Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LIPIEC 2023

200 numerów szkolnego miesięcznika w SP3!

W czerwcu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim świętowali wydanie jubileuszowego 200. numeru gazetki szkolnej „Na marginesie". Prawie 20-letnia historia wydawania gazetki szkolnej - nieprzerwanie co miesiąc, nawet w czasie pandemii - jest wyjątkowa nie tylko w skali miasta czy powiatu. Praca nad gazetką szkolną wymaga regularności, dotrzymywania terminów, pomysłowości, uważności i odwagi. Nasi uczniowie przez te wszystkie lata udowodnili, że „chcieć to móc". Zmieniał się format, zmieniali się redaktorzy i dziennikarze, ale niezmienne pozostały wartości współpracy i odpowiedzialności, poczucie obowiązku i satysfakcja z dobrze wykonywanej pracy.

Początki gazetki sięgają 2004 roku, kiedy polonistka pani Izabela Saganowska zaproponowała gimnazjalistom powołanie do życia szkolnego miesięcznika. Nadano mu tytuł „Twoje Dziecko” i pod taką nazwą gazetka istniała przez prawie wszystkie lata funkcjonowania w gimnazjum. Później dziennikarze ogłosili konkurs na nową nazwę i logo swojej prasy. Zwyciężyło „Na marginesie”. 

Każdego roku zachęcamy uczniów do współpracy w szkolnej redakcji słowami: „Czekamy na uważnych – odważnych – nieobojętnych”. Podkreślamy, że jest to gazetka przygotowywana przez uczniów dla uczniów, zatem jest w niej to, o czym młodzi ludzie chcą pisać i czytać. Dbamy o jakość przekazu – w naszej gazetce uczniowie opisują szkolne procesy, komentują ważne dla nich decyzje nauczycieli czy dyrekcji, prezentują swoje pasje, talenty, polecają sobie nawzajem książki, gry, filmy, strony internetowe, czy… przepisy kulinarne. Dzięki pracy w redakcji szkolnego miesięcznika młodzież rozwija swój potencjał, kształtuje kompetencje przyszłości. 

Samodzielność to podstawa

Co miesiąc cykl pracy nad gazetką jest powtarzalny – podczas spotkania redakcji uczniowie proponują tematy, którymi chcą się zająć. Uwzględniamy w czasie rozmowy to, co się dzieje w szkole, w świecie młodych ludzi, co jest dla nich ważne, co ich bawi lub denerwuje. Następnie jest czas na gromadzenie materiałów – sondy korytarzowe, wywiady, pytania do pracowników szkoły, a czasem też do osób spoza szkoły. W naszej redakcji praktyczne działanie jest najważniejsze, dzięki temu uczniowie pokonują swoją nieśmiałość, potrafią zgromadzić i zweryfikować informacje, zrobić zdjęcia lub zaprojektować grafiki. To wszystko, co znajduje się w gazetce, jest wytworem pracy uczniów (przy subtelnym wsparciu opiekunek / cenzorek gazetki szkolnej). Jedni specjalizują się w pisaniu recenzji, drudzy wolą przeprowadzać sondy, inni rozmawiają z nauczycielami, skupiają się na projektowaniu okładek lub robią zdjęcia. I o to chodzi w pracy naszej redakcji – każdy może znaleźć dla siebie miejsce i zakres działania.

Miesięcznik czyli wyzwania

Od września 2004 roku gazetka ukazuje się w szkole przy Budowlanej regularnie co miesiąc. Zaczęliśmy od tradycyjnej papierowej wersji, później próbowaliśmy swoich sił, tworząc gazetkę w specjalistycznym programie edytorskim, obecnie gazetka jest publikowana dwutorowo – w tradycyjnej papierowej wersji i w wersji online (na szkolnej stronie internetowej). Bardzo trudnym momentem w historii redakcji była pandemia, która jednak nie pokonała naszych dziennikarzy. Zmieniliśmy formę pracy – kontaktowaliśmy się dzięki poczcie elektronicznej i na Messengerze, daliśmy radę bez żadnej przerwy wydawać gazetkę szkolną. Wyzwania wiążą się z konkretnymi wymaganiami, które co miesiąc stoją przed dziennikarzami. Młodzi ludzie pracujący w redakcji robią coś dodatkowo, poza lekcjami - muszą dotrzymywać ustalonego terminu, współpracować ze sobą, jeśli przygotowują tekst w parach lub w większej grupie. Dzięki temu rozwijają kolejne kompetencje: samodzielność myślenia, zarządzanie sobą, współpracę czy rozwiązywanie problemów. 

Młodzi mają głos!

Historia gazetki to godziny pracy młodych ludzi, mnóstwo emocji związanych z tym, co się udaje, a co nie. 200 numerów szkolnego miesięcznika to rekord lokalny. Jest możliwe dzięki temu, że młodym ludziom chce się działać, że mają poczucie mocy sprawczej. Ważna jest też przychylność społeczności szkolnej z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim na czele. Nasze szkolne grono dziennikarskie jest grupą elitarną, a działania w imieniu redakcji „Na marginesie” otwierają wszystkie szkolne drzwi, nikt nie odmawia uczniom odpowiedzi, gdy o coś pytają. Poza comiesięcznymi wydaniami udało nam się przygotowywać również wydania specjalne z okazji święta języka polskiego i z okazji Dnia Książki. Oddajemy w nich głos tym, którzy pięknie piszą i którzy polecają innym książki do przeczytania. Łamy naszej szkolnej prasy mają zatem także walory edukacyjne i prospołeczne. 

200 to za mało!

Na gazetkowe urodziny Rada Rodziców ufundowała uczniom tort! Opiekunki/cenzorki – panie Izabela Saganowska i Agnieszka Kożuchowska - podziękowały swoim uczniom za solidną współpracę, pan dyrektor gratulował nam wszystkim ogromnego sukcesu i przede wszystkim życzył wytrwałości w dalszym działaniu. Niech w papieskiej trójce nadal trwa nietuzinkowa praca nad gazetką! Za nami 200 numerów, zatem okolicznościowe urodzinowe życzenia 100 lat traktujemy jako wyzwanie i dobrą wróżbę na przyszłość!

mat. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

  • kolorowe czasopisma ułożone kole, na środku położony jeden egzemplarz z tytułem  "Na marginesie - Relacja z balu"
  • grupa osób pozuje do zdjęcia
  • zdjęcie tortu z napisem "Na marginesie" 200!

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim