Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI KWIECIEŃ 2021

Kogeneracja, czyli ciepło i prąd w jednym

Gratulujemy Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim Dyplomu za zajęcie IX miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej za rok 2021. To kolejny sukces mińskiej spółki, co pokazuje, jak konsekwentnie rozwija się nasze miasto. Poniżej publikujemy wywiad z prezesem PEC Jarosławem Belkiewiczem, który ukazał się w biuletynie „Strefa Gospodarki. Biznes Magazyn”.

 

Kogeneracja, czyli ciepło i prąd w jednym

Mińsk Mazowiecki nie jest dużym miastem, jednak za sprawą bardzo dobrego zarządzania przez jego włodarzy rozwija się w szybkim tempie. W tym procesie swój udział ma również tamtejsze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., które zakończyło proces budowlany związany z realizacją największej inwestycji w jego historii, pn. „Budowa elektrociepłowni w Mińsku Mazowieckim”, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rozpoczynając tym samym równoległe wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.

 

Przełomowa inwestycja

Nowo powstały obiekt w centrum Mińska Mazowieckiego z układem kogeneracyjnym o zdolności cieplnej 6,56 MW i mocy elektrycznej 6,41 MW jest zasilany gazem ziemnym, co spowoduje, że PEC znacząco zmniejszy ilość emitowanych pyłów i gazów cieplarnianych.

Wartość tego zadania, jak na naszą skalę, jest bardzo wysoka, bo wynosi ponad 31 mln zł brutto – tłumaczy Jarosław Belkiewicz, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mińsku Mazowieckim Sp. z o.o. – Na ten cel uzyskaliśmy dofinansowanie w formie dotacji w wysokości niemal 9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ponad 12 mln zł pożyczki komercyjnej z NFOŚiGW, choć chcę podkreślić, że udzielonej na bardzo dobrych warunkach. Nasz wkład własny wynosi zatem około 4,5 mln zł netto, a kwota do odprowadzenia przez Spółkę podatku od towarów i usług VAT wynosi prawie 6 mln zł, co w porównaniu z rocznymi przychodami na poziomie 16-17 mln, pokazuje skalę inwestycji. Na uwagę zasługuje sam przebieg realizacji tego projektu, który przyjął ekspresowe tempo. Umowę z NFOŚiGW Spółka podpisała w grudniu 2018 roku, a już w marcu 2019 roku, w drodze postępowania przetargowego został wyłoniony wykonawca.

Należy zwrócić uwagę, że przygotowanie takiej inwestycji jest pracochłonne. Projekt budowlany obejmujący tego typu realizacje to dokumentacja zajmująca wiele pudeł, a my już w czerwcu 2019 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i w sierpniu wbito „pierwszą łopatę” pod budowę, rozpoczynając zasadnicze roboty budowlane. Zakończyliśmy je w sierpniu 2020 roku, a więc praktycznie po 12 miesiącach trwania budowy. Tymczasem z mojej wiedzy wynika, że cykl inwestycyjny w podobnych przypadkach zazwyczaj trwa około 2,5 roku. – podkreśla Prezes J. Belkiewicz. Jak wskazuje Prezes PEC-u, na sukces tak sprawnego i szybkiego zrealizowania inwestycji składa się nie tylko odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa, ale również współpraca z profesjonalnymi wykonawcami.

Za budowę odpowiedzialne było konsorcjum dwóch bardzo doświadczonych firm: INTROL-ENERGOMONTAŻ z Chorzowa oraz FEROX ENERGY SYSTEMS z Katowic. Szczególny udział w pozytywnym przebiegu procesu budowlanego mają zarówno władze Miasta Mińska Mazowieckiego jak i Powiatu Mińskiego. Zdecydowanie należy również podkreślić rolę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który znakomicie realizuje naszą współpracę. Obecnie inwestycja, po rozruchu i próbach eksploatacyjnych oraz uzyskaniu planowanej zdolności wytwórczej zarówno prądu elektrycznego, jak i energii ciepła oraz po uzyskaniu wszystkich wymaganych pozwoleń i certyfikatów, została z końcem 2020 roku oddana do użytkowania, produkując w skojarzeniu energię elektryczną i ekologiczne ciepło.

Chcę również podkreślić niezwykle istotny dla Spółki aspekt finansowy, dotyczący budowy tej elektrociepłowni. Uważam, że każda działalność gospodarcza powinna być oparta o co najmniej dwa filary biznesowe. Gdy jeden z nich jest słabszy, drugi zapewnia stabilizację. Wszyscy wiemy, jak zmienia się klimat, a tym samym zapotrzebowanie na energię cieplną spada. Dywersyfikacja przychodów poprzez rozpoczęcie produkcji i sprzedaży prądu znacznie poprawi kondycję przedsiębiorstwa oraz stabilność jego funkcjonowania. To zasadniczy kierunek w mojej, jako prezesa zarządu, strategii rozwoju tej spółki. – przyznaje J. Belkiewicz.

 

W stronę Europejskiego Zielonego Ładu

Budowa elektrociepłowni jest efektem przemyśleń i zbudowanej strategii, która wpisuje się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu i odejścia od węgla. Jej uruchomienie przeorganizuje układ wykorzystywanych źródeł ciepła. PEC w Mińsku Mazowieckim jest z punktu widzenia prawa kompletnym przedsiębiorstwem energetycznym, dysponującym źródłami wytwarzania energii, sieciami przesyłowymi oraz zajmuje się dystrybucją i jej sprzedażą do odbiorców. Do tej pory zasadniczym źródłem przedsiębiorstwa była ciepłownia węglowa. To nowoczesna instalacja wyposażona w filtry do odpylania, gwarantujące skuteczność na poziomie powyżej 99%, która pracuje przez cały rok. Jej moc jest dostosowywana do warunków pogodowych oraz zapotrzebowania mieszkańców na ciepło, natomiast zimą, podczas znacznych spadków temperatur, uruchamiano dodatkowe ciepłownie gazowe. Teraz te proporcje ulegną zmianie. Nowo powstała elektrociepłownia stanie się instalacją zasadniczą, a gaz podstawowym paliwem. Węgiel wykorzystywany będzie jedynie podczas silnych mrozów, gdy nastąpi potrzeba zwiększenia mocy. To spowoduje znaczne obniżenie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. – W ramach naszej działalności do tej pory spalaliśmy w ciągu roku około 15 tys. ton węgla i przewiduję, że od 2021 roku ta liczba zmniejszy się do około 8 tys., a w kolejnych latach będzie jeszcze niższa. – wylicza Prezes J. Belkiewicz. – Radykalnie obniżymy poziom emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych do atmosfery. Obniżenie poziomu emisji szacujemy na poziomie 35 tys. ton ekwiwalentu CO2 rocznie, więc jak na wielkość naszego miasta to bardzo duża poprawa jakości powietrza, a co za tym idzie, jakości życia naszych mieszkańców. Trend ten zamierzamy kontynuować w kolejnych latach: opracowaliśmy już strategię na dekadę 2020-2030, a w jej ramach zaplanowaliśmy budowę kolejnych dwóch elektrociepłowni.

 

Współpraca z samorządem i biznesem

Istotny aspekt strategii przedsiębiorstwa stanowi przyłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej nowych i istniejących obiektów. To zadanie jest realizowane niezwykle efektywnie. Nowe przyłącza w skali roku stanowią około 5% mocy zainstalowanej, wynoszącej około 36 MW. Ten wynik stawia Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Mińsku Mazowieckim w czołówce branży w Polsce. Jego osiągnięciu sprzyja również skuteczna współpraca z otoczeniem gospodarczym.

Mińsk Mazowiecki jako miasto satelickie rozwija się bardzo szybko. Warszawa, poprzez możliwości rozwoju zawodowego, przyciąga wciąż nowych ludzi, którzy poszukują mieszkań albo inwestycji w nieruchomości. W naszym mieście ten popyt również jest odczuwalny, a działający tu deweloperzy oferują znacznie atrakcyjniejsze ceny. To napędza koniunkturę. Inwestorzy występują do nas o przyłączenia, a my oczywiście dokładamy wszelkich starań, by je realizować. Nowe przyłącza ciepłownicze to również efekt ekologiczny i ekonomiczny. Zasilanie budynków ciepłem sieciowym jest oczekiwanym działaniem z punktu widzenia ochrony naszego środowiska. Każdy pozyskany odbiorca generuje dodatkowe przychody, choć to inwestycje, które zwracają się po 7, 10, a nawet 15 latach, w zależności od wielu czynników. Jednak jako przedsiębiorstwo komunalne, Spółka nie jest nastawiona na zysk. Mimo zmiennych warunków rynkowych, ceny ciepła nie były praktycznie podnoszone od kilku lat a w ostatnich dwóch zostały nawet obniżone. Wszystkie nasze działania nakierowane są na służenie mieszkańcom i pomaganie samorządowcom w rozwoju naszego miasta. Mogę śmiało stwierdzić, że nasza współpraca, zarówno z Radą Miasta, jak i burmistrzem jest wzorowa. – podsumowuje Prezes J. Belkiewicz.

 

Bogdan Leszczorz

  • Grafika o treści: Strefa Gospodarki -BIZNES MAGAZYN -...

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta
Mińsk Mazowiecki

ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

   Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Kasa czynna jest:
poniedziałek, wtorek, czwartek
w godz. 8.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.30
piątek 8.00 - 14.00


 

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim
baner toplayer
Program Dni Miasta 28-30 maja