Miasto Mińsk Mazowiecki

Zdjęcia w topie

Zmiana wizualizacji

Data

Dzisiaj jest 28 października 2020

Imieniny:

Szymona, Tadeusza, Judy

Menu główne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ewidencja zabytków

Księga gości

Wpisz się do księgi gości. Zostaw po sobie ślad.

Newsletter

Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Podaj poniżej adres e-mail

Reklama

 • Europa dla Obywateli
 • MSA wyposażenie

Nawigacja:

Treść strony

VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje. (G. Herling-Grudziński) -  
- VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim i Szkoły Salezjańskie to wydarzenie z wieloletnią tradycją. W tym roku odbył się już po raz ósmy. Turniej adresowany jest do uczniów zarówno szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. W eliminacjach systematycznie bierze udział kilkuset uczniów z powiatu mińskiego. W tym roku na przesłuchania finałowe zgłosiło się 185. uczestników. Istotą Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ożywianie kontaktu z poezją i prozą, kształtowanie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. 19 listopada 2019 roku w  Bibliotece Pedagogicznej odbyła się uroczysta Gala VIII Konkursu Pięknego Czytania, podczas której laureatom rozdane zostały nagrody i dyplomy.

Regulamin konkursu przewidywał prezentację wybranego utworu Stanisławy Gujskiej w kategorii klas I – V i czytanie prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w kategorii Klas VI – VIII i ponadpodstawowych. Konkurs prowadziła pani Anna Popławska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim, popularyzatorka wielu inicjatyw edukacyjnych na rzecz środowiska lokalnego i jednocześnie członek jury. Honorową funkcję przewodniczącej składu jurorów pełniła pani Stanisława Gujska, autorka powieści i wierszy dla dzieci, której twórczość była promowana podczas tegorocznego konkursu. W pracach komisji uczestniczyli ponadto nauczyciele języka polskiego z Mińska Mazowieckiego – pani Renata Bakuła, pani Ewa Pszczółkowska i pani Bożena Swatko.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął starosta miński pan Antoni Jan Tarczyński, którego podczas gali reprezentowała pani Izabela Komorowska, inspektor w Wydziale Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego. Pani Katarzyna Łaziuk, kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu była przedstawicielem Miasta Mińsk Mazowiecki. Galę konkursu uświetnili swoją obecnością pani Marzena Kowalczuk, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej  w Siedlcach,  ks. Ryszard Woźniak, dyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim oraz pani Katarzyna Pskiet, referent Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Panie Anna Popławska i Renata Bakuła przekazały płynące z głębi serca podziękowania wszystkim osobom, które aktywnie  włączyły się w organizację konkursu, m.in. pani Ewie Kopka, pani Małgorzacie Chrobot i pani Iwonie Krasuskiej. Nie zabrakło również drobnych upominków dla jurorów, które wręczyła pani Marzena Kowalczuk. Serdeczne podziękowania skierowane zostały również do sponsorów za ufundowanie wszystkich nagród oraz za wsparcie i życzliwość dla organizowanego przedsięwzięcia. Wśród szlachetnych darczyńców znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Salezjańskie oraz pani Stanisława Gujska i pani Iwona Krasuska.

Gali towarzyszyły występy artystyczne zespołów „Kreska” i „Mała Kreska”. Młodzi wykonawcy ze Szkół Salezjańskich zaprosili uczestników gali do muzycznego i poetyckiego świata uczuć i wyobraźni, prezentując muzyczne interpretacje utworów poetyckich  Haliny Niewiadomskiej (Ręce”, „Marzenia”) i Michała Rusinka („Wanna „ oraz „Szpak i frak do słów Urszuli Kozłowskiej), do których muzykę skomponował Jakub Maguza. Zespoły zaprezentowały także utwór „Dusza moja” do słów Maryli Wolskiej z muzyką Magdaleny Nogańskiej oraz „Z głową na karabinie ”,  kompozycję Jakuba Maguzy do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Przed uroczystym wręczeniem nagród podsumowania konkursu dokonała pani Stanisława Gujska, przewodnicząca jury, poetka Ziemi Mińskiej i autorka wielu książek dla dzieci. Pani Stanisława  ze wzruszeniem powiedziała, w nawiązaniu do występów muzycznych, że trzeba mieć w życiu marzenia i gorąco wierzyć w to, że one się spełnią, bo właśnie jej marzenie zrealizowało się, gdyż wielu uczniów czytało jej utwory podczas tegorocznego konkursu. Poetka przybliżyła słuchaczom fakty z życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i  przeczytała dwa  mało znane wiersze pisarza.

Nadszedł długo oczekiwany czas wręczenia nagród i wyróżnień laureatom tegorocznego konkursu. Panie Renata Bakuła i Anna Popławska podkreśliły zaangażowanie i pracę nauczycieli i uczniów w przygotowanie do przedsięwzięcia kulturalnego. Złożyły gratulacje osobom wyróżnionym i ich opiekunom, zapraszając ich do wzięcia udziału również w kolejnych edycjach konkursu, a  o wręczenie nagród poproszono zaproszonych gości. Po przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w dniach 06 i 07 listopada 2019 roku jury podjęło werdykt. Lista laureatów i ich opiekunów artystycznych prezentowała się w następujący sposób:

Laureaci w kategorii klas I – VIII:
1. Julia Janiszewska, kl. VIII - Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim (pani Iwona Kokoszka)

2. Julia Czapska, kl. VIII - Szkoła Podstawowa w Dobrem (pani Katarzyna Kowalczyk, pani Anetta Bodecka, pani Maria Pawińska)

2. Łukasz Michalski, kl. VIII - Szkoła Podstawowa w Dobrem (pani Katarzyna Kowalczyk, pani Anetta Bodecka, pani Maria Pawińska)

2. Adam Zaperty, kl. VIII - Szkoła Podstawowa w Dobrem (pani Katarzyna Kowalczyk, Anetta Bodecka, Maria Pawińska
3. Wojciech Nowak, kl. VIII - Szkoła Podstawowa w Dębem Wielkim (pani Marlena Pilarska)
3. Maria Rucińska, kl. VIII - Szkoła Podstawowa nr 1w Mińsku Mazowieckim (pani Hanna Wielgołaska)

Wyróżnienia w kategorii klas I – VIII:

Maja Górska, kl. VIII - Szkoła Podstawowa w Wielgolesie (pani Ewa Stosio)
Zuzanna Zawadzka, kl. VI - Szkoła Podstawowa w Grodzisku (pani Karolina Olińska)
Oliwia Antosiewicz, kl. VIII - Szkoła Podstawowa w Kołbieli (pani Alicja Pacek)
Oliwia Smolińska, kl. VI - Szkoła Podstawowa w Kałuszynie (pani Krystyna Osińska)
Natalia Karkosa, kl.VI - Szkoła Podstawowa w Stanisławowie (pani Agnieszka Badura)

Laureaci w kategorii  szkół ponadpodstawowych:
1. Bartosz Gomulski, kl. I - Zespół Szkół Turystyczno-Gastronomicznych w Mińsku Mazowieckim (pani Małgorzata Postolska)
2. Nikodem Szwed, kl. II - Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim (pani Małgorzata Szuba)
3. Rafał Smoliński, kl. II - Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Mińsku Mazowieckim (Diana Gajc-Piątkowska)

Wyróżnienia klas szkół ponadpodstawowych:

Agata Sowa, kl. III - Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim (pani Katarzyna Domańska)
Małgorzata Lisiecka, kl. I LO - Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim (pan Mariusz Wójcik)
Patrycja Mosycz - Branżowa Szkoła  I Stopnia w Mrozach (pani Kamila Pyra)

Tegoroczny VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania  przebiegł na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy, uwrażliwieni na piękno mowy ojczystej oraz na obowiązek jej pielęgnowania, czerpali przyjemność i satysfakcję z udziału w konkursie. Należy docenić autorską interpretację utworów i kulturę słowa oraz ekspresję w przekazie. Trzeba podkreślić niezwykłe emocje, jakie towarzyszyły występom i bardzo staranne przygotowanie recytatorów do publicznych popisów. Laureaci okazali się ekspertami żywego słowa. Występy młodych artystów ujmowały starannością i zaangażowaniem oraz oryginalnością przekazu. Niezależnie od wyniku wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na wielkie uznanie.

Bożena Swatko

 • DSC_0236
 • DSC_0256
 • DSC_0259
 • DSC_0263
 • DSC_0266

Wstecz

Rotator zdjęć

 • Gmina Mińsk Mazowiecki
 • MKS MAZOVIA
  MKS MAZOVIA

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 759 53 11
fax +48 25 758 40 25
e-mail: boi@umminskmaz.pl

Licznik

Licznik odwiedzin 21056