Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI PAŹDZIERNIK 2021

Ścieżki Niepodległości

11 listopada świętować będziemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach oficjalnych i tych mniej formalnych.  Świętujmy razem i cieszmy się Niepodległą!

Szczegóły programu:

12.30 Msza św. w intencji ojczyzny ( Parafia NNMP)
13.30 - oficjalne uroczystości (Pomnik Niepodległości), przemówienia, złożenie wiązanek.
14.00 - 16.30 - wspólne świętowanie ( Stary Rynek)
•    gra miejska „Ścieżkami niepodległości”
•    warsztat wykonywania kotylionów i przypinek
•    wystawa „ Kobiety Niepodległości”
•     stylizowane zdjęcia
•     herbatka i suchary ( ulubione ciastka Józefa Piłsudskiego)
•    koncert i śpiewanie pieśni legionowych ( MZM, Dział 7. PUL)

Po oficjalnych uroczystościach przed Pomnikiem Niepodległości czekamy na Państwa na Starym Rynku od 14.30 do 17.00 z ofertą działań artystycznych.

Z Wydziałem Promocji i Kultury wykonać można kotyliony, przypinki  oraz stylizowane zdjęcia z rekwizytami z czasów II Rzeczypospolitej!

Na gości czekać będą również członkowie Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich.

Na plenerowej wystawie poświęconej kobietom Niepodległości zaprezentujemy wybrane postaci, bojowniczki o niepodległość i emancypację.  Chcemy przypomnieć  zasługi cichych bohaterek naszej niepodległości.

Zapraszamy także na spacer Ścieżkami niepodległości. Z kartą, którą Państwo otrzymacie, można odwiedzić MBP, MZM i MDK. Miejskie instytucje kultury zadbały o atrakcje dla dużych i małych!

MBP zaprasza do świętowania z książką. Razem będziemy czytać  fragmenty „Brakującej połowy dziejów” Anny Kowalczyk oraz „Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę” Kamila Janickiego. Pojawią się także biblioteczne nowości o tematyce historycznej i edukacyjne książki dla najmłodszych.

Specjalną atrakcją będzie udział w społecznej akcji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Mamy Niepodległą!”. W bibliotece  będzie można nadać wyjątkową pocztówkę do swoich bliskich czy przyjaciół z najlepszymi życzeniami z okazji tego radosnego święta. Niech pocztówka uwolni pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr!

W MDK  najmłodsi obejrzą krótki, edukacyjny film pt. „Co wydarzyło się 100 lat temu?”. Za przykładem króla Maciusia I stworzą wspólną wizję państwa, w którym każdy ma prawo do „fajności”. Dorośli natomiast poznają historię obrazu Wojciecha Kossaka  „Józef Piłsudski na Kasztance” i zwiedzą pokoik ostatniej właścicielki pałacu - Józefiny Dorii Dernałowicz.

Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza na sesję zdjęciową z popiersiem Piłsudskiego. Następnie wizerunek zostanie przeniesiony na kubek, który będzie można otrzymać jako pamiątkę ze spaceru. Pracownicy MZM podziela się ciekawymi informacjami na temat artefaktów muzealnych  związanych z Piłsudskim.

A po zebraniu pieczątek z trzech instytucji kultury, potwierdzających Państwa obecność i udział w spacerze, ponownie zapraszamy na Stary Rynek po odbiór nagrody, łyk gorącej herbaty z sokiem i ulubione ciastko Marszałka, czyli suchary.

Radośnie świętujmy Dzień Niepodległości!

 

  • Ścieżki Niepodległości 11 listopada świętować będziemy...

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim