Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MAJ 2021

Pomnik założyciela miasta Jana z Gościańczyc stanie na Starym Rynku

29 maja, w dniu 600. urodzin Mińska Mazowieckiego, na Starym Rynku zostanie odsłonięta rzeźba przedstawiająca  Jana z Gościańczyc,  założyciela naszego miasta.

Jan, rycerz herbu Prus III, był współwłaścicielem Gościańczyc, miejscowości w okolicach Grójca na Mazowszu. Pierwsze informacje o nim pochodzą z 1411 roku, a ślad po Janie urywa się zaś w 1453 roku. Część osady Mensko (Mińsk) posiadał już w 1415 roku, a w 1421 założył tu miasto. 29 maja 1421 roku książę Janusz I Starszy, władający Mazowszem na zamku w Czersku, nadał osadzie Mensko prawa dla gminy miejskiej na prawie chełmińskim połączone z prawem do targów. Jan ufundował drewniany kościół parafialny. Świątynia stanęła przy północnej pierzei rozległego rynku wytyczonego w okresie lokacji. Parafię erygowano w 1422 roku. Jan był bardzo przedsiębiorczy, z sukcesem zajmował się handlem drewna. Podobno cieszył się szczególnymi względami księcia Janusza I, który prosił go o porady.

Autorem dzieła jest  rzeźbiarz Paweł Wocial, absolwent Akademii Sztuk Pięknych.  Jego prace były prezentowane m. in. w Monako, Londynie, Wenecji, Berlinie, Paryżu, Kopenhadze, Amsterdamie i Wiedniu. Zrealizował kilkadziesiąt międzynarodowych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych z artystami takimi, jak:  Marina Abramović, Magdalena Abakanowicz czy  Banksy.


Więcej informacji o artyście na stronie https://artinfo.pl/artysci/pawel-wocial

Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia, chęci upamiętnienia i rozpowszechniania wiedzy o Janie ufundowany został ów pomnik. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe darczyńców. Dziękujemy firmom: Remex, Partner, Folpak, Bankowi Spółdzielczemu oraz Przedsiębiorstwu Wodociągów  i Kanalizacji za hojność i zrozumienie potrzeb wynikających z organizacji jubileuszu.

 

  • Projekt rzeźby Jana z Gościańczyc - Paweł Wocial

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta
Mińsk Mazowiecki

ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

   

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00
 

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim