Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MARZEC 2022

Trzecia ponadnarodowa mobilność uczniów Kopernika

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim od września 2021 roku do marca 2022 roku realizowała trzeci projekt "Ponadnarodowej mobilności uczniów" finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w IV Osi Priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej.

Projekt „Pasjonaci natury i kultury – przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe inspiracje słowem, dźwiękiem, tańcem i pędzlem malowane” (tak jak dwa poprzednie) był odpowiedzią na duże zainteresowanie naszych uczniów i ich rodziców możliwościami finansowania wyjazdów zagranicznych. Tym razem na realizację otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 118 987,00 zł. W ramach projektu grupa 20 uczniów pod opieką 4 nauczycieli spędziła tydzień w Portugalii wspólnie z uczniami Escola Secundária Dr. Joaquim Gomes Ferreira Alves w Valadares (Porto).

We wrześniu 2021 roku odbyły się spotkania dla rodziców oraz uczniów klas VI, VII i VIII, na których poinformowano o pozytywnej ocenie naszego wniosku oraz o otrzymanym dofinansowaniu. Przedstawiono główne założenia projektu, cele oraz kompetencje uczniów, które dzięki udziałowi w projekcie zostaną  wzmocnione. Zaprezentowano sposoby upowszechniania projektu oraz zasady uczestnictwa ucznia. Uczniów i rodziców zapoznano z niezbędną dokumentacją.

Proces rekrutacji odbywał się w oparciu o przygotowany regulamin. Wybrano zakładaną liczbę uczestników mobilności, stosując zasady równych szans i niedyskryminacji. Wyznaczone przez dyrektora koordynatorki projektu  wzięły udział w wizycie przygotowawczej w Porto w Portugalii. Celem wizyty było podpisanie umowy z instytucją przyjmującą Escola Secundária Dr. Joaquim Gomes Ferreira Alves w Valadares, przygotowanie wzorów potrzebnej dokumentacji oraz  końcowe dopracowanie zajęć pod względem merytorycznym. Podczas wizyty sprawdzono miejsce zakwaterowania i wyżywienia, wyznaczono obiekty zwiedzania.
Każdy z uczestników projektu wziął udział w zorganizowanych przez szkołę zajęciach przygotowujących do mobilności obejmujących: zajęcia językowe, kulturowe, merytoryczne, pedagogiczne. Uczniowie przed zajęciami wypełnili ankietę określającą poziom kompetencji kluczowych przed mobilnością. Odbyły się zajęcia integracyjne (autoprezentacja, sposoby radzenia sobie ze stresem i rozłąką, adaptacja w nowym środowisku), omówiono prawa i obowiązki uczestników projektu, zaprezentowano instytucję przyjmującą w Porto, omówiono przepisy BHP, ruchu drogowego, pierwszą pomoc w praktyce, zasady reżimu sanitarnego w pandemii oraz zasady korzystania z transportu lotniczego. Dzięki uprzejmości pracownika PWiK odbył się warsztat ekologiczny nt. znaczenia wody w życiu codziennym. Natomiast w trakcie warsztatów językowo-kulturowych uczestnicy projektu odkrywali historię, geografię, kulturę, zabytki, kuchnię Portugalii i regionu Porto wraz z zagranicznymi wolontariuszami z Fundacji EBU. Dzięki warsztatom, które prowadzone były w języku angielskim, przełamywano bariery i doskonalono umiejętność komunikacji w języku obcym. W trakcie kolejnych zajęć przygotowano prezentację multimedialną (quiz na temat Polski i symboli narodowych), tłumaczono na język angielski przygotowane wypowiedzi prezentujące ciekawe miejsca w Mińsku Mazowieckim, przygotowano puzzle ekologiczne i kulinarne z tradycyjnymi daniami polskimi opisanymi w języku polskim, angielskim. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę i worek sportowy jako materiał promocyjny programu PO WER. Proces przygotowań odbył się zgodnie ze wszystkimi planowanymi założeniami, pozwalając na rozwinięcie kompetencji językowych, kulturowych i społecznych wszystkich uczestników.

W dniach 05.03.2022-12.03.2022 odbyła się mobilność do Porto. Podróżowano liniami Ryanair z lotniska w Modlinie. W ramach mobilności edukacyjnej 20 uczniów i 4 nauczycieli wzięło udział w zajęciach merytorycznych i warsztatach oraz wycieczkach edukacyjnych związanych z tematyką projektu organizowanych wspólnie ze szkołą przyjmującą. Wszystkie działania w trakcie mobilności były realizowane wspólnie z rówieśnikami z placówki goszczącej. Językiem komunikacji był język angielski. Zrealizowane  działania wpisały się w podstawę programową obydwu placówek. Zgodnie z założeniami projektu poszczególne dni mobilności odbywały się pod różnymi hasłami. W czasie wspólnych zajęć w Escola Secundária Dr. Joaquim Gomes Ferreira Alves uczniowie zwiedzili szkołę, aktywnie uczestniczyli m.in. w warsztatach azulejos w ramach zajęć plastycznych oraz zajęciach informatyki, na których tworzono plakaty o tematyce ekologicznej. Zorganizowano grę integrującą „Blind dates” i  turniej wiedzy o Polsce i Portugalii. W czasie zajęć merytorycznych uczniowie prezentowali przygotowane filmy i prezentacje multimedialne o swoich miastach, szkołach, zainteresowaniach. Pierwsze dni pobytu w Porto wykorzystano na całodzienne wycieczki krajoznawcze po Porto oraz do Aveiro, Bragi i Guimarães. Wycieczki oraz zwiedzanie zabytków odbywało się pod opieką lokalnych przewodników (w języku polskim i angielskim). Działania projektowe, wycieczki, zwiedzanie Porto i lekcja muzealna w World of Discoveries umożliwiły uczestnikom projektu poznanie bogactwa wielowiekowej kultury Portugalii. Ponadto spacer brzegiem oceanu w strefie parku narodowego i wizyta w akwarium Sea Life Porto, w ramach których uczniowie mieli możliwość odkrycia piękna przyrody tego obszaru Oceanu Atlantyckiego, uwrażliwiły uczestników na piękno natury i obudziły świadomość odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. W Porto każdy uczestnik znalazł coś miłego dla siebie: dla sportowców zwiedzanie Stadionu FC Porto, a dla miłośników książki wizyta w księgarni Livraria Lello. Odbył się również godzinny rejs statkiem po rzece Duero.
Na zakończenie mobilności w pięknej scenerii Bom Jesus do Monte, sanktuarium znajdującym się w północnej części kraju na malowniczym zalesionym wzgórzu (400 metrów n.p.m.) około 5 km od centrum Bragi w niewielkiej wiosce Tenões, dokonano podsumowania pobytu w Portugalii. Uczniowie wypełnili ankiety. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia udziału w mobilności w postaci certyfikatu.

Nasz projekt  „Pasjonaci natury i kultury – przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe inspiracje słowem, dźwiękiem, tańcem i pędzlem malowane” wpisał się w zasadę zrównoważonego rozwoju, umożliwiając uczniom osiągnięcie takich rezultatów, jak: zdobycie nowych praktycznych umiejętności, uzyskanie nowych kwalifikacji językowych uczestników, poszerzenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zdobycie umiejętności pracy w zespole międzynarodowym porozumiewającym się w języku obcym, poszerzanie horyzontów, zwiększenie motywacji do dalszej nauki, wzrost obowiązkowości i zdyscyplinowania, poznanie historii, kultury i zwyczajów Portugalii, wypracowanie postawy tolerancji dla odmiennych zwyczajów i zachowań. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie podniósł się również prestiż i atrakcyjność szkoły.

Bazując na opiniach i ocenach wystawianych przez uczniów i ich rodziców, zdecydowana większość uczestników jednoznacznie wskazała, że realizacja programu stała na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Wszyscy uczestnicy wskazali element związany z podniesieniem stopnia swojej biegłości językowej. Ponadto uczestnicy deklarują, iż stali się bardziej pewni siebie i przekonani o swoich umiejętnościach, potrafią współpracować z osobami z innych środowisk i kultur, potrafią się lepiej adaptować i odnajdywać w nowych sytuacjach, stali się bardziej tolerancyjni w stosunku do innych osób i zachowań oraz bardziej ciekawi i otwarci na nowe wyzwania. Niewątpliwie udział w projekcie umożliwił motywację do pracy, stworzenie sieci kontaktów międzynarodowych, wzrost prestiżu szkoły wśród innych placówek edukacyjnych, pozyskanie dodatkowych środków finansowych na działalność w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zrealizowane przez SP1 projekty w ramach "Ponadnarodowej mobilności uczniów" finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w IV Osi Priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej:
1.    "Europa to My i nasze małe ojczyzny - tożsamość kulturowa w świetle tożsamości europejskiej" Hiszpania, przyznane dofinansowanie w wysokości 120 181,00 zł
2.    „Kompetentni Europejczycy - rozwijanie kompetencji językowych, matematyczno-przyrodniczych oraz cyfrowych uczniów” Hiszpania, przyznane dofinansowanie w wysokości 109 341,00 zł
3.     „Pasjonaci natury i kultury – przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe inspiracje słowem, dźwiękiem, tańcem i pędzlem malowane” Portugalia, przyznane dofinansowanie w wysokości 118 987,00 zł

Więcej na naszej stronie internetowej: www.sp1kopernik.pl

Opracowała Iwona Dróżdż,  wicedyrektor SP1

 

  • 2n
  • 3n
  • 6n
  • 10n
  • 17n
  • 35n
  • 38n
  • 43n
  • 56n

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim