Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2021

Międzyczas - miejsce dla młodych tworzone przez młodych

19 czerwca w Pałacu Dernałowiczów otworzyło się centrum młodzieżowe “Międzyczas”, czyli przestrzeń dla młodych ludzi z Mińska i okolic. Niezwykłe jest to, że to trzecia taka inicjatywa w Polsce, a pierwsza w pełni oddolnie zorganizowana. Co więcej, zorganizowana przez lokalnych nastolatków.

Pomysłodawczynią projektu jest Eliza Bujalska - do niedawna prezeska Fundacji EBU, od wielu lat pracująca z młodzieżą i rozwijająca w naszym mieście strukturę wsparcia dla młodych mieszkańców. W 2017 roku stworzyła Laboratorium Wolontariatu i Inicjatyw Młodzieżowych EBU LAB, czyli miejsce, gdzie młodzi mogą rozwijać swoje kompetencje społeczne, projektować i realizować pomysły na działania lokalne oraz angażować się w akcje wolontariackie. W EBU LAB działa również Europejski Punkt Informacji Młodzieżowej EURODESK, który dostarcza młodzieży wsparcia i informacji o możliwościach udziału w projektach międzynarodowych, wymianach młodzieżowych, studiach czy pracy za granicą. Lata współpracy i wsłuchiwania się w głos młodych ludzi pokazały jednak, że nastolatkowie potrzebują otwartego i przyjaznego miejsca spotkań, gdzie nie tylko będa mogli współpracowac, lecz także posiedzieć, pogadać, poznać rówieśników.

Mińsk Mazowiecki oczami nastolatków

Jesienią 2018 roku wolontariusze i wolontariuszki Fundacji EBU przeprowadzili konsultacje społeczne w ramach projektu Eurodesk Garden (projekt ten wygrał międzynarodową nagrodę za najlepszy projekt informacji młodzieżowej w Unii Europejskiej), które pokazały, że młodzi ludzie w Mińsku Mazowieckim spotykają się przeważnie w parku albo w prywatnych domach. Uniemożliwia to kontakt międzyszkolny i poznawanie rówieśników, co odbierają jako dużą stratę.

Droga do sprawczości młodych mieszkańców

Na skutek tych konsultacji i refleksji z nich wynikających pojawił się pomysł, żeby właśnie w parku zorganizować ogólnodostępne miejsce spotkań. Idealnym punktem okazała się piwnica Pałacu Dernłowiczów, która kilka miesięcy wcześniej opustoszała. Okres przedwyborczy oraz późniejszy konkurs na nowego dyrektora MDK sprzyjały otrzymaniu deklaracji przeznaczenia piwnicy dla młodzieży. Eliza Bujalska, świeżo upieczona radna, podjęła wyzwanie zajęcia się tym tematem również z pozycji samorządowej. Zainicjowana przez nią we wrześniu 2018 Międzyszkolna Inicjatywa Samorządowa (MIS), czyli grupa składająca się z przedstawicieli i przedstawicielek samorządów uczniowskich z lokalnych szkół średnich, odegrała kluczową rolę w budowaniu dialogu pomiędzy mińskimi decydentami, a młodzieżą.

Podczas pierwszego spotkania MISu z burmistrzem w grudniu 2018 młodzież opowiadała o potrzebach młodych ludzi oraz o centrum młodzieżowym, jako miejscu je zaspokajającym. Podczas bankietu samorządowego w lutym 2019 roku burmistrz zadeklarował, że centrum powstanie i przychylił się do pomysłu współtworzenia go przez uczniów i uczennice. Zatem młodzi zakasali rękawy i zabrali się do pracy!

Dzięki wsparciu Katarzyny Łaziuk, Kierowniczki Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, oraz radnej Elizy, MIS został zakwalifikowany do Akademii Młodego Animatora, w ramach której przedstawiciele inicjatywy wzięli udział w 3-dniowym szkoleniu z myślenia projektowego. To właśnie wtedy opracowali proces konsultacyjny oraz realizację działań prowadzących do powstania centrum, w tym skuteczną kampanię, dzięki której udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł. To była epokowa edycja budżetu obywatelskiego, bo po raz pierwszy najczęściej głosującą grupą wiekową byli właśnie młodzi.

To nie był jedyny sukces jesieni 2019. Fundacja EBU pozyskała środki z Europejskiego Korpusu Solidarności na projekt solidarnościowy, dzięki któremu w styczniu 2020 wystartowały intensywne konsultacje wśród mińskiej młodzieży, a zespół projektowy miał okazję wybrać się na wizytę studyjną do Wymiennikowni, czyli Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni. To właśnie tam lokalni aktywiści zobaczyli, jak w praktyce działa miejsce dla młodych tworzone przez młodych. Zebrali mnóstwo dobrych praktyk i opowieści o doświadczeniach. Jedna z nich sugerowała, żeby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyzwaniem będzie przekonanie zarówno dorosłych, jak i rówieśników, że w mieście może istnieć miejsce, gdzie młodzież poczuje się swobodnie i gdzie nikt im nie narzuci, jak mają spędzać czas.

Międzyczas - miejsce dla młodych tworzone przez młodych

Bardzo szybko zespół projektowy przekonał się, że w cierpliwość rzeczywiście uzbroić się warto, bo pandemia opóźniła otwarcie centrum młodzieżowego o cały rok. Projektowanie wnętrza i planowanie wyposażenia online było prawdziwym wyzwaniem.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego pokryły koszty gruntownego remontu piwnicy Pałacu Dernałowiczów: wymiany instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, położenia tynków. Gdy sytuacja sanitarna na to pozwoliła, lokalnym aktywistom w pracach remontowych pomogli wolontariusze EBU w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

To właśnie fizyczne zaangażowanie w malowanie ścian czy montowanie lamp sprawiło, że młodzież może poczuć autentyczne przywiązanie do miejsca i odpowiedzialność za jego stan. W ramach budżetu obywatelskiego Międzyczas został wyposażony w wiele sprzętów i materiałów, które wynikają z preferencji młodzieży, ale też nawiązują do wyposażenia europejskich centrów młodzieżowych, które przez lata odwiedzała Eliza Bujalska.

Mówisz, działasz i masz

Międzyczas jest kwintesencją partycypacji. To młodzież, wspierana przez dorosłych, tworzy przestrzeń dla siebie. Tworzy, czyli decyduje, ale też samodzielnie, własnoręcznie wykonuje poszczególne zadania. Międzyczas nie jest skończony, ale takie jest założenie - to będzie nieustannie tworzącą się przestrzeń.

Liderzy grupy inicjatywnej weszli w skład pierwszej Rady Programowej, która odpowiada za kształt obecnych przygotowań. Rada będzie zmienia swój skład co pół roku, aby stworzyć możliwość wielu młodym ludziom do współdecydowania i kształtowania rozwoju Międzyczasu. Tego, jak wygląda i co się tam dzieje.

Na otwarcie Międzyczasu przyszło wielu nastolatków. Deklarują, że będą się tu pojawiać regularnie, aby pobyć “w międzyczasie”, oczekując na autobus, pomiędzy zajęciami czy po prostu po lekcjach.

 

 

  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”
  • Otwarcie centrum młodzieżowego “Międzyczas”

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim