Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI SIERPIEŃ 2023

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziękujemy, że 1 sierpnia zechcieliście uczcić z nami pamięć o powstańcach warszawskich. Przytłoczeni beznadzieją wojny, zdesperowani i po prostu pragnący życia i wolności w swoim kraju i w swoim mieście zdobyli się na dramatyczną walkę.

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tradycyjnie spotkaliśmy się przy pierwszym miejskim pomniku ufundowanym w hołdzie bohaterom 1944 roku, czyli przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy.

Wśród delegacji upamiętniających rocznicę złożeniem kwiatów m.in. wiceburmistrz Robert Smuga i kierowniczka wydz. PKiS w UM Magdalena Mól, prezydium Rady Miasta z radnymi - przewodniczący Dariusz Kulma, wiceprzewodniczący Mariusz Żyła, wiceprzewodniczący Grzegorz Cyran, radny Robert Gałązka i radny Maciej Cichocki, wicestarosta Witold Kikolski, sekretarz gminy Jolanta Damasiewicz, dyrektorka ZSZ nr 2 Agnieszka Paja wraz z przedstawicielami Rady Rodziców, dyrektorka MBP Karolina Wieczorek oraz dyrektor SP nr 6 Krystian Matuszewski, prezes MOSiR Tomasz Płochocki i prezes MKS Mazovia Andrzej Kuć oraz prezes mińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych Józef Jedynak.

Wicedyrektor ZSZ nr 2 Jerzy Gańko wprowadził nas w atmosferę rocznicy, przytaczając zarys charakteru powstania.

Każdego roku staramy się zwrócić uwagę na inny aspekt powstania. W tym roku szczególnie przypominamy dramat ludności cywilnej i uchodźców. Na planszy u wejścia do parku pokazaliśmy kilka fotografii dokumentujących jak ludność cywilna Warszawy (blisko 650 tys. osób) była wypędzana z miasta i skazana na poniewierkę. Szczególnie tragiczne były losy osób w zaawansowanym wieku, chorych oraz dzieci.
Od 6 sierpnia do 10 października 1944 r. Warszawiacy musieli opuścić swoje domy, nie znając często losu bliskich i tracąc dorobek życia. Zdecydowana większość wypędzonych została skierowana do podwarszawskich obozów przejściowych – przede wszystkim do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Stamtąd blisko 150 tys. osób wywieziono na roboty przymusowe w głąb Rzeszy lub do niemieckich obozów koncentracyjnych.
Pozostałych wysiedleńców – przeważnie starców, kobiety i dzieci – przesiedlono do zachodnich dystryktów Generalnego Gubernatorstwa i pozostawiono tam bez środków do życia.

W Jednodniówce przygotowanej przez dr Lillę Kłos i Joannę Wilczak przypominamy w jaki sposób mińszczanie pomagali wtedy uciekinierom ze stolicy.
Po prawie 80 latach historia się powtarza. Dziś pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Znów kobiety, osoby starsze, dzieci skazane są na ucieczkę, szukanie pomocy, niepewność i trudne decyzje.
Uchodźcy z innych objętych wojną krajów wciąż starają się dostać do Europy. Wszędzie tam są wśród nich dzieci.  
Dziękujemy za obecność podczas spektaklu grupy ”Opowieści z Walizki” pt. „Wędrówka Nabu” na podstawie opowiadania Jarosława Mikołajewskiego.
Historia niestety się powtarza.

„Czasem w historii nasza codzienność przegląda się jak w lustrze. Dobrze jest to dostrzegać. Dziękujemy za to wrażliwej, uważnej społeczności Mińska. Wasze oczy prowadziły nas wczoraj po ścieżkach opowieści. Dziękujemy”
Opowieści z Walizki

  • zdjęcie tablicy "W hołdzie tym co wolność Ojczyzny ukochali nad życie i dla przykładu tym co po nich żyć będą ZSZ nr 2 w...
  • ogórd przed szkołą, krzyż i ściana z symbolem powstańczym
  • grupa ludzi z parasolami i kwiatami
  • delegacja trzech osób-dwóch mężćzyzn i kobieta która trzyma kwiaty idą pod pomnik
  • grupa ludzi stojących pod buydynkiem z lewej strony kobieta trzyma znicz, mężczyzna bukiet kwiatów, stoją pod parasolem
  • dwie siedzące po turecku kobiety na scenie, nad nimi rozwiszone sznurki, przed jedna z nich gong
  • dwie kobiety stoja na scenie wśród nich rozwieszone sznurki, na scenie krzesło i pled foliowy
  • dwie kobiety ściskają się na scenie, wśród nich rozwieszone sznurki na nich przyczepiona lalka

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Kasa Urzędu Miasta przyjmuje:

płatności bezgotówkowe:
w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

płatności bezgotówkowe i gotówkowe:
w środę w godz. od 8.00 do 15.30    

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim