacje, z powodu problemów z oponami, nie przebiegły po myśli mińskiego zawodnika. Jednakże świetny start i równa jazda pozwoliły zająć mu 7 miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii Superbike i 1 miejsce w kategorii debiutantów SBK.

Niedziela była również udana i Mariusz zajął 6 miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Polski i ponownie 1 w klasyfikacji debiutantów.

Tekst i zdjęcia Mariusz Domalewski

 

 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 05139
 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 05210
 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 07823
 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 08230
 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 08319
 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 08326
 • 2019 03 Alpeadria Pannoniaring 10684

Podsumowanie Festiwalu 4M

Na początek wakacji już po raz dziewiąty nasze miasto zamieniło się w MIASTO MUZYKI. Dwa mińskie stowarzyszenia czyli Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Ścieżki Nieskończoności” oraz Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Miejskim Domem Kultury zorganizowały dla mieszkańców naszego miasta Festiwal 4M Mińsk Mazowiecki Miasto Muzyki. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków z budżetu miasta oraz przy udziale wielu sponsorów.

Pierwszy dzień tegorocznego Festiwalu 4M rozpoczął się koncertem artystów Piwnicy Pod Baranami zorganizowanym z okazji imienin Piotra Skrzyneckiego. Jak zawsze artyści wprowadzili publiczność w piękne krakowskie klimaty. To był koncert, który wzruszał zarówno młodszą jak i starszą publiczność. Po tym koncercie znowu wielka muzyczna uczta i wulkan energii – na scenie pojawił się Marcin Wyrostek z zespołem Corazon. Marcin to wybitny mistrz akordeonu, zwycięzca programu Mam Talent.

„Ten koncert przeprowadził nas przez najróżniejsze emocje – śmiech, radość, zadumę, wzruszenie. Koncert Marcina Wyrostka planowaliśmy już od pierwszej edycji. Jakoś się nam to nie składało z różnych powodów przez lata, ale po wizycie Marcina dwa lata temu w Mińsku doszło jednak do zapewnień, że tym razem zrobimy wszystko, żeby do tego koncertu doszło. I to był strzał w dziesiątkę. Marcin po raz kolejny oczarował mińską publiczność – mówi Dariusz Kulma, koordynator Festiwalu z ramienia Stowarzyszenia Ścieżki Nieskończoności.

Drugi dzień Festiwalu to jak zwykle coś dla miłośników mocniejszych brzmień. Ten dzień otworzyli przedstawiciele mińskiej sceny muzycznej – The Name. Zaraz po nich laureaci ubiegłorocznego Rock In Mińsk Fest – tarnowska grupa Wasabi. Nie zabrakło również elementów reggae w wykonaniu zespołu No Logo.

„No Logo to alternatywna kapela reggae pochodząca z Sejn. Istnieje już od 5 lat i na koncertach daje mnóstwo pozytywnej energii, co odczuliśmy również podczas koncertu w Mińsku. Razem z kapelą wystąpiła Maria Sadowska, znana chyba każdemu piosenkarka wykonująca muzykę jazz, pop, funk i elektroniczną, ale także scenarzystka i reżyserka filmowa. To jej energia ze sceny przeniosła się w dużej mierze na publiczność, tak, że spotkaniom i wspólnym zdjęciom z fanami po zakończeniu koncertu nie było końca  – mówi Kamil Kaźmierczak, koordynator Festiwalu z ramienia Stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Kulturalna.

Sobotni wieczór zakończył koncert zespołu Hunter, wykonujący muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu. W ciągu 33 lat istnienia Hunter zyskał status legendy i wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników mocniejszych dźwięków, którzy licznie przybyli na sobotni koncert.

Niedziela natomiast zaczęła się bigbitowo, przenosząc nas do lat 60-tych i 70-tych. A to wszystko za sprawą Ani Rusowicz, która na scenie była niesamowicie energetyczna, tak samo jak muzyka, którą wykonuje. Potem na scenie pojawili się Sorry Boys – zespół, który wydał ostatnio nową płytę pt. „Miłość”, a mińszczanie mogli usłyszeć dobrze znane z radiowych list przebojów ich utwory, takie jak m.in. „Jesteś pragnieniem”.

- Na finał wystąpił zespół legenda, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, czyli zespół Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz, która powróciła do zespołu z okazji 25-lecia, a ich kolejne wspólne sukcesy utwierdziły ich w przekonaniu, że warto znów wspólnie tworzyć. Podczas tego koncertu padł kolejny frekwencyjny rekord. Cieszymy się, że co roku trafiamy w gusta tak dużej liczby mieszkańców, którzy swoją obecnością potwierdzają, że warto robić wartościowe koncerty z dobrą muzyką. – mówi Małgorzata Zakrzewska, koordynatorka Festiwalu z ramienia Stowarzyszenia Ścieżki Nieskończoności.

Festiwal 4M to co roku przede wszystkim ogromna różnorodność muzyczna, począwszy od lekkich klimatów po bardzo ostre brzmienia. Każdy, niezależnie od gustów muzycznych czy wieku, mógł znaleźć coś dla siebie i poczuć klimat Miasta Muzyki. A już za rok dziesiąta jubileuszowa edycja Festiwalu 4M. Do zobaczenia 

Z muzycznymi pozdrowieniami
Koordynatorzy Festiwalu 4M

Fotografie: Leszek Siporski

 

 • pierwszy-d-15
 • pierwszy-d-32
 • drugi-dzie-24
 • drugi-dzie-60
 • trzeci-dzi-4
 • trzeci-dzi-17
 • trzeci-dzi-29
 • trzeci-dzi-34
 • trzeci-dzi-43

Wykaz dot. sprzedaży działek w rejonie ul. J. Łupińskiego

Wykaz dot. sprzedaży działek Nr 8338,8339, 8340, 8341, 8342 położonych w rejonie ul. J. Łupińskiego...

Kalendarium

Reklama

 • Dyżury aptek
 • Wirtualny spacer
 • INWESTYCJE
 • baner reklamowy
 • MIM
 • FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE
 • MIASTA PARTNERSKIE
 • OFERTY PRACY
 • GALERIA
 • CERTYFIKATY
 • ANKIETY
 • PLAN MIASTA
 • Punkty teleadresowe
 • E_PUŁAP
 • Karta Dużej Rodziny
 • Rodzinny Mińsk
 • Żołnierze Wyklęci

Rotator zdjęć

 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA
 • Gmina Mińsk Mazowiecki

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 39150