Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MARZEC 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i władzy komunistycznej. Inicjatorem uchwalenia święta pamięci Żołnierzy Wyklętych był prezydent Lech Kaczyński. Proces legislacyjny zakończył się w 2011, wówczas  prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednią ustawę, która wkrótce została opublikowana z Dzienniku Ustaw.

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tej treści preambuła jest częścią ustawy, na mocy której dzień 1 marca stał się świętem państwowym. Termin ten wybrano z uwagi na fakt, że tego dnia w 1951 r. wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu

Po raz ósmy Miński Klub Sportowy MMA TEAM zaprasza na Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu, które odbędzie się 6 marca w hali sportowej mińskiego "Kopernika". W turnieju wezmą udział mińscy zawodnicy. Zachęcamy do wirtualnego śledzenia zmagań na naszym facebookowym funpage. Impreza sportowa zorganizowana we współpracy z Miastem Mińsk Mazowiecki i MOSiR Spółka z o.o.

 

 • Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu - plakat

Cztery pory roku jubileuszu miasta

Przedstawiamy wstępny harmonogram wydarzeń jubileuszowych. * To jeszcze nie wszystkie działania. Czekamy na Wasze propozycje.  Świętowanie zaczynamy od dnia urodzin miasta, czyli 29 maja. Uroczyste sesje Rady Miasta na początek i zakończenie obchodów są klamrą jubileuszu. A co się wydarzy pomiędzy? Poczytajcie. Kliknijcie na zdjęcie, aby zobaczyć listę wydarzeń.  Powrót na stronę główną po naciśnięciu przycisku HOME.

*Realizacja i forma wydarzeń uzależniona jest od obowiązujących obostrzeń.

LINK: https://view.genial.ly/6036693c45209a0da4e37cc5/personal-branding-600-lecie-4-pory-roku

 

 • Cztery pory roku - harmonogram 600-lecia

Kondolencje

Pani Ewie Królak

wyrazy najgłębszego żalu oraz współczucia

z powodu śmierci męża

składają

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Marcin Jakubowski

oraz pracownicy Urzędu Miasta

 • Kondolencje

Kondolencje

Wyrazy najgłębszego żalu oraz współczucia

z powodu śmierci

Wawrzyńca Barszczewskiego

wieloletniego zastępcy naczelnika Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim

pogrążonej w żałobie i smutku Rodzinie

składa

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Marcin Jakubowski

 • Kondolencje

"Mińskie Nutki Konstantego"

I Spotkanie Muzyczne "Mińskie Nutki Konstantego" dla dzieci w wieku 5-10 lat z powiatu mińskiego.
TERMIN NADSYŁANIA NAGRAŃ UPŁYWA 26 MARCA 2021.
WEJDŹ NA STRONĘ MSAMM.PL/KONKURS I SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY.
ZAPRASZAMY DO MIEJSKIEJ SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ I ST. IM. KONSTANTEGO RYSZARDA DOMAGAŁY W MIŃSKU MAZOWIECKIM

 • I Spotkanie Muzyczne "Mińskie Nutki Konstantego"

Mińszczanin komiksowo w Dzień Dobry TVN!

Mińszczanin Wojtek "CIHY" Cichoń oraz Piotr Bednarczyk, Krzysztof Wyrzykowski  to rysownicy współpracujący z kultowym magazynem "Relax", który znają i cenią wszyscy fani komiksu. Panowie wspólnymi siłami stworzyli małe dzieło sztuki inspirowane popularnym programem. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami.  

Link do programu:

https://dziendobry.tvn.pl/a/polscy-rysownicy-stworzyli-komiks-inspirowany-programem-dzien-dobry-tvn-dorota-wellman-piekny?fbclid=IwAR3tFaMEZei82SntFZAZe1HXSm8UbD5FfMdof4BWoLDbcsu1FjvhBN2a8L0

 

 • Wojtek Cichoń rysuje komiks w TVN

Wystawa „Drogi do Niepodległości”

WYSTAWA „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ  W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim aktywnie włączyła się w uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości realizując projekt edukacyjny – wystawę „Drogi do Niepodległości”. Pomysłodawczynią i realizatorką projektu jest bibliotekarka Zofia Wróblewska.

Wystawa „Drogi do Niepodległości” będzie prezentowana w marcu i kwietniu 2021 r. w Galerii Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim, ul. Piłsudskiego 1a (II piętro). 

Materiały na ekspozytorach pogrupowane są tematycznie:
I – Tytuł wystawy: „Drogi do Niepodległości”
II – „Insurekcja Kościuszkowska” 
III – „Powstania narodowe w XIX wieku”
IV – „I Wojna światowa 1914 – 1918”
V – „Polonia Restituta 1914 – 1918”
VI – „Polonia Restituta 1919 – 1921”

Na wystawie znalazło swoje miejsce 88 publikacji książkowych (pierwotnie 123). Wiele z nich wydanych jest z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Ważną rolę w drodze do odzyskania Niepodległości odegrały kobiety i o nich też znajdziemy informacje. Ekspozycję dopełniają materiały na płytach CD i DVD oraz materiały nietypowe dla wystawy historycznej, a mianowicie komiksy.
Integralną częścią wystawy są materiały dotyczące historii Naszej Małej Ojczyzny, zarówno Mińska Mazowieckiego jak i powiatu mińskiego.

Wystawa „Drogi do Niepodległości” była prezentowana w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej od 7 do 24 czerwca 2019 r. Uroczystego otwarcia wystawy w dniu 10 czerwca 2019 r. dokonała  Pani Maria Koc, Wicemarszałek Senatu RP w obecności pracowników Senatu, P. Joanny Papińskiej Dyrektor Szkoły oraz młodzieży Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim wraz z opiekunami. Prezentacji dokonała Zofia Wróblewska. Dla młodzieży naszej szkoły była to niezwykła lekcja historii i WoS-u, bo lekcja, która miała miejsce w Senacie RP. Przebieg uroczystości był nagrywany przez telewizję i wyemitowany w TVP, ponadto reporterzy fotografowali materiały do prasy.


Biblioteka zaprasza od pon. do pt. w godz. 9.00 - 18.00 do zwiedzania wystawy „Drogi do Niepodległości”. 


    Opracowała
        Zofia Wróblewska
 

 • IMG_2775
 • IMG_2781
 • Wystawa (2)
 • IMG_2839
 • IMG_2810new

Rekrutacja do programu ABSOLWENT dla osób z niepełnosprawnościami

Fundacja Znajdź Pomoc prowadzi rekrutację do projektu "Droga do wymarzonej pracy dla absolwenta z niepełnosprawnością" w ramach programu „Absolwent” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

 • Ogłoszenie Absolwent - kariera dla osób z niepełnosprawnoscią

Wspomnienie o Hipolicie Konopce – pierwszym po II wojnie światowej burmistrzu miasta

3 marca upływa 76 lat od tragicznych wydarzeń na ulicach naszego miasta. W nocy z 2 na 3 marca 1945 roku ośmiu szanowanych mieszkańców Mińska Mazowieckiego zostało zamordowanych przez służbę bezpieczeństwa. Wśród ofiar był Hipolit Konopka, pierwszy po II wojnie światowej burmistrza Mińska Mazowieckiego, nominowany na to stanowisko decyzją Delegatury Rządu na Kraj.

Cześć Jego pamięci.

 • Wspomnienie o Hipolicie Konopce
 • Wspomnienie o Hipolicie Konopce
 • Wspomnienie o Hipolicie Konopce
 • Wspomnienie o Hipolicie Konopce

Spisz się, bo liczysz się dla Polski!

1 kwietnia rozpocznie się największe i najważniejsze badanie polskiej statystyki publicznej, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podczas spisu dowiemy się m.in. ilu nas jest, jacy jesteśmy i w jakich warunkach mieszkamy.

Dane spisowe mają ogromne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, województwa i gminy, dlatego tak ważne jest, żeby spisał się każdy z nas. 

Spisy powszechne są przeprowadzane na całym świecie, a ich rola jest nie do przecenienia. Właśnie dzięki spisom władze państwowe, regionalne i lokalne mają dostęp do informacji i danych niezbędnych do podejmowania działań na rzecz społeczeństwa. Spisy ludności mają długą tradycję – w Polsce tego rodzaju przedsięwzięcia są realizowane od ponad 200 lat!

Uczcij 100-lecie pierwszego spisu Niepodległej!
Pierwszym badaniem na ziemiach polskich, które przypominało współczesny spis powszechny, była „Lustracja dymów i podanie ludności” przeprowadzona w 1789 r. na podstawie decyzji Sejmu Czteroletniego. Jak można domyślić się z nazwy, liczono wtedy mieszkańców i „dymy”, czyli domy wyposażone w komin. 

Pierwszy w pełni tego słowa znaczeniu spis powszechny ludności odbył się w Polsce już po odzyskaniu niepodległości. Dla odradzającej się Rzeczpospolitej przeprowadzenie spisu było jednym z priorytetów, ale ze względu na niezwykle trudną sytuację młodego państwa udało się go zorganizować dopiero w 1921 roku. 

„Pierwszy Powszechny Spis Ludności” pokazał, że odrodzoną Rzeczpospolitą zamieszkiwało 25,7 mln osób. Etniczni Polacy stanowili niecałe 70% ludności, najliczebniejszą mniejszością narodową byli Ukraińcy (15%). 

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się zatem równo w stulecie pierwszego spisu powszechnego odrodzonej Polski.

Spisać musi się KAŻDY!
Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. obowiązkowi spisowemu podlegają: 

 • Polacy mieszkający w Polsce mający miejsce zamieszkania (rozumiane jako miejsce zameldowania stałego lub czasowego, bądź jako miejsce zamieszkania stałe lub czasowe) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania,
 • cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe oraz przebywający w Polsce czasowo (bez względu na to czy są zameldowani, czy nie) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania,
 • Polacy, którzy przebywają czasowo za granicą (bez względu na okres przebywania), którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę,
 • osoby bezdomne bez dachu nad głową – obywatele polscy i cudzoziemcy,
 • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

W przypadku osób niepełnoletnich spisu w ich imieniu dokonują rodzice lub prawni opiekunowie. 

Dlaczego spis jest tak ważny?
Inicjatywy spisowe podejmowane przez Sejm Czteroletni, jak i w momencie odradzania niepodległej Polski, wynikały z przeświadczenia, że wiedza o ludności, jej strukturze i zróżnicowaniu, jest niezbędna dla sprawnego zarządzania państwem. Dziś jest podobnie – prowadzenie jakichkolwiek skutecznych działań w przestrzeni publicznej wymaga wiedzy i danych statystycznych.
Spisy powszechne odbywają się w Polsce co 10 lat. Na tyle często, by dane spisowe były aktualne, ale jednocześnie możliwie rzadko, by minimalizować koszty i ograniczać konieczność angażowania czasu i uwagi mieszkańców . 
Dane zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 będą służyć do planowania i podejmowania działań we wszystkich najważniejszych dla kraju sferach: w polityce rodzinnej, mieszkaniowej, edukacyjnej, zdrowotnej a nawet transportowej. 

Przykład? W trakcie spisu powszechnego będziemy proszeni o podanie miejsca zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie. 
Dzięki Narodowemu Spisowi Powszechnemu poznamy dokładnie przede wszystkim sytuację demograficzną polskiego społeczeństwa i naszej gminy, a także przyjrzymy się najważniejszym wyzwaniom związanym z tym tematem: z jednej strony urodzeniom i dzietności, z drugiej zaś coraz intensywniejszemu starzeniu się naszego społeczeństwa. Spis to również jedyne badanie dające pełny obraz poziomu wykształcenia wszystkich mieszkańców, niepełnosprawności, wyznania czy narodowości.

Najlepiej przez Internet – w domu lub w Urzędzie
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie pierwszym w historii polskich spisów ludności, w którym PODSTAWOWĄ I OBOWIĄZKOWĄ metodą będzie samospis internetowy. W ten sposób statystyka publiczna wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom dotyczącym możliwości elektronicznego załatwiania spraw urzędowych. 
Dzięki aplikacji spisowej można się spisać wygodnie i bezpiecznie w domu o dowolnej porze dnia, a nawet nocy. Aplikacja spisowa będzie dostępna na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/ od 1 kwietnia do końca spisu.  
Osoby, które nie mają w domu komputera i Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta. W każdej gminie w Polsce będzie funkcjonować miejsce do samospisu internetowego, będzie też można liczyć na wsparcie wyznaczonego pracownika Urzędu. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, warto wcześniej zadzwonić do Urzędu Gminy/Miasta i zapytać o możliwość spisania się.

Rachmistrz osobiście lub telefonicznie
Z osobami, które nie spiszą się przez Internet skontaktuje się rachmistrz spisowy. W sumie na terenie województwa mazowieckiego będzie ich 2,5 tys., z czego 750 w Warszawie. Osoby będące rachmistrzami przeszły specjalne szkolenie zakończone egzaminem. Musiały też złożyć przysięgę zachowania tajemnicy statystycznej – nie wolno im pod żadnym pozorem ujawniać i przekazywać informacji uzyskanych podczas wywiadów spisowych.

Praca rachmistrzów spisowych będzie się odbywać na dwa sposoby: poprzez wywiad bezpośredni i telefoniczny. Forma prowadzonych wywiadów będzie zależeć od sytuacji epidemicznej oraz preferencji rachmistrzów. 
W razie wątpliwości co do tożsamości rachmistrza warto skontaktować się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca). 

WAŻNE!

Jeśli zgłosi się do nas lub zadzwoni rachmistrz spisowy, musimy się zgodzić na rozmowę i nie możemy już poprosić o możliwość samodzielnego spisania się przez Internet. Dlatego warto jak najszybciej skorzystać z aplikacji spisowej i wypełnić obowiązek spisowy w dogodnym dla siebie momencie.

Nie będzie sprawdzany majątek ani telewizory
W trakcie spisu powszechnego nie będą zbierane ŻADNE informacje dotyczące majątku, oszczędności czy posiadanych kosztowności. Również w części formularza dotyczącej zasobów mieszkaniowych NIE BĘDZIE pytań o wartość nieruchomości. 
Rachmistrz może zadawać pytania WYŁĄCZNIE zawarte w formularzu spisowym. Nie ma zatem np. prawa sprawdzać, czy mamy w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny i czy opłacamy za niego abonament. 
Jeśli ktoś mimo wszystko ma jakieś wątpliwości i woli mieć samodzielną kontrolę nad treścią odpowiedzi w formularzu spisowym, powinien wybrać aplikację spisową i jak najszybciej ją wypełnić. 
Mieszkańców województwa mazowieckiego zachęcamy do śledzenia strony internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie – będą na nich czekać ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami do wygrania!

Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl
 

 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Kolejny zeroemisyjny autobus na ulicach naszego miasta – jazda pokazowa

9 marca spółka ARP E-VEHICLES zaprezentuje w naszym mieście autobus elektryczny. Wizyta jest częścią obchodów 30-lecia Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) i zorganizowanej z tej okazji podróży po Polsce autobusu eklektycznego promującego elektromobilność i ekologiczny transport publiczny. Autobus wykona przejazd linią M1 według obowiązującego rozkładu jazdy i wyruszy z Placu Dworcowego o godz.9.30.

Jest to jednocześnie okazja do zapoznania się z autobusem elektrycznym ARP E-VEHICLES, który jest efektem wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów. Autobus od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Zawiera wiele nowatorskich rozwiązań. Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu całkowicie niskiej podłogi. Pozwoliło to również na ograniczenie wysokości nadwozia do niespełna 3,2 m i obniżenie środka ciężkości pojazdu, co poprawiło jego parametry trakcyjne, wpływając pozytywnie na zachowanie autobusu w czasie pokonywania zakrętów. 

Wykonanie szkieletu pojazdu w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych oraz użycie elementów poszycia zewnętrznego  z aluminium i laminatów poliestrowych obniżyło masę pojazdu, a w konsekwencji zwiększyło jego zasięg o ok. 10%.. Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność 
i przeciążalność silnika, lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu. Zastosowanie innowacyjnych baterii do szybkiego ładowania typu LTO (Lithium Titanium Oxide) zapewnia szybkie ładowanie w 15 minut do 90% ich pojemności. Opcjonalnie zainstalowanie baterii NMC pozwala na ładowanie stacjonarne i zasięg do 300 km. 

Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów, a dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny. Przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażony w rampę i układ przyklęku.
ARP EV posiada w ofercie autobusy miejskie i podmiejskie oraz w specjalnej wersji do przewozu dzieci (zwane potocznie Gimbusami), wszystkie w wariantach o długości 8,5 m oraz 10 m.

W Mińsku Mazowieckim prezentowany będzie model o długości 8,5 m, który jednorazowo może zabrać na pokład do 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Autobus wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową. Posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi oraz ładowarki do telefonów.

Rozkład jazdy autobusu: 

 • Plac Dworcowy    09:30
 • Rondo Daszyńskiego    09:31
 • Kazikowskiego    09:32
 • Przedszkole nr 5    09:33
 • Biblioteka    09:34
 • Szkoła Podstawowa nr 2    09:36
 • Dąbrówki    09:37
 • Mickiewicza    09:38
 • Sobieskiego    09:40
 • Cmentarz    09:42
 • Budowlana    09:43
 • Jasna    09:44
 • Karolina    09:45
 • Małaszczyckiej    09:46
 • Krasickiego    09:47
 • Leśna    09:48
 • Bagnista    09:50
 • Jagiellońska    09:51
 • Litewska    09:52
 • 11 Listopada    09:54
 • Kościuszki    09:56
 • Okrzei    09:57
 • Plac Dworcowy    09:58
 • Elektryczny autobus
 • Elektryczny autobus
 • Elektryczny autobus

Informacja o sposobach komunikacji

ZGŁOSZENIE O UDOSTĘPNIENIE USŁUGI składane przez osoby uprawnione określone w art. 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się  (Dz. U. z 2017 r., poz. 1824 ze zm.)

Nabór wniosków ROD

Miasto Mińsk Mazowiecki ogłasza nabór wniosków ROD o zgłoszenie zadań do udziału w „Mazowieckim Instrumencie Aktywizacji Działkowców MAZOWSZE 2021” w związku z uchwałą nr 258/210/21 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 22 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu udzielania i przekazywania pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców MAZOWSZE 2021”.
 
Wzór wniosku dostępny jest pod adresem:
https://www.mazovia.pl/downloadStat/gfx/mazovia/pl/defaultaktualnosci/1606/1/1/zal._do_zal._nr_1_do_regulaminu_miad_2021_wzor_wniosku_o_pomoc_finansowa_stowarzyszenie.docx

Uprawionym do złożenia wniosków są ROD zlokalizowane na terenie miasta Mińsk Mazowiecki. Zgłoszenia należy składać do Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, pok. 215 w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2021 r. Szczegółowe informacje dostępne pod numerem telefonu: (25) 759 53 43.

Link do ogłoszenia o konkursie, wszystkie załączniki oraz regulamin konkursu dostępne są pod adresem: https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/miad-mazowsze/miad-2021/

 

Pierwsza w Polsce anonimowa i darmowa platforma wsparcia dostępna w aplikacji mobilne

GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Od 1 marca 2021 roku z portalu GrupaWsparcia.pl można korzystać również za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej w systemach Android i IOS. To kamień milowy w niesieniu pomocy w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób.

WHO Ostrzega: Odczuwasz smutek? Porozmawiaj z kimś!
Każdy w swoim życiu doświadcza lepszych lub gorszych momentów. W przypadku trudniejszych chwil niezwykle ważna jest obecność  i wsparcie drugiej osoby. Jej brak powoduje zakłócenie poczucia bezpieczeństwa, wzmaga poziom stresu, jest źródłem doświadczenia samotności i zaniżonej samooceny. Brak wsparcia może stać się potencjalnym zalążkiem depresji. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowi ona główną przyczynę chorób i niepełnosprawności na całym świecie. W latach 2005-2015 odnotowano wzrost liczby jej przypadków aż o 18 procent! Najcięższą konsekwencją depresji jest oczywiście samobójstwo, które każdego roku popełnia 800 000 osób.
Światowa Organizacja Zdrowia ma jedno proste zalecenie dla każdej osoby, która odczuwa smutek: porozmawiaj z kimś. Każdy problem niestety rodzi kolejny, dlatego  istotne jest zapewnienie łatwego i darmowego dostępu do holistycznego wsparcia, jakie może zaoferować portal GrupaWsparcia.pl

GrupaWsparcia.pl to portal i aplikacja dla każdego
GrupaWsparcia.pl oferuje rozmaite pokoje służące wymianie myśli i doświadczeń, wspierające samorozwój oraz poprawę kondycji psychicznej. Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, to także praca na sobą i rozwój osobisty. To może być pierwszy krok na drodze do Twojego nowego życia.

Jak działa aplikacja GrupaWsparcia.pl?
1. Aplikacja dostępna jest do pobrania za darmo w Google Play oraz Apple App Store. Wyszukasz ją łatwo wpisując „grupawsparcia.pl” lub „grupa wsparcia”. Jeżeli chcesz z niej skorzystać musisz zainstalować ją na swoim telefonie.
2. Gdy już to zrobisz możesz zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe. Sama rejestracja trwa kilka sekund. Po ukończeniu tego kroku możesz w pełni korzystać ze wszystkich funkcji, które oferuje serwis.
3. Jeżeli zmagasz się np. ze stanami depresyjnymi zapisz się do grupy tematycznej dedykowanej temu problemowi. Do wyboru masz 70 różnych anonimowych grup, nad którymi czuwa przeszkolony moderator oraz inni użytkownicy grupy. Pamiętaj, że nigdy nie jesteś sam/a!
4. Zakładka społeczność pozwala Ci „Dodać historię” (np. opisać własną i niepowtarzalną lub pochwalić się sukcesem), którą możesz podzielić się z innymi użytkownikami, a także „Odnotować upadek” (podzielić się własną porażką lub przeszkodami, które pojawiły się w trakcie realizacji celu). Obydwa wpisy mogą być widoczne dla innych lub pełnić charakter Twojego prywatnego dziennika.
5. Sekcja wiadomości pozwala Ci: wyszukać konkretnego użytkownika online, włączyć się w  rozmowę z innymi użytkownikami oraz na czat w wybranej przez Ciebie grupie. Warto sprawdzać kolejne aktualizacje aplikacji – wsłuchujemy się w uwagi korzystających i szykujemy kolejne udogodnienia.
6. Jeżeli z jakiejś przyczyny korzystanie z aplikacji sprawia Ci problem możesz skorzystać z samouczka dostępnego wersji desktopowej na stronie www.grupawsparcia.pl. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia przed instalacją aplikacją mobilną
7. I jeszcze jedno! Nie bój się skorzystać z wsparcia: w różnorodnych grupach tematycznych panuje przyjazna atmosfera. Można liczyć na wzajemną pomoc, wsparcie, wysłuchanie innych  użytkowników, konsultację psychologa oraz pomoc admina w kwestiach technicznych.

Startup Roku, platforma pomocowa dla migrantów z Białousi, czyli… historia GrupyWsparcia.pl
GrupaWsparcia.pl powstała w 2018 roku i od tego czasu wspiera aktywnie ponad 7500 użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku organizowany przez Total Polska. O portalu pisało większość mediów w kraju takich jak: Onet, Bussiness Insider, Brief, Wirtualna Polska, Mam Biznes, SpidersWeb, RMF Maxxx, InnPoland. W kolejnym roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej utworzyliśmy platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Wtedy rozpoczęliśmy prace nad aplikacją mobilną w języku rosyjskim i polskim, która dostępna jest w obu wersjach językowych. W ramach dofinansowania FSM stworzyliśmy również listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi, która dostępna jest w aplikacji. To milowy krok w walce z wszelkimi przeciwnościami losu. Mamy nadzieję, że dzięki aplikacji pomoc otrzymają również poszkodowani przez białoruski reżim. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowość organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie. Przykładem takich działań naszej organizacji w 2020 roku były zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfuny, pomoc dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego o Górski Karabach, pomoc pszczelarzom w Mołdawii, czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl, www.facebook.com/ADRAPolska, http://www.facebook.com/ADRAPolska

Osoba do kontaktu:
Jakub Juszczyk
ADRA Polska
+ 48  690 890 690
kontakt@grupawsparcia.pl
ADRA Polska | www.adra.pl

 

 • Grupa Wsparcia Mobile

Relacja z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe.
Wszystko splata się w jedną narodową pamięć.
Ona przeszłości i przyszłości sięga”
 (Artur Oppman, Pięciu poległych)

 Historia to nasza przeszłość, fakty i daty, przywołania… „pamięć i tożsamość”. Stały się, minęły. Ale Ona zawsze odkrywa nowe karty i karze zweryfikować to, co już uporządkowaliśmy. Jednak, czy często gorzka refleksja nad przeszłością pomaga w planowaniu przyszłości? A więc nadal snujemy plany i marzymy o ich realizacji. Może tak, prawdopodobnie, myśleli ostatni walczący o wolność Żołnierze Niezłomni?

Bowiem nie wiemy, jak potoczy się przyszłość. Jednak, kto nie zna historii własnego narodu, ten jest skazany na jej powtórzenie.
1 marca 2021 roku przy kamieniu „Inki” w ogrodach salezjańskich przy Kościuszki 27, w warunkach pandemii, spotkały się różne pokolenia, by po raz kolejny spojrzeć w przeszłość.

Przeszłość z przyszłością połączyły przywołane słowa salezjanina, prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda: „Nie zginęłaś, Polsko! Nie daremne są te cierpienia ani krew, ani te mogiły i błagania, ani ten hart duszy, ani ta żądza wolności. Wzbogaciły one nasz duchowy skarbiec narodowy, stanowiąc kapitał bezcennych wartości, z którego pokolenia, od nas szczęśliwsze, a wdzięczne, czerpać będą”.

Pogrążeni w refleksji nad wartością Ojczyzny, nad przeszłością i przyszłością, oddaliśmy hołd tym, których cierpienia i krew nie były daremne.

Na uroczystość przybyli: przewodniczący Powiatowej Rady do spraw Kombatantów Tomasz Górny, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: starosta miński Antoni Jan Tarczyński, burmistrz miasta Marcin Jakubowski i wójt gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski, a także reprezentanci mińskich służb mundurowych: 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej i Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Nie zabrakło również delegacji Związku Harcerskiego Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Szkoły z powiatu mińskiego reprezentowały delegacje Zespołu Szkół Ekonomicznych, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim  oraz Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Augusta Czartoryskiego. Delegacje złożyły biało-czerwone wieńce w naszym szkolnym Miejscu Pamięci Narodowej. Zapalono symboliczne znicze. Ksiądz dyrektor Ryszard Woźniak przywołał historię ostatnich Niezłomnych - data 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku, strzałem w tył głowy, rozstrzelano ostatnich przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ciała pogrzebano w nieznanym do dziś miejscu.
 W odczytanym liście Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy padły ważne słowa: „[…] to młodzi uznali owych zapomnianych bohaterów za swoich”.

Nieobecni mogli złożyć swoje wpisy do księgi pamiątkowej on-line, co jest znakiem naszych czasów i szacunkiem wobec przeszłości.
     Uroczystość poprowadziła młodzież Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Augusta Czartoryskiego, a w końcowych słowach zebrani usłyszeli zaproszenie do spotkania się za rok. A więc z nadzieją, że pamięć, historia i przyszłość znowu spotkają się we wspólnym miejscu.

 „I nie zapomni z grobów tych żadnego, co nic nie mają…
 Prócz pamięci naszej.”
 (Artur Oppman)

Tekst: Zofia Zadrożna
Fotografie: Przemysław Piątkowski

 

 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich

Sukces mińskich karateków

Mińscy Karatecy przyzwyczaili wszystkich do sukcesów. Ich poziom wyszkolenia daje zawsze perspektywę zwycięstwa. Tak było i tym razem podczas Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Karate Kyokushin Warszawa - 28.02.2021.

Nasi senpai godnie walczyli o miejsca medalowe na arenie wojewódzkiej.
Poniżej wyniki naszych zawodników:
I miejsce - Senpai Daria Kwiatkowska
II miejce - Senpai Karol Oszczędłowski
III miejsce - Senpai Nina Bartnicka, Senpai Sebastian Gniado,  Senpai Szymon Piętka, Senpai Aleksandra Zęgota.

Mamy nadzieję, że taki początek sezonu treningowego to dobra wróżba na następne zawody - a te już wkrótce. Będziemy reprezentować nasz Klub i miasto na zawodach o zasięgu makroregionalnym.  

Aneta Bartnicka, fot. z arch. Klubu Karate Kyokushin

 • Grupowa fotografia zawodników Karate Kyokushin Mińsk Mazowiecki

Dydaktyczne wsparcie PKP Intercity dla uczniów „Mechanika”

2 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim został podpisany List Intencyjny pomiędzy Powiatem Mińskim reprezentowanym przez starostę mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego i wicestarostę Witolda Kikolskiego,  Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim reprezentowanym przez dyrektora Tomasza Płochockiego a  „PKP Intercity” Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie reprezentowaną przez  prezesa zarządu Marka Chraniuka  i członka zarządu ds. inwestycji Adama Laskowskiego.

Zakresem współpracy wynikającej z Listu Intencyjnego objęto m.in.: organizację staży i  praktyk dla uczniów szkoły w jednostkach organizacyjnych Intercity, możliwości partycypowania Intercity w unowocześnianiu bazy dydaktycznej szkoły czy korzystania przez młodzież z organizowanych wycieczek szkolnych na teren Intercity.

Jest to kolejny krok do rozwoju placówki oraz dostarczenie nowej energii do osiągania sukcesów przez wyspecjalizowaną kadrę techniczną.

Więcej na stronie  http://www.mechanik.home.pl/mechanik/index.php

 

fot. ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim

 • Dydaktyczne wsparcie PKP Intercity dla uczniów „Mechanika”
 • Dydaktyczne wsparcie PKP Intercity dla uczniów „Mechanika”

Konkurs "SENIORZY W AKCJI"

Konkurs skierowany jest do osób starszych oraz tandemów międzypokoleniowych (osoba 60+ i osoba młodsza o co najmniej 25 lat), które chcą aktywnie działać na rzecz swojego otoczenia i które pragną pracować ze społecznością na rzecz wprowadzania trwałych rozwiązań pobudzających aktywność społeczną mieszkańców.

Więcej na:  https://seniorzywakcji.pl/rekrutacja/

 • Konkurs "seniorzy w akcji"

Dziękujemy, że jesteście!

Odważne, silne, delikatne, nieśmiałe.
 
Matki, żony, przyjaciółki, współpracownice.
 
Wiele ról i w każdej z nich jesteście warte docenienia. Drogie Panie!
 
Dziękujemy, że jesteście. Za Waszą mądrość, za poświęcenie, za trud wkładany w we wszystko, czym się zajmujecie.

Bądźcie przy nas, z nami i dla nas.

Bo bez Was nie byłoby świata.
 • 8-marca-header

Cztery pory roku jubileuszu miasta

Przedstawiamy wstępny harmonogram wydarzeń jubileuszowych. * To jeszcze nie wszystkie działania. Czekamy na Wasze propozycje.  Świętowanie zaczynamy od dnia urodzin miasta, czyli 29 maja. Uroczyste sesje Rady Miasta na początek i zakończenie obchodów są klamrą jubileuszu. A co się wydarzy pomiędzy?

Przeczytajcie. Kliknijcie na zdjęcie, aby zobaczyć listę wydarzeń.  Powrót na stronę główną po naciśnięciu przycisku HOME.
 
*Realizacja i forma wydarzeń uzależniona jest od obowiązujących obostrzeń.
 
 • Cztery pory roku jubileuszu miasta
  Cztery pory roku jubileuszu miasta (kliknij w obrazek)

Miasto w książce

Miasto romansów, zbrodni, historycznych wydarzeń i słodkich lat dzieciństwa… Mińsk Mazowiecki i jego literackie ciekawostki poznacie podczas spaceru „Miasto w książce”.
 
W roku 600-lecia Mińska Mazowieckiego,  Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi mińszczan na literacki spacer. {Podczas wspólnej przechadzki dowiecie się jakie ciastko najbardziej lubiła dawniej Małgorzata Gutowska-Adamczyk, gdzie pracował Stefan Żeromski i co robił u nas Zagłoba. Przedstawimy Wam mińskich autorów i miasto widziane ich oczami.
 
Szczegóły już wkrótce na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 
 
 • spacer Miasto w książce

KAMERALNE KINO MDK „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

13.03 godz. 18:00 - Zabij to i wyjedź z tego miasta | KINO KAMERALNE (wydarzenie stacjonarne)
https://www.facebook.com/events/144925747482830/

Zapraszamy do MDK na KAMERALNE KINO! BILETY na seans dostępne na: https://ekobilet.pl/mdkminsk/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta--kino-kameralne-37302

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

NAGRODY I FESTIWALE
FPFF w Gdyni 2020
- Złote Lwy dla Najlepszego Filmu
- Najlepszy Dźwięk
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020
Nagroda Specjalna Jury
Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie 2020
Grand Prix w kategorii animacji pełnometrażowej
Berlinale 2020
sekcja Encounters
Viennale 2020
Nagroda FIPRESCI
MFF Nowe Horyzonty 2020
Film Otwarcia

INFORMACJE
Reżyseria: Mariusz Wilczyński
Występują: Andrzej Wajda (głos), Daniel Olbrychski (głos), Małgorzata Kożuchowska (głos), Krystyna Janda (głos), Anna Dymna (głos), Andrzej Chyra (głos), Magdalena Cielecka (głos)
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: polski
Gatunek: animacja
Czas trwania: 88 min.

 

 

 

 • zabij to kino 2

SPEKTAKL dla dzieci z MDK

14.03 godz. 16:00- Zakochany Miś | SPEKTAKL dla dzieci

https://www.facebook.com/events/177438903904391/

To ciepłe, pełne humoru i barwnych postaci przedstawienie dla młodszych dzieci oparte na przygodach najbardziej znanego polskiego misia.

Losy niezdarnego pluszaka, który w dniu urodzin orientuje się, że jego przyjaciele zapomnieli o jego święcie. Czeka go jednak niemała niespodzianka...

 Na emisję spektaklu zapraszamy na naszego facebooka i instagrama 14 marca o godzinie 16:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Zakochany Miś - spektakl w MDK

Spotkanie przedstawicielek miast partnerskich.

Współpraca zagraniczna w czasie pandemii jest utrudniona, ale nie niemożliwa.

W ubiegłym tygodniu zastępca burmistrza Eliza Bujalska na spotkaniu w wirtualnej rzeczywistości rozmawiała z przedstawicielkami wydziałów kultury i współpracy z zagranicą samorządów z Czech, Francji, Litwy i Polski. Zabrakło naszych przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych i Białorusi, ale z nimi zoomowe rozmowy przeprowadzimy w innym terminie.

W efekcie międzynarodowych rozmów zapraszamy do pierwszego wspólnego działania. Prosimy o przysyłanie zdjęć obrazujących nasze miasto i życie w czasie pandemii. Mogą to być zdjęcia pokazujące zdalną pracę, spacery czy spotkanie online. Od Was, mińszczan i mińszczanek, zależy, jak pokażemy naszą codzienność przyjaciołom i ich społecznościom z zagranicy. Wkrótce zaprezentujemy zdjęcia z Krnov, Saint-Égrève i Telšiai.

Na zdjęcia czekamy do 13 marca pod adresem: info@umminskmaz.pl

Przysłanie zdjęć oznacza zgodę autorów na ich publikację.

 

 • Spotkanie przedstawicieli miast partnerskich

Rocznica podpisania porozumienia o współpracy z Lacey w Stanach Zjednoczonych.

9 marca 2005 roku burmistrzowie Zbigniew Grzesiak i Virgil Clarkson podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Lacey w Stanach Zjednoczonych. Inicjatorami tej współpracy byli Hanna i Jacek Anuszewscy.

Z nostalgią wspominamy wszystkie wspólnych działania, wizyty, rozmowy.
 
Co nam się do tej pory udało? Dwukrotnie zorganizowaliśmy pobyt orkiestry z North Thurston High School w Mińsku Mazowieckim oraz zawody pływackie Swim Team to Poland. Dzięki współpracy pokazaliśmy prace artysty Marka Chabrowskiego w Lacey.  Pianista Jacek Nazarczuk dał koncert dla amerykańskiej publiczności. Prowadziliśmy wymiany młodzieży (łącznie 17 razy), oficjalne i nieformalne wizyty. Dwukrotnie zorganizowaliśmy program warsztatów z przedsiębiorczości Business Week. W naszym mieście gościł także muzyk z Lacey Ethan Tucker. Wszystkie podejmowane w ramach współpracy działania były możliwe dzięki zaangażowaniu i pracy członków Mińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Lacey "MILA" i Lacey - Minsk Mazowiecki Sister Cities Association w Lacey.
Jacek Anuszewski otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Mińsk Mazowiecki. Kathie i Paul Perz oraz Virgil Clarkson są honorowymi obywatelami naszego miasta.
 
Najważniejszą wartością współpracy są nawiązane przyjaźnie. Wiemy, że żyją one swoim życiem. I z tego jesteśmy najbardziej dumni. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania w świecie rzeczywistym. Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele z Lacey dołączą do wspólnego świętowania jubileuszu w 2022 roku.
 

Oferta służby wojskowej

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim przedstawia bogatą ofertę różnych form służby w Wojsku Polskim. Oferta jest skierowana do wszystkich mieszkańców z administrowanego terenu: powiaty miński i węgrowski. Przedstawione informacje są ważne dla potencjalnych chętnych zwłaszcza teraz w czasie panującej pandemii COVID – 19.

Z przedstawionych propozycji mogą skorzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety posiadający polskie obywatelstwo, w wieku 18-55 lat w korpusie szeregowych i 63 lat w korpusie podoficerskim i oficerskim, dobry stan zdrowia (kat. A) i wykształcenie – w zależności od formy służby – min. gimnazjalne (podstawowe), a w przypadku uczelni wojskowych średnie z maturą. W porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpiło wiele zmian upraszczających procedurę przyjęcia do poszczególnych form służby wojskowej.

Najważniejsze z nich to:
•    służba przygotowawcza w korpusie szeregowych została skrócona z 4 miesięcy do 28 dni;
•    kandydat do Wojsk Obrony Terytorialnej (żołnierz rezerwy posiadający kat. A) nie jest dodatkowo kierowany na badania na komisję lekarską i do pracowni psychologicznej – wystarczy wniosek złożony w WKU;
•    przy WKU działają Wojskowe Centra Rekrutacji, które ograniczają formalności związane z powołaniem do służby do niezbędnego minimum;
•    powstała elektroniczna platforma cyfrowa www.zostanzolnierzem.pl, gdzie każdy kandydat może zapoznać się z propozycjami przedstawianymi przez Wojsko Polskie, warunkami służby, a później drogą elektroniczną zgłosić swój akces wstąpienia w szeregi żołnierzy Wojska Polskiego;
•    w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększone limity przyjęć do uczelni wojskowych i szkół podoficerskich.

Można ubiegać się o przyjęcie do:
•    zawodowej służby wojskowej,
•    służby kandydackiej (uczelnie wyższe i szkoły podoficerskie),
•    służby w wojskach obrony terytorialnej (macierzysta 5. Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie i inne jednostki na terenie całego kraju),
•    służby przygotowawczej,
•    na ćwiczenia żołnierzy rezerwy (tryb ochotniczy).

Zawodowa służba wojskowa - warunki rekrutacji:
•    posiadanie statusu żołnierza rezerwy (odbycie przeszkolenia wojskowego i złożenie przysięgi wojskowej),
•    posiadanie specjalności wojskowej, wyszkolenia cywilnego zgodnego z wymaganym przez dowódcę jednostki wojskowej,
•    pozytywny wynik z egzaminu ze sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej,
•    pozytywne wyniki badań lekarskich (RWKL) i pracowni psychologicznej (WPP).

Nabór obowiązuje we wszystkich korpusach osobowych (szeregowych, podoficerów i oficerów) i specjalnościach wojskowych. Prowadzą go jednostki wojskowe na terenie całego kraju.

Warto wiedzieć, że uposażenie w poszczególnych stopniach wojskowych wynosi: szer. – 4110 zł, kpr. – 4660 zł, ppor. 5790 zł.

Służba kandydacka (uczelnie wojskowe, szkoły podoficerskie) - warunki rekrutacji:
•    posiadanie wykształcenia średniego ze świadectwem dojrzałości
( przypadku ubiegania się o przyjęcie do szkół podoficerskich wystarczy wykształcenie średnie),
•    pozytywny wynik z egzaminu ze sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej,
•    pozytywne wyniki badań lekarskich (RWKL) i pracowni psychologicznej (WPP).

Terminy składania wniosków (deklaracji) na uczelnie wojskowe:
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (do 31.05), Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie (do 31.03), Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu (31.05), Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni (do 31.05), Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu - kierunek medyczny (31.05).
Szkoły podoficerskie: Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu (do 04.06), Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie (do 29.10), Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce (do 05.04), Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu (do 04.06).

Student uczelni wojskowej (szkoły podoficerskiej) nie ponosi żadnych kosztów kształcenia (zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie itp.). Ponadto otrzymuje świadczenie pieniężne, którego wysokość uzależniona jest od roku studiów oraz postępów w nauce. Na I roku student otrzymuje w stopniu szeregowego ok. 1200 zł. Po ukończeniu uczelni (szkoły podoficerskiej) ma zagwarantowaną pracę w JW.

Terytorialna Służba Wojskowa- warunki rekrutacji:
Służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej mogą odbywać osoby na co dzień pracujące, studiujące i uczące się. Nabór do WOT na naszym terenie prowadzą 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie oraz 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Radomiu. Ponadto można ubiegać się o przyjęcie do innych jednostek WOT na terenie całego kraju, co jest istotne ze względu na czasowy pobyt w innej miejscowości.

Żeby  zostać „terytorialsem”, należy złożyć wniosek w macierzystym WKU, a następnie odbyć przeszkolenie w wybranej jednostce WOT (16-dniowe dla osób, które dotychczas nie odbywały żadnej formy służby wojskowej lub 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy). Po zakończonym szkoleniu żołnierz WOT odbywa 2-dniowe (weekendowe) ćwiczenia, jeden raz w miesiącu.

Uposażenie: 117,14 zł za każdy dzień szkolenia i 411,00 zł dodatek za gotowość bojową, czyli za odbyte dwudniowe ćwiczenia otrzymuje świadczenie w wysokości 645 zł. Za szesnastodniowe szkolenie otrzymuje uposażenie w wysokości 1872 zł.

Najbliższe szkolenia w 5. i 6. Brygadach OT rozpoczynają się już w kwietniu.

Służba przygotowawcza – warunki rekrutacji:
•    jest podstawowym sposobem uzyskania tytułu „żołnierza rezerwy”, a tym samym stworzenia sobie możliwości kandydowania do wszystkich rodzajów służby wojskowej, w tym zawodowej i ochotniczej, w rezerwie,
•    szkolenie w wybranym ośrodku szkolenia (jednostce wojskowej) trwa 28 dni,
•    zgłoszenia można dokonać osobiście w WKU lub elektronicznie na platformie cyfrowej www.zostanzolnierzem.pl
•    najbliższe szkolenie rozpoczyna się we kwietniu br., terminy pozostałych szkoleń w 2021 r. można znaleźć na stronie internetowej WKU.
Uposażenie: 1233 zł za miesiąc służby plus odprawa w wysokości 2250 zł po ukończeniu służby przygotowawczej.

Ćwiczenia żołnierzy rezerwy (w trybie ochotniczym):
- szkolenie dotyczy żołnierzy rezerwy we wszystkich korpusach osobowych i specjalnościach wojskowych (wniosek należy złożyć w WKU),
- szkolenie odbywa się w wytypowanych jednostkach na terenie całego kraju.

Osoba wybierająca jedną z ofert bierze nie tylko aktywny udział w systemie obronności RP, ale również ma okazję do sprawdzenia się w działaniu na współczesnym polu walki, możliwość uzyskania nowych umiejętności, a w dalszej perspektywie może wstąpić w szeregi żołnierzy Wojska Polskiego.
Ponadto realizując swoje pasje i marzenia, zarabia się, co w obecnej trudnej sytuacji na rynku pracy jest bardzo ważne.

Więcej informacji o przedstawionych ofertach można uzyskać odwiedzając WKU w Mińsku Mazowieckim, wchodząc na stronę internetową www.wkuminskmaz.wp.mil.pl lub na profil WKU na Facebooku.

Oprac. na podst. mat. WKU w Mińsku Mazowieckim

 

 • Wojsko Polskie - plakat

"O rzeczy muzycznej na wesoło"

MIEJSKA ORKIESTRA KAMERALNA DZIAŁAJĄCA POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI MARCINA JAKUBOWSKIEGO ORAZ DYREKTORA MIEJSKIEJ SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ I STOPNIA IM. KONSTANTEGO RYSZARDA DOMAGAŁY
PAULINY RZEWUSKIEJ - KORYCIŃSKIEJ
ZAPRASZA
NA CYKLICZNE SPOTKANIA pt.  O rzeczy muzycznej na wesoło

SALA  KONCERTOWA MSA
Gooz. 19.00, 18.03.2021 (czwartek)

WYSTĄPI:
MIEJSKA ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI POD DYREKCJĄ W. M. DOMAGAŁY

SPOTKANIE POPROWADZĄ:
MONIKA PSZKIT
JERZY MACIEJEWSKI

WSTĘP Z WEJŚCIÓWKAMI. WEJŚCIÓWKI DO ODBIORU W RECEPCJI MSA OD 11 MARCA.

 • Koncert "O rzeczy muzycznej na wesoło" odwołany

Zaproszenie na warsztaty HSC online

Skwer, minitężnia, a może miejskie szklarnie? To od Was zależy jak będzie wyglądać koncepcja wyznaczonych terenów dostępnych dla wszystkich mieszkańców!

Aktualne obostrzenia epidemiczne ograniczają nam możliwość spotkania   w terenie. Nie przestajemy jednak działać i przystępujemy do dalszych prac w dzielnicy VIII i IX.

Serdecznie zapraszamy na warsztaty online dotyczące wypracowania koncepcji przestrzeni wspólnej w dwóch częściach miasta.   

16 marca 2021 (wtorek) w g. 16.30 - 19.30   będziemy zastanawiać się jak powinien wyglądać teren przy skrzyżowaniu ul. gen. Kazimierza Sosnkowskiego i ul. Mleczarskiej

Link do spotkania:
https://zoom.us/j/99791826450?pwd=RnNTWmk4TTZPOHJQeUdKekYvRUdQdz09

18 marca 2021 (czwartek) w g. 16.30 - 19.30   wspólnie zaprojektujemy teren
przy skrzyżowaniu ul. Klonowej i ul. Spacerowej

Link do spotkania:
https://zoom.us/j/99462878430?pwd=UE9qZ2RpM3JQd1U3R2RZVEFhYlBCdz09

 

 

 • warsztaty

8. Grand Prix Polski w BJJ

6 marca na hali sportowej SP nr 1 rozegrano 8. Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu. Przez cały dzień Mińsk Mazowiecki gościł prawie 600 zawodników z najdalszych zakątków naszego kraju. Do rywalizacji na macie przystąpiło ponad 60 klubów. Mimo pandemicznych obostrzeń, udało się zorganizować turniej ogólnopolski, na który czekały rzesze pasjonatów brazylijskiego jiu jitsu.

Na matach walczyli najmłodsi,  młodzież oraz dorośli. W tym roku liczną grupę uprawiającą ten parterowy styl walki stanowiły kobiety, bo w imprezie wzięła udział rekordowa ich liczba prawie 15% spośród wszystkich uczestników. Klub Walki Grappler w drużynowej klasyfikacji zajął wysokie, szóste miejsce. Imprezę zorganizowano pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego i Prezesa MOSiR Sp. z o.o. Roberta Smugi.  Świetnie zorganizowane zawody możliwe były dzięki dofinansowaniu zadania przez Miasto Mińsk Mazowiecki.

Wyniki zawodników KW Grappler:
Złoto: Zdzisław Raubo, Bartek Pietrasik, Aleksander Kozłowska, Ivan Novyk, Maciej Mruzek, Aleksandra Bodecka, Jarosław Całka, Katarzyna Rogala.
Srebro: Agata Lipska. Antoni Rosa, Monika Kozera, Bartek Rogala, Marcel Gołębiewski, Grzegorz Pielarz, Piotr Pióro, Adam Szuba, Dominika Osica.
Brąz: Kacper Pernach, Piotr Kozłowski, Laura Pachacz, Stanisław Lech, Jan Chwesiuk, Dominik Kozera, Michał Chwesiuk, Karol Truszewski, Wiktor Budkiewicz, Grzegorz Pielarz, Kamil Kliczbor, Wojtek Wocial, Jakub Raubo, Maciej Pasiak.

mat. KW Grappler

 

 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ
 • 8. Grand Prix Polski w BJJ

O Magnecie słów kilka…

Klub Dawnych Motocykli Magnet istnieje od 1996 roku. Od chęci zaistnienia, jako zbiorowości ludzi dzielących tę samą pasję, po szersze propagowanie osiągnięć dawnej motoryzacji jednośladowej, w szczególności polskiej myśli inżynieryjnej oraz ratowanie od zniszczenia zabytków tejże dziedziny. Gdy wyrosła idea organizacji w naszym mieście zlotu starych motocykli, Klub rozpoczął rozmowy z motocyklistami i kolekcjonerami ze stolicy. Zaowocowało to zorganizowaniem w 1996 roku I Mazowieckiego Zlotu Weteranów Szos „Magnet”. Impreza spotkała się z doskonałym przyjęciem zarówno uczestników, jak i mieszkańców miasta. Towarzysząc obchodom 575. rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu, zyskała uznanie władz lokalnych. „Magnet” corocznie odbywa się na przełomie maja i czerwca w niemal niezmienionej formie. Po drugiej edycji zmieniono nazewnictwo na „Rajd” i ostatnimi laty dodano kilka ciekawostek w postaci plenerowych wystaw historycznych z oprawą grup rekonstrukcyjnych. Zobaczyć można na nich unikalne na skalę europejską egzemplarze machin i pojazdów dziś spotykanych tylko w nielicznych muzeach.


Przez lata wysiłek klubu skupiał się głównie nad organizacją kolejnych mazowieckich rajdów. Dwukrotnie zorganizowano u schyłku lat 90. XX w. wystawy w dawnej fabryce Norblina w Warszawie, ale te epizody nie wpisały się na stałe w życie Magnetu. Jak w każdej ludzkiej zbiorowości klub miał swoje lepsze i gorsze chwile. Pewien ogólny marazm i konflikty charakterów doprowadziły do krótkiego kryzysu, który wśród ludzi połączonych wspólną pasją nigdy nie powinien mieć miejsca. Szczęśliwie rozłam nie nastąpił, przybyli nowi członkowie, a cała opresja w konsekwencji zadziałała w imię zasady: „Co nie zabije, to wzmocni”. Obecny skład, mocno już ugruntowany, działa sprawnie. Od 2011 roku K.D.M., otwierając się na miłośników ogólnie pojętej dawnej motoryzacji, organizuje we współpracy z Muzeum Ziemi Mińskiej Zlot Pojazdów Zabytkowych „WARKOT”, odbywający się na przełomie sierpnia i września. Obecnie oprócz pracy nad „Magnetem”, który ma rangę Mistrzostw Polski i „Warkotem” organizujemy rajdy klasy Mistrzostw Okręgu Warszawskiego takie, jak np. Miński Rajd Motocyklowy oraz Akcję MOTOSERCE. Stowarzyszenie stale współdziała z Miejskim Domem Kultury, Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W życiu pozastatutowym odbywają się częste spotkania, wspólne wyjazdy na ogólnopolskie imprezy i wyprawy turystyczno-krajoznawcze. Klub oferuje pomoc i porady przy naprawie i restauracji zabytkowych maszyn, poszerzanie wiedzy o dawnej myśli technicznej, a wszystko w duchu koleżeńskim, bez względu na wiek, status czy poglądy. K.D.M. Magnet zaprasza wszystkich ludzi zafascynowanych historią i motoryzacją.

 

 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli
 • Foto z działalności Klubu Dawnych Motocykli

„O narkotykach bez przesady”

„Z czystej ciekawości młodzi ludzie próbują różnych, czasem ryzykownych zachowań. Niestety nie mają jeszcze wówczas w pełni wykształconej zdolności przewidywania skutków swoich działań, która pozwoliłaby uwzględniać potencjalne konsekwencje podejmowanych działań.”

Zapraszamy do zapoznania się ze skierowaną do młodzieży publikacją informacyjną „O narkotykach bez przesady”.

 

Jazda pokazowa zeroemisyjnego autobusu

9 marca spółka ARP E-VEHICLES zaprezentowała w naszym mieście autobus elektryczny. Wizyta była częścią obchodów 30-lecia Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), w ramach których organizowana jest podróży po Polsce autobusu eklektycznego promującego elektromobilność i ekologiczny transport publiczny.

Autobus przejechał linią M1 według obowiązującego rozkładu jazdy, a wyruszył z Placu Dworcowego. Miłym akcentem było wręczanie każdej pasażerce tulipana z okazji obchodzonego w poniedziałek Dnia Kobiet. Wśród pasażerów znaleźli się też burmistrz Marcin Jakubowski z zastępcą Krzysztofem Michalikiem, kierownik wydziału gospodarki komunalnej Rafał Czerechów oraz radni miejscy i przedstawiciele firmy ARP E-VEHICLES. Autobus, który 9 marca przewoził pasażerów na linii M1, jest efektem wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów. Od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Zawiera wiele nowatorskich rozwiązań. Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu całkowicie niskiej podłogi. Pozwoliło to również na ograniczenie wysokości nadwozia do niespełna 3,2 m i obniżenie środka ciężkości pojazdu, co poprawiło jego parametry trakcyjne, wpływając pozytywnie na zachowanie autobusu w czasie pokonywania zakrętów. Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów, a dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny. Przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażony w rampę i układ przyklęku. W Mińsku Mazowieckim zaprezentowano model o długości 8,5 m, który jednorazowo może zabrać na pokład do 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Autobus wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową. Posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi oraz ładowarki do telefonów.

 

 • Jazda pokazowa zeroemisyjnego autobusu
 • IMG-0143
 • IMG_0161
 • Jazda pokazowa zeroemisyjnego autobusu
 • IMG_0158
 • IMG_0180
 • Jazda pokazowa zeroemisyjnego autobusu
 • IMG_0183
 • IMG-0128

MOPS informuje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim przygotował filmy instruktażowe dotyczące wypełniania wniosków o:

- ustalenie prawa do zasiłku oraz dodatków do zasiłku rodzinnego

- przyznanie prawa do świadczeń wychowawczych

- przyznanie dodatku mieszkaniowego

- ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Zapraszamy do zapoznania się z treściami filmów zamieszczonymi poniżej.

 

Jak wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku oraz dodatków do zasiłku rodzinnego?

Jak wypełnić wniosek o ustalenie prawa do świadczeń wychowawczych?

Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego?

Jak wypełnić wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Frelak...

Jak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami...

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Frelak, byłej Sekretarz Miasta  Mińsk Mazowiecki.

Odejście tak znakomitego samorządowca, wkładającego przez trzydzieści lat ogromny wysiłek w działalność na rzecz społeczności lokalnej i administracji samorządowej to wielki cios. Brakuje słów, by opisać żal i współczucie, jakie w tej chwili czujemy.

Pogrążonej w żałobie i smutku Rodzinie
składamy wyrazy najgłębszego współczucia

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
Marcin Jakubowski
z pracownikami

 

 • Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Frelak...

Kondolencje od Rady Miasta

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Jadwigi Frelak

byłej Sekretarz Miasta   Mińsk Mazowiecki,

zasłużonej dla społeczności lokalnej i administracji samorządowej

 

Pogrążonej w żałobie i smutku Rodzinie

składamy wyrazy najgłębszego współczucia

 

Radni Rady Miasta Mińsk Mazowiecki

 

 • Kondolencje od Rady Miasta

Narodowy Spis Powszechny 2021 – jakie będą pytania?

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.

Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/

Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą).  

Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.

Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

 

 • Jakie będą pytania? Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!

Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.


Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.


Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.


Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.


Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.


System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.


Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!


Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

 

 • Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!

Pół wieku razem

 "Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile, lecz po czasie jej trwania"    

                                                                                                                          Paulet

 

"Złote Gody" to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla Jubilatów, ale także dla ich najbliższych. 50 lat nieprzerwanego, harmonijnego pożycia małżeńskiego jest dobrym przykładem dla młodych par, które obecnie decydują się na zawarcie związku małżeńskiego.

Prawdziwe małżeństwo - to takie, które przetrwa wszystkie życiowe problemy.
Jaka jest recepta na długoletni związek? Na to pytanie jubilaci odpowiedzieli jednogłośnie. Ważny jest szacunek do drugiej osoby, szczypta romantyzmu i rozmowa. Wszystkie te starania są po to, żeby po latach zyskać wzajemne zrozumienie i uznanie.

11 marca 2021 roku, w Miejskim Domu Kultury w Sali Ślubów,  15 par małżeńskich zostało odznaczonych za wspólnie spędzone 50 lat "Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Ten wyjątkowy dowód uznania dla trwałości małżeństwa i rodziny w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył dostojnym jubilatom Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski.

Jubilaci:

 1. Muszyński Mieczysław i Zofia         
 2. Goździk Henryk i Marianna             
 3. Skolimowski Ryszard i Janina         
 4. Piotrkowicz Witold i Anna                  
 5. Mościcki Walerian i Ewa                  
 6. Aniszewski Marian i Halina             
 7. Mroczek Zenon i Teresa                     
 8. Kamiński Adam i Halina                     
 9. Skolimowski Stanisław i Sabina    
 10. Zagańczyk Mieczysław i Jadwiga
 11. Noga Wiesław i Jadwiga            
 12. Sysiak Bernard i Anna                            
 13. Gromulski Roman i Regina                
 14. Jarzębski Ryszard i Alina                      
 15. Krajewski Krzysztof i Elżbieta
 16. Gołowicz   Andrzej i Teresa - 40-lecie pożycia małżeńskiego
 • IMG_7522
 • IMG_7537
 • IMG_7557
 • IMG_7576
 • IMG_7579
 • IMG_7607
 • IMG_7629
 • IMG_7650
 • IMG_7674
 • IMG_7692
 • IMG_7715
 • IMG_7743
 • IMG_7681
 • IMG_7703
 • IMG_7754

Żegnamy artystę Jacka Siudzińskiego (1957 – 2021)

W pierwszych dniach marca 2021 r. zmarł Jacek Siudziński, artysta malarz, absolwent ASP w Warszawie (dyplom w 1982r.). Mińszczanin o nieprzeciętnych zdolnościach twórczych, a jednocześnie skrywający w sobie drastycznie skrajne amplitudy przeżyć duchowych. W latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku jeden z najbardziej intrygujących artystów młodego pokolenia malarstwa polskiego. Był jego reprezentantem podczas międzynarodowego Biennale de Paris w 1982 roku. Miał indywidualne wystawy w Chicago, Düsseldorfie, Köln, Hildesheim, Moskwie, Brukseli, Amsterdamie. Brał udział w wielu Targach Sztuki między innymi w Los Angeles i Poznaniu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum w Sankt Petersburgu. Wyjątkowym dziełem artysty jest interpretacja Drogi Krzyżowej, która znajduje się w kościele p.w. św. Anny w Ottenhöffen/Schwarzwald. Mieszkańcy naszego miasta mogli oglądać jego obrazy podczas zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Mińskiej " Wystawy jednej nocy " (wieża ciśnień, 2008) oraz w ramach Nocy Muzeów w 2012 roku, podczas której sceny malarskie zostały "ożywione". Charakterystykę wczesnego okresu twórczości, tej przedparyskiej, możemy znaleźć w katalogu Walter Bischoff Gallery: "....nieprawdopodobne bogactwo pomysłów, pozostały obsesje, które są jego siłą ". W polskiej przestrzeni artystycznej recenzentem twórczości Jacka Siudzińskiego był ks. prof. Janusz Stanisław Pasierb (poeta i eseista, historyk, znawca sztuki i kultury). Tak opisywał duszę artysty i " duszę " jego obrazów: " Ten niesłychanie szybko rozwijający się artysta wszedł w kolejną fazę: po namiętnych oskarżeniach w jego obrazach zabrzmiała nuta miłosierdzia, współczucia, trwa w nich ta sama poezja samotności, mówią o niemożności / teraz już może: niezmiernej trudności / porozumienia się człowieka z człowiekiem, ale miękki kontur nie odcina już od siebie, twardo i bezwzględnie, twarzy, ciał i przedmiotów. Te cudownie, z niepisaną maestrią malowane obrazy objawiają nam straszliwą prawdę o samotności człowieka i chłodzie świata, w jakim on żyje. Wszystkie one są przejmującą alegorią vanitas, nie przemijania, bo wszystko tu trwa, nawet ruch rozciągający barwną smugę, niektóre postaci i twarze, lecz właśnie daremności ludzkich gestów, spojrzeń, urody”.

Obecnie, z perspektywy czasu, tak postrzega życie i twórczość Jacka Siudzińskiego mińszczanka, historyczka sztuki Iwona Pleskot (Galeria Bohema):
„Gwiazda Jacka Siudzińskiego rozbłysła na krótko w latach 80-tych i 90-tych XX w., gdy polscy krytycy zgodnie i entuzjastycznie recenzowali jego wystawy indywidualne. Młody artysta zaczął robić międzynarodową karierę, a jego prace trafiły nie tylko na prestiżowe imprezy wystawiennicze i biennale w Europie, ale również za ocean. Zdaje się, że prawdziwa sława i sukces były wtedy w zasięgu ręki. Z tego czasu pochodzą najznakomitsze obrazy Siudzińskiego. Lubił pracować na dużych formatach, wlewać w nie treści niepokojące widza, prowokujące oko. Rozdrażnienie budzą ucięte kadry, dynamiczne kompozycje, ekspresyjne barwy, spontanicznie i pozornie przypadkowo wybrane fragmenty jakiejś nieokreślonej rzeczywistości. To w niej osadzał sceny erotyczne, portretował trudne relacje damsko-męskie i kobiece akty umieszczając postaci w odrealnionych przenikających się przestrzeniach, pokojach, łazienkach. Miłosnej osnowie jego płócien towarzyszy jednak zawsze duch podskórnie wyczuwanej tragedii, rozczarowania i obcości. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest „malarskie niedopowiedzenie” - częściowe pozostawienie rysunkowej formy, tak, jakby każda plama koloru więcej mogła zaburzyć kruchą równowagę tych płócien. Nie sposób uwolnić się od wrażenia, że świat barwnych obrazów Siudzińskiego to z wysiłkiem okiełznany chaos, dokumentujący wewnętrzne rozdarcie artysty”.

Aby uczcić pamięć Jacka Siudzińskiego Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza na okolicznościową wystawę prac artysty (ze zbiorów muzeum) w dniach 17.03-18.04.2021.

Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

 

 

 

 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Leżące postacie kobiety i mężczyzny na niebieskim tle.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Postać szarego, siedzacego człowieka na żółto-niebieskim tle.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Mężczyzna obejmujący dwie kobiety.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret mężczyzny z wąsami w brązach.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Postać kobiety z dwiema twarzami, ukazującymi starość i młodość.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Kobieta siedzaca w welonie, obok niej śpiący mężczyzna. Pomiędzy nimi stoi ptak.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret starszej kobiety w odcieniach brązu.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret smutnej kobiety.
 • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret starego człowieka.

Młodzi judocy na pierwszych zawodach po pandemicznej przerwie

Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo KONTRA 7 marca wystartowali  pierwszy raz w tym roku po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Na Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Judo w Modliborzycach niektórym mińskim sportowcom udało się nawet zawalczyć o podium.


WYNIKI

Dzieci młodsze - rocznik 2010 i młodsi:

II miejsce - Dawid Świątek – 23 kg

V miejsce - Kamil Girndt – 26 kg

V miejsce - Jan Nowik – 32 kg

oprac. na podst. mat. UKS Judo Kontra

 

 

 • Zawodnicy Judo Kontra na zawodach

Wojenne matki i wojenni ojcowie

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto państwowe ustanowiono w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów. 24 marca symbolicznie nawiązuje do wydarzeń z 1944 r., kiedy hitlerowcy w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię, jej męża Józefa, sześcioro dzieci oraz ukrywanych Żydów. Polaków, którzy za niesienie heroicznej pomocy i ratowanie Żydów zapłacili cenę najwyższą, spotkamy też w Mińsku Mazowieckim i okolicach. Tylko od maja do lipca 1943 r. Niemcy dokonali egzekucji trzydziestu pięciu Polaków, którzy ukrywali Żydów. Tu znamiennym jest podkreślić, że  7 maja zastrzelono w Mińsku Mazowieckim siedem osób.      

Pomoc Żydom  jedynie w Polsce karano śmiercią w czasie  II wojny światowej,. Jednak to Polacy stanowią największą grupę narodowościową wśród 51 krajów świata, która niosła pomoc.  W Instytucie Yad Vashem do stycznia 2020 r. zarejestrowano 7 112 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ziemia mińska nie jest białą plamą na mapie pomocy, ponieważ  do tej pory zarejestrowano 36 Sprawiedliwych. Podane dane nie są ostateczne, a lista wciąż jest aktualizowana, co nie znaczy, że dowiemy się, ile naprawdę osób udzielało pomocy. Lista  nie uwzględnia księży mińskiej parafii NNMP wystawiających fałszywe metryki czy udzielającego opieki medycznej dr. Olgierda Mackiewicza. IPN bada również sprawę urzędującego podczas okupacji w Mińsku notariusza Kazimierza Herta  zaangażowanego w ratowanie 47 Żydów.

W związku z Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką warto przypomnieć historię pomocy udzielonej przez mińszczankę Apolonię Chmielewską. Pola wychowała się przy Starym Rynku, gdzie jej rodzice, a potem ona sama prowadziła zakład stolarsko-trumniarski. Tu też poznała i zaprzyjaźniła się z żydowską sąsiadką Chają – Heleną Oszlak, która w 1935 r. wyszła za mąż za Zyskinda – Zygmunta Bergera. Po wybuchu wojny sklep Chmielewskich znalazł się w pobliżu wyznaczonego jesienią 1940 r. getta. U mieszkających w nim Bergerów urodziły się dzieci: 24 II 1940 r. - Cypra Dina - Danuta, a 21 I 1942 r. Barbara. W dniu likwidacji getta w sierpniu 1942 r. Chaja (…) zdołała wbiec do Poluni z Basią i ze mną, prosząc: Ratuj moje dzieci! I dla Poluni było to oczywiste, że musi nas uratować (relacja Danuty). Po kilku dniach pojawili się „szmalcownicy”, więc Apolonia zdecydowała się ukryć dziewczynki. Pomógł jej rejent Kazimierz Hert oraz ksiądz z mińskiej parafii pw. NNMP, który sporządził dla młodszej z sióstr fałszywą metrykę. Dziecko, jako Basia Jaworska przebywało u gosposi Herta – oficjalnie jako jej siostrzenica. Danutę Apolonia wywiozła na wieś, a potem na warszawską Pragę. Pola z własnej kieszeni opłacała pobyt dzieci i jak najczęściej odwiedzała. Po wojnie dziewczynki zamieszkały z nią i były jedyną rodziną, jaką posiadała. Dopiero w 1947 r. z wojennej tułaczki przyjechał do Mińska brat Julian i jego zesłana na Syberię rodzina.

            Pola, choć była praktykującą katoliczką, nie ukrywała przed dziećmi ich prawdziwego pochodzenia, a dodatkowo otoczyła je matczyną opieką: Kochała nas mocniej niż wiele biologicznych matek. Miała też poczucie misji i odpowiedzialności moralnej, jakby wobec naszej mamy i zawsze stawiała sobie pytanie, czy nasi rodzice byliby zadowoleni (relacja Danuty). Holocaustu nie przeżył nikt z mieszkającej w Mińsku rodziny dziewczynek. Ojciec, uciekając z getta, został zastrzelony, mama zginęła w obozie pracy Kopernik, zaś pozostałych krewnych zamordowano w Treblince. Po wojnie żyjąca w Palestynie ciotka - Sara Obfajer, proponowała dzieciom i ich opiekunce emigrację, na którą nie wyraziły zgody. Po zdanej maturze w liceum przy Pięknej siostry ukończyły studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Danuta pozostała na wydziale adiunktem, obroniła doktorat i przygotowywała pracę habilitacyjną o przestępczości kobiet w Polsce. Barbara pracowała w Polskiej Agencji Prasowej. Przez cały czas opiekowały się i utrzymywały kontakt z Polunią, która czekała na nie z domowymi smakołykami. Apolonia zmarła 12 maja 1978 r., została pochowana w rodzinnym grobie Chmielewskich na mińskim cmentarzu parafialnym. Po śmierci wojennej matki, która za życia nie chciała gloryfikacji, siostry Berger rozpoczęły w Yad Vashem procedurę przyznania medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1981 r. Danuta w Izraelu odnalazła mińskich Żydów, którzy poświadczyli pomoc Apoloni. 14 grudnia 1981 r. przyznano jej pośmiertnie medal. Rok potem w Alei Sprawiedliwych Barbara posadziła drzewo upamiętniające sprawiedliwą mińszczankę.    

Siostry Berger w styczniu 1980 r. wyjechały z Polski i zamieszkały w Montrealu. Barbara Berger założyła kanadyjską Fundację Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego, była attaché prasowym ministra emigracji Qubecu i członkiem Komisji ds. Imigracji i Uchodźców. Zmarła 28 lipca 2008 r. na białaczkę. Danuta Berger została wykładowcą Uniwersytetu w Montrealu, gdzie wykładała prawo karne, kryminologię i prawa kobiet. Obecnie, choć skończyła 81 lat, jest w dobrym zdrowiu i pracuje jako psychoterapeuta. Zawsze z sentymentem wspomina Polunię i Mińsk z czasów młodości. Ostatnio ze smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci koleżanki z klasy p. Elżbiety Janke.  

Lilla Kłos

 • Danuta z autorką tekstu - Warszawa 2018 r.
 • Apolonia, Barbara, Danuta - 1977 r.

Jak się wszystko dziwnie plecie

16.03 godz. 19:00 – Jak się wszystko dziwnie plecie. SPEKTAKL ONLINE W MDK.

Link: https://www.facebook.com/events/452593559399533/

"Życie w opowiadaniu Romana Brandstaettera i kreatywność teatralna tego samego życia w Weselu Stanisława Wyspiańskiego budują smutny los bohatera mojego monodramu.
I tak toczy się ta przedziwna historia Życie –Teatr, Teatr-Życie, którą od prapremiery krakowskiej (1901 rok) grają i oglądają kolejne pokolenia aktorów i widzów.
I prawie nikt nie pamięta, że za fikcyjną akcją Wesela kryje się coś więcej. Poplątane to wszystko, a jednak prawdziwe."
- Wiesław Komasa.

"JAK SIĘ WSZYSTKO DZIWNIE PLECIE" na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” oraz scen z „Wesela” i fragmentu tekstu ze „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego.

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: WIESŁAW KOMASA.
Muzyka: kompozycja „Lament” DARIUSZA JANUSA.
Na emisję spektaklu zapraszamy na naszego facebooka i instagrama 16 marca o godzinie 19:00.

MDK

 

 • Jak się wszystko dziwnie plecie | SPEKTAKL

Koncert Backhand Slap w MDK

20.03 godz. 20:00 – Backhand Slap | KONCERT ONLINE W MDK.
Link: https://www.facebook.com/events/3684213621648145/

Hard Core / Punk - krótko , szybko i na temat.
Backhand Slap to zespół muzyków związanych wcześniej z zespołami Idol Falls i Ratrace i Pneuma.
Powstał w 2017 roku, a we wrześniu 2018 wydał pierwszą EPkę zatytułowaną "Walk Your Way".
Emisja koncertu na naszym facebooku i instagramie już 20 marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!

 

 

 • Koncert Backhand Slap w MDK

Informacja o pogrzebie śp. Jadwigi Frelak

Pożegnanie odbędzie się 18.03.2021 r. (czwartek) od godz. 11.30 do 12.15 w domu pogrzebowym „Białkowski” przy ul. Kościelnej 16 w Mińsku Mazowieckim. Msza Święta za duszę zmarłej zostanie odprawiona o godz. 12.30 w Kościele pw. Narodzenia N.M.P. w Mińsku Mazowieckim. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie zmarłej na cmentarz komunalny.

 • klepsydra Jadwiga Frelak

100-lecie odznaczenia sztandaru 7. Pułku Ułanów Lubelskich orderem Virtuti Militari

Sobota, 20 marca 2021 r.
18.00 - okolicznościowy apel poległych przy pomniku gen. bryg. Zygmunta Piaseckiego
             (przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Traugutta)
18.20 - przemarsz do Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich
18.45 - złożenie kwiatów pod popiersiem gen. Kazimierza Sosnkowskiego,
             Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich (ul. gen. Kazimierza Sosnkowskiego 4, Mińsk Maz.)

Niedziela, 21 marca 2021 r.
12.30 - Msza Święta w kościele pw. NNMP (ul. Kościelna 1, Mińsk Mazowiecki)
13.40 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

 • 100-lecie odznaczenia sztandaru 7 Pułku Ułanów Lubelskich orderem Virtuti Militari - plakat

Kolejne wirtualne spotkania z mieszkańcami

Po kilku miesiącach działań, podczas których rozmawialiśmy z mieszkańcami, dokonaliśmy inwentaryzacji przestrzeni oraz przeprowadziliśmy szereg warsztatów. Zapraszamy na prezentację wyników prac nad koncepcjami przestrzeni wspólnych w dzielnicach VI i VII.

Obostrzenia epidemiczne ograniczają nam możliwość spotkania się w terenie, dlatego zdecydowaliśmy się pokazać wypracowane rozwiązanie w wersji on-line.  

Zapraszamy na wirtualne spotkania.

20 marca (sobota), 10.00–13.00 – pokażemy, jak może wyglądać teren przy ul. Dąbrówki (okolica skrzyżowania z ul. Długosza).

Link do spotkania: https://zoom.us/j/93469945038?pwd=T245dEFwUm50dVFZOVhIUllQTDg4UT09

21marca (niedziela), 13.00–16.00 - przedstawimy koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Wierzbowej.

Link do spotkania:  https://zoom.us/j/96058202729?pwd=Vmd0K1RxSUdEZVlXUWZiTnRscVVGdz09

 

19.03 (piątek) koncepcje w wersji papierowej wystawione przy wejściu do Urzędu Miasta (ul. Konstytucji 3 Maja 1)  w godzinach 8.30-14.30.

 

 • Spotkania w ramach projektu Human Smart City

Kolorowa stołówka przy Budowlanej – GŁOSUJEMY!

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim prosi o głosy mińszczan w konkursie „Kolorowe stołówki” organizowanym przez firmę Amica.

Papieska trójka całkiem niedawno święciła triumfy w ogólnopolskim konkursie Empiku. Dzięki mobilizacji całego środowiska szkolnego (i nie tylko szkolnego) udało się wywalczyć 1000 książek i czytniki e-booków dla podopiecznych dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego. Teraz szkoła podjęła kolejne wyzwanie.

W konkursie „Kolorowe stołówki” można wygrać 80 tysięcy złotych na modernizację szkolnej stołówki. Dodatkowo dwie kolejne w rankingu szkoły (czyli za zajęcie II i III miejsca) mogą uzyskać bon o wartości 5 tysięcy złotych na zakup sprzętu firmy Amica do stołówki.

Aby pomóc szkole z Budowalnej wywalczyć piękną, nową stołówkę – wystarczy wejść na stronę https://kolorowestolowki.amica.pl/, zarejestrować się i codziennie oddawać głos na Szkołę Podstawową nr 3. W tej chwili mińska szkoła zajmuje 11. miejsce w rankingu, ale głosowanie trwa do 15 maja.

Dodatkowo - osoba, która kupi do 15 maja jakikolwiek sprzęt firmy Amica – może zagłosować w konkursie, a jej głos będzie się liczył jednorazowo jako 25 głosów.

Głosowanie zajmuje niecałą minutę dziennie, a może dać szansę dzieciakom na przytulną, nowoczesną stołówkę, w której każdy posiłek będzie smakował jeszcze lepiej.

Na facebooku w grupie „1000 powodów, by działać razem - SP3 i mieszkańcy Mińska Mazowieckiego” już powstają nowe memy, plakaty, akcje zachęcające do głosowania na nową stołówkę dla Szkoły Podstawowej nr 3.

Zachęcamy do głosowania!
Izabela Saganowska

LINK DO GŁOSOWANIA: https://kolorowestolowki.amica.pl/

 • Kolorowa stołówka przy Budowlanej – GŁOSUJEMY!

Spotkania on-line 23 i 25 marca

Po kilku miesiącach działań, podczas których rozmawialiśmy z mieszkańcami, dokonaliśmy inwentaryzacji przestrzeni oraz przeprowadziliśmy szereg warsztatów. Zapraszamy na prezentację wyników prac nad koncepcjami przestrzeni wspólnych w dzielnicy VII i IX.

Aktualne obostrzenia epidemiczne ograniczają możliwość spotkania się w terenie, dlatego zdecydowaliśmy się wypracowane rozwiązania zaprezentować on-line.  

Zapraszamy na spotkania.

23 marca (wtorek), 16.30 – 19.30 – pokażemy, jak może wyglądać teren przy skrzyżowaniu ulic Sosnkowskiego i Mleczarskiej.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/99466322004?pwd=aWdCRzFTOENsVzhKNDhwSVR3b2tGUT09

25 marca (czwartek), 16.30 – 19.30 - przedstawimy koncepcję zagospodarowania terenu przy skrzyżowaniu ulic Klonowej i Spacerowej.

Link do spotkania:  https://zoom.us/j/98418754253?pwd=QzRMcHMrOWtGRFRCcmxzRE1lZGxFdz09

 

 • Prezentacja wyników prac w dzielnicach - Human Smart City

Seminarium z Tomaszem Sararą

W niedzielę, 21 marca, w Szkole Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim odbyło się seminarium sportowe z mistrzem świata WKN w wadze superciężkiej, wielokrotnym mistrzem Polski w kickboxingu, zawodnikiem FEN i DSF Kickboxing Challenge – Tomaszem Sararą.


W zajęciach wzięli udział młodzieżowcy i dorośli z Klubu Walki Grappler oraz goście z zaprzyjaźnionych klubów z Warszawy, Białegostoku, Lublina, Ostrowi Mazowieckiej, Dębego Wielkiego, Białej Podlaskiej i Ełku. Mistrz Polski poprowadził  2 cykle zajęć z technik kickboxingu i boksu. Mimo intensywnego treningu, wszyscy uczestnicy zakończyli warsztaty wzbogaceni o nowe umiejętności.

Seminarium sportowe zostało zorganizowane przez MKS MMA Team pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego.

mat. KW Grappler

 

 • 163040109_458495248803699_7422005907642652916_n
 • 163170384_482312326231582_5532817960320697130_n
 • 163209053_3960398147354299_87877585631553428_n
 • 163608137_785429778742153_7191218415281517678_n
 • 164227689_750188472321309_5394717336271528920_n

Wyniki konkursu „Wielkanoc w roku jubileuszu 600-lecia miasta”

Drodzy Uczestnicy,
dziękujemy za liczne zgłoszenia do konkursu. Wybór laureatów był wyzwaniem, jednak udało się nam ich wyłonić.
Autorem zwycięskiej pracy, która została użyta w projekcie kartki świątecznej miasta jest Tymon Grzelak, kl. Id, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1.

W kategorii kl. 0-III zwyciężyli:
I miejsce – Alicja Soćko, kl. 0a, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
II miejsce – Seweryn Mróz, kl. 0b, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
III miejsce – Antonina Gągol, kl. IIb, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
wyróżnienie – Oliwier Łoboda, kl. IIIb, Szkoła Podstawowa nr 3
wyróżnienie – Maciej Jakubowski, kl. 0a, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa

W kategorii kl. IV-VIII zwyciężyli:
I miejsce – Julia Budzyńska, kl. VId, Szkoła Podstawowa nr 4
II miejsce – Nadia Śliwińska, kl. IVa, Szkoła Podstawowa nr 5
III miejsce – Filip Zembek, kl. VIa, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
wyróżnienie – Maja Kołodziejczyk, kl. VIIb, Szkoła Podstawowa nr 6    

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. O sposobie odbioru nagród poinformujemy w najbliższym czasie. Wówczas również opublikujemy zwycięskie prace w galerii zdjęć. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają upominki.

 

Rekrutacja do Miejskiej Szkoły Artystycznej

Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim ogłasza rekrutację  na rok szkolny 2021/2022 na kierunki:

 • Akordeon
 • Fortepian
 • Altówka
 • Skrzypce
 • Wiolonczela
 • Gitara klasyczna
 • Trąbka
 • Puzon
 • Tuba
 • Flet poprzeczny
 • Perkusja
 • Klarnet
 • Saksofon
 • Kameralistyka wokalna

Termin składania wniosków od 15 marca do 15 kwietnia 2021 r. w sekretariacie szkoły lub e-mailowo na adres
sekretariat@msamm.pl

Szczegółowe informacje oraz wniosek o przyjęcie do szkoły dostępne są na stronie szkoły
www.msamm.pl w zakładce Rekrutacja:

https://msamm.pl/rekrutacja/

Miejska Szkoła Artystyczna w Mińsku Mazowieckim
ul. Jana Pawła II 23;
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. (025) 758-44-52

 • Ogłoszenie o rekrutacji do Miejskiej Szkoły Artystycznej

Liczymy się dla Polski – Narodowy Spis Powszechny 2021 – tłumaczenie na j. migowy

Już 1 kwietnia zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Więcej informacji na stronie http://spis.gov.pl​ !

Elektro-Niezłomne z Piątki już po raz piąty mają dla Was dobre rady na elektroodpady

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim już po raz piąty przystępuje do ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce 2021”.  Mińska Piątka  dwukrotnie stanęła na podium, zdobywając w tym konkursie trzecie miejsce.

Zespół „ Elektro-Niezłomne” w składzie: Lena Gawron, Weronika Gołaś, Maria Mrzygłód, Hanna Jabłońska i Oliwia Kondera wraz z ze swoim opiekunem - Edytą Kopeć, reprezentują  szkołę w ekologicznych działaniach konkursowych. W ramach realizacji zadań konkursowych uczniowie przeprowadzają pogadanki i wywiady wśród nauczycieli, rodziców, pracowników różnych firm na temat  zasad postępowania z elektroodpadami oraz rozdają ulotki. W szkole zostały wykonane gazetki informacyjne pod hasłem „Elektroodpady albo zdrowie - Twój wybór”.   Prowadzone są  zajęcia edukacyjne dla uczniów SP nr 5, m.in.  pogadanki i warsztaty (w wersji online). Ekologiczne działania konkursowe szkoły  promowane są w lokalnych mediach. Uczniowie biorą udział w dwóch konkursach  plastycznych o tematyce elektroodpadów oraz w szkolnym konkursie zbiórki zużytych baterii. Finałem działań będzie w SP nr 5 zbiórka elektroodpadów  w poniedziałek, 19 kwietnia, w  godz. 16.00 - 19.00  i we wtorek, 20 kwietnia,  w godz. 12.00 - 17.00.
Dołącz do Piątki!  Bądź jak Elektro-Niezłomne!  Przynieś elektrośmieci, a  otrzymasz   torbę lub sadzonkę!  

mat. SP nr 5

 

 • Plakat dot. zbiórki elektroodpadów w SP nr 5
 • Zespół „ Elektro-Niezłomne”

Wywiad z burmistrzem Marcinem Jakubowskim w piśmie samorządu terytorialnego " Wspólnota"

Wspólnie z mieszkańcami tworzymy miasto nowoczesne, inteligentne, ale i wsparte na historii

O włączaniu mieszkańców w organizację obchodów jubileuszu 600-lecia Mińska Mazowieckiego, umacnianiu relacji sąsiedzkich, budowaniu dumy z miasta, opowiada burmistrz Marcin Jakubowski.

Rozmawia: Janusz Król

W tym roku Mińsk Mazowiecki obchodzi jubileusz 600-lecia. Jakie były okoliczności powstania miasta?

Mińsk Mazowiecki jest jednym z najstarszych miast na wschodnim Mazowszu. Jego zaczątkiem była osada targowa, znana już w XIV wieku, zaś przywilej lokacyjny Mińska 29 maja 1421 r. wydał książę mazowiecki Janusz I. Pozwalał on rycerzowi Januszowi z Gościańczyc herbu Prus III na założenie gminy miejskiej na prawie prywatnym. Ówczesny Mensk był więc jednym z pierwszych prywatnych miast w Polsce. W rok po założeniu miasta erygowana była parafia, przy której powstała szkoła parafialna, więc w tym roku 600-lecie obchodzimy jako samorząd mieszkańców, a w przyszłym roku będzie je obchodziła nasza najstarsza parafia.

Zasadźca miasta pochodził z Gościeńczyc koło Grójca, a jego ród należał do najważniejszych i najzamożniejszych na Mazowszu. Ród odgrywał ważną rolę w gospodarce dzielnicy, szczególnie w gospodarce leśnej, jego członkowie pozyskiwali z mazowieckich lasów dębinę, jeden z najważniejszych towarów eksportowych Mazowsza. Zapewne za tę gospodarczą aktywność rycerz Janusz otrzymał w nagrodę prawo założenia miasta.

 

Dzisiejszy Mińsk to…

…przede wszystkim wspaniali ludzie. Podkreślam to na każdym kroku, bo uważam, że największy potencjał, jaki mamy, to nasza bardzo prężna, zaradna i gospodarna czterdziestotysięczna społeczność. Wspólnie tworzymy miasto nowoczesne, inteligentne, wsparte na bardzo bogatej, choć nieraz dramatycznej i trudnej historii. Mińsk ma niezwykle atrakcyjną ofertę kulturalną, edukacyjną i sportową, nasz najważniejszy wyróżnik. Jesteśmy stolicą 140-tysięcznego powiatu i być może najważniejszym ośrodkiem we wschodniej części metropolii warszawskiej.

 

Organizowanie jubileuszu w czasie pandemicznym to zadanie wyjątkowo trudne. Jak w tych warunkach będzie wyglądał kalendarz imprez?

Oczywiście, mamy kalendarz imprez jubileuszowych, mamy też plan B, na czas pandemiczny. Dla każdego wydarzenia przewidujemy jakąś alternatywę na wypadek nagłego wprowadzenia obostrzeń sanitarnych. Liczymy się z tym, że niektóre z planowanych wydarzeń, szczególnie te związane z gromadzeniem się dużych grup ludzi, będziemy musieli odwołać. Obchody 600-lecia będą trwały cały rok. Rozpoczynamy je 29 maja 2021 roku, a zamykamy w tym samym dniu rok później, kiedy odbędą się główne uroczystości. Zależy nam, aby w obchodach wzięła udział jak największa liczba mieszkańców. Chcielibyśmy też, aby świętowały z nami zaprzyjaźnione społeczności. Mamy wiele miast partnerskich, w tym jedno w Stanach Zjednoczonych. A ponieważ dzisiaj podróż, czy to z Ameryki, czy skądkolwiek, jest niezwykle utrudniona, martwimy się, że nasi przyjaciele, osoby zasłużone dla Mińska, nie będą mogli być razem z nami. Wierzymy jednak, że już w 2022 roku wrócimy do normalności i nadejdzie o wiele łatwiejszy czas dla kontaktów międzyludzkich.

Jak widać, nasz plan B to przede wszystkim rozciągnięcie obchodów jubileuszu w czasie. Inną formą ratowania wydarzeń jest przeniesienie ich do sieci. Planowaliśmy otworzyć na starym rynku fotoplastykon, a że wymaga on bezpośredniego kontaktu i spoglądania przez okular, postanowiliśmy więc stworzyć jego wersję internetową, z której będzie można korzystać z dowolnego miejsca na ziemi. Zostanie ona z nami na zawsze. Mamy też projekty, które nie angażują jednocześnie dużych grup uczestników, na przykład spacery literackie po mieście, odkrywanie jego mroków czy trasy poznawania miasta zmysłami. Można je realizować w małych grupach lub wręcz indywidualnie. Mamy wystawę mobilną „Mińsk Mazowiecki na kółkach”, która dotrze nie tylko w różne części naszego miasta, ale odwiedzi też okoliczne miejscowości i posłuży integracji mieszkańców powiatu mińskiego. Będziemy wspierać organizowanie pikników sąsiedzkich, aby nie koncentrować wydarzeń w jednym punkcie. Te i podobne przedsięwzięcia będą mogły się odbywać w zgodzie z obostrzeniami sanitarnymi.

 

Niektóre wydarzenia można zorganizować w internecie, niektóre zadania da się realizować poprzez publikacje, inne tylko w realu. Jaki plan gry ma samorząd na okoliczności, których dziś nie da się przewidzieć?

Jubileusz przygotowujemy od dawna. Jednym z ważnych jego elementów jest opracowanie wielkiej sześciotomowej historii miasta od dziejów najdawniejszych, poznawanych w wyniku prac archeologicznych aż do czasów współczesnych. Publikacja ta powstaje we współpracy z instytutami naukowymi oraz wyższymi uczelniami z kilku ośrodków w kraju. Zamówiliśmy też specjalny utwór muzyczny na cześć miasta. Pisze go znany kompozytor Grzegorz Duchnowski, a prawykonanie przewidziane jest na finał obchodów. Będzie to kompozycja na ponad stu wykonawców, w tym Sinfonia Varsovia i chór Politechniki Warszawskiej z udziałem znakomitej śpiewaczki Małgorzaty Walewskiej pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Bardzo ciekawym pomysłem jest plan posadzenia w mieście 600 drzew, którym mieszkańcy i przyjaciele miasta będą mogli nadawać nazwy za pośrednictwem specjalnej aplikacji, a mapa nazwanych drzew będzie dostępna na planie miasta. Takich działań, na które pandemia nie ma żadnego wpływu, mamy wiele.

 

Jubileusz to marketingowo znakomita okazja na promocję miasta, jakich ambasadorów pozyskaliście i jakie atuty Mińska Mazowieckiego chcecie nagłaśniać?

Muszę się pochwalić, że w tej dziedzinie już odnieśliśmy duży sukces, bo w roku jubileuszowym wraz z powiatem mińskim zostaliśmy Stolicą Kultury Mazowsza, a więc nasze obchody będą miały zasięg przynajmniej regionalny. Oczywiście, jestem przekonany, że ten rozgłos będzie znacznie większy i z pewnością będziemy słyszani w całym kraju. Mamy czterech wspaniałych ambasadorów, którzy zgodzili się promować nasz wizerunek jako miasta o bogatej historii i kulturze. Są nimi Krystyna Gucewicz, dziennikarka i pisarka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, również bardzo znana pisarka, Tomasz Karolak, aktor i Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora. Chcemy pokazać Mińsk Mazowiecki jako miasto piękne i nowoczesne, miasto kultury, z którego wywodzą się wspaniali mińszczanie jak pisarz i aktor Jan Himilsbach oraz Piotr Skrzynecki, założyciel i guru krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Od dawna organizujemy festiwale ich imienia. Nasze miasto prowadzi chyba jedyną w Polsce samorządową szkołę artystyczną kształcącą przyszłych muzyków i artystów, a także odbiorców kultury.

 

Jubileusz to także okazja do cementowania społeczności, budzenia dumy mieszkańców ze swojej małej ojczyzny. Jaki przekaz i przy pomocy jakich narzędzi chcecie skierować do mieszkańców?

Od początku włączaliśmy mieszkańców w proces planowania jubileuszu. Dwa i pół roku temu powstało Forum Kultury skupiające liczne grono zaangażowanych społecznie osób. Są to ludzie z różnych dziedzin i specjalności, którzy tchnęli nowego ducha w nasze myślenie o mieście. Wiele z zaplanowanych imprez to właśnie efekt ich pracy. Wkrótce skierujemy do mieszkańców list o jubileuszu, przypominający najważniejsze zdarzenia z historii miasta, którymi możemy się wspólnie cieszyć. Jedną z partycypacyjnych imprez, które odbędą się w ramach jubileuszu, jest tryptyk teatralny finansowany z budżetu obywatelskiego województwa, który wygraliśmy głosami zaangażowanych mińszczan. Weźmie w nim udział bardzo wielu mieszkańców jako aktorów-amatorów, a także jako widzów.

Hasłem obchodów 600-lecia są „Relacje”. Chcemy je umacniać, pielęgnować, nawiązywać. Kluczem do nich jest dialog, rozmowa, spotkanie. Przygotowaliśmy na przykład album rodzin mińskich, w którym więzy rodzinne są bardzo widoczne. Na stronie internetowej mamy zakładkę „Społeczność mińska”, gdzie każdy może podzielić się swoimi pasjami, zainteresowaniami, doświadczeniem. Wydamy też sześć numerów pisma „Mińskie Klimaty, Mazowieckie Czasy”, czyli gazetę dla starych i młodych, tych którzy od urodzenia mieszkają w Mińsku i tych, którzy się tu sprowadzili. Ma ona przybliżać sylwetki mińszczan, historie z nimi związane, publikować stare zdjęcia, ale i pokazywać nowoczesne zakątki miasta. Wszystkie te działania nakierowane są na integrację społeczności miasta, co zresztą niezależnie od jubileuszu staramy się robić zawsze i wraz z mieszkańcami budować tożsamość naszej małej ojczyzny. Stąd bliska współpraca z jednostkami wojska, z pułkiem lotnictwa, z żandarmerią wojskową, w których pracuje bardzo wielu naszych mieszkańców. Bez współpracy wojska trudno byłoby sobie wyobrazić nie tylko jubileusz, ale i naszą codzienność.

 

Tradycyjnie Mińsk Mazowiecki był postrzegany jako sypialnia Warszawy. Jak dzisiaj definiujecie swoje miasto i jaką jego przyszłość chcecie zbudować?

Wcale nie uciekamy od tej etykiety, staramy się ją przekuć w dobrą monetę, bo sypialnia to tylko jedno z pomieszczeń w domu. W Mińsku pozostają jeszcze i salon, i kuchnia, i inne pomieszczenia, a w Warszawie jest tylko gabinet, miejsce do pracy. A poważnie mówiąc, to bliskość Warszawy i przynależność do metropolii jest dla nas ogromną szansą, bo mińszczanie mogą tam znaleźć dobrze płatną pracę i niedostępną gdzie indziej ofertę kulturalną. W Mińsku nigdy nie będziemy mieli filharmonii, opery, uniwersytetu czy politechniki, a są one dla nas dostępne na wyciągnięcie ręki. Z kolei pewne oddalenie od zgiełku wielkiego miasta jest atrakcyjne nie tylko dla naszych mieszkańców. Tu u nas spokoju i kontaktu ze środowiskiem szukają warszawiacy, którzy często sprowadzają się na stałe do Mińska.

Przyszłość staramy się budować na partnerstwie z młodzieżą. Bardzo wiele inwestujemy w młodych ludzi i właśnie na 600-lecie powstanie w Mińsku Mazowieckim centrum młodzieżowe, trzecie w Polsce, ale pierwsze z inicjatywy młodzieży. Cieszymy się, że sami młodzi to wymyślili, zaprojektowali i zbudowali przy naszej niewielkiej pomocy. To właśnie jest przyszłość Mińska, o jakiej myślimy.

Link do artykułu: https://wspolnota.org.pl/news/wspolnie-z-mieszkancami-tworzymy-miasto-nowoczesne-inteligentne-ale-i-wsparte-na-historii?fbclid=IwAR3caboeX2Fm733iy_vrIbhNgGl_jRlCfKKrX4YzEy6KhsOi9ste9lgHuto

 • Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski w swoim gabinecie.

#MińskdlaMińska

Dziś Białorusini obchodzą Dzień Wolności, nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki święto upamiętniające powstanie niepodległego państwa białoruskiego.

Od sierpnia 2020 roku Białorusini głośno upominają się o swobody demokratyczne.

Z odwagą i determinacją manifestują swoje wolnościowe dążenia. Dziś, w sposób wyjątkowy, solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami.

Jesteśmy społeczeństwem, które przeszło podobną drogę do demokracji. Mamy więc szczególne prawo i obowiązek udzielić wsparcia.

Pokażmy Białorusinom, że nie są sami.

Aby zademonstrować solidarność z naszymi białoruskimi sąsiadami zachęcamy do użycia nakładki na zdjęcie profilowe na facebooku www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=965057324029509, wydrukowania flagi i umieszczenia jej w oknach swoich domów.

Dziś budynki MDK i MZM w godzinach 19.00-21.00 będą podświetlone na biało-czerwono-biało. Poniżej wywiad z białoruskim aktywistą, z którego dowiecie się o uwarunkowaniach społeczno-politycznych na Białorusi.

Na początku kwietnia zaprosimy Państwa na wystawę "Białoruś przebudzona", przedstawiającą sytuację na Białorusi oczami fotoreporterów.

Wkrótce podamy także więcej informacji o realnej możliwości pomocy.

 • Mińsk dla Mińska - Solidarni z Mińskiem białoruskim
 • Flaga Białorusi

WYWIAD

Od sierpnia 2020 roku na Białorusi trwają powyborcze protesty i starcia opozycjonistów z rządem Aleksandra Łukaszenki. Sytuacja jest bardzo poważna. Każdego dnia łamane są podstawowe prawa człowieka. Trwają prześladowania i ataki białoruskiego reżimu na media, działaczy opozycji i inne osoby, które próbują otwarcie krytykować rząd.

O kryzysie na Białorusi, sytuacji wyrzuconych z kraju aktywistów i możliwości pomocy w rozmowie z Alicją Cichoń ( UM Mińsk Mazowiecki) mówi Denis Bondarew ( Białoruś).

 

Panie Denisie, od kiedy jest Pan w Polsce i co skłoniło Pana do wyjazdu z ojczyzny? Przyjechał Pan sam?

Jestem w Polsce od 2013 r. Byłem świadkiem „wyborów na prezydenta” w 2010 r. Fakt tego, że na Białorusi ma miejsce bezlitosny reżim, nie było dla mnie niespodzianką. Nie chciałem, żeby moja córka stała się zwykłym trybikiem w systemie. Wyjechaliśmy razem z rodziną.

Czym zajmował się Pan na Białorusi?

Pracowałem w branży budowlanej/IT. Montowałem sieci komputerowe i systemy alarmowe. Zajmowałem się handlem.

„Dom dobrych ludzi” w Białymstoku. Co to za miejsce i od kiedy funkcjonuje?

Schronisko, czyli „shelter” dla ludzi uciekających z Białorusi to wspólny projekt fundacji z Białegostoku „Białoruś 2020” (jeszcze w trakcie rejestracji) i fundacji Swietłany Cichanouwskiej „Kraj do życia”. To miejsce czasowego (2-3 miesiące) pobytu, do czasu rozwiązania problemu związanego ze statusem takiej osoby, studiami albo pracą i miejscem zamieszkania. „Dom dobrych ludzi” otworzono 8 grudnia 2020 roku, a projekt potrwać ma do czerwca 2021 r.

Jak szykanowali byli Białorusini, którzy uciekli do Polski?

To było robione na różne sposoby. Powiem o najbardziej rozpowszechnionych. Zwolnienie z pracy bez względu na kwalifikacje, wiek, obecność dzieci czy rodziców pod opieką. W małych miasteczkach taka osoba często wcale nie może znaleźć żadnej pracy po zwolnieniu.  Często zwolnienie wiązano z nałożeniem obciążeń finansowych, na przykład milicjant będzie zmuszony zwrócić koszt studiów za 5 lat. Po zwolnieniu z pracy do rodzin z nieletnimi dziećmi przychodziła opieka społeczna i straszyła zabraniem ich. Studentów relegowali z uczelni, pozbawiali stypendium, wyrzucali z akademików. Chłopcy natychmiast dostawali powołanie do wojska. Wiele osób dostało kary administracyjne, często z absurdalnych przyczyn – albo mandat, albo areszt od 5 do 15 dób. Niektórzy po 15 dobach dostawali kolejny 15-dobowy areszt. Do osób prowadzających jednoosobową działalność gospodarczą i właścicieli firm, którzy brali udział w protestach, zaczęli przychodzić kontrolerzy i nakładać mandaty albo tworzyć sytuacje skutkujące bankructwem. Zostały rozpoczęte setki spraw karnych. W trakcie przeszukiwań zabierano komputery, telefony, konfiskowano całe mienie (domy/mieszkania, samochody, konta bankowe).

Czy ich rodziny, które zostały na Białorusi, spotykają się z opresjami ze strony władz białoruskich?

Zależy. Sam fakt wyjazdu członka rodziny nie jest powodem do opresji.

Czy w domu w Białymstoku są też rodziny z dziećmi?

Tak. W wyjątkowych przypadkach przejmujemy takie rodziny. Najczęściej są to samotne matki.

Jak radzą sobie mieszkańcy tego domu? Pracują? Skąd mają środki (pieniądze) na życie?

To 3-piętrowy dom z 7 pokojami. Każdy ma swój mały prywatny „kącik”. Jest regulamin sheltera. Mieszkańcy dzielą między siebie obowiązki np. sprzątanie, pranie, gotowanie. Kwestia pracy jest taka: część osób czeka na decyzję o statusie i nie ma dostępu do rynku pracy, więc w tym czasie dostają zasiłki ok. 800 zł/os miesięcznie. Dzieci chodzą do przedszkola lub szkoły. Studenci z Białorusi biorą udział w programie Kalinowskiego, co daje prawo do dostępu do studiów na warunkach takich samych jak Polacy. Ci, którzy mają wizę humanitarną, pracują i po krótkim czasie przenoszą się z sheltera na własne utrzymanie. Przez cały czas mamy wsparcie od Polaków (od osób prywatnych i organizacji): wyżywienie, odzież, naukę języka polskiego, spotkania integracyjne.

Co musiałoby się zmienić na Białorusi, aby chcieli tam wrócić?

Opozycja potrzebuje trzech rzeczy: uwolnić wszystkich zatrzymanych, nowych wyborów bez Łukaszenki i sądu nad tymi, kto zabijał, kaleczył i torturował ludzi. Gdy będzie możliwość bezpiecznego powrotu do Białorusi, większość uchodźców wyjedzie z powrotem. Taka sytuacja jest na dzisiaj. Za pół roku, rok może się zmienić.

Podobno adwokaci broniący na Białorusi demonstrantów tracą licencje prawnicze?

To jest prawda.

Przed sądem stawiani są  też dziennikarze?

Też prawda. Dziennikarze i blogerzy.

Czy poparcie dla Sviatłany Cichanouskiej nadal jest tak duże, jak podczas kampanii prezydenckiej?

Osobiście dla mnie Swietłana to symbol zmian. Ale bez codziennej pracy każdego świadomego Białorusina zmiany się nie odbędą.

Jak widzicie szansę na zmianę władzy na Białorusi?

Mamy istotne podstawy dla takich zmian.  Sytuacja na Białorusi jest zła, ekonomiści mają długoterminowe plany tylko na 11 miesięcy. Brakuje kadr w milicji, wojsku, służbach specjalnych. Ponad 35 tysięcy osób było za kratami przez ostatnie pół roku i dobrze pamiętają, co przeżyli. Odczuli też współpracę i wzajemne wsparcie. Rośnie polityczna i ekonomiczna presja ze strony innych państw i instytucji międzynarodowych.

Dlaczego rząd Aleksandra Łukaszenki nie uznaje Dnia Wolności obchodzonego 25 marca?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba dokładniej przyjrzeć się biografii Łukaszenki. Funkcjonariusz polityczny w wojsku, ochroniarz w więzieniu, dyrektor sowchozu. Dla niego nie ma takiego święta, więc historia Białorusi zaczęła się od momentu obrania go na prezydenta. Łukaszenko to typowy radziecki człowiek, czyli Homo Sovieticus.

Czy 25 marca można spodziewać się na Białorusi dużych demonstracji, protestów?

Teraz trwa konfrontacja psychologiczna. Na pewno coś  się odbędzie. Obie strony się szykują. Ale w sytuacji totalnego terroru nie ma możliwości, by poznać wcześniej szczegóły.

Czy odczuwacie wsparcie krajów Unii Europejskiej?

Tak. Jak od zwykłych ludzi, tak i od państwowych i pozapaństwowych instytucji. Mogę zwrócić uwagę na błyskawiczne podejście terminy wydawania wiz humanitarnych przez polskie ambasady na Białorusi, opiekę straży granicznej nad uchodźcami, terminowe podejmowanie decyzji odnośnie dostępu do rynku pracy dla Białorusinów. Bardzo istotnym moralnym wsparciem była rezygnacja z Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie na Białorusi i jeszcze kilka mniej widocznych sportowych wydarzeń. Teraz Europejska Unia Nadawcza podejmuję decyzję o udziale prorządowego zespołu na Eurowizji. Bardzo istotne jest dla nas to, żeby skończyło się finansowanie rządów Łukaszenki z budżetu europejskiego. Należy izolować reżim od międzynarodowej współpracy.

Jakiej pomocy potrzebują Białorusini, którzy uciekli przed opresjami do Polski? Czy tylko finansowej?

Moim zdaniem potrzebna jest integracja z polskim społeczeństwem, np. poprzez kursy językowe, szkolenia zawodowe. Przyda się też pomoc w wyjaśnieniu codziennych spraw załatwianych w Polsce: jak pracują urzędy, jak kupić miesięczny bilet komunikacji miejskiej, jak wymienić prawo jazdy itp. Rodzice potrzebują informacji w sprawach związanych z dziećmi (przedszkole, szkoła, opieka medyczna). Bardzo ważne są też konsultacje z prawnikami, porady prawne.

Panie Denisie, bardzo dziękuję za rozmowę. Proszę przekazać wyrazy wsparcia od mieszkańców Mińska Mazowieckiego.

Dziękuję za wsparcie i pomoc. To bardzo miłe, że mamy takiego sąsiada. Nie ma wolności bez solidarności! Niech żyje Białoruś!

Informacja dot. godzin pracy Urzędu Miasta

 

Uprzejmie informujemy, że 2 kwietnia 2021 r. (piątek), Urząd Miasta czynny będzie do godz. 11.00.

 • Wejście do Urzędu Miasta

Sukcesy młodych triathlonistów

Pomimo problemów z dostępem w epidemii do basenu i innych obiektów sportowych, młodzi  triathloniści sumiennie przygotowują się do sezonu. Pierwszym poważnym sprawdzianem formy jest zawsze cykl Grand Prix Polski w Aquathlonie. Pierwsze dwa etapy zostały zorganizowane w dniach 20 i 21 marca w Bydgoszczy i w Krakowie. W zawodach wzięła udział 12-osobowa reprezentacja klubu KS Barakuda Mińsk Mazowiecki: Karolina Wawer, Karolina Łastowiecka, Martyna Żeberek, Emilia Kałowska, Anna Szylberg, Zofia Proczek, Kacper Paździoch, Przemysław Rojek, Mateusz Pióro, Jan Dzięcielski, Tobiasz Kijewski i Gabriel Żaczek.

Sprawdzian wypadł bardzo dobrze, wszyscy zawodnicy bili swoje rekordy na dystansach pływackich i biegowych, aż 8-krotnie stając na podium.  W kategorii Żak do pokonania mieli 200 m pływania i 1 km biegu, w kategorii Młodzik oraz Junior Młodszy 400 m pływania i 2 km biegu, a w kategorii Junior 800 m pływania i 5 km biegu.

W Bydgoszczy 1. miejsce w kategorii Młodziczka zajęła Karolina Łastowiecka, 2. miejsca zajęli Ania Szylberg w kategorii Młodzik, Karolina Wawer w kategorii Junior i Gabriel Żaczek w kategorii Żaków.

Dzień później w Krakowie, pomimo zmęczenia podróżą i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, również 4 razy nasi reprezentanci wchodzili na podium. Tym razem Karolina Łastowiecka i Karolina Wawer zajęły 3. miejsca w swoich kategoriach, Gabriel Żaczek po raz drugi zajął 2. miejsce w kategorii Żak, a w tej samej kategorii Zofia Proczek zajęła 3. miejsce.

Uzyskane wyniki pokazują, że podopieczni trenera Tomasz Radomińskiego są na dobrej drodze do głównych imprez w tym sezonie, a udany start bardziej zmobilizuje  młodych zawodników.

mat. KS Barakuda

 

 • IMG_6140
 • IMG_6147
 • IMG_6155
 • IMG_6169
 • IMG_6197
 • IMG_6201
 • IMG_6204
 • IMG_6015
 • IMG_6023
 • IMG_6048
 • IMG_6050
 • IMG_6083
 • IMG_6086
 • IMG_6103
 • IMG_6107
 • IMG_6122
 • IMG_6134
 • IMG_6101
 • IMG_6045
 • IMG_6054

Ogłoszenie w sprawie ograniczeń w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki

Ogłoszenie

w sprawie ograniczeń w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki polegających na wykonaniu wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom

Na podstawie § 21 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dni 19 marca 2021r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021r., poz. 512 ze zm.) ogłaszam, że w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz mając na względzie ochronę zdrowia mieszkańców i pracowników Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, od dnia 29 marca 2021r. wprowadzam następujące zasady obsługi interesanta w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki:

 1. ustanawiam, że podstawowym sposobem kontaktowania się z Urzędem Miasta jest droga: telefoniczna, za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP, pocztowa oraz mailowa;
 2. przyjmowanie interesantów w sprawach skarg i wniosków przez Burmistrza odbywa się telefonicznie  i mailowo;
 3. w budynku Urzędu Miasta przy wejściu głównym uruchomiona zostaje skrzynka podawcza, do której interesanci mogą składać podania i wnioski do rozpatrzenia w Urzędzie Miasta;
 4. w sytuacjach szczególnych i konieczności osobistego kontaktu w celu załatwienia sprawy należy  umówić się na wizytę po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym;
 5. dopuszczalna liczba osób przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów;
 6. wejście interesantów na teren Urzędu jest możliwe w obecności pracownika Wydziału merytorycznego;
 7. wyznaczam pracownika dyżurującego, który jest uprawniony do egzekwowania zasad określonych w pkt 5 i 6;
 8. każdy interesant po wejściu do budynku Urzędu powinien: mieć założoną maseczkę,  zdezynfekować ręce płynem, który zapewnia Urząd Miasta oraz zachować odpowiednią odległość;
 9. zawieszam przyjmowanie wpłat w kasie Urzędu Miasta do odwołania;
 10. udzielanie ślubu cywilnego odbywa się w sali ślubów z zachowaniem ograniczeń sanitarnych (zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk); w uroczystości może wziąć udział maksymalnie 3 osoby z wyłączeniem nupturientów.

 

Mińsk Mazowiecki, dn. 26 marca 2021r.

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Najlepsze życzenia radości,
oraz wewnętrznego spokoju z okazji
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.
Radosnych spotkań w gronie najbliższych,
czasu na refleksję i odpoczynek.

Niech świąteczny czas będzie źródłem
siły i wiary w pokój i dobro.
Wesołego Alleluja!


Przewodniczący Rady Miasta
/-/ Dariusz Kulma

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
/-/ Marcin Jakubowski
 


AUTOR PRACY WYBRANEJ DO KARTKI WIELKANOCNEJ 2021 - TYMON GRZELAK ZSP NR 1/KLID/MIŃSK MAZOWIECKI

 

 • Życzenia wielkanocne

Przedświąteczne Q&A z burmistrzem Marcinem Jakubowskim

Przedświąteczny LIVE z burmistrzem Marcinem Jakubowskim.
Zapraszamy w środę, 31 marca, o godz.15.30 na FB/MiastoMinskMazowiecki

 • QA-FB-31.03

Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?

Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej!

Z obowiązku spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) możemy się wywiązać już od 1 kwietnia. Wtedy zacznie działać aplikacja spisowa NSP 2021 – podstawowa i OBOWIĄZKOWA metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać!

Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.


Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy
Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zgłosić chęć udziału w NSP 2021.  Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu.
Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej sprawdzić telefonicznie dostępność punktu  spisowego i umówić się w Urzędzie  na konkretną godzinę.

Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

Rachmistrz ostatnią deską ratunku
Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie.

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

 

 • Grafika – jak wziąć udział w NSP. Na górze grafiki jest napis: Jak wziąć udział w spisie? Po lewej stronie grafiki jest...

Kultura dla Klimatu

Miasto Mińsk Mazowiecki dołączyło do programu   Kultura dla Klimatu - inicjatywy na rzecz ekologizacji obszaru kultury.

Celem przedsięwzięcia jest promowanie proekologicznych postaw bez zawstydzania i oskarżania o to, że robi się za mało lub niewystarczająco dobrze. W obliczu pilności wyzwań związanych z katastrofą klimatyczną lepiej rozpocząć działanie, nawet w skromnym zakresie, niż nie robić nic.

Jesteśmy gotowi na naukę praktycznej wiedzy o tym, jak czynić swoje otoczenie, projekty, codzienne działania czy siedzibę bardziej
ekologicznymi.

Więcej o projekcie pod adresem http://www.kulturadlaklimatu.pl/

 • Program Kultura dla klimatu - plakat.

Wielkanoc tuż, tuż

Wielkanoc już za chwilę. I choć nie mamy zbyt wiele powodów do radości, to te piękne dekoracje świąteczne na Starym Rynku bardzo nas cieszą. A jedno jajo zdobi przestrzeń przed Urzędem Miasta.

 • Duże jaja - pisanki dekoracyjne na metalowych stojakach, koloru niebieskiego i żóltego w gwiazdki i szlaczki na Starym Rynku
 • Duże jajo dekoracyjne na metalowym stojaku, koloru niebieskiego w żółte i białe gwiazdki przed urzędem miasta
 • Duże jajo wielkanocne przed urzędem miasta w żółte i białe gwiazdki z logo miasta.
 • Duże jajo dekoracyjne na metalowym stojaku, koloru żółtego w niebieskie i białe gwiazdki

Razem damy radę!

Chwalimy się naszym pierwszym międzynarodowym działaniem online.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji zdjęć, które otrzymaliśmy od naszych przyjaciół z miast partnerskich.

Zdjęcia pokazujące życie naszego miasta w czasie pandemii przesłaliśmy do partnerów z Czech, Litwy i Francji.

Wkrótce zaprosimy nasze miasta partnerskie do innego działania.

Pozdrowienia z miasta partnerskiego - Krnov - Czechy

Pozdrowienia z miasta partnerskiego - Saint Egreve - Francja

Pozdrowienia z miasta partnerskiego - Telsiai - Litwa

Pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 oraz demo formularza spisowego

Pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 oraz demo formularza spisowego już dostępne.

Link:
https://spis.gov.pl/pytania-do-narodowego-spisu-powszechnego-2021-oraz-demo-formularza-spisowego-juz-dostepne/

Opublikowaliśmy już pytania z formularza spisowego do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Teraz zapraszamy również do zapoznania się z wersją demo formularza spisowego

Mamy nadzieję, że ta możliwość pozwoli każdemu w prosty sposób spisać się samodzielnie przez Internet i spełnić swój obowiązek.


Główny Urząd Statystyczny
Kontakt z infolinią spisową +48 22 279 99 99

Pytanie do GUS. Link: https://stat.gov.pl/pytania-i-zamowienia/pytanie-do-gus/

 • Pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 oraz demo formularza spisowego
  https://spis.gov.pl/pytania-do-narodowego-spisu-powszechnego-2021-oraz-demo-formularza-spisowego-juz-dostepne/

Repertuar MDK na kwiecień

Repertuar Miejskiego Domu Kultury na miesiąc kwiecień 2021

Więcej na stronie internetowej: http://mdkmm.pl/

 

 • Zmiany w repertuarze MDK na kwiecień

Konkurs „Wielkanoc w roku jubileuszu 600-lecia miasta” – galeria zwycięskich prac

Drodzy Uczestnicy,
jeszcze raz dziękujemy za udział w konkursie „Wielkanoc w roku jubileuszu 600-lecia miasta”. Zapraszamy do obejrzenia galerii zwycięskich prac.

Autorem zwycięskiej pracy, która została użyta w projekcie kartki świątecznej miasta jest Tymon Grzelak z kl. Id z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1

W kategorii kl. 0-III zwyciężyli:
I miejsce – Alicja Soćko, kl. 0a, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
II miejsce – Seweryn Mróz, kl. 0b, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
III miejsce – Antonina Gągol, kl. IIb, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
wyróżnienie – Oliwier Łoboda, kl. IIIb, Szkoła Podstawowa nr 3
wyróżnienie – Maciej Jakubowski, kl. 0a, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa

W kategorii kl. IV-VIII zwyciężyli:
I miejsce – Julia Budzyńska, kl. VId, Szkoła Podstawowa nr 4
II miejsce – Nadia Śliwińska, kl. IVa, Szkoła Podstawowa nr 5
III miejsce – Filip Zembek, kl. VIa, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
wyróżnienie – Maja Kołodziejczyk, kl. VIIb, Szkoła Podstawowa nr 6

Nagrody dla laureatów i słodkie upominki dla wszystkich uczestników dostarczyliśmy do szkół i tam czekają na odbiór.

 

 • Trzy kurki z granatowymi jajkami w gnieździe, jedna z nich z flagą 600-lecia. Przed nimi pisanka z herbem miasta.
 • Cyfra 600 wykonana z papieru i wydmuszek. W środku nich kurczaki. Całość kompozycji na świątecznym stroiku.
 • Jajko oplecione sznurkiem z naklejonym herbem miasta i cyfrą 600, przed nim kurczak.
 • Niebieskie jajo w żólte kropki, wykonane z plasteliny. U podstawy kwiatki i pióra.
 • Wycięte ze styropianu żólto-niebieskie jajko z cyfrą 600, przypominajace żaglówkę.
 • Koszyk z pisanką w piórach. Obok koszyka biały zając z gipsu.
 • Jajko oklejone papierem gazetowym. Na nim widoczne stary i nowy herb miasta, oraz budynek kościoła NNMP.
 • Na kartce naklejony królik z pisankami i napis z włóczki Wesolych Świąt.
 • Na kartce naklejony napis 600 LAT, króliki i kolorowe kurczki w skorupkach.
 • Duże jajko oplecione siatką ze sznurka z naklejonymi sznurkowymi kwiatami w koszyku przybranym listkami. W koszyku logo...

Premiera teledysku zespołu "Pies Mazowiecki"

Mamy dla Was niespodziankę!
Teledysk do jednego z utworów z płyty „Młodość” mińskiego zespołu Pies Mazowiecki. Premiera już o godz. 20.00 w środę, 7 kwietnia.

"Młodość" jest pewnym podsumowaniem 10 lat istnienia zespołu. Kapela rok temu miała w planach wydanie płyty i trasę koncertową promującą wydawnictwo. Niestety pandemia pokrzyżowała plany wszystkim. Album ukazał się na platformach streamingowych, a zespół zdążył zagrać kilka udanych koncertów przed całkowitym lockdownem. Muzycy uznali jednak, że trzeba doprowadzić sprawy do końca - płytę wydać wraz z teledyskiem i skupić się na dalszej działalności artystycznej.

Pies Mazowiecki zachęca do zakupu płyty. W środku znajduje się książeczka z tekstami i piękne fotografie.

Oficjalna sprzedaż płyty „Młodość’ ruszy wraz z premierą teledysku poprzez serwis Allegro (MDKMmz)


GODZ.20:00. OGLĄDAJ ONLINE.

https://www.facebook.com/mdkmmz

 

 • Pies Mazowiecki - premiera teledysku

Warsztaty genealogiczne "Stąd nasz ród"

Czym jest genealogia i dlaczego warto prowadzić badania genealogiczne?
Jak zgromadzić dane dotyczące najbliższej rodziny?
Jak stworzyć i prowadzić archiwum domowe w oparciu o dokumenty, zdjęcia i pamiątki?
Co można znaleźć w Urzędach Stanu Cywilnego?

Tego m.in. dowiecie się od dr. Andrzeja Nowika, który wprowadzi Was w pasjonujące zagadnienia genealogiczne. Na naszych warsztatach przeanalizujecie księgi metrykalne, staropolskie księgi chrztów, ślubów i pogrzebów jako punkt wyjścia w badaniach genealogicznych. Dowiecie się, co kryją akta stanu cywilnego z lat 1810-1825 i 1826-1945 oraz w jakim stanie zachowane są księgi metrykalne i gdzie ich szukać.

GODZ. 18:00, OGLĄDAJ ONLINE.

https://www.facebook.com/events/284097196496999

 

 • Warsztaty genealogiczne "Stąd nasz ród"

Prace na ul. Wolańskiego przy budowie kanalizacji i zbiornika

Trwają prace związane  z  realizacją zadania „ Budowa kanalizacji wód opadowych i zbiornika retencyjnego w ulicy por Ludwika Wolańskiego”.

Umowę na tę inwestycję podpisano 1 grudnia 2020 r. Wykonawcą zadania jest firma Roboty Drogowe i Brukarskie Mirosław Krysiuk. Zakończenie prac przewiduje się na koniec czerwca 2021 r.

W zakresie zadania znajduje się budowa kanalizacji deszczowej składającej się z następujących elementów infrastruktury: kolektor KD, wpusty kanalizacji deszczowej wraz z przykanalikami do kolektora, studzienki ściekowe oraz studnie rewizyjne żelbetowe. Kolektor składa się z odcinków sieci o  średnicy 315 mm, 400 mm, 500 mm, 600 mm. Przedsięwzięcie obejmuje również budowę zamkniętego zbiornika retencyjnego  o objętości  225 m3.

W ramach inwestycji zostanie też wykonana nowa nawierzchnia jezdni, zjazdów i chodników, nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Wartość umowna zadania to 3 833 936 zł, w tym wartość kanalizacji deszczowej  1 140 888,16 zł.

Projekt pn. „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi w Mińsku Mazowieckim - I etap”  realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.

 • data: 2021-03-05
 • IMG_7367
 • IMG_7355
 • IMG_7347
 • IMG_7334
 • IMG_7328
 • IMG_7324
 • IMG_7322
 • IMG_7310
 • IMG_7313

Trwają prace na ul. Wolańskiego

Trwają prace związane z realizacją zadania „ Budowa kanalizacji wód opadowych i zbiornika retencyjnego w ulicy por Ludwika Wolańskiego”. W załączeniu fotorelacja z budowy.

 • data: 2021-03-31
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego
 • Trwa budowa kanalizacji wód opadowych w ulicy por Ludwika Wolańskiego

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim