Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

Mińsk Mazowiecki jest jednym z najstarszych miast we wschodnim Mazowszu. Jako osada targowa istniał już w XIV w., w źródłach średniowiecznych i późniejszych zwany był najczęściej jako Mensko, Mynsko, Minsko, Miensko i Minsk. Przywilej lokacyjny nadał osadzie książę mazowiecki Janusz I w dniu 29 maja 1421 r. Akt ten zezwalał rycerzowi Janowi z Gościeńczyc herbu Prus III, właścicielowi osady Mińsk, na założenie gminy miejskiej na prawie chełmińskim. We wschodnim Mazowszu była to jedna z pierwszych lokacji prywatnego miasta.

Rok 2021 jest rokiem podniosłego wydarzenia dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Obchodzimy 600-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. By godnie upamiętnić ten niezwykły jubileusz, umacniać poczucie dumy z dziedzictwa historycznego i kulturowego Mińska Mazowieckiego, pragniemy zorganizować wydarzenie na miarę 600 lat istnienia miasta.

Miasto to społeczność, a społeczność to ludzie i relacje miedzy nimi. Motywem przewodnim 600-lecia są RELACJE. Chcemy je umacniać, pielęgnować, nawiązywać. Zadbajmy wspólnie o dobre relacje, do których kluczem jest dialog, rozmowa, spotkanie z drugim człowiekiem.

Ambasadorami jubileuszu są niezwykłe postacie ze świata kultury. Promować 600-lecie zgodzili się: Krystyna Gucewicz, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Tomasz Karolak i Paweł Goźliński.

 

Krystyna Gucewicz-Przybora ps. Ewa Mińska (ur. 27 czerwca 1947) – poetka, pisarka, reżyser, dziennikarka, satyryk, krytyk sztuki, teatrolog, wykładowca uniwersytecki, autorka programów radiowych (PR, RDC, Plus ) i telewizyjnych (TVP, HBO). Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Słowiańskiej a także Wydz. Dziennikarstwa UW. Pióro „Expressu Wieczornego” i „Szpilek”, opublikowała kilka tysięcy recenzji i felietonów, reportaży, esejów, wywiadów, wydała ponad dwadzieścia książek. Swoimi publikacjami w Expressie Wieczornym i uporczywymi staraniami wywalczyła odbudowę pałacu Dernałowiczów z przeznaczeniem na placówkę kultury.

Prowadzi liczne projekty charytatywne .W Teatrze Narodowym od 20 lat realizuje „Ostry Dyżur Poetycki”- przedstawienia z dobroczynnym udziałem aktorów. Uhonorowana godnością Gloria Artis, nagrodami literackimi, Orderem Świętego Stanisława I klasy, medalem Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej. Członek SDP, ZAiKS, ZASP, AICT-UNESCO.

Pochodzi ze znanej rodziny wileńskiej. Jest córką doktora Władysława Gucewicza, twórcy i organizatora powszechnej służby zdrowia w naszym mieście i powiecie mińskim.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk – polska pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny

w Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…”

Jest autorką powieści dla młodzieży: 110 ulic, Niebieskie nitki (z akcją osadzoną w naszym mieście), 220 linii, 13. Poprzeczna (Książka Roku 2008 polskiej sekcji IBBY), Wystarczy, że jesteś oraz zbioru baśni dla dzieci: Opowieści Pana Rożka.

Na podstawie jej książki Jak zabić nastolatkę (w sobie)? powstał w Teatrze Kamienica spektakl z Katarzyną Żak -  Czterdziestka w opałach.

Ogromną popularność przyniosła pisarce saga Cukiernia Pod Amorem - Książka Roku 2011 Portalu Granice.pl. Pierwowzorem jednej z bohaterek powieści była ciotka autorki - Halina Kolasińska - właścicielka nieistniejącej już znanej mińskiej cukierni. Miasto Mińsk Mazowiecki gości też na kartach wspomnieniowej książki o dzieciństwie pt. Kalendarze.

Inne powieści pisarki to  Serenada, czyli moje życie niecodzienne, Podróż do miasta świateł, Mariola, moje krople, Fortuna i namiętności, Osiedle Sielanka.

Prywatnie jest żoną reżysera filmowego, Wojciecha Adamczyka. Ma dwóch synów: Macieja i Piotra.

 

Paweł Goźliński – (ur. 1971) teatrolog, wykładowca i pisarz. Redaktor naczelny Wydawnictwa Agora. Były redaktor naczelny "Książek. Magazynu do czytania". Współzałożyciel (razem z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem) Instytutu Reportażu. Były szef "Dużego Formatu", reporterskiego magazynu "Gazety Wyborczej". Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował także na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN gdzie obronił doktorat pisany pod opieką prof. Marii Janion.

W roku 2005 ukazała się jego książka – Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata. Jako prozaik debiutował w 2010 kryminałem romantycznym Jul. W 2015 roku opublikował kolejną powieść Dziady, a w 2020 Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ajnów.

 

Tomasz Karolak – (ur. 21 czerwca 1971 r.) aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser teatralny, piosenkarz i wokalista zespołu Pączki w Tłuszczu, który współtworzy z Bartoszem Miecznikowskim. Założyciel i dyrektor artystyczny Teatru IMKA.

Debiutował w teatrze 16 grudnia 1995 r. w roli mistrza ceremonii w spektaklu „Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych” według powieści „Biesy” Fiodora Dostojewskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, Nowym w Łodzi,  Sceny STU w Krakowie oraz w warszawskich teatrach Montownia, w Teatrze Narodowym, Rozmaitości, Centrum Artystycznym M25.

W 2003 r. podczas XXVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w Opolu odebrał nagrodę aktorską za rolę Drania w spektaklu "Kurka wodna" Witkacego w Teatrze Nowym w Łodzi. Jest również laureatem nagród na IX i X Festiwalu Dobrego Humoru w kategorii Gwiazda Uśmiechu. Karierę filmową rozpoczął w 2003 r. od roli drobnego złodziejaszka Goldiego w filmie "Ciało". Największą popularność zdobył dzięki grze w serialach "Kryminalni", "39 i pół", „Rodzinka.pl” oraz roli Melchiora w serii „Listy do M.”

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim